Қазақстан Республикасы Президентінің сайлауындағы шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдар, қоғамдық бірлестіктер байқаушыларының, Президенттікке кандидаттың сенім білдірген адамдарының, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің өкілеттіктері туралы
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы 1998 жылғы 10 қазандағы N 44/129 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 22 қазанда тіркелді. Тіркеу N 625. Күші жойылды - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 2004 жылғы 7 шілдедегі N 110/134 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" конституциялық заң күші бар  Z952464_  Жарлығының 40, 42-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің сайлауындағы шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың байқаушылары туралы ереже бекітілсін (N 1 Қосымша).
2. Қазақстан Республикасы Президентінің сайлауындағы қоғамдық бірлестіктер байқаушыларының, Президенттікке кандидаттардың сенім білдірген адамдарының, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің өкілеттіктері туралы ереже бекітілсін (N 2 Қосымша).
3. Сайлау комиссиялары Қазақстан Республикасы Президентінің сайлауындағы шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдар, қоғамдық бірлестіктер байқаушыларымен, Президенттікке кандидаттың сенім білдірген адамдарының, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерімен жүргізетін жұмысында осы Ережелерді басшылыққа алсын.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
төрайымы
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
хатшысы
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
1998 жылғы 10 қазандағы N 44/129
қаулысымен N 1 қосымша
Қазақстан Республикасы Президентінің сайлауындағы
шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың
байқаушылары туралы
ЕРЕЖЕ
І. Шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың
байқаушыларын тіркеу тәртібі
1. Байқаушылар Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы жанында тіркеледі.
2. Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ұсынысы бойынша өз отырысында тиісті шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың байқаушыларын тіркеу туралы шешім қабылдайды.
3. Байқаушылардың өкілеттік мерзімін Орталық сайлау комиссиясы белгілейді.
4. Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы байқаушыларға белгіленген үлгідегі куәліктер береді.
ІІ. Шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдары
байқаушыларының өкілеттіктері
1. Байқаушылардың:
- әрбір учаскедегі дауыс беруге арналған учаскенің ашылуына қатысуға;
- сайлау күні дауыс беруге арналған сайлау учаскесінде болуға;
- сайлау күні сайлау комиссиясының отырыстарына қатысуға;
- дауыс санау барысын, сондай-ақ сайлау учаскесіндегі дауыс беру нәтижелерін анықтауды бақылауға құқығы бар.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы"  Z952464_  конституциялық заң күші бар Жарлығының 40 және 42-баптарына сәйкес байқаушылардың сайлау комиссияларының жұмысына араласуына жол берілмейді.
3. Байқаушылар Қазақстан Республикасы заңдарын немесе халықаралық құқықтың көпшілік таныған қалыптарын бұзған жағдайда Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы олардың тіркеуін кері қайтарып алуға құқылы.
ІІІ. Шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдары
байқаушыларының қызметін қамтамасыз ету
1. Байқаушылар Қазақстан Республикасы аумағында болған кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік қамқорлығында (қорғауында) болады.
2. Байқаушылар қызметін материалдық-қаржылық қамтамасыз ету байқаушылар жіберген тараптардың қаражаты есебінен жүргізіледі.
3. Байқаушылардың өз міндеттерін орындауы кезеңінде тиісті сайлау комиссиялары мен Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі оларға қажетті көмек көрсетіп отырады.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
хатшысы
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
1998 жылғы 10 қазандағы N 44/129
қаулысымен N 2 қосымша
Қазақстан Республикасы Президентінің сайлауындағы
қоғамдық бірлестіктер байқаушыларының, депутаттыққа
кандидаттардың сенім білдірген адамдарының, сондай-ақ
бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің өкілеттіктері
туралы
ЕРЕЖЕ
І. Қоғамдық бірлестіктердің байқаушыларын
тіркеу тәртібі

О полномочиях наблюдателей иностранных государств и международных организаций, общественных объединений, доверенных лиц кандидатов в Президенты, а также представителей средств массовой информации на выборах Президента Республики Казахстан
Постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 10 октября 1998 года N 44/129. Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Казахстан 22.10.1998 г. N 625. Утратило силу - постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 7 июля 2004 года N 110/134
Извлечение из постановления
Центральной избирательной комиссии РК
от 7 июля 2004 года N 110/134
"В соответствии со статьей 12 Конституционного закона Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан постановляет:
1. Признать утратившими силу некоторые решения Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, зарегистрированных в Министерстве юстиции Республики Казахстан, согласно приложению...
Председатель...
Приложение к постановлению
Центральной избирательной
комиссии Республики Казахстан
от 7 июля 2004 года
N 110/134 "О признании утратившими
силу некоторых решений Центральной
избирательной комиссии Республики
Казахстан, зарегистрированных в
Министерстве юстиции
Республики Казахстан"
...
6. Постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 10 октября 1998 года N 44/129 "О полномочиях наблюдателей иностранных государств и международных организаций, общественных объединений, доверенных лиц кандидатов в Президенты, а также представителей средств массовой информации на выборах Президента Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 625)...".
-------------------------------------------------------------------
В соответствии со статьями 40, 42 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу конституционного закона, Z952464_  "О выборах в Республике Казахстан" Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Положение "О наблюдателях иностранных государств и международных организаций на выборах Президента Республики Казахстан" (приложение N 1).
2. Утвердить Положение "О полномочиях представителей общественных объединений, доверенных лиц кандидатов в Президенты, а также представителей средств массовой информации на выборах Президента Республики Казахстан" (приложение N 2).
3. Избирательным комиссиям руководствоваться настоящими Положениями в работе с наблюдателями иностранных государств, международных организаций, представителями общественных объединений, доверенными лицами кандидатов в Президенты, а также с представителями средств массовой информации на выборах Президента Республики Казахстан.
Председатель
Секретарь
Приложение N 1 к Постановлению
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан
N 44/129 от 10 октября 1998 г.
Положение
О наблюдателях иностранных государств и международных
организаций на выборах Президента Республики Казахстан
I. Порядок аккредитации наблюдателей иностранных государств и
международных организаций
1. Наблюдатели аккредитуются при Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан.
2. Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан по предложению Министерства иностранных дел Республики Казахстан принимает на своем заседании решение об аккредитации наблюдателей соответствующих иностранных государств и международных организаций.
3. Срок полномочий наблюдателей устанавливается Центральной избирательной комиссией Республики Казахстан.
4. Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан выдает наблюдателям удостоверения установленного образца.
II. Полномочия наблюдателей иностранных государств
и международных организаций
1. Наблюдатели имеют право:
- присутствовать при открытии участков для голосования на каждом участке;
- находиться на избирательном участке для голосования в день выборов;
- присутствовать на заседаниях избирательных комиссий в день выборов;
- наблюдать за ходом подсчета голосов, а также за определением результатов голосования на избирательном участке.
2. В соответствии со статьями 40 и 42 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу конституционного закона, "О выборах в Республике Казахстан" вмешательство наблюдателей в работу избирательных комиссий не допускается.
3. В случае нарушения наблюдателями законодательства Республики Казахстан или общепризнанных норм международного права, Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан вправе отозвать их аккредитацию.
III. Обеспечение деятельности наблюдателей иностранных
государств и международных организаций
1. Наблюдатели во время пребывания на территории Республики Казахстан находятся под государственным покровительством (защитой) Республики Казахстан.
2. Материально-финансовое обеспечение деятельности наблюдателей производится за счет средств сторон, направивших наблюдателей.
3. В период выполнения наблюдателями своих функций соответствующие избирательные комиссии и Министерство иностранных дел Республики Казахстан оказывают им необходимое содействие.
Секретарь
Приложение N 2 к Постановлению
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан
N 44/129 от 10 октября 1998 г.
Положение
О полномочиях представителей общественных объединений,
доверенных лиц кандидатов в Президенты, а также
представителей средств массовой информации на выборах
Президента Республики Казахстан
I. Порядок аккредитации наблюдателей общественных объединений

1. Қоғамдық бірлестіктердің байқаушылары қоғамдық бірлестіктердің республикалық және аумақтық бірлестіктерінің ұсынуы бойынша облыстық, Алматы және Астана қалаларының сайлау комиссиялары жанында тіркеледі.
2. Қоғамдық бірлестіктердің байқаушыларын тіркеу туралы шешім аумақтық комиссиялардың отырыстарында қабылданады.
3. Байқаушылардың өкілеттік мерзімін облыстық, Алматы және Астана қалаларының сайлау комиссиялары белгілейді.
4. Тиісті аумақтық сайлау комиссиялары қоғамдық бірлестіктердің өкілдеріне белгіленген үлгідегі куәліктер береді.
5. Дауыс беруге арналған әрбір сайлау учаскесінде әрбір қоғамдық бірлестіктен бір-бірден ғана байқаушы қатыса алады.
ІІ. Қоғамдық бірлестіктердің байқаушылары мен
Президенттікке кандидаттардың сенім білдірген
адамдарының өкілеттіктері
1. Қоғамдық бірлестіктер байқаушыларының және Президенттікке кандидаттардың сенім білдірген адамдары:
- дауыс беруге арналған учаскелердің ашылуы кезінде әр учаскеде қатысуға;
- сайлау күні сайлау дауыс беруге арналған учаскеде болуға;
- сайлау күні сайлау комиссияларының отырыстарына қатысуға;
- дауыс беру нәтижелерін анықтауды байқауға құқылы.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы"  Z952464_  конституциялық заң күші бар Жарлығының 40 және 42-баптарына сәйкес қоғамдық бірлестіктер байқаушыларының және Президенттікке кандидаттардың сенім білдірген адамдарының сайлау комиссияларының жұмысына араласуына жол берілмейді.
3. Қоғамдық ұйымдардың байқаушылары Қазақстан Республикасы заңдарын бұзған жағдайда тиісті сайлау комиссиялары оларды тіркеуді кері қайтарып алуға құқылы.
ІІІ. Сайлауға дайындық барысы мен оның қорытындыларын
жариялайтын бұқаралық ақпарат құралдарының
өкілдері туралы
Бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдеріне куәлігі және редакцияның тапсырмасы болған жағдайда сайлау өткізуге байланысты шараларға қатысуға кепілдік беріледі.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
хатшысы

1. Наблюдатели общественных объединений аккредитуются при избирательных комиссиях областей, городов Астаны и Алматы по представлению республиканских и территориальных органов общественных объединений.
2. Решение об аккредитации наблюдателей общественных объединений принимаются на заседаниях территориальных комиссий.
3. Срок полномочий наблюдателей устанавливается избирательными комиссиями областей, городов Астаны и Алматы.
4. Соответствующие территориальные избирательные комиссии выдают представителям общественных объединений удостоверения установленного образца.
5. На каждом избирательном участке для голосования могут присутствовать только по одному наблюдателю от каждого общественного объединения.
II. Полномочия наблюдателей общественных объединений и
доверенных лиц кандидатов в Президенты
1. Наблюдатели общественных объединений и доверенные лица кандидатов в Президенты имеют право:
- присутствовать при открытии участков для голосования на каждом участке;
- находиться на избирательном участке для голосования в день выборов;
- присутствовать на заседаниях избирательных комиссий в день выборов;
- наблюдать за ходом подсчета голосов, а также за определением результатов голосования на избирательном участке.
2. В соответствии со статьями 40 и 42 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу конституционного закона, "О выборах в Республике Казахстан" вмешательство наблюдателей общественных объединений и доверенных лиц кандидатов в Президенты в работу избирательных комиссий не допускается.
3. Соответствующие избирательные комиссии вправе отозвать аккредитацию наблюдателей общественных объединений, в случае нарушения ими законодательства Республики Казахстан.
III. О представителях средств массовой информации,
освещающих ход подготовки и итоги выборов
Представителям средств массовой информации при наличии удостоверения и задания редакции гарантируется доступ на мероприятия, связанные с проведением выборов.
Секретарь