Акциялардың ірі пакеттерін сатып алудың шарттары туралы
Қаулы Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы директориаты 1998 жылғы 26 қазан N 182. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 10 желтоқсан N 656 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2003 жылғы 23 қазандағы N 361 қаулысымен (V032560).
"Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының» 1998 жылғы 10 шiлдедегi заңының  29-бабының»1-тармағын орындау мақсатында Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының»(бұдан әрi - "Ұлттық комиссия" деп аталады) Директораты қаулы етеді:
1. Акционерлерiнiң»саны бес жүз болатын ашық акционерлiк қоғамның» дауыс беретiн акцияларының»отыз және одан да көп процентiн жеке немесе өзiнiң» аффилиирленген тұлғаларымен бiрлесiп сатып алуға ниетi бар тұлға (бұдан әрi - "Инвестор" деп аталады) осы қоғамға және Ұлттық комиссияға акцияларды сатып алудың»жобаланған мерзiмiнiң»басталуына дейiн бiр ай бұрын кешiктiрмей осы Қаулының»1-қосымшасындағы үлгi бойынша жазбаша ескертпе беруге мiндеттi екендiгi белгiленсiн.
2. Инвестордың»жазбаша ескертпенiң»9, 10-тармақтарындағы және 12-тармақтың»9) және 10) тармақшаларында көрсетiлген мәлiметтерi тиiстi бағалы қағаздар ұстаушыларының»тiзiлiмiнен үзiндi-көшiрмелермен расталу керек екендiгi белгiленсiн.
3. Монополияға қарсы заңдарды сақтауға бақылау жасауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органды Инвестордан алынған жазбаша ескертпемен таныстыруға Ұлттық комиссияның құқылы екендiгi белгiленсiн.
4. Осы Қаулының Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркелген сәттен бастап күшiне енетiндiгi белгiленсiн.
5. Ұлттық комиссия орталық аппаратының»Корпоративтiк қаржылар басқармасы:
1) осы Қаулыны (ол күшiне енгiзiлгеннен кейiн) бағалы қағаздар рыногы субъектiлерiнiң»назарына жеткiзсiн;
2) осы Қаулының»орындалысына бақылау жасасын.
Ұ лттық комиссияның»Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Бағалы қағаздар жөнiндегi
ұлттық комиссиясы Директоратының
1998 жылғы 26 қазандағы
N 182 қаулысына
1-қосымша
[ашық акционерлiк
қоғамның атауы]
Көшiрмесi: Қазақстан Республикасының
Бағалы қағаздар жөнiндегi
ұлттық комиссиясына
ЕСКЕРТПЕ
Мен (бiз) осымен, мына мекен-жайда [қоғамның»ескертушiге белгiлi орналасқан жерi (мекен-жайы)] орналасқан [қоғамның ескертушiге белгiлi атауы] ашық акционерлiк қоғамның»дауыс беретiн акцияларының»кемiнде отыз процентiн жеке/аффилиирленген тұлғалармен [қажетсiзiнсызыптастаукерек] бiрлесiп сатып алуға ниеттi екендiгiмдi (екенiмiздi) өзiм/бiрлесiп ескертемiн(мiз) <*> . _____________________
<*>  Ескертпенің осы бөлігі қоғам туралы басқа да ескертушілерге де белгілі, оны біржақты біріздендірумен қамтамасыз етуге мүмкіндік жасайтын мәліметтермен (ОКПО кодымен, мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің күнімен және нөмірімен, акциялар эмиссияларының ұлттық біріздендіру нөмірлерімен және басқалармен) толықтырылу керек.
Өзiм(мiз) туралы мынадай мәлiметтердi хабарлаймын(мыз):

Об условиях приобретения крупных пакетов акций
Постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 26 октября 1998 года N 182. Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Казахстан 10.12.1998 г. N 656. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 октября 2003 года N 361 (V032560)
Во исполнение пункта 1 статьи 29 Закона  Республики Казахстан "Об акционерных обществах" от 10 июля 1998 года Директорат Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемой "Национальная комиссия") постановляет:
1. Установить, что лицо, самостоятельно или совместно со своими аффилиированными лицами, имеющее намерение приобрести тридцать и более процентов голосующих акций открытого акционерного общества с числом акционеров более пятисот (далее именуемое "Инвестор"), обязано представить данному обществу и Национальной комиссии уведомление по форме Приложения 1 к настоящему Постановлению не позднее чем за один месяц до начала предполагаемого периода приобретения акций.
2. Установить, что сведения, указанные в пунктах 9, 10 и в подпунктах 9) и 10) пункта 12 уведомления Инвестора, должны быть подтверждены выписками из соответствующих реестров держателей ценных бумаг.
3. Установить, что Национальная комиссия вправе ознакомить с полученным уведомлением Инвестора государственный орган, осуществляющий контроль за соблюдением антимонопольного законодательства.
4. Установить, что настоящее Постановление вводится в действие с момента его регистрации Министерством юстиции Республики Казахстан.
5. Управлению корпоративных финансов центрального аппарата Национальной комиссии:
1) довести настоящее Постановление (после его введения в действие) до сведения субъектов рынка ценных бумаг;
2) установить контроль за исполнением настоящего Постановления.
Председатель Национальной комиссии
Приложение 1
к постановлению Директората
Национальной комиссии Республики
Казахстан от 26 октября 1998 года N 182
[наименование открытого
акционерного общества]
Копия: Национальной комиссии
Республики Казахстан
по ценным бумагам
Уведомление
Настоящим уведомляю(ем), что я(мы) намерен(ы) самостоятельно/совместно с аффилиированными лицами [ненужное зачеркнуть] приобрести не менее тридцати процентов голосующих акций открытого акционерного общества [известное уведомителю наименование общества] , находящегося по адресу [известное уведомителю место нахождения (адрес) общества]*.
Примечание. Данная часть Уведомления может быть дополнена и другими известными уведомителю(ям) данными об обществе, позволяющими обеспечить его однозначную идентификацию (кодом ОКПО, датой и номером Свидетельства о государственной (пере)регистрации, национальным идентификационным номером эмиссии акций и другими).
О себе сообщаю(ем) следующие сведения:

1. Ескертушiнiң аты (атауы) <**> .
Жеке тұлға  ескертушiнiң оның жеке өзiн куәландыратын құжатқа сәйкес аты немесе заңды тұлға  ескертушiнiң»оны Мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiкке (Қазақстан Республикасының»заңды тұлғалары үшiн) немесе ескертушiнi заңды тұлға ретiнде тiркеу туралы құжатқа (шетелдiк заңды тұлғалар үшiн) сәйкес атауы. ___________________
<**>  Шетелдік тұлғалар және азаматтығы жоқ тұлғалар (ТМД-ға мүше елдердің азаматтары және заңды тұлғалары туралы мәліметтерді қоспағанда) туралы мәліметтер латын әріптерімен толтырылады.
2. Ескертушiнiң» қатыстылығы.
Жеке тұлға  ескертушiнiң»азаматтығы (азаматтығын немесе азаматтығы жоқ екендiгiн көрсету) немесе заңды тұлға  ескертушi заңды тұлға ретiнде тiркелген ел.
3. Заңды тұлға  ескертушiнiң ұйымдық-құқықтық нысаны.
4. Ескертушiнiң»тiркелу мәлiметтерi.
Жеке тұлға  ескертушiнiң»жеке өзiн куәландыратын құжатты нөмiрi, берiлген күнi және берген орган немесе заңды тұлға  ескертушiнi Мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiктiң (Қазақстан Республикасының»заңды тұлғалары үшiн) немесе ескертушiнi заңды тұлға ретiнде тiркеу туралы құжаттың»(шетелдiк заңды тұлғалар үшiн) нөмiрi, берiлген күнi және берген орган.
5. Ескертушiнiң тұрған жерi (орналасқан жерi) <*> .
Жеке тұлға  ескертушiнiң тұрған жерi немесе заңды тұлға  ескертушiнiң оны Мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiкке сәйкес немесе осындай мәлiметтер болмаған кезде статистикалық карточкаға сәйкес (Қазақстан Республикасының»заңды тұлғалары үшiн) немесе ескертушiнi заңды тұлға ретiнде тiркеу туралы құжатқа сәйкес (шетелдiк заңды тұлғалар үшiн) тiркелiп орналасқан жерi. ________________________
<*>  Бұл жерде және 6-тармақтар: шетелдік тұлғалар және азаматтығы жоқ тұлғалар (ТМД-ға мүше елдердің азаматтары және заңды тұлғалары туралы мәліметтерді қоспағанда) туралы мәліметтер латын әріптерімен толтырылады.
6. Ескертушiнiң»нақты мекен-жайы.
Шетелдiк жеке тұлға  ескертушi үшiн: Қазақстан Республикасында тұрған (келген) жерi; заңды тұлға  ескертушi үшiн: пошталық индексiн көрсете отырып, оның»атқарушы органының»орналасқан жерi.
7. Ескертушiнiң»коммуникациялық реквизиттерi.
Ескертушiнiң»телефондарының, факстерiнiң, телетайптарының нөмiрлерi, электрондық поштасының»мекен-жайы және халықаралық және қалааралық байланыс кодтарын көрсете отырып ескертушiнiң»басқа да ықтимал коммуникациялық реквизиттерi. Шетелдiк тұлға  ескертушi үшiн: автоматтандырылған қалааралық байланыс кодын көрсете отырып, Қазақстан Республикасындағы ықтимал байланыс телефондарының» және факстерiнiң»нөмiрлерi.

1. Имя (наименование) уведомителя*.
Примечание. Данные об иностранных лицах и лицах без гражданства (за исключением данных о гражданах и юридических лицах стран-членов СНГ) заполняются латинским шрифтом.
Имя уведомителя - физического лица в соответствии с документом, удостоверяющим его личность, или наименование уведомителя - юридического лица в соответствии со Свидетельством о его государственной (пере)регистрации (для юридических лиц Республики Казахстан) или документом, свидетельствующим о регистрации уведомителя в качестве юридического лица (для иностранных юридических лиц).
2. Принадлежность уведомителя.
Гражданство (подданство или указание на отсутствие гражданства) уведомителя - физического лица или страна регистрации уведомителя - юридического лица в качестве юридического лица.
3. Организационно-правовая форма уведомителя - юридического лица.
4. Регистрационные данные уведомителя.
Номер, дата и орган выдачи документа, удостоверяющего личность уведомителя - физического лица, или номер, дата и орган выдачи Свидетельства о государственной (пере)регистрации (для юридических лиц Республики Казахстан) или документа, свидетельствующего о регистрации уведомителя в качестве юридического лица (для иностранных юридических лиц).
5. Место жительства (место нахождения) уведомителя.*
Примечание. Здесь и в пункте 6: данные об иностранных лицах и лицах без гражданства (за исключением данных о гражданах и юридических лицах стран-членов СНГ) заполняются латинским шрифтом.
Место жительства уведомителя - физического лица или зарегистрированное место нахождения уведомителя - юридического лица в соответствии со Свидетельством о его государственной (пере)регистрации или, при отсутствии таких данных в указанном Свидетельстве, в соответствии со статистической карточкой (для юридических лиц Республики Казахстан) или в соответствии с документом, свидетельствующим о регистрации уведомителя в качестве юридического лица (для иностранных юридических лиц).
6. Фактический адрес уведомителя.
Для уведомителя - иностранного физического лица: место жительства (пребывания) в Республике Казахстан; для уведомителя - юридического лица: фактическое место нахождения его исполнительного органа с указанием индекса почтовой связи.
7. Коммуникационные реквизиты уведомителя.
Номера телефонов, факсов, телексов, телетайпов, адреса электронной почты и другие возможные коммуникационные реквизиты уведомителя с указанием кодов международной и междугородней связи. Для уведомителя - иностранного лица: возможные номера контактных телефонов и факсов в Республике Казахстан с указанием кода автоматической междугородней связи.

8. Заңды тұлға  ескертушiнi оған негiзгi кiрiс келтiретiн қызмет түрлерiнiң тiзбесi.
9. Ескертушi акцияларын сатып алуға ниет бiлдiрген қоғамның» қызметiне ұқсас қызметтi жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының»заңды тұлғаларының»шығарылған дауыс беретiн акцияларының»(қатысушылардың салымдарының) жалпы санының ескертушiге меншiктеу құқығымен тиесiлi және ескертушiнiң»басқаруындағы <*>  дауыс беретiн акциялардың»үлесi (процентпен, үтiрден кейiн екi белгiмен). _________________
<*>  Бұл жерде және одан әрі акция бойынша дауыс құқығын немесе "алтын акция" бойынша вето құқығын келісімнің немесе сенімхаттың негізінде пайдалану акцияларды басқару деп танылады.
10. Акцияларын сатып алуға ескертушi ниет бiлдiрген қоғамның»дауыс беретiн акцияларының»меншiктеу құқығымен ескертушiге тиесiлi саны.
11. Акцияларын сатып алуға ескертушi ниет бiлдiрген қоғамның»дауыс беретiн акцияларының»ескертушiнiң басқаруындағы саны.
12. Қоғамның»акцияларын бiрлесiп сатып алуға ниет бiлдiрген ескертушiнiң»аффилиирленген тұлғалары туралы мәлiметтер (әрбiр аффилиирленген тұлға бойынша жеке-жеке):
1) ескертушiмен аффилиирлендiрiлу дәрежесi (сипаты).
Аффилиирлендiрiлу көзқарасы бойынша ескертушi мен осы тұлғаның»арасындағы өзара қарым-қатынастарға қысқаша сипаттама жасау. Мысалы: "Ескертушiнiң»еншiлес ұйымы", "Ескертушiге тәуелдi акционерлiк қоғам", "Ескертушiнiң»басшы қызметкерi", "Ескертушiнiң»басшы қызметкерi бақылау жасайтын заңды тұлға". Сондай-ақ "Аффилиирленген тұлға" ұғымын қолдану практикасы туралы" ұлттық комиссияның 1998 жылғы 26 қазандағы N 181 қаулысын қараңыз;
2) аффилиирленген тұлғаның аты (атауы)<*> ;
3) аффилиирленген тұлғаның»қатыстылығы;
4) заңды тұлға  аффилиирленген тұлғаның»ұйымдық-құқықтық нысаны;
5) аффилиирленген тұлғаның»тiркелу мәлiметтерi;
6) аффилиирленген тұлғаның»тұрған жерi (орналасқан жерi);
7) аффилиирленген тұлғаның»нақты мекен-жайы;
8) аффилиирленген тұлғаның»коммуникациялық реквизиттерi;
9) ескертушi акцияларын сатып алуға ниет бiлдiрген қоғамның»қызметiне ұқсас қызметтi жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының»заңды тұлғаларының»шығарылған дауыс беретiн акцияларының»(қатысушыларды салымдарының) жалпы санының»аффилиирленген тұлғаға меншiктеу құқығымен тиесiлi және аффилиирленген тұлғаның басқаруындағы дауыс беретiн акциялардың»үлесi (процентпен, үтiрден кейiн екi белгiмен);
10) акцияларын сатып алуға ескертушi ниет бiлдiрген қоғамның»дауыс беретiн акцияларының меншiктеу құқығымен аффилиирленген тұлғаға тиесiлi саны;

8. Перечень видов деятельности уведомителя - юридического лица, приносящих ему основной доход.
9. Доля принадлежащих уведомителю на праве собственности и находящихся в управлении* у уведомителя голосующих акций (вкладов участника) в общем количестве выпущенных голосующих акций (вкладов участника) юридических лиц Республики Казахстан (в процентах с двумя знаками после запятой), которые осуществляют деятельность, аналогичную деятельности общества, акции которого намерен приобрести уведомитель.
Примечание. Здесь и далее под управлением акцией понимается пользование правом голоса по акции или правом вето по "золотой акции" на основании договора или доверенности.
10. Количество, принадлежащих уведомителю на праве собственности голосующих акций общества, акции которого он намерен приобрести.
11. Количество, находящихся в управлении у уведомителя голосующих акций общества, акции которого он намерен приобрести.
12. Сведения об аффилиированных лицах уведомителя, совместно с которыми уведомитель намерен приобрести акции общества (по каждому аффилиированному лицу в отдельности):
1) степень (характеристика) аффилиированности с уведомителем.
Краткое указание на характер взаимоотношений между уведомителем и данным лицом с точки зрения аффилиированности. Например: "Дочерняя организация уведомителя", "Зависимое от уведомителя акционерное общество", "Руководящий работник уведомителя", "Юридическое лицо, контролируемое руководящим работником уведомителя". См. также постановление Директората Национальной комиссии от 26 октября 1998 года N 181 "О практике применения понятия "аффилиированное лицо";
2) имя (наименование) аффилиированного лица;*
Примечание. При представлении данных, указанных в пункте 12, следует руководствоваться пояснениями к пунктам 1-2, 4-7.
3) принадлежность аффилиированного лица;
4) организационно-правовая форма аффилиированного лица - юридического лица;
5) регистрационные данные аффилиированного лица;
6) место жительства (место нахождения) аффилиированного лица;
7) фактический адрес аффилиированного лица;
8) коммуникационные реквизиты аффилиированного лица;
9) доля принадлежащих аффилиированному лицу на праве собственности и находящихся в управлении у аффилиированного лица голосующих акций (вкладов участника) в общем количестве выпущенных голосующих акций (вкладов участника) юридических лиц Республики Казахстан (в процентах с двумя знаками после запятой), которые осуществляют деятельность, аналогичную деятельности общества, акции которого намерен приобрести уведомитель;
10) количество принадлежащих аффилиированному лицу на праве собственности голосующих акций общества, акции которого намерен приобрести уведомитель;

11) акцияларын сатып алуға ескертушi ниет бiлдiрген қоғамның»дауыс беретiн акцияларының»аффилиирленген тұлғаның»басқаруындағы саны. ________________
<*>  12-тармақта көрсетілген мәліметтерді берген кезде 12, 4-7-тармақтарға түсіндірмелерді басшылыққа алған дұрыс.
13. Акцияларын ескертушi сатып алуға ниет бiлдiрген қоғамның»дауыс беретiн акцияларының»саны және осы акциялардың қоғамның»шығарылған дауыс беретiн акцияларының»жалпы санындағы үлесi (үлесi).
14. Қоғамның»ескертушi сатып алуға ниет бiлдiрген акцияларының» жобаланған бағасы (теңгемен).
Қоғам "Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының»1998 жылғы 10 шiлдедегi заңның 2-тармағына сәйкес акцияларын сату туралы ұсыныс жасай алатындай, қоғам акцияларының ұсынылып отырған ең»жоғарғы сатып алу бағасын бiр жақты айқындауға мүмкiндiк беретiн еркiн форматта көрсету (бағалы диапазоны, орташа бағасы және одан рұқсат етiлген ауытқу және басқа да ықтимал форматтар).
15. Қоғамның»ескертушi сатып алуға ниет бiлдiрген акцияларын төлеудi»ұсынылып отырған тәртiбi мен нысаны.
16. Қоғамның»акцияларын ескертушi сатып алу үшiн тартуға ұсынылған тұлғалардың»атаулары.
Қоғамның»акцияларын сатып алу үшiн тартуға ескертушi ниет бiлдiрген, бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыратын ескертушiге белгiлi ұйымдарды атаулары не "Акцияларды үшiншi тұлғаларды тартусыз жеке өзiм (өзiмiз) сатып аламын(мыз)" деген жазба.
Заңды тұлға  ескертушi үшiн:
Басшы (лауазымы)            (қолы)            (тегi, инициалы)
М. О.
Жеке тұлға  ескертушi үшiн: (қолы)            (тегi, инициалы)

11) количество находящихся в управлении у аффилиированного лица голосующих акций общества, акции которого намерен приобрести уведомитель.
13. Количество голосующих акций общества, которое намерен приобрести уведомитель, и доля этих акций в общем количестве выпущенных голосующих акций общества (в процентах).
14. Предполагаемая цена покупки акций общества, которые намерен приобрести уведомитель (в тенге).
Указание в произвольном формате (диапазон цен, средняя цена и допустимое отклонение от нее и другие возможные форматы), позволяющее однозначно определить максимальную предполагаемую цену покупки акций общества с тем, чтобы общество могло сделать предложение о продаже акций в соответствии с пунктом 2 статьи 29 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" от 10 июля 1998 года.
15. Предполагаемые порядок и форма оплаты акций общества, которые намерен приобрести уведомитель.
16. Наименования лиц, предполагаемых к привлечению для приобретения уведомителем акций общества.
Известные уведомителю наименования организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, которых уведомитель намерен привлечь для приобретения акций общества, либо запись "Акции будут приобретаться мною (нами) самостоятельно без привлечения третьих лиц".
Для уведомителя - юридического лица:
Руководитель (должность) (подпись) (фамилия, инициалы)
М.П.
Для уведомителя - физического лица:
(подпись) (фамилия, инициалы)
(дата)