Алкогольді өнім (сырадан басқа) өндірудің көлемін автоматтандырылған есептеу жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігі Алкогольді өнімдерді өндіруге және олардың Айналымына мемлекеттік бақылау жасау жөніндегі комитеті 1998 жылғы 24 қараша N 52 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 5 мамырда N 753 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Қаржы министірінің 2009 жылғы 1 сәуірдегі N 138 Бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2009.04.01. N 138 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Спирт өндірісін спирт өлшеуші аппараттармен және алкогольді өнімдерді шығару жөніндегі технологиялық желілерді өндірістің (сырадан басқа) көлемін есептеу аспаптарымен міндетті түрде жарақтандыру туралы" 1998 жылғы 16 маусымдағы N 544 P980544_ қаулысын орындау үшін Бұйырамын:
1. Алкогольді өнім (сырадан басқа) өндірудің көлемін автоматтандырылған есептеу жөніндегі қоса беріліп отырған Нұсқаулық бекітілсін. 2. Осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркеуден өтілуін нормативтік реттеу бөлімі (А.Лепесбаев) қамтамасыз етсін. 3. Бақылау және лицензиялау басқармасы (Р.Алдашев) осы бұйрықты аумақтық органдарға жеткізсін. 4. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Төраға орынбасары М.Тұрмағамбетовке жүктелсін. 5. Осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді. Төраға Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Алкоголь өнімін өндіру және оның айналымын мемлекеттік бақылау жөніндегі комитеті Келісімін Қазақстан Республикасы 30 наурыз 1999 ж. Мемлекеттік кіріс министрлігінің _________________ алкоголь өнімін өндіру және оның Қазақстан Республикасы айналымын мемлекеттік бақылау Мемлекеттік кіріс министрі жөніндегі комитетінің төрағасы Какимжанов З.Х М.Ә. Құдайбергеновтың _______________________ 1998 жылғы 24 қараша N 52 бұйрығы бекітілген Алкогольді өнім (сырадан басқа) өндірудің көлемін автоматтандырылған есептеу жөніндегі Нұсқаулық 1 бөлiм. Жалпы ережелер 1-тарау. Алкогольдi өнiмдi (сырадан басқа) өндiру кезiнде оны автоматты есептеудiң мақсаты мен арналуы
1. Алкогольдi өнiмдi (сырадан басқа) өндіру кезiнде оны автоматты есептеудің Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң "Спирт өндірiсiн спирт өлшеушi аппараттармен және алкогольді өнiмдердi шығару жөнiндегi технологиялық желілерді өндірістің (сырадан басқа) көлемiн есептеу аспаптарымен міндетті түрде жарақтандыру туралы" 1998 жылғы 16 маусымдағы N 544 қаулысын орындау үшiн енгiзiледi.

Об утверждении Инструкции по автоматизированному учету объемов алкогольной продукции
Приказ Комитета по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 24 ноября 1998 года N 52. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5.05.1999 г. за N 753. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 1 апреля 2009 года № 138.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 01.04.2009 № 138 (порядок введения в действие см. п.4 ).
Во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 16 июня 1998 года N 544 P980544_ "Об обязательном оснащении спиртового производства спиртоизмеряющими аппаратами и технологических линий по производству алкогольной продукции приборами учета объемов производства (кроме пива)" приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по автоматизированному учету объемов производства алкогольной продукции. 2. Отделу нормативного регулирования (А.Лепесбаеву) обеспечить регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан. 3. Управлению контроля и лицензирования (Р.Алдашеву) довести настоящий приказ до сведения территориальных органов. 4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя М.Турмагамбетова. 5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации. Председатель Инструкция по авоматизированному учету объемов производства алкогольной продукции (кроме пива)
Раздел 1. Общие положения
Глава 1. Цель и назначение автоматизированного учета
алкогольной продукции (кроме пива) при ее производстве
1. Автоматизированный учет алкогольной продукции при ее производстве вводится во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 16 июня 1998г. N 544 "Об обязательном оснащении спиртового производства спиртоизмеряющими аппаратами и технологических линий по производству алкогольной продукции приборами учета объемов производства (кроме пива)".

2. Алкогольдi өнiмдi автоматтандырылған есептеу көлемдiк жұмсалуы мен құю автоматынан шығардағы көлемi оның өлшеу құралдарын және приборларды пайдалану арқылы шөлмекке құйылған өнiмдi даналап есептеу приборларын пайдалану жолымен iске асырылып, сонан соң беру құралдары арқылы (әрi қарай-есептеу жүйесi) Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Алкоголь өнiмiн өндiру және оның айналымына мемлекеттiк бақылау жөніндегі комитетке (әрі қарай - комитет) ақпарат жібереді.
3. 1999 жылғы 1 қаңтарынан бастан пломбыланбаған есептеудiң бақылау приборларымен құю линиясын жарақтаусыз алкогольді өнімді өндіруге және есептеу жөнінде құжаттама жүргізуге тыйым салынады.
2-тарау. Есептеу құралдарының көрсеткiштерi мен бастапқы (негiзгi) есептеу жүйесінің арасындағы айырмашылықты есептеу әдiсi
4. Бұл әдіс әртүрлі тәсілдермен немесе құралдармен алынған осы екі өлшеу нәтижелерінің арасындағы айырмашылықты есептеу формуласына негізделген. Бұл ретте осы нұсқаулық мынадай ережелердi белгiлейдi:
уақыттың есепті аралығында құюға келіп түскен алкогольді өнім көлемiнiң iс жүзiндегi мәнi үшiн сұйықты есептегiшпен өлшенген (Vnp) оның көлемi қабылданады; салыстырмалы шама үшiн қоймаға (дайын өнiмдер цехына) берілген негізгі есеп деректері бойынша, мысалы, жетондық (Vn) дайын өнiмнiң саны қабылданады. алкогольді өнімнің шөлмекке құйылған іс жүзіндегі саны даналап есептеу приборының (шөлмектерді есептегіштің) көрсеткiштерi бойынша айқындалады, ал негізгі есептеу тәсілінің деректері бойынша қоймаға берiлген дайын өнімнің саны салыстырмалы шама болып табылады (Vn). 5. Бақылау приборларының көрсеткiштерi мен негiзгi есеп деректерiнiң арасындағы айырмашылықтардың сандық мәнiн (салыстырылып отырған өнiмнiң оның iс жүзiндегi санынан ауытқушылығы) мынадай формулалар бойынша есептеуге болады: 1) Құю автоматына келіп түскен өнім үшін |> = Vn - Vnp және бр = 100 x |>р/Vnр (1-формула) Мұндағы |> - абсолютті айырмашылық, декалитр (бұдан әрi - дал): Vnp - прибор бойынша көлемi, дал: Vn - негiзгi есеп бойынша көлемi дал: бр - салыстырмалы ауытқу, % 2) Шөлмекке құйылған өнім үшін: |>б = Vn - Vб және бб = 100 х |>б/Vб (2-формула) мұндағы |>б - абсолютті айырмашылық, дана (дал): Vп - негізгі есеп бойынша саны, дана (дал): Vб - прибор бойынша саны, дана (дал): бб - салыстырмалы ауытқу, %
6. Абсолюттi және салыстырмалы ауытқулардың сандық мәндерi әрбiр жұмыс ауысымы аяқталуы бойынша, ал сондай-ақ өнiмнiң есебiнiң ақиқаттығын тексеруге байланысты басқа жағдайларда есептеледi.
3-тарау. Алкогольдi өнiмдi есептеу жүйесiн ұйымдастыру
мен жүзеге асыруға қойылатын талаптар

2. Автоматизированный учет алкогольной продукции реализуется путем использования приборов и средств измерения объемного расхода на входе автомата розлива и приборов штучного счета продукции, разлитой в бутылки, с последующей передачей информации (далее - система учета) в Комитет по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства государственных доходов Республики Казахстан (далее - Комитет).
3. С 1 января 1999 года запрещается производство алкогольной продукции без оснащения линий розлива опломбированными контрольными приборами учета и без ведения документации по учету.
Глава 2. Метод расчета расхождений между показаниями системы
учета и данными первичного (основного) учета
4. Данный метод основан на формуле расчета расхождения между этими двумя результатами измерения, полученными разными способами или средствами. При этом настоящей Инструкцией устанавливаются следующие положения:
за действительное значение объема алкогольной продукции, поступившей на розлив за отчетный промежуток времени, принимается ее
n объем, измеренный счетчиком жидкости (Vр); за сравниваемую величину принимают количество готовой продукции, переданной на склад (в цех готовых изделий) по данным основного учета, например, жетонного (Vn);
действительное количество алкогольной продукции, разлитой в бутылки, определяется по показаниям прибора штучного счета (счетчика бутылок), а сравниваемой величиной является количество готовой продукции, переданной на склад по данным основного способа учета (Vn). 5. Численное значение расхождений между показаниями контрольных приборов и данными основного учета (отклонение сравниваемого количества продукции от действительного ее количества) можно рассчитать по следующим формулам: 1) Для продукции, поступившей на автомат розлива /\ /\ n 100 х /__\р /__\р = Vn - V p и бр = ----------- (Формула 1) n V p где /\ /__\р - абсолютное расхождение, декалитр (далее - дал); n V p - объем по прибору, дал; Vn - объем по основному учету, дал; бр - относительное отклонение, %. 2) Для продукции, разлитой в бутылки /\ /\ 100 х /__\б /__\б = Vn - Vб и бб = ----------- (Формула 2) Vб где /\ /__\б - абсолютное расхождение, шт.(дал); Vn - количество по основному учету, шт.(дал); Vб - количество по прибору, шт.(дал); бб - относительное отклонение, %.
6. Численные значения абсолютных и относительных отклонений рассчитываются по окончании каждой рабочей смены, а также в других случаях, связанных с проверкой достоверности учета продукции.
Глава 3. Требования к организации и внедрению системы учета
алкогольной продукции

7. Алкогольдi өнiмдi есептеудi жүзеге асыру мақсатында барлық ұйымдарда мынадай шаралар жүргізу ұсынылады.
1) ұйым басшысының бұйрығымен алкогольдi өнiмдi есептеу жүйесiнiң техникалық жай-күйiне және есептеу құжаттарының ресiмделуiне бақылау жасау үшiн жауапты адамдарды белгiлеу;
2) алкогольдi өнімдi есептеудi iске асыруға байланысты адамдарды оқыту жүйесін қалыптастыру;
3) есептеу жүйесiн ұйымдастыру мен жүзеге асыруға байланысты барлық қызметкердiң лауазымдық нұсқаулықтары өз құзыреттерiнiң шегiнде жауапкершiлiгiн көздейтiн тармақпен толықтырылсын;
4) осы Нұсқаулықтың негiзiнде әрбiр ұйымда есептеу жүйесiн пайдалану мен тиiстi құжаттама жүргiзу жөнiндегi жұмыс нұсқаулықтары әзірленуі тиіс;
5) спирттiң немесе алкогольді өнімнің жалпы шекті-жол берілетін шығын болу нормасынан оны өндіру кезінде тікелей құю желісінде шығын болуын регламенттейтін бөлігі жеке көрсетілуі тиіс; 6) есептеу жүйесі тәулік бойы 220 вольтты электржүйесімен қамтамасыз етілуі тиіс. 7) есептеу жүйесiнiң торабынан және құю желiсiнен электрорау дәйектi болуы тиiс, яғни электр жүйесiнде болатын кемшiлiктердi (жоғары, төмен ток) бiрқалыпты ұстауды ұйымдастыру керек. 8) есептеудi телефондық модем жүйесiне қосу үшiн жеке абономенттiң номерi болу. 2 бөлiм. Алкогольдi өнiмдi есептеу жүйесiнiң құралдары 4. тарау. Есептеу жүйелерінің үлгiлерi.
8. Алкогольдi өнiмдi есептеу үшiн құю келiп түскен оның көлемiне үздiксiз өлшеу, шөлмекке құйылған өнiмге даналап есептеу, сондай ақ қажетті есеп ақпаратын арақашықтықтан беруді, өңдеуді, сақтау мен ұсынуды (индикациялауды) жүргiзетiн арнаулы приборлар пайдаланылады.
9. Өндiрiстiк сынақтардың сипаттары мен нәтижелерiне талдау жасаудың негiзiнде алкогольдi өнiмдi есептеу үшiн мынадай приборларды пайдалану ұсынылады:
1) Қысымдық резервуар мен құю автоматын жалғастыратын труба құбыры ағынындағы көлемдiк шығын мен көлемдi өлшеу мен тiркеу үшін (шампан және газдандырылған басқа да сусындар үшiн қолданылмайды):
электрмагниттi үлгiдегi РRОСN (СТРАТЕК фирмасы, Германия), МАGFLО (ДАНФОС фирмасы, Дания, "ДАСУ" АҚ-ы Алматы қаласы, бас мердігер бола алады) шығын өлшеуіштері,
2) Шөлмекке құйылған өнiмдi даналап есептеу үшiн:
СТРАТЕК фирмасының (Германия) ақпаратты ара-қашықтықтан беретiн фото-электрондық есептегiшi, дайын өнiмдi ИК-берушi және ақпаратты өңдеу блогi БОИ-М2, "ДАСУ" (Алматы қ.) АҚ-ы өндiрiсi.
3) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тiзiлiмiнiң өлшеу құралдарының тiзбесiне енгiзiлген және комитетпен келiсiлген басқа да приборлар қолданыла алады.

7. В целях внедрения системы учета алкогольной продукции во всех организациях рекомендуется провести следующие мероприятия:
1) приказом руководителя организации определить лица, ответственные за контроль технического состояния систем учета и оформление документов учета алкогольной продукции;
2) провести обучение лиц, обеспечивающих функционирование системы учета алкогольной продукции;
3) должностные инструкции всех работников, связанных с организацией и осуществлением системы учета, дополнить пунктом, предусматривающим ответственность в пределах их компетенции;
4) на основании настоящей Инструкции в каждой организации должны быть разработаны рабочие инструкции по эксплуатации систем учета и ведению соответствующей документации;
5) из общих предельно-допустимых норм потерь спирта или алкогольной продукции при ее производстве должна быть выделена часть, регламентирующая потери непосредственно на линии розлива;
6) система учета должна быть круглосуточна обеспечена электропитанием от сети питания 220 вольт;
7) для организации защиты системы учета от воздействия искажений сетевого питания (высокое, низкое напряжение), подача питания на приборы учета должна осуществляться через отсекатель напряжения;
8) наличие индивидуального абонентного номера для подключения на телефонный модем системы учета.
Раздел 2. Средства систем учета алкогольной продукции
Глава 4. Типы систем учета
8. Для систем учета алкогольной продукции используются специальные приборы, производящие непрерывное измерение их объема, поступающего в автомат розлива, штучный учет продукции, разлитой в бутылки, а также дистанционную передачу, обработку, хранение и выдачу (индикацию) необходимой информации учета.
9. На основе анализа характеристик и результатов производственных испытаний рекомендуется использовать для учета алкогольной продукции следующие приборы:
1) Для измерения и регистрации объемного расхода и объема в потоке трубопровода, соединяющего напорный резервуар и автомат розлива (для шампанского и других газированных напитков не применяется):
расходомеры "электромагнитные типов РRОСОN (фирма СТРАТЕК, Германия), МАGFLО (фирма ДАНФОСС, Дания; генеральным подрядчиком может выступить АО "ДАСУ", г.Алматы).
2) Для поштучного учета продукции, разлитой в бутылки:
фото-электронный счетчик с дистанционной передачей информации фирмы СТРАТЕК (Германия), ИК-датчик готовой продукции и блок обработки информации БОИ-М2 производства АО "ДАСУ" (г.Алматы).
3) Могут применяться и другие приборы, внесенные в перечень средств измерений Государственного реестра Республики Казахстан и согласованные с Комитетом.

10. Сұйықты есептегiш пен оның жетiлдiрiлген түрлерiн таңдау кезiнде, бiрiншi кезекте оның өту жолының диаметрiне, құю желiсiнiң өнiмдiлiгi мен гидростаттық қысымды айқындайтын құю автоматына қатысты қысым резервуарының орналасу биiктiгiне сәйкестiгiн сақтау қажет, сонымен бiрге комитетке ақпаратты беруi мүмкiн.
11. Нақты прибордың техникалық сипаттамалары туралы толық ақпарат оның пайдаланылуы жөнiндегi нұсқаулықта (басшылықта) жазылған.
12. Сұйықты есептегіштің салыстырмалы ақаулығының шегi +0,5% аспауы тиiс, ал шөлмекке құйылған өнiмдi есептегіштiң шектi ақаулығы әрбiр есептелген 10000 шөлмек үшiн 10 шөлмектен аспауы (0,1 %) аспауы тиiс.
5-тарау. Монтаждаудың пайдаланудың, техникалық және метрологиялық
қызмет көрсетудiң тәртiбi
13. Алкогольдi өнiмнiң көлемiн бақылайтын прибордың бастапқы жаңғыртушысы өлшеу кезінде барлық уақытта барлық қиылыстары бойынша толып тұратын труба құбырының көлденең учаскесiнде құю автоматына барынша жақын орнатылуы тиiс. Осы прибордың фланецi мен құю автоматының жалғастырушы фланецiнiң арасында труба құбырының аралық фланецтеріне және басқа да өлшемдерге жол берілмейді.
14. Қысымдық резервуарды жаңғыртушымен жалғастырушы труба құбырының шартты өту жолының, тиек арматурасының, сүзгілер мен осы труба құбырына орналасқан басқа да құрылғылардың диаметрлері бақылау приборын құю автоматымен жалғастырушы труба құбыры учаскесінің ең кіші диаметрінен үлкен болуы тиіс. Бүкіл труба құбыры стационарлық болуы тиіс шлангі сияқты басқа да жұмсақ коммуникацияны пайдалануға болмайды.
15. Желіні қоректендіретін ең төменгі гидростаттық қысым бастапқы жаңғыртушыға қарағанда 0,5 метрді құрауы тиіс.
16. Қысымдық резервуарды ағындық есептегішпен жалғастыратын труба құбырының учаскесінде ауа шығаратын торап болуы мүмкін.
17. Даналап есептеу приборларының біреуі автоматты түрде өнім құйылып, шөлмектердің аузын жапқаннан кейін тікелей өнімге есептеу жүргізетіндей етіліп, (N 1 есептегіш), басқасы - дайын өнімнің қоймасының алдында (N 2 есептегіш) орнатылуы тиіс.
18. Мемлекеттік тексеруге жататын жұмыс өлшеу құралдарының номенклатуралық тізбесіне сәйкес приборлар екі жылда кемінде бір рет тексеруге жатады.
19. Тексеруден өткен алкогольді өнімді есептеу жүйелері осы Нұсқаулықта көзделген тәртіппен (1-қосымша) монтаждауға әзірленуі, монтаждалуы және пайдалануға енгізілуі тиіс.
20. Приборларды орнатқан соң бірінші жұмыс ауысымының есептеу нәтижелері талдануы және оны Комитеттің немесе комитеттің тапсырмасымен - "ҚазАлкоОрталық" РМК мамандарының және осы приборларды пайдаланушы ұйымның өкілдерінен тұратын комиссия ресімдеуі тиіс.

10. При выборе типа счетчика жидкости и его модификации необходимо соблюдать соответствие диаметра его условного прохода, производительность линии розлива, высоту расположения напорного резервуара относительно автомата розлива, а также возможность передачи информации в Комитет.
11. Полная информация о технических характеристиках конкретного прибора изложена в его инструкции (руководстве) по эксплуатации.
12. Предел относительной погрешности счетчика жидкости не должен превышать +- 0,5%, а предельная погрешность счетчика продукции, разлитой в бутылки, должна составлять не более 10 бутылок на каждые 10000 учтенных бутылок (0,1%).
Глава 5. Порядок монтажа, эксплуатации, технического
и метрологического обслуживания
13. Первичный преобразователь прибора, контролирующий объем алкогольной продукции, должен устанавливаться на максимально приближенном к автомату розлива горизонтальном участке трубопровода, который во время измерения всегда заполнен по всему сечению. Между фланцем этого прибора и присоединительным фланцем автомата розлива промежуточные фланцевые и другие разъемы трубопровода не допускаются.
14. Диаметры условного прохода трубопровода, соединяющего напорный резервуар с преобразователем, а также запорной арматуры, фильтров и других устройств, расположенных на этом трубопроводе, должны быть больше минимального диаметра участка трубопровода, соединяющего контрольный прибор с автоматом розлива. Весь трубопровод должен быть стационарным. Не допускается использование шлангов и других гибких коммуникаций.
15. Минимальный гидростатический напор питающей линии относительно первичного преобразователя должен составлять 0,5 метра.
16. Участок трубопровода, соединяющий напорный резервуар с проточным счетчиком, может иметь воздухоотводящий узел.
17. Приборы штучного учета должны устанавливаться таким образом, чтобы одним из них производить учет продукции непосредственно после автомата по розливу продукции в бутылки (счетчик N 1), а другим - перед складом готовой продукции (счетчик N 2).
18. Согласно номенклатурному перечню рабочих средств измерений, подлежащих государственной поверке приборы подлежат государственной поверке не менее одного раза в два года.
19. Прошедшие поверку системы учета алкогольной продукции должны подготавливаться к монтажу, монтироваться и вводиться в эксплуатацию в порядке, предусмотренной настоящей Инструкцией (приложение 1).
20. Результаты учета первой после установки приборов рабочей смены должны анализироваться и оформляться комиссией, состоящей из представителей Комитета или по поручению Комитета - РГП "КазАлкоЦентр", организаций, использующих эти приборы и завода-изготовителя или организации, уполномоченной заводом-изготовителем на монтаж и пусконаладочные работы.

21. Осы Нұсқаулықтың талаптарына қосымша орнатылған приборды пайдалану жөніндегі нұсқаулықты басшылыққа алу қажет, ол монтаждаудың, пайдаланудың, техникалық қызмет көрсетудің, тексеру мен жөндеудің тәртібін айқындайды.
3 бөлім. Алкогольді өнімді автоматтандырылған есептеудің
нәтижелерін ресімдеу мен пайдалану
6 тарау. Автоматты есептеу құралдарының көрсеткіштерін тіркеу.
22. Әрбір жұмыс ауысымы аяқталған соң құю цехының (учаскесінің) жауапты қызметкерлері арнаулы журналға есептеу жүйесінің көрсеткіштері жөнінде жазба жүргізеді. Бұл журналдың нысандары осы Нұсқаулыққа 2-қосымшада ұсынылған. Әрбір журнал пайдаланылуы алдында нөмірленуі, тігілуі және ұйымның мөрі басылуы және ұйым басшысының қолы қойылуы тиіс.
7-тарау. Құю цехында алкогольдi өнімдi бастапқы есептеудiң ақиқаттығына баға беру
23. Құю цехындағы өнiмдi бастапқы есептеудiң ақиқаттығы, сондай-ақ есептеу жүйелерінің дұрыс жұмыс істейтiндiгi көлемдi өлшеу мен өндiрiлген алкогольдi өнiмдi есептеудiң осы екi тәсiлiнiң деректерiн салыстыру жолымен бағаланады. Бұл ретте бұрын көрсетiлген сандық көрсеткiштерден басқа құю желiсiнен түзетiлуге болатын және түзетуге болмайтын жарамсыз түрiнде қайтарылған өнiмнiң және қысымдық резервуарды, труба құбырын және құю автоматын (атап айтқанда, бұйымның бiр түрiнен екiншiсiне көшуi кезiнде) шаюға кеткен судың көлемi бойынша, сондай-ақ өнiмнiң оны құюда бекiтiлген шығындалу нормаларының шектерiндегі өндірістік-технологиялық шығындалу саны туралы расталған деректер болуы тиіс.
24. Есеп деректерiн салыстырмалы талдаудың есептеу операциясы есептеудiң негiзгi (бастапқы) және бақылаулық тәсiлi нәтижелерiнiң арасындағы айырмашылықтардың сандық мәнiн айқындаудан тұрады. Бұл ретте формулалардың (1) және (2) неғұрлым жалпы түрлерi пайдаланылады:
1) Құю автоматына келіп түскен өнім үшін:
|>р = (Vn + Vибр + Vибр +Vвпр) - Vp және бр = 100 x |>/Vр (3-формула )
мұндағы Vn - өнiмнiң негiзгi есеп бойынша көлемi, дал;
Vвпр - шайма судың көлемі, дал;
Vp - есептелген шығын өлшегiштiң көрсеткіштерi, дал;
Vибр және Vибр - тиiсiнше түзеуге болатын және түзеуге болмайтын жарамсыз өнiмнiң көлемi, дал;
2) Шөлмекке құйылған өнім үшін:
|>б = (Vn + Vибр + Vибр) - Vб және бб = 100 х |>б/Vб (4-формула)
мұндағы Vб - даналап есептеу приборы ескеретiн өнімнiң көлемi, дал.
25. Есептiң ақиқаттығын бағалаудың түпкiлiктi операциясы айырмашылықтың тиiстi шамасын прибордың шектi салыстырмалы ақаулығының және құю желісінде спирттің (ликер-арақ бұйымдары мен коньяк үшiн) немесе шарап өнімінің шекті-жол берiлетiн шығын болу нормаларының жиынтығын тікелей салыстыру болып табылады. Бұл ретте есеп нәтижелерi өнімнің көлемі бойынша салыстырмалы ауытқушылық (бр және бб) жоғарыда көрсетiлген жиынтықтан аспаған, яғни бр Vр + N, ал бб V? + N ал жағдайда ақиқат деп танылады (мұндағы (V? Vб) - есептегiш-шығын өлшеуiштiң және даналап есептеу приборының тиiсінше проценттердің шекті салыстырмалы ақаулықтары; N - шығынның шектi-жол берiлетiн нормасы, проценттерде).
26. 3 және 4-iншi формулалар бойынша алынған есептiң нәтижелерi 2-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша журналға енгізіледі.

21. Дополнительно к требованиям настоящей Инструкции необходимо руководствоваться инструкцией по эксплуатации установленных приборов, которая определяет порядок монтажа, использования, технического обслуживания, поверки и ремонта приборов.
Раздел 3. Оформление и использование результатов
систем учета алкогольной продукции
Глава 6. Регистрация показаний системы учета
22. По окончании каждой рабочей смены ответственными работниками цеха (участка) розлива производится запись показаний приборов контроля в специальный журнал. Форма этого журнала представлена в приложении 2 к настоящей Инструкции. Перед использованием каждый журнал должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью и подписью руководителя организации.
Глава 7. Оценка достоверности первичного учета
алкогольной продукции в цехе розлива
23. Достоверность первичного учета продукции в цехе розлива, а также исправность системы учета оценивается путем сравнения данных этих двух способов измерения объема и учета производимой алкогольной продукции. При этом, кроме ранее указанных количественных показателей необходимо иметь документально подтвержденные данные по объему продукции, возвращенной с линии розлива в виде исправимого и неисправимого брака и воды, израсходованной на промывку напорного резервуара, трубопровода и автомата розлива (в частности, при переходе с одного наименования изделия на другое), а также о количестве производственно-технологических потерь продукции в пределах утвержденных норм потерь при розливе. 24. Вычислительная операция сравнительного анализа учетных данных состоит в определении численного значения расхождений между результатами основного (первичного) и контрольного способа учета. При этом, используется более общий вид формул (1) и (2): 1) Для продукции, поступившей на автомат розлива: /\ /\ и н в 100 х /__\р /__\р = (Vn + V бр + V бр + V пр)- Vр и бр = ----------- (Формула 3) Vp где Vn - объем продукции по основному учету, дал; в V пр - объем промывной воды, дал; Vр - показания счетчика-расходомера, дал; и н V бр и V бр - объем исправимого и неисправимого брака соответствено, дал. 2) Для продукции, разлитой в бутылки /\ /\ и н 100 х /__\б /__\б = (Vn + V бр + V бр)- Vб и бб = ----------- (Формула 4) Vб где Vб - объем продукции, учтенной прибором штучного счета, дал;
25. Окончательной операцией оценки достоверности учета является непосредственное сравнение соответствующей величины расхождения с суммой предельной относительной погрешности прибора и предельно-допустимой нормы потерь спирта (для ликеро-водочных изделий и коньяка) или винной продукции на линии розлива. При этом результаты учета признаются достоверными в том случае, когда относительное отклонение по объему продукции (бр и бб) не более вышеуказанной суммы, т.е. бр       26. Результаты учета, полученные по формулам 3 и 4, заносятся в журнал по форме, согласно приложению 2.

27. Шайма су есептегіштiң бастапқы жаңғыртушысы арқылы өтпеген немесе жарамсыздық көлеміне кірген жағдайда Vв Vпр көлемi болмайды.
28. Есептiң ақиқаттығын бағалаудың алынған нәтижелерi де көрсетiлген журналдың (2-қосымша) тиісті бағандарына жазылады. Бұл ретте "Есептiң ақиқаттығы" деген бағанға "Ақиқат" немесе "Ақиқат емес" емес деген жазбалардың бірін жасау керек. Ескертпеде бақылаулық есеп деректерінің болмау себептерін, құю автоматына шаю жүргізілгендігін көрсету, есептің ақиқаттығына кезектен тыс (бақылаулық) бағалау жүргізілгендігін және өнімнің бақылаулық есебіне қатысты басқа да ақпаратты атау керек. Есептердің мысалдары 3-қосымшада көрсетiлген.
8-тарау. Құю цехындағы лауазымды адамдардың бақылау деректерi мен бастапқы есептiң арасында шектiден жоғары айырмашылықтар немесе есептеу жүйесiнiң ақаулығы анықталған жағдайлардағы iс-әрекетi
29. Есептеу жүйелерінің деректері мен бастапқы есепті талдау олардың нәтижелерінің арасында шектіден жоғары айырмашылықтарды анықтаған жағдайларда құю цехының лауазымды (жауапты) адамдары мыналарды орындауға міндетті:
1) алкогольді өнім есебі деректері айырмашылықтарының себебіне өндірістік-технологиялық тексеру жүргізу;
2) есептің бұзылу фактісі мен себептері туралы акт ресімдеу;
3) ұйымның басшысына өнім есебінің негізгі және бақылаулық деректерінің арасындағы шектіден жоғары алшақтық фактісі және өндірістік-технологиялық тексерудің нәтижелері туралы жазбаша нысанда хабарлау.
30. Алкоголь өнімі есептеу жүйелерінің ақаулығы анықталған жағдайларда құю цехының (учаскесінің) басшысы өнімді құю желісін дереу тоқтатуға, бұл туралы ұйымның басшысына хабарлауға, бақылау приборының жұмыс істемеуі фактісі бойынша ұйымның техникалық қызметші маманын тарта отырып техникалық қарау актісін жасауға міндетті.
9-тарау. Ұйымдар басшыларының алкогольді өнімді есептеу жүйелерімен қамтамасыз етуі мен жүзеге асыруы жөніндегі міндеттері
31. Алкогольді өнім өндіретін ұйымдардың басшылары:
1) алкогольді өнімді есептеу жүйелерін сатып алуды, монтаждауды және пайдалануға қосуды қамтамасыз етуге;
2) есептеу жүйелерінің техникалық жай-күйін бақылау және алкоголь өнімін бақылаулық есебі құжаттамасын ресімдеу үшін жауаптыларды тағайындауға;
3) қызметкерлердің алкогольді өнімге автоматтандырылған есеп жүргізудің белгіленген тәртібін зерделеуін және жүзеге асыруын ұйымдастыруға;
4) Комитетке есеп көрсеткіштерінің шектіден жоғары айырмашылығының әрбір фактісі, есептеу жүйелерінің ақаулығы, өздерінің жұмысына рұқсат етілмеген араласу туралы, бұл ретте өнімді құюды тоқтата отырып, дереу хабарлауға;
5) комитет қызметкерлерінің қойылған пломбыны алғаннан кейін алкогольді өнімді есептеу жүйесін уақтылы жөндеуді және тексеруді қамтамасыз етуге; 6) комитет қызметкерлерінің қатысуымен бір приборды басқасымен ауыстыру кезінде прибордан алынған есептегіштің көрсеткіштерін жаңадан қондырылған приборға көшіруге; 7) есептеу жүйелері болмаған және (немесе) ақаулы жағдайында құю желісін пайдалануды жүзеге асырмауға; 8) Комитеттің, "ҚазАлкоОрталық" РМК қызметкерлерінің өздеріне жүктелген міндеттерін орындауы үшін жағдай жасауға міндетті. 10-тарау. Ұйымдардың және олардың басшыларының автоматтандырылған алкогольді өнім есебінің тәртібін бұзғаны үшін жауапкершілігі 32. Осы Нұсқаулықтың ережелерін бұзғаны үшін лицензиаттарға Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауапкершіліктер қолданылады. 33. Мыналар алкогольді өнімнің автоматтандырылған есебінің тәртібін бұзу болып табылады: 1) пломбыларды істен шығару және (немесе) бүлдіру; 2) жүйелерді бүлдіру; 3) алкогольді өнімнің автоматтандырылған есебінің нәтижелерін бұрмалау; 4) есеп бойынша қажетті құжаттаманың болмауы; 5) Комитетке есептеу жүйесінің ақаулығы және өнім есебінің нәтижелеріндегі шектіден жоғары айырмашылық фактілері және (немесе) бұл ретте өнімді шығару фактілері туралы уақтылы хабарламау; 6) Комитеттің және "ҚазАлкоОрталық" РМК қызметкерлеріне өздерінің қызметтік міндеттерін атқаруы кезінде кедергілер келтіру; 7) өнімді қосылмаған, ақаулы және (немесе) пломбыланбаған есептеу жүйесімен шығару. 11-тарау. Комитет қызметкерлерінің алкогольді өнімнің автоматтандырылған есебінің жай-күйіне бақылау жасауды жүзеге асыру кезіндегі құқықтары мен міндеттері 34. Комитет қызметкерлері және комитеттің тапсыруымен - "ҚазАлкоОрталық" РМК қызметкерлері: 1) алкогольді өнім есептеу жүйелерінің ақаусыз болуын, оларды тексеру мерзімдерінің сақталуын бақылауға;
2) алкогольді өнімнің автоматтандырылған есебінің тексерілетін (есепті) кезеңінің нәтижелерін талдауға және талап етілетін деректерді Комитетке беруге;
3) алкогольді өнім есептеу жүйелерінің ақаулығы ведомосын жасай отырып жөндеуге жіберудің қажеттігі туралы қорытынды беруге;
4) ұйымдардың тиісті қызметкерлерінің осы Нұсқаулықты білуін тексеруге;
5) шыққан нұсқамалардың орындалуына бақылау жасауды;
6) алкогольді өнім есептеу жүйелерін пайдалануда және есеп бойынша құжаттама жүргізуде жолсыздықтардың анықталуы кезінде Комитетті хабардар етуге міндетті;
7) есептеу жүйелеріне және оларға қосылатын коммуникацияларға Комитеттің қызметкерлері немесе Комитеттің тапсыруы бойынша "ҚазАлкоОрталық" РМК мамандары пломбы салады. Пломбыларды олардың өздері алады.

27. В случае, когда промывная вода не проходит через первичный
в преобразователь счетчика или входит в объем брака, объем V пр из формулы (3) исключается.
28. Полученные результаты оценки достоверности учета также заносятся в соответствующие графы указанного журнала (приложение 2). При этом в графе "Достоверность учета" следует сделать одну из следующих записей: "Достоверно" или "Не достоверно". В примечании следует указывать причины отсутствия данных контрольного учета, проведение промывки автомата розлива, отмечать внеочередную (контрольную) оценку достоверности учета и другую информацию, относящуюся к контрольному учету продукции. Примеры расчетов представлены в приложении 3.
Глава 8. Действия должностных лиц цеха розлива в случаях выявления
сверхпредельных расхождений между данными контрольного и первичного
учета или неисправности систем учета
29. В случаях, когда анализ данных систем учета и первичного учета выявляет сверхпредельные расхождения между их результатами, должностные (ответственные) лица цеха розлива обязаны выполнять следующее:
1) провести производственно-технологическое расследование причин расхождения данных учета алкогольной продукции;
2) оформить акт о факте и причинах нарушения учета;
3) в письменной форме сообщить руководителю организации о факте сверхпредельного расхождения между основными и контрольными данными учета продукции и результатах производственно-технологического расследования.
30. В случаях, когда обнаруживается неисправность системы учета алкогольной продукции, руководитель цеха (участка) розлива обязан незамедлительно остановить линию розлива продукции, сообщить об этом руководителю организации, а по факту отказа контрольного прибора составить акт технического осмотра с привлечением специалиста технической службы организации.
Глава 9. Обязанность руководителей организаций по обеспечению
внедрения систем учета алкогольной продукции
31. Руководители организаций, производящих алкогольную продукцию, обязаны:
1) обеспечить приобретение, монтаж и ввод в эксплуатацию систем учета алкогольной продукции и индивидуального абонентного номера с круглосуточным их функционированием;
2) назначить ответственных по осуществлению контроля технического состояния систем учета и оформлению документации контрольного учета алкогольной продукции;
3) организовать изучение и реализацию работниками установленного порядка ведения автоматизированного учета алкогольной продукции;
4) немедленно сообщать в Комитет о каждом факте сверхпредельного расхождения учетных показателей, неисправностей систем учета, несанкционированного вмешательства в их работу, прекратив при этом розлив продукции;
5) обеспечивать своевременный ремонт и поверку систем учета алкогольной продукции после снятия работниками Комитета наложенных пломб;
6) при замене в присутствии работника Комитета одного прибора другим, показания счетчика со снятого прибора перенести на вновь установленный прибор;
7) не осуществлять эксплуатацию линии розлива в случае отсутствия и (или) неисправности систем учета;
8) не препятствовать при осуществлении работниками Комитета, специалистами РГП "КазАлкоЦентр" возложенных на них обязанностей.
Глава 10. Ответственность организаций и их руководителей за нарушение
порядка автоматизированного учета алкогольной продукции
32. За нарушение положений настоящей Инструкции, лицензиаты несут ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан.
33. Нарушениями порядка учета алкогольной продукции являются:
1) срыв и (или) повреждение пломб;
2) повреждение систем учета, абонентной связи;
3) искажение результатов автоматизированного учета алкогольной продукции;
4) отсутствие необходимой документации по учету;
5) несвоевременное информирование Комитета о неисправности систем учета и фактах сверхпредельных расхождений в результатах учета продукции и (или) продолжения при этом выпуска продукции; 6) учинение препятствий работникам Комитета и РГП "КазАлкоЦентр" при исполнении ими служебных обязанностей; 7) выпуск продукции с отключенной, неисправной и (или) неопломбированной системой учета. Глава 11. Права и обязанности работников Комитета при осуществлении контроля состояния автоматизированного учета алкогольной продукции 34. Работники Комитета и РГП "КазАлкоЦентр" - по поручению Комитета обязаны: 1) Контролировать исправность систем учета алкогольной продукции, соблюдение сроков их поверки.
2) Анализировать результаты автоматизированного учета алкогольной продукции за проверяемый (отчетный) период и предоставлять требуемые данные в Комитет.
3) Давать заключения о необходимости отправки в ремонт системы учета алкогольной продукции.
4) Проверять знание настоящей Инструкции у соответствующих работников организации.
5) Контролировать выполнение выданных предписаний.
6) При выявлении нарушения в эксплуатации системы учета алкогольной продукции или в ведении документации по учету ставить в известность Комитет.
7) Системы учета и подводящие коммуникации пломбируются работниками Комитета или по поручению Комитета - специалистами РГП "КазАлкоЦентр". Ими же эти пломбы снимаются.

35. Комитет қызметкерлерінің, комитет тапсырмасы бойынша - "ҚазАлкоОрталық" РМК мамандарының:
1) Комитеттің нұсқамасы бойынша алкогольді өнімді өндіруші-ұйымның аумағына оның жұмыс уақыты мезгілінде кедергісіз кіруге;
2) ұйымның басшылары мен басқа да қызметкерлерінен алкогольді өнімнің автоматтандырылған, бастапқы және бухгалтерлік есебі бойынша, есептеу жүйелерінің техникалық және метрологиялық жай-күйі бойынша ауызша және жазбаша түсініктер, анықтамалар, сондай-ақ құжаттаманы талап етуге;
3) алкогольді өнімнің есептеу жүйелерін пайдалануда жолсыздықтар анықталған кезінде оларды жоюға шаралар қолдануға;
4) Комитетке лицензиаттарға осы Нұсқаулықты бұзғаны үшін жауапкершілігі туралы ұсыныстар енгізуге;
5) Есептеу жүйелері болмаған және (немесе) ақау болуы жағдайында ажыратып тастауға, құю желісіне сүргі салуға құқығы бар.
1-қосымша
Құю желісіндегі алкогольді өнімнің санын бақылауға арналған есептеу жүйелерін монтаждау және пломбылау Есептеу жүйелерін монтаждауды, дайындаушы зауыт немесе дайындаушы зауыт көрсетілген жұмыстарды орындауға уәкілеттік берген ұйым өкілдерінің басшылығымен ұйым өз күшімен жүргізеді. 1. Дайындық және монтаж Есептеу жүйелерін құю желісіне монтаждаудың алдында: 1) тапсырысшының алған приборларының жиынтықтылығын, оның ішінде: - есептеу жүйелерінің құрамын; - прибордың құрамдас бөліктерінде дайындаушы зауыттың пломбыларының болуын; - толық көлемде ілеспе құжаттаманың болуын; - есептеушінің индикаторында нөлдердің жанып тұруын тексеру. 2) көлемді шығын өлшегішті орнатудың мынадай талаптарды қамтамасыз ететін орнын таңдау: - шығын өлшегіш жаңғыртушысының құю автоматына мейлінше жақын орналасуы;
- жаңғыртушының бекіту гайкаларын, аралық фланецтерді және басқа да алмалы құрамаларды ыңғайлы пломбылаудың мүмкіншілігі;
- таблодан көрсеткіштерді ыңғайлы есептеу;
- алғашқы өлшеушінің өлшеу қимасында (ауа көпіршіктері) және магистральды трубада ауаның болмауы;
- алғашқы өңдеушінің өлшеу қимасын толық толтыру;
- ваккумды құю линиясында пайдалану кезінде алғашқы өнімін автомат құюға беру төменгі жағынан іске асырылсын.
3) 220 вольтта электржүйесінің тәулік бойы жұмыс істеуін, есептеудің телефондық модем жүйесіне қосу үшін жеке абономенттердің нөмері болуын және тоқ қысымын бірқалыпты екенін қадағалау керек.
4) Кей жағдайда, алкоголь өнімін өндіруші-ұйымның жеке абономенттік нөмер орнату мүмкін болмаған жағдайда, Комитетпен келісе отырып, түнгі уақытта телефондық модем линиясын пайдалану үшін қосылатын тумблер орнатуға болады.

35. Работники Комитета, специалисты РГП "КазАлкоЦентр" имеют право:
1) По предписанию Комитета беспрепятственно проходить на территорию организации-производителя алкогольной продукции во время его работы.
2) Требовать от руководителей и других работников организаций устные и письменные объяснения, справки, а также документацию по автоматизированному, первичному и бухгалтерскому учету алкогольной продукции, техническому и метрологическому состоянию систем учета.
3) При выявлении нарушений в эксплуатации систем учета алкогольной продукции принимать меры к их устранению. 4) Вносить предложения в Комитет о мерах ответственности лицензиатов за нарушения настоящей Инструкции; 5) Опечатывать линию розлива в случае отсутствия, отключения и (или) неисправности системы учета. Приложение N 1 Монтаж и опломбирование систем учета, предназначенные осуществлять контроль количества алкогольной продукции на линиях розлива Монтаж систем учета производится силами самой организации, под руководством представителей завода-изготовителя или организации, уполномоченной заводом-изготовителем на выполнение указанных работ. 1. Подготовка и монтаж Перед монтажом системы учета в линию розлива необходимо: 1) Проверить комплектность полученных заказчиком приборов в том числе: - состав системы учета; - наличие пломб завода-изготовителя на составных частях прибора; - наличие в полном объеме сопроводительной документации; - на индикаторе вычислителя должны гореть нули. 2) Выбрать место установки объемного расходомера, обеспечивающее выполнение следующих требований: - наиболее близкое расположение преобразователя расходомера к автомату розлива;
- возможность удобного пломбирования гаек крепления преобразователя, промежуточных фланцев и других разъемных соединений;
- удобное считывание показаний с табло;
- отсутствие воздуха в магистральном трубопроводе и в измерительном сечении первичного преобразователя (воздушные пузырьки);
- полное заполнение измерительного сечения первичного преобразователя;
- при использовании на линии розлива вакуума подачу алкогольной продукции на автомат розлива осуществить снизу.
3) Убедиться в обеспеченности круглосуточного электропитания системы учета от сети 220 вольт, наличии индивидуального абонентного номера для подключения на телефонный модем системы учета и отсекателя напряжения для приборов учета.
4) В отдельных случаях при невозможности установления индивидуального абонементного номера организация-производитель алкогольной продукции, по согласованию с Комитетом, устанавливает тумблер с переключением используемой линии на телефонный модем на ночное время. При этом наличие датчика съема информации с блока обработки информации обязательно.

5) Есептеу жүйелерін электр жүйелерінде болатын кемшіліктерден (жоғарғы, төменгі қысым, түсіп кету, үзілу және аз уақытқа сөніп қалу) қорғау мақсатында үзіліссіз жұмыс істейтін UPC 280 немесе одан күші үлкен, 30 және одан да көп минутқа қорғау функциясы мен жеке қоры бар автономды есептеу жүйесін пайдалану ұсынылады.
6) есептеу жүйелерін монтаждауды дайындаушы зауыттың нұсқаулығына сәйкес қатаң жүргізу қажет.
2. Пломбылау
Пломбылауды Комитет қызметкерлері немесе оның тапсыруы бойынша "ҚазАлкоОрталық" РМК мамандары мынадай жүйелілікте жүргізеді:
1) пломбылаудың алдында есептеу жүйелерін монтажының дұрыстығы пайдалану жөніндегі басшылықтың және осы Нұсқаулықтың талаптарымен сәйкестігі тексеріледі;
2) монтаждың дұрыстығына көз жеткізілген соң есептеу жүйелерін және оған қосылатын коммуникацияларды пломбылау жүргізіледі;
3) қарау мен пломбылаудың нәтижелері бойынша Комитеттің төрағасы немесе мамандары қол қоятын акті жасалады.
"ҚазАлкоОрталық" РМК мамандары және бұйым орнатылған ұйымның өкілдері, дайындаушы зауыт (немесе іске қосу-жайластыру жұмыстарын жүргізуге ол уәкілеттік берген ұйым) қол қоятын акт жасалады, онда:
- есептегіш пен құю желісі орнатылған ұйымның атауы;
- есеп приборларының зауыттық нөмірлері;
- жасалған күні;
- есептеудің телефондық модем жүйесіне қосу үшін жеке абономенттік N-і
- бедерлерін көтере отырып пломбылау орындары туралы белгі.
Комитетке және "ҚазАлкоОрталық" РМК-ге (оның қатысуы кезінде), ұйымға және іске қосу-жайластыру жұмыстарын жүргізген ұйымға осы акті бір-бір данадан беріледі.
Сонымен бірге, пломбылаудың нәтижелері бойынша, бұдан басқа салынған пломбылардың орны мен бедерінің номері көрсетіліп, салынған пломбылардың тізімдемесі жасалады. Пломбылар ұйым басшысының бұйрығымен тағайындалған жауапты адамдарға сақтауға өткізіледі, бұл туралы тізімдемеде тиісті жазба жасалады. Тізімдеменің бір данасы құю цехында әйнектің астына ілінеді, екіншісі ұйымның бухгалтериясында сақталады.
4) Пломбылайтын тістеуіктер Комитеттің және "ҚазАлкоОрталық" РМК сейфтерінде сақталады, Комитет төрағасы мен "ҚазАлкоОрталық" РМК бас директорының бұйрығы бойынша беріледі. Журналда еркін түрде тістеуіктерді, бедерлердің номерін алғаны мен қайтарғаны туралы, оларды алу мен қайтару күндері, бұйрықтың берілген күні мен номері көрсетілген жазба жасалады.
5) Пломбылайтын тістеуіктерді арналмаған мақсаты бойынша беруге және пайдалануға тыйым салынады.
2-қосымша
Құюға түскен алкогольді өнімнің автоматтандырылған есебінің нәтижелерін тіркеу Журналы ___________________________________________________________________________ Ауысым Өнімнің Ыдыстар. Бақылау Бақылау приборының Құйған кездегі (бригада) атауы дың сиым приборы көрсетуі дал/шөлм өнімнің темпера. дылығы ның зау. турасы дм3 ыттық N және құю желілері. нің N ___________________________________________________________________________ Ауысым Ауысымның ның ба. соңында сында _ _________________________________________________________________________ 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. таблицаның жалғасы ___________________________________________________________________________ 1-ші шөлмекті Бақылау Қоймаға Есептеу Есептеу. Жауапты Ескертпе толтырғандағы приборын жіберіл. нәтиже. дің дұр. адамның таза көлемі да есеп. ген өнім сіндегі ыстығын қолы мл телген нің көле айырма. бағалау өнімнің мі, дал/ шылық (дұрыс, көлемі шөлм (б...бб) дұрыс дал/шөлм % емес) ___________________________________________________________________________ 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. ___________________________________________________________________________ (ары қарай беттің аяғына дейін) Ескертпе: 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 бағандарының үстіңгі жағына көлемді шығын өлшегіштің қорытынды мәліметтері, астыңғы жағына есептегіштегі бөлшек жазылады. 3-қосымша Алкогольді өнімді құю цехында бастапқы есептеудің ақиқаттығының есептері мен бағалануының үлгілері Бастапқы (негізгі) есептің мынадай деректері бар. Есептеудің жетондық тәсілінің нәтижесінде дайын өнім цехына ауысымда 1000 дал арақ (Vп) берілген тіркелінді.
Градуирлі резервуарлардың су өлшейтін трубаларының шкалалары бойынша түзетуге болатын, түзетуге болмайтын және шайма судың жарамсыз мынадай мөлшері анықталды және тиісті құжаттармен ресімделді:
Vибр = 12 дал Vнбр = 5 дал Vвпр = 8 дал
Спирттің арақты құю кезіндегі осы кәсіпорында анықталған шығын болуының шекті жол берілетін нормасы құюға келіп түскен оның арақтағы мөлшерінің 0,45% тең түседі (шарап өнімі үшін - бұл норма сол өнімнің өзімен ара-қатынаста). 1) Құю автоматының алдында орнатылған ағындық есептегішпен өнімнің көлемін өлшеу кезіндегі оның есебінің ақиқаттығын бағалау. Мыналар бар: - ағындық есептегіштің көрсеткіштері бойынша мынадай алынды Vр = 1034 дал; - есептегіштің паспорт бойынша шекті ақаулығы Vр көлемінің +_ 0,5% құрайды. Есеп. (3) Формула бойынша мынаны аламыз: |>р = (1000 + 12 + 5 + 8) - 1034 = -9 дал бр = (-9) x 100/1034 = -0,87%
минус белгісі бр ауытқуының мәнінің алдында прибордың көрсеткіштерімен салыстыра қарағанда өнімнің жетімсіздігін білдіреді, бірақ есептің ақиқаттығын бағалау үшін бұл белгі принципті мәнге ие емес.
Бұдан әрі прибордың шекті ақаулығының және спиртті араққа құюда жіберілген шығынның шекті нормасының жиынтығын аламыз: Үр + N = 0,5% + 0,45% = 0,95% 0,95 0,87-ден көп болғандықтан, есептің нәтижелері дұрыс деген тұжырым жасауға болады. 2) Дайын өнімдер қоймасының алдына орнатылған даналап есептейтін есептегішпен өнімнің көлемін өлшеу кезінде оның есебінің ақиқаттығын бағалау. Мыналар бар: - есептегіштің көрсеткіштері бойынша Vб = 1021 дал алынды; - есептегіштің паспорт бойынша шекті ақаулығы + 0,1% құрайды (әрбір 10 000 ескерілген шөлмектен 10 шөлмек). Есеп. (4) Формула бойынша мынаны аламыз: |>б = (1000 + 12 + 5) - 1021 = -4 дал; бб = (-4) x 100/1021 = -0,39% Есептегіштің шекті ақаулығы мен спиртті араққа құю кезінде шығындалуының шекті жол берілетін нормасының жиынтығы мынаған тең: Yб + N = 0,1 + 0,45 = 0,55% 0,55 0,39-дан көп болғандықтан, есептің нәтижелері дұрыс деген тұжырым жасалады. Ескертпе: егер шайма су жарамсыз өніммен бір резервуарға төгілетін болса, онда осы әдіс бойынша есептеу кезінде оның көлемі (Vп + Vбр + Vбр) жиынтығынан алынып тасталынады. 4-қосымша Алкогольді өнім өндіру кезінде есептеу жүйелерін тексерудің Актісі _______________қаласы "___"_______________199_ж. ______________________________________________________________________ (кәсіпорынның атауы, мекен-жайы) ______________________________________________________________________ Ұйымның басшысы: _______________________ (аты-жөні) Алкоголь өнімін өндіру және оның айналымын мемлекеттік бақылау жөніндегі комитеттің өкілдері: Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Спирт өндірісін спирт өлшеуші аппараттармен және алкогольді өнімдерді шығару жөніндегі технологиялық желілерді өндірістің (сырадан басқа) көлемін есептеу аспаптарымен міндетті түрде жарақтандыру туралы" 1998 жылғы 16 маусымдағы N 544 қаулысын орындау үшін есептеу приборларын орнату және пайдалануға қосу жүргізілді. Зауытта____________құю желілері пайдаланылады. Кәсіпорынның қуаты (жылына мың дал): спирт__________ арақ __________ ЛАБ __________ шарап__________ Алкогольді өнімді өндірудің құю желілерінде мынадай есептеу приборлары орнатылды. ___________________________________________________________________________ Құю желісі Прибордың Зауыттық Прибордың Пломбының тізімдемесі (саны, нің N түрі N көрсетуі таңбасы) ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ Есептеудің есептеу жүйелерінен көрсеткіштерді алу кәсіпорын әкімшілігі өкілінің қатысуымен жүзеге асырылды. ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ (қызметі, аты-жөні) Тексерудің нәтижелері: ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ Комиссия мүшелерінің қолдары: ____________ ____________ Пломбылар тексерілді, жауапты сақтауға қабылданды ______________ _______________ ____________________________________________ ______________ _______________ ____________________________________________ ______________ _______________ ____________________________________________ (қызметі) (тегі) (қолы) Негіздеме: ұйым бойынша бұйрық 199_ж. "__"_____________N ________ 6) есептеу жүйелерін монтаждауды дайындаушы зауыттың нұсқаулығына сәйкес қатаң жүргізу қажет. Мамандар: Багарова Ж.А. Икебаева А.Ж.

5) Рекомендуется для защиты системы учета от воздействия искажений сетевого питания (высокое, низкое напряжение, броски, провалы н кратковременное отключение) применение источников бесперебойного питания типа UРС 280 или большей мощности, которые совмещают функции защиты и автономного питания систем учета на 30 и более минут.
6) Монтаж систем учета необходимо произвести в строгом соответствии с инструкцией завода-изготовителя.
1. Пломбировка
Пломбировка производится работниками Комитета или по его поручению - специалистами РГП "КазАлкоЦентр" в следующей последовательности:
1) Перед пломбировкой проверяется правильность монтажа системы учета в соответствии с требованиями руководства по эксплуатации и настоящей Инструкции.
2) Убедившись в правильности монтажа, производится опломбирование системы учета и подводящих коммуникаций.
3) По результатам осмотра и пломбировки составляется акт (приложение N4), подписываемый представителем Комитета или специалистом РГП "КазАлкоЦентр" и представителями организации, на котором установлено изделие, и завода-изготовителя (или уполномоченного им на проведение пусконаладочных работ организации), в котором указывается:
- дата составления;
- наименование организации, в которой установлены счетчики на линиях розлива;
- заводские номера систем учета;
- N абонента, введенного на телефонный модем системы учета;
- опись наложенных пломб с указанием места оттисков.
4) Пломбы сдаются на хранение ответственным лицам, назначенным приказом руководителя организации, о чем в описи делается соответствующая запись. Один экземпляр описи вывешивается под стеклом в цехе розлива, другой экземпляр хранится в бухгалтерии организации.
5) По одному экземпляру данного акта передается Комитету и РГП "КазАлкоЦентр" (при его участии), организации, на котором введена система учета, и организации, проводившей пусконаладочные работы.
Пломбировочные клещи хранятся в сейфах Комитета и РГП "КазАлкоЦентр", выдаются по приказу Председателя Комитета и генерального директора РГП "КазАлкоЦентр". В журнале произвольной формы делается запись, предусматривающая расписку о получении и возврате клещей, номеров оттисков, указания даты и времени их получения и возврата, даты и номера приказа. Выдача пломбировочных клещей и их использование не по назначению запрещается. Приложение N 2 Журнал регистрации результатов автоматизированного учета алкогольной продукции, поступившей на розлив -------------------------------------------------------------------------- Дата!Смена !Наименование!Вместимость!Зав-ие! Показания !Температура !(бригада)! продукции !тары, дм 3 ! NN ! контрольных !продукции ! ! ! !контро!приборов дал/бут!при ! ! ! !льных ! !розливе ! ! ! !прибо-! !оС ! ! ! !ров ! ! -------------------------------------------------------------------------- ! ! ! ! ! На !На конец! ! ! ! ! !начало ! смены ! ! ! ! ! !смены ! ! -------------------------------------------------------------------------- 1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 -------------------------------------------------------------------------- ---------------------------------------------------------------! -------------------------------------------!--!---!---!---!----!---------- Продолжение приложения N 2 -------------------------------------------------------------------------- Фактический !Количество!Количество!Расхождение!Оценка !Подпись!Приме объем запол-!продукции !продукции,!результата !достоверно- !ответст!чание нения 1-ой !учтенной !переданной!учета, бр/ !сти учета !венного! бут. мл. !контроль- !на склад, !бб, % !(достоверно,! лица ! !ными прибо!дал/бут. ! !не достовер-! ! !рами, ! ! !-но) ! ! !дал/бут ! ! ! ! ! ------------------------------------------------------------------------- 9 ! 10 ! 11 ! 12 ! 13 ! 14 ! 15 ------------------------------------------------------------------------- ---------------------------------------------------------- ! ! -----------------!-------------------------------------------------!------ -----------------------------------------------------------!-------!------ (и так далее до конца страницы) Примечание: 1) В графах 5,6,7,10,11,12,13 в числителе записываются данные результатов измерения объемного расходомера. 2) В графах 5,6,7,10 в знаменателе записываются данные результатов счетчиков штучного учета N 1 и N 2 соответственно. 3) В графах 11,12,13 в знаменателе записываются данные результатов счетчика штучного учета N 2. Приложение N 3 Примеры расчетов и оценки достоверности первичного учета алкогольной продукции в цехе розлива Имеются следующие данные первичного (основного) учета.
В результате жетонного способа учета зарегистрировано, что в цех готовой продукции за смену передано 1000 дал водки (Vп).
По шкалам водомерных трубок градуированных резервуаров установлено и соответствующими документами оформлены следующие количества исправимого, неисправимого брака и промывной воды: и н в Vбр = 12дал Vбр = 5дал Vпр = 8 дал Предельно допустимую норму потерь спирта при розливе водки, установленную на данном предприятии, примем равным 0,45% от его количества, содержащегося в водке, поступившей на розлив (для винной продукции - эта норма соотносится с объемом самой продукции). 1) Оценка достоверности учета продукции при измерении его объема проточным счетчиком, установленным перед разливочным автоматом. Имеем: - по показаниям проточного счетчика получено Vp=1034дал; - предельная погрешность счетчика по паспорту составляет +-0,5% от объема Vp Расчет По формуле (3) получаем: /\ /__\р=(1000+12+5+8)-1034=-9дал бр =(-9)х100/1034=-0,87%
Знак минус перед значением отклонения бр означает, что по сравнению с показаниями прибора имеется недостача продукции, но для оценки достоверности учета этот знак принципиального значения не имеет.
Далее находим сумму предельной погрешности прибора и предельно допустимой нормы потерь спирта при розливе водки:
Ур + N = 0,5% + 0,45% = 0,95%
Так как 0,95 больше 0,87, то делается вывод, что результаты учета достоверны.
2) Оценка достоверности учета продукции при измерении его объема счетчиком штучного счета, установленного перед складом готовой продукции
Имеем:
- по показаниям счетчика получено Vб=1021 дал;
- предельная погрешность счетчика по паспорту составляет +0,1%(10 бут. на каждые 10 000 учтенных).
Расчет
По формуле(4) получаем: /\ /__\б=(1000+12+5)-1021=-4 дал; бб =(-4)х 100/1021=-0,39% Сумма предельной погрешности счетчика и предельно допустимой нормы потерь спирта при розливе водки равна: Уб+N=0,1+0,45=0,55% Так как 0,55 больше 0,39, то делается вывод, что результаты учета достоверны. Примечание: если промывная вода сливается в один резервуар с браком продукции, то при расчете по данному методу ее объем исключается из суммы (Vп + Vбр + Vбр). Приложение N 4
Акт
обследования средств учета при производстве алкогольной продукции на линии розлива г. _______________ "____"__________199__г. _____________________________________________________________________ (наименование организации, адрес) _____________________________________________________________________ Руководитель организации: _______________________ (Ф.И.О.) Представители Комитета по государственному контролю _______________________ над производством и оборотом _______________________ алкогольной продукции: _______________________ Во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан "Об обязательном оснащении спиртового производства спиртоизмеряющими аппаратами и технологических линий по производству алкогольной продукции приборами учета объемов производства (кроме пива)" от 16 июля 1998г.) N 544, произведена установка и ввод в эксплуатацию приборов учета. На организации: - установлено _______ линий розлива; - эксплуатируется _______ линий розлива; - опломбировано _______ линий розлива. На линиях розлива производства алкогольной продукции установлены следующие приборы и аппараты: ------------------------------------------------------------------- N ! тип ! заводской ! N ! показание ! опись пломб линии !прибора ! N ! абонента! прибора !(кол-во,оттиск) розлива! ! прибора ! ! ! -------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------------------- -------------------------------------------------------------------- Снятие показаний с систем учета осуществлялось в присутствии представителя администрации организации: __________________________ ___________________________________________________________________ (должность, Ф.И.О.) Наличие: - круглосуточного электропитания системы учета_______ - отсекателя напряжения для приборов учета___________ Результаты обследования:______________________________________ ______________________________________________________________ Подписи членов комиссии: ________________________ ________________________ ________________________ Пломбы проверены, приняты на ответственное хранение: _________________ _________________ __________________ (должность) (фамилия) (подпись) Основание: приказ по организации N ____ от "___"__________ 199__г. (Специалисты: Цай Л.Г. Умбетова А.М.)