Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқа мерзімді валюта ноттарын орналастыру, айналысқа шығару және өтеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 1998 жылғы 31 желтоқсандағы N 359 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 18 маусымда N 807 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 15 шілдедегі N 88 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздарының iшкi рыногын дамыту мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарын орналастыру, айналысқа шығару және өтеу ережесi бекiтiлсiн және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Монетарлық операциялар департаментi (Әлжанов Б.А.):
1) Заң департаментiмен (Сизова С.И.) бiрлесiп осы қаулыны және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарын орналастыру, айналысқа шығару және өтеу ережесiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзсiн;
2) осы қаулыны және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарын орналастыру, айналысқа шығару және өтеу ережесiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзген күннен бастап бiр апта мерзiмде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң облыстық филиалдарына және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн, оларға осы қаулыны және аталған Ереженi алған күннен бастап бiр апта мерзiмде бағалы қағаздар рыногының кәсiби қатысушыларына жiберудi мiндеттесiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.Т. Құдышевке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
1998 жылғы 31 желтоқсандағы
N 359 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң
қысқа мерзiмдi валюта ноттарын орналастыру,
айналысқа шығару және өтеу ережесi
Осы Ереже Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi эмиссиялайтын қысқа мерзiмдi валюта ноттарын орналастыру, айналысқа шығару және өтеу тәртiбiн реттейдi.

Об утверждении Правил размещения, обращения и погашения краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан
Постановление Правления Национального банка Республики Казахстан от 31 декабря 1998 года N 359. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18.06.1999г. N 807. Утратило силу - постановлением Правления Национального банка РК от 15.07.2005г. N 88
Извлечение из постановления Правления Национального банка РК
от 15.07.2005г. N 88
"В связи со стабилизацией ситуации на валютном рынке и отсутствием необходимости в размещении краткосрочных валютных нот Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 1998 года N 359 "Об утверждении Правил размещения, обращения и погашения краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан"...
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его принятия...
Председатель
Национального Банка".
--------------------------------------------------------------------
В целях развития внутреннего рынка государственных ценных бумаг Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила размещения, обращения и погашения краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан и ввести в действие с даты государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Департаменту монетарных операций (Альжанов Б.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Сизова С.И.) зарегистрировать настоящее постановление и Правила размещения, обращения и погашения краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) довести настоящее постановление и Правила размещения, обращения и погашения краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан до сведения областных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня в недельный срок с даты государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, обязав их довести настоящее постановление и указанные Правила до сведения профессиональных участников рынка ценных бумаг в недельный срок с даты их получения.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
Председатель
Национального Банка
Правила
размещения, обращения и погашения краткосрочных
валютных нот Национального Банка Республики Казахстан
Настоящие Правила регулируют порядок размещения, обращения и погашения краткосрочных валютных нот, эмитируемых Национальным Банком Республики Казахстан.

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттары айналымдағы ақша массасын реттеуге арналған ақша-кредит және валюта саясатының құралы болып саналады.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарын шығарғанда, айналысқа шығарғанда және өтеген кезде есеп айырысу теңгемен жүргiзiледi.
3. Валюта АҚШ долларын немесе ЕВРО-ны бiлдiредi.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi 90 күнге дейiнгi айналыс мерзiмiмен айналысқа шығарады және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi бастапқы кезде нақты құнынан төмен сатады және нақты құны бойынша өтейтiн болады.
5. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттары айналысқа түсетiн мемлекеттiк бағалы қағаздар болып табылады.
6. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарының шығарылу күні, ең жоғары түсімділік деңгейi және айналыс мерзiмi оларды шығару тәртiбiн хабарлаған кезде айқындалады.
7. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттары құжаттамасыз нысанда шығарылады. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарының нақты құны 100 валюта бiрлiгiн құрайды.
8. Кесiмдi баға - тапсырыстарды қанағаттандырумен аяқталатын ең төменгi дисконттелген баға.
9. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарын орналастыру Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген бағалы қағаздар рыногының кәсiби қатысушылары - Алғашқы агенттер арқылы жүзеге асырылады.
10. Бағалы қағаздар рыногында дилерлiк және/немесе брокерлiк қызметтi жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi Ұлттық комиссиясының лицензиясы бар және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiмен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарымен операцияларға қызмет көрсету туралы шарт жасасқан бағалы қағаздар рыногының кәсiби қатысушылары болып саналатын заңды тұлға алғашқы агент бола алады.
11. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарымен операцияларды жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен Алғашқы агент арасында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарымен операцияларға қызмет көрсету туралы шарт жасалады.
12. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарын орналастыру екi әдiспен жүзеге асырылады:
- Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi өткiзетiн аукцион әдiсiмен;
- Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi шығарған қысқа мерзiмдi валюта ноттарын Алғашқы агентпен келiсiлген баға бойынша сату әдiсiмен.

1. Общие положения
1. Краткосрочные валютные ноты Национального Банка Республики Казахстан представляют собой инструмент денежно-кредитной и валютной политики, предназначенный для регулирования денежной массы в обращении.
2. Расчеты по краткосрочным валютным нотам Национального Банка Республики Казахстан при выпуске, обращении и погашении производятся в тенге.
3. Валюта подразумевает доллары США или ЕВРО.
4. Краткосрочные валютные ноты Национального Банка Республики Казахстан выпускаются в обращение Национальным Банком Республики Казахстан со сроком обращения до 90 дней и представляют собой государственную дисконтированную дематериализованную ценную бумагу, которая первоначально продается Национальным Банком Республики Казахстан по цене ниже номинальной и погашается по номинальной стоимости.
5. Краткосрочные валютные ноты Национального Банка Республики Казахстан являются обращаемыми государственными ценными бумагами.
6. Дата выпуска, максимальный уровень доходности и срок обращения краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан определяются в момент объявления о порядке их выпуска.
7. Краткосрочные валютные ноты Национального Банка Республики Казахстан выпускаются в бездокументарной форме. Номинальная стоимость краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан составляет 100 валютных единиц.
8. Цена отсечения - минимальная дисконтированная цена, на которой заканчивается удовлетворение заявок.
9. Размещение краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан осуществляется через профессиональных участников рынка ценных бумаг - Первичных агентов, которые определяются Национальным Банком Республики Казахстан.
10. Первичным агентом может быть юридическое лицо, являющееся профессиональным участником рынка ценных бумаг, имеющее лицензию Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам на осуществление дилерской и/или брокерской деятельности на рынке ценных бумаг и заключившее с Национальным Банком Республики Казахстан договор об обслуживании операций с краткосрочными валютными нотами Национального Банка Республики Казахстан.
11. Для осуществления операций с краткосрочными валютными нотами Национального Банка Республики Казахстан между Национальным Банком Республики Казахстан и Первичным агентом заключается договор об обслуживании операций с краткосрочными валютными нотами Национального Банка Республики Казахстан.
12. Размещение краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан осуществляется двумя методами:
- методом аукциона, проводимого Национальным Банком Республики Казахстан;
- методом продажи Национальным Банком Республики Казахстан, выпускаемых им краткосрочных валютных нот, по цене, согласованной с Первичными агентами.

13. Аукциондық әдiсте тапсырыстарды қанағаттандыру ең аз дисконттан басталады да, барлық жарияланған эмиссия көлемi тамамдалатын кездегi дисконтпен аяқталады.
14. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi өзi жүргiзiп отырған ақша-кредит және валюта саясатының бағыттарына, сондай-ақ қаржы рыногындағы қалыптасқан жағдайға сәйкес аукционға қатысушылардың Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарын сатып алуға берген өтiнiмдерiн аукцион шарттарында белгiленген көлемнен төмен не жоғары мөлшерде қанағаттандыруға құқылы.
15. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi аукцион өткiзiлетiн күнi және/немесе келесi жұмыс күнi аукционда қалыптасқан орташа алынған дисконттелген бағадан төмен емес баға бойынша, мемлекеттiк бағалы қағаздармен операциялар жүргiзуге уәкiлеттi бөлiмшеге жетекшiлiк ететiн Төрағаның орынбасары белгiлеген көлемге жеткенше өзi шығарған қысқа мерзiмдi валюта ноттарымен толықтырып орналастыруға құқылы.
16. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Алғашқы агентпен келiсе отырып өзi шығаратын қысқа мерзiмдi валюта ноттарының өтеу мерзiмiн ауыстыруға құқылы.
17. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi өзi жүргiзiп отырған ақша-кредит және валюта саясатының бағыттарына сәйкес қаржы рыногының жағдайына оперативтi ықпал ету мақсатында мемлекеттiк бағалы қағаздардың қайталама рыногында өзi шығарған қысқа мерзiмдi валюта ноттарын сатып алуға және сатуға құқылы.
18. Инвесторлар Алғашқы агенттермен бағалы қағаздар рыногында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарымен мәмiлелерге қызмет көрсетуге шарт жасай отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарымен мәмiленi тек солар арқылы ғана жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа
мерзiмдi валюта ноттарының аукционын өткiзу тәртiбi
және оларды алғашқы агенттермен келiсiлген баға бойынша
сату жолымен орналастыру
19. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарын орналастыруға байланысты барлық ақпарат Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген мәлiметтер беретiн электронды жүйе арқылы берiледi.
20. Мәлiметтер беретiн электронды жүйе бойынша берiлген барлық электронды хабарлар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi орнатқан бағдарлама-киптографиялық қорғау жүйесiнiң көмегiмен шифрланады.
21. Мәлiметтер беретiн электронды жүйе арқылы хабар берудiң техникалық мүмкiндiгi болмаған жағдайда, хабардағы мәлiметтердi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген нысандар бойынша қағаз жазбада беруге рұқсат етiледi.

13. Аукционный метод заключается в том, что удовлетворение заявок начинается с наименьшего дисконта и заканчивается при том дисконте, при котором исчерпывается весь объявленный объем эмиссии.
14. Национальный Банк Республики Казахстан в соответствии с направлениями проводимой им денежно-кредитной и валютной политики, а также положением, складывающимся на финансовом рынке, вправе удовлетворять заявки участников аукциона на покупку краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан в размере ниже либо выше объема, устанавливаемого условиями аукциона.
15. Национальный Банк Республики Казахстан вправе осуществить доразмещение выпускаемых им краткосрочных валютных нот в день проведения аукциона и/или на следующий рабочий день по цене не ниже средневзвешенной дисконтированной цены, сложившейся на аукционе, до достижения объема устанавливаемого распоряжением заместителя Председателя, курирующего подразделение, уполномоченное на проведение операций с государственными ценными бумагами.
16. Национальный Банк Республики Казахстан по согласованию с Первичным агентом вправе перенести срок погашения выпускаемых им краткосрочных валютных нот.
17. Национальный Банк Республики Казахстан в соответствии с направлениями проводимой им денежно-кредитной и валютной политики вправе покупать и продавать выпущенные им краткосрочные валютные ноты на вторичном рынке государственных ценных бумаг в целях оперативного воздействия на состояние финансового рынка.
18. Инвесторы осуществляют сделки с краткосрочными валютными нотами Национального Банка Республики Казахстан только через Первичных агентов, заключив с ними договор на обслуживание сделок с краткосрочными валютными нотами Национального Банка Республики Казахстан на рынке государственных ценных бумаг.
2. Порядок проведения аукциона краткосрочных
валютных нот Национального Банка Республики Казахстан
и их размещение путем продажи по цене, согласованной с
первичными агентами
19. Вся информация, связанная с размещением краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан, передается через определяемую Национальным Банком Республики Казахстан электронную систему передачи данных.
20. Все электронные сообщения, передаваемые по электронной системе передачи данных, шифруются с помощью системы программно-криптографической защиты, устанавливаемой Национальным Банком Республики Казахстан.
21. В случае технической невозможности передачи сообщений через электронную систему передачи данных, разрешается передача данных сообщений на бумажных носителях по установленным Национальным Банком Республики Казахстан формам.

22. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi қысқа мерзiмдi валюта ноттарының аукциондарын өткiзуден кем дегенде 1 жұмыс күнi бұрын Алғашқы агенттерге мәлiметтер беретiн электронды жүйе арқылы аукцион өткiзу талаптарын хабарлап, сонымен бiрге оны бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды.
23. Мемлекеттiк бағалы қағаздар рыногының қатысушылары аукцион өткiзiлетiн күнi шығару шарттарында белгiленген көлемде, бәсекелiк және бәсекелiк емес ұсыныстармен бiрге өтiнiмдер бере алады.
24. Берiлген өтiнiмнiң бәсекелiк ұсыныстарында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарының саны, валютамен көрсетiлген бiр ноттың ұсынылған дисконттелген бағасы, нақты құны және валютамен көрсетiлген дисконттелген бағасы көрсетiледi.
25. Бәсеке емес ұсыныстарда аукционда валютамен көрсетiлген бағамен қалыптасқан орташа алынған баға бойынша қатысушылар сатып ала алатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарының жалпы бағасы ғана көрсетiледi.
26. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарының аукционын өткiзетiн күнi 9.00-ден 11.00-ге дейiн Алғашқы агенттер Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң бағалы қағаздармен операциялар жүргiзуге уәкiлеттi бөлiмшесiне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарын сатып алуға электронды жүйе арқылы бәсекелiк және бәсекелiк емес ұсыныстармен бiрге өтiнiмдер бередi.
27. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарын сатып алуға берiлетiн өтiнiмдер оны автоматты режимде беруге арналған белгiленген нысандағы бланктi толтыру жолымен ресiмделедi.
28. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң бағалы қағаздармен операциялар жүргiзуге уәкiлеттi бөлiмшесi аукцион өткiзiлетiн күнi 11.00-ден бастап Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарын сатып алу өтiнiмдерiн жиынтық ведомосқа қорытындылайды, оған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң бағалы қағаздармен операциялар жүргiзуге уәкiлеттi бөлiмшесiнiң басшысы қол қойып, аукцион өткiзiлген күнi 11.30-да Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң мемлекеттiк бағалы қағаздармен операциялар жүргiзуге уәкiлеттi бөлiмшесiне жетекшiлiк ететiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасарына ұсынады.
29. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң басшылығы 11.30-дан 12.00-ге дейiн аукцион өткiзу үшiн аукционда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарының талаптары және сатып алу өтiнiмдерiн қанағаттандыру көлемi жөнiнде шешiм қабылдайды. Аталған шешiм мемлекеттiк бағалы қағаздармен операциялар жүргiзуге уәкiлеттi бөлiмшеге жетекшiлiк ететiн Төрағаның орынбасары қол қойған өкiммен ресiмделедi.

22. Не менее чем за 1 рабочий день до проведения аукциона краткосрочных валютных нот Национальный Банк Республики Казахстан сообщает Первичным агентам через электронную систему передачи данных условия проведения аукциона, с одновременной публикацией их в средствах массовой информации.
23. Участники рынка государственных ценных бумаг могут подавать в день проведения аукциона заявки с конкурентными и неконкурентными предложениями в объемах, определенных условиями выпуска.
24. В конкурентных предложениях поданной заявки указываются количество краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан, предлагаемая дисконтированная цена одной ноты, выраженная в валюте, общий объем покупки по номинальной стоимости и дисконтированной цене в валюте.
25. В неконкурентных предложениях указывается только общее количество краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан, которое участники готовы приобрести по средневзвешенной цене, которая сложилась на аукционе выраженной в валюте.
26. В день проведения, аукциона краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан с 9.00 до 11.00, Первичные агенты по электронной системе передачи данных подают заявки с конкурентными и неконкурентными предложениями на покупку краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан в подразделение Национального Банка Республики Казахстан, уполномоченное на проведение операций с государственными ценными бумагами.
27. Заявки на покупку краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан оформляются путем заполнения бланка установленной формы для передачи ее в автоматическом режиме.
28. Подразделение Национального Банка Республики Казахстан, уполномоченное на проведение операций с государственными ценными бумагами, с 11.00 дня проведения аукциона обобщает заявки на покупку краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан в сводную ведомость, которая подписывается руководителем подразделения Национального Банка Республики Казахстан, уполномоченного на проведение операций с государственными ценными бумагами, и представляется заместителю Председателя Национального Банка Республики Казахстан, курирующему подразделение Национального Банка Республики Казахстан, уполномоченное на проведение операций с государственными ценными бумагами в 11.30 дня проведения аукциона.
29. Руководством Национального Банка Республики Казахстан с 11.30 до
12.00 дня проведения аукциона принимается решение о ценовых условиях и объеме удовлетворения заявок на покупку краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан на аукционе. Указанное решение оформляется распоряжением, подписываемым заместителем Председателя Национального Банка Республики Казахстан, курирующим подразделение Национального Банка Республики Казахстан, уполномоченное на проведение операций с государственными ценными бумагами.

30. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi аукционның талаптарын жариялаған кезде қаржы рыногындағы қалыптасқан жағдайды ескере отырып, Алғашқы агенттер мен резидент емес инвесторларға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарының бәсекелiк емес өтiнiмдерiнiң қанағаттандыру үлесiн, сондай-ақ сату көлемiнiң үлесiн дербес анықтайды.
31. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi оперативтi түрде, аукцион өткiзiлетiн күнi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттары аукционының жарияланған шарттарының қысқа мерзiмдi валюта ноттарын Алғашқы агенттердiң және инвесторлардың сатып алуын, резидент еместердiң қатысуын және бәсеке емес өтiнiмдердi қанағаттандыруды шектеу бөлiгiн өзгертуге құқылы.
32. Мемлекеттiк бағалы қағаздармен операциялар жүргiзуге уәкiлеттi бөлiмше Алғашқы агенттерге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарын сатып алуға берген өтiнiмдерiнiң қанағаттандырылған көлемi туралы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарының аукционы өткiзiлетiн күнi 13.00-ге дейiн хабарлайды.
33. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары қол қойған тиiстi өкiм негiзiнде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарын қосымша орналастыру туралы шешiм қабылданған жағдайда, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң мемлекеттiк бағалы қағаздармен операциялар жүргiзуге уәкiлеттi бөлiмшесi мәлiметтер беретiн электронды жүйе арқылы Алғашқы агенттерге қосымша орналастыру көлемiн және орташа алынған дисконттелген баға жөнiнде хабарлайды.
34. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарын қосымша орналастыру Алғашқы агенттердiң қосымша орналастыру кезiнде сатып алған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарын төлеу үшiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген күнi 16.00-ге дейiн Алғашқы агенттерден өтiнiмдер түсуiне қарай жүзеге асырылуы мүмкiн. Қосымша орналастыру кезiнде өтiнiмдер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне нақты келiп түсу уақытына қарай басымдыққа ие болып, қанағаттандырылатын болады.
35. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюталық нотын қосымша орналастырғанда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң мемлекеттiк бағалы қағаздармен операциялар жүргiзуге уәкiлеттi бөлiмшелерi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарын қосымша орналастырудың күндiзгi 16.30 дейiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарын сатып алуға өтiнiмдерiн қанағаттандыру көлемi туралы хабарламаны Алғашқы агенттерiне бередi.

30. Национальный Банк Республики Казахстан самостоятельно определяет долю удовлетворения неконкурентных заявок, а также долю объема продаж краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан Первичным агентам и инвесторам - нерезидентам при объявлении условий аукциона, исходя из складывающегося положения на финансовом рынке.
31. Национальный Банк Республики Казахстан вправе оперативно, в день проведения аукциона, изменить объявленные условия аукциона краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан в части ограничения приобретения краткосрочных валютных нот Первичными агентами или инвесторами, участия нерезидентов и удовлетворения неконкурентных заявок.
32. Подразделение Национального Банка Республики Казахстан, уполномоченное на проведение операций с государственными ценными бумагами, передает Первичным агентам уведомления об объеме удовлетворения заявок на приобретение краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан до 13.00 дня проведения аукциона краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан.
33. В случае принятия решения о дополнительном размещении краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан на основании соответствующего распоряжения, подписываемого заместителем Председателя Национального Банка Республики Казахстан, подразделение Национального Банка Республики Казахстан, уполномоченное на проведение операций с государственными ценными бумагами, по системе электронной передачи данных сообщает Первичным агентам объем дополнительного размещения и средневзвешенную дисконтированную цену.
34. Дополнительное размещение краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан может осуществляться по мере поступления заявок Первичных агентов до 16.00 дня, установленного Национальным Банком Республики Казахстан для оплаты Первичными агентами краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан, приобретенных при дополнительном размещении. Приоритетом при удовлетворении заявок при дополнительном размещении служит время их фактического поступления в Национальный Банк Республики Казахстан.
35. При дополнительном размещении краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан подразделение Национального Банка Республики Казахстан, уполномоченное на проведение операций с государственными ценными бумагами, передает Первичным агентам уведомление о объеме удовлетворения заявок на приобретение краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан до 16.30 дня дополнительного размещения краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан.

36. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюталық нотын сатып алуға ақы Алғашқы агенттерiмен ақы төленетiн күннен бұрынғы күнгi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ресми бағамы бойынша теңгемен төленедi.
37. Алғашқы агенттер аукционнан сатып алынған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюталық нотысының ақысына немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Алғашқы агенттер Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзімді валюта ноттарына ақы төлеу үшiн бекiткен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюталық ноттарын күндiзгi 17.00-дан кешiктiрмей қосымша орналастырғаннан кейiн қаражат аударуға мiндеттi.
38. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң мемлекеттiк бағалы қағаздармен операциялар жүргiзуге уәкiлеттi бөлiмшелерi әр Алғашқы агенттен қанағаттандырылған өтiнiмдер көлемiне және олар түскеннен кейiнгi жұмыс күнiне түскен ақшаның сәйкестігін тексередi, 11.00-ге дейiнгi мерзiмде деректер хабарлайтын электрондық жүйе бойынша Алғашқы агенттерге сатып алынған Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарына төлемге ақша түскенi туралы хабарламаны және Бағалы қағаздар депозитарийiне мемлекеттiк бағалы қағаздар ұстаушылардың тiзiмiн бередi.
39. Егер Алғашқы агенттен 17.00-ге дейiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарының ақысына қаражат түспесе, онда 17.00-ден кейiн түскен ақша бiр күнге мерзiмi өтiп түскен ақша есебiнде қаралады.
40. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнен деректер хабарлайтын электрондық жүйе арқылы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарын сатып алуға түскен ақша туралы хабарламаны алғаннан кейiн Алғашқы агенттер инвесторға қағаз жүзiнде, егер инвестордың Алғашқы агентпен шартында басқаша көзделмесе, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарына оның меншiк құқығын куәлендiретiн куәлiк бередi.
41. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi шығаратын қысқа мерзiмдi валюта ноттарын Алғашқы агенттермен алдын ала келiсiлген баға бойынша сатқанда қысқа мерзiмдi валюта ноттарының сату көлемi, оның ақысы және өтеу Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген талаптарға сәйкес және аукциондық әдiспен орналастыру үшiн осы Ережеде белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң
қысқа мерзiмдi валюта ноттарын
айналысқа шығару және өтеу
42. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарын айналысқа шығару Алғашқы агенттердiң аукционда ие болған қысқа мерзiмдi валюта ноттарына ақы төлеуi үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi белгiлеген күннен басталады.

36. Оплата за приобретенные краткосрочные валютные ноты Национального Банка Республики Казахстан производится Первичными агентами в тенге по официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан на дату, предшествующую дню оплаты.
37. Первичные агенты обязаны осуществлять перечисление средств в оплату приобретенных на аукционе краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан или после дополнительного размещения краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан не позднее 17.00 дня, установленного Национальным Банком Республики Казахстан для оплаты Первичными агентами краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан.
38. Подразделение Национального Банка Республики Казахстан, уполномоченное на проведение операций с государственными ценными бумагами, осуществляет проверку соответствия поступивших денег от каждого Первичного агента объему удовлетворенных заявок и на следующий рабочий день после их поступления, в срок до 11.00, по электронной системе передачи данных передает извещения Первичным агентам о поступлении денег в оплату приобретенных краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан и Депозитарию ценных бумаг список держателей государственных ценных бумаг.
39. Если до 17.00 дня оплаты от Первичного агента не поступят средства на оплату краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан, то поступление денег после 17.00 рассматривается как поступление денег с просрочкой на один день.
40. После получения от Национального Банка Республики Казахстан через электронную систему передачи данных извещения о поступлении денег за приобретенные краткосрочные валютные ноты Национального Банка Республики Казахстан, Первичные агенты выдают инвестору свидетельство, удостоверяющее его право собственности на краткосрочные валютные ноты Национального Банка Республики Казахстан на бумажном носителе, если иное не предусмотрено договором инвестора с Первичным агентом.
41. При продаже Национальным Банком Республики Казахстан выпускаемых им краткосрочных валютных нот по заранее согласованной с Первичными агентами цене, объем продажи краткосрочных валютных нот, их оплата и погашение осуществляются в соответствии с условиями, установленными Национальным Банком Республики Казахстан и в порядке, определенном настоящими Правилами для аукционного метода размещения.
3. Обращение и погашение краткосрочных
валютных нот Национального Банка Республики Казахстан
42. Обращение краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан начинается со дня, установленного Национальным Банком Республики Казахстан для оплаты Первичными агентами за приобретенные на аукционе краткосрочные валютные ноты.

43. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiм валюта ноттарын есепке алу және ол бойынша құқықтар, сондай-ақ олармен жасалатын мәмiлелерге техникалық қызмет көрсету Алғашқы агенттер бойынша Ұлттық Банк белгiлеген Бағалы қағаздар депозитарийiндегi "депо" есепшоттары бойынша олардың инвесторлары бойынша - делдалдық және/немесе және бiрiншi санаттағы дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар - олардың Алғашқы агенттерде ашылған "депо" есепшоттары бойынша жүзеге асырылады.
44. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарының иегерлерi оларды кепiлдiкке беруге, РЕПО операцияларын және керi РЕПО жүргiзуге, қайталама рынокта сатуға және сатып алуға құқылы. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарымен қайталама рыноктағы мәмiлелерi көрсетiлген өтем жасалуға тиiстi екi жұмыс күнi iшiнде тоқтатылады.
45. Депозитарий Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарын өтем жасалатын келесi жұмыс күнi 17.30-дан кешiктiрмей Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарын ұстаушылардың - Алғашқы агенттердiң тiзiмiн, олардың банктiк деректемелерiн, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарының санын және валютадағы нақтылы құны бойынша көлемiн көрсете отырып, мәлiметтердi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң мемлекеттiк бағалы қағаздармен операциялар жүргiзуге уәкiлеттi бөлiмшесiне бередi.
46. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарының нақтылы құнын өтеудi өтем жасалатын күннен бұрынғы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ресми бағамы бойынша теңгемен жүргiзедi.
47. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттары өтелгеннен кейiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң мемлекеттiк бағалы қағаздармен операциялар жүргiзуге уәкiлеттi бөлiмшесi өтем жасалғаны туралы Депозитарийге хабар жiбередi.
48. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қысқа мерзiмдi валюта ноттарымен операциялар жасау: кепiлдiкке беру, РЕПО операциялары және керi РЕПО, сатып алу немесе сату, сондай-ақ басқа операциялар биржалық және биржадан тыс рыноктарда мемлекеттiк бағалы қағаздармен операциялар жүргiзу тәртiбiн реттеушi нормативтiк құқықтық актiлерге сәйкес жүзеге асырылады.
Ұлттық Банк
Төрағасы

43. Учет краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан и прав по ним, а также техническое обслуживание совершаемых с ними сделок, осуществляется по счетам "депо" в Депозитарии ценных бумаг, определяемом Нацбанком - по Первичным агентам и на счетах "депо", открытых у Первичных агентов, имеющих лицензию на осуществление брокерской и/или дилерской деятельности первой категории - по их инвесторам.
44. Владельцы краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан вправе передавать их в залог, проводить операции РЕПО и обратное РЕПО, продавать и покупать на вторичном рынке. Сделки на вторичном рынке с краткосрочными валютными нотами Национального Банка Республики Казахстан прекращаются за два рабочих дня до указанной даты погашения.
45. Не позднее 17.30 рабочего дня, предшествующего дню погашения краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан, Депозитарий передает подразделению Национального Банка Республики Казахстан, уполномоченному на проведение операций с государственными ценными бумагами сведения с указанием списка Первичных агентов - держателей краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан, их банковские реквизиты, количества краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан и объем по номинальной стоимости выраженной в валюте.
46. Погашение номинальной стоимости краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан производится Национальным Банком Республики Казахстан в тенге по официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан на дату, предшествующую дню погашения.
47. После погашения краткосрочных валютных нот Национального Банка Республики Казахстан подразделение Национального Банка Республики Казахстан, уполномоченное на проведение операций с государственными ценными бумагами направляет в Депозитарий сообщение о произведенном погашении.
48. Совершение операций с краткосрочными валютными нотами Национального Банка Республики Казахстан: залог, операций РЕПО и обратное РЕПО, покупка или продажа, а также другие операции осуществляются в соответствии с нормативными правовыми актами, регламентирующими порядок проведения операций с государственными ценными бумагами на биржевом и внебиржевом рынке.
Председатель
Национального Банка