Аттестациялық қағидаларды бекіту туралы
Қаулы Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясы 1999 жылғы 23 ақпан N 26 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1.04. 1999 ж. тіркелді. Тіркеу N 721 Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 8 мамырдағы N 153 ~V021885 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 13 қарашадағы N 3755 U973755_ жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы туралы ереженің 5-тармағының 28) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы (бұдан әрі "Ұлттық комиссия" деп аталады) қаулы етеді:
1. Аттестациялық қағидалар бекітілсін (қоса берілді).
2. Жоғарыда аталған Қағидалардың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген сәттен бастап күшіне енгізілетіндігі белгіленсін.
3. Жоғарыда аталған Қағидалар Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген сәттен бастап Ұлттық комиссияның 1997 жылғы 02 қыркүйектегі N 138 қаулысымен бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 20 қазанда 406 V970406_ нөмірмен тіркелген Бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеу үшін мамандар даярлаудың, берілген біліктілік куәліктерінің пайдаланылуына бақылау жасаудың, олардың қолданылуын тоқтата тұрудың және қайтарып алудың тәртібі туралы ереженің күші тоқтатылған деп танылсын.
4. Ұлттық комиссия орталық аппаратының Лицензиялау және қадағалау басқармасы:
1) осы Қаулыны және жоғарыда аталған Қағидаларды (олар күшіне енгізілгеннен кейін) Оқу орталықтарының (олар жоғарыла аталған Қағидалардың 1-тармағының 5) тармақшасында айқындалған), сондай-ақ "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның, бағалы қағаздар рыногының кәсіпқой қатысушылары қауымдастықтарының (оларға осы Қаулыны және жоғарыда аталған Қағидаларды олардың мүшелерінің назарына жеткізу жөніндегі міндетті жүктей отырып) назарына жеткізсін;
2) жоғарыда аталған Қағидалардың 6-қосымшасындағы үлгі бойынша біліктілік куәліктерінің бланкілерін типографиялық дайындалуын қамтамасыз етсін;
3) осы Қаулының және жоғарыда аталған Қағидалардың орындалысына бақылау жасасын.
Ұлттық комиссияның Төрағасы
Комиссияның мүшелері
Қазақстан Республикасы
Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының 1999 жылғы 23 ақпандағы N 26 қаулысымен бекітілді
Аттестациялық қағидалар
Осы Қағидалар "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 05 наурыздағы Z970077_ заңына және Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 13 қарашадағы N 3755 U973755_ жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы туралы ережеге сәйкес әзірленді және:

Об утверждении Аттестационных Правил
Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 23 февраля 1999 года N 26. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 01.04.1999 г. за N 721. Утратил силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 мая 2002 года N 153 ~V021885 .
В соответствии с 1подпунктом 28) пункта 5 Положения о Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам, утвержденного указом Президента Республики Казахстан от 13 ноября 1997 года № 3755 U973755_ , Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемая "Национальная комиссия") постановляет:
1. Утвердить Аттестационные Правила (прилагаются).
2. Установить, что вышеуказанные Правила вводятся в действие с момента их регистрации Министерством юстиции Республики Казахстан.
3. С момента регистрации вышеуказанных Правил Министерством юстиции Республики Казахстан признать утратившим силу Положение о порядке подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг, контроля за использованием выданных квалификационных свидетельств, приостановления их действия и отзыва, утвержденное постановлением Национальной комиссии от 2 сентября 1997 года № 138 и зарегистрированное Министерством юстиции Республики Казахстан 20 октября 1997 года за № 406 V970406_ .
4. Управлению лицензирования и надзора центрального аппарата Национальной комиссии:
1) довести настоящее Постановление и вышеуказанные Правила (после их введения в действие) до сведения Учебных центров (как они определены подпунктом 5) пункта 1 вышеуказанных Правил), а также закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" и ассоциаций профессиональных участников рынка ценных бумаг (с возложением на них обязанности по доведению настоящего Постановления и вышеуказанных Правил до сведения их членов);
2) обеспечить типографское изготовление бланков квалификационных
свидетельств по форме Приложения 6 к вышеуказанным Правилам;
3) установить контроль за исполнением настоящего Постановления
и вышеуказанных Правил.
Председатель комиссии
Члены комиссии
Аттестационные правила
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" Z970077_ от 5 марта 1997 года и Положением о Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам, утвержденным указом Президента Республики Казахстан от 13 ноября 1997 года № 3755, и устанавливают порядок:

1) бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеуге ниет білдірген жеке тұлғаларды аттестациядан өткізуге жіберу;
2) бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеуге ниет білдірген жеке тұлғаларды аттестациядан өткізу және оларды қайтадан аттестациядан өткізу;
3) аттестациядан өткен жеке тұлғаларға біліктілік куәліктерін беру;
4) біліктілік куәліктерін қолдануды тоқтата тұру және қайтарып алу тәртібін белгілейді.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидаларда қолданылған ұғымдар мыналарды білдіреді:
1) "Біліктілік куәлігі" - жеке тұлғаның осы Қағидаларға сәйкес аттестациядан өткендігін куәландыратын және оған осындай құжаттың санатына (аттестацияның санатына) сәйкес жұмыс жасауға рұқсат құқығын беретін құжат;
2) "Ұлттық комиссия" - Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы;
3) "Бірінші басшы" - заңды тұлғаның алқалы атқарушы органының басшысы немесе заңды тұлғаның атқарушы органының функциясын жеке дара жүзеге асыратын тұлға;
4) "Үміткер" - бағалы қағаздар рыногында жұмыс жасауға ниет білдірген жеке тұлға;
5) "Оқу орталығы" - бағалы қағаздар рыногында жұмыс жасау үшін мамандар даярлау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға Ұлттық комиссия рұқсатының негізінде уәкілеттік берілген заңды тұлға.
2. Үміткерлерді аттестациядан өткізу қажетті және кәсіби жеткілікті жарамдылықтарды иеленбеген тұлғаларды бағалы қағаздармен жұмыс жасауға жібермеу арқылы бағалы қағаздар рыногындағы тәуекелдердің оның субъектілеріне әсер етуін төмендету мақсатында жүзеге асырылады.
3. Үміткерлерді аттестациядан өткізуге даярлауды Оқу орталықтары жүзеге асырады.
4. Үміткерлерді аттестациядан өткізу мынадай санаттар бойынша жүргізіледі:
1) бірінші санат бойынша, осы санат бойынша аттестациядан өткен тұлғаға бағалы қағаздармен мәмілелер жасау жөніндегі жұмыстарды орындауға рұқсат етіледі;
2) екінші санат бойынша, осы санат бойынша аттестациядан өткен тұлғаға бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді тіркеу жөніндегі жұмыстарды орындауға рұқсат етіледі;
3) үшінші санат бойынша, осы санат бойынша аттестациядан өткен тұлғаға бағалы қағаздар портфелін басқару жөніндегі жұмыстарды орындауға рұқсат етіледі.
5. Аттестациядан өткен Үміткерлерге тиісті санаттағы Біліктілік куәліктері беріледі.
Біліктілік куәліктері уақытша болып табылады. Біліктілік куәлігінің қолданылу мерзімі - осы Үміткерді тиісті санат бойынша аттестациядан өткізу туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жыл.
2-тарау. Аттестациялық комиссия
6. Аттестация жүргізу және аттестацияға байланысты мәселелерді шешу үшін Ұлттық комиссияда құрамына Ұлттық комиссияның мүшелері - атқарушы директорлары, Ұлттық комиссияның қызметкерлері, сондай-ақ бағалы қағаздар рыногының өзін-өзі реттейтін ұйымдары мен кәсіпқой қатысушылары қауымдастықтарының өкілдері (дауыс беруге қатысу құқығынсыз) кіретін Аттестациялық комиссия құрылады.

1) допуска физических лиц, намеренных работать на рынке ценных бумаг, к аттестации;
2) аттестации физических лиц, намеренных работать на рынке ценных бумаг, и их переаттестации;
3) выдачи квалификационных свидетельств физическим лицам, прошедшим аттестацию;
4) приостановления действия и отзыва квалификационных свидетельств.
Глава 1. Общие положения
1. Использованные в настоящих Правилах понятия означают следующее:
1) "Квалификационное свидетельство" - документ, удостоверяющий прохождение физическим лицом аттестации в соответствии с настоящими Правилами и предоставление ему права на допуск к выполнению работ согласно категории такого документа (категории аттестации);
2) "Национальная комиссия" - Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам;
3) "Первый руководитель" - руководитель коллегиального исполнительного органа юридического лица или лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа юридического лица;
4) "Претендент" - физическое лицо, намеренное работать на рынке ценных бумаг;
5) "Учебный центр" - юридическое лицо, уполномоченное на основании разрешения Национальной комиссии на осуществление деятельности по подготовке специалистов для работы на рынке ценных бумаг.
2. Аттестация Претендентов осуществляется в целях минимизации воздействия рисков, присутствующих на рынке ценных бумаг, на его субъектов, путем недопущения к работе с ценными бумагами лиц, не обладающих необходимой и достаточной профессиональной пригодностью.
3. Подготовка Претендентов к аттестации осуществляется Учебными центрами.
4. Аттестация Претендентов производится по следующим категориям:
1) по первой категории, означающей, что лицо, прошедшее аттестацию по ней, допускается к выполнению работ по заключению сделок с ценными бумагами;
2) по второй категории, означающей, что лицо, прошедшее аттестацию по ней, допускается к выполнению работ по исполнению и регистрации сделок с ценными бумагами;
3) по третьей категории, означающей, что лицо, прошедшее аттестацию по ней, допускается к выполнению работ по управлению портфелем ценных бумаг.
5. Претендентам, прошедшим аттестацию, выдаются Квалификационные свидетельства соответствующих категорий.
Квалификационные свидетельства являются временными. Срок действия Квалификационного свидетельства - три года со дня принятия решения об аттестации данного Претендента по соответствующей категории.
Глава 2. Аттестационная комиссия
6. Для проведения аттестации и решения связанных с аттестацией вопросов в Национальной комиссии создается Аттестационная комиссия, в состав которой входят Исполнительные директоры и работники Национальной комиссии, а также представители саморегулируемых организаций и ассоциаций профессиональных участников рынка ценных бумаг (без права участия в голосовании).

7. Аттестациялық комиссия жеті адамнан тұрады және оған Аттестациялық комиссияның төрағасы, төрағаның орынбасары және мүшелері кіреді. Аттестациялық комиссияның төрағасы және төрағасының орынбасары болып, әдетте, Ұлттық комиссияның Атқарушы директорлары тағайындалады. Аттестациялық комиссияның жеке құрамы Ұлттық комиссия Төрағасының бұйрығымен белгіленеді.
8. Аттестациялық комиссияның іс-қағазын Ұлттық комиссия Төрағасының бұйрығымен тағайындалған оның хатшысы жүзеге асырады.
Аттестациялық комиссия хатшысының функциясын оның мүшелерінің біреуі жүзеге асыра алады.
9. Аттестациялық комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) бағалы қағаздар рыногында жұмыс жасау үшін мамандар даярлау жөніндегі бірыңғай оқу бағдарламаларын әзірлеу және бекіту;
2) Оқу орталықтарының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілердің жобаларын және бағалы қағаздар рыногында жұмыс жасау үшін мамандар даярлаудың тәртібін әзірлеу;
3) Оқу орталықтарының қызметіне бақылау жасау;
4) тестілердің және емтихан билеттерінің сұрақтары мен тапсырмаларын әзірлеу және бекіту;
5) аттестация жүргізудің кестесін әзірлеу және бекіту (осы Қағидалардың 25 және 26-тармақтарында белгіленген ерекшеліктерді қоспағанда, аттестация жүргізу күнін, уақытын және орнын белгілеу);
6) Үміткерлерді аттестацияға жіберу;
7) аттестация және қайтадан аттестация жүргізу;
8) біліктілік куәліктерін толтыру және беру;
9) Ұлттық комиссия Директоратының қарауына біліктілік куәліктерін қолдануды тоқтата тұру немесе қайтарып алу туралы және біліктілік куәліктерінің иеленушілерді мерзімінен бұрын қайтадан аттестациядан өткізу туралы ұсыныстар енгізу.
10. Аттестациялық комиссияның отырысы қажеттілігіне орай, бірақ кемінде айына бір рет өткізіледі. Аттестациялық комиссияның отырысын өткізу күнін, уақытын және орнын оның төрағасы немесе ол жоқ болған кезде Аттестациялық комиссия төрағасының орынбасары айқындайды.
Аттестациялық комиссияның отырысы, егер онда Аттестациялық комиссия төрағасын немесе оның орынбасарын (осы Қағидалардың 26-тармағының 3) тармақшасында белгіленген ерекшеліктерді қоспағанда) қоса отырып оның мүшелерінің кемінде үштен екісі қатысса, өкілетті болып танылады. Ұлттық комиссияның қызметкері - Аттестациялық комиссия мүшесінің Аттестациялық комиссияның отырысына қатысу мүмкіндігі болмай қалған кезде оны, Аттестациялық комиссия отырысының хаттамасына тиісті жазба енгізіле отырып, Ұлттық комиссия орталық аппаратының Аттестациялық комиссияның осы мүшесі жұмыс істейтін бөлімшесінің қызметкері ауыстырады. Ұлттық комиссияның қызметкері - Аттестациялық комиссия мүшесінің міндетін атқарудың схемасы Ұлттық комиссия Төрағасының бұйрығымен белгіленеді. Бағалы қағаздар рыногының өзін-өзі реттейтін ұйымдарының және кәсіпқой қатысушыларының өкілдері - Аттестациялық комиссияның мүшелерінің өкілеттіктерін басқа адамдарға беруге рұқсат етілмейді.
Аттестациялық комиссияның шешімдері оның отырысқа қатысып отырған мүшелерінің қарапайым көпшілік дауыстарымен қабылданады. Дауыстар тең болған кезде Аттестациялық комиссия төрағасының (ол жоқ болған кезде, Аттестациялық комиссия төрағасының орынбасарының) дауысы шешуші болып табылады.
Аттестациялық комиссияның шешіміне ықпал жасау мақсатында оның отырысының күні, уақыты және орны туралы Аттестациялық комиссияның мүшелерін таңдап ескертуге рұқсат етілмейді.

7. Аттестационная комиссия состоит из семи или девяти человек и включает в себя председателя, заместителя председателя и членов Аттестационной комиссии. Председателем и заместителем председателя Аттестационной комиссии назначаются, как правило, Исполнительные директоры Национальной комиссии. Персональный состав Аттестационной комиссии устанавливается приказом Председателя Национальной комиссии.
8. Ведение делопроизводства Аттестационной комиссии осуществляется ее секретарем, назначаемым приказом Председателя Национальной комиссии.
Функции секретаря Аттестационной комиссии может осуществлять один из ее членов.
9. Аттестационная комиссия осуществляет следующие функции:
1) разработку и утверждение типовых учебных программ по подготовке специалистов для работы на рынке ценных бумаг;
2) разработку проектов нормативных правовых актов, регулирующих деятельность Учебных центров и порядок подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг;
3) контроль за деятельностью Учебных центров;
4) разработку и утверждение вопросов и задач тестов и экзаменационных билетов;
5) разработку и утверждение графика проведения аттестаций (назначение дней, времени и мест проведения аттестаций за исключениями, установленными пунктами 25 и 26 настоящих Правил);
6) допуск Претендентов к аттестации;
7) проведение аттестации и переаттестации;
8) заполнение и выдачу квалификационных свидетельств;
9) вынесение на рассмотрение Директоратом Национальной комиссии представлений о приостановлении действия или отзыве квалификационных свидетельств и о досрочной переаттестации обладателей квалификационных свидетельств.
10. Заседания Аттестационной комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в месяц. Дата, время и место проведения заседания Аттестационной комиссии определяются ее председателем или, при его отсутствии, заместителем председателя Аттестационной комиссии.
Заседание Аттестационной комиссии признается правомочным, если в нем участвует не менее двух третей ее членов, включая председателя Аттестационной комиссии или его заместителя (за исключением, установленным подпунктом 3) пункта 26 настоящих Правил). При невозможности участия члена Аттестационной комиссии - работника Национальной комиссии в заседании Аттестационной комиссии производится его замена работником того же подразделения Национальной комиссии, где работает данный член Аттестационной комиссии, с внесением соответствующей записи в протокол заседания Аттестационной комиссии. Схема замещений членов Аттестационной комиссии - работников Национальной комиссии может устанавливаться приказом Председателя Национальной комиссии. Делегирование полномочий членов Аттестационной комиссии - представителей саморегулируемых организаций и ассоциаций профессиональных участников рынка ценных бумаг другим лицам не допускается.
Решения Аттестационной комиссии принимаются простым большинством голосов от числа участвующих в заседании ее членов. При равенстве голосов голос председателя Аттестационной комиссии (или, при его отсутствии, заместителя председателя Аттестационной комиссии) является решающим.
Не допускается избирательное уведомление членов Аттестационной комиссии о дате, времени и месте проведения ее заседания в целях оказания влияния на решения Аттестационной комиссии.

11. Аттестациялық комиссияның отырысы отырыс өткен күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірілмей жасалуға және Аттестациялық комиссияның отырысқа қатысқан барлық мүшелері, сондай-ақ Аттестациялық комиссияның хатшысы қол қоюға тиісті хаттамамен ресімделеді. Егер Аттестациялық комиссияның мүшесі (осы Қағидалардың 10-тармағының екінші бөлігіне сәйкес Аттестациялық комиссияның мүшесін ауыстыратын тұлға) Аттестациялық комиссияның шешіміне қарсы болса немесе ерекше пікір айтса, хаттамада тиісті жазба жасалу керек.
3-тарау. Үміткерлерге қойылатын талаптар
12. Аттестацияға:
1) осы Қағидалардың 1-қосымшасында көрсетілген немесе оған ұқсас мамандық бойынша жоғары білімі бар;
2) кез-келген мамандық бойынша жоғары білімі бар және бағалы қағаздардың кәсіби қатысушылар - ұйымдарда, банктерде немесе қаржы құралдары рыногындағы тұрақты қызметті жүзеге асыратын өзге де ұйымдарда айрықша техникалық функцияларды орындауға байланысты емес кемінде үш жыл (осы Үміткерді аттестацияға жіберу туралы өтініш беру алдындағы бес жыл ішінде) жұмыс стажы бар; немесе
3) кез-келген мамандық бойынша жоғары білімі бар және айрықша техникалық функцияларды орындауға байланысты емес және қаржы құралдары рыногын мемлекеттік реттеуге тікелей қатысты, қаржы құралдары рыногын мемлекеттік реттеу органдарындағы (орталық банкте, бағалы қағаздар рыногын мемлекеттік реттеу органында не қаржы құралдары рыногын реттеу жөніндегі функцияларды орындайтын өзге де мемлекеттік органда немесе оның жекелеген секторларында) кемінде бір жыл жұмыс стажы бар; немесе
4) орта арнаулы экономикалық немесе заңдық білімі бар және мамандығы бойынша кемінде үш жыл (осы Үміткерді аттестацияға жіберу туралы өтініш беру алдындағы бес жыл ішінде) жұмыс стажы бар; немесе
5) экономикалық мамандық бойынша "Іскерлік әкімшілік магистрі" ("Master of Business Аdмinistrаtiоn"), "Өнер магистрі" ("Master of Arts") немесе "Ғылым магистрі" ("Master of Science") ғылыми дәрежесі бар;
6) үшінші санат бойынша аттестацияға - қолданылып жүрген бірінші санатты Біліктілік куәлігін иеленген Үміткерлер жіберіледі.
13. Осы Қағидалардың 12-тармағының 2)-4) тармақшаларына сәйкес жұмыс стажын айқындау кезінде тек жұмыстағы үзілістер үш айдан аспайтын жағдайлар ғана назарға алынады.

11. Решения Аттестационной комиссии оформляются протоколом, который должен быть составлен не позднее следующего рабочего дня после дня ее заседания и подписан всеми членами Аттестационной комиссии, принимавшими участие в данном заседании, а также секретарем Аттестационной комиссии. Если член Аттестационной комиссии (лицо, замещающее члена Аттестационной комиссии в соответствии с частью второй пункта 10 настоящих Правил) возразил против решения Аттестационной комиссии или выразил особое мнение, в протоколе должна быть сделана соответствующая запись.
Глава 3. Требования к претендентам
12. К аттестации допускаются Претенденты:
1) обладающие высшим образованием по специальности, указанной в Приложении 1 к настоящим Правилам или аналогичной ей;
2) обладающие высшим образованием по любой специальности и не менее чем трехлетним (в течение пяти лет, предшествующих подаче заявления о допуске данного Претендента к аттестации) стажем работы, не связанной с выполнением исключительно технических функций, в организациях - профессиональных участниках рынка ценных бумаг, в банках или в иных организациях, осуществляющих постоянную деятельность на рынке финансовых инструментов; или
3) обладающие высшим образованием по любой специальности и не менее чем годовым (в течение пяти лет, предшествующих подаче заявления о допуске данного Претендента к аттестации) стажем работы, не связанной с выполнением исключительно технических функций и непосредственно относящейся к регулированию рынка финансовых инструментов, в органах государственного регулирования рынка финансовых инструментов (в центральном банке, в органе государственного регулирования рынка ценных бумаг либо в ином государственном органе, выполняющем функции по регулированию рынка финансовых инструментов или его отдельных секторов); или
4) обладающие средним специальным экономическим или юридическим образованием и не менее чем трехлетним (в течение пяти лет, предшествующих подаче заявления о допуске данного Претендента к аттестации) стажем работы по специальности; или
5) обладающие ученой степенью "Магистр делового администрирования" ("Master of Business Аdмinistrаtiоn"), "Магистр искусств ("Master of Arts") или "Магистр наук" ("Master of Science") по экономической специальности;
6) к аттестации по третьей категории - обладающие действующим Квалификационным свидетельством первой категории.
13. При определении стажа работы в соответствии с подпунктами 2)-4) пункта 12 настоящих Правил во внимание принимаются только те случаи, когда длительность перерывов в работе не превышает трех месяцев.

14. Аттестацияға:
1) аттестацияға жіберу туралы өтініш беру алдындағы екі жыл ішінде біліктілік куәлігі қайтарылып алынған;
2) осы Қағидалардың 12-тармағының 2)-4) тармақшаларына сәйкес стаж талап етілетін жұмыс ТАН атқаратын лауазымы немесе істейтін жұмысы біліктілігінің жетіспеу салдарынан сәйкес келмеу не еңбек міндеттерін жүйелі түрде орындамау себебі бойынша жұмыстан босатылған;
3) экономикалық қызмет саласындағы қылмысы үшін сотталғандығы өтелмеген немесе заңды тәртіппен алып тасталмаған;
4) осы Қағидалардың 16-тармағының 2)-4) тармақшаларында көрсетілген құжаттары жоқ немесе тиісті дәрежеде ресімделмеген Үміткер аттестацияға жіберілмейді.
15. Үміткерлердің осы Қағидалардың 12-14-тармақтарының шарттарына сәйкестік мәселелері бойынша таластарды Комиссия қарайды.
Үміткердің осы Қағидалардың 12-14-тармақтарының шарттарына сәйкес келмеу мәселесі жөніндегі Аттестациялық комиссияның шешімімен Үміткер келіспеген кезде ол шағым арызбен оны алған күннен бастап он жұмыс күн ішінде қарайтын Ұлттық комиссия Директоратына жүгінуге құқылы.
Үміткердің осы Қағидалардың 12-14-тармақтарының шарттарына сәйкес келмеуі туралы Ұлттық комиссия Директоратының шешімі жөнінде Үміткердің сотта шағымдануға құқығы бар.
4-тарау. Аттестациядан өту мақсатында ұсынылатын
құжаттар
16. Бағалы қағаздар рыногындағы жұмыс үшін мамандар даярлауға Оқу орталығы өткізетін курсқа қабылдану үшін Үміткер Оқу орталығына мынадай құжаттар ұсыну керек:
1) осы Қағидалардың 2-қосымшасындағы үлгі бойынша өтініш (екі дана);
2) Үміткердің білім туралы дипломының нотариалды куәландырылған көшірмесі (Үміткердің білімін растайтын өзге де ықтимал құжаттың);
3) Үміткердің еңбек кітапшасының тігілген және беттер бойынша нөмірленген, нотариалды не Үміткердің соңғы жұмыс берушісі - ұйымның мөрімен және бірінші басшысының немесе оның орынбасарының қолымен расталған көшірмесі және/немесе жұмыс беруші - шетелдік ұйымдардың Үміткердің осы ұйымдардағы жұмысының фактісін және ұзақтығын растайтын, Үміткер атқарған лауазымды көрсете отырып, хаттардың (анықтамалардың) түпнұсқалары немесе аудармалары (қазақ немесе орыс тілдеріне);
4) Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы жанындағы Құқықтық статистика және ақпарат орталығының Үміткердің экономикалық қызмет саласындағы қылмысы үшін сотталғандығы немесе осындай сотталғандықтың одан алып тасталғандығы туралы анықтама (хат);
5) үшінші санат бойынша келесі аттестация жүргізу кезінде - бірінші санатты Біліктілік куәлігінің көшірмесі.

14. Не допускается к аттестации Претендент:
1) у которого в течение двух лет, предшествующих подаче заявления о допуске к аттестации, было отозвано квалификационное свидетельство;
2) уволенный с работы, стаж которой требуется для допуска к аттестации в соответствии с подпунктами 2)-4) пункта 12 настоящих Правил, по причине несоответствия занимаемой должности или выполняемой работе вследствие недостаточной квалификации либо систематического неисполнения трудовых обязанностей;
3) имеющий непогашенную или не снятую в установленном законом порядке судимость за преступления в сфере экономической деятельности;
4) в отношении которого отсутствуют или ненадлежащим образом оформлены документы, указанные в подпунктах 2)-5) пункта 16 настоящих Правил.
15. Споры по вопросам соответствия Претендентов условиям пунктов 12-14 настоящих Правил рассматриваются Аттестационной комиссией.
При несогласии Претендента с решением Аттестационной комиссии по вопросу его соответствия условиям пунктов 12-14 настоящих Правил он вправе обратиться с апелляцией в Директорат Национальной комиссии, который рассматривает ее в течение десяти рабочих дней со дня получения.
Решение Директората Национальной комиссии о несоответствии Претендента условиям пунктов 12-14 настоящих Правил может быть обжаловано в судебном порядке.
Глава 4. Документы, представляемые в целях аттестации
16. Для зачисления на проводимый Учебным центром курс подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг Претендент должен представить Учебному центру следующие документы:
1) заявление по форме Приложения 2 к настоящим Правилам (в двух экземплярах);
2) нотариально удостоверенную копию диплома об образовании Претендента (иного возможного документа, подтверждающего образование Претендента);
3) прошитую и постранично пронумерованную копию трудовой книжки Претендента, заверенную нотариально либо оттиском печати и подписью первого руководителя организации - последнего работодателя Претендента или его заместителя, и/или оригиналы и переводы (на казахский или русский язык) писем (справок) иностранных организаций - работодателей, подтверждающих факт и длительность работы Претендента в данных организациях, с указанием занимавшихся Претендентом должностей;
4) справку (письмо) Центра правовой статистики и информации при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан об отсутствии у Претендента судимости за преступления в сфере экономической деятельности или снятии такой судимости с него;
5) при последующей аттестации по третьей категории - копию Квалификационного свидетельства первой категории.

17. Оқу орталығы Үміткерді бағалы қағаздар рыногындағы жұмыс үшін мамандар даярлау курсына Үміткердің осы Қағидалардың 16-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген құжаттарды ұсынбастан қабылдауға құқылы. Бұл жағдайда Оқу орталығы осы курсты жүргізу аяқталғанға дейінгі бес жұмыс күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы жанындағы Құқықтық статистика және ақпарат орталығынан осы курсқа осындай тәсілмен қабылданған Үміткердің экономикалық қызмет саласындағы сотталғандығының жоқтығы немесе осындай сотталғандықтың одан алып тасталғандығы туралы анықтама (хат) алуға міндетті.
18. Бағалы қағаздар рыногындағы жұмыс үшін мамандар даярлаудың кезекті курсын жүргізу басталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей Оқу орталығы Ұлттық комиссияға мынадай құжаттарды ұсыну керек:
1) осы Қағидалардың 3-қосымшасындағы үлгі бойынша жазбаша ескертпе;
2) оқытушылардың аты-жөні, сондай-ақ уақыты мен өткізу орын көрсетілген, Оқу орталығының бірінші басшысы немесе оны ауыстыратын тұлға қол қойған және Оқу орталығының мөр таңбасымен расталған курс кестесі.
19. Бағалы қағаздар рыногындағы жұмыс үшін мамандар даярлаудың кезекті курсын жүргізу аяқталғанға дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей Оқу орталығы Ұлттық комиссияға мынадай құжаттарды ұсыну керек:
1) тілекке орай аттестация өткізу күнін, осы курсты жүргізудің басталу және аяқталу күндерін және аттестациядан өту санаттарын көрсете отырып осы курстың тыңдаушыларын аттестацияға жіберу туралы еркін нысанда жазылған өтініш;
2) Оқу орталығының бірінші басшысы немесе оны ауыстыратын тұлға қол қойған және Оқу орталығының мөр таңбасымен расталған, тегін, аттарын және құжатында жазылса әкелерінің аттарын, сондай-ақ жұмыс беруші - ұйымдардың және атқаратын лауазымдарының атауларын көрсете отырып, осы курста оқыған тұлғалардың тізімін;
3) Үміткерлердің осы Қағидалардың 16-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген өтініштерінің бір данасы;
4) Үміткерлердің осы Қағидалардың 16-тармағының 2)-5) тармақшаларында көрсетілген құжаттары.
20. Оқу орталығының бағалы қағаздар рыногындағы жұмыс үшін мамандар даярлау курсының тыңдаушыларын аттестацияға жіберу туралы өтініші олардың аттестацияға жіберу туралы ұжымдық өтініші ретінде танылады.
5-тарау. Аттестация жүргізу
21. Оқу орталығынан осы Қағидалардың 19-тармағына сәйкес құжаттарды аласымен Аттестациялық комиссия Үміткерлерді аттестацияға жіберу туралы мәселе қарайды және аттестация күні мен уақытын белгілейді.
Егер, аттестациядан өтуге жатқызылған Үміткерлердің саны 15 адамнан асып кеткен жағдайда, Аттестациялық комиссия аттестацияны бірнеше күн ішінде өткізуді белгілеуге құқылы.

17. Учебный центр вправе зачислить Претендента на курс подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг без представления Претендентом документа, указанного в подпункте 4) пункта 16 настоящих Правил. В этом случае Учебный центр обязан не позднее, чем за пять рабочих дней до окончания проведения данного курса получить от Центра правовой статистики и информации при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан справки (письма) об отсутствии у Претендентов, зачисленных на данный курс таким образом, судимостей за преступления в сфере экономической деятельности или снятии таких судимостей с них.
18. Не позднее, чем за три рабочих дня до начала проведения очередного курса подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг Учебный центр должен предоставить Национальной комиссии следующие документы:
1) уведомление по форме Приложения 3 к настоящим Правилам;
2) расписание данного курса с указанием имен преподавателей, а также мест и времени его проведения, подписанное первым руководителем Учебного центра или лицом, его замещающим, и заверенное оттиском печати Учебного центра.
19. Не позднее, чем за пять рабочих дней до окончания проведения курса подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг Учебный центр должен предоставить Национальной комиссии:
1) ходатайство произвольной формы о допуске слушателей данного курса к аттестации с указанием желательной даты проведения аттестации, дат начала и окончания проведения данного курса и категории аттестации;
2) подписанный первым руководителем Учебного центра или лицом, его замещающим, и заверенный оттиском печати Учебного центра список лиц, прослушавших данный курс, с указанием их фамилий, собственных имен и, при наличии, отчеств, а также наименований организаций- работодателей и занимаемых должностей;
3) по одному экземпляру заявлений Претендентов, указанных в подпункте 1) пункта 16 настоящих Правил;
4) документы Претендентов, указанные в подпунктах 2)-5) пункта 16 настоящих Правил.
20. Ходатайство Учебного центра о допуске слушателей курса подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг к аттестации признается в качестве их коллективного заявления о допуске к аттестации.
Глава 5. Проведение аттестации
21. По получении от Учебного центра документов в соответствии с пунктом 19 настоящих Правил Аттестационная комиссия рассматривает вопрос о допуске Претендентов к аттестации и назначает день и время проведения аттестации.
В случае, если количество подлежащих аттестации Претендентов превышает 15 человек, Аттестационная комиссия вправе назначить проведение аттестации в течение нескольких дней.

Оқы орталығы құжаттарды дер кезінде бермеген немесе олар тиісті дәрежеде ресімделмеген (осы Қағидалардың 16 және 19 тармақтарында белгіленгендей) жағдайда, Аттестациялық комиссия осы Оқу орталығына аттестация жүргізуден бас тартуға құқылы. Ұлттық комиссияның хаттарға арналған бланкісінде жазылып, Аттестациялық комиссияның төрағасы немесе оның орынбасары қол қойған тиісті хат осы Оқу орталығына орның бағалы қағаздар рыногындағы жұмыс үшін мамандар даярлау курсының тыңдаушыларын аттестацияға жіберу туралы өтініші алынған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жіберілу керек.
22. Аттестация жүргізу белгіленген күнге дейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей:
1) Аттестациялық комиссия аттестацияға жіберілген Үміткерлердің тізімін бекітеді;
2) Оқу орталығына аттестация жүргізу күнін, уақытын және орнын көрсетіп, курста оқыған және аттестацияға жіберілген тұлғалардың тізімін көрсетіп (қоса беріп) Ұлттық комиссияның хаттарға арналған бланкісіне басылған, Аттестациялық комиссия төрағасы немесе оның орынбасары қол қойған хабар жіберіледі.
23. Ұлттық комиссиядан осы Қағидалардың 22-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген хабарды алысымен Оқу орталығы бағалы қағаздар рыногындағы жұмыс үшін мамандар даярлау мақсатында жүргізілген курс тыңдаушыларын оларды аттестацияға жіберу туралы (аттестацияға жіберуден бас тарту туралы), сондай-ақ аттестация күні, уақыты және орны туралы хабардар етуге міндетті.
24. Аттестация Ұлттық комиссияның ғимараттарында жүргізіледі.
25. Осы Қағидалардың 24-тармағында белгіленген норманың ерекшеліктері болып мына жағдайлар болып табылады:
1) Ұлттық комиссияның Төрағасы бұйрығының негізінде аттестацияны Оқу орталығының ғимараттарында жүргізу;
2) Үміткерлерді аттестациядан өткізу мақсатында Ұлттық комиссияның Төрағасы бұйрығының негізінде Аттестациялық комиссияның көшпелі отырысын өткізу.
26. Осы Қағидалардың 25-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Аттестациялық комиссияның көшпелі отырысы өткізілген жағдайда:
1) Аттестациялық комиссияның көшпелі отырысқа қатысатын мүшелерінің құрамы Ұлттық комиссия Төрағасының Аттестациялық комиссияның көшпелі отырысын өткізу туралы бұйрығымен белгіленеді;
2) Аттестациялық комиссияның көшпелі отырысқа қатысатын мүшелерінің саны кемінде үш адам болу керек;
3) Аттестациялық комиссия өзінің көшпелі отырысында Үміткерлерді аттестацияға жіберу, аттестация жүргізу күні, уақыты және орны, Үміткерлерді аттестациядан өткізу (тиісті түрде біліктілік куәліктерін толтыра және бере отырып) мәселелері бойынша шешімдер қабылдауға құқылы. Бұл ретте Аттестациялық комиссияның көшпелі отырысы онда Аттестациялық комиссияның барлық мүшелері қатысса өкілетті болады.

В случае несвоевременного представления Учебным центром документов или их ненадлежащего оформления (как это установлено пунктами 16 и 19 настоящих Правил) Аттестационная комиссия вправе отказать данному Учебному центру в проведении аттестации. Соответствующее письмо на бланке Национальной комиссии за подписью председателя Аттестационной комиссии или его заместителя должно быть направлено данному Учебному центру в течение двух рабочих дней со дня получения его ходатайства о допуске слушателей курса подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг к аттестации.
22. Не позднее, чем за два рабочих дня до назначенного дня проведения аттестации:
1) Аттестационная комиссия утверждает список Претендентов, допущенных к аттестации;
2) Учебному центру направляется сообщение на бланке письма Национальной комиссии за подписью председателя Аттестационной комиссии или его заместителя с указанием даты, времени и места проведения аттестации и списка лиц, которые прослушали проведенный данным Учебным центром курс подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг и допущены к аттестации.
23. По получении от Национальной комиссии сообщения, указанного в подпункте 2) пункта 22 настоящих Правил, Учебный центр обязан известить слушателей проведенного курса подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг об их допуске к аттестации (об отказе от допуска к аттестации), а также о дне, времени и месте проведения аттестации.
24. Аттестация проводится в помещениях Национальной комиссии.
25. Допускаемыми исключениями из нормы, установленной пунктом 24 настоящих Правил, являются следующие случаи:
1) проведение аттестации в помещениях Учебного центра на основании приказа Председателя Национальной комиссии;
2) проведение выездного заседания Аттестационной комиссии в целях аттестации Претендентов на основании приказа Председателя Национальной комиссии.
26. В случае проведения выездного заседания Аттестационной комиссии в соответствии с подпунктом 2) пункта 25 настоящих Правил:
1) состав выезжающих членов Аттестационной комиссии устанавливается приказом Председателя Национальной комиссии о проведении выездного заседания Аттестационной комиссии;
2) количество выезжающих членов Аттестационной комиссии должно составлять не менее трех человек;
3) Аттестационная комиссия на своем выездном заседании вправе принимать решения по вопросам допуска Претендентов к аттестации, назначения дня, времени и места проведения аттестации, аттестации Претендентов. При этом выездное заседание Аттестационной комиссии признается правомочным, если в нем участвуют все выехавшие члены Аттестационной комиссии.

27. Үміткер аттестацияға өзін куәланадыратын құжатын және білімі туралы дипломын (немесе Үміткердің білімін растайтын өзге де ықтимал құжатты) қоса ала келу керек.
28. Аттестация екі кезеңде өткізіледі:
1) бірінші кезең - тестілеу;
2) екінші кезең - ауызша емтихан.
29. Аттестация барысында Үміткерге анықтамалық, арнаулы және өзге әдебиетті, сондай-ақ қандай да болмасын жазбаны (оның ішінде электронды түрде) пайдалануға тыйым салынады. Осы талаптар, сондай-ақ жалпыға бірдей тәртіп нормалары бұзылған жағдайда Үміткер аттестациядан шығарып жіберілуі мүмкін.
Осы баптың бірінші бөлігіне сәйкес аттестациядан шығарып жіберілген Үміткер аттестациядан өтпеген болып танылады.
30. Тест жүргізу Үміткердің тест сұрақтарына жауап беруі және тест есептерін жазбаша түрде немесе бағдарламалық-техникалық құралдарды қолданып шешуі арқылы жүзеге асырылады. Тестідегі сұрақтар мен есептердің саны 50 аспау керек.
Үміткердің тестінің сұрақтарына жауабының дұрыстығын және Үміткердің тестінің есептерін шешуінің дұрыстығын тексеруді Аттестациялық комиссияның хатшысы және оның кемінде бір мүшесі жүзеге асырады (бағдарламалық-техникалық құралдарды пайдаланып тестілеу кезінде - автоматты түрде).
Тест сұрақтарының жалпы санының кемінде 80 процентін құрайтын сұрақтарға дұрыс жауап берген Үміткер ауызша емтиханға жіберіледі.
Тест жүргізу нәтижелері бойынша ауызша емтиханға жіберілмеген Үміткер аттестациядан өтпеген болып танылады.
31. Ауызша емтихан Үміткердің емтихан билетінің үш сұрағына және Аттестациялық комиссия мүшелерінің бағалы қағаздар рыногындағы жұмыс үшін мамандар даярлау жөніндегі бірыңғай оқу бағдарламасының шеңберінде қойған қосымша сұрақтарына ауызша жауап беруі нысанында кейіннен тиісті санат бойынша аттестациядан өткізіле отырып жүргізіледі.
Емтихан билеттері әрбір аттестацияға бөлек жасалады және нөмірленеді.
Үміткерден ауызша емтиханды Аттестациялық комиссияның кемінде үш мүшесі қабылдау керек.
Аттестациялық комиссияның Үміткерден ауызша емтихан қабылдаған мүшелері оның сұрақтарға жауабын бағалау үшін осы Қағидалардың 4- қосымшасындағы үлгі бойынша емтихан ведомосының бланкісін пайдаланады.
Ауызша емтиханның нәтижелерін бағалау үшін "тапсырды" және "тапсырмады" деген бағалар қолданылады.
Ауызша емтиханның нәтижелері бойынша "тапсырды" деген баға алған Үміткер аттестациядан өткен болып саналады.
Ауызша емтиханның нәтижелері бойынша "тапсырмады" деген баға алған Үміткер аттестациядан өтпеген болып саналады.
32. Аттестация жүргізу барысында бір Үміткердің тестіден өтуіне және оның ауызша емтиханға даярлануына берілетін жалпы уақыт:

27. Претендент должен прибыть на аттестацию с документом, удостоверяющим его личность, и оригиналом диплома об образовании (иного возможного документа, подтверждающего образование Претендента).
28. Аттестация Претендентов проводится в два этапа:
1) первый этап - тестирование;
2) второй этап - устный экзамен.
29. В ходе аттестации Претендентам запрещается использовать учебную, справочную, специальную и иную литературу, а также какие-либо записи (в том числе в электронном виде). В случае нарушения данного требования, а также общепринятых норм поведения Претендент может быть удален с аттестации.
Претендент, удаленный с аттестации в соответствии с частью первой настоящего пункта, признается неаттестованным.
30. Тестирование осуществляется путем ответа Претендента на вопросы теста и решения задач теста в письменном виде или с использованием программно-технических средств. Количество вопросов и задач в тесте не должно превышать 50.
Проверка правильности ответов Претендента на вопросы теста и правильности решения Претендентом задач теста осуществляется секретарем и не менее чем одним из членов Аттестационной комиссии (при тестировании с использованием программно-технических средств - автоматически).
К устному экзамену допускается Претендент, правильно ответивший на вопросы и решивший задачи, составляющие не менее 80 процентов от общего количества вопросов и задач теста.
Претендент, не допущенный по результатам тестирования к устному экзамену, признается неаттестованным.
31. Устный экзамен проводится в форме устных ответов ответа Претендента на три вопроса экзаменационного билета и дополнительные вопросы членов Аттестационной комиссии, задаваемые в рамках типовой учебной программы по подготовке специалистов для работы на рынке ценных бумаг с последующей аттестацией по соответствующей категории.
Экзаменационные билеты составляются и нумеруются для каждой аттестации отдельно.
Устный экзамен Претендента должен приниматься не менее, чем тремя членами Аттестационной комиссии.
Члены Аттестационной комиссии, принимающие устный экзамен Претендента, используют для оценки его ответов на вопросы бланки экзаменационной ведомости по форме Приложения 4 к настоящим Правилам.
Для оценки результатов устного экзамена используются оценки
"зачет" и "незачет".
Претендент, получивший по результатам устного экзамена оценку
"зачет", признается аттестованным.
Претендент, получивший по результатам устного экзамена оценку
"незачет", признается неаттестованным.
32.  В ходе аттестации общее время, отпускаемое на тестирование
одного Претендента и на его подготовку к устному экзамену, не должно
превышать:

1) бірінші және екінші санаттар бойынша - 60 минуттан, оның ішінде тестіден өтуге - 30 минуттан;
2) үшінші санат бойынша - 120 минуттан, оның ішінде тестіден өтуге - 90 минуттан аспау керек.
33. Аттестациядан өтпеген деп таныған Үміткердің шағым арыз беруге құқығы бар. Аттестациядан өтпеген Үміткерлердің шағым арыздарын Ұлттық комиссия Төрағасының бұйрығымен тағайындалған, құрамында Аппеляциялық комиссияның төрағасы және оның екі мүшесі бар Аппеляциялық комиссияның төрағасы болып табыла алмайды. Аттестациялық комиссияның кемінде екі мүшесі (оның төрағасын қоса отырып) Аттестациялық комиссияның мүшелері болу керек.
Дәлелді түрде негізгі талаптар баяндалған жазбаша шағым арызды аттестациядан өтпеген деп танылған Үміткер осындай деп танылған күннен кешіктірмей беруі керек.
Шағым арызды Аппеляциялық комиссия оны алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қарау керек. Шағым арызды қараудың нәтижесі Аппеляциялық комиссияның барлық мүшесі қол қоятын және орындауы үшін Аттестациялық комиссияға жіберілетін хаттамамен ресімделеді.
Шағым арызды Аппеляциялық комиссияның шешуіне рұқсат етілмейді.
34. Барысында (нәтижесінде) ол аттестациядан өтпеген деп танылған аттестация жүргізу күнінен бастап бір айдан ерте емес уақытта Аттестациядан өтпеген деп танылған Үміткердің қайтадан аттестациядан өтуге құқығы бар.
Қайтадан аттестациядан өтуге рұқсат беру туралы еркін үлгіде жазылған өтініш Аттестациялық комиссияның төрағасының атына беріледі.
Егер, Үміткер қайтадан аттестациядан өтудің нәтижесінде тағы да аттестациядан өтпеген деп танылған жағдайда, ол бұдан кейін аттестацияға тек Оқу орталықтарының бірінде қайтадан бағалы қағаздар рыногындағы жұмыс үшін мамандар даярлау курсын тәмәмдағаннан кейін ғана жіберіледі.
6-тарау. Біліктілік куәліктері. Қайтадан аттестация жүргізу.
Біліктілік куәліктерін қолдануды тоқтата тұру және
қайтарып алу
35. Аттестациядан өткен деп танылған Үміткерге осы Қағидалардың 5қосымшасындағы үлгі бойынша қазақ және орыс тілдерінде жазылған біліктілік куәлігі беріледі.
36. Аттестация жүргізілген күннен бастап жеті күн ішінде өтініші бойынша аттестация жүргізілген Оқу орталығына Аттестациялық комиссияның Үміткерлерді аттестациядан өткізу туралы мәселе қаралған отырысы хаттамасының көшірмесі беріледі.
37. Аттестациялық комиссияның хатшысы берілген біліктілік куәліктерінің журналын жүргізеді және қолданылып жүрген біліктілік куәліктерінің, сондай-ақ қолданылу мерзімі ұзартылған немесе тоқтата тұрылған қайтарылып алынған біліктілік куәліктерінің есебін жүргізуді жүзеге асырады.

1) при аттестации по первой и второй категориям - 60 минут, в том
числе на тестирование - не более 30 минут;
2) при аттестации по третьей категории - 120 минут, в том числе
на тестирование - не более 90 минут.
33. Претендент, признанный неаттестованным, имеет право на апелляцию. Апелляция рассматривается Апелляционной комиссией, назначаемой приказом Председателя Национальной комиссии в составе председателя Апелляционной комиссии и двух ее членов. Председатель Аттестационной комиссии не может одновременно являться председателем Апелляционной комиссии. Как минимум, двое из членов Апелляционной комиссии (включая ее председателя) не должны являться членами Аттестационной комиссии.
Письменная апелляция с обоснованным изложением основных претензий должна быть подана Претендентом, признанным неаттестованным, не позже, чем в день такого признания.
Апелляция должна быть рассмотрена Апелляционной комиссией в течение трех рабочих дней со дня ее получения. Результат рассмотрения апелляции оформляется протоколом, подписываемым всеми членами Апелляционной комиссии, который передается Аттестационной комиссии для исполнения.
Апелляция на решение Апелляционной комиссии не допускается.
34. Претендент, признанный неаттестованным, имеет право на прохождение повторной аттестации не ранее, чем через месяц со дня проведения аттестации, в ходе которой (по результатам которой) он был признан неаттестованным.
Заявление произвольной формы о допуске к повторной аттестации подается на имя председателя Аттестационной комиссии.
В случае, если в результате повторной аттестации Претендент был вновь признан неаттестованным, он может быть в дальнейшем допущен к аттестации только после прохождения повторного курса подготовки специалистов для работы на рынке ценных бумаг в одном из Учебных центров.
Глава 6. Квалификационные свидетельства. Переаттестация.
Приостановление действия и отзыв квалификационного
свидетельства
35. Претенденту, признанному аттестованным, выдается квалификационное свидетельство по форме Приложения 5 к настоящим Правилам на казахском и русском языках.
36. В течение семи дней со дня проведения аттестации Учебному центру, по чьему ходатайству проводилась аттестация, выдается копия протокола заседания Аттестационной комиссии, на котором рассматривался вопрос об аттестации Претендентов.
37. Секретарь Аттестационной комиссии ведет журнал выданных квалификационных свидетельств и осуществляет учет действующих квалификационных свидетельств, а также квалификационных свидетельств с продленным или приостановленным сроком действия и отозванных квалификационных свидетельств.

38. Біліктілік куәліктері Оқу орталықтарында немесе Ұлттық комиссияда беріледі. Біліктілік куәліктері Оқу орталығында берілген жағдайда оның тиісті уәкілетті өкілі берілген біліктілік куәліктерінің журналына олардың алынғандығын растап қол қоюға міндетті.
39. Біліктілік куәлігінің қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін оның иесі Оқу орталығында даярлықтан өтпестен осы біліктілік куәлігіне сәйкес оның қолданылу мерзімі ішінде бір жыл жұмыс стажы болу шартымен осы Қағидаларға сәйкес аттестациядан өтуге құқылы.
40. Ұлттық комиссия біліктілік куәлігінің қолданылу мерзімі ішінде оның иесін Аттестациялық комиссияның ұсынысы бойынша мерзімінен бұрын қайтадан аттестациядан өтуге (Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногындағы қызметті реттейтін заң нормаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бекітілген бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың және бағалы қағаздар рыногы кәсіпқой қатысушыларының өзін-өзі реттейтін ұйымдарының қағидаларын бұзу фактілері анықталған жағдайда) міндеттеуге құқылы.
Қайтадан аттестациядан өту осы Қағидалардың 24-33 тармақтарына сәйкес жүргізіледі.
41. Егер, бұрын берілген біліктілік куәлігінің иесі қайтадан аттестациядан өту нәтижесінде аттестациядан өткен деп танылған жағдайда, оның біліктілік куәлігінің қолданылу мерзімі біліктілік куәлігіне арнаулы белгі, ал берілген біліктілік куәліктерінің журналына тиісті жазба енгізе отырып аттестация жүргізілген күннен бастап үш жылға ұзартылады.
42. Егер, бұрын берілген біліктілік куәлігінің иесі қайтадан аттестациядан өту нәтижесінде аттестациядан өтпеген деп танылған жағдайда, осындай біліктілік куәлігі қайтарылып алынады.
43. Біліктілік куәлігінің қолданылу мерзімі Аттестациялық комиссияның ұсынысы бойынша Ұлттық комиссия Директоратының шешімімен бір айдан үшін айға дейін мынадай негіздер бойынша тоқтатыла тұрылуы мүмкін (ұзарту мүмкіндігімен):
1) осы біліктілік куәлігі иесінің аттестациядан өту мақсатында оның Оқу орталығына немесе Ұлттық комиссияға ұсынған құжаттардағы нақты емес мәліметтерді көрсетуі;
2) бағалы қағаздар рыногы субъектілерінің тарабынан осы біліктілік куәлігінің иесіне елеулі түрдегі талаптарының болуы;
3) осы біліктілік куәлігінің иесінің Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногындағы қызметті реттейтін заң нормаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бекітілген бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың және бағалы қағаздар рыногы кәсіпқой қатысушыларының өзін-өзі реттейтін ұйымдарының қағидаларын бұзу фактілері анықталуы.

38. Квалификационные свидетельства выдаются в Учебном центре или в Национальной комиссии. В случае выдачи квалификационных свидетельств в Учебном центре его должным образом уполномоченный представитель обязан расписаться в журнале выданных квалификационных свидетельств в подтверждение их получения.
39. По истечении срока действия квалификационного свидетельства его обладатель вправе пройти аттестацию в соответствии с настоящими Правилами без подготовки в Учебном центре при условии годового стажа работы в соответствии с данным квалификационным свидетельством в течение срока его действия.
40. В течение срока действия квалификационного свидетельства Директорат Национальной комиссии вправе по представлению Аттестационной комиссии обязать его обладателя пройти досрочную переаттестацию (в случае выявления фактов нарушения им норм законодательства Республики Казахстан, регулирующего осуществление деятельности на рынке ценных бумаг, а также утвержденных в соответствии с законодательством Республики Казахстан правил организаторов торгов с ценными бумагами и саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг).
Переаттестация проводится в соответствии с пунктами 24-33 настоящих Правил.
41. В случае, если в результате переаттестации обладатель ранее выданного квалификационного свидетельства был признан аттестованным, срок действия его квалификационного свидетельства продлевается на три года со дня проведения переаттестации с внесением в квалификационное свидетельство специальной отметки, а в журнал выданных квалификационных свидетельств вносится соответствующая запись.
42. В случае, если в результате переаттестации обладатель ранее выданного квалификационного свидетельства был признан неаттестованным, такое квалификационное свидетельство отзывается.
43. Действие квалификационного свидетельства может быть приостановлено на срок от одного до трех месяцев (с возможным продлением) решением Директората Национальной комиссии по представлению Аттестационной комиссии по следующим основаниям:
1) указание обладателем данного квалификационного свидетельства недостоверных сведений в документах, представленных им в Учебный центр или в Национальную комиссию в целях аттестации;
2) наличие существенных претензий к обладателю данного квалификационного свидетельства со стороны субъектов рынка ценных бумаг;
3) выявление фактов нарушения обладателем данного квалификационного свидетельства норм законодательства Республики Казахстан, регулирующего осуществление деятельности на рынке ценных бумаг, а также утвержденных в соответствии с законодательством Республики Казахстан правил организаторов торгов с ценными бумагами и саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг.

44. Біліктілік куәлігінің қолданылуы мерзімін жаңарту Аттестациялық комиссияның ұсынысы бойынша Ұлттық комиссия Директоратының шешімімен жүзеге асырылады.
45. Біліктілік куәлігі Аттестациялық комиссияның ұсынысы бойынша Ұлттық комиссия Директоратының шешімімен мынадай негіздер бойынша қайтарылып алынуы мүмкін:
1) қайтадан аттестациядан өту нәтижесінде осы біліктілік куәлік иесі аттестациядан өтпеген деп танылса;
2) осы біліктілік куәлігін қолдану мерзімін тоқтата тұруға себеп болған негіздер Ұлттық комиссия Директоратының осындай тоқтата тұру туралы шешімімен белгіленген мерзімде жойылмаса;
3) осы біліктілік куәлігін қолдану мерзімін тоқтата тұруға қайтадан негіздер туындаса;
4) Аттестациялық комиссияның осы біліктілік куәлік иесінің осы біліктілік куәлігіне сәйкес оған рұқсат етілген жұмыстарды орындауға біліктілігінің жетіспейтіндігі туралы шешімі қабылданса (Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногындағы қызметті реттейтін заң нормаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бекітілген бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың және бағалы қағаздар рыногы кәсіпқой қатысушылардың өзін-өзі реттейтін ұйымдарының қағидаларын бұзу фактілері анықталған жағдайда);
5) осы біліктілік куәлік иесі оның атқарып отырған лауазымы немесе атқарып отырған жұмысы біліктілігінің жетіспеу не оның еңбек міндеттерін жүйелі түрде орындамау салдарынан сәйкес келмеу себебі бойынша жұмыстан босатылса;
6) осы біліктілік куәлік иесі экономикалық қызмет саласындағы қылмысы үшін сотталса.
46. Біліктілік куәлігін қолдану тоқтатыла тұрған немесе қайтарылып алынған жағдайда:
1) Ұлттық комиссия бұл туралы біліктілік куәлігі қайтарылып алынған тұлға қызметкері болып табылатын ұйымға ескертеді;
2) Ұлттық комиссия бұл туралы барлық қолайлы тәсілдермен бағалы қағаздар рыногының субъектілеріне хабарлайды;
3) біліктілік куәлігі қайтарылып алынған тұлға қызметкері болып табылатын ұйым осындай тұлғаны оған осы біліктілік куәлігіне сәйкес оған рұқсат етілген жұмыстарды орындаудан шұғыл түрде (осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес Ұлттық комиссияның ескертпесін алысымен босатуға міндетті.
47. Ұлттық комиссия Директоратының біліктілік куәлігін қайтарып алу туралы шешімі жөнінде сот тәртібімен шағым жасалуы мүмкін.
Ұлттық комиссияның Төрағасы
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар

44. Возобновление действия квалификационного свидетельства осуществляется решением Директората Национальной комиссии по представлению Аттестационной комиссии.
45. Квалификационное свидетельство может быть отозвано решением Директората Национальной комиссии по представлению Аттестационной комиссии по следующим основаниям:
1) признание обладателя данного квалификационного свидетельства неаттестованным в результате переаттестации;
2) неустранение оснований для приостановления действия данного квалификационного свидетельства в срок, установленный решением Директората Национальной комиссии о таком приостановлении;
3) повторное возникновение оснований для приостановления действия данного квалификационного свидетельства;
4) принятие Аттестационной комиссией (в случае выявления фактов нарушения обладателем данного квалификационного свидетельства норм законодательства Республики Казахстан, регулирующего осуществление деятельности на рынке ценных бумаг, а также утвержденных в соответствии с законодательством Республики Казахстан правил организаторов торгов с ценными бумагами и саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг) решения о недостаточной квалификации обладателя данного квалификационного свидетельства для выполнения работ, к которым он был допущен в соответствии с данным квалификационным свидетельством;
5) увольнение обладателя данного квалификационного свидетельства по причине его несоответствия занимаемой должности или выполняемой работе вследствие недостаточной квалификации либо систематического неисполнения им трудовых обязанностей;
6) осуждение обладателя данного квалификационного свидетельства за совершение преступления в сфере экономической деятельности.
46. В случае приостановления действия или отзыва квалификационного свидетельства:
1) Национальная комиссия уведомляет об этом организацию, работником которой является лицо, квалификационное свидетельство которого было отозвано;
2) Национальная комиссия извещает об этом всеми доступными способами субъектов рынка ценных бумаг;
3) организация, работником которой является лицо, квалификационное свидетельство которого было отозвано, обязана незамедлительно (по получении уведомления Национальной комиссии в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта) отстранить такое лицо от выполнения работ, к которым оно было допущено в соответствии с данным квалификационным свидетельством.
47. Решение Директората Национальной комиссии о приостановлении действия или отзыве квалификационного свидетельства может быть обжаловано в судебном порядке.
Председатель Национальной комиссии
Приложение 1
к Аттестационным правилам, утвержденным постановлением
Национальной комиссии Республики

жөніндегі ұлттық комиссиясының 1999 жылғы 23 ақпандағы N 26 қаулысымен бекітілген Аттестациялық қағидаларға
1-қосымша
Бағалы қағаздар рыногында жұмыс стажынсыз жұмыс істеу үшін иегерлері
аттестацияға жіберілетін жоғары білімді мамандықтардың
Тізбесі
<*>
<*>
Мамандықтардың атауы және олардың топтары, сондай-ақ
мамандықтардың шифрлары Қазақстан Республикасының жоғарғы білім
мамандықтарының Классификаторына (тізбесіне) сәйкес келтірілген.
__________________________________________________________________________
| Мамандықтар тобының атауы   | Шифр  |   Мамандықтың атауы               |
|   және оның шифры           |       |                                   |
|_____________________________|_______|___________________________________|
|             1               |   2   |                    3              |
|_____________________________|_______|___________________________________|
|Жаратылыс ғылымдарының       |0101   |Математика                         |
|мамандықтары (0100)          |0102   |Қолданбалы математика              |
|                             |0103   |Механика                           |
|                             |0104   |Физика                             |
|                             |0105   |Информатика                        |
|_____________________________|_______|___________________________________|
|Гуманитарлық мамандықтар     |0205   |Халықаралық қатынастар             |
|(0200)                       |0216   |Құқықтану                          |
|                             |0217   |Халықаралық құқық                  |
|_____________________________|_______|___________________________________|
|Білім беру мамандықтары      |0301   |Математика;                        |
|(0300)                       |       |математика и физика                |
|                             |0302   |Физика                             |
|                             |0322   |Құқық және экономика негіздері     |
|_____________________________|_______|___________________________________|
|Экономикалық мамандықтар     |0701   |Саяси экономика                    |
| (0700)                      |0702   |Экономика (әлеуметтік салада және  |
|                             |       |салаларда)                         |
|                             |0703   |Статистика                         |
|                             |0704   |Мемлекеттік және муниципальдық     |
|                             |       |басқару                            |
|                             |0706   |Қаржы және несие                   |
|                             |0707   |Бухгалтерлік есеп және аудит       |
|                             |0708   |Экономика және еңбек социологиясы
|                             |0709   |Табиғат пайдалану экономикасы      |
|                             |0710   |Тауартану және тұтыну тауарларының |
|                             |       |сапасын сараптау                   |
|                             |0712   |Экономикалық кибернетика           |
|                             |0713   |Экономика және кәсіпорындағы       |
|                             |       |менеджмент (салалар бойынша)       |
|                             |0714   |Халықаралық экономикалық қатынастар|
|                             |0716   |Экономикадағы ақпараттық жүйелер   |
|                             |0717   |Бағалау                            |
|_____________________________|_______|___________________________________|

Казахстан по ценным бумагам от 23 февраля 1999 года № 26
Перечень
специальностей высшего образования,
обладатели которых допускаются к аттестации
для работы на рынке ценных бумаг без наличия стажа работы *
Примечание.
* Наименования специальностей и их групп, а также шифры
специальностей
приведены в соответствии с Классификатором (перечнем) специальностей
высшего образования Республики Казахстан
_____________________________________________________________________
|      Наименование группы      | Шифр |  Наименование специальности |
|    специальностей и ее гриф   |      |                             |
|_______________________________|______|_____________________________|
!              1                !   2  !             3               !
!--------------------------------------------------------------------!
|Естественно-научные            | 0101 |Математика                   |
|специальности (0100)           | 0102 |Прикладная математика        |
|                               | 0103 |Механика                     |
|                               | 0104 |Физика                       |
|                               | 0105 |Информатика                  |
|_______________________________|______|_____________________________|
|Гуманитарные специальности     | 0205 |Международные отношения      |
|(0200)                         | 0216 |Правоведение                 |
|                               | 0217 |Международное право          |
|_______________________________|______|_____________________________|
|Специальности образования      | 0301 |Математика; математика и     |
|(0300)                         |      |физика                       |
|                               | 0302 |Физика                       |
|                               | 0322 |Основы права и экономики     |
|_______________________________|______|_____________________________|
|Экономические специальности    | 0701 |Политэкономия                |
|(0700)                         | 0702 |Экономика (в социальной сфере|
|                               |      |и отраслях)                  |
|                               | 0703 |Статистика                   |
|                               | 0704 |Государственное и муниципаль-|
|                               |      |ное управление               |
|                               | 0706 |Финансы и кредит             |
|                               | 0707 |Бухгалтерский учет и аудит   |
|                               | 0708 |Экономика и социология труда |
|                               | 0709 |Экономика природопользования |
|                               | 0710 |Товароведение и экспертиза   |
|                               |      |качества потребительских     |
|                               |      |товаров                      |
|                               | 0712 |Экономическая кибернетика    |
|                               | 0713 |Экономика и менеджмент на    |
|                               |      |предприятии (по отраслям)    |
|                               | 0714 |Международные экономические  |
|                               |      |отношения                    |
|                               | 0716 |Информационные системы в     |
|                               |      |экономике                    |
|                               | 0717 |Оценка                       |
|_______________________________|______|_____________________________|

|Менеджмент (0900)            |0901   |Мемлекеттік басқару                |
|                             |0902   |Менеджмент (әлеуметтік салада және |
|                             |       |салаларда)                         |
|                             |0905   |Маркетинг және коммерция           |
|                             |0911   |Құжат жүргізу және басқаруды       |
|                             |       |құжаттық қамтамасыз ету            |
|                             |0915   |Еңбек ресурстарын басқару          |
|_____________________________|_______|___________________________________|
|Техникалық физика (1100)     |1107   |Радиофизика және электроника       |
|_____________________________|_______|___________________________________|
|Ақпараттық жүйелер (1500)    |1501   |Ақпараттық жүйелер (қолдану        |
|                             |       |салалары бойынша)                  |
|_____________________________|_______|___________________________________|
|Ақпараттық және басқару(3600)|3601   |Автоматика және техникалық         |
|                             |       |жүйелердегі басқару                |
|                             |3602   |Автоматика, телемеханика және      |
|                             |       |байланыс (салалар бойынша)         |
|                             |3603   |Технологиялық процесстерді және    |
|                             |       |өндірісті автоматтандыру (салалар  |
|                             |       |бойынша)                           |
|                             |3604   |Электроэнергетикалық жүйелерді     |
|                             |       |автоматты басқару                  |
|                             |3605   |Робототехникалық жүйелер және      |
|                             |       | кешендер                          |
|                             |3606   |Микроэлектроника және жартылай     |
|                             |       |өткізгіш приборлар                 |
|_____________________________|_______|___________________________________|
|Есептегіш техникалар және    |3701   |Есептегіш машиналар, жүйелер және  |
|бағдарламалық қамтамасыз ету |       |тармақтар                          |
|(3700)                       |       |                                   |
|                             |3702   |Ақпарат өңдеудің автоматтандырылған|
|                             |       |жүйелері және басқару              |
|                             |3703   |Автоматтандырылған жобалау         |
|                             |       |жүйелері                           |
|                             |3704   |Есептегіш техникаларды және        |
|                             |       |автоматтандырылған жүйелерді       |
|                             |       |бағдарламалық қамтамасыз ету       |
|                             |3705   |Электрондық есептегіш жүйелерді    |
|                             |       |конструкциялау және технологиясы   |
|                             |3706   |Ақпаратты қорғау және қауіпсіздігі |
|_____________________________|_______|___________________________________|
|Радиоэлектроника және        |3801   |Автоматты электр байланысы         |

|Менеджмент (0900)              | 0901 |Государственное управление   |
|                               | 0902 |Менеджмент (в социальной     |
|                               |      |сфере и отраслях)            |
|                               | 0905 |Маркетинг и коммерция        |
|                               | 0911 |Документоведение и           |
|                               |      |документационное обеспечение |
|                               |      |управления                   |
|                               | 0915 |Управление трудовыми         |
|                               |      |ресурсами                    |
|_______________________________|______|_____________________________|
|Техническая физика (1100)      | 1107 |Радиофизика и электроника    |
|_______________________________|______|_____________________________|
|Информационные системы (1500)  | 1501 |Информационные системы       |
|                               |      |(по областям применения)     |
|_______________________________|______|_____________________________|
|Автоматика и управление (3600) | 3601 |Автоматика и управление в    |
|                               |      |технических системах         |
|                               | 3602 |Автоматика, телемеханика и   |
|                               |      |связь (по отраслям)          |
|                               | 3603 |Автоматизация технологических|
|                               |      |процессов и производств      |
|                               |      |(по отраслям)                |
|                               | 3604 |Автоматическое управление    |
|                               |      |электроэнергетическими       |
|                               |      |системами                    |
|                               | 3605 |Робототехнические системы и  |
|                               |      |комплексы                    |
|                               | 3606 |Микроэлектроника и полупровод|
|                               |      |никовые приборы              |
|_______________________________|______|_____________________________|
|Вычислительная техника и       | 3701 |Вычислительные машины,       |
|программное обеспечение (3700) |      |системы и сети               |
|                               | 3702 |Автоматизированные системы   |
|                               |      |обработки информации и       |
|                               |      |управления                   |
|                               | 3703 |Системы автоматизированного  |
|                               |      |проектирования               |
|                               | 3704 |Программное обеспечение      |
|                               |      |вычислительной техники и     |
|                               |      |автоматизированных систем    |
|                               | 3705 |Конструирование и технология |
|                               |      |электронных вычислительных   |
|                               |      |систем                       |
|                               | 3706 |Защита и безопасность        |
|                               |      |информации                   |
|_______________________________|______|_____________________________|
|Радиоэлектроника и             | 3801 |Автоматическая электросвязь  |

|телекоммуникация (3800)      |3802   |Көп арналы телекоммуникациялық     |
|                             |       |жүйелер                            |
|                             |3803   |Радиотехника                       |
|                             |3804   |Радиобайланысы, радиотарату және   |
|                             |       |телевидение                        |
|                             |3805   |Радиобайланыс және белгі беру      |
|                             |       |құралдарын пайдалану               |
|                             |3806   |Радиоэлектрондық қондырғыларды     |
|                             |       |конструкциялау және технологиясы   |
|                             |3807   |Көліктік радио құрал-жабдықтарды   |
|                             |       |техникалық пайдалану               |
|                             |3808   |Радиобайланыс және радионавигация  |
|_____________________________|_______|___________________________________|
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар
жөніндегі ұлттық комиссиясының 1999 жылғы 23 ақпандағы N 26 қаулысымен бекітілген Аттестациялық қағидаларға 2-қосымша
Оқу орталығы жүргізетін бағалы қағаздар рыногындағы жұмыс үшін
мамандар даярлау курсына қабылдауға арналған өтініштің
Үлгісі
(Оқу орталығының барыс
септігіндегі толық атауы)
Өтінушінің
фотографиясы
Өтініш
Мені кейіннен (аттестация санатын санмен немесе жазумен көрсету)
санаты бойынша аттестациядан өткізе отырып, бағалы қағаздар рыногындағы
жұмыс үшін мамандар даярлау курсына қабылдауды сұраймын.
Өзім туралы мыналарды хабарлаймын:
1. (Өтінушінің аты-жөні (тегі, аты және құжатында жазылса әкесінің
аты)).
2. (Өтінушінің туған жылы).
3. (Өтінушінің жынысы).
4. (Өтінушінің білімі (жоғары, орта арнаулы)).
5. (Өтінуші оқыған оқу орнының атауы).
6. (Өтінуші оқу орнын аяқтаған жыл).
7. (Өтінушінің оқу орнында алған мамандығының атауы (дипломға немесе
өтінушінің білімін растайтын өзге де құжатқа сәйкес)).
8. Өтінушінің жалпы жұмыс стажы және оның Қазақстан Республикасы
Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының 1999 жылғы 23 ақпандағы N
26 қаулысымен бекітілген Аттестациялық қағидалардың 12-14 тармақтарына
сәйкес есептелген жұмыс стажы).
9. (Осы өтінішті берген сәтке өтінушінің жұмыс беруші - ұйымның
атауы).
10. (Осы өтінішті берген сәтке өтінушінің атқарып отырған лауазымы).
11. (Өтінушінің жұмыс телефоны).
12. (Өтінушінің жеке басын куәландыратын құжатының (паспортының,
жеке куәлігінің) атауы және осындай құжаттың реквизиттері (нөмірі,
берген күні және органның атауы)).

|телекоммуникации (3800)        | 3802 |Многоканальные телекоммуника-|
|                               |      |ционные системы              |
|                               | 3803 |Радиотехника                 |
|                               | 3804 |Радиосвязь, радиовещание и   |
|                               |      |телевидение                  |
|                               | 3805 |Эксплуатация средств радиосвя|
|                               |      |зи и сигнализации            |
|                               | 3806 |Конструирование и технология |
|                               |      |радиоэлектронных устройств   |
|                               | 3807 |Техническая эксплуатация     |
|                               |      |транспортного радиооборудова-|
|                               |      |ния                          |
|                               | 3808 |Радиосвязь и радионавигация  |
|_______________________________|______|_____________________________|
Приложение 2
к Аттестационным правилам,
утвержденным
постановлением Национальной комиссии
Республики Казахстан по ценным бумагам
от 23 февраля 1999 года № 26
Форма
заявления для зачисления на проводимый Учебным центром
курс подготовки специалистов для работы
на рынке ценных бумаг
[Полное наименование Учебного
центра в дательном падеже]
Фотография
заявителя
Заявление
Прошу зачислить меня на курс подготовки специалистов для работы
на рынке ценных бумаг с последующей аттестацией по [обозначение
категории аттестации цифрой или прописью] категории.
О себе сообщаю следующее:
1. [Имя (фамилия, собственное имя и, при наличии, отчество)
заявителя].
2. [Годрождениязаявителя].
3. [Ползаявителя].
4. [Образование(высшее,среднееспециальное)заявителя].
5. [Наименованиеучебногозаведения,гдеобучалсязаявитель].
6. [Годокончаниязаявителемучебногозаведения].
7. [Наименование специальности, полученной заявителем в учебном заведении (в соответствии с дипломом или иным документом, подтверждающего образование заявителя)].
8. [Общий стаж работы заявителя и стаж его работы, исчисленный в соответствии с пунктами 12-14 Аттестационных Правил, утвержденных постановлением Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 23 февраля № 26].
9. [Наименование организации - работодателя заявителя на момент подачи данного заявления].
10. [Наименование должности, занимаемой заявителем на момент подачи данного заявления].
11. [Номеррабочеготелефоназаявителя].
12. [Наименование документа, удостоверяющего личность заявителя
(паспорта, удостоверения личности), и реквизиты такого документа
(номер, дата и наименование органа выдачи)].

13. (Өтінушінің тұрғылықты жері).
14. (Өтінушінің жеке байланыс құралы (үйінің немесе көлік
телефонының, пейджерінің (пейджерлік байланыс операторының нөмірін
көрсетіп) немесе өзге де жеке байланыс құралының нөмірі)).
Осы өтінішке мыналар қоса берілді: (өтінушінің Қазақстан Республикасы
Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының 1999 жылғы 23 ақпандағы N
26 қаулысымен бекітілген Аттестациялық қағидалардың 16 тармағының 2)-5)
тармақшаларына сәйкес ұсынуына жататын құжаттардың тізбесі).
(Қолы)                                       (Күні)
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар
жөніндегі ұлттық комиссиясының 1999
жылғы 23 ақпандағы N 26 қаулысымен
бекітілген Аттестациялық қағидаларға
3-қосымша
Бағалы қағаздар рыногындағы жұмыс үшін мамандар даярлау курсын
жүргізу туралы ескертпенің
Үлгісі
(Оқу орталығының бланкісінде)
Қазақстан Республикасының
Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы
Ескертпе
Осы арқылы Сіздерді кейіннен (аттестация санатын санмен немесе
жазумен көрсету) санаты бойынша аттестациядан өткізе отырып, бағалы
қағаздар рыногындағы жұмыс үшін мамандар даярлау курсының өтетіндігін
ескертеміз.
Курстың өті мерзімі   ("ХХХХ жылғы ХХ ай" форматтағы курсты
өткізудің басталу күні)-дан ("ХХХХ жылғы ХХ ай"
форматтағы курсты өткізудің аяқталу күні)-дейін.
Егер, курсты өткізудің басталу және аяқталу күні
бір айға қатысты болған жағдайда, курсты
өткізудің басталу күнінде айдың атауы және жылды
белгілеу көрсетілмейді.
Егер, курсты өткізудің басталу және аяқталу күні
бір жылға қатысты болған жағдайда, курсты
өткізудің басталу күнінде жылды белгілеу
көрсетілмейді.
Курс тыңдаушыларын      ("ХХХХ жылғы ХХ ай" форматтағы аттестация
аттестациядан өткізу    өткізу күні)
жобаланған күн
Курс тыңдаушыларының
жобаланған саны:
Қоса берілді: курс кестесі (парақтар санын көрсете отырып)
(Лауазымы)                                       (Қолы)
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар
жөніндегі ұлттық комиссиясының 1999 жылғы 23 ақпандағы N 26 қаулысымен бекітілген Аттестациялық қағидаларға
4-қосымша
Емтихан ведомосы бланкінің
Үлгісі
Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі
Ұлттық комиссиясы
Емтихан ведомосы
Аттестация жүргізу күні               "   "_____________ _____ жыл.
Өтініші бойынша аттестация
жүргізілетін Оқу орталығының атауы   ______________________________
Аттестациялық комиссия мүшесінің     ______________________________
тегі мен инициалы
__________________________________________________________________________
|NN| Үміткер |Тестілеудің|Билет | 1    |   2   |   3 |Қосымша |Нәтижесі   |
|  |         | нәтижесі  |нөмірі|сұрақ | сұрақ |сұрақ|сұрақтар|("тапсырды"|
|  |         |   (%)     |      |      |       |     |       |"тапсырмады"|
|__|_________|___________|______|______|_______|_____|________|___________|
|__|_________|___________|______|______|_______|_____|________|___________|
(Аттестациялық комиссия мүшесінің қолы)
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар

13. [Местожительствазаявителя].
14. [Личное средство связи заявителя (номер домашнего или мобильного
телефона, пейджера (с указанием номера оператора пейджинговой связи)
или иного личного средства связи)].
К настоящему заявлению прилагаются [перечень документов,
подлежащих представлению заявителем в соответствии с подпунктами 2)-5)
пункта 16 Аттестационных Правил, утвержденных постановлением
Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от
23 февраля 1999 года № 26].
[Подпись]                                       [Дата]
Приложение 3
к Аттестационным правилам, утвержденным постановлением Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 23 февраля 1999 года № 26
Форма
уведомления о проведении курса подготовки
специалистов для работы на рынке ценных бумаг
(на бланке Учебного центра)
Национальная комиссия
Республики Казахстан по ценным бумагам
Уведомление
Настоящим уведомляем Вас о проведении курса подготовки
специалистов для работы на рынке ценных бумаг с последующей
аттестацией по [обозначениекатегорииаттестациицифройилипрописью]
категории.
Срок проведения курса:    с [дата начала проведения курса в формате
"ХХ месяца ХХХХ года] по [дата окончания
проведения курса в формате "ХХ месяца
ХХХХ года].
В случае, если даты начала и окончания
проведения курса относятся к одному месяцу,
в дате начала проведения курса наименование
месяца и обозначение года не указываются.
В случае, если даты начала и окончания
проведения курса относятся к одному году,
в дате начала проведения курса обозначение
года не указывается.
Предлагаемая дата         [вформате"ХХмесяцаХХХХгода"]
проведения аттестации
слушателей курса:
Предполагаемое количество [цифрамиипрописью]
слушателей курса:
Приложение: расписание курса [суказаниемколичествалистов].
[Должность]                            [подпись]
Приложение 4
к Аттестационным правилам,
утвержденным
постановлением Национальной комиссии
Республики Казахстан по ценным бумагам
от 23 февраля 1999 года № 26
Образец
бланка экзаменационной ведомости
Национальная Комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам
Экзаменационная ведомость
Дата проведения аттестации:     "___" _______________ _____ года
Наименование Учебного центра,
по чьему ходатайству проводится
аттестация                      ____________________________________
Фамилия и инициалы
члена Аттестационной комиссии:  ____________________________________
______________________________________________________________________
| № |          |Результат| Номер|Вопрос|Вопрос|Вопрос|Дополни|Резуль- |
|п/п|Претендент|тестирова|билета|   1  |   2  |   3  |тельные|тат ("за|
|   |          |ния (%)  |      |      |      |      |вопросы|чет"/"не|
|   |          |         |      |      |      |      |       |зачет") |
|___|__________|_________|______|______|______|______|_______|________|
|___|__________|_________|______|______|______|______|_______|________|
|___|__________|_________|______|______|______|______|_______|________|
|___|__________|_________|______|______|______|______|_______|________|
|___|__________|_________|______|______|______|______|_______|________|
[Подпись члена Аттестационной комиссии]
Приложение 5