"Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел валютасымен түскен түсiмдi мiндеттi түрде сату туралы" нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту жөнiнде
Қаулысы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасы 1999 жылғы 16 сәуiр N 74 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 16.04.1999 ж. тіркелді. Тіркеу N 734. Қаулының күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 25 ақпандағы N 13 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - Қазақстан Республикасының  Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 25 ақпандағы N 13 қаулысымен.
-------------Қаулыдан үзінді----------------
«Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілерін»"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 30 наурыздағы Заңының талаптарына сәйкес келтіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің осы қаулының қосымшасында көрсетілген нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
3. ...
1) ...
2) ...
4. ...
5. ...
Ұлттық Банк Төрағасы
Дұрыс:
ҚРҰБ Басқармасының және
Директорлар кеңесінің
хатшысы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2008 жылғы 25 ақпандағы
N 13 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
күші жойылды деп танылатын нормативтік
құқықтық актілерінің
тізбесі
1. ...
2. ...
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел валютасымен түскен түсімді міндетті түрде сату туралы нұсқаулыққа өзгерістер мен толықтыруларды бекіту жөнінде" 1999 жылғы 16 сәуірдегі N 74 қаулысы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 16 сәуірде N 734 тіркелген,»"Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде" 1999 жылғы N 6 жарияланған, 143-құжат).
4. ...
5. ...
___________________________________________________________
Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел валютасымен түскен түсiмдi мiндеттi түрде сату механизмiн жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 1999 жылғы 28 наурыздағы N 54  V990724_  қаулысымен бекiтiлген "Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел валютасымен түскен түсiмдi мiндеттi түрде сату туралы" нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн және ол Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енгiзiлсiн.

Об утверждении изменений и дополнений в Инструкцию об обязательной продаже выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг)
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 апреля 1999 года N 74 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16.04.1999 г. за N 734. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2008 года N 13.
Извлечение из постановления
Правления Национального Банка Республики Казахстан
от 25 февраля 2008 года N 13
"В целях приведения нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан в соответствие требованиям  Закона  Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" от 30 марта 1995 года Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан, указанные в приложении к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня принятия.
3. ....... :
1) ....... ;
2) ....... .
4. ....... .
5. ....... .
Председатель
Национального Банка
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 25 февраля 2008 года N 13 №
Перечень
нормативных правовых актов
Национального Банка Республики Казахстан,
признаваемых  утратившими силу
1. ...... .
2. ...... .
3.  Постановление  Правления Национального Банка Республики Каз стан от 16 апреля 1999 года N 74 "Об утверждении изменений и дополнеь в Инструкцию об обязательной продаже выручки в иностранной валюте экспорта товаров (работ, услуг)" (зарегистрированное в Министерстве юс ции Республики Казахстан 16 апреля 1999 года под N 734, опубликованное в 1999 году в "Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан" N 6, статья 143).
4. ...... .
5. ...... .
_____________________________________________________________________
В целях совершенствования механизма обязательной продажи выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг) Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения в Инструкцию об обязательной продаже выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг), утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 марта 1999 года № 54  V990724_  , и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

2. Заң департаментi (Сизова С.И.) осы қаулыны, "Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел валютасымен түскен түсiмдi мiндеттi түрде сату туралы" нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркеу шараларын қабылдасын.
3. Валюталық реттеу және бақылау басқармасы (Қасымжанова Г.З.)
мемлекеттiк тiркелгеннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны және "Тауар
(жұмыс, қызмет) экспортынан шетел валютасымен түскен түсiмдi мiндеттi
түрде сату туралы" нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтыруларды Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкiнiң облыстық филиалдарына және екiншi деңгейдегi
банктерге жiберсiн.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкi Төрағасының орынбасары М.Т. Құдышевке жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
»                                          Ұлттық Банкi Басқармасының»
1999 жылғы 16 сәуiрдегi N 74
қаулысымен бекiтiлген
тiркеу ____
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының»
1999 жылғы 28 наурыздағы N 54   V990724_   қаулысымен бекiтiлген
"Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел валютасымен
түскен түсiмдi мiндеттi түрде сату туралы" нұсқаулыққа
өзгерiстер мен толықтырулар
"Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел валютасымен түскен түсiмдi мiндеттi түрде сату туралы" нұсқаулыққа мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 2-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi азатжолмен толықтырылсын:
"Валюта биржасының мүшесi болып табылмайтын уәкiлеттi банк осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес экспорттық валюта түсiмiн сатуды жүзеге асыратын, валюта биржасына сауда-саттыққа жiберiлген банкпен тиiстi шарт жасасу жолымен экспорттық валюта түсiмiн (өз түсiмiн де, клиенттердiң түсiмiн де) сатады".
2. 3-тармақтағы "сондай-ақ банктердiң банктiк қызметi үшiн шетел валютасындағы комиссиялары" деген сөздер алынып тасталсын.
3. 4-тармақтың 4.4-тармақшасындағы "бұған" деген сөздiң алдынан "сондай-ақ көрсеткен қызметi үшiн агенттiк келiсiмдер бойынша алынған шетел валютасы" деген сөздермен толықтырылсын.
4. 4-тармақтың 4.5.-тармақшасы мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"- сақтандыру ұйымдарының шетелдiк сақтандырушылармен (қайта сақтандырушылармен) қайта сақтандыру операцияларынан".
5. 7-тармақтың екiншi азатжолындағы "қатар" деген сөз алынып тасталсын.
6. 7-тармақтың төртiншi азатжолындағы "ағымдағы валюта есепшоты" деген сөздерден кейiн "(ағымдағы валюта есепшоты заңды тұлғада болмаған жағдайда)" деген сөздермен толықтырылсын.
7. 12-тармақтағы "валюталық бақылау агентi ретiнде" деген сөздерден кейiн мынадай редакцияда жазылсын: мiндеттi түрде сатылуға тиiстi валюта түсiмiнiң бiр бөлiгiн, бес жұмыс күнi iшiнде валюта биржасында сатады, ол туралы экспортердiң»ұйымына хабарлайды.

2. Юридическому департаменту (Сизова С.И.) принять меры к регистрации настоящего постановления и изменений и дополнений в Инструкцию об обязательной продаже выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг) в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Управлению валютного регулирования и контроля (Касымжанова Г.З.) в десятидневный срок со дня государственной регистрации довести настоящее постановление и утвержденные изменения и дополнения в Инструкцию до сведения областных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Кудышева М.Т.
Председатель
Национального Банка
Изменения и дополнения в Инструкцию
"Об обязательной продаже выручки в иностранной
валюте от экспорта товаров (работ, услуг)",
утвержденной постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 28 марта 1999 г. № 54  V990724_
В Инструкцию "Об обязательной продаже выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг)" внести следующие изменения и дополнения:
1. Пункт 2 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Уполномоченный банк, не являющийся членом валютной биржи, продает экспортную валютную выручку (как собственную, так и клиентов) путем заключения соответствующего договора с банком, допущенным к участию в торгах на валютной бирже, который осуществляет продажу экспортной валютной выручки в соответствии с требованиями настоящей Инструкции".
2. В пункте 3 исключить слова "а также комиссия банков в иностранной валюте за банковские услуги".
3. Подпункт 4.4 пункта 4 после слов "на консигнацию" дополнить словами "а также иностранная валюта, полученная по агентским соглашениям за оказываемые услуги".
4. Подпункт 4.5. пункта 4 дополнить абзацем следующего содержания:
" - страховыми организациями операций перестрахования зарубежными страховщиками (перестраховщиками)".
5. В абзаце втором пункта 7 исключить слово "параллельно".
6. Абзац четвертый пункта 7 после слов "текущий валютный счет" дополнить словами: "(в случае отсутствия его у юридического лица)".
7. Пункт 12 после слов "как агент валютного контроля" изложить в следующей редакции: "в течение пяти рабочих дней продает на валютной бирже часть валютной выручки, подлежащей обязательной продаже, о чем извещает организацию-экспортера".

8. 13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкiлеттi банктер бiр жұмыс күнi iшiнде Ұлттық Банк ұсынған тиiстi валютаның теңгеге, бiрақ мәмiле жасалатын күнi белгiленген ресми бағамнан жоғары емес бағамы бойынша экспорттық түсiмдi Ұлттық Банкке мынадай жағдайда сатуға мiндеттi:
- валюта биржасында қатарынан бес жұмыс күнi бойы сауда-саттық болмаған жағдайда;
- егер валюта түсiмi валюта биржасында қатарынан бес жұмыс күнi бойы сатылмаса.
Валюта қаражатын Ұлттық Банктiң валюталық корреспонденттiк есепшотына есептеу туралы корреспондент-банктен телекс немесе СВИФТ бойынша хабар алғаннан кейiн, Ұлттық Банк келесi жұмыс күнiнен кешiктiрмей уәкiлеттi банктiң корреспонденттiк есепшотына теңге баламасымен есептейдi.
Мөлшерi лот қалыптастыруға мүмкiндiк бермейтiн валюта түсiмi түскен жағдайда уәкiлеттi банк есеп лотты өз валюта қаражаты есебiне не валюта түсiмi транзиттiк есепшотқа есептелгеннен кейiн соңғы 5 жұмыс күнi iшiнде түскен валюта түсiмi есебiнен толықтыруға құқылы және валюта түсiмiн валюта биржасында 5 жұмыс күнiнен кешiктiрмей сатуды жүзеге асырады.
Ұлттық Банк шетел валютасын сатып алудан бас тартқан жағдайда не осы
валютаның сомасы валюта биржасында сату үшiн лот қалыптастыра алмаса
уәкiлеттi банктер екi жұмыс күнi iшiнде валюта түсiмiн банкаралық биржадан
тыс валюта рыногында сатуға, не валюта түсiмiн экспортер - ұйыммен
келiсiлген бағам бойынша өз бетiнше сатып алуға мiндеттi".
9. Нұсқаулық мынадай мазмұндағы 14-1 тармақпен толықтырылсын:
"Уәкiлеттi банктер белгiленген мерзiмде осы Нұсқаулықтың
2-қосымшасына сәйкес Ұлттық Банкке есеп бередi".
Төраға
№                                            N 2 қосымша
есеп беру нысаны - апта сайын
келесi аптаның»2-шi жұмыс
күнiнен кешiктiрмей
1999 жылғы "__"________ "_____"_______ аралығында
есеп беретiн апта үшiн экспорттық валюта түсiмiнен
түскен сома туралы
Мәлімет
---------------------------------------------------------------------------
Р!   Валютаның»түрлерi   !Экспорттық!Экспорттық валюта       !Клиенттердің.
/!                       !валюта     түсімін сатудан         !экспортер.
с!                       !түсімінен ! түскен жалпы сома      !лер ағымдағы
N!                       !түскен    !                        !валюталық
N!                       !жалпы сома!                        !есепшотына
!                       !          !                        !есептелген
!                       !          !                        !сома
---------------------------------------------------------------------------
!барлығы!оның»iшiнде!оның  !
!       !валюта     !ішінде!
!       !биржасында !Ұлттық!
!       !           !Банкке!
---------------------------------------------------------------------------
1  Австрия шиллингi
2  Ағылшын стерлинг фунты
3  Бельгия франкi
4  Голланд гульденi
5  АҚШ доллары
6  Еуро
7  Ирланд фунты
8  Испан песетi
9  Итальян лирi
10 Немiс маркасы
11 Португал эскудосы
12 Фин маркасы
13 Француз франкi
14 Швейцар франкi
15 Жапон иенi
16 Ресей рублi                          х        х         х
17 Басқалары                            х        х         х
18 ҚҰБ шетел валютасының
орташа алынған бағамы
бойынша мың»АҚШ
долларымен қайта
есептелгенi
Оқығандар:
Умбетова А.М.
Касымбеков Б.А.

8. Пункт 13 изложить в следующей редакции:
"Уполномоченные банки в течение одного рабочего дня обязаны произвести продажу Национальному Банку экспортной выручки по курсу соответствующей валюты к тенге, предложенному Национальным Банком, но не выше официального курса, установленного на день сделки, в случаях:
- отсутствия торгов на валютной бирже в течение пяти рабочих дней подряд;
- если валютная выручка не была продана на валютной бирже в течение пяти рабочих дней подряд.
После получения тестированного телекса или сообщения по СВИФТу от банка-корреспондента о зачислении валютных средств на валютный корреспондентский счет Национального Банка, последний не позднее следующего рабочего дня, производит зачисление эквивалента в тенге на корреспондентский счет уполномоченного банка.
В случае поступления валютной выручки, размер которой не позволяет сформировать лот, уполномоченный банк вправе дополнить лот за счет собственных валютных средств, либо за счет валютной выручки, поступающей в течение 5 последующих рабочих дней после зачисления валютной выручки на транзитный счет и осуществляет продажу валютной выручки на валютной бирже в срок не более 5 рабочих дней.
В случаях, когда Национальный Банк отказался от покупки иностранной валюты, либо сумма этой валюты не позволяет сформировать лот для продажи на валютной бирже, уполномоченные банки в течение двух рабочих дней обязаны продать валютную выручку на межбанковском внебиржевом валютном рынке, либо самостоятельно осуществить выкуп валютной выручки по курсу, согласованному с организацией-экспортером".
9. Дополнить Инструкцию пунктом 14-1 следующего содержания:
"Уполномоченные банки представляют в установленные сроки в Национальный Банк отчетность согласно приложению 2 к настоящей Инструкции".
Приложение № 2
форма отчетности - еженедельная
не позднее 2-го рабочего дня
следующей недели
Сведения
о суммах поступившей экспортной валютной выручки
за отчетную неделю
с "___" по "___" _____________ 1999 г.
____________________________________________________________________
| № |     Вид валюты    |Общая сумма |Общая сумма проданной | Сумма, |
|п/п|                   |поступившей |  экспортной валютной |зачислен|
|   |                   |экспортной  |         выручки      |ная на  |
|   |                   |валютной    |______________________|текущие |
|   |                   |выручки     |всего|в т.ч.  |в т.ч. |валютные|
|   |                   |            |     |на валют|Национа|счета   |
|   |                   |            |     |ной     |льному |клиентов|
|   |                   |            |     |бирже   |Банку  |-экспор-|
|   |                   |            |     |        |       |теров   |
|___|___________________|____________|_____|________|_______|________|
1.  Австрийский шиллинг
2.  Английский фунт
стерлингов
3.  Бельгийский франк
4.  Голландский гульден
5.  Доллар США
6.  Евро
7.  Ирландский фунт
8.  Испанская песета
9.  Итальянская лира
10. Немецкая марка
11. Португальское эскудо
12. Финляндская марка
13. Французский франк
14. Швейцарский франк
15. Японская йена
16. Российский рубль                   Х      Х         Х
17. Другие                             Х      Х         Х
18. Всего в тыс.долларах
США в пересчете по
средневзвешанному
курсу иностранных
валют НБК
(Специалисты:
Цай Л.Г.
Мартина Н.)