"Қосылған құнға салық және Қазақстан Республикасының аумағынан әкелінетін тауарларға қатысты акциздерді қолдану тәртібі туралы" Нұсқауды бекіту туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігі 1999 ж. 14 сәуір N 243. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 26.04.1999 ж. тіркелді. Тіркеу N 743. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді---------------- Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
37. "Қазақстан Республикасының аумағынан әкелiнетiн тауарларға қатысты Қосылған құнға салық және акциздердi қолдану тәртiбi туралы" Нұсқаулығын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң 1999 жылғы 14 сәуiрдегi N 243 V990743_ бұйрығы. ------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 1 сәуірдегі жағдай бойынша "Салық және бюджетке басқа да міндетті төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуірдегі N 2235 Z952235_ Жарлығына және Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Z952368_ Заң күші бар Жарлығына сәйкес өзгерістер мен толықтыруларды ескеріп бұйырамын:
1. "Қосылған құнға салық және Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін тауарларға қатысты акциздерді қолдану тәртібі туралы" осыған қосылған Нұсқау бекітілсін.
2. "Қосылған құнға салық және Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін тауарларға қатысты акциздерді қолдану тәртібі туралы" Нұсқау оны мемлекеттік тіркеу күнінен бастап күшіне енеді.
3. Әкімшіліктендіру департаменті осы бұйрықты салық және кеден органдары мен салық төлеушілердің назарына жеткізсін. 4. Облыстар, Астана мен Алматы қалалары бойынша салық комитеттерінің төрағалары, кеден басқармаларының бастықтары осы бұйрықтың орындалуын қамтамасыз етсін. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс Вице-министрі Қ.А. Нұрпейісовке жүктелсін. Министр Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін тауарларға қатысты қосылған құнға және акцизге салық салуды қолдану тәртібі туралы Нұсқаулық Ескерту: Бүкіл мәтін бойынша "Салық және бюджетке басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің заң күші бар Жарлығы" деген сөздер "Салық және бюджетке басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы" деген сөздермен тиісті септіктерде ауыстырылсын; "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің Заң күші бар Жарлығы" деген сөздер "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы" деген сөздермен тиісті септіктерде ауыстырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999 жылғы 3 қыркүйектегі N 1086 бұйрығымен. V990946_

Об утверждении Инструкции "О порядке применения налога на добавленную стоимость и акцизов в отношении товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан"
Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 14 апреля 1999 года N 243. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26.04.1999 г. N 743. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 14 апреля 1999 года N 243 "Об утверждении Инструкции "О порядке применения налога на добавленную стоимость и акцизов в отношении товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан"...
Министр ---------------------------------------------------------------------------
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 апреля 1995 года N 2235 Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" с учетом изменений и дополнений по состоянию на 1 апреля 1999 года и Законом Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" Z952368_ c учетом изменений и дополнений по состоянию на 1 апреля 1999 года приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию "О порядке применения налога на добавленную стоимость и акцизов в отношении товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан".
2. Установить, что Инструкция "О порядке применения налога на добавленную стоимость и акцизов в отношении товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан" вступает в силу с даты ее государственной регистрации.
3. Департаменту администрирования довести настоящий приказ до налоговых и таможенных органов и сведения налогоплательщиков.
4. Председателям налоговых комитетов по областям, городам Астана и Алматы, начальникам таможенных управлений и таможен обеспечить исполнение настоящего приказа.
Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-Министра государственных доходов РК Нурпеисова К.А.
Министр
Сноска.
По всему тексту:
слова "Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" во всех падежах заменены словами "Закон Республики Казахстан Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" в соответствующих падежах;
слова "Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, "О таможенном деле в Республике Казахстан" во всех падежах заменены словами "Закон Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" в соответствующих падежах; после слов "по принципу" слово "места" заменено словом "страны"; слова "казахстанский товар" в различных падежах заменены словами "отечественный товар"; слово "ЭКЮ" заменено словом "ЕВРО" в соответствующих падежах согласно приказу Мингосдоходов РК от 3 сентября 1999 года № 1086 V990946_ . ИНСТРУКЦИЯ О ПОРЯДКЕ ПРИМЕНЕНИЯ НАЛОГА НА ДОБАВЛЕННУЮ СТОИМОСТЬ И АКЦИЗОВ В ОТНОШЕНИИ ТОВАРОВ, ВВОЗИМЫХ НА ТЕРРИТОРИЮ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН 1. Общие положения

1. Осы Нұсқаулық "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 24 сәуірдегі N 2235 Z952235_ Заңы, "Қазақстан Республикасындағы Кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 20 шілдедегі N 2368 Z952368_ Заңы негізінде жасалды және Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін тауарларға Қазақстан Республикасының кеден заңдары бекіткен кеден режимдеріне сай кедендік рәсімдеу барысында қосылған құн салығын (ҚҚС) және акциз төлеу тәртібін белгілейді.
2. Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарларға ҚҚС салынады. Импортқа салынатын ҚҚС ставкасы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Z952235_ Қазақстан Республикасы Заңының 66-бабының 4-тармағында белгіленіп, осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасында келтірілген тауарларды импорттау барысында салық салынатын импорттың 10 процент ставкасын көздейтін, сондай-ақ көрсетілген тармақтың екінші бөлімінде келтірілген жағдайлардан басқа уақытта импортқа салынатын ҚҚС ставкасы салық салынатын импорт көлемінің 20 процентіне тең болады.
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттерден әкелінген тауарлар бойынша (Сауда жасауда ҚҚС "арналған елді" принципін қолданатын мемлекеттерден басқа) ставка айырмасы алынады. Ставканың айырмасы шот-фактурада бөлек жолда жазылып көрсетілген, ҚҚС есептелген ҚҚС ставкасы мен осы тармақтың бірінші бөліміндегі ережелерге сәйкес тауарларды импорттауда Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген ҚҚС ставкасының айырмасы есебінде белгіленеді. Мұндай жағдайда шот-фактурада көрсетілген тауарлар құнының (берерменге 20 % мөлшерінде ҚҚС төленген немесе төленуге тиісті), ҚҚС сомасының меншікті салмағы 16,67 %-тен, осы Нұсқаудың сәйкес тауарлар бойынша 9,09 %-тен төмен болмауы тиіс. Егер шот-фактурада көрсетілген ҚҚС сомасының меншікті салмағы келтірілген көрсеткіштен төмен болса, берерменге төленген (төленуге тиісті) ҚҚС сомасының есептелген салық ставкасы мынадай ретпен анықталады: См = С/(Қ-С)х100, мұнда См - берерменге салық төленген (төленуге тиісті) ҚҚС ставкасы; С - шот-фактурада көрсетілген ҚҚС сомасы; Қ - шот-фактурада көрсетілген импортталған тауарлардың ҚҚС-ын қоса есептегендегі құны. Берерменге төленген немесе төленуге тиісті ҚҚС сомасы есептелген ҚҚС ставкасын анықтағаннан кейін Қазақстан Республикасы аумағына тауар әкелгенде қолданылатын ҚҚС ставкасының айырмасы төмендегідей ретпен белгіленеді: Са = Сим - См , мұнда Са - ҚҚС ставкаларының айырмасы; Сим - осы тармақтың бірінші бөлімінде көрсетілген ҚҚС ставкасы.
ТМД-ға мүше емес мемлекеттерде өндірілген тауарлар ТМД-ға қатысушы-мемлекеттерден әкелінгенде ҚҚС жалпы белгіленген тәртіппен алынады.
Сауда жасауда ҚҚС "арналған елді" принципі бойынша қолданылатын ТМД-ға қатысушы-мемлекеттерден әкелінетін тауарлардан ҚҚС жалпы белгіленген тәртіппен алынады.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Z952235_ Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес импортталған тауарларға мынадай:

1. Настоящая Инструкция разработана на основании Закона Республики Казахстан от 24.04.95 г. N 2235 Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" от 20.07.95 г. N 2368 и определяет порядок уплаты налога на добавленную стоимость (далее - НДС) и акцизов при таможенном оформлении товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан, в соответствии с таможенными режимами, установленными таможенным законодательством Республики Казахстан.
2. Товары, ввозимые на территорию Республики Казахстан, облагаются НДС. Ставка НДС по облагаемому импорту равняется 20 процентам от размера облагаемого импорта, за исключением случаев, установленных пунктом 4 статьи 66 Закона Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", предусматривающим обложение НДС импорта товаров, перечисленных в приложении 1 к настоящей Инструкции, по ставке 10 процентов от размера облагаемого импорта, а также случаев, указанных в части второй настоящего пункта.
По товарам, ввозимым из государств-участников Содружества Независимых Государств (за исключением государств, в торговле с которыми НДС применяется по принципу "страны назначения"), НДС взимается по разнице в ставках. Разница в ставках определяется между ставкой НДС, по которой исчислен НДС, выделенный в счете-фактуре отдельной строкой, и ставкой НДС, применяемой в Республике Казахстан при импорте товаров в соответствии с положениями части первой настоящего пункта. При этом в стоимости товара (по которому НДС был уплачен или подлежит уплате поставщику в размере 20%), указанной в счете-фактуре, удельный вес суммы НДС не должен быть ниже 16, 67%, а по товарам, согласно Приложению 1 настоящей Инструкции - не ниже 9, 09%. В случае, если удельный вес суммы НДС, выделенной в счете-фактуре, ниже указанных показателей, ставка налога, по которой исчислена сумма НДС, уплаченная (подлежащая уплате) поставщику, определяется в следующем порядке:
Н1 = Нф/(С - Нф) х 100, где
Н1 - ставка НДС, по которой налог уплачен (подлежит уплате) поставщику;
Нф - сумма НДС, указанная в счете-фактуре;
С - стоимость импортируемых товаров с учетом НДС, указанная в счете-фактуре.
После определения ставки НДС, по которой исчислена сумма НДС, уплаченная или подлежащая уплате поставщику, разница в ставках для применения НДС при ввозе товаров на территорию Республики Казахстан определяется в следующем порядке:
Нр = Н - Н1, где
Нр - разница в ставках НДС;
Н - ставка НДС, указанная в первой части настоящего пункта.
По товарам, происходящим из государств, не являющихся участниками СНГ, и ввозимым из государств-участников СНГ, НДС взимается в общеустановленном порядке.
По товарам, ввозимым из государств-участников СНГ, в торговле с которыми НДС применяется по принципу "страны назначения", НДС взимается в общеустановленном порядке.
Согласно Закону Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" не облагается НДС импорт товаров в следующих случаях:

1) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Z952235_ Қазақстан Республикасының Заңында белгіленіп, осы Нұсқаулықтың 3-бөлімінде келтірілген;
2) Қазақстан Республикасы заңдары негізінде бекітілген тауар импортын ҚҚС салығынан босатуды көздейтін Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сай келген жағдайларда салық салынбайды.
Ескерту: Ескерту 2-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 3 қыркүйектегі N 1086
бұйрығымен. V990946_
3. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Z952235_ Қазақстан Республикасының Заңының 76-бабында белгіленген және осы Нұсқаулықтың 1-бөлімінің 7-тармағында келтірілген акцизделетін тауарлар Қазақстан Республикасы аймағына әкелінгенде "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Z952368_ Қазақстан Республикасының Заңының екінші баптың 6 және 135-бабының 3-бөліміндегі, сондай-ақ "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Z952235_ Қазақстан Республикасының Заңындағы (осы Нұсқаулықтың 1-бөлімінің 4-тармағы) басқа жағдайлардың бәрінде де Қазақстан Республикасы Үкіметі белгілеген және кеден мағлұмдамасын қабылдаған күні қолданылып жүрген ставка бойынша акцизделеді.
ТМД СЭҚ ТН 2710 00 270 - 2710 00 360, 2710 00 610 - 2710 00 690 коды бойынша сыныпталатын, ТМД-ға қатысушы-мемлекеттерде (саудада "арналған ел" принципі бойынша жанама салық алынатын мемлекеттерден басқа) шығарылған және әкелінетін, қазақстандық шикізаттардан жасалған тауарлардан басқа, бағалары әкелінетін тауарлар үшін Қазақстан Республикасында белгіленген акцизден төмен ставкалар қолданыла отырып қалыптастырылатын акцизделетін тауарлар.
Акцизделетін импортталған тауарларға "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Z952235_ Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мынадай жағдайларда:
1) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделіп, осы Нұсқаулықтың 3-бөлімінде көрсетілсе;
2) Қазақстан Республикасы заңдары негізінде бекітілген тауар импортын акциз салығынан босатуды көздейтін Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сай келсе;
3) акцизделетін тауарларды (ТМД СЭҚ ТН 2203 00, 2204 (2204 30 басқа), 2205, 2206 00, 2207, 2208, 2402 кодтары бойынша тауарлардан басқа, 2709 00-ден - газ конденсатын қоса, мұнай шикізаты) ТМД-ға қатысушы-мемлекеттерден әкелгенде (Сауда жасауды акциздеу "арналған елді" принципі бойынша қолданылатын мемлекеттерден басқа) және ТМД-ға қатысушы-мемлекетте өндірілген жағдайда - акциз салығы алынбайды.
Сауда жасауда акциз "арналған елді" принципі бойынша қолданылатын ТМД-ға қатысушы-мемлекеттерден әкелінген тауарлардан акциз тиісті Келісімдердің ережелерін ескере отырып, жалпы белгіленген тәртіппен алынады.
Ескерту: Ескерту 3-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 3 қыркүйектегі N 1086
бұйрығымен. V990946_

1) предусмотренных Законом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" и приведенных в разделе 3 настоящей Инструкции;
2) в соответствии с международными договорами Республики Казахстан, вступившими в силу в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, предусматривающими освобождение импорта товаров от обложения НДС.
Сноска. Пункт 2 - с дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 3 сентября 1999 года № 1086 V990946_ .
3. Подакцизные товары по перечню, установленному статьей 76 Закона Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" и приведенному в пункте 7 раздела 1 настоящей Инструкции, при ввозе на территорию Республики Казахстан облагаются акцизами по ставкам, устанавливаемым Правительством Республики Казахстан и действующим на день принятия таможенной декларации, за исключением случаев, предусмотренных частью второй статьи 6 и частью третьей статьи 135 Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан", а также в соответствии с Законом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (пункт 4 раздела 1 настоящей Инструкции).
Подакцизные товары, классифицируемые по кодам ТН ВЭД СНГ 2710 00 270 - 2710 00 360, 2710 00 610 - 2710 00 690, происходящие и ввозимые из государств-участников СНГ (кроме государств, в торговле с которыми косвенные налоги взимаются по принципу "страны назначения"), цены на которые сформированы с применением ставки акциза ниже установленной в Республике Казахстан для ввозимых товаров, за исключением произведенных из казахстанского сырья, акциз взимается по разнице в ставках.
Согласно Закону Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" импортируемые подакцизные товары не облагаются акцизами в следующих случаях:
1) предусмотренных Законом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" и приведенных в разделе 3 настоящей Инструкции;
2) в соответствии с международными договорами Республики Казахстан, вступившими в силу в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, предусматривающими освобождение импорта товаров от обложения акцизами;
3) при ввозе подакцизных товаров (кроме товаров по кодам ТН ВЭД СНГ 2203 00, 2204 (кроме 2204 30), 2205, 2206 00, 2207, 2208, 2402, из 2709 00 сырая нефть, включая газовый конденсат) из государств-участников СНГ (за исключением государств, в торговле с которыми акциз применяется по принципу "страны назначения"), и страной происхождения которых является государствоучастник СНГ. По товарам, ввозимым из государств-участников СНГ, в торговле с которыми акциз применяется по принципу "страны назначения", акциз взимается в общеустановленном порядке с учетом положений соответствующих Соглашений.
Сноска. Пункт 3 - с изменениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 3 сентября 1999 года № 1086 V990946_ .

4. Жер қойнауын пайдалануға байланысты Қазақстан Республикасы Үкіметімен немесе отандық болмаса шетелдік жер қойнауын пайдаланушылармен 1996 жылдың 1 қаңтарына дейін құзыретті органдармен жасалған шарттарда белгіленген, сондай-ақ көрсетілген күннен кейін жасалған жер қойнауын пайдалану жөніндегі шарттарды жүзеге асыру 1996 жылдың 1 қаңтарынан кейін жасалған, міндетті салық сараптамасынан өткен шарттарды шарттың жасалған күніне дейін қолданылып жүрген келісімдерде салықтан босату немесе салық режимін қолдану көзделген, мұндай жағдайда осы келісімдер шарттың әрекет ететін бүкіл мерзімінде, оның ішінде салық көлемін кемітуге немесе оны төлеуден босатуға байланысты заңдар өзгеріске ұшыраған кезде де қолданыла береді.
Бұл орайда, жер қойнауын пайдалану шарттарымен белгіленген салық режимін қолдануды Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі немесе республиканың құзыретті органдары берген шарттар негізінде Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөніндегі агенттігі, Мемлекеттік кіріс министрлігінің Кеден комитеті және Мемлекеттік кіріс министрлігінің Салық комитеті арқылы не республиканың заңдарымен белгіленген тәртіппен тіркелген, көрсетілген шарттар шеңберінде қызметіне салық салу жөніндегі арнаулы нұсқаулық арқылы жүзеге асырылады.
5. "Шетел инвестициялары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес, акцизделетін және/немесе шетелдіктер қатысатын кәсіпорындар арқылы өңдеусіз сатылуға арналған тауарларға, шетел инвестицияларды жүзеге асыру кезінде шетел инвесторы жағдайының нашарлауына байланысты заң әрекет ететін шетел инвестицияларынан басқа жағдайда ҚҚС инвестицияларды жүзеге асыру кезінде қолданылып жүрген заңдарға сәйкес алынады.
Мемлекеттік кіріс министрлігі Салық комитетінің қорытындысы заңдарды осылайша қолданудың дұрыстығы болып табылады.
Осы тармақта көрсетілген ережелерге сәйкес әкелінген тауарлар, соның ішінде акцизделетін қатарына шетелдік инвестициялар, атап айтқанда импортталған және өңдеусіз сатуға арналған тауарлардан басқа жылжитын мүліктер де жатады.
Ескерту: Ескерту 5-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 3 қыркүйектегі N 1086
бұйрығымен. V990946_
6. ҚҚС алуды және/немесе "арналған елі" принципі бойынша акциздеуді көздейтін тауарларды (жұмыстар мен қызмет көрсетулерді) экспорттау-импорттау кезінде жанама салық алу принциптері туралы Қазақстан Республикасының ТМД-ға қатысушы мемлекеттермен келісім жасауы және белгіленген тәртіп бойынша бұл келісімдердің бекітіліп күшіне енгенге дейін салық салу жүктелген кеден органдары мыналарды басшылыққа алуға тиіс.
Қазақстан Республикасы "арналған елі" принципті бойынша жанама салық алуға көшпеген ТМД-ға қатысушы-мемлекеттерден әкелінген тауарларды кедендік ресімдеу барысында жанама салықты дұрыс қолдану үшін ҚҚС және/немесе "шығарылған елі" принципі бойынша акциз алу принципінің қолданылуына, ұсынылған құжаттардың сәйкестігіне қол жеткізу қажет (ТМД СЭҚ ТН 2203 00, 2204 (2204 30-дан басқа), 2205, 2206 00, 2207, 2208, 2402 кодтары бойынша, 2709 00 - газ конденсатын қоса, тауарлардан басқа ставкалардың айырмашылықтары бойынша ҚҚС және акцизді қолдана отырып және/немесе акциз алмау арқылы). Осы мақсатта импорттаушы мiндеттi түрде мыналарды тапсыруы тиiс: экспорттаушы елде ресiмделген тауарлардың кедендiк жүк декларациясының көшiрмесiн; егер экспорттаушы елде тауарлар кедендiк жүк декларациясын көрсетусiз оңайлатылған тәртiппен жарияланса, жоғарыда аталған көшiрменiң орнына онымен саудада жанама салықтар "шығарылған елi" принципi бойынша қолданылатын ТМД-ға қатысушы мемлекеттен тауардың шығарылғанын және жiберiлгенiн растайтын экспорттаушы мемлекетте ол бойынша тауар ресiмделген құжат тапсырылады. Ескерту: Ескерту 6-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999 жылғы 3 қыркүйектегі N 1086 бұйрығымен. V990946_ 7. Акцизделетін тауарлардың тізімі: 1) спирттің барлық түрі; 2) арақ; 3) ликер-арақ өнімдері; 4) күшейтілген сусындар, күшейтілген шырындар мен бальзамдар; 5) шараптар; 6) коньяктар; 7) шампан шараптары; 8) сыра; 9) шарап материалдары; 10) темекі өнімдері; 11) құрамында темекі бар басқа өнімдер; 12) бекіре және қызыл балық тұқымдас балықтар, бекіре және қызыл балық тұқымдас балықтарының уылдырығы, бекіре және қызыл балық тұқымдас балықтардан және олардың уылдырығынан дайындалған жеңсік тағамдар; 13) алтыннан, платинадан немесе күмістен жасалған зергерлік бұйымдар; 14) хрустальдан жасалған бұйымдар, хрустальдан жасалған жарық беретін аспаптар; 15) бензин (авиацияда қолданылатындарынан басқалары), дизель отыны; 16) жеңіл автомобильдерден (мүгедектерге арналған арнайы қолмен басқарылатын автомобильдерден басқалары); 17) атылатын және газ қарулары (мемлекеттік өкімет органдарының қажеті үшін алынатындарынан басқалары); 18) шикі мұнай, газ конденсатымен қоса; 19) электр қуаты.
Акциз салу мақсатында зергерлік бұйымдарға: әртүрлі әшекей ретінде қолданылатын, тұрмыстық және/немесе әрлеу болмаса басқа да мақсаттарда, әртүрлі салттар мен дәстүрлерді орындауға арналған бұйымдар, монеттер (заңды төлем құралы дәрежесі бар және эмиссиядан өткен монеттерден басқалары); мерекелерге, мерейтойларға арналған белгілер мен медальдар (дәрежесі Қазақстан Республикасының және/немесе ТМД-ға қатысушы-мемлекеттердің заңдарымен белгіленген мемлекеттік наградалар, медальдар, айырым және анықтама белгілерінен басқалары) жатады.

4. Если условиями налогообложения, определенными в контрактах на недропользование между Правительством Республики Казахстан или компетентным органом и отечественными или иностранными недропользователями, заключенных до 1 января 1996 года, а также в контрактах на недропользование, заключенных после указанной даты во исполнение контрактов, заключенных с этими недропользователями до 1 января 1996 года, и в контрактах на недропользование, прошедших обязательную налоговую экспертизу, заключенных с 1 января 1996 года, предусмотрено освобождение от налогов либо применение налогового режима, действовавшего на дату заключения контракта, то эти условия применяются и действуют в течение срока действия контракта, в том числе и при изменениях законодательства, связанных с уменьшением ставок налогов или освобождением от их уплаты.
При этом применение налогового режима, определенного условиями контракта на недропользование, осуществляется на основании контрактов, предоставляемых Министерством финансов Республики Казахстан или компетентным органом республики, в лице Агентства по инвестициям Республики Казахстан, Министерству государственных доходов Республики Казахстан, либо специальных инструкций по налогообложению деятельности в рамках указанных контрактов, зарегистрированных в порядке, установленном законодательством республики.
5. В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "Об иностранных инвестициях" при ввозе товаров, за исключением подакцизных и/или предназначенных для реализации без переработки, предприятиями с иностранным участием, к иностранным инвестициям которых в связи с ухудшением положения иностранного инвестора распространяется законодательство, действовавшее в момент осуществления инвестиций, НДС применяется в соответствии с законодательством, действовавшим на момент осуществления иностранных инвестиций.
Подтверждением такого применения законодательства является заключение Министерства государственных доходов Республики Казахстан.
К ввозимым товарам, на которые распространяются положения, изложенные в настоящем пункте, относятся иностранные инвестиции, а именно движимое имущество, кроме товаров, в том числе подакцизных, импортируемых и предназначенных для реализации без переработки.
Сноска. Пункт 5 - с дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 3 сентября 1999 года № 1086 V990946_ .
6. В связи с заключением Республикой Казахстан с государствами-участниками СНГ соглашений о принципах взимания косвенных налогов при экспорте-импорте товаров (работ, услуг), предусматривающих взимание НДС и/или акцизов по принципу "страны назначения", и вступлением в силу этих соглашений по мере ратификации в установленном порядке, при применении налогов, взимание которых возложено на таможенные органы, руководствоваться следующим.
При таможенном оформлении товаров, ввозимых из государствучастников СНГ, с которыми Республика Казахстан не перешла на взимание косвенных налогов по принципу "страны назначения", для правильного применения косвенных налогов необходимо удостовериться в соответствии представленных документов применению принципа взимания НДС и/или акцизов по принципу "страны происхождения" (то есть с применением НДС и акцизов по разнице в ставках и/или без взимания акцизов, за исключением товаров по кодам ТН ВЭД СНГ 2203 00, 2204 (кроме 2204 30), 2205, 2206 00, 2207, 2208, 2402, из 2709 00 - сырая нефть, включая газовый конденсат). С этой целью импортер в обязательном порядке должен представить:
копию грузовой таможенной декларации, оформленной в государстве экспорта товаров;
если в государстве экспорта товары декларируются в упрощенном порядке без предъявления грузовой таможенной декларации, вместо вышеуказанной копии представляется документ, по которому оформлялся товар в государстве экспорта, подтверждающий происхождение и отправление товара из государстваучастника СНГ, в торговле с которыми косвенные налоги применяются по принципу "страны происхождения". Сноска. Пункт 6 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 3 сентября 1999 года № 1086 V990946_ . 7. Перечень подакцизных товаров: 1) все виды спирта; 2) водка; 3) ликеро-водочные изделия; 4) крепленые напитки, крепленые соки и бальзамы; 5) вина; 6) коньяки; 7) шампанские вина; 8) пиво; 9) виноматериалы; 10) табачные изделия; 11) прочие изделия, содержащие табак; 12) осетровая и лососевая рыбы, икра осетровых и лососевых рыб, деликатесы, приготовленные из осетровых и лососевых рыб и икры; 13) ювелирные изделия из золота, платины или серебра; 14) изделия из хрусталя, хрустальные осветительные приборы; 15) бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо; 16) легковые автомобили (кроме автомобилей с ручным управлением, специально предназначенных для инвалидов); 17) огнестрельное и газовое оружие (кроме приобретаемого для нужд органов государственной власти); 18) сырая нефть, включая газовый конденсат; 19) электроэнергия.
В целях обложения акцизом к ювелирным изделиям относятся: изделия, применяемые в качестве различных украшений, предметов быта и/или в декоративных и иных целях; для выполнения различных ритуалов и обрядов; монеты (за исключением монет, имеющих статус законного платежного средства и прошедших эмиссию); памятные, юбилейные и другие знаки и медали (кроме государственных наград, медалей, знаков отличия и различия, статус которых определен законодательством Республики Казахстан и/или государств- участников СНГ).

8. Акциздің статусын Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді және импортталған акцизделетін тауарлардың табиғи түрдегі кедендік құнының немесе нақты мөлшерінің проценті есебімен белгіленеді.
9. ҚҚС мен акциз шартта валютамен есептеледі және бағамы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде белгіленген шетел валютасымен де, сондай-ақ теңгемен де төленеді.
Шетелдік валютада есептеліп, теңгемен төленген салық сомасын қайта есептеу республиканың кеден заңдарында көзделген жағдайдан басқа уақытта Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінде кеден мағлұмдамасы қабылданған күні қолданып жүрген курс бойынша жүргізіледі.
Салықтың бюджетке есептелуі Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігімен бірлесе отырып бекіткен тәртіп пен мерзімде жүргізіледі.
10. Кеден органдары есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күніне дейін ай сайын осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес белгіленген нысанда атқарылған кезеңдегі жұмыстар туралы тиісті салық комитеттеріне мәліметтер тапсырады. Салық комитеттері облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша көрсетілген мәліметтерді есепті кезеңнен кейінгі әр айдың 25-інен кешіктірмей Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Салық комитетіне тапсырады.
Мақсатты пайдаланылуына байланысты салық төлеуде жеңілдіктер қарастырылған тауарларды импорттау немесе еркін кеден аумағына, болмаса арнайы экономикалық аймағына (бұдан әрі - АЭА) әкелінетін тауарларды кедендік бақылау мен кедендік ресімдеуді жүзеге асыратын кеден органдары есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-іне дейін жүк қабылдаушы тіркелген жердегі немесе АЭА аумағында (және Қазақстан Республикасының сыртынан АЭА аумағына бұрын әкелінген және осы тауарды қабылдап алған салық төлеушінің тіркелген жердегі салық комитеті - Қазақстан Республикасы кеден аумағының басқа бөлігіне шығарғанда) мақсатты пайдалануға (өз мақсатты үшін, сатуға рұқсатсыз және т.б.) байланысты салықты төлеуде жеңілдіктер беріліп ресімделген тауарлардың жүк-кеден мағлұмдамасының көшірмесін, сондай-ақ еркін кеден аймағы режиміндегі АЭА аумағына әкелінген және/немесе еркін кеден аймағының өзгеруіне байланысты бұл аумақтан әкетілген шетелдік тауарларға тиісті есеп береді. "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Z952368_ Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес шетелдік тауарлар деп өзге мемлекеттердің аумағында шығарылған, Қазақстан Республикасы аумағында еркін айналымға шығарылуы үшін кеден режимінде ресімделмеген тауарлар деп ұғынылады. Осы тармаққа сәйкес кеден органдары ұсынған жүк-кеден мағлұмдамасының көшірмесі салық органдары арқылы салық төлеушінің іс-қағазына тіркеледі.

8. Ставки акцизов утверждаются Правительством Республики Казахстан и устанавливаются в процентах к таможенной стоимости или физическому объему в натуральном выражении импортируемых подакцизных товаров.
9. НДС и акцизы исчисляются в валюте договора и уплачиваются как в иностранных валютах, курсы которых котируются Национальным Банком Республики Казахстан, так и в тенге.
Пересчет исчисленных в иностранной валюте сумм налога, уплачиваемых в тенге, производится по курсу Национального Банка Республики Казахстан, действующему на день принятия таможенной декларации, за исключением случаев, предусмотренных таможенным законодательством республики.
Зачисление налогов в бюджет производится в порядке и в сроки, установленные Министерством финансов Республики Казахстан совместно с Министерством государственных доходов Республики Казахстан.
10. Таможенные органы ежемесячно до 25-го числа месяца, следующего за отчетным, представляют в соответствующие налоговые комитеты сведения за отчетный период по установленной форме, приведенной в Приложении 2 к настоящей Инструкции.
Указанные сведения Налоговые комитеты по областям, городам Астана и Алматы представляют в Министерство государственных доходов Республики Казахстан не позднее 25-го числа месяца, следующего за отчетным.
Таможенные органы, осуществляющие таможенный контроль и таможенное оформление товаров, по импорту которых предусмотрены льготы по уплате налогов в связи с их целевым использованием или товаров, ввозимых на территорию свободных таможенных либо специальных экономических зон (далее - СЭЗ), представляют ежемесячно до 15-го числа месяца, следующего за отчетным, в соответствующие налоговые комитеты по месту регистрации грузополучателя или на территории СЭЗ (и/или налоговые комитеты по месту регистрации налогоплательщика, в адрес которого вывезены товары, ранее ввезенные на территорию СЭЗ из-за пределов Республики Казахстан - при вывозе на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан) копии грузовых таможенных деклараций, оформленных на товары, по которым льготы по уплате налогов предоставлены в связи с целевым использованием (для собственных нужд, без права реализации и т.д.), а также на иностранные товары, ввезенные на территорию СЭЗ в режиме свободной таможенной зоны и/или вывезенные с этой территории в связи с изменением режима свободных таможенных зон. Под иностранными товарами, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан", понимаются товары, происходящие с территории иных государств и не оформленные в таможенном режиме выпуска для свободного обращения на территории Республики Казахстан. Копии грузовых таможенных деклараций, представленные таможенными органами в соответствии с настоящим пунктом, подшиваются налоговым органом в деле налогоплательщика.

2. ҚҚС және акциз төлеушілер
11. ҚҚС төлеушілердің қатарына Қазақстан Республикасының барлық заңды және жеке резидент-тұлғалары, сондай-ақ қызметін тауарларды импорттайтын тұрақты мекемелер арқылы жүзеге асыратын резидент еместер жатады. Акцизді төлеушілер болып Қазақстан Республикасы аумағына акцизделетін тауарларды импорттайтын Қазақстан Республикасының барлық заңды және жеке тұлғалары жатады. "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Z952368_ Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ҚҚС және акцизді декларант немесе өзге тұлға кеден төлемін төлегенде бірге, яғни кеден мағлұмдамасын кедендік ресімдеу ресімдеуге дейін немесе қабылдау кезінде төлейді.
ҚҚС төлеуді кейінге қалдыруға рұқсат берген жағдайда оны тіркеу жауапкершілігі рұқсат алған тұлғаға жүктеледі, ал оны уақытында төленуіне бақылау жасауды тиісті салық комитеттері жүзеге асырады.
Төленбеген салықтарды кеден органдары мынадай жағдайларда өндiрiп алады:
өсiмдер мен жауапқа тарту шараларын қолданусыз кедендiк құны түзетiлуi себептi сомаларды қайта қарау кезiнде;
тауарлардың мақсатына сай пайдаланылмауы не жеңілдiктi салық салынуына құқық беретiн кедендiк ресiмдеу кезiнде расталмаған құжаттар тапсыруына байланысты. Мұның өзiнде өсiм республиканың салық заңдарына сәйкес, ал айыппұлдар республиканың кеден заңдарына сәйкес төленедi.
Ескерту: Ескерту 11-тармақтың үшінші бөлігі жаңа редакцияда
жазылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 3 қыркүйектегі N 1086 бұйрығымен. V990946_
12. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Z952235_ Қазақстан Республикасының Заңының 70-бабының 4-тармағына сәйкес ауыл шаруашылық өндірісінде қолданылатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тізімге енген жабдықтар, шикізат, материалдар, қосалқы бөлшектер мен дәрі-дәрмектер (бұдан әрі - осы тармақта тауарлар) импорттайтын салық төлеушілер есептеме әдісіне сәйкес ҚҚС төлейді.
Мұндай жағдайда импорттаушы кеден мағлұмдамасынан басқа осы нұсқаулықтың 3-қосымшасында келтірілген нысанда осы тармақтың 1-бөліміне сәйкес ресімделген тауарлардың ҚҚС сомасы бойынша ҚҚС мағлұмдамасы көрсетілген міндеттеменің екі данасын толтырады.
Импорттаушы толтырған және сол қойған міндеттеме негізінде кеден органдары белгілеген тәртіпте және ҚҚС алмай, акцизделетін тауарлар бойынша акциздерді төлеген жағдайда еркін айналысқа арналған тауарларды шығарады. Импорт операциялары тұрақты түрде жүзеге асырылған кезде (тоқсанына 3 немесе 3 реттен артық) кеден органына салық органының анықтамасы тапсырылады, ол тоқсанына бiр рет жаңартылады.
Импорттаушы қол қойған міндеттеменің бірінші данасын кеден органы салық төлеуші тіркелген жердегі салық комитетінің мекен-жайына жібереді.
Импорттаушы қол қойған міндеттеменің екінші данасын әкелінген тауарларды кедендік ресімдеген кеден органында қалдырады.
Тоқсанның қорытындысы бойынша кеден органдары мен салық комитеттері ҚҚС мағлұмдамасы мен салық төлеуші ұсынған қолда бар ақпараттық мәліметтерге осы тармақтың 1-бөліміне сай кедендік ресімдеу кезінде нақты төленбеген салық сомасына салыстырмалы тексеру жүргізеді.
Кеден мағлұмдамасының қайтарылатын данасы, сондай-ақ импорттаушы қол қойған міндеттеменің көшірмесі импорттаушыға қайтарылады.
Кеден органдары есептеме жүргізілген тауарлардың кедендік төлемдері мен ҚҚС салығы бойынша есеп-қисап нысанын толтырғанда осы тармаққа сәйкес есептелген ҚҚС сомасы мен өндіріп алынған ҚҚС сомасы ескерілмейді. Мұндай жағдайда бұл сома "ҚҚС өзара есептеме жүйесі бойынша есептелді" деген бөлек жолмен беріледі. Кедендік ресімдеу барысында нақты салынбаған ҚҚС сомасын импорттаушы есептеме әдісіне сәйкес бухгалтерлік есептегі 633 кіріс және шығыс шотындағы "қосылған құн салығында", сондай-ақ тауар әкелінген кездегі есептеме кезеңінің ҚҚС мағлұмдамасында көрсетуге тиісті. Мысалы, кедендік ресімдеу егер 1998 жылдың сәуірінде жүргізілген болса, онда аталған сома 1998 жылғы сәуір айындағы ҚҚС мағлұмдамасында көрсетілуі тиіс.
Жоғарыда аталған тауарлар сатылуына қарай, сондай-ақ тауарлар салық төлеушiге оның кәсiпкерлiк қызметi мақсатында берiлсе, бiрақ жеке мақсатында қайтарылмай пайдаланылса немесе шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң қызметi тоқтатылса, тауарлар құнына республиканың салық заңдарына сәйкес қосылған құн салығы салынуға жатады.
Егер импортталған тауарларға ҚҚС есептеме әдісі бойынша жүргізілген есепті кезеңде салық төлеушіде салық салынатын айналымдармен қоса ҚҚС-тан босатылған айналымдар бар болған жағдайда "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Z952235_ Қазақстан Республикасының Заңының 68-бабының 2-тармағының ережелеріне сәйкес ҚҚС бойынша есептемеге айналымдағы жалпы соманың құн салығының сомасы алынады.
Мысалы, қазан айында импортталған жабдықтардың кедендік құны 100 мың теңге құрады, осы жабдықтар бойынша кеден төлемдерінің сомасы 10 мың теңге, есептеме әдісі бойынша есепте көрсетілуге тиісті ҚҚС сомасы 22 мың теңге ((100 + 10) х 20% = 22). Салық төлеушінің қазан айындағы тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) сату бойынша жалпы айналымы 300 мың теңге сомасын құрады. ҚҚС-дан босатылған айналым 150 мың теңге, демек, қазан айындағы салық салынатын айналымның үлес салмағы 50 %-ті құрайды. Жабдықтарды импорттау бойынша 11 мың теңге мөлшеріндегі ҚҚС сомасын өндіріс шығындарына жатқызу керек. Ескерту: Ескерту 12-тармақтың үшінші бөлігі толықтырылды, оныншы бөлігі жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999 жылғы 3 қыркүйектегі N 1086 бұйрығымен. V990946_ 3. ҚҚС пен акцизден босату 13. Акциздеуге жататын төмендегі импортталған тауарлар ҚҚС және акциздер салу: 1) Жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен мөлшер бойынша импорттауы;

2. Плательщики НДС и акцизов
11. Плательщиками НДС являются все юридические и физические лица-резиденты Республики Казахстан, а также нерезиденты, осуществляющие деятельность через постоянное учреждение, импортирующие товары. Плательщиками акцизов являются все юридические и физические лица Республики Казахстан, импортирующие подакцизные товары на территорию Республики Казахстан. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" НДС и акцизы уплачиваются декларантом либо иным лицом одновременно с уплатой таможенных платежей, то есть до или при принятии таможенной декларации к таможенному оформлению.
В случае предоставления отсрочек по уплате НДС ответственность по их уплате несет лицо, получившее отсрочку, а контроль за своевременной их уплатой осуществляется соответствующими налоговыми комитетами.
Неуплаченные налоги взыскиваются таможенными органами:
при пересмотре сумм по причине корректировки таможенной стоимости без применения пени и мер ответственности;
в связи с нецелевым использованием товаров, либо представлением недостоверных документов при таможенном оформлении, дающих право для льготного налогообложения, а также не декларирования товаров с применением к лицу, ответственному за уплату налогов при импорте пени и мер ответственности. При этом пеня уплачивается согласно налоговому законодательству республики, штрафы - в соответствии с таможенным законодательством республики.
Сноска. Пункт 11 - с изменениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 3 сентября 1999 года № 1086 V990946_ .
12. В соответствии с пунктом 4 статьи 70 Закона Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" налогоплательщики по ввозимым товарам, используемым в сельскохозяйственном производстве, а также по импорту оборудования, сырья, материалов, запасных частей и медикаментов (далее, в настоящем пункте, товаров), за исключением освобожденных в соответствии с пунктом 2 статьи 61 настоящего Закона, и включенным в перечень, определяемый Правительством Республики Казахстан, уплачивают НДС, согласно методу зачета.
В этом случае импортер помимо таможенной декларации заполняет в двух экземплярах обязательство по отражению в декларации по НДС сумм НДС по товарам, оформленным в соответствии с частью первой настоящего пункта, по форме, приведенной в Приложении 3 к настоящей Инструкции.
На основании обязательства, заполненного и подписанного импортером, и справки налогового органа по месту регистрации импортера, подтверждающей факт его постановки на учет в качестве налогоплательщика, таможенные органы производят выпуск товаров для свободного обращения при условии уплаты в установленном порядке таможенных платежей, и по подакцизным товарам - акцизов, без взимания НДС. При регулярном осуществлении импортных операций (3 и более раз в квартал) в таможенный орган предоставляется справка налогового органа, обновление которой производится один раз в квартал.
Первый экземпляр обязательства, подписанного импортером, высылается таможенным органом в адрес налогового комитета по месту регистрации налогоплательщика.
Второй экземпляр обязательства, подписанного импортером, остается в таможенном органе, осуществляющем таможенное оформление ввозимых товаров.
По итогам квартала таможенные органы и налоговые комитеты производят сверку имеющейся информации по отражению в декларациях по НДС, представленных налогоплательщиками, сумм налога, фактически невнесенных при таможенном оформлении в соответствии с частью первой настоящего пункта.
Возвратный экземпляр таможенной декларации, а также копия обязательства, подписанного импортером, возвращаются импортеру.
Таможенные органы при заполнении формы отчетности по таможенным платежам и налогам НДС по товарам, по которым применен зачет при таможенном оформлении в соответствии с настоящим пунктом не учитывают по Сумме начисленного НДС и по Сумме взысканного НДС. При этом отражают данную сумму отдельной строкой "начислено НДС по системе взаимозачета".
Суммы НДС, фактически невнесенные при таможенном оформлении в соответствии с методом зачета, импортер обязан отразить в бухгалтерском учете по дебету и кредиту счета 633 "Налог на добавленную стоимость", а также в декларации по НДС в том отчетном периоде, в котором им был произведен ввоз товаров.
Например, если таможенное оформление произведено в апреле 1998 года, то названные суммы должны быть отражены в декларации по НДС за апрель 1998 года.
По мере реализации вышеуказанных товаров, а также в случае, когда товары были поставлены налогоплательщику в целях его предпринимательской деятельности, но были использованы в личных целях безвозвратно или в случае прекращения деятельности хозяйствующего субъекта, стоимость товаров подлежит обложению НДС в соответствии с налоговым законодательством республики.
Если за отчетный период, в котором произведен импорт товаров, по которым НДС уплачивается по методу зачета, у налогоплательщика наряду с облагаемыми оборотами имеются обороты, освобожденные от НДС, то в соответствии с положениями пункта 2 статьи 68 Закона Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" в зачет по НДС принимается сумма налога на добавленную стоимость, определенного по удельному весу облагаемого оборота в общей сумме оборота.
Например, в октябре таможенная стоимость импортируемого оборудования составила 100 тыс.тенге, сумма таможенных платежей по этому оборудованию - 10 тыс.тенге, сумма НДС, подлежащего отражению в учете методом зачета, - 22 тыс.тенге (100 + 10) х 20% = 22).
В октябре общий оборот по реализации товаров (работ, услуг) у налогоплательщика составил в сумме 300 тыс.тенге, обороты, освобожденные от НДС, - 150 тыс.тенге, следовательно, удельный вес облагаемых оборотов за октябрь составил 50%. Сумму НДС по импортируемому оборудованию в размере 11 тыс.тенге следует отнести на затраты производства.
Сноска. Пункт 12 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 3 сентября 1999 года № 1086 V990946_ .
3. Освобождение от НДС и акцизов
13. Нижеперечисленные импортируемые подакцизные товары освобождаются от обложения акцизами:
1) импортируемые физическими лицами по нормам, утвержденным Правительством Республики Казахстан;

2) тасымал жолдары және аралық аялдама пункттерінде жүктерді, қол жүктерін және жолаушылардың халықаралық тасымалын жүзеге асыру, сондай-ақ шетелдерден апатты (бұзылу) жоюға қажетті көлік құралдарын пайдалануы;
3) Қазақстан Республикасының кеден шекарасынан өткізгенше өнімдер мен материалдар ақаудың салдарынан пайдалануға жарамай қалған жағдайда акциз төлеуден босатылады. Мұның куәландыруына Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Кеден комитеті белгілеген тәртіппен республиканың кеден шекарасынының өткізу пунктінде кеден органдары толтырып, тасымалдаушы мен тәуелсіз сараптаудың немесе ҚазНИИСЭ болмаса кеден лабораториясының жауапты тұлғалары сол қойған осы тармақшамен белгіленген акт жатады;
4) шетелдік дипломаттар мен соған теңелген өкілдіктердің дипломатиялық және әкімшілік-техникалық қызметкерлері, олармен бірге тұратын отбасы мүшелерін қоса, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңдары негізінде күшіне енген Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес салықтан босатылатын жеке мақсаттар үшін пайдалануға әкелінген тауарлар. Республиканың халықаралық шарттарының бар екендігінің қуаттауына Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитетінің берген ақпараты жатады. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігінің Кеден комитеті Қазақстан Республикасы мемлекеттік кіріс министрлігі мен Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі берген ақпараттар бойынша халықаралық келісімдердің күшіне енгені туралы кеден органдарын хабарландырып отыруды қамтамасыз етуі тиіс;
5) осы нұсқаулықтың 10-бөлімінде көрсетілген, кеден режимі аумағынан босатылған, Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өтетін тауарлар (еркін айналым үшін шығарылған тауарлар режимінен басқасы);
6) оларға Қазақстан Республикасы қатысқан халықаралық шарттың ережелерiне сәйкес кедендiк ресiмдеу кезiнде акциз төлеуден босатуға жататын Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнген тауарлар импорты босатылады.
Ескерту: Ескерту 13-тармақтың бірінші бөлігі, 4) тармақша өзгертілді,
6) тармақшамен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 3 қыркүйектегі N 1086
бұйрығымен. V990946_
14. Қосылған құн салығы мынадай жағдайларда:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен ізгілік көмегі ретінде әкелінген, акцизделетін тауарлардан басқа импортталған тауарларға.
ҚҚС төлеміне жеңілдіктер алу үшін кеден органдарына мынадай құжаттар тапсырылады:
көлiк және/немесе тауардың iлеспе құжаттары және/немесе Елшiлiктiң, Консулдықтың немесе халықаралық ұйым өкiлдiгiнiң әкелiнген тауар мәртебесi көрсетiлген растамалары;
тауарлардың қайтарымсыз берілгендігі фактісін куәландыратын құжаттар, оның ішінде шетел тілінде толтырылғандары да бар;
тауар қабылдаушының тауарларды тек тұрғындардың өмірі мен тұрмыс жағдайын жақсартуға жұмсайтындығы туралы осы нұсқаулықтың 4-қосымшасында белгіленген нысанда толтырылған міндеттемесі;

2) необходимые для эксплуатации транспортных средств, осуществляющих международные перевозки грузов, багажа и пассажиров во время следования в пути и в пунктах промежуточной остановки, а также приобретенные за границей для ликвидации аварии (поломки);
3) оказавшиеся вследствие повреждения до пропуска их через таможенную границу Республики Казахстан непригодными к использованию в качестве изделий и материалов. Подтверждением состояния, установленного настоящим подпунктом, является акт, составленный в порядке, определяемом Таможенным комитетом Министерства государственных доходов Республики Казахстан, на пункте пропуска на таможенной границе республики таможенным органом, и подписанный также перевозчиком и должностным лицом независимой экспертизы или КазНИИСЭ либо таможенной лаборатории;
4) ввезенные для официального пользования иностранными дипломатическими и приравненными к ним представительствами, а также для личного пользования дипломатического и административно-технического персонала этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними, и освобождаемые в соответствии с международными договорами Республики Казахстан, вступившими в силу в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. Подтверждением наличия международных договоров республики является информация Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан. Таможенный комитет Министерства государственных доходов Республики Казахстан обязан обеспечить извещение таможенных органов о вступивших в силу международных договорах по информации, представляемой Министерством государственных доходов Республики Казахстан или Министерством иностранных дел Республики Казахстан;
5) перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан, освобождаемые в рамках таможенных режимов, указанных в разделе 10 настоящей Инструкции, за исключением режима "Выпуск товаров для свободного обращения";
6) импорт товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан, подлежащих освобождению от уплаты акцизов при таможенном оформлении в соответствии с положениями международного договора, участником которого является Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 13 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 3 сентября 1999 года № 1086 V990946_ .
14. Налогом на добавленную стоимость не облагается:
1) импорт товаров, за исключением подакцизных, ввозимых в качестве гуманитарной помощи в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Для предоставления льготы по уплате НДС в таможенный орган представляются следующие документы:
транспортные и/или товаросопроводительные документы и/или подтверждение Посольства, Консульства или Представительства международной организации с указанием статуса ввозимого товара;
документы, в том числе составленные на иностранных языках, подтверждающие факт безвозмездной передачи товаров;
обязательство получателя о целевом использовании товаров исключительно для улучшения условий жизни и быта населения, заполняемого по форме, установленной в приложении 4 к настоящей Инструкции;

2) мемлекеттер, үкіметтер, халықаралық ұйымдар тарапынан, техникалық ынтымақтастықты қоса, қайырымдылық мақсаттағы акцизделетін тауарларды қоспай тауарларды импорттағанда алынбайды.
Мұндай жағдайда мыналар көрсетілуі тиіс:
шет елдер мемлекеттерi мен үкiметтерi және халықаралық ұйымдар бойынша қайырымдылық мақсатында әкелiнген тауарлар үшiн:
көлiк және/немесе тауардың iлеспе құжаттары және/немесе Елшiлiктiң, Консулдықтың немесе халықаралық ұйым өкiлдiгiнiң әкелiнген тауар мәртебесi көрсетiлген растамалары;
қайырымдылық мақсатында әкелiнетiн тауарларды белгiлейтiн тиiстi келiсiмдер, шарттар;
тиісті техникалық ынтымақтастық бағдарламасы аясында техникалық ынтымақтастық ретінде әкелінген тауарларға-жүзеге асырылуы үшін тауар тасылып жатқан жобаның (техникалық ынтымақтастық бойынша шарттың) бағдарламасының атауы мен деректері көрсетілуге тиісті көлiк және/немесе тауардың iлеспе құжаттары және/немесе Елшiлiктiң, Консулдықтың немесе халықаралық ұйым өкiлдiгiнiң әкелiнген тауар мәртебесi көрсетiлген растамалары; жүзеге асырылу үшін тауарлардың берілуі жүргізіліп жатқан жобаның (техникалық ынтымақтастық бойынша шарттардың) көшірмесі. Мұндай жағдайда Қазақстан тарапының техникалық ынтымақтастық бағдарламасының орындалуын бағалайтын құзыретті орган Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Кеден комитетіне тиісті ақпарат береді. Кеден комитеті кедендік ресімдеуді Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қамтамасыз ету үшін қол қойылған жобалар туралы республиканың кеден органдарын дер кезінде хабарландырып отыруды қамтамасыз етеді. Әкелінген тауарлар мен жобада көрсетілгеніндей әкелінуге тиісті тауарлардың біркелкілігін қамтамасыз ету мақсатында жобадағы тауарлардың құны бөлек жолда жазылып көрсетілуі тиіс;
3) шетелдік дипломаттар мен соған теңелген өкілдіктердің ресми пайдалануы үшін, сондай-ақ осы өкілдіктердің дипломатиялық және әкімшілік-техникалық қызметкерлері олармен бірге тұратын отбасы мүшелерін қоса, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдары негізінде күшіне енген Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес салықтан босатылатын жеке мақсаттар үшін пайдалануға әкелінген тауарлар. Республиканың халықаралық шарттарының бар екендігінің қуаттауына Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитетінің берген ақпараты жатады;
4) осы нұсқаулықтың 10-бөлімінде көрсетілген, кеден режимі аумағынан босатылған, Қазақстан Республикасының Кеден шекарасы арқылы өтетін "еркін айналым үшін шығарылған тауарлар" режимінен басқа тауарлар;

2) импорт товаров, за исключением подакцизных, ввозимых в благотворительных целях по линии государств, правительств, международных организаций, включая оказание технического содействия.
При этом необходимо представить:
для товаров, ввозимых в благотворительных целях по линии государств и правительств зарубежных стран и международных организаций:
- транспортные и/или товаросопроводительные документы и/или подтверждение Посольства, Консульства или Представительства международной организации с указанием статуса ввозимого товара;
- соответствующие соглашения, договоры, устанавливающие ввоз товаров в благотворительных целях;
для товаров, ввозимых в качестве технического содействия в рамках соответствующих программ технического содействия - транспортные и/или товаросопроводительные документы и/или подтверждение Посольства, Консульства или Представительства международной организации, в которых должны быть указаны наименование программы и реквизиты проекта (контракта по техническому содействию), для выполнения которых осуществляется ввоз товаров; копию проекта (контракта по техническому содействию), для выполнения которого поставляются товары. При этом компетентный орган с казахстанской стороны, контролирующий выполнение программы технического содействия, представляет соответствующую информацию в Таможенный комитет Министерства государственных доходов Республики Казахстан. Таможенный комитет обеспечивает своевременное извещение таможенных органов республики о подписанных проектах для обеспечения таможенного оформления в соответствии с законодательством Республики Казахстан. В целях обеспечения идентификации ввозимых товаров товарам, предусмотренных к ввозу в представленных проектах,стоимость товаров в проекте должна быть указана отдельной строкой;
3) импорт товаров, ввезенных для официального пользования иностранными дипломатическими и приравненными к ним представительствами, а также для личного пользования дипломатического и административно-технического персонала этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними, и освобождаемых в соответствии с международными договорами Республики Казахстан, вступившими в силу в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. Подтверждением наличия международных договоров республики является информация Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан;
4) импорт товаров, перемещенных через таможенную границу Республики Казахстан, освобождаемый в рамках таможенных режимов, указанных в разделе 10 настоящей Инструкции, за исключением режима "Выпуск товаров для свободного обращения";

5) жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тауарларды баж алымынсыз әкелу өлшеміне сәйкес келетін көлемдегі импортталған тауарлар;
6) ұлттық валютаның, шетел валюталарының ТМД СЭҚ ТН - 4907 00 300-ден, 7118 90 000-ден (нумизматтық мақсатта пайдаланылатындардан басқалары) кодтары, сондай-ақ бағалы қағаздардың ТМД СЭҚ ТН - 4907 00910-нан, 4907 00 990-нан кодтары бойынша;
7) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Z952235_ Қазақстан Республикасының Заңының 57-бабының ережелеріне сай импортталған тауарлар;
8)республикалық және жергiлiктi бюджеттер, сондай-ақ мемлекеттiк сыртқы займдар есебiнен сатып алынатын технологиялық жабдық импорты.
Мұның өзiнде қосылған құн салығын төлеу жөнiнде мынадай тәртiп белгiленедi:
республикалық және жергiлiктi бюджеттер қаражаты есебiнен сатып алынатын технологиялық жабдық бойынша мiндеттi түрде мынадай құжаттар тапсырылуы тиiс:
бюджет қаражатының бөлiнуi туралы бiрiншi басшы қол қойған ұйымның анықтамасы;
Қазынашылық басқармасының (бұдан әрi - Қазынашылық) облыстық, қалалық (Алматы, Астана қалалары бойынша) басқармаларының растамасы:
ұйымның бюджеттiк шотынан алынатын технологиялық жабдықтың төленгенi туралы анықтама;
не технологиялық жабдық мемлекеттiк сатып алу туралы Шартқа сәйкес әкелiнсе, - мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асыруға конкурс жеңiмпазы тендер жеңiмпазы болған ұйымның шотына республикалық бюджет есебiнен ұсталатын ұйымның бюджеттiк шотынан нақты аударым туралы анықтама. Мұның өзiнде "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес ресiмделген конкурс қорытындысы туралы хаттама тапсырылады, онда: сатып алынатын технологиялық жабдықтың қысқаша сипаттамасы; онымен мемлекеттiк сатып алу туралы шарт жасалған берушiнiң атау мен орналасқан жерi және шарттық бағасы, сондай-ақ "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Заңда белгiленген өзге де мәлiметтер болады;
мемлекеттiк сыртқы займдар (Қазақстан Республикасы атынан Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе Ұлттық Банкi заемшы болып табылады) есебiнен сатып алынған технологиялық жабдық бойынша - Кредит Келiсiмiнiң (Займ туралы Келiсiмнiң) нөмiрi мен күнi көрсетiлiп, тауарлар импорты мемлекеттiк сыртқы займ шеңберiнде сатып алынғанын Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi растамасы негiзiнде.
9) өзінің қажеті үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі жүргізген импортталған тауарлар;
10) дәрілік-субстанцияларды, соның ішінде дәріханаларда әзірленгендерін қоса дәрі-дәрмек құралдарының; протездік-ортопедиялық бұйымдардың; дәрі-дәрмек құралдарын өндіру үшін материалдардың; медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың, сондай-ақ оларды өндіру үшін материалдар мен жинақтаушы бұйымдардың импорты;

5) импорт товаров физическими лицами по нормам, соответствующим нормам беспошлинного ввоза товаров, утвержденным Правительством Республики Казахстан;
6) импорт национальной валюты, иностранной валюты по кодам ТН ВЭД СНГ из 4907 00 300, из 7118 90 000 (кроме используемой в нумизматических целях), а также ценных бумаг по кодам ТН ВЭД СНГ из 4907 00 910, из 4907 00 990;
7) импорт товаров в соответствии с положениями статьи 57 Закона Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет";
8) импорт технологического оборудования, приобретаемого за счет средств республиканского и местных бюджетов, а также государственных внешних займов.
При этом устанавливается следующий порядок предоставления льгот по уплате НДС:
по технологическому оборудованию, приобретаемому за счет средств республиканского и местных бюджетов обязательно представление следующих документов:
справка организации за подписью первого руководителя о выделении бюджетных средств;
подтверждение областного, городского (по гг. Алматы, Астана) управления Казначейства (далее - Казначейство):
об оплате получаемого технологического оборудования с бюджетного счета организации;
либо о фактическом перечислении с бюджетного счета организации, содержащейся за счет республиканского бюджета на счет организации-победителя тендера, - при ввозе технологического оборудования согласно договору о государственной закупке организацией - победителем конкурса на осуществление государственных закупок. При этом обязательно представляется протокол об итогах конкурса, оформленный в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках" и содержащий: краткое описание закупаемого технологического оборудования; наименование и место нахождения поставщика, с которым заключен договор о государственной закупке, и цена договора, а также иные данные, установленные Законом "О государственных закупках";
по технологическому оборудованию, приобретаемому за счет государственных внешних займов (заемщиком выступает Республика Казахстан в лице Правительства или Национального Банка Республики Казахстан) - на основании подтверждения Министерства финансов Республики Казахстан, что импорт товаров приобретается в рамках государственного внешнего займа с указанием номера и даты Кредитного Соглашения (Соглашения о займе);
9) импорт товаров, осуществляемый Национальным Банком Республики Казахстан для собственных нужд;
10) импорт лекарственных средств, включая лекарства-субстанции, в том числе внутриаптечного изготовления; протезно-ортопедических изделий; материалов для производства лекарственных средств; изделий медицинского назначения и медицинской техники, а также материалов и комплектующих для их производства;

11) "Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттар ережелерiне сәйкес кедендiк ресiмдеу кезiнде қосылған құн салығынан босатылуға жататын Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнетiн тауарлар импорты.
Ескерту: 14-тармақтың 1) тармақшаның екінші бөлігі, 2) тармақшаның
екінші бөлігі, 8) тармақша жаңа редакцияда, 11) тармақшамен
толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999
жылғы 3 қыркүйектегі N 1086 бұйрығымен. V990946_
15. Осы бөлімнің 1 және 2-тармақтарында келтірілген тауарлар кедендік ресімдеу кезінде ғана салықтан босатылады.
Тауарларды одан әрі сату үшін еркін айналымға шығарғаннан кейін акциз және ҚҚС салық заңдарымен белгіленген жалпы тәртіп бойынша төленеді. Бұдан басқа салық бойынша берілген жеңілдіктерді сақтау қажеттігі кезінде шектеулер, талаптар немесе шарттар бұзылған жағдайда ҚҚС сомасы және/болмаса акциз республика кеден заңдарына сәйкес жауапкершілік шараларын қолдана отырып өндірілуге жатады және республиканың салық заңдарына сәйкес өсім алынады.
4. Берілген жеңілдіктердің есебі және бақылау жасау
16. ҚҚС және/немесе акциз төлемдері бойынша жеңілдіктер беріліп ресімделген, оның ішінде ЕЭА еркiн кеден аймағы режимiнде аумағына (аумағынан) әкелінген (әкетілген) тауарлар туралы мәліметтер негізінде кеден органдары тауарлардың мақсатты жұмсалуына бақылау жасайды.
Салық комитеттері салық төлеушіні жоспарлы салық тексеру, оның ішінде тауарлардың мақсатты пайдаланылуына бақылау жасау үшін салық төлеу бойынша мақсатты жеңілдіктер беру арқылы немесе ЕКА режимінде ресімделген жүк-кеден мағлұмдамаларының көшірмелерін пайдаланады.
Ескерту: 16-тармақтың бірінші бөлігі толықтырылды - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999 жылғы 3 қыркүйектегі N 1086
бұйрығымен. V990946_
17. ЕЭА аумағына әкелінген тауарларға бақылау жасау тауарлардың санын тексеру барысында олармен және/немесе ЕЭА аумағынан шығарылғанда жүргізілген операциялар барысында кеден және салық заңдарының сақталуын қадағалаумен айқындалады.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Z952368_ Қазақстан Республикасының Заңының 77-бабына сәйкес еркін кеден аймақтары мен еркін қоймалардағы тауарларға есеп жүргізу көзделген. Осы тармақтың бірінші бөлімінде көзделген бақылауды жүзеге асыру кезінде кеден органдары және/немесе салық комитеттері сондай-ақ, ЕЭА аумағында кәсіпкерлік жұмыс жүргізіп жүрген тұлғалардың әкелінген, сақтауда тұрған, өңделіп жатқан, сатып алынған, сатылған шетелдік тауарлар туралы есептемесін пайдаланады.
Ескерту: 17-тармақтың екінші бөлігі өзгертілді - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999 жылғы 3 қыркүйектегі N 1086
бұйрығымен. V990946_

11) импорт товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан, подлежащих освобождению от уплаты налога на добавленную стоимость при таможенном оформлении в соответствии с положениями международного договора, участником которого является Республика Казахстан.
Сноска. Пункт 14 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 3 сентября 1999 года № 1086 V990946_ .
15. Товары, приведенные в пунктах 1 и 2 настоящего раздела, освобождаются от налогов только при таможенном оформлении.
После выпуска товаров для свободного обращения при последующей реализации акциз и НДС уплачиваются в общем порядке, установленном налоговым законодательством. Кроме того, при нарушении ограничений, требований или условий, при условии соблюдения которых предоставлены льготы по налогам, суммы НДС и/или акцизов подлежат взысканию таможенными органами с применением мер ответственности в соответствии с таможенным законодательством республики и пени согласно налоговому законодательству республики.
4. Учет и контроль предоставленных льгот
16. На основании сведений о товарах, оформленных с предоставлением льгот по уплате НДС и/или акцизов, в том числе ввезенных (вывезенных) на (с) территорию (и) СЭЗ в режиме свободной таможенной зоны, таможенные органы осуществляют контроль за целевым использованием товаров.
Налоговые комитеты при плановой налоговой проверке налогоплательщика, в том числе для контроля целевого использования товаров используют копии грузовых таможенных деклараций, оформленные с предоставлением целевых льгот по уплате налогов либо в режиме свободной таможенной зоны.
Сноска. Пункт 16 - с дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 3 сентября 1999 года № 1086 V990946_ .
17. Контроль за товарами, ввезенными на территорию СЭЗ заключается в проверке наличия товаров, соблюдения требований таможенного и налогового законодательства при осуществлении операций с ними и/или при вывозе с территории СЭЗ.
В соответствии со статьей 77 Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" предусмотрен учет товаров, находящихся на свободных таможенных зонах и свободных складах. При осуществлении контроля, предусмотренного частью первой настоящего пункта, таможенные органы и/или налоговые комитеты используют также отчетность лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность на территории СЭЗ, об иностранных товарах: ввозимых, находящихся на хранении, перерабатываемых, приобретаемых, реализуемых.
Сноска. Пункт 17 - с изменениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 3 сентября 1999 года № 1086 V990946_ .

18. Кедендік ресімдеу кезінде салық бөлімінде жеңілдіктер берілген тауарларды пайдалану және жұмсау барысында тәртіп бұзу, оның ішінде тауарларды ЕЭА аумағынан шығару туралы жалған мәлімет беру фактілері анықталған жағдайда тауарларды кедендік ресімдеу кезінде төленбей қалған ҚҚС және акциз бюджет кірісіне өндіріп алуға жатады. Егер тәртіп бұзушылықты салық комитеті анықтаған болса, онда тауарларды кедендік ресімдеуге салық төлемі бойынша жеңілдіктер берілген немесе еркін кеден аймағы режиміндегі импорттау барысында тексеруге кеден органының лауазымды тұлғалары қатыстырылады.
Салық бойынша борыштарды өндіріп алу кезінде өсім республиканың салық заңдарына сәйкес төленеді, жауапкершілік шаралары республиканың кеден заңдарына сәйкес қолданылады.
5. Акцизді есептеу тәртібі
19. Кеден заңдарына немесе табиғи нақты көлем арқылы белгіленетін кеден күні болып акцизделетін импортталған тауарлар бойынша салық салу объектісі жатады. Таңбалануға жататын тауарлар бойынша кедендік ресімдеу барысында төленуге тиісті акциз сомасы әкелінген тауарлар көлемі бойынша акциз алымы маркаларының құнына (оларды дайындау құнын қоспағанда) шегеріледі. 20. Қазақстан Республикасы аумағына кедендік құнының проценттік ставкасы бойынша салық салынатын акцизделетін тауарларды әкелу кезінде төленуге тиісті акцизді есептеу тауарлардың кедендік құнының кедендік мағлұмдамасында көрсетілген валютада жүзеге асырылады. 21. ЭКЮ ставкасы бойынша акциз салынатын тауарларға байланысты есептеменің негізгі табиғи мәніндегі нақты көлемі болып табылады. 22. ЭКЮ ставкасы бойынша салық салынатын тауарларға байланысты акцизін есептеу мынадай нысанда жүргізіледі: Ас1 = Тк*А1, мұнда Ас1 - акциздің мөлшері; Тс - тауардың саны; А1 - тауар бірлігіне ЭКЮ бойынша акциз ставкасы.
23. Тауарлардың құнынан алынатын проценттік ставкасы бойынша ставка мен тауар бірлігінен алынатын ЭКЮ ставкалары қосылатын құрама акциз ставкалары бар тауарлар бойынша акциз есептемесі осы бөлімнің 2 және 4-тармақтарының ережелеріне сәйкес жүргізіледі. Осы әдіспен акциз сомасын есептегеннен кейін салық төлеушіден төлем үшін алынған соманың ең үлкені алынады.
6. ҚҚС төлеу тәртібі
24. Салық салынатын импорттың мөлшерiне Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес айқындалатын тауарлардың кедендiк құны, сондай-ақ Қазақстан Республикасына тауарларды импорттау кезiнде төленуге тиiстi алымдар сомасы енгiзiледi. Салық салынатын импорттың мөлшерiне акциздер мен кеден баждарының төленген сомалары енгiзiлмейдi. Ескерту: 24-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999 жылғы 3 қыркүйектегі N 1086 бұйрығымен. V990946_ 25. Әкелiнген тауарларды кедендiк ресiмдеу кезiнде төленуге тиiс салық мөлшерi мынадай формулалар бойынша есептеледi: 1) тауарлар импорты кезiнде алым алынуы тиiс тауарлар бойынша: Нс=(С+Сс)* Н/100, 2) тауарлар импорты кезiнде алым алынуға жатпайтын тауарлар бойынша: Нс=С*Н/100, мұнда Нс - қосылған құн салығының мөлшерi; С - кедендiк құны; Сс - тауарлар импорты кезiнде төленуге тиiстi алымдар сомасы; Н - қосылған құн салығының ставкасы. Ескерту: 25-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999 жылғы 3 қыркүйектегі N 1086 бұйрығымен. V990946_ 26. Ескерту: 26-тармақ алынып тасталды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999 жылғы 3 қыркүйектегі N 1086 бұйрығымен. V990946_ 7. Жүк-кеден мағлұмдамасын толтыру тәртібі 27. Төленуге жататын акциз сомасын есептеу жүк-кеден мағлұмдамасында (ЖКД) және оның қосымша парағында:
егер тауарлардан процент ставкалары бойынша акциз алынатын болса, тауарлардың кеден құны көрсетілген мәлімдеме валюта түрінде;
көрсетілген нақты көлем бірлігінің ЭКЮ ставкасы бойынша акциз салынатын тауарларды ресімдеу бойынша ЭКЮ түрінде жүргізіледі.
Ескерту: Мұндай жағдайда "есептеудің егжей-тегжейі" В бағанында нақты төленген сома туралы мәліметтер және төлем жүргізілген валютаның атауы көрсетіледі.
47-бағанның "Түрі" бірінші бағанында төлем коды:
"30" - акцизді теңгемен есептеу кезінде;
"31" - курсы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі арқылы белгіленген шетелдік валютамен акцизді есептеу кезінде көрсетіледі.
47-бағанның "Аударым негізі" екінші ішкі бағанында толтырылмайды. Бұл кезде акциз сомасын есептеу негізі:
процент ставкалары бойынша құнына акциз салығы салынатын тауарларға шаққанда - 45-бағанда көрсетілген тауарлардың кедендік құны;
ЭКЮ ставкасы бойынша нақты көлемі бойынша көрсетілген акциз салығы салынатын тауарларға шаққанда - 31-бағанның оң жақтағы төменгі ішкі бағанында көрсетілген тауарлар саны болып табылады.
47-бағанның үшінші "Ставка" ішкі бағанында акциз ставкасында белгіленген мөлшері көрсетіледі.
47-бағанның төртінші "Сома" ішкі бағанында акциз төлеміне жататын сома көрсетіледі.
47-бағанның бесінші "ТӘ (төлем әдісі)" ішкі бағанында мыналар көрсетіледі:
"бн" - банк арқылы қолма-қол емес есеп айырысу;
"кт" - салық сомасын қолма-қол төлеу;
"ун" - шартты салық есептеу.

18. При выявлении фактов нарушения порядка пользования и распоряжения товарами в тех целях, в связи с которыми при таможенном оформлении предоставлены льготы в части налогов, в том числе недостоверности сведений о вывозе товаров с территории СЭЗ, неуплаченные при таможенном оформлении товаров суммы НДС и акцизов подлежат взысканию в доход бюджета. Если такие нарушения выявлены налоговым комитетом, то к проверке привлекаются должностные лица таможенного органа, осуществлявшего таможенное оформление товаров с предоставлением льгот по уплате налогов либо в режиме свободной таможенной зоны, для начисления и взыскания таможенных пошлин и налогов, подлежащих уплате при импорте, и применения мер ответственности. При взыскании задолженностей по налогам пеня уплачивается в соответствии с налоговым законодательством республики, меры ответственности применяются в соответствии с таможенным законодательством республики.
5. Порядок исчисления акцизов
19. Объектом обложения по импортируемым подакцизным товарам является таможенная стоимость, определяемая в соответствии с таможенным законодательством или физический объем в натуральном выражении. По товарам, подлежащим маркировке, сумма акциза, подлежащая уплате при таможенном оформлении, уменьшается на стоимость марок акцизного сбора (за исключением стоимости их изготовления) по объему ввезенных товаров.
20. Исчисление акцизов, подлежащих уплате при ввозе на территорию Республики Казахстан подакцизных товаров, облагаемых по ставке в % от таможенной стоимости, производится в той же валюте, в которой заявлена в таможенной декларации таможенная стоимость товара.
21. В отношении товаров, облагаемых акцизами по ставкам в ЕВРО за единицу товара, основой для исчисления акциза является физический объем в натуральном выражении.
22. Исчисление акциза в отношении товаров, облагаемых акцизами по ставкам в ЕВРО за единицу товара, производится по формуле:
Ас1 = Вт * А1, где
Ас1 - размер акциза;
Вт - количество товара;
А1 - ставка акциза в ЕВРО с единицы товара.
23. Исчисление акциза по товарам, в отношении которых установлена комбинированная ставка акциза, включающая в себя ставку в % от таможенной стоимости товаров и ставку в ЕВРО за единицу товара, производится согласно положениям пунктов 2 и 4 настоящего раздела. После исчисления суммы акциза указанными способами, из полученных сумм выбирается наибольшая, которая подлежит уплате плательщиком.
6. Порядок исчисления НДС
24. В размер облагаемого импорта включаются таможенная стоимость товаров, определяемая в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан, а также суммы сборов, подлежащих уплате при импорте товаров в Республику Казахстан. В размер облагаемого импорта не включаются уплаченные суммы акциза и таможенных пошлин. Сноска. Пункт 24 - в новой редакции согласно приказу Мингосдоходов РК от 3 сентября 1999 года № 1086 V990946_ . 25. Размер налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате при таможенном оформлении ввозимых товаров исчисляется по следующим формулам: 1) по товарам, подлежащим обложению сборами при импорте товаров: Нс = (С + Сс)*Н/100 2) по товарам, не подлежащим обложению сборами при импорте товаров: Нс = С * Н/100, где Нс - размер налога на добавленную стоимость; С - таможенная стоимость; Сс - сумма сборов, подлежащих уплате при импорте товаров; Н - ставка налога на добавленную стоимость. Сноска. Пункт 25 - в новой редакции согласно приказу Мингосдоходов РК от 3 сентября 1999 года № 1086 V990946_ . 26. Сноска. Пункт исключен согласно приказу Мингосдоходов РК от 3 сентября 1999 года № 1086 V990946_ . 7. Порядок заполнения грузовой таможенной декларации (установлен нормативно-правовыми актами центрального таможенного органа в соответствии с таможенным законодательством)
27. Исчисление суммы акциза, подлежащей уплате, производится в грузовой таможенной декларации (ГТД) и добавочных листах к ней: в валюте, в которой заявляется таможенная стоимость товаров, если товар облагается акцизом по ставкам в процентах;
в ЕВРО при оформлении товаров, облагаемых акцизом по ставкам в ЕВРО с единицы представленной физической величины.
Примечание: При этом в графе В "Подробности подсчета" указываются сведения о фактически уплаченных суммах и наименование валюты, в которой произведен платеж.
В первой колонке "Вид" графы 47 указывается код платежа:
"30" - при исчислении акциза в тенге; "31" - при исчислении акциза в иностранной валюте, курс которой котируется Национальным Банком Республики Казахстан.
Вторая колонка "Основа начисления" графы 47 не заполняется. При этом основой для исчисления суммы акциза является:
по товарам, облагаемым акцизом по ставкам в процентах от стоимости - таможенная стоимость товаров, указанная в графе 45;
по товарам, облагаемым акцизом, по ставкам в ЕВРО к представленной физической величине - количество товаров, указанное в правом нижнем подразделе графы 31.
В третьей колонке "Ставка" графы 47 указывается установленный размер ставки акциза.
В четвертой колонке "Сумма" графы 47 указывается причитающаяся к уплате сумма акциза.
В пятой колонке "СП" (способ платежа) графы 47 указывается:
"бн" - безналичный расчет через банк;
"кт" - оплата суммы налога наличными;
"ун" - условное начисление налога.

28. Таңбалануға жататын акцизделетін тауарларды ресімдеу кезінде МКД-ны және оның қосымша парақтарын осы бөлімнің 1-тармағында көрсетілген тәртіпке сәйкес жүргізіледі. 29. ҚҚС есептеу тауарлардың кеден құны көрсетілген валютада жүргізіледі. Ескерту: Мұндай жағдайда "Қорытынды есептің егжей-тегжейі" бағанында нақты төленген сома туралы және осы төлем жүргізілген валютаның атауы туралы болмаса салық төлеуді кейінге қалдыру туралы рұқсат берілгендігі жөнінде деректер көрсетіледі. 47-бағанның бірінші "Түрі" ішкі бағанында мыналар: "32" ҚҚС-ны теңгеге шағып есептегенде; "33" ҚҚС Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде белгіленген шетел валютасымен есептегенде көрсетіледі. 47-бағанның екінші "Есептеу негізі" ішкі бағаны толтырылмайды. 47-бағанның үшінші "Ставка" ішкі бағанында ҚҚС ставкасының белгіленген мөлшері көрсетіледі. 47-бағанның төртінші "Сома" ішкі бағанында төленуге тиісті ҚҚС сомасы көрсетіледі. Қосылған құн салығы сомасын есептеу үшiн 45-бағанда көрсетiлген импортталатын тауарлардың кедендiк құны негiз болып табылады, оған кедендiк ресiмдеу кезiнде төленетiн, осы декларацияға сәйкес есептелген және төленген алымдар сомасы қосылады. 47-бағанның бесінші "ТӘ" (төлем әдісі) ішкі бағанында мыналар көрсетіледі: "бн" - банк арқылы қолма-қол емес есеп айырысу; "кт" - салық сомасын қолма-қол төлеу; "оп" - салық төлеу бойынша кейінге қалдыруға берілген рұқсат; "ун" - шартты салық есептеу; "зн" - салықты есепке алу.
Осы Нұсқаулықтың 2-бөлімінің 2-тармағындағы есептеме әдісіне сәйкес салық сомасын төлеуді және есептеуді есептеме құжаттарында атқаруды қарастырғандықтан, ҚҚС төлеу кезінде 47-бағанның бесінші "ТӘ" ішкі бағанында "ун" коды көрсетіледі.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 73-бабының 1-тармағында есепті кезеңде салық төлеушінің импортталған тауарлар бойынша салық төлеушінің ҚҚС төлемі есебіне ҚҚС сомасынан артылған есептеу көзделгендіктен осындай есептемені жүргізген кезде 47-бағанның бесінші "ТӘ" ішкі бағанында "зн" коды көрсетіледі.
Ескерту: 26-тармақ алынып тасталды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 3 қыркүйектегі N 1086
бұйрығымен. V990946_
8. Төлем тәртібі мен мерзімі
30. Қазақстан Республикасы аумағына тауарларды әкелу кезінде ҚҚС және акциз кеден мағлұмдамасын қабылдауға дейін немесе бірге төленеді.
Егер кеден мағлұмдамасы "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 195-бабымен белгіленген мерзімде берілмеген болса, онда ҚҚС және/немесе акцизді төлеу барысында осы сомаларды төлеу әрбір мерзімі өткен күн үшін (төлеу жүргізілген күнді қоса) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың ресми ставкаларының 1,5 есе мөлшерінде өсім алуға жатады.

28. Заполнение ГТД и добавочных листов к ней при оформлении подакцизных товаров, подлежащих маркировке, производится в соответствии с порядком, предусмотренным пунктом 1 настоящего раздела.
29. Исчисление НДС производится в валюте, в которой заявляется таможенная стоимость товаров.
Примечание: При этом в графе В "Подробности подсчета" указываются сведения о фактически уплаченных суммах и наименование валюты, в которой произведен платеж, либо о предоставленной отсрочке по уплате налога.
В первой колонке "Вид" графы 47 указывается код платежа:
"32" - при исчислении НДС в тенге; "33" - при исчислении НДС в иностранной валюте, курс которой котируется Национальным Банком Республики Казахстан. Вторая колонка "Основа начисления" графы 47 не заполняется. В третьей колонке "Ставка" графы 47 указывается установленный размер ставки НДС. В четвертой колонке "Сумма" графы 47 указывается причитающаяся к уплате сумма НДС. Основой для исчисления суммы НДС является таможенная стоимость импортируемых товаров, указанная в графе 45, к которой добавляется сумма сборов, подлежащих уплате при таможенном оформлении, исчисленных и уплаченных в соответствии с этой декларацией. В пятой колонке "СП" (способ платежа) графы 47 указывается: "бн" - безналичный расчет через банк; "кт" - оплата суммы налога наличными; "оп" - предоставлена отсрочка по уплате налога; "ун" - условное начисление налога; "зн" - зачет налога.
В связи с тем, что метод зачета в соответствии с пунктом 2 раздела 2 настоящей Инструкции предполагает начисление и зачет сумм налога только в учетных документах, при уплате НДС согласно методу зачета в пятой колонке "СП" графы 47 указывается код "ун".
Ввиду того, что пунктом 1 статьи 73 Закона Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" предусматривается зачет имеющегося у налогоплательщика превышения суммы НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога за отчетный период в счет уплаты НДС по импорту товаров при проведении такого зачета в пятой колонке "СП" графы 47 указывается код "зн".
Сноска. Пункт 29 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 3 сентября 1999 года № 1086 V990946_ .
8. Порядок и сроки уплаты
30. При ввозе товаров на территорию Республики Казахстан НДС и акциз уплачиваются до или одновременно с принятием таможенной декларации.
Если таможенная декларация не была подана в срок, установленный статьей 195 Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан", то при уплате НДС и/или акцизов подлежит взиманию пеня в размере 1,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан в день уплаты этих сумм, за каждый день просрочки (включая день оплаты).

31. Кеден органы үшін ҚҚС және акциздің төленгені жөніндегі куәландыруға:
төлемнің жүргізілгенін куәландыратын төлемге алғандығы туралы банктің белгісі соғылған, декларант ұсынған төлем құжатының данасын және жасалған төлемді көрсете отырып, ұйымның бірінші басшысының, оның бас бухгалтерінің қолдарымен және ұйымның банктік, қаржылық құжаттарына арналған мөрімен куәландырылған банк көшірмесі;
төлемнің түскендігін куәландыратын Қазынашылықтың көшірмесі жатады.
Кеден органдары режимінің талаптарына сәйкес кеден органының депозиттік шоты төлемін қамтамасыз ету ретіндегі төленетін ҚҚС және акциз сомасына қатысты - төлемнің жүргізілгенін куәландыратын төлемге алғандығы туралы банктің белгісі соғылған төлем құжатының данасы және жасалған төлемді көрсете отырып, ұйымның бірінші басшысының, оның бас бухгалтерінің қолдары қойылған және ұйымның банктік, қаржылық құжаттарына арналған мөрімен куәландырылған банк көшірмесі;
Кеден органының депозитті шотынан төлемнің түскендігін куәландыратын көшірме.
32. Акциз төлемі бойынша рұқсат берілмейді.
Өнеркәсіптік өңдеуге арналған импортталған шикізат пен материалдарға ҚҚС төлемі бойынша рұқсат "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 70-бабының 3-тармағында белгіленген жағдайларда, Қазақстан Республикасының салық заңдарымен белгіленген тәртіпке сәйкес облыстар, Астана және Алматы қалаларының салық комитеттері береді. Мерзімі өткен қосылған құн салығы бойынша төлемдердің өндіріп алынуына бақылау жасау тиісті салық комитеттеріне жүктеледі.
33. Әкелінген тауарлар бойынша кеден органының депозиттік шотына түскен салық төлемін қамтамасыз ету сомасы осы Нұсқаулықтың 10-бөлімінде белгіленген жағдайларда Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігімен бірлесе белгіленген мерзімімен тәртіпте бюджетке аударылады.
34. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 73-бабының 1-тармағына сәйкес салық төлеуші тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату бойынша есептелген соманың артығына жатқызылған ҚҚС артық сомасын тауарларды импорттау кезінде ҚҚС төлемі шотына жатқызуға құқылы және оны мынадай тәртіпте аударады:
1) ҚҚС артығының есептемесінің қайтарылуға жатпаған жағдайда. Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату бойынша есептелген салық сомасынан артық, ҚҚС артығы есептемесіне жатқызылған соманы тауарлар импорттарын кедендік ресімдеу кезінде ҚҚС туралы есебіне жатқызады. Мұндай есептемені жүргізу үшін кедендік мақсаттар үшін қажетті жүк-кеден мағлұмдамасы және басқа да құжаттармен бірге салық төлеуші тауарларды кедендік ресімдеуді жүргізетін кеден органына осы Нұсқаулықтың 5-қосымшасында белгіленген нысанда толтырылған үш дана өтінішті, тауарларды импорттау кезінде төленуге тиісті ҚҚС сомасын көрсете отырып және пайда болған артығын тауарларды импорттауды кедендік ресімдеу кезінде ҚҚС төлемі есебіне жатқызу туралы өтініш ұсынады.
Өтініштің бір данасын тауарларды кедендік ресімдеу жүргізетін кеден органына береді. Көрсетілген өтінішке сай салық төлеушіден өтініш түскен күннен кейінгі келесі жұмыс күнінің аяғына дейін кешіктірмей осы Нұсқаулықтың 6-қосымшасында көрсетілген нысан бойынша жүргізілген есептеме туралы куәліктің бірінші бөлімін толтырады.
Куәлік қатаң есептеме бланкасы болып табылады, үш данада толтырылып, кеден органы бастығының немесе оның міндетін атқарушының қолы қойылады, кеден органының мөрімен куәландырып, кеден органының тауарларды импорттаушы салық төлеушіге береді. Куәлікті толтыру барысында ешқандай өшіріп, жөндеуге жол берілмейді.
Өтініштің екінші данасын Куәліктің үш дана қосымшасымен бірге салық төлеуші өзі тіркелген салық комитетіне береді, олар алған құжаттар негізінде екі күн ішінде көрсетілген салықтың артығын тексереді және бар болған жағдайда Куәлікте көрсетілген ҚҚС сомасына салық төлеушінің жеке есебіне көрсетілген артық сома мөлшерінде есептеме жүргізеді. Мұндай жағдайда салық комитеті Куәліктің барлық үш данасының екінші бөліктерін толтырып, сол күні салық комитеті төрағасының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның қолы қойылып, салық комитетінің мөрімен куәландырылып, бірінші данасын кеден органына, екіншісін салық төлеушіге жібереді, үшіншісін салық төлеушінің жеке ісінде қалдырады.
Есептеменің жүргізілгендігі туралы салық комитетінен алынған Куәлік негізінде кеден органы тауарлар импортын кедендік ресімдеу кезінде ҚҚС төлемі шотына ҚҚС артығы есептелген бөлігіне ҚҚС төлемін алмай, акцизделетін тауарлар мен акциз бойынша белгіленген тәртіпте кеден төлемдері төленген жағдайда тауарларды еркін айналымға шығарады, сондай-ақ салық төлеушінің жеке есебіне артылған ҚҚС сомасының импорттау кезінде ҚҚС төлемі есебіне жатқызылған соманың түскендігі ретінде көрсетеді;
Өтiнiштiң үшiншi данасы салық төлеушiде қалады.

31. Подтверждением для таможенного органа уплаты НДС и акциза являются:
представляемые декларантом экземпляр платежного документа с отметкой банка о принятии к оплате, подтверждающей произведенный платеж, и выписка банка из банковского счета организации с отражением произведенного платежа, заверенная подписями первого лица организации, ее главного бухгалтера и печатью организации для банковских и финансовых документов;
выписка с депозитного счета таможенного органа, подтверждающая поступление платежа.
32. Отсрочки по уплате акцизов не предоставляются.
Отсрочки по уплате НДС на импортируемые сырье и материалы, предназначенные для промышленной переработки, предоставляются налоговыми комитетами по областям, городам Астана и Алматы в случаях, установленных пунктом 3 статьи 70 Закона Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", в соответствии с порядком, определенным налоговым законодательством Республики Казахстан. Контроль за взысканием отсроченных платежей по налогу на добавленную стоимость возлагается на соответствующие налоговые комитеты.
33. Суммы обеспечения уплаты налогов по ввозимым товарам, поступившие на депозитный счет таможенного органа, в случаях, определенных разделом 10 настоящей Инструкции, перечисляются в бюджет в сроки и порядке, устанавливаемые Министерством финансов Республики Казахстан совместно с Министерством государственных доходов Республики Казахстан.
34. В соответствии с пунктом 1 статьи 73 Закона Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" налогоплательщики имеют право на зачет превышения суммы НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога по реализации товаров (работ, услуг) в счет уплаты НДС при импорте товаров в следующем порядке:
1) зачет превышения НДС, не подлежащего возврату.
Превышение суммы НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога по реализации товаров (работ, услуг), зачитывается в счет уплаты НДС при таможенном оформлении импорта товаров. Для проведения такого зачета налогоплательщик вместе с грузовой таможенной декларацией и другими документами, необходимыми для таможенных целей, представляет в таможенный орган, осуществляющий таможенное оформление товаров, три экземпляра заявления, заполненного по форме, установленной в приложении 5 к настоящей Инструкции, c указанием суммы НДС, подлежащей уплате при импорте товаров, и просьбой зачесть имеющееся превышение в счет уплаты НДС при таможенном оформлении импорта товаров.
Один экземпляр заявления представляется в таможенный орган, осуществляющий таможенное оформление товаров. На основании указанного заявления таможенный орган, не позднее окончания следующего рабочего дня после поступления заявления от налогоплательщика, производит заполнение первой части Свидетельства о произведенном зачете по форме, приведенной в приложении 6 к настоящей Инструкции.
Свидетельство является бланком строгой отчетности, заполняется в 3-х экземплярах, которые подписываются начальником таможенного органа или лицом, его замещающим, заверяются печатью таможенного органа и передаются таможенным органом налогоплательщику, импортирующему товары. При заполнении свидетельства не допускаются какие-либо исправления.
Второй экземпляр заявления вместе с приложенными к нему тремя экземплярами Свидетельства налогоплательщик подает в налоговый комитет по месту своей регистрации, который в двухдневный срок на основании полученных документов проверяет наличие указанного превышения и при наличии его осуществляет начисление суммы НДС, указанной в Свидетельстве, в пределах суммы, имеющегося превышения, по лицевому счету налогоплательщика. При этом налоговый комитет заполняет вторую часть Свидетельства во всех его трех экземплярах и в тот же день за подписью председателя налогового комитета или лица, его замещающего, заверив печатью налогового комитета, направляет первый экземпляр в таможенный орган, второй - налогоплательщику, третий - оставляет в деле налогоплательщика.
На основании Свидетельства о произведенном зачете, полученном от налогового комитета, таможенный орган производит выпуск товаров для свободного обращения при условии уплаты в установленном порядке таможенных платежей, по подакцизным товарам и акцизов, без фактического взимания НДС в части, в отношении которой произведен зачет превышения НДС в счет уплаты НДС при таможенном оформлении импорта товаров, а также отражает по лицевому счету налогоплательщика сумму превышения, зачтенную в счет уплаты НДС при импорте, как поступившую.
Третий экземпляр заявления остается у налогоплательщика;

2) Нөлдік ставка бойынша салық салынып, айналымдар бойынша қайтарымға жататын ҚҚС есептемесі.
Нөлдік ставка бойынша салық салынып, айналымдар бойынша қайтарымға жататын ҚҚС сомасының артығы салық төлеушінің тілегі бойынша тауарлар импортын кедендік ресімдеу кезінде ҚҚС есебіне немесе алдағы тауарлар импорты бойынша ҚҚС-тың алдын-ала төлеміне есептеуіне болады. Тауарлар импортын кедендік ресімдеу кезінде қайтарымға жататын ҚҚС-тың артығына есептеме жүргізу осы бөлімнің 5-тармағының 1-тармақшасында белгіленген тәртіп бойынша жүзеге асырылады. Мұндай жағдайда тауарлар импортын кедендік ресімдеу барысында салық төлеушінің бюджетке басқа да салық және міндетті төлемдерді төлеуден қарызы болмаған жағдайда салық комитеті ҚҚС есептемесін жүргізеді. Алдағы тауарлардың импорты бойынша ҚҚС артығын ҚҚС алдын ала төлем жасау есебіне аудару үшін салық төлеуші тауарлардың кедендік ресімдеуін жүзеге асыратын кеден органына сыртқы сауда шартымен қоса осы Нұсқаулықтың 7-қосымшасында көрсетілген өтініш нысанында, үш данада толтырылған өтінішті тапсырады.
Көрсетілген өтінішті алғаннан кейін кеден органы салық төлеушіден өтініш түскеннен кейінгі келесі жұмыс күнінен қалдырмай есептеменің жүргізілгендігі туралы осы Нұсқаулықтың 8-қосымшасында көрсетілген нысанда Куәліктің бірінші бөлігін толтыруды жүзеге асырады.
Куәлік қатаң есептеме бланкісі болып табылады, үш данада толтырылып, кеден органы бастығының немесе оның міндетін атқарушының қолы қойылады, кеден органының мөрімен куәландырылып, кеден органы тауарларды импорттайтын салық төлеушіге береді. Куәлікті толтыру барысында ешқандай өшіріп жөндеуге жол берілмейді.
Өтініштің екінші данасын Куәліктің үш дана қосымшасымен бірге салық төлеуші өзі тіркелген салық комитетіне береді, олар алған құжаттар негізінде екі күн ішінде көрсетілген салықтың артығын тексереді, бар болған жағдайда және осы кезеңде салық төлеушінің бюджетке басқа да салық және міндетті төлемдерден қарызы болмаған жағдайда Куәлікте көрсетілген ҚҚС сомасына салық төлеушінің жеке есебінде көрсетілген артық сома мөлшерінде есептеме жүргізеді. Мұндай жағдайда салық комитеті Куәліктің барлық үш данасының екінші бөлігін толтырып, салық комитеті төрағасының қолы қойылып, салық комитетінің мөрімен куәландырылып, бірінші данасын кеден органына, екіншісін салық төлеушіге жібереді, үшіншісін салық төлеушінің жеке ісінде қалдырады.
Есептеменің жүргізілгендігі туралы салық комитетінен алынған Куәлік негізінде кеден органы ҚҚС бойынша аванстық төлем есебінде есептеме жүргізілген ҚҚС артығын салық комитетінің атауын және есептеме жүргізілгендігі туралы осы салық комитеті толтырған Куәліктің деректерін көрсете отырып салық төлеушінің жеке карточкасына енгізеді. Мұндай жағдайда тауарларды еркін айналымға шығару ҚҚС артығын ҚҚС төлемі есебіне аударылған ҚҚС бөлігін ұстамай белгіленген тәртіпте акцизделетін тауарлар мен акциз бойынша кеден төленген кезде тауарларды еркін айналымға шығару жүргізіледі.

2) зачет НДС, подлежащего возврату по оборотам, облагаемым по нулевой ставке.
Превышение суммы НДС, подлежащего возврату по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, по желанию налогоплательщика может засчитываться в счет уплаты НДС при таможенном оформлении импорта товаров либо предоплаты НДС по предстоящему импорту товаров.
Проведение зачета превышения НДС, подлежащего возврату, в счет уплаты НДС при таможенном оформлении импорта товаров производится в порядке, установленном подпунктом 1 пункта 5 настоящего раздела. При этом налоговый комитет производит зачет НДС при таможенном оформлении импорта товаров при отсутствии у налогоплательщика задолженностей по другим налогам и обязательным платежам в бюджет.
Для проведения зачета превышения НДС в счет предоплаты НДС по предстоящим поставкам импорта товаров налогоплательщик вместе с внешнеторговым контрактом представляет в таможенный орган, осуществляющий таможенное оформление товаров, три экземпляра заявления, заполненного по форме заявления, приведенного в приложении 7 к настоящей Инструкции.
Получив указанное заявление, таможенный орган, не позднее окончания следующего рабочего дня после поступления заявления от налогоплательщика, производит заполнение первой части Свидетельства о произведенном зачете по форме, приведенной в приложении 8 к настоящей Инструкции.
Свидетельство является бланком строгой отчетности, заполняется в 3-х экземплярах, которые подписываются начальником таможенного органа или лицом, его замещающим, заверяются печатью таможенного органа и передаются таможенным органом налогоплательщику, импортирующему товары. При заполнении свидетельства не допускаются какие-либо исправления.
Второй экземпляр заявления вместе с приложенными к нему тремя экземплярами Свидетельства налогоплательщик подает в налоговый комитет по месту своей регистрации, который в двухдневный срок на основании полученных документов проверяет наличие указанного превышения и при наличии его и одновременном отсутствии у налогоплательщика задолженностей по другим налогам и обязательным платежам в бюджет осуществляет начисление суммы НДС, указанной в Свидетельстве, в пределах суммы, имеющегося превышения, по лицевому счету налогоплательщика. При этом налоговый комитет заполняет вторую часть Свидетельства во всех его трех экземплярах и в тот же день за подписью председателя налогового комитета или лица, его замещающего, заверив печатью налогового комитета, направляет первый экземпляр в таможенный орган, второй - налогоплательщику, третий - оставляет в деле налогоплательщика.
На основании Свидетельства о произведенном зачете, полученном от налогового комитета, таможенный орган на лицевой карточке налогоплательщика отражает сумму превышения НДС, по которой проведен зачет, в качестве авансовых платежей по НДС с указанием наименования налогового комитета и реквизитов Свидетельства о проведенном зачете, оформленном этим налоговым комитетом. При этом выпуск товаров для свободного обращения производится при условии уплаты в установленном порядке таможенных платежей, по подакцизным товарам и акцизов, без фактического взимания НДС в части, в отношении которой произведен зачет превышения НДС в счет уплаты НДС при таможенном оформлении импорта товаров.

Егер салық төлеушінің өтінішінде және осы тараудың 5-тармағының 2-тармақшасының 4-8 абзацтарында белгіленген тәртіп бойынша ресімделген басқа да құжаттарда сыртқы сауда шарты бойынша көрсетілген тауарлар Қазақстан Республикасының аумағына импортталмайтын болса, онда көрсетілген тәртіпке сәйкес ҚҚС төлемі есебінде есептелме жасалған, сондай-ақ ҚҚС бойынша аванстық төлем есебінде көрсетілген сома қайтарылуға жатпайды және осы салық төлеушінің келесі жолғы тауарлар импорты берілгенде ҚҚС төлемі шотына кеден органдары есептеме жасайды.
Осы тараудың 5-тармағының 2-тармақшасына сәйкес есептеме жүргізгенде есептеме жүргізілген ҚҚС сомасы есептеме жүргізілген сәттен бастап республиканың салық заңдарына сәйкес жинақталған өсімімен бюджетке аударуға жатады, егер:
Есептеме жүргізілгеннен кейін заңды тұлғадан алынатын табыс салығы бойынша алдын-ала есеп бойынша есепті кезеңде (толық есептеме) зиян анықталған болса;
және мұндай кезде пайда болған зиянның сомасы бұрынғы есептеме шотын есепке алмағанда толық есеп берілген күнге нақты қайтарылуға тиісті ҚҚС сомасына тең немесе одан артық болса.
Осы тармаққа сәйкес ҚҚС сомасын өндіріп алуды бұрын есептеме жасаған салық комитеті жүргізеді.
Өтiнiштiң үшiншi данасы салық төлеушiде қалады.
3) ҚҚС есептемесі ресіміне бақылау жасау және тәртіпке түсіру үшін:
салық комитеттері арнайы журнал ашады. Журналда мынандай мәліметтер көрсетіледі:
салық төлеушінің атауы, оның СТТН;
кеден органы мәлімдемесі мен салық төлеушінің жазбаша өтінішінің түскен күні, ол құжаттардың деректерін көрсете отырып;
кеден органының мәлімдемесінде көрсетілген ҚҚС сомасы;
есептеменің өткендігі туралы куәландырумен қоса кеден органына түскен құжаттың жіберілген күні мен нөмірі;
есептеме бекітілген күнге есептеме жатқызылатын есептелген салық сомасынан тыс ҚҚС артық сомасы;
есептеме жүргізілген ҚҚС сомасы.
Журналдың беттері нөмірленіп, байлануға және салық комитетінің мөрімен бекітілуге тиіс. Салық төлеушінің өтініші, кеден органының мәлімдемесі және салық комитетінің куәландыруының екінші данасы салық төлеушінің ісіне тігіледі;
Кеден органдары салық төлеушінің өтінішін және тауарларды импорттау барысында ҚҚС төлемі есептемесі ретінде жатқызылған куәландыру есебіндегі салық комитетінің куәландыруын тігеді.
Ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-інен кешіктірмей кеден органдары осы тараудың 5-тармағына сәйкес есептеме жүргізілген салық төлеуші тіркеуден өткен жердегі салық комитетіне осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасындағы нысанға сәйкес есеп тапсырады.
Салық төлеушінің өтініші және тауарлар импорты кезінде ҚҚС төлемінің куәландыруы ретінде есептеме жүргізілгендігі туралы салық комитетінің куәландыруын салық органдары тігеді.
Есептеме жүргізілгендігі туралы Куәлікті кеден органына жіберген күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей салық комитеті Қазынашылыққа салық комитетінің мөрімен куәландырылған куәліктің көшірмесін қосымшаларымен қоса тиісті мәлімдеме жібереді. Көрсетілген мәлімдеменің негізінде Қазынашылық отандық тауарлар бойынша нақты түскен ҚҚС сомасын шегере және импортталған тауарлар бойынша ҚҚС түсімін ұлғайта отырып кірістердің бюджеттік жіктелуінің тиісті кодтары бойынша есептеме жүргізеді.
Куәлік: салық төлеуші үшін тауар импорттау барысында ҚҚС төлемінің куәландыруы; салық комитеті үшін салық төлеушінің салық комитетінің жеке есебімен салық төлеушіге қайтарылған ҚҚС көрсететін негіз болып;
Кеден органы үшін салық төлеушінің кеден органындағы жеке есебіне ҚҚС төленгендігін көрсететін негіз болып табылады.
Осы тараудың 5-тармағына сәйкес импортталған тауарларды кедендік ресімдеу кезінде ҚҚС төлемі жүргізілген есепті кезеңдегі ҚҚС бойынша мағлұмдамада салық төлеуші мағлұмдаманың тиісті жолдарында импортталған тауарлардың құнын көрсетеді.
Салық комитетінің куәландыруына сәйкес тауарларды импорттау кезінде ҚҚС төлем жасау шотына есептелген, осы Нұсқаулықтың 8-бөлімінің 5-тармағының 1) және 2) тармақшаларында белгіленген тәртіптегі есептемеге жататын ҚҚС артық сомасын кеден органдары ҚҚС есептелген Соманы және ҚҚС өндіріп алған Соманы қамтымай, "ҚҚС артығын есептеу арқылы жүргізіледі" деген бөлек жолмен кеден төлемі мен салығы бойынша есеп беру нысанын толтыру кезінде көрсетеді. Ескерту: 34-тармақтың 1), 2) тармақшалары толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999 жылғы 3 қыркүйектегі N 1086 бұйрығымен. V990946_ 9. Бұрын төлеген ҚҚС сомасы және акцизді қайтару 35. Төленген ҚҚС сомасының артығы және (немесе) акциздің есептелгенінен артығы: салық төлеушінің келісімі болған жағдайда алдағы төлемдер бойынша міндеттемелер есебіне жатқызылады; салық төлеушінің жазбаша өтініші бойынша өтініш берген күннен бастап 20 күн ішінде төлеушіге қайтарылады.
Кеден режимдерінің талаптарына байланысты төленген ҚҚС сомалары мен акциз, бірақ қайтарылуға жататын ҚҚС сомалары мен акцизді кеден органдары өтініш берілген күннен кейін үш күннен аспайтын мерзім ішінде кеден режимдері шарттарына сай қайтарады. ҚҚС сомасы және акцизін қайтару үшін кеден органдарына мынадай құжаттар берілуге тиіс:
салық төлеушінің төленген немесе өндіріліп алынған ҚҚС сомасы және акцизін қайтару туралы өтініші;
кеден органдары толтырған және ресімдеген салықтық есептеуге және алуға негіз болған жүк-кеден декларациясы;
төлемнің жүргізілгендігін куәландыратын төлемге алынғандығы туралы банктің белгісі соғылған төлем есебіне жатқызылған ҚҚС сомасы және акциздің төлем құжатының көшірмесі және төлемнің жүргізілгендігі туралы ұйымның бірінші басшысының, оның бас бухгалтерінің қолы қойылған және ұйымның банк және қаржы қаражаттарына арналған мөрімен куәландырылған ұйымның банк шотынан банк көшірмесі.
Транзит режимі бойынша салықты қайтарған жағдайда кеден аумағында тауарларды өңдеу, қайта экспорттау кезінде осы нұсқаулықтың 10-бөлімі режимінің көрсетуі бойынша белгіленген қосымша құжаттар ұсынылады.

В случае, если товары по внешнеторговому контракту, указанному в заявлении налогоплательщика и в остальных документах, оформленных в соответствии с порядком, установленным 4-8 абзацами подпункта 2 пункта 5 настоящего раздела, не импортируются на территорию Республики Казахстан, сумма НДС, зачтенная согласно указанному порядку и отраженная в качестве авансовых платежей по НДС, не подлежит возврату и зачитывается таможенным органом в счет уплаты НДС при последующих поставках импорта товаров данным налогоплательщиком.
Третий экземпляр заявления остается у налогоплательщика;
3) для осуществления контроля и упорядочения процедуры зачета НДС:
налоговые комитеты заводят отдельный журнал. В журнале указываются следующие данные:
наименование налогоплательщика, его РНН;
дата поступления уведомления таможенного органа и письменного заявления налогоплательщика с указанием реквизитов этих документов;
сумма НДС, указанная в уведомлении таможенного органа;
дата отправки и номер письма в таможенный орган с подтверждением о проведении зачета;
сумма превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога на дату подтверждения зачета;
сумма НДС, на которую проведен зачет.
Страницы журнала должны быть пронумерованы, прошнурованы и скреплены печатью налогового комитета. Заявление налогоплательщика, уведомление таможенного органа и второй экземпляр подтверждения налоговые комитеты подшивают в деле налогоплательщика.
Таможенные органы подшивают заявление налогоплательщика и подтверждение налогового комитета о проведенном зачете в качестве подтверждения уплаты НДС при импорте товаров.
Ежемесячно, не позднее 25-го числа месяца, следующего за отчетным, таможенные органы представляют в налоговые комитеты по месту регистрации налогоплательщиков, в отношении которых произведены зачеты в соответствии с пунктом 5 настоящего раздела, отчетность по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
В декларации по НДС за отчетный период, в котором уплата НДС при таможенном оформлении импортируемых товаров была произведена в соответствии с пунктом 5 настоящего раздела, налогоплательщиком отражается стоимость импортируемых товаров в соответствующих строках декларации.
Превышение суммы НДС, относимого в зачет в порядке, установленном подпунктами 1) и 2) пункта 5 раздела 8 настоящей Инструкции, зачисленное в счет уплаты НДС при импорте товаров в соответствии с подтверждением налогового комитета, отражается таможенными органами при заполнении формы отчетности по таможенным платежам и налогам отдельной строкой "начислено по зачету превышения НДС", не включая в Сумму начисленного НДС и Сумму взысканного НДС.
Сноска. Пункт 34 - с дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 3 сентября 1999 года № 1086 V990946_ .
9. Возврат ранее уплаченных сумм НДС и акцизов
35. Превышение уплаченной суммы НДС и/или акциза над начисленной: при наличии согласия плательщика зачитывается в счет обязательств по предстоящим платежам;
по письменному заявлению плательщика возвращается плательщику в 20-дневный срок со дня подачи заявления.
Суммы НДС и акцизов, уплаченные в связи с требованиями таможенных режимов, предусматривающих возврат сумм НДС и акцизов, возвращаются таможенными органами в соответствии с условиями таможенных режимов в срок, не превышающий трех дней со дня подачи заявления.
Для возврата сумм НДС и акцизов необходимо предъявление таможенным органам следующих документов:
заявления плательщика о возврате уплаченных или взысканных сумм НДС и акциза;
заполненной и оформленной таможенным органом грузовой таможенной декларации, в соответствии с которой начислялись и вносились налоги;
копии платежного документа на оплату причитающихся сумм НДС и акцизов с отметкой банка о принятии к оплате, подтверждающей произведенный платеж, и выписки банка из банковского счета организации с отражением произведенного платежа, заверенные подписями первого лица организации, ее главного бухгалтера и печатью организации для банковских и финансовых документов.
В случае возврата налогов по режимам транзита, переработки товаров на таможенной территории, реэкспорта, дополнительно представляются документы, установленные по указанным режимам в разделе 10 настоящей Инструкции.

Кеден құнын түзетулерге байланысты артық өндіріп алынған соманы қайтаруды кеден органдары импорттаушының тіркелген орыны бойынша жүргізеді. Осы мақсатта салық органына кеден құнын түзетулерге байланысты қайтаруға жататын салық сомасы туралы кеден органына қорытынды ұсынуы қажет. Мұндай қорытындыны алу үшін Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін тауарлардың кедендік құнын мәлімдеудің тәртібі мен ережелері туралы (Салық комитетінің 1995 жылғы 11 қазандағы N 141-б бұйрығымен бекітілген) ережеде көзделген қосымша құжаттарды және төленген немесе өндіріп алынған соманың артық екенін дәлелдейтін құжаттар беруге тиісті, оның ішінде:
кеден құнын түзетудің қажеттігін белгілейтін кеден құны декларациясы;
сондай-ақ, тауарлардың мәлімделген құны бойынша шот-фактура және өзге де құжаттар, болмаса тауардың кеден құнын анықтау кезінде мәліметтердің анықтығын куәландыратын дәлелдемелер.
Одан басқа, салық органына импортталатын тауарлардың деректері бойынша бұрын есепке жатқызылған, оған сәйкес ҚҚС сомасын түзету жүргізілетін ҚҚС бойынша декларация ұсынылады.
Кеден органының және белгіленген тәртіпте салық органы түзету жүргізілген ҚҚС бойынша салық декларациясы ұсынылған негізде ҚҚС сомасын қайтаруды жүргізеді.
Кедендік ресімдеуді жүргізгеннен кейін жеңілдетілген салық салуға құқық беретінін дәлелдейтін құжаттарды ұсынған жағдайдағы қайтарымды республика салық заңдарына сәйкес салық органдары жүзеге асырады. Мұның өзiнде оған сәйкес салықтар есептелген және төленген, тауарларды кедендiк ресiмдеудi жүргiзген кеден органы куәландырған мемлекеттiк салық декларациясының көшiрмесi қоса берiледi.
Ескерту: 35-тармақтың сегізінші бөлігінің екінші сөйлемі жаңа
редакцияда - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 3 қыркүйектегі N 1086 бұйрығымен. V990946_
10. Әртүрлі кеден режимдері кезінде ҚҚС және акциздік қолданудың
ерекшеліктері
36. Тауарларды еркін айналымға шығару.
Еркін айналым үшін (импорт) Қазақстан Республикасы аумағына әкелінген тауарларға осы нұсқаулықтың 3-бөлімінің 1 және 2-тармақтарында белгіленген жағдайда басқа уақытта Қазақстан Республикасының заңдарымен және осы нұсқаулықпен белгіленген тәртіппен ҚҚС және акциз алынады. Еркін айналымға шығару режимінен басқа кеден режимінің өзгеруі кезінде Қазақстан Республикасының аумағына еркін айналымға шығару үшін кеден режимінде кеден декларациясы қабылданған күні әрекет ететін салық салу тетігі қолданылады.
Ликер-арақ бұйымдарын, күшейтілген сусындарды, күшейтілген шырындарды, шараптарды, бальзамдарды жасау үшін әкелінетін спиртке акциздің жеңілдетілген ставкасын қолдану үшін акциздің мұндай қолданылуын қосымша және міндетті куәландырылатынын білдіретін кеден органына салық комитетінің соңғысы ликер-арақ немесе жоғарыда санамалап келтірілген алкогольді бұйымдардың бірі бойынша акциз төлеуші болып табылатындығы туралы тауар өндірушінің тіркелген жері бойынша ұсыныс болып табылады.

Возврат излишне взысканных сумм в связи с корректировкой таможенной стоимости производится налоговыми органами по месту регистрации импортера. В этих целях в налоговый орган необходимо представить заключение таможенного органа о суммах налога, подлежащих возврату в связи с корректировкой таможенной стоимости. Для получения такого заключения в таможенный орган дополнительно представляются документы, предусмотренные Положением "О порядке и условиях заявления таможенной стоимости товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан" (утверждено приказом Таможенного комитета от 11 октября 1995 г. N 141-п) и подтверждающие, что уплаченная или взысканная сумма является излишней, в том числе: декларация таможенной стоимости, устанавливающая необходимость корректировки таможенной стоимости;
а также счета-фактуры и иные документы по заявленной стоимости товаров либо доказательства, подтверждающие достоверность данных, использованных при определении таможенной стоимости товаров.
Кроме того в налоговый орган дополнительно представляется Декларация по НДС, в соответствии с которой производится корректировка сумм НДС, ранее отнесенных в зачет по данным импортируемым товарам.
На основании заключения таможенного органа и представленной налоговой Декларации по НДС с произведенными корректировками налоговый орган в установленном порядке производит возврат сумм НДС.
Возврат в случаях представления документов, подтверждающих право на льготное налогообложение, после производства таможенного оформления, осуществляется налоговыми органами в соответствии с налоговым законодательством республики. При этом дополнительно представляется копия ГТД, в соответствии с которой начислялись и уплачивались налоги, заверенная таможенным органом, производившим таможенное оформление товаров.
Сноска. Пункт 35 - с изменениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 3 сентября 1999 года № 1086 V990946_ .
10. Особенности применения НДС
и акцизов при различных таможенных режимах
36. Выпуск товаров для свободного обращения.
Товары, ввозимые на территорию Республики Казахстан для свободного обращения (импорт), за исключением случаев, установленных пунктами 1 и 2 раздела 3 настоящей Инструкции, облагаются НДС и акцизами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и настоящей Инструкцией. При изменении иного таможенного режима на режим выпуска для свободного обращения применяется механизм налогообложения, действующий на день принятия таможенной декларации в таможенном режиме выпуска для свободного обращения на территории Республики Казахстан.
Для применения льготной ставки акциза к спирту, ввозимому для изготовления ликеро-водочных изделий, крепленных напитков, крепленных соков, вина, бальзама, дополнительным и обязательным подтверждением такого применения акциза является представление таможенному органу справки налогового комитета по месту регистрации товаропроизводителя о том, что последний является плательщиком акциза по ликеро-водочным или другим из вышеперечисленных алкогольных изделий.

37. Тауарларды қайта импорттау.
Қазақстан Республикасының аумағынан бұрын экспортталған қазақстандық тауарларды қайта экспорттағанда ҚҚС және акциз алынбайды.
Қазақстандық тауарлар республиканың кеден заңдарына сәйкес - Қазақстан Республикасында шығарылған тауарлар немесе Қазақстан Республикасы аумағында еркін айналымға жіберілген тауарлар.
Тауарларды тауарлардың қайта импортының кедендік режиміне жатқызу үшін:
экспорттық кеден режиміне сәйкес Қазақстан Республикасы аумағынан одан тысқары шығарылған тауарлар болуы;
шығарылғаннан кейін үш жыл ішінде Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінген болуы;
табиғи тозудың немесе тасымалдау мен сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі шығынның және орталық кеден органы белгілейтін басқа жағдайлардың салдарынан Қазақстан Республикасының шет елдердегі консулдық мекемелері растаған өзгерістерді қоспағанда, нәтижесінде шығарылған кездегі тауардың белгіленген құны көтерілмейтін, олар шығарылған кезде қандай болса, сол күйінде қалуы тиіс.
Мұндай жағдайда жөнелтілген күні деп тауарды жөнелткенде ресімдеген МКД қабылданған күн есептеледі.
Талаптардың орындалуын бақылау Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитетінің тауарларды қайта импорттау жөніндегі нормативтік-құжаттық актілеріне сәйкес жүргізіледі.
Тауарларды ТМД-ға мүше мемлекеттерден тыс мемлекеттерден қайта импорттау кезінде тауарларды қозғалысқа түсіретін тұлға тауарларды әкету кезінде басқа да жеңілдіктер қатарында төлем ретінде алынған соманы қайтарады. Бұл сомалардан басқа Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың ресми ставкасы бойынша төлемнің қайтарылған күніне дейінгі кезеңге олардан проценттер өндіріліп алынады.
38. Тауарларды транзиттеу.
Тауарларды транзиттеу кезінде қосылған құны салығы мен акциз алынбайды.
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы спирт және алкогольды өнімдерді тасымалдау жөнелтуші кеден органының депозитіне ҚҚС төлемінің қамтамасыз ету сомасын және акцизді алғаннан кейін не "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген өзге де жағдайларда жүргізіледі. Жөнелтуші кеден органының алынған ҚҚС төлемін қамтамасыз ету сомасы мен акцизді қайтаруы жөнелтуші кеден органы арқылы Қазақстан Республикасы аумағынан нақты шығарылған тауарларды қабылдаушы кеден органы қатаң төлем құжаттарының деректеріне сәйкес куәландырған немесе транзиттік тауарларды Қазақстан Республикасына әкелуге тыйым салынған жағдайда жүзеге асырылады. Бұл ретте:
"жөнелтуші кеден органы" - қызмет көрсету аймағында нақты тауар әкелуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының кедендік шекарада өткізу пункті орналасқан Қазақстан Республикасының кеден органы;
"арналған кеден органы" - қызмет көрсету аймағында нақты тауар әкетуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының кедендік шекарада өткізу пункті орналасқан Қазақстан Республикасының кеден органы.
Егер жөнелтуші кеден органында Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тауарларды нақты әкетуді куәландыру болмаған жағдайда жөнелтуші кеден органының депозит шотына салынған ҚҚС төлемін қамтамасыз ету сомасы мен акциз тауарлар арналған кеден органына жеткізуге қажетті уақыттан соң жеті күн өткеннен кейін мемлекеттік бюджет кірісіне аударылады.
Салынған ҚҚС сомасы және акцизді қайтарудың негізі болып кеден органына тапсырылған:
ҚҚС және акциз төлемдерін қамтамасыз ету мақсатында салынған қайтарылуға тиісті ақша қаражаттарын салық төлеушінің банк деректерін көрсете отырып, қайтаруын сұраған салық төлеушінің жазбаша өтініші;
тауар әкелу кезінде ресімделген МКД көшірмесі немесе тауардың республиканың кеден шекарасынан өткізілгенін куәландыратын Қазақстан Республикасы кеден шекарасындағы өткізу пункті кеден органының белгісі бар МКД-ны алмастыра алатын басқадай құжат;
төлемге алынғандығы туралы төлемнің жүргізілгенін куәландыратын банктің белгісі бар есептелген ҚҚС сомасын және акциз алғандығы жөніндегі төлем құжатының көшірмесі және мекеменің бірінші басшысының, оның бас бухгалтерінің қолымен, сондай-ақ ұйымның банк және қаржы құжаттарына арналған мөрімен куәландырылған ұйымның банктік шотынан банк көшірмесі;
тауарларды Қазақстан Республикасы аумағынан нақты жөнелтілгендігі туралы Қазақстан Республикасы аумағындағы шекаралық кеденнің белгісі бар және өзінің аумағына нақты әкелінгендігі туралы іргелес мемлекет аумағындағы шекаралық кеденнің белгісі бар тауарлардың ілеспе құжаттары немесе олардың көшірмелері болып табылады.
Тауарлар арналған кеден органына жеткізілмеген жағдайда егер тауарлар апаттық немесе еріктен тыс күштің салдарынан жойылып кеткен немесе қайтарымсыз жоғалған болмаса немесе жетімсіздік табиғи тозу немесе қалыпты жағдайдағы тасымалдау және сақтау барысындағы шығынын немесе тауарлар шет мемлекеттегі органдардың, лауазымды тұлғалардың Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес келмейтін әрекеттері салдарынан иеліктен шығып кеткен жағдайды (соңғы бөлігі тауарларды шет мемлекет аумағы арқылы транзиттеу жағдайына қатысты) қоспағанда, ҚҚС және акцизді тасымалдаушы еркін айналымға шығарғандағыдай төлейді.
Ескерту: 38-тармақтың үшінші бөлігі өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 3 қыркүйектегі N 1086
бұйрығымен. V990946_

37. Реимпорт товаров
При реимпорте отечественных товаров, ранее экспортированных с территории Республики Казахстан, НДС и акцизы не взимаются.
Отечественные товары, в соответствии с таможенным законодательством республики, - товары, происходящие из Республики Казахстан, либо товары, выпущенные в свободное обращение на территории Республики Казахстан.
Для помещения товаров под таможенный режим реимпорта товары должны:
быть товарами, которые вывозились с территории Республики Казахстан за ее пределы в соответствии с таможенным режимом экспорта;
быть ввезены на таможенную территорию Республики Казахстан в течение трех лет с момента вывоза;
находиться в том же состоянии, в котором они были на момент вывоза, кроме изменений, подтвержденных консульскими учреждениями Республики Казахстан за границей, вследствие естественного износа либо убыли при нормальных условиях транспортировки и хранения и других случаев, определяемых центральным таможенным органом Республики Казахстан, в результате которых не увеличилась стоимость товаров, определяемая на момент вывоза.
При этом датой вывоза считается день принятия ГТД, оформленной при вывозе товаров.
Проверка выполнения требований производится в соответствии с нормативными правовыми актами Таможенного комитета Министерства государственных доходов по реимпорту товаров.
При реимпорте товаров из-за пределов государств-членов СНГ лицо, перемещающее товары, возвращает суммы, полученные в качестве выплат им в результате иных льгот, предоставленных при вывозе товаров. Помимо таких сумм взимаются проценты с них по официальной ставке рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на дату возврата выплат.
38. Транзит товаров
Налог на добавленную стоимость и акциз при транзите товаров не взимается.
Транзит по территории Республики Казахстан спирта и алкогольной продукции, а также, иных товаров в случаях, устанавливаемых Правительством Республики Казахстан, либо в соответствии со статьей 35 Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" осуществляется при условии внесения на депозит таможенного органа отправления сумм обеспечения уплаты НДС и акцизов. Возврат таможенным органом отправления внесенных сумм обеспечения уплаты НДС и акцизов осуществляется строго в соответствии с реквизитами платежного документа после подтверждения таможенным органом назначения, направляемого в таможенный орган отправления, фактического вывоза товаров с территории Республики Казахстан или в случае отказа от ввоза транзитных товаров на территорию Республики Казахстан. При этом понимается под:
"таможенным органом отправления" - таможенный орган Республики Казахстан, в регионе деятельности которого расположен пункт пропуска на таможенной границе Республики Казахстан, через который осуществляется фактический ввоз товаров;
"таможенным органом назначения" - таможенный орган Республики Казахстан, в регионе деятельности которого расположен пункт пропуска на таможенной границе Республики Казахстан, через который осуществляется фактический вывоз товаров.
В случае отсутствия в таможенном органе отправления подтверждения фактического вывоза товаров с таможенной территории Республики Казахстан, внесенные на депозитный счет таможенного органа отправления суммы обеспечения уплаты НДС и акцизов, перечисляются в доход государственного бюджета после истечения семи календарных дней с даты наступления предельного срока доставки товаров в таможенный орган назначения.
Основанием для возврата внесенных сумм НДС и акцизов служат представленные в таможенный орган:
письменное заявление плательщика, содержащее просьбу о возврате с указанием банковских реквизитов плательщика, по которым должны быть возвращены денежные средства, внесенные в качестве обеспечения уплаты НДС и акцизов;
копия ГТД, оформленной при ввозе товара, либо иной документ, заменяющий ГТД, с отметкой таможенного органа на пункте пропуска на таможенной границе Республики Казахстан, подтверждающей пропуск товаров через таможенную границу республики;
копии платежного документа на внесение причитающихся сумм НДС и акцизов с отметкой банка о принятии к оплате, подтверждающей произведенный платеж, и выписки банка из банковского счета организации с отражением произведенного платежа, заверенные подписью первого лица организации, ее главного бухгалтера и печатью организации для банковских и финансовых документов;
товаросопроводительные документы или их копии с отметками пограничной таможни на территории Республики Казахстан (таможня назначения) о фактическом вывозе с территории Республики Казахстан и отметками пограничной таможни на территории сопредельного государства о фактическом ввозе товаров на его территорию.
В случае недоставления товаров в таможенный орган назначения НДС и акцизы уплачиваются перевозчиком как при выпуске для свободного обращения, если только товары не оказались уничтоженными, безвозвратно утерянными вследствие аварии или действия непреодолимой силы, либо недостача произошла в силу естественного износа или убыли при нормальных условиях транспортировки и хранения, либо товары выбыли из владения вследствие неправомерных по законодательству Республики Казахстан действий органов или должностных лиц иностранного государства (последняя часть относится к случаям транзита товаров через территорию иностранного государства).
Сноска. Пункт 38 - с изменениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 3 сентября 1999 года № 1086 V990946_ .

39. Кеден қоймалары.
Шетел тауарларын кеден қоймаларына орналастырғанда ҚҚС және акциз алынбайды. ҚҚС және акциз алу тауарлар қоймадан еркін айналымға шығарылғанда кеден заңдарында белгіленген тәртіпте, ал басқа кеден режимінде - сол режимге сәйкес жүргізіледі.
Кеден қоймасы арқылы айналымға түсетін тауарларға қатысты ҚҚС және акциз төлемі үшін жауапкершілікті:
кеден қоймасының иесі;
егер кеден қоймасы Қазақстан Республикасы кеден органының иелігінде болса ҚҚС және акциз төлемі бойынша жауапкершілік тауарларды кеден қоймасына сақтауға орналастырған тұлғаға жүктеледі;
"Кеден қоймасы арқылы өтетiн тауарларға қатысты қосылған құн салығы мен акциздер төлеу жөнiнде жауапкершiлiк декларантқа жүктеледi. Кеден қоймасына сақтауға тауарлар қойған тұлға декларантпен бiрге жауап бередi.
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 43-бабында белгiленген талаптар орындалмаған жағдайда кеден төлемдерi мен салықтарын төлеу жөнiндегi жауапкершiлiк кеден қоймасы иесiне жүктеледi.
Ескерту: 39-тармақтың үшінші бөлігі жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999 жылғы 3 қыркүйектегі N 1086
бұйрығымен. V990946_
40. Баж алынбайтын сауда дүкендері.
Баж алынбайтын сауда дүкендерінде ҚҚС және акциз алынбайды. Баж алынбайтын сауда дүкені режимі талаптарын сақтамаған жағдайда ҚҚС және акциз төлемі үшін жауапкершілік баж алынбайтын сауда дүкенінің иесіне жүктеледі.
41. Қазақстан Республикасы кеден аумағында тауарларды өңдеу.
Тауарлар ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің шегінен тыс әкелінгенде ҚҚС және акциз еркін айналымға шығарылғандағыдай есептеліп,декларанттың таңдауымен оларды төлеу не уәкілеттi банктiң кепiлi түрiнде немесе Қазақстан Республикасының кеден органының депозиттiк шотына тиесiлi сома енгiзілуiмен төлем қамтамасыз етіледi. Өңдеу өнімдерін ТМД-ға қатысушы-мемлекеттер шегінен әкетілгенде кеден заңдарының ережелері сақталған және өңделетін өнімдер Қазақстан Республикасының кеден аумағы арқылы өткеніне екі жылдан аспайтын кезеңде экспортталған болса әкелу кезiнде төленген немесе енгiзілген қосылған құн салығы мен акциздер қайтарылуға жатады не уәкiлеттi банктiң кепiлiнiң күшi тоқтатылады. Қазақстан Республикасының аумағынан нақты әкетілген тауарлар туралы Қазақстан Республикасы кеден шекарасының өткізу пунктіндегі кеден органының куәландыруы болған жағдайда төлем қай валютада жүргізілсе қайтарып сол валютада жүзеге асырылады.
ҚҚС сомалары мен акциз төлемдерін қамтамасыз ету ретінде төленген немесе салынған соманы қайтарудың негізгі қызметін:
ҚҚС және акциз төлемдерін қамтамасыз ету ретінде төленген немесе салынып, салық төлеушінің сұранымына сәйкес қайтарылуға тиісті ақша қаражаты бойынша салық төлеушінің банк деректері көрсетілген жазбаша арызы;
тауарларды өңдеуге әкелу кезінде ресімделген, соған сәйкес ҚҚС және акциз есептеліп, алынған мемлекеттік кеден декларациясының көшірмесі;
төлемге алынғандығы туралы төлемнің жүргізілгенін куәландыратын банктің белгісі бар есептелген ҚҚС сомасы және акцизді алғандығы жөніндегі төлем құжатының көшірмесі және ұйымның банктік шотынан жүргізілген төлемді көрсете отырып, мекеменің бірінші басшысының, оның бас бухгалтерінің қолымен, сондай-ақ ұйымның банк және қаржы құжаттарына арналған мөрімен куәландырылған банк көшірмесі;
тауарларды республиканың кеден аумағында өңдеуге Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігінің Кеден комитеті берген рұқсаттың көшірмесі;
тауарлардың Қазақстан Республикасы аумағынан (арналған кеден) нақты әкетілгендігі туралы Қазақстан Республикасы аумағындағы шекаралық кеденнің белгісі бар және өзінің аумағына нақты әкелінгендігі туралы іргелес мемлекет аумағындағы шекаралық кеденнің белгісі бар тауарлардың ілеспе құжаттары немесе олардың көшірмелері;
өңдегені үшін, оның ішінде тауарларды өңдеуге әкелуді жүзеге асырған қазақстандық тұлға жүргізген жөндеу жұмыстарының өтемін қоса, есептеме жасалғандығына куәландыру құжаттар атқарады.
Егер өңдеуге әкелінген тауарларды өңдеу қызметінің төлемі оның бөлігі бойынша жасалатын болса онда тауардың осы бөлігі еркін айналымға шығару режиміне қатысты қолданылып жүрген тәртіпте ҚҚС салығын және акциз алуға жатады. Егер қызмет көрсету ақысы өңделетін өніммен жүргізілсе онда ҚҚС және акциз Қазақстан Республикасының аумағында еркін айналымға шығарылатын өңделген өнімдердің құнынан ғана алынады.
Ескерту: 41-тармақтың екінші және үшінші бөліктері өзгертілді, үшінші
бөліктің бесінші абзацы алынып тасталынды - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999 жылғы 3 қыркүйектегі N 1086
бұйрығымен. V990946_

39. Таможенные склады
При помещении иностранных товаров на таможенный склад НДС и акцизы не взимаются. Взимание НДС и акцизов производится при выпуске товаров со склада в свободное обращение в порядке, установленном таможенным законодательством, а при иных таможенных режимах - в соответствии с этими режимами.
Ответственность по уплате НДС и акцизов в отношении товаров, обращаемых через таможенный склад, несет декларант. Лицо, поместившее товары на хранение на таможенный склад, несет солидарную ответственность с декларантом.
При не соблюдении требований, установленных статьей 43 Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан", ответственность по уплате таможенных платежей и налогов несет владелец таможенного склада.
Сноска. Пункт 39 - с изменениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 3 сентября 1999 года № 1086 V990946_ .
40. Магазины беспошлинной торговли
В магазинах беспошлинной торговли НДС и акцизы не взимаются. Ответственность за уплату НДС и акцизов при несоблюдении требований режима магазина беспошлинной торговли несет владелец магазина беспошлинной торговли.
41. Переработка товаров на таможенной территории Республики Казахстан
При ввозе из-за пределов государств-участников СНГ товаров, предназначенных для переработки на таможенной территории республики, НДС и акцизы исчисляются как при выпуске для свободного обращения и по выбору декларанта производится их уплата, либо обеспечение уплаты в виде гарантии уполномоченного банка или внесения на депозит таможенного органа Республики Казахстан причитающихся сумм. При вывозе продуктов переработки за пределы государств-участников СНГ, уплаченные или внесенные при ввозе суммы НДС и акцизов подлежат возврату либо гарантия уполномоченного банка прекращает свое действие при условии соблюдения положений таможенного законодательства и если продукты переработки экспортируются не позднее двух лет со дня перемещения товара через таможенную границу Республики Казахстан. Возврат осуществляется в той же валюте, в которой производился платеж при наличии подтверждения таможенного органа на пункте пропуска на таможенной границе Республики Казахстан о фактическом вывозе товаров с территории Республики Казахстан.
Основанием для возврата уплаченные(х) или внесенных в качестве обеспечения уплаты сумм НДС и акцизов служат представленные в таможенный орган:
письменное заявление плательщика, содержащее просьбу о возврате с указанием банковских реквизитов плательщика, по которым должны быть возвращены денежные средства, уплаченные(х) или внесенные в качестве обеспечения уплаты НДС и акцизов;
копия ГТД, оформленной при ввозе товара на переработку, в соответствии с которой исчислялись и взимались НДС и акцизы;
копии платежного документа на внесение причитающихся сумм НДС и акцизов с отметкой банка о принятии к оплате, подтверждающей произведенный платеж, и выписки банка из банковского счета организации с отражением произведенного платежа, заверенные подписью первого лица организации, ее главного бухгалтера и печатью организации для банковских и финансовых документов;
копия ГТД, оформленной при вывозе товаров (продуктов переработки);
товаросопроводительные документы или их копии с отметками пограничной таможни на территории Республики Казахстан (таможня назначения) о фактическом вывозе с территории Республики Казахстан и отметками пограничной таможни на территории сопредельного государства о фактическом ввозе товаров на его территорию;
документы, подтверждающие проведение расчетов за переработку, в том числе возмездный ремонт, с казахстанским лицом, осуществлявшим ввоз товаров на переработку.
Если оплата услуг по переработке производится частью ввозимого для переработки товара, то эта часть товара подлежит обложению НДС и акцизами в общем порядке, действующем в отношении режима выпуска для свободного обращения. Если оплата услуг производится продуктами переработки, то НДС и акцизом облагается стоимость продуктов переработки, выпускаемых в свободное обращение на территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 41 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Мингосдоходов РК от 3 сентября 1999 года № 1086 V990946_ .

42. Кеден бақылауы аясында тауарлар өңдеу.
Кеден бақылауы аясында өңдеуге тауарлар әкелген кезде ҚҚС және акциз алынбайды.
Егер өңдеуге әкелінген тауарларды өңдеу қызметінің төлемі оның бөлігі бойынша жасалатын болса онда тауардың осы бөлігі еркін айналымға шығару режиміне қатысты қолданып жүрген тәртіпте ҚҚС және акциз салығын алуға жатады. Егер қызмет көрсету ақысы өңделетін өніммен жүргізілсе онда ҚҚС және акциз Қазақстан Республикасы аумағында еркін айналымға шығарылатын өңделген өнімдердің құнына салынады.
43. Уақытша әкелу және уақытша әкету.
Уақытша әкелу кезінде ҚҚС және акциз алынбайды.
44. Еркін кеден аймақтары және уақытша қоймалар.
Арнайы экономикалық аймақ (АЭА) аумағында еркін кеден аймағы режимі қолданылады.
АЭА аумағында еркін кеден аймағы режимімен мынадай шетел тауарларын орналастыруға рұқсат етіледі: Қазақстан Республикасының кеден заңдарында белгiленген жеткiлiктi ұқсату өлшемдерiне сәйкес ұқсатуға арналған (спирттен басқа) тауарлар, сондай-ақ, жабдықтар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кеден заңдарымен белгіленген жеткілікті өңдеу талаптарына сәйкес өңдеуге (спирттен басқа) арналған тауарлар.
ұқсатуға арналған тауарлар, сондай-ақ, жабдықтардың еркiн кеден аймақтарында орналастыруға рұқсат беріледi.
ұқсатуға арналған (спирттен басқа) тауарлар, сондай-ақ, жабдықтарды еркiн қоймаларға орналастыруға рұқсат берiледi.
Егер мұндай тауарлармен мыналар:
ұқсату (спирттен басқа) бойынша өндiрiстiк операциялар.
Мұның өзiнде ЕЭА аумағында ұқсату жеткiлiктi ұқсату өлшемдерiне сәйкес жүзеге асырылуы тиiс;
өзге де коммерциялық операциялар жүргiзiлсе, "Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерден аталған тауарлар әкелiнген кезде тауарлардың қай елде шығарылғанына қарамастан не шетелдiк тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағының басқа бөлiгiнен ЕЭА аумағына әкелiнген кезде оларды еркiн кеден аймақтарында немесе бос қоймаларға орналастыруға қосылған құн салығы мен акциздер алынбайды.
Егер мұндай тауарлармен мыналар:
ұқсату бойынша өндiрiстiк операциялар;
өзге де коммерциялық операциялар жүргiзiлсе, Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерден аталған тауарлар әкелiнген кезде тауарлардың қай елде шығарылғанына қарамастан не шетелдiк тауарларды кеден аумағының басқа бөлiгiнен әкелген кезде қосылған құн салығы мен акциздер алынбайды.
Алкогольді өнімдерді шығаруда қолданылатын тауарларды қайта өңдеу не болмаса тауарларды бөлшек саудада сатқан салықты өндіріп алуды және жауапкершілік шараларын қолдануды еркін кеден аймағы немесе еркін қойма кеден режимімен орналастырылған тауарларға бақылау жасауды жүзеге асыратын кеден органдары жүзеге асырады. Бұл орайда, салықты алу салық заңдарына сәйкес жүргізіледі, кеден режимінің талаптарын бұзғаны үшін жауапкершілік шараларын қолдану - кеден заңдарына сәйкес жүргізіледі.
Еркін кеден аймағы немесе еркін қойма кеден режимімен орналастырылған, салық заңдарына сәйкес салық салуға жататын тауарлармен өндірістік немесе өзге операцияларды жүзеге асыру кезінде мұндай операциялардан белгіленген салық заңдарының тәртібінде ҚҚС және акциз алынады.
Еркін кеден аймағының кеден режиміндегі еркін кеден немесе арнайы экономикалық аймақтар аумағына бұрын әкелінген немесе еркін қоймаларға орналастырылған шетел тауарларын (Кеден одағына қатысатын мемлекеттер аумағында өндірілген және аталған аумақтардан Қазақстан Республикасы аумағына бұрын әкелінген болмаса еркін қоймаларға орналастырылған тауарларды қоспағанда) Қазақстан Республикасы кеден аумағының басқа бөлігіне әкету кезінде жалпы белгіленген тәртіпте кеден режимдері таңдаған шарттарға сәйкес кеден органдары салық алады. Бұл орайда, шетел тауарларына шетелдерде өндірілген, Қазақстан Республикасы аумағында кедендік жағынан алғанда еркін айналымға шығару режимінде ресімделген тауарлар жатады.
Еркін кеден аймағының кеден режиміндегі еркін кеден немесе арнайы экономикалық аймақтар аумағына қазақстандық тауарларды әкелу кезінде ҚҚС және акциз алынады. Еркін кеден аймағының кеден режиміндегі шетел мемлекетінің аумағынан көрсетілген тауарларды әкелген жағдайда, тауарларды орын ауыстырған тұлға қазақстандық тауарларды экспорттау кезінде бұрын төленген ҚҚС сомасы және акцизді қайтарады.
Еркін кеден немесе арнайы экономикалық аймақтар аумағында, болмаса еркін қоймаларда өндірілген, сондай-ақ кеден заңдарында белгіленген талаптарға сәйкес оларға жеткілікті қайта өңдеуге ұшыраған тауарлар бойынша және Қазақстан Республикасы кеден аумағының басқа бөлігіне, басқа арнайы экономикалық аймақтар аумағына, сондай-ақ ТМД-ға қатысушы-мемлекеттерге әкетілгенде (жанама салық "арналған орны" принципі бойынша қолданылатын мемлекеттерді қоспағанда) ҚҚС және акцизді салық органдары жалпы белгіленген тәртіппен алынады.
Шығарылған еліне қарамастан еркін кеден немесе арнайы экономикалық аймақтар аумағынан болмаса еркін қоймалардан ТМД-ға қатысушы-мемлекеттерден тысқары, сондай-ақ жанама салық "арналған орыны" принципі бойынша қолданылатын ТМД-ға қатысушы-мемлекеттерге әкетілетін тауарлар акцизден босатылуға жатады және ҚҚС нөлдік ставка бойынша салынады.
Еркін кеден немесе арнайы экономикалық аймақтар аумағынан тауар әкету кезінде мұндай әкетуді жүзеге асыратын тұлға "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің Заң күші бар Жарлығының 164-бабына сәйкес аймақ шекарасы арқылы өтетін тауарларға кедендік ресімдеу жүргізетін кеден органына алдағы тауарлар әкету туралы мәлімдеуге міндетті.
Қазақстан Республикасынан тыс жерден, еркін кеден аймағы кеден режимінен бөлек кеден режиміндегі еркін кеден немесе арнайы экономикалық аймақтар аумағына тауарлар әкелгенде тауарлар салық және кеден заңдары ережелеріне сәйкес белгіленген тәртіпте салық салуға жатады.
Экономикалық аймақтардағы, сондай-ақ еркін қоймалардағы тауарларға кедендік бақылауды еркін кеден және арнайы аймақтар аумағына түскен, сондай-ақ еркін қоймаларға орналастырылған тауарларға кедендік ресімдеу жүргізетін кеден органы атқарады. Салық заңдарына сәйкес салықтың толық және уақытында төленуін бақылау үшін тауарларды еркін кеден режимінде кедендік ресімдеуді жүргізетін кеден органы жүк қабылдаушы тіркелген жердегі салық комитетіне еркін кеден аймақтары режимінде шетел тауарларын әкелу туралы, сондай-ақ еркін кеден аймақтары режимінің өзгеруіне байланысты көрсетілген тауарлардың бұл аумақтан Қазақстан Республикасы кеден аумағының басқа бөлігіне әкетілгені туралы МКД-ның көшірмесін тапсырады. Салық комитеттері кеден органдарынан алған МКД-ның көшірмесін салық төлеушінің жеке ісіне тігеді және осы Нұсқаулықтың 4-бөліміне сәйкес еркін кеден аймақтары режимінде ресімделген тауарлар бойынша жүк кеден декларациясының мәліметтері салық төлеушіні жоспарлы салық тексерісі кезінде пайдаланады.
Ескерту: 44-тармақтың үшінші, сегізінші, он бесінші бөліктері
өзгертілді, төртінші, бесінші абзацтармен толықтырылды,
төртінші, бесінші бөліктер тиісінше алтыншы және жетінші
бөліктер болып саналып, жаңа редакцияда жазылды, жетінші
абзац алынып тасталынды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 3 қыркүйектегі N 1086
бұйрығымен. V990946_

42. Переработка товаров под таможенным контролем
При ввозе товаров для переработки под таможенным контролем НДС и акцизы не взимаются.
Если оплата услуг по переработке производится частью ввозимого для переработки товара, то эта часть товара подлежит обложению НДС и акцизами в общем порядке, действующем в отношении режима выпуска для свободного обращения. Если оплата услуг производится продуктами переработки, то НДС и акцизом облагается стоимость продуктов переработки, выпускаемых в свободное обращение на территории Республики Казахстан.
43. Временный ввоз и временный вывоз
При временном ввозе НДС и акцизы не взимаются.
44. Свободные таможенные зоны и свободные склады
На территории специальной экономической зоны (СЭЗ) действует режим свободной таможенной зоны.
Под таможенный режим свободной таможенной зоны на территории СЭЗ допускается помещение следующих иностранных товаров: товаров, предназначенных для переработки (за исключением спирта) в соответствии с критериями достаточной переработки, установленными таможенным законодательством Республики Казахстан, а также оборудования.
В свободные таможенные зоны допускается помещение товаров, предназначенных для переработки, а также оборудования.
На свободные склады допускается помещение товаров, предназначенных для переработки (за исключением спирта), оборудования.
При ввозе перечисленных товаров из-за пределов Республики Казахстан, независимо от страны происхождения товаров, либо иностранных товаров с остальной части таможенной территории Республики Казахстан на территорию СЭЗ и помещении их под таможенный режим свободной таможенной зоны или на свободные склады НДС и акцизы не взимаются, если с такими товарами, производятся:
производственные операции по переработке (за исключением спирта). При этом на территории СЭЗ переработка должна осуществляться в соответствии с критериями достаточной переработки;
иные коммерческие операции.
При ввозе перечисленных товаров из-за пределов Республики Казахстан, независимо от страны их происхождения, либо иностранных товаров с остальной части свободной таможенной зоны НДС и акцизы не взимаются, если с такими товарами производятся:
производственные операции по переработке;
иные коммерческие операции.
Взимание налогов и применение мер ответственности в случае осуществления операций, не предусмотренных настоящим пунктом, производится таможенными органами, осуществляющими таможенный контроль за товарами, помещенными под таможенный режим свободной таможенной зоны или свободного склада. При этом, взимание налогов производится в соответствии с налоговым законодательством, а применение мер ответственности за нарушение требований таможенного режима - таможенным законодательством.
При осуществлении с товарами, помещенными под таможенный режим свободной таможенной зоны или свободного склада, производственных и иных операций, полежащих налогообложению в соответствии с налоговым законодательством, такие операции облагаются НДС и акцизами в порядке, установленном налоговым законодательством.
По иностранным товарам, ранее ввезенным на территорию свободной таможенной или специальной экономической зоны в таможенном режиме свободной таможенной зоны либо помещенным на свободные склады (за исключением товаров, происходящих с территорий государств-участников Таможенного союза и ранее ввезенных с указанных территорий на территорию Республики Казахстан или помещенных на свободные склады), при вывозе на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан налоги взимаются таможенными органами в соответствии с условиями выбранных таможенных режимов в общеустановленном порядке. При этом под иностранным товаром понимается товар иностранного производства, не оформленный в таможенном отношении в режиме выпуска для свободного обращения на территории Республики Казахстан.
При ввозе отечественных товаров на территорию свободных таможенных или специальных экономических зон НДС и акцизы не взимаются. В случае ввоза указанных товаров с территории иностранных государств в таможенном режиме свободной таможенной зоны, лицо, перемещающее товары, возвращает суммы НДС и акцизов, ранее выплаченные при экспорте отечественных товаров.
По товарам, произведенным на территории свободных таможенных или специальных экономических зон либо на свободных складах, а также подвергнутым на них достаточной переработке в соответствии с критериями, установленными таможенным законодательством, и вывозимым на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан, на территорию других специальных экономических зон, а также в государства-участники СНГ (за исключением государств, с которыми косвенные налоги применяется по принципу "страны назначения"), НДС и акцизы взимаются налоговыми органами в общеустановленном порядке.
Товары, независимо от страны их происхождения, вывозимые с территории свободных таможенных или специальных экономических зон либо со свободных складов за пределы государств-участников СНГ, а также в государства- участники СНГ, с которыми косвенные налоги применяются по принципу "страны назначения", подлежат освобождению от акцизов и облагаются НДС по нулевой ставке.
При вывозе товаров с территории свободных таможенных или специальных экономических зон лицо, осуществляющее такой вывоз, в соответствии со статьей 164 Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" обязано уведомить о предстоящем вывозе таможенный орган, осуществляющий таможенное оформление товаров, перемещаемых через границу зоны.
При ввозе товаров из-за пределов Республики Казахстан на территорию специальной экономической зоны в таможенном режиме, отличном от таможенного режима свободной таможенной зоны, товары подлежат обложению налогами в соответствии с положениями налогового и таможенного законодательства в установленном порядке.
Таможенный контроль за товарами, находящимися в свободных таможенных и специальных экономических зонах, а также свободных складах, производят таможенные органы, осуществляющие таможенное оформление товаров, поступающих на территорию свободных таможенных и специальных экономических зон, а также помещаемых на свободные склады. Для контроля за полнотой и своевременностью уплаты налогов в соответствии с налоговым законодательством таможенные органы, осуществляющие таможенное оформление товаров в режиме свободной таможенной зоны, представляют в налоговые комитеты по месту регистрации грузополучателей копии ГТД о ввозе иностранных товаров в режиме свободной таможенной зоны, а также на указанные товары, вывезенные с этой территории в связи с изменением режима свободных таможенных зон на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан. Налоговые комитеты подшивают полученные от таможенных органов копии ГТД в дела налогоплательщиков и, в соответствии с разделом 4 настоящей Инструкции, сведения из грузовых таможенных деклараций по товарам, оформленным в режиме свободной таможенной зоны, используют при плановой налоговой проверке налогоплательщика.
Сноска. Пункт 44 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом МГД РК от 3.09.99г. № 1086 V990946_ .

45. Тауарларды кедендік аумақтан тысқары жерде өңдеу.
Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан тауарларды өңдеуге әкеткен кезде бюджетке бұрын төленген ҚҚС және акциз қайтарылуға жатпайды. Бұрын әкетілген қазақстандық тауарлар-өңдеу өнімдерін қайта әкелгенде жөндеу жұмыстары, болмаса өңдеуге байланысты басқа операциялар жүргізілгеннен кейін ҚҚС және акцизден ішінара босатылады. Төленуге жататын салық сомасы қайта өңделетін өнімдерге қолданылатын ставка шамасы (оның ішінде, осы Нұсқаулықтың 1-бөлімінің 2 және 3-тармақтарымен белгіленген Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттер шығарылған және әкелінген тауарларды әкелу кезінде қолданылатын ҚҚС және акциз ставкаларын анықтау ерекшеліктерін ескере отырып) жөндеу жұмыстарының немесе өңдеу құнына көбейту арқылы анықталады. Заңдар тәртібінің күшіне немесе өңдеу шарттарына сәйкес қайтарымсыз жөндеу жұмыстарында егер тауарларды еркін айналымға алғаш шығарып, кейінірек өңдеуге әкеткенде ақаудың барлығы ескерілгенін қоспағанда, ҚҚС және акциз алынбайды.
46. Тауарлардың экспорты.
ҚҚС "арналған елді" принципі бойынша қолданылатын ТМД-ға қатысушы-мемлекеттердің шекарасына тыс жерге, сондай-ақ ТМД-ға қатысушы-мемлекеттерге экспортталатын тауарлар акциз төлеуден босатылады және ҚҚС республиканың салық заңдарына сәйкес нөлдік ставка бойынша алынады.
47. Тауарлардың қайта экспорты.
Қазақстан Республикасының кеден органына тікелей және тек қана қайта экспортқа арналған деп мәлімделген шетелдік тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелгенде ҚҚС және акциз алынбайды. Мұндай тауарлардың нақты қайта экспорты кеден декларациясын қабылдағаннан кейін екі айдан кешіктірілмей жүзеге асырылуы тиіс.
Акцизделген тауарлардың нақты реэкспорты уәкiлеттi банкiнiң кепiлi немесе Қазақстан Республикасының кеден органының депозитiне тиесiлi сома енгiзiлсе не кеден сүйемелдеуi түрiнде қосылған құн салығы мен акциздердi төлеу қамтамасыз етiлген жағдайда жүзеге асырылады. Қосылған құн салығы мен акциздердi төлеудi қамтамасыз етiлуiн қайтару тауарлардың Қазақстан Республикасының кеден аумағынан нақты тысқары шығарылуы расталғаннан кейiн жүзеге асырылады.
Екі ай ішінде тауарлардың нақты қайта экспорты жасалмаған жағдайда ҚҚС және акциз, сондай-ақ оның қайта қаржыландырудың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген 1,5 еселенген ресми ставка мөлшерiнде өсiм кеден органдарына төлеуге жатады.
Тауарларды қайта экспорттау кезінде төленген ҚҚС сомасы және акциз кеден органдарынан қайтаруға жатады, егер де:
табиғи тозу салдарынан болған өзгерістерден немесе қалыпты жағдайдағы тасымалдау және сақтау кезіндегі шығындарды қоспағанда қайта экспортталатын тауарлар әкелген кездегі қалпында болса;
тауарларды қайта экспорттау әкелгеннен кейінгі екі жылдың ішінде жүргізілсе;
қайта экспортталатын тауарлар пайда табу мақсатында қолданылмаса.
Төленген немесе салынған ҚҚС сомасы және акцизді қайтарудың негізі болып кеден органына тапсырылған:
ҚҚС және акциз төлемін қамтамасыз ету мақсатында салынған, ақша қаражаттары қайтарылуға тиісті салық төлеушінің банк деректері көрсетілген, қайтаруды сұраған салық төлеушінің жазбаша өтініші;
әкелу кезінде ресімделген МКД-ның көшірмесі;
төлемге алғандығы туралы төлемнің куәландыратын банктің белгісі бар, есептелген ҚҚС сомасы және акциз алғандығы жөніндегі төлем құжатының көшірмесі және жүргізілген төлемді көрсете отырып мекеменің бірінші басшысының, оның бас бухгалтерінің қолы қойылған, сондай-ақ ұйымның банк және қаржы құжаттарына арналған мөрімен куәландырылған ұйымның банктік шотынан банк көшірмесі;
қайта экспортталатын тауарларды әкелу кезінде ресімделген жүк кеден декларациясының көшірмесі;
тауарларды Қазақстан Республикасы аумағынан (арналған кедендік) іс жүзінде әкетілгендігі туралы Қазақстан Республикасы аумағындағы шекаралық кеденнің белгісі бар және өзінің аумағына іс жүзінде әкелгендігі туралы іргелес мемлекет аумағындағы шекаралық кеденнің белгісі бар тауарлардың ілеспе құжаттары немесе олардың көшірмелері болып табылады.
Ескерту: 47-тармақтың екінші, төртінші бөліктері
өзгертілді, үшінші бөлігі жаңа редакцияда жазылды -
ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 3 қыркүйектегі N 1086 бұйрығымен. V990946_

45. Переработка товаров вне таможенной территории
При вывозе товаров с таможенной территории Республики Казахстан на переработку НДС и акцизы, уплаченные ранее в бюджет, возврату не подлежат. При ввозе продуктов переработки, вывезенных отечественных товаров после произведенного возмездного ремонта либо других операций по переработке предоставляется частичное освобождение от НДС и акцизов. Сумма налога, подлежащая уплате, определяется исходя из ставок, применяемых к продуктам переработки (в том числе с учетом особенностей определения ставки НДС и акциза, применяемой к ввозу товаров, происходящих и ввозимых из государствучастников Содружества Независимых Государств, установленных пунктами 2 и 3 раздела 1 настоящей Инструкции), умноженных на стоимость ремонта или переработки. При безвозмездном ремонте в силу положений законодательства или договора переработки НДС и акциз не взимаются, за исключением случаев, когда при первоначальном выпуске для свободного обращения товаров, вывезенных позднее на переработку, учитывалось наличие дефекта.
46. Экспорт товаров
Товары, экспортируемые за пределы государств-участников СНГ, а также в государства-участники СНГ, с которыми НДС применяется по принципу "страны назначения", освобождаются от уплаты акцизов и облагаются НДС по нулевой ставке в соответствии с налоговым законодательством республики.
47. Реэкспорт товаров
При ввозе на таможенную территорию Республики Казахстан иностранных товаров, заявленных таможенному органу Республики Казахстан в качестве предназначенных непосредственно и исключительно для реэкспорта, НДС и акцизы не взимаются. Фактический реэкспорт таких товаров должен быть осуществлен не позднее двух месяцев со дня принятия таможенной декларации.
Фактический реэкспорт подакцизных товаров осуществляется при условии обеспечения уплаты НДС и акцизов в виде гарантии уполномоченного банка или внесения на депозит таможенного органа Республики Казахстан причитающихся сумм либо таможенного сопровождения. Возврат обеспечения уплаты НДС и акцизов осуществляется после подтверждения фактического вывоза товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
При неосуществлении фактического реэкспорта товаров в течение двух месяцев, НДС и акцизы, а также пени в размере 1,5 кратной официальной ставки рефинансирования, устанавливаемой Национальным Банком Республики Казахстан, подлежат уплате таможенным органам.
При вывозе реэкспортируемых товаров уплаченная сумма НДС и акциза подлежит возврату таможенными органами, если:
реэкспортируемые товары находятся в том же состоянии, в котором они были на момент ввоза, кроме изменений вследствие естественного износа либо убыли при нормальных условиях транспортировки и хранения;
реэкспорт товаров происходит в течение двух лет с момента ввоза;
реэкспортируемые товары не использовались в целях извлечения дохода.
Основанием для возврата уплаченных или внесенных сумм НДС и акцизов служат представленные в таможенный орган:
письменное заявление плательщика, содержащее просьбу о возврате с указанием банковских реквизитов плательщика, куда должны быть возвращены денежные средства, внесенные в качестве обеспечения уплаты НДС и акцизов;
копия ГТД, оформленной при ввозе товара;
копии платежного документа на внесение причитающихся сумм НДС и акцизов с отметкой банка о принятии к оплате, подтверждающей произведенный платеж, и выписки банка из банковского счета организации с отражением произведенного платежа, заверенные подписью первого лица организации, ее главного бухгалтера и печатью организации для банковских и финансовых документов;
копия грузовой таможенной декларации, оформленной при вывозе реэкспортируемых товаров;
товаросопроводительные документы или их копии с отметками пограничной таможни на территории Республики Казахстан (таможня назначения) о фактическом вывозе с территории Республики Казахстан и отметками пограничной таможни на территории сопредельного государства о фактическом ввозе товаров на его территорию.
Сноска. Пункт 47 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом МГД РК от 3.09.99г. № 1086 V990946_ .