Келісім-шарттарды жасасу тәртібі мен шарттары туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті 1999 жылғы 12 сәуір N 94-п бұйрығы. Күші жойылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 11 маусымдағы N 288 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының кеден органдарында лауазымды тұлғалардың қызметтен өтуі туралы ережеге сәйкес, кеден бөлімшелерінің қызметтерін жетілдіру, республика кеден органдарында кадр саясатын тиімді жүргізу, қызметкерлердің бастамашылығы мен дербестігі үшін жағдайлар жасау, жеке құрам арасында қызметтік тәртіпті нығайту мақсатында Бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының кеден органдарындағы қызмет туралы келісім-шартты жасасу тәртібі мен шарттары туралы нұсқаулық бекітілсін.
2. Кеден органдарына қызметке түсуге үміткерлермен, лауазымды қызметкерлермен келісім-шартты жасасу және бұзу кезінде аумақтық кеден органдары қолданылып жүрген заңдарды қатаң басшылыққа алады.
3. Бұйрық Қазақстан Республикасы кеден органдарының барлық жеке құрамының назарына жеткізілсін.
Төрағаның міндетін атқарушы
ҚР МКМ
Кеден комитетінің
1999 жылғы 12 сәуір
N 94-п бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының кеден органдарындағы
қызмет туралы келісім-шартты жасасу тәртібі мен
шарттары туралы
Нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының кеден органдарында кадр саясатын тиiмдi жүргiзу, олардың жеке ерекшелiктерi мен кәсiби дағдыларын ескере отырып қызметкерлердің ынтасы мен дербестiгi үшiн жағдайлар жасау, тараптардың өзара жауапкершiлiктерiн арттыру, қызметкерлердің құқықтық және әлеуметтiк қорғалуын қамтамасыз ету, еңбек келiсiм-шарттарын жасасудың мүмкiн жолымен кеден органдарында қызметтен өту мақсаты үшiн.
2. Осы нұсқаулық Қазақстан Республикасының кеден органдарында қызметтен өту туралы еңбек келiсiм-шарттарын жасасудың жалпы шарттары мен тәртiбiн (бұдан әрi - келiсiм-шарт) реттейдi және Қазақстан Республикасының Конституциясына , Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Мемлекеттiк қызмет туралы" Заң күшi бар Жарлығына , Қазақстан Республикасы Президентiнң "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Заң  күшi бар Жарлығына, Қазақстан Республикасының кеден органдарында лауазымды тұлғалардың қызметтен өтуi туралы ережеге және қолданылып жүрген еңбек заңына негiзделген.
3. Келiсiм-шарт лаузымды тұлғаның және ол бойынша лауазымды тұлға iшкi еңбек тәртiбiне бағына отырып белгілi бiр қызмет бойынша жұмыстарды орындауға мiндеттi тиiстi кеден органының арасындағы келiсiм-шарт, ал кеден органы лауазымды тұлғаға еңбекақы төлеуге және заңдар мен осы тараптардың келiсiмiнде көзделген еңбек жағдайларымен қамтамасыз етуге мiндеттi.
2. Келiсiм-шартты жасасу тәртiбi
4. Кеден органдарына қызметке түсуге құқылы, кеден органдарында қызмет етуге денсаулығы бойынша жарамды және Қазақстан Республикасы Президентiнң "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Заң  күшi бар Жарлығының, Ереженің және басқа да нормативтiк құқықтық актiлердің талаптарына сай келетiн тұлғалармен келiсiм-шарт жасалуы мүмкiн.
5. Келiсiм-шарттар, әдетте, белгілi мерзiмге немесе белгiлi бiр жұмыстарды орындау уақытына арналып жасалады.
6. Келiсiм-шарттар жазбаша нысанда, екi данада жасалады, оларға тараптар қол қояды, тиiстi кеден органының елтаңбалы мөрiмен бекiтіледi. Даналардың бiрi қызметкерге берiледi.
Үмiткер кеден органдарына қызметке түсер кезiнде келiсiм-шарт бойынша оны жұмысқа қабылдауы туралы өтiнiштi ұсынады.
Келiсiм-шарт жасасқан қызметкердi жұмысқа алу кеден органы бастығының тиiстi бұйрығымен ресiмделедi.

Об утверждении Инструкции о порядке и условиях заключения контракта
Приказ Таможенного комитета Министерства государственных доходов от 12.04.1999 года N 94-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13.05.1999 г. за N 755. Утратил силу - приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 11.06.2003г. N 288
Извлечение из приказа Председателя Агентства
таможенного контроля Республики Казахстан
от 11.06.2003г. N 288
"В соответствии с Таможенным кодексом Республики Казахстан приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов и приказы Министра государственных доходов Республики Казахстан согласно приложению...
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Председатель
Приложение
к приказу Председателя
Агентства таможенного
контроля
Республики Казахстан
от 11.06.2003г. N 288
Перечень
некоторых приказов Таможенного комитета
Министерства государственных доходов Республики Казахстан
и приказов Министерства государственных доходов
Республики Казахстан, утративших силу
...
13) Приказ Таможенного комитета Министерства государственных доходов от 12.04.1999 года N 94-П "Об утверждении Инструкции о порядке и условиях заключения контракта"...".
----------------------------------------------------------------
В соответствии с Положением о прохождении службы должностными лицами в таможенных органах Республики Казахстан, в целях совершенствования деятельности таможенных подразделений, проведения эффективной кадровой политики в таможенных органах республики, создания условий для инициативы и самостоятельности работников, укрепления служебной дисциплины среди личного состава
приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке и условиях заключения контракта о службе в таможенных органах Республики Казахстан.
2. Первым руководителям территориальных таможенных органов при заключении контракта и расторжении контракта с кандидатами, поступающими на службу, должностными лицами таможенных органов, строго руководствоваться действующим законодательством.
3. Приказ довести до сведения всему личному составу таможенных органов Республики Казахстан.
И.О. Председателя
Инструкция
о порядке и условиях заключения контракта о
службе в таможенных органах Республики Казахстан
1. Общие положения
1. В целях проведения эффективной кадровой политики в таможенных органах Республики Казахстан, создания условий для инициативы и самостоятельности работников с учетом их индивидуальных особенностей и профессиональных навыков, повышения взаимной ответственности сторон, обеспечения правовой и социальной защищенности работников, прохождение службы в таможенных органах возможно путем заключения трудового контракта.
2. Настоящая инструкция регламентирует общие условия и порядок заключения трудового контракта о службе в таможенных органах Республики Казахстан (далее - контракт) и основана на Конституции  Республики Казахстан, Указе  Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О государственной службе", Указе  Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О таможенном деле в Республике Казахстан", Положении  о прохождении службы должностными лицами в таможенных органах Республики Казахстан (далее - Положение) и на действующем трудовом законодательстве.
3. Контракт есть соглашение между должностным лицом и соответствующим таможенным органом, по которому должностное лицо обязано выполнять работу по определенной должности с подчинением внутреннему трудовому распорядку, а таможенный орган обязан выплачивать должностному лицу заработную плату и обеспечивать условия труда, предусмотренные законодательством и соглашением сторон.
2. Порядок заключения контракта
4. Контракты могут заключаться с лицами впервые поступающими на службу в таможенные органы, годными по состоянию здоровья к службе в таможенных органах и соответствующие требованиям, установленным Указом Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О таможенном деле в Республике Казахстан", Положением и другими нормативными правовыми актами.
5. Контракты, как правило, заключаются на определенный срок или на время выполнения определенной работы.
6. Контракт должен заключаться в письменной форме в двух экземплярах, которые подписываются сторонами, скрепляются гербовой печатью соответствующего таможенного органа. Один из экземпляров передается работнику.
Кандидат при поступлении на службу в таможенные органы представляет заявление о принятии его на работу по контракту.
Прием на службу работника, заключившего контракт, оформляется соответствующим приказом начальника таможенного органа.

7. Ұйымдардың (мекемелердiң) тиiстi кеден органының басшылары арасындағы келiсiм бойынша басқа ұйымдардан (мекемелерден) ауысу тәртiбiмен кеден органдарына қызметке шақырылған лауазымды тұлғалармен шарт жасасудан бас тартуға жол берiлмейдi.
8. Кеден органының есебiнен оқу орындарын бiтiрген тұлғалармен келiсiм-шартта көрсетiлген мерзiмге дейiн жасалмаған, тепе-тең уақытпен есептелетiн сомалар көлемiнде оның оқуы үшiн шығыстарды қызметкерлер қайтару туралы тармақта (оқу орнын бiтiргеннен кейiн 10 жылдық мерзiм аяқталмаса) мiндеттi түрде көрсетiледi.
9. Кеден органдарының лауазымды тұлғалары басқа қызметке немесе басқа жерге қызмет етуге ауысқан кезде олармен келiсiм-шарт жасалуы мүмкiн, оларды тағайындау да кеден органы бастығының тиiстi бұйрығымен ресiмделедi.
10. Келiсiм-шарт тараптардың келiсiмi бойынша қызмет ерекшелiктерiн ескере отырып қосымша жағдайлар, сондай-ақ кеден органының материалдық және қаржылық мүмкiндiктерi көрсетiледi.
11. Келiсiм-шартта қызметкерге белгiленген сынақ, сондай-ақ сынақ мерзiмi көрсетiлуi қажет.
12. Келiсiм-шарт келiсiм-шарттың өзiнде көрсетiлген келiсiм-шарттың iс-әрекетi басталатын күннен бастап күшiне енедi.
13. Келiсiм-шарт жасасқан қызметкердiң еңбек кiтапшасында:
"Қызметке (қызметтiң аты, бөлiмшенiң атауы көрсетiледi) келiсiм-шарт бойынша тағайындалды" деген жазу жазылады.
3. Келiсiм-шарттың мазмұны
Келiсiм бойынша келiсiм-шартта тараптар мыналарды көрсеткенi орынды:
14. Келiсiм-шарт тараптарының атауын және қажеттi реквизиттерiн.
15. Келiсiм-шартты жасасу мақсаты мен мәнiн, сондай-ақ нақтылы қызметтi және алдағы жұмыс iстейтiн орнын көрсете отырып, атқаруға жататын жұмыстардың түрi мен құрамын.
Ажырамас бөлiгi ретiнде бiлiктiлiк талаптары, лауазымдық нұсқаулықтар және басқа да құжаттар келiсiм-шартқа қоса берiледi.
16. Жұмыс нәтижелерiне қойылатын нақтылы талаптарды.
17. Келiсiм-шарттың әрекет ету мерзiмiн. Келiсiм-шарт 5 жылға дейiнгi мерзiмге жасалуы мүмкiн. Келiсiм-шарттың нақтылы мерзiмi тараптардың келiсiмдерiмен анықталады. Тараптардың келiсiмi бойынша келiсiм-шарттың әрекет ету мерзiмi аяқталғаннан кейiн ол ұзартылуы немесе жаңа мерзiмге жасалуы мүмкiн.
18. Қызметкердiң еңбегiн ұйымдастыру шарттарын. Атап айтқанда, келiсiм-шартта кеден органының iшкi тәртiбiнің қағидаларына қызметкердiң бағынатындығы, қызметтiк мiндеттерiн орындау үшiн оны жабдықтармен, материалдармен және басқа да құралдармен қамтамасыз ету тәртiбi мен шарттары көрсетiлуi тиiс.
Тараптардың келiсiмi бойынша келiсiм-шартта заңдарда белгiленгеннен кем емес жыл сайынғы еңбек демалысының ұзақтығы көрсетiледi.

7. Не может быть отказано в заключении контракта лицам, приглашенным на службу в таможенные органы в порядке перевода из других организаций (учреждений) по согласованию между руководителями организации (учреждения) и соответствующего таможенного органа.
8. В контракте, заключенного с лицами, окончившими учебные заведения за счет Таможенного комитета, в обязательном порядке указывается пункт о возмещении сотрудником расходов на его обучение (в случае, если не истек 10-летний срок после окончания учебного заведения) в размере суммы, исчисляемой пропорционально времени, не отработанного до указанного срока.
9. Контракт может заключаться с должностными лицами таможенных органов при переводе их на другую должность или на службу в другую местность, назначение которого также оформляется соответствующим приказом начальника таможенного органа.
10. В контракте по соглашению сторон могут указываться дополнительные условия с учетом особенностей службы, а также материальных и финансовых возможностей таможенного органа.
11. В контракте необходимо отразить испытание, установленное работнику, а также срок испытания.
12. Контракт вступает в силу с даты начала, указанной в самом контракте.
13. В трудовой книжке работника, с которым заключен контракт, делается запись: "Назначен на должность (указываются должности, наименование подразделения) по контракту".
3. Содержание контракта
В контракте по соглашению сторон целесообразно отражать:
14. Наименование сторон контракта и их необходимые реквизиты.
15. Цель и предмет заключения контракта, а также вид и состав подлежащей выполнению работы, с указанием конкретной должности и места предстоящей работы.
К контракту могут прилагаться как неотъемлемая его часть квалификационные требования, должностные инструкции и другие документы.
16. Конкретные требования к результатам работы.
17. Срок действия контракта. Контракт может быть заключен на срок до 5 лет. Конкретный срок контракта определяется соглашением сторон. По окончании срока действия контракта по соглашению сторон он может быть продлен или заключен на новый срок.
18. Условия организации труда работника. В частности, в контракте может быть оговорено подчинение работника правилам внутреннего распорядка таможенного органа, порядок и условия обеспечения его оборудованием, материалами и другими средствами для выполнения служебных обязанностей.
По соглашению сторон в контракте устанавливается также продолжительность ежегодного отпуска, которая не должна быть меньше установленной законом.

19. Қызметкерге еңбекақы төлеудiң шарттарын, материалдық ынталандырудың нысандарын, түрлерiн және көлемiн.
20. Қолданылып жүрген заңдармен және басқа да нормативтiк актiлермен белгiленген тараптардың құқықтарын.
Шартта жұмыс берушiнiң енгiзулерiн қарастыру қажет:
- қызмет бабы мүддесiне жұмысшының атқарған қызметi бойынша орташа еңбек ақысынан кем емес еңбегiн өтеумен, оны күнтiзбелiк жыл бойынша бiр айға дейiн мерзiмге шартта көрсетiлмеген мiндеттердi орындауға тарту үшiн лауазым мiндетiне өзгерiс;
- қосымша шарт жасаспай қызметкердi оның келiсiмiмен басқа лауазымға немесе басқа жерге қызметке ауыстыру;
- қызметкердi өзінiң жеке өтiнiмi бойынша кiшi лауазымға немесе жұмыстағы жетiмсiздiгi мен кемшiлiгi үшiн тәртiптiк жаза, жеке тәртiпсiздiгi үшiн, заңда белгіленген тәртiппен қосымша шарт жасаспай ауыстыру.
21. Келiсiм-шарт шарттарын сақтау жөнiндегi тараптардың мiндеттемелерiн және оларды бұзғаны үшiн жауапкершiлiгiн.
Қызметкердiң ажыратылмайтын мiндеттерiнің бiрi сыбайлас жемқорлық және қолданылып жүрген заңдарды, қызмет этикасын сақтаудағы басқа бұрмалаушылық көрiнiстерiне қарсы тұру.
22. Қызметкерге әлеуметтiк-тұрмыстық және басқа да жағдайлар жасау жөнiндегi жұмыс берушiнң мiндеттемесiн. Мысалы, тұрғын үй беру, мектепке дейiнгi балалар мекемелерiнде баланы орынмен қамтамасыз ету, санаторийлерге берiлетiн жолдамалармен қамтамасыз ету және т.б..
23. Келiсiм-шарт тараптары арасында туындаған дауларды (жанжалдарды) шешу тәртiбiн. Ол қолданылып жүрген заңдарға қайшы келмеуiн қарастыру қажет.
24. Келiсiм-шартты мерзiмiнен бұрын бұзудың негiздемесiн, шартын және тәртiбiн.
25. Тараптардың өзара келiсуiн талап ететiн басқа да мәселелердi. Лауазымдық нұсқаулықтар мен басқа да құжаттар келiсiм-шартқа қоса берiлуi мүмкiн.
Келiсiм-шартты әзiрлеу кезiнде оңдағы көзделген шарттар кез-келген жағдайда қолданылып жүрген заңдарға қарағанда қызметкердiң жағдайын төмендетпеуiн ескеру маңызды.
Сондай-ақ келiсiм-шарт жасасқан қызметкерге кеден органдарының лауазымды қызметкерлерi үшiн белгiленген жеңілдіктер мен кепілдіктер толығымен қолданылуы керектігі ескерілуі тиіс.
4. Келісім-шартты өзгерту және тоқтату
26. Келiсiм-шартқа өзгерiстер мен толықтырулар тек тараптардың келiсiмiмен ғана енгiзiледi және тараптардың қосымша келiсiмдерге қол қоюы жолымен ресiмделедi (1-қосымша).
27. Келiсiм-шарт:
- келiсiм-шарттың әрекет ету мерзiмi аяқталғаннан кейiн;
- тараптардың келiсiмi бойынша;
- келiсiм-шартта көзделген жағдайларда келiсiм-шарттың әрекет ету мерзiмi аяқталғанға дейiн тараптардың бiрiнiң бастамасы бойынша тоқтатылады.

19. Условия оплаты труда работника, формы, виды и размеры материального поощрения.
20. Права сторон, определенные действующим законодательством и другими нормативными актами:
Необходимо предусмотреть в контракте возможность внесения работодателем:
- в интересах службы изменений в должностные обязанности работника, привлечения его к выполнению обязанностей не предусмотренных контрактом на срок до одного месяца в течение календарного года, с оплатой труда не ниже среднего заработка по прежней работе;
- перемещение работника с его согласия на другую должность или на службу в другую местность без заключения дополнительного контракта;
- перевод работника на низшую должность по его личной просьбе или в порядке дисциплинарного взыскания за недостатки и упущения в работе, личную недисциплинированность, в установленном законодательством порядке без заключения дополнительного контракта.
21. Обязательства сторон по соблюдению условий контракта и ответственность за их нарушение.
Одной из неотъемлемых обязанностей работника должно содержать противостояние проявлениям коррупции и другим нарушениям действующего законодательства, соблюдения норм служебной этики.
22. Обязательства работодателя по созданию социально-бытовых и других условий работнику. Например, предоставление жилья, обеспечение ребенка местом в детском дошкольном учреждении, обеспечение путевками в санаторий и др.
23. Порядок разрешения споров (конфликтов), возникающих между сторонами контракта. Следует предусмотреть, чтобы он не противоречил действующему законодательству.
24. Основания, условия и порядок досрочного расторжения контракта.
25. Другие вопросы, требующие взаимного соглашения сторон. К контракту могут прилагаться должностные инструкции и другие документы.
При разработке контракта важно учитывать, что в любом случае предусмотренные в нем условия не должны ухудшать положения работника по сравнению с действующим законодательством.
Следует также учесть, что на работника, заключившего контракт, должны полностью распространяться льготы и гарантии, установленные для должностных лиц таможенных органов.
4. Изменение и прекращение контракта
26. Изменения и дополнения вносятся в контракт только по соглашению сторон и оформляются путем подписания сторонами дополнительных соглашений (приложение 1).
27. Контракт прекращается:
- по истечении срока действия контракта;
- по соглашению сторон;
- по инициативе одной из сторон до истечения срока действия контракта в случаях, предусмотренных контрактом.

28. Қызметкермен жасалған келiсiм-шартты тоқтату тиiстi кеден органының бастығының бұйрығымен ресiмделедi.
29. Оның әрекет ету мерзiмi аяқталуына байланысты келiсiм-шарт тоқтатылған кезде (егер жұмыс берушi қызметкермен келiсiм-шарттың әрекет ету мерзiмiн ұзартуға ниет бiлдiрмесе) келiсiм-шартты тоқтату туралы бұйрық келiсiм-шарттың әрекет ету мерзiмi аяқталғанға дейiн 10 күннен кешiктiрмей шығарылады.
Келiсiм-шарт тоқтатылған қызметкер бұйрықпен танысуы тиiс. Танысу фактiсi бұйрықтағы қызметкердің жеке қолымен расталады.
30. Келiсiм-шарттың әрекет ету мерзiмi аяқталуына байланысты қызметкер қызметтен босаған кезде келiсiм-шарт жасасқан қызметкердiң еңбек кiтапшасында: "ҚР кеден органдарында лауазымды қызметкерлердiң қызметтен өтуi туралы ереженiң 205-тармағының 5-тармақшасы бойынша кеден органдарынан қызметтен босатылды (келiсiм-шартта көзделген қызмет ету мерзiмi аяқталуына байланысты)" деген жазу жазылды.
31. Егер тараптар келiсiм-шарт бойынша өздерiнің қатынастарын және келiсiм-шарттың әрекет ету мерзiмi аяқталғаннан кейiн жалғастыруға тiлек бiлдiрсе, онда олар бұрынғы келiсiм-шарттың әрекет ету мерзiмiн қосымша келiсiм-шартпен немесе жаңа келiсiм-шарт жасасумен дер кезiнде ұзартады.
32. Тараптардың келiсiмi бойынша келiсiм-шарттың тоқтатылуы екi тараптың қол қойылуымен оның әрекет ету мерзiмiнің аяқталуына дейiн келiсiм-шартты мерзiмiнен бұрын бұзу туралы келiсiммен ресiмделедi.
33. Келiсiм-шарттың әрекет ету мерзiмi аяқталғанға дейiн тараптың бiрiнің бастамасы бойынша келiсiм-шарт бұзылған жағдайда мынадай тәртiптердi ұстану ұсынылады:
а) егер жұмыс берушi келiсiм-шартты өзiнiң бастамасы бойынша мерзiмiнен бұрын бұзуға ниет бiлдiрсе, онда ол белгiлi-бiр күнмен келiсiм-шартты бұзуға деген өзiнiң ниетi туралы мәлiмдейдi және келiсiм-шарттың немесе Ереженiң тиiстi тармағына сiлтеме жасай отырып, келiсiм-шартты бұзу негiзiн көрсетедi;
б) егер қызметкердiң мерзiмiнен бұрын бұзуға деген ниетi болса, онда ол өзiнiң ниетi туралы жұмыс берушiге оның атына жазған өтiнiшiнде хабарлайды. Өтiнiште ол келiсiм-шартты бұзуға деген оған түрткi болған себептi және келiсiм-шартта немесе Ережеде көзделген келiсiм-шартты бұзу үшiн тиiстi негiздеменi келтiредi.
34. Еңбек туралы заңға сәйкес жұмыс берушiнiң бастамасы бойынша келiсiм-шартты мерзiмiнен бұрын мынадай жағдайларда:
- жасына байланысты толық зейнетақы алуға құқығы болған жағдайда - қызметкердің зейнет жасына жеткенде;
- денсаулық жағдайы бойынша - әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысы негiзiнде;
- кеден органы таратылғанда (қайта құрылғанда);
- штаттар (саны) қысқартылғанда;
- сынақ мерзiмi iшiнде қызметкердiң қызмет етуге жарамсыздығы анықталғанда;
- қызметтiк тәртiптердi жүйелi немесе бiрнеше рет өрескел бұзғаны үшiн;
- кеден органы лауазымды тұлғасының дәрежесiн кемсiтетiн әрекет жасағаны үшiн;
- соттың айыптау үкiмi заңды күшiне енуiне байланысты жүзеге асырылуы мүмкiн.

28. Прекращение контракта с работником оформляется приказом начальника соответствующего таможенного органа.
29. При прекращении контракта в связи с истечением срока его действия (если работодатель не намерен продлить срок действия контракта с работником) приказ о прекращении контракта издается не позднее, чем за 10 дней до истечения срока действия контракта.
С приказом должен быть ознакомлен работник, с которым прекращается контракт. Факт ознакомления удостоверяется личной подписью работника в приказе.
30. При увольнении работника в связи с истечением срока действия контракта в трудовой книжке работника, с которым заключен контракт, делается запись: "Уволен из таможенных органов по п.п. 5, п. 205 Положения о прохождении службы должностными лицами в таможенных органах РК (в связи с истечением срока службы, предусмотренного контрактом)".
31. Если стороны по контракту желают продолжить свои отношения и после истечения срока действия контракта, то они заблаговременно продлевают срок действия прежнего контракта путем подписания дополнительного соглашения или заключают новый контракт.
32. Прекращение контракта по соглашению сторон до истечения срока его действия оформляется соглашением о досрочном расторжении контракта, подписываемым обеими сторонами.
33. В случае расторжении контракта по инициативе одной из сторон до истечения срока действия контракта рекомендуется придерживаться следующего порядка:
а) если работодатель намерен расторгнуть контракт досрочно по своей инициативе, то он издает приказ, в котором заявляет о своем намерении расторгнуть контракт с определенной даты и указывает на основания расторжения контракта со ссылкой на соответствующий пункт контракта или Положения;
б) если намерение досрочно расторгнуть имеется у работника, то о своем желании он сообщает работодателю в заявлении на его имя. В заявлении он приводит причины, побудившие его к расторжению контракта и соответствующие основания для расторжения контракта, предусмотренные контрактом или Положением.
34. Досрочное расторжение контракта по инициативе работодателя в соответствии с законодательством о труде может быть осуществлено в следующих случаях:
-  достижения работником пенсионного возраста при наличии права на полную пенсию по возрасту;
- по состоянию здоровья - на основании заключения военно-врачебной комиссии;
- ликвидации (реорганизации) таможенного органа;
- сокращения штатов (численности);
- обнаружившейся непригодности к службе работника в течение испытательного срока;
- за систематическое или однократное грубое нарушение служебной дисциплины;
- за совершение проступка, дискредитирующего звание должностного лица таможенного органа;
- в связи с вступлением в законную силу обвинительного приговора суда.

35. Уақытша еңбекке жарамсыздығы салдарынан қатарынан 4 айдан артық уақыт iшiнде жұмысқа келмеген жағдайларды қоспағанда, уақытша еңбекке жарамсыздығы кезеңiнде, сондай-ақ кәсiпорын толық таратылғаннан басқа жағдайларда қызметкердің демалыста болу кезеңiнде қызметкердің келісiм-шартты бұзуына және кеден органдарынан босатылуына жол берiлмейдi.
36. Қолданылып жүрген заңдарға сәйкес қызметкердің бастамасы бойынша келiсiм-шартты мерзiмiнен бұрын бұзу мынадай:
- келiсiм-шартта көзделген функциялар мен мiндеттердi орындауға кедергi келтiретiн қызметкердің ауруы немесе мүгедектiгi;
- еңбек зандарының ережелерiн, келiсiм-шарт шарттарын және басқа да дәлелдi себептер бойынша жұмыс берушi бұзған жағдайларда жүзеге асырылуы мүмкiн.
37. Қызметкердің бастамасы бойынша келiсiм-шартты мерзiмiнен бұрын бұзу туралы - екi ай, ал дәлелдi себептер болған жағдайда - бiр ай бұрын жұмыс берушiге жазбаша ескертсе жүзеге асырылуы мүмкiн.
38. Тараптар арасындағы келiсiм бойынша ескерту мерзiмi бiткенге дейiн келiсiм-шарт бұзылуы мүмкiн.
39. Қызметкерге тәуелсiз себептер бойынша келiсiм-шарт мерзiмiнен бұрын бұзылған жағдайда оған босатылу жәрдемақысы төленедi. Босатылу жәрдемақысының мөлшерi еңбек туралы заңдармен белгiленгеннен кем болмауы керек.
Сонымен бiрге материалдық, мүлiктiк жауапкершiлiк немесе оның кiнәсiнен (келiсiм-шарт шарттарын бұзу, делелсiз себептермен жұмысқа шықпау және т.б.) келiсiм-шартты мерзiмiнен бұзу нәтижесiнде кеден органына келтiрiлген зиянның орнын толтыру жөнінде қызметкерге өзге де жауапкершіліктер келісім-шартта қарастырылуы мүмкін.
40. Келісім-шартта көзделген, бірақ қолданылып жүрген заңдарда көзделмеген негіздемелер бойынша келісім-шартты бұзу кезінде, ҚазССР-нің Еңбек туралы заңдар кодексінің 31-бабының 1-тармағына сәйкес қызметтен босатылады, ол туралы еңбек кітапшасында тиісті жазба жасалады.
5. Қорытынды ережелер
41. Бұл ретте, осы нұсқаулықта көзделген, сондай-ақ келісім-шарттың үлгілік нысанында орын алған шарттар ұсыныстық сипатқа ие және қызметтен өту, кеден органы алдында тұрған нақтылы міндеттердің ерекшеліктері мен айрықшылықтарын, сондай-ақ мекеменің материалдық-қаржылық мүмкіндіктерін ескере отырып, тараптардың келісімі бойынша дербес анықталады.
1-қосымша
_______________________________бастығымен жасалған
(кеден органының атауы)
келісім-шартқа
________ Қосымша келісім
_______________ қаласы        "___"_____________ 1999 ж.
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан
Республикасындағы кеден ісі туралы" Заң  күші бар Жарлығы,
Қазақстан Республикасының кеден органдарында лауазымды
тұлғалардың қызметтен өтуі туралы ереже және қолданылып жүрген
еңбек заңы негізінде әрекет ететін, бұдан әрі "жұмыс беруші"
дер аталатын  _______________________________ бастығы,
(кеден органының атауы, тегі, аты-жөні)
бірінші тараптан, және бұдан әрі "қызметкер" деп аталатын
_______________________________________________ екінші тараптар,
(дербес атағы, тегі, аты-жөні, қызметкердің лауазымы)
мына төмендегілер туралы осы қосымша келісімді жасасты:

35. Не допускается расторжение контракта и увольнение из таможенных органов работника в период временной нетрудоспособности, кроме случаев неявки на работу в течение более 4-х месяцев подряд вследствие временной нетрудоспособности, а также в период пребывания работника в отпуске, за исключением случая полной ликвидации предприятия.
36. Досрочное расторжение контракта по инициативе работника в соответствии с действующим законодательством может быть осуществлено в следующих случаях:
- болезни или инвалидности работника, препятствующих выполнению функций и обязанностей, предусмотренных контрактом;
- нарушения работодателем положений трудового законодательства, условий контракта и по другим уважительным причинам.
37. Досрочное расторжение контракта по инициативе работника может быть осуществлено, если он предупредил об этом работодателя письменно за два месяца, а при наличии уважительных причин - за один месяц.
38. По договоренности между сторонами контракт может быть расторгнут и до истечения срока предупреждения.
39. В случае досрочного расторжения контракта по независящим от работника причинам ему выплачивается выходное пособие. Размер выходного пособия не может быть менее установленного законодательством о труде.
В то же время в контракте может быть предусмотрена материальная, имущественная ответственность или иная ответственность работника по возмещению ущерба, нанесенному им таможенному органу в результате досрочного расторжения контракта по его вине (нарушение условий контракта, прогулы без уважительных причин и т.п.).
40. При расторжении контракта по основаниям, предусмотренным контрактом, но не предусмотренным действующим законодательством, увольнение производится в соответствии со статьей 31 п.1 КЗоТ Каз.ССР (соглашение сторон), о чем делается соответствующая запись в трудовой книжке.
5. Заключительное положение
41. Предусмотренные настоящей инструкцией условия, носят рекомендательный характер. Окончательные условия определяются самостоятельно по соглашению сторон с учетом специфики и особенностей прохождения службы и конкретных задач, стоящих перед таможенным органом, а также материально-финансовых возможностей учреждения.
Приложение № 1
Дополнительное соглашение №___
к контракту с начальником ________________________________
(наименование таможенного органа)
город__________                                "__"________1999г.
Начальник _______________________________________________________
(наименование таможенного органа, фамилия, имя,
__________, именуемый в дальнейшем "работодатель" действующий на
отчество)
основании Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу
Закона, "О таможенном деле в Республике Казахстан", Положением о
прохождении службы должностными лицами в таможенных органах
Республики Казахстан и действующим трудовым законодательством, с
одной стороны, и ________________________________________________
(персональное звание, Ф. И.О. должность
______________, именуемый в дальнейшем "работник" с другой
сотрудника)
стороны, заключили настоящее дополнительное соглашение о
нижеследующем:

1. Қызметкер келісім-шартқа қосымша мынадай міндеттер мен
функцияларды орындайды:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
2. Келісім-шарттың _________тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
3. Келісім-шарттың __________  тармағы күші жойылған деп танылсын.
Қызметкер                     Жұмыс беруші
__________________         ___________________
тегі, аты-жөні                лауазымы, атағы
__________________        ____________________
төлқұжат, берілген күні    тегі, аты-жөні
__________________        ____________________
қолы, күні                 қолы, күні, мөрі

1. Работник в дополнение к контракту выполняет следующие
обязанности и функции:___________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
2. Пункт ______ контракта изложить в следующей редакции:________
_________________________________________________________________
3. Пункты _________________ контракта признать утратившими силу.
Работник                                  Работодатель
__________________                          __________________
(Ф.И.О.)                                 должность, звание
__________________                          __________________
№ паспорта, дата выдачи                            Ф.И.О.
__________________                          __________________
подпись, дата                          подпись, дата, печать