Оралман (репатриант), реэмигрант, қоныс аударушы, сондай-ақ мәжбүрлі түрде қоныс аударушы мәртебесін анықтау тәртібі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Көші-қон және демография жөніндегі Агенттігі 1999 жылғы 12 мамырдағы N 5 бұйрығы. Күші жойылды - ҚР көші-қон және демография жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 8 тамыздағы N 60-ө бұйрығымен.
"Халықтың көші-қон туралы" Қазақстан Республикасының заңын  және "Көші-қон және демография жөніндегі Қазақстан Республикасының агенттігі мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 12 қаңтардағы N 8 қаулысын  орындау мақсатында бұйырамын:
1. Оралман (репатриант), реэмигрант, қоныс аударушы, сондай-ақ мәжбүр түрде қоныс аударушы мәртебесін анықтау тәртібі туралы Нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың 1 тармағы "Оралман (репатриант), реэмигрант, қоныс аударушы, сондай-ақ мәжбүр түрде қоныс аударушы мәртебесін анықтау тәртібі туралы Нұсқаулық" Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
3. Қазақстан Республикасының Көші-қон және деморгафия жөніндегі агенттігі 1998 жылғы 28 желтоқсандағы N 38 бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
Төраға
Көші-қон және демография жөніндегі
Қазақстан Республикасы Агенттігінің
12 мамыр 1999 ж. N 5 бұйрығымен
бекітілді
Оралман (репатриант), реэмигрант, қоныс аударушы
сондай-ақ мәжбүр түрде қоныс аударушы мәртебесiн
анықтау туралы
Нұсқаулық
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының "Халықтың көшi-қоны туралы" Заңын  жүзеге асыру мақсатымен қабылданды, сондай-ақ оралман (репатриант), реэмигрант, қоныс аударушы мәртебесiн анықтау тәртiбiн және шарттарын айқындайды.
2. Осы Нұсқаулық күшi Қазақстан Республикасына ерiктi түрде қоныс аударушы шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға, сондай-ақ мәжбүрлiк қоныс аударушыларға жүредi.
2 тарау. Оралман (репатриант), реэмигрант, қоныс
аударушы сондай-ақ мәжбүрлiк қоныс аударушы
мәртебесiн беру шарттары
3. Осы Нұсқаулықта төмендегi ұғымдар мен терминдер қолданады:
1) оралман (репатриант)
2) реэмигрант
3) қоныс аударушы
4) мәжбүрлiк қоныс аударушы.
4. Оралман (репатриант) мәртебесi жаппай саяси жазалау құрбандары болып табылатын жергiлiктi ұлт өкiлдерiне, сондай-ақ олардың ұрпақтарына берiледi.
Оралман (репатриант) мәртебесiн берудi сұрайтын адамдар өкiлеттi көшi-қон органының аймақтық қызмет орындарына мына құжаттарды тапсыруға мiндеттi:
Оралман (репатриант) мәртебесiн беру туралы өтiнiш.
Өтiнiш берушi мен онымен бiрге қоныс аударған отбасы мүшелерiнiң жеке бастарын куәландыратын құжаттар (төлқұжаттар, жеке куәлiктер, туылуы туралы куәлiктер, неке туралы куәлiктер және басқалар).
Ата-аналарының Қазақстан шекарасынан тысқары жерде туылған мөрзiмiн құжатпен растау немесө жазалау жылдары Қазақстан аумағынан эмиграцияға кеткендiгiн растайтын куәлердiң көрсетулерi немесе басқа құжаттар (мемлекеттiк компетентi органдарының елден шығу құжаттары немесе Қазақстан Республикасының шетелдегi дипломатиялық өкiлдiктерiнiң құжаттары).

Об Инструкции о порядке определения статуса репатрианта (оралман), реэмигранта, переселенца, а также вынужденного переселенца
Приказ Агентства по миграции и демографии Республики Казахстан от 12 мая 1999 года N 5. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19.05.1999г. за N 767. Утратил силу - Приказом Агентства Республики Казахстан по миграции и демографии от 8 августа 2003 г. N 60
С целью реализации Закона Республики Казахстан "О миграции населения" Z970204_  и постановления Правительства Республики Казахстан "Вопросы Агентства по миграции и демографии Республики Казахстан" P980008_  от 12 января 1998 г. № 8 приказываю:
1. Утвердить Инструкцию о порядке определения статуса репатрианта (оралман), реэмигранта, переселенца, а также вынужденного переселенца.
2. Пункт 1 настоящего приказа вступает в силу со дня государственной регистрации "Инструкции о порядке определения статуса репатрианта (оралман), реэмигранта, переселенца, а также вынужденного переселенца" в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Отменить приказ Агентства Республики Казахстан по миграции и демографии от 28 декабря 1998 г. № 38.
Председатель
Инструкция
о порядке определения статуса репатрианта (оралман),
реэмигранта, переселенца, а также вынужденного переселенца
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция принята с целью реализации Закона Республики Казахстан "О миграции населения"  Z970204_   и определяет условия и порядок приобретения статуса репатрианта (оралман), реэмигранта, переселенца и вынужденного переселенца.
2. Действие настоящей Инструкции распространяется на иностранных граждан и лиц без гражданства, добровольно переселяющихся в Республику Казахстан на постоянное или временное жительство, а также вынужденных переселенцев.
Глава 2. Условия присвоения статуса репатрианта (оралман),
реэмигранта, переселенца, а также вынужденного переселенца
3. В настоящей Инструкции используются следующие понятия и термины:
1) репатриант (оралман);
2) реэмигрант;
3) переселенец;
4) вынужденный переселенец.
4. Статус репатрианта (оралман) присваивается лицам коренной национальности, являющимися жертвами массовых политических репрессий, а также их потомкам.
Лица, ходатайствующие о предоставлении статуса репатрианта (оралман), обязаны представить в территориальные службы уполномоченного миграционного органа следующие документы:
ходатайство о предоставлении статуса репатрианта (оралман);
документы, удостоверяющие личность ходатайствующего и членов семьи, переселяющихся с ним (паспорта, удостоверения личности, свидетельства о рождении, свидетельства о браке и прочие);
документальное подтверждение даты рождения родителей за пределами Казахстана или свидетельские показания, подтверждающие эмиграцию с территории Казахстана в годы репрессии, или другие документы (документы компетентных органов государства выезда или дипломатических представительств Республики Казахстан за рубежом).

5. Мәжбүрлi қоныс аударушы мәртебесi өзiнiң тұрақты тұратын жерiнен өзiне және оның отбасы мүшелерiне саяси, ұлттық, дiни және басқа себептермен жасалған күш көрсету салдарынан кетiп қалуға мәжбүр болған Қазақстан Республикасы азаматтары болып табылатын және басқа мелекет аумағында тұратын адамдарға берiледi.
Мәжбүрлi қоныс аударушы мәртебесiн сұраған адамдар өкiлеттi көшi-қон органының аймақтық қызмет органдарына мына құжаттарды тапсыруға мiндеттi:
Мәжбүрлi қоныс аударушы мәртебесiн беру туралы өтiнiш.
Өтiнiш берушi мен отбасы мүшелерiнiң жеке бастарын куәландыратын құжаттар (төлқұжаттар, жеке куәлiктер, туылуы туралы куәлiктер, неке туралы куәлiктер және басқалар).
Қазақстан Республикасының шетелдегi дипломатиялық өкiлдiгiнiң тиiстi растайтын құжаттары немөсе тұрған елi аумағында оған және оның отбасы мүшелерiне қарсы антиимандық саяси әрекеттер жасалғанын растайтын куәлер көрсетiлiмдерi.
6. Қоныс аударушы мәртебесi басқа мемлекет аумағында өзiнiң уақытша немесө тұрақты тұратын орынын ерiктi түрде тастап кеткен және Қазақстан Республикасына Қазақстан Республикасының "Халықтың көшi-қоны туралы" Заңының 1 бабында айқындалған мақсатпен келген шетелдiктерге және азаматтығы жоқ адамдарға берiледi.
Қоныс аударушы мәртебесiн беру туралы өтiнiш берген адамдар оралман (репатриант) мәртебесiн берудi сұрайтын адамдар өкiлеттi көшi-қон органының мына құжаттарды тапсыруға мiндеттi:
Өтiнiш берушi мен отбасы мүшелерiнiң жеке бастарын растайтын құжаттар (төлқұжаттар, жеке куәлiктер, туылуы туралы куәлiктер, неке туралы куәлiктер және басқалар).
Қоныс аударушы мәртебесiн беру туралы өтiнiш.
Сондай-ақ Қазақстан Республикасына келу мақсатына байланысты мына құжаттар берiледi:
Қазақстан Республикасы аумағында туылғаны немесе бұдан бұрын тұрғанын растайтын құжат;
Қазақстан Республикасы аумағында тiкелей туыстарының тұратынын растайтын құжаттар, өтiнiш берушiнiң Қазақстан Республикасына көшiп келуiне олардың жазбаша келiсiмi;
Бас бостандығынан айырған орындардан босатқаны туралы анықтама (егер сотталған адам қылмыс жасағанға дейiн Қазақстан Республикасы аумағында тұрақты тұрған болса).
7. Реэмигрант мәртебесi эмиграциядан Қазақстан Республикасына ерiктi түрде қайтып оралған адамдарға, егер олар Қазақстан Республикасында туылған болса, берiледi.
Реэмигрант мәртебесiн берудi өтiнген адамдар өкiлеттi көшi-қон органының аймақтық қызмет орындарына мына құжаттарды тапсыруға мiндеттi:
Өтiнiш берушi мен отбасы мүшелерiнiң жеке бастарын растайтын құжаттар (төлқұжаттар, жеке куәлiктер, туылуы туралы куәлiктер, неке туралы куәлiктер және басқалар).
Реэмигрант мәртебесiн беру туралы өтiнiш.
3 тарау. Көшiп келушiлер (иммигрант) ретiнде тану
туралы өтiнiштердi қарау тәртiбi

5. Статус вынужденного переселенца присваивается лицам, являющимися гражданами Республики Казахстан, вынуждено покинувшие место своего постоянного жительства в силу совершенного над ним и его членами семьи насилия по политическим, национальным, религиозным и другим мотивам и находящееся на территории другого государства.
Лица, ходатайствующие о представлении статуса вынужденного переселенца, обязаны представить в территориальную службу уполномоченного миграционного органа следующие документы:
ходатайства о предоставлении статуса вынужденного переселенца;
документы, удостоверяющие личность ходатайствующего и членов его семьи (паспорта, удостоверения личности, свидетельства о браке, рождения и прочие);
соответствующие подтверждающие документы дипломатических представительств Республики Казахстан за рубежом или свидетельские показания, подтверждающие политические антигуманные действия против него и членов его семьи на территории страны пребывания.
6. Статус переселенца присваивается иностранцам и лицам без гражданства добровольно покинувшим место своего временного или постоянного жительства на территории другого государства и прибывших в Республику Казахстан с целью, определенной статьей 1 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" Z970204_  .
Лица, ходатайствующие о предоставлении статуса переселенца, обязаны представить в территориальную службу уполномоченного миграционного органа:
документы, подтверждающие личность ходатайствующего и членов семьи (паспорт, удостоверение личности, свидетельства о браке, рождении и прочие);
ходатайство о представлении статуса переселенца.
Также, в зависимости от цели прибытия в Республику Казахстан, представляются следующие документы:
документ, подтверждающий рождение или проживание ранее на территории Республики Казахстан;
документы, подтверждающие проживание прямых родственников на территории Республики Казахстан, их письменные согласия на переселение ходатайствующего в Республику Казахстан;
справка об освобождении из мест лишения свободы (если осужденный до совершения преступления постоянно проживал на территории Республики Казахстан).
7. Статус реэмигранта присваивается лицам добровольно возвращающимся в Республику Казахстан из эмиграции, если они родились на территории Республики Казахстан.
Лица, ходатайствующие о представлении статуса реэмигранта, обязаны представить в территориальные службы уполномоченного миграционного органа следующие документы:
ходатайство о представлении статуса реэмигранта;
документы, подтверждающие личность ходатайствующего и членов семьи и факт рождения на территории Республики Казахстан (паспорта, удостоверения личности, свидетельства о браке и рождении и прочие).
Глава 3. Порядок рассмотрения ходатайства
о признании их иммигрантами

8. Оралман (репатриант), реэмигрант, немесе мәжбүрлi қоныс аударушы деп тану үшiн жеке адам тiкелей өзi Қазақстан Республикасының шетелдегi дипломатиялық өкiлдiгiне және консулдық мекемесiне немесе көшi-қон және демография жөнiндегi Қазақстан Республикасы Агенттiгiне (бұдан әрi өкiлеттi орын) тiкелей Қазақстан Республикасына көшiп келу және көшiп келушi (иммигрант) мәртебесiн алу туралы өтiнiш жасау керек.
Өтiнiш берушi адам және отбасы мүшелерi Қазақстан Республикасы аумағында тұрған жағдайда өтiнiш өкiлеттi органның аймақтық қызмет орнына берiледi.
9. Оралман (репатриант), реэмигрант, қоныс аударушы сондай-ақ мәжбүрлi түрде қоныс аударушы мәртебесiн анықтау процедурасы аталған құжаттардан басқа мыналарды ескередi:
Бекiтiлген үлгiмен анкета толтыру;
Анкетада көрсетiлген мәлiметтердiң шындығын тексеру (бағалау) мақсатымен өтнiш берушiлермен әңгiме өткiзу;
Өтiнiш берушiнi оралман (репатриант), реэмигрант, қоныс аударушы сондай-ақ мәжбүрлi қоныс аударушы деп тану немесе мәртебе беруден дәлелдi түрде бас тарту туралы шешiм қабылдайды.
10. Аймақтық орган оралман (репатриант), реэмигрант, қоныс аударушы сондай-ақ мәжбүрлi қоныс аударушы деп тану туралы шешiмдi қажет құжаттар тапсырылғаннан кейiн бес күн iшiнде қабылдайды.
11. Оралман (репатриант), реэмигрант, қоныс аударушы сондай-ақ мәжбүрлi қоныс аударушы деп тану туралы шешiм осы анықтамалық негiзiнде өкiлеттi органның тиiстi аймақтық қызмет орындарымен құжаттар тiркелгеннен кейiнгi отыз күн iшiнде қабылданады.
12. Белгiленген тәртiппен оралман (репатриант) деп танылған адамдарға куәлiк берiледi, ал реэмигранттарға, қоныс аударушыларға, мәжбүрлi қоныс аударушыларға немесе көшiп келушiлерге (иммигранттарға) ішкi істер органдарында тiркелу және Қазақстан Республикасының ықтиярхат (вид на жительство) алу үшiн белгiленген үлгiмен анықтама берiледi.
13. Иммигрант ретiнде танудан бас тартқан жағдайда өтiнiш бiлдiрушiге шешiм қабылданғаннан бастап он күн iшiнде шешiмнiң көшiрмесi түрiмен жазбаша хабарлама тапсырылады. Егер өтiнiш бiлдiрушi Қазақстан Республикасы аумағынан тысқары жақта жүрген болса, онда оған шешiмнiң көшiрмесi Қазақстан Республикасының шетелдегi дипломатиялық өкiлдiктерi және консулдық мекемелерi арқылы жiберiледi, онда керi қағу себептерi көрсетiледi және қабылданған шешiмдi жоғары тұрған өкiлеттi органда немесе сот жолымен жазбаша шешiмдi алғаннан кейiнгi бiр ай iшiнде шағымданып қайта қарау ретi айтылады.
14. Өтiнiш берушiнi және оның отбасы мүшелерiн иммигрант ретiнде танудан бас тарту туралы шешiм Iшкi Iстер органдарына оны Қазақстан Республикасы аумағынан соңғы тұрған елiне жiберудi (департация) ұйымдастыру үшiн жолданады.
4. Қазақстан Республикасы аумағындағы
оралмандар (репатрианттар), реэмигранттар, қоныс
аударушылар сондай-ақ мәжбүр түрде аударушылар
құқықтары

8. Лицо, для признания его репатриантом (оралман), реэмигрантом, переселенцем или вынужденным переселенцем должно обратиться лично в дипломатические представительства и консульские учреждения Республики Казахстан за рубежом или непосредственно в Агентство по миграции и демографии Республики (далее - уполномоченный орган) Казахстан с ходатайством об иммиграции в Республику Казахстан и присвоения статуса иммигранта.
В случае нахождения ходатайствующего лица и членов семьи на территории Республики Казахстан ходатайства подаются в территориальные службы уполномоченного органа.
9. Процедура определения и установления статуса репатрианта (оралман), реэмигранта, переселенца и вынужденного переселенца, кроме перечисленных документов предполагает:
заполнение анкеты установленной формы;
собеседование с ходатайствующим, с целью проверки (оценки) достоверности сведений, указанных в анкете;
принятие решения о признании ходатайствующего репатриантом (оралман), реэмигрантом, переселенцем или о мотивированном отказе в присвоении статуса.
10. Территориальный орган принимает решение о регистрации ходатайства о признании лица репатриантом (оралман), реэмигрантом, переселенцем или вынужденным переселенцем в течение пяти дней со дня представления необходимых документов.
11. Решение о признании лица репатриантом (оралман), реэмигрантом, переселенцем или вынужденным переселенцем принимаются соответствующими территориальными службами уполномоченного органа на основании настоящей Инструкции в течение тридцати дней со дня регистрации документов.
12. Лицам, признанным в установленном порядке репатриантом (оралман) выдается удостоверение, а реэмигрантам, переселенцам, вынужденным переселенцам или иммигрантам выдается справка установленного образца для регистрации в органах внутренних дел и получения вида на жительство в Республике Казахстан.
13. При отказе в признании лица иммигрантом ходатайствующему в десятидневный срок со дня принятия решения вручается письменное уведомление в виде копии решения. Если ходатайствующий находится за пределами территории Республики Казахстан, то ему направляется копия решения через дипломатические представительства и консульские учреждения Республики Казахстан за рубежом с указанием причин отказа и о порядке обжалования принятого решения в вышестоящем уполномоченном органе или в судебном порядке в течение 1-го месяца со дня получения письменного решения.
14. Решение об отказе ходатайствующему в признании его и членов семьи иммигрантами направляется в органы внутренних дел для организации выезда (департации) лица, с территории Республики Казахстан в страну последнего места жительства.
Глава 4. Права репатриантов (оралман),
реэмигрантов, переселенцев и вынужденных переселенцев
на территории Республики Казахстан

15. Оралман (репатриант), қоныс аударушы мәртебесi бар адамдар өздерiнiң бұрын тұрған елiне қайта оралуға қақылы.
16. Мәжбүрлi қоныс аударушы мәртебесi барлар және олардың отбасы мүшелерi Қазақстан Республикасының "Халықтың көшi-қон туралы" Заңында көрсетiлген негiздерге байланысты олар тастап кеткен елдiң аумағына өз ықтиярларынсыз қайтарыла алмайды.
17. Оралман (репатриант) мәртебесiн алғандар мемлекет тарапынан Заңда көзделген жеңiлдiктер, жәрдемпұлдар және басқа да атаулы жәрдемдер түрлерiн пайдалануға құқылы.
18. Оралман (репатриант), қоныс аударушы және реэмигрант мәртебесiн алғандар барлық құқықтар мен еркiндiктердi пайдаланады, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Конституциясында, Заңдарда және халықаралық келiсiм-шарттарда көзделген барлық мiндеттердi, Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық праволық актiлiрiнде белгiленген алып тастаулардан өзгесiн орындауды мойнына алады.
Қазақстан Республикасына
көшіп келуші деп тану туралы
Өтініш
Кімге _____________________________________________________________
__________________________________________________________________
Кімнен_____________________________________________________________                                Аты-жөні
Азаматтығы_________________________________________________________
қай мемлекеттің
уақытша тұратын мекен-жайы_________________________________________
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Жанұя құрамы___________  адам
__________________________________________________________________
Аты-жөні      Туған жылы,           Туыстық
айы, күні            қатынасы
__________________________________________________________________
_________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Тұратын жерімді тастауға мәжбүр болған себептер :_________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Мені және менің жанұя мүшелерімді Қазақстан Республикасы
репатриант оралман, реэмигрант, қоныс аударушы, мәжбүрлі қоныс
аударушы (қажеттісін сызу керек) мәртебесін беруіңізді сұраймын.
Өтініш білдірушінің қолы    __________________________________
Көші-қон және демография басқармасының
Шешімі
N _______                              "____"_____________199__ ж.
Көші-қон және демография басқармасы _____________________________
_________________________________________________________________
(аты-жөні)
көшіп келуші (оралман (репатриант), реэмигрант, қоныс аударушы,
мәжбүрлі қоныс аударушы) деп тану туралы өтінішін қарай отырып,
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан республикасының Заңына  сәйкес
_________________________________________________________________                          (аты-жөні)
деп тану жөнінде шешім қабылдады.
Ескертпе. Егер адамды көшіп келуші иммигрант деп танудан бас
тартса немесе көшіп келуші мәртебесін жойса шешімді алғаннан кейін
30 күн мерзімінде Қазақстан Республикасы Заңдарына сәйкес сот
арқылы жоғарғы өкілетті органға шағымдануға болады.
Көші-қон және демография
басқармасының бастығы                  ____________________
Қазақстан Республикасына
көшіп келуші деп тану туралы
өтініш білдірушінің
Анкетасы N______
1. Аты, жөні, фамилиясы______________________________________
__________________________________________________________________
2. Туған жылы, айы, күні_____________________________________
3. Туған жері________________________________________________
4. Азаматтығы________________________________________________
5. Ұлты______________________________________________________
6. Жеке басын куәландыратын төлқұжаты немесе басқадай құжаттары
(аты, сериясы, номері, қашан және кім берген)
__________________________________________________________________
_________________________________________________________________

15. Лица, имеющие статус репатрианта (оралман), переселенца, имеют право возвратиться в страну прежнего места жительства.
16. Лица, имеющие статус вынужденных переселенцев и члены их семей, не могут быть возвращены против их воли на территорию страны, которую они покинули по основаниям, указанным в Законе Республики Казахстан "О миграции населения" Z970204_  .
17. Лица, получившие статус репатрианта (оралман) имеют право на льготы, пособия и другие виды адресной помощи со стороны государства, предусмотренные законодательством.
18. Лица, имеющие статус репатрианта (оралман), переселенца и реэмигранта, пользуются всеми правами и свободами, а также несут все обязанности, установленные Конституцией, законами и международными договорами Республики Казахстан, за исключением изъятий, установленных нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Решение
управления по миграции и демографии
N___ от____________ г.
Управление по миграции и демографии, согласно Закону Республики
Казахстан "О миграции населения", рассмотрев ходатайство о признании
иммигрантом (репатриант, реэмигрант, переселенец, вынужденный
переселенец) ______________________________________________________
приняло решение признать______________________________________
(фамилия, имя, отчество)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Примечание: В случае отказа в признании лица иммигрантом или
лишения статуса иммигранта, решение, в соответствии с Законом
Республики Казахстан, может быть обжаловано в вышестоящем
уполномоченном органе или в судебном порядке в течение 30 дней
со дня получения решения.
Начальник управления
по миграции и демографии                 ___________________
М.П.                              подпись
Ходатайство
о признании иммигрантов в Республике Казахстан
(Кому)________________________________________________________________
______________________________________________________________________
от ___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
гражданина(ки) ______________________________________________________
(какого государства)
временно проживающего(ей)____________________________________________
(адрес)
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
состав семьи _____________________человек
______________________________________________________________________
№ :      Ф.И.О.               : Год, дата рождения: Степень родства
___:___________________________:___________________:__________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Вынужден(а) покинуть место своего жительства по причине______________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Прошу признать меня и членов моей семьи репатриантом (оралман),
реэмигрантом, переселенцем, вынужденным переселенцем (нужное подчеркнуть)
в Республике Казахстан.
__________________________
(подпись ходатайствующего)
Журнал
регистрации лиц, ходатайствующих о признании их
иммигрантом на территории Республики казахстан
______________________________________________________________________
№:    Ф.И.О.        :  Дата и   : Гражданство : Состав : №, дата
пп:                  :  место    :             : семьи  : принятия
:                  :  рождения :             :  (чел.): решения
__:__________________:___________:_____________:________:_____________
1 :      2           :    3      :     4       :   5    :     6
__:__________________:___________:_____________:________:_____________
______________________________________________________________________
продолжение таблицы:
______________________________________________________________________
Дата и           :    Дата          :   Снятие        :  Примечание
роспись          : перерегистрации  :   с учета       :
в получении      :                  :                 :
решения или      :                  :                 :
удостоверения    :                  :                 :
___________________:__________________:_________________:_____________
7          :       8          :        9        :     10
___________________:__________________:_________________:_____________
______________________________________________________________________
Анкета № _______
ходатайствующего о признании иммигрантов
в Республике Казахстан
1. Фамилия, имя, отчество_____________________________________________
______________________________________________________________________
2. Число, месяц и год рождения________________________________________
3. Место рождения_____________________________________________________
4. Гражданство _______________________________________________________
5. Национальность_____________________________________________________
6. Паспорт или иной документ, удостоверяющий личность (наименование,
серия, номер, когда и кем выдан)___________________________________
______________________________________________________________________

7. Жанұялық жағдайы_________________________________________
8. Жанұя құрамы ______________________________________ адам
9. Менімен бірге қоныс аударған отбасы мүшелері туралы
деректер:
__________________________________________________________________
Аты-жөні    Туған жылы,   Жеке басын           Ұлты    Азаматтығы
айы,күні      куәландыратын
құжаттардың сериясы
және берілген
уақыты. Қуаттылық
мерзімі
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
10. Тұратын мекен-жайы_______________________________________
11. Көрсетілген мекен-жайға жанұяның барлық мүшелері тұра ма?
Егер "жоқ" болса жанұя мүшелерінен кімдер, қайда, қандай
мекен-жайда тұратындығын көрсетіңіз.
___________________________________________________________
12. Сіздің жанұяңыздағы 18 жасқа толғандарының төлқұжаттары
бар ма? (Бар, жоқ) Егер "жоқ" болса кімнің не себепті төлқұжаты
жоқ екендігін көрсетіңіз
____________________________________________________________
13. Сіз және сіздің жанұяңыз қандай мемлекеттен қашан
келдіңіз?
(Толық жазыңыз)___________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
14. Егер сіз, азаматы болып табылмайтын мемлекеттен келген
болсаңыз, онда сізге және сіздің жанұяңырға қоныс аударушы
мәртебесін беру туралы өтініш білдірдіңіз бе?____________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
15. Сіз және жанұя мүшелеріңіз қандай тілдерді меңгерген
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
16. Сіз және жанұя мүшелеріңізде мүгедектер бар ма? Егер "бар"
болса кім және қандай топтағы мүгедек_____________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
17. Сіз және Сіздің жанұя мүшелеріңіз көшіп кеткен
мемлекетіңізде кезекті немесе шарт бойынша әскери қызметте болды
ма? Егер "иә", кім, қашан әскери қызмет атқарды.
18. Сіз және Сіздің жанұя мүшелеріңіз қылмыстық жауапкершілікке
тартылды ма? (Иә, жоқ) Егер "иә", кім, қашан, қанша мерзімге
__________________________________________________________________

7. Семейное положение_________________________________________________
8. Состав семьи ___________человек.
9. Сведения о других членах семьи, прибывших со мной:
______________________________________________________________________
№:   Ф.И.О.  : Дата    :№, серия паспорта  :Национальность:Гражданство
:           :рождения :или иного документа:              :
:           :         :удостоверяющего    :              :
:           :         :личность кем и     :              :
:           :         :когда выдан.       :              :
:           :         :Срок действия      :              :
_:___________:_________:___________________:______________:___________
10. Место жительства__________________________________________________
______________________________________________________________________
11. Все ли члены семьи проживают по указанному адресу. Если "нет",
укажите, кто из членов семьи и по какому иному адресу проживают___
__________________________________________________________________
12. Имеют ли члены Вашей семьи, достигшие 18-летнего возраста паспорта
(да/нет).
Если "нет", укажите, кто не имеет паспорт и по какой причине_______
__________________________________________________________________
13. Когда и из какого государства Вы и члены Вашей семьи прибыли,
причины (изложите подробно)_______________________________________
__________________________________________________________________
14. Если Вы прибыли с территории государства не своего гражданства,
обращались ли там за предоставлением Вам и Вашей семье статуса
иммигранта________________________________________________________
__________________________________________________________________
15. Какими языками владеете Вы и члены Вашей семьи____________________
__________________________________________________________________
16. Имеете ли Вы или члены Вашей семьи инвалидность___________________
(да/нет). Если "да", то укажите, кто и какой группы_______________
__________________________________________________________________
17. Находились ли Вы или члены Вашей семьи на военной службе по призыву
или по контракту в государстве проживания (выбытия). Если "да",
укажите, кто и когда служил _______________________________________
__________________________________________________________________
18. Привлекались ли Вы или члены Вашей семьи к уголовной ответственности
за совершение преступления ____ (да/нет). Если "да", укажите кто,
когда, по приговору какого суда и на какой срок___________________
__________________________________________________________________