Бухгалтерлік есептің 29 Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған шығындарды есепке алу ережесін (стандартын) бекіту туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі 1999 жылғы 19 мамыр N 210. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 24 маусымда тіркелді. Тіркеу N 824. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2007.06.21. N 217 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2007.06.21. N  217  (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің "Бухгалтерлік есеп туралы" 1995 жылғы 26 желтоқсандағы N 2732 Заң күші бар  Жарлығына  сәйкес Бұйырамын:
1. Бухгалтерлік есептің 29 Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған шығындарды есепке алу ережесі (стандарты) (бұдан әрі - Ереже) (стандарт) бекітілсін.
2. Ереже (стандарт) ғылыми зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған шығындарды есепке алу әдістемесін айқындайды.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп және аудит әдіснамасы басқармасы Ережені (стандартты) заңдармен белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркеуді қамтамасыз етсін.
4. Ереже (стандарт) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді деп белгіленсін.
5. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 1998 жылғы 1 желтоқсандағы N 551 және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Бухгалтерлік есеп және аудит әдіснамасы департаментінің 1998 жылғы 24 қарашадағы N 168 бұйрықтарының күші жойылған деп танылсын.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау бірінші қаржы вице-министрі Ж.Ж.Ертілесоваға жүктелсін.
Қазақстан Республикасы
Премьер-министрінің
орынбасары-Қаржы министрі
Қазақстан Республикасы
қаржы Министрлігінің
1999 жылғы 19.05. N 210
бұйрығымен бекітілген
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық
жұмыстарға шығындар есебі
29 бухгалтерлік есебінің Ережесі /стандарты/
Мақсаты және қызмет ауқымы
Ескерту: Стандарттың барлық мәтiнi бойынша "субъектiлер", "субъект", "субъектiнiң" деген сөздер "ұйымдар", "ұйым", "ұйымның" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Қаржы министрінің 2002 жылғы 4 қарашадағы N 558   бұйрығымен .
1. Бұл Ереже /стандарт/ оларды тану мақсатында ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-кострукторлық жұмыстарға жұмсалатын шығындарды есептеу әдiстемесiн анықтайды.
2. Ереженi/стандартты/ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарға шығындарды есептеуде барлық ұйымдар *  қолданады.
Егер, ұйым ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарды шарттар бойынша өзге ұйым үшiн мұндай жұмыстармен байланысты тәуекелдер мен экономикалық пайдаларды тапсырысшы көтеретiндей шартпен жүргiзсе, онда мұндай жұмыстарды жүргiзетiн ұйым бұл шығындарды "Тауарлы-материалдық қорлардың есебi" 7-БЕС немесе "Күрделi құрылыс мердiгерлiгiнiң шарттары" 12-БЕС сәйкес есептейдi. Тәуекелдер мен экономикалық пайданы алушы шығындарды осы Ережеге /стандартқа/ сәйкес есепке алады.

Об утверждении Положения (стандарта) бухгалтерского учета 29 "Учет затрат на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 мая 1999 года N 210. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26.06.1999г. N 824. Утратил силу - приказом Министра финансов РК от 21 июня 2007 г. N 217 (вводится в действие с 1 января 2008 года)
Сноска. Приказ Министра финансов РК от 19 мая 1999 г. N 210 утратил силу приказом Министра финансов РК от 21 июня 2007 г. N  217  (вводится в действие с 1 января 2008 г.)
В соответствии с  Указом  Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 26 декабря 1995 г. N 2732 "О бухгалтерском учете" приказываю:
1. Утвердить Положение (стандарт) бухгалтерского учета 29 "Учет затрат на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы" (далее - Положение (стандарт).
2. Установить, что Положение (стандарт) определяет методику учета затрат на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы с целью их признания.
3. Управлению методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан обеспечить регистрацию Положения (стандарта) в Министерстве юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке.
4. Установить, что Положение (стандарт) вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Считать утратившими силу приказы Министерства финансов
Республики Казахстан от 1 декабря 1998 г. N 551 и Департамента
методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов
Республики Казахстан от 24 ноября 1998 г. N 168.
6. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на
первого вице-Министра финансов - Ертлесову Ж.Д.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан -
Министр финансов
Положение (стандарт) бухгалтерского учета 29
Учет затрат на научно-исследовательские
и опытно-конструкторские работы  <*>
Сноска. По тексту стандарта слова "субъектами", "субъект", "субъекта", "субъекты" заменены "организациями", "организация", "организации", "организации" -  приказом  Министра финансов Республики Казахстан от 4 ноября 2002 года N 558.
Цель и сфера действия
1. Данное Положение (стандарт) определяет методику учета затрат на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы с целью их признания.
2. Положение (стандарт) применяется всеми организациями при учете затрат на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы.
В случае, если организация производит научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы по договорам для другой организации с условием, что риски и экономические выгоды, связанные с такими работами будут понесены заказчиком, то организация, производящая такие работы, учитывает эти затраты в соответствии с СБУ 7 "Учет товарно- материальных запасов" или СБУ 12 "Договоры подряда на капитальное строительство". Получатель рисков и экономических выгод учитывает затраты в соответствии с данным Положением (стандартом).  <*>
Сноска. Пункт 2 с изменениями -  приказом  Министра финансов Республики Казахстан от 4 ноября 2002 года N 558.

3. Ереженiң /стандарт/ қызмет аясына өнеркәсiптiң өндiрушi салаларындағы мұнай, газ және минералдық кен орындарындағы барлау және өңдеу жұмыстарына шығындар қарастыру енбейдi, алайда бұл Ереже /стандарт/ осы салалардағы ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарға пайдаланыла алады.
Анықтамалар
4. Ғылыми-зерттеу жұмыстары - жаңа ғылыми немесе техникалық бiлiмдер мен түсiнiктер алу мақсатында жүргiзiлетiн жоспарлы зерттеулер.
5. Тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстар - ғылыми-зерттеу немесе басқа да бiлiм салаларын пайдалану негiзiнде, оларды коммерциялық пайдаланғанға дейiн, жаңа және барынша жетiлдiрiлген механизмдердi, өнiмдерді, технологияларды, жүйелердi немесе қызметтердi жоспарлау және жобалау.
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық
жұмыстарға шығындардың құрамдас бөліктері
6. Ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстар шығындары осы жұмыстарды iске асыруға тiкелей байланысты барлық салалар, сондай-ақ қызметтiң осындай түрiне жеткiлiктi негiзде бөлiнуi мүмкiн сомалар енгiзiлуi керек.
* 1-сілтеме алынып тасталынды - ҚР Қаржы министрінің 2002 жылғы 4 қарашадағы N 558   бұйрығымен .
Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға шығындарды тану
Ғылыми-зерттеу жұмыстарына шығындар
7. Ғылыми-зерттеу жұмыстарына шығындар олар шыққан есептi кезеңде танылады және кейiнгi есептi кезеңдердiң активi болып мойындалмайды.
Тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарға шығындар
8. Тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарға шығындарды егер олар 9 тармақшада анықталған активтердi тану шарттарына жауап бермесе ғана сол есептi кезеңнiң шығыны деп тану керек. Әуел баста шығын ретiнде танылған тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарға шығындарды кейiнгi есептi кезеңдерде актив ретiнде мойындауға болмайды.
9. Егер тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстардың шығындары төмендегi талаптарға жауап берсе, оны актив ретiнде тану қажет:
1) тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарға шығындарды үлкен сенiмдiлiкпен анықтауға болады;
2) тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстар өнiмiнiң техникалық орындалуы көрсетiлуi мүмкiн;
3) ұйым тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстардың өнiмiн өндiруге және пайдалануға ниеттенуде;
4) тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстар өнiмiн өткiзу рыногының болуы немесе оны субъектiнiң өз iшiнде пайдалану жоспарланса-пайдалылығы көрсетiлуi мүмкiн;
5) тиiстi ресурстардың болуы немесе оларды аяқтау, рынокқа шығару мүмкiндiгi, тәжiрибелiк-конструкторлық өнiмiн пайдалану iс жүзiнде көрсетiлуi мүмкiн.
Бұл жағдайда актив ретiнде танылған тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстар шығыны осы жұмыстарға одан әрi жұмсалатын шығындарды алып тастағанда келешектегi экономикалық пайда есебiнен толтырылатын сомадан, тиiстi өндiрiстiк шығындардан, сондай-ақ өнiмдi тiкелей маркетингтеу кезiнде болатын өткiзу және әкiмшiлiк шығындарынан аспауы керек.

3. В сферу действия Положения (стандарта) не входит рассмотрение затрат на разведку и разработку нефтяных, газовых и минеральных месторождений в добывающих отраслях промышленности, однако, данное Положение (стандарт) применимо к затратам на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы в этих отраслях.
Определения
4. Научно-исследовательские работы - оригинальные и планируемые исследования, проводимые в целях получения новых научных или технических знаний и понятий.
5. Опытно-конструкторские работы - планирование и проектирование новых и более совершенных материалов, механизмов, продуктов, технологий, систем или услуг до начала их коммерческого производства на основе применения результатов научно-исследовательских или других знаний.
Составные затрат на научно-исследовательские и
опытно-конструкторские работы
6. Затраты на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы должны включать все суммы, которые связаны непосредственно с осуществлением этих работ, а также суммы, которые могут распределяться на разумной основе на такого вида деятельность.
Признание затрат на научно-исследовательские и
опытно-конструкторские работы
Затраты на научно-исследовательские работы
7. Затраты на научно-исследовательские работы признаются как расход в тот отчетный период, когда они понесены и не признаются как актив в последующие отчетные периоды.
Затраты на опытно-конструкторские работы
8. Затраты на опытно-конструкторские работы следует признавать как расход в тот отчетный период, когда они были понесены, если только они не отвечают критериям признания актива, определенным в пункте 9. Затраты на опытно-конструкторские работы, первоначально признанные как расход, не следует признавать как актив в последующие отчетные периоды.
9. Затраты на опытно-конструкторские работы следует признавать как актив, если они отвечают следующим критериям:
1) можно с большой степенью достоверности определить сумму затрат на опытно-конструкторские работы;
2) техническая выполнимость продукта опытно-конструкторских работ может быть продемонстрирована;
3) организация намеревается произвести и поставить на рынок или использовать продукт опытно-конструкторских работ;
4) наличие рынка сбыта продукта опытно-конструкторских работ или, если его планируется применять внутри организации, полезность может быть продемонстрирована;
5) наличие соответствующих ресурсов или их доступность для завершения, поставки на рынок или применения продукта опытно-конструкторских работ могут быть продемонстрированы.
При этом, затраты на опытно-конструкторские работы, признанные как актив, не должны превышать сумму, которая может быть возмещена за счет соответствующих будущих экономических выгод, после вычета дальнейших затрат на опытно-конструкторские работы, соответствующих производственных затрат, а также затрат на реализацию и административных затрат, понесенных непосредственно при маркетинге продукта.

10. 9 тармақшада анықталған активтi тану талаптарына жауап беретiн тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстар шығындарын, материалдық емес актив деп есептеу керек.
Ашып көрсету
11. Ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарды жүзеге асыратын ұйымдар мыналарды ашып көрсетуi керек:
1) есепті кезеңде шығыс ретінде танылған ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар шығынының сомасы;
2) есепті кезеңде актив ретінде танылған тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар шығынының сомасы.

10. Затраты на опытно-конструкторские работы, отвечающие критериям признания актива, определенным в параграфе 9, следует учитывать как нематериальный актив.
Раскрытие
11. Организации, осуществляющие научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы, должны раскрывать:
1) сумму затрат на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы, признанные как расход в отчетном периоде;
2) сумму затрат на опытно-конструкторские работы, признанные как актив в отчетном периоде.