Сайлау заңдарының бұзылғандығы жөнінде азаматтардың өтініштерін сайлау комиссияларында қарау туралы
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы 1999 жылғы 9 шілдедегі N 13/206 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 14 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 836. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 2015 жылғы 13 ақпандағы № 2/256 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 13.02.2015 № 2/256 қаулысымен.
«Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 28 қыркүйектегі Конституциялық Заңының 12-бабының 1) тармақшасына және 20-бабының 9-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Сайлау науқанын өткізу барысына сайлау комиссияларының және олардың лауазымды адамдарының азаматтардың сайлау құқықтарын бұзатын шешімі және іс әрекеті (немесе іс әрекетсіз) жоғарғы тұрған сайлау комиссияларында шағым жасалуы мүмкін.
2. Әрбір сайлау учаскесінде дауыс беру күні азаматтардың өтініштерін тіркеу журналдары болуға тиіс. Сайлау учаскесінде дауыс беру аяқталғаннан кейін учаскелік сайлау комиссиясының төрағасы өтініштер журналын тиісті қалалық, аудандық сайлау комиссиясына тексеруге береді. Сайлау учаскесінің үй-жайында жалпы көпшіліктің танысуы үшін жоғары тұрған сайлау комиссияларының, соттардың, прокуратура органдарының телефондары мен мекенжайларының тізімдері ілінеді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Орталық сайлау комиссиясы Төрағасының 09.12.2014 № 23-251 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Сайлаушылар, кандидаттардың сенімді адамдары, байқаушылар сайлау барысында сайлау заңдарының бұзылғаны анықталған жағдайда оны қалпына келтіру үшін учаскелік сайлау комиссиясының төрағасына мәлімдеуге хақылы.
4. Учаскелік сайлау комиссиясының төрағасы орын алған кемшілікті қалпына келтірмеген жағдайда сайлаушы, кандидаттың сенім білдірген адамы, байқаушы жоғары сайлау комиссиясына мәлімдеуге хақылы.
5. Сайлау комиссияларының сайлау заңдарын бұзғаны туралы арыздардың келіп түсуіне орай жоғары тұрған сайлау комиссиялары көрсетілген фактілерді тексеру туралы шешім қабылдайды.
6. Сайлау барысында жоғары сайлау комиссиясына келіп түскен өтініштер жөніндегі шешім өтініштің комиссияға келген сәтінен бастап, үш күн мерзімде, ал сайлау қарсаңында және сайлау күні жедел түрде қабылданады.
Егер, өтініштерде келтірілген фактілер қосымша тексеруді талап еткен жағдайда, ол бойынша шешім өтініштің келіп түскен күнінен бастап жеті күннен кешіктірмей қабылданады.

О рассмотрении в избирательных комиссиях обращений граждан о нарушении избирательного законодательства
Постановление Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 9 июля 1999 г. № 13/206 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14.07.1999г. за N 836. Утратило силу постановлением Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан от 13 февраля 2015 года № 2/256
Сноска. Утратило силу постановлением Центральной избирательной комиссии РК от 13.02.2015 № 2/256.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 12 и пунктом 9 статьи 20 Конституционного закона Республики Казахстан от 28 сентября 1995 года «О выборах в Республике Казахстан», Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. В ходе проведения выборной кампании решения и действия (или бездействие) избирательных комиссий и их должностных лиц, нарушающие избирательные права граждан, могут быть обжалованы в вышестоящую избирательную комиссию.
2. На каждом избирательном участке в день голосования должны находиться журналы регистрации обращений граждан. По окончании голосования на избирательном участке председатель участковой избирательной комиссии представляет журнал обращений на проверку в соответствующую городскую, районную избирательную комиссию. В помещении избирательного участка для всеобщего ознакомления вывешиваются списки телефонов и адресов вышестоящих избирательных комиссий, судов, органов прокуратуры.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Центральной избирательной комиссии РК от 09.12.2014 № 23/251 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3. Избиратели, доверенные лица кандидатов, наблюдатели при выявлении нарушений избирательного законодательства в ходе выборов вправе обратиться к председателю участковой избирательной комиссии для устранения выявленных нарушений.
4. В случае неустранения нарушений председателем участковой избирательной комиссии избиратель, доверенное лицо кандидата, наблюдатель вправе обратиться в вышестоящую избирательную комиссию.
5. При поступлении заявлений о нарушениях избирательного законодательства избирательными комиссиями вышестоящие избирательные комиссии принимают решение о проверке указанных фактов.
6. Решения по обращениям, поступившим в вышестоящую избирательную комиссию в ходе выборов, принимаются в трехдневный срок с момента поступления обращения в комиссию, а накануне и в день выборов - немедленно.
В случае, если факты, содержащиеся в обращениях, требуют дополнительной проверки, решения по ним принимаются на позднее семи дней со дня поступления обращения.

7. Жоғары тұрған сайлау комиссиясы қажет болған жағдайда өтініштің нақтылығы бойынша төменгі тұрған комиссияның шешімін өзгертуге немесе тоқтатуға өздігінен шешім қабылдауға хақылы.
8. Сайлау комиссиясының мүшелері төменгі сайлау комиссиясының қызметіне өздері мүшелері болып табылатын сайлау комиссиясының тиісті шешімінсіз араласуға хақысы жоқ.
9. Сайлау комиссияларының шешімі мен іс әрекетіне, сондай-ақ сот тәртібімен шағым жасалуы мүмкін. Жоғары тұрған сайлау комиссиясына алдын-ала хабарласу сотқа мәлімдеу үшін міндетті шарт болып табылмайтын.
10. Осы қаулы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде оны тіркеген кезден бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
төрайымы
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясының
хатшысы

7. Вышестоящая избирательная комиссия вправе принять самостоятельное решение по существу обращения, отменив или приостановив при этом, в случае необходимости, решение нижестоящей комиссии.
8. Члены избирательной комиссии не вправе вмешиваться в
деятельность нижестоящих избирательных комиссий без соответствующего
решения избирательной комиссии, членами которой они являются.
9. Решения и действия избирательных комиссий также могут быть
обжалованы в судебном порядке. Предварительное обращение в вышестоящую
избирательную комиссию не является обязательным условием для обращения
в суд.
10. Настоящее постановление вступает в силу с момента его
регистрации Министерством юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан
Секретарь
Центральной избирательной комиссии
Республики Казахстан