2. Проведение голосования
5. Председатель участковой избирательной комиссии регулирует количество избирателей, находящихся в помещении для голосования в одно и то же время.
6. Находящиеся в помещении для голосования лица обязаны строго соблюдать правила, установленные избирательной комиссией.
7. Председатель участковой избирательной комиссии отвечает за порядок и имеет право потребовать от любого, кто нарушает законодательство и препятствует проведению голосования, покинуть помещение. В случае возникновения беспорядка председатель обращается за помощью к сотрудникам органов внутренних дел, которые должны покинуть помещение избирательного участка немедленно после восстановления порядка.
8. Бюллетень для голосования избирателям выдается на основании списков избирателей и только по предъявлению документа, удостоверяющего личность избирателя (паспорт, удостоверение личности, временное удостоверение личности, военный билет).
9. Каждый избиратель голосует лично. Запрещается выдача бюллетеней для голосования от имени других избирателей.
10. Избиратели расписываются в списке избирателей в получении бюллетеня для голосования.
11. Члены комиссии, выдавая бюллетени для голосования, ставят в них свою подпись, а также расписываются в списке избирателей против фамилии избирателя, получившего бюллетень для голосования.
12. Избиратели заполняют бюллетени для голосования в кабине или комнате для тайного голосования. Избирательная комиссия обязана обеспечить тайну голосования, исключить возможность искажения волеизъявления избирателя, обеспечить сохранность бюллетеня, а также учет голоса избирателя при установлении итогов голосования и определении результатов выборов.
Вход в кабины или комнаты для тайного голосования, выход из них, а также путь от них к избирательным урнам должны находиться в поле зрения членов участковой избирательной комиссии и присутствующих представителей и наблюдателей.
При заполнении бюллетеня голосующим запрещается присутствие рядом кого бы то ни было.
Если избиратель не имеет возможности самостоятельно заполнить бюллетень для голосования, он вправе воспользоваться помощью лица, которому он доверяет и фамилия которого после голосования заносится в список избирателей рядом с росписью избирателя в получении бюллетеня. Этим лицом не может быть:
1) член избирательной комиссии;
2) должностное лицо местного представительного или исполнительного органа;
3) кандидат, лицо, включенное в партийный список;
4) доверенное лицо кандидата, доверенное лицо от политической партии, член инициативной группы;

2. Дауыс беруді өткізу
5. Учаскелiк сайлау комиссиясының төрағасы сол бiр уақытта дауыс беруге арналған үй-жайдағы сайлаушылардың санын реттеудi жүзеге асырады.
6. Дауыс беруге арналған үй-жайдағы адамдар сайлау комиссиясы белгiлеген ережелердi қатаң сақтауға мiндеттi.
7. Учаскелiк сайлау комиссиясының төрағасы тәртiпке жауапты және заңды бұзған және дауыс беруге кедергi келтiрген кез келген кiмнiң болса да үй-жайдан кетуiн талап етуге хақылы. Тәртiпсiздiк туындағаң жағдайда төраға көмектесу үшiн iшкi iстер органдарының қызметкерлерiне өтiнiш жасайды, олар тәртiп қалпына келтiрiлгеннен кейiн сайлау учаскесiнiң үйжайынан дереу кетуi қажет.
8. Дауыс беруге арналған бюллетеньдер сайлаушыларға сайлаушылар тiзiмдерi негiзiнде және сайлаушының жеке басын куәландыратын құжатты (төлқұжат, жекебас куәлiгi, жеке бастың уақытша куәлiгi, әскери билет) көрсеткенде ғана берiледi.
9. Әр сайлаушы өзi дауыс бередi.
Дауыс беруге арналған бюллетеньдердi басқа сайлаушылардың атынан беруге тыйым салынады.
10. Сайлаушылар дауыс беруге арналған бюллетеньдi алғандығы туралы сайлаушылар тiзiмiне қол қояды.
11. Дауыс беруге арналған бюллетеньдердi берген комиссия мүшелерi, оларға өздерiнiң қолын қояды, сондай-ақ сайлаушылар тiзiмiндегi бюллетеньдi алған сайлаушының тегiнiң тұсына да қолын қояды.
12. Сайлаушылар сайлау бюллетеньдерiн дауыс беруге арналған кабинада немесе жасырын дауыс беруге арналған бөлмеде толтырады. Сайлау комиссиясы жасырын дауыс берудi қамтамасыз етуге, сайлаушының еркiн бiлдiру мүмкiндiгiн бұрмалауды болдырмауға, бюллетеннiң сақталуын қамтамасыз етуге, сондай-ақ дауыс берудiң қорытындыларын анықтау және сайлаудың нәтижелерiн белгiлеу кезiнде дауыстың есебiн қамтамасыз етуге мiндеттi.
Жасырын дауыс беруге арналған кабиналарға немесе бөлмелерге кiру, олардан шығу сондай-ақ олардан сайлау жәшiктерiне дейiнгi жол учаскелiк сайлау комиссиясы мүшелерiнiң және қатысып тұрған өкiлдер мен байқаушылардың көз алдында болуы тиiс.
Бюллетеньдi толтыру кезiнде дауыс берушiден басқа кiмнiң болса да, кiрiп тұруына тыйым салынады.
Егер сайлаушының дауыс беруге арналған бюллетеньдi өз бетiнше толтыруға мүмкiндiгi болмаса, ол өзi сенетiн адамның көмегiн пайдалануға хақылы және дауыс бергеннен кейiн сайлаушылар тiзiмiне сайлаушының бюллетень алғандығы туралы қолының жанына оның тегi енгiзiледi.
Мыналар ондай адам болуы тиiс емес:
1) сайлау комиссиясының мүшесi;
2) жергiлiктi өкiлдi немесе атқарушы органның лауазымды қызметкерi;
3) партиялық тiзiмге енгiзiлген тұлға, кандидат;
4) кандидаттың сенiм бiлдiрген адамы, саяси партиядан сенiм бiлдiрiлген адам, бастамашыл топтың мүшесi;

5) журналист - представитель средств массовой информации;
6) аккредитованный при соответствующей избирательной комиссии наблюдатель от общественных объединений Республики, наблюдатель иностранного государства или международной организации.
13. Голосование продолжается до двадцати часов по местному времени или иного времени, установленного территориальной или окружной избирательной комиссией, но не позднее двадцати двух часов.
14. При наступлении времени окончания голосования председатель участковой избирательной комиссии закрывает помещение и объявляет о том, что проголосовать могут только те избиратели, которые находятся в помещении для голосования.
3. Заполнение избирательного бюллетеня
15. Для того, чтобы воля каждого избирателя, принявшего участие в голосовании, была учтена, избиратель должен правильно заполнить бюллетень для голосования.
16. Избиратель ставит любую отметку (плюс, галочка, слово "да", палочка, кружок, крестик и т.п.) в пустом квадрате справа от фамилии кандидата, за которого он голосует либо в квадрате, расположенном справа от строки "Голосую против всех кандидатов".
Избирательный бюллетень, в котором любая отметка будет проставлена более чем в одном квадрате, либо не проставлена ни в одном из них, будет признан недействительным.
17. Если бюллетень для голосования заполнен неправильно, носит следы подчистки или иного способа подделки или не изготовлен официально, то он является недействительным и не будет учитываться при подсчете голосов "за" или "против" отдельного кандидата, включенного в избирательный бюллетень. <*>
Сноска. Пункт 17 - с дополнениями, внесенными постановлением ЦИК РК от 16.09.99г. № 30/246-I V990951_  .
18. Заполненные бюллетени опускаются избирателями в урну для голосования.
Урны для голосования в помещении для голосования должны быть расположены так, чтобы члены участковой избирательной комиссии и присутствующие представители и наблюдатели могли видеть, как опускаются бюллетени для голосования в урну.
4. Голосование с помощью переносных урн
19. Избиратель, не имеющий возможности прибыть на избирательный участок по состоянию здоровья, по уходу за больным членом семьи или детьми вправе проголосовать в месте своего пребывания, для чего ему необходимо поставить в известность участковую избирательную комиссию. Заявление о предоставлении возможности проголосовать вне помещения для голосования может быть подано письменно или устно.
Устное заявление о предоставлении права проголосовать на дому подтверждается избирателем в письменной форме по прибытию к нему членов участковой избирательной комиссии.

5) бұқаралық ақпарат құралдарының өкiлi-журналист;
6) тиiстi сайлау комиссиясының жанында тiркелгеи Республика қоғамдық бiрлестiктерiнiң байқаушысы, шет мемлекеттiң немесе халықаралық ұйымның байқаушысы.
13. Дауыс беру жергiлiктi уақыт бойынша жиырма сағатқа дейiн немесе аумақтық немесе округтiк сайлау комиссиялары бекiткен өзге уақытқа дейiн жалғасады, бiрақ сағат жиырма екiден аспауға тиiс.
14. Дауыс беру аяқталатын уақытта учаскелік сайлау комиссиясының төрағасы үй-жайды жауып, дауыс беруге арналған үй-жай iшiнде қалған сайлаушылар ғана дауыс бере алатыны туралы хабарлайды.
3. Сайлау бюллетенiн толтыру
15. Дауыс беруге қатысқан әрбiр сайлаушының еркi ескерiлуi үшiн сайлаушы дауыс беруге арналған бюллетеньдi дұрыс толтыруы тиiс.
16. Сайлаушы өзi дауыс беретiн кандидат тегiнiң оң жағындағы бос шаршының не "Барлық кандидаттарға қарсы дауыс беремiн" деген жолдың оң жағында орналасқан шаршының iшiне кез келген белгi соғады (қосу, "V" белгiсi, "ия" сөзi, таяқша, шеңбер, крест және т.б.).
Бiреуден артық шаршыға кез келген белгi қойылған, не болмаса олардың бiрде бiрiне қойылмаған сайлау бюллетенi жарамсыз деп танылады.
17. Егер дауыс беруге арналған бюллетень дұрыс толтырылмаған, өзгерту немесе түзетудiң өзге тәсiлi байқалса немесе ресми әзiрленбеген болса, онда ол жарамсыз деп танылады және дауыстарды санау кезiнде сайлау бюллетеніне енгізілген жекелеген кандидатты "жақтаймын" немесе "қарсымын есепке алынбайды.<*>
Ескерту: Тармақ толықтырылды - ҚР Орталық сайлау комиссиясының 1999 жылғы 16 қыркүйектегі N 30/246-1   қаулысымен .
18. Толтырылған бюллетеньдердi сайлаушылар дауыс беруге арналған жәшiктерге салады.
Дауыс беруге арналған үй-жайдағы дауыс беруге арналған жәшіктер учаскелік сайлау комиссиясы қатысып тұрған өкілдер мен байқаушылар бюллетеньдердің дауыс беруге арналған жәшіктерге қалай салынғанын көре алатындай орналастырылуы тиіс.
4. Алып жүретін жәшіктердің көмегімен дауыс беру
19. Сайлаушы денсаулық жағдайына, отбасының науқас мүшесін немесе балаларын күтуіне орай сайлау учаскесіне келуі мүмкін болмаған жағдайда өзінің келген жерінде дауыс беруге хақылы, бұл жөнінде ол учаскелік сайлау комиссиясын хабардар етуі қажет. Дауыс беруге арналған үй-жайдан тыс жерде дауыс беру мүмкіндігін алу жөніндегі өтінішін жазбаша немесе ауызша бере алады.
Сайлаушы өзінің үйінде дауыс беру мүмкіндігін алу жөніндегі ауызша өтінішін оған учаскелік сайлау комиссиясының мұшелері келген кезде жазбаша нысанда растайды.

20. В списке избирателей на основании заявления о предоставлении права проголосовать вне помещения для голосования делается соответствующая отметка.
21. Если избиратель не имеет возможности самостоятельно заполнить бюллетень, он может воспользоваться помощью лица, которому он доверяет. При этом должен сохраняться принцип тайного голосования, исключающий возможность какого бы то ни было контроля наблюдателей, доверенных лиц кандидатов или от политических партий, членов избирательных комиссий за волеизъявлением избирателя.
22. После получения бюллетеня избиратель лично заполняет его и опускает в переносную урну для голосования.
23. О том, что избиратель проголосовал вне помещения для голосования, в списке избирателей делается соответствующая отметка.
24. Количество бюллетеней, находящихся в переносных урнах, должно соответствовать числу заявлений о желании проголосовать вне помещения для голосования и письменных подтверждений о том, что избиратель проголосовал с помощью переносной урны.
5. Голосование по удостоверениям на право голосования
25. Избиратели, переменившие место своего пребывания, включаются в дополнительный список избирателей по предъявлению удостоверения на право голосования и голосуют вместе со всеми.
26. Форма удостоверения на право голосования утверждается постановлением Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан и является избирательным документом на всей территории Республики Казахстан.
27. По просьбе избирателя удостоверение на право голосования выдается членом участковой избирательной комиссии при предъявлении удостоверения личности или паспорта, временного удостоверения личности, военного билета.
28. Член участковой избирательной комиссии, выдавший удостоверение на право голосования, делает в списке избирателей в графе "примечание" запись о том, что выдано удостоверение на право голосования с указанием даты выдачи.
29. В день голосования избиратель предъявляет удостоверение на право голосования члену участковой избирательной комиссии на избирательном участке, где будет голосовать.
30. Фамилия, имя, отчество избирателя по данным удостоверения личности или паспорта, временного удостоверения личности, военного билета вносится в дополнительный список избирателей, в котором избиратель расписывается в получении бюллетеня и голосует на общих основаниях.
31. Удостоверение на право голосования, на основании которого данные избирателя внесены в дополнительный список избирателей, остается в делах участковой избирательной комиссии.
32. Утраченные удостоверения на право голосования не восстанавливаются.

20. Дауыс беруге арналған үй-жайдан тыс жерде дауыс беру құқығын беру жөніндегі өтініш негізінде сайлаушылар тізіміне тиісті белгі жасалады.
21. Егер сайлаушының бюллетеньді өздігіне толтыруға мүмкіндігі болмаса, ол өзі сенетін адамның көмегін пайдалануына болады. Бұл ретте жасырын дауыс берудің принциптері сақталады. Дауыс берудің құпиясы байқаушылардың, кандидаттардың сенім білдірген адамдарының, сайлау комиссиясы мүшелерінің сайлаушының қандай да болмасын еркінен тыс бақылау мүмкіндігін болдырмайды.
22. Сайлаушы бюллетеньді алғаннан кейін оны өзі толтырады және дауыс беруге арналған алым жүретін жәшіктерге салады.
23. Сайлаушы дауыс беруге арналған үй-жайдан тыс жерде дауыс берсе, сайлаушылар тізіміне тиісті белгі қойылады.
24. Алып жүретін жәшіктердегі бюллетеньдердің саны дауыс беруге арналған үй-жайдан тыс жерде дауыс беруге ықыласы туралы өтініш санымен және сайлаушының алып жүретін жәшіктер көмегімен дауыс бергені жөнінде жазбаша бекітуімен сәйкес болуы тиіс.
5. Дауыс беру құқығын беретін куәліктер бойынша дауыс             беру
25. Сайлаушылар өздері тұрған жерін ауыстырған жағдайда дауыс беру құқығын беретін куәлігін көрсетуі бойынша сайлаушылардың қосымша тізіміне енгізіледі және барлығымен бірге дауыс береді.
26. Дауыс беру құқығын беретін куәліктің нысаны Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының қаулысымен бекітіледі және Қазақстан Республикасының барлық аумағында сайлау құжаты болып табылады.
27. Дауыс беру құқығын беретін куәлікті сайлаушының өтініші бойынша учаскелік сайлау комиссиясының мүшесі сайлаушыға төлқұжатты, жеке басын куәлендіретін куәлікті, жеке басын куәландыратын уақытша куәлікті, әскери билетті көрсеткенде береді.
28. Дауыс беру құқығын беретін куәлікті берген учаскелік сайлау комиссиясының мүшесі сайлаушылар тізіміндегі "ескерту" деген шаршыға дауыс беру құқығын беретін куәліктің берілгендігін жазып, куәлік берген мерзімін көрсетеді.
29. Дауыс беретін күні сайлаушы өзі дауыс беретін сайлау учаскесіндегі учаскелік сайлау комиссиясының мүшесіне дауыс беру құқығын беретін куәлігін көрсетеді.
30. Сайлаушының тегі, аты, әкесінің аты жеке басы куәлігінің, төлқұжатының, жеке басының уақытша куәлігінің немесе әскери билетінің мәліметтері бойынша сайлаушылардың қосымша тізіміне енгізіледі, сайлаушы бюллетеньді алғаны туралы қол қойып, жалпы негізде дауыс береді.
31. Дауыс беру құқығын беретін куәлік негізінде сайлаушылардың қосымша тізіміне енгізілген сайлаушының мәліметтері учаскелік сайлау комиссиясының істерінде қалады.
32. Дауыс беру құқығын беретін куәлік жоғалған жағдайда қайта қалпына келтірілмейді.

6. Досрочное голосование
33. Каждый избиратель имеет право проголосовать досрочно.
34. Если избирателю не ранее чем за семь дней стало известно, что он не будет иметь возможности прибыть в помещение для голосования, он вправе заранее получить в участковой избирательной комиссии бюллетень для голосования.
35. Каждый избиратель голосует лично, при этом должна соблюдаться тайна голосования.
36. Для того, чтобы получить бюллетень, избиратель должен предъявить удостоверение личности или паспорт, временное удостоверение личности, военный билет.
37. При получении бюллетеня избиратель должен расписаться в списке избирателей. Бюллетень выдает член участковой избирательной комиссии и делает отметку в списке избирателей о том, что выдан бюллетень и избиратель голосовал досрочно.
38. Избиратель после заполнения бюллетеня вкладывает его в конверт, который лично запечатывает и отдает дежурному члену участковой избирательной комиссии.
39. На месте склеивания конверта ставится печать участковой избирательной комиссии, либо подписи (не менее двух) членов избирательной комиссии.
40. Конверты с бюллетенями хранятся в участковой избирательной комиссии до дня голосования в специальном сейфе, доступ к которому разрешен только председателю или секретарю участковой избирательной комиссии.
41. Число конвертов должно соответствовать количеству отметок о досрочном голосовании в списке избирателей.
7. Подсчет голосов на избирательном участке
42. Подсчет голосов избирателей на избирательном участке начинается в двадцать часов по местному времени. Если на данном участке время голосования изменено, то подсчет голосов начинается по окончанию голосования.
Подсчет голосов производится без перерыва до получения результатов голосования. Время для подсчета голосов на избирательном участке не должно превышать 12 часов с начала подсчета.
43. В помещении для голосования столы, за которыми производится подсчет голосов, размещаются таким образом, чтобы обеспечивался полный обзор действий членов участковой избирательной комиссии со стороны всех присутствующих при подсчете. Доверенные лица кандидатов и наблюдатели, присутствующие при подсчете голосов, наблюдают за подсчетом голосов на расстоянии, доступном для наблюдения за подсчетом бюллетеней.
44. Прежде, чем вскрыть урны для голосования, члены участковой избирательной комиссии в присутствии всех представителей и наблюдателей подсчитывают неиспользованные избирательные бюллетени и погашают их единообразным способом. Способ погашения определяется участковой избирательной комиссией.
Погашенные бюллетени перевязываются в отдельную пачку и надписываются.

6. Мерзімінен бұрын дауыс беру
33. Әр сайлаушы мерзімінен бұрын дауыс беруге хақылы.
34. Егер сайлаушы сайлау күніне жеті күн қалғанда дауыс беруге арналған үй-жайға келе алмайтынын білсе, учаскелік сайлау комиссиясынан дауыс беруге арналған бюллетеньді алдын-ала алуға хақылы.
35. Әр сайлаушы өзі дауыс береді, бұл орайда дауыс беру құпиясы сақталуы тиіс.
36. Бюллетеньді алу үшін, сайлаушы жеке бас куәлігін, төлқұжатын, жеке басының уақытша куәлігін немесе әскери билетін көрсетуі тиіс.
37. Сайлаушы бюллетеньді алған кезінде сайлаушылардың тізіміне қол қоюы тиіс. Бюллетеньді учаскелік сайлау комиссиясының мүшесі береді және бюллетеннің берілгені және сайлаушының мерзімінен бұрын дауыс бергені туралы сайлаушылардың тізіміне белгі қояды.
38. Сайлаушы бюллетеньді толтырғаннан кейін оны конвертке салады, өзі желімдейді және учаскелік сайлау комиссиясының кезекші мүшесіне береді.
39. Конверттің желімделген жеріне учаскелік сайлау комиссиясының мөрі басылады, не болмаса сайлау комиссиясы мүшелерінің (екеуден кем емес) қолы қойылады.
40. Бюллетень салынған конверттер учаскелік сайлау комиссиясында дауыс беретін күнге дейін тек қана учаскелік сайлау комиссиясының төрағасына немесе хатшысына рұқсат етілген арнаулы сейфте сақталады.
41. Конверттердің саны сайлаушылар тізіміндегі мерзімінен бұрын дауыс берілгендігі туралы белгілердің санымен сәйкес болуы тиіс.
7. Сайлау учаскесінде дауыстарды санау
42. Сайлау учаскесінде сайлаушылар дауыстарын санау жергілікті уақыт бойынша жиырма сағатта басталады. Егер сол учаскеде дауыс беру уақыты өзгертілген болса, онда дауыстарды санау дауыс беру аяқталғаннан кейін басталады.
Дауыстарды санау дауыс беру нәтижелері алынғанға дейін үзіліссіз жүргізіледі. Сайлау учаскесіндегі дауыс санауға арналған уақыт дауыс санау басталғаннан 12 сағаттан аспауға тиіс.
43. Дауыс беруге арналған үй-жайдағы дауыс санау өткізілетін стол учаскелік сайлау комиссиясы мүшелерінің іс-қимыл санау кезінде барлық қатысушылар жағынан толық көрінетіндей болып орналастырылуы қамтамасыз етіледі. Дауыстарды санауға қатысып тұрған кандидаттың сенім білдірген адамдары және байқаушылар бюллетеньдерді санауды бақылау үшін ыңғайлы қышықтықтан дауыс санауды бақылайды.
44. Дауыс беруге арналған жәшіктерді ашар алдында учаскелік сайлау комиссиясының мүшелері барлық өкілдер мен байқаушыларды қатыстыра отырып пайдаланылмаған сайлау бюллетеньдерін санайды және оларды бірыңғай тәсілмен есептен ығарады. Есептен шығару тәсілін учаскелік сайлау комиссиясы анықтайды.
Есептен шығарылған бюллетеньдер жеке бумаға оралып, байланады және сыртына жазылып қойылады.

45. Проверяется целостность пломб или печатей на стационарных и переносных урнах для голосования. Убедиться в целостности пломб и печатей на урнах предлагается всем членам комиссии, представителям и наблюдателям.
46. Вскрываются урны для голосования. При подсчете бюллетеней:
1) отделяются избирательные бюллетени неустановленного образца, а также те, в которых отсутствует подпись члена участковой избирательной комиссии. Бюллетени неустановленного образца пересчитываются, перевязываются в отдельную пачку и надписываются;
2) подсчитываются избирательные бюллетени только установленного образца.
47. При вскрытии конвертов, находящихся в урне, проверяется количество в них избирательных бюллетеней. Если в конверте оказалось бюллетеней больше, чем необходимо одному избирателю, то все извлеченные из конверта избирательные бюллетени признаются недействительными, о чем составляется акт о признании недействительными всех извлеченных из конверта избирательных бюллетеней.
48. При возникновении разногласий в отношении действительности бюллетеней вопрос разрешается участковой избирательной комиссией путем голосования. При этом решение принимается не менее чем двумя третями голосов от общего числа членов комиссии.
49. Результаты подсчета голосов заносятся в протокол, который подписывается всеми присутствующими членами участковой избирательной комиссии и немедленно представляется в соответствующую избирательную комиссию.
50. Все избирательные бюллетени упаковываются в пачки с соответствующими надписями, перевязываются, опечатываются и заверяются подписями (не менее двух) членов избирательной комиссии.
51. Хранение избирательных бюллетеней после голосования осуществляется в порядке, определенном соответствующим постановлением Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан.
ИНСТРУКЦИЯ
по составлению и передаче протоколов о результатах голосования
участковыми, окружными и соответствующими территориальными
избирательными комиссиями
1. Составление протоколов о результатах голосования
1. После проверки правильности произведенного подсчета голосов заполняется протокол голосования.
2. При заполнении протокола участковой избирательной комиссией цифры вносятся в соответствующие пункты.
В протокол вносятся следующие данные:
1) В пункте 1 протокола указывается общее число избирателей, внесенных в список, включая избирателей, внесенных в дополнительный список. Из них:
- в подпункте а) указывается число избирателей на участке, внесенных в основной список избирателей;
- в подпункте б) указывается число избирателей на участке, внесенных в дополнительный список избирателей.

45. Стационарлық және дауыс беруге арналған жәшкітердің пломбылары немесе мөрлерінің бүтіндігі тексеріледі. Жәшіктердегі пломбылар мен мөрлердің бүтіндігіне көз жеткізу барлық комиссия мүшелеріне, өкілдер мен байқаушыларға ұсынылады.
46. Дауыс беруген арналған жәшіктер ашылады. Бюллетеньдерді санау кезінде:
1) белгіленбеген үлгідегі, сондай-ақ учаскелік сайлау комиссиясы мүшесінің қолы қойылмаған сайлау бюллетеньдері бөлініп алынады. Белгіленбеген үлгідегі бюллетеньдер саналады, бөлеу бумаға байланады және сыртына жазылып қойылады;
2) белгіленген үлгідегі сайлау бюллетеньдері саналады.
47. Жәшіктердегі конверттерді ашу кезінде олардағы сайлау бюллетеньдерінің саны тексеріледі. Егер конверттен бір сайлаушының қажеттілігінен артық бюллетеньдер алынса, онда конверттегі барлық сайлау бюллетеньдері жарамсыз деп танылады, конверттен алынған барлық сайлау бюллетеньдерін жарамсыз деп тану туралы акт жасалады.
48. Бюллетеньдердің жарамдылығы жөнінде келіспеушіліктер туындаған жағдайда мәселені учаскелік сайлау комиссиясы дауыс беру арқылы шешеді. Бұл ретте комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісінің дауысымен қабылданады.
49. Даустарды санаудың нәтижелері хаттамаға енгізіледі, учаскелік сайлау комиссиясының барлық мүшелері қол қояды және тиісті сайлау комиссиясына жедел түрде беріледі.
50. Барлық сайлау бюллетеньдері тиісті жазуларымен бумаға оралып, байланады, сайлау комиссиясы мүшелерінің (екеуден кем емес) қолы қойылады және мөр басылады.
51. Дауыс беру аяқталғаннан кейін сайлау бюллетеньдерін сақтау Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының тиісті қаулысымен белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Орталық
сайлау комиссиясының 1999 жылғы
7 шілдедегі N 19/221 қаулысымен
Бекітілген
Дауыс берудің нәтижелері туралы учаскелік, округтік
және тиісті аумақтық сайлау комиссияларының хаттамаларын
жасау және беру жөніндегі
Нұсқаулық
1. Дауыс берудің қорытындылары туралы хаттамаларды жасау
1. Өткізілген дауыс санаудың дұрыстығы тексерілгеннен кейін дауыс берудің хаттамасы толтырылады.
2. Учаскелік сайлау комиссиясы хаттаманы толтыру кезінде цифрлар тиісті тармақтарға енгізіледі.
Хаттамаға мына мәліметтер енгізіледі:
1) Хаттаманың 1 тармағына тізімге енгізілген сайлаушылардың қосымша тізімге енгізілген сайлаушыларды қоса алғандағы жалпы саны көрсетіледі. Соның ішінде:
а) тармақшасында сайлаушылардың негізгі тізіміне енгізілген учаскедегі сайлаушылардың саны көрсетіледі;
б) тармақшасында сайлаушылардың қосымша тізіміне енгізілген учаскедегі сайлаушылардың саны көрсетіледі;

2) В пункте 2 протокола указывается число избирателей, получивших избирательные бюллетени, которое устанавливается путем подсчета числа подписей в списке избирателей в получении избирательного бюллетеня.
3) В пункте 3 протокола указывается число избирателей, принявших участие в голосовании, которое устанавливается путем подсчета бюллетеней, находившихся в урнах для голосования. Из них:
- в подпункте а) указывается число избирателей, принявших участие в голосовании заранее (конвертом), которое устанавливается путем подсчета бюллетеней, находившихся в конвертах;
- в подпункте б) указывается число избирателей, принявших участие в голосовании вне помещения для голосования, которое устанавливается путем подсчета письменных заявлений о возможности проголосовать вне помещения для голосования и письменных подтверждений о голосовании вне помещения для голосования.
4) В пункте 4 протокола указывается число голосов, поданных за каждого кандидата, каждую политическую партию. Устанавливается поочередно по каждому кандидату, политической партии путем подсчета действительных избирательных бюллетеней, в которых любой знак поставлен избирателем в квадрате справа от фамилии соответствующего кандидата, политической партии.
5) В пункте 5 протокола указывается число бюллетеней, признанных недействительными.
6) В пункте 6 протокола указывается число бюллетеней, где избиратели проголосовали против всех кандидатов, политических партий устанавливается путем подсчета действительных избирательных бюллетеней, в которых любой знак поставлен избирателем в квадрате справа от строки "Голосую против всех кандидатов" либо "Голосую против всех политических партий".
3. В протокол следует внести фамилии, инициалы председателя, заместителя, секретаря и членов участковой избирательной комиссии, расположив в алфавитном порядке, оставив место для их подписи.
4. Если по каким-либо причинам при подписании протокола отсутствует председатель комиссии, то его заменяет заместитель председателя, либо член участковой избирательной комиссии, на которого были возложены обязанности председателя комиссии.
5. Не допускается заполнение протоколов о результатах голосования карандашом и чернилами разного цвета, а также внесение в них каких бы то ни было исправлений.
Протоколы о результатах голосования заполняются чернилами в помещении избирательного участка немедленно после подсчета голосов. <*>
Сноска. Пункт 5 - с дополнениями, внесенными постановлением ЦИК РК от 16.10.99г. № 39/264 V990950_  .
6. Член избирательной комиссии, не согласный с протоколом в целом или с отдельными его положениями, вправе приложить к протоколу особое мнение. В этом случае член комиссии в протоколе делает запись "особое мнение" и ставит свою подпись.

2) Хаттаманың 2 тармағында сайлау бюллетенін алған сайлаушылар саны көрсетіледі, ол сайлаушылар тізіміндегі сайлау бюллетенін алғандығы туралы қойылған қолдарды санау жолымен белгіленеді.
3) Хаттаманың 3 тармағында дауыс беруге қатысқан сайлаушылардың саны көрсетіледі, ол дауыс беруге арналған жәшіктердегі бюллетеньдерді санау жолымен белгіленеді. Соның ішінде:
а) тармақшасында дауыс беруге мерзімінен бұрын қатысқан (конверт бойынша) сайлаушылар саны көрсетіледі, ол конверттегі бюллетеньдерді санау жолы арқылы белгіленеді;
б) тармақшасында дауыс беруге арналған үй-жайдан тыс жерде дауыс беруге қатысқан сайлаушылардың саны көрсетіледі, ол дауыс беруге арналған үй-жайдан тыс жерде дауыс беру мүмкіндігі туралы жазбаша өтінішті санау және дауыс беруге арналған үй-жайдан тыс жерде дауыс беру туралы жазбаша дәлелдеу жолымен белгіленеді.
4) Хаттаманың 4 тармақшасында әр кандидатқа, әр саяси партияға берілген дауыстардың саны көрсетіледі, ол сайлаушының тиісті саяси партияның, кандидат тегінің оң жағындағы шаршыға кез келген белгі қойған жарамды сайлау бюллетеньдерін санау тәсілі арқылы әр кандидат, саяси партия бойынша кезек-кезек белгіленеді.
5) Хаттаманың 5 тармағында жарамсыз деп танылған бюллетеньдердің саны көрсетіледі.
6) Хаттаманың 6 тармағында сайлаушылар барлық кандидаттарға, саяси партияларға қарсы дауыс берген сайлаушылар саны көрсетіледі, ол "Барлық кандидаттарға қарсы дауыс беремін" не "Барлық саяси партияларға қарсы дауыс беремін" деген жолдың оң жақтағы шаршысына сайлаушы кез келген белгі қойған жарамды сайлау бюллетеньдерін санау жолымен анықталады.
3. Хаттамаға учаскелік сайлау комиссиясы төрағасының, орынбасарының, хатшысының және мүшелерінің тегі, аты-жөні әліпби тәртібімен қол қоятындай орын қалдырылып орналастырылады.
4. Егер хаттамаға қол қою кезінде қандай бір себептермен комиссияның төрағасы болмаған жағдайда, оның орнына төрағаның орынбасары не комиссия төрағасының міндеті жүктелген учаскелік сайлау комиссиясының мүшесі қол қояды.
5. Дауыс берудің нәтижелері туралы хаттамаларды қаламмен және түрлі-түсті сиямен толтыруға, сондай-ақ оған қандай да болмасын түзетулер енгізуге жол берілмейді.
Дауыс берудiң нәтижелерi туралы хаттамалар сайлау учаскесiнiң үй-жайында дауыс беру аяқталғаннан кейiн дереу сиямен толтырылады;<*>
Ескерту: 1 тараудың 5 тармағы толықтырылды - Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 1999 жылғы 16 қазандағы N 39/264  Қаулысымен .
6. Хаттама мәтінімен толық немесе оның жекелеген ережелерімен келіспейтін сайлау комиссиясының мүшесі хаттамаға айрықша пікірін тіркеуге хақылы. Мұндай жағдайда комиссия мүшесі хаттамаға "айрықша пікір" деп жазып, өзінің қолын қояды.

7. Протокол участковой избирательной комиссии о результатах голосования печатается на одном листе с двух сторон, лицевая сторона протокола заверяется подписью секретаря участковой избирательной комиссии.
8. Копия протокола вывешивается в помещении избирательного участка для всеобщего ознакомления.
9. Составление протоколов окружных и соответствующих территориальных избирательных комиссий осуществляется на основе протоколов участковых избирательных комиссий в соответствии с настоящей инструкцией.
2. Передача протоколов о результатах голосования
10. Каждый протокол участковой избирательной комиссии о результатах голосования составляется в трех экземплярах.
Один экземпляр протокола о результатах голосования по одномандатному территориальному избирательному округу немедленно доставляется в соответствующую окружную избирательную комиссию. Один экземпляр протокола о результатах голосования за политические партии - в соответствующую территориальную (районную, городскую, районную в городе) избирательную комиссию.
Вторые экземпляры протоколов остаются в делах участковой избирательной комиссии.
Третьи экземпляры протоколов по выборам депутатов Мажилиса Парламента и за политические партии через фельдсвязь или спецсвязь немедленно пересылаются в Центральную избирательную комиссию.
Копии протоколов вывешиваются в помещении избирательного участка для всеобщего обозрения. <*>
Сноска. Пункт 10 - с изменениями, внесенными постановлением ЦИК РК от 16.10.99г. № 39/264 V990950_  .
11. Протокол участковой избирательной комиссии о результатах голосования доставляется в соответствующую окружную (территориальную) избирательную комиссию под охраной.
12. При передаче протокола в окружную (территориальную) избирательную комиссию составляется акт о передаче протокола в двух экземплярах, один из которых остается в окружной (территориальной), другой - в участковой избирательной комиссии.
13. В акте о передаче протокола указываются члены соответствующих избирательных комиссий, передавших и принявших протокол, время и дата передачи.
14. На основании протоколов участковых избирательных комиссий составляется протокол соответствующей окружной (территориальной) избирательной комиссии о результатах выборов (подсчете голосов).
15. Протокол окружной избирательной комиссии о результатах выборов составляется в двух экземплярах, один из которых остается в окружной избирательной комиссии, другой немедленно доставляется под охраной в соответствующую территориальную (Центральную) избирательную комиссию.
Одновременно составляется и отправляется в Центральную избирательную комиссию Республики Казахстан сводная ведомость протоколов участковых избирательных комиссий о результатах выборов в депутаты Мажилиса Парламента Республики Казахстан по округу согласно прилагаемой форме. <*>
Сноска. Пункт 15 - с дополнениями, внесенными постановлением ЦИК РК от 16.10.99г. № 39/264 V990950_  .

7. Дауыс берудің нәтижелері туралы учаскелік сайлау комиссиясының хаттамасы бір парақ қағаздың екі жағына да басылып, хаттаманың алдыңғы беті учаскелік сайлау комиссиясы хатшысының қолы арқылы куәландырылады.
8. Хаттаманың бір данасы жалпы жұртшылықтың танысуы үшін сайлау учаскесінің үй-жайына ілінеді.
9. Округтік және тиісті аумақтық сайлау комиссияларының хаттамаларын жасау учаскелік сайлау комиссияларының хаттамалары негізінде осы нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
2. Дауыс берудің қорытындылары туралы хаттамаларды беру
10. Дауыс берудің нәтижелері туралы учаскелік сайлау комиссиясының әр хаттамасы үш данадан жасалады.
Бір мандатты аумақтық сайлау округті бойынша дауыс берудің қорытындылары туралы хаттаманың бір данасы тиісті округтік сайлау комиссиясына жедел жөнелтіледі. Саяси партиялар үшін дауыс берудің қорытындылары туралы хаттаманың бір данасы - тиісті аумақтық (аудандық, қалалық, қаладағы аудандық) сайлау комиссиясына жөнелтіледі.
Хаттамалардың екінші даналары учаскелік сайлау комиссиясының істерінде қалады.
Парламент Мәжiлiсiнiң депутаттарын сайлау жөнiндегi және саяси партиялар үшiн хаттамалар үш данада фельдбайланысы немесе арнаулы байланыс арқылы Орталық сайлау комиссиясына дереу жөнелтiледi;<*>
Хаттамалардың көшірмелері жалпы көпшіліктің шолуы үшін сайлау учаскесінің үй-жайына ілінеді.
Ескерту: 2 тараудың 10 тармағындағы 4 бөлім жаңа редакцияда жазылды - Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының
1999 жылғы 16 қазандағы N 39/264   Қаулысымен
11. Дауыс берудің қорытындылары туралы учаскелік сайлау комиссиясының хаттамасы тиісті округтік (аумақтық) сайлау комиссиясына күзет арқылы жеткізіледі.
12. Хаттаманы округтік (аумақтық) сайлау комиссиясына беру кезінде хаттаманы беру туралы екі дана акт жасалады, оның біреуі округтік (аумақтық), басқасы-учаскелік сайлау учаскесінде қалады.
13. Хаттаманы беру туралы актіде хаттаманы берген және қабылдаған тиісті учаскелік сайлау комиссияларының мүшелері, берген уақыты мен мерзімі көрсетіледі.
14. Учаскелік сайлау комиссияларының хаттамалары негізінде тиісті округтік (аумақтық) сайлау комиссияларының сайлау қорытындылары туралы хаттамасы жасалады (дауыстарды санау).
15. Округтік сайлау комиссиясының сайлау қорытындылары туралы хаттамасы екі данада жасалады, біреуі округтік сайлау комиссиясында қалады, басқасы тиісті аумақтық (Орталық) сайлау комиссиясына күзет арқылы жедел түрде жеткізіледі.
Қазақстан Республикасы Парламентi Мәжiлiсiнiң депутаттарын сайлаудың нәтижелерi туралы учаскелiк сайлау комиссиялары хаттамаларының жалпы ведомостьтары округтер бойынша ұсынылған нысанға сәйкес бiр мезгiлде жасалады және Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясына жөнелтiледi.<*>
Ескерту: 2 тараудың 15 тармағы толықтырылды - Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының 1999 жылғы 16 қазандағы N 39/264   Қаулысымен