"Жеке адамдарға табыс салығын төлеу мен есептеу тәртібі туралы" N 40 Нұсқаулыққа өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Бекітілді Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929 бұйрығымен. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 13 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 890. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді---------------- Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН: Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi: 43. "Жеке тұлғалардан алынатын табыс салығын есептеу мен төлеудiң тәртiбi туралы" N 40 Нұсқаулығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң 1999 жылғы 4 тамыздағы N 929 V990890_ бұйрығы. ----------------------------------------------------- "Жеке адамдарға табыс салығын төлеу мен есептеу тәртібі туралы" N 40 Нұсқаулыққа V950073_ өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы. Бүкіл мәтiн бойынша: "Салық және бюджетке мiндеттi басқа да төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнің Заң күшi бар Жарлығы" деген сөздер "Салық және бюджетке мiндеттi басқа да төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы" деген сөздермен ауыстырылсын; "Жарлық", "Жарлықтың", "Жарлықпен", "Жарлықта", "Жарлыққа" деген сөздер "Заң", "Заңның", "Заңмен", "Заңда", "Заңға" деген сөздермен ауыстырылсын; I тарау 3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке адамдардың табыс салығы бойынша аударымдар сомасы "Бюджет жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған тәртiппен тиiстi бюджеттердiң кiрiстерiне түседi.";
5-тармақта "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк комитетi" деген сөздер "уәкілеттi органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
Мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Табыс салығы бойынша есептелген және төленбеген айыппұлдар мен өсiмдер сомаларын төлеуден босату немесе сомасын азайту "Салық және бюджетке басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрi - Заң) толықтыру енгiзу тәртiбiмен жүргiзілуi мүмкiн. Табыс салығы бойынша есептелген және төленбеген айыппұлдар мен өсiмдер сомаларын төлеуден босату немесе сомасын азайтуға, соның iшiнде жеке сипаттағы да, басқа актiлермен рұқсат беруге тыйым салынады.". Мынадай мазмұндағы 5-2-тармақпен толықтырылсын: "5-2. Арнаулы экономикалық аумақтар бойынша табыс салығы арнаулы экономикалық аумақтар туралы заңдарда айқындалған тәртiппен арнаулы экономикалық аумақтардың қаржылық қорының (бюджеттің) кiрiсiне түседi.". II тарау 6-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын: "Өз өндiрiсiндегi тауарларын сатудан түскен кiрiстер бойынша бiрыңғай жер салығын төлеушілер бiрыңғай табыс салығын төлеушілерге жатпайды." ІІІ тарау 15-тармақ мынадай мазмұндағы в)-1 тармақшамен толықтырылсын: " в)-1 күдiктi мiндеттемелер бойынша кiрiстер"; мынадай мазмұндағы "о" тармақшасымен толықтырылсын: "o) осы Нұсқаулықтың 77-1 тармағына сәйкес бағаларды түзетуден түскен кiрiстер". 17-тармақтың г) тармақшасында "бағалы қағаздар" деген сөздер "акциялар" деген сөздермен ауыстырылсын. IҮ тарау 18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке адамдардың жылдық жиынтық кiрiсiнен Заңға сәйкес шегерiлуге жататын шығыстардан басқа оны алуға байланысты барлық шығыстар шегерiледi. "Салық және бюджетке мiндеттi басқа да төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгiленген нормалар шегiнде шығыстар шегерiмiне жатқызу жағдайлары айқындалуы мүмкiн.
Шегерiмдер кәсiпкерлiк қызмет кiрiсiн алумен байланысты шығыстарды растайтын құжаттар болған жағдайда жүргiзiледi.".
23-тармақ мынадай мазмұндағы 8 жолмен толықтырылсын:
"8. Коммуникация жабдықтары:
коммутация мен мәлiметтер берудiң электронды цифрлық жабдығы, цифрлық тарту жүйелерi жабдығы, цифрлық өлшеуiш байланыс техникасы; 25
жасанды серiк, ұялы байланыс, радиотелефон, пейджинг және транкинг байланысы жабдығы; 15
байланыс желілерi, ұқсас жабдық, коммутациялар мен тарту жүйелерi 10".
27-тармақта екiншi абзац мынадай сөздермен толықтырылсын:
", олар Қазақстан Республикасының үкiметтiк кепілiмен қамтамасыз етілген шетелдiк валютадағы заем қаражатына салынуы жүзеге асырылған үйлер құнын қайта бағалау сомаларын есепке алмағанда, осы заем қаражатын қайтару сәтiнде туындаған терiс бағам айырмасы сомасына."
30-тармақта:
мынадай мазмұндағы үшiншi абзацпен толықтырылсын:
" дайын өнiм алу үшiн кемiнде үш жыл бойғы өндiрiс процесiнде шикiзаттар, материалдар немесе шала өнiмдердің күйi, қасиетi, нысанын өзгерту үшiн пайдаланылатын сатып алынған технологиялық жабдық құны мен өндiрiстiк мақсаттағы өз объектілерiн салу жөнiндегi шығыстары қалған амортизация сомасы шегiнде амортизация кезеңi ішінде кез келген сәтте салық төлеушiнiң ұйғарымына қарай шегеруге жатады.".
37-тармақта "бес" деген сөз "үш" деген сөзбен ауыстырылсын.
39-тармақта "бiр айлық ең төменгi еңбекақы" деген сөздер " бiр айлық есептiк көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын.
Ү тарау
45-тармақтың жетiншi абзацы мынадай сөйлеммен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в Инструкцию № 40 "О порядке исчисления и уплаты подоходного налога с физических лиц"
Утверждено приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 4 августа 1999 г. № 929. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13.09.99г. N 890. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416 В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю: 1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению: ...Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 4 августа 1999 года N 929 "О внесении изменений и дополнений в инструкции ..., N 40 "О порядке исчисления и уплаты подоходного налога с физических лиц" ... Министр --------------------------------------------------------------------------- О внесении изменений и дополнений в Инструкцию № 40 V950073_ "О порядке исчисления и уплаты подоходного налога с физических лиц" По всему тексту:
слова "Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" заменить словами "Закон Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет";
слова "Указ", "Указа", "Указом", "Указе", "Указу" заменить соответственно словами "Закон", "Закона", "Законом", "Законе", "Закону".
Глава I
Пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Суммы отчислений по подоходному налогу с физических лиц поступают в доходы соответствующих бюджетов в порядке, определенном Законом Республики Казахстан "О бюджетной системе".
В пункте 5 слова "Государственным комитетом Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом".
Дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Освобождение от уплаты или уменьшение сумм начисленных и не уплаченных штрафов и пени по подоходному налогу может производиться в порядке внесения дополнений в Закон Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", (далее - Закон). Запрещается предоставление освобождения от уплаты или уменьшение сумм начисленных и не уплаченных штрафов и пени по подоходному налогу, в том числе носящих индивидуальный характер, другими актами.".
Дополнить пунктом 5-2 следующего содержания:
"5-2. По специальным экономическим зонам подоходный налог поступает в доход финансового фонда (бюджета) специальных экономических зон в порядке, определяемом законодательством о специальных экономических зонах.".
Глава II
Пункт 6 дополнить абзацем следующего содержания:
"К плательщикам подоходного налога не относятся плательщики единого земельного налога по доходам от реализации товаров собственного производства.".
Глава III
В пункте 15:
дополнить подпунктом "в)-1" следующего содержания:
"в)-1. доходы по сомнительным обязательствам";
дополнить подпунктом о) следующего содержания:
"доходы от корректировки цен в соответствии с пунктом 77-1 настоящей Инструкции.".
В подпункте г) пункта 17 слова "ценных бумаг" заменить словом "акций".
Глава IV
Пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Из совокупного годового дохода физических лиц вычитаются все расходы, связанные с его получением, кроме расходов, не подлежащих вычету в соответствии с Законом. Законом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" могут быть определены случаи отнесения на вычеты расходов в пределах норм. Вычеты производятся при наличии документов, подтверждающих расходы, связанные с получением дохода от предпринимательской деятельности.". Пункт 23 дополнить строкой 8 следующего содержания: "8. Оборудование коммуникаций: цифровое электронное оборудование коммутации и передачи данных, оборудование цифровых систем передач, цифровая измерительная техника связи; 25 оборудование спутниковой, сотовой связи, радиотелефонной, пейджинговой и транкинговой связи; 15 линии связи, аналоговое оборудование, коммутации и системы передач. 10 Абзац второй пункта 27 дополнить словами:
", за исключением сумм переоценки стоимости зданий, строительство которых осуществлялось на заемные средства в иностранной валюте, которые обеспечены правительственной гарантией Республики Казахстан, на сумму отрицательной курсовой разницы, возникающей на момент возврата этих заемных средств.".
В пункте 30 абзац первый изложить в следующей редакции:
"Расходы по собственному строительству для производственных целей и стоимость приобретенного технологического оборудования, используемого для изготовления, обработки с изменением состояния, свойств, формы сырья, материалов или полуфабрикатов в процессе производства для получения готовой продукции не менее трех лет,
подлежат вычету по усмотрению налогоплательщика в любой момент в течение амортизационного периода в пределах суммы оставшейся амортизации.".
В пункте 37 слово "пяти" заменить словом "трех".
В пункте 39 слова "одной минимальной месячной заработной платы" заменить словами "одного месячного расчетного показателя".
Глава V
В абзаце седьмом пункта 45 после слов "в отчетном периоде" дополнить предложением:

- З бағанда Е-тобы-(Г тобы х20%) сияқты айқындалатын төленген табыс сомасы бойынша төлеуге тиісті 20% бойынша есептелетін есепті кезең басындағы жарна бойынша берешек көрсетіледі.
2. "Есепті кезеңге есептелді" 2 жолдағы:
- В және Г бағандарда ставка бойынша 10 және 20 процент есептелетін жарнаға сәйкес қызметкерлерден есепті кезеңі үшін есептелетін табыс көрсетіледі.
- Д және Е бағандарда В және Г бағандарда көрсетілген табыстың ставка бойынша 10 және 20 процентке сәйкес есептелетін зейнетақы жарнасы көрсетіледі.
3. "ЕТҚ бойынша берешек өтелді" 3 жолдағы: _____________________________
Ескерту: 1* В және Г бағанда Жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарнасын ұстау және аудару тәртібі туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 15 наурыздағы белгіленген (еңбекақы төлеу қоры) жарна бөлінбейтін N 245 P990245_ қаулысына сәйкес төлеумен қоса қызметкерлер табысы көрсетіледі.
- В және Г бағанда есепті кезеңде жұмыс берушілердің қызметкерлер табысын төлегені көрсетіледі.
- Ж бағанда В (В тобы Х 10%) бағанда көрсетілген жинақтаушы зейнетақы қорларына енгізуге тиісті зейнетақы жарнасы және 10 процент ставка бойынша есептелетін қызметкерлер табысы төленгені көрсетіледі.
- З бағанда Г (Г тобы х 20%) бағанда көрсетілген жинақтаушы зейнетақы қорларына енгізуге тиісті зейнетақы жарнасы және 20 процент ставка бойынша есептелетін қызметкерлер табысы төленгені көрсетіледі.
4. "Зейнетақы жарнасы төленді" 4 жолдағы:
- Д және Е бағанда 10 және 20 процент ставка қолданатын тұрғыдан міндетті зейнетақы қоры жарнасы сомасынан есепті кезеңде төленгені көрсетіледі. Мұнымен өзінде қай кезеңде міндетті зейнетақы жарнасы төленді, күні мен төлем тапсырысының нөмірі көрсетілуі тиіс.
5. "Есепті кезең соңында" жолдағы:
- В бағанда 10% (1 бет+2 бет - 3 бет) ставка бойынша жарнаға есептелетін қызметкерлер табысы бойынша есепті кезең соңында жұмыс берушінің берешегі көрсетіледі.
- Г бағанда 20% (1 бет+2 бет - 3 бет) ставка бойынша жарнаға есептелетін қызметкерлер табысы бойынша есепті кезең соңында жұмыс берушінің берешегі көрсетіледі. - Д бағанда 10% ставка бойынша есептелетін есепті кезең соңында жалпы жарна сомасы көрсетіледі. - Е бағанда 20% ставка бойынша есептелетін есепті кезең соңында жалпы жарна сомасы көрсетіледі. - Ж бағанда 10% (Д тобы -(В тобы х 10%) немесе (Ж тобы 1 бет + Ж тобы 3 бет-Д тобы 4 бет) ставка бойынша есептелген қызметкерлер табысы сомасына нақты төленген төлемге тиісті есепті кезең соңында жарна бойынша жұмыс беруші берешегі. - З бағанда 20% (Е тобы (Г тобы х20%) немесе (З тобы 1 бет + З тобы 3 бет- Е тобы 4 бет) ставка бойынша есептелген қызметкерлер табысы сомасына нақты төленген төлемге тиісті есепті кезең соңында жарна бойынша жұмыс беруші берешегі. Оқығандар: Омарбекова А.Т. Икебаева Ә.Ж.

- по графе З отражается задолженность по взносам на начало отчетного периода, исчисленным по ставке 20%, подлежащим уплате по выплаченным суммам дохода, которая определяется как гр.Е-(гр.Г х 20%).
2. По строке 2 "Начислено за отчетный период":
- по графам В и Г отражаются начисленные работникам за отчетный период доходы, по которым взносы исчисляются соответственно по ставкам 10 и 20 процентов;
- по графам Д и Е отражаются пенсионные взносы, начисленные соответственно по ставкам 10 и 20 процентов по доходам, отраженным в графах В и Г.
3. По строке 3 "Погашено задолженности по ФОТ":
- по графам В и Г отражаются выплаченные работодателем в отчетном периоде доходы работников;
- по графе Ж отражаются пенсионные взносы, подлежащие внесению в накопительные пенсионные фонды и исчисленные по ставке 10 процентов по выплаченным работникам доходам, отраженным в графе В (гр.В х 10%);
- по графе З отражаются пенсионные взносы, подлежащие внесению в накопительные пенсионные фонды и исчисленные по ставке 20 процентов по выплаченным работникам доходам, отраженным в графе Г (гр.Г х 20%).
4. По строке 4 "Уплачено пенсионных взносов":
- по графам Д и Е указываются уплаченные в отчетном периоде суммы обязательных пенсионных взносов в разрезе применяемых ставок 10 и 20 процентов. При этом необходимо указать, за какой период производится уплата обязательных пенсионных взносов, дату и номер платежного поручения.
5. По строке 5 "На конец отчетного периода":
- по графе В отражается задолженность работодателя на конец отчетного периода по доходам работников, по которым взносы исчисляются по ставке 10% (стр.1 + стр.2 - стр.3);
- по графе Г отражается задолженность работодателя на конец отчетного периода по доходам работников, по которым взносы исчисляются по ставке 20% (стр.1 + стр.2 - стр.3);
- по графе Д отражается общая сумма взносов на конец отчетного периода, исчисленных по ставке 10%;
- по графе Е отражается общая сумма взносов на конец отчетного периода, исчисленных по ставке 20%;
- по графе Ж задолженность работодателя по взносам на конец отчетного периода, подлежащих уплате по фактически выплаченным суммам дохода работников, исчисленных по ставке 10% (гр.Д-(гр.В х 10%) или (гр.Ж стр.1+ гр.Ж стр.3 - гр.Д стр.4);
- по графе З задолженность работодателя по взносам на конец отчетного периода, подлежащих уплате по фактическим выплаченным суммам дохода работников, исчисленных по ставке 20% (гр.Е-(гр.Г х 20%) или (гр.З стр.1+гр.З стр.3 - гр.Е стр.4).
Примечание: (1) По графам В и Г отражаются доходы работников за исключением выплат, на которые согласно P990245_ Правилам удержания и перечисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, утвержденных постановлением Правительства РК от 15.03.1999 г. № 245, взносы не начисляются (облагаемый фонд оплаты труда). (Специалисты: Склярова И.В. Цай Л.Г.)