Аударымдық төлем және ақша аудару тәсілімен төлем айналымын бөлу жөнінде есеп жасау және есеп беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 3 шілде N 159 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 24 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 906. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 27 қыркүйектегі № 78 Қаулысымен.
Қаулының күші жойылады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.09.27 № 78 (4-тармақты қараңыз) Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының атауындағы және одан әрi мәтiн бойынша Аударымдық төлем тәсiлiмен төлем айналымын бөлу жөнiнде есеп жасау және есеп беру ережесiндегi (бұдан әрi - Ереже) "Аударымдық       төлем" деген сөздерден кейiн "және ақша аудару" деген сөздермен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 1 желтоқсандағы N 490 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының төлем жүйесінде ақша қозғалысына жан-жақты талдау жасау мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің басқармасы қаулы етеді:
1. Аударымдық төлем және ақша аудару тәсілімен төлем айналымын бөлу жөнінде есеп жасау және есеп беру ережесі бекітілсін және тиісті бағдарламалық қамтамасыз етуді өндіріске пайдалануға енгізген күннен бастап күшіне енгізілсін.
2. Заң департаменті (Сизова С.И.) Төлем жүйесі басқармасымен (Мұсаев Р.Н.) бірлесіп осы қаулыны және Аударымдық төлем және ақша аудару тәсілімен төлем айналымын бөлу жөнінде есеп жасау және есеп беру ережесін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркеуден өткізсін.
3. Төлем жүйесі басқармасы (Мұсаев Р.Н.) осы қаулыны және Аударымдық төлем және ақша аудару тәсілімен төлем айналымын бөлу жөнінде есеп жасау және есеп беру ережесін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалдарына жіберсін, оларға осы қаулыны және бекітілген Ережені екінші деңгейдегі банктерге жіберуді міндеттесін.
4. Ақпарат технологиясы департаменті (Поликарпов О.Ю.) тиісті бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлесін және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалдарына, екінші деңгейдегі банктерге және оның филиалдарына 1999 жылғы IV тоқсанда өндіріске енгізуді қамтамасыз етсін.
5. Бюджетті жоспарлау және бақылау басқармасы (Ғалиева Д.Т.) Ақпарат технологиясы департаментімен (Поликарпов О.Ю.) бірлесіп 1999 жылғы бірінші жартыжылдықтағы жұмыс нәтижелері бойынша түзету жасаған кезде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 1999 жылғы бюджетінен (шығыстар сметасынан) тиісті бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеуге қажетті ақша қарастырсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Н.Қ.Абдулинаға жүктелсін.
Ұлттық Банк Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
1999 жылғы 3 маусымдағы
N 159 қаулысымен бекітілген
Аударымдық төлем және ақша аудару тәсілімен төлем айналымын бөлу жөнінде есеп жасау және есеп беру
ережесі

Об утверждении Правил составления и представления отчета по распределению платежного оборота по способам безналичных платежей и переводов денег
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 июля 1999 года № 159. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24.09.99 г. за № 906. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 сентября 2010 года № 78.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.09.2010 № 78 (вводится в действие с 01.04.2011).
Сноска. В названии после слов "по способам безналичных платежей" дополнены слова "и переводов денег" - постановлением Правления Национального Банка РК от 1 декабря 2001 года N 490.
В целях проведения всестороннего анализа движения денег в платежной системе Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления и представления отчета по распределению платежного оборота по способам безналичных платежей и переводов денег и ввести в действие со дня введения в промышленную эксплуатацию соответствующего программного обеспечения.
2. Юридическому департаменту (Сизова С.И.) совместно с Управлением платежных систем (Мусаев Р.Н.) зарегистрировать настоящее постановление и Правила составления и представления отчета по распределению платежного оборота по способам безналичных платежей и переводов денег в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Управлению платежных систем (Мусаев Р.Н.) довести настоящее постановление и Правила составления и представления отчета по распределению платежного оборота по способам безналичных платежей и переводов денег до сведения филиалов Национального Банка Республики Казахстан, обязав их довести настоящее постановление и утвержденные Правила до сведения банков второго уровня.
4. Департаменту информационных технологий (Поликарпов О.Ю.) обеспечить разработку соответствующего программного обеспечения и ввести его в промышленную эксплуатацию в филиалах Национального Банка Республики Казахстан, в банках второго уровня и их филиалах в IV квартале 1999 года.
5. Управлению планирования и контроля бюджета (Галиева Д.Т.) совместно с Департаментом информационных технологий (Поликарпов О.Ю.) при проведении корректировки по результатам работы первого полугодия 1999 года предусмотреть в бюджете (смете расходов) Национального Банка Республики Казахстан на 1999 год необходимые деньги на разработку соответствующего программного обеспечения.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Абдулину Н.К.
Председатель
Национального Банка
Правила составления и представления
отчета по распределению платежного оборота по
способам безналичных платежей и переводов денег
Сноска. Название Правил с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 1 декабря 2001 года N 490.

1. Осы Ереже екiншi деңгейдегi банктердiң және "Казпочтабанк" ашық акционерлiк қоғамының (бұдан әрi - банктер) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі - Ұлттық Банк) нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің төлем жүйесі бөлімшелеріне (бұдан әрі - бөлімше) аударымдық төлем және ақша аудару (бұдан әрi - төлем айналымын бөлу жөнiндегi есеп) тәсілімен төлем айналымын бөлу жөнінде есеп жасау және есеп беру тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001.02.14. N 34 қаулысымен.
Ескерту. 1-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 1 желтоқсандағы N 490 қаулысымен.
2. Банктер төлем айналымын бөлу жөнiндегi есептердi осы Ережеге N 1 қосымшаға сәйкес, Ұлттық Банк белгiлеген нысандармен және байланыс арналары бойынша есептi кезеңнен кейiнгi айдың 15-iнен кешiктiрмей ұсынады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001.02.14. N 34 қаулысымен.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 1 желтоқсандағы N 490 қаулысымен.
3. Банктің төлем айналымын бөлу есебін бөлімшеге дұрыс әрі уақтылы тапсыруына жауапкершілік банктің басшысына және бас бухгалтеріне жүктеледі.
Ескерту. 3-тармақ өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001.02.14. N 34 қаулысымен.
Ескерту. 3-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының  2001 жылғы 1 желтоқсандағы N 490 қаулысымен.
4-6. <*>
Ескерту. 4, 5, 6-тармақтар алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001.02.14. N 34 қаулысымен.
7. Аударымдық төлем және ақша аудару тәсiлiмен төлем айналымын бөлу бойынша есеп Қазақстан Республикасының төлем жүйесiне және облыстарына қатысты Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын төлем құжаттарын және төлемдердi жүзеге асыру тәсiлдерiн көрсетуге арналған.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001.02.14. N 34 қаулысымен.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 1 желтоқсандағы N 490 қаулысымен.
8. Төлем айналымын бөлу есебінде Қазақстан Республикасының аумағында төлемі мен ақша аударымын жүзеге асырудың мынадай әдістері қарастырылуы тиіс:

1. Настоящие Правила определяют порядок составления и представления банками второго уровня и открытым акционерным обществом "Казпочта" (далее - банки) отчета по распределению платежного оборота по способам безналичных платежей и переводов денег (далее - отчет по распределению платежного оборота) подразделению платежных систем Национального Банка Республики Казахстан (далее - подразделение) в соответствии с требованиями нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан (далее - Национальный Банк).
Сноска. Пункт 1 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2001 года N 34; постановлением Правления Национального Банка РК от 1 декабря 2001 года N 490.
2. Отчеты по распределению платежного оборота представляются банками в соответствии с Приложением 1 к настоящим Правилам, в форматах и по каналам связи, установленным Национальным Банком, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Сноска. Пункт 2 - в новой редакции согласно постановлению Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2001 года N 34; в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка РК от 1 декабря 2001 года N 490.
3. Ответственность за достоверность и своевременность представления банком в подразделение отчетности по распределению платежного оборота возлагается на руководителя и главного бухгалтера банка.
Сноска. Пункт 3 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2001 года N 34; постановлением Правления Национального Банка РК от 1 декабря 2001 года N 490.
4.
Сноска. Пункт 4 исключен - постановлением Правления
Национального Банка РК от 14 февраля 2001 года N 34.
5.
Сноска. Пункт 5 исключен - постановлением Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2001 года N 34.
6.
Сноска. Пункт 6 исключен - постановлением Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2001 года N 34.
7. Отчет по распределению платежного оборота предназначен для отражения используемых на территории Республики Казахстан платежных документов и способов безналичных платежей и переводов денег в разрезе областей Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 7 - в новой редакции согласно постановлению
Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2001 года N 34; в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка РК от 1 декабря 2001 года N 490.
8. Отчет по распределению платежного оборота должен
предусматривать следующие способы осуществления платежей и
переводов денег на территории Республики Казахстан:

1) Төлем тапсырымдары;
2) Төлемдік талап-тапсырымдар;
3) Чектері;
4) Тікелей дебеттеу әдісі;
5) <*>
6) Инкассалық нұсқаулар.
Төлем айналымын бөлу бойынша есеп мыналарды пайдалана отырып төлемдер мен ақша аударымдарының санын және сомасын көздеуi тиiс:
1) Вексельдер;
2) Төлем ордерлерi;
3) Банктiк есепшот ашпай аударым жасау;
4) Ақша аударуға арналған өтiнiш;
5) Халықаралық почта аударымдары;
6) Аккредитивтер.
Ескерту. 8-тармақ толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001.02.14. N 34 қаулысымен.
Ескерту. 8-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 1 желтоқсандағы N 490 қаулысымен.
9. <*>
Ескерту. 9-тармақ өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001.02.14. N 34 қаулысымен.
Ескерту. 9-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 1 желтоқсандағы N 490 қаулысымен.
9-1. <*>
Ескерту. 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001.02.14. N 34 қаулысымен.
Ескерту. 9-1-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 1 желтоқсандағы N 490 қаулысымен.
9-2. <*>
Ескерту. 9-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001.02.14. N 34 қаулысымен.
Ескерту. 9-2-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 1 желтоқсандағы N 490 қаулысымен.
10. Төлем айналымын бөлу бойынша есеп жасау кезiнде әр бағанда орындауға қабылданған құжаттарда көрсетiлген саны және сомасы көрсетiледi. Бұл орайда шетел валютасымен орындауға қабылданған құжаттар банктiң ақы төлеген кездегi бағамы бойынша теңгемен көрсетiледi.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001.02.14. N 34 қаулысымен.
Ескерту. 10-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 1 желтоқсандағы N 490 қаулысымен.
11. <*>
Ескерту. 11-тармақ өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының    2001.02.14. N 34 қаулысымен.
Ескерту. 11-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 1 желтоқсандағы N 490 қаулысымен.
12. Чектердi пайдалана отырып төлемдердi жүзеге асыру тәсiлiмен есеп жасаған кезде чектер бойынша төлемдердiң, оның iшiнде есеп айырысу чек кiтапшаларының чектерi бойынша, кепiлдiк берiлген, жол чектерi бойынша чектердiң жалпы саны және сомасы көрсетiледi, бұған қолма-қол ақша алуға арналған чектер кiрмейдi.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 1 желтоқсандағы N 490 қаулысымен.

1) Платежные поручения;
2) Платежные требования-поручения;
3) Чеки;
4) Метод прямого дебетования;
5) (подпункт исключен - постановлением Правления Национального Банка РК от 1 декабря 2001 года N 490) ;
6) Инкассовые распоряжения.
Отчет по распределению платежного оборота также должен
предусматривать количество и сумму платежей и переводов денег с
использованием:
1) Векселя;
2) Платежные ордера;
3) Переводы без открытия банковского счета;
4) Заявление на перевод денег;
5) Международные почтовые переводы;
6) Аккредитивы.
Сноска. Пункт 8 - с дополнениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2001 года N 34; с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 1 декабря 2001 года N 490.
9.
Сноска. Пункт 9 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2001 года N 34; пункт исключен - постановлением Правления Национального Банка РК от 1 декабря 2001 года N 490.
9-1.
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 9-1 - постановлением Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2001 года N 34; пункт исключен - постановлением Правления Национального Банка РК от 1 декабря 2001 года N 490.
9-2.
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 9-2 - постановлением Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2001 года N 34; пункт исключен - постановлением Правления Национального Банка РК от 1 декабря 2001 года N 490.
10. При формировании отчета по распределению платежного оборота в каждом столбце отражается количество и сумма, указанная в документах, принятых к исполнению. При этом сумма, указанная в документах, принятых к исполнению в иностранной валюте, отражается в тенге по курсу банка на момент оплаты.
Сноска. Пункт 10 - в новой редакции согласно постановлению Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2001 года N 34; с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 1 декабря 2001 года N 490.
11.
Сноска. Пункт 11 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2001 года N 34; пункт исключен - постановлением Правления Национального Банка РК от 1 декабря 2001 года N 490.
12. При составлении отчетности по способу осуществления платежей с использованием чеков указываются общее количество и сумма платежей по чекам, в том числе по чекам из расчетных чековых книжек, гарантированным, дорожным чекам, за исключением чеков для получения наличных денег.
Сноска. Пункт 12 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка РК от 1 декабря 2001 года N 490.

13. Банктік есепшотты тікелей дебеттеу тәсілімен төлем жүргізу бойынша есеп жасаған кезде банктiк есепшоттың тiкелей дебеттеу шартына сәйкес орындалған төлем құжаттарының жалпы саны мен сомасы көрсетiледi.
Ескерту. 13-тармақ өзгерді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001.02.14. N 34 қаулысымен.
Ескерту. 13-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 1 желтоқсандағы N 490 қаулысымен.
14. <*>
Ескерту. 14-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 1 желтоқсандағы N 490 қаулысымен.
15. Инкассалық нұсқаулар бойынша есеп жасаған кезде банк орындаған инкассалық нұсқаулардың жалпы саны мен сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 15-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 1 желтоқсандағы N 490 қаулысымен.
15-1. Вексельдер бойынша есеп жасаған кезде банкте есепке алынған вексельдердiң жалпы саны және сомасы, сондай-ақ өтелген вексельдердiң жалпы саны және сомасы көрсетiледi.
15-2. Төлем ордерлерi бойынша есеп жасаған кезде орындалған төлем ордерлерiнiң жалпы саны және сомасы көрсетiледi.
15-3. Банктiк есепшот ашпай аударым жасау бойынша есеп жасаған кезде қолма-қол ақша қабылдау үшiн пайдаланылатын есепшот-хабарламалар мен басқа құжаттар, қолма-қол жарнаға берiлген түбiртектер, хабарландырулар негiзiнде банк (филиал) жасаған төлем құжаттарының жалпы саны және сомасы көрсетiледi.
15-4. Ақша аударуға арналған өтiнiштер бойынша есеп жасау кезiнде банк қабылдаған және орындаған ақша аударуға арналған өтiнiштердiң жалпы саны және сомасы көрсетiледi.
15-5. Халықаралық почта аударымдары бойынша есеп жасаған кезде "Western uniоn", "Money gram" жүйелері және басқа да осындай жүйелер бойынша жөнелтiлген жiберiлетiн аударымдар жалпы саны және сомасы көрсетiледi.
Ескерту. 15-5-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 1 желтоқсандағы N 490 қаулысымен.
15-6. Аккредитивтер бойынша есеп жасау кезiнде банк ашқан және орындаған аккредитивтердің жалпы сомасы және сомасы көрсетіледі.
Ескерту. 15-1 - 15-6-тармақтармен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001.02.14. N 34 қаулысымен.
Ескерту. 15-6-тармақ өзгертілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 1 желтоқсандағы N 490 қаулысымен.

13. При составлении отчетности по способу осуществления платежей методом прямого дебетования банковского счета указывается общее количество и сумма платежных документов, исполненных в соответствии с договором прямого дебетования банковского счета.
Сноска. Пункт 13 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2001 года N 34; постановлением Правления Национального Банка РК от 1 декабря 2001 года N 490.
14.
Сноска. Пункт 14 исключен - постановлением Правления Национального Банка РК от 1 декабря 2001 года N 490.
15. При составлении отчетности по инкассовым распоряжениям указывается общее количество и сумма исполненных банком инкассовых распоряжений.
Сноска. Пункт 15 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 1 декабря 2001 года N 490.
15-1. При составлении отчетности по векселям указывается общее количество и сумма векселей, принятых банком к учету, а также общее количество и сумма погашенных векселей.
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 15-1 - постановлением Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2001 года N 34.
15-2. При составлении отчетности по платежным ордерам указывается общее количество и сумма исполненных платежных ордеров.
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 15-2 - постановлением Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2001 года N 34.
15-3. При составлении отчетности по переводам без открытия банковского счета указывается общее количество и сумма платежных документов, составленных банком (филиалом) на основании квитанций, объявлений на взнос наличными, счетов-извещений и других документов, используемых для принятия наличных денег.
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 15-3 - постановлением Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2001 года N 34.
15-4. При составлении отчетности по заявлениям на перевод денег указывается общее количество и сумма заявлений на перевод денег принятых и исполненных банком.
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 15-4 - постановлением Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2001 года N 34.
15-5. При составлении отчетности по международным почтовым переводам указывается общее количество и сумма исходящих переводов, отправленных по системам "Western uniоn", "Money gram" и другим подобным системам.
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 15-5 - постановлением Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2001 года N 34; с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 1 декабря 2001 года N 490.
15-6. При составлении отчетности по аккредитивам указывается общее количество и сумма аккредитивов открытых и исполненных банком.
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 15-6- постановлением Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2001 года N 34; пункт с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 1 декабря 2001 года N 490.

16. Осы ережемен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шешіледі.
Ұлттық Банк Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2001 жылғы 14 ақпандағы
N 34 қаулысымен бекітілген
Аударымдық төлем және ақша аудару
тәсiлiмен төлем айналымын бөлу жөнiнде
есеп жасау және есеп беру ережесiне
өзгерiстер мен толықтыруларға
N 1 қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001.02.14. N 34 қаулысымен.
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 1 желтоқсандағы N 490 қаулысымен.
Төлем айналымын бөлу жөніндегі есеп
20__ ж. "___" ______________
(есепті кезең)
Банктің ББК _________________
Банктің атауы                               (бірлігі және мың теңге)
N  ! Облыстың ! Төлем  ! Төлем  !Чектер !  Банктік  !  Инкас. ! Төлем
!  атауы   !тапсыр. !талап-  !       ! есепшотты !  салық  ! ордері
!          ! масы   ! тапсыр.!       !  тікелей  !  өкім.  !
!          !        ! малары !       !  дебеттеу !   дер   !
___!__________!________!________!_______!___________!_________!__________ 1 !   2      ! 3 ! 4  ! 5 !  6 ! 7 ! 8 !   9  ! 10 ! 11 ! 12 ! 13 ! 14
_________________________________________________________________________
С   С    С   С    С   С     С    С     С    С   С    С
_________________________________________________________________________
1  Ақтөбе
2  Ақмола
3  Алматы
4  Атырау
5  Шығыс
Қазақстан
6  Жамбыл
7  Қарағанды
8  Қызылорда
9  Қостанай
10 Маңғыстау
11 Павлодар
12 Солтүстік
Қазақстан
13 Батыс
Қазақстан
14 Оңтүстік
Қазақстан
Барлығы
таблицаның жалғасы
__________________________________________________________________
Вексельдер     ! Банктік  !  Ақша   ! Халық. !  Аккредитивтер  !
__________________! есепшот  !аударуға ! аралық !_________________!
есепке  !өтелгені!ашылмаған !өтініштер! почта  !ашылғаны! Орын.  !
қабыл.  !        !аударымдар!         !аударым.!        !далғаны !
данғаны !        !          !         !  дары  !        !        !
_________!________!__________!_________!________!________!________!
15 ! 16 ! 17 ! 18! 19 ! 20  ! 21 ! 22 ! 23 !24 ! 25 ! 26! 27 ! 28!
___________________________________________________________________
С    С     С   С   С     С    С     С   С    С    С   С    С   С
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Банктің басшысы __________________ (аты-жөні)
Бас бухгалтер ____________________ (аты-жөні)
Орындаушы ________________________ (аты-жөні) Тел. ______
Ескерту: С-саны
С-сомасы
1-қосымшаға ескерту
Төлем айналымын бөлу жөнiндегi есептi осы банк филиалдарының тұрған орнында облыстардың шеңберiнде банк жүйесi бойынша тұтастай жасау қажет.
"Төлем тапсырмалары"

16. Вопросы, неурегулированные настоящими Правилами, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Председатель
Национального Банка
Приложение N 1
к Правилам составления и
представления отчета по
распределению платежного
оборота по способам
безналичных платежей,
утвержденным постановлением
Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 3 июля 1999 г. N 159
Сноска. Приложение 1 - в новой редакции согласно постановлению
Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2001 года N 34; постановлением Правления Национального Банка РК от 1
декабря 2001 года N 490.
Отчет по распределению платежного оборота
за _________________ 20__ года
(отчетный период)
БИК банка __________
Наименование банка (ед. и тыс. тенге)
______________________________________________________________
N | Наименование |Платежные|Платежные |Чеки |Прямое|Инкассовые
| области |поручения|требования| |дебето|распоряже-
| | |-поручения| |вание |ния
| | | | |банков|
| | | | |ского |
| | | | |счета |
___|______________|_________|__________|_____|______|_________
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |7 |8 |9 |10 | 11 | 12
___|______________|____|____|_____|____|__|__|__|___|____|____
| | К | С | К | С |К | С|К | С | К | С
___|______________|____|____|_____|____|__|__|__|___|____|____
1 Актюбинская
2 Акмолинская
3 Алматинская
4 Атырауская
5 Восточно-
Казахстанская
6 Жамбылская
7 Карагандинская
8 Кзылординская
9 Костанайская
10 Мангистауская
11 Павлодарская
12 Северо-
Казахстанская
13 Западно-
Казахстанская
14 Южно-
Казахстанская
Всего
______________________________________________________________
Продолжение таблицы
______________________________________________________________
Платежный | Векселя | Переводы |Заявления|Между
ордер |_____________________|без открытия|на пере- |народ
| принятые |погашенные|банковского |вод денег|ные | к учету | | счета | |почто
| | | | |вые
| | | | |пере
| | | | |воды
___________|__________|__________|____________|_________|_____
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21|22 |23|24
_____|_____|_____|____|_____|____|______|_____|____|____|__|__
К | С | К | С | К | С | К | С | К | С |К | С
_____|_____|_____|____|_____|____|______|_____|____|____|__|__
______________________________________________________________
______________________________________________________________
продолжение таблицы
_______________________________
Аккредитивы |
_______________________________|
открытые | исполненные |
______________|________________|
25 | 26 | 27 | 28 |
_______|______|______|_________|
К | С | К | С |
_______|______|______|_________|
Руководитель банка _________________ (Ф.И.О.)
Главный бухгалтер _________________ (Ф.И.О.)
Исполнитель _________________ (Ф.И.О.) Тел. _____
Примечание: К - количество
С - сумма
______________________________________________________________
Примечание к приложению 1
Отчет по распределению платежного оборота необходимо
составлять в целом по системе банка в разрезе областей по
местонахождению филиалов данного банка.
"Платежные поручения"

Форматтың 3, 4-бағандарында банк орындаған, клиенттiң төлем тапсырмаларының жалпы саны мен сомасы және төлемнiң бастамашысы банктiң өзi болатын төлем тапсырмалары көрсетiледi.
"Төлем талап-тапсырмалары"
Форматтың 5, 6-бағандарында ақша жiберушi банк орындаған, төлем талап-тапсырмаларының жалпы саны мен сомасы, оған қоса банкке ұсынылған орындалған төлем талап-тапсырмалары көрсетiледi, бұған Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi банктiң есепшотына ұсынылған төлем талап-тапсырмалары кiрмейдi.
"Чектер"
Форматтың 7-бағандарында чек берушi банктiң чек ұстаушыға тауар және көрсетiлген қызмет үшiн төлеген чектерiнiң жалпы саны мен сомасы көрсетiледi. Бұл бағанға сондай-ақ банктiң төлемге қабылдаған жол чектерiн де көрсету қажет. Шетел валютасымен эмиссияланған жол чектерiн осы чектердi төлеу күнiндегi банктiң теңгемен бағамы бойынша көрсету қажет.
"Банктiк есепшотты тiкелей дебеттеу"
Форматтың 9, 10-бағандарында банктiк есепшотты тiкелей дебеттеу арқылы төлемдерді жүзеге асыру шартына сәйкес банктiң жүзеге асырған төлемдерiнiң жалпы саны мен сомасы көрсетiледi. Тиiстi төлем құжаттарын пайдалана отырып жүргiзiлген бұл төлемдер бағандарда көрсетiлмейдi.
"Инкассалық өкiмдер"
Форматтың 11, 12-бағандарында ақша жiберушi банк төлеген инкассалық өкiмдердiң, оған қоса банкке ұсынылған орындалған инкассалық өкiмдердiң жалпы саны мен сомасы көрсетiледi. Бұған банктiң Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi корреспонденттiк есепшотына ұсынған инкассалық өкiмдерi кiрмейдi. Банк инкассалық өкiмдердi iшiнара орындаған кезде инкассалық өкiмдердiң нақты төленген сомасына төлем құжаттарының санын көрсетедi.
"Төлем ордерлерi"
Форматтың 13, 14-бағандарында банк орындаған төлем ордерлерiнiң жалпы саны мен сомасы көрсетiледi.
"Вексельдер"
Форматтың 15, 16-бағандарында банктiң есептеуге қабылдаған вексельдерiнiң жалпы саны мен сомасы (есептеуге вексель ұсынған тұлғаға төленген сома) көрсетiледi.
Форматтың 17, 18-бағандарында өтелген вексельдердiң жалпы саны мен сомасы көрсетiледi.
Вексельдердi есептеу және өтеу жөнiндегi операциялар тиiстi төлем құжаттарын пайдалана отырып жүргiзiлген бағандарда көрсетiлмейдi.
"Банктiк есепшот ашылмаған аударымдар"
Форматтың 19, 20-бағандарында төлем хабарламасы негізінде банк орындаған төлем құжаттарының жалпы саны мен сомасы көрсетіледі. Банктiк есепшот ашпай банк орындаған шетел валютасындағы ақша аударымдарының сомасы ақша аудару күнiндегi банктiң теңгемен бағамы бойынша көрсетiледi.
"Ақша аударуға өтiнiштер"

В графах 3, 4 формата указываются общее количество и сумма платежных поручений клиентов, исполненных банком, и платежные поручения, где инициатором платежа выступает сам банк.
"Платежные требования-поручения"
В графах 5, 6 формата указываются общее количество и сумма платежных требований-поручений, исполненных банком отправителя денег, включая исполненные платежные требования-поручения, выставленные на банк, за исключением исполненных платежных требований-поручений, выставленных на счет банка в Национальном Банке Республики Казахстан.
"Чеки"
В графах 7, 8 формата указываются общее количество и сумма чеков за товары и услуги, оплаченных банком чекодателя чекодержателю. В данной графе также необходимо указывать принятые к оплате банком дорожные чеки. Дорожные чеки, эмитированные в иностранной валюте, необходимо указывать в тенге по курсу банка на день оплаты данных чеков.
"Прямое дебетование банковского счета"
В графах 9, 10 формата указываются общее количество и сумма платежей, осуществленных банком в соответствии с договором на осуществление платежей путем прямого дебетования банковского счета. Данные платежи не отражаются в графах, соответствующих платежным документам, с использованием которых они проведены.
"Инкассовые распоряжения"
В графах 11, 12 формата указываются общее количество и сумма инкассовых распоряжений, оплаченных банком отправителя денег, включая исполненные инкассовые распоряжения, выставленные на банк. Исключение составляют инкассовые распоряжения, выставленные на корреспондентский счет банка в Национальном Банке Республики Казахстан. При частичном исполнении инкассовых распоряжений банк отражает количество платежных документов на фактически оплаченную сумму инкассовых распоряжений.
"Платежные ордера"
В графах 13, 14 формата указываются общее количество и сумма
платежных ордеров, исполненных банком.
"Векселя"
В графах 15, 16 формата указываются общее количество и сумма векселей, принятых банком к учету (сумма, выплаченная лицу, предъявившему вексель к учету).
В графах 17, 18 формата указываются общее количество и сумма погашенных векселей.
Операции по учету и погашению векселей не отражаются в графах, соответствующих платежным документам, с использованием которых они проведены.
"Переводы без открытия банковского счета"
В графах 19, 20 формата указываются общее количество и сумма платежных документов, исполненных банком на основании платежных извещений. Сумма переводов денег в иностранной валюте без открытия банковского счета, исполненных банком, указывается в тенге по курсу банка на день перевода.
"Заявления на перевод денег"

Форматтың 21, 22-бағандарында банк аударған ақша аударымына өтiнiштердiң жалпы саны мен сомасы көрсетiледi. Шетел валютасымен орындалған ақша аударымына өтiнiштердi ақша аудару күнiндегi банктiң теңгемен бағамы бойынша көрсету қажет.
"Халықаралық почта аударымдары"
Форматтың 23, 24-бағандарында "Western union" "Моnеу gram" жүйелермен және осы сияқты жүйелермен жiберiлген халықаралық жiберу аударымдарының жалпы саны мен сомасы көрсетіледі.
"Аккредитивтер"
Форматтың 25, 26-бағандарында есептi кезең iшiнде ашылған аккредитивтердiң (аккредитив бойынша баланстан тыс есепшотқа кiрiске алынған міндеттемелердiң және талаптардың) жалпы саны мен сомасы көрсетiледi. Бұл бағанды аккредитив бұйрығын берушiнiң өтiнiшiне сәйкес аккредитив ашқан эмитент банк толтырады.
Форматтың 27, 28-бағандарында есептi кезең iшiнде орындалған аккредитивтердiң жалпы саны мен сомасы көрсетiледi. Бағанды аккредитивтi орындаған банк толтырады. Бұл төлемдер тиiстi төлем құжаттарын пайдалана отырып жүргiзiлген бағандарда көрсетiлмейдi. Орындаушы банкке өтем жасау сомасын аудару, бағанда осы кезде пайдаланылатын төлем құжатына сәйкес көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2001 жылғы 14 ақпандағы N 34
қаулысымен бекітілген
Аударымдық төлем және ақша аудару
тәсiлiмен төлем айналымын
бөлу жөнiнде есеп жасау және есеп
беру ережесiне өзгерiстер мен
толықтыруларға
N 2 қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001.02.14. N 34 қаулысымен.
Ескерту. 2-қосымша алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 1 желтоқсандағы N 490 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2001 жылғы 14 ақпандағы N 34
қаулысымен бекітілген
Аударымдық төлем және ақша аудару
тәсiлiмен төлем айналымын
бөлу жөнiнде есеп жасау және есеп
беру ережесiне өзгерiстер мен
толықтыруларға
N 3 қосымша
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001.02.14. N 34 қаулысымен.
Ескерту. 3-қосымша алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 1 желтоқсандағы N 490 қаулысымен.

В графах 21, 22 формата указываются общее количество и сумма заявлений на перевод денег, исполненных банком. Заявления на перевод денег, исполненные в иностранной валюте, необходимо указывать в тенге по курсу банка на день перевода.
"Международные почтовые переводы"
В графах 23, 24 формата указываются общее количество и сумма международных исходящих переводов, отправленных по системам "Western uniоn", "Money gram" и другим подобным системам.
"Аккредитивы"
В графах 25, 26 формата указываются общее количество и сумма открытых аккредитивов (оприходованных обязательств и требований по аккредитиву на внебалансовые счета) за отчетный период. Данная графа заполняется банком-эмитентом, открывающего аккредитив в соответствии с заявлением приказодателя аккредитива.
В графах 27, 28 формата указываются общее количество и сумма исполненных аккредитивов за отчетный период. Графа заполняется банком, исполняющим аккредитив. Данные платежи не отражаются в графах, соответствующих платежным документам, с использованием которых они проведены. Перечисление суммы покрытия в исполняющий банк отражается в графе, соответствующей используемому при этом платежному документу.
Приложение N 2
к Правилам
составления и представления
отчета по распределению
платежного оборота
Сноска. Правила дополнены новым Приложением 2 - постановлением Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2001 года N 34; приложение исключено - постановлением Правления Национального Банка РК от 1 декабря 2001 года N 490.
Отчет по распределению платежного оборота в
разрезе платежных систем
Приложение N 3
к Правилам составления и
представления отчета по
распределению платежного оборота
Сноска. Правила дополнены новым Приложением 3 - постановлением Правления Национального Банка РК от 14 февраля 2001 года N 34; приложение исключено - постановлением Правления Национального Банка РК от 1 декабря 2001 года N 490.
Отчет по распределению платежного оборота в
разрезе инициаторов платежей