Қоршаған ортаға әсер мен оны қорғауға байланысты мониторинг бағдарламасын, жобалар мен шараларды жүргізу Ережесін бекіту туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігі 1999 жылғы 24 тамыз N 221-п. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 2013 жылғы 16 шілдедегі № 211-Ө бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қоршаған ортаны қорғау министрінің м.а. 16.07.2013 № 211-Ө бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылдың 22 қаңтарындағы "Қазақстан Республикасы үкіметінің құрылымы туралы" Жарлығын орындау, мемлекеттік тіркеу үшін нормативті құқықтық актілерге тиісті өзгерістер енгізу қажеттілігіне және 1998 жылдың 29 желтоқсанындағы N 204-П бұйрықты дамыту мақсатында бұйырамын:
1. Қосылымдағы қоршаған ортаға әсер мен оны қорғауға байланысты мониторинг бағдарламасын, жобалар мен шараларды жүргізу Ережесі бекітілсін және Әділет министрлігінде тіркеуден өткен күннен бастап іске қосылсын.
2. Тұрақты дамудың Ұлттық экологиялық орталығы (Есекин Б.К.), қоршаған ортаға әсер мен оны қорғауға байланысты мониторинг бағдарламасын, жобалар мен шараларды жүргізу Ережесін мемлекеттік тіркеуден өткізуге қажетті құжаттарды дайындап, белгіленген тәртіпте ҚР Әділет министрлігіне енгізсін.
3. Облыстық (қалалық) қоршаған ортаны қорғау басқармалары, қоршаған ортаға әсер мен оны қорғауға байланысты мониторинг бағдарламасын, жобалар мен шараларды автоматты жүргізу мақсатында электронды пошталар орнатылсын.
4. Бұл бұйрықтың орындалуын бақылау талдау және жоспарлау департаментінің директоры С.А.Ақылбековке жүктелсін.
Министр міндетін
атқарушы
*Іске, ТДҰЭҚ, талдау және жоспарлау департаментіне, "Казгеоинформ", облыстық (қалалық) қоршаған ортаны қорғау басқармаларына жіберілсін.
Тіркеу нөмірі _________
Бұйрықпен бекітілген
ҚР табиғи ресурстар
және қоршаған ортаны қорғау
Министрі міндетін атқарушы
24.08.99 ж. N 221-П
Қоршаған ортаға әсерін тигізу және қорғаумен
байланысты бағдарламалар, жобалар мен шараларға
мониторинг жүргізу туралы
Ереже
1. Жалпы бөлім
1. Қазақстан Республикасының - 2030 экологиялық блогiн iс жүзiне асыру мақсатында ұзақ мерзiмдi дамуының стратегиясы және қоршаған ортаны қорғаудың әсерi мен байланысының бiртұтас мониторинг бағдарламасын, жобаларын және шараларын енгiзу негiзiнде дайындалған нақты Ереже (одан әрi - бағдарламалар, жобалар, шаралар).
2. Мониторингке жататын бағдарламалар, жобалар мен шаралар және жеке меншiк түрiнде емес және қаржыландыруға көзi бар Қазақстан Республикасының министрлiктерi, ведомстволары, жергiлiктi атқару органдары, мекемелерi, ұйымдары, кәсiпорындары әзiрлеп және iс жүзiне асырады.

Об утверждении Правил ведения мониторинга программ, проектов и мероприятий, связанных с охраной и воздействием на окружающую среду
Приказ Министра природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан от 24 августа 1999 года N 221-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29.09.99г. за N 915. Утратил силу приказом и.о. Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 16 июля 2013 года № 211-Ө
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра охраны окружающей среды РК от 16.07.2013 № 211-Ө
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 22 января 1999 года  U990006_  "О структуре Правительства Республики Казахстан", необходимостью внесения соответствующих изменений в производные нормативные правовые акты для их государственной регистрации и в развитие приказа от 29 декабря 1998 года № 204-П, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения мониторинга программ, проектов и мероприятий, связанных с охраной и воздействием на окружающую среду и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции РК.
2. Национальному экологическому центру устойчивого развития РК (Есекин Б.К.) подготовить и внести в установленном порядке в Министерство юстиции РК пакет необходимых документов для государственной регистрации Правил ведения мониторинга программ, проектов и мероприятий, связанных с охраной и воздействием на окружающую среду.
3. Областным (городским) управлениям охраны окружающей среды установить электронную почту для автоматизированного ведения мониторинга программ, проектов и мероприятий, связанных с охраной и воздействием на окружающую среду.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на директора Департамента анализа и планирования МПРООС Акылбекова С.А.
И.о. Министра
Правила ведения мониторинга программ,
проектов и мероприятий, связанных с охраной
и воздействием на окружающую среду
1. Общая часть
1. Настоящие Правила разработаны в целях реализации экологического блока долгосрочной стратегии развития Республики Казахстан до 2030 года на основе ведения единого мониторинга программ, проектов и мероприятий, связанных с охраной и воздействием на окружающую среду (далее - программ, проектов и мероприятий).
2. Мониторингу подлежат программы, проекты и мероприятия, разрабатываемые и реализуемые в Республике Казахстан министерствами, ведомствами, местными исполнительными органами, учреждениями, организациями, предприятиями, независимо от форм собственности и источников финансирования.

2. Мониторингтің мақсаты мен міндеттерi
3. Мониторинг бағдарламалардың, жобалардың және шаралардың мақсаты Қазақстан Республикасының - 2030 экологиялық блогiнің ұзақ мерзiмдi дамуының стратегиясын орындау үшін министрлiктердің ведомстволардың, жергiлiктi атқару органдарының мекемелердің ұйымдардың және кәсiпорындардың iс-қимылын үйлестiрудi қамтамасыз ету болып табылады және табиғат қорғаудағы жүргiзiлген жұмыстардың қоршаған ортаға ықпалын бағалау.
4. Мониторинг бағдарламалардың, жобалардың және шаралардың мiндеттерi мыналар болып табылады:
1) бағдарламалар, жобалар және шаралар бойынша өткiзiлген жұмыстарды үйлестiру, олардың әзiрленуi мен iс жүзiне асуына бақылау жасау;
2) бағдарламаларға, жобаларға және шараларға баға беру мен талдау жасау, олардың тиiмдiлiгін көтеруге ұсыныстар дайындау;
3) мониторинг бойынша банктерге мәлiметтердi ұйымдастыру; мониторингке қатысушыларға ақпарат пен әдiстемелiктi қамтамасыз ету және көпшiлiк үшiн олардың тиiмдiлiгiне өзара iс-қимыл жасау.
3. Мониторингтi жүргiзу
5. Бекiтiлген "Табиғат қорғау шараларын және жобаларын инвестициялық жөніндегі" N ИПМ мемлекеттiк статистикалық есеп нысанына сәйкес бағдарламаларды, жобаларды, және шараларды әзiрлеп жүзеге асыратын министрлiктер, ведомстволар, жергiлiктi атқарушы органдар, мекемелер, ұйымдар және кәсіпорындар Қазақстан Республикасы табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiне белгiленген мерзiмде жоспарланған және жүзеге асырылудағы бағдарламалар, жобалар және шаралар туралы ақпаратты берiп отырады.
6. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнің Тұрақты дамудың ұлттық экология орталығы алған мәлiметтер негiзiнде:
1) Қазақстан Республикасының - 2030 экологиялық блогiнiң ұзақ мерзiмдi даму стратегиясының басымдылығы және мақсаттық сәйкестiлiгiне бағдарламалардың, жобалардың және шаралардың тиiмдiлік өлшемi бойынша талдау жасайды;
2) Қазақстан Республикасының - 2030 экологиялық блогiнің ұзақ мерзiмдi дамуының стратегиялық бағдарламалардың, жобалардың және шаралардың тиiмдiлiгiнің шараларын көтеру негiзiнде ұсыныстар дайындап және оларды Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiне нақты шешiм қабылдау үшiн ұсынады;
3) бағдарламалардың, жобалардың және шаралардың iске асқаны мен жоспарлануын, мақсатты базаларды қосқанда, банкке мәлiметтер ұйымдастырады;
4) бағдарламаларға, жобаларға және шараларға жүйелi түрде талдау мен шолу жасайды;
5) бағдарламалардың, жобалардың және шаралардың жүзеге асуына және тиiмдiлiгi туралы мәлiметтерге көпшiлiктi тартуды қамтамасыз етедi.

2. Цели и задачи мониторинга
3. Целью мониторинга программ, проектов и мероприятий является обеспечение координации действий министерств, ведомств, местных исполнительных органов, учреждений, организаций и предприятий для выполнения экологического блока долгосрочной стратегии развития Республики Казахстан до 2030 года и оценка влияния проводимых природоохранных работ на состояние окружающей среды.
4. Задачами мониторинга программ, проектов и мероприятий являются:
1) координация работ, проводимых по программам, проектам и мероприятиям, контроль за их разработкой и реализацией;
2) анализ и оценка влияния программ, проектов и мероприятий на состояние окружающей среды и подготовка рекомендаций по повышению их эффективности;
3) формирование банка данных по мониторингу;
4) информационное и методическое обеспечение участников мониторинга и общественности для их эффективного взаимодействия.
3. Ведение мониторинга
5. Министерства, ведомства, местные исполнительные органы, учреждения, организации и предприятия, осуществляющие разработку и реализацию программ, проектов и мероприятий, в соответствии с утвержденной формой государственной статистической отчетности № ИПМ "Отчет по инвестированию природоохранных мероприятий и проектов" представляют в Министерство природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан в установленные сроки информацию о планируемых и реализуемых программах, проектах и мероприятиях.
6. На основе полученных данных Национальный экологический центр устойчивого развития Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан:
1) проводит анализ программ, проектов и мероприятий по критериям эффективности и соответствия целям и приоритетам экологического блока долгосрочной стратегии развития Республики Казахстан до 2030 года;
2) готовит рекомендации по повышению эффективности программ, проектов и мероприятий экологического блока долгосрочной стратегии развития Республики Казахстан до 2030 года и направляет их в Министерство природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан для принятия практических решений;
3) формирует банк данных, включая целевые базы, по действующим и планируемым программам, проектам и мероприятиям;
4) составляет регулярные аналитические обзоры программ, проектов и мероприятий;
5) обеспечивает доступ общественности к информации об эффективности и ходе выполнения программ, проектов и мероприятий.

7. Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгi:
1) Қазақстан Республикасының - 2030 экологиялық блогiнің ұзақ мерзiмдi дамуының стратегиясының бағдарламаларды, жобалардың және шаралардың мониторингтерiн атқарушыларға мәлiметтер ұсынады;
2) қоршаған ортаны қорғаудың орташа және қысқа мерзiмдегi iске асқан мониторинг бағдарламалардың жобалардың және шаралардың жоспарын құрастыруға Тұрақты дамудың ұлттық экология орталығын мәлiметтерiн пайдаланады;
3) іс жүзіне асатын бағдарламаларға, жобаларға және шараларға түзетулер енгізуге және олардың жүзеге асуына бақылау жасауды қамтамасыз етіп отыруға шешім қабылдайды.
8. Қазақстан Республикасының - 2030 экологиялық блогінің ұзақ мерзімді дамуы стратегиясының орындалуы негізінде, Қазақстан Республикасы күшіне енген Заңдарына сәйкес министрліктерде, ведомстволарда, жергілікті атқарушы органдарда, мекемелерде, ұйымдарда, кәсіпорындарда, бағдарламаларды, жобаларды және шараларды жүзеге асыруда және әзірлеуде Қазақстан Республикасы табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігі ұсыныстары ескеріледі.
9. Министрліктердің, ведомстволардың, жергілікті атқарушы органдардың бағдарламаларды, жобаларды және шараларды республикалық немесе жергілікті бюджеттен қаржыландыру тапсырыстары Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігімен келісілгеннен кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігімен қабылданады.
Оқығандар: Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.

7. Министерство природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан:
1) представляет информацию по мониторингу программ, проектов и мероприятий исполнителям экологического блока долгосрочной стратегии развития Республики Казахстан до 2030 года;
2) использует данные Национального экологического центра по устойчивому развитию Республики Казахстан по мониторингу программ, проектов и мероприятий при формировании краткосрочных и среднесрочных планов действий по охране окружающей среды;
3) принимает решения по корректировке осуществляемых программ, проектов и мероприятий и обеспечивает контроль за их исполнением.
8. Министерства, ведомства, местные исполнительные органы, учреждения, организации, предприятия, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, при подготовке и реализации программ, проектов и мероприятий учитывают рекомендации Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан по выполнению экологического блока долгосрочной стратегии развития Республики Казахстан до 2030 года.
9. Заявки министерств, ведомств, местных исполнительных органов на финансирование программ, проектов и мероприятий за счет республиканского или местного бюджетов принимаются Министерством финансов Республики Казахстан после согласования перечня этих программ, проектов и мероприятий Министерством природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.