Уақытша мағлұмдау тәртібін қолдану арқылы шетке шығарылатын тауарларды кедендік ресімдеу туралы
Бұйрық Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті 1999 жылғы 5 шілде N 274-Б Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 8 қазанда тіркелді. Тіркеу N 929. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті төрағасының 2001 жылғы 15 ақпандағы N 51 бұйрығымен. ~V011441
Қазақстан Республикасынан шетке әкетілетін тауарларды кедендік ресімдеу мен кедендік бақылауды жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Z952368_ Жарлықтың 193, 201-баптарына сәйкес
Бұйырамын:
1. Уақытша мағлұмдау тәртібін қолдану арқылы шетке шығарылатын тауарларды кедендік ресімдеу туралы Нұсқаулық бекітілсін.
2. Аталған бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы мемлекеттік кіріс Министрлігі Кеден комитеті Төрағасының орынбасары Б.Т. Жұмабаевқа жүктелсін.
Төраға
Мемлекеттік кіріс министрлігі
Кеден комитеті төрағасының 1999 жылғы 5 шілдедегі N 274-Б бұйрығымен бекітілді
Уақытша мағлұмдау тәртібін қолдану арқылы экспортталатын
тауарларды кедендік ресімдеу туралы
Нұсқаулық
1. Осы нұсқаулық кедендік жүк мағлұмдамасын тапсырған күнінен тауарлардың кедендік құнын анықтау мүмкіндігі болмаған жағдайда экспорттың кедендік тәртібіне сәйкес Қазақстан Республикасы кеден аумағынан экспортталатын тауарларды кедендік ресімдеу тәртібін белгілейді.
2. Тауарларды кедендік жүктің уақытша мағлұмдамасымен (бұдан әрі - КЖУМ) тапсыру жолымен кедендік ресімдеу Қазақстан Республикасынан тауарды экспорттау жүзеге асырылатын кеден органының қызметі жүргізілетін аймақтағы бұл үшін арнайы белгіленген орындарда жүргізіледі.
3. КЖУМ қатар Қазақстан Республикасы мемлекеттік кіріс Министрлігі Кеден комитетінің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген, кедендік экспорт тәртібіне сәйкес кедендік ресімдеу өндірісі және кедендік бақылауды өткізуге қажетті құжаттар мен мәліметтер тапсырылады.
4. КЖУМ кедендік жүктің мағлұмдамасы (бұдан әрі - КЖМ) толтыру тәртібіне сәйкес толтырылады және төмендегі ерекшеліктер ескеріледі:
1 бағанның "мағлұмдау түрі" атты үшінші бөлімшесінде "уақытша мағлұмдау" - "УМ" әріптік индексі көрсетіледі;
мағлұмдаушы сатып алу-сату мәмілесіндегі сыртқы экономикалық бағаны есепке ала отырып тауардың құнын көрсетеді. Егер өзарашартта (шартта) тауардың тұрақты (нақты соңғы) бағасы көрсетілмеген болса және тек оларды анықтаудың шарттары ғана белгіленсе (мысалы, белгіленген уақытқа анықталған есеп айырысу формуласы негізінде немесе тауардың сатылу уақытына биржалық баға белгілеу), ондай жағдайда аталған тауардың шартты (уақытша) бағалануы үшін өзарашартта белгіленген алдын-ала (бағдарламаны) баға қолданылады, немесе өзарашартта келісілген есеп айырысу шарттарына сәйкес КЖУМ тапсырылған уақытқа анықталған есеп айырысу бағасы қолданылады.
Егер мұндай есеп айырысу мүмкін болмаған жағдайда әкетілетін тауардың шартты (уақытша) бағасын кеден органында бар бағалық ақпараттар негізінде анықтауға болады.

О таможенном оформлении экспортируемых товаров с использованием процедуры временного декларирования
Приказ Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 5 июля 1999 года N 274-П Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 октября 1999г. за N 929ю Утратил силу - приказом Таможенного Комитета МГД РК от 15 февраля 2001г. N 51 ~V011441
В целях совершенствования таможенного оформления и таможенного контроля за товарами, вывозимых за пределы Республики Казахстан, в соответствии со статьями 193, 201 Указа Президента Республики Казахстан Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке таможенного оформления
экспортируемых товаров с использованием процедуры временного
декларирования.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на
заместителя Председателя Таможенного комитета Министерства государственных
доходов Республики Казахстан Жумабаева Б.Т.
Председатель
Утвержден приказом
ТК МГД РК
от _______1999 г. N__
Инструкция о порядке
таможенного оформления экспортируемых товаров с
использованием процедуры временного
декларирования
1. Настоящая инструкция определяет порядок таможенного оформления товаров, вывозимых за пределы таможенной территории Республики Казахстан в соответствии с таможенным режимом экспорта в случае невозможности определения таможенной стоимости товаров в день подачи грузовой таможенной декларации.
2. Таможенное оформление товаров путем подачи временной грузовой таможенной декларацией (далее - ВГТД) производится в определенных для этого местах в регионе деятельности таможенного органа, где производится вывоз товара за пределы Республики Казахстан.
3. Одновременно с ВГТД представляются другие, установленные нормативными правовыми актами Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан, документы и сведения, необходимые для производства таможенного оформления и проведения таможенного контроля в соответствии с таможенным режимом экспорта.
4. ВГТД заполняется в соответствии с порядком заполнения грузовой таможенной декларации (далее - ГТД), с учетом следующих особенностей:
в третьем подразделе графы 1 "Тип декларации" указывается буквенный индекс "ВД"- "временная декларация";
стоимость товара заявляется декларантом с учетом цены внешнеторговой сделки купли-продажи. Если в контракте (договоре) отсутствует фиксированная (точная, окончательная) цена товара и установлены лишь условия ее определения (например, на основе формулы расчета цены на определенную дату или биржевых котировок на дату продажи товара), то для условной (временной) оценки указанного товара используется либо предварительная (ориентировочная) цена, зафиксированная в контракте либо расчетная цена, определенная на дату подачи ВГТД в соответствии с установленными контрактом условиями расчета.
При невозможности проведения таких расчетов условную (временную) оценку вывозимого товара можно произвести на основе имеющейся в распоряжении таможенного органа ценовой информации.

5. КЖУМ парақтарының таратылуы төмендегідей жүзеге асырылады:
бірінші және екінші даналары кеден органында қалдырылады;
үшінші данасы мағлұмдаушыға қайтарылады;
төртінші данасы мағлұмдаушыға қайтарылады және Қазақстан Республикасы кеден аумағынан тауарды әкетуге негіз болады.
6. КЖУМ-ға хабарланған тауар әкелінгеннен кейін, 10 күннен кешіктірмей мағлұмдаушы КЖУМ-ға хабарланған тауарды кедендік ресімдеуді жүргізуші кеден органына кедендік жүктің толық мағлұмдамасын тапсырады.
Белгіленген мерзім коносаменттің, қабылдап-тапсыру актісінің немесе басқа құжаттың ресімделген күнінен бастап саналады, ол мерзім КЖУМ ресімделген уақытынан бастап 30 күннен аспауы керек.
Тек айрықша жағдайларда ғана (қуаттайтын құжаттар тапсырған жағдайда коносаменттің, қабылдау-өткізу актісінің ресімделмеуі) КЖМ тапсырылу мерзімі кеден органының бастығының рұқсатымен тек 10 күнге ғана ұзартылады.
7. КЖМ-ді мағлұмдаушы толтырады және тапсырады, кеден органының КЖУМ қабылдаған күнінен қолданылып жүрген Қазақстан Республикасы мемлекеттік кіріс Министрлігі Кеден комитетінің нормативтік актілеріне сәйкес кеден органы оны қабылдап, ресімдейді. КЖМ-ге КЖУМ-ға берілген анықтама нөмірі беріледі, бұл жағдайда олар бір-бірінің ажырамас бөлігі болып табылады.
КЖМ-ді толтыруда төмендегідей ерекшеліктер есепке алынады:
"Мағлұмдау түрі" бағанының үшінші бөлімшесінде "толық мағлұмдама" - "ТМ" әріптік индексі қойылады;
КЖМ-нің "Жөнелтуші" 2 бағанында тауардың өндірушісі тікелей көрсетіледі: мұнай, мұнай өнімдері және т.с., егер тауарды жөнелтуші оның шығарушысы болмаған жағдайда, тауардың жүктеме қызметін және Қазақстан Республикасы кеден аумағынан әкету үшін тасымалдаушыға тапсыруды жүзеге асырушы тұлға жайындағы мәліметтер көрсетіледі;
"Жалпы мағлұмдама/ізашар құжат" 40-бағанында КЖУМ-ның анықтама нөмірі көрсетіледі;
"Кедендік бақылау" атты Д бағанында кеден органының лауазымды тұлғасы тауардың түпкілікті бағасы анықталған құжаттың күнін көрсетеді. Бұл жазба мөртаңбамен, кеден органының лауазымды тұлғасының қолымен және жеке нөмірлі мөрімен расталады.
КЖМ парақтары төмендегідей үлестіріледі:
бірінші данасы кеденде қалтырылады;
екінші данасы кедендік статистикада қолданылады;
үшінші және төртінші даналары мағлұмдаушыға қайтарылады.
8. Тарифсіз реттеу шаралары мен КЖУМ тапсыру жолымен мағлұмдалатын тауарларға қатысты шектеулерді сақтау шетел валютасын Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептеу бағамын қоса, кеден органының көрсетілген уақытша мағлұмдаманы қабылдаған күнге әрекет етуші нормаларға сәйкес іске асырылады.

5. Распределение листов ВГТД осуществляется следующим образом:
первый и второй экземпляр остаются в таможенном органе;
третий экземпляр возвращается декларанту;
четвертый экземпляр возвращается декларанту и служит основанием для вывоза товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
6. Не позднее 10 дней после поставки заявленной в ВГТД товара, декларант представляет в таможенный орган, производивший таможенное оформление товара заявленного в ВГТД, полную грузовую таможенную декларацию.
Указанный срок исчисляется со дня оформления коносамента, приемо-сдаточного акта либо другого документа, используемого для определения цены, но не более 30 дней с даты оформления ВГТД.
В исключительных случаях (неоформления коносамента, приемо-сдаточного акта в указанный срок, при предоставлении подтверждающих документов), с разрешения начальника таможенного органа, срок подачи ГТД может быть увеличен, но не более чем на 10 дней.
7. ГТД заполняется и подается декларантом, принимается и оформляется таможенным органом в соответствии с нормативными актами Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан, действующими на день принятия таможенным органом ВГТД. ГТД присваивается тот же справочный номер, что и ВГТД, при этом они являются неотъемлемой частью друг друга.
ГТД заполняют с учетом следующих особенностей:
в третьем подразделе графы "Тип декларации" проставляют буквенный индекс "ПД" - "полная декларация";
в графе 2 ГТД "Отправитель" указывают непосредственно производителей товаров: нефти, нефтепродуктов и т.д., а в случае, если отправитель не является производителем товаров, необходимо указать сведения о лице, совершающем действия по загрузке товаров и передаче их перевозчику для вывоза с таможенной территории Республики Казахстан;
в графе 40 "Общая декларация/предшествующий документ" указывают справочный номер ВГТД;
в графе Д "Таможенный контроль" должностное лицо таможенного органа дополнительно проставляет дату документа, на основании которого определена окончательная цена товара. Данная запись заверяется штампом, подписью должностного лица таможенного органа и личной номерной печатью.
Листы ГТД распределяются следующим образом:
первый экземпляр остается в таможне;
второй экземпляр используется в таможенной статистике;
третий и четвертый экземпляры возвращаются декларанту.
8. Соблюдение мер нетарифного регулирования и ограничений в отношении товаров, декларирование которых осуществляется путем подачи ВГТД, производят в соответствии с нормами, действующими на день принятия таможенным органом указанной временной декларации, включая курс пересчета иностранной валюты в национальную валюту Республики Казахстан.

9. Кедендік төлемдер КЖУМ-ді қабылдағанға дейін немесе қабылдаумен қатар төленеді. Кеден төлемдерін төлеу мерзімін ұзарту мен мәулеттік төлеу Қазақстан Республикасы мемлекеттік кіріс Министрлігі Кеден комитетінің нормативтік актілеріне сәйкес беріледі. Төлемдер мерзімін ұзарту немесе мәулеттік беру күні ретінде кеден органының КЖУМ-ді қабылдаған күні есептеледі.
10. Егер төленуге тиісті кедендік баждар, алымдар және салықтар сомасы КЖУМ-ге хабарланған сомадан жоғары болған жағдайда, оларға қосымша төлемдер жасалады, егер төмен болса - кедендік ресімдеуді жүргізуші кеден органы төлеушіге қайтарады немесе артық төленген сомаларды болашақ төлемдер шотына аударады. Төлеушінің қосымша төлемдері Қазақстан Республикасы кеден органының КЖМ-ді тапсырған күніне дейін немесе тапсырумен қатар төленеді.
11. Кедендік және валюталық бақылауды Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Жарлығына, Қазақстан Республикасының валюталық заңдылығына, Қазақстан Республикасының мемлекеттік кіріс Министрлігі Кеден комитетінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес Қазақстан Республикасының кеден органдары жүргізеді. КЖУ тапсыру жолымен тауарларды мағлұмдау кезінде кеден органының аталған мағлұмдаманы тапсырған күніне әрекет етуші нормалар қолданылады.
12. Валюталық түсімнің түсу мерзімі тауардың түпкілікті бағасы белгіленген құжат күнін кеден органының лауазымды тұлғасының КЖМ-нің "Д" бағанында қосымша көрсетуімен есептеледі.
13. КЖМ тапсырғанға дейін КЖУМ тапсыру жолымен тауарларды мағлұмдау кезіндегі бақылау үшін экспорттаушының, сонымен қатар Қазақстан Республикасы кеден органының талабы бойынша тасымалдаушы немесе қолында көрсетілген құжаттар яки тауарлардың саны мен сапасы туралы мәліметтерге ие басқа тұлғалар тапсырған коммерциялық, оперативтік және көліктік құжаттар қолданылады.
14. Тауарларға қатысты өкілеттігі бар тұлғалар тауарлардың бағасын,
санын және олардың сапасын анықтауды жүргізуге міндетті.
15. Тауардың саны мен сапасының олардың бағасына сәйкестігін бақылау
үшін кеден органдары кедендік зертханалар жүргізетін эксперттік
бағалауларды қолдана алады.
16. Сыртқы сауданың кеден статистикасында және валюталық бақылауды
жүзеге асыру үшін тек толық кедендік жүк мағлұмдамасы есепке алынады.
17. Кедендік ресімдеудің аталған тәртібі құбыртасушы көліктермен және
электртасымалдау желілерімен тасымалданатын тауарларға таралмайды.
Оқығандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.

9. Таможенные платежи уплачиваются до принятия или одновременно с принятием ВГТД. Предоставление отсрочки или рассрочки уплаты таможенных платежей осуществляется в соответствии с нормативными актами Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан. Датой начала отсрочки или рассрочки является дата принятия таможенным органом ВГТД.
10. В случае, если в результате поставки суммы подлежащих уплате таможенных пошлин, сборов и налогов увеличивается по сравнению с заявленной в ВГТД, производится их доплата, а если уменьшается - таможенный орган, производящий таможенное оформление, возвращает плательщику или по заявлению плательщика засчитывает в счет будущих платежей излишне уплаченные суммы. Доплата таможенных платежей производится плательщиком до или одновременно с принятием таможенным органом Республики Казахстан ГТД.
11. Таможенный и валютный контроль осуществляют таможенные органы Республики Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан", валютным законодательством Республики Казахстан и нормативными правовыми актами Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан. При декларировании товаров путем подачи ВГТД применяются соответствующие нормы, действующие на день принятия таможенным органом указанной декларации.
12. Срок поступления валютной выручки исчисляется с дополнительно указанной должностным лицом таможенного органа в графе "Д" ГТД даты документа, на основании которого установлена окончательная цена товара.
13. При декларировании товаров путем подачи ВГТД до представления ГТД для контроля используются оперативные, коммерческие и транспортные документы, представляемые экспортером, а также по требованию таможенного органа Республики Казахстан перевозчиками либо другими лицами, имеющими указанные документы либо располагающими сведениями о количестве и качестве товаров.
14. Лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, обязаны
произвести определение цены, количества и качества товаров. Документы,
подтверждающие цену, количество товаров и их качественный состав,
представляются в таможенный орган одновременно с подачей ГТД.
15. Для контроля соответствия количества и качества товаров их цене,
таможенные органы могут использовать экспертные оценки, проводимые
таможенными лабораториями.
16. В таможенной статистике внешней торговли и для осуществления
валютного контроля учитываются только полные грузовые таможенные
декларации.
17. Данный порядок таможенного оформления не распространяется на
товары, перемещаемые трубопроводным транспортом и по линиям
электропередачи.
(Специалисты: Склярова И.В.,
Цай Л.Г.)