"Шағын бизнес субъектiлерi-заңды тұлғаларға салық салудың оңайлатылған жүйесi туралы" Нұсқауды бекiту туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігі 1999 жылғы 11 қазан N 1234. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 20 қазанда N 934 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді---------------- Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН: Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi: 46. "Шағын бизнес субъектiлерi - заңды тұлғаларға салық салудың оңайлатылған жүйесi туралы" Нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң 1999 жылғы 11 қазандағы N 1234 V990943_ бұйрығы. ----------------------------------------------------- "Салық және бюджетке басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы 1995 жылғы 24 сәуiрдегi Заңының Z952235_ 138-бабы 1-тармағын орындау үшiн Бұйырамын
1. "Шағын бизнес субъектiлерi - заңды тұлғаларға салық салудың оңайлатылған жүйесi туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Нұсқауы бекiтiлсiн. 2. Әкiмшiлiктендiру департаментi (С.К.Елшiбеков): 1) аталған Нұсқауды Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiссiн; 2) келiсiлген Нұсқауды мемлекеттiк тiркеуге Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiне жiберсiн. 3. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Вице-Министрдiң мiндетiн атқарушы Қ.А.Нұрпейiсовке жүктелсiн. Министрдің міндетін атқарушы "Келісілді" "Бекітілді" Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасы Қаржы министрі міндетін Мемлекеттік кіріс министрі 1999 жылғы_____________ 1999 жылғы___________ Шағын бизнес субъектiлерi - заңды тұлғаларға салық салудың оңайлатылған жүйесi туралы N______Нұсқау
Осы Нұсқау "Салықтар және басқа да бюджетке мiндеттi төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Z952235_ Қазақстан Республикасы Заңының 138-бабы 1-тармағына сәйкес әзiрлендi және ойын бизнесiнен басқа жекелеген қызмет түрлерi бойынша шағын бизнес субъектiлерi - заңды тұлғаларға (бұдан әрi - шағын бизнес кәсiпорындары) патент негiзiнде салық салудың оңайлатылған жүйесiн қолданудың тәртiбiн айқындайды. Ойын бизнесi саласында кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын шағын бизнес кәсіпорындарының патент негiзiнде салық салудың оңайлатылған жүйесiн қолдануын Ойын бизнесi субъектiлерiне салық салудың оңайлатылған режимi туралы Нұсқауда реттеледi.
1 тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Инструкции "Об упрощенной системе налогообложения юридических лиц - субъектов малого бизнеса"
Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 11 октября 1999 года N 1234. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20.10.99г. N 943. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 11 октября 1999 года N 1234 "Об утверждении Инструкции "Об упрощенной системе налогообложения юридических лиц - субъектов малого бизнеса"...
Министр ---------------------------------------------------------------------------
Во исполнение п.1 ст.138 Закона Республики Казахстан Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" от 24 апреля 1995 года приказываю:
1. Утвердить Инструкцию Министерства государственных доходов Республики Казахстан "Об упрощенной системе налогообложения юридических лиц-субъектов малого бизнеса". 2. Департаменту администрирования (Елшибекову С.К.): - согласовать указанную Инструкцию с Министерством финансов Республики Казахстан; - направить согласованную Инструкцию в Министерство юстиции Республики Казахстан на государственную регистрацию. 3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на И.о. Вице-Министра Нурпеисова К.А. И.о. Министра Инструкция об упрощенной системе налогообложения юридических лиц-субъектов малого бизнеса N _____
Настоящая Инструкция разработана в соответствии с пунктом 1 статьи 138 Закона Республики Казахстан Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" от 24 апреля 1995 года N 2235 и определяет порядок применения юридическими лицами - субъектами малого бизнеса (далее - предприятия малого бизнеса), кроме игорного бизнеса, упрощенной системы налогообложения на основе патента по отдельным видам деятельности. Применение упрощенной системы налогообложения на основе патента предприятиями малого бизнеса, осуществляющих предпринимательскую деятельность в области игорного бизнеса регулируется Инструкцией об упрощенном режиме налогообложения субъектов игорного бизнеса.
Глава 1. Общие положения

1. Салық салудың оңайлатылған жүйесiн қолдануға патент - кесiмдi жиынтық салық төлеу арқылы бюджетпен есеп айырысуды шағын бизнес кәсіпорнының жүзеге асыру құқығын куәландыратын құжат.
2. Оған қосылған құн салығы, заңды тұлғалардың табыс салығы мен әлеуметтiк салық енгiзiлген кесiмдi жиынтық салық патенттің құны болып табылады.
3. Патент негiзiнде қызметiн жүзеге асыратын шағын бизнес кәсiпорындарының үшiн салықтар, төлемдер, алымдар мен мемлекет алдындағы басқа да қаржы мiндеттемелерiн төлеудің қолданылып жүрген тәртiбi сақталады, 2-тармақта аталғаннан басқа.
4. Салық салудың оңайлатылған жүйесiн қолдануға патент кемiнде 1 жыл мерзiмге берiледi.
5. Шағын кәсiпорын айналысуы жорамалданған қызмет "Лицензиялау туралы" 1995 жылғы 17 сәуiрдегi N 2200 Z952200_ Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес лицензиялануға жатса, патент беру шағын бизнес кәсіпорны лицензия алғаннан кейiн ғана жүзеге асырылады.
6. Шағын бизнес кәсiпорындары үшiн патент негiзiнде салық салудың оңайлатылған жүйесi Қазақстан Республикасының заңдарында көзделiп, бұрын қабылданған салық жүйесiмен қатар қолданылады. Салық салу жүйесiн таңдау құқығы заңды тұлғаларға ерiктi негiзде берiледi.
7. Акцизделген өнiм өндiрiсiмен айналысатын заңды тұлғалар, инвестициялық қорлар, бағалы қағаз рыногына кәсiпқой қатысушылар, заңдық және адвокаттық кеңселер (фирмалар) жатады.
8. Шағын бизнес кәсiпорындары тiзбеде айқындалған (1-қосымша) қызмет түрлерiн патент негiзiнде аралас та, оқшауланған түрiнде де жүзеге асыруға құқылы.
2 тарау. Патент негізiнде қызметiн жүзеге асыратын шағын
кәсiпорындарға салық салу объектiлерi
9. Салық салудың оңайлатылған жүйесiн қолдану кезiнде шағын бизнес кәсiпорындарына салық салу объектiлерi былай белгiленедi:
1) есептi кезеңдегi салық салынатын кiрiс;
2) кепiлдi еңбекақы қоры;
3) тауарлар (жұмыстар, көрсетiлген қызметтер);
10. Салық салынатын кiрiс кәсіпкерлiк қызметтiң жылдық жиынтық табысы мен олардың құрамына кепiлдi еңбекақы қоры, көлiк құралдары салығына, жер салығына, әлеуметтiк салыққа мәлiмделген сома, сондай-ақ кәсiпкерлiк қызметпен байланысты өзге де шығындар кiретiн шығыстар айырмасы ретiнде есептеледi.
11. Кепiлдi еңбекақы қорына әртүрлi сыйлықтар, қосымша, үстеме ақылар, төлемдер, жәрдемақылар, жұмыс iстеген уақыты үшiн ақшалай немесе заттай нысанда есептелген ақша сомаларын қоса алғанда еңбекақылардың барлық түрi енедi.

1. Патент на применение упрощенной системы налогообложения - документ, удостоверяющий право предприятий малого бизнеса осуществления расчетов с бюджетом путем уплаты фиксированного суммарного налога.
2. Стоимостью патента является фиксированный суммарный налог, включающий в себя налог на добавленную стоимость, подоходный налог с юридических лиц и социальный налог.
3. Для предприятий малого бизнеса, осуществляющих деятельность на основе патента, сохраняется действующий порядок уплаты налогов, платежей, сборов и других финансовых обязательств перед государством, кроме указанных в пункте 2.
4. Патент на применение упрощенной системы налогообложения выдается на срок не менее 1 года.
5. В случаях, когда деятельность, которой предполагает заниматься предприятие малого бизнеса, подлежит лицензированию в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О лицензировании" от 17 апреля 1995 года № 2200, выдача патента осуществляется только после получения предприятием малого бизнеса лицензии.
6. Упрощенная система налогообложения на основе патента для предприятий малого бизнеса применяется наряду с принятой ранее системой налогообложения, предусмотренной законодательством Республики Казахстан. Право выбора системы налогообложения предоставляется юридическим лицам на добровольной основе.
7. Под действие упрощенной системы налогообложения не подпадают юридические лица, занятые производством подакцизной продукции, инвестиционные фонды, профессиональные участники рынка ценных бумаг, юридические и адвокатские конторы (фирмы).
8. Предприятия малого бизнеса имеют право осуществлять на основе патента виды деятельности, определенные перечнем (приложение 1), как в смешанном, так и обособленном виде.
Глава 2. Объекты налогообложения предприятий малого
бизнеса, осуществляющих деятельность на основе патента
9. Объектами обложения предприятий малого бизнеса при применении упрощенной системы налогообложения устанавливаются:
1) налогооблагаемый доход за отчетный период,
2) гарантированный фонд оплаты труда,
3) оборот по реализации товаров (работ, услуг).
10. Налогооблагаемый доход исчисляется как разница между совокупным годовым доходом от предпринимательской деятельности и расходами, в состав которых входят гарантированный фонд оплаты труда, заявленные суммы налога на транспортные средства, налога на имущество, земельного налога, социального налога, а также прочие расходы, связанные с предпринимательской деятельностью.
11. Гарантированный фонд оплаты труда включает все виды заработков, различных премий, доплат, надбавок, выплат, пособий, включая денежные суммы, начисленные в денежной или натуральной форме за отработанное время.

12. Қазақстан Республикасының шегiнде жүзеге асырылатын тауарлар (жұмыстар, көрсетiлген қызметтер) сату жөнiндегi айналым, қосылған құн салығынан босатылған әрi өз мұқтаждары үшiн жүзеге асырылатындарынан басқа, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттар, ережелерге сәйкес айқындалған айналым қосылған құн салығы бойынша салық салынатын айналым болып табылады.
3 тарау. Патент құнын есептеу
13. Патент құнын есептеу әрбiр салық төлеушi үшiн жеке шағын кәсiпорын 1 нысанда (2 қосымша) берген мәлiметтер және салық органы жүргiзген уақыты белгiленген бақылаулар мен тексерулер негiзiнде жүргiзiледi.
14.Мынадай жағдайларда:
1) мәлiмделген жылдық жиынтық табыс өткен жылдық деңгейiнен төмен болса;
2) кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыру залалмен жүретіні белгiлi болса, патент беруге өтiнiш қаралмайды.
15. Уақытын белгiлеп бақылау салық төлеушiнiң жылдық жиынтық табыс туралы берген мәлiметтерiн растау мақсатында патентке көшiру туралы өтiнiшті салық төлеушi берген сәттен бастап 10 күн iшiнде жүргiзiледi. Уақытын белгiлеп бақылау 2 нысандағы (3-қосымша) анықтама бойынша ресiмделедi.
16. Уақытын белгiлеп бақылаудың нәтижесiн объектiнiң орналасқан жерi, кiрiс көзi, жүзеге асырылған жұмыстардың маусымына қарай төмендету немесе көтеру коэффициенттерiн ескерiп, түзетуге рұқсат етiледi. Түзету кезiнде ескерiлетiн көрсеткiштер шеңберiн, сондай-ақ төмендету немесе көтеру коэффициенттерiн облыстық, Астана және Алматы қалалық салық комитеттерiнiң басшылары бекiтедi.
17. Шағын бизнес кәсіпорны бiр мезгiлде бiрнеше қызмет түрiмен айналысса, патент құны барлық қызмет түрлерiне арналған салық салу объектiлерi жиынтығы бойынша есептеледi.
18. Шегерiмге жататын шығыстарға мыналар жатады:
1) шағын бизнес кәсіпорны мәлiмдеген жылдық кепілдi еңбекақы қоры;
2) көлiк құралдары салығын, жер салығын, әлеуметтiк салықты қоса алғанда шағын бизнес кәсіпорны мәлiмдеген жалпы сома;
3) шағын бизнес кәсіпорны мәлiмдеген сома мөлшерiнде, бiрақ патент құнын есептеу үшiн қабылданған қосылған құн салығының жылдық жиынтық табыстағы 40%-тен аспайтын мөлшерде кәсіпкерлiк қызметпен байланысты өзге де шығыстар.
19. Салық салудың оңайлатылған жүйесiн қолдану құқығына патент құнын есептеу 3 нысанда (4-қосымша) 2 данада ресiмделедi: бiр данасы шағын кәсiпорынға берiлiп, екiншi данасы салық комитетiнде сақталады.
4 тарау. Шағын бизнес кәсiпорындарына арналған салық салудың
оңайлатылған жүйесiн қолдану тәртiбi

12. Облагаемым оборотом по налогу на добавленную стоимость является оборот по реализации товаров (работ, услуг), осуществляемых в пределах Республики Казахстан, за исключением освобожденных от налога на добавленную стоимость и осуществляемых для собственных производственных нужд, а также оборот, определенный в соответствии с положениями, предусмотренными международными договорами, участниками которых является Республика Казахстан.
Глава 3. Расчет стоимости патента
13. Расчет стоимости патента производится индивидуально для каждого налогоплательщика на основе данных, заявленных предприятием малого бизнеса в форме 1 (приложение 2), и усредненных результатов хронометражных наблюдений и обследований, проведенных налоговым органом.
14. Заявления на выдачу патента не рассматриваются в случаях, если:
1) заявленный совокупный годовой доход ниже уровня прошлого года,
2) осуществление предпринимательской деятельности заведомо приведет к убыткам.
15. Хронометражные наблюдения проводятся в течение 10 дней, с момента подачи налогоплательщиком заявления о переводе на патент, с целью подтверждения заявленных налогоплательщиком данных о совокупном годовом доходе. Результаты хронометражных наблюдений оформляются справкой по форме 2 (приложение 3).
16. Результаты хронометражных наблюдений разрешается корректировать с учетом понижающих и повышающих коэффициентов в зависимости от места расположения объекта извлечения дохода, сезонности осуществляемых работ и так далее. Круг показателей, учитываемых при корректировке, а также размеры коэффициентов понижения (повышения) утверждаются руководителями областных налоговых комитетов, городов Астаны и Алматы.
17. При занятии предприятием малого бизнеса одновременно несколькими видами деятельности стоимость патента рассчитывается по совокупности объектов обложения для всех видов деятельности.
18. К расходам, принимаемым к вычету, относятся:
1) гарантированный годовой фонд оплаты труда, заявленный предприятием малого бизнеса,
2) общая сумма начисленных налогов, включая социальный налог, налог на транспортные средства, налог на имущество и земельный налог, заявленная предприятием малого бизнеса,
3) прочие расходы, связанные с предпринимательской деятельностью, в размере заявленных предприятием малого бизнеса сумм, но не выше 40% от совокупного годового дохода с налога на добавленную стоимость, принятого для расчета стоимости патента.
19. Расчет стоимости патента на право применения упрощенной системы налогообложения оформляется по форме 3 (приложение 4) в 2-х экземплярах: один экземпляр передается предприятию малого бизнеса, второй экземпляр хранится в налоговом комитете.
Глава 4. Порядок применения для предприятии малого бизнеса
упрощенной системы налогообложения

20. Патенттi шағын бизнес кәсіпорны есепке алынған жердегi аумақтық салық органы 1 нысандағы (2-қосымша) салық төлеушiнің жазбаша өтiнiшi негiзiнде бередi, қажет болса, оған көлiк құралдары салығын, жер салығын, әлеуметтiк салықты, мүлiк салығын есептеу қоса берiледi. Өтініш комитетке кемiнде кезектi жыл басталардан бiр ай бұрын берiледi.
21. Патент мынадай шарттар сақталса, берiледi:
1) жұмыс iстеушiлердің орташа жылдық саны 20 адамнан аспаса;
2) жылдық жиынтық табыс 10 млн. теңгеден аспаса;
3) шағын бизнес кәсiпорны өз қызметiн 1 қосымшада аталған талаптар мен тiзбеге сәйкес жүзеге асырса;
4) алдыңғы есептi жылда салықтар, алымдар мен мiндеттi төлемдер төлеу жөнiнде шағын бизнес кәсіпорнының кешiктiрiлген берешегi болмаса;
5) шағын бизнес кәсiпорны алдыңғы есептi жылдағы салықтар бойынша қажеттi төлемдермен есеп айырысуларын уақтылы тапсырса.
22. Шағын бизнес кәсiпорнының патент бойынша жұмысқа көшуi туралы шешiмдi немесе бас тартуды аумақтық салық органы өтiнiш берiлген күннен бастап 20 күн iшiнде шығарады. Мұның өзiнде заңды тұлғаға 4 нысанда (5-қосымша) патент беру (беруден бас тарту) туралы ресми құжат берiледi. Бас тартуға 2-тармақта аталған талаптардың орындалмауы себеп болуы мүмкiн.
23. Патент беру туралы оң шешiм шығарылса, заңды тұлғаға 5 нысанда (6-қосымша) бекiтiлген патент берiледi.
24. Шағын бизнес кәсіпорны салық шот-фактураларын мәлiмделген жылдық жиынтық табыс шегiнде жазуға құқылы, бұл үшiн сатып алулар мен сату кiтабы жүргiзiледi, олар есепке алынған жердегi салық комитетiнде тiркеледi.
25. Жұмыс iстеушiлер саны, жылдық жиынтық табысы асып кетсе, сондай-ақ 1 қосымшада аталған талаптар бұзылса, шағын бизнес кәсiпорындары алдыңғы тоқсаннан кейiнгi тоқсанда салық салудың бұрынғы жүйесiне көшiрiледi, мұның өзiнде патент бойынша жұмыс iстеген кезең үшiн қосылған құн салығы, әлеуметтiк салық бойынша салық декларациялары, сондай-ақ табыс салығы бойынша алдын ала есептеулер тапсырады.
Мұның өзiнде, алдыңғысынан кейiнгi тоқсанның 1-де тауарлар қалдығын түгендеу жүргiзiлiп, қосылған құн салығы сомасы айқындалады, ол есептемеден алып тасталып, тауар құнына жатқызылады.
Есептемеден алып тастау қосылған құн салығы декларациясында қосылған құн салығы сомалары 200(1-97) нысандағы 19а жолында немесе 200S(5-97) нысандағы 11 жолында көрсетiледi.

20. Патент выдается территориальным налоговым органом по месту постановки предприятия малого бизнеса на учет на основе письменного заявления налогоплательщика по форме 1 (приложение 2), к которому при необходимости прилагаются расчеты земельного налога, налога на имущество и налога на транспортные средства (приложение 1 к заявлению). Заявление подается в налоговый комитет не позднее, чем за один месяц до начала очередного года.
21. Патент выдается при соблюдении следующих условий:
1) среднегодовая численность работающих не более 20 человек,
2) совокупный годовой доход - до 10 миллионов тенге,
3) предприятие малого бизнеса осуществляет свою деятельность согласно перечню и требований, указанных в приложении 1,
4) предприятие малого бизнеса не имеет просроченной задолженности по уплате налогов, сборов и обязательных платежей за предыдущий отчетный период,
5) предприятием малого бизнеса своевременно сданы необходимые расчеты по налогам за предыдущий отчетный период.
22. Решение о переходе предприятия малого бизнеса на работу по патенту или мотивированный отказ выносится территориальным налоговым органом в 20-дневный срок со дня подачи заявления. При этом юридическому лицу выдается официальный документ о выдаче (об отказе в выдаче) патента по форме 4 (приложение 5). Основанием отказа может быть несоблюдение требований, изложенных в пункте 2.
23. При положительном решении о выдаче патента юридическому лицу выдается патент утвержденной формы 5 (приложение 6).
24. Предприятия малого бизнеса имеют право выписывать налоговые счета-фактуры в пределах заявленного совокупного дохода, для чего ведутся книга покупок и книга реализации, которые регистрируются в налоговом комитете по месту постановки на учет.
25. При превышении критериев численности работающих, совокупного годового дохода, а также требований, изложенных в приложении 1 предприятия малого бизнеса переходят на принятую ранее систему налогообложения, начиная с квартала, следующего за отчетным, при этом за период работы по патенту должны представляться налоговые декларации по налогу на добавленную стоимость, социальному налогу, а также предварительный расчет по подоходному налогу.
При этом на 1 число квартала, следующего за отчетным производится инвентаризация остатков товаров и определяется сумма налога на добавленную стоимость, которая должна быть исключена (отсторнирована) из зачета и отнесена на стоимость товара.
Сторнирование производится по декларации по налогу на добавленную стоимость путем отражения сумм налога на добавленную стоимость по строке 19а формы 200(1-97) или по строке 11 формы 200S(5-97).

26. Патент алу үшiн шағын бизнес кәсіпорны 6 нысанда (7-қосымша) салық мiндеттемесiне қол қояды, онда шағын бизнес кәсіпорны салық түрлерi бойынша патент құнын төлеу жөнiнде мiндеттемелер бюджеттер мен төлеу мерiзiмiне қарай бөлек көрсетiледi.
27. Заңды тұлғалар кiрiстер мен шығыстарды есепке алуды сатып алулар мен сату кiтабында жүргiзедi. Кiтаптар нысандар мен толтыру тәртiбi 10-қосымшада айқындалған.
28. Патент құны онда шағын бизнес кәсiпорны қызметiн жүзеге асыратын тоқсандағы айдың 25-не дейiн бюджетке енгiзiледi. Патент тек қана салық мiндеттемесi бойынша патент құны алғашқы мерзiмде төленгенiн банк растаған төлем құжаты негiзiнде берiледi.
29. Патент бүлiнсе немесе жоғалса, шағын бизнес кәсіпорнына аумақтық салық органы 7 нысанда (8-қосымша) патент дубликатын бередi.
30. Патент бойынша жұмысты қолданудан бас тарту және салық салудың бұрынғы жүйесiне оралуды шағын бизнес кәсiпорындары кезектi тоқсанның басынан 8 нысанда (9-қосымша) аумақтық салық органына келесi тоқсан басталардан кемiнде 15 күн бұрын өтiнiш беру арқылы жүзеге асыра алады. Мұның өзiнде шағын бизнес кәсiпорындары патент бойынша жұмыс iстеген кезең үшiн қосылған құн салығы, әлеуметтiк салық бойынша салық декларацияларын, сондай-ақ табыс салығы бойынша алдын ала есептеулердi салық органына тапсыруға мiндеттi. Қалдық тауарлардың қосылған құн салығы 6-тармаққа сәйкес айқындалады. 31. Кәсіпкерлiк қызмет патенттің қолданылу мерзiмi аяқталғанға дейiн тоқтатылса, сондай-ақ патенттен бас тартылса, патент үшiн енгiзiлген сома қайтарылмайды. 5 тарау. Тексеру мен бақылау ұйымдастыру 32. Патент негiзiндегi шағын бизнес кәсiпорнын тексеру келесi жылға патент құнын қайта есептеу кезiнде жылына бiр рет жүргiзiледi. Салық органдары жарты жылда бiр рет патент құнын растау үшiн уақыт бақылауы мен тексеруiн жүргiзуге мiндеттi. 33. Уақыт бақылау мәлiметтерi де мәлiмделген жылдық жиынтық табыстан 20 %-тен артық асып кетсе, қосылған құн салығына патент құнын қайта есептеу жүргізіледі. 6 тарау. Шағын кәсіпорын жауапкершілігі 34. Салық салудың оңайлатылған жүйесiн қолданатын шағын бизнес кәсіпорны жауапкершiлiгi "Салық және бюджетке басқа мiндеттi төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес туындайды. 35. Төте тексерулер нәтижесiнде патентпен жұмыс iстеушi салық салу объектiсiн кемiткенi анықталса, қолданылып жүрген заңдарға сәйкес санкциялар қолданылады. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң N Нұсқауына 1 қосымша Қазақстан Республикасының аумағында патент қызметiн жүзеге асыратын заңды тұлғалардың кәсiпкерлiк қызметiнiң түрлерi I. Тұтыну тауарларын өндiру 1. Киім мен басқа да тiгiн бұйымдарын тiгу және сату 2. Тоқыма бұйымдарын жеке дайындау және сату 3. Мех бұйымдарын жеке тiгу және сату 4. Мех бас киiмдерiн жеке тiгу және сату 5. Трикотаж бұйымдарын жеке дайындау және сату 6. Аяқ киiмдi жеке дайындау және сату 7. Жиhазды және басқа да ағаш бұйымдарын жеке дайындау және сату 8. Азық-түлiк тауарларын өндiру және сату (1 айда өндiрiлген өнiм саны 2000 килограмнан аспаса) II. Тұрмыстық қызмет көрсету саласында 1. Сурет түсiру, бейнетаспаға түсiру және басқа да жұмыстар бойынша жұмыстар ұйымдастыру 2. Радиотеледидар аппаратурасы, компьютерлер мен перифериялық жабдықтар жөндеу жөнiнде жұмыстар ұйымдастыру

26. Для получения патента предприятие малого бизнеса подписывает налоговое обязательство по форме 6 (приложение 7), в котором производится разбивка принятых предприятием малого бизнеса обязательств по уплате стоимости патента по видам налогов, в разрезе бюджетов и срокам уплаты.
27. Учет доходов и расходов юридическими лицами ведется в книге покупки и книге реализации. Формы книг и порядок заполнения определены приложением 10.
28. Стоимость патента вносится в бюджет до 25 числа месяца, предшествующему кварталу, в котором предприятие малого бизнеса будет осуществлять свою деятельность. Патент выдается только при наличии платежного документа с отметкой банка, подтверждающего наличие уплаты стоимости патента по налоговому обязательству по первому сроку.
29. При утрате или порче патента предприятию малого бизнеса территориальным налоговым органом выдается дубликат патента по форме 7 (приложение 8).
30. Отказ от применения работы по патенту и обратный возврат к действующей системе налогообложения предприятия малого бизнеса могут осуществлять с начала очередного квартала путем подачи заявления по форме 8 (приложение 9) в территориальный налоговый орган в срок не позднее, чем за 15 дней до начала следующего квартала. При этом за период работы по патенту предприятия малого бизнеса обязаны представить в налоговый орган декларации по налогу на добавленную стоимость, социальному налогу, а также предварительный расчет по подоходному налогу.
Налог на добавленную стоимость на остатки товаров определяется в соответствии с пунктом 6.
31. При прекращении предпринимательской деятельности до истечения срока действия патента, а также при отказе от патента внесенная сумма стоимости патента возврату не подлежит.
Глава 5. Организация проверки и контроля
32. Проверка деятельности предприятия малого бизнеса на основе патента производится 1 раз в год при пересчете стоимости патента на следующий год. Налоговые органы обязаны один раз в полгода производить хронометражные наблюдения и обследования для подтверждения стоимости патента.
33. В случае превышения данных хронометражного наблюдения более чем на 20% от заявленного совокупного годового дохода с налога на добавленную стоимость, производится перерасчет стоимости патента.
Глава 6. Ответственность предприятий малого бизнеса
34. Ответственность предприятий малого бизнеса, применяющих упрощенную систему налогообложения, наступает в соответствии с Законом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" от 24 апреля 1995 года № 2235.
35. При установлении по результатам встречных проверок занижений объекта налогообложения при работе по патенту применяются санкции в соответствии с действующим законодательством. Приложение 1
к Инструкции Министерства государственных доходов Республики Казахстан №__
Перечень
видов предпринимательской деятельности, осуществляемой юридическими лицами на основе патента на территории Республики Казахстан I. Производство потребительских товаров 1. Пошив и реализация одежды и других швейных изделий по индивидуальным заказам. 2. Изготовление и реализация вязаных изделий по индивидуальным заказам. 3. Пошив и реализация изделий из меха по индивидуальным заказам. 4. Пошив и реализация головных уборов из меха по индивидуальным заказам. 5. Изготовление и реализация трикотажных изделий по индивидуальным заказам. 6. Изготовление и реализация обуви по индивидуальным заказам. 7. Изготовление и реализация мебели и других столярных изделий по индивидуальным заказам. 8. Производство и реализация продовольственных товаров (при условии, что количество произведенной продукции в 1 месяц не должно превышать 2000 килограммов). Примечание. По реализуемым товарам должны быть все документы, подтверждающие сертификат качества и его происхождение. II. Деятельность в сфере бытового обслуживания 1. Организация работ по фотографированию, видеосъемкам и другим фотоработам. 2. Организация работ по ремонту радиотелевизионной аппаратуры, компьютеров и периферийного оборудования.

"Тауар алушының атауы" бағанында тауар алушының атауы көрсетiледi. Егер алушы ҚР резидентi болса, онда алушының атауы 5 бағанда, ал ҚР резидентi болмаса, 6 бағанда көрсетiледi.
7 бағанда. Тауар алатын салық төлеушiнің тiркеу нөмiрi (бұдан әрi - СТТН), СТТН жоқ болса, онда бұл баған толтырылмайды.
8 бағанда. Оның негiзiнде тауарлар тиелген, жұмыстар орындалған, қызметтер көрсетiлген келiсiм-шарт жасалған күнi көрсетiледi.
9 бағанда. Осы келiсiм-шарттың (шарттың) тиiстi нөмiрi көрсетiледi.
10 бағанда. Егер тауарлар экспортқа жiберiлсе, бұл баған жиегi белгiленедi.
11 бағанда. Тиелген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетiлген қызметтер күні көрсетіледі.
12 және 13 бағандарда. Тиелген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетiлген қызметтер үшiн қойылған шот-фактураның тиiстi күнi мен нөмiрi, егер тауарлар экспортқа жiберiлсе (жұмыстар, көрсетiлген қызметтер), жүк тиеу құжатының күнi мен нөмiрi көрсетiледi.»»»»»
В графе 12 и 13. Указываются соответственно дата и номер, выставляемой налоговой счет-фактуры за отгруженные товары, выполненные работы, оказанные услуги, в случае отгрузки товаров (работ, услуг) на экспорт указывается дата и номер отгрузочного документа.
14 бағанда. Тиелген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетiлген қызметтер бірлігін сату құны көрсетiледi.
15 бағанда. Тиелген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетiлген қызметтер саны көрсетiледi.
16 бағанда. Тиелген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетiлген қызметтердiң жалпы құны көрсетiледi.
17 және 18 бағандарда. Сiз берген акциз бен қосылған құн салығының сомасы көрсетiледi.
19-22 бағандарда. Тиелген тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетiлген қызметтер төленсе (iшiнара төленсе) осы бағандар толтырылады.
19 бағанда. Сатып алушы қандай түрде төлегенi (қолма-қол, аударым төлемi) көрсетiледi.
20 және 21 бағандарда. Оған сәйкес сатылған тауарлар (жұмыстар, көрсетiлген қызметтер) үшiн төлем алынған төлем тапсырмасының тиiстi күнi мен нөмiрi көрсетiледi.
23 және 24 бағандарда. Төлеген салық төлеушінің тиiстi атауы мен оның СТТН көрсетiледi.
2. Сатып алулар кiтабы
Бұл нысан "Салық және бюджетке басқа мiндеттi төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 Қазақстан Республикасы Заңы 138-1 бабының негiзiнде өнiм (жұмыстар, көрсетiлген қызметтер) сату жөнiндегi барлық операцияларды көрсететiн бағалардың дұрыс қойылуын олардың төлену уақытына қарамастан бақылау мақсатында әзiрлендi.
Нысанға жиынтығы алдыңғы өзiндiк құнының бiр немесе одан да көп процентiн құрайтын тауарлар (жұмыстар, көрсетiлген қызметтер) сатып алулар көрсетiледi.
1 бағанда. Реттiк нөмiрi. Келесi ақпарат нөмiрдi үзбеуi тиiс.
2 бағанда. Кәсiпорындағы бухгалтерлiк есептiң жұмысшы есепшот жоспарына сәйкес қолданылатын тиiстi шот дебетi көрсетiледi.
3 бағанда. Сатып алынған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетiлген қызметтер атаулары көрсетiледi. Тиiстi СЭҚ ТН болмаса, бұл баған толтырылмайды.
"Тауар берушi атауы" бағанында. Тауар берушінің (жұмыстар, көрсетiлген қызметтер) атауы көрсетiледi. Егер алушы Қазақстан Республикасының резидентi болса, онда алушының атауы 5 бағанда, ал Қазақстан Республикасының резидентi болмаса, 6 бағанда көрсетiледi.
7 бағанда. Тауар берушiнiң тiркеу нөмiрi (бұдан әрi - СТТН), СТТН жоқ болса, онда бұл баған толтырылмайды. 8 бағанда. Оның негiзiнде тауарлар алынған, жұмыстар орындалған, қызметтер көрсетiлген келiсiм-шарт жасалған күнi көрсетiледi. 9 бағанда. Осы келісім-шарттың (шарттың) тиісті нөмірі көрсетіледі. 10 бағанда. Егер аталған тауарлар (жұмыстар, көрсетiлген қызметтер). Импорт кезінде құжаттарды кедендік ресімдеу аяқталған күні көрсетіледі. 12 және 13 бағандарда. Алынған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетiлген қызметтер үшiн сатушы қойған шотфактураның тиiстi күнi мен нөмiрi, егер тауарлар импортталса, жүк қойылған шотының күнi мен нөмiрi көрсетiледi. 14 бағанда. Сатып алынған тауарлар (орындалған жұмыстар, көрсетiлген» қызметтер көлемі) саны көрсетіледі. 15 бағанда. Сатып алынған тауарлар (орындалған жұмыстар, көрсетiлген» қызметтер көлемінің бірлігі) құны көрсетіледі. 16 бағанда. Сатып алынған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтердің жалпы құны көрсетіледі. 17 және 18 бағандарда. Сіз берген акциз бен қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. 19-22 бағандарда. Алынған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер төленсе (ішінара төленсе) осы бағандар толтырылады. 19 бағанда. Қандай түрде төленгені (қолма-қол, аударым төлемі) көрсетіледі. 20 және 21 бағандарда. Оған сәйкес сатылған тауарлар (жұмыстар, көрсетiлген» қызметтер) үшін төлем алынған төлем тапсырмасының тиісті күні мен нөмірі көрсетіледі. 22 бағанда. Төленген ақша сомасы көрсетіледі. 23 және 24 бағандарда. Төлем алушының тиісті атауы мен оның СТТН көрсетіледі. 25 бағанда. Бюджетке төлем кезiнде салық алу кезiнде Жарлықтың 36 және 50-баптарына сәйкес туындаған төлем көзiнде ұсталған салық сомасы көрсетiледi. 26 бағанда. Төлем көзiнде бюджетке салық аударылғаны туралы төлем тапсырмасының нөмiрi мен күнi. 1 нысан ______жылғы ________айы үшін Сату кітабы (мың теңге) ___________________________________________________________________________ N Кредит Тауарлар СЭҚ ТН коды Тауар сатып СТТН Келісім-шарт (шарт) шоты* (жұмыстар алушының қызмет атауы көрсетулер) атауы ___________________________________________________________________________ Рези Рези Күні N дент дент емес ___________________________________________________________________________ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 таблицаның жалғасы ___________________________________________________________________________ эксперт Жүк тиеу күні Салық шот-фактурасы Бірлік үшін Саны Сома Соның баға ішінде ___________________________________________________________________________ күні N акциз ҚҚС ___________________________________________________________________________ 10 11 12 13 14 15 16 17 18 таблицаның жалғасы ____________________________________________________________ Сатып алу ақысы(С/А Төлем төлеуші) ____________________________________________________________ Түрі С/А күні С/А N Сома Атауы СТТН ____________________________________________________________ 19 20 21 22 23 24 * кредит 2 нысан ______жылғы ________айы үшін Сату алу кітабы (мың теңге) ___________________________________________________________________________ N Дебет Тауарлар СЭҚ ТН коды Жеткізушінің Келісім-шарт (шарт) р/с шоты* (жұмыстар атауы қызмет көрсетулер) атауы ___________________________________________________________________________ Рези Рези Күні N дент дент емес ___________________________________________________________________________ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 таблицаның жалғасы ___________________________________________________________________________ импорт Жүк өткізу күні Салық шот-фактурасы Саны Бірлік үшін Сома Соның баға ішінде ___________________________________________________________________________ күні N ҚҚС акциз ___________________________________________________________________________ 10 11 12 13 14 15 16 17 18 __________________________________________________________________________ таблицаның жалғасы ____________________________________________________________ Сатып алу ақысы(С/А Төлем төлеуші) Истқа салық төлеу ____________________________________________________________ Түрі С/А күні С/А N Сома Атауы СТТН Сома С/А күні мен N ____________________________________________________________ 19 20 21 22 23 24 25 26 ____________________________________________________________ * дебет

В графе "Наименование получателя товара" указывается наименование получателя товара (работ, услуг). В случае, если получатель является резидентом Республики Казахстан, то наименование получателя указывается в графе 5, соответственно, если нерезидентом Республики Казахстан - в графе 6.
В графе 7. Указывается регистрационный номер налогоплательщика (далее - РНН) получателя, в случае отсутствия РНН у получателя данная графа не заполняется.
В графе 8. Указывается дата заключенного контакта, на основании которого производится отгрузка товара, выполнение работ, оказание услуг.
В графе 9. Указывается соответственно номер данного контракта (договора).
В графе 10. В случае, если товары отгружены на экспорт, то данная графа отмечается "галочкой".
В графе 11. Указывается дата отгрузки товара, выполненных работ, оказанных услуг.
В графе 12 и 13. Указываются соответственно дата и номер, выставляемой налоговой счет-фактуры за отгруженные товары, выполненные работы, оказанные услуги, в случае отгрузки товаров (работ, услуг) на экспорт указывается дата и номер отгрузочного документа.
В графе 14. Указывается стоимость реализации единицы отгруженной продукции, единицы объема выполненных работ, оказанных услуг.
В графе 15. Указывается количество отгруженных товаров, объем выполненных работ, оказанных услуг.
В графе 16. Указывается общая стоимость отгруженных товаров выполненных работ, оказанных услуг.
В графе 17 и 18. Указывается сумма выставляемого вами акциза и налога на добавленную стоимость.
В графах 19-22. Данные графы заполняются в случае оплаты (частичной оплаты) за отгруженные товары, выполненные работы, оказанные услуги.
В графе 19. Указывается вид оплаты покупателем (наличный, безналичный расчет).
В графе 20 и 21. Указывается соответственно дата и номер платежного поручения (далее - П/П), согласно которого получена оплата за реализованные товары (работы, услуги).
В графе 23 и 24. Указывается соответственно наименование плательщика, произведшего уплату и его РНН.
2. Книга покупок
Данная форма разработана на основании пункта 1 статьи 138 Закона Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" от 24 апреля 1995 года № 2235, в целях контроля за правильностью применения цен, она отражает все операции по приобретению продукции (работ, услуг), независимо от времени их оплаты.
В форму включаются покупки товаров (работ, услуг) в совокупности составляющих один и более процента в себестоимости за предшествующий.
В графе 1. Номер по порядку. Последующая информация не должна прерывать нумерации.
В графе 2. Указывается дебет соответствующего счета, применяемого рабочего плана счетов бухгалтерского учета на предприятии.
В графе 3. Указывается наименование приобретаемых товаров (работ, услуг). В случае отсутствия соответствующего кода ТН ВЭД данная графа не заполняется.
В графе "Наименование поставщика". Указывается наименование поставщика товара (работ, услуг). В случае, если поставщик является резидентом Республики Казахстан, то наименование поставщика указывается в графе 5, соответственно, если нерезидентом Республики Казахстан - в графе
6.
В графе 7. Указывается РНН поставщика, в случае отсутствия РНН данная графа не заполняется.
В графе 8. Указывается дата заключенного контакта, на основании которого производится получение товара (работ, услуг).
В графе 9. Указывается номер этого контракта (договора).
В графе 10. В случае, если указанные товары (работы, услуги). При импорте указывается дата окончания таможенного оформления документов.
В графе 12 и 13. Указывается соответственно дата и номер, выставленной продавцом налоговой счет-фактуры за полученные товары (работы, услуги). В случае импорта указывается дата и номер выставленного счета.
В графе 14. Указывается количество приобретенных товаров (объем выполненных работ, оказанных услуг).
В графе 15. Указывается стоимость единицы приобретенного товара (единицы объема выполненных работ, оказанных услуг).
В графе 16. Указывается общая стоимость приобретенного товара (работ, услуг).
В графе 17 и 18. Указывается сумма выставляемого вами акциза и налога на добавленную стоимость.
В графах 19-22. Данные графы заполняются в случае оплаты (частичной оплаты) за полученные товары (выполненные работы, оказанные услуги). В графе 19. Указывается вид оплаты (наличный, безналичный расчет). В графе 20 и 21. Указывается соответственно дата и номер платежного поручения, по которому произведена оплата. В графе 22. Указывается уплаченная сумма денег. В графе 23 и 24. Указывается соответственно наименование получателя платежа и его РНН. В графе 25. Указывается сумма налога, удержанного у источника выплаты, возникшая в соответствии со статьями 36 и 50 Закона Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" от 24 апреля 1995 года № 2235, при приобретении налога у источника выплаты в бюджет. В графе 26. Указывается дата и номер платежного поручения о перечислении налога у источника выплаты в бюджет. Книга реализации за __________ месяц ___ года Форма 1 тысяч тенге ________________________________________________________________________ №! КТ* !Наименование!Код !Наименование получателя!РНН!Контракт(договор) !счета!товаров !ТН ВЭД! товара ! !----------------- ! !(работ,услуг) !-----------------------! ! Дата ! № ! ! ! ! Резидент !Нерезидент ! ! ! -------------------------------------------------------------------------- 1! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 ! 9 --------------------------------------------------------------------------- --------------------------------------------------------------------------- продолжение таблицы --------------------------------------------------------------------------- экспорт!Дата !Налоговая счет-!Цена за!Количество!Сумма!В том числе !отгрузки! фактура !единицу! ! !----------------- ! !---------------! ! ! !Акциз ! НДС ! ! Дата ! № ! ! ! ! ! --------------------------------------------------------------------------- 10 ! 11 ! 12 ! 13 ! 14 ! 15 ! 16 ! 17 ! 18 --------------------------------------------------------------------------- продолжение таблицы ------------------------------------------------- Оплата покупки (П/П) ! Плательщик платежа ! ------------------------------------------------- Вид !Дата п/п!№ п/п! Сумма! Наименование ! РНН ! ------------------------------------------------ 19 ! 20 ! 21 ! 22 ! 23 ! 24 ! ------------------------------------------------ Примечание. * кредит Книга покупок за __________ месяц ___ года Форма 2 тысяч тенге ________________________________________________________________________ №! Дт* !Наименование!Код !Наименование поставщика!РНН!Контракт(договор) п!счета!товаров !ТН ВЭД! ! !----------------- п! !(работ,услуг) !-----------------------! ! Дата ! № ! ! ! ! Резидент !Нерезидент ! ! ! -------------------------------------------------------------------------- 1! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 ! 9 --------------------------------------------------------------------------- --------------------------------------------------------------------------- продолжение таблицы --------------------------------------------------------------------------- импорт!Дата !Налоговая счет-!Количество!Цена за !Сумма!В том числе !поставки! фактура ! !единицу ! !---------------- ! !---------------! ! ! !Акциз ! НДС ! ! Дата ! № ! ! ! ! ! --------------------------------------------------------------------------- 10 ! 11 ! 12 ! 13 ! 14 ! 15 ! 16 ! 17 ! 18 --------------------------------------------------------------------------- продолжение таблицы -------------------------------------------------------------------------- Оплата покупки (П/П) !Получатель платежа!Уплата налогов у источника -------------------------------------------------------------------------- Вид !Дата п/п!№ п/п!Сумма!Наименование! РНН ! Сумма ! Дата и № п.п. -------------------------------------------------------------------------- 19 ! 20 ! 21 ! 22! 23 ! 24 ! 25 ! 26 -------------------------------------------------------------------------- Примечание. * дебет (Специалисты: Цай Л.Г. Умбетова А.М.)