"Қазақстан Республикасы аумағына әкелінетін тауарларға қатысты акциздер мен қосылған құн салығын қолдану тәртібі туралы" ҚР МКМ 1999 жылғы 14 сәуірдегі N 243 нұсқауына өзгерістер мен толықтырулар енгізуді бекіту туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігі 1999 жылғы 3 қыркүйек N 1086. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 21 қазанда тіркелді. Тіркеу N 946. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді---------------- Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
44. "Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн тауарларға қатысты акциздер мен қосылған құн салығын қолдану тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң 1999 жылғы 14 сәуiрдегi N 243 Нұсқаулығына енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң 1999 жылғы 3 қыркүйектегi N 1086 V990946_ бұйрығы. -----------------------------------------------------
"Қазақстан Республикасының салық салу мәселелері бойынша кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шілдедегі N 440-1 Z990440_ Заңының қабылдануымен байланысты
Бұйырамын:
1. "Қазақстан Республикасы аумағына әкелінетін тауарларға қатысты акциздер мен қосылған құн салығын қолдану тәртібі туралы" ҚР МКМ-ің 1999 жылғы 14 сәуірдегі N 243 V990743_ бұйрығымен бекітілген, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Нұсқауына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін. 2. ҚР МКМ Әдістеме департаменті (Н.Д.Үсенова): - аталған Нұсқауды Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келіссін; - келісілген Нұсқау Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуге жіберілсін. Министр Бекітілді Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрі 1999 ж. 3 қыркүйек N 1086 "Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарларға қатысты қосылған құн салығы мен акциздерді қолдану тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999 ж. 14.04 N 243 Нұсқауына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Бүкіл мәтін бойынша:
"Салық және бюджетке басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің заң күші бар Жарлығы" деген сөздер "Салық және бюджетке басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы" деген сөздермен тиісті септіктерде ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің Заң күші бар Жарлығы" деген сөздер "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы" деген сөздермен тиісті септіктерде ауыстырылсын;
"орны" деген сөз "елді" деген сөзбен ауыстырылсын;
"қазақстандық тауар" деген сөздер "отандық тауар" деген сөздермен тиісті септіктерде ауыстырылсын;
"ЭКЮ" деген сөз "ЕВРО" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтың екінші бөлігінде "1 қосымша" деген сөздерден кейін "осы Нұсқаудың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың бірінші бөлігінде "үшінші баптың 5" деген сөздер "екінші баптың 6" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың үшінші бөлігінде "тауарлар" деген сөзден кейін ", соның ішінде акцизделетін" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақта:
бiрiншi бөлiгiнде "арналған жерi бойынша" деген сөздер "арналған елi" принципi бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiгiнде "арналған жерi бойынша" және "шығарылған жерi бойынша" деген сөздер "арналған елi" принципi бойынша" және "шығарылған елi" принципi бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiгiнiң екiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы мақсатта импорттаушы мiндеттi түрде мыналарды тапсыруы тиiс:
экспорттаушы елде ресiмделген тауарлардың кедендiк жүк декларациясының көшiрмесiн;
егер экспорттаушы елде тауарлар кедендiк жүк декларациясын көрсетусiз оңайлатылған тәртiппен жарияланса, жоғарыда аталған көшiрменiң орнына онымен саудада жанама салықтар "шығарылған елi" принципi бойынша қолданылатын ТМД-ға қатысушы мемлекеттен тауардың шығарылғанын және жiберiлгенiн растайтын экспорттаушы мемлекетте ол бойынша тауар ресiмделген құжат тапсырылады.";
11-тармақта:
үшiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Төленбеген салықтарды кеден органдары мынадай жағдайларда өндiрiп алады:
өсiмдер мен жауапқа тарту шараларын қолданусыз кедендiк құны түзетiлуi себептi сомаларды қайта қарау кезiнде;
тауарлардың мақсатына сай пайдаланылмауы не жеңілдiктi салық салынуына құқық беретiн кедендiк ресiмдеу кезiнде расталмаған құжаттар тапсыруына байланысты. Мұның өзiнде өсiм республиканың салық заңдарына сәйкес, ал айыппұлдар республиканың кеден заңдарына сәйкес төленедi.";
12-тармақта:
үшiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Импорт операциялары тұрақты түрде жүзеге асырылған кезде (тоқсанына 3 немесе 3 реттен артық) кеден органына салық органының анықтамасы тапсырылады, ол тоқсанына бiр рет жаңартылады.";
оныншы бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Жоғарыда аталған тауарлар сатылуына қарай, сондай-ақ тауарлар салық төлеушiге оның кәсiпкерлiк қызметi мақсатында берiлсе, бiрақ жеке мақсатында қайтарылмай пайдаланылса немесе шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң қызметi тоқтатылса, тауарлар құнына республиканың салық заңдарына сәйкес қосылған құн салығы салынуға жатады ";
13-тармақта:
бiрiншi бөлiгiнде "акциздер төлеу" деген сөздер "акциздер салу" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшаның үшiншi сөйлемiнде:
"Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi" деген сөздердiң алдында "Қазақстан Республикасының" деген сөздер жазылсын;
"қаржы" деген сөз "мемлекеттiк кiрiстер" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"оларға Қазақстан Республикасы қатысқан халықаралық шарттың ережелерiне сәйкес кедендiк ресiмдеу кезiнде акциз төлеуден босатуға жататын Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнген тауарлар импорты;";
14-тармақта:
1) тармақшаның екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"көлiк және/немесе тауардың iлеспе құжаттары және/немесе Елшiлiктiң, Консулдықтың немесе халықаралық ұйым өкiлдiгiнiң әкелiнген тауар мәртебесi көрсетiлген растамалары;";
2) тармақшаның екiншi бөлiгi екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шет елдер мемлекеттерi мен үкiметтерi және халықаралық ұйымдар бойынша қайырымдылық мақсатында әкелiнген тауарлар үшiн:
көлiк және/немесе тауардың iлеспе құжаттары және/немесе Елшiлiктiң, Консулдықтың немесе халықаралық ұйым өкiлдiгiнiң әкелiнген тауар мәртебесi көрсетiлген растамалары;
қайырымдылық мақсатында әкелiнетiн тауарларды белгiлейтiн тиiстi келiсiмдер, шарттар;";
үшiншi абзацтың екiншi бөлiгiнде "көлiк және тауардың iлеспе құжаттары" деген сөздер "көлiк және/немесе тауардың iлеспе құжаттары және/немесе Елшiлiктiң, Консулдықтың немесе халықаралық ұйым өкiлдiгiнiң әкелiнген тауар мәртебесi көрсетiлген растамалары;" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) республикалық және жергiлiктi бюджеттер, сондай-ақ мемлекеттiк сыртқы займдар есебiнен сатып алынатын технологиялық жабдық импорты.
Мұның өзiнде қосылған құн салығын төлеу жөнiнде мынадай тәртiп белгiленедi:
республикалық және жергiлiктi бюджеттер қаражаты есебiнен сатып алынатын технологиялық жабдық бойынша мiндеттi түрде мынадай құжаттар тапсырылуы тиiс:
бюджет қаражатының бөлiнуi туралы бiрiншi басшы қол қойған ұйымның анықтамасы;
Қазынашылық басқармасының (бұдан әрi - Қазынашылық) облыстық, қалалық (Алматы, Астана қалалары бойынша) басқармаларының растамасы:
ұйымның бюджеттiк шотынан алынатын технологиялық жабдықтың төленгенi туралы анықтама;
не технологиялық жабдық мемлекеттiк сатып алу туралы Шартқа сәйкес әкелiнсе, - мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асыруға конкурс жеңiмпазы тендер жеңiмпазы болған ұйымның шотына республикалық бюджет есебiнен ұсталатын ұйымның бюджеттiк шотынан нақты аударым туралы анықтама. Мұның өзiнде "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес ресiмделген конкурс қорытындысы туралы хаттама тапсырылады, онда: сатып алынатын технологиялық жабдықтың қысқаша сипаттамасы; онымен мемлекеттiк сатып алу туралы шарт жасалған берушiнiң атау мен орналасқан жерi және шарттық бағасы,
сондай-ақ "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Заңда белгiленген өзге де мәлiметтер болады;
мемлекеттiк сыртқы займдар (Қазақстан Республикасы атынан Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе Ұлттық Банкi заемшы болып табылады) есебiнен сатып алынған технологиялық жабдық бойынша - Кредит Келiсiмiнiң (Займ туралы Келiсiмнiң) нөмiрi мен күнi көрсетiлiп, тауарлар импорты мемлекеттiк сыртқы займ шеңберiнде сатып алынғанын Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi растамасы негiзiнде.".
мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы қатысшысы болып табылатын халықаралық шарттар ережелерiне сәйкес кедендiк ресiмдеу кезiнде қосылған құн салығынан босатылуға жататын Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнетiн тауарлар импорты;".
16-тармақтың бiрiншi бөлiгiнде "ЕЭА" сөзiнен кейiн "еркiн кеден аймағы режимiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
17-тармақтың екiншi бөлiгiнде "өндiрiстiк немесе өзге де коммерциялық" деген сөздер "кәсiпкерлiк" деген сөзбен ауыстырылсын;
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

Об утверждении изменений и дополнений, вносимых в Инструкцию МГД РК от 14.04.99г. № 243 "О порядке применения налога на добавленную стоимость и акцизов в отношении товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан"
Приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 3 сентября 1999 года № 1086. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21.10.99г. N 946. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 3 сентября 1999 года N 1086 "Об утверждении изменений и дополнений, вносимых в Инструкцию Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 14 апреля 1999 года N 243 "О порядке применения налога на добавленную стоимость и акцизов в отношении товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан"...
Министр ---------------------------------------------------------------------------
В связи с принятием Закона Республики Казахстан от 16 июля 1999 года № 440-1 Z990440_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения" приказываю:
1. Утвердить изменения и дополнения, вносимые в Инструкцию Министерства государственных доходов Республики Казахстан V990743_ "О порядке применения налога на добавленную стоимость и акцизов в отношении товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан", утвержденную приказом МГД РК от 14.04.99г. № 243. 2. Департаменту методологии МГД РК (Усенова Н.Д.): - согласовать указанную Инструкцию с Министерством Финансов Республики Казахстан; - направить согласованную Инструкцию в Министерство юстиции Республики Казахстан на государственную регистрацию. Министр О внесении изменений и дополнений в Инструкцию Министерства государственных доходов Республики Казахстан "О порядке применения налога на добавленную стоимость и акцизов в отношении товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан" от 14.04.99г. № 243 По всему тексту:
слова "Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" во всех падежах заменить словами "Закон Республики Казахстан Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" в соответствующих падежах;
слова "Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, "О таможенном деле в Республике Казахстан" во всех падежах заменить словами "Закон Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" в соответствующих падежах; после слов "по принципу" слово "места" заменить словом "страны"; слова "казахстанский товар" в различных падежах заменить словами "отечественный товар" в соответствующих падежах; слово "ЭКЮ" заменить словом "ЕВРО"; в части второй пункта 2 после слов "Приложению 1" дополнить словами "настоящей Инструкции"; в части первой пункта 3 слова "третьей статьи 5" заменить словами "второй статьи 6"; в части третьей пункта 5 после слова "товаров," дополнить словами "в том числе подакцизных,"; в пункте 6: в части первой слова "по "месту назначения" заменить словами "по принципу "страны назначения";
в части второй слова "по "месту назначения" и "по "месту происхождения" заменить словами "по принципу "страны назначения" соответственно и "по принципу "страны происхождения" соответственно;
второе предложение части второй изложить в следующей редакции:
"С этой целью импортер в обязательном порядке должен представить:
копию грузовой таможенной декларации, оформленной в государстве экспорта товаров;
если в государстве экспорта товары декларируются в упрощенном порядке без предъявления грузовой таможенной декларации, вместо вышеуказанной копии представляется документ, по которому оформлялся товар в государстве экспорта, подтверждающий происхождение и отправление товара из государстваучастника СНГ, в торговле с которыми косвенные налоги применяются по принципу "страны происхождения.";
в пункте 11:
часть третью изложить в следующей редакции:
"Неуплаченные налоги взыскиваются таможенными органами:
при пересмотре сумм по причине корректировки таможенной стоимости без применения пени и мер ответственности;
в связи с нецелевым использованием товаров, либо представлением недостоверных документов при таможенном оформлении, дающих право для льготного налогообложения, а также не декларирования товаров с применением к лицу, ответственному за уплату налогов при импорте пени и мер ответственности. При этом пеня уплачивается согласно налоговому законодательству республики, штрафы - в соответствии с таможенным законодательством республики.";
в пункте 12:
часть третью дополнить предложением следующего содержания:
"при регулярном осуществлении импортных операций (3 и более раз в квартал) в таможенный орган предоставляется справка налогового органа, обновление которой производится один раз в квартал.";
часть десятую изложить в следующей редакции:
"По мере реализации вышеуказанных товаров, а также в случае, когда товары были поставлены налогоплательщику в целях его предпринимательской деятельности, но были использованы в личных целях безвозвратно или в случае прекращения деятельности хозяйствующего субъекта, стоимость товаров подлежит обложению НДС в соответствии с налоговым законодательством республики.";
в пункте 13:
в абзаце первом слова "уплаты акцизов" заменить словами "обложение акцизами";
в предложении третьем подпункта 4):
после слов "Министерства государственных доходов" дополнить словами "Республики Казахстан";
слово "финансов" заменить словами "государственных доходов";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"импорт товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан, подлежащих освобождению от уплаты акцизов при таможенном оформлении в соответствии с положениями международного договора, участником которого является Республики Казахстан;";
в пункте 14:
абзац второй части второй подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"транспортные и/или товаросопроводительные документы и/или подтверждение Посольства, Консульства или Представительства международной организации с указанием статуса ввозимого товара;";
абзац второй части второй подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"для товаров, ввозимых в благотворительных целях по линии государств и правительств зарубежных стран и международных организаций:
- транспортные и/или товаросопроводительные документы и/или подтверждение Посольства, Консульства или Представительства международной организации с указанием статуса ввозимого товара;
- соответствующие соглашения, договоры, устанавливающие ввоз товаров в благотворительных целях;";
в абзаце третьем части второй слова "транспортные и товаросопроводительные документы" заменить словами "транспортные и/или товаросопроводительные документы и/или подтверждение Посольства, Консульства или Представительства международной организации";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) импорт технологического оборудования, приобретаемого за счет средств республиканского и местных бюджетов, а также государственных внешних займов.
При этом устанавливается следующий порядок предоставления льгот по уплате НДС:
по технологическому оборудованию, приобретаемому за счет средств республиканского и местных бюджетов обязательно представление следующих документов:
справка организации за подписью первого руководителя о выделении бюджетных средств;
подтверждение областного, городского (по гг. Алматы, Астана) управления Казначейства (далее - Казначейство):
об оплате получаемого технологического оборудования с бюджетного счета организации;
либо о фактическом перечислении с бюджетного счета организации, содержащейся за счет республиканского бюджета на счет организации-победителя тендера, - при ввозе технологического оборудования согласно договору о государственной закупке организацией - победителем конкурса на осуществление государственных закупок. При этом обязательно представляется протокол об итогах конкурса, оформленный в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках" и содержащий: краткое описание закупаемого технологического оборудования; наименование и место нахождения поставщика, с которым заключен договор о государственной закупке, и цена договора, а также иные данные, установленные Законом "О государственных закупках";
по технологическому оборудованию, приобретаемому за счет государственных внешних займов (заемщиком выступает Республика Казахстан в лице Правительства или Национального Банка Республики Казахстан) - на основании подтверждения Министерства финансов Республики Казахстан, что импорт товаров приобретается в рамках государственного внешнего займа с указанием номера и даты Кредитного Соглашения (Соглашения о займе);";
дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"импорт товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан, подлежащих освобождению от уплаты налога на добавленную стоимость при таможенном оформлении в соответствии с положениями международного договора, участником которого является Республика Казахстан;";
часть первую пункта 16 после слова "СЭЗ" дополнить словами "в режиме свободной таможенной зоны";
во втором предложении части второй пункта 17 слова "производственную или иную коммерческую" заменить словом "предпринимательскую";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

"24. Салық салынатын импорттың мөлшерiне Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес айқындалатын тауарлардың кедендiк құны, сондай-ақ Қазақстан Республикасына тауарларды импорттау кезiнде төленуге тиiстi алымдар сомасы енгiзiледi. Салық салынатын импорттың мөлшерiне акциздер мен кеден баждарының төленген сомалары енгiзiлмейдi."; 25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын: "25. Әкелiнген тауарларды кедендiк ресiмдеу кезiнде төленуге тиiс салық мөлшерi мынадай формулалар бойынша есептеледi: 1) тауарлар импорты кезiнде алым алынуы тиiс тауарлар бойынша: Нс=(С+Сс)* Н/100, 2) тауарлар импорты кезiнде алым алынуға жатпайтын тауарлар бойынша: Нс=С*Н/100, мұнда Нс - қосылған құн салығының мөлшерi; С - кедендiк құны; Сс - тауарлар импорты кезiнде төленуге тиiстi алымдар сомасы; Н - қосылған құн салығының ставкасы."; 26-тармақ алып тасталсын; 29-тармақта: алтыншы бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын: "Қосылған құн салығы сомасын есептеу үшiн 45-бағанда көрсетiлген импортталатын тауарлардың кедендiк құны негiз болып табылады, оған кедендiк ресiмдеу кезiнде төленетiн, осы декларацияға сәйкес есептелген және төленген алымдар сомасы қосылады."; жетiншi бөлiгi алып тасталсын; 34-тармақта: 1) және 2) тармақшалар мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын: "Өтiнiштiң үшiншi данасы салық төлеушiде қалады." 35-тармақтағы сегiзiншi бөлiгiнiң екiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Мұның өзiнде оған сәйкес салықтар есептелген және төленген, тауарларды кедендiк ресiмдеудi жүргiзген кеден органы куәландырған мемлекеттiк салық декларациясының көшiрмесi қоса берiледi.";
38-тармақтың үшiншi бөлiгiнде "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң нормативтiк құқықтық құжаттарына сәйкес кедендiк сүйемелдеусiз автомобиль көлiгiмен қозғалатын басқа да акцизделетiн тауарлар" деген сөздер "не "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген өзге де жағдайларда" деген сөздермен ауыстырылсын;
39-тармақтың үшiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Кеден қоймасы арқылы өтетiн тауарларға қатысты қосылған құн салығы мен акциздер төлеу жөнiнде жауапкершiлiк декларантқа жүктеледi. Кеден қоймасына сақтауға тауарлар қойған тұлға декларантпен бiрге жауап бередi. "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 43-бабында белгiленген талаптар орындалмаған жағдайда кеден төлемдерi мен салықтарын төлеу жөнiндегi жауапкершiлiк кеден қоймасы иесiне жүктеледi.";
41-тармақта:
екiншi бөлiгiнiң бiрiншi сөйлемiнде "кеден органының депозиттiк шотына енгiзiледi" деген сөздер "декларанттың таңдауымен оларды төлеу не уәкілеттi банктiң кепiлi түрiнде немесе Қазақстан Республикасының кеден органының депозиттiк шотына тиесiлi сома енгiзілуiмен төлем қамтамасыз етіледi."
екiншi сөйлемде "әкелу кезiнде енгiзілген қосылған құн салығы мен акциздер кеден органының депозиттiк шотынан қайтарылуға жатады" деген сөздер "әкелу кезiнде төленген немесе енгiзілген қосылған құн салығы мен акциздер қайтарылуға жатады не уәкiлеттi банктiң кепiлiнiң күшi тоқтатылады";
үшiншi бөлiгiнiң бiрiншi және екiншi абзацтарында "ретiнде енгізiлген" деген сөздердiң алдында "төленген немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
бесiншi абзац алып тасталсын;
44-тармақта:
үшiншi бөлiгiнде "өндiрiс процесiнде толық қолданылатын жабдықтар, тауарлар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кеден заңдарында белгiленген жеткiлiктi ұқсату өлшемдерiне сәйкес ұқсатуға арналған (спирттен басқа) тауарлар" деген сөздер "Қазақстан Республикасының кеден заңдарында белгiленген жеткiлiктi ұқсату өлшемдерiне сәйкес ұқсатуға арналған (спирттен басқа) тауарлар, сондай-ақ, жабдықтар" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртiншi және бесiншi абзацтармен толықтырылсын:
"ұқсатуға арналған тауарлар, сондай-ақ, жабдықтардың еркiн кеден аймақтарында орналастыруға рұқсат беріледi.
ұқсатуға арналған (спирттен басқа) тауарлар, сондай-ақ, жабдықтарды еркiн қоймаларға орналастыруға рұқсат берiледi."
төртiншi және бесiншi бөлiктер тиiсiнше алтыншы және жетiншi бөлiктер болып саналып, мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер мұндай тауарлармен мыналар:
ұқсату (спирттен басқа) бойынша өндiрiстiк операциялар.
Мұның өзiнде ЕЭА аумағында ұқсату жеткiлiктi ұқсату өлшемдерiне сәйкес жүзеге асырылуы тиiс;
өзге де коммерциялық операциялар жүргiзiлсе, "Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерден аталған тауарлар әкелiнген кезде тауарлардың қай елде шығарылғанына қарамастан не шетелдiк тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағының басқа бөлiгiнен ЕЭА аумағына әкелiнген кезде оларды еркiн кеден аймақтарында немесе бос қоймаларға орналастыруға қосылған құн салығы мен акциздер алынбайды.
Егер мұндай тауарлармен мыналар:
ұқсату бойынша өндiрiстiк операциялар;
өзге де коммерциялық операциялар жүргiзiлсе, Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерден аталған тауарлар әкелiнген кезде тауарлардың қай елде шығарылғанына қарамастан не шетелдiк тауарларды кеден аумағының басқа бөлiгiнен әкелген кезде қосылған құн салығы мен акциздер алынбайды."
сегiзiншi бөлiгiнде (қолданыстағы редакцияда алтыншы):
қайталанып қолданылған "жағдайда" деген сөздер алып тасталсын;
"алкоголь өнiмдерi өндiрiсiнде пайдаланылатын тауарларды ұқсату, не тауарларды бөлшек саудада сату" деген сөздер "осы тармақта көзделмеген операцияларды жүзеге асыру " деген сөздермен ауыстырылсын;
тоғызыншы (қолданыстағы редакцияда жетiншi) алып тасталсын;
он бесiншi бөлiгiнде (қолданыстағы редакцияда он төртiншi) "еркiн кеден аймағы немесе" деген сөздер алып тасталсын.
47-тармақта:
екiншi және төртiншi бөлiгiнде "алты" деген сөз "екi" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Акцизделген тауарлардың нақты реэкспорты уәкiлеттi банкiнiң кепiлi немесе Қазақстан Республикасының кеден органының депозитiне тиесiлi сома енгiзiлсе не кеден сүйемелдеуi түрiнде қосылған құн салығы мен акциздердi төлеу қамтамасыз етiлген жағдайда жүзеге асырылады. Қосылған құн салығы мен акциздердi төлеудi қамтамасыз етiлуiн қайтару тауарлардың Қазақстан Республикасының кеден аумағынан нақты тысқары шығарылуы расталғаннан кейiн жүзеге асырылады."; төртiншi бөлiгiнде "олардың процентi ресми проценттiк ставка бойынша" деген сөздер "1,5 еселенген ресми ставка мөлшерiнде өсiм" деген сөздермен ауыстырылсын. 3,4 қосымшаларда "1998" цифры "199-" цифрымен ауыстырылсын; 9 қосымшада: 28 тауар тобы бойынша "тауар атауы" бағанында "органикалық" деген сөз "органикалық емес" деген сөзбен ауыстырылсын; 30, 3407 00 000 тауар топтары бойынша "СЭҚ ТН коды" бағанында ескерту "(**)" алып тасталсын; 37 тауар тобы бойынша "СЭҚ ТН коды" бағаны мынадай редакцияда жазылсын: "3701 10 100 (*)" "3702 10 100 (*)" "3707 90 110"; 38 тауар тобы бойынша "СЭҚ ТН коды" бағаны мынадай редакцияда жазылсын: "38 топтан: 3802 10 000 3822 00 000 (*) 3824 90 600"; 8421 19 910 және 9022 тауар позициялары бойынша "СЭҚ ТН коды" бағанында ескерту "(*,**)" мынаған "(*)" ауыстырылсын; Оқығандар: Омарбекова А.Т. Икебаева Ә.Ж.

"24. В размер облагаемого импорта включаются таможенная стоимость товаров, определяемая в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан, а также суммы сборов, подлежащих уплате при импорте товаров в Республику Казахстан. В размер облагаемого импорта не включаются уплаченные суммы акциза и таможенных пошлин."; пункт 25 изложить в следующей редакции: "25. Размер налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате при таможенном оформлении ввозимых товаров исчисляется по следующим формулам: 1) по товарам, подлежащим обложению сборами при импорте товаров: Нс = (С + Сс)*Н/100 2) по товарам, не подлежащим обложению сборами при импорте товаров: Нс = С * Н/100, где Нс - размер налога на добавленную стоимость; С - таможенная стоимость; Сс - сумма сборов, подлежащих уплате при импорте товаров; Н - ставка налога на добавленную стоимость."; пункт 26 исключить; в пункте 29: часть шестую изложить в следующей редакции: "Основой для исчисления суммы НДС является таможенная стоимость импортируемых товаров, указанная в графе 45, к которой добавляется сумма сборов, подлежащих уплате при таможенном оформлении, исчисленных и уплаченных в соответствии с этой декларацией."; часть седьмую исключить; в пункте 34: подпункт 1) и подпункт 2) дополнить абзацем следующего содержания: "Третий экземпляр заявления остается у налогоплательщика."; второе предложение части восьмой пункта 35 изложить в следующей редакции:
"При этом дополнительно представляется копия ГТД, в соответствии с которой начислялись и уплачивались налоги, заверенная таможенным органом, производившим таможенное оформление товаров.";
в части третьей пункта 38 слова ", в соответствии с нормативными правовыми актами Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан, других подакцизных товаров, перемещаемых автомобильным транспортом без таможенного сопровождения," заменить словами "иных товаров в случаях, устанавливаемых Правительством Республики Казахстан, либо в соответствии со статьей 35 Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан";
часть третью пункта 39 изложить в следующей редакции:
"Ответственность по уплате НДС и акцизов в отношении товаров, обращаемых через таможенный склад, несет декларант. Лицо, поместившее товары на хранение на таможенный склад, несет солидарную ответственность с декларантом.
При не соблюдении требований, установленных статьей 43 Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан", ответственность по уплате таможенных платежей и налогов несет владелец таможенного склада.";
в пункте 41:
в предложении первом части второй слова "вносятся на депозитный счет таможенного органа" заменить словами "по выбору декларанта производится их уплата, либо обеспечение уплаты в виде гарантии уполномоченного банка или внесения на депозит таможенного органа Республики Казахстан причитающихся сумм";
в предложении втором слова "внесенные при ввозе суммы НДС и акцизов подлежат возврату с депозитного счета таможенного органа" заменить словами "уплаченные или внесенные при ввозе суммы НДС и акцизов подлежат возврату либо гарантия уполномоченного банка прекращает свое действие";
в абзаце первом и втором части третьей перед словами "внесенные(х) в качестве" дополнить словами "уплаченные(х) или";
абзац пятый исключить;
в пункте 44:
в части третьей слова "оборудования, товаров, полностью потребляемых в процессе производства, а также товаров, предназначенных для переработки (за исключением спирта) в соответствии с критериями достаточной переработки, установленными таможенным законодательством Республики Казахстан" заменить словами "товаров, предназначенных для переработки (за исключением спирта) в соответствии с критериями достаточной переработки, установленными таможенным законодательством Республики Казахстан, а также оборудования";
дополнить абзацами четвертым и пятым следующего содержания:
"В свободные таможенные зоны допускается помещение товаров, предназначенных для переработки, а также оборудования.
На свободные склады допускается помещение товаров, предназначенных для переработки (за исключением спирта), оборудования.";
части четвертую и пятую считать соответственно шестой и седьмой и изложить в следующей редакции:
"При ввозе перечисленных товаров из-за пределов Республики Казахстан, независимо от страны происхождения товаров, либо иностранных товаров с остальной части таможенной территории Республики Казахстан на территорию СЭЗ и помещении их под таможенный режим свободной таможенной зоны или на свободные склады НДС и акцизы не взимаются, если с такими товарами, производятся:
производственные операции по переработке (за исключением спирта). При этом на территории СЭЗ переработка должна осуществляться в соответствии с критериями достаточной переработки;
иные коммерческие операции.
При ввозе перечисленных товаров из-за пределов Республики Казахстан, независимо от страны их происхождения, либо иностранных товаров с остальной части свободной таможенной зоны НДС и акцизы не взимаются, если с такими товарами производятся:
производственные операции по переработке;
иные коммерческие операции.";
в части восьмой (в действующей редакции шестой):
вторично употребленные слова "в случае" исключить;
слова "переработки товаров, используемых в производстве алкогольной продукции, либо продажа товаров в розницу" заменить словами "осуществления операций, не предусмотренных настоящим пунктом,";
часть девятую (в действующей редакции седьмую) исключить;
в части пятнадцатой (в действующей редакции четырнадцатой) слова "свободной таможенной или" исключить;
в пункте 47:
в части второй и четвертой слово "шести" заменить словом "двух";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Фактический реэкспорт подакцизных товаров осуществляется при условии обеспечения уплаты НДС и акцизов в виде гарантии уполномоченного банка или внесения на депозит таможенного органа Республики Казахстан причитающихся сумм либо таможенного сопровождения. Возврат обеспечения уплаты НДС и акцизов осуществляется после подтверждения фактического вывоза товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан.";
в части четвертой слова "проценты с них по официальной процентной ставке" заменить словами "пени в размере 1,5 кратной официальной ставки". В приложениях 3, 4 цифру "1998" заменить на "199_"; в приложении 9: по товарной группе 28 в графе "наименование товара" слово "органической" заменить на "неорганической"; по товарным группам 30, 3407 00 000 в графе "Код ТН ВЭД" примечание "(**)" исключить; по товарной группе 37 графу "Код ТН ВЭД" изложить в следующей редакции: "3701 10 100(*)" "3702 10000(*)" "Из 3707 90 110"; по товарной группе 38 графу "Код ТН ВЭД" изложить в следующей редакции: "Из группы 38: 3802 10000 3822 00 000 (*) 3824 90 600"; по товарным позициям 8421 19 910 и 9022 в графе "Код ТН ВЭД" примечание "(*, **)" заменить на "(*)". (Специалисты: Цай Л.Г. Умбетова А.М.)