Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша сақтау рәсімі туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999 жылғы 3 қараша N 1325 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 12 қарашада тіркелді. Тіркеу N 972. Күші жойылды - Мемлекеттік Кіріс министрлігінің 2001.03.30. N 149 бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Z952368_ Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Бұйырамын:
1. Мыналар бекітілсін:
1) Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша сақтау орындары және рәсімі туралы нұсқаулық (1-қосымша)
2) Уақытша сақтау қоймасындағы (кеден қоймасындағы, еркін қоймадағы) тауарлар мен көлік құралдарын есепке алу кітабы (2-қосымша)
2. Заң департаменті (Райханова К.А. ) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Кеден комитеті (Нүкенов М.) осы бұйрықтың жариялануын және жүзеге асырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Кеден комитетінің Төрағасы М. Нүкеновке жүктелсін.
5. Бұйрық мемлекеттік тіркеу сәтінен бастап 10 күн өткеннен кейін күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитетінің 1999 ж. 03.11. N 1325 бұйрығына 1-қосымша
Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтаудың орындары
мен рәсiмi туралы нұсқаулық
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрi - Заң) 170-бабына сәйкес тауарлар мен көлiк құралдары Қазақстан Республикасының кеден органына оларды тапсырған сәттен бастап және оларды босатқанға дейiн не таңдап алынған кеден режимiне сәйкес адамның билiгiне берiлгенге дейiн кедендiк бақылауда уақытша сақтауда болады.
2. Тауарлар мен көлiк құралдарын сақтаудың уақытша орындары мыналар болып табылады:
1) арнайы бөлiнген және жабдықталған үй-жай тауарларды иеленушiнің өз тауарларын уақытша сақтауға арналған үй-жайы;
2) көлiк құралдары - тауарларды тасымалдау және уақытша сақтау үшiн пайдаланылатын көлiк құралдары;
3) ашық алаңдар - тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтауға арналған кеден органдары аумақтары орналасқан жерлерге қанаттас әуежайлардың, теңiз және өзен айлақтарының, темiр жол станцияларының аумағында орналасқан алаңдар;
4) уақытша сақтау қоймалары (бұдан әрi - УСҚ) - тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтауға арналған арнайы қоймалар;
5) кеден қоймалары мен еркiн қоймалар - кеден қоймасының кеден режимдерiне сәйкес тауарлар мен көлiк құралдарын орналастыруға арнайы арналған, бiр бөлiгi уақытша сақтау үшiн пайдаланылатын қоймалар;

О процедуре временного хранения товаров и транспортных средств
Приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 3 ноября 1999 года N 1325 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12.11.99г. за N 972. Утратил силу - приказом Министра МГД РК от 15 февраля 2001г. N 149 ~V011449
В соответствии с Законом Республики Казахстан Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" приказываю:
1. Утвердить:
1) Инструкцию о местах и процедуре временного хранения товаров и транспортных средств (приложение 1);
2) форму Книги учета товаров и транспортных средств на складе временного хранения (таможенном складе, свободном складе)(приложение 2).
2. Юридическому департаменту (Райханова К.А.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа.
3. Таможенному комитету (Нукенов М.О.) обеспечить опубликование и реализацию настоящего приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Таможенного комитета Нукенова М.О.
5. Приказ вступает в силу по истечении 10 дней с момента государственной регистрации.
Министр
Приложение 1
к приказу Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 3.11.99г. N 1325
Инструкция о местах и процедуре временного
хранения товаров и транспортных средств
1. Общие положения
1. В соответствии со статьей 170 Закона Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон) товары и транспортные средства с момента их представления таможенному органу Республики Казахстан и до их выпуска либо предоставления лицу в распоряжение в соответствии с избранным таможенным режимом находятся на временном хранении под таможенным контролем.
2. Местами временного хранения товаров и транспортных средств являются:
1) специально выделенные и обустроенные помещения - помещения владельца товаров, предназначенные для временного хранения собственных товаров;
2) транспортные средства - транспортные средства, используемые для перевозки и временного хранения товаров;
3) открытые площадки - площадки, находящиеся на территории аэропортов, морских и речных портов, железнодорожных станций или на прилегающих к местам расположения таможенных органов территориях, предназначенные для временного хранения товаров и транспортных средств;
4) склады временного хранения (далее - СВХ) - специально предназначенные для временного хранения товаров и транспортных средств склады;
5) таможенные склады и свободные склады - склады, специально предназначенные для помещения на них товаров и транспортных средств в соответствии с таможенными режимами таможенного склада и свободного склада, часть которых используется для временного хранения.

3. УСҚ конструкциясына, жайғастырылуы мен орналасқан жерiне қойылатын арнайы талаптар Қазақстан Республикасы мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнің (бұдан әрi - Кеден комитетi) бұйрығымен белгiленедi.
4. Уақытша сақтаудың орны мен рәсiмi тауарлардың арналуына және кедендiк ресiмдеу мерзiмдерiне байланысты айқындалады.
2. Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтауға
орналастыру
5. Тауарлар мен көлiк құралдарын белгiлi бiр кеден режимiне орналастырғанға дейiн қысқаша декларация қолданылады. Қысқаша декларацияның нысаны мен онда көрсетiлетiн мәлiметтердің тiзбесi Кеден комитетiнің бұйрығымен бекiтiледi.
6. Уақытша сақтау мақсаттарына арналған қысқаша декларация тауарларды, көлiк құралдары мен тауарларға қосымша құжаттарды бiр мезгiлде тапсырумен жүргiзiледi.
7. Қысқаша декларация, әдетте, тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтау орындарында уақытша сақтауға қою үшiн негiз болып табылады.
Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтауға орналастыру тауармен бiрге жүретiн құжаттардың негiзiнде жүзеге асырылуы мүмкiн. Мұндай жағдайда қысқаша декларация тауар мен көлiк құралдарын уақытша сақтауға орналастырғаннан кейiнгi келесi жұмыс күнiнен кешiктiрмей берiледi.
8. Тауарлар мен көлiк құралдарын УСҚ-ға орналастыру тауарлар мен көлiк құралдарын сәйкестендiру үшiн жеткілiктi құжаттар кедендiк органдарға тапсырылған жағдайда жүзеге асырылады.
3. Уақытша сақтауда орналасқан тауарлармен және
көлiк құралдарымен жасалатын операциялар
9. Арнайы бөлiнген және жайғастырылған үй-жайларда, ашық алаңдарда уақытша сақтауда тұрған тауарларды өкiлеттi адамдар оларды бүлiнбейтiндей жағдайда сақтауды, бүлiнген құндақтарды түзетудi қоса алғанда, қамтамасыз ету үшiн қажеттi операцияларға қамтуы мүмкiн. УСҚ иелерi, тауарларға қатысты өкiлеттiгi бар адамдар мен олардың өкiлдерi кеден органының рұқсатымен кедендiк Ресiмдеу үшiн тауарлардың нұсқалары мен үлгiлерiн сынауға алуы мүмкiн.
4. Уақытша сақтау мерзiмi
10. Уақытша сақтау мерзiмдерiн Қазақстан Республикасының кеден органы кеден декларациясын, тауар мен пайдаланылатын көлiк құралының сипаттамасын беруге қажеттi уақытқа байланысты белгiлейдi. Белгiленген мерзiмдердi ұзарту кеден декларациясы берiлмеуiне немесе кедендiк ресiмдеудi жүргiзу үшiн қажеттi құжаттардың болмауына байланысты кеден органы жүзеге асыруы мүмкiн.
11. УСҚ-дағы, кедендiк немесе еркiн қоймалардағы тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтаудың жалпы мерзiмi "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, екi айдан аспауы керек.
5. Тауарларды уақытша сақтау орындарында орналастыруды шектеу
12. Мынадай тауарларды:
1) сақтаудың ерекше жағдайларын талап ететiн;
2) Қазақстан Республикасына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге тыйым салынған, сондай-ақ Қазақстан Республикасына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге шектеу қойылған;
3) акциздеуге жататын көлiк құралдарында уақытша сақтауға жол берiлмейдi.
13. Ашық алаңдарда мынадай тауарларды:
1) акциздеуге жататын;
2) сақтаудың ерекше жағдайларын талап ететiн;
3) Қазақстан Республикасына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге тыйым салынған, сондай-ақ Қазақстан Республикасына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге шектеу қойылған;

3. Требования к местам временного хранения, включая обязательные требования к конструкции, обустройству и месту расположения СВХ, устанавливаются приказом Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан (далее - Таможенный комитет).
4. Места и процедура временного хранения определяются в зависимости от назначения товаров и сроков таможенного оформления.
2. Помещение товаров и транспортных средств
на временное хранение
5. До помещения товаров и транспортных средств под определенный таможенный режим применяется краткая декларация. Форма краткой декларации и перечень сведений, подлежащих указанию в ней, утверждается приказом Таможенного комитета.
6. Краткая декларация для целей временного хранения подается одновременно с представлением товаров, транспортных средств и товаросопроводительных документов.
7. Краткая декларация, как правило, является основанием для помещения товаров и транспортных средств на временное хранение в места временного хранения.
Помещение товаров и транспортных средств на временное хранение может осуществляться на основании товаросопроводительных документов. В этом случае краткая декларация подается не позднее следующего рабочего дня после помещения товаров и транспортных средств на временное хранение.
8. Помещение товаров и транспортных средств на СВХ осуществляется при условии предоставления в таможенные органы документов, достаточных для идентификации товаров и транспортных средств.
3. Операции с товарами и транспортными средствами,
находящимися на временном хранении
9. Товары, находящиеся на временном хранении в специально выделенных и обустроенных помещениях, открытых площадках, СВХ могут быть подвергнуты уполномоченными лицами операциям, необходимым для обеспечения их сохранности в неизменном состоянии, включая исправление поврежденной упаковки. С разрешения таможенного органа владельцы СВХ, лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, и их представители могут брать пробы и образцы товаров для целей таможенного оформления.
4. Срок временного хранения
10. Сроки временного хранения устанавливаются таможенным органом Республики Казахстан исходя из времени, необходимого на подачу таможенной декларации, характера товара и используемого транспортного средства. Продление установленных сроков может осуществляться таможенными органами в связи с непредставлением таможенной декларации или отсутствием документов, необходимых для производства таможенного оформления.
11. Общий срок временного хранения товаров и транспортных средств на СВХ, таможенных или свободных складах, являющихся местом временного хранения, не может превышать двух месяцев, за исключением случаев, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан". 5. Ограничения помещения товаров в места временного хранения 12. Не допускается временное хранение на транспортном средстве товаров: 1) требующих особых условий хранения; 2) запрещенных к ввозу в Республику Казахстан и вывозу из Республики Казахстан, а также подпадающих под ограничения на ввоз в Республику Казахстан и вывоз из Республики Казахстан; 3) являющихся подакцизными. 13. Не допускается временное хранение на открытой площадке товаров: 1) являющихся подакцизными; 2) требующих особых условий хранения;
3) запрещенных к ввозу в Республику Казахстан и вывозу из Республики Казахстан, а также подпадающих под ограничения на ввоз в Республику Казахстан и вывоз из Республики Казахстан;

4) тез бұзылатын;
5) бұзылмайтын жағдайы климаттық және ауа-райы жағдайларына байланысты болып келетiн тауарларды уақытша сақтауға жол берiлмейдi.
14. Қазақстан Республикасына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге тыйым салынған, сондай-ақ Қазақстан Республикасына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге шектеу қойылған тауарларды арнайы бөлiнген және жайғастырылған үй-жайларда уақытша сақтауға жол берiлмейдi.
Сақтауға ерекше жағдайларды талап ететiн тауарлар сақтаудың ерекше жағдайларына сәйкес жабдықталған, арнайы бөлiнген және жайғастырылған үй-жайларда уақытша сақтауға орналастырылады.
6. Тауарлар мен көлiк құралдарын УСҚ-да, кеден
қоймалары мен еркiн қоймаларда уақытша сақтау
15. УСҚ кеден комитетінің лицензиясы алынғаннан кейiн тағайындалуы мүмкiн. Егер УСҚ-ны Қазақстан Республикасының кеден органдары тағайындаған болса, көрсетiлген лицензияны алуға талап қойылмайды.
16. УСҚ ашық және жабық түрлерде болуы мүмкiн. УСҚ-ның түрi УСҚ-ны тағайындауға арналған лицензияда көрсетiледi. Кеден органдары тағайындайтын УСҚ ашық түрдегi УСҚ болып табылады.
Жабық түрдегi УСҚ-ның иелерi белгiлейтiн адамдар оларда тауарлар мен көлiк құралдарын орналастыру үшiн арналады.
17. УСҚ-да (кеден қоймалары мен еркiн қоймаларда) кеден органдары тағайындаған УСҚ-да уақытша жүзеге асырылуы мүмкiн тауарлардан басқа, кез келген тауарлар орналастырылуы мүмкiн.
18. УСҚ (кеден қоймалары мен еркiн қоймалар) иелерi мен УСҚ-да тауарлар мен көлiк құралдарын орналастырушы адамдардың қатынастары Қазақстан Республикасының азаматтық заңдарымен реттеледi.
19. Мынадай:
1) Қазақстан Республикасына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге тыйым салынған, сондай-ақ Қазақстан Республикасына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге шектеу қойылуға жататын;
2) кедендiк ережелердің бұзылғаны туралы iс бойынша заттық дәлел болып табылатын тауарларды уақытша сақтау Қазақстан Республикасының кеден органдары тағайындаған уақытша сақтау қоймаларында жүзеге асырылады. Бұл ретте 1) тармақшада көрсетiлген тауарларды уақытша сақтаудың шектi мерзiмi - үш тәулiктен, 2) тармақшада Заңның 323-бабына сәйкес тауарлар мен көлiк құралдары өндiрiп алынған адамдарға құлақтандыру жiберiлген күннен бастап алты айдан аспауға тиiс. Кеден органдары тағайындаған УСҚ болмаған кезде кедендiк ережелердiң бұзылғаны туралы iс бойынша заттай дәлел болып табылатын тауарларды уақытша сақтаудың ерекше қажеттi жағдайларын ескере отырып, кеден органдары белгiлеген уақытша сақтаудың өзге орындарында жүзеге асырылады. 7. Уақытша сақтауда тұрған тауарлар мен көлiк құралдарын есепке алу 20. Уақытша сақтауда тұрған тауарлар мен көлiк құралдары міндеттi түрде есепке алынуға жатады. 21. УСҚ, кеден қоймалары мен еркiн қоймалардың иелерi сақтауға түскен және қоймалардан босатылған тауарлар мен көлiк құралдарына есеп жүргiзедi және есеп берiп отырады. 22. УСҚ-да, кеден қоймалары мен еркiн қоймаларда сақтаулы тауарлар мен көлiк құралдары есебiнiң нысанын Қазақстан Республикасының кеден органы айқындайды. Бұл ретте есепке алудың жүйесiне мыналар: 1) есеп кiтабы; 2) кедендiк есеп құжаты енгiзiледi. 23. Есеп кiтабы автоматтандырылған есеп жүйесiне қарамастан, белгiлеген нысанға сәйкес жүргiзiледi. Есеп кiтабын жүргiзудің тәртiбiн кеден органдары айқындайды. 24. Кедендiк есеп құжаттары тауарлармен және көлiк құралдарымен бiр мезгiлде тапсырылатын қысқаша декларация, тауардың жеткiзiлгендiгi туралы хабарлама, тауармен бiрге жүретiн құжаттар болуы мүмкiн. 25. Уақытша сақтауда тұрған тауарлар мен көлiк құралдарының есеп құжаттары кемiнде бес жыл сақталады. 8. Кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеу үшiн жауаптылық

4) скоропортящихся товаров;
5) неизменное состояние которых зависит от климатических и погодных условий.
14. Не допускается временное хранение в специально выделенных и обустроенных помещениях товаров, запрещенных к ввозу в Республику Казахстан и вывозу из Республики Казахстан, а также подпадающих под ограничения на ввоз в Республику Казахстан и вывоз из Республики Казахстан.
Товары, требующие особых условий хранения, помещаются на временное хранение в специально выделенные и обустроенные помещения, оборудованные в соответствии с особыми условиями хранения.
6. Временное хранение товаров и транспортных средств
на СВХ, таможенных складах и свободных складах
15. СВХ могут учреждаться после получения лицензии Таможенного комитета. Получение указанной лицензии не требуется, если СВХ учреждается таможенными органами Республики Казахстан.
16. СВХ могут быть открытого и закрытого типов. Тип СВХ указывается в лицензии на учреждение СВХ. СВХ, учреждаемые таможенными органами, являются СВХ открытого типа.
СВХ закрытого типа предназначаются для помещения на них товаров и транспортных средств лицами, определенными владельцами СВХ.
17. На СВХ (таможенные склады и свободные склады) могут помещаться любые товары, за исключением товаров, временное хранение которых осуществляется на СВХ, учрежденных таможенными органами.
18. Отношения владельцев СВХ (таможенных складов и свободных складов) и лиц, помещающих товары и транспортные средства на СВХ, регулируются гражданским законодательством Республики Казахстан.
19. Временное хранение товаров:
1) запрещенных к ввозу в Республику Казахстан и вывозу из Республики Казахстан, а также подпадающих под ограничения на ввоз в Республику Казахстан и вывоз из Республики Казахстан;
2) являющихся вещественными доказательствами по делу о нарушении таможенных правил,
осуществляется на складах временного хранения, учрежденных таможенными органами Республики Казахстан. При этом предельный срок временного хранения товаров, указанных в подпункте 1) составляет трое суток, в подпункте 2) - не может превышать шести месяцев со дня посылки уведомления лицу, у которого были изъяты товары и транспортные средства в соответствии со статьей 323 Закона. При отсутствии СВХ, учрежденных таможенными органами, временное хранение товаров, являющихся вещественными доказательствами по делу о нарушении таможенных правил, осуществляется в иных местах временного хранения, определенных таможенными органами с учетом необходимости особых условий хранения. 7. Учет товаров и транспортных средств, находящихся на временном хранении 20. Товары и транспортные средства, находящиеся на временном хранении, подлежат обязательному учету. 21. Владельцы СВХ, таможенных складов и свободных складов, ведут учет и предоставляют отчетность о поступающих, хранящихся и вывозимых со склада товарах и транспортных средствах. 22. Форма учета товаров и транспортных средств, хранящихся на СВХ, таможенных складах и свободных складах определяется таможенным органом Республики Казахстан. При этом в систему учета включаются: 1) книга учета; 2) таможенный документ учета. 23. Книга учета ведется в соответствии с установленной формой вне зависимости от автоматизированной системы учета. Порядок ведения книг учета определяется таможенными органами. 24. Таможенными документами учета могут являться краткая декларация, уведомление о доставке товара, товаросопроводительные документы, подаваемые одновременно с представлением товаров и транспортных средств. 25. Документы учета товаров и транспортных средств, находящихся на временном хранении, хранятся не менее пяти лет. 8. Ответственность за уплату таможенных платежей и налогов