Шетел валютасын пайдалануға байланысты қызметті лицензиялау тәртібі туралы ережеге өзгерістер мен толықтыруларды бекіту туралы
Қаулы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасы 1999 жылғы 23 қыркүйек N 304. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 1 қарашадағы № 88 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.11.01 № 88 Қаулысымен.
Валюта операцияларын жүргізу тәртібін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы Қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1997 жылғы 24 сәуірдегі N 130 қаулысымен бекітілген Шетел валютасын пайдалануға байланысты қызметті лицензиялау тәртібі туралы ережеге өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап күшіне енгізілсін.
2. Валюталық реттеу және бақылау басқармасы (Қасымжанова Г.З.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны, Шетел валютасын пайдалануға байланысты қызметті лицензиялау тәртібі туралы ережеге өзгерістер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын.
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күн ішінде осы қаулыны, Шетел валютасын пайдалануға байланысты қызметті лицензиялау тәртібі туралы ережеге өзгерістер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің облыстық филиалдарына және екінші деңгейдегі банктерге жіберсін.
3. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.Т.Құдышевке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
1999 жылғы 23 қыркүйектегі
N 304 қаулысымен
бекітілген
Шетел валютасын пайдалануға байланысты
қызметті лицензиялау тәртібі туралы ережеге
өзгерістер мен толықтырулар
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1997 жылғы 24 сәуірдегі N 130 қаулысымен бекітілген Шетел валютасын пайдалануға байланысты қызметті лицензиялау тәртібі туралы ережеге мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін.
1. 1.3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы ереженің 1.3.-1. тармағында көзделгеннен басқа жағдайларда, қолма-қол шетел валютасымен бөлшек сауда жасау және қызмет көрсету лицензияларын Қазақстан Республикасының кеден аймағының әуежайларындағы, айлақтардағы және халықаралық қатынас үшін ашылған шекарадан өтетін жерлердегі, сондай-ақ теңіз, авиация, теміржол және халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын автомобиль көлігіндегі кедендік бақылауымен өз қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары береді."

Об утверждении изменений и дополнений в Положение о порядке лицензирования деятельности, связанной с использованием иностранной валюты
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 сентября 1999 года № 304 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19.11.99 г. за № 983. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 1 ноября 2010 года № 88
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 01.11.2010 г. № 88.
В целях совершенствования порядка проведения валютных операций Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения в V970314_ Положение о порядке лицензирования деятельности, связанной с использованием иностранной валюты, утвержденное постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 апреля 1997 года № 130, и ввести в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Управлению валютного регулирования и контроля (Касымжанова Г.З.):
1) совместно с юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и изменений и дополнений в Положение о порядке лицензирования деятельности, связанной с использованием иностранной валюты;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и изменения и дополнения в Положение о порядке лицензирования деятельности, связанной с использованием иностранной валюты, до сведения областных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Кудышева М.Т.
Председатель
Национального Банка
Утверждены постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от "23" сентября 1999 года № 304
Изменения и дополнения
в Положение о порядке лицензирования
деятельности, связанной с использованием иностранной валюты
В Положение о порядке лицензирования деятельности, связанной с использованием иностранной валюты, утвержденное постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24.04.97г. № 130, внести следующие изменения и дополнения.
1. Пункт 1.3. изложить в следующей редакции:
"Лицензии на осуществление розничной торговли и предоставление услуг за наличную иностранную валюту, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1.3-1 настоящего Положения, выдаются территориальными филиалами Национального Банка Республики Казахстан юридическим лицам, осуществляющим свою деятельность под таможенным контролем на таможенной территории Республики Казахстан в аэропортах, портах и пограничных переходах, открытых для международного сообщения, а также на морском, авиационном, железнодорожном и автомобильном транспорте, совершающем международные перевозки.".

2. 1-тарау мынадай мазмұндағы 1.3.-1. тармақпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қолма-қол шетел валютасымен бөлшек сауда жасау және қызмет көрсету лицензияларын қонақ үйлерде қызмет көрсететін және оларға 4 немесе 5 жұлдызды категория берілгені туралы уәкілетті органның сертификаты бар заңды тұлғаларға осы қонақүйде тұратын Қазақстан Республикасының резиденті емес клиенттермен есеп айырысу үшін береді."
3. 1.4 тармақтың:
Бірінші азатжолы мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлғалар қолма-қол шетел валютасымен бөлшек сауда жасау және қызмет көрсету лицензияларын алу үшін осы Ереженің 1.3. тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына және осы Ереженің 1.3.-1. тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне мынадай құжаттарды:";
Мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"1.3.-1. тармағында көзделген жағдайлар үшін - уәкілетті орган берген сертификаттың нотариус куәландырған көшірмесін".
4. 1.5. тармақтағы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің облыстық (аумақтық) басқармасы" деген сөздер алынып тасталсын.
5. 1.6. тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Қолма-қол шетел валютасымен бөлшек сауда жасау және қызмет көрсету үшін бас лицензия беріледі, оны басқаға беруге болмайды."
6. 1.9. тармақтың бірінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары беретін лицензиялар бойынша тексеруді аумақтық филиалдар құратын комиссия, ал Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі беретін лицензиялар бойынша - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі құратын комиссия жүзеге асырады".
7. 1.12-тармақтың:
Төртінші азатжолындағы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің облыстық (аумақтық) басқармасына" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына және/немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздермен ауыстырылсын.
Мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"1.3.-1 тармағында көзделген жағдайлар үшін - сертификат мерзімінің аяқталғанда, қолданылуын уақытша тоқтатқанда не күшін жойғанда"
8. 1.13. тармақтағы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің облыстық (аумақтық) басқармасының" деген сөддер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалының және/немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің" деген сөздермен ауыстырылсын.
9. Мынадай мазмұндағы 1.16. тармақпен толықтырылсын:
"Қолма-қол шетел валютасымен бөлшек сауда жасауға және қызмет көрсетуге лицензия алған лицензиат осы Ереженің 4 қосымшасына сәйкес ай сайын мәліметтер беріп отырады".

2. Главу 1 дополнить пунктом 1.3-1 следующего содержания:
"Национальный Банк Республики Казахстан выдает лицензии на осуществление розничной торговли и предоставление услуг за наличную иностранную валюту юридическим лицам, оказывающим гостиничные услуги и имеющим сертификат уполномоченного органа о присвоении им 4-х или 5-ти звездочной категории, для проведения расчетов с клиентами-нерезидентами Республики Казахстан, проживающими в данных гостиницах.".
3. В пункте 1.4:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Юридические лица для получения лицензии на осуществление розничной торговли и предоставление услуг за наличную иностранную валюту представляют в соответствии с пунктом 1.3 настоящего Положения в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан и в соответствии с пунктом 1.3-1 настоящего Положения в Национальный Банк Республики Казахстан следующие документы:";
дополнить абзацем следующего содержания:
"для случаев, предусмотренных в пункте 1.3-1 - нотариально заверенную копию сертификата, выданную уполномоченным органом".
4. В пункте 1.5. слова "областным (территориальным) управлением Национального Банка Республики Казахстан" исключить.
5. Пункт 1.6. изложить в следующей редакции:
"На осуществление розничной торговли и предоставление услуг за наличную иностранную валюту выдается генеральная лицензия, которая не может быть передана другим лицам.".
6. Первое предложение пункта 1.9. изложить в следующей редакции:
"Проверка по лицензиям, выдаваемым территориальным филиалом Национального Банка Республики Казахстан, осуществляется комиссией, создаваемой территориальным филиалом, а по лицензиям, выдаваемым Национальным Банком Республики Казахстан, комиссией, создаваемой Национальным Банком Республики Казахстан.".
7. В пункте 1.12:
в абзаце четвертом слова "областному (территориальному) управлению Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "территориальному филиалу Национального Банка Республики Казахстан и/или Национальному Банку Республики Казахстан".
дополнить абзацем следующего содержания:
"для случаев, предусмотренных в пункте 1.3-1 - истечение срока, приостановка, либо аннулирование действия сертификата".
8. В пункте 1.13. слова "Областное (территориальное) управление Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "Территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан и/или Национальный Банк Республики Казахстан".
9. Дополнить пунктом 1.16. следующего содержания:
"Лицензиат, получивший лицензию на осуществление розничной торговли и предоставление услуг за наличную иностранную валюту, представляет ежемесячно сведения в соответствии с приложением 4 к настоящему Положению.".

10. 3.3. тармақтың бірінші азатжолындағы "облыстық (аумақтық) басқармалары" деген сөздер "аумақтық филиалдары" деген сөздермен ауыстырылсын.
Төраға
19__ жылдың ___________ айындағы
шетел валютасының қозғалысы жөнінде мәліметтер
Ұйымның атауы ______________________________________________
Пошталық мекен-жайы, телефоны, факсі _______________________
Алған лицензиясының номері _________________________________
(валюта бірлігімен)
___________________________________________________________________
Көрсеткіштің атауы            USM DEM  RUR      басқалары
(валюта түрі
көрсетілсін)
___________________________________________________________________
1. Есеп беру кезеңінің бас кезіндегі
шетел валютасының қалдығы, барлығы
оның ішінде:
- кассадағы қолма-қол ақша
- уәкілетті банктердегі валюталық
есепшоттарда|
2. Шетел валютасы түсті, барлығы,
оның ішінде:
- көрсетілген қызмет үшін, барлығы
оның ішінде:
- қолма-қол шетел валютасы
- сатылған тауарлар үшін, барлығы
оның ішінде:
3. Шетел валютасы жұмсалды, барлығы:
оның ішінде:
- қолма-қол шетел валютасы
- іссапар шығыстарына
- резидент еместердің жалақысына
- басқалары (талдама жасалсын)
4.1. Есеп беру кезеңінің аяқ кезіндегі
шетел валютасының қалдығы, барлығы
оның ішінде:
- кассадағы қолма-қол ақша
- уәкілетті банктердегі валюталық
есепшоттарда
___________________________________________________________________
Ұйымның басшысы ____________
Бас бухгалтер ______________
Орындаушы _________________(Аты-жөні, тел.)
Мәліметтер Валюталық реттеу және бақылау басқармасына беріледі, осы мәселе жөнінде 504-575, 504-683 телефондары бойынша хабарласыңыз.
Оқығандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева А.Ж.

10. В первом абзаце пункта 3.3. слова "областными (территориальным) управлениями" заменить на "территориальными филиалами".
Председатель
Приложение 4
Сведения по движению иностранной валюты
за __________ месяц 19__ г.
Наименование организации ________________________________________________
Почтовый адрес, телефон, факс____________________________________________
Номер полученной лицензии_______________________
(в единицах валюты)
Наименование показателя
USD
DEM
RUR
Прочие
(указать вид валюты)
1. Остаток иностранной валюты на начало отчетного периода, всего в том числе:
- наличная инвалюта в кассе
- на валютных счетах в уполномоченных банках
2. Поступило инвалюты, всего, из них:
- за оказанные услуги, всего
в том числе:
- наличной инвалюты
- за проданные товары, всего
в том числе:
- наличной инвалюты
3. Израсходовано инвалюты, всего:
в том числе:
- наличной инвалюты:
- на командировочные расходы
- на заработную плату нерезидентам
- прочие (расшифровать)
- безналичной валюты:
- за товары и услуги, оказанные нерезидентами
- прочие (расшифровать)
4. Остаток иностранной валюты на конец отчетного периода в том  числе:
- наличная инвалюта в кассе
- на валютных счетах в уполномоченных банках
Руководитель организации _________________
Главный бухгалтер_________________________
Исполнитель _______________ (Ф.И.О., тел.)
Сведения представляются в Управление валютного регулирования и контроля, по вопросам обращаться по тел. 504-575, 504-683