"Қазақстан Республикасы Ішкі істер Министрлігі тергеу изоляторларының ішкі тәртібі Ережелерін бекіту туралы"
Бұйрық Ішкі істер министрлігі 1999 жылғы 14 желтоқсан N 630. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 14 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 1026. Күші жойылды - ҚР Iшкi iстер министрiнiң 2004 жылғы 15 шілдедегі бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 15.07.2004 № 417 бұйрығымен.
Қылмыстың жасалуына сезіктілер мен айыпкерлерді күзетті ұстаудың тәртібімен шарттары Қазақстан Республикасы Заңның  Z990353_ 15 бабына сәйкес Бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасының Ішкіісминінің тергеу изоляторларының ішкі тәртіп Ережелері, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасымен келіскен, бекітілсін (қоса беріліп отыр).
2. ҚАЖ комитетінің төрағасы, облыстардың Астана және Алматы қаласының ІІББ, ІІБ бастықтары:
1) бас бостандығынан айыру түріндегі қылмыстық жазаларды атқарушы мекемелердің және тергеу изоляторлары жеке құрамының осы бұйрықпен бекітілген Ережелерді, оқуын ұйымдастырсын және тергеу изоляторларының жұмысын талапқа сай қамтамасыз етсін;
2) бекітілген Ережелер жөнінде сезіктілер мен айыпталушыларды оларға қатысты бөліктерінде кеңінен хабардар ету, сондай-ақ олардың негізгі міндеттерімен және құқықтарымен кеңінен таныстыру шараларын қолдансын.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі -
Ішкі әскерлер қолбасшысы
генерал-лейтенант
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
1999 жылғы 14 желтоқсан
N 630 бұйрығына
N   қосымша
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Бас прокурорының орынбасары
3-ші дәрежелі мемлекеттік
әділет кеңесшісі
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
тергеу изоляторларының ішкі тәртіп
Ережелері <*>
Ескерту: Ережелердiң барлық мәтiнi бойынша "күзет қамауына  алынған
адамдар" деген сөздер "сезiктiлер мен айыпталушылар" деген
сөздермен ауыстырылды - ҚР Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 29 қазандағы N 769 бұйрығымен.   V011700_
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі тергеу изоляторының осы ішкі тәртіп ережелері (бұдан әрі - Ережелер) "Қылмыстың жасалуына сезіктілер мен айыпталушыларды күзетте ұстаудың тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  Z990353_ (N 353-1 ҚРЗ 30.03.99 ж. бұдан әрі - Заң) 15-бабына сәйкес күзет қамауына алынған адамдарды Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің тергеу изоляторында күзетте ұстау режимін қамтамасыз ету мақсатында ішкі тәртіпті реттейді.

Об утверждении Правил внутреннего распорядка следственных изоляторов Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра Внутренних Дел Республики Казахстан 14 декабря 1999 года N 630. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14.01.2000г. за N 1026. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 июля 2004 года № 417
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 15.07.2004 № 417.
"В связи с завершением процесса передачи исправительных учреждений и следственных изоляторов в ведение Министерства юстиции Республики Казахстан и в целях приведения ведомственных нормативных правовых актов в соответствие с законодательством Республики Казахстан, приказываю:
1. Признать утратившим силу приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан:
... 14 декабря 1999 года N 630 Об утверждении Правил внутреннего распорядка следственных изоляторов Министерства внутренних дел Республики Казахстан...
Министр".
-------------------------------------------------------------------
В соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан Z990353_ "О порядке и условиях содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений" приказываю:
1. Утвердить, согласованные с Генеральной прокуратурой Республики Казахстан, Правила внутреннего распорядка следственных изоляторов Министерства внутренних дел Республики Казахстан (прилагаются).
2. Председателю Комитета УИС, начальникам ГУВД-УВД областей и гг.Астаны и Алматы:
1) организовать изучение личным составом следственных изоляторов и учреждений, исполняющих уголовные наказания в виде лишения свободы, утвержденных настоящим приказом Правил, и обеспечить работу следственных изоляторов в соответствии с их требованиями;
2) принять меры к широкому информированию подозреваемых и обвиняемых об утвержденных Правилах в части, их касающейся, а также об их основных правах и обязанностях.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение
к приказу МВД Республики Казахстан
от 14 декабря 1999 года N 630
Правила
Внутреннего распорядка следственных изоляторов
Министерства Внутренних Дел Республики Казахстан
<*>
Сноска. По всему тексту Правил слова "лица, заключенные под стражу" заменены словами "подозреваемые и обвиняемые" - приказом Министра внутренних дел РК от 29 октября 2001 года N 769 V011700_ .
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила внутреннего распорядка следственных изоляторов Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - "Правила") в соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан Z990353_ "О порядке и условиях содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений" (от 30.03.99 N 353-1 ЗРК)(далее - "Закон") регламентируют внутренний распорядок в следственных изоляторах Министерства внутренних дел Республики Казахстан в целях обеспечения в них режима содержания подозреваемых и обвиняемых.

2. Тергеу изоляторларында:
1) үстінен қозғалған қылмыстық іс тергеу және анықтау органдарының өндірісіне қабылданған сезiктiлер мен айыпталушылар;
2) үстінен қозғалған қылмыстық іс соттың өндірісіне қабылданған сезiктiлер мен айыпталушылар (сотталушы);
3) үкімі әлі заң күшіне енбеген, қылмыстық іс бойынша сотталғандар;
4) басқа қылмыстық істер бойынша жауапқа тартылып, бұлтартпау шарасы ретінде қамауға алу қолданылған сотталғандар ұсталады.
3. Бас бостандығынан айыру түріндегі қылмыстық жазаны тергеу изоляторларында өтейтін сотталғандардың санаты:
1) қылмыстық жазаларын белгіленген тәртіппен бас бостандығынан айыру түрінде немесе еріксіз емдеу үшін мекемелерге жіберуге жатқызылған қылмыстық іс бойынша сотталғандар;
2) басқа адамдар жасаған қылмыстар бойынша тергеу жүргізілуіне немесе бұл істердің сотта қаралуына байланысты тергеу изоляторларында қалдырылған немесе оған жазаны орындаушы мекемелерден ауыстырылған сотталғандар;
3) тергеу изоляторларына шаруашылық, қызмет көрсету жұмысына тартылған сотталғандар.
Аталған санаттағы сотталғандарды тергеу изоляторларында ұстау тәртібі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексімен  Z970208_ және түзеу мекемелерінің ішкі тәртіп ережелерімен реттеледі. Өлім жазасына сотталғандарды ұстау тәртібі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару  Z970208_ кодексiмен және Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің нұсқаулығына сәйкес реттеледі. <*>
Ескерту: 3-тармақ толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 29 қазандағы N 769 бұйрығымен .  V011700_
4. Режим деп Қазақстан Республикасының Заңымен, осы Ережелермен және басқа да құқықтық актілермен реттелген сезiктiлер мен айыпталушыларды ұстау тәртіптері мен шарттары танылады. Режим сезiктiлер мен айыпталушылардың құқығын сақтау, олардың өз міндеттерін атқару, оларды оқшаулауды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексінде көрсетілген міндеттерді орындау мақсатында орнатылады.
5. Тергеу изоляторларының режимін қамтамасыз ету, оның ішкі тәртібін сақтау тергеу изоляторларының әкімшілігіне, сондай-ақ қызметтік міндеттерін орындамағаны немесе салғырт орындағаны үшін заңмен белгіленген жауапқа тартылатын қызметкерлерге жүктеледі.
Сонымен қатар, тергеу изоляторының бастығы күн тәртібін белгілеп, бұйрық бойынша жариялайды. Онда сегіз сағаттық үздіксіз ұйқы, тұру, дәрет алу, тамақтану, жұмыс, тәрбиелік іс-шаралар, ұйқыға жату уақыты көзделеді.

2. В следственных изоляторах содержатся:
1) подозреваемые и обвиняемые, уголовные дела в отношении которых приняты к производству органами дознания и следствия;
2) подозреваемые и обвиняемые, уголовные дела в отношении которых приняты к производству судами (подсудимые);
3) осужденные по уголовным делам, в отношении которых обвинительные приговоры не вступили в законную силу;
4) осужденные, привлекаемые к ответственности по другим уголовным делам, в отношении которых в качестве меры пресечения применен арест.
3. В следственных изоляторах отбывают уголовное наказание в виде лишения свободы следующие категории осужденных:
1) осужденные по уголовным делам, подлежащие в установленном порядке направлению в учреждения, исполняющие уголовные наказания в виде лишения свободы, или на принудительное лечение;
2) осужденные, оставленные в следственных изоляторах или переведенные в них из учреждений, исполняющих наказания, в связи с производством следственных действий по делам о преступлениях, совершенных другими лицами, или в связи с рассмотрением этих дел в судах;
3) осужденные, привлекаемые к труду по хозяйственному обслуживанию следственных изоляторов.
Порядок содержания в следственных изоляторах указанных категорий осужденных регламентируется Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан и Правилами внутреннего распорядка исправительных учреждений. Порядок содержания осужденных к смертной казни регламентируется Z970208_ Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан и соответствующей Инструкцией МВД Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 3 с дополнениями - приказом Министра внутренних дел РК от 29 октября 2001 года N 769 V011700_ .
4. Режим представляет собой регламентируемые Законом, настоящими Правилами и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан порядок и условия содержания подозреваемых и обвиняемых.
Режим устанавливается в целях соблюдения прав подозреваемых и обвиняемых, исполнения ими своих обязанностей, их изоляции, а также решения задач, предусмотренных Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
5. Обеспечение режима в следственных изоляторах, поддержание в них внутреннего распорядка возлагается на администрацию следственных изоляторов, а также на их сотрудников, которые несут установленную законом ответственность за неисполнение ими или ненадлежащее исполнение служебных обязанностей. Кроме того, начальником следственного изолятора определяется и объявляется приказом распорядок дня. В нем предусматривается время для восьмичасового непрерывного сна, подъема, туалета, принятия пищи, работы, воспитательных мероприятий, отхода ко сну.

Қамауға алынған адамдарды тергеу изоляторында жауап алуға күнделікті сағат 9-дан бастап сағат 22-ге дейінгі кезеңде шақыруға болады.
6. Тергеу изоляторларында ұсталатын адамдар оларға Заңмен жүктелген тергеу изоляторларындағы тәртіп ережелерінің (N 11 қосымша) міндеттері мен талаптарын бұлжытпай орындауға тиіс.
Олардың өз міндеттерін орындамауы белгіленген тәртіптегі жауапкершілікке әкеліп соқтырады.
7. Тергеу изоляторларын инспекциялау құқығын: Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі, Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің Күзет Сезіктілер мен тергеу қамауындағыларды алдын ала оқшаулау департаментiнiң бастығы, облыстар және Астана, Алматы қаласы ІІБ (ІІББ)-ның бастықтары, Астана, Алматы қалалары ІІББ-нің, облыстардағы ІІББ-ІІБ-нің сезіктілер мен тергеу қамауындағыларды алдын ала оқшаулау бөлімшелерінің бастықтары, жоғарыда көрсетілген лауазымды адамдардың орынбасарлары мен олардың тапсырмахаттары бойынша басқа адамдар пайдаланады. <*>
Ескерту. 7-тармақ өзгертілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 29 қазандағы N 769 бұйрығымен   V011700_ ҚР Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 24 мамырдағы N 360 бұйрығымен.   V021866_
8. Әрбір тергеу изоляторы жыл сайын Астана, Алматы қалалары ІІББ-нің, облыстардағы ІІББ-ІІБ-нің тарапынан кешенді инспекциялауға жатады. Кешенді инспекциялаудың нәтижелері Алқада немесе жедел кеңесте қаралады. <*>
Ескерту. 8-тармақ өзгертілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 24 мамырдағы N 360 бұйрығымен .  V021866_
9. Әрбір тергеу изоляторында инспекциялаушылардың өз ескертулерін және ұсыныстарын енгізетін тергеу изоляторын инспекциялаушы адамдардың ескертулері мен ұсыныстарының кітабы (N 2 қосымша) жүргізіледі. Инспекциялау немесе тексеру нәтижелері бойынша анықтамалар толтыру кезінде кітапқа белгі қойылады.
10. Тергеу изоляторында заңдылықтың сақталуын қадағалауды Қазақстан Республикасының прокуратурасы туралы Заңға сәйкес Қазақстан Республикасының Бас прокуроры және оның қарамағындағы прокурорлар жүзеге асырады.
Тергеу изоляторларында ұсталушы сезiктiлер мен айыпталушылар өздеріне Заңмен жүктелген міндеттерді және тергеу изоляторында жүріп-тұру ережелерінің (N 1 қосымша) талаптарын бұлжытпай орындауға тиіс. Олардың өз міндеттерін орындамауы белгіленген тәртіпте жауапкершілікке әкеліп соқтырады.
2. Сезiктiлер мен айыпталушыларды қабылдау
және оларды камераларға орналастыру
11. Тергеу изоляторларына келіп түскен сезiктiлер мен айыпталушыларды тергеу изоляторы бастығының кезекші көмекшісі (бұдан әрі "кезекші көмекші") немесе оның орынбасары тәулік бойы қабылдайды, тергеу изоляторына жеткізілген адамды қабылдауға негіз болатын құжаттардың түгелдігін тексереді, аталған адамнан сұрастыру жүргізеді және оның берген жауаптарын жеке ісінде көрсетілген мәліметтермен салыстырады.

Подозреваемые и обвиняемые могут вызываться на допрос в следственном изоляторе в период с 9 до 22 часов ежедневно.
6. Лица, содержащиеся в следственных изоляторах должны неукоснительно соблюдать возложенные на них Законом обязанности и требования правил поведения в следственных изоляторах (приложение N 2).
Невыполнение ими своих обязанностей влечет ответственность в установленном порядке.
7. Правом инспектирования следственных изоляторов пользуются: Министр внутренних дел Республики Казахстан, начальник Департамента предварительной изоляции подозреваемых и следственно-арестованных МВД Республики Казахстан, начальники УВД(ГУВД) областей и гг.Астаны, Алматы, начальники управлений (отделов) отделений предварительной изоляции подозреваемых и следственно-арестованных ГУВД г.г. Астаны, Алматы, ГУВД-УВД областей , заместители вышеуказанных должностных лиц и лица по их предписаниям. <*>
Сноска. Пункт 7 с изменениями - приказом Министра внутренних дел РК от 29 октября 2001 года N 769 V011700_ ; приказом Министра внутренних дел РК от 24 мая 2002 года № 360 V021866_ .
8. Каждый следственный изолятор ежегодно подлежит комплексному инспектированию со стороны ГУВД г.г. Астаны, Алматы, ГУВД-УВД областей. Результаты комплексных инспектирований рассматриваются на Коллегии или оперативном совещании. <*>
Сноска. Пункт 8 с изменениями - приказом Министра внутренних дел РК от 24 мая 2002 года № 360 V021866_ .
9. В каждом следственном изоляторе ведется книга замечаний и предложений лиц, инспектирующих следственный изолятор, в которую инспектирующие вносят свои замечания и предложения (приложение 1), при составлении справок по результатам инспектирования или проверки в книге делается отметка.
10. Надзор за соблюдением законности в следственных изоляторах осуществляется Генеральным Прокурором Республики Казахстан и подчиненными ему прокурорами в соответствии с Законом о прокуратуре Республики Казахстан.
Глава 2.
Прием и размещение подозреваемых и обвиняемых по камерам
11. Прием подозреваемых и обвиняемых, поступивших в следственный изолятор, производится круглосуточно дежурным помощником начальника следственного изолятора (далее - "дежурный помощник") или его заместителем, который проверяет наличие документов, дающих основание для приема лица, доставленного в следственный изолятор, проводит опрос указанного лица и сверяет его ответы со сведениями, указанными в личном деле.

12. Тергеу изоляторына қабылдау үшін Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексіне сәйкес шығарылған қамау түріндегі бұлтартпау шарасын қолдану туралы прокурордың рұқсаты берілген тергеушінің немесе анықтаушының қаулысы, прокурордың және судьяның қаулысы не соттың қаулысы негізге алынатын құжаттар болып табылады.
13. Тергеу изоляторына 3 жасқа дейінгі баласы бар әйелді қабылдау үшін аталған құжаттардан басқа баланың тууы туралы куәлігі немесе баласы екендігін растайтын басқа құжаттар, ал бұндай құжаттар болмаған жағдайда - қылмыстық істі жүргізуші анықтаушының, тергеушінің, прокурордың немесе соттың жазбаша нұсқауы болуы керек.
14. Тергеу изоляторларына қабылдау үшін негіз болатын құжаттар тиісті лауазымды адамдардың қолымен және елтаңбалы мөрмен бекітілулері тиіс.
Тергеу изоляторларына судьяның не соттың қамау түріндегі бұлтартпау шарасын қолдану туралы қаулысынан үзінді ұсынылған жағдайларда, ол құжатта осы бұлтартпау шарасы қолданылған адамның жеке басы туралы толық деректер көрсетілген болуы керек. Үзінді лауазымды адамның қолымен куәландырылып, елтаңбалы мөрмен бекітілген болуға тиіс және үш күннен кешіктірілмей қаулының көшірмесімен ауыстырылуға жатады.
15. Транзиттік-қоныс аударылушы адамдар тергеу изоляторына жеке істері бойынша қабылданады және жеткізілуге тиіс орындарға жөнелтіледі.
16. Күзет қамауында ұстау мерзімдері аяқталған адамдар жоспарлы айдауыл тобынан тергеу изоляторларына қабылданғаннан кейін белгіленген тәртіпте тергеу изоляторы бастығының қаулысы бойынша босатылады.
17. Тергеу изоляторы дәрігерінің қорытындысы бойынша шұғыл стационарлық емдеуді қажет ететін адамдар мекемеге қабылданбайды. Қажеттілігіне қарай оларға медициналық көмек көрсетіледі және стационарға жеткізу үшін шаралар қолданылады.
18. Тергеу изоляторларына қабылданған соң күзет қамауына алынған адамдар өздерінің құқықтары мен міндеттері, күзетте ұстау режимі, тәртіп талаптары, ұсыныстар мен арыз-шағымдар беру тәртібі туралы хабардар етіледі. Бұл хабарламаны жазбаша түрде де, ауызша жеткізуге болады.
Алдағы уақытта мұндай хабарлама радио арқылы, камераларды аралау тергеу изоляторының бастығы және ол өкілеттік берген қызметкерлер сезiктiлер мен айыпталушыларды жеке қабылданған кездерінде жеткізіліп тұрады.
Сезiктiлер мен айыпталушылардағы олардың өтініші бойынша Заңның және осы Ережелердің өздеріне қатысты бөлігінің көшірмесі беріледі. Әрбір камерада мемлекеттік тілде және ресми пайдаланылушы орыс тілінде жазылған тергеу изоляторларында ұсталушы адамдардың негізгі құқықтары және міндеттері туралы ақпараттар қабырғада ілініп қойылады.

12. Документами, являющимися основанием для приема в следственный изолятор являются постановление следователя или дознавателя, санкционированное прокурором, постановление прокурора или судьи либо постановление суда об избрании меры пресечения в виде ареста, вынесенные в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
13. Помимо указанных документов для приема в следственный изолятор женщины с ребенком в возрасте до трех лет необходимо свидетельство о рождении или другие документы, подтверждающие принадлежность ребенка, а при отсутствии таких документов - письменное указание лица, производящего дознание, следователя, прокурора или суда, в производстве которых находится уголовное дело.
14. Документы, являющиеся основанием для приема в следственный изолятор, должны быть заверены подписями соответствующих должностных лиц и скреплены гербовыми печатями.
В тех случаях, когда в следственный изолятор представляется выписка из постановления судьи либо суда об избрании меры пресечения в виде ареста, в ней должны быть указаны полные установочные данные лица, в отношении которого применена эта мера пресечения. Выписка должна быть заверена подписью должностного лица, скреплена гербовой печатью и подлежит замене не позднее трехдневного срока копией постановления.
15. Транзитно-пересыльные лица принимаются в следственный изолятор и направляются к местам назначения на основании справок по личным делам и попутных списков.
16. Лица, в отношении которых истекли сроки содержания под стражей, после приема в следственный изолятор от планового конвоя освобождаются по постановлению начальника следственного изолятора в установленном порядке. Подозреваемые и обвиняемые, в отношении которых в месте содержания задержанных срок содержания в период расследования по их уголовным делам истек и в установленном законом порядке не продлен, в следственный изолятор не принимаются.
17. Лица, которые по заключению врача следственного изолятора нуждаются в срочном стационарном лечении, в учреждение не принимаются. При необходимости им оказывается медицинская помощь и принимаются меры для доставки в стационар.
18. Принятым в следственный изолятор подозреваемым и обвиняемым представляется информация о правах и обязанностях, режиме содержания под стражей, дисциплинарных требованиях, порядке подачи предложений, заявлений и жалоб. Указанная информация может предоставляться как в письменном виде, так и устно.
В последующем такого рода информация предоставляется по радио, во время посещения камер, на личном приеме подозреваемых и обвиняемых начальником следственного изолятора и уполномоченными им сотрудниками.
Подозреваемым и обвиняемым по их просьбе выдаются Закон и выписка из настоящих Правил, в части их касающихся. В каждой камере на стене вывешивается информация об основных правах и обязанностях лиц, содержащихся в следственном изоляторе, на государственном и официально употребляемом русском языках.

19. Айдауылдан қабылданған адамдар есепке алу құжаттарын ресімдеу кезеңінде оқшаулау талаптары сақтала отырып, құрама бөлімшенің камераларына бір тәуліктен аспайтын уақытқа немесе орындықтармен және жасанды жарықпен жабдықталған бір кісілік бөлмеге екі сағаттан аспайтын уақытқа орналастырылады.
20. Тергеу изоляторында ұсталатын адамдар тергеу изоляторының қызметкерлері тарапынан сыпайы қатынас талап етуге құқылы. Олармен "сіз" деп сөйлесулері керек және оларды "азамат" немесе "азаматша" және әрі қарай тегімен немесе ретіне қарай "сезікті", "айыпталушы" немесе "сотталған" деп атауы керек.
21. Тергеу изоляторына қабылданған адамдар тәртіп бойынша, келіп түскен күннен бастап бір тәуліктің ішінде алғашқы медициналық куәландырудан және санитарлық тазарудан өтеді. Медициналық куәландырудың қорытындысы медициналық амбулаториялық картаға жазылады. Санитарлық тазарудан өткеннен және медициналық куәландыру нәтижелерiн алғаннан кейін олар төсек жабдықтарын, ал қажет болған жағдайда, белгіленген үлгідегі киім алады. Әскери қызметшінің немесе құқық қорғау органдары қызметкерінің нысанды киімімен келіп түскендердің киімдері міндетті түрде ауыстырылады. Қажет болған жағдайда кәмелетке толмағандардың, қылмыстың аса қауіпті рецидиві бойынша сотталғандардың, ату жазасына кесілгендердің және карцерге қамалғандардың киімдері ауыстырылады. Олардың киімдері алынып, сақтауға тапсырылады. <*>
Ескерту: 21-тармақ толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 29 қазандағы N 769 бұйрығымен .  V011700_
22. Камералар бойынша орналастыру Заңның 32 бабының талаптарына сәйкес тергеу изоляторы бастығының қолымен бекітілген камераларға орналастыру жоспарының негізінде жүргізіледі. Бір қылмысты іс бойынша немесе өзара байланысты бірнеше іс бойынша сезіктілер мен айыпталушылар бір-бірінен бөлек орналастырылады. Тергеу изоляторының әкімшілігі оларды бір-бірімен байланыс жасатпау үшін шара қолданады.
Сезiктiлер мен айыпталушыларды камераларға жедел қызмет жөніндегі қызметкердің келісімімен кезекші немесе оның орынбасары орналастырады, ал кәмелетке толмағандарды, оған қоса тәрбие жұмысы нұсқаушысының келісімімен орналастырылады. Ауру адамдар медицина қызметкерлерінің нұсқауымен орналастырады. Жұқпалы ауруы бар деген күдікті адамдар карантин камераларына орналастырылады. Карантин-мерзімі медициналық айғақтар бойынша белгіленеді.
23. Жұқпалы аурумен ауыратын немесе ерекше медициналық күтімді және байқауды қажет ететін аурулар басқа сезiктiлер мен айыпталушылардан бөлек орналастырылады.

19. На период оформления учетных документов принятые от караула (конвоя) лица размещаются в камерах сборного отделения на срок не более одних суток с соблюдением требований изоляции либо на срок не более двух часов в одноместные боксы, оборудованные местами для сидения и искусственным освещением.
20. Лица, содержащиеся в следственном изоляторе, имеют право на вежливое обращение со стороны сотрудников следственного изолятора. К ним следует обращаться на "Вы" и называть их "гражданин" или "гражданка" и далее по фамилии либо соответственно "подозреваемый", "обвиняемый" или "осужденный".
21. Лица, принятые в следственный изолятор, как правило, в день их поступления, но не позднее одних суток проходят первичное медицинское освидетельствование и санитарную обработку. Результаты медицинского освидетельствования вносятся в медицинскую амбулаторную карту. После прохождения санитарной обработки и получения результатов медицинского освидетельствования они получают постельные принадлежности, а при необходимости одежду установленного образца. В обязательном порядке переодеваются поступившие лица в форменной одежде военнослужащих или сотрудников правоохранительных органов. В необходимых случаях переодеваются несовершеннолетние, осужденные при особо опасном рецидиве преступлений, осужденные к смертной казни и лица, водворенные в карцер. Принадлежащая им одежда изымается и сдается на хранение. <*>
Сноска. Пункт 3 с дополнениями - приказом Министра внутренних дел РК от 29 октября 2001 года N 769 V011700_ .
22. Размещение по камерам осуществляется в соответствии с требованиями статьи 32 Закона на основании плана покамерного размещения подозреваемых и обвиняемых и осужденных, утвержденного начальником следственного изолятора (приложение N 3). Подозреваемые и обвиняемые по одному уголовному делу или по нескольким связанным между собой делам размещаются раздельно. Администрацией следственного изолятора принимаются меры по исключению контактов между ними.
Подозреваемые и обвиняемые размещаются по камерам дежурным помощником или его заместителем по согласованию с оперативным работником, а несовершеннолетние, кроме того, по согласованию с инструктором по воспитательной работе. Размещение больных производится по указанию медицинского работника. Лица, подозрительные на наличие инфекционных заболеваний, размещаются в камерах, выделяемых под карантин. Срок карантина определяется по медицинским показаниям.
23. Больные инфекционными заболеваниями или нуждающиеся в особом медицинском уходе и наблюдении размещаются отдельно от других подозреваемых и обвиняемых.

24. Тергеу изоляторларының ауруханалары мен стационарлық медициналық бөлімшелерінде сезiктiлер мен айыпталушылар ауру түрлеріне қарай орналастырылады. Ерлер мен әйелдер, ересектер мен кәмелетке толмағандар бір-бірінен бөлек орналастырылады. Ауыр және аса ауыр қылмыс жасаған деп сезіктелінгендер мен айыпталушылар, аса қауіпті кәнігі қылмыс жасап сотталғандар, сондай-ақ ату жазасына кесілген адамдар оқшауландырылады.
25. Кәмелетке толмағандар әдетте 4-6 адамдық секцияларда немесе жастарына, денесінің жетілуі, педагогикалық бақылаусыздықтарына қарай режимді корпустардың әр қабаттарындағы аз орындық камераларға орналастырылады.
26. Ерекше жағдайларда Заңның 32 бабына сәйкес, алғаш қылмыстық жауапқа тартылушылар, жағымды мінездемесі бар ересек сезіктілер мен айыпталушылар қатарынан іріктеліп алынғандар кәмелетке толмағандармен бір камераға орналастырылады.
Аз орындық камераларға кәмелетке толмағандармен бірге мұндай ересектердің бір-екеуі, үш адамнан аспаса жалпы камераларға орналастырыла береді.
27. Шаруашылық жөнінде қызмет көрсету жұмыстары үшін қалдырылған сотталушылар режимді аймақтың аумағындағы жеке үй-жайға немесе корпустағы оқшауланған секцияның камерасына орналастырылады. Бұл камералар құлыппен жабылмауы да мүмкін.
28. Сезiктiлер мен айыпталушылар құлыппен жабылатын жалпы камераларда ұсталады (16-қосымша). Сезiктiлер мен айыпталушыларды тергеу изоляторы бастығының дәлелді қаулысы бойынша жеке адамға арналған камераларға орналастыруға төмендегідей жағдайда рұқсат етіледі:
1) Осы Заңның 32 бабында көрсетілген бөлек орналастыру талаптарын орындауды қамтамасыз етудің өзге мүмкіндігі болмағанда;
2) өмір және денсаулық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мүддесінде;
3) күзет қамауындағы адам жеке ұстау жөнінде жазбаша өтініш берген жағдайда;
4) сезiктiлер мен айыпталушыларды егер олар күндіз жалпы камерада ұсталатын болса, түнгі уақытта жеке камераларға орналастыру кезінде;
Сезiктiлер мен айыпталушыларды жеке камераларда жоғарыда көрсетілген жағдайлардан басқа бір тәуліктен артық ұстау үшін прокурордың санкциясы (N 4 қосымша) қажет. <*>
Ескерту: 28-тармақ толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 29 қазандағы N 769 бұйрығымен.   V011700_
29. Осы Ереженің 22 тармағында көрсетілген оқшаулау тәртібі күзет қамауындағылардың барлық орын ауыстыруы (серуендеу, еңбек объектісінде санитарлық тазалау жүргізу кезінде тергеу изоляторының аумағында және дәлізде қозғалуы) кезінде қамтамасыз етілуі қажет.
30. Оқшаулауды қамтамасыз ету үшін карцерлердің терезесі қалқан-жалюзбен жабдықталады. Қажет болған жағдайда тергеу изоляторы бастығының өкімі бойынша оқшаулауды күшейту үшін қалқан-жалюздер басқа камералардың терезелеріне де орнатылуы мүмкін.

24. В больницах и стационарах медицинских частей следственных изоляторов подозреваемые и обвиняемые размещаются по видам заболеваний. Раздельно содержатся мужчины и женщины, несовершеннолетние и взрослые. Изолированно содержатся подозреваемые и обвиняемые в совершении особо тяжких и тяжких преступлений, осужденные при особо опасном рецидиве преступлений, а также лица, осужденные к смертной казни.
25. Несовершеннолетние размещаются, как правило, в маломестных камерах не более 4-6 человек, расположенных в отдельных корпусах, секциях или на этажах режимных корпусов с учетом их возраста, физического развития, педагогической запущенности.
26. Для содержания в исключительных случаях в камерах с несовершеннолетними в соответствии со ст.32 Закона подбираются взрослые подозреваемые и обвиняемые из числа положительно характеризующихся лиц, впервые привлекаемых к уголовной ответственности.
В маломестных камерах с несовершеннолетними допускается содержание одного-двух таких взрослых, в общих камерах - не более трех.
27. Осужденные, оставленные для работы по хозяйственному обслуживанию, размещаются в отдельных помещениях на территории режимной зоны либо в камерах изолированных секций в корпусах. Эти камеры на замок могут не закрываться.
28. Подозреваемые и обвиняемые содержатся в закрытых на замки общих камерах (приложение 16). Размещение подозреваемых и обвиняемых в одиночных камерах допускается по мотивированному постановлению начальника следственного изолятора в следующих случаях:
1) при отсутствии иной возможности обеспечить соблюдение требований раздельного размещения, предусмотренных статьей 32 настоящего Закона;
2) в интересах обеспечения безопасности жизни и здоровья;
3) при наличии письменного заявления лица, заключенного под стражу, об одиночном содержании;
4) при размещении подозреваемых и обвиняемых в одиночных камерах в ночное время, если днем они содержатся в общих камерах.
На содержание подозреваемых и обвиняемых в одиночных камерах на срок более одних суток, кроме случаев указанных выше, необходима санкция прокурора (приложение N 4). <*>
Сноска. Пункт 28 с дополнениями - приказом Министра внутренних дел РК от 29 октября 2001 года N 769 V011700_ .
29. Указанный в пункте 22 настоящих Правил порядок изоляции должен обеспечиваться при всех перемещениях подозреваемых и обвиняемых (передвижение по коридорам и территории следственного изолятора, при проведении прогулок, санитарной обработки, на объектах труда).
30. Для обеспечения изоляции, на окнах карцеров оборудуются щиты- жалюзи. В необходимых случаях для усиления изоляции по распоряжению начальника следственного изолятора щиты-жалюзи могут устанавливаться на окнах других камер.

31. Жүкті әйелдер, қолында үш жасқа дейінгі баласы бар әйелдер жеке режимдік корпустардағы неғұрлым және құрғақ камераларға немесе оқшауланған бөлмелерге орналастырылады.
32. Жүкті әйелдер мен қолында үш жасқа дейінгі баласы бар әйелдер орналастырылған камералардың терезесіне пердесіз темір тор орнатылады.
3. Сезiктiлер мен айыпталушыларды суретке түсіру, жеке тінту,
дактилоскопияға, суретке түсіру және заттарын тексеруді жүргізу
33. Тергеу изоляторларына түскен сезiктiлер мен айыпталушылар толық жеке тiнтуден өткiзіледi, дактилоскопияға, суретке түсiрiледi, ал олардың жеке заттарына тiнту жүргiзiледi.
34. Сезiктiлер мен айыпталушыларды жеке тiнту және олардың заттарын тексеру сақтауға және пайдалануға тыйым салынған құралдарды, заттарды және тамақ өнiмдерiн немесе өзiне тиесiлi емес заттарды тауып, алу мақсатында жүргiзiледi.
35. Сезiктiлер мен айыпталушыларға сақтауға және пайдалануға тыйым салынатын заттарға адам өмiрiне және денсаулығына қауiп төндiретiн заттар мен тағамдар, қылмыс жасау құралы ретiнде пайдаланбақ болған немесе күзетте ұстауға қарсыласу мақсатында пайдаланылмақ болған, сондай-ақ күзет қамауындағы адамдардың ұстауына болатын, сәлемдеме, посылка арқылы және ақшасыз есеп айырысу арқылы сатып ала алатын күнделiктi қажеттi заттар: киiм, аяқ киiмдер, басқа да өндiрiстiк тауарлар тiзiмiне (N 2 қосымша) кiргiзiлмеген немесе белгiленген мөлшерден асып кеткен тамақ өнiмдерi, аяқ киiмдер және басқа өндiрiс заттары кiредi.
36. Жеке тiнту толық және жартылай болады. Сезiктiлер мен айыпталушылар тергеу изоляторларына келген кезде, одан сырт жерге жөнелтiлер алдында, карцер камерасына немесе бiр кiсiлiк орынға қамалар алдында, сондай-ақ басқа да жағдайларда тергеу изоляторы бастығының немесе орынбасарының нұсқауымен жеке тiнтуден өтедi.
Толық тiнту кезiнде тiнтiлушiнiң денесi, оның киiмдерi, аяқ киiмдерi, сондай-ақ протезi мұқият тексерiледi. Сезiктiлер мен айыпталушыларға толық шешiнiп, денесiнiң тиiстi жерiн көрсету ұсынылады. Пластырлы жапсырма, гипс және басқа да байлауыштар медицина қызметкерiмен бiрге тексерiледi. Киiмге тiгiлген заттар табылған жағдайда, матасы сөгiледi. Аяқ киiм болса оның жапсырмасы, темiр тағалары суырылып алынады.
Сезiктiлер мен айыпталушыларға тек осы Ережемен белгiленген өзiмен алып жүруге болатын және камерада сақтауға болатын заттар мен тамақ өнiмдерi ғана қалдырылады. Сезiктiлер мен айыпталушыларға қалдырылған олардың жеке заттары мен құралдары камера карточкаларына жазылады. Басқа құралдары, заттары және тамақ өнiмдерi сақталып қойылуға алынады немесе тергеу изоляторы бастығының қаулысы бойынша жойылып, тиiстi акт жасалады.

31. Для размещения беременных женщин, имеющих при себе детей в возрасте до трех лет, используются наиболее светлые и сухие камеры, расположенные в отдельных режимных корпусах или изолированных отсеках режимных корпусов. Камеры оборудуются одноярусными спальными местами.
32. Окна камер, где содержатся беременные женщины и женщины, имеющие при себе детей в возрасте до трех лет, оборудуются металлическими решетками без жалюзи.
Глава 3
Проведение личного обыска, дактилоскопирования,
фотографирования и досмотра вещей подозреваемых и обвиняемых
33. Подозреваемые и обвиняемые, поступившие в следственный изолятор, подвергаются полному личному обыску, дактилоскопированию и фотографированию, а их личные вещи досмотру.
34. Личный обыск подозреваемых и обвиняемых и досмотр вещей производятся с целью обнаружения и изъятия у них предметов, веществ и продуктов питания, запрещенных к хранению и использованию, либо не принадлежащих данному лицу.
35. К запрещенным к хранению и использованию подозреваемыми и обвиняемыми относятся предметы, вещества и продукты питания, которые представляют опасность для жизни и здоровья или могут быть использованы в качестве орудия преступления либо для воспрепятствования целям содержания под стражей, а также не включенные в Перечень продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые подозреваемые и обвиняемые могут иметь при себе, хранить, получать в посылках, передачах и приобретать по безналичному расчету (приложение N 5), или превышающие установленное им количество продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров.
36. Личный обыск бывает полным и неполным. Полному обыску подвергаются подозреваемые и обвиняемые при поступлении в следственный изолятор, перед отправкой за его пределы, при водворении в карцер или в одиночную камеру, а также в других случаях по указанию начальника следственного изолятора или его заместителя.
Полный обыск сопровождается тщательным осмотром тела обыскиваемого, его одежды, обуви, а также протезов. Подозреваемым и обвиняемым предлагается полностью раздеться, обнажить соответствующие участки тела. Пластырные наклейки, гипсовые и другие повязки проверяются совместно с медицинским работником. При обнаружении предметов, зашитых в одежде, ткань распарывается. Из обуви извлекаются супинаторы, металлические набойки.
Подозреваемым и обвиняемым оставляются только те предметы, вещи и продукты питания, которые им разрешается иметь при себе и хранить в камере в ассортименте, установленном настоящими Правилами. Личные вещи и предметы, оставляемые подозреваемым и обвиняемым, записываются в камерную карточку. Все остальные предметы, вещества и продукты питания принимаются на хранение либо уничтожаются по мотивированному постановлению начальника следственного изолятора, о чем составляется соответствующий акт.

37. Жартылай тiнту сезiктiлер мен айыпталушыларды тергеу изоляторынан тыс жерге алып шыққанда (саусағының таңбасын алуға, дәрiгерге, тергеушiге алып шыққанда, туыстарымен және басқа да адамдармен кездестiру алдында және кейiн, басқа камераға ауыстыру кезiнде т.б.) жүргiзiледi. Жартылай тiнту сезiктi мен айыпталушыны шешiндiрмей-ақ киiмiн және аяқ киiмiн қарап, саусақпен басып көру арқылы жүргiзiледi.
38. Сезiктiлер мен айыпталушыларды жеке тiнтудi онымен жынысы бiр тергеу изоляторының қызметкерi жүргiзедi. Толық тiнту кезiнде қарсы жынысты адамның қатысуына болмайды, тек қажет болған жағдайда медицина қызметкерiнiң қатысуына болады.
39. Сезiктiлер мен айыпталушылардың заттарын тексеру олар тергеу изоляторына түскен кезде, одан сырт жерге жөнелтiлерде, басқа камераға, медициналық стационарға ауыстырылғанда немесе карцерге қамаларында өзiнiң қатысуымен жүргiзiледi. Кезектен тыс жағдайда тергеу изоляторының бастығының немесе оның орынбасарының нұсқауы бойынша сезiктiлер мен айыпталушылардың заттары иесiнсiз тексерiледi.
40. Сезiктiлер мен айыпталушыларды толық жеке тiнту мен олардың заттарын тексеру хаттамамен ресiмделедi, оған қоса тыйым салынған тамақ өнiмдерi мен заттардың алынғаны туралы акт тiркелiнедi. Толық тiнту мен заттарды тексеру қатар жүргiзiлген жағдайда бiр хаттамамен ресiмделедi. Хаттамаға сезiктiнiң немесе айыпталушының және жеке тiнту жүргiзген тергеу изоляторы қызметкерiнiң қолдары қойылады. Сезiктiлер мен айыпталушылардың хаттамаға қол қоюдан бас тартуы және оның тiнту немесе заттарын тексеру кезiндегi талаптары хаттамада жазылады. Хаттама мен акт жеке iске тiркеледi. Толық жеке тiнту немесе заттарды тексеру туралы күзет қамауындағы адамның камералық карточкасында тiнту мен заттарын тексерушiнiң тегi мен тексерiлген күнi көрсетiлiп белгiленедi.
41. Жартылай жеке тiнту жүргiзiлгенде алынған тыйым салынған заттар мен тамақ өнiмдерi туралы рапорт жазылады.
42. Сезiктiлер мен айыпталушыларға жеке тiнту жүргiзгенде тыйым салынған заттар мен тамақ өнiмдерiн табуға техника құралдарын пайдалануға болады. Рентген аппаратурасы тек сезiктiлер мен айыпталушылардың заттарын тiнтiп тексеруге ғана пайдаланылады.
4. Сақтауға және пайдалануға тыйым салынған құралдарды, заттарды
және азық-түлiктердi сезiктiлер мен айыпталушылардан алып қою
43. Сезiктiлер мен айыпталушылардан сақтауға қабылданған немесе одан алынған ақшасы өзiнiң жеке есеп-шотына салынады. Қымбат мүлiктер (қымбат металлдар және одан жасалған бұйымдар, қымбат тастар, iнжу және одан жасалған бұйымдар, әртүрлi, әр маркалы сағаттар, бағалы қағаздар, валюта) тергеу изоляторының қаржы бөлiмiне (кассасына) тапсырылады. Жеке құжаттары (паспорт, жеке басын куәландыратын құжаты және басқа) тергеу изоляторының арнайы бөлiмiне сақтауға тапсырылады. Пайдалануға және сақтауға тыйым салынған құралдар, заттар және тамақ өнiмдерi мекеменiң қоймасына тапсырылады немесе жойылады.

37. Неполный обыск производится при выводе подозреваемых и обвиняемых в пределах следственного изолятора (к фотодактилоскопу, врачу, следователю, до и после свидания с родственниками и иными лицами, при переводе в другую камеру и т.д.). При неполном обыске просматривается и прощупывается одежда и обувь обыскиваемого без его раздевания.
38. Личный обыск подозреваемых и обвиняемых производится работниками следственного изолятора одного с ними пола. При полном обыске не должны присутствовать лица противоположного пола, за исключением медицинских работников в необходимых случаях.
39. Досмотр вещей подозреваемых и обвиняемых производится в их присутствии при поступлении в следственный изолятор, перед отправкой за его пределы, при переводе в другую камеру, медицинский стационар или водворении в карцер. В исключительных случаях по указанию начальника следственного изолятора или его заместителя досмотр вещей подозреваемых и обвиняемых производится в отсутствие их владельцев.
40. Производство полного личного обыска или досмотра вещей подозреваемых и обвиняемых оформляется протоколом, к которому прилагается акт об изъятии запрещенных предметов, веществ и продуктов питания. При одновременном производстве полного обыска и досмотра вещей составляется один протокол. Протокол подписывается подозреваемым или обвиняемым и сотрудником следственного изолятора, производившим личный обыск или досмотр вещей. Отказ лица, заключенного под стражу, подписать протокол и все его претензии при обыске или досмотре вещей оговариваются в протоколе. Протокол и акт приобщаются к личному делу. О проведении полного личного обыска или досмотра вещей делается отметка в камерной карточке лица, заключенного под стражу, с указанием даты и фамилии лица, производившего обыск или досмотр вещей.
41. При неполном личном обыске составляется рапорт об изъятии запрещенных предметов, веществ и продуктов питания.
42. При проведении личного обыска или досмотра вещей подозреваемых и обвиняемых могут применяться технические средства обнаружения запрещенных предметов, веществ и продуктов питания. Рентгеновскую аппаратуру разрешается применять только для обыска или досмотра вещей подозреваемых и обвиняемых.
Глава 4.
Изъятие у подозреваемых и обвиняемых предметов, веществ
и продуктов питания, запрещенных к хранению и использованию
43. Принятые для хранения или изъятые у лица, заключенного под стражу, принадлежащие ему деньги зачисляются на его лицевой счет. Ценности (драгоценные металлы и изделия из них, драгоценные камни, жемчуг и изделия из них, часы всех видов и марок, ценные бумаги, валюта) сдаются на хранение в финансовую часть (кассу) следственного изолятора. Личные документы (паспорта, документы, удостоверяющие личность и др.) передаются на хранение в специальный отдел следственного изолятора. Запрещенные к хранению и использованию предметы, вещества и продукты питания сдаются для хранения на склад учреждения или уничтожаются.

44. Сақталуға келiп түскен немесе сезiктiлер мен айыпталушылардан алынған қымбат мүлiктерге белгiленген үлгiде үш данамен акт толтырылады. Бiрiншi данасы сезiктiлер мен айыпталушылардың қолына берiледi, екiншi данасы қаржы бөлiмiне берiледi, ал үшiншi данасы жеке iсте сақталады.
45. Сезiктiлер мен айыпталушылардан алынған немесе сақталуға қабылданған ақша немесе қымбат мүлiктер туралы тергеу изоляторы әкiмшiлiгi өндiрiсiнде қылмыстық iс тұрған органға оның сұратуы бойынша хабарлайды.
46. Сезiктiлер мен айыпталушылардың басқа құралдары мен заттары және тамақ өнiмдерi тергеу изоляторы бастығының тағайындаған комиссиясының жасаған актiсi бойынша сақтауға қабылданады. Акт үш данамен толтырылады. Актiнiң бiрiншi данасы күзет қамауындағы адамның қолына берiледi, екiншi данасы қоймада сақталады, ал үшiншi данасы күзет қамауындағы адамның жеке iсiнде сақталады.
47. Сезiктiлер мен айыпталушылардан алынған және сақтауға қабылданбаған заттар мен тамақ өнiмдерiн жою тергеу изоляторы бастығының дәлелденген қаулысы бойынша аталған адамның қатысуымен комиссиялық түрде iске асырылады, бұл туралы акт жасалады.
Тыйым салынған құралдар, оның iшiнде: заттар және тамақ өнiмдерi, спирттi iшiмдiктер немесе спирт негiзiнде дайындалған тамақтар, оларды дайындауға арналған өнiмдер; есiрткiлер (оларды тарату фактiсi бойынша қылмысты iс қозғаудан басқа жағдайда) және оларды пайдалануға арналған құралдар; өрттен қауiптi құралдар мен заттар, тергеу изоляторы медициналық қызметкерiнiң қорытындысы бойынша арналған мақсатқа қолдануға жарамсыз деп табылған дәрi-дәрмектер; ойын карталары; эротикалы, парнографиялық немесе зорлықты насихаттайтын графикалы, баспадан шыққан, фото және бейне өнiмдерi; пайдалануы адам өмiрiне және денсаулығына қауiп төндiретiн немесе сақталуын тергеу изоляторында қамтамасыз ету мүмкiн емес, сақтауға ерекше жағдайды қажет ететiн; пайдалануын немесе құрамын анықтауға келмейтiн немесе өзiнiң алғашқы тұтынушылық маңызын жоғалтқан және N 2 қосымшаға кiрмейтiн тамақ өнiмдерi мен басқа да заттар жойылуға жатқызылады.
48. Сезiктiлер мен айыпталушылардың күзетте ұсталынуы кезiнде одан ақша немесе қымбат мүлiк табылған немесе алынған әрбiр Фактi бойынша олардың қайдан пайда болғанын және нақты иесiн анықтау үшiн тексеру жүргiзiледi.
49. Сезiктiлер мен айыпталушылардан табылған және алынған бөтен құралдар, заттар мен тамақ өнiмдерi өз иелерiне қайтарылады.
Егер алынған құралдардың, заттардың және тамақ өнiмдерiнiң иелерi анықталмаса, ақша, бағалы қағаздар және қымбат мүлiктер тергеу изоляторының қаржы бөлiмi арқылы тарату және тиiстi бюджет кiрiсiне енгiзу үшiн салық органдарына тапсырылады.

44. На поступившие на хранение или изъятые у подозреваемых и обвиняемых ценности составляются акты по установленной форме в трех экземплярах. Первый экземпляр выдается на руки лицу, заключенному под стражу, второй экземпляр передается в финансовую часть, а третий экземпляр хранится в личном деле.
45. О принятых на хранение или изъятых у подозреваемых и обвиняемых суммах денег или ценностях администрация следственного изолятора информирует лицо или орган, в производстве которых находится уголовное дело, по их запросу.
46. Приемка на хранение у лица, заключенного под стражу, других вещей, предметов и продуктов питания производится комиссией, назначаемой начальником следственного изолятора, по акту. Акт составляется в трех экземплярах. Первый экземпляр акта выдается на руки лицу, заключенному под стражу, второй экземпляр хранится на складе, а третий экземпляр хранится в личном деле лица, заключенного под стражу.
47. Уничтожение предметов, веществ и продуктов питания, изъятых у подозреваемых и обвиняемых и не принятых на хранение, производится комиссионно по мотивированному постановлению начальника следственного изолятора в присутствии указанного лица, о чем составляется соответствующий акт.
Уничтожению подлежат запрещенные предметы, вещества и продукты питания, в том числе: спиртные напитки или изделия на спиртовой основе, продукты для их изготовления; наркотики (за исключением случаев возбуждения уголовного дела по факту их распространения) и приспособления для их употребления; огнеопасные предметы и вещества, медикаменты, признанные по заключению медицинского работника следственного изолятора непригодными к использованию по назначению; игральные карты; эротическая, порнографическая или пропагандирующая культ насилия рукописная, графическая, печатная, фото и видеопродукция; продукты питания, употребление которых представляет опасность для жизни и здоровья людей либо требующие особых условий хранения, которые невозможно обеспечить в следственных изоляторах; иные предметы, вещества и продукты питания, назначение или свойства которых установить невозможно либо утратившие свои первоначальные потребительские свойства и другие, не вошедшие в приложение N 5.
48. По каждому факту изъятия или обнаружения у лица, заключенного под стражу, в период содержания под стражей денег или ценностей, а также иных необходимых случаях проводится служебная проверка на предмет установления источника их поступления и подлинного владельца.
49. Обнаруженные и изъятые у подозреваемых и обвиняемых не принадлежащие им предметы, вещества и продукты питания возвращаются владельцам. Если владелец изъятых предметов, веществ и продуктов питания не установлен, деньги, ценные бумаги и ценные вещи изымаются, о чем составляется протокол, и передаются через финансовую часть следственного изолятора налоговым органам для реализации и зачисления в доход соответствующих бюджетов.

50. Сезiктiлер мен айыпталушылардың өтiнiшi бойынша және қылмысты iс өндiрiсiнде болған адамның немесе органның келiсiмiмен тергеу изоляторында сақталуда жатқан құралдар, заттар және тамақ өнiмдерi сезiктiлердiң немесе айыпкерлердiң туыстарына немесе басқа адамдарға берiлуi мүмкiн.
51. Күзет қамауындағы адам қайтыс болған жағдайда оның сақталуда жатқан ақшалары, қымбат мүлiктерi, басқа да құралдары, заттары және тамақ өнiмдерi заңмен белгiленген
тәртiппен мұрагерлерiне беріледі.
5. сезiктiлер мен айыпталушыларды материалдық-тұрмыстық
қамсыздандыру
52. Сезiктiлер мен айыпталушылар жеке пайдалануы үшiн мына заттармен қамтамасыз етiледi:
1) жатар орынмен (Заңның 22 бабына сәйкес)
2) төсек қажеттерiмен: матрац, жастық, көрпемен;
3) төсек жабдығымен: екi жаймамен, жастық тысымен;
4) орамалмен;
5) асхана ыдыстарымен және асхана құралдарымен; табақпен, кружкамен, қасықпен;
6) жыл уақытына сай киiммен (өзiнiкi болмаған жағдайда);
7) тергеу изоляторының кiтапханасынан кiтап-журналдармен.
Аталған заттар күзет қамауында ұсталатын мерзiмде уақытша берiледi.
53. Мына заттар камераларда жалпы пайдалану үшiн белгiленген нормаларға сәйкес және ондағы адамдардың санына қарай есептелiп берiледi:
1) шаруашылық сабыны;
2) гигиеналық мақсатта қолданылатын қағаз;
3) газеттер;
4) стол ойындары: дойбылар, шахматтар, домино, нардалар;
5) камераны жинауға арналған құралдар;
6) тiгiн инелерi, қайшы, тамақ өнiмдерiн турайтын пышақ (әкiмшiлiктiң бақылауымен сезiктiлер мен айыпталушыларға қысқа мерзiмге берiлуi мүмкiн).
Балалы әйелдер бала күтiмiне қажет құралдарды алады.
54. Тергеу изоляторларының камералары мыналармен жабдықталады:
1) стол және орындықтармен және камерадағы орындар бойынша отырғызу орындарымен;
2) санитарлы ұямен;
3) суы бар құбыр кранымен;
4) электр құралдарын қосатын розеткалармен;
5) азық-түлiк шкафымен;
6) сыртқы киiм iлгiштерiмен;
7) қажеттi заттарға арналған сөремен;
8) қабырғаға бекiтiлген айнамен;
9) ауыз суға арналған ыдыспен;
10) жалпы мемлекеттiк бағдарламамен құлақтандыратын радиодинамикамен;
11) әкiмшiлiк өкiлiн шақыратын кнопкамен;
12) қоқысқа арналған ыдыспен;
13) күндiзгi және түнгi жарықбергiштермен;
14) қосымша ақылы қызмет көрсетiлген жағдайда желдеткiш жабдығымен, сондай-ақ тұрмыс құралдарымен;
15) балалы әйелдер жататын камераларда балалардың кереуеттерімен;
16) кір жуатын және гигиеналық қажеттілікке керек ыдыспен;
55. Камерада су ысытатын құралдар немесе су құбырында ыстық су болмағанда кір жууға және гигиеналық мұқтаждылыққа қажет ыстық су және қайнаған су белгіленген уақытта қажет мөлшерде беріледі.

50. По заявлению лица, заключенного под стражу, и с согласия лица либо органа, в производстве которых находится уголовное дело, предметы, вещества и продукты питания, находящиеся на хранении в следственном изоляторе, могут быть переданы родственникам заключенного под стражу лица или иным лицам.
51. В случае смерти лица, заключенного под стражу, принадлежащие ему деньги, ценности, другие предметы, вещества и продукты питания, находившиеся на хранении, передаются его наследникам в порядке, установленном законодательством.
Глава 5
Материально-бытовое обеспечение подозреваемых и обвиняемых
52. Подозреваемые и обвиняемые обеспечиваются для индивидуального пользования:
1) спальным местом (согласно статье 22 Закона);
2) постельными принадлежностями: матрацем, подушкой, одеялом;
3) постельным бельем: двумя простынями, наволочкой;
4) полотенцем;
5) столовой посудой и столовыми приборами: миской, кружкой, ложкой;
6) одеждой по сезону (при отсутствии собственной);
7) книгами и журналами из библиотеки следственного изолятора.
Указанное имущество выдается бесплатно во временное пользование в период содержания под стражей.
53. Для общего пользования в камеры в соответствии с установленными нормами и в расчете на количество содержащихся в них лиц выдаются:
1) мыло хозяйственное;
2) бумага для гигиенических целей;
3) газеты;
4) настольные игры: шашки, шахматы, домино, нарды;
5) предметы для уборки камеры;
6) швейные иглы, ножницы, ножи для резки продуктов питания (могут быть выданы подозреваемым и обвиняемым в кратковременное пользование под контролем администрации).
Женщины с детьми получают предметы ухода за ними.
54. Камеры следственных изоляторов оборудуются:
1) столом и скамейками и числом посадочных мест по количеству мест в камере;
2) санитарным узлом;
3) краном с водопроводной водой;
4) розетками для подключения электроприборов;
5) шкафом для продуктов;
6) вешалкой для верхней одежды;
7) полкой для туалетных принадлежностей;
8) настенным зеркалом;
9) бачком для питьевой воды;
10) радиодинамиком для вещания общегосударственной программы;
11) кнопкой для вызова представителя администрации;
12) урной для мусора;
13) светильниками дневного и ночного освещения;
14) вентиляционным оборудованием, а также бытовыми приборами, в случае оказания дополнительных платных услуг;
15) детскими кроватями в камерах, где содержатся женщины с детьми;
16) тазами для гигиенических целей и стирки одежды.
55. При отсутствии в камерах водонагревательных приборов либо горячей водопроводной воды горячая вода для стирки и гигиенических целей и кипяченная вода для питья выдаются ежедневно в установленное время с учетом потребности.

56. Лица, заключенные под стражу, содержащиеся в камерах и карцерах, не имеющих санитарных узлов выводятся в туалет для оправки покамерно два раза в сутки (утром - после подъема и вечером перед отходом ко сну). В камерах и карцерах, где нет санитарных узлов, устанавливаются специальные баки с крышками, прикрепленными к ним. <*>
Ескерту: 56-тармақтың қазақша ресми аудармасы болмағандықтан мәтін
орысша беріліп отыр.
57. Сезiктiлер мен айыпталушыларға аптасына бір рет 15 минуттан кем емес уақытқа душта жуынатын мүмкіндік беріледі. Апта сайын душта шомылғаннан кейін төсек жабдықтары ауыстырылады.
58. Сезiктiлер мен айыпталушыларға өздерінде болмағанда олардың өтінішімен белгіленген уақытта аптасына кемінде екі мәрте қырынатын құралдар беріледі.
59. Стол ойындары он адамға бір комплектіден немесе ішінде он адамнан кем болмаса бір камераға бір комплектіден беріледі.
60. сезiктiлер мен айыпталушыларға олардың өтініші бойынша ұсыныс, өтініш, шағым жазуға жазу құралдары (қағаз, шарикті қалам) беріледі.
61. Тергеу изоляторының кітапханасынан газеттер келіп түсуі мөлшері бойынша он адамға бір газет немесе егер ішінде он адамнан кем болмаса бір камераға бір газеттен беріледі.
62. Тергеу изоляторының кітапханасынан кітап және журнал айырбастау аптасына бір мәрте жүргізіледі. Кітапхана абонементін пайдалану ережесін тергеу изоляторының бастығы бекітеді.
63. Сезiктiлер мен айыпталушыларға күзетте ұсталу кезінде төмендегідей келтірген зияндығы үшін материалдық жауапкершілік жүктеледі:
1) заңмен қарастырылған тәртіппен және мөлшерінде жұмыс міндетін атқаруда келтірген зиянына орай;
2) заңмен қарастырылған тәртіппен және мөлшерінде басқа іс-әрекетімен мемлекетке келтірген зиянына орай.
64. Материалдық зиян келтірген кінәлілерді анықтау үшін тергеу изоляторының әкімшілігі тексеру жүргізеді, оны тергеу изоляторының бастығы тағайындайды және ол зиян келтірілген фактіні анықтаған күннен бастап бір айдан кешіктірмей аяқталуы тиіс.
65. Тексеру барысында материалдық жауапкершілік басталатын кездің жағдайлары, келтірілген зиянның нақты мазмұны және мөлшері немесе материалды жауапкершілікке негіздің жоқтығы анықталады. Тексеру жүргізу кезінде міндетті түрде шығын келтірген адамнан жазбаша түсінік алынуы керек. Ол адам жазбаша түсініктеме беруден бас тартқан жағдайда бұл жайлы тексеру материалдарында қамтылып көрсетіледі.
66. Шығынның мөлшерін тергеу изоляторы бастығының қызметтік тексеру нәтижесіне орай шығарылған мөрі қаулысының негізінде анықталады. Қаулы шығын келтірген күзет қамауындағы адамға оқылып, одан қолхат алынады. Шығын күзет қамауындағы адамның жеке есеп шотындағы ақшадан өндіріледі.
Сезiктiлер мен айыпталушылардың өтiнiшi бойынша ол келтiрген шығынның орнын оның туыстары немесе басқа адамдар өз келiсiмдерiмен толтыруларына болады.

56. Подозреваемые и обвиняемые, содержащиеся в камерах и карцерах, не имеющих санитарных узлов выводятся в туалет для оправки покамерно два раза в сутки (утром - после подъема и вечером перед отходом ко сну). В камерах и карцерах, где нет санитарных узлов, устанавливаются специальные баки с крышками, прикрепленными к ним.
57. Не реже одного раза в неделю лицу, заключенному под стражу, предоставляется возможность помывки в душе продолжительностью не менее 15 мин. Смена постельного белья осуществляется еженедельно после помывки в душе.
58. При отсутствии собственных бритвенные принадлежности выдаются лицам, содержащимся под стражей, по их просьбе в установленное время не реже двух раз в неделю.
59. Настольные игры выдаются из расчета по одному комплекту на 10 человек или на камеру, если в ней содержится менее 10 человек.
60. Для написания предложений, заявлений, жалоб, подозреваемым и обвиняемым по их просьбе выдаются письменные принадлежности (бумага, шариковая ручка).
61. Газеты из библиотеки следственного изолятора выдаются в камеры по мере их поступления из расчета одна газета на 10 человек или на камеру, если в ней содержится менее 10 человек.
62. Обмен книг и журналов из библиотеки следственного изолятора осуществляется один раз в неделю. Правила пользования библиотечным абонементом утверждается начальником следственного изолятора.
63. Подозреваемые и обвиняемые несут материальную ответственность за причиненный государству во время содержания под стражей материальный ущерб:
1) причиненный при исполнении трудовых обязанностей - в порядке и размерах, предусмотренных законодательством о труде;
2) причиненный иными действиями - в порядке и размерах, предусмотренных законодательством.
64. Для установления виновных, причинивших материальный ущерб, администрация следственного изолятора проводит служебную проверку, которая назначается начальником следственного изолятора и должна быть завершена не позднее одного месяца со дня установления факта причинения ущерба.
65. При служебной проверке устанавливаются наличие обстоятельств, при которых наступает материальная ответственность, конкретное содержание и размер ущерба либо отсутствие оснований для материальной ответственности.
В процессе проверки обязательно получение письменного объяснения лица, причинившего материальный ущерб. При отказе указанного лица дать письменное объяснение это отражается в материалах служебной проверки.
66. Размер ущерба определяется на основании постановления начальника следственного изолятора, вынесенного по результатам служебной проверки, заверенного печатью учреждения. Постановление объявляется лицу, заключенному под стражу, причинившему ущерб, под расписку. Взыскание производится из денежных средств, имеющихся на лицевом счете лица, заключенного под стражу.
По просьбе лица, заключенного под стражу, причиненный им материальный ущерб может быть возмещен его родственниками или иными лицами с их согласия.

67. Күзет қамауындағы адамның жеке есеп шотында ақша болмаған жағдайда, сондай-ақ тергеу изоляторында шығынның орны толық толтырылмаған болса, ол адамды қылмыстық жазасын бас бостандығынан айыру түрiнде өтейтiн мекемеге жiберер кезде одан шығынның өтемiн ұстап қалу туралы қаулы оның тұрып жатқан жерiне жiберiледi, ол жерде өндiрiлмеген шығынды сотталған адамның жеке есеп шотына түскен қаржыдан аталған мекеменiң әкiмшiлiгi өндiрiп алады.
68. Тергеу изоляторы бастығының келтiрiлген шығынды өндiрiп алу жөнiндегi қаулысына лауазымды қызметкерге, прокурорға немесе сотқа шағым жазуға болады. Берiлген шағым шығынның орнын толтыруын тоқтатпайды. Шағым қанағаттандырылған жағдайда бұрынғы ұсталынған сомалары күзет қамауындағы адамның жеке есеп шотына аударылады.
69. Күзет қамауындағы адам босатылған жағдайда орны толтырылмаған материалдық шығынды соттың шешiмiмен өндiруге болады.
70. Тергеу әкiмшiлiгiнiң кiнәсiмен сезiктiлер мен айыпталушыларға келтiрiлген шығын заңға сәйкес өндiрiледi.
6. сезiктiлер мен айыпталушылардың тамақ өнiмдерiн,
сондай-ақ күнделiктi қажет құралдарын сатып алуы
71. Сезiктiлер мен айыпталушылар тамақ өнiмдерiн, күнделiктi қажет құралдарын және басқа сақтауға, пайдалануға тыйым салынбаған өндiрiс тауарларын ақшасыз есеп айырысу арқылы тергеу изоляторының дүкенiнен (ларегiнен) немесе тергеу изоляторында дүкен (ларек) болмаған жағдайда, басқа сауда орындарынан сатып алады.
72. Тергеу изоляторының дүкенiнде (ларекте) сатылуға рұқсат етiлген тамақ өнiмдерiнiң, күнделiктi қажет құралдардың және өндiрiс тауарларының ассортиментi тiзбемен белгiленедi (N 2 қосымша). Күзет қамауындағы адамның тауар алуға жұмсайтын ақшасының мөлшерi шектелмейдi.
73. Бiр адамға берiлетiн тамақ өнiмдерiнiң және басқа да тауарлардың мөлшерiн, ассортиментiн саны және салмағын тергеу изоляторының әкiмшiлiгi сатып алушы сұранымын қолдағы тауардың саны және тауардың жергiлiктi сауда торабындағы бiр адамға босатылатын шегiн ескере отырып белгiлейдi. Сатып алынған тауардың босатылуы айына екi реттен кем болмауы керек.
74. Сезiктiлер мен айыпталушыларға дүкенге (ларекке) бару үшiн тыйым салынады. Дүкендегi (ларектегi) бар тауарлардың ассортиментi және олардың құны күзет қамауында ұсталатын адамдардың назарына жеткiзiлiп отырады.
75. Тамақ өнiмдерi, күнделiктi қажет заттар және өндiрiс тауарларын сатып алғысы келетiн адамдар тергеу изоляторы бастығының атына белгiленген үлгiде өтiнiш жазып, жеке есеп шотында ақшасы бар екендiгi туралы көрсетiлген ақша квитанциясымен бiрге әкiмшiлiк өкiлiне тапсырады. Дүкен (ларек) қызметкерi тауар сатып алғысы келген күзет қамауындағы адамның жеке есеп шотында ақшасының бар-жоғын қаржы бөлiмiнен тексередi. Сатып алынған тауарлар камераларға таратылып, қолхат арқылы берiледi.

67. При отсутствии у лица, заключенного под стражу, денег на лицевом счете, а также в случаях, когда в следственном изоляторе взыскание ущерба произведено не полностью, при направлении этого лица в учреждение, исполняющее уголовное наказание в виде лишения свободы, постановление об удержании за причиненный ущерб пересылается по месту отбывания, где невозмещенный материальный ущерб взыскивается администрацией указанного учреждения из средств, поступающих на лицевой счет осужденного.
68. Постановление начальника следственного изолятора о взыскании за причиненный ущерб может быть обжаловано вышестоящему должностному лицу, прокурору или в суд. Подача жалобы не приостанавливает взыскания ущерба. В случае удовлетворения жалобы ранее удержанные суммы зачисляются на лицевой счет лица, заключенного под стражу.
69. В случае освобождения лица, заключенного под стражу, из-под стражи невозмещенный материальный ущерб может быть взыскан по решению суда.
70. Материальный ущерб, причиненный лицу, заключенному под стражу, по вине администрации следственного изолятора, взыскивается в соответствии с законом.
Глава 6.
Приобретение подозреваемыми и обвиняемыми продуктов питания,
а также предметов первой необходимости
71. Подозреваемые и обвиняемые приобретают продукты питания, предметы первой необходимости и другие не запрещенные к хранению и использованию промышленные товары по безналичному расчету в магазине (ларьке) следственного изолятора или в иных торговых точках при отсутствии в следственных изоляторах магазина (ларька).
72. Ассортимент продуктов питания, предметов первой необходимости и других промышленных товаров, разрешенных к продаже в магазине (ларьке) следственного изолятора, определяется Перечнем (приложение N 5). Сумма денег, на которую лицо, заключенное под стражу, может приобрести товар, не ограничивается.
73. Нормы отпуска одному лицу, продуктов питания и иных товаров по ассортименту, количеству и весу устанавливаются администрацией следственного изолятора с учетом покупательского спроса, количества имеющегося товара и предельных норм отпуска товаров одному лицу, установленных в местной торговой сети. Отпуск купленного товара производится не реже двух раз в месяц.
74. Выводить подозреваемых и обвиняемых в магазин (ларек) запрещается. Ассортимент товаров, имеющихся в магазине (ларьке) и их стоимость доводятся до сведения лиц, содержащихся под стражей.
75. Лица, желающие приобрести продукты питания, предметы первой необходимости и промышленные товары, пишут заявления по установленной форме на имя начальника следственного изолятора, которые сдаются представителю администрации вместе с денежными квитанциями о наличии денег на лицевых счетах (приложение 10).
Работник магазина (ларька) проверяет в финансовой части наличие денег на лицевых счетах подозреваемых и обвиняемых, изъявивших желание приобрести товары. Купленные товары разносятся по камерам и вручаются под расписку.

76. Егер тауар әперiлген адамның жеке есеп шотында ақша қалса, оған тиiстi белгi қойылған түбiртегi қайтарылады, ал егер қалдық ақша болмаса түбiртегi өтiнiшке тiркеледi. Жұмыс күнiнiң соңында дүкен (ларек) қызметкерi аванс есебiн жасап, оны өтiнiшпен бiрге жеке есеп шоттағы ақшаны жазу үшiн қаржы бөлiмiне тапсырады.
77. Тергеу изоляторында дүкен (ларек) болмаған жағдайда тергеу изоляторынан тыс жерде орналасқан сауда нүктесiнен тауар сатып алу үшiн, сезiктiлер мен айыпталушылар ондағы қызметкерге талап етiлген ақша сомасын өз есебiнен алуға мекеменiң қаржы бөлiмiнiң кассасындағы өзiнiң жеке есеп шотынан алуына, белгiленген тәртiппен куәландырылған сенiмхат бередi. Берiлген ақша өз есебiне алынған адамның есебiнен авансты есеп және өтiнiш берушiге сатып алынған азық-түлiк және күнделiктi қажет заттар берiлгенiн дәлелдейтiн құжат негiзiнде шығарылады. Тергеу изоляторының әкiмшiлiгi сезiктiлер мен айыпталушылардың тамақ өнiмдерi және күнделiктi қажет заттарын сатып алуға жұмсаған ақшасы туралы оның жеке iсiнде белгiлейдi.
7. Сезiктiлер мен айыпталушыларға арналған
сәлемдемелердi, посылкаларды қабылдау және беру
78. Сезiктiлер мен айыпталушыларға арналған сәлемдемелердi қабылдау және беру тергеу изоляторының осы мақсатта жабдықталған арнайы орнында жүргiзiледi. сезiктiлер мен айыпталушыларға сәлемдеме мен посылканың салмағы пошта ережесiмен қарастырылған мөлшерден аспаса алуға шек келтiрiлмейдi. Сәлемдеме мен посылка жеткiзушiлердiң кезектесуi тәртiбiмен берiледi. сезiктiлер мен айыпталушылардың өзiнде ұстауына, сақтауына, сәлемдемемен алуына және ақшасыз есеп айырысу арқылы сатып алуына болатын тамақ өнiмдерiнiң, күнделiктi қажет заттардың, аяқ киiмдердiң, киiмдердiң және басқа өндiрiс тауарларының тiзбегi мемлекеттiк және ресми қолданылатын орыс тiлiнде сәлемдеме қабылдайтын бөлмеде iлiнедi.
79. Сәлемдеменi жеткiзген адам белгiленген үлгiде екi дана өтiнiш жазып, қолын қояды. Өтiнiштiң екi данасы, сәлемдеме, сондай-ақ сәлемдеме жеткiзген адамның төлқұжаты немесе жеке басын куәландыратын құжаты тергеу изоляторының қызметкерiне берiледi.
80. Сәлемдеменiң түгендiгiн және салмағын өлшеп тексеру оны жеткiзген адамдардың қатысуымен жүргiзiледi. Төлқұжат немесе жеке басын куәландыратын құжат сәлемдеменi салыстырып тексергеннен кейiн қайтарылып берiледi.

76. Если у лица, для которого приобретался товар, остались деньги на лицевом счете, квитанция ему возвращается с соответствующей отметкой, а если остатка нет, квитанция приобщается к заявлению. По окончании рабочего дня работник магазина (ларька) составляет авансовый отчет и вместе с заявлениями сдает его в финансовую часть для списания денег с лицевых счетов.
77. При отсутствии в следственном изоляторе магазина (ларька) для приобретения необходимых товаров в торговой точке, расположенной вне следственного изолятора, подозреваемые и обвиняемые выдают доверенность, заверенную в установленном порядке, его сотруднику на получение в подотчет требуемой суммы денег с их лицевых счетов из кассы финансовой части учреждения. Выданные деньги списываются с подотчетного лица на основании авансового отчета и документов, подтверждающих выдачу приобретенных продуктов питания и предметов первой необходимости лицам, подавшим об этом заявления. На основании заявления и расписки в получении продуктов питания и предметов первой необходимости их стоимость списывается с лицевых счетов подозреваемых и обвиняемых.
О сумме денег (с указанием даты), израсходованных на покупку продуктов питания и предметов первой необходимости подозреваемыми и обвиняемыми, администрация следственного изолятора делает отметку в личном деле.
Глава 7.
Прием и выдача подозреваемым и обвиняемым посылок, передач
78. Прием посылок и передач, адресованных подозреваемым и обвиняемым осуществляется в помещении следственного изолятора, оборудованном для этой цели (приложение N 7). Подозреваемым и обвиняемым разрешается получать без ограничения количества посылки и передачи, вес которых не должен превышать норм, предусмотренных почтовыми правилами. Передачи принимаются в порядке очередности посетителей. Перечень продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые подозреваемые и обвиняемые могут иметь при себе, хранить, получать в посылках, передачах и приобретать по безналичному расчету вывешивается в помещении для приема передач на государственном и официально употребляемом русском языках.
79. Лицо, доставившее передачу, заполняет и подписывает заявление в двух экземплярах по установленной форме (приложение N 8). Оба экземпляра заявления, передача, а также паспорт или документ, удостоверяющий личность лица, доставившего передачу, передаются работнику следственного изолятора.
80. Сверка наличия и веса содержимого передач осуществляется в присутствии доставивших их лиц. Паспорт или документ, удостоверяющий личность, возвращаются после проведения сверки либо досмотра содержимого передачи.

81. Тергеу изоляторының қызметкерi сәлемдеменi алғаннан кейiн жеткiзушiге жеке құжаттарын және өтiнiштiң бiрiншi данасын қабылдағаны жайлы қолын қойып қайтарады, ал екiншi данасын күзет қамауындағы адамның алғаны туралы қолы қойылғаннан кейiн оның жеке iсiне тiркейдi. Бұл адамның анықтама карточкасында сәлемдеменiң қабылданғаны туралы белгi қойылады. Күзет қамауындағы адам өтiнiшке қол қоюдан бас тартқан жағдайда бұл жайлы өтiнiште тиiстi белгi қойылады. Сәлемдеме мен посылканың салмағы және салынған заттардың тiзбегi арнайы журналға тiркеледi, содан кейiн тиесiлi адамға берiледi.
82. Сәлемдемелер төмендегi жағдайда қабылданбайды және керi қайтарылады:
1) күзет қамауындағы адам күзеттен босатылғанда немесе ол тергеу изоляторынан үш тәулiктен артық уақытқа шығарылған жағдайда;
2) күзет қамауындағы адам қайтыс болғанда;
3) күзет қамауындағы адамның өзiне арналған сәлемдеменi өз қолымен алуына немесе iшiндегi затты керегiне жаратуға мүмкiндiгi болмаса;
4) сәлемдеме салмағы белгiленген мөлшерге сай келмесе;
5) сәлемдеменi жеткiзген адам төлқұжатын немесе жеке басын куәландыратын құжатын көрсетпесе;
6) сәлемдеменi қабылдауға арналған өтiнiш дұрыс жазылмаса;
7) күзет қамауындағы адам өзiне арналған сәлемдеменi қабылдаудан жазбаша түрде бас тартса.
83. Тергеу изоляторында немесе ауруханада емделу курсынан өтiп жатқан сезiктiлер мен айыпталушыларға келген сәлемдемелердi қабылдарда емдеушi дәрiгердiң кепiлдемесi ескерiледi.
84. Сәлемдемелердi ашып анықтауды тергеу изоляторының құрамы үш адамнан кем емес комиссиясы жүзеге асырады, сол бойынша акт жасалады. Актiде мыналар көрсетiледi: тамақ өнiмдерiнiң, заттардың атаулары мен тiзбегi, олардың сыртқы пiшiнi, сапасы, одан нақты алынғаны немесе сақтауға тапсырылғаны көрсетiледi. Актiге комиссия мүшелерiнiң қолдары қойылып, сезiктiлер мен айыпталушыларға хабарланып, қолхат алынады және оның жеке iсiне қосылады.
85. Сәлемдемелерден және посылкалардан табылған күзет қамауындағы адамдардың сақтауына немесе пайдалануына тыйым салынған құралдар, заттар және азық-түлiктер сәлемдеменi жеткiзген адамға қайтару себебi көрсетiлiп, қайтарылып берiледi де, сезiктелушiнiң немесе айыпталушының қатысуымен сақтауға берiледi немесе жойылады. Ақшалары оның есеп шотына аударылады.
86. Тергеу изоляторында ұсталушы адамдарға тыйым салынған заттарды заңсыз бергенi үшiн сәлемдеменi жеткiзушi немесе посылканы жiберушi адамдарға қатысты заңмен қарастырылған жағдайда қылмыстық жауапкершiлiкке немесе әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартуға материалдар рәсiмделедi.
87. Осы Ереженiң 7.5. тармағының "а", "б", "в", "ж" тармақшаларында көрсетiлген жағдайда посылка жөнелтушiге қайтарылады. Посылка пошта арқылы үстеме төлеммен "керi қайтарылады" деген таңбамен қайтарылады.

81. Приняв передачу, сотрудник следственного изолятора возвращает посетителю личные документы и первый экземпляр заявления с распиской в приеме, а второй экземпляр приобщают к личному делу лица, заключенного под стражу после его подписи в получении передачи. В справочной карточке на это лицо делается отметка о получении передачи. В случае отказа лица, заключенного под стражу, расписаться на заявлении, на нем делается об этом соответствующая отметка.
Перечень вложений и вес посылок и передач регистрируется в специальном журнале, после чего они выдаются адресату.
82. Передачи не принимаются и возвращаются посетителю в случаях:
1) освобождения адресата из-под стражи или убытия его из следственного изолятора на срок более трех суток;
2) смерти лица, заключенного под стражу;
3) отсутствия у лица, заключенного под стражу, возможности лично принять адресованную ему передачу или использовать ее содержимое по назначению;
4) несоответствия веса передачи установленной норме;
5) непредъявления лицом, доставившим передачу, паспорта или документа, удостоверяющего личность;
6) неправильного оформления заявления на прием передач;
7) наличия письменного отказа лица, заключенного под стражу в приеме передач в свой адрес.
83. При приеме содержимого передач, адресованных лицам, проходящим курс лечения в следственном изоляторе или больнице, учитываются рекомендации лечащих врачей.
84. Вскрытие и сверка содержимого посылок осуществляется комиссией в составе не менее трех сотрудников следственного изолятора, о чем составляется акт. В нем указываются: наименование и перечень вещей и продуктов, их внешние признаки, качество, что конкретно из содержимого изъято или сдано на хранение. Акт подписывается членами комиссии, объявляется под расписку лицу, заключенному под стражу, и приобщается к его личному делу.
85. Обнаруженные в передачах и посылках предметы, вещества и продукты питания, запрещенные к хранению и использованию подозреваемыми и обвиняемыми возвращаются лицу, доставившему передачу, с указанием причины возврата, передаются на хранение либо уничтожаются в присутствии подозреваемого или обвиняемого (приложение N 9). Деньги зачисляются на его лицевой счет.
86. В случаях, предусмотренных законодательством, в отношении отправителя посылки или лица, доставившего передачу, оформляются материалы для привлечения к уголовной ответственности или административной ответственности за незаконную передачу запрещенных предметов лицам, содержащимся в следственных изоляторах.
87. Посылки возвращаются отправителям в случаях, перечисленных в пунктах "1","2","3","7" пункта 82 настоящих Правил. Посылки возвращаются по почте наложенным платежом с пометкой "подлежит возврату".

88. Карцерде отырған қамалушының атына келiп түскен сәлемдеме және посылка сақтау үшiн қоймаға тапсырылады және сезiктiлер мен айыпталушыларға карцерде отыру мерзiмi аяқталғаннан кейiн тапсырылады.
89. Сезiктiлер мен айыпталушылардың туыстарына немесе басқа адамдарға сәлемдемелердiң орнына тергеу изоляторының қаржы бөлiмi арқылы дүкендерде (ларектерде) бар тамақ өнiмдерiн, күнделiктi заттарды және басқа өндiрiс тауарларын кейiн сезiктiлер мен айыпталушыларға табыс ету үшiн олардың құнын төлеуге мүмкiншiлiк бередi. Мұндай жағдайда туысы немесе басқа адам тергеу изоляторының қаржы бөлiмiне екi данамен өтiнiш жазып, онда тамақ өнiмдерiнiң және басқа да тауарлардың санын және салмағын, өзiнiң төлемек болған бағасын көрсетедi және қажеттi соманы төлейдi. Күзет қамауындағы адам сатып алынған товарды қабылдап алғаннан кейiн өтiнiштiң бiрiншi данасы оның қойған қолымен тауардың құнын төлеген төлеушiге қайтарылып, ал екiншi данасы жеке iсiне тiркеледi. Анықтама картотекасына тиiстi белгi қойылады.
90. Тергеу изоляторы әкiмшiлiгi сәлемдеме мен посылка iшiне салынған заттардың сақталуын қамтамасыз етедi, алайда көп уақыт сақталу салдарынан табиғи бұзылуын, сондай-ақ тексеру нәтижесiнде тауарлық бейнесiнiң жойылуын жауапкершiлiгiне алмайды.
91. Сәлемдеме немесе посылка қабылданған күннен бастап күзет қамауындағы адамға бiр тәулiктен кешiктiрiлмей, ал оның уақытша болмаған кезiнде ол қайтып оралғасын табыс етiлуi тиiс.
8. Сезiктiлер мен айыпталушылардың жеделхаттарды,
хаттарды, ақша аударымдарын алуы және жөнелтуi
92. Сезiктiлер мен айыпталушыларға туыстарынан және басқа адамдардан айына екi рет қана хаттар мен жеделхаттар алуына және жiберуiне рұқсат етiледi.
93. Сезiктiлер мен айыпталушылардың хат жазысуы тек тергеу изоляторы арқылы олардың өз есебiнен, өндiрiсiнде қылмыстық iс бар адамның немесе органның рұқсатымен жүзеге асырылады және прокурор мен сотқа арналған хаттан басқалары цензураға жатқызылады.
94. Сезiктiлер мен айыпталушылар пошта қажеттерiн (конверттер, маркiлер, жеделхат бланкiлерiн) тергеу изоляторының дүкенiнен (ларегiнен) сатып алады.
95. Сезiктiлер мен айыпталушылардың хаттарын және толтырылған жеделхат бланктерiн күн сайын әкiмшiлiк өкiлi қабылдайды. Хаттар тек қана желiмделмеген конвертте қабылданады, онда жөнелтушiнiң тегi, аты-жөнi және тергеу изоляторының пошта мекен-жайы көрсетiледi, қабылданады. Толтырылған жеделхат бланкiсiне күзет қамауындағы адамның тергеу изоляторының бастығының атына жеделхаттың төлемiн өтеуге жеке есеп шотынан ақша алынуын сұрап жазған өтiнiшi тiркеледi. Өтiнiш ақша квитанциясымен бiрге әкiмшiлiк өкiлiне тапсырылады.

88. Посылки и передачи, поступившие в адрес лиц, водворенных в карцер, сдаются на склад для хранения и вручаются подозреваемым и обвиняемым после окончания срока их пребывания в карцере.
89. Родственникам подозреваемых и обвиняемых либо иным лицам, может предоставляться возможность вместо передачи через финансовую часть следственного изолятора оплатить стоимость продуктов питания, предметов первой необходимости и других промышленных товаров, имеющихся в продаже в магазине (ларьке) следственного изолятора для последующего их вручения подозреваемым и обвиняемым.
В этом случае родственник или иное лицо подает в финансовую часть следственного изолятора заявление в двух экземплярах, в котором указываются количество и вес продуктов питания и других товаров, стоимость которых он хочет оплатить, и вносит необходимую сумму. После получения лицом, заключенным под стражу, купленного товара первый экземпляр заявления с его подписью возвращается лицу, оплатившему стоимость товара, а второй экземпляр приобщается к личному делу. Соответствующая отметка делается в справочной картотеке.
90. Администрация следственного изолятора обеспечивает сохранность вложений посылок и передач, однако при естественной порче этих вложений в силу длительного хранения, а также при утере товарного вида в результате досмотра ответственности не несет.
91. Посылка или передача должна быть вручена лицу, заключенному под стражу, не позднее одних суток после их приема, а в случае временного убытия лица, заключенного под стражу, - после его возвращения.
Глава 8.
Получение и отправление подозреваемыми и обвиняемыми
телеграмм, писем, денежных переводов
92. Подозреваемым и обвиняемым разрешается получать и отправлять родственникам и иным лицам не более двух писем или телеграмм в месяц.
93. Переписка подозреваемых и обвиняемых осуществляется за их счет только через администрацию следственного изолятора, по разрешению лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, и подлежит цензуре, кроме писем, адресованных прокурору и в суд.
94. Почтовые принадлежности (конверты, марки, бланки телеграмм) подозреваемые и обвиняемые приобретают в магазине (ларьке) следственного изолятора.
95. Письма и заполненные бланки телеграмм от подозреваемых и обвиняемых принимаются представителем администрации ежедневно. Письма принимаются только в незапечатанных конвертах с указанием на них фамилии, инициалов отправителя и почтового адреса следственного изолятора. К заполненному бланку телеграммы прилагается заявление на имя начальника следственного изолятора с просьбой снять деньги с лицевого счета лица, заключенного под стражу, для оплаты телеграммы. Заявление сдается представителю администрации вместе с денежной квитанцией.

96. Қаржы бөлiмiнiң қызметкерi жеделхат жiбермекшi болған күзет қамауындағы адамның жеке есеп шотында ақша бар екенiн тексерiп және поштамен жөнелтiлер заттың құнын есептей келiп, одан қажетiнше ақша бөледi.
97. Жеделхат жөнелтiлгеннен кейiн күзет қамауындағы адамға пошта түбiртегi, ал жеке есеп шотында ақшасы болса оған сәйкес белгi қойылған ақша квитанциясы тапсырылады. Егер есеп шотта ақша қалмаса ақша түбiртегi өтiнiшке тiркеледi. Жеделхат жөнелтушi адамның өтiнiшi пошта квитанциясын алғаны туралы қолхатымен бiрге оның жеке iсiне тiркеледi.
Сезiктiлер мен айыпталушылардан тапсырысты және бағалы хаттар, сондай-ақ ақшалай аударымын жөнелткенде дәл осындай тәртiп талап етiледi.
98. Аталған мекеме әкiмшiлiгi сезiктiлер мен айыпталушылардан жеделхат немесе хат қабылданған сәттен бастап оларды жөнелткенге дейiн, сондай-ақ тергеу изоляторына жеделхат немесе хат келiп түскен сәттен оларды адрес иесiне тапсырғанға дейiн жеделхат пен хаттардың сақталуына жауап бередi, хат алмасудағы құпиялылықты қамтамасыз етедi.
99. Күзет қамауындағы адамның атына келiп түскен хаттарды, жеделхаттарды тапсыру, сондай-ақ оның хаттарын адрес иесiне жөнелтудi тергеу изоляторының әкiмшiлiгi мереке күндерiнен басқа күндерi, хаттың келiп түскен немесе оны күзет қамауындағы адамның тапсырған күнiнен бастап үш күн мерзiм iшiнде жүзеге асырады. Хатты мемлекеттiк немесе ресми қолданылатын орыс тiлiне аудару қажет болғанда хатты тапсыру мерзiмi аударма жасауға қажет болған уақытқа ұзартылады. Күзет қамауындағы адамға жақын туысының өлiмi немесе ауыр науқасы туралы хабар алынысымен, кешiктiрiлмей хабарланады.
100. Куәлерге, жәбiрленулершiге арналған, сондай-ақ iшiнде қылмыстық iс бойынша қорлау, қорқыту, кек алу, қылмыс жасауға немесе басқа тәртiп бұзушылыққа шақыру, тергеу изоляторының күзетi, оның қызметкерлерi жайлы ақпараттар, тыйым салынған заттарды берiп жiберу тәсiлдерi және қылмыстық iс бойынша шындықты анықтауға кесiрiн тигiзетiн, қылмыс жасауға септiк ететiн басқа да мәлiметтер бар құпия жазбамен, мемлекеттiк немесе басқа да заңмен қорғалған құпиялар шифрленiп жазылған хаттар мен жеделхаттар адрес иесiне тапсырылмайды және өндiрiсiнде қылмыстық iс бар адамға немесе мекемеге тапсырылады.
101. Сезiктiлер мен айыпталушылардың барлық корреспонденциялары келіп түскен және жөнелтiлген уақыты көрсетiлiп, арнайы журналға тiркеледi.

96. Работник финансовой части проверяет наличие денег на лицевом счету, лица, заключенного под стражу, изъявившего желание отправить телеграмму, и снимает с него необходимую сумму с учетом стоимости почтового отправления.
97. После отправления телеграммы лицу, заключенному под стражу, вручается почтовая квитанция, а при наличии денег на лицевом счету ему возвращается денежная квитанция с соответствующей отметкой. Если остатка нет, денежная квитанция приобщается к заявлению. Заявление лица, отправившего телеграмму, с распиской в получении почтовой квитанции приобщается к личному делу.
Аналогичный порядок действует при отправлении заказных и ценных писем, а также денежных переводов подозреваемых и обвиняемых.
98. С момента приема телеграммы или письма от лица, заключенного под стражу, и до их отправки, а также с момента поступления телеграммы или письма в следственный изолятор и до их вручения адресату администрация указанного учреждения несет ответственность за сохранность телеграммы или письма и обеспечивает тайну переписки.
99. Вручение писем и телеграмм, поступающих на имя лица, заключенного под стражу, а также отправление его писем адресатам производится администрацией следственного изолятора не позднее чем в трехдневный срок со дня поступления письма или сдача его лицом, заключенным под стражу, за исключением праздничных и выходных дней. При необходимости перевода письма на государственный или официально употребляемый русский язык срок сдачи письма может быть увеличен на время, необходимое для перевода. Сведения о смерти или тяжелом заболевании близкого родственника сообщаются лицу, заключенному под стражу, незамедлительно после их получения.
100. Письма и телеграммы, адресованные потерпевшим, свидетелям преступления, а также содержащие какие-либо сведения по уголовному делу, оскорбления, угрозы, призывы к расправе, совершению преступления или иного правонарушения, информацию об охране следственного изолятора, его сотрудниках, способах передачи запрещенных предметов и другие сведения, которые могут помешать установлению истины по уголовному делу или способствовать совершению преступления, выполненные тайнописью, шифром, содержащие государственную или иную охраняемую законом тайну, адресату не отправляются, подозреваемым и обвиняемым не вручаются и передаются лицу или органу, в производстве которого находится уголовное дело.
101. Вся корреспонденция подозреваемых и обвиняемых подлежит регистрации в специальном журнале с указанием даты ее поступления и отправления.

102. Сезiктiлер мен айыпталушыларға арналған ақша пошта арқылы тергеу изоляторының мекен-жайына аударылып, олардың жеке есеп шотына салынады. Күзет қамауындағы адамның жеке есеп шотынан ақша алып аудару үшiн, олар тергеу изоляторы бастығының атына дәлелдi өтiнiш жазады. Ақша күзет қамауындағы адамның жеке есеп шотындағы қаржыдан пошта арқылы аударылады.
9. Күзет қамауындағы қамауындағы адамдардың ұсыныс,
өтiнiш және шағым жолдауы
103. Әкiмшiлiк өкiлдерi күн сайын камераларды аралап, күзет қамауындағы адамдардың жазбаша және ауызша ұсыныстарын, өтiнiштерiн және шағымдарын қабылдайды. Ұсыныстарға, өтiнiштерге және шағымдарға берiлген жауаптар сезiктiлер мен айыпталушыларға хабарланады және хабарланғаны туралы қолхат алынып, ол жеке iсiне тiркеледi.
104. Ауызша түрде қабылданған ұсыныстар, өтiнiштер және шағымдар журналға жазылады және осыған рұқсат беруге жауапты адамға баяндалады.
105. Тергеу изоляторы әкiмшiлiгiне арналған жазбаша ұсыныстар, өтiнiштер және шағымдар журналда тiркеледi және тергеу изоляторының бастығына баяндалады, ол рұқсат беру жөнiнде шешiм қабылдайды. Мұндай мүмкiншiлiк болмаған жағдайда сезiктiлер мен айыпталушыларға тиiстi түсiнiктемелер берiледi.
106. Прокурорға немесе сотқа жолданған ұсыныстар, өтiнiштер және шағымдар желiмделген конвертте қабылданады және цензураға жатқызылмайды. Оларды ашуға қатаң тыйым салынады. Келiп түсулерiне орай олар кешiктiрiлмей адрес иесiне жолданады.
107. Мемлекеттiк органдарға жолданған ұсыныстар, өтiнiштер және шағымдар тергеу әкiмшiлiгiнiң талқылауынан өтуге және ол қабылданған уақытынан бастап бiр тәулiктен кешiктiрiлмей арналған жерiне жөнелтiлуi тиiс.
108. Егерде өтiнiш пен шағымда қылмыстық iспен байланысы жоқ, тергеу изоляторы әкiмшiлiгiнде шешiлетiндей заңды талаптар мен ұсыныстар болса, онда олар сезiктiлер мен айыпталушылардың келiсiмiмен адрес иесiне жiберiлмейдi. Мұндай жағдайда әкiмшiлiк шағымда және өтiнiште талап етiлген мәселелердi шешу үшiн шара қолданады және оның қорытындысы туралы күзет қамауындағы адамды хабарландырады.
Егер әкiмшiлiк шағымда, өтiнiште талап етiлген мәселелердi шешуге құзыреттi болмаса немесе автор оларды адрес иесiне жiберудi табанды талап етсе, олар арналған жерiне жiберiледi.
Мұндай жағдайда тергеу изоляторының әкiмшiлiгi өтiнiш пен шағымға талап етiлген мәселелерге тiкелей байланысты берген түсiнiктемелерi мен атқарған шаралары туралы баяндалған хат тiркейдi.
Ұсыныстардың, шағымдардың және өтiнiштердiң iшiнде қылмысты iс бойынша ақиқатты ашуға кедергi болатын немесе қылмыстың жасалуына септiгiн тигiзетiн, iшiнде мемлекеттiк немесе басқа да заңмен қорғалған құпиялар құпия жазумен, шифрмен жазылған мәлiметi бар болса онда ол адрес иесiне жiберiлмейдi және өндiрiсiнде қылмыстық iс бар адамға немесе органға жiберiледi.

102. Деньги подозреваемым и обвиняемым переводятся почтовым переводом в адрес следственного изолятора и зачисляются на их лицевые счета. Для перевода по почте суммы денег, имеющейся на лицевом счете лица, заключенного под стражу, им пишется мотивированное заявление на имя начальника следственного изолятора. Перевод денег осуществляется по почте за счет средств, имеющихся на лицевом счете лица, заключенного под стражу.
Глава 9.
Направление подозреваемыми и обвиняемыми предложений,
заявлений и жалоб
103. Представители администрации ежедневно обходят камеры и принимают от подозреваемых и обвиняемых предложения, заявления и жалобы как в письменном, так и в устном виде. Ответы на предложения, заявления и жалобы объявляются подозреваемым и обвиняемым под расписку и приобщаются к личным делам.
104. Предложения, заявления и жалобы, принятые в устной форме, записываются в журнал и докладываются лицу, ответственному за их разрешение.
105. Предложения, заявления и жалобы, изложенные письменно и адресованные администрации следственного изолятора, регистрируются в журнале и докладываются начальнику следственного изолятора, который принимает меры по их разрешению. При отсутствии такой возможности лицу, заключенному под стражу, даются соответствующие разъяснения.
106. Предложения, заявления и жалобы, адресованные прокурору или в суд, принимаются в запечатанном конверте и цензуре не подлежат. Вскрывать их категорически запрещается. По мере поступления они немедленно направляются адресату.
107. Предложения, заявления и жалобы, адресованные в государственные органы, должны быть рассмотрены администрацией следственного изолятора и направлены по принадлежности не позднее суток с момента их подачи.
108. Если в заявлении или жалобе по вопросам, не связанным с производством по уголовному делу, содержатся законные просьбы или предложения, которые могут быть разрешены на месте администрацией следственного изолятора, то с согласия лица, заключенного под стражу они адресату не направляются. В этом случае администрация принимает меры по разрешению вопросов, поставленных в жалобе, заявлении, и о результатах уведомляет лицо, заключенное под стражу.
Если администрация не компетентна разрешить вопросы, поставленные в жалобе, заявлении либо автор настаивает на их отправке адресату, они направляются по назначению.
В этом случае к жалобе, заявлению администрация следственного изолятора прилагает письмо (справку), в котором дает пояснение по существу поставленных вопросов и мерах, принимаемых по их разрешению.
Предложения, заявления и жалобы, содержащие сведения, которые могут помешать установлению истины по уголовному делу или способствовать совершению преступления, выполненных тайнописью, шифром, содержащие государственную или иную охраняемую законом тайну, адресату не направляются и передаются лицу или органу, в производстве которых находится уголовное дело.

109. Егер ұсыныста, өтiнiште және шағымда аталған мәселелердi адрес иесiнiң шешуiне құқығы немесе құзыретi болмаса, онда күзет қамауындағы адамдарға тиiстi түсiнiктеме берiледi. Егер автор оларды адрес иесiне жiберудi табанды талап етсе, олар арналған адреске жiберiледi.
110. Шағым мен кассациалы шағымнан басқа, осы Ереженiң 9.4. тармағында аталған ұсыныстар, өтiнiштер мен шағымдар жөнелтушiнiң есебiнен жiберiледi. Күзет қамауындағы адамның жеке есеп шотында ақшасы болмағанда шығын (жеделхаттан басқа) тергеу изоляторы есебiнен өтеледi.
10. Сезiктiлер мен айыпталушылардың дiни салттарды атқаруы
111. Сезiктiлер мен айыпталушылар дiни салттарды камерада, ал мүмкiндiк болса тергеу изоляторындағы осы мақсатқа арнайы жабдықталған, дiни конфессияның дәстүрлерiне сай бөлмелерде атқарады.
112. Осы Ереженi және күзет қамауындағы адамның құқығын бұзатын дiни салттарды атқаруға жол берiлмейдi.
113. Сезiктiлер мен айыпталушыларға өзiнде ұстауға және пайдалануға дiни кiтаптарға, жеке пайдаланылатын, денеге тағылатын немесе қалтаға салып жүретiн дiни табыну заттарына, шаншығыш-кескiш құралдардан, қымбат тастардан, металл бұйымдарынан немесе табиғи және мәдени құндылығы бар заттардан басқа заттарға рұқсат етiледi.
114. Өндiрiсiнде қылмыстық iс бар органның немесе адамның рұқсатымен және өтiнiшiмен сезiктiлер мен айыпталушыларға рухани көмек көрсету үшiн тергеу изоляторына дiн қызметшiсiн шақыртуға болады.
Дiн қызметшiсiнiң қызметiне ақы сезiктiлер мен айыпталушылардың жеке есеп шотындағы қаржы есебiнен төленедi.
11. Сезiктiлер мен айыпталушыларды еңбекке тарту
115. Сезiктiлер мен айыпталушылардың жұмысы тек тергеу изоляторы аумағында, камераларда, өндiрiс алаңдарында, шеберханаларда және жөндеу-құрылыс жұмыстарында ұйымдастырылады. Сонымен бiрге белгiленген оқшаулау талаптарының және заңмен белгiленген сезiктiлер мен айыпталушыларды жеке орналастыру ережесiнiң, сондай-ақ азаматтық және еңбек заңдарының, жұмыс өндiрiсi кезiнде техника қауiпсiздiгi ережелерiнiң орындалуы қамтамасыз етiледi.
116. Сезiктiлер мен айыпталушылар тергеу изоляторының арнаулы бөлiмдерiндегi, фотолабораториялардағы, радиотрансляциялық жүйедегi жұмыстарға, сондай-ақ инженерлiк-техникалық күзет құралдарын, дабыл және байланыс, транспорт құралдарының барлық түрлерiн және көбейткiш аппаратураларды жөндеумен және пайдаланумен байланысты жұмыстарға жiберiлмейдi.

109. Если предложения, заявления и жалобы содержат вопросы, которые адресат решать неправомочен или некомпетентен, подозреваемым и обвиняемым даются соответствующие разъяснения. Если автор настаивает на их отправке адресату, они направляются по назначению.
110. Оплата расходов по пересылке предложений, заявлений и жалоб, за исключением кассационных жалоб и жалоб, перечисленных в пункте 106 настоящих Правил, производится за счет отправителя. При отсутствии у лица, заключенного под стражу денег, на лицевом счете расходы производятся за счет следственного изолятора (за исключением телеграмм).
Глава 10.
Отправление подозреваемыми и обвиняемыми религиозных обрядов
111. Подозреваемые и обвиняемые отправляют религиозные обряды в камерах, а при наличии возможности в специально оборудованных для этих целей помещениях следственных изоляторов в соответствии с традициями религиозных конфессий, к которым они принадлежат.
112. Не допускается отправление религиозных обрядов, нарушающих настоящие Правила и права подозреваемых и обвиняемых.
113. Подозреваемым и обвиняемым разрешается иметь при себе и пользоваться религиозной литературой, предметами религиозного культа индивидуального пользования для нательного или карманного ношения, кроме колюще-режущих предметов, изделий из драгоценных металлов, камней либо представляющих собой культурную и историческую ценность.
114. Для оказания духовной помощи подозреваемым и обвиняемым по просьбе и с разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, допускается приглашение в следственный изолятор служителей религиозных культов.
Услуги служителей религиозных культов оплачиваются из средств подозреваемых и обвиняемых, находящихся на их лицевом счете.
Глава 11.
Привлечение подозреваемых и обвиняемых к труду
115. Труд подозреваемых и обвиняемых организуется только на территории следственных изоляторов в камерах, на производственных площадях, в мастерских и на ремонтно-строительных работах. При этом обеспечивается выполнение установленных требований изоляции и правил раздельного размещения подозреваемых и обвиняемых, установленных Законом, а также норм гражданского и трудового законодательства, правил техники безопасности при производстве работ.
116. Подозреваемые и обвиняемые не допускаются к работе в специальных отделах следственных изоляторов, фотолабораториях, радиотрансляционных узлах, а также к работе, связанной с ремонтом и эксплуатацией инженерно-технических средств охраны, сигнализации и связи, всех видов транспортных средств и множительной аппаратуры.

117. Жұмыс iстеуге ықылас бiлдiрген сезiктiлер мен айыпталушылар тергеу изоляторы бастығының атына өтiнiш жазады, ол оны үш күннiң iшiнде қарап және тиiстi шешiм қабылдауға мiндеттi. Айыпталушыны мекемеде жұмысқа орналастыру мүмкiншiлiгi болмағанда, оған тиiстi түсiнiктеме берiледi. Айыпталушылардың еңбекақысы заңмен көрсетiлген ұсталымдардан кейiн олардың жеке есеп шотына аударылады.
118. Тергеу изоляторының әкiмшiлiгi барлық ниет бiлдiрген айыпталушыларды жұмысқа тарту мүмкiншiлiктерiн қарастыруы тиiс.
12. сезiктiлер мен айыпталушылардың отбасылық-құқықтық
қатынастарға және азаматтық-құқықтық iстерге қатысуы
119. Сезiктiлер мен айыпталушылардың некеге тiркелуiн осы тергеу изоляторы орналасқан аумаққа қызмет көрсететiн АХАЖ мекемесi тергеу изоляторында жүргiзедi.
120. Күзет қамауындағы адаммен некеге тұрғысы келетiн адам тергеу изоляторына өзi тұратын жердiң немесе тергеу изоляторы орналасқан жердiң АХАЖ мекемесi куәландырылған өтiнiшiн, сондай-ақ өндiрiсiнде қылмыстық iс бар адамның немесе органның күзет қамауындағы адамның аталған адаммен кездесуiне берген рұқсатын әкелiп бередi.
Некеге тiркеу туралы өтiнiш келiп түскенде тергеу изоляторы әкiмшiлiгi оны күзет қамауындағы адамға өзiне қатысты бөлiгiн толтыру үшiн бередi. Өтiнiшке жетiспейтiн мәлiметтер кiргiзiлгеннен кейiн тергеу изоляторының әкiмшiлiгi өтiнiште көрсетiлген мәлiметтер мен күзет қамауындағы адамның жеке iсiндегi құжаттарын салыстырады. Күзет қамауындағы адамның қолының түпнұсқасы және көрсетiлген мәлiметтердiң дұрыстығы тергеу изоляторы бастығының қолымен куәландырылады және мекеменiң мөрi басылып, содан кейiн әкiмшiлiк бiрлескен некеге тiркелу өтiнiштерiн тергеу изоляторы орналасқан жердегi АХАЖ мекемесiне жiбередi. Күзет қамауындағы адамның жеке iсiнде оның отбасы жайлы мәлiметтердiң дұрыстығын дәлелдейтiн құжаттар болмаса, онда оларды туыстары берулерi керек.
121. Егерде күзет қамауындағы адам некеге тұрғысы келсе, ол тергеу әкiмшiлiгiне жазбаша түрде өтiнiш бередi. Тергеу изоляторы орналасқан жердегi АХАЖ-ның некеге рұқсаты және өндiрiсiнде қылмыстық iс бар органның немесе адамның кездесуге рұқсаты болса, изолятор әкiмшiлiгi күзет қамауындағы адамды белгiленген үлгiдегi некеге тұру туралы бланкпен оның есебiнен қамтамасыз етедi. Күзет қамауындағы адам өтiнiштiң өзiне қатысты бөлiгiн толтырғаннан кейiн, тергеу изоляторының әкiмшiлiгi өтiнiште көрсетiлген мәлiметтердi күзет қамауындағы адамның жеке iсiндегi құжаттармен салыстырып, оның қолын, сондай-ақ өтiнiште көрсетiлген мәлiметтердiң дұрыстығын куәландырады. Күзет қамауындағы адамның жеке iсiнде оның отбасы жайлы мәлiметтердiң дұрыстығын куәландыратын құжаттар болмағанда оларды туыстары берулерi керек. Содан кейiн тергеу изоляторының әкiмшiлiгi бұл өтiнiштi күзет қамауындағы адаммен некеге тұру ниетi бар адамға жiбередi. Сонымен қатар аталған адамға тергеу изоляторы орналасқан жердегi некеге тiркейтiн АХАЖ-ның атауын және мекеменiң мекен-жайын хабарлайды.

117. Подозреваемые и обвиняемые, изъявившие желание трудиться, пишут заявление на имя начальника следственного изолятора, который обязан не позднее чем в трехдневный срок рассмотреть его и принять соответствующее решение. При отсутствии в учреждении возможности трудоустроить обвиняемого ему даются соответствующие разъяснения. Заработная плата обвиняемых после удержаний, предусмотренных законом, перечисляется на их лицевые счета.
118. Администрация следственных изоляторов должна изыскивать возможность для привлечения всех желающих обвиняемых к труду.
Глава 12.
Участие подозреваемых и обвиняемых в семейно-правовых
отношениях и гражданско-правовых сделках
119. Регистрация брака подозреваемых и обвиняемых производится в следственном изоляторе органом ЗАГСа, обслуживающим территорию, на которой расположен данный следственный изолятор.
120. Лицо, желающее вступить в брак с лицом, заключенным под стражу, представляет в следственный изолятор заявление, удостоверенное органом ЗАГСа по месту его жительства или месту нахождения следственного изолятора, а также разрешение лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, на свидание с указанным лицом, заключенным под стражу.
При поступлении заявления о желании заключить брак администрация следственного изолятора передает его лицу, заключенному под стражу, для заполнение той части заявления, которая относится к нему. После занесения в заявление недостающих сведений администрация следственного изолятора сверяет указанные в заявлении сведения с документами личного дела лица, заключенного под стражу. Подлинность подписи лица, заключенного под стражу, и правильность указанных сведений заверяется подписью начальника следственного изолятора и печатью учреждения, после чего совместное заявление о заключении брака направляется администрацией в орган ЗАГСа по месту нахождения следственного изолятора. В случае отсутствия в личном деле лица, заключенного под стражу, документов, подтверждающих достоверность сведений о его семейном положении, они должны быть представлены родственниками.
121. Если брак желает заключить лицо, заключенное под стражу, оно обращается к администрации следственного изолятора с письменной просьбой. При наличии разрешения на брак органа ЗАГСа по месту нахождения следственного изолятора и разрешения на свидание лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, администрация снабжает лицо, заключенное под стражу, за его счет бланком заявления о заключении брака по установленной форме. После заполнения лицом, заключенным под стражу, той части заявления, которая относится к нему, администрация следственного изолятора сверяет указанные в заявлении сведения с документами личного дела лица, заключенного под стражу, и свидетельствует его подпись, а также правильность указанных в заявлении сведений. При отсутствии в личном деле лица, заключенного под стражу, документов, подтверждающих достоверность сведений о его семейном положении, они должны быть представлены родственниками. После этого администрацией следственного изолятора это заявление направляется лицу, с которым лицо, заключенное под стражу, желает вступить в брак. Одновременно данному лицу сообщаются наименование и адрес органа ЗАГСа по месту нахождения следственного изолятора, в котором может быть произведена регистрация брака.

122. Мұндай өтiнiш алған адам некеге тұруға келiсетiн болса, онда оның өзiне қатысты бөлiгiн толтырады және өтiнiштегi қойылған қолдар мен көрсетiлген мәлiметтердi куәландыру үшiн өзi тұратын жердегi АХАЖ-ға тапсырады, содан кейiн өтiнiштi өзiне тергеу изоляторы хабарлаған АХАЖ мекемесiне жiбередi.
123. Некеге тiркеу некеге отырушылардың қатысуымен тергеу изоляторында жүргiзiледi. Аталған адамдардың жағынан куәлардың жалпы саны екi адамнан аспауы керек.
124. Некеге тiркеу төлемi және көлiк шығыны некеге отырушылардың есебiнен өткерiледi.
125. Тәртiптiк жазасын карцерде өтеп жатқан күзет қамауындағы адаммен некеге тiркелу оның бұл жазасын өтегеннен кейiн ғана жүзеге асуға тиiс.
126. Тергеу изоляторының әкiмшiлiгi өндiрiсiнде қылмыстық iс бар адамның немесе органның рұқсаты болса некеге тiркелгеннен кейiн күзет қамауындағы адамды белгiленген тәртiп бойынша жұбайымен (ерiмен) кездестiруге мiндеттi.
127. Некенi бұзу үшiн күзет қамауындағы адам сотқа немесе кәмелетке толмаған балалары жоқ жұбайлардың бiрдей келiсiмi болса АХАЖ мекемесiне өтiнiш бередi.
128. Сезiктiлер мен айыпталушылар егерде заңға немесе осы Ережеге қайшы келмеген жағдайда басқа да отбасылық-заңдылық қатынастарға қатысуға құқылы.
129. Азаматтық-құқықтық мәмiлені жүзеге асыру үшiн күзет қамауындағы адам белгiленген үлгiде сенiмхат жазады, оны Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң  K941000_ 152-бабына сәйкес тергеу изоляторының бастығы куәландырады.
Тергеу изоляторының әкiмшiлiгi күзет қамауындағы адамды өтiнiшi бойынша оның өз есебiнен сенiмхат бланкiлерiмен жабдықтайды және қажет болғанда оны толтыруды түсiндiредi. Сенiмхат арналып жазылған адамға өндiрiсiнде қылмыстық iс бар адам немесе орган арқылы берiледi немесе жолданады.
130. Күзет қамауындағы адамнан сенiмхат алғысы келетiн азаматтар, тергеу изоляторының әкiмшiлiгiнiң жеке қабылдауына өтiнiш әкеледi немесе оны пошта арқылы жiбередi.
13. сезiктiлер мен айыпталушылардың газеттерге және
журналдарға жазылуын жүргiзу
131. Айыпталушыларға Қазақстан Республикасының байланыс бөлiмшелерi арқылы таратылатын газеттер мен журналдарға жазылуға құқық берiледi.
132. Жазылу үшiн айыпталушы тергеу изоляторы бастығының атына өтiнiш жазады. Жазылуға ниет бiлдiрген адамға, оның өз есебiнен абонемент және тасымалдау карточкасының бланктерi берiледi.

122. При согласии на заключение брака лицо, получившее такое заявление, заполняет его в той части, которая относится к нему, и передает в орган ЗАГСа по месту своего жительства для засвидетельствования подписей и сведений, указанных в заявлении, после чего направляет заявление в орган ЗАГСа, о котором ему сообщено следственным изолятором.
123. Регистрация брака производится в присутствии лиц, вступающих в брак, в помещении следственного изолятора. Общее количество свидетелей со стороны указанных лиц не может быть более двух человек.
124. Оплата регистрации брака и транспортных расходов производится за счет лиц, вступающих в брак.
125. Регистрация брака с лицом, заключенным под стражу, отбывающим дисциплинарное взыскание в карцере, может быть произведена только после отбытия этой меры взыскания.
126. Администрация следственных изоляторов обязана при наличии разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, предоставить после регистрации брака лицу, заключенному под стражу, свидание с супругом (супругой) в установленном порядке.
127. Для расторжения брака лицо, заключенное под стражу, направляет заявление в суд или, при наличии взаимного согласия супругов, не имеющих несовершеннолетних детей, в орган ЗАГСа.
128. Подозреваемые и обвиняемые вправе участвовать в иных семейно-правовых отношениях в случаях, если это не противоречит Закону и настоящим Правилам.
129. Для осуществления гражданско-правовой сделки лицо, заключенное под стражу, пишет доверенность по установленной форме, которая в соответствии со ст.152 Гражданского Кодекса Республики Казахстан удостоверяется начальником следственного изолятора.
Администрация следственного изолятора снабжает лицо, заключенное под стражу, бланками доверенности по его просьбе за его счет и при необходимости разъясняет порядок ее составления. Доверенность передается или направляется лицу, на имя которого она составлена, через лицо или орган, в производстве которого находится уголовное дело.
130. Граждане, желающие получить доверенность от лица, заключенного под стражу, обращаются с заявлением к представителю администрации следственного изолятора на личном приеме либо направляют его по почте.
Глава 13.
Проведение подписки подозреваемых и обвиняемых
на газету и журналы
131. Обвиняемым предоставляется право подписки на газеты и журналы, распространяемые через отделения связи Республики Казахстан.
132. Для оформления подписки обвиняемый обращается с заявлением на имя начальника следственного изолятора. Лицу, изъявившему желание оформить подписку, за его счет выдаются бланки абонемента и доставочной карточки.

133. Жазылуды тергеу изоляторының қызметкерi оның жеке есеп шотындағы қаржыдан оның өз есебiнен байланыс бөлiмшесiнде жүргiзедi.
134. Жазылуды басқа мекен-жайға ауыстыру жазылушының жазбаша өтiнiшi бойынша, тергеу изоляторы әкiмшiлiгiнiң рұқсатымен оның өз есебiнен жүзеге асырылады.
135. Айыпталушының басылымдарға жазылуын оның туыстары немесе басқа адамдар да жүзеге асыруына болады.
136. Жазылуға болатын басылымдардың саны шектелмейдi.
14. Сезiктiлер мен айыпталушыларды медициналық-санитарлық
қамсыздандыру
137. Сезiктiлер мен айыпталушылар тергеу изоляторына келiп түскен кезде үш күн iшiнде: хирург, терапевт, фтизиатор, психиатор, дермато-венеролог дәрiгерлердiң мiндеттi медициналық тексеруiнен, сондай-ақ флюорографиялық және лабораториялық тексерулерден өтедi. Медициналық тексеруден өтпегендер басқа сезiктiлер мен айыпталушылардан бөлек ұсталады.
Медициналық тексерудiң нәтижесi күзет қамауындағы адамның медициналық-амбулаториялық картасында белгiленедi.
138. Сезiктiлер мен айыпталушылар тергеу изоляторының медицина қызметкерi күнделiктi камераларды аралаған кезде одан медициналық көмек сұрап өтiнiш жасайды, ал кенеттен қысылып ауырған жағдайда тергеу изоляторы қызметкерiнiң қайсысына болса да өтiнiш жасайды.
Күзет қамауындағы адам өтiнiш жасаған қызметкер оған медициналық көмек көрсету үшiн шара қолдануға мiндеттi.
139. Сезiктiлер мен айыпталушыларға амбулаториялық көмек камераларда, басқа бөлмелерде, сондай-ақ тергеу изоляторының медициналық бөлiмiнiң мамандандырылған кабинеттерiнде көрсетiледi. Дәрi-дәрмектер дәрiгердiң белгiлеген мөлшерiнде әркiмге қолхат арқылы бөлiнедi. Мөлшерден артық дәрi-дәрмектер тек ерекше жағдайларда берiледi.
140. Тергеу изоляторының медицина бөлiмдерiнiң жанынан стационарлық бөлiмшелер ұйымдастырылады. Сезiктiлер мен айыпталушыларға тергеу изоляторында жедел немесе арнайы медициналық көмек көрсету мүмкiн болмағанда, олар стационарлық емдеу үшiн белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы азаматтардың денсаулығын сақтау саласында жетекшiлiк ететiн уәкiлеттi орталық атқарушы органның медициналық мекемесiне немесе Қазақстан Республикасы Iшкiiсминiнiң жақын жердегi мамандандырылған медициналық түзеу мекемесiне орналастырылады. <*>
Ескерту: 140-тармақ өзгертілді - ҚР Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 29 қазандағы N 769 бұйрығымен.   V011700_
141. Сезiктiлер мен айыпталушылар жарақат алған жағдайда оның өтiнiшi бойынша және әкiмшiлiктiң ынтасымен (бiр тәулiктен кешiктiрiлмей) оған тергеу изоляторының медицина қызметкерi медициналық куәландыру жүргiзедi. Медициналық куәландырудың нәтижесi күзет қамауындағы адамның медициналық-амбулаторлық картасында белгiленедi және жәбiрленушiге хабарланады. Қажет болған жағдайда медициналық жәрдем көрсетiледi.

133. Оформление подписки в отделении связи производит сотрудник следственного изолятора за счет средств обвиняемого, находящихся на его лицевом счете.
134. Переадресовка подписки осуществляется за счет подписчика по его письменной просьбе с разрешения администрации следственного изолятора.
135. Подписка может быть оформлена на имя обвиняемого его родственниками или иными лицами.
136. Количество изданий, на которые может быть оформлена подписка, не ограничивается.
Глава 14.
Медико-санитарное обеспечение подозреваемых и обвиняемых
137. Подозреваемые и обвиняемые при поступлении в следственный изолятор проходят в трехдневный срок обязательный медицинский осмотр врачами: хирургом, терапевтом, фтизиатром, психиатром, дерматовенерологом, а также флюроографическое и лабораторное обследование. Лица, не прошедшие медицинский осмотр, содержатся отдельно от других подозреваемых и обвиняемых. Результаты медицинского осмотра фиксируются в медицинской амбулаторной карте лица, заключенного под стражу.
138. Подозреваемые и обвиняемые обращаются за медицинской помощью к медицинскому работнику следственного изолятора во время ежедневного обхода им камер, а в случае острого заболевания к любому сотруднику следственного изолятора. Сотрудник, к которому обратилось лицо, заключенное под стражу, обязан принять меры для оказания ему медицинской помощи.
139. Амбулаторная помощь оказывается подозреваемым и обвиняемым в камерах, иных помещениях, а также в специализированных кабинетах медицинских частей следственных изоляторов. Выдача медикаментов осуществляется по назначению врача в установленных дозах индивидуально под расписку.
140. При медицинских частях следственных изоляторов организуются стационарные отделения. Для оказания подозреваемым и обвиняемым срочной или специализированной медицинской помощи, которая не может быть оказана в следственном изоляторе, эти лица помещаются для стационарного лечения в медицинское учреждение уполномоченного центрального исполнительного органа, осуществляющего руководство в сфере охраны здоровья граждан Республики Казахстан в установленном порядке либо в ближайшее специализированное медицинское исправительное учреждение МВД Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 140 с изменениями - приказом Министра внутренних дел РК от 29 октября 2001 года N 769 V011700_ .
141. При получении лицом, заключенным под стражу, телесных повреждений по его просьбе или по инициативе администрации безотлагательно (не позднее одних суток) производится его медицинское освидетельствование медицинским работником следственного изолятора. Результаты освидетельствования фиксируются в медицинской амбулаторной карте лица, заключенного под стражу, и сообщаются пострадавшему. В необходимых случаях оказывается медицинская помощь.

142. Күзет қамауындағы адам жарақат алған жағдайда Заңның 23 бабына сәйкес медициналық куәландыруды Қазақстан Республикасының азаматтардың денсаулығын сақтау саласында жетекшiлiк ететiн уәкiлеттi орталық атқарушы органның медициналық мекемесiнiң қызметкерi мынандай жағдайларда жүргiзуi мүмкiн:
1) тергеу изоляторы бастығының шешiмi бойынша;
2) қадағалаушы прокурордың нұсқауы бойынша;
3) өндiрiсiнде қылмыстық iс бар адамның немесе органның шешiмi бойынша;
4) жарақат алған күзет қамауындағы адамның мәлiмдемесi бойынша;
5) жарақат алған күзет қамауындағы адамның қорғаушысының мәлiмдемесi бойынша. <*>
Ескерту: 142-тармақ өзгертілді - ҚР Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 29 қазандағы N 769 бұйрығымен .  V011700_
143. Қазақстан Республикасы азаматтардың денсаулығын сақтау саласында жетекшiлiк ететiн уәкiлеттi орталық атқарушы органның медицина мекемесi қызметкерлерi медициналық куәландыру жүргiзулерi үшiн жарақат алған адам немесе оның қорғаушысы тергеу изоляторы бастығының атына өтiнiш бередi. Өтiнiш бiр тәулiктiң iшiнде қаралуға тиiс. Күзет қамауындағы адамның немесе оның қорғаушысының мәлiмдемесi бойынша Қазақстан Республикасы азаматтардың денсаулығын сақтау саласында жетекшiлiк ететiн уәкiлеттi орталық атқарушы органның медицина мекемесiнiң қызметкерлерi жүргiзген медициналық куәландыруы күзет қамауындағы адамның жеке есеп шотындағы бар қаржыдан төленедi. Мұндай куәландыру жүргiзуден бас тартылған жағдайда қадағалаушы прокурорға шағым беруге болады. <*>
Ескерту: 143-тармақ өзгертілді - ҚР Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 29 қазандағы N 769 бұйрығымен .  V011700_
15. Сезiктiлер мен айыпталушылардың күнделiктi
серуендеулерiн ұйымдастыру
144. Сезiктiлер мен айыпталушылардың күнделiктi серуендеудi пайдалану уақыты бiр сағаттан, ал кәмелетке толмағандардiкi екi сағаттан кем болмауы тиiс. Серуеннiң уақыты тергеу изоляторының бастығы iшкi тәртiптi, ауа райын, мекеменiң адамдармен толығуын және басқа жағдайларды ескере отырып тағайындайды. Жүктi әйелдердің және қолында үш жасқа дейiнгi баласы бар әйелдердiң серуенi үш сағатқа дейiн ұзартылады.
145. Сезiктiлер мен айыпталушыларға серуендеу уақыты тәулiктiң жарығы басымырақ кезiнде берiледi. Әр камерада ұсталушыларды серуенге шығару уақыты жылжымалы кестемен белгiленедi.
146. Серуен арнайы серуен ауласында жүргiзiледi. Серуен ауласы орындықтармен және жаңбырдан қорғайтын шатырмен жабдықталады. Серуен кезiнде кәмелетке толмағандарға денешынықтыру жаттығуларына және спорттық ойындарға мүмкiншiлiк берiледi. Балалы әйелдерге арналған аулалар көгалдандырылады және құмсалғышпен жабдықталады.

142. В соответствии со статьей 23 Закона медицинское освидетельствование телесных повреждений лица, заключенного под стражу, может быть произведено работниками медицинских учреждений уполномоченного центрального исполнительного органа, осуществляющего руководство в сфере охраны здоровья граждан Республики Казахстан в следующих случаях:
1) по решению начальника следственного изолятора;
2) по указанию надзирающего прокурора;
3) по решению лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело;
4) по ходатайству лица, заключенного под стражу, получившего телесные повреждения;
5) по ходатайству защитника лица, заключенного под стражу, получившего телесные повреждения. <*>
Сноска. Пункт 142 с изменениями - приказом Министра внутренних дел РК от 29 октября 2001 года N 769 V011700_ .
143. Для производства освидетельствования работниками медицинского учреждения уполномоченного центрального исполнительного органа, осуществляющего руководство в сфере охраны здоровья граждан Республики Казахстан лицо, получившее телесные повреждения, либо его защитник подают заявление на имя начальника следственного изолятора. Заявление должно быть рассмотрено в течение одних суток.
Медицинское освидетельствование работниками медицинских учреждений Министерства здравоохранения, образования и спорта, производимое по ходатайству лица, заключенного под стражу либо его защитника, оплачивается из средств, имеющихся на лицевом счете лица, заключенного под стражу. Отказ в проведении такого освидетельствования может быть обжалован надзирающему прокурору. <*>
Сноска. Пункт 143 с изменениями - приказом Министра внутренних дел РК от 29 октября 2001 года N 769 .
Глава 15.
Проведение ежедневных прогулок подозреваемых и обвиняемых
144. Подозреваемые и обвиняемые пользуются ежедневной прогулкой продолжительностью не менее одного часа, а несовершеннолетние не менее двух часов. Продолжительность прогулки устанавливается администрацией следственного изолятора с учетом распорядка дня, погоды, наполнения учреждения и других обстоятельств. Продолжительность прогулок беременных женщин и женщин, имеющих при себе детей в возрасте до трех лет, до трех часов.
145. Прогулка предоставляется подозреваемым и обвиняемым преимущественно в светлое время суток. Время вывода на прогулку лиц, содержащихся в разных камерах, устанавливается по скользящему графику.
146. Прогулка проводится на территории прогулочных дворов (приложение N 11). Прогулочные дворы оборудуются скамейками для сидения и навесами от дождя. Во время прогулки несовершеннолетним предоставляется возможность для физических упражнений и спортивных игр. Прогулочные дворы для женщин с детьми засаживаются зеленью и оборудуются песочницами.

147. Сезiктiлер мен айыпталушылар серуендi мезгiлiнен бұрын тоқтату үшiн серуенге жауапты адамға өтiнiш жасауына болады, ол тергеу изоляторының бастығына немесе оның орынбасарына баяндалады. Аталған лауазымды адам өтiнiштiң мәнi бойынша шешiм қабылдайды.
16. Сезiктiлер мен айыпталушылардың қорғаушыларымен,
туыстарымен және басқа адамдармен кездесуiн өткiзу
148. Сезiктiлер мен айыпталушыларға туыстарымен және басқа адамдармен кездесу өндiрiсiнде қылмыстық iс бар адамның немесе органның жазбаша рұқсаты негiзiнде берiледi. Рұқсат бiр рет кездесуге ғана жарамды.
Кездесуге берiлген жазбаша рұқсатта ол кiмге және қандай адамдармен кездесуге берiлгенi көрсетiлуi тиiс. Күзет қамауындағы адаммен кездесуге бiр мезгiлде екi ересек адамға ғана рұқсат берiледi.
149. Өндiрiсiнде қылмыстық iс бар адамның немесе органның жазбаша рұқсаты негiзiнде, сондай-ақ жеке басты куәландыратын құжаттар негiзiнде тергеу изоляторының бастығы немесе оның орынбасары кездесуге рұқсат етiп, жазбаша нұсқау бередi және кездесу уақытын жалпы кезекке байланысты белгiлейдi, содан кейiн кездесу өткiзудi ұйымдастыру үшiн кезекшi көмекшiге әмiр бередi.
150. Кездесу жалпы кезек тәртiбiмен берiледi. Кездесудi бастар алдында оған келген адамдарға кездесу кезiндегi тәртiп сақтау ережелерi хабарланады және белгiленген тәртiп бұзылған жағдайда кездесудiң тоқтатылатыны жайлы ескерту жасалады.
151. Кездесуге оның жеке басын анықтайтын құжатсыз немесе мас күйiнде келген, сондай-ақ рұқсат қағазында көрсетiлмеген адамдарға рұқсат берiлмейдi. Кездесуге рұқсат берiлмеу себебi кездесуге келген адамға жарияланады.
152. Сезiктiлер мен айыпталушылардың туыстарымен және басқа адамдармен кездесуi тергеу изоляторы қызметкерiнiң бақылауымен осы мақсатқа арнайы жабдықталған, қандай да бiр құрал бергiзбейтiн, екi адам арасын бөлiп тұратын, бiрақ көзбе көз жүздесуге тосқауыл болмайтын қабырға арқылы жүргiзiледi.
Сезiктiлер мен айыпталушылардың кездесуге келгендермен тiл қатысуы бетпе-бет немесе сөйлесу құралдары арқылы iске асырылады және оны тергеу изоляторы қызметкерiнiң тыңдап отыруы мүмкiн.
153. Күзет қамауындағы адамның қорғаушысымен кездесуi жұмыс уақытында, оңаша өткiзiледi және олардың арасында бөлгiш қабырға болмайды, кездесудiң саны мен ұзақтығына шек қойылмайды. Кездесу тергеу изоляторы қызметкерiнiң күзет қамауындағы адамның және қорғаушының бет жүзiн көре алатындай, бiрақ сөздерi естiлмейтiндей жағдайда жүргiзiледi.

147. Для досрочного прекращения прогулки подозреваемые и обвиняемые могут обратиться с соответствующей просьбой к лицу, ответственному за прогулку, который доводит ее до сведения начальника следственного изолятора или его заместителя. Указанное должностное лицо принимает решение по существу просьбы.
Глава 16.
Проведение свиданий подозреваемых и обвиняемых с защитниками,
родственниками и иными лицами
148. Лицу, заключенному под стражу, свидания с родственниками и иными лицами предоставляются на основании письменного разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело. Разрешение действительно только на одно свидание.
В письменном разрешении на свидание должно быть указано, кому и с какими лицами оно разрешается. На свидание с лицом, заключенным под стражу, допускаются одновременно не более двух взрослых человек.
149. На основании письменного разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, а также документов, удостоверяющих личность, начальник следственного изолятора или его заместитель дают письменное указание о разрешении свидания и определяют его продолжительность с учетом общей очереди, после чего отдают распоряжение дежурному помощнику о его проведении.
150. Свидания предоставляются в порядке общей очереди. Перед началом свидания лица, прибывшие на него, информируются о правилах поведения во время свидания и предупреждаются о прекращении свидания в случае нарушения установленных правил.
151. Гражданам, прибывшим на свидание без документов, удостоверяющих их личность, либо в нетрезвом состоянии, а также лицам, не указанным в разрешении, свидания не предоставляются. Причины отказа в предоставлении свидания объявляются лицу, прибывшему на свидание.
152. Свидания подозреваемых и обвиняемых с родственниками и иными лицами проводятся под контролем сотрудников следственного изолятора в специально оборудованных для этих целей помещениях через разделительную перегородку, исключающую передачу каких-либо предметов, но не препятствующую переговорам и визуальному общению (приложение N 6).
Переговоры подозреваемых и обвиняемых с лицами, прибывшими на свидание, осуществляются непосредственно или через переговорное устройство и могут прослушиваться сотрудниками следственного изолятора.
153. Свидания лица, заключенного под стражу, с защитником осуществляются в рабочее время, наедине без разделительной перегородки и без ограничения их количества и продолжительности. Свидания проводятся в условиях, позволяющих сотруднику следственного изолятора видеть лицо, заключенное под стражу, и защитника, но не слышать.

154. Iске қорғаушы есебiнде қатысатын басқа адамның күзет қамауындағы адаммен кездесуiне қылмыстық процестi жүргiзушi жеке адамдар мен органдарға қылмыстық-iс жүргiзу заңдылықтарының нормаларына сай қылмыстық iске қатысуға рұқсат берiлген құжаты, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжаты бар болса ғана рұқсат берiледi.
155. Iске қорғаушы есебiнде қатысатын адвокатқа - ол заң кеңесiнiң ордерiн көрсеткенде; кәсiптiк одақ немесе басқа қоғамдық ұйымның қорғаушы болып табылатын өкiлiне - қоғамдық бiрлестiктiң тиiстi шешiмiн көрсеткенде; iске қорғаушы ретiнде қатысатын басқа адамдарға - сот анықтамасын, соттың, тергеушiнiң немесе анықтаушының қаулысын көрсеткенде күзет қамауындағы адаммен кездесуiне рұқсат берiледi.
156. сезiктiлер мен айыпталушылармен кездесуге рұқсат алған адамдарға тергеу изоляторы бастығының немесе оның орнындағы адамның рұқсатынсыз тергеу изоляторына техникалық байланыс құралдарын, компьютерлердi, киноға, суретке түсiретiн, дыбыс және бейнелеу және көбейткiш аппаратураларын алып кiруге және оларды кездесу кезiнде пайдалануға тыйым салынады.
157. Кездесудi мезгiлiнен бұрын тоқтатуға төмендегiдей жәйттер негiз болады:
1) кездесуге келген адамдар кездесудi өткiзуге жауапты тергеу изоляторы қызметкерiнiң заңды талаптарын орындамаса;
2) күзет қамауындағы адамға қандай да бiр құралдар, заттар, тамақ өнiмдерiн бермекшi болса немесе одан алмақшы болса;
3) қылмыстық iс бойынша ақиқатты ашуға кедергi болатын, қылмыс жасауға немесе басқа да құқық бұзушылыққа септiгiн тигiзетiн мәлiметтер бермекшi болса;
4) кездесуге келген адамдар өзара байланыс үшiн шартты дабылдарды, шифр немесе мәлiмет берудiң басқа құйтұрқы әдiстерiн пайдаланса.
158. Кездесу дереу тоқтатылған жағдайда оны өткiзуге жауапты тергеу изоляторының қызметкерi тергеу изоляторы бастығына кездесудi тоқтатудың себептерiн атап көрсетiп, жазбаша түрде баяндайды.
159. Сезiктiлер мен айыпталушылармен кездесу қысқа мерзімге тоқтатылғанда (карантинге байланысты, ерекше жағдай кестесiн енгiзгенде және басқа жағдайда) тергеу изоляторының бастығы бұл туралы тергеу изоляторында заңның сақталуын қадағалайтын прокурорға, тиiстi сот және тергеу органдарына хабарлайды, келген адамдар үшiн қабылдау бөлмесiне хабарлама iлiнедi.
17. Сезiктiлер мен айыпталушылардың тергеу әрекеттерiне және
сот отырыстарына қатысуларын қамтамасыз ету
160. Тергеу изоляторы әкiмшiлiгi қылмыстық iс жүргiзушi соттардың, прокурорлардың, тергеушiлердiң, анықтаушылардың жұмыс уақытында тергеу изоляторына кедергiсiз кiрулерiн және тергеу iстерiн жүргiзу үшiн күзет қамауындағы адамдарды шақырту бойынша жеткiзiп отыруды қамтамасыз етедi.

154. Свидание с лицом, заключенным под стражу, предоставляется иному лицу, участвующему в деле в качестве защитника при наличии у него документа о допуске к участию в уголовном деле, выданного в соответствии с нормами уголовно-процессуального законодательства лицом или органом, ведущим уголовный процесс, а также документа, удостоверяющего его личность.
155. Свидания предоставляются адвокату, участвующему в деле в качестве защитника, - по предъявлении им ордера юридической консультации; представителю профессионального союза или другой общественной организации, являющимися защитниками, по предъявлении соответствующего решения общественного объединения; иному лицу, участвующему в деле в качестве защитника, - по предъявлении определения суда, постановления судьи, следователя или дознавателя.
156. Лицам, получившим разрешения на свидания с подозреваемыми и обвиняемыми запрещается проносить в следственный изолятор и пользоваться во время свидания техническими средствами связи, компьютерами, кино-, фото-, аудио-, видео- и множительной аппаратурой без разрешения начальников следственных изоляторов или лиц, их замещающих.
157. Основаниями для досрочного прекращения свидания являются:
1) невыполнение лицами, прибывшими на свидание, законных требований сотрудника следственного изолятора, ответственного за проведение свидания;
2) попытка передачи лицу, заключенному под стражу, либо получения от него каких-либо предметов, веществ, продуктов питания;
3) передача сведений, могущих препятствовать установлению истины по уголовному делу, способствовать совершению преступлений и иных правонарушений;
4) использование лицами, прибывшими на свидание, для связи между собой условных сигналов, шифра и других ухищренных способов передачи информации.
158. В случае досрочного прекращения свидания сотрудник следственного изолятора, ответственный за его проведение, письменно докладывает об этом начальнику следственного изолятора с указанием причины прекращения свидания.
159. В случае кратковременного прекращения свиданий с подозреваемыми и обвиняемыми (в связи с карантином, введением режима особых условий и по другим причинам), начальник следственного изолятора извещает об этом прокурора, осуществляющего надзор за соблюдением законов в следственном изоляторе, соответствующие судебные и следственные органы, в приемной для посетителей вывешивается объявление.
Глава 17.
Обеспечение участия подозреваемых и обвиняемых в следственных
действиях и судебных заседаниях
160. Администрация следственного изолятора обеспечивает ведущим уголовные дела судьям, прокурорам, следователям, лицам, производящим дознание, беспрепятственное посещение следственного изолятора в рабочее время и доставку подозреваемых и обвиняемых по вызовам для проведения следственных действий.

161. Сезiктiлер мен айыпталушыларды шақыртып алу құқығы осы қылмыстық iстiң жүргiзiлуiн қадағалаушы прокурорға, оданда жоғары лауазымды прокурорға, осы iстiң жүргiзiлуiне және анықталуына жетекшiлiк етушi лауазымды адамдарға жiберiледi.
162. Кезекшi ауысымның кезекшiлiктi қабылдап-тапсыру кезеңiнде (бiр сағаттан аспау керек), iшкi тәртiп кестесiне сәйкес тамақ iшетiн уақытта (таңертеңгi, түскi, кешкi ас), сондай-ақ түнгi мезгiлде (кешкi сағат 22-ден келесi күнгi таңғы сағат 6-ға дейiн), Қазақстан Республикасы Қылмыстық-iс жүргiзу кодексiнде  Z970208_ қаралғандағыдан басқа жағдайда күзет қамауындағы адамдарды кездесу үшiн және шақырту бойынша камерадан шығаруға тыйым салынады. Аталған мерзiмдерде шақырту бойынша шыққан күзет қамауындағы адамдар камераларға қайтуы керек.
163. Тергеушiнiң, анықтама жүргiзушiнiң, прокурордың немесе соттың (судьяның) нұсқауы бойынша тергеу изоляторы аумағында тергеу жүргiзу, амбулаторлық соттық-психиатрлық және басқа да сараптама жасау үшiн оның әкiмшiлiгi төмендегiдей жәйттерге мiндеттi:
1) жабдықталған бөлме беруге;
2) күзет қамауындағы адамды алып келуге және оның күзетiн қамтамасыз етуге;
3) тергеу iсiне қатысу үшiн тартылған басқа адамдардың тергеу изоляторына кiрулерiне рұқсат берудi қамтамасыз етуге;
4) күзет қамауындағы адамның мекеменiң қоймасында сақталуда жатқан немесе оның пайдаланып жүрген мүлкiн тiнтуге, оған арест салуға.
164. Сезiктiлер мен айыпталушылар тергеу изоляторы әкiмшiлiгiнен қолда сақтау үшiн мына құжаттарды қолхат арқылы алады: айыптау қорытындысының көшiрмесi; тергеушiнi, қорғаушыны, сотты ауыстыру туралы хабарлама; Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң басқа бабы бойынша қылмыстық iс қозғау туралы қаулы; үкiмнiң немесе сот ұйғарымының көшiрмесi.
165. Iстi кассациялық инстанциялардың қарайтыны туралы хабарлама; күзетте ұстаудың мерзiмiн ұзарту туралы хабарлама; бiр органнан екiншi органға ауыстырылғаны туралы хабарлама сезiктiлер мен айыпталушыларға хабарланғанда қолхат алынып, ол жеке iске тiркеледi.
166. Сезiктiлер мен айыпталушылар тергеу iсiне немесе сот отырысына қатысу үшiн тергеу изоляторының аумағынан сырт жерге жiберiлерде ыстық тамақ алуға тиiстi. Олар жыл мезгiлiне сай киiнiп, сыртқы бейнесi ұқыпты болуы керек. Қажет болған жағдайда аталған адамдар құрғақ тамақпен қамтамасыз етiледi.
18. Тергеу изоляторында ұсталатын адамдарға
көтермелеу және жазалау шараларын қолдану тәртібі
167. Көтермелеу және жазалау шаралары қамауға алынған, тергеу изоляторында ұсталатын барлық адамдарға қылмыстың жасалуына сезіктілер мен айыпталушыларды қамауда ұстаудың тәртібі және шарттары туралы Заңда көзделген тәртіпте қолданылады. Көтермелеу шаралары ретінде:

161. Право вызова подозреваемых и обвиняемых предоставляется также прокурорам, осуществляющим надзор за расследованием данного уголовного дела, вышестоящим прокурорам и должностным лицам, руководящим дознанием или расследованием данного дела.
162. Запрещается вывод подозреваемых и обвиняемых из камер на свидание, а также по вызовам в период сдачи-приема дежурства дежурными сменами (не более одного часа), во время приема пищи (завтрак, обед, ужин) согласно распорядку дня, а также в ночное время с 22 часов вечера до 6 часов утра следующего дня), за исключением случаев, предусмотренных Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан. В указанное время подозреваемые и обвиняемые, выведенные по вызовам, должны быть возвращены в камеры.
163. По указанию следователя, лица, производящего дознание, прокурора или суда (судьи) для проведения следственных действий, амбулаторных судебно-психиатрических и других экспертиз на территории следственного изолятора, его администрация обязана:
1) предоставить оборудованное помещение;
2) доставить лицо, заключенное под стражу, и обеспечить его охрану;
3) обеспечить допуск в следственный изолятор иных лиц, привлекаемых для участия в следственных действиях;
4) произвести обыск, выемку, наложение ареста на имущество лица, заключенного под стражу хранящееся на складе учреждения или находящееся в личном пользовании.
164. Подозреваемые и обвиняемые получают для хранения на руки под расписку от администрации следственного изолятора следующие документы: копию обвинительного заключения, извещение о замене следователя, защитника, судьи, копию постановления о возбуждении уголовного дела по другой статье Уголовного Кодекса Республики Казахстан, копию приговора или определения суда.
165. Извещение о рассмотрении дела кассационной инстанцией; извещение о продлении срока содержания под стражей; извещение о перечислении из одного органа за другим объявляются подозреваемым и обвиняемым под расписку и приобщаются к их личным делам.
166. Подозреваемые и обвиняемые перед отправкой для участия в следственных действиях за пределами следственного изолятора или в судебных заседаниях должны получить горячее питание. Они должны быть одеты по сезону, иметь опрятный внешний вид. В необходимых случаях указанные лица обеспечиваются сухим пайком.
Глава 18.
Порядок применения мер поощрения и взыскания к лицам,
содержащимся в следственном изоляторе
167. Меры поощрения и взыскания применяются ко всем подозреваемым и обвиняемым, содержащимся в следственном изоляторе в порядке, предусмотренном Законом о порядке и условиях содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений. В качестве мер поощрения могут применяться:

1) бұрын қолданылған шараны мерзімінен бұрын алып тастау;
2) кәмелетке толмаған сезіктілер мен айыпталушыларға спорт сабақтарына арналған жайларға қосымша баруға, сондай-ақ уақытын пайдаланудың басқа да нысандарына рұқсат беру қолданылуы мүмкін.
168. Карцерге қамау түріндегі шара тергеу изоляторы бастығының дәлелді қаулысы (N 12 қосымша) бойынша қолданылады. Жазалауды қолдану туралы бұйрықтар, қаулылар жазаланушыға қолхатын алу арқылы жарияланады. Бұйрықтың көшірмесі немесе одан үзінді, қаулы тексеру материалдарымен бірге сол адамның жеке ісіне қосылады.
Ауызша жарияланғандардан басқа барлық көтермелеудер мен жазалауларды корпус бойынша аға қызметкер камералық карточкаларға енгізеді және тәрбие бөлімі жүргізетін қамауға алынған адамдарды жазалаулар мен көтермелеулерді есепке алу кітабында (N 13 қосымша) есепке алады. Сонымен қатар, кезекші карцерге қамалған адамдардың есебін карцерге қамалған адамдарды есепке алу кітабында жүргізеді.
169. Карцерге қамау арқылы жазаланғандарға мұқият тінту жүргізіледі және олар карцерлерге бекітілген киімдерді киеді.
Карцерге қамалған адамның тергеушіге немесе сотқа шақырылуы, сондай-ақ тергеу изоляторынан уақытша кетуі оны қолданылған жазаны әрі қарай өтеуден босатпайды. Бұл жағдайда тергеу изоляторында ұзақтығы бір тәуліктен астам болмаған уақыты карцерде ұсталу мерзіміне есептелмейді.
Карцерге қамалған адамды санитарлық өңдеу ол шараны өтегеннен кейін, ал дәрігердің (фельдшердің) нұсқауы бойынша оның карцерде ұсталу кезеңінде де жүргізіледі. Дәрігердің (фельдшердің) сырқаттанғанды карцерден мерзімінен бұрын босату қажеттілігі туралы нұсқауы дереу орындауға жатады.
Карцерлер сипаттамаға (N 14 қосымша) сәйкес жабдықталады.
19. сезiктiлер мен айыпталушыларды тергеу изоляторы
бастығының немесе оның уәкiлiнiң жеке қабылдауы
170. Сезiктiлер мен айыпталушыларды тергеу изоляторының бастығы немесе оның уәкiлi демалыс және мереке күндерiнен басқа уақытта күн сайын жұмыс уақытында жеке қабылдайды.
171. Сезiктiлер мен айыпталушыларды тергеу изоляторы бастығынан басқа оның орынбасарлары және кесте бойынша бөлiм бастықтары да жеке қабылдайды, бұл туралы сезiктiлер мен айыпталушыларға хабарланады, қажет болғанда аталған лауазымды адамдар сезiктiлер мен айыпталушыларды қосымша кестеден тыс уақытта да қабылдайды.
172. Сезiктiлер мен айыпталушыларды жеке қабылдауға жазуды тергеу изоляторы қызметкерлерi күн сайын камераларды аралаған кезде жүзеге асырады. Қабылдау туралы тергеу изоляторы бастығының атына жазбаша өтiнiш берiледi немесе ауызша айтылады және берген уақытына қарай кезек тәртiбiмен жеке қабылдау журналына тiркеледi, күзет қамауындағы адамның қандай лауазым иесiнiң қабылдауында болғысы келетiнi атап көрсетiледi.

1) досрочное снятие ранее наложенного взыскания;
2) разрешение на дополнительное посещение помещения для спортивных занятий, а также на другие формы проведения досуга несовершеннолетним подозреваемым и обвиняемым.
168. Взыскание в виде водворения в карцер налагается мотивированным постановлением начальника следственного изолятора (приложение N 12). Приказы, постановления о наложении взыскания объявляются наказанному под расписку. Копия приказа или выписка из него, постановление вместе с материалами проверки приобщаются к личному делу на это лицо.
Все поощрения и взыскания, кроме объявленных устно, заносятся старшим по корпусу в камерные карточки и учитываются в книге учета взысканий и поощрений подозреваемых и обвиняемых (приложение N 13), которая ведется воспитательным отделом. Кроме того, учет лиц, водворенных в карцер, ведется дежурным в книге учета лиц, водворенных в карцер.
169. Наказанные водворением в карцер подвергаются тщательному обыску и переодеваются в одежду, закрепленную за карцерами.
Вызов к следователю или в суд, а также временное убытие из следственного изолятора лица, водворенного в карцер, не освобождает его от дальнейшего отбывания наложенного взыскания. В этом случае время отсутствия в следственном изоляторе продолжительностью более суток в срок содержания в карцере не засчитывается.
Санитарная обработка лица, водворенного в карцер, проводится после отбытия им взыскания, а по указанию врача (фельдшера) и в период содержания его в карцере. Указание врача (фельдшера) о необходимости досрочного освобождения из карцера заболевшего подлежит немедленному исполнению.
Карцеры оборудуются согласно описанию (приложение N 14).
Глава 19.
Личный прием подозреваемых и обвиняемых начальником
следственного изолятора или уполномоченными им лицами
170. Личный прием подозреваемых и обвиняемых начальником следственного изолятора или уполномоченными им лицами осуществляется ежедневно, кроме выходных и праздничных дней в течение рабочего времени.
171. Кроме начальника следственного изолятора личный прием подозреваемых и обвиняемых ведут его заместители и начальники отделов по графику, который доводится до сведения подозреваемых и обвиняемых при необходимости указанные должностные лица могут осуществлять личный прием подозреваемых и обвиняемых дополнительно вне графика.
172. Запись подозреваемых и обвиняемых на личный прием осуществляется ежедневно во время обхода камер сотрудниками следственного изолятора. Заявления о приеме подаются письменно на имя начальника следственного изолятора или делаются устно и регистрируются в порядке очередности их подачи в журнале личного приема с указанием должностного лица, к которому лицо, заключенное под стражу, хотело бы попасть на прием.

173. Қабылдау өтiнiш беруiне және жеке қабылдау журналындағы реттiк номерiне қарай кезек тәртiбiмен жүргiзiледi. Қабылдау аяқталған соң журналда оның нәтижесi жазылып қойылады, ал, жеке қабылдауды сұраған өтiнiшiнде ол туралы белгi қойылады. Өтiнiш күзет қамауындағы адамның жеке iсiне тiгiледi.
174. Тергеу изоляторының бастығы, оның орынбасарлары немесе бөлiм бастықтары сезiктiлер мен айыпталушылардың туыстарын немесе басқа адамдарды жеке қабылдауды келушiлер бөлмесiнде iлiнiп тұратын кесте бойынша тергеу изоляторының қабылдау бөлмесiнде жүзеге асырады. Азаматтардың жеке қабылдауға жазылуы да осы бөлмеде жүргiзiледi. Аталған лауазымды қызметкерлер қажет болған жағдайда азаматтарды олардың өтiнiштерi бойынша белгiленген кестеден тыс уақытта да қабылдайды.
175. Сезiктiлер мен айыпталушылардың туыстарын және басқа адамдарды жеке қабылдаудың нәтижелерi арнайы журналда белгiленедi.
20. Тергеу изоляторында өлген адамдар
денелерiнiң берiлуi
176. Тергеу изоляторының әкімшілігі күзет қамауындағы адамның өлімі туралы оның жеке ісінде көрсетілген туыстарына, осы факт бойынша тексеру жүргізетін прокурорға, сондай-ақ өндірісінде қылмыстық іс бар адамға немесе органға дереу хабарлайды.
Егер өлген адамның туыстары тергеу изоляторы орналасқан қалада тұрмаса хабар телеграф арқылы жіберіледі.
Шетел азаматтарының өлімі туралы Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына, Сыртқы істер министрлігіне, Ішкі істер министрлігіне және Ұлттық қауіпсіздік комитетіне дереу хабарланады. Сонымен қатар бас бостандығынан айыру орындарында заңның қолданылуын қадағалайтын прокурорға, сондай-ақ өлген адам азаматы болып саналатын мемлекеттің еншілігіне немесе өкілдігіне жазбаша түрде хабарланады.
177. Күзет қамауында өлген адамның денесі алуды талап еткенге дейін, бірақ жеті тәуліктен асырылмай немесе өкілетті органның өлім фактісі бойынша тексеруді аяқтағанға дейін денсаулық сақтау органының жақын жердегі емдеу мекемесіндегі мәйітханаға тапсырылады. Өлген адамның денесін алуға оның туыстарының айрықша құқығы бар. Олар болмағанда немесе денені алудан бас тартса, ол дене беруді талап еткен адамға беріледі.
178. Өлген адамның денесі беруді талап еткен адамның жазбаша өтініші бойынша өндірісінде қылмыстық іс бар адамның немесе органның рұқсатымен беріледі. Өлген адамның денесін алу үшін төлқұжатын немесе жеке басын куәландыратын құжатын көрсетуі керек.
179. Өлген адамның туыстарына немесе басқа адамдарға өлгені туралы куәлік алу үшін қайда бару керектігі түсіндіріледі. Жерлеу жабдықтарымен өлген адамның денесін беруді талап еткен адам қамтамасыз етеді. Жерлеу оның есебінен жүзеге асырылады.

173. Прием ведется в порядке очередности подачи заявлений и их порядкового номера в журнале личного приема. После окончания приема в журнале фиксируются его результаты, а на заявлении о личном приеме делается об этом отметка. Заявление подшивается в личное дело лица, заключенного под стражу.
174. Личный прием начальника следственного изолятора, его заместителями или начальниками отделов родственников подозреваемых и обвиняемых или иных лиц производится в приемной следственного изолятора по графику, который вывешивается в помещении для посетителей. В этом же помещении производится запись граждан на личный прием. Указанные должностные лица при необходимости могут принять граждан по их просьбе вне установленного графика.
175. Результаты личного приема родственников подозреваемых и обвиняемых и иных лиц фиксируются в специальном журнале.
Глава 20.
Выдача тел подозреваемых и обвиняемых, умерших в
следственных изоляторах
176. О смерти лица, заключенного под стражу, администрация следственного изолятора незамедлительно сообщает его близким родственникам, указанным в личном деле, прокурору, который проводит проверку по данному факту, а также лицу или органу, в производстве которого находится уголовное дело.
Если родственники умершего проживают не в том городе, где находится следственный изолятор, извещение посылается телеграфом.
О смерти иностранных граждан незамедлительно извещаются Генеральная прокуратура, Министерство иностранных дел, Министерство внутренних дел и Комитет национальной безопасности Республики Казахстан. Кроме того, письменно сообщается прокурору, осуществляющему надзор за применением законов в местах лишения свободы, а также в посольство или иное представительство государства, гражданином которого являлся умерший.
177. Тело умершего лица, заключенного под стражу, передается на хранение в морг ближайшего лечебного учреждения органов здравоохранения до востребования, но не более чем на семь суток, либо до завершения проверки по факту смерти уполномоченным органом. Преимущественное право для получения тела умершего имеют его близкие родственники. При их отсутствии или отказе в получении тела оно может быть выдано востребовавшему его лицу.
178. Выдача тел осуществляется с разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, по письменному заявлению востребовавшего его лица. Для получения тела необходимо предъявить паспорт или документ, удостоверяющий личность.
179. Родственникам умершего и иным лицам разъясняется куда им следует обратиться за получением свидетельства о смерти. Похоронные принадлежности обеспечиваются лицом, востребовавшим тело. Похороны осуществляются за его счет.

180. Егерде өлген адамның туыстары немесе басқа адамдар денені алуға уақытында келе алмаса, олар бұл туралы хабарлауға тиіс және денені белгіленген уақыттан артық сақтау төлемақысын төлеуге тиіс.
181. Күзет қамауындағы өлген адамның денесі белгіленген мерзімде талап етілмесе мемлекет есебінен жерлеуге беріледі.
21. Сезiктiлер мен айыпталушыларды және айыпталушыларды
күзетте ұстаудан босату
182. Соттың тиісті шешімі немесе тергеушінің, анықтау органының, прокурордың қаулысы бойынша сезіктілерді немесе айыпталушыларды күзетте ұстаудан босатуды тергеу изоляторының бастығы жүзеге асырады.
183. Тергеу изоляторының бастығы күзет қамауындағы адамды қамау мерзімі өтуіне дейін 24 сағаттан кешіктірмей тәртіп бойынша өндірісінде қылмыстық іс бар органды немесе адамды, сондай-ақ прокурорды жазбаша түрде хабардар етеді.
184. Егер бұлтартпау шаралары ретінде қамауға алудың заңмен белгіленген уақыты өтуі бойынша күзет қамауындағы адамды босату туралы шешім, немесе бұлтартпау шарасы ретінде қамауға алу мерзімін ұзарту туралы немесе бұл шешім туралы хабарлама келіп түспесе, тергеу изоляторының бастығы оны өзінің қаулысымен босатады.
185. Босату соттың тиісті шешімін, тергеушінің, анықтау органының немесе прокурордың қаулысын алғаннан кейін келесі күннің бірінші жартысында немесе күзет қамауында ұстау мерзімі өтіп кетуіне байланысты прокурордың, өндірісінде қылмыстық іс бар органның немесе адамның хабарламасы елеусіз қалғанда жүргізіледі.
186. Күзет қамауындағы адамды нақты босатуға дейін тұтқынға ұстау мерзімін ұзарту туралы хабар түскен жағдайда тергеу изоляторының бастығы өзінің қаулысын бұзады және бұл туралы прокурорды хабарландырады.
187. Күзет қамауындағы адам тұтқыннан босағанда оған жеке құжаттары, заттары, жеке есеп шотында сақтаулы ақшалары, сондай-ақ оның тұтқындалу мерзімі және босатылу негіздері көрсетілген анықтама беріледі.
188. Тұтқыннан босаған күзет қамауындағы адамның жеке есеп шотында тұратын мекеніне теміржолмен, автокөлікпен немесе судағы транспортпен жетуіне қажет, жол үстіндегі азығына, киіміне және жыл мерзіміне сай аяқ киіміне жетерлік ақша сомасы болмаса, ол тергеу изоляторы бастығының атына себебін айтып өзін қажеттіліктермен қамтамасыз етуін сұрап, өтініш жазады. Мекеме басшысы тұтқыннан босаған адамға тұратын мекеніне жететін жол ақысының құнына, тамағына, киіміне және жыл мезгіліне сай аяқ киіміне төлеу үшін ақша беру.
Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің
қылмыстық-атқару жүйесі Комитеті
Приложение N 1
К Правилам внутреннего распорядка
следственных изоляторов Министерства
внутренних дел Республики Казахстан <*>
РҚАО-ның ескертуі: N 1 қосымшаның қазақша ресми аудармасы
болмағандықтан орысша мәтінді қараңыз
Қазақстан Республикасының
Iшкi iстер министрлiгi
тергеу изоляторларының
iшкi тәртiп ережесiне
N 2 қосымша
Сезiктiлер мен айыпталушылардың жүрiп-түру ережелерi
1. Тергеу изоляторларында ұсталушы сезiктiлер мен айыпталушылардың мiндеттерi:
1) Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi тергеу изоляторының iшкi тәртiп Ережелерiмен және заңмен белгiленген күзетте ұстау тәртiбiн сақтау;
2) тергеу изоляторы әкiмшiлiгiнiң заңды талаптарын орындау;
3) гигиена және санитария талаптарын сақтау;
4) күнделiктi серуенге шығу;
5) өрт қауiпсiздiгi ережелерiн сақтау;
6) тергеу изоляторының мүлiктерiне ұқыпты қарау;
7) кезекшiлiк тәртiппен камераларды және басқа жайларды жинау;
8) тергеу изоляторы қызметкерлерiнiң, сезiктiлер мен айыпталушылардың, сондай-ақ басқа да адамдардың намысын қорлайтын әрекеттер жасамау;
9) тергеу изоляторының қызметкерлерiне, сондай-ақ күзетте ұстау тәртiбiн қамтамасыз етушi басқа адамдардың қызметтiк мiндеттерiн атқаруға бөгет болмау;
10) өз өмiрiне және басқа адамның денсаулығына қауiп төндiретiн қасақана әрекеттер жасамау;

180. Если родственники умершего или иные лица не в состоянии своевременно прибыть для получения тела они должны сообщить об этом и оплатить стоимость его хранения сверх установленного срока.
181. Невостребованное в указанный срок тело умершего лица, заключенного под стражу, передается захоронению за счет государства.
Глава 21.
Освобождение подозреваемых и обвиняемых из-под стражи
182. Освобождение подозреваемых и обвиняемых из-под стражи производится начальником следственного изолятора по получении соответствующего решения суда либо постановления следователя, органа дознания или прокурора.
183. Начальник следственного изолятора обязан не позднее чем за 24 часа до истечения срока ареста лица, заключенного под стражу, как правило письменно, уведомить об этом орган или лицо, в производстве которого находится уголовное дело, а также прокурора.
184. Если по истечении установленного законом срока ареста в качестве меры пресечения соответствующее решение об освобождении лица, заключенного под стражу, либо о продлении срока ареста в качестве меры пресечения или сообщение об этом решении не поступило, начальник следственного изолятора освобождает его своим постановлением.
185. Освобождение производится в первой половине следующего дня после получения соответствующего решения суда, постановления следователя, органа дознания или прокурора, либо после истечения срока содержания под стражей, если уведомление прокурора, лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, осталось без внимания.
186. В случае поступления извещения о продлении срока ареста до фактического освобождения лица, заключенного под стражу, начальник следственного изолятора отменяет свое постановление, о чем ставит в известность прокурора.
187. Лицу, заключенному под стражу, освобожденному из-под стражи, выдаются личные документы, вещи, деньги, хранящиеся на его лицевом счете, а также справка, в которой указывается срок его ареста и основания освобождения.
188. При отсутствии у лица, заключенного под стражу, освобожденного из-под стражи, суммы денег на лицевом счете, необходимой для проезда к месту жительства железнодорожным, автомобильным или водным транспортом, на питание во время пути, а также одежды и обуви по сезону, он пишет мотивированное заявление на имя начальника следственного изолятора с просьбой обеспечить его необходимым. Начальник учреждения принимает решение о выдаче лицу, освобожденному из-под стражи денег на оплату стоимости билета для проезда к месту жительства, питания, одежды и обуви по сезону.
Комитет уголовно-исполнительной системы
МВД Республики Казахстан
Приложение N 1
К Правилам внутреннего распорядка
следственных изоляторов Министерства
внутренних дел Республики Казахстан
Книга
замечаний и предложений лиц,
инспектирующих следственный изолятор
-----------------------------------------------------------
(название следственного изолятора)
Начата: "___" _____________  ____г.
Окончена: "___" _____________  ____г.
-------------------------------------------------------------------------
N  ! Дата  !Должность,звание !Содержание !Предло-!Сроки      ! Принятые
п/п !       !инспектирующего  !замечаний  !жение  !исполнения ! меры
-------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------
Примечания:
1. Книга должна быть пронумерована, прошнурована, заверена соответствующей подписью и опечатана сургучной печатью. Хранится книга у начальника следственного изолятора.
2. Книга предъявляется для просмотра и производства в ней соответствующих записей лицам, имеющим право инспектирования следственных изоляторов.
3. Инспектирующий вносит в книгу основные замечания и предложения по всем вопросам в пределах своей компетенции. При этом указываются сроки устранения выявленных недостатков.
4. В сроки, установленные инспектирующим, начальник следственного изолятора обязан донести вышестоящему начальнику об устранении недостатков.
Приложение N 2
К Правилам внутреннего распорядка
следственных изоляторов Министерства
внутренних дел Республики Казахстан
Правила поведения подозреваемых и обвиняемых
1. Подозреваемые и обвиняемые, содержащиеся в следственных изоляторах, обязаны:
1) соблюдать порядок содержания под стражей, установленный Законом и Правилами внутреннего распорядка следственных изоляторов Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
2) выполнять законные требования администрации следственного изолятора;
3) соблюдать требования гигиены и санитарии;
4) выходить на ежедневную прогулку;
5) соблюдать правила пожарной безопасности;
6) бережно относиться к имуществу следственного изолятора;
7) проводить уборку камер и других помещений в порядке очередности;
8) не совершать действий, унижающих достоинство сотрудников следственного изолятора, подозреваемых и обвиняемых, а также других лиц;
9) не препятствовать сотрудникам следственного изолятора, а также иным лицам, обеспечивающим порядок содержания под стражей, в выполнении ими служебных обязанностей;
10) не совершать умышленных действий, угрожающих собственной жизни и здоровью других лиц;

11) белгiленген iшкi тәртiптi сақтау;
12) өзара және тергеу изоляторы қызметкерлерiмен сөйлескенде сыпайы болу;
13) тергеу изоляторының қызметкерiне "Сiз" деп тiл қату және оларды "азамат" немесе "азаматша" деп және әрi қарай шенiне немесе лауазымына қарай "азамат бастық" деп атау;
14) камераға тергеу изоляторының қызметкерi кiргенде олардың әмiрiмен орнынан тұру және көрсетiлген орында тiзiлiп тұру;
15) сырт пiшiнiн ұқыпты ұстау;
16) айдауылмен жүргенде немесе тергеу изоляторының қызметкерлерiне iлесiп жүргенде қолдарын артына ұстау;
17) тергеу изоляторы қызметкерлерiнiң, басқа да лауазымды адамдардың талабы бойынша өзiнiң аты-жөнiн және тегiн айту;
18) тыныштықты сақтау;
19) камерада кезек тәртiбiмен кезекшiлiк атқару.
2. Камера кезекшiсiнiң мiндеттерi:
1) камераға тергеу изоляторының қызметкерi кiргенде камерада отырған сезiктiлер мен айыпталушылардың саны туралы баяндау;
2) камера инвентарының, жабдықтардың және басқа да мүлiктердiң сақталуын бақылау;
3) камерада ұсталушы сезiктiлер мен айыпталушылар үшiн ыдыстар алуға және оны беру;
4) камераның тазалығын бақылау;
5) камераның еденiн сыпыру мен жуу, камераның сантехникалық торабын тазалау, серуен соңында серуендеу ауласын жинау;
6) ауыз суға арналған ыдысты жуу.
3. Сезiктiлер мен айыпталушыларға тыйым салынатын жағдайлар:
1) сақтауға және пайдалануға тыйым салынған құралдарды, заттарды және тамақ өнiмдерiн сәлемдемелермен және посылкалармен алу, оларды өзiмен бiрге ұстауға;
2) басқа камерадағы сезiктiлер мен айыпталушылармен немесе тергеу изоляторының басқа жайларындағы адамдармен сөйлесуге, қандайда бiр заттарды беруге, олармен хат алысуға немесе тықылмен белгi бiлдiруге;
3) сөйлесудiң белгiленген тәртiбiн бұзуға, еркiндiкте жүрген немесе бас бостандығынан айыру орнында жазасын өтеп кеткен адамдарға қандайда бiр заттар беруге және олармен хат алысуға;
4) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз камерадан және басқа режимдi корпустан шығуға;
5) тергеу изоляторы объектiлерiнiң күзет желiсiн бұзуға;
6) алкогольдi iшiмдiктер дайындауға және iшуге, есiрткi және психотроптық заттарды пайдалануға;
7) материалдық және басқа табыс табу мақсатымен стол ойындарын ойнауға;
8) өздерiне немесе басқа адамдарға татуировка қондыруға;
9) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз жатақ орнын ауыстыруға және бүркемелеуге;
10) қолдан жасалған электр құралдарын пайдалануға;
11) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз электр құралдарын пайдалануға;
12) камерада от жағуға;
13) жануарлар ұстауға;
14) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз сантехника, жарықбергiш және басқа құралдарды жөндеуге немесе камера жарығын өзгертуге;

11) соблюдать установленный распорядок дня;
12) быть вежливым между собой и в обращении с сотрудниками следственного изолятора;
13) обращаться к сотрудникам следственного изолятора на "Вы" и называть их "гражданин" или "гражданка" и далее по званию или по должности, либо "гражданин начальник";
14) при входе в камеры сотрудников следственного изолятора по их команде вставать и выстраиваться в указанном месте;
15) иметь опрятный внешний вид;
16) при движении под конвоем или в сопровождении сотрудников следственного изолятора держать руки назад;
17) по требованию сотрудников следственного изолятора, иных должностных лиц сообщать свою фамилию, имя, отчество;
18) соблюдать тишину;
19) дежурить по камере в порядке очередности.
2. Дежурный по камере обязан:
1) при входе в камеру сотрудников следственного изолятора докладывать о количестве подозреваемых и обвиняемых, находящихся в камере;
2) следить за сохранностью камерного инвентаря, оборудования и другого имущества;
3) получать для лиц, содержащихся в камере, посуду и сдавать ее;
4) следить за чистотой в камере;
5) подметать и мыть пол в камере, производить уборку камерного санузла, прогулочного двора по окончании прогулки;
6) мыть бачок для питьевой воды.
3. Подозреваемым и обвиняемым запрещается:
1) иметь при себе, получать в посылках и передачах, приобретать, хранить и пользоваться предметами, веществами и продуктами питания, запрещенными к хранению и использованию;
2) вести переговоры, осуществлять передачу каких-либо предметов лицам, содержащимся в других камерах или иных помещениях следственного изолятора, перестукиваться или переписываться с ними;
3) нарушать установленный порядок ведения переговоров, передачи каких-либо предметов и переписки с лицами, находящимися на свободе или отбывающими наказание в местах лишения свободы;
4) без разрешения администрации выходить из камер и других помещений режимных корпусов;
5) нарушать линию охраны объектов следственных изоляторов;
6) изготовлять и употреблять алкогольные напитки, употреблять  наркотические и психотропные средства;
7) играть в настольные игры с целью извлечения материальной или иной выгоды;
8) наносить себе или иным лицам татуировки;
9) занавешивать и менять без разрешения администрации спальные места;
10) пользоваться самодельными электроприборами;
11) пользоваться электроприборами без разрешения администрации;
12) разводить открытый огонь в камере;
13) содержать животных;
14) без разрешения администрации производить ремонт сантехники, осветительных и других приборов или регулировку освещения в камере;

1. Тергеу изоляторының әкiмшiлiгi заңның 25-бабына сәйкес тиiстi жағдай болғанда сезiктiлер мен айыпталушыларды мынандай қосымша ақылы тұрмыстық, медициналық, сауықтыру және басқа да қызмет түрлерiмен қамтамасыз етедi:
1) емдеудiң жеке түрлерiмен;
2) денсаулық сақтау органдарының маман-дәрiгерлерiнiң кеңесiмен;
3) киiмдi және iш киiмдi жөндеу және жуумен;
4) аяқ киiм жөндеумен;
5) шашты сәнмен алу, шашты сәндеумен, қырынумен;
6) тергеу изоляторының жеке құрамы үшiн асханадан тамақ жеткiзумен;
7) электр қайнатқышты, электр ұстарасын, электр желдеткiштi, тоңазытқышты, радиоқабылдағышты және теледидарды уақытша пайдаланумен;
8) заңгерлiк кеңеспен;
9) мекемеде ұсталушы адамның жеке iсiндегi құжаттардың көшiрмесiн алумен;
10) тамақ өнiмдерiн және өндiрiс тауарларын берудi рәсiмдеу бланкiлерiн сатумен;
11) тұрмыстық жағдайы жақсартылған камералар берумен;
2. Тергеу изоляторының қызметкерлерiне және тиiстi дайындығы мен лицензиялары бар осы мақсатқа тартылған мамандарға көрсетiлетiн қосымша ақылы қызмет сезiктiлер мен айыпталушыларға да көрсетiлуi мүмкiн.
3. Қосымша ақылы қызмет көрсетiлуi үшiн күзет қамауындағы адам тергеу изоляторы бастығының атына оның жеке есеп шотынан ақылы көмек көрсету үшiн ақша бөлуiн сұрап өтiнiш жазады. Тергеу изоляторының жауапты қызметкерi күзет қамауындағы адамның жеке есеп шотында ақшаның бар екенiн және тиiстi сомасын тексерiп, өтiнiшке белгi жасайды, бұдан кейiн тергеу изоляторының бастығы өтiнiштiң мәнi бойынша шешiм қабылдайды.
4. Қызмет ақысын төлеу жергiлiктi жерде қолданылатын бағамен белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
16-қосымша <*>
Ескерту: 16-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 29 қазандағы N 769 бұйрығымен .  V011700_
Жалпы камералардың сипаттамасы
Сезiктiлер мен айыпталушылар ұсталатын камералар құрылымының сыртқы қоршаған ортадан және аралас үй-жайлардан сенiмдi оқшаулануы қамтамасыз етiлуi тиiс. Камералардың жоспарлы нысаны оларды есiктегi "көзшеден" шолудың ыңғайлы болуын қамтамасыз етуi керек.
Камераларда көлемi 90х200 сантиметр (бұдан әрi - см.) қосарлы есiктердiң болуы ескерiлуi тиiс. Еденнен 95 сантиметр биiктiк деңгейде тамақ таратуға арналған 18х22 см. терезе орнатылады. Жалпы камераларды габаритi 1,88х0,65 метр екi қатарлы төсектермен, үстелдiң енi және ағаш орындықтардың ұзындығы әр адамға 0,4 метрден келетiн етiп, киiм iлу үшiн жасалған орынға ұзынынан бiр метрге 5 орыннан келетiн етiп жабдықтау қажет. Бұл орындарды еденнен төбеге дейiн жасап, 0,7 метр деңгейiнде және 2,3 метр тақтайдан жасалған, металл рамкада бекiтiлген екi сөремен бөлiнуi тиiс. Камералардағы барлық құралдар еденге бекiтiлуi керек.
Әр камерада қол жуғыштан және дәреталғыштан тұратын санитарлық желi (су ағызғыш ыдысы жоқ) жабдықталады. Су ағызғыш ыдыстардың орнатылуы мүмкiн, бiрақ оны монтаждау дәлiзде (мүмкiндiгi бойынша киiм iлу үшiн жасалған орында) орындалады, ал суды ағызып жiберетiн құралдар кнопкалы қондырғы түрiнде камераға шығарылады. Санитарлық желi шымылдық қоршаумен бөлiнедi.

1. В соответствии со статьей 25 Закона администрация следственного изолятора обеспечивает подозреваемых и обвиняемых при наличии соответствующих условий следующие дополнительные платные бытовые, медицинские, оздоровительные и иные виды услуг:
1) отдельные виды лечения;
2) консультации врачей - специалистов органов здравоохранения;
3) стирка и ремонт одежды и нательного белья;
4) ремонт обуви;
5) модельная стрижка, укладка волос на голове, бритье;
6) доставка блюд из столовой для личного состава следственного изолятора;
7) выдача во временное пользование электрокипятильником, электробритв, электровентиляторов, холодильников, радиоприемников и телевизоров;
8) юридические консультации;
9) снятие копий документов, имеющихся в личном деле лица, содержащегося в учреждении;
10) продажа бланков гражданам для оформления передач продовольственных и промышленных товаров;
11) предоставление камеры с улучшенными бытовыми условиями.
2. Дополнительные платные услуги подозреваемым и обвиняемым могут оказываться как сотрудниками следственных изоляторов, так и привлеченными для этих целей, специалистами, имеющими соответствующую подготовку и лицензию.
3. Для получения дополнительной платной услуги лицо, заключенное под стражу, пишет заявление на имя начальника следственного изолятора с просьбой снять деньги с его лицевого счета на оказание платной услуги. Ответственный сотрудник следственного изолятора проверяет наличие соответствующей суммы денег на лицевом счете лица, заключенного под стражу, и делает отметку на заявлении, после чего начальник следственного изолятора принимает решение по существу просьбы.
4. Оплата услуг производится в установленном порядке в соответствии с действующими в данной местности расценками.
Приложение N 16 <*>
Сноска. Правила дополнены новым приложением 16 - приказом Министра внутренних дел РК от 29 октября 2001 года N 769 V011700_ .
Описание общих камер
Устройство камер, в которых содержатся подозреваемые и обвиняемые, должно обеспечивать надежную изоляцию от внешней окружающей среды и смежных помещений. Планировочная форма камер должна обеспечивать наилучший обзор их через "глазок" дверного полотна.
Двери в камерах предусматриваются двойными, размерами 90 х 200 сантиметров (далее - см.). На высоте 95 см. от уровня пола устраивать форточки 18 х 22 см. для раздачи пищи. Общие камеры необходимо оборудовать двухъярусными койками с габаритными размерами в плане 1,88 х 0,65 метров, деревянными столами из расчета периметра столов и длины деревянных скамеек по 0,4 метра на человека, нишей для одежды с плечиками из расчета 5 мест на один погонный метр ниши. Ниши следует делать от пола до потолка и разделять на уровне 0,7 метра и 2,3 метра двумя полками из досок, скрепленных металлической рамкой. Все оборудование камер прикреплять к полу.
В каждой камере оборудуется санитарный узел из умывальника и унитаза
(без смывного бачка). Допускается установка смывных бачков, но монтаж их
выполняется в коридоре (по возможности в нишах), а приборы для спуска воды
выводятся в камеру в виде кнопочного устройства. Санитарный узел
отделяется перегородкой.

Терезенiң iшкi жағынан қабырғадан 25-30 см. дөңесi бар, терезе ойығына жетудi шектейтiн темiр тор орнатылады. Барлық камераларда сырланған тақтай едендер салынады.

С внутренней стороны окон устанавливать выпуклые на 25-30 см. от
стены решетки, ограничивающие доступ к оконному проему. Во всех камерах
устраивать полы дощатые крашенные.