Сақтандыру резервтерін орналастыру тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының ҚАУЛЫСЫ .1999 жылғы 25 желтоқсан N 440. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 тамыздағы N 310 қаулысымен (V032514).
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Сақтандыру туралы" Заң күшi бар Жарлығының 37-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi үлттық комиссиясымен келiсiлген Сақтандыру резервтерiн орналастыру тәртiбi туралы нұсқаулық бекiтiлсiн және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары осы қаулы күшiне енген күннен бастап алты ай iшiнде Сақтандыру резервтерiн орналастыру тәртiбi туралы нұсқаулықта белгiленген талаптарға сәйкес сақтандыру резервтерiн орналастыру тәртiбiн қамтамасыз ететiн болсын.
3. Сақтандыруды қадағалау департаментi (Мекiшев А.А.):
1) Заң департаментiмен (Шарiпов С.Б.) бiрлесiп Сақтандыру резервтерiн орналастыру тәртiбi туралы нүсқаулықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын.
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны және Сақтандыру резервтерiн орналастыру тәртiбi туралы нұсқаулықты Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң мүдделi бөлiмшелерiне және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жiберсiн.
4. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Төрағасы Г.А.Марченкоға жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының              Қазақстан Республикасының
Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық      Ұлттық Банкі Басқармасының
комиссиясымен                         1999 жылғы 25 желтоқсандағы
КЕЛІСІЛГЕН                              N 440 қаулысымен
1999 жылғы 25 желтоқсан                        БЕКІТІЛГЕН
N 526-1
САҚТАНДЫРУ РЕЗЕРВТЕРIН ОРНАЛАСТЫРУ ТӘРТIБI ТУРАЛЫ
НҰСҚАУЛЫҚ
Осы нұсқаулық сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының (бұдан әрi - сақтандыру ұйымдары) қаржылық тұрақтылығын және сақтандыру өтемдерiн уақытында төлеудi қамтамасыз ету мақсатында және Қазақстан Республикасы Президентінің "Сақтандыру туралы" Заң күшi бар Жарлығының 37-бабының 2-тармағына сәйкес қабылданды және сақтандыру ұйымдарының сақтандыру резервтерiн орналастыру тәртiбiн айқындайды.
1. Сақтандыру ұйымдары сақтандыру резервтерiн осы Нұсқаулықтың 2-тармағында көрсетiлген резервтiк активтерге инвестициялауға мiндеттi, сөйтiп осы Нұсқаулықтың 4-тармағына сәйкес есептелетiн резервтiк активтердiң жалпы құны сақтандыру резервтерiнiң жалпы сомасынан төмен болмауы тиiс.

Об утверждении Инструкции о порядке размещения страховых резервов
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 декабря 1999 года N 440. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7.02.2000 г. за N 1044. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 августа 2003 года N 310 (V032514)
В соответствии с пунктом 2 статьи 37 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О страховании" U952475_  Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке размещения страховых резервов, согласованную с Национальной Комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам, и ввести ее в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Страховым (перестраховочным) организациям в течение шести месяцев со дня вступления в силу настоящего постановления обеспечить порядок размещения страховых резервов в соответствии с требованиями, установленными Инструкцией о порядке размещения страховых резервов.
3. Департаменту страхового надзора (Мекишев А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Инструкции о порядке размещения страховых резервов;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Инструкцию о порядке размещения страховых резервов до сведения заинтересованных подразделений Национального Банка Республики Казахстан и страховых (перестраховочных) организаций.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Национального Банка
Инструкция о порядке размещения страховых резервов
Настоящая Инструкция принята с целью обеспечения финансовой устойчивости и своевременности выплаты страховыми и перестраховочными организациями (далее - страховые организации) страховых возмещений и в соответствии с пунктом 2 статьи 37 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О страховании" U952475_  определяет порядок размещения страховой организацией страховых резервов.
1. Страховые организации обязаны инвестировать страховые резервы в резервные активы, указанные в пункте 2 настоящей Инструкции, таким образом, чтобы общая стоимость резервных активов, учитываемая в соответствии с пунктом 4 настоящей Инструкции, была не меньше общей суммы страховых резервов.

2. Резервтiк активтер қатарына мына активтер жатады:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздары (оның iшiнде басқа мемлекеттердiң заңдарына сәйкес эмитацияланғандары), сонымен бiрге жергiлiктi атқарушы органдар шығарған, "Қазақстанның қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамының сауда жүйелерiнiң айналысына жiберiлген және Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы зейнетақы активтерi есебiнен сатып алуға рұқсат еткен мемлекеттiк бағалы қағаздар;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң екiншi деңгейдегi банктердi халықаралық стандарттарға көшiру тәртiбi туралы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң талаптарына сәйкес халықаралық стандарттарға көшу бойынша бiрiншi топқа жатқызылған Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктердегi немесе:
- резидент еместерiнiң кез келген рейтинг агенттiгiнiң "А" санатынан төмен емес ұзақ мерзiмдi, қысқа мерзiмдi және дербес рейтингi бар бас банктерiнiң тiзбесiн Қазақстан Республикасының Yлттық Банкi бекiтетiн еншiлес банктердегi;
- Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының қаулысымен халықаралық стандарттарға көшу жөнiндегi бағдарламаның талаптарын орындаған деп танылған банктердегi мерзiмдiк салымдар мен талап ету салымдары (соның iшiнде шетел валютасымен);
3) Қазақстан эмитенттерiнiң акциялары (оның iшiнде басқа мемлекеттердiң заңдарына сәйкес осындай акцияларға шығарылған депозитарлық қолхаттар (АDR, GDR) мен "Қазақстанның қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамының "А" санатындағы бағалы қағаздарының ресми тiзiмiне енгiзiлген Қазақстан эмитенттерiнiң облигациялары;
4) "Қазақстанның қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамы сауда жүйелерiнiң айналысына жiберiлген және Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы зейнетақы активтерi есебiнен сатып алуға рұқсат еткен ипотекалық облигациялар;
5) кассадағы ақша.
3. Резервтiк активтер құрамынан мыналар шығарылады:
1) сақтандыру ұйымының меншiк құқығына шектеу қойылған активтер (оның iшiнде кепiлге берiлгендерi);
2) "Қазақстанның қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамының "А" санатындағы бағалы қағаздарының ресми тiзiмiнен шығарылған бағалы қағаздар;
3) Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы зейнетақы активтерi есебiнен сатып алуға рұқсат еткен бағалы қағаздар тiзiмiнен шығарылған бағалы қағаздар.
4. Сақтандыру ұйымының резервтiк активтерiнiң құнын активтiң түрiне қарай бағалау мынадай тәртiппен айқындалады:
1) мемлекеттiк бағалы қағаздар мен "Қазақстанның қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамының "А" санатындағы бағалы қағаздарының ресми тiзiмiне енгiзiлген, сатуға арналған және сатуға жарамды Қазақстан эмитенттерiнiң облигациялары үшiн - ағымдағы құны бойынша;

2. К числу резервных активов относятся следующие активы:
1) государственные ценные бумаги Республики Казахстан (в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других государств), включая государственные ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами, допущенные к обращению в торговых системах закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" и разрешенные Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам к приобретению за счет пенсионных активов;
2) срочные вклады и вклады до востребования (в том числе в иностранной валюте) в банках второго уровня Республики Казахстан, отнесенных к первой группе по переходу к международным стандартам в соответствии с требованиями нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан о порядке перехода банков второго уровня к международным стандартам либо:
- дочерних банках, родительские банки - нерезиденты которых, имеют долгосрочный, краткосрочный и индивидуальный рейтинг не ниже категории "А" любого из рейтинговых агентств, перечень которых утверждается Национальным Банком Республики Казахстан;
- признанные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан выполнившими требования программы по переходу к международным стандартам;
3) акции казахстанских эмитентов (в том числе депозитарные расписки (АDR, GDR), выпущенные на такие акции в соответствии с законодательством других государств) и облигации казахстанских эмитентов, включенные в официальный список ценных бумаг закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" категории "А";
4) ипотечные облигации, допущенные к обращению в торговых системах закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" и разрешенные Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам к приобретению за счет пенсионных активов;
5) деньги в кассе.
3. Из состава резервных активов исключаются:
1) активы, на которые право собственности страховой организации ограничено (в том числе переданные в залог);
2) ценные бумаги, исключенные из официального списка ценных бумаг категории "А" закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа";
3) ценные бумаги, исключенные из списка ценных бумаг, разрешенных Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам к приобретению за счет пенсионных активов.
4. Оценка стоимости резервных активов страховой организации в зависимости от вида актива определяется в следующем порядке:
1) для государственных ценных бумаг и облигаций казахстанских эмитентов, включенных в официальный список ценных бумаг закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" категории "А", предназначенных или годных для продажи - по текущей стоимости;

2) мемлекеттiк бағалы қағаздар мен "Қазақстанның қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамының "А" санатындағы бағалы қағаздарының ресми тiзiмiне енгiзiлген, өтеуге дейiн ұсталатын Қазақстан эмитенттерiнiң облигациялары үшiн - сатып алу құны бойынша;
3) "А" санатындағы бағалы қағаздарының ресми тiзiмiне енгiзiлген Қазақстан эмитенттерiнiң облигациялары үшiн - ағымдағы немесе сатып алу құны бойынша, қайсысының құны арзан болуына қарай;
4) "Қазақстанның қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамы сауда жүйелерiнiң айналысына жiберiлген және Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы зейнетақы активтерi есебiнен сатып алуға рұқсат еткен ипотекалық облигациялар бойынша - ағымдағы немесе сатып алу құны бойынша, қайсысының құны арзан болуына қарай;
5) қысқа мерзiмдi салымдар және талап ету салымдары үшiн - салым мөлшерiнде.
Бағалы қағаздардың ағымдағы құны дегенiмiз соңғы мәмiленiң нәтижелерi бойынша немесе "Қазақстанның қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамының саудасындағы соңғы сұраныс бағасы бойынша айқындалып белгiленген баға.
5. Құны шетел валютасымен көрсетiлген резервтiк активтер Қазақстан Республикасы Ұлттiқ Банкiнiң есеп беру күнгi ресми бағамы бойынша бағаланады.
6. Сақтандыру ұйымдары резервтiк активтердi инвестициялауды өтiмдiлiк, пайдалылық және түрiн көбейту талаптарын сақтай отырып жасауға мiндеттi.
7. Өтiмдiлiк - сақтандыру ұйымының активтердi олардың құнын елеулi зиян келмейтiндей бағамен сату жолымен өз мiндеттемелерiн орындауды уақытында қамтамасыз етуге қабiлеттiлiгi.
8. Пайдалылық - активтердi сатып алынған құнынан жоғары бағаға сату немесе алдын ала белгiленген сыйақы (мүдде) алу мүмкiндiгi.
9. Түрiн көбейту - активтердi инвестициялаудың түрлi объектiлерi бойынша тарату.
10. Сақтандыру ұйымының резервтiк активтерi түрiн көбейту талаптарын қамтамасыз ету мақсатында мынадай тәртiппен орналастырылады:
1) Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдары шығарған бағалы қағаздардан басқа Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздарына (оның iшiнде басқа мемлекеттердiң заңдарына сәйкес эмитацияланғандарын) - сақтандыру резервi сомасының кемiнде 40 процентi және 80 проценттен аспайтын мөлшерде;
2) жергiлiктi атқарушы органдар шығарған, "Қазақстанның қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамының сауда жүйелерiнiң айналысына жiберiлген және Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы зейнетақы активтерi есебiнен сатып алуға рұқсат еткен мемлекеттiк бағалы қағаздарға - сақтандыру резервi сомасының 10 процентiнен аспайтын мөлшерде;

2) для государственных ценных бумаг и облигаций казахстанских эмитентов, включенных в официальный список ценных бумаг закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" категории "А", удерживаемых до погашения - по покупной стоимости;
3) для акций казахстанских эмитентов, включенных в официальный список ценных бумаг категории "А" - по текущей или покупной стоимости, в зависимости от того, какая из стоимостей является меньшей;
4) для ипотечных облигаций, допущенных к обращению в торговых системах закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" и разрешенных Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам к приобретению за счет пенсионных активов - по текущей или покупной стоимости в зависимости от того, какая из стоимостей является меньшей;
5) для срочных вкладов и вкладов до востребования - в размере вклада.
Под текущей стоимостью ценной бумаги понимается котировка, определенная по результатам последней сделки или по последней цене спроса на торгах закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа".
5. Резервные активы, стоимость которых выражена в иностранной валюте, оцениваются по официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан на отчетную дату.
6. Страховые организации обязаны осуществлять инвестирование резервных активов с соблюдением условий ликвидности, прибыльности и диверсификации.
7. Ликвидность - способность страховой организации обеспечить своевременное исполнение своих обязательств путем продажи актива без существенной потери его стоимости.
8. Прибыльность - возможность продать актив по цене выше стоимости его приобретения или получения заранее установленного вознаграждения (интереса).
9. Диверсификация - распределение активов по различным объектам инвестирования.
10. В целях обеспечения условия диверсификации, резервные активы страховых организаций размещаются в следующем порядке:
1) в государственные ценные бумаги Республики Казахстан (в том числе эмитированные в соответствии с законодательством других государств), за исключением ценных бумаг, выпущенных местными исполнительными органами Республики Казахстан - в размере не менее 40 процентов и не более 80 процентов от суммы страховых резервов;
2) в государственные ценные бумаги, выпущенные местными исполнительными органами, допущенные к обращению в торговых системах закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" и разрешенных Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам к приобретению за счет пенсионных активов - в размере не более 10 процентов от суммы страховых резервов;

3) "Қазақстанның қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамының "А" санатындағы бағалы қағаздарының ресми тiзiмiне енгiзiлген қазақстандық акционерлiк қоғамдардың акциялары (соның iшiнде басқа мемлекеттердiң заңдарына сәйкес шығарылған осындай акцияларға депозитарлық қолхаттар (АDR, GDR) - сақтандыру резервтерi сомасының 15 процентiнен аспайтын мөлшерде;
4) "Қазақстанның қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамының "А" санатындағы бағалы қағаздарының ресми тiзiмiне енгiзiлген қазақстандық ұйымдардың облигацияларына - сақтандыру резервтерi сомасының 20 процентiнен аспайтын мөлшерде;
5) осындай бағалы қағаздар "Қазақстанның қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамы сауда жүйелерiнiң айналысына жiберiлген және Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының зейнетақы активтерi есебiнен сатып алуға рұқсаты болған жағдайда ипотекалық бағалы қағаздарға - сақтандыру резервтерi сомасының 10 процентiнен аспайтын мөлшерде;
6) осы нұсқаулықтың 2-тармағының 2) тармақшасында келтiрiлген
банктерге мерзiмдiк салымдар - сақтандыру резервтерi сомасының 20
процентiнен аспайтын мөлшерде;
7) талап ету салымдарына - сақтандыру резервi сомасының кемiнде 5 процентi және 10 процентiнен аспайтын мөлшерде;
8) кассадағы ақшаға - сақтандыру резервi сомасының 3 процентiнен аспайтын мөлшерде.
11. Резервтiк активтердi мерзiмдiк салымдар немесе талап ету салымы шартын жасау жолымен орналастырған жағдайда бiр банкте сақтандыру резервтерi сомасының 25 процентiнен аспайтын мөлшерi орналастырылуы мүмкiн.
12. Сақтандыру ұйымдарына:
1) банктердi қоса алғанда резервтiк активтердi аффилирленген
тұлғалардың бағалы қағаздарына инвестициялауға;
2) резервтiк активтердi аффилирленген банктердегi мерзiмдiк салымдарға және талап ету салымдарына орналастыруға тыйым салынады.
Төраға

3) в акции казахстанских акционерных обществ, включенные в официальный список ценных бумаг закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" категории "А" (в том числе депозитарные расписки (АDR, GDR), выпущенные на такие акции в соответствии с законодательством других государств) - в размере не более 15 процентов от суммы страховых резервов;
4) в облигации казахстанских организаций, включенные в официальный список ценных бумаг закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" категории "А" - в размере не более 20 процентов от суммы страховых резервов;
5) в ипотечные ценные бумаги, при условии, что такие ценные бумаги допущены к обращению в торговых системах закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" и разрешены Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам к приобретению за счет пенсионных активов - в размере не более 10 процентов от суммы страховых резервов;
6) в срочные вклады в банках, указанных в подпункте 2) пункта 2 настоящей инструкции - в размере не более 20 процентов от суммы страховых резервов;
7) во вклады до востребования - в размере не менее 5 процентов и не более 10 процентов от суммы страховых резервов;
8) в деньги в кассе - не более 3 процентов от суммы страховых резервов.
11. При размещении резервных активов, путем заключения договоров срочного вклада или вклада до востребования, в одном банке может быть размещено не более 25 процентов от суммы страховых резервов.
12. Страховым организациям запрещается:
1) инвестировать резервные активы в ценные бумаги аффилиированных лиц, включая банки;
2) размещать резервные активы в срочные вклады и вклады до востребования в аффилиированных банках.
Председатель