Сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдарының сақтандыру резервтерін қалыптастыру тәртібі және мөлшері туралы
Қаулы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасы 1999 жылғы 25 желтоқсан N 442. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 9 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 1052. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 3 маусымдағы N 211 ~V021921 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің "Сақтандыру туралы" U952475_ Заң күші бар Жарлығының 37-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы Қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының сақтандыру және қайта сақтандыру ұйымдары үшін (бұдан әрі - сақтандыру ұйымдары) сақтандыру резервтеріне аударудың мынадай нормативтері белгіленсін:
1) сақтандырудың өмірді сақтандырудан басқа, ерікті түрлері бойынша - сақтандыру төлемдерінің нақты түскен сомасының 75 процентінен кем емес;
2) тарифтері заңмен белгіленген сақтандырудың өмірді сақтандырудан басқа міндетті түрлері бойынша - міндетті сақтандырудың осы түріне заңда белгіленген сақтандыру төлемдері сомасының 75 процентінен кем емес;
3) тарифтері заңмен белгіленбеген сақтандырудың өмірді сақтандырудан басқа міндетті түрлері бойынша - сақтандыру төлемдерінің нақты түскен сомасының 75 процентінен кем емес;
4) өмірді сақтандыру бойынша - сақтандыру төлемдерінің нақты түскен сомасының 100 проценті.
2. Сақтандыру резервтері сақтандыру ұйымдары жүзеге асыратын сақтандыру түрлерінің әрқайсысы бойынша жеке құралады.
3. Сақтандыру ұйымы сақтандыру резервтерінің қажетті мөлшерін әр айдың соңғы жұмыс күніндегі жағдай бойынша айына кем дегенде бір рет есептеп, түзетіп отырады.
4. Сақтандыру ұйымы өз міндеттемелерін қайта сақтандырған кезде сақтандыру резервтерін тек осы қаулының 1-тармағында белгіленген мөлшердегі міндеттемелердің қалған сомасы бойынша қалыптастыратын болады.
5. Сақтандыруды қадағалау департаменті (Мекішев А.А.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан
Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу
шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік
тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мүдделі бөлімшелеріне және
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жіберсін.
6. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы Г.А. Марченкоға жүктелсін.
Ұлттық Банкі
Төрағасы
Оқығандар:
Қасымбеков Б.А.
Омарбекова А.Т.

О порядке и размерах формирования страховых резервов страховыми и перестраховочными организациями
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 декабря 1999 года N 442. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9.02.2000г. N 1052. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка РК от 3 июня 2002 года N 211 ~V021921 .
В соответствии с пунктом 3 статьи 35 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О страховании" U952475_ Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Установить для страховых и перестраховочных организаций Республики Казахстан (далее - страховые организации) следующие нормативы отчислений в страховые резервы:
1) по добровольным видам страхования, за исключением страхования жизни, - не менее 75 процентов от суммы фактически поступивших страховых платежей;
2) по обязательным видам страхования, тарифы по которым установлены законодательством, за исключением страхования жизни, - не менее 75 процентов от суммы страховых платежей, установленных законодательством для данного вида обязательного страхования;
3) по обязательным видам страхования, тарифы по которым не установлены законодательством, за исключением страхования жизни, - не менее 75 процентов от суммы фактически поступивших страховых платежей;
4) по страхованию жизни - 100 процентов от суммы фактически поступивших страховых платежей.
2. Страховые резервы формируются отдельно по каждому виду страхования, осуществляемого страховой организацией.
3. Необходимый размер страховых резервов рассчитывается и корректируется страховой организацией не реже одного раза в месяц по состоянию на последний рабочий день каждого месяца.
4. При перестраховании части своих обязательств страховая организация формирует страховые резервы только по оставшейся сумме обязательств в размере, установленном в пункте 1 настоящего постановления.
5. Департаменту страхового надзора (Мекишев А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры
к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан
настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в
Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление
до сведения заинтересованных подразделений Национального Банка Республики
Казахстан и страховых (перестраховочных) организаций.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на
Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Национального Банка
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)