Өнертабысқа патенттердi және алдын-ала патенттер беру өтiнімдерiн және пайдалы модельдерге патент беру өтiнiмдерiн әзiрлеу, ұсыну және қарау жөнiндегi Нұсқаулықты бекiту туралы
БҰЙРЫҚ Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлігі 1999 жылғы 28 желтоқсан N 418 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу басқармасы 2000 жылғы 10 ақпан өзгертулер мен толықтырулар енгізіліп тіркелді. Тіркеу N 1056. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің 2007 жылғы 24 сәуірдегі N 52-н.қ. бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің 2007 жылғы 24 сәуірдегі N 52-н.қ. бұйрығымен .
Қазақстан Республикасы Президентiнің заң күшi бар "Мемлекеттiк кәсiпорындар туралы"  Z952335_  1995 жылғы 19 маусымдағы N 2335 Жарлығының, "Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттiгiнiң мәселелерi, "Қазпатент" және "Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттiгiнiң статистика және талдау жөнiндегi Ақпараттық-есептеу орталығы комитетi республикалық мемлекеттiк кәсiпорнын құру туралы"  P971552_   Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 1997 жылғы 12 қарашадағы N 1552 қаулысына сәйкес уәкiлеттендiрiлген органның функцияларын iске асыру тәртiбiнде БҰЙЫРАМЫН:
1. Өнертабысқа патенттердi және алдын-ала патенттер беру өтінiмдерiн және пайдалы модельдерге патент беру өтiнiмдерiн әзiрлеу, ұсыну және қарау жөнiндегi қоса берiлiп отырған Нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Осы Бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркеуден өткен сәттен бастап күшiне енедi.
Министр
Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда
Министрiнiң бұйрығымен бекiтiлген
28-желтоқсан 1999-жыл. N 418.
Өнертабысқа алдын ала патент және патент беруге өтiнiм және
пайдалы модельге патент беруге өтiнiм құрастыру және беру жөнiндегi Нұсқаулығы
1-ТАРАУ. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. Осы Нұсқаулықпен реттелетін қатынастар
Осы Нұсқаулық 1999-жылғы 16-шiлдедегi Қазақстан Республикасының Патент Заңына (бұдан әрi - Заң) сәйкес жасалды және өнертабысқа алдын ала патент және патент беруге өтiнiмдер мен пайдалы модельге патент беруге өтiнiмдер құрастыру, беру және қарау тәртiбiн айқындайды.
2. Осы Нұсқаулықта пайдаланылған негiзгi ұғымдар мен терминдер
Осы Нұсқаулықта төменгi ұғымдар мен терминдер пайдаланылды:

Об утверждении Инструкции по составлению, подаче и рассмотрению заявки на выдачу предварительного патента и патента на изобретение и заявки на выдачу патента на полезную модель
Приказ Министра энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан от 28 декабря 1999 года N 418. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 февраля 2000 года за N 1056. Утратил силу - приказом Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 24 апреля 2007 года N 52-о.д. (вводится в действие со дня его первого официального опубликования)
Сноска. Приказ Министра энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан от 28 декабря 1999 года N 418 утратил силу приказом Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 24 апреля 2007 года  N 52-о.д.  (вводится в действие со дня его первого официального опубликования)
В соответствии с  Указом  Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 19 июня 1995 года N 2335 "О государственном предприятии",  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 1997 года N 1552  "Вопросы Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, создания республиканских государственных предприятий "Казпатент" и "Информационно-вычислительный центр Комитета по статистике и анализу Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан" в порядке реализации функций уполномоченного органа приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по составлению, подаче и рассмотрению заявки на выдачу предварительного патента и патента на изобретение и заявки на выдачу патента на полезную модель.
2. Настоящий приказ вступает в действие с момента его регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждено
приказом Министра энергетики, индустрии и торговли
Республики Казахстан от 28 декабря 1999 года N 418
Инструкция
по составлению, подаче и рассмотрению заявки на выдачу
предварительного патента и патента на изобретение и
заявки на выдачу патента на полезную модель
Глава 1. Общие положения
1. Отношения, регулируемые настоящей Инструкцией
Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Патентным  законом  Республики Казахстан от 16 июля 1999 года (далее - Закон) и определяет порядок составления, подачи и рассмотрения заявки на выдачу предварительного патента и патента на изобретение и заявки на выдачу патента на полезную модель.
2. Основные понятия и термины, используемые в настоящей Инструкции
В настоящей Инструкции используются следующие понятия и термины:

1) Қазпатент - мемлекеттiк патенттiк ұйым;
2) өтiнiм - өнертабысқа алдын ала патент және патент, пайдалы модельге патент беруге өтiнiм;
3) конвенциялық өтiнiм - 1893-жылғы 20-наурыздағы өнеркәсiп  меншiктерiн қорғау жөнiндегi Париж конвенциясына сәйкес берiлген өтiнім;
4) халықаралық өтiнiм - 1970-жылғы 19-маусымдағы Патент кооперациясы (РСТ) шартына сәйкес берiлген өтiнiм;
5) еуразиялық өтiнiм - 1994-жылғы 9-қыркүйектегi Еуразия патент конвенциясына сәйкес берiлген өтiнiм.
2-ТАРАУ. ӨНЕРТАБЫСҚА АЛДЫН АЛА ПАТЕНТ ЖӘНЕ
ПАТЕНТ БЕРУГЕ ӨТIНIМ ҚҰРАСТЫРУ ЖӘНЕ БЕРУ
& 1. Өтінім беру
3. Алдын ала патент және патентке өтiнiм беру және алуға
құқығы бар адамдар
Заңның 10-бабының 1-тармағына сәйкес өнертабыс авторы, жұмыс берушi, олардың құқықтық мирасқоры немесе олардың арасында келiсiм болған жағдайда аталған тұлғалар бiрлесiп (бұдан әрi - өтiнiмшi) өнертабысқа өтiнiм беру құқығын иеленедi.
Өнертабыс авторы - шығармашылық еңбегiмен өнертабысты жасаған жеке тұлға алдын ала патент және патентке өтiнiмдер беруге және алуға төмендегi жағдайларда:
егер өнертабыс қызметтiк болып табылмаса;
егер өнертабыс қызметтiк болып, бiрақ автор мен жұмыс берушi арасындағы шартта автордың алдын ала патент және патент алу құқығы қарастырылса немесе жұмыс берушi автордың жасаған қызметтiк өнертабысы туралы хабарланған күннен бастап төрт ай iшiнде Қазпатентке өтiнiм бермесе, басқа адамның өтiнiм беруiне құқығын бермесе және өнертабыстың құпиялығын сақтауға авторға хабарламаса, құқылы.
Өтiнiм беруге құқықты растауға қандай да болмасын құжаттар талап етiлмейдi.
4. Беру процедурасы
Заңның 16-бабының 1-тармағына сәйкес өтiнiм Қазпатентке тiкелей немесе поштамен жiберiледi.
5. Өкiл арқылы өтiнiм беру
Өтiнiмшi өтiнiмiн тiкелей өкiл немесе оның iшiнде Қазпатентте тiркелген патенттiк сенiмдi өкiлi арқылы беруi мүмкiн.
& 2. Өнертабысқа өтiнiм
6. Өнертабыс объектiлерi
Заңның 6-бабының 2-тармағына сәйкес өнертабысқа өтiнiм құрылғыға, тәсiлге, затқа, микроорганизм штамына, өсiмдiктер мен жануарлар жасушасына, сондай-ақ бұрыннан белгiлi құрылғы, тәсiл, зат, штамның жаңа бағыты бойынша берiлуi мүмкiн.
7. "Құрылғы" - өнертабыс объектiсi
Өнертабыс объектiсi ретiнде құрылғыға конструкциялар мен бұйымдар жатады.
Құрылғыны сипаттау үшiн, атап айтқанда, келесi белгiлер пайдаланылады:
құрылым (құрылымдардың) элемент (элементтердiң) бар-жоғы;
элементтер арасындағы байланыстардың бар-жоғы;
элементтердiң өзара орналасуы;
элемент (элементтер) немесе құрылғының тұтастай орындалу нысаны, атап айтқанда, геометриялық нысаны;
элемент (элементтердiң) өлшемдерi және басқа да сипаттамалары мен олардың өзара байланысы;
элемент (элементтер) немесе тұтастай құрылғы жасалған материал;
элемент функциясын атқаратын орта.

1) Казпатент - государственная патентная организация;
2) заявка - заявка на выдачу предварительного патента и патента на изобретение, патента на полезную модель;
3) конвенционная заявка - заявка, поданная в соответствии с Парижской конвенцией по охране промышленной собственности от 20 марта 1883 года;
4) международная заявка - заявка, поданная в соответствии с Договором о патентной кооперации (РСТ) от 19 июня 1970 года;
5) Евразийская заявка - заявка, поданная в соответствии с Евразийской патентной конвенцией от 9 сентября 1994 года.
Глава 2. Составление и подача заявки на выдачу
предварительного патента и патента на изобретение
Параграф 1. Подача заявки
3. Лица, имеющие право на подачу заявки и получение предварительного патента и патента
Право на подачу заявки на изобретение в соответствии с пунктом 1 статьи 10 Закона имеют автор изобретения, работодатель, их правопреемник или совместно перечисленные лица при условии согласия между ними (далее - заявитель).
Автор изобретения - физическое лицо, творческим трудом которого оно создано, имеет право на подачу заявки и получение предварительного патента и патента в следующих случаях:
если изобретение не является служебным;
если изобретение является служебным, но договором между автором и работодателем предусмотрено право автора на получение предварительного патента и патента, или если работодатель в течение четырех месяцев с даты уведомления его автором о созданном служебном изобретении не подаст заявку в Казпатент, не переуступит право на подачу заявки другому лицу и не сообщит автору о сохранении изобретения в тайне.
Подтверждения права на подачу заявки каким-либо документом не требуется.
4. Процедура подачи
Заявка в соответствии с пунктом 1 статьи 16 Закона подается в Казпатент непосредственно или направляется по почте.
5. Подача заявки через представителя
Заявка может быть подана заявителем непосредственно либо через представителя, в том числе через патентного поверенного, зарегистрированного в Казпатенте.
Параграф 2. Заявка на изобретение
6. Объекты изобретения
Заявка на изобретение в соответствии с пунктом 2 статьи 6 Закона может быть подана на устройство, способ, вещество, штамм микроорганизма, клеток растений и животных, а также на применение известного ранее устройства, способа, вещества, штамма по новому назначению.
7. Объект изобретения - "устройство"
К устройствам как объектам изобретения относятся конструкции и изделия.
Для характеристики устройств используются, в частности, следующие признаки:
наличие конструктивного (конструктивных) элемента (элементов);
наличие связи между элементами;
взаимное расположение элементов;
форма выполнения элемента (элементов) или устройства в целом, в частности, геометрическая форма;
форма выполнения связи между элементами;
параметры и другие характеристики элемента (элементов) и их взаимосвязь;
материал, из которого выполнен элемент (элементы) или устройство в целом;
среда, выполняющая функцию элемента.

8. "Тәсiл" - өнертабыс объектiсi
Өнертабыс объектiсi ретiнде тәсiлге материалдық объектiлер көмегiмен материалдық объектiлер үстiне iс-әрекет жүргiзу процестерi жатады.
Тәсiл сипаттамасы үшiн, атап айтқанда, келесi белгiлер пайдаланылады:
iс-әрекеттiң немесе iс-әрекет жиынтығының бар-жоғы;
мұндай iс-әрекеттердiң уақыт бойынша (жүйелi, бiр мезгiлде, әрқилы үйлесiмдерде және т.б.); iс-әрекеттi жүзеге асыру жағдайы, режим; заттарды пайдалану (бастапқы шикiзатты, реагенттердi, катализаторларды және т.б.); құрылғылар (айлабұйымдар, құралдар, жабдықтар және т.б.); микроорганизмдер штаммдары, өсiмдiктер мен жануарлар жасушалары.
9. "Зат" - өнертабыс объектiсi
Өнертабыс объектiсiне жататындар:
дербес химиялық қосылыстар, бұларға шартты түрде жоғарғы молекулярлық қосылыстар және гендiк инженерия өнiмдерi: рекомбинаттық нуклеиндi қосылыстар, векторлар және т.б. қосылады;
композициялар (құрамдар, қоспалар);
ядролық айналулар өнiмдерi.
Дербес химиялық қосылыстар сипаттамасына, атап айтқанда келесi белгiлер пайдаланылады:
төменгi молекулярлық қосылыстар үшiн - әрбiр элемент атомдарының саны көрсетiлген элементтiк құрамы, атомдар арасындағы байланыс және химиялық құрылымдық формулада көрiнетiн олардың молекулада өзара орналасуы;
Жоғарғы молекулярлық қосылыстар үшiн - химиялық құрам және макромолекула бiр тiзбегiнiң құрылымы, макромолекуланың тұтас құрылымы (желiлiк, тарамдалған), тiзбектердiң кезектiлiгi, молекулярлық масса, молекулярлық-массалық бөлу, макромолекуланың геометрия және стереометриясы, олардың шеттiк және бүйiрлiк топтары;
құрылымы анықталмаған химиялық қосылыстар үшiн - осы қосылысты басқаларынан ажыратуға қажеттi физика-химиялық және өзге де сипаттар (оның iшiнде алу тәсiлi белгiлерi);
гендiк инженерия өнiмдерiне жататын дербес қосылыстар - нуклеотидтi кезектiлiк (нуклеиндiк қышқылдар бөлшегi жағдайында) немесе физикалық карта (рекомбинаттық нуклеиндi қышқылдар және векторлар жағдайында), сондай-ақ осы қосылыстарды басқаларынан ажыратуға қажеттi өзге физика-химиялық сипаттар.
Композицияны сипаттауға, атап айтқанда, келесi белгiлер пайдаланылады:
сапалық құрам (ингредиенттердiң бар-жоғы);
сандық құрам (ингредиенттердiң мазмұны);
композиция құрылымы;
ингредиенттер құрылымы.
Анықталмаған құрамды композицияны сипаттау үшiн олардың физика-химиялық, физикалық және практикалық көрсеткiштерi және алу тәсiлi белгiлерi пайдаланылуы мүмкiн.
Ядроға айналдыру жолымен алынған заттарды сипаттау үшiн, атап айтқанда, келесi белгiлер пайдаланылады:
сапалық (элемент изотопы (изотоптары) және сандық (протондар мен нейтрондар саны) құрамдары;
негiзгi ядролық сипаттамалар: жартылай ыдырау кезеңi, сәулелендiрудiң үлгiсi мен энергиясы (радиоактивтi изотоптар үшiн).

8. Объект изобретения - "способ"
К способам как объектам изобретения относятся процессы выполнения действий над материальным объектом с помощью материальных объектов.
Для характеристики способов используются, в частности, следующие признаки:
наличие действия или совокупности действий;
порядок выполнения таких действий во времени (последовательно, одновременно, в различных сочетаниях и т.п.); условия осуществления действий, режим; использование веществ (исходного сырья, реагентов, катализаторов и т.д.), устройств (приспособлений, инструментов, оборудования и т.д.), штаммов микроорганизмов, клеток растений и животных.
9. Объект изобретения - "вещество"
К веществам как объектам изобретения относятся:
индивидуальные химические соединения, к которым также условно отнесены высокомолекулярные соединения и продукты генной инженерии (рекомбинантные нуклеиновые кислоты, векторы и т.п.);
композиции (составы, смеси);
продукты ядерного превращения.
Для характеристики индивидуальных химических соединений используются, в частности, следующие признаки:
для низкомолекулярных соединений - элементный состав с указанием числа атомов каждого элемента, связь между атомами и взаимное расположение их в молекуле, выраженное химической структурной формулой;
для высокомолекулярных соединений - химический состав и структура одного звена макромолекулы, структура макромолекулы в целом (линейная, разветвленная), периодичность звеньев, молекулярная масса, молекулярно-массовое распределение, геометрия и стереометрия макромолекулы, ее концевые и боковые группы;
для химических соединений с неустановленной структурой - физико-химические и иные характеристики (в том числе признаки способа получения), необходимые для отличия данного соединения от других;
для индивидуальных соединений, относящихся к продуктам генной инженерии - нуклеотидная последовательность (в случае фрагментов нуклеиновых кислот) или физическая карта (в случае рекомбинантных нуклеиновых кислот и векторов), а также иные физико-химические характеристики, необходимые для отличия данного соединения от других.
Для характеристики композиций используются, в частности, следующие признаки:
качественный состав (наличие ингредиентов);
количественный состав (содержание ингредиентов);
структура композиции;
структура ингредиентов.
Для характеристики композиций неустановленного состава могут использоваться их физико-химические, физические и утилитарные показатели и признаки способа получения.
Для характеристики веществ, полученных путем ядерного превращения, используются, в частности, следующие признаки:
качественный (изотоп (изотопы) элемента) и количественный (число протонов и нейтронов) составы;
основные ядерные характеристики: период полураспада, тип и энергия излучения (для радиоактивных изотопов).

10. "Микроогранизмдер штаммы, өсiмдiктер мен жануарлар жасушалары" - өнертабыс объектiсi
Өнертабыс объектiсi ретiндегi микроорганизмдер штаммы өсiмдiктер мен жануарлардың жасушасына:
микроорганизмдердiң дербес штаммы: бактериялар, вирустар, бактериофагтар, микробалдырлар, микроскопиялық көксiңдер және т.б.;
өсiмдiктер мен жануарлар жасушаларының дербес мәдениеттерi, оның iшiнде жасушалар клондары;
микроорганизмдер консорциумы, өсiмдiктер мен жануарлар жасушаларының мәдениетi.
Микроорганизмдердiң дербес штаммдарын сипаттауға, атап айтқанда, келесi белгiлер пайдаланылады:
шығу тегi (бөлiну көзi, тұқымы);
таксономиялық сипаттамасы;
маркерлiк сипаттамасы, стандарттық өсiру жағдайы, штаммен продуцирлендiрген пайдалы заттың атауы және қасиетi, белсендiлiк деңгейi (өнiмдiлiгi);
вируленттiгi, антигендiк құрылымы (медициналық және малдәрiгерлiк бағыттағы микроорганизмдер штаммы үшiн);
гибридтеу принципi (гибридтi микроорганизмдер штаммдары үшiн);
микроорганизмдер штаммдарын басқалардан ажыратуға қажеттi өзге сипаттамалар.
Өсiмдiктер немесе жануарлар жасушалары өскiндерiнiң дербес штаммдарын сипаттауға қосымша, атап айтқанда, келесi белгiлер пайдаланылады:
өсу (кинетикалық) сипаттамасы;
жануар организмiнде өсiру (гибрид үшiн) сипаттамасы;
морфогенезге қабiлеттiлiгi (өсiмдiктер жасушалары үшiн);
Микроорганизмдер консорциумы, өсiмдiктер мен жануарлар жасушаларына өсiру сипаттамасы үшiн жоғарыда аталған белгiлерге қосымша, атап айтқанда, келесi белгiлер пайдаланылады: бейiмделу факторы мен жағдайы және селекция, таксономикалық құрам, саны және басым түсетiн компоненттер, алмастырғыштылығы, тұтастай консорциумның үлгiсi мен физиологиялық ерекшелiгi, сондай-ақ консорциумды басқалардан ажыратуға мүмкiндiк беретiн өзге сипаттамалары.
11. "Бұрыннан белгiлi құрылғы, тәсiл, зат, штаммды жаңа бағытта қолдану" - өнертабыс объектiсi
Өнертабыс объектiсi ретiнде бұрыннан белгiлi құрылғы, тәсiл, зат, штаммды жаңа бағытта қолдануға оларды тиiсiнше өзге бағытта пайдалану жатқызылады.
Жаңа бағытқа қолдануға қоғамдық қажеттiлiктердi қанағаттандыру
үшiн заттардың (табиғи және жасанды түрде алынған) алғашқы қолданылуы теңестiрiледi, яғни мұндай бағыты айқындалмаған табиғи заттар, экспериментте алынған заттар, өндiрiс қалдықтары және т.б. практикалық бағытын белгiлеу.
Бұрыннан белгiлi құрылғы, тәсiл, зат, штаммның жаңа бағыттағы
сипаттамасын қолдану үшiн оның ұқсастығына қажеттi қолданылатын
объекттiң қысқаша сипаттамасы және осы жаңа бағыттың көрсеткiшi
пайдаланылады.

10. Объект изобретения - "штаммы микроорганизмов, клеток растений и животных"
К штаммам микроорганизмов, клеток растений и животных как объектам изобретения относятся:
индивидуальные штаммы микроорганизмов (бактерий, вирусов, бактериофагов, микроводорослей, микроскопических грибов и т.п.);
индивидуальные культуры клеток растений и животных, в том числе клоны клеток;
консорциумы микроорганизмов, культур клеток растений и животных.
Для характеристики индивидуальных штаммов микроорганизмов используются, в частности, следующие признаки:
происхождение (источник выделения, родословная);
таксономическая характеристика;
маркерные характеристики, стандартные условия выращивания, название и свойства полезного вещества, продуцируемого штаммом, уровень активности (продуктивности);
вирулентность, антигенная структура (для штаммов микроорганизмов медицинского и ветеринарного назначения);
принцип гибридизации (для штаммов гибридных микроорганизмов);
иные характеристики, необходимые для отличия штамма микроорганизма от других.
Для характеристики индивидуальных штаммов культур клеток растений или животных дополнительно используются, в частности, следующие признаки:
ростовые (кинетические) характеристики;
характеристика культивирования в организме животного (для гибридом);
способность к морфогенезу (для клеток растений);
иные характеристики, позволяющие отличить культуру клеток от других.
Для характеристики консорциумов микроорганизмов, культур клеток растений и животных дополнительно к перечисленным выше признакам используются, в частности, следующие признаки: фактор и условия адаптации и селекции, таксономический состав, число и доминирующие компоненты, заменяемость, тип и физиологические особенности консорциума в целом, а также иные характеристики, позволяющие отличить консорциум от других.
11. Объект изобретения - "применение известных ранее устройства, способа, вещества, штамма по новому назначению"
К применению известных ранее устройства, способа, вещества, штамма по новому назначению как объекту изобретения относится их использование в соответствии с иной предназначенностью.
К применению по новому назначению приравнивается первое применение веществ (природных и искусственно полученных) для удовлетворения общественной потребности, т.е. установление утилитарного назначения природных веществ, веществ, полученных в эксперименте, отходов производства и т.д., для которых такое назначение не было определено.
Для характеристики применения известных ранее устройства, способа, вещества, штамма по новому назначению используются краткая характеристика применяемого объекта, достаточная для его идентификации, и указание этого нового назначения.

12. Өнертабысқа танылмайтын ұсыныстар
Заңның 6-бабының 3-тармағына сәйкес өнертабысқа танылмайтындар:
жаңалықтар, ғылыми теория және математикалық әдiстер;
шаруашылықты ұйымдастыру және басқару әдiстерi;
шартты белгiлер, кестелер, ережелер;
ақыл-ой операцияларын атқарудың ережелерi мен әдiстерi;
есептеуiш машиналарға арналған бағдарламалар және сондайлық
алгоритмдер;
құрылыстар, ғимараттар, аумақтар жоспарлануының жобалары мен
тәсiмдерi;
бұйымның сыртқы түрiне ғана қатысты ұсыныстар;
қоғамдық мүдделерге, iзгiлiк және моральдық принциптерге қайшы
келетiн ұсыныстар.
Интегралдық микротәсiм топологиясы, өсiмдiктер сорты және жануарлар тұқымы да өнертабыстар ретiнде танылмайды, оларды қорғау өзге заңдармен реттеледi (Заңның 2-бабы).
13. Өнертабыс бiрлiгiнiң талаптары
Заңның 17-бабының 1-тармағына сәйкес өтiнiм өзара байланысы соншалықты, ортақ өнертабыс мәнiн құрайтын бiр өнертабысқа немесе өнертабыстар тобына қатысты болуға тиiс.
Егер:
өнертабыс формуласында бiр өнертабыс сипатталса;
өнертабыс формуласында өнертабыстар тобы сипатталса;
бiрi екiншiсiн алуға (даярлау) бағытталған (мысалы, құрылғы немесе зат және оны алу (даярлау) тәсiлi тұтастай құрылғы немесе зат немесе олардың бөлiктерi);
бiрi екiншiсiн жүзеге асыру үшiн бағытталса (мысалы, тәсiл және тәсiлдi тұтастай жүзеге асыратын құрылғы немесе оның бiрiнiң iс-әрекетi;
бiрi екiншiсiне (екiншiсiнде) пайдалануға бағытталған (мысалы, тәсiлде пайдалануға бағытталған тәсiл мен зат; тәсiл немесе құрылғы және оның бөлiгi; құрылғы немесе затты жаңа бағыты бойынша қолдану және оларды осы бағытына сәйкес пайдалану тәсiлi; құрылғы мен затты жаңа бағыты бойынша қолдану және олар құрамдас бөлiгi болып табылатын құрылғы немесе композиция);
бiр ғана техникалық нәтиже (нұсқалары) алуды қамтамасыз ететiн бiр түрге, бiр бағытты объектiлерге жататын болса өнеркәсiп бiрлiгi сақталған болып танылады.
14. Өтiнiм құрамы
Заңның 17-бабының 2-тармағына сәйкес өтiнiмде мыналар болуы тиiс:
аттарына алдын ала патент және патент сұралып отырған өнертабыс авторы және тұлғалар көрсетiлген алдын ала патент және патент беру туралы өтiнiш, сондай-ақ олардың тұрғылықты жерi немесе орналасқан орны;
өнертабыстың жүзеге асырылуы үшiн толық ашатын сипаттамасы;
оның мәнiн бiлдiретiн және сипаттамада толық негiзделген өнертабыс формуласы;
егер олар өнертабыс мәнiн түсiнуге қажеттi болса, сызбалар және өзге де материалдар;
реферат;
өкiл арқылы iс жүргiзiлген жағдайда, сенiмхат;
өнертабысқа патент сұралған жағдайда осы Заңның 22-бабының
7-тармағында қарастырылған өтiнiш.

12. Предложения, не признаваемые изобретениями
В соответствии с пунктом 3 статьи 6 Закона не признаются изобретениями:
открытия, научные теории и математические методы;
методы организации и управления хозяйством;
условные обозначения, расписания, правила;
правила и методы выполнения умственных операций;
программы для вычислительных машин и алгоритмы как таковые;
проекты и схемы планировки сооружений, зданий, территорий;
предложения, касающиеся лишь внешнего вида изделий;
предложения, противоречащие общественным интересам, принципам гуманности и морали.
Топологии интегральных микросхем, сорта растений и породы животных также не признаются изобретениями, их охрана регулируется иным законодательством (статья 2 Закона).
13. Требование единства изобретения
В соответствии с пунктом 1 статьи 17 Закона заявка должна относиться к одному изобретению или группе изобретений, связанных между собой настолько, что они образуют единый изобретательский замысел.
Единство изобретения признается соблюденным, если:
в формуле изобретения охарактеризовано одно изобретение;
в формуле изобретения охарактеризована группа изобретений:
одно из которых предназначено для получения (изготовления) другого (например, устройство или вещество и способ получения (изготовления) устройства или вещества в целом или их части);
одно из которых предназначено для осуществления другого (например, способ и устройство для осуществления способа в целом или одного из его действий);
одно из которых предназначено для использования другого (в другом) (например, способ и вещество, предназначенное для использования в способе; способ или устройство и его часть; применение устройства или вещества по новому назначению и способ с их использованием в соответствии с этим назначением; применение устройства или вещества по новому назначению и устройство или композиция, составной частью которых они являются);
относящихся к объектам одного вида, одинакового назначения, обеспечивающих получение одного и того же технического результата (варианты).
14. Состав заявки
В соответствии с пунктом 2 статьи 17 Закона заявка должна содержать:
заявление о выдаче предварительного патента и патента с указанием авторов изобретения и лиц, на имя которых испрашивается предварительный патент и патент, а также их местожительства или местонахождения;
описание изобретения, раскрывающее его с полнотой, достаточной для осуществления;
формулу изобретения, выражающую его сущность и полностью основанную на описании;
чертежи и иные материалы, если они необходимы для понимания сущности изобретения;
реферат;
доверенность, в случае ведения делопроизводства через представителя;
ходатайство, предусмотренное пунктом 7 статьи 22 Закона, при испрашивании патента на изобретение.

15. Өтiнiмге қоса тiркелетiн құжаттар
1) Өтiнiмге белгiленген мөлшерде өтiнiм беру төлемiн растайтын құжат қоса тiркеледi. Белгiленгеннен аз мөлшерде төленген жағдайда төлемдi растайтын құжаттан басқа оның мөлшерiн азайту негiзiн растайтын құжатта тапсырылады. Аталған құжаттар өтiнiммен бiрге немесе өтiнiм түскен күннен бастап екi ай iшiнде тапсырылуы мүмкiн. Тиiстi төлемi төленген жағдайда бұл мерзiм ұзартылуы мүмкiн, бiрақ екi айдан аспауы керек.
2) Заңның 20-бабының 2-тармағына сәйкес өтiнiмге конвенциялық басымдығын сұраумен алғашқы өтiнiм көшiрмесi тiркеледi, ол конвенциялық өтiнiм Қазпатентке түскен күннен бастап алты айдан кешiктiрiлмей тапсырылады. Егер алғашқы өтiнiмдер бiрнешеу болса, осы өтiнiм көшiрмелерiнiң барлығы тiркеледi.
Конвенциялық өтiнiмдi басқа өтiнiмшi берген жағдайда басымдық құқығын пайдалануға алғашқы өтiнiмнiң өтінімшiсiне рұқсат тiркеледi.
Алғашқы өтiнiм берiлген күннен бастап он екi ай мерзiм өткен соң, бiрақ он екi айлық мерзiм өткеннен кейiн екi айдан кешiкпей түскен өтiнім жөнiнде конвенциялық басымдық сұрау кезiнде өтiнiмге көрсетiлген он екі айлық мерзiмде өтiнiм беруге өтінімшiге қатысты емес кедергi болған жағдай көрсетiлген құжат және одан Қазпатент хабардар деген негiз болмаса, осы жағдайдың болғанын растайтын құжат қоса тiркеледi.
Конвенциялық басымдығын анықтау туралы өтiнiш өтiнiм беру кезiнде (алдын ала патент және патент беру туралы өтiнiштiң тиiстi бағанға келтiрiледi) немесе өтiнiш Қазпатентке түскен күннен бастап екі ай iшiнде тапсырылуы мүмкiн.
3) Микроорганизмдердiң жаңа штаммы, өсiмдiктер мен жануарлардың жасушасына қатысты өнертабыс өтiнiмiне осы коллекция-депозитарийына ресми уәкiлеттi депонирлеу туралы құжат тiркеледi. Бұл құжат (депонирлеу туралы төлқұжаттың расталған көшiрмесi) өтiнiммен бiр мезгiлде немесе өтiнiм Қазпатентке түскен күннен бастап екi айдан кешiктiрiлмей тапсырылуы мүмкiн. Депонирлеу күнi өнертабыс басымдығы күнiнен алда болуға тиiс.
16. Өтiнiм тiлдерi
Алдын ала патент және патент беру туралы өтiнiш мемлекеттiк немесе орыс тiлiнде тапсырылады. Өтiнiмнiң өзге құжаттары мемлекеттiк, орыс немесе басқа тiлде тапсырылады. Егер өтiнiмнiң өзге құжаттары басқа тiлде тапсырылса, өтiнiмге мемлекеттiк немесе орыс тiлiндегi аудармасы тiркеледi. Қазпатентке құжаттары басқа тiлдегi өтiнiм түскен соң екi ай iшiнде өтiнiмшi аударманы тапсыруға тиiс, ал тиiстi ақысы төленсе, бұл мерзiм ұзартылуы мүмкiн, бiрақ екi айдан аспауға тиiс (заңның 16-бабының 2-тармағы).

15. Документы, прилагаемые к заявке
1) К заявке прилагается документ, подтверждающий оплату подачи заявки в установленном размере. При оплате в размере, меньшем установленного, кроме документа, подтверждающего оплату, представляется также документ, подтверждающий основания для уменьшения ее размера. Указанные документы могут быть представлены вместе с заявкой или в течение двух месяцев с даты поступления заявки. При условии соответствующей оплаты этот срок может быть продлен, но не более чем на два месяца.
2) В соответствии с пунктом 2 статьи 20 Закона к заявке с испрашиванием конвенционного приоритета прилагается копия первой заявки, которая представляется не позднее шести месяцев с даты поступления конвенционной заявки в Казпатент. Если первых заявок несколько, прилагаются копии всех этих заявок.
В случае подачи конвенционной заявки другим заявителем прикладывается разрешение заявителя первой заявки на использование права приоритета.
При испрашивании конвенционного приоритета по заявке, поступившей по истечении двенадцати месяцев с даты подачи первой заявки, но не позднее двух месяцев по истечении двенадцатимесячного срока, к заявке прилагается документ с указанием не зависящих от заявителя обстоятельств, воспрепятствовавших подаче заявки в указанный двенадцатимесячный срок, и документа, подтверждающего наличие этих обстоятельств, если нет оснований предполагать, что они известны Казпатенту.
Просьба об установлении конвенционного приоритета может быть представлена при подаче заявки (приводится в соответствующей графе заявления о выдаче предварительного патента и патента) или в течение двух месяцев с даты поступления заявки в Казпатент.
3) К заявке на изобретение, относящееся к новому штамму микроорганизма, клеток растений и животных, прилагается документ о депонировании в официальной уполномоченной на это коллекции-депозитарии. Этот документ (заверенная копия паспорта о депонировании) может быть представлен одновременно с заявкой или не позднее двух месяцев с даты поступления заявки в Казпатент. Дата депонирования должна предшествовать дате приоритета изобретения.
16. Язык заявки
Заявление о выдаче предварительного патента и патента представляется на государственном или русском языке. Прочие документы заявки представляются на государственном, русском или другом языке. Если прочие документы заявки представлены на другом языке, к заявке прилагается их перевод на государственный или русский язык. Перевод должен быть представлен заявителем в течение двух месяцев после поступления в Казпатент заявки, содержащей документы на другом языке, а при условии соответствующей оплаты этот срок может быть продлен, но не более чем на два месяца (пункт 2 статьи 16 Закона).

17. Даналар саны
Алдын ала патент және патент беру туралы өтiнiш төрт дана, өнертабыс мәнiн түсiнуге қажеттi өнертабыс сипаттамасы, өнертабыс формуласы, сызбалар және өзге материалдар, сондай-ақ мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiнде толтырылған реферат үш дана етiп тапсырылады. Басқа тiлде толтырылған құжаттар бiр дана, ал олардың мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiндегi аудармасы үш дана етiп тапсырылады.
Қалған құжаттар егер олар басқа тiлде толтырылса, олардың мемлекеттiк немесе орыс тiлiндегi аудармасы бiр дана етiп тапсырылады.
& 3. Өтiнiм құжаттарының мазмұны
1. Алдын ала патент және патент беру туралы өтiнiш
18. Алдын ала патент және патент беру туралы өтiнiш толтыру тәртiбi
1) Алдын ала патент және патент беру туралы өтiнiш (бұдан әрi - өтiнiш) ИЗ-1 нысанында тапсырылады (осы Нұсқаулыққа 1-қосымша).
Егер қандай да болмасын мәлiметтердi тиiстi бағандарға сыйғызу мүмкiн болмаса, оларды қосымша парақта өтiнiштiң тиiстi бағанына мына нысанда келтiредi: "өтiнiшке Қосымшаны қараңыз" ("Тiркелген құжаттар тiзiмi" бағанының тиiстi бөлiгiне "Х" таңбасы қойылады).
2) Өтiнiштiң "Түскен күнi", "Басымдығы" бағандары, оның жоғарғы бөлiгiне орналасқан 21, 22, 85 кодтар астындағы бағандары өтiнiм түскеннен кейiн Қазпатентте толтырылады, оны өтiнiмшi толтырмайды.
3) "Өтiнiш" сөзiнiң тiкелей үстiне орналасқан 86 және 87-шi код астындағы бағандар халықаралық өтiнiмдер Қазақстан Республикасының ұлттық фазасына ауыстырылған жағдайда және Еуразия патент конвенциясының 16-бабына сәйкес еуразиялық өтiнiм Қазақстан Республикасының ұлттық өтiнiмiне айналдырылған жағдайда толтырылады.
86-код астындағы бағандағы тиiстi тұсқа "Х" таңбасы қойылады және тиiсiнше халықаралық өтiнiмнiң тiркеу нөмiрi, алушы ведомство белгiлеген халықаралық берiлу күнi, немесе тiркеу нөмiрi және еуразия өтiнiмiнiң берiлген күнi келтiрiледi.
87-код астындағы бағанда тиiсiнше халықаралық өтiнiмнің халықаралық жарияланған күнi және еуразия өтiнiмiнiң жарияланған күнi көрсетiледi.
4) алдын ала патент және патент беру туралы өтiнiш бiлдiрiлген бағанда "өтiнiмшiнiң (өтiнiмшiлердiң) атына" сөзiнен кейiн алдын ала патент және патент сұралып отырған өтінімшi (өтiнiмшiлер) туралы мәлiметтер келтiрiледi: жеке тұлғаның тегi, есiмi және әкесiнiң аты (егер ол бар болса), оның үстiне тегi есiмiнiң алдында көрсетiледi немесе ресми тiркеу туралы құжатқа сәйкес заңды тұлғаның толық ресми атауы, сондай-ақ елдiң ресми атауы мен толық пошта мекен-жайын қоса отырып, тиiсiнше олардың тұрғылықты жерi, орналасқан орны туралы мәлiметтер келтiрiледi. Шетелдiк есiмдер және заңды тұлғалардың атаулары сондай-ақ мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiндегi транслитерациямен көрсетiледi. Өнертабыстар авторлары болып табылатын өтiнiмшiлердiң тұрғылықты жерi туралы мәлiметтер өтiнiштiң екiншi бетiндегi 97-кодтың астындағы бағанда келтiрiлген.
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын немесе жүрген аттарына алдын ала патент және патент сұралатын шетелдiк заңды және жеке тұлғалар үшiн елiнiң коды Дүниежүзiлiк өнеркәсiп меншiгi ұйымының (ВОИС) стандарты бойынша SТ.3 (егер ол белгiленсе) көрсетiледi.
Егер өтiнiмшiлер бiрнешеу болса, көрсетiлген мәлiметтер олардың әрқайсысы үшiн келтiрiледi.

17. Количество экземпляров
Заявление о выдаче предварительного патента и патента представляется в четырех экземплярах, описание изобретения, формула изобретения, чертежи и иные материалы, необходимые для понимания сущности изобретения, а также реферат, составленные на государственном или русском языке, представляются в трех экземплярах. Те же документы, если они составлены на другом языке, представляются в одном экземпляре, а перевод их на государственный или русский язык - в трех экземплярах.
Остальные документы и перевод их на государственный или русский язык, если они составлены на другом языке, представляются в одном экземпляре.
Параграф 3. Содержание документов заявки
I. Заявление о выдаче предварительного патента и патента
18. Порядок заполнения заявления о выдаче предварительного патента и патента
1) Заявление о выдаче предварительного патента и патента (далее - заявление) представляется по форме ИЗ-1 (приложение 1 к настоящей Инструкции).
Если какие-либо сведения нельзя разместить полностью в соответствующих графах, их приводят по той же форме на дополнительном листе с указанием в соответствующей графе заявления: "см. Приложение к заявлению" (в соответствующей клетке графы "Перечень прилагаемых документов" проставляется знак "Х").
2) Графы заявления "Дата поступления", "Приоритет", графы под кодами 21, 22, 85, расположенные в его верхней части, предназначены для заполнения Казпатентом после поступления заявки и заявителем не заполняются.
3) Графы под кодами 86 и 87, расположенные непосредственно над словом "заявление", заполняются в случае перевода на национальную фазу в Республике Казахстан международной заявки, содержащей указание Республики Казахстан, и в случае преобразования евразийской заявки в национальную заявку Республики Казахстан в соответствии со статьей 16 Евразийской патентной конвенции.
В графе под кодом 86 в соответствующей клетке проставляется знак "X" и приводятся соответственно регистрационный номер международной заявки, дата международной подачи, установленные получающим ведомством, или регистрационный номер и дата подачи евразийской заявки.
В графе под кодом 87 указываются соответственно номер и дата международной публикации международной заявки или дата публикации евразийской заявки.
4) В графе, содержащей просьбу о выдаче предварительного патента и патента, после слов "на имя заявителя (заявителей)" приводятся сведения о заявителе (заявителях), на имя которого (которых) испрашивается предварительный патент и патент: фамилия, имя и отчество (если оно имеется) физического лица, причем фамилия указывается перед именем, или полное официальное наименование юридического лица согласно документу об официальной регистрации, а также сведения об их соответственно местожительстве, местонахождении, включая официальное наименование страны и полный почтовый адрес. Иностранные имена и названия юридических лиц указываются также и в транслитерации на государственном или русском языке. Сведения о местожительстве заявителей, являющихся авторами изобретения, приводятся в графе под кодом 97 на второй странице заявления.
Для иностранных юридических или физических лиц, находящихся или проживающих за пределами Республики Казахстан, на имя которых испрашивается предварительный патент и патент, указывается код страны по стандарту Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС) SТ.3 (если он установлен).
Если заявителей несколько, указанные сведения приводятся для каждого из них.

5) Басымдықты белгiлеу туралы өтiнiшi бар баған Заңның 20-бабының 2-5-тармақтарына сәйкес Қазпатентке өтiнiм берiлген күннен бұрынырақта басымдық сұралған кезде ғана толтырылады. Мұндай жағдайда "Х" таңбасын қоюмен тиiстi тұстарда басымдық сұрауға негiзi ескерiлiп, негiзiнде басымдық сұралып отырған өтінім нөмiрi немесе қосымша материалдар және басымдық сұралған күнi (өтiнiм берiлген күнi немесе оған қосымша материалдар) көрсетiледi.
Егер басымдық бiрнеше өтiнiмдер негiзiнде сұралса, барлық өтiнiмдердiң нөмiрлерi және тиiстi жағдайларда сұралған басымдықтың бiрнеше күнi көрсетiледi. Конвенциялық басымдық сұралған жағдайда ВОИС SТ.3. стандарты бойынша берген елдiң коды көрсетiледi.
6) 54-кодтың астындағы бағанда өтiнiш берiлген өнертабыстың (өнертабыс тобы) атауы келтiрiледi, бұл өнертабыс сипаттамасында аталған атаумен сәйкес келуге тиiс. Өнертабыс атауына арнаулы атау енгiзiлген жағдайда тиiстi тұсқа "Х" таңбасымен Заңның 9-бабының 4-тармағы талаптарының сақталуы ескерiледi.
7) 98-код астындағы бағанда хат-хабар жазысуға арналған мекен-жай келтiрiледi.
Хат-хабар жазысатын мекен-жай ретiнде Қазақстан Республикасында тұратын жеке тұлғаның - өтiнiмшiнiң (өтiнiмшiлердiң бiрiнің) тұрғылықты жерiндегi мекен-жайы немесе Қазақстан Республикасындағы заңды тұлғаның тұратын жерiнiң мекен-жайы яки өтiнiмшi (өтiнiмшiлер) өкiлi тұратын жерiнiң мекен-жайы немесе Қазақстан Республикасы аумағындағы өзге мекен-жайы көрсетiлуi мүмкiн.
8) 74-код астындағы бағанда өтiнiмшiнiң (өтiнiмшiлердiң) өкiлдерi, оның iшiнде патенттiк сенiмдi өкiлi (патенттiк сенiмдi өкiлдерi) туралы мәлiметтер келтiрiледi. Патенттiк сенiмдi өкiл өтiнiм берiлгенге дейiн белгiленген жағдайда оның тегi, есiмi және әкесiнiң аты (егер ол болса), тiркеу нөмiрi көрсетiледi. Өзге өкiл тағайындалған жағдайда жеке тұлға үшiн тегi, есiмi және әкесiнiң аты (егер ол болса) және заңды тұлға үшiн ресми атауы көрсетіледі. Егер өтінімшілер бірнешеу болса, өкіл ретiнде өтiнiмшiлердiң бiрi таңдап алынуы мүмкiн.
9) Өтiнiштiң екiншi бетiндегi "Тiркелген құжаттар тiзiмi" бағаны тиiстi тұстарына "Х" таңбасын қою жолымен және даналар саны және тiркелген құжаттардың әр данасындағы парақтар саны көрсетiле отырып толтырылады. Түрлерi өтiнiш нышанында қарастырылмаған ("басқа құжат") тiркелген құжаттардың нақты бағыты көрсетiледi.
10) "Алдын ала патент және патентке өтiнiм беру және алу құқығы пайда болу негiзi" бағанына "Х" таңбасын қоюмен алдын ала патент және патентке өтiнiм беру және алу үшiн тиiстi негiз (негiздер) ескерiледi. Көрсетiлген баған өтiнiмшi автор болып табылатын немесе өтiнiмшiлер бiрнешеу болса, олардың құрамы авторлар құрамымен сәйкес келгеннен басқа жағдайларда, өтiнiмшiнiң (өтiнiмшiлердiң) атына алдын ала патент және патент сұралған жағдайда толтырылады. Өтiнiм беру құқығын және қорғау құжатын алуды растайтын құжат Қазпатентке тапсырылмайды.

5) Графа, содержащая просьбу об установлении приоритета, заполняется только тогда, когда испрашивается приоритет более ранний, чем дата подачи заявки в Казпатент в соответствии с пунктами 2-5 статьи 20 Закона. В этом случае простановкой знака "X" в соответствующих клетках отмечаются основания для испрашивания приоритета и указываются: номер заявки, на основании которой или дополнительных материалов к которой испрашивается приоритет, и дата испрашиваемого приоритета (дата подачи заявки или дополнительных материалов к ней).
Если приоритет испрашивается на основании нескольких заявок, указываются номера всех заявок и, в соответствующих случаях, несколько дат испрашиваемого приоритета. При испрашивании конвенционного приоритета указывается код страны подачи по стандарту ВОИС SТ.3.
6) В графе под кодом 54 приводится название заявляемого изобретения (группы изобретений), которое должно совпадать с названием, приводимым в описании изобретения. В случае включения в название изобретения специального названия в соответствующей клетке знаком "X" отмечается соблюдение требования пункта 4 статьи 9 Закона.
7) В графе под кодом 98 приводится адрес для переписки.
В качестве адреса для переписки могут быть указаны адрес местожительства заявителя (одного из заявителей) - физического лица, проживающего в Республике Казахстан, или адрес местонахождения в Республике Казахстан заявителя - юридического лица, либо адрес местонахождения представителя заявителя (заявителей), или иной адрес на территории Республики Казахстан.
8) В графе под кодом 74 приводятся сведения о представителе заявителя (заявителей), в том числе патентном поверенном (патентных поверенных). В случае назначения патентного поверенного до подачи заявки указываются его фамилия, имя и отчество (если оно имеется), регистрационный номер в Казпатенте. В случае назначения иного представителя указываются фамилия, имя и отчество (если оно имеется) для физического лица и официальное наименование для юридического лица. Если заявителей несколько, в качестве представителя может быть выбран один из заявителей.
9) Графа "Перечень прилагаемых документов" на второй странице заявления заполняется путем простановки знака "X" в соответствующих клетках и указания количества экземпляров и листов в каждом экземпляре прилагаемых документов. Для прилагаемых документов, вид которых не предусмотрен формой заявления ("другой документ"), указывается конкретно их назначение.
10) В графе "основание для возникновения права на подачу заявки и получение предварительного патента и патента" простановкой знака "X" отмечается соответствующее основание (основания) для подачи заявки и получения предварительного патента и патента. Указанная графа не заполняется, когда заявителем является автор, или, если заявителей несколько, их состав совпадает с составом авторов. Документ, подтверждающий право на подачу заявки и получение охранного документа, в Казпатент не представляется.

11) 72 және 97-кодтар астындағы бағандарда автор (авторлар) туралы мәлiметтер: тегi, есiмi және әкесiнiң аты (егер ол болса), тұрғылықты жерiнiң толық пошталық мекен-жайы келтiрiледi, шетелдiктер үшiн ВОИС SТ.3. стандарты бойынша елдiң коды көрсетiледi.
12) 97-кодтың астындағы бағанның оң жағына орналасқан бағанда автор өтiнiмшi болып табылса, немесе егер автор алдын ала патент және патентке өтiнiм беру мен алу құқығын өтінімшiге берген жағдайда автордың қолы мен күнi қойылады.
Өтiнiм берiлгенге дейiн автор қайтыс болған жағдайда туысқандық қатынасы және күнi көрсетiле отырып, мұрагердiң қолы қойылады. Өтiнiм беру кезеңiнде мұрагерлiк құқықты растайтын қандай да болмасын ресми құжаттар талап етiлмейдi.
13) 72 және 97-кодты бағандар астындағы баған автор (авторлар) алдын ала патент және патент беру туралы мәлiметтер жарияланымы кезiнде өзiн (өздерiн) осылай атамауды өтiнген жағдайда ғана толтырылады. Мұндай жағдайда жарияланым кезiнде атамауды өтiнген авторлардың әрқайсысының тегi, есiмi, әкесiнiң аты (егер ол болса) және олардың қолдары келтiрiледi.
14) Өтiнiштiң екiншi бетiндегi соңғының алдындағы баған автордың құқықтық мирасқоры өтiнiм беру құқығын өтiнiмшiге берген жағдайда толтырылады. Онда құқықтық мирасқор жайындағы: тегi, есiмi және әкесiнiң аты (ол бар болса), жеке тұлғаның тұрғылықты жерiнiң мекен-жайы немесе ресми атауы және заңды тұлғаның орналасқан жерiнiң мекен-жайы келтiрiледi. Мәлiметтерге күнiн көрсете отырып, құқықтық мирасқор қолын қояды (авторлық құқықтық мирасқоры заңды тұлға болып табылатын жағдайда мәлiметке жетекшi қолын қойып, ол мөрмен бекiтiледi).
15) Өтiнiштiң жоғарыдағы 12)-14) тармақшаларда көрсетiлген бағанын толтыру осы бағанмен қарастырылған мәлiметтер мен қолдары бар құжаттарды өтiнiшпен бiр мезгiлде тапсырумен алмастырылуы мүмкiн.
16) Егер өтiнiмшi ретiнде автор болып табылмайтын тұлға көрсетiлсе, өтiнiштiң соңғы "Қолы" бағанын күнiн көрсетiп толтыру мiндеттi. Өтiнiшке заңды тұлғаның атынан ұйым жетекшiсi немесе қызметi көрсетiле отырып, осы құрылтайшылық құжатқа уәкiлеттi заңды тұлға қолын қояды. Егер өтiнiмшiлер бiрнешеу болса, өтiнiшке өтiнiмшiлердiң әрбiрi қол қояды.
Өтiнiм патенттiк сенiмдi өкiл арқылы берiлген кезде өтiнiшке патенттiк сенiмдi өкiл қол қояды.
17) Осы тармақтың 14) және 16) тармақшаларында көрсетiлген өтiнiш бағанындағы қолдарды қойған адамдардың тегi мен аты-жөндерi ашып көрсетiледi.

11) В графах под кодами 72 и 97 приводятся сведения об авторе (авторах): фамилия, имя и отчество (если оно имеется), полный почтовый адрес местожительства, для иностранцев указывается только код страны по стандарту ВОИС SТ.3.
12) В графе, расположенной справа от графы под кодом 97, приводится подпись автора и дата в том случае, когда автор является заявителем, или если автор переуступил право на подачу заявки и получение предварительного патента и патента заявителю.
В случае смерти автора до подачи заявки проставляется подпись наследника и дата. Представлять какие-либо официальные документы, подтверждающие право на наследство, на стадии подачи заявки не требуется.
13) Графа, расположенная непосредственно под графами, имеющими коды 72 и 97, заполняется только тогда, когда автор (авторы) просит (просят) не упоминать его (их) в качестве такового (таковых) при публикации сведений о выдаче предварительного патента и патента. В этом случае приводятся фамилия, имя и отчество (если оно имеется) каждого из авторов, не пожелавших быть упомянутыми при публикации, и их подписи.
14) Предпоследняя графа второй страницы заявления заполняется только тогда, когда право на подачу заявки передано заявителю правопреемником автора. В ней приводятся сведения о правопреемнике: фамилия, имя и отчество (если оно имеется), адрес местожительства физического лица или официальное наименование и адрес местонахождения юридического лица. Сведения подписывает правопреемник автора с указанием даты (в случае, когда правопреемник автора является юридическим лицом, сведения подписывает руководитель, подпись которого скрепляется печатью).
15) Заполнение граф заявления, указанных выше в подпунктах 12)-14), может быть заменено представлением одновременно с заявлением документов, содержащих сведения и подписи, предусмотренные этими графами.
16) Заполнение последней графы заявления "Подпись" с указанием даты обязательно в тех случаях, когда заявителем указано лицо, не являющееся автором. От имени юридического лица заявление подписывается руководителем организации или иным лицом, уполномоченным на это учредительными документами юридического лица, с указанием его должности; подпись скрепляется печатью этого юридического лица. Если заявителей несколько, заявление подписывает каждый из заявителей.
При подаче заявки через патентного поверенного заявление подписывает патентный поверенный.
17) Подписи в графах заявления, указанные в подпунктах 14) и 16) настоящего пункта, расшифровываются указанием фамилий и инициалов подписывающего лица.

18) Өтiнiшке қатысты кез келген өзге мәлiметтер ұсынылған әрбiр қосымша параққа (өтiнiшке қосымша) осындай тәртiппен қол қойылады.
19) Өтiнiш пен оған қосымшаларда түзетулер мен өшiрулер болмауға тиiс. Аталған кемшiлiктер болған жағдайда өтiнiш немесе оған қосымшаны дұрыс рәсiмдеу талап етiледi.
II. Өнертабысқа сипаттама
19. Сипаттаманың мақсаты
Өнертабыс сипаттамасы өнертабысты жүзеге асыру үшiн толық, жеткiлiктi түрде ашылуға тиiс.
20. Сипаттама құрылымы
Сипаттама өнертабыс атауынан басталады (өтiнiм берiлген өнертабыс қатысты болатын ХПК қазiргi редакциясы рубрикасы - сондай-ақ осы рубрика индексi белгiленген жағдайда) және келесi бөлiмдердi қамтиды:
өнертабыс қатысты болатын техника саласы;
техника деңгейi;
өнертабыстың мәнi;
сызба сұлбалары тiзiмi және өзге материалдар (егер олар тiркелсе);
өнертабысты жүзеге асыру мүмкiндiгiн растайтын мәлiметтер.
Сипаттама бөлiмiн қажеттi мәлiметтерi бар (әдеби көзге, бұрын
берiлген өтiнiм сипаттамасына, қорғау құжатына сипаттамаға және т.б.) көзге сiлтеме жасаумен алмастыруға жол берiлмейдi.
21. Өнертабыстың атауы
Өнертабыс атауы, әдетте, оның мақсатын сипаттайды және бірлік санмен мазмұндалады.
Мынадай жағдайларда:
бiрлiк санмен қолданылмайтын атауларда;
ортақ құрылымдық формуламен қамтылатын химиялық қосылыстарға жататын өнертабыстар атауларында басқаша болады.
Дербес химиялық қосылыстарға жататын өнертабыс атауында оның атауы химияда қабылданған номенклатураның бiрiне енгiзiледi; оның нақты бағыты, ал биологиялық белсендi қосылыстарда - биологиялық белсендiлiк түрi келтiрiлуi мүмкiн.
Анықталмаған құрылымды жоғарғы молекулярлық қосылыстар алу тәсiлiне жататын өнертабыс атауына осы қосылыстың атауы мен көрсеткiшi, егер қажет болса, оның бағыты енгiзiледi.
Құрамы анықталмаған зат-қоспа алу тәсiлiне жататын өнертабыс атауына оның мақсат көрсеткiшi немесе осы заттың биологиялық белсендi түрi енгiзiледi.
Микроорганизмдер штаммына, өсiмдiктер мен жануарлар жасушаларына қатысты өнертабыстар атауына штаммның мақсаты көрсетiлген латын тiлiндегi биологиялық объекттiң тұқымдық және түрлiк (халықаралық номенклатура талаптарына сәйкес) атаулары енгiзiледi.
Құрылғы, тәсiл, зат, штаммның жаңа бағыты бойынша қолданылуына қатысты өнертабыс атауы тиiстi объектi үшiн қабылданған ереже бойынша жасалады және оның мақсатын сипаттайды.
Бiрi екiншiсiн алуға (даярлауға), жүзеге асыруға немесе пайдалануға арналған объектiлерге жататын өнертабыстар тобының атауында бiр өнертабыстың толық атауы және басқасының қысқарған атауы болады. Бiрi екiншiсiнде пайдалануға арналған объектiлерге жататын өнертабыстар тобының атауында топқа кiретiн өнертабыстардың толық атауы болады.
Нұсқаларға жататын өнертабыстар тобының атауында жақшада "нұсқалар" сөзiмен көрсетiлген өнертабыстар тобының бiр атауы болады.
Егер Қазақстан Республикасында тауар таңбаларының қорғалуына үшiншi тұлғаның құқығына нұқсан келтiрiлмесе, өнертабыс атауы автордың есiмiмен немесе арнаулы атаумен толықтырылуы мүмкiн.
III. Сипаттама бөлiмдерiнiң мазмұны

18) Каждый дополнительный лист (приложения к заявлению), на котором представлены те или иные сведения, относящиеся к заявлению, подписывается в таком же порядке.
19) Заявление и приложения к нему не должны содержать исправлений и подчисток. В случае наличия указанных недостатков запрашивается правильно оформленное заявление или приложение к нему.
II. Описание изобретения
19. Назначение описания
Описание изобретения должно раскрывать изобретение с полнотой, достаточной для его осуществления.
20. Структура описания
Описание начинается с названия изобретения (а в случае установления рубрики действующей редакции Международной патентной классификации (далее - МПК), к которой относится заявляемое изобретение, - также индекса этой рубрики) и содержит следующие разделы:
область техники, к которой относится изобретение;
уровень техники;
сущность изобретения;
перечень фигур чертежей и иных материалов (если они прилагаются);
сведения, подтверждающие возможность осуществления изобретения.
Не допускается замена раздела описания отсылкой к источнику, в котором содержатся необходимые сведения (литературному источнику, описанию в ранее поданной заявке, описанию к охранному документу и т.п.).
21. Название изобретения
Название изобретения, как правило, характеризует его назначение и излагается в единственном числе.
Исключение составляют:
названия, которые не употребляются в единственном числе;
названия изобретений, относящихся к химическим соединениям, охватываемым общей структурной формулой.
В название изобретения, относящегося к индивидуальному химическому соединению, включается его наименование по одной из принятых в химии номенклатур; может быть приведено также указание на его конкретное назначение, а для биологически активных соединений - вид биологической активности.
В название изобретения, относящегося к способу получения высокомолекулярного соединения неустановленной структуры, включается название этого соединения и указание, если необходимо, на его назначение.
В название изобретения, относящегося к способу получения вещества - смеси неустановленного состава, включается указание на его назначение или вид биологической активности этого вещества.
В название изобретения, относящегося к штамму микроорганизма, клеток растений и животных, включаются родовое и видовое (в соответствии с требованиями международной номенклатуры) название биологического объекта на латинском языке с указанием назначения штамма.
Название изобретения, относящегося к применению по новому назначению устройства, способа, вещества, штамма, составляется по правилам, принятым для соответствующего объекта, и характеризует его назначение.
Название группы изобретений, относящихся к объектам, один из которых предназначен для получения (изготовления), осуществления или использования другого, содержит полное название одного изобретения и сокращенное - другого. Название группы изобретений, относящихся к объектам, один из которых предназначен для использования в другом, содержит полные названия изобретений, входящих в группу.
Название группы изобретений, относящихся к вариантам, содержит название одного изобретения группы, дополненное указываемым в скобках словом "варианты".
Название изобретения может быть дополнено именем автора или специальным наименованием, если при этом не происходит нарушения прав третьих лиц на охраняемые в Республике Казахстан товарные знаки (пункт 4 статьи 9 Закона).
III. Содержание разделов описания

22. Өнертабысқа қатысты техника саласы
Бұл бөлiмде өнертабысты қолдану саласы көрсетiледi. Егер мұндай салалар бiрнешеу болса, артықшылықты саласы көрсетiледi.
23. Техника деңгейi
"Техника деңгейi" бөлiмiне мәндi белгiлерiнiң жиынтығы жөнiнен өнертабысқа неғұрлым жақын баламасын бөлiп ала отырып, өтiнiмшiге белгiлi өнертабыс баламалары туралы мәлiметтер келтiрiледi.
Өнертабыс баламасы ретiнде өнертабыстың мәндi белгiлерiнiң жиынтығына ұқсас, белгiлер жиынтығымен сипатталатын өнертабыс басымдығы күнiне дейiн көпшiлiкке танымал мәлiметтерден белгiлi сол мақсаттың амалы көрсетiледi.
Әрбiр баламаны сипаттау кезiнде өтiнiм берiлген өнертабыстың мәндi белгiлерiне ұқсас келетiндердi бөлiп ала отырып, баламаны сипаттайтын белгiлердi, оның ашылған ақпарат көзiндегi бибилиграфиялық мәлiметтерi келтiрiледi, сондай-ақ талап етiлетiн техникалық нәтижелер алуға кедергi келтiретiн өтiнiмшiге белгiлi себептер көрсетiледi.
Егер өнертабыс нақты мақсатты немесе биологиялық белсендi түрде анықталмаған құрамда қоспалар алу тәсiлiне жататын болса, балама ретiнде осындай мақсаттағы немесе осындай биологиялық белсендiлiктi қоспа алу тәсiлi көрсетiледi.
Егер өнертабыс жаңа дербес химиялық қосылыстар, оның iшiнде жоғарғы молекулярлық немесе гендiк инженерия объектiсiн алу тәсiлiне жататын болса, оның белгiлi құрылымдық баламасын алу тәсiлi туралы мәлiметтер келтiрiледi.
Микроорганизмдер штаммына, өсiмдiктер мен жануарлар жасушаларына - заттар продуцентiне жататын өнертабыстың неғұрлым жақын баламасын сипаттау кезiнде продуценттелген заттар туралы мәлiметтер келтiрiледi.
Егер өнертабыс бұрыннан белгiлi жаңа бағыт бойынша қолданылуға жататын құрылғылар, тәсiлдер, заттар, штаммдар болса, онда осы мақсаттағы белгiлi құрылғылар, тәсiлдер, заттар, штаммдар оның баламаларына жатқызылады.
Өнертабыстар тобы сипатталған кезде баламалар туралы мәлiметтер әрбiр өнертабыс үшiн жеке келтiрiледi.
24. Өнертабыстың мәнi
Өнертабыстың мәнi өнертабыстың техникалық нәтижесiн қамтамасыз етуге жеткiлiктi маңызды белгiлер жиынтығында көрiнедi.
Егер олар қол жеткiзiлетiн техникалық нәтижеге ықпалын тигiзсе, яғни көрсетiлген нәтижемен себеп-салдарлы байланыста болса белгiлер маңызды белгiлерге жатқызылады.
Бұл бөлiмде өнертабысты жүзеге асыру кезiнде алынуы мүмкiн техникалық нәтижесi көрсетiлiп, шешiмi өтiнiм берiлген өнертабысқа бағытталған мiндет тыңғылықты ашылады.
Өнертабысты сипаттайтын барлық маңызды белгiлерi келтiрiледi, неғұрлым жақын баламаның айырықша ерекшелiктерi айқындалады, мұндайда сұралған құқықтық қорғау көлемi таралатын барлық жағдайда техникалық нәтижесiн алуды қамтамасыз ететiн белгiлер жиынтығы және өнертабысты тек жекелеген жағдайларда сипаттайтын, нақтылы орындау нысандарында немесе оны пайдаланудың ерекше жағдайларындағы белгiлерi көрсетiледi.
Белгi сипатын осы белгi ашылған ақпарат көзiне сiлтеме жасап алмастыруға жол берiлмейдi.
Техникалық нәтиже өнертабысты жүзеге асыру (даярлау) кезiнде немесе іске асыратын Құралдар пайдалануда алынуы мүмкiн техникалық тиiмдiлiк, қасиет, құбылыс және т.б. сипатын бiлдiредi.
Егер өнертабыс бiрнеше техникалық нәтижелер алуды қамтамасыз ететiн болса (оның iшiнде оны атқарудың нақты нысандары немесе пайдаланудың ерекше жағдайлары кезiнде) оларды көрсету ұсынылады.
Техникалық нәтиже, атап айтқанда, айналыс сәтiн азайту, үйкелiс коэффицентiн төмендету, сыналанып қалудың алдын алу, теңселудi төмендету, iсiкке қарсы белсендiлiктi арттыру, дәрiлiк препарат әрекетiн жою, құю құрылымы кемiстiгiн болдырмау, жұмыс органының ортамен байланысын жақсарту, сұйықтықтың сiңуiн төмендету, ылғалдануын жақсарту, жарылуының алдын алуда байқалуы мүмкiн.
Егер өнертабыс жасау кезiнде тек белгiлi бағыттағы техникалық құралдар арсеналын кеңейту немесе осындай құралдарды алғаш алу мiндетi ғана шешiлетiн болса, техникалық нәтиже осы мақсатты iске асырумен тұйықталуы мүмкiн (осы мақсатты iске асыратын құрал жасауда), және оның арнаулы көрсеткiшi талап етiлмейдi, тек ұсынылып отырған өнертабыс осындай мақсат құралдары арсеналын кеңейтедi деген түсiнiк келтiрiлсе жеткiлiктi.
Өнертабыстар тобы үшiн көрсетiлген мәлiметтер, оның iшiнде техникалық нәтиже де туралы, әрбiр өнертабыс үшiн жеке келтiрiледi.
Микроорганизмдер штаммы, өсiмдiктер мен жануарлар жасушаларын сипаттау кезiнде ол түпкi немесе жақын тұқымдас штаммдардан ерекшеленетiн белгiлерi қосымша көрсетiлуге тиiс.
Жаңа бағыт бойынша қолданылуға жататын белгiлi құрылғы, тәсiл, зат, штаммдарды сипаттау кезiнде осы белгiлi объектiнiң сипаты және ол сипатталған ақпарат көзiнiң библиографиялық мәлiметтерi келтiрiлiп, оның белгiлi және жаңа бағыты көрсетiледi.

22. Область техники, к которой относится изобретение
В этом разделе указывается область применения изобретения. Если таких областей несколько, указываются преимущественные.
23. Уровень техники
В этом разделе приводятся сведения об известных заявителю аналогах изобретения с выделением из них аналога, наиболее близкого к изобретению по совокупности существенных признаков (прототипа).
В качестве аналога изобретения указывается средство того же назначения, известное из сведений, ставших общедоступными до даты приоритета изобретения, характеризуемое совокупностью признаков, сходной с совокупностью существенных признаков изобретения.
При описании каждого из аналогов приводятся библиографические данные источника информации, в котором он раскрыт, признаки, характеризующие аналог, с выделением при этом тех из них, которые совпадают с существенными признаками заявляемого изобретения, а также указываются известные заявителю причины, препятствующие получению требуемого технического результата.
Если изобретение относится к способу получения смеси не установленного состава с конкретным назначением или видом биологической активности, в качестве аналога указывается способ получения смеси с таким же назначением или такой же биологической активностью.
Если изобретение относится к способу получения нового индивидуального химического соединения, в том числе высокомолекулярного, или объекта генной инженерии, приводятся сведения о способе получения его известного структурного аналога.
При описании наиболее близкого аналога изобретения, относящегося к штамму микроорганизма, клеток растений и животных - продуценту вещества, приводятся сведения о продуцируемом веществе.
Если изобретение относится к применению известного ранее устройства, способа, вещества, штамма по новому назначению, то к его аналогам относятся известные устройства, способы, вещества, штаммы этого же назначения.
При описании группы изобретений сведения об аналогах приводятся для каждого изобретения в отдельности.
24. Сущность изобретения
Сущность изобретения выражается в совокупности существенных признаков, достаточной для достижения обеспечиваемого изобретением технического результата.
Признаки относятся к существенным, если они влияют на достигаемый технический результат, т.е. находятся в причинно-следственной связи с указанным результатом.
В данном разделе подробно раскрывается задача, на решение которой направлено заявляемое изобретение, с указанием технического результата, который может быть получен при осуществлении изобретения.
Приводятся все существенные признаки, характеризующие изобретение, выделяются признаки, отличительные от наиболее близкого аналога, при этом указывается совокупность признаков, обеспечивающая получение технического результата во всех случаях, на которые распространяется испрашиваемый объем правовой охраны, и признаки, характеризующие изобретение лишь в частных случаях, в конкретных формах выполнения или при особых условиях его использования.
Не допускается замена характеристики признака отсылкой к источнику информации, в котором раскрыт этот признак.
Технический результат представляет собой характеристику технического эффекта, свойства, явления и т.п., которые могут быть получены при осуществлении (изготовлении) или использовании средства, воплощенного в изобретении.
Если изобретение обеспечивает получение нескольких технических результатов (в том числе в конкретных формах его выполнения или при особых условиях использования), рекомендуется их указать.
Технический результат может выражаться, например, в уменьшении крутящего момента, в снижении коэффициента трения, в предотвращении заклинивания, снижении вибрации, повышении противоопухолевой активности, локализации действия лекарственного препарата, в устранении дефектов структуры литья, в улучшении контакта рабочего органа со средой, в снижении просачивания жидкости, в улучшении смачиваемости, в предотвращении растрескивания и т.п.
Если при создании изобретения решается задача только расширения арсенала технических средств определенного назначения или получения таких средств впервые, технический результат может заключаться в реализации этого назначения (в создании средства, реализующего это назначение), и специального его указания не требуется, достаточно привести лишь разъяснения о том, что предлагаемое изобретение расширяет арсенал средств такого же назначения.
Для группы изобретений указанные сведения, в том числе и о техническом результате, приводятся для каждого изобретения в отдельности.
При описании каждого штамма микроорганизма, клеток растений и животных дополнительно указываются признаки, которыми он отличается от исходных или близкородственных штаммов.
При описании изобретения, относящегося к применению известного устройства, способа, вещества, штамма по новому назначению, приводятся характеристика этого известного объекта и библиографические данные источника информации, в котором он описан, указываются его известное и новое назначения.

25. Сызбалар және өзге материалдардағы сұлбалар тiзбесi
Сипаттаманың бұл бөлiмiнде сұлбалар тiзбесiнен басқа олардың әрқайсысында не бейнеленгенiне қысқаша көрсеткiш келтiрiледi.
Егер өнертабыс мәнiн түсiндiретiн өзге материалдар ұсынылса, олардың мазмұндарына қысқаша түсiнiк келтiрiледi.
26. Өнертабысты жүзеге асыру мүмкiндiгiн растайтын мәлiметтер
Бұл бөлiмде өтiнiмшi көрсеткен бағытта iске асырумен өнертабысты жүзеге асыру мүмкiндiгi және "Өнертабыстың мәнi" бөлiмiнде көрсетiлген техникалық нәтиже алу мүмкiндiгi көрсетiледi.
Мәнi жалпы түсiнiкте айтылған белгiнi пайдаланумен сипатталатын атап айтқанда, функциялды жинақтау деңгейiнде ұсынылған өнертабысты жүзеге асыру мүмкiндiгi осы белгiнi iске асыру не оны алу әдiстерiне арналған құралдардың өтінім материалдарында тiкелей сипатталуымен немесе осы құралдың белгiлiгi не оны алу әдiстерi көрсетiле отырып расталады.
Өнертабысты сипаттау үшiн аралық мәндi түрде айқындалатын сандық белгiлердi пайдалану кезiнде осы аралықтағы техникалық нәтиже алу мүмкiндiгi көрсетiледi.
27. Құрылғыға қатысты өнертабысты жүзеге асыру мүмкiндiгiн
растайтын мәлiметтер
Құрылғыға жататын өнертабысқа сызба сұлбаларына сiлтемемен оның конструкциясының (статистикалық жағдайда) сипаттамасы келтiрiледi. Сипаттамадағы құрылымдық элементтердiң цифрлық белгiсi олардың сызба сұлбаларындағы цифрлық белгiлерiне сәйкес келуге тиiс.
Құрылғы конструкциясы сипаттамасынан кейiн оның әрекетi (жұмысы) немесе сызба сұлбаларына сiлтемемен пайдаланылу тәсiлi сипатталады, қажет болған жағдайларда өзге де түсiндiрушi материалдары (эпюра, уақытша диаграмма және т.б.) келтiрiледi.
Егер құрылғыда функциональды деңгейде сипатталған элемент болса, және сипатталатын нысан бағдарламаландырылған (бапталған) көп функциальды құралдарды пайдалануды көздесе, онда аталған функция құрылғысы құрамында оған нақты телiнген осындай құралмен атқару мүмкiндiгiн растайтын мәлiметтер ұсынылады. Егер мұндай мәлiметтер қатарында, атап айтқанда, есептеуiш алгоритм келтiрiлсе, оны блок-тәсiл түрiнде немесе, егер бұл мүмкiн болса, тиiстi математикалық көрiнiсiнде келтiрiледi.
28. Тәсiлге жататын өнертабыстарды жүзеге асыру мүмкiндiгін
растайтын мәлiметтер
Тәсiлге жататын өнертабыстар үшiн мысалдарда материалдық объектiге әрекет тiркестiгi (әдiстер, операциялар), сондай-ақ әрекет өткiзу жағдайы, нақты режимдер (температура, қысым және т.б.), егер бұл қажет болса мұндайда пайдаланылатын құрылғы, заттар және штаммдар көрсетiледi. Егер тәсiл басымдық күнiне дейiнгi белгiлi құралдарды (құрылғы, заттар және штаммдар) пайдаланумен сипатталса, осы құралдарды көрсету жеткiлiктi. Белгiсiз құралдарды пайдалану кезiнде олардың сипаты келтiрiледi және қажеттi жағдайларда графикалық кескiндемесi тiркеледi.
Тәсiлде жаңа заттарды пайдалану кезiнде оларды алу тәсiлi ашылады.
Жалпы құрылымдық формуламен сипатталған жаңа химиялық қосылыстар тобын (қатарын) алу тәсiлiне жататын өнертабыстар үшiн осы тәсiлмен қосылыстар тобын (қатарын) алу мысалы келтiрiледi, ал егер топқа (қатарға) химиялық табиғат бойынша сан түрлi радикалдар қосылыстары кiрсе, осы түрлi радикал қосылыстар алу мүмкiндігін растауға жеткiлiктi мысалдар көлемi келтiрiледi. Топқа (қатарға) кiретiн қосылыстар алу үшiн физика-химиялық сипаттағы белгiлi әдiстермен расталған құрылымдық формулалар келтiрiледi. Сипаттамада сондай-ақ мақсаты немесе жаңа қосылыстардың биологиялық белсендiлiгi мәлiметтер көрсетiледi.
Анықталмаған құрылымды химиялық қосылыстар немесе анықталмаған құрылымды және/немесе құрамды қоспалар алу тәсiлiне жататын өнертабыстар үшiн осы қосылысты басқаларынан ажыратуға қажеттi мәлiметтер көрсетiледi. Қосылыстар немесе қоспалар алу үшiн бастапқы реагенттер туралы мәлiметтер, сондай-ақ өтiнiмшi көрсеткен осы қосылыстар немесе қоспалар мақсатын, атап айтқанда, осы мақсат ескерiлетiн қасиеттер туралы мәлiметтер, iске асыру мүмкiндiгiн растайтын мәлiметтер келтiрiледi.
Элементi немесе бұйымның өзi анықталмаған құрам және құрылымнан даярланған бұйымды алу тәсiлiне жататын өнертабыстар үшін материалдың қасиеттерi және пайдалану сипаттары және/немесе тұтастай бұйым туралы көрсеткiштер келтiрiледi.
Адамдар немесе жануарлар ауруларын емдеу, диагностикалау немесе алдын алу тәсiлiне жататын өнертабыстар үшiн аурулардың этиопатогенезiне ықпал жасайтын немесе этиопатогенез және пайдаланылатын диагностикалық көрсеткiштер (егер бар болса) арасындағы байланыстың бар-жоғын көрсететiн анықталған факторлар туралы мәлiметтер, сондай-ақ аталған ауруларды емдеу, диагностикалау немесе алдын алу тәсiлiне жарамдылығын растайтын сенiмдi көрсеткiштер келтiрiледi.

25. Перечень фигур чертежей и иных материалов
В этом разделе, кроме перечня фигур, приводится краткое указание на то, что изображено на каждой из них.
Если представлены иные материалы, поясняющие сущность изобретения, приводится краткое пояснение их содержания.
26. Сведения, подтверждающие возможность осуществления изобретения
В этом разделе раскрывается возможность осуществления изобретения с реализацией указанного заявителем назначения и возможность получения указанного в разделе "Сущность изобретения" технического результата.
Возможность осуществления изобретения, сущность которого характеризуется с использованием признака, выраженного общим понятием, в частности, представленного на уровне функционального обобщения, подтверждается либо описанием непосредственно в материалах заявки средства для реализации такого признака или методов его получения, либо указанием на известность такого средства или методов его получения.
При использовании для характеристики изобретения количественных признаков, выраженных в виде интервала значений, указывается на возможность получения технического результата в этом интервале.
27. Сведения, подтверждающие возможность осуществления изобретения,
относящегося к устройству
Для изобретения, относящегося к устройству, приводится описание его конструкции (в статическом состоянии) со ссылками на фигуры чертежей. Цифровые обозначения конструктивных элементов в описании должны соответствовать цифровым обозначениям их на фигуре чертежа в полном объеме.
После описания конструкции устройства описывается его действие (работа) или способ использования со ссылками на фигуры чертежей, а при необходимости - на иные поясняющие материалы (эпюры, временные диаграммы и т.д.).
Если устройство содержит элемент, охарактеризованный на функциональном уровне, и описываемая форма реализации предполагает использование программируемого (настраиваемого) многофункционального средства, то представляются сведения, подтверждающие возможность выполнения таким средством конкретной предписываемой ему в составе данного устройства функции. В случае, если в числе таких сведений приводится алгоритм, в частности, вычислительный, его предпочтительно представлять в виде блок-схемы, или, если это возможно, соответствующего математического выражения.
28. Сведения, подтверждающие возможность осуществления изобретения,
относящегося к способу
Для изобретения, относящегося к способу, в примерах указываются последовательность действий (приемов, операций) над материальным объектом, а также условия проведения действий, конкретные режимы (температура, давление и т.п.), используемые при этом устройства, вещества и штаммы, если это необходимо. Если способ характеризуется использованием средств (устройств, веществ и штаммов), известных до даты приоритета, достаточно эти средства указать. При использовании неизвестных средств приводится их характеристика и в случае необходимости прилагается графическое изображение.
При использовании в способе новых веществ раскрывается способ их получения.
Для изобретения, относящегося к способу получения группы (ряда) новых химических соединений, описываемых общей структурной формулой, приводится пример получения этим способом соединения группы (ряда), а если группа (ряд) включает соединения с разными по химической природе радикалами, приводится такое количество примеров, которое достаточно для подтверждения возможности получения соединений с этими разными радикалами. Для полученных соединений, входящих в группу (ряд), приводятся структурные формулы, подтвержденные известными методами, и физико-химические характеристики. В описании указываются также сведения о назначении или биологической активности новых соединений.
Для изобретений, относящихся к способам получения химических соединений с неустановленной структурой или смесей неустановленного состава и/или структуры, указываются данные, необходимые для отличия данного соединения от других. Приводятся сведения об исходных реагентах для получения соединений или смесей, а также данные, подтверждающие возможность реализации указанного заявителем назначения этих соединений или смесей, в частности, сведения о свойствах, обусловливающих такое назначение.
Для изобретения, относящегося к способу получения изделия, элемент которого или само изделие изготовлены из материала неустановленных состава и структуры, приводятся данные о свойствах материала и эксплуатационных характеристиках элемента и/или изделия в целом.
Для изобретения, относящегося к способу лечения, диагностики или профилактики заболевания людей или животных, приводятся сведения о выявленных факторах, влияющих на этиопатогенез заболевания или обусловливающих наличие связи между этиопатогенезом и используемыми диагностическими показателями (если имеются), а также достоверные данные, подтверждающие пригодность способа для лечения, диагностики или профилактики указанного заболевания.

29. Затқа жататын өнертабыстарды жүзеге асыру мүмкiндiгiн растайтын мәлiметтер
Жаңа дербес химиялық қосылыстарға жататын өнертабыстар үшiн белгiлi әдiстермен дәлелденген құрылымдық формула, физика-химиялық константтар келтiрiледi.
Гендiк инженерия өнiмдерiне жататын дербес қосылыстар үшiн нуклеотидтi дәйектiлiк (нуклеиндiк қышқылдар бөлшегi жағдайында) немесе физикалық карта (рекомбинанттық нуклеиндi қышқылдар мен векторлар), сондай-ақ аталған қосылыстарды басқаларынан ажыратуға қажеттi өзге физика-химиялық сипаттар келтiрiледi.
Жоғарыда аталған қосылыстар үшiн жаңа қосылыс алғаш алынған тәсiл сипатталады және белгiлi мақсатта осы қосылыстарды пайдалану мүмкiндiгi көрсетiледi. Биологиялық белсендi қосылыстар үшiн сондай-ақ сандық белсендiлiк сипат көрсеткiштерi және улылығы, ал қажет болған жағдайларда - таңдалған әрекеттер мен басқа да көрсеткіштер келтiрiледi.
Егер өнертабыс адамдар немесе жануарлардың белгiлi бiр ауруларын емдеу, диагностикалау немесе алдын алуға арналған құралға жататын болса, сипаттамада ауру этиопатогенезiне осы құралдың ықпалын түсiндiретiн анықталған факторлар туралы мәлiметтер, ал мұндай мәлiметтер болмаған жағдайларда - аталған ауруды емдеу, диагностикалау немесе алдын алуға оның жарамдылығын растайтын сенiмдi көрсеткiштер келтiрiледi.
Егер жаңа дербес химиялық қосылыстар микроорганизмдер штаммы, өсiмдiктер мен жануарлар жасушаларын пайдалану арқылы алынса, осы штаммның қатысуымен биосинтез тәсiлi туралы мәлiметтер, ол жөнiндегi көрсеткiштер және оны депонирлеу туралы мәлiметтер келтiрiледi.
Егер өнертабыс жалпы құрылымдық формуламен сипатталған жаңа дербес химиялық қосылыстар тобына (қатарына) жататын болса, барлық қосылыстар топтарын (қатарын) жалпы тәсiм тәсiлiн алуға келтiру жолымен алу мүмкiндiгi расталады, сондай-ақ нақты қосылыстар тобын (қатарын) алу мысалымен, ал егер топқа (қатарға) түрлi химиялық табиғи радикалдар қосылса, осы түрлi радикалдармен қосылыстар алу мүмкiндiгiн растауға жеткiлiктi болады.
Қосылыстар алу үшiн сондай-ақ белгiлi әдiстермен расталған олардың құрылымдық формулалары, физика-химиялық константтары, химиялық табиғи радикалдар бойынша кейбiр қосылыстарға қатысты мүмкiндiгiн растаумен көрсетiлген мақсатын іске асыру мүмкiндігiнiң дәлелi келтiрiледi.
Егер өнертабыс аралық қосылыстарға жататын болса оның белгiлi ақырғы өнiмге ұқсатылуы, не одан нақты мақсатты немесе биологиялық белсендiлiктi жаңа ақырғы өнiм алу мүмкiндiгi көрсетiледi.
Анықталмаған құрылымды жаңа химиялық қосылыстарға немесе анықталмаған құрамды қоспа және/немесе құрылымға жататын өнертабыстар үшiн осы қосылыстарды немесе қоспаларды басқаларынан ажыратуға қажеттi көрсеткiштер келтiрiледi. Қосылыстар немесе қоспалар алу үшiн бастапқы реагенттер туралы мәлiметтер, сондай-ақ өтiнiмшi көрсеткен осы қосылыстар немесе қоспалардың, атап айтқанда, осы мақсатын белгiлейтiн қасиеттерi туралы мәлiметтердiң мақсатын iске асыру мүмкiндiгiн растайтын көрсеткiштер келтiрiледi.
Егер өнертабыс композицияға (қоспа, ерiтiндi, балқыма, шыны және т.б.) жататын болса оның композициялық құрамына кiретiн ингредиенттер, олардың сипаты және сандық қатынасы көрсетілген мысалдар келтiрiледi. Композиция алу тәсiлi сипатталады, егер ол ингредиент ретiнде жаңа затқа иеленсе, оны алудың тәсiлi сипатталады.
Келтiрiлген мысалдарда әрбiр ингредиенттiң мазмұны өнертабыстың аралық маңызды формуласында көрсетiлген шегiнде болады (өнертабыс формуласындағы ингредиенттердiң сандық қатынасы процентiнде (массасы немесе көлемi жөнiнде) мысалда көрсетiлген барлық ингредиенттердiң жиынтық мазмұны 100%-ке теңеледi).

29. Сведения, подтверждающие возможность осуществления изобретения,
относящегося к веществу
Для изобретения, относящегося к новому индивидуальному химическому соединению, приводятся структурная формула, доказанная известными методами, физико-химические константы.
Для индивидуального соединения, относящегося к продуктам генной инженерии, приводятся нуклеотидная последовательность (в случае фрагментов нуклеиновых кислот) или физическая карта (в случае рекомбинантных нуклеиновых кислот и векторов), а также иные физико-химические характеристики, необходимые для отличия данного соединения от других.
Для вышеперечисленных соединений описывается способ, которым новое соединение впервые получено, и показывается возможность использования этого соединения по определенному назначению. Для биологически активного соединения приводятся также показатели количественных характеристик активности и токсичности, а в случае необходимости - избирательности действия и другие показатели.
Если изобретение относится к средству для лечения, диагностики или профилактики определенного заболевания людей или животных, в описании приводятся сведения о выявленных факторах, объясняющих влияние этого средства на этиопатогенез заболевания, а при отсутствии таких сведений - достоверные данные, подтверждающие его пригодность для лечения, диагностики или профилактики указанного заболевания.
Если новое индивидуальное химическое соединение получено с использованием штаммов микроорганизмов, клеток растений и животных, приводятся сведения о способе биосинтеза с участием этого штамма, данные о нем и сведения о его депонировании.
Если изобретение относится к группе (ряду) новых индивидуальных химических соединений, описываемых общей структурной формулой, подтверждается возможность получения всех соединений группы (ряда) путем приведения общей схемы способа получения, а также примера получения конкретного соединения группы (ряда), а если группа (ряд) включает соединения с разными по химической природе радикалами - примеров, достаточных для подтверждения возможности получения соединений с этими разными радикалами.
Для полученных соединений приводятся также их структурные формулы, подтвержденные известными методами, физико-химические константы, доказательства возможности реализации указанного назначения с подтверждением такой возможности в отношении некоторых соединений с разными по химической природе радикалами.
Если изобретение относится к промежуточному соединению, показывается также возможность его переработки в известный конечный продукт, либо возможность получения из него нового конечного продукта с конкретным назначением или биологической активностью.
Для изобретений, относящихся к новому химическому соединению с неустановленной структурой или смеси неустановленного состава и/или структуры, указываются данные, необходимые для отличия данного соединения или смеси от других. Приводятся сведения об исходных реагентах для получения соединений или смесей, а также данные, подтверждающие возможность реализации указанного заявителем назначения этих соединений или смесей, в частности, сведения о свойствах, обусловливающих такое назначение.
Если изобретение относится к композиции (смеси, раствору, сплаву, стеклу и т.п.), приводятся примеры, в которых указываются ингредиенты, входящие в состав композиции, их характеристика и количественное соотношение. Описывается способ получения композиции, а если она содержит в качестве ингредиента новое вещество, описывается способ его получения.
В приводимых примерах содержание каждого ингредиента указывается в таком единичном значении, которое находится в пределах указанного в формуле изобретения интервала значений (при выражении количественного соотношения ингредиентов в формуле изобретения в процентах (по массе или по объему) суммарное содержание всех ингредиентов, указанных в примере, равняется 100%).

30. Микроорганизмдер штаммына, өсiмдiктер мен жануарлар жасушаларына жататын өнертабыстарды жүзеге асыру мүмкіндiгiн растайтын мәлiметтер
Штаммға жататын өнертабыстар үшiн номенклатуралық көрсеткiштер және штаммның шығу тегi, қоректену ортасының сандық және сапалық құрамдары туралы көрсеткiштер (себiлетiн және ферментациялық), өсiру жағдайлары (температурасы, рН, О2 үлестi масса ауысымы, жарықтылығы және т.б.) ферментация уақыты, биосинтез сипаты, пайдалы (мақсатты) өнiмдер, өнiмнiң шығуы туралы, штаммның белсендiлiк (өнiмдiлiк) деңгейi және оны айқындау (тесттеу) тәсiлдерi көрсетiледi. Мақсаттық өнiмдердi бөлiп алу және тазарту тәсiлi ашылады (жаңа мақсаттық өнiмдер продуценттерi үшiн, мысалы, антибиотиктер, ферменттер, моноклональды антиденелер және т.б.).
Микроорганизмдер және өсiмдiктер мен жануарлар жасушалары консорциумы үшiн келесi көрсеткiштер келтiрiледi: компоненттер бар-жоғы әдiсi, осы бойынша селекция жүргiзiлген бөлiну (селекция) және белгiлер әдiсi, ұзақ өсiру кезiндегi консорциум тұрақтылығы, бөтен микроорганизмдер залалдарына төзiмдiлiк.
Микроорганизмдер штаммына, өсiмдiктер мен жануарлар жасушаларына жататын өнертабыстарды жүзеге асыру мүмкiндiгi не оның пайдаланылу тәсiлi штамм алу тәсiлiнiң сипатталуымен расталады, күнi өнертабыстың басымдық күнiнің алдынан келетiн депонирлеу туралы (депозитарий-коллекция атауы және депонирленген объектiге берiлген тiркеу нөмiрi) мәлiметтер ұсынылады.
Егер штамм ең кем дегенде патент қызметi мерзiмiне объектiнiң өмiрлiк қабiлетiн қолдауға кепiлдiк беретiн халықаралық немесе қазақстандық коллекцияға орналастырылса, патент процедурасы мақсаттарына арналған депонирлеу жүзеге асырылды деп есептеледi.
31. Жаңа мақсатта қолдануға жататын өнертабыстарды жүзеге асыру мүмкiндiгiн растайтын мәлiметтер
Жаңа мақсат бойынша құрылғы, тәсiл, зат, штамм қолданылуға жататын өнертабыстар үшiн олардың осы мақсатта iске асырылу мүмкiндiгiн растайтын мәлiметтер келтiрiледi.
IV. Өнертабыс формуласы
32. Өнертабыс формуласын белгiлеу және оған қойылатын талаптар
1) Өнертабыс формуласы алдын ала патент және патентпен берiлетiн құқықтық қорғау көлемiн анықтауға арналады.
2) Өнертабыс формуласы толығынан сипаттамаға негiзделуге тиiс, яғни өнертабысты оның сипаттамасындағы түсiнiктермен сипаттауы керек.
3) Өнертабыс формуласы егер ол өтiнiмшi көрсеткен техникалық нәтижеге жетуге жеткiлiктi маңызды белгiлерi болса, оның мәнiн көрсетедi деп танылады.

30. Сведения, подтверждающие возможность осуществления изобретения,
относящегося к штаммам микроорганизмов, клеток растений и животных
Для изобретения, относящегося к штамму, указываются номенклатурные данные и происхождение штамма, данные о количественном и качественном составах питательных сред (посевной и ферментационной), условиях культивирования (температура, рН, удельный массоперенос О2, освещенность и т.д.), времени ферментации, характеристике биосинтеза, полезных (целевых) продуктах, о выходе продукта, уровне активности (продуктивности) штамма и способах ее определения (тестирования). Раскрывается способ выделения и очистки целевых продуктов (для продуцентов новых целевых продуктов, например, антибиотиков, ферментов, моноклональных антител и т.д.).
Для консорциумов микроорганизмов и клеток растений и животных указываются следующие данные: метод проверки наличия компонентов, метод выделения (селекции) и признаки, по которым велась селекция, стабильность консорциума как такового при длительном культивировании, устойчивость к заражению посторонними микроорганизмами.
Возможность осуществления изобретения, относящегося к штамму микроорганизма, клеток растений и животных либо к способу, в котором он используется, подтверждается описанием способа получения штамма, представлением сведений о депонировании (названия коллекции-депозитария и регистрационного номера, присвоенного коллекцией депонированному объекту), дата которого должна предшествовать дате приоритета изобретения.
Депонирование для целей патентной процедуры считается осуществленным, если штамм помещен в международную или казахстанскую коллекцию, гарантирующую поддержание жизнеспособности объекта в течение, по меньшей мере, срока действия патента.
31. Сведения, подтверждающие возможность осуществления изобретения,
относящегося к применению по новому назначению
Для изобретения, относящегося к применению устройства, способа, вещества, штамма по новому назначению, приводятся сведения, подтверждающие возможность реализации ими этого назначения.
IV. Формула изобретения
32. Назначение формулы изобретения и требования, предъявляемые к ней
1) Формула изобретения предназначается для определения объема правовой охраны, предоставляемой предварительным патентом и патентом.
2) Формула изобретения должна быть полностью основана на описании, т.е. характеризовать изобретение понятиями, содержащимися в его описании.
3) Формула изобретения признается выражающей его сущность, если она содержит совокупность его существенных признаков, достаточную для достижения указанного заявителем технического результата.

4) Өнертабыс белгiлерi өнертабыс формуласында оларды ұқсастыру мүмкiндiгін қамтамасыз ету түрiнде көрiнеді, яғни олардың мәндік мазмұнының белгiлi техникалық деңгейi негiзiнде маманның бiртектi ұғымында болады.
5) Өнертабыс формуласындағы белгi сипатын ақпарат көзiне сiлтемемен алмастыруға болмайды. Белгi сипатын сипаттама немесе өтiнiм сызбаларына сiлтемемен алмастыруға оның ұқсастығы туралы талаптарға нұқсан келтiрмей белгiге мұндай сiлтемесiз сипаттау мүмкiн болмаған жағдайларда ғана жол берiлуi мүмкiн. Мұндай жағдайларда, атап айтқанда, "...сұлбада көрсетiлгендей...", "сипаттама... бөлiгiнде... сипатталғандай... " деген сөздер пайдаланылуы мүмкiн. Сызбаларға сiлтеме сөзбен немесе математикалық тәсiлмен сипатталуға келмейтiн, орындалу нысанымен ерекшеленетiн объектiлердi сипаттау кезiнде, сондай-ақ өнертабыс объектiсi қасиеттерi тек кестелер және диаграммалар көмегiмен ғана сипатталуы мүмкiн химиялық заттар болып табылатын жағдайларда пайдаланылуы мүмкiн.
6) Өнертабыс белгiсiн егер ортақ ұғымды сипаттау өтiнiмшi көрсеткен техникалық нәтиже алудың басқа да белгiлерiмен жиынтығын қамтамасыз етсе, оны iске асырудың түрлi нысандарын қамтитын ортақ ұғыммен (функция, қасиет және т.б. бiлдiретiн) сипаттау орынды.
Көрсетiлген баламалы таңдаудың кез келгенiнде мұндай белгi өнертабыстың басқа да белгiлерiмен жиынтығында бiр ғана техникалық нәтиже алуды қамтамасыз етсе, белгi баламалы түрде көрсетiлуi мүмкiн.
Осы объектiнi сипаттаудың өзге нысаны қиындық келтiрсе, және олар жалпыға белгiлi және нақты маңызға ие болса, өнертабыс формуласында өнiмдер, заттар және т.б. шартты атауларын пайдалануға жол берiледi.
33. Өнертабыс формуласының құрылымы
Формула бiртiзбектi және көптiзбектi болуы және тиiсiнше бiр немесе бiрнеше тармақты құрауы мүмкiн.
34. Бiртiзбектi өнертабыс формуласы
Бiртiзбектi өнертабыс формуласы оны орындау немесе пайдалану жағдайына қатысты дамыту және/немесе анықтауы жоқ бiр өнертабыстың маңызды белгiлер жиынтығын сипаттауға қолданылады.
35. Көптiзбектi өнертабыс формуласы
Көптiзбектi өнертабыс формуласы өнертабысты орындау немесе пайдаланудың жеке жағдайларына немесе өнертабыстар тобын сипаттауға қатысты оның белгiлер жиынтығын дамыту және/немесе анықтаумен бiр өнертабысты сипатта үшiн қолданылады.
Бiр өнертабысты сипаттайтын көптiзбектi формуланың бiр тәуелсiз тармағы және келесi оған тәуелдi тармағы (тармақтары) болады.
Өнертабыстар тобын сипаттайтын көптiзбектi формуланың бiрнеше тәуелсiз тармақтары болады, олардың әрқайсысы өнертабыстар тобының бiреуiн ғана сипаттайды. Мұндайда топтың әрбiр өнертабысы тиiстi тәуелсiзге бағынышты тәуелдi тармақтар келтiрiлуiмен сипатталуға тиiс.
Көптiзбектi формула тармақтары 1-ден бастап, орналасу тәртiбiмен араб цифрларымен нөмiрленуге тиiс.
Өнертабыстар тобын сипаттайтын формулаларды орналастырған кезде келесi ережелер сақталады:
жекелеген өнертабыстарды сипаттайтын тәуелсiз тармақтарда, әдетте, формуланың басқа тармақтарына сiлтемелер болмайды (мұндай сiлтемеге тек осы тәуелсiз тармақты ондағы басқа тармақпен толық қайталамаған жағдайда ғана жол берiледi);
түрлi өнертабыстар топтарын сипаттау үшiн бiр ғана мазмұнды тәуелдi тармақтар келтiрiлетiн жағдайларды қоса отырып, тәуелдi тармақтар өздерi бағынышты тәуелсiз тармақтармен топтасады.

4) Признаки изобретения выражаются в формуле изобретения таким образом, чтобы обеспечить возможность их идентифицирования, т.е. однозначного понимания специалистом на основании известного уровня техники их смыслового содержания.
5) Характеристика признака в формуле изобретения не может быть заменена отсылкой к источнику информации. Замена характеристики признака отсылкой к описанию или чертежам заявки допускается лишь в том случае, когда без такой отсылки признак невозможно охарактеризовать, не нарушая требования об его идентификации. В этих случаях, в частности, могут быть использованы выражения: "...как, показано на фиг. ...", "как описано в части ... описания". Ссылки на чертежи могут быть использованы при характеристике объектов, отличающихся формой выполнения, которая не может быть описана словесно или математически, а также в случаях, когда объектом изобретения являются химические вещества, свойства которых могут быть описаны лишь с помощью графиков и диаграмм.
6) Признак изобретения целесообразно характеризовать общим понятием (выражающим функцию, свойство и т.п.), охватывающим разные частные формы его реализации, если именно характеристики, содержащиеся в общем понятии, обеспечивают в совокупности с другими признаками получение указанного заявителем технического результата.
Признак может быть выражен в виде альтернативы при условии, что такой признак при любом допускаемом указанной альтернативой выборе в совокупности с другими признаками изобретения обеспечивают получение одного и того же технического результата.
Использование в формуле изобретения условных наименований продуктов, веществ и т.п. допускается, если иная форма описания этого объекта затруднительна, и при условии, что они общепризнаны и имеют точное значение.
33. Структура формулы изобретения
Формула может быть однозвенной и многозвенной и включать, соответственно, один или несколько пунктов.
34. Однозвенная формула изобретения
Однозвенная формула изобретения применяется для характеристики одного изобретения совокупностью существенных признаков, не имеющей развития и/или уточнения применительно к частным случаям его выполнения или использования.
35. Многозвенная формула изобретения
Многозвенная формула применяется для характеристики одного изобретения с развитием и/или уточнением совокупности его признаков применительно к частным случаям выполнения или использования изобретения или для характеристики группы изобретений.
Многозвенная формула, характеризующая одно изобретение, имеет один независимый пункт и следующий (следующие) за ним зависимый (зависимые) пункт (пункты).
Многозвенная формула, характеризующая группу изобретений, имеет несколько независимых пунктов, каждый из которых характеризует одно из изобретений группы. При этом каждое изобретение группы может быть охарактеризовано с привлечением зависимых пунктов, подчиненных соответствующему независимому.
Пункты многозвенной формулы нумеруются арабскими цифрами последовательно, начиная с (1), в порядке их изложения.
При изложении формулы, характеризующей группу изобретений, соблюдаются следующие правила:
независимые пункты, характеризующие отдельные изобретения, как правило, не содержат ссылок на другие пункты формулы (такая ссылка допустима лишь в случае, когда она позволяет изложить данный независимый пункт без полного повторения в нем содержания другого пункта);
зависимые пункты группируются вместе с тем независимым пунктом, которому они подчинены, включая случаи, когда для характеристики разных изобретений группы привлекаются зависимые пункты одного и того же содержания.

36. Формула тармағы
1) Формула тармағы, әдетте, неғұрлым жақын ұқсас белгiлерi сәйкес келетiн өнертабыс белгiлерiнен тұратын шектеу бөлiмiнен, оның iшiнде формула баяндалуы басталатын бағыттағы тектiк ұғымнан және өнертабысты неғұрлым жақын баламасынан ажырататын белгiлер кiретiн ерекшелiк бөлiмiнен тұрады.
Формула тармағын құрастыру кезiнде шектеу бөлiмi баяндалған соң "былайша ерекшеленетiн" деген сөз тiркесi келтiрiлiп, бұдан кейiн тiкелей ерекшелiк бөлiмi келтiрiледi.
Өнертабыс формуласы:
дербес химиялық қосылыстар;
микроорганизмдер штаммы, өсiмдiктер мен жануарлар жасушалары;
бұрыннан белгiлi құрылғы, тәсiл, зат, штаммдар жаңа мақсатта қолдану;
баламасы жоқ өнертабыстар ретiнде сипатталса, шектеулi және ерекшелiк бөлiмдерi тармақтарына бөлiнбей құрастырылады.
2) Формула тармағы бiр сөйлем түрiнде баяндалады.
37. Формуланың тәуелсiз тармағы
1) Өнертабыс формуласының тәуелсiз тармағы бiр ғана өнертабысқа қатысты болуға тиiс. Ол өнертабысты құқықтық қорғау сұралып отырған көлемiн айқындайтын оның белгiлер жиынтығымен сипаттайды және өнертабыс объектiсiн логикалық анықтау түрiнде көрiнедi.
2) Егер ондағы белгiлер жиынтығы:
бiр ғана техникалық нәтиже алуды қамтамасыз етпейтiн белгiлер баламасы түрiнде көрiнсе, не әрқайсысы бiрнеше функциональды дербес белгiлер құрайтын белгiлердiң баламалық түрiнде көрiнсе (құрылғының торабы немесе бөлшегi; тәсiл операциясы, зат, материал, тәсiлде қолданылатын айлабұйым; композиция ингредиентi және т.б.), оның iшiнде қандай да болмасын осындай белгiлерге арналған баламаның таңдауы басқа (басқалар) белгiсiне (белгiлерiне) жүргiзiлген таңдауға тәуелдi болса;
әртүрлi объектiлерге немесе әрқайсысы көрсетiлген ортақ мақсаттағы құралдар жиынтығын iске асырусыз дербес мақсатты құралдар жиынтығына жататын өнертабыстар сипаттамасы енетiн болса, онда формуланың тәуелсiз тармағы бiр өнертабысқа қатысты деп танылмайды.
38. Формуланың тәуелдi тармағы
1) Өнертабыс формуласының тәуелдi тармағы тек оны орындау немесе пайдаланудың жеке жағдайларын сипаттайтын тәуелсiз тармақта, белгiлерде келтiрiлген өнертабыс белгiлерi жиынтығының дамуын және/немесе анықталуын қарастырады.
2) Формуланың тәуелдi тармағының шектеулi бөлiгi әдетте тәуелсiз тармақта келтiрiлгенмен салыстырғанда қысқаша мазмұндалған өнертабыс мақсатын көрсететiн тектiк ұғымнан және осы тәуелдi тармақ жататын тәуелсiз тармақ және/немесе тәуелдi тармақтан (тармақтардан) тұрады. Тәуелдi тармақ формуланың бiрнеше тармағына бағынысты болғанда оларға сiлтемелер баламаларды пайдаланумен көрсетiледi.
Егер жекелеген жағдайларда оны орындау немесе пайдалануда өнертабысты сипаттау үшiн тәуелдi тармақ белгiлерiмен қатар тек тәуелсiз тармақ белгiлерi қажет, осы тәуелдi тармақтың бағыныстылығы тiкелей тәуелсiз тармақта пайдаланылады. Егер аталған сипатқа бiр немесе формуланың бiрнеше тәуелдi тармақтарының белгiлерi қажет болса, осы тәуелдi тармақтың тәуелсiз тармаққа бағыныстылығы тиiстi тәуелдi тармақтар арқылы пайдаланылады.

36. Пункт формулы
1) Пункт формулы состоит, как правило, из ограничительной части, включающей признаки изобретения, совпадающие с признаками наиболее близкого аналога, в том числе родовое понятие, отражающее назначение, с которого начинается изложение формулы, и отличительной части, включающей признаки, которые отличают изобретение от наиболее близкого аналога.
При составлении пункта формулы после изложения ограничительной части вводится словосочетание "отличающийся тем, что", непосредственно после которого излагается отличительная часть.
Формула изобретения составляется без разделения пункта на ограничительную и отличительную части, если она характеризует:
индивидуальное химическое соединение;
штаммы микроорганизмов, клеток растений и животных;
применение ранее известного устройства, способа, вещества, штамма по новому назначению;
изобретение, не имеющее аналогов.
2) Пункт формулы излагается в виде одного предложения.
37. Независимый пункт формулы
1) Независимый пункт формулы изобретения должен относиться только к одному изобретению. Он характеризует изобретение совокупностью его признаков, определяющей объем испрашиваемой правовой охраны, и излагается в виде логического определения объекта изобретения.
2) Независимый пункт формулы не признается относящимся к одному изобретению, если содержащаяся в нем совокупность признаков:
включает выраженные в виде альтернативы признаки, не обеспечивающие получение одного и того же технического результата, либо выраженные в виде альтернативы группы признаков, каждая из которых включает несколько функционально самостоятельных признаков (узел или деталь устройства; операция способа, вещество, материал, приспособление, применяемое в способе; ингредиент композиции и т.п.), в том числе, когда выбор той или иной альтернативы для какого-либо из таких признаков зависит от выбора, произведенного для другого (других) признака (признаков);
включает характеристику изобретений, относящихся к объектам разного вида, или совокупности средств, каждое из которых имеет собственное назначение, без реализации указанной совокупностью средств общего назначения.
38. Зависимый пункт формулы
1) Зависимый пункт формулы изобретения содержит развитие и/или уточнение совокупности признаков изобретения, приведенных в независимом пункте, признаками, характеризующими изобретение лишь в частных случаях его выполнения или использования.
2) Ограничительная часть зависимого пункта формулы состоит из родового понятия, отражающего назначение изобретения, изложенного, как правило, сокращенно по сравнению с приведенным в независимом пункте, и ссылки на независимый пункт и/или зависимый (зависимые) пункт (пункты), к которому (которым) относится данный зависимый пункт. При подчиненности зависимого пункта нескольким пунктам формулы ссылки на них указываются с использованием альтернативы.
Если для характеристики изобретения в частном случае его выполнения или использования наряду с признаками зависимого пункта необходимы лишь признаки независимого пункта, используется подчиненность этого зависимого пункта непосредственно независимому пункту. Если же для указанной характеристики необходимы и признаки одного или нескольких других зависимых пунктов формулы, используется подчиненность данного зависимого пункта независимому через соответствующие зависимые пункты.

3) Формуланың тәуелдi тармағы ол бағынысты формуланың сол тармағында сипатталған өнертабыс белгiлерi алмастырылмай немесе алып тасталмай баяндалуға тиiс, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың 37-тармағының 2) тармақшасында көрсетiлген сипатты жиынтық белгiлер кiрмеуi керек.
Егер формуланың тәуелдi тармағы тәуелсiз тармақ белгiлерiн алмастыратын немесе алып тастайтындай құрастырылса, осы тәуелдi тармақ өзi бағынатын тәуелсiзбен бiр өнертабысты сипаттайды деп танылуға тиiс емес.
39. Құрылғыға жататын өнертабыс формуласының ерекшелiктерi
Құрылғы белгiлерi формулада оның статистикалық жағдайын сипаттайтындай баяндалады. Құрылғының конструкциялық элементiн орындауды сипаттау кезiнде оның жылжымалығын, оның белгiлi функцияны iске асыру мүмкiндiгiн (мысалы, бекiту мүмкiндiгiмен тежеу мүмкiндiгi) және т.б. көрсетуге болады.
40. Тәсiлге жататын өнертабыс формуласының ерекшелiктерi
Материалдық объектiге iс-әрекеттердi сипаттайтын тәсiл белгiлерi осы мақсаттардағы етiстiктердi пайдаланумен, үшiншi жақта, көпше түрiнде баяндалады (қыздырып жатыр, ылғалдап жатыр, тесiп жатыр және т.б.).
41. Затқа жататын өнертабыс формуласының ерекшелiктерi
Кез келген тектi дербес химиялық қосылыстарды сипаттайтын өнертабыс формуласына қосылыстың атауы немесе көрсеткiшi енгiзiледi. Гендiк инженерия өнiмдерiне жататын қосылыстар үшiн өнертабыс формуласына нуклеотидтi дәйектiлiк (нуклеиндi қышқылдар бөлшегi жағдайында) және физикалық картаның сөздiк сипаттамасы (рекомбинанттық нуклеинді қышқылдар және векторлар жағдайында), сондай-ақ физика-химиялық және аталған қосылыстарды басқаларынан айыруға қажеттi өзге де сипаттамалар енгiзiледі. Белгiленген құрылыммен қосылу үшiн өнертабыс формуласына оның құрылымдық формуласы енгiзiледi. Белгiленбеген құрылымға қосылу үшiн өнертабыс формуласына осы қосылыстарды басқаларынан айыруға қажеттi физика-химиялық және өзге сипаттамалар, атап айтқанда, оны алудың тәсiлi енгiзiледi.
Композицияны сипаттайтын өнертабыс формуласына оған кiретiн ингредиенттер, және қажет болған жағдайларда ингредиенттердiң сандық мазмұнына жататын белгiлер енгiзiледi.
Егер композицияны сипаттайтын формуланың ингредиенттердің сандық мазмұнына жататын белгiлерi болса, онда олар мазмұнның (төменгi және жоғарғы) ең аз және ең көп шегiн сипаттайтын кез келген бiр маңызды, әдетте, екi маңызды бiрлiкте көрiнедi.

3) Зависимый пункт формулы изобретения должен быть изложен таким образом, чтобы при этом не происходили замена или исключение признаков изобретения, охарактеризованного в том пункте формулы, которому он подчинен, а также не должен включать признаки, совокупность которых имеет характер, указанный в подпункте 2) пункта 37 настоящей Инструкции.
Если зависимый пункт формулы изобретения сформулирован так, что имеет место замена или исключение признаков независимого пункта, не может быть признано, что данный зависимый пункт совместно с независимым, которому он подчинен, характеризует одно изобретение.
39. Особенности формулы изобретения, относящегося к устройству
Признаки устройства излагаются в формуле так, чтобы характеризовать его в статическом состоянии. При характеристике выполнения конструктивного элемента устройства допускается указание на его подвижность, на возможность реализации им определенной функции (например, с возможностью торможения, с возможностью фиксации) и т.п.
40. Особенности формулы изобретения, относящегося к способу
Признаки способа, характеризующие действия над материальным объектом, излагаются с использованием для этой цели глаголов в действительном залоге, в изъявительном наклонении, в третьем лице, во множественном числе (нагревают, увлажняют, прокаливают и т.п.).
41. Особенности формулы изобретения, относящегося к веществу
В формулу изобретения, характеризующую индивидуальное химическое соединение любого происхождения, включается наименование иди обозначение соединения. Для соединения, относящегося к продуктам генной инженерии, в формулу изобретения включаются нуклеотидная последовательность (в случае фрагментов нуклеиновых кислот) и словесное описание физической карты (в случае рекомбинантных нуклеиновых кислот и векторов), а также физико-химические и иные характеристики, необходимые для отличия данного соединения от других. Для соединения с установленной структурой в формулу изобретения включается его структурная формула. Для соединения с неустановленной структурой в формулу изобретения включаются физико-химические и иные характеристики, необходимые для отличия данного соединения от других, в частности признаки способа его получения.
В формулу изобретения, характеризующую композицию, включаются входящие в нее ингредиенты и, при необходимости, признаки, относящиеся к количественному содержанию ингредиентов.
Если формула, характеризующая композицию, содержит признаки, относящиеся к количественному содержанию ингредиентов, то они выражаются в любых однозначных единицах, как правило, двумя значениями, характеризующими минимальный и максимальный пределы содержания (нижний и верхний).

Композиция ингредиенттерiнiң бiрiнің мазмұны бiр маңызда көрсетiлуiне болады, ал қалған ингредиенттер мазмұны - осы жалғыз маңызды қақындағы маңыздар аралығы түрiнде көрiнедi (мысалы, ингредиенттер мазмұны композицияның негiзгi ингредиентiне 100 мас.с. немесе ерiтiндiнiң 1 л келтiрiледi).
Композиция құрамындағы антибиотиктер, ферменттер, анатоксиндер және т.б. сандық мазмұны композицияның қалған компоненттер бiрлiгiнен өзге бiрлiктерде көрсетiлуi мүмкiн (мысалы, массалық проценттердегi композицияның қалған ингредиенттерiнiң санына қатысты мың бiрлiкте.).
Егер композицияға жататын өнертабыс қосымша ингредиент енгiзiлумен сипатталса, формулаға тиiстi ерекшелiк белгiлерiнiң алдынан "қосымшасы болады" деген сөз тiркесi енгiзiледi.
Мақсаты белсендi бастаумен айқындалатын, ал басқа компоненттерi осы мақсаттағы композицияларда дәстүрлi қолданылатын шеңбердiң бейтарап тасығыштары болып табылатын композициялар үшiн формулада тек осы белсендi бастау және композиция құрамындағы оның сандық мазмұны, оның iшiнде "тиiмдi саны" нысанында көрсетуге болады.
Мұндай композиция сипатының басқа нұсқасында белсендi бастаудан өзге, "мақсаттық қосымша" жинақты ұғымы нысанында басқа компоненттер (бейтарап тасығыштар) көрсетiлуi мүмкiн. Мұндай жағдайда белсендi бастау мен мақсаттық қосымшаның сандық қатынасы көрсетiледi.
Егер өнертабыс белгiсi ретiнде күрделi құрамды белгiлi зат көрсетiлсе, оның арнаулы атауын функциясын немесе осы заттың қасиетiн және оның негiзiн көрсетiп пайдалануға жол берiледi. Мұндай жағдайда өнертабыс сипаттамасына осы зат сипатталған ақпарат көзi келтiрiледi.
42. Микроорганизмдер тегi, өсiмдiктер мен жануарлар жасушасына жататын өнертабыстар формуласының ерекшелiктерi
Микроорганизмдер тегi, өсiмдiктер мен жануарлар жасушаларына жататын формулаға биологиялық объектiнiң латын тiлiндегi тұқымдық және түрлiк атауы, коллекция-депозитарияның атауы мен шартты қысқарған атауы, депонирленген объектiге коллекциядан берiлген тiркеу нөмiрi, және тегiнiң мақсаты жатады.
43. Жаңа мақсат бойынша қолданылуға жататын өнертабыс формуласының ерекшелiктерi
Өнертабыс объектiсi ретiнде белгiлi құрылғы, тәсiл, зат, тегi жаңа мақсат бойынша қолданылатын болып табылатын жағдайларда келесi құрылымды формула пайдаланылады: "Қолдану... (белгiлi құрылғы, тәсiл, зат немесе тегiнiң атауы немесе сипаты) ретiнде... (көрсетiлген құрылғы, тәсiл, зат немесе тегiнiң жаңа мақсаты келтiрiледi)".

Допускается указание содержания одного из ингредиентов композиции одним значением, а содержания остальных ингредиентов - в виде интервала значений по отношению к этому единичному значению (например, содержание ингредиентов приводится на 100 мас.ч. основного ингредиента композиции или на 1 л раствора).
Допускается указание количественного содержания антибиотиков, ферментов, анатоксинов и т.п. в составе композиции в иных единицах, чем единицы остальных компонентов композиции (например, тыс.ед. по отношению к количеству остальных ингредиентов композиции в массовых процентах).
Если изобретение, относящееся к композиции, характеризуется введением дополнительного ингредиента, в формулу перед указанием соответствующего отличительного признака включается словосочетание "дополнительно содержит".
Для композиций, назначение которых определяется только активным началом, а другие компоненты являются нейтральными носителями из круга традиционно применяющихся в композициях этого назначения, допускается указание в формуле только этого активного начала и его количественного содержания в составе композиции, в том числе в форме "эффективное количество".
Другим вариантом характеристики такой композиции может быть указание в ней, кроме активного начала, других компонентов (нейтральных носителей) в форме обобщенного понятия "целевая добавка". В этом случае указывается количественное соотношение активного начала и целевой добавки.
Если в качестве признака изобретения указано известное вещество сложного состава, допускается использование его специального названия с указанием функции или свойства этого вещества и его основы. В этом случае в описании изобретения приводится источник информации, в котором это вещество описано.
42. Особенности формулы изобретения, относящегося к штамму
микроорганизма, клеток растений и животных
В формулу, характеризующую штамм микроорганизма, клеток растений и животных, включаются родовое и видовое названия биологического объекта на латинском языке, название или аббревиатура коллекции-депозитария, регистрационный номер, присвоенный коллекцией депонированному объекту, и назначение штамма.
43. Особенности формулы изобретения, относящегося к применению по
новому назначению
В случаях, когда объектом изобретения является применение известного устройства, способа, вещества, штамма по новому назначению, используется формула следующей структуры: "Применение...(приводится название или характеристика известного устройства, способа, вещества или штамма) в качестве... (приводится новое назначение указанного устройства, способа, вещества или штамма)".
V. Другие материалы и документы

44. Сызбалар және өзге түсiндiрушi материалдар
Сызбалар және өзге түсiндiрушi материалдар егер олар өнертабыс мәнiн түсiну үшiн қажет болған жағдайда ұсынылады.
Түсiндiрушi материалдар графикалық кескiндемелер (тәсiм, сурет, графика, эпюр, осциллограмм және т.б.), фотосуреттер және кестелер түрiнде ресiмделуi мүмкiн.
Суреттер өнертабысты сызбалар немесе тәсiмдермен бейнелеу мүмкiн болмаған жағдайларда ұсынылады.
Фотосуреттер графикалық кескiндемелерге қосымша ретiнде ұсынылады. Төтенше жағдайларда, мысалы, хирургиялық операциялар жасау кезеңдерiн бейнелеу үшiн фотосуреттер түсiндiрушi материалдардың негiзгi түрi ретінде ұсынылуы мүмкiн.
Сызбалар, тәсiмдер және суреттер жеке (жекелеген) парақта (парақтарда) ұсынылып, оң жақ жоғарғы бұрышында өнертабыстың атауы келтiрiледi.
Ұсынылған сызбалар мен өзге де материалдар сипаттама мәтiнiмен келiстiрiлуге тиiс. Сызбалардағы барлық мәндерге сипаттамада сiлтеме болуға тиiс.
45. Реферат
Реферат өнертабыстар туралы ақпарат мақсаттары үшiн қызмет етедi және атауы, өнертабыс жататын техника саласына сипаттамасы енетiн, өнертабыс сипаттамасының қысқаша баяндалған мазмұнын құрайды және/немесе егер бұл атауынан анық болмаса, қолданылу саласы, қол жеткен техникалық деңгейi көрсетiлген мәнiнiң сипаттамасы кiредi. Өнертабыс мәнi рефератта әрбiр тәуелсiз тармағының барлық маңызды белгiлерi сақтала отырып, формула еркiн баяндалуымен сипатталады.
Қажет болған жағдайларда рефератқа сызба немесе химиялық формула кiредi; Рефератқа кiрген сызба сипаттамада көрсетiлген сызбалардың бiр сұлбасымен ұқсас болған жағдайда реферат мәтiнi сияқты дана санымен жеке парақта тапсырылады.
Рефератта қосымша мәлiметтер болуы мүмкiн, атап айтқанда, формуланың тәуелдi тармақтарының бар-жағы мен саны, графикалық кескiндемелер, кестелер.
Реферат мәтiнiнiң көлемi - 1000 баспа таңбадай болуға тиiс.
46. Қазпатент алдындағы өкiлдiкке сенiмхат
1) Сенiмхат келесi талаптарға жауап беруге тиiс:
сенiмхат қарапайым жазба нысанында жүргiзiледi және нотариалдық растауды талап етпейдi;
сенiмхатты өтiнiмшi бередi (қолын қояды). Заңды тұлға атынан берiлетiн сенiмхатқа оның басшысы немесе қол қойған адамның лауазымы көрсетiле отырып, бұған құрылтайшы құжаттарымен уәкiлеттiк алған өзге тұлғаның қолы қойылып, осы заңды тұлғаның мөрiмен бекiтiледi;
сенiмхатта өтiнiмшi атынан өкiл жүргiзе алатын тапсырылған iс-әрекеттер нақты көрсетiлуге тиiс;
сенiмхатта оны жүргiзетiн күнi көрсетiлуге тиiс, онсыз заңды деп танылмайды;
сенiмхатта оны жүргiзетiн жерi көрсетiлуге тиiс.

44. Чертежи и иные материалы
Чертежи и иные материалы представляются в случае, если они необходимы для понимания сущности изобретения.
Поясняющие материалы могут быть оформлены в виде графических изображений (схем, рисунков, графиков, эпюр, осциллограмм и т.д.), фотографий и таблиц.
Рисунки представляются в том случае, когда невозможно проиллюстрировать изобретение чертежами или схемами.
Фотографии представляются как дополнение к графическим изображениям. В исключительных случаях, например, для иллюстрации этапов выполнения хирургической операции, фотографии могут быть представлены как основной вид поясняющих материалов.
Чертежи, схемы и рисунки представляются на отдельных (отдельном) листах (листе), в правом верхнем углу которых (которого) приводится название изобретения.
Представляемые чертежи и иные материалы следует согласовать с текстом описания. На все обозначения, содержащиеся на чертежах, должна быть ссылка в описании.
45. Реферат
Реферат представляет собой краткую информацию об изобретении, т.е. сокращенное изложение содержания описания изобретения, включающее название, характеристику области техники, к которой относится изобретение, и/или области применения, если это неясно из названия, характеристику сущности изобретения с указанием достигаемого технического результата, описанной путем свободного изложения формулы, предпочтительно такого, при котором сохраняются все существенные признаки каждого независимого пункта.
При необходимости в реферат включают чертеж или химическую формулу. Чертеж, включаемый в реферат, представляют на отдельном листе в таком же количестве экземпляров, как и текст реферата, в том числе и в случае, когда он идентичен одной из фигур чертежей, иллюстрирующих описание.
Реферат может содержать дополнительные сведения, в частности, указание на наличие и количество зависимых пунктов формулы, графических изображений, таблиц.
Рекомендуемый объем текста реферата - до 1000 печатных знаков.
46. Доверенность на представительство перед Казпатентом
1) Доверенность должна отвечать следующим требованиям:
доверенность совершается в простой письменной форме и не требует нотариального заверения;
доверенность выдается (подписывается) заявителем. Доверенность от имени юридического лица выдается за подписью его руководителя или иного лица, уполномоченного на это учредительными документами, с указанием должности подписавшего лица, и скрепляется печатью этого юридического лица;
в доверенности должно быть дано точное указание поручаемых действий, которые может производить представитель от имени заявителя; доверенность должна содержать дату ее выдачи, без которой она считается недействительной;
в доверенности должно быть указано место ее выдачи.

2) Сенiмхаттың iс-әрекет мерзiмi үш жылдан аспауға тиiс. Егер сенiмхатта iс-әрекет мерзiмi көрсетiлмесе, ол берiлген күннен бастап жыл бойына күшiн сақтайды. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде iс-әрекет мерзiмi көрсетiлмей берiлген сенiмхаттың iс-әрекет мерзiмi сенiмхат берiлген елдiң құқығы бойынша айқындалады.
3) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын жеке тұлғалар немесе шетелдiк заңды тұлғалар берген сенiмхат тек Қазпатентке сенiмдi өкiл ретiнде тiркелген жеке тұлғаға ғана берiлуi мүмкiн.
4) Сенiмхат Қазпатентте тiркелген бiрнеше патенттiк сенiмдi өкiлдiң атына берiлуi мүмкiн, мұндайда өкiлдiктi бұлардың бiреуi ғана атқарады. Егер олардың iс-әрекеттерi бiр-бiрлерiмен қайшы келсе, бұл туралы өтiнiмшiге хабарланады, ал атқарылған iс-әрекеттер өтiнiмшi мақұлдағанға дейiн тоқтатылады.
5) Сенiмхат берiлген жеке тұлға өкiлдiк алған iс-әрекеттердi ғана жүзеге асыруға тиiс. Сенiмдi асыра пайдалану берiлген сенiмхатта осындай өкiлдiк берiлген күнде ғана мүмкiн. Мұндай жағдайда Қазпатентке сенiмдi асыра пайдалану тәртiбiнде берiлген нотариалды расталған сенiмхат және оны беруге негiздеме сенiмхат тапсырылады. Мұндайда сенiмдi асыра пайдалану тәртiбiнде берiлген сенiмхаттың iс-әрекет мерзiмi соның негiзiнде берiлген бастапқы сенiмхаттың iс-әрекет мерзiмiнен аспауы керек.
6) Сенiмхаттың iс-әрекетi төменгiлердiң салдарынан тоқтатылады:
сенiмхат мерзiмi бiткенде;
сенiмхатта қарастырылған iс-әрекеттердi жүзеге асырған соң;
сенiмхат берген тұлға оны жойған соң;
сенiмхат берiлген тұлға бас тартқан кезде;
атынан сенiмхат берiлген заңды тұлғаның тiршiлiгi тоқтаған кезде (жойылып, қайта ұйымдасып);
сенiмхат берген тұлға өлген жағдайда, оны ақыл-есi дұрыс емес, ақыл есi-шектеулi деп танығанда немесе хабарсыз кеткен жағдайда;
атынан сенiмхат берiлген заңды тұлғаның қызметi тоқтатылғанда;
атына сенiмхат берiлген азамат өлгенде, оның ақыл есi дұрыс емес, ақыл-есi шектеулi деп танылғанда немесе хабарсыз кеткенде.
Сенiмхат тоқтатылуымен бiрге сенiмдi асыра пайдалану да күшiн жояды.
47. Мәнi бойынша сараптама жүргiзу туралы өтiнiш
Мәнi бойынша сараптама жүргiзу туралы өтiнiш өнертабысқа патент сұралған кезде берiледi.
Заңның 22-бабының 7-тармағына сәйкес өтiнiштi алдын ала патент беру туралы мәлiметтер жарияланғаннан кейiн өтiнiмшi немесе үшiншi тұлға бередi, бiрақ Заңның 5-бабының 3-тармағына сәйкес өнертабысқа өтiнiм берiлген күннен бастап үш жылдан кешiктiрмей немесе алдын ала патент iс-әрекетi мерзiмiн ұзартқан жағдайда өтiнiм берiлген күннен бастап бес жылға берiледi.

2) Срок действия доверенности не может превышать трех лет. Если срок действия в доверенности не указан, она сохраняет силу в течение года со дня ее выдачи. Срок действия доверенности, выданной за пределами Республики Казахстан без указания срока ее действия, определяется по праву страны, где выдана доверенность.
3) Доверенность, выдаваемая физическими лицами, проживающими за пределами Республики Казахстан, или иностранными юридическими лицами, может быть выдана только на имя физического лица, зарегистрированного в Казпатенте в качестве патентного поверенного.
4) Доверенность может быть выдана на имя нескольких патентных поверенных, зарегистрированных в Казпатенте, при этом представительство может осуществляться любым из них. Если их действия противоречат друг другу, об этом сообщается заявителю, а совершение действий приостанавливается до одобрения их заявителем.
5) Физическое лицо, которому выдана доверенность, должно лично осуществлять те действия, на которые оно уполномочено. Передоверие возможно только в случае предоставления ему такого полномочия выданной доверенностью. В этом случае в Казпатент представляется нотариально удостоверенная доверенность, выданная в порядке передоверия, и доверенность, на основании которой она выдана. При этом срок действия доверенности, выданной в порядке передоверия, не может превышать срока действия первоначальной доверенности, на основании которой она выдана.
6) Действие доверенности прекращается вследствие:
истечения срока доверенности;
осуществления действий, предусмотренных доверенностью;
отмены доверенности лицом, выдавшим ее;
отказа лица, которому выдана доверенность;
прекращения юридического лица, от имени которого выдана доверенность;
смерти лица, выдавшего доверенность, признания его недееспособным, ограниченно дееспособным или безвестно отсутствующим;
ликвидации юридического лица, на имя которого выдана доверенность;
смерти гражданина, которому выдана доверенность, признания его недееспособным, ограниченно дееспособным или безвестно отсутствующим.
С прекращением доверенности теряет силу передоверие.
Лицо, выдавшее доверенность, в случае ее отмены обязано известить об этом Казпатент.
47. Ходатайство о проведении экспертизы по существу
Ходатайство о проведении экспертизы по существу представляется при испрашивании патента на изобретение.
В соответствии с пунктом 7 статьи 22 Закона ходатайство подает заявитель или третье лицо после публикации сведений о выдаче предварительного патента, но не позднее трех лет с даты подачи заявки на изобретение или пяти лет с даты подачи заявки в случае продления срока действия предварительного патента в соответствии с пунктом 3 статьи 5 Закона.

Берiлген өтiнiште Заңның 22-бабының 11-тармағына сәйкес жүргiзiлген ақпараттық iзденiс нәтижелерiн пайдалану туралы сұрау болуы мүмкiн.
Өтiнiш мәнi жөнiндегi сараптама жүргiзу төлемiн растайтын құжат тапсырылған жағдайда және алдын ала патенттi күшiнде ұстауға ақы төленгенiн растайтын құжатты өтiнiмшi берген жағдайда ғана заңды болады.
Егер өтiнiмшi көрсетiлген мерзiмде мәнi жөнiндегi сараптама жүргiзу туралы өтiнiштi дәлелдi себептерсiз тапсырмаса, өнертабысты құқықтық қорғау алдын ала патент iс-әрекетi мерзiмi өткен соң тоқтатылады.
Заңның 22-бабының 13-тармағына сәйкес өтiнiмшi өткiзiп алған өтiнiш беру мерзiмi дәлелдi себептерi болған жағдайда және өтiп кеткен мерзiмдi қалпына келтiруге ақы төленгенi туралы құжат табыс етiлген жағдайда мерзiм өтiп кеткен күннен бастап он екi ай iшiнде қалпына келтiрiлуi мүмкiн.
Өтiнiш ИЗ-2 нысанында берiледi (осы Нұсқаулыққа 2-қосымшасы).
Өтiнiште өтiнiм бойынша келесi мәлiметтер болады: өтiнiм нөмiрi, оның берiлген күнi, өнертабыстың атауы, өтiнiмшi туралы мәлiметтер, РСТ өтiнiмдерiнiң тiркеу мәлiметтерi (егер өтiнiм Патент кооперациясы туралы шартқа сәйкес берiлсе), өтiнiм берiлген күннен бұрынырақтағы басымдығы сұралған жағдайда бұрынырақтағы өтiнiм (өтiнiмдер)дiң бiрiншi N көрсетiлуге тиiс, және конвенциялық басымдығы сұралған жағдайда бiрiншi өтiнiм берiлген елдiң коды көрсетiледi.
Өтiнiш көрсетiлген әрбiр тәуелсiз тармақ үшiн ақы төленгенiн растайтын құжат тапсырумен өтiнiмшiнiң мәнi жөнiнде сараптама жүргiзу жөнiнде өтiнiш бiлдiрген өнертабыс формуласының тәуелсiз тармақтарын көрсетуi тиiс.
Өтiнiшке оны берген адамның қолы қойылады. Заңды тұлға атынан қол қойылған кезде басшының қолы мөрмен бекiтiледi.
Егер өтiнiш берiлген соң өтiнiмшi өнертабыс формуласына тәуелсiз тармақтар санын өзгертуге әкелiп соқтыратын өзгертулер енгiзсе, оған мәнi жөнiнде сараптама жүргiзудi бастауға дейiн өзгертiлген тәуелсiз тармақтар санын көрсетiп жаңа өтiнiш беруi қажет.
& 4. Ресiмдеуге талаптар
48. Жол берiлмейтiн элементтер
Өтiнiмде адамгершiлiк және қоғамдық тәртiпке қайшы келетiн ұғымдар, сызбалар, суреттер, фотосуреттер және өзге де материалдар болмауға тиiс; өнiмдер немесе технологиялық процестер хақында сондай-ақ басқа тұлғалардың өтiнiмдерi немесе қорғау құжаттарына менсiнбеушiлiк сөздер, өнертабысқа не осы Нұсқаулықтың тиiстi талаптарына өтiнiмдер құжаттарын тану үшiн қажеттi болып табылмайтын сөздер немесе мәлiметтерге жол берiлмейдi.

В поданном ходатайстве может содержаться просьба об использовании результатов информационного поиска, проведенного в соответствии с пунктом 11 статьи 22 Закона.
Ходатайство действительно только при условии представления документа, подтверждающего оплату проведения экспертизы по существу, и в случае подачи ходатайства заявителем, - документа, подтверждающего оплату поддержания предварительного патента в силе.
Если заявитель без уважительных причин не представит ходатайство о проведении экспертизы по существу в указанный срок, правовая охрана изобретения прекращается по истечении срока действия предварительного патента.
В соответствии с пунктом 13 статьи 22 Закона пропущенный заявителем срок представления ходатайства может быть восстановлен в течение двенадцати месяцев со дня истечения пропущенного срока при наличии уважительных причин и представления документа об оплате восстановления пропущенного срока.
Ходатайство представляется по форме ИЗ-2 (приложение 2 к настоящей Инструкции).
Ходатайство содержит следующие сведения по заявке: номер заявки, дату ее подачи, название изобретения, сведения о заявителе, регистрационные данные международной заявки (если заявка подана в соответствии с Договором о патентной кооперации (РСТ), при испрашивании приоритета более раннего, чем дата подачи заявки, должны быть указаны номер первой (первых), более ранней заявки (ранних заявок), дата испрашиваемого приоритета и при испрашивании конвенционного приоритета - код страны подачи первой заявки.
Ходатайство должно содержать указание на независимые пункты формулы изобретения, по которым заявитель ходатайствует о проведении экспертизы по существу с представлением документа, подтверждающего оплату за каждый указанный независимый пункт.
Ходатайство подписывается лицом, подающим его. При подписании от имени юридического лица подпись руководителя скрепляется печатью.
Если после подачи ходатайства заявитель вносит изменения в формулу изобретения, приводящие к изменению количества независимых пунктов, ему необходимо представить измененную формулу изобретения с соответствующей оплатой и подать новое ходатайство с указанием измененного количества независимых пунктов до начала проведения экспертизы по существу.
Параграф 4. Требования к оформлению
48. Недопустимые элементы
Заявка не должна содержать выражений, чертежей, рисунков, фотографий и иных материалов, противоречащих морали и общественному порядку; пренебрежительных высказываний по отношению к продукции или технологическим процессам, а также заявкам или охранным документам других лиц, высказываний или сведений, явно не относящихся к изобретению либо не являющихся необходимыми для признания документов заявки соответствующими требованиям настоящей Инструкции.

49. Терминология мен көрсеткiштер
Өнертабыс формуласында, сипаттама және оны түсiндiрушi материалдарда, сондай-ақ рефератта стандартталған терминдер мен қысқартулар, ал олар болмаған жағдайда жалпыға ортақ ғылыми және техникалық әдебиеттер пайдаланылады.
Әдебиетте кеңiнен қолданылмайтын терминдер мен көрсеткiштердi пайдалану кезiнде олардың маңызы алғашқы қолданылу мәтiнiнде түсiндiрiледi.
Барлық шартты көрсеткiштер ашық көрсетiледi. Сипаттамада және формулада бiрлiк терминологиясы сақталады, яғни сипаттама мәтiнi және формуладағы сол бiр белгiлер бiр атаумен аталынады. Терминология бiрлiгi талаптары физикалық бiрлiк өлшемдерiне және шартты көрсеткiштердi пайдалануға да қатысты болады.
Өнертабыс атауында қажет болған жағдайларда латын әлiпбиi мен араб әлiпбиi нышандары болуы мүмкiн. Өнертабыс атауында өзге әлiпби нышандарын, арнаулы таңбалар қолдануға жол берiлмейдi.
Физикалық көлемдер Халықаралық бiрлiктер жүйесi бiрлiктерiмен белгiленедi.
50. Репродукциялауға жарамдылық
Барлық құжаттар оларды тiкелей репродукциялауға боларлықтай етiп ресiмделедi.
Әрбiр парақ аздау бетiндегi жолдарға параллель күйде бiр жағынан ғана пайдаланылады.
51. Пайдаланылатын материал
Өтiнiм құжаттары берiк, ақ тегiс, жылтыр емес қағазда орындалады.
52. Жекелеген парақтар, парақ көлемi
Өтiнiмнiң әрбiр құжаты жеке парақта басталады. Парақтың көлемi 210 х 297 мм болады. Сипаттама, формула, рефераттан тұратын парақ бетiнiң ең кiшi мөлшерi:
жоғарғы жағы - 20,
оң және төменгi жағы - 20,
сол жағы - 25 мм.
Сызбалардан тұратын парақ бетiнiң ең кiшi мөлшерi:
жоғарғы жағы - 25,
сол жағы - 25,
оң жағы - 15,
төменгi жағы - 10 мм.
Фотосурет мөлшерi белгiленген өтiнiм құжаттары парағы көлемiнен
аспауы керек. Шағын көлемдi фотосуреттер белгiленген талаптар сақтала
отырып, қағаз парағына желiмделiп берiледi.
53. Нумерация листов<*>
В каждом документе заявки второй и последующие листы нумеруются
арабскими цифрами.
<*> Ескерту: 53-тармақтың қазақша аудармасы болмағандықтан мәтіні
орысшада беріліп отыр.
54. Мәтіннің жазылуы
Құжаттар қара түстi қарыптармен басылады. Сипаттама мәтiнi, формула және реферат 2,1 мм. әрiптерден кем емес бас әрiптер биiктiгiмен екi интервал арқылы басылады.
Графикалық нышандар, латын атаулары, латын және грек әрiптерi, математикалық және химиялық формулалар немесе нышандар қара түстi сия, паста немесе тушьпен жазылуы мүмкiн. Формулаларды баспа түрiнде және қолдан жазып араластыруға жол берiлмейдi.
55. Химиялық формулалар
Сипаттамада, өнертабыс формуласында және рефератта химиялық формулалар пайдаланылуы мүмкiн.
Құрылымдық химиялық формулаларды жазу кезiнде элементтердiң жалпыға ортақ қолданылатын нышандарын қолдану және элементтер мен радикалдар арасындағы байланыстарды нақты көрсету қажет.

49. Терминология и обозначения
В формуле изобретения, описании и поясняющих его материалах, а также в реферате используются стандартизированные термины и сокращения, а при отсутствии - общепринятые в научной и технической литературе.
При использовании терминов и обозначений, не имеющих широкого применения в литературе, их значения поясняются в тексте при первом употреблении.
Все условные обозначения расшифровываются. В описании и в формуле соблюдается единство терминологии, т.е. одни и те же признаки в тексте описания и в формуле называются одинаково. Требование единства терминологии относится также к размерностям физических единиц и к используемым условным обозначениям.
Название изобретения при необходимости может содержать символы латинского алфавита и арабские цифры. Употребление символов иных алфавитов, специальных знаков в названии изобретения не допускается.
Физические величины выражаются предпочтительно в единицах действующей Международной системы единиц.
50. Пригодность для репродуцирования
Все документы оформляются таким образом, чтобы было возможно их непосредственное репродуцирование.
Каждый лист используется только с одной стороны с расположением строк параллельно меньшей стороне листа.
51. Используемый материал
Документы заявки выполняются на прочной, белой, гладкой, неблестящей бумаге.
52. Отдельные листы, размер листов
Каждый документ заявки начинается на отдельном листе. Листы имеют формат 210 х 297 мм. Минимальный размер полей листов, содержащих описание, формулу, реферат, составляет, мм:
верхнее - 20,
правое и нижнее - 20,
левое - 25.
Минимальный размер полей листов, содержащих чертежи, составляет, мм:
верхнее - 25,
левое - 25,
правое - 15,
нижнее - 10.
Формат фотографий выбирается таким, чтобы он не превышал установленные размеры листов документов заявки. Фотографии малого формата представляются наклеенными на листы бумаги с соблюдением установленных требований.
53. Нумерация листов
В каждом документе заявки второй и последующие листы нумеруются арабскими цифрами.
54. Написание текста
Документы печатаются шрифтом черного цвета. Тексты описания, формулы и реферата печатаются через два интервала с высотой заглавных букв не менее 2,1 мм.
Графические символы, латинские наименования, латинские и греческие буквы, математические и химические формулы или символы могут быть вписаны чернилами, пастой или тушью черного цвета. Не допускается смешанное написание формул в печатном виде и от руки.
55. Химические формулы
В описании, формуле изобретения и реферате могут быть использованы химические формулы.
При написании структурных химических формул следует применять общеупотребимые символы элементов и четко указывать связи между элементами и радикалами.
Формулы нумеруются по порядку введения их в текст. Рекомендуется номер проставлять после каждой формулы на границе правого поля.

56. Математикалық формулалар мен нышандар
Сипаттамада, өнертабыс формуласы мен рефератта математикалық көрсеткiштер (формулалар) және нышандар пайдаланылуы мүмкiн.
Математикалық көрсеткiштер нысанын беру регламенттелмейдi.
Математикалық формулалардағы барлық әрiптiк белгiлердiң мағыналары ашылады. Формулаға түсiнiктердi бағанмен жазып, әрбiр жолдан кейiн нүктелi үтiр қойылады. Мұндайда әрiптiк мағына ашу кезiнде олардың формулада қолданылуы ретпен берiледi.
Математикалық белгiлер:,, және басқалар тек математикалық формулаларда пайдаланылады, ал мәтiнде сөзбен (үлкен, кiшi, тең және т.б.) жазылады.
Оң өлшемдер арасындағы аралықтарды белгiлеу үшiн таңбасын (бұдан және соған дейiн) қолдануға болады. Басқадай жағдайларда "бұдан" және "соған" сөздерiмен жазу керек.
Проценттiк көрсеткiш кезiнде проценттiң өлшемдiк таңбасы (%) саннан кейiн қойылады. Егер өлшем бiрнеше болса, онда проценттiк таңба олардың алдынан қойылады және олардан қос нүктемен бөлінедi.
Математикалық формулалардағы тасымалға тек таңба бойынша ғана жол берiледi.
57. Графикалық кескiндеме
1) Графикалық кескiндеме (сызбалар, тәсiмдер, графиктер, суреттер және т.б.) ұзына бойына бiркелкi қалыңдықта өшпейтiн қара нақты сызықтармен, бояма және бояусыз орындалады.
2) Кескiндеме көлемi және айқындығы фотографиялық көшiрме кезiнде барлық бөлшектерiн айыруға боларлықтай таңдап алынады.
3) Цифрлар мен әрiптердi жақшаға, тырнақшаға алуға болмайды. Цифрлар мен әрiптердiң биiктiгi 3,2 мм. кем таңдалмайды.
4) Әрбiр графикалық кескiндеме оның түрiне қарамастан араб цифрларымен сұлба ретiнде (1-сұлба, 2-сұлба және т.б.) нөмiрлеудiң ортақ тәртiбiмен, сипаттама мәтiнiнде кезегiмен аталуына сәйкес нөмiрленедi.
5) Бiр парақта бiрнеше сұлба орналастырылуы мүмкiн, мұндайда олар бiр-бiрлерiнен нақты бөлiнiп тұрады. Егер екi және одан да көп парақтарда орналастырылған сұлбалар ортақ сұлба бөлшектерiн құраса, олар түрлi парақтарда кескiнделген сұлбалардың кез келген бөлiгiн қалдырып кетпей тұлғалануға тиiс.
Жекелеген сұлбалар парақта немесе парақтарда барынша қанық орналастырылып және кескiндеменi парақтың ұзын жағынан тiк орналасқан жағдайда оқылатындай болуы керек.
6) Сызбалар техникалық сызбалар даярлау ережелерi бойынша орындалады.

56. Математические формулы и символы
В описании, формуле изобретения и реферате могут быть использованы математические выражения (формулы) и символы.
Форма представления математического выражения не регламентируется.
Все буквенные обозначения, имеющиеся в математических формулах, расшифровываются. Разъяснения к формуле следует писать столбиком и после каждой строки ставить точку с запятой. При этом расшифровка буквенных обозначений дается по порядку их применения в формуле.
Математические обозначения: >, <, = и другие используются только в математических формулах, а в тексте следует писать словами (больше, меньше, равно и т.п.).
Для обозначения интервалов между положительными величинами допускается применение знака (-) (от и до). В других случаях следует писать словами: "от" и "до", при обозначении интервала температур рекомендуется применение знака (...).
При процентном выражении величин знак процента (%) ставится после числа. Если величин несколько, то знак процента ставится перед их перечислением и отделяется от них двоеточием.
Перенос в математических формулах допускается только по знаку.
Формулы нумеруются по порядку введения их в текст. Рекомендуется номер проставлять после каждой формулы на границе правого поля.
57. Графические изображения
1) Графические изображения (чертежи, схемы, графики, рисунки и т.п.) выполняются черными нестираемыми четкими линиями одинаковой толщины по всей длине, без растушевки и раскрашивания.
2) Масштаб и четкость изображения выбираются такими, чтобы при фотографическом репродуцировании можно было различить все детали.
3) Цифры и буквы не следует помещать в скобки, кружки и кавычки. Высота цифр и букв выбирается не менее 3,2 мм.
4) Каждое графическое изображение независимо от его вида нумеруется арабскими цифрами как фигура (фиг.1, фиг.2 и т.д.) в порядке единой нумерации, в соответствии с очередностью упоминания их в тексте описания. Если описание поясняется одной фигурой, то она не нумеруется.
5) На одном листе может быть расположено несколько фигур, при этом они четко отделяются друг от друга. Если фигуры, расположенные на двух и более листах, представляют части единой фигуры, они размещаются так, чтобы эта фигура могла быть скомпонована без пропуска какой-либо части любой из фигур, изображенных на разных листах.
Отдельные фигуры располагаются на листе или листах так, чтобы листы были максимально насыщенными и изображение можно было читать при вертикальном расположении длинных сторон листа.
6) Чертежи выполняются по правилам изготовления технических чертежей.

7) Сызбада тiк бұрышты (ортогоналды) проекцияны (әрқилы түрде, кесiндiлерде және жармаларда) пайдалану тиiмдi болып табылады; сондай-ақ аксонометрлiк проекцияны пайдалануға да жол берiледi.
8) Кесiндiлер сiлтемелiк көрсеткiштер мен негiзгi сызықтарды анық оқуға кедергi жасамайтындай көлбеу сызбалармен орындалады.
9) Сызбадағы әрбiр элемент элементтi нақты кескiндеуге түрлi пропорциялар қажет болғаннан басқа жағдайларда басқа барлық элементтерге пропорционалды орындалады.
10) Сызбалар "су", "бу", "ашық", "жабық", "А-А" (кесiндiнi белгiлеу үшiн) және т.б. қажеттi сөздерден басқа қандай да болмасын жазбаларсыз орындалады.
11) Сызбаларда көлемi көрсетiлмейдi. Қажет болса олар сипаттамада келтiрiледi.
12) Сызбалардағы кескiнделген элементтер өнертабыс сипаттамасына сәйкес араб цифрларымен белгiленедi.
Бiрнеше сұлбаларда ұсынылған бiр ғана сол элементтер бiр және сол цифрмен белгiленедi. Сан түрлi сұлбаларда ұсынылған сан түрлi элементтердi бiр ғана цифрмен белгiлеуге болмайды. Сипаттамада аталмаған белгiлер сызбаларда келтiрiлмейдi.
13) Егер графикалық кескiндеме тәсiм түрiнде ұсынылса, онда оны орындау кезiнде стандартталған шартты графикалық белгiлер қолданылады.
Тәсiмнiң бiр түрiнде тәсiмнiң басқа түрiндегi жекелеген элементтердi
кескіндеуге болады (мысалы, электрлiк тәсiмде - кинематикалық және
гидравликалық тәсiм).
Егер тәсiм графикалық белгiлер элементтерi ретiнде тiк бұрыштар
түрiнде ұсынылса, онда цифрлық белгiлерден басқа тiк бұрышқа тiкелей
элемент атауы да жазылады. Егер графикалық кескiндеме элементiнiң мөлшерi
мүмкiндiк берсе, элемент атауы шығармалы сызықта көрсетуге (қажет болған
жағдайда, тәсiм бетiнде орналасқан сурет астындағы жазу түрiнде) болады.
14) Сызбалар, тәсiмдер, суреттер сипаттама мен өнертабыс формуласында
келтiрiлмейдi.
58. Библиографиялық мәлiметтер
Ақпараттар көздерiнiң библиографиялық мәлiметтерi олар бойынша
ақпарат көзi байқалмайтындай етiп көрсетiледi.
3-тарау. Алдын ала патент және патент алу жөнiнде iстер жүргiзу
59. Өкiл тағайындау
1) Өтiнiм берiлгеннен кейiн хат-хабар жазысу және өз мүдделерiн қорғау үшiн өтiнiмдi қарау кезiнде өтiнiмшi осы Нұсқаулықтың 46-тармағына сәйкес ресiмделген сенiмхат берумен өкiлiн тағайындауы мүмкін.
Заңның 36-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын жеке тұлғалар немесе шетелдiк заңды тұлғалар алдын ала патент және патентке өтiнiм және алуға байланысты iс жүргiзудi, егер Қазақстан Республикасының халықаралық келiсiмiмен өзге тәртiп белгiленбесе, тек Қазпатентте тiркелген сенiмдi өкiлдерi арқылы жүргізедi.
Егер көрсетiлген тұлғалармен қатар өтiнiм жөнiндегi өтiнiмшi Қазақстан Республикасында тұратын жеке тұлға болып табылса, және оның Қазақстан Республикасындағы хат жазысуға арналған мекен-жайы көрсетiлсе, алдын ала патент және патент алу жөнiндегi iстер патенттiк сенiмдi өкiл арқылы жүргiзiлмеуi мүмкiн.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, бiрақ уақытша одан тыс жерде жүрген жеке тұлғалар алдын ала патент және патентке өтiнiм беру және оны алу жөнiндегi iс жүргiзуге байланысты iстерiн Қазақстан Республикасы шегiндегi хат жазысуға арналған мекен-жайы көрсетiлген жағдайда патенттiк сенiмдi өкiлсiз жүргiзе алады. Өзге өтiнiмшiлерге өкiл ретiнде атап айтқанда, егер олар бiрнешеу болса, өтiнiмшiлердiң бiрi, өнертабыстың авторы, патенттiк сенiмдi өкiл немесе өзге тұлға көрсетiлуi мүмкiн.

7) Предпочтительным является использование на чертеже прямоугольных (ортогональных) проекций (в различных видах, разрезах и сечениях); допускается также использование аксонометрической проекции.
8) Разрезы выполняются наклонной штриховкой, которая не препятствует ясному чтению ссылочных обозначений и основных линий.
9) Каждый элемент на чертеже выполняется пропорционально всем другим элементам за исключением случаев, когда для четкого изображения элемента необходимо различие пропорций.
10) Чертежи выполняются без каких-либо надписей, за исключением необходимых слов, таких, как "вода", "пар", "открыто", "закрыто", "А-А" (для обозначения разреза) и т.п.
11) Размеры на чертежах не указываются. При необходимости они приводятся в описании.
12) Изображенные на чертеже элементы обозначаются арабскими цифрами в соответствии с описанием изобретения.
Одни и те же элементы, представленные на нескольких фигурах, обозначаются одной и той же цифрой. Не следует обозначать различные элементы, представленные на различных фигурах, одинаковой цифрой. Обозначения, не упомянутые в описании, не проставляются в чертежах.
13) Если графическое изображение представляется в виде схемы, то при ее выполнении применяются стандартизированные условные графические обозначения.
Допускается на схеме одного вида изображать отдельные элементы схем другого вида (например, на электрической схеме - элементы кинематических и гидравлических схем).
Если схема представлена в виде прямоугольников в качестве графических обозначений элементов, то кроме цифрового обозначения непосредственно в прямоугольник вписывается и наименование элемента. Если размеры графического изображения элемента не позволяют этого сделать, наименование элемента допускается указывать на выносной линии (при необходимости, в виде подрисуночной надписи, помещенной в поле схемы).
14) Чертежи, схемы, рисунки не приводятся в описании и формуле изобретения.
58. Библиографические данные
Библиографические данные источников информации указываются таким образом, чтобы источник информации мог быть по ним обнаружен.
Глава 3. Ведение дел по получению предварительного патента
и патента на изобретение
59. Назначение представителя
1) Для ведения переписки по заявке после ее подачи и защиты своих интересов при рассмотрении заявки заявитель может назначить представителя с выдачей ему доверенности, оформленной в соответствии с пунктом 46 настоящей Инструкции.
В соответствии с пунктом 2 статьи 36 Закона физические лица, проживающие за пределами Республики Казахстан, или иностранные юридические лица ведут дела, связанные с делопроизводством по заявке и получением предварительного патента и патента, только через патентных поверенных, зарегистрированных в Казпатенте, если иной порядок не установлен международным соглашением Республики Казахстан.
Если наряду с указанными лицами заявителем по заявке является физическое лицо, проживающее в Республике Казахстан, юридическое лицо Республики Казахстан, возможно ведение дел по получению предварительного патента и патента не через патентного поверенного при условии, что для переписки указан адрес в пределах Республики Казахстан.
Физические лица, постоянно проживающие в Республике Казахстан, но временно находящиеся за ее пределами, могут вести дела, связанные с делопроизводством по заявке и получением предварительного патента и патента, без патентного поверенного при указании адреса для переписки в пределах Республики Казахстан.
Для иных заявителей в качестве представителя может быть указан, в частности, один из заявителей, если их несколько, автор изобретения, патентный поверенный или иное лицо.

2) Сенiмхат өтiнiммен бiр мезгiлде немесе iс жүргiзу процесiнде ұсынылады және өтiнiмге тiркеледi.
Ол сенiмхатпен уәкiлдiк алған өкiлдiң кез келген iс-әрекетi немесе оған қатысты Қазпатенттiң кез келген iс-әрекетi өтiнiмшiнiң iс-әрекетi немесе өтiнiмшiге қатысты iс-әрекетiндей салдарға ие болады.
Тиiстi дәрежеде ресiмделген сенiмхат ұсынылғанға дейiнгi өкiлдiң жасаған әрекеттерi заңсыз деп саналады және назарға алынбайды.
3) Өкiл тағайындауды өтiнiмшi немесе оның құқықтық мирасқоры Қазпатентке жазбаша арыз беру жолымен жоққа шығаруы мүмкiн.
60. Қазпатентпен хат-хабар жүргiзу
1) Хат-хабарды өтiнiмшi немесе оның осыған уәкiлдiк алған өкiлi әрбiр өтiнiм бойынша жеке жүргiзедi.
Өтiнiм берiлгеннен кейiнгi бағытталған материалдарда оның нөмiрi және өтiнiмшi немесе оның өкiлiнiң қолы болуға тиiс. Егер өтiнiмшi заңды тұлға болып табылса, оның атынан берiлген материалдарға осы Нұсқаулықтың 18-тармағының 16) тармақшасындағы бiрiншi абзацта көрсетiлген тәртiппен қол қойылады.
Өтiнiм нөмiрi көрсетiлмеген материалдар егер нөмiрi жанама жағдайлармен анықталмаса, қараусыз қайтарылады.
2) Өтiнiм бойынша өндiрiс процесiнде бағытталған материалдар Заңмен белгiленген мерзiмде тапсырылады.
3) Қазпатентте өндiрiс мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiнде жүргiзiледi. Өтiнiмшi өзге тiлде тапсырған материалдарға мемлекеттiк немесе орыс тiлiндегi аудармасы қоса берiлуi тиiс. Белгiленген мерзiмге дейiн аудармасы тапсырылмаған өзге тiлде берiлген материалдар назарға қабылданбайды, бұл жөнiнде өтінімшiге хабарланады.
4) Қазпатентке тапсырылған кемшiлiктi ресiмделген, оқуға қиын материалдар қаралмайды. Мұндай материалдар берген тұлғаларға тиiстi хабарлама жiберiледi.
61. Өтiнiм құжаттарына түзетулер мен нақтылаулар енгiзу
Өтiнiм құжаттарына түзетулер мен нақтылаулар алмастыру парақтарын тапсыру арқылы жүзеге асырылады. Тиiстi құжаттардың әрбiр данасына сәйкес алмастыру парақтары мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiнде немесе құжаттың мемлекеттiк немесе орыс тiлiндегі аудармасын тапсырады, олар осы Нұсқаулықтың 48-58-тармақтарының талаптарын қанағаттандыруға тиiс.
Егер түзету кеткен қателерге, библиографиялық мәлiметтердi және т.б. көрсеткен кездегi олқылықтарға қатысты болса, құжаттарды түзету тiкелей репродуцирлеу кезiндегi нақтылыққа қатысты терiс салдарларға соқтырмаса, түзетулер енгiзу қажеттiгi алмастыру парақтарын тапсырусыз өтiнiмшiнiң хатында көрсетiлуi мүмкiн.

2) Доверенность представляется одновременно с заявкой или в процессе делопроизводства и приобщается к заявке.
Любое действие представителя, на которое он уполномочен доверенностью, или любое действие Казпатента по отношению к нему имеет те же последствия, что и действия заявителя или по отношению к заявителю.
До представления надлежащим образом оформленной доверенности совершаемые представителем действия считаются недействительными и не принимаются во внимание.
3) Назначение представителя может быть отменено заявителем или его правопреемником путем подачи письменного заявления в Казпатент.
60. Ведение переписки с Казпатентом
1) Переписка ведется заявителем или его представителем, уполномоченным на это, по каждой заявке в отдельности.
Материалы, направляемые после подачи заявки, должны содержать ее номер и подпись заявителя или его представителя. Если заявителем является юридическое лицо, материалы от его имени подписываются в порядке, указанном в абзаце первом подпункта 16) пункта 18 настоящей Инструкции.
Материалы без указания номера заявки, возвращаются без рассмотрения, если номер не удается установить косвенным образом.
2) Материалы, направляемые в процессе производства по заявке, представляются в сроки, установленные Законом.
3) Производство в Казпатенте ведется на государственном или русском языке. К материалам, представляемым заявителем на ином языке, должен быть приложен их перевод на государственный или русский язык. До представления перевода в установленные сроки материалы, представленные на ином языке, не принимаются во внимание, о чем заявитель уведомляется.
4) Материалы, представленные в Казпатент с недостатками оформления, затрудняющими их прочтение, не рассматриваются. Лицу, подавшему такие материалы, направляется соответствующее уведомление.
61. Внесение исправлений и уточнений в документы заявки
Исправление и уточнение документов заявки осуществляется путем представления заменяющих листов. Заменяющие листы представляются для каждого экземпляра соответствующего документа на государственном или русском языке или перевода документа на государственный или русский язык и должны удовлетворять требованиям пунктов 48-58 настоящей Инструкции.
Если исправления касаются опечаток, погрешностей в указании библиографических данных и т.п. и исправление документа не приведет к отрицательным последствиям в отношении четкости при непосредственном репродуцировании, необходимость внесения исправлений может быть выражена в письме заявителя без представления заменяющих листов.

62. Алдын ала патент және патент алу құқығын беру
Өтiнiмдi қараудың кез келген сатысында өтiнiмшi алдын ала патент және патент алу құқығын беруi мүмкiн, мұндайда Қазпатентке құқығын басқа бiреуге беру көрсетiлген өтiнiш, сол адамның келiсiмi және осы Нұсқаулықтың 18-тармағының 4)тармақшасында қарастырылған сол жөнiндегi мәлiметтер берiледi.
Өтiнiшке алдын ала патент және патент алу құқығын беретiн өтiнiмшi және осы Нұсқаулықтың 18-тармағында қарастырылған тәртiппен осы құқықты алушы адамның қолдары қойылады.
63. Авторлар құрамына өзгертулер енгiзу
Авторлар құрамына өзгерiстер енгiзу ұғымына алдын ала патент және патент беру туралы өтiнiште көрсетiлген авторды құрамға енгiзу немесе құрамнан шығару кiредi.
1) Авторлар құрамына өзгерiстер осы Нұсқаулықтың 18-тармағына сәйкес ресiмделген алдын ала патент және патент беру туралы жаңа өтiнiш беру жолымен енгiзiледi.
2) Алдын ала патент және патент беру туралы жаңа өтiнiшпен бiр мезгiлде авторлар құрамына тиiстi өзгертулер енгiзу туралы өтiнiмнiң нөмiрi мен күнi көрсетiлiп еркiн нысанда өтiнiш берiледi. Өтiнiштi өтiнiмшi осы Нұсқаулықтың 18-тармағының 14), 16), 17) тармақшаларында белгiленген тәртiппен қол қояды және авторлар құрамынан шығарылған жағдайда шығарылған автордың (үкіметаралық келiсiмдерге сәйкес берiлген өтiнiмдер бойынша тек ұлттық және өнертабыс авторлары) қолы қойылып, нотариалды расталуға тиiс. Шығарылған автордың келiсiмi өтiнiмнiң нөмiрi мен күнi көрсетiлiп, жеке хатпен ресiмделуi мүмкiн.
3) Егер алдын ала патент және патент беруге жаңа арызды беру күнiне авторлар құрамына енгiзу жағдайында бұрын берiлген арызда көрсетiлген автордың қолын қойдыру мүмкiн болмаса, онда өтiнiшке келесi тәртiппен ресiмделген жазбаша келiсiмi тiркеледi:
автор өлген немесе оны өлдi деп жариялаған жағдайда өзгерiстер енгiзуге келісімге оның атынан мұрагерлiкке құқығы туралы нотариалды расталған куәлiк көшiрмесiн тапсырып, мұрагерлiкке өзiнiң құқығын дәлелдеген мұрагерi қолын қояды;
автор шетелге кетiп қалған жағдайда өзгертулер енгiзуге оның атынан мұндай құқығын куәландыратын тиістi ресімделген құжат көрсеткен сенiмдi тұлға қолын қоюы мүмкiн. Мұндай құжат Қазпатентте тiркелген патенттiк сенiмдi өкiлдiң атына тапсырылған iс-әрекеттер нақты көрсетiлген сенiмхат болуы немесе жариялылығы Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының күшiн талап етпейтiн немесе өзара жағдайларда басқа тұлғаға берiлген сенiмхат болуы мүмкiн;
автордың барған жерi туралы мәлiметтер болмаған және оларды алу мүмкiндiгi жоқ жағдайларда ол Қазақстан Республикасы Азаматтық Кодексiнiң 28-бабына сәйкес сот бойынша хабарсыз кеткен болып танылады және мүдделi тарап автордың хабарсыз кеткенiн тану туралы сот шешiмiнiң көшiрмесiн тапсырады, ол мәнi бойынша мәселе шешу кезiнде назарға алынады;
автордың ақыл-есi дұрыс емес немесе ақыл-есi шектеулi деп танылған кезде өзгерiстер енгiзу келiсiмiне қорғаншы немесе қамқоршылығын белгiлеу туралы сот шешiмiнiң көшiрмесiн тапсыру арқылы оның атынан қорғаншы немесе қамқоршы қол қояды.
4) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын азаматтар және шетелдiк заңды тұлғалар авторлар құрамына өзгерiстер енгiзуге Қазпатентте тiркелген сенiмдi өкiлдерi арқылы құжаттар бередi, мұндайда патенттiк сенiмдi өкiлдiң атына берiлген сенiмхатта көрсетiлген iс-әрекеттердi атқаруға тапсырма болуға тиiс.

62. Переуступка права на получение предварительного патента и патента
На любой стадии рассмотрения заявки заявитель может переуступить право на получение предварительного патента и патента иному лицу, при этом в Казпатент подается ходатайство, содержащее указание на переуступку права иному лицу, согласие этого лица и сведения о нем, предусмотренные подпунктом 4) пункта 18 настоящей Инструкции.
Ходатайство подписывается заявителем, переуступающим право на получение предварительного патента и патента, и указанным лицом, приобретающим это право, в порядке, предусмотренном пунктом 18 настоящей Инструкции.
63. Внесение изменений в состав авторов
1) Под изменением состава авторов понимается включение в состав или исключение из состава автора, указанного в заявлении о выдаче предварительного патента и патента.
2) Изменения в состав авторов вносятся путем подачи нового заявления о выдаче предварительного патента и патента, оформленного в соответствии с пунктом 18 настоящей Инструкции.
3) Одновременно с новым заявлением о выдаче предварительного патента и патента подается ходатайство о внесении соответствующих изменений в состав авторов в произвольной форме с указанием номера и даты подачи заявки. Ходатайство должно быть подписано заявителем в порядке, установленном пунктом 18 настоящей Инструкции, и в случае исключения из состава авторов - и исключаемым автором (только для национальных авторов и авторов изобретений по заявкам, поданным в соответствии с межправительственными соглашениями), подпись которого должна быть нотариально заверена. Согласие исключаемого автора может быть оформлено отдельным письмом с указанием номера и даты регистрации заявки.
4) Если в случае включения в состав авторов к дате подачи нового заявления на выдачу предварительного патента и патента невозможно получить подпись автора, указанного в ранее поданном заявлении, то к ходатайству прилагается письменное согласие, оформленное в следующем порядке:
в случае смерти автора или объявлении его умершим согласие на внесение изменений от его имени подписывает наследник, который должен юридически доказать свое право на наследство, представив нотариально заверенную копию свидетельства о праве на наследство;
в случае выезда автора за границу согласие на внесение изменений от его имени может подписать доверенное лицо, представив соответствующим образом оформленный документ, удостоверяющий такое право. Таким документом может быть доверенность с точным указанием поручаемых действий на имя патентного поверенного, зарегистрированного в Казпатенте, или доверенность, выданная другому лицу, легализованная в консульском учреждении Республики Казахстан, кроме случаев, когда легализация не требуется в силу международных договоров Республики Казахстан или на условии взаимности;
в случае отсутствия сведений о месте пребывания автора и невозможности их получить он может быть признан по суду безвестно отсутствующим в соответствии со статьей 28 Гражданского Кодекса Республики Казахстан, и заинтересованная сторона представляет копию решения суда о признании автора безвестно отсутствующим, которое принимается во внимание при решении вопроса по существу;
при признании автора недееспособным или ограниченно дееспособным согласие на внесение изменений от его имени подписывает опекун или попечитель с представлением копии решения суда об установлении опеки или попечительства.

5) Егер авторлар құрамын өзгерту өтінім түскен күннен екi ай өткен соң енгiзiлсе, алдын ала патент және патент беру туралы арызға ақы төленгенi жөнiндегi құжат қоса тiркеледi.
6) Егер авторлар құрамына өзгертулер өтiнiм түскен күннен бастап екi ай өткен соң енгiзiлсе, алдын ала патент және патент беру туралы арызға ақы төленгенi туралы құжат қоса тiркеледi.
7) Егер осы тармақтың 2) - 6) тармақшаларында аталған құжаттар жоқ болса, және/немесе тапсырылған құжаттар осы тармақшалардың талаптарын қанағаттандырмаса, өтiнiмшiге хабарлама жiберiлген күннен бастап үш ай мерзiм iшiнде жоқ немесе түзетiлген құжаттарды тапсыру ұсыныс жолданады.
Сұратылған құжаттар тапсырылмаған жағдайда жаңа арыз берiлмеген болып есептеледi және өзгертулер енгiзiлмейдi, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.
64. Өтінімшiлер құрамына өзгертулер енгiзу
1) Өтiнiмшiлер құрамына өзгертулер ретiнде құрамға қосымша адамдар енгiзу немесе бұрындары алдын ала патент және патент беру туралы арызда көрсетiлген өтiнiмшiлер құрамынан шығару жолымен өтiнiмшiлер құрамына iшiнара өзгертулердi айтады.
2) Өтiнiмшiлер құрамына өзгертулер осы Нұсқаулықтың 18-тармағына сәйкес ресiмделген алдын ала патент және патент беру туралы жаңа арыз беру жолымен енгiзiледi. Өтiнiмшiлер құрамына өзгертулермен жаңа арыз беру кезiнде жаңа арызда авторлардың қолдары болуы мiндеттi емес.
3) Алдын ала патент және патент беру туралы жаңа арызбен бiр мезгiлде өтiнiмшiлер құрамына тиiстi өзгертулер енгiзу туралы өтiнiмнiң нөмiрi және тiркелген уақыты көрсетiлген еркiн нысандағы өтiнiш берiледi. Өтiнiште осы Нұсқаулықтың 18-тармағында белгiленген тәртiппен алдын ала патент және патент беру туралы бастапқы арызда көрсетiлген өтiнiмшiнiң (өтiнiмшiлердiң) қолдары қойылуға тиiс. Шығарылған өтiнiмшiнiң - жеке тұлғаның қолы нотариалды расталуы керек (тек ұлттық өтiнiмшiлер және үкiметаралық келiсiмдерге сәйкес берiлген өтiнiмдер бойынша өтiнiмшiлер үшiн).
4) Алдын ала патент және патент беру туралы арызда көрсетiлген өлген өтінімшiнi мұрагермен алмастыру кезiнде өтiнiштің төменгi жағында мұрагерлiк құқығы туралы нотариалды расталған куәлiгiн көрсетiп, мұрагерлiкке құқығын заңды дәлелдеген мұрагердiң қолы қойылуға тиіс.

5) Граждане, проживающие за пределами Республики Казахстан, и иностранные юридические лица подают документы на внесение изменений в состав авторов через патентных поверенных, зарегистрированных в Казпатенте, при этом доверенность, выданная на имя патентного поверенного, должна содержать поручение на выполнение указанных действий.
6) Если изменения в состав авторов вносятся по истечении двух месяцев с даты поступления заявки, к заявлению о выдаче предварительного патента и патента прилагается документ об оплате.
7) Если отсутствуют документы, перечисленные в подпунктах 2) - 6) настоящего пункта, и/или представленные документы не удовлетворяют требованиям этих подпунктов, заявитель уведомляется с предложением в трехмесячный срок с даты направления уведомления представить отсутствующие или исправленные документы.
При непредставлении запрашиваемых документов новое заявление считается неподанным и внесение изменений не производится, о чем заявитель уведомляется.
64. Внесение изменений в состав заявителей
1) Под изменением состава заявителей понимается частичное изменение состава заявителей путем включения дополнительного лица в состав или исключение лица из состава заявителей, ранее указанных в заявлении о выдаче предварительного патента и патента.
2) Изменения в состав заявителей вносятся путем подачи нового заявления о выдаче предварительного патента и патента, оформленное в соответствии с пунктом 18 настоящей Инструкции. При подаче нового заявления с изменениями в составе заявителей подписи авторов на новом заявлении необязательны.
3) Одновременно с новым заявлением о выдаче предварительного патента и патента подается ходатайство о внесении соответствующих изменений в состав заявителей в произвольной форме с указанием номера и даты регистрации заявки. Ходатайство должно быть подписано заявителем (заявителями), указанным (указанными) в первоначальном заявлении о выдаче предварительного патента и патента, в порядке, установленном пунктом 18 настоящей Инструкции. Подпись исключаемого заявителя - физического лица должна быть нотариально заверена (только для национальных заявителей и заявителей по заявкам, поданным в соответствии с межправительственными соглашениями).
4) При замене умершего заявителя, указанного в заявлении о выдаче предварительного патента и патента, наследником под ходатайством необходима подпись указанного наследника, который должен юридически доказать свое право на наследство, представив нотариально заверенную копию свидетельства о праве на наследство.

5) Егер бастапқы берiлген арызда көрсетiлген өтiнiмшiнiң - жеке тұлғаның қолын қойдыру мүмкiн болмаса, осы Нұсқаулықтың 63-тармағының 3) тармақшасындағы ереже қолданылады.
6) Заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру (қосу, бөлу, бөлiп алу, қайта құру) салдарынан өтiнiмшiлер құрамына өзгертулер енгiзу кезiнде өтiнiшке және жаңа арызға құқықтың осы түрiндегi құқықтық мирасқорлығын растайтын (бөлу балансы немесе тапсыру актысы) құжатын тапсырған құқықтық мирасқор қолын қояды.
7) Заңды тұлғаны тарату салдарынан өзгертулер енгiзу кезiнде өтiнiшке және жаңа арызға құқық берiлу фактiсiн растайтын құжат тапсырумен тиiстi құқылықтар өзiне көшкен тұлға қолын қояды.
Егер заңды тұлғаны тарату кезiнде алдын ала патент және патент алу құқығы берiлмесе немесе таратылған заңды тұлғаның қолын қойдыру мүмкiн болмаса, онда өтiнiшке осы заңды тұлғаның қолы қажет болмайды. Мұндайда мүдделi тарап заңды тұлғаның таратылған фактiсiн және тиiстi құқықты берудiң жоқтығын дәлелдейтiн құжат тапсырады.
8) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын азаматтар және шетелдiк заңды тұлғалар өтiнiмшiлер құрамына өзгертулер енгiзуге құжаттарды Қазпатентте тiркелген патенттiк сенiмдi өкiлдерi арқылы бередi, мұндайда патенттiк сенiмдi өкiлдiң атына берiлген сенiмхатта көрсетiлген iс-әрекеттердi атқаруға тапсырма болуға тиiс.
9) Егер өтiнiмшiлер құрамына өзгертулер өтiнiм түскен күннен бастап екі ай өткен соң енгiзiлсе, алдын ала патент және патент беру туралы арызға ақы төленгенi жөнiндегi құжат қоса тiркеледi.
10) Егер осы тармақтың 2) - 9) тармақшаларында аталған құжаттар жоқ болса, және/немесе тапсырылған құжаттар осы тармақшалар талаптарын қанағаттандырмаса, өтiнiмшiге хабарлама жiберiлген күннен бастап үш ай мерзiмде жоқ немесе түзетiлген құжаттарды тапсыру ұсынысы жолданады.
Сұратылған құжаттар тапсырылмаған жағдайда жаңа арыз берiлмеген болып есептеледi және өзгерiстер енгiзiлмейтiнi туралы өтiнiмшiге хабарланады.
65. Өтiнiм материалдарымен танысу
Өтiнiмшi (оның өкiлi) өзi берген өтiнiммен және оған қатысты құжаттармен танысу күнi мен уақытын алдын ала келiсiп алып, тiкелей Қазпатентте, сондай-ақ өтiнiмнiң, оған қатысты құжаттардың немесе олардың бiр бөлiгiнiң көшiрмесiн сұрату арқылы таныса алады.
66. Өтiнiмдi қарау процесiнде сараптамада көрсетiлген материалдармен
танысу

5) Если невозможно получить подпись заявителя - физического лица, указанного в первоначально поданном заявлении, то применяются положения подпункта 3) пункта 63 настоящей Инструкции.
6) При внесении изменений в состав заявителей вследствие реорганизации юридического лица (слияния, разделения, выделения, преобразования) ходатайство и новое заявление подписывает его правопреемник с представлением документа, подтверждающего правопреемство по данному виду прав (выписка из разделительного баланса или передаточного акта).
7) При внесении изменений вследствие ликвидации юридического лица ходатайство и новое заявление подписывает лицо, к которому перешли соответствующие права с представлением документа, подтверждающего факт передачи прав.
Если при ликвидации юридического лица не произошла передача права на получение предварительного патента и патента или невозможно получить подпись ликвидированного юридического лица, то подпись под ходатайством за данное юридическое лицо не требуется. При этом заинтересованная сторона представляет документ, доказывающий факт ликвидации юридического лица и отсутствия передачи соответствующих прав.
8) Граждане, проживающие за пределами Республики Казахстан, и иностранные юридические лица подают документы на внесение изменений в состав заявителей через патентных поверенных, зарегистрированных в Казпатенте, при этом доверенность, выданная на имя патентного поверенного, должна содержать поручение на выполнение указанных действий.
9) Если изменения в состав заявителей вносятся по истечении двух месяцев с даты поступления заявки, к заявлению о выдаче предварительного патента и патента прилагается документ об оплате.
10) Если отсутствуют документы, перечисленные в подпунктах 2) - 9) настоящего пункта, и/или представленные документы не удовлетворяют требованиям этих подпунктов, заявитель уведомляется с предложением в трехмесячный срок с даты направления уведомления представить отсутствующие или исправленные документы.
При непредставлении запрашиваемых документов новое заявление считается неподанным и внесение изменений не производится, о чем заявитель уведомляется.
65. Ознакомление с материалами заявки
Заявитель (его представитель) может ознакомиться с поданной им заявкой и документами, относящимися к ней, как непосредственно в Казпатенте, согласовав предварительно дату и время ознакомления, так и путем запроса копий заявки, относящихся к ней документов или их частей.
66. Ознакомление с материалами, указываемыми экспертизой в процессе
рассмотрения заявки

Заңның 22-бабының 12-тармағына сәйкес өтiнiмшi Қазпатенттен сұрау салуда, сараптама шешiмдерiн немесе iздестiру туралы есепте көрсетiлген материалдар көшiрмесiн сұрап алуы мүмкiн. Патенттiк материалдар көшiрмесi өтiнiмшi сұрауын алған күннен бастап бiр айдың iшiнде жiберiледi.
67. Өтiнiмшiнiң қатысуымен өтiнiмдi қарау
Өтiнiмге байланысты мәселелердi өтiнiмшiнiң қатысуымен қарау осы мәселелермен екi тарап та танысқан соң Қазпатенттiң ұсынысы бойынша немесе өтiнiмшiнiң өтiнуi бойынша жүргiзiледi. Сараптама мәселелерi кездесудiң орындылығы туралы қосымша хабарланған сұрау салуда, ал өтiнiмшi сұрақтары оны жүргiзу туралы өтiнiште баяндалуы мүмкiн.
Сұрау салынған жағдайда оған жауап өтiнiмшінiң өтiнiмдi қарауға қатысуға пиғыл танытуына қарамастан Заңмен белгiленген мерзiмде берiледi.
Өтiнiмдi қарау күнi мен уақыты алдын ала келiсiледi. Жағдай өзгерген ретте өтiнiмдi белгiленген мерзiмде қарауға қатысу мүмкiндiгi жоқ тарап бұл туралы басқа тарапқа дереу хабарлайды.
Егер Қазпатент немесе өтiнiмшi өтiнiмдi бiрлесiп қарауды уақытынан ерте немесе орынсыз деп есептесе, Қазпатенттiң немесе өтiнiмшiнiң ұсыныстары келтiрiлген тиiстi дәлелдермен қайтарып тасталуы мүмкiн.
Өтiнiмдi оның қатысуымен қарау туралы өтiнiшiн қанағаттандыруға алдын ала келiсiмсiз өтiнiмшi Қазпатентке келген кезде одан бас тартылуы мүмкiн.
Осы Нұсқаулықтың 59-тармағының шарттары сақталған жағдайда өтiнiмдi қарауға өтiнiмшiнiң өкiлi, уәкiлi қатысуы мүмкiн.
Жалғыз өтiнiмшi болып табылмайтын тұлға басқа өтiнiмшiлер жоқ болғанда өтiнiмдi қарауға өкiлеттiгiне сенiмхаты болғанда ғана қатысуы мүмкiн.
Өтінімшiнің қатысуымен өтiнiмдi қарау келiссөздер жолымен немесе сараптама мәжiлiсiнде жүзеге асырылады.
Егер мәселелердi тiкелей сарапшы және өтiнiмшi шешуi мүмкiн жағдайларда келiссөздер; егер мәселелер шешу үшiн сарапшылар тарапынан бiрқатар мамандардың қатысуы талап етiлсе сараптама мәжiлiсi жүргiзедi.
Келiссөздер немесе сараптама мәжiлiсiнiң қорытындылары бойынша қатысушылар туралы, тараптар келтiрген дәлелдер мен ұсыныстар, және бұдан әрi iс жүргiзу туралы қорытындылар мәлiметтерi бар белгiленген нысанда екi дана хаттама жасалады.
Хаттамада:
өтінімшi ұсынған (оның өкiлi) өнертабыс формуласының жаңа редакциясы;
өтiнiмдi қайтарып алу жөнiндегi арыз;
жазбаша түсiнiктердi талап ететiн сараптама сұрақтары, және т.б. келтiрiлуi мүмкiн.
Хаттамаға қарауға қатысушылардың барлығы қол қояды. Бiр дана өтiнiм материалдарына тiркелiп, екiншiсi өтiнiмшiге (оның өкiлiне) берiледi.
Талқыланған мәселелер бойынша келiсiм болмаған жағдайда хаттамаға қарауға қатысушылардың ерекше пiкiрлерi түсiрiлуi мүмкiн. Өтiнiмшiге (оның өкiлiне) берiлген тиiстi қорытындылары бар хаттама данасын iс жүргiзудi тоқтату туралы хабарлама (өтiнiмдi қайтарып алған жағдайда) немесе сараптаманың сұрау салуы алмастыруы мүмкiн, бұл онда тиiстi жазбамен ресiмделедi.
Хаттама (егер мұндайда жауап беруге белгiленген мерзiмдер бұзылмаса) сараптамаға сұрау салуға өтiнiмшiнiң жауабын алмастыруы мүмкiн. Мұндай жағдайда хаттамаға тиiстi жазулар енгiзiледi.

В соответствии с пунктом 12 статьи 22 Закона заявитель может запросить у Казпатента копии материалов, указанных в запросе, решении экспертизы или отчете о поиске. Копии патентных материалов направляются в течение месяца с даты получения запроса заявителя.
67. Рассмотрение заявки с участием заявителя
Рассмотрение вопросов, связанных с заявкой, с участием заявителя проводится по предложению Казпатента или просьбе заявителя после того, как обе стороны ознакомлены с этими вопросами. Вопросы экспертизы могут быть изложены в запросе, в котором дополнительно сообщается о целесообразности встречи, вопросы заявителя - в просьбе о ее проведении.
В случае запроса ответ на него представляется заявителем в установленный Законом срок независимо от того, намерен ли заявитель принять участие в рассмотрении заявки.
Дата и время рассмотрения заявки предварительно согласовываются. В случае изменения обстоятельств сторона, не имеющая возможности участвовать в рассмотрении заявки в назначенное время, немедленно извещает об этом другую сторону.
Если Казпатент или заявитель считают совместное рассмотрение заявки преждевременным или нецелесообразным, предложения Казпатента или просьба заявителя могут быть отклонены с приведением соответствующих доводов.
При прибытии заявителя в Казпатент без предварительного согласования в удовлетворении его просьбы о рассмотрении заявки с его участием может быть отказано.
В рассмотрении заявки может принять участие представитель заявителя, уполномоченный им на это, при соблюдении условий пункта 59 настоящей Инструкции.
Лицо, не являющееся единственным заявителем, может участвовать в рассмотрении заявки в отсутствие других заявителей лишь при наличии доверенности на представительство.
Рассмотрение заявки с участием заявителя осуществляется путем переговоров или на экспертном совещании.
Переговоры проводятся в случае, если вопросы могут быть разрешены непосредственно экспертом и заявителем; экспертное совещание - если для разрешения вопросов требуется участие со стороны экспертизы ряда специалистов.
По результатам переговоров или экспертного совещания составляется протокол по установленной форме в двух экземплярах, содержащий сведения об участниках, доводы и предложения, приводимые сторонами, и выводы о дальнейшем делопроизводстве.
В протоколе могут быть приведены:
новая редакция формулы изобретения, предложенная заявителем (его представителем);
заявление об отзыве заявки;
вопросы экспертизы, требующие письменных разъяснений, и т.п.
Протокол подписывается всеми участниками рассмотрения. Один экземпляр приобщается к материалам заявки, другой передается заявителю (его представителю).
При отсутствии согласия по обсуждаемым вопросам в протоколе могут быть зафиксированы особые мнения участников рассмотрения. Экземпляр протокола, передаваемый заявителю (его представителю), содержащий соответствующие выводы, может заменить уведомление о прекращении делопроизводства (в случае отзыва заявки) или запроса экспертизы, что оформляется соответствующей записью в нем.
Протокол может заменить ответ заявителя на запрос экспертизы (если при этом не нарушаются установленные сроки для представления ответа). В этом случае в протокол вносится соответствующая запись.

68. Мерзiмдердi санау
Алдын ала патент және патент алу жөнiндегi процедуралық iс-әрекеттер жүргiзуге арналған мерзiмдер соның iшiнде iс-әрекеттер атқарылуы мүмкiн уақыт кезеңiмен айқындалады.
Егер мерзiм "iшiнде (кешiктiрмей) (өткенге дейiн)... күнiнен бастап..." деген сөз тiркесiмен берiлсе, оның саналуы көрсетiлген күннiң келесi күнiнен басталады. Мерзiм соңғы ай мерзiмiнiң тиiстi санына сәйкес аяқталады. Егер мерзiмнiң соңғы күнi жұмыс iстемейтiн күнге келсе, мерзiмнiң аяқталар күнi бұдан кейiнгi алғашқы жұмыс күнi болып есептеледi. Егер мерзiмнiң аяғы тиiстi күн саны жоқ айға тура келсе, мерзiм осы айдың соңғы күнiмен бiтедi.
Ұйымға мерзiмнiң соңғы күнi тапсырылған материалдар мерзiмiнде жiберiлген болып есептеледi.
69. Сұралған материалдарды тапсыру мерзiмiн ұзарту
1) Заңның 22-бабының 3 және 8-тармақтарына сәйкес сұралған материалдарды өтiнiмшiнiң тапсыру мерзiмi тиiстi өтiнiш берiлген жағдайда ұзартылуы мүмкiн.
Өтiнiшке мерзiмдi ұзартуға белгiленген мерзiмде ақы төленгенiн растайтын құжат тiркеледi. Егер мұндай құжат тапсырылмаса, өтiнiш берiлмеген болып есептеледi, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.
2) Мерзiмдi ұзарту туралы өтiнiш сұрау салу өтiнiмшiге жiберiлген күннен бастап немесе өтiнiмге қарсы қойылған материалдар көшiрмелерiн жiберген күннен бастап үш ай iшiнде ерiктi нысанда берiледi.
3) Сұралған материалдарды тапсыру мерзiмiнiң ұзартылғаны туралы
өтiнiмшiге хабарланады.
4) Өтiнiш беру мерзiмi сақталмаған жағдайда ол қанағаттандырылмайды,
бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.
70. Өткiзiп алған мерзiмдi қалпына келтiру
1) Заңның 22-бабының 13-тармағына сәйкес өтiнiмшi өткiзiп алған
келесi мерзiмдер қалпына келтірілуi мүмкiн:
формальды сараптама сатысында сұрау салу бойынша түзетiлген немесе
жоқ құжаттарды тапсыру мерзiмi;
мәнi жөнiндегi өтiнiм сараптамасы сатысындағы сұрау салу бойынша
қосымша материалдар тапсыру мерзiмi;
алдын ала патент және патент беру туралы шешiм бойынша тиiстi
ақы төленгенiн растайтын құжат тапсыру мерзiмi;
формальды сараптама нәтижелерi бойынша алдын ала патент беруден
бас тарту туралы шешiмге қарсылық беру мерзiмi;
мәнi жөнiндегi сараптама нәтижелерi бойынша патент беруден бас
тарту туралы шешiмге қарсылық тапсыру мерзiмi;
мәнi жөнiндегi сараптама жүргiзу туралы өтiнiш беру мерзiмi.
2) Өткiзiп алған мерзiмдi қалпына келтiру туралы өтiнiш тапсыру мерзiмi өтiп кеткен құжатпен немесе осы мерзiмдi ұзарту туралы өтiнiшпен бiрге, егер ұзарту мүмкiндiгi Заңмен қарастырылса, өтiп кеткен мерзiмге дәлелдi себептерi көрсетiлiп, өткiзiп алған мерзiм күнiнен он екi айдан кешiктiрмей, өтiнiмшi еркiн нысанда бередi. Көрсетілген себептердiң растығын құжатты дәлелдеменi Қазпатент талап етуге құқылы.

68. Исчисление сроков
Сроки для совершения процедурных действий по получению предварительного патента и патента определяются периодом времени, в течение которого может быть совершено действие.
Если срок выражен словосочетанием "в течение (не позднее) (до истечения)... с даты ...", его исчисление начинается со дня, следующего за указанной датой. Окончание срока истекает в соответствующее число последнего месяца срока. Если последний день срока приходится на нерабочий день, днем окончания срока считается первый следующий за ним рабочий день. Если окончание срока приходится на такой месяц, в котором нет соответствующего числа, срок истекает в последний день этого месяца.
Материалы, сданные в организацию связи в последний день срока, считаются направленными в срок.
69. Продление срока представления запрашиваемых материалов
1) В соответствии с пунктами 3 и 8 статьи 22 Закона срок представления заявителем запрашиваемых материалов может быть продлен при подаче соответствующего ходатайства.
К ходатайству прилагается документ, подтверждающий оплату продления срока в установленном размере. Если такой документ не представлен, ходатайство считается неподанным, о чем заявитель уведомляется.
2) Ходатайство о продлении срока представляется в произвольной форме в течение трех месяцев с даты направления заявителю запроса или с даты направления копий противопоставленных заявке материалов.
3) О продлении срока представления запрашиваемых материалов заявитель уведомляется.
4) При несоблюдении срока представления ходатайства оно не удовлетворяется, о чем заявитель уведомляется.
70. Восстановление пропущенного срока
1) В соответствии с пунктом 13 статьи 22 Закона могут быть восстановлены следующие сроки, пропущенные заявителем:
срок представления исправленного или отсутствовавшего документа по запросу на стадии формальной экспертизы;
срок представления дополнительных материалов по запросу на стадии экспертизы заявки по существу;
срок представления документа, подтверждающего соответствующую оплату по решению о выдаче предварительного патента и патента;
срок подачи возражения на решение об отказе в выдаче предварительного патента по результатам формальной экспертизы;
срок представления возражения на решение об отказе в выдаче патента по результатам экспертизы по существу;
срок представления ходатайства о проведении экспертизы по существу.
2) Ходатайство о восстановлении пропущенного срока подается заявителем в произвольной форме вместе с документом, срок представления которого пропущен, или с ходатайством о продлении этого срока, если возможность продления предусмотрена Законом, не позднее двенадцати месяцев со дня истечения пропущенного срока с указанием уважительных причин, по которым был пропущен срок. Казпатент вправе запросить документальное подтверждение наличия указанных причин.

3) Өтiнiшке белгiленген мөлшерде тиiстi ақы төленгенiн дәлелдейтiн құжат тiркеледi. Мұндай құжат сондай-ақ ақы төленгенi туралы құжаттың болмағаны жөнiнде немесе төленген соманың белгiленген мөлшерге сәйкессiздiгi туралы өтiнiмшiге хабарлама жiберiлген күннен бастап екi ай iшiнде тапсырылуы мүмкiн.
Көрсетiлген мерзiмде белгiленген мөлшердегi ақы төленгенiн растайтын құжат тапсырылмаған жағдайда өтiнiш берiлмеген болып есептеледi, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.
4) Өткiзiп алған мерзiмдi қалпына келтiру туралы өтiнiмшiге хабарланады.
Осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетiлген талаптардың бiреуi орындалмаған жағдайда да өтiнiш қанағаттандырылмайды, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.
71. Өтiнiмдi қайтарып алу
1) Заңның 27-бабына сәйкес өтiнiмшi өтiнiмдi қайтарып алуға құқылы.
Өтiнiмдi қайтарып алу жөнiндегi еркiн нысандағы арыз өнертабыс Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк өнертабыстар тiзiлiмiнде тiркелгенге дейiн берiлуi мүмкін.
2) Қайта шақырылған өтiнiмдердiң ешқандай құқықтық салдары болмайды, яғни ол бойынша ешқандай заңдық маңызды iс-әрекеттер жүргiзiлмейдi (мұндай өтiнiмге сараптама жүргiзiлмейдi, алдын ала патент немесе патент берiлмейдi, ол пайдалы модельге өтiнiмге айналдырылмайды және т.б.) және өтінімшiнiң құқығы бұл өтiнiмде бұдан әрi негiзделмейдi (атап айтқанда, келешекте өтiнiм беру кезiнде қайта шақырылған өтiнiм түскен күн бойынша немесе оған қосымша материалдар түскен күн бойынша басымдық сұрауға болмайды); осы Нұсқаулықтың 100-тармағының 2) тармақшасына сәйкес жаңалығын тексеру кезiнде басқа өтiнiмдерге сараптама жүргiзу процесiндегi техникалық деңгейге қайта шақыртылған өтiнiм енгiзiлмейдi.
3) Осы арызды назарға алу туралы өтiнiмшiге хабарлама жiберiлгеннен
кейiн түскен өтiнiмдi қайта шақыру жөнiндегi оның арызын жарамсыз деп тану
туралы өтiнiмшiнiң өтiнiшi жоғарыда 2) тармақшада көрсетiлген өтiнiмдi
шақыртып алу қорытындыларын жоққа шығаруға негiз болып табылмайды.
4) Сондай-ақ осы тармақтың 2) тармақшасының ережесi шақыртып алынған
деп есептелетiн өтiнiмдер хақында да әрекет жасайды.
4-тарау. ӨНЕРТАБЫСҚА АЛДЫН АЛА ПАТЕНТ ЖӘНЕ ПАТЕНТ
БЕРУГЕ ӨТIНIМ ҚАРАУ
& 1. Қазпатентке өтiнiмнiң түсуi. Өтiнiм құжаттарымен жұмыс iстеу
тәртiбi
72. Түскен өтiнiм материалдарын тiркеу
1) Егер түскен өтiнiм материалдарында оның құжаттарының бiрi болса (арыз, өнертабыс сипаттамасы, өнертабыс формуласы, сызбалар немесе өзге материалдар), онда олар түскен күнi қойылып тiркеледi.
Өтiнiмге Қазпатенттiң сегіз таңбалы тiркеу нөмiрi берiледi (аға разрядты төрт сан өтiнiм берiлген жылды, қалған үш сан - өтiнiмнiң осы жылғы сериясындағы реттiк нөмiрiн бiлдiредi), нүктеден соң қорғалатын объект - өнертабыстың түрiн сипаттаушы 1 бақылау саны қойылады.
Өтiнiм материалдарының түскенi туралы өтiнiмшiге Қазпатентте қойылған реквизиттерiмен (тiркеу нөмiрi және түскен күнi) арыздың бiр данасы немесе хабарлама бес күндiк мерзiм iшiнде оған жiберiлу арқылы хабарланады.

3) К ходатайству прилагается документ, подтверждающий соответствующую оплату в установленном размере.
При непредставлении документа, подтверждающего оплату в установленном размере, в указанный срок ходатайство признается неподанным, о чем заявитель уведомляется.
4) О восстановлении пропущенного срока заявитель уведомляется.
5) Если установлено, что не соблюдено хотя бы одно из требований, указанных в подпункте 2) настоящего пункта, ходатайство не удовлетворяется, о чем заявитель уведомляется.
71. Отзыв заявки
1) В соответствии со статьей 27 Закона заявитель вправе отозвать заявку.
Заявление об отзыве заявки в произвольной форме может быть подано до регистрации изобретения в Государственном реестре изобретений Республики Казахстан.
2) Отозванная заявка не имеет правовых последствий, т.е. никакие юридически значимые действия по ней не могут быть более совершены (экспертиза такой заявки не проводится, предварительный патент или патент не выдается, она не может быть преобразована в заявку на полезную модель и т.д.) и права заявителя не могут в дальнейшем основываться на этой заявке (в частности, при подаче последующей заявки нельзя испросить приоритет по дате поступления отозванной заявки или дате поступления дополнительных материалов к ней); отозванная заявка не включается в уровень техники в процессе экспертизы других заявок при проверке новизны в соответствии с подпунктом 2) пункта 100 настоящей Инструкции.
3) Просьба заявителя считать недействительным его заявление об отзыве заявки, поступившая после направления заявителю уведомления о принятии этого заявления к сведению, не является основанием для отмены указанных выше в подпункте 2) результатов отзыва заявки.
4) Положения подпункта 2) настоящего пункта действуют также и в отношении заявок, считающихся отозванными.
Глава 4. Рассмотрение заявки на выдачу предварительного патента
и патента на изобретение
Параграф 1. Поступление заявки в Казпатент. Порядок обращения с
документами заявки
72. Регистрация поступивших материалов заявки
1) Если поступившие материалы заявки содержат хотя бы один из ее документов (заявление, описание изобретения, формулу изобретения, чертежи или иные материалы), то они регистрируются с простановкой даты их поступления.
Заявке присваивается восьмизначный регистрационный номер Казпатента (четыре цифры старших разрядов обозначают год подачи заявки, четыре остальные цифры - порядковый номер заявки в серии данного года), через точку проставляется контрольная цифра 1, характеризующая вид охраняемого объекта - изобретение.
О факте поступления материалов заявки заявитель уведомляется в пятидневный срок путем направления ему одного экземпляра заявления с реквизитами, проставленными Казпатентом (регистрационный номер и дата поступления), или уведомления.

2) Қазпатенттен шыққан барлық хат-хабарлар тек бiр мекен-жайға жолданады, онда:
егер арыздың 98-бағанында өтiнiмшiнiң немесе өтiнiмшiлердiң бiрiнiң мекен-жайынан өзге хат-хабар жазысатын мекен-жай, егер олар бiрнешеу болса, немесе өтiнiмшi (өтінімшiлер) өкiлiнiң мекен-жайы көрсетiлсе, онда хат-хабарлар осы мекен-жайдағы өтiнiмшiнiң атына немесе өтiнiмшiлер бiрнешеу болса, арызда бiрiншi көрсетiлген өтiнiмшiнiң атына, егер өтiнiмшiлердiң барлығы Қазақстан Республикасы аумағында тұрмаса немесе жүрмесе, онда Қазақстан Республикасы аумағында тұратын немесе жүрген бiрiншi көрсетiлген өтiнiмшiнiң атына жiберiледi;
егер арыздың 98-бағаны толтырылмаса, онда хат-хабарлар өтiнiмшiнiң мекен-жайына және атына немесе өтiнiмшiлер бiрнешеу болса, бiрiншi өтiнiмшiнiң не егер барлық өтiнiмшiлер Қазақстан Республикасы аумағында тұрмаса немесе жүрмесе Қазақстан Республикасы аумағында тұратын немесе жүрген бiрiншi өтiнiмшiнiң атына жiберiледi.
3) Егер олар басқа тiлде берiлсе, өтiнiм құжаттарының мемлекеттiк немесе орыс тiлiндегi аудармасы болмаған жағдайда, өтiнiм түскен күннен бастап екi ай iшiнде немесе тиiстi ақысы төленсе, ақысы төленгенiн растайтын құжатты тапсыра отырып, екi айдан аспайтын одан артығырақ мерзiмде аудармасын тапсыру қажеттiгi туралы өтінімшiге хабарланады. Өтiнiмшiге сондай-ақ көрсетiлген мерзiмде аудармасы тапсырылмаған жағдайда өтiнiм берiлмеген болып танылатыны және ол бойынша iс жүргiзудiң қалпына келтiрiлмейтiнi туралы хабарланады.
Егер өтiнiм құжаттарын мемлекеттiк немесе орыстан өзге тiлде тапсырып, өтiнiм материалдарында ИЗ-3 нысаны (осы Нұсқаулыққа 3-қосымша) бойынша формальды сараптаманы мерзiмiнен тыс жасауды бастау туралы өтiнiш болса, онда өтiнiмшiге өзге тiлдегi өтiнiм материалдары түскен күннен бастап екi ай мерзiм өткенге дейiн өтiнiм құжаттарының аудармасы тапсырылған жағдайда ғана формальды сараптама жүргiзудi бастау мүмкiндiгi жөнiнде хабарланады. Осы шарттар сақталмаған жағдайларда формальды сараптама белгiленген мерзiмде өткiзiледi, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.
4) Тiркелген өтінім материалдары қайтарылуға жатпайды.
73. Өтiнiм беруге ақы төленгенiн тексеру
1) Тiркелген өтiнiм материалдары белгiленген мөлшерде өтiнiм беруге ақы төленгенiн растайтын құжаттың барлығымен тексерiледi. Мұндай құжат және белгiленгеннен кем мөлшерде ақы төленген жағдайда оның мөлшерiн азайтуға негiз барлығын дәлелдейтiн құжат болмаған жағдайда, өтiнiмшiге жоқ құжатты (құжаттарды) және/немесе белгiленген мөлшерге дейiнгi ақы төленгенi туралы құжатты тапсыруы қажеттiлiгi туралы хабарланады, олар өтiнiм түскен күннен бастап екі ай iшiнде немесе тиiстi ақысы төленген жағдайда екi айдан аспайтын кейiнiрек мерзiмде тапсырылуы мүмкiн.
Ақы төлеу туралы көрсетiлген құжаттарды белгiленген мерзiмде және белгiленген мөлшерде тапсырмаған жағдайда өтiнiм берiлмеген болып танылатыны және ол бойынша iс жүргiзу қалпына келтiрiлмейтiнi туралы өтiнiмшiге хабарланады.

2) Вся исходящая корреспонденция из Казпатента направляется только в один адрес, при этом:
если в графе 98 заявления указан адрес для переписки иной, чем адрес заявителя или одного из заявителей, если их несколько, либо адрес представителя заявителя (заявителей), то корреспонденция направляется по этому адресу на имя заявителя или, если заявителей несколько, - на имя заявителя, указанного в заявлении первым, причем, если не все заявители проживают или находятся на территории Республики Казахстан, то - на имя заявителя, проживающего или находящегося на территории Республики Казахстан, указанного первым;
если графа 98 заявления не заполнена, то корреспонденция направляется в адрес и на имя заявителя или, если заявителей несколько, - на имя первого заявителя либо первого заявителя, проживающего или находящегося на территории Республики Казахстан, если не все заявители проживают или находятся на территории Республики Казахстан.
3) При отсутствии перевода документов заявки на государственный или русский язык, если они представлены на другом языке, заявитель уведомляется о необходимости представить перевод в течение двух месяцев с даты поступления заявки или в более поздний срок, не превышающий двух месяцев, при соответствующей оплате, подтверждаемой представлением документа об оплате. Заявитель уведомляется также о том, что при непредставлении перевода в указанные сроки заявка признается неподанной и делопроизводство по ней не восстанавливается.
Если при представлении документов заявки на ином языке, чем государственный или русский, в материалах заявки имеется ходатайство о досрочном начале формальной экспертизы по форме ИЗ-3 (приложение 3 к настоящей Инструкции), заявитель уведомляется о том, что формальная экспертиза может быть начата досрочно при условии представления перевода документов заявки до истечения двух месяцев с даты поступления материалов заявки на ином языке. При несоблюдении этого условия формальная экспертиза проводится в установленные сроки, о чем заявитель уведомляется.
4) Зарегистрированные материалы заявки возврату не подлежат.
73. Проверка оплаты подачи заявки
1) Зарегистрированные материалы заявки проверяются на наличие документа, подтверждающего оплату подачи заявки в установленном размере. При отсутствии такого документа и документа, подтверждающего наличие оснований для уменьшения ее размера в случае оплаты в размере, меньшем установленного, заявитель уведомляется о необходимости представления отсутствующего (отсутствующих) документа (документов) и/или документа о доплате до установленного размера, которые могут быть представлены в течение двух месяцев с даты поступления заявки или при условии соответствующей оплаты в более поздний срок, не превышающий двух месяцев.
Заявитель уведомляется также о том, что при непредставлении указанных документов об оплате в установленный срок и в установленном размере, заявка признается неподанной, и делопроизводство по ней не восстанавливается.

2) Егер осы тармақтағы 1) тармақшада көрсетiлген өтінім материалдарының құжаты (құжаттары) тапсырылмаған жағдайда мерзiмiнен бұрын формальды сараптама бастау туралы өтiнiшi болса, өтiнiм түскен күннен бастап екi ай өткенге дейiн ақы төленуге қатысты көрсетiлген құжатты (құжаттарды) тапсырған кезде ғана өтініштi қанағаттандыру мүмкiн екендiгi туралы өтiнiмшiге хабарланады.
74. Формальды сараптаманы мерзiмiнен бұрын бастауға ақы төленуiн
тексеру
Формальды сараптаманы мерзiмiнен бұрын бастау туралы өтiнiш берiлген кезде формальды сараптаманы мерзiмiнен бұрын бастауға ақы төленгенiн растайтын құжаттың бар-жоғы тексерiледi, ол өтiнiм түскен күннен бастап екi айдан кешiктiрмей тапсырылуы мүмкiн. Белгiленген мерзiмде ақы төленгенi туралы құжат тапсырылмаған жағдайда өтiнiш берiлмеген болып есептеледi және формальды сараптама белгiленген мерзiмде өткiзiледi, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.
75. Өтiнiмнiң құпиялығы
Өтiнiм туралы мәлiметтер Қазпатентке түскен сәттен бастап алдын ала патент беру туралы мәлiметтер жарияланғанға дейiн құпия болып есептеледi және жария етуге болмайды.
76. Алғашқы өтiнiмнiң расталған көшiрмесi
Өтiнiмi Қазпатентке берiлген өнертабыстарды шетелдерде патенттеу кезiнде өтінімшiнің сұрауы бойынша Қазпатент алғашқы өтiнiмнiң расталған көшiрмесiн Қазпатентке оны берген соң үш айдан ерте емес мерзiмде бередi. Өтiнiмшiнiң өтiнiшiне тиiстi ақысы төленгенi туралы құжат тiркеледi. Қазпатенттiң рұқсаты бойынша алғашқы өтiнiмнiң расталған көшiрмесi көрсетiлген мерзiмнен бұрын берiлуi де мүмкін. Ол үшiн өтiнiмшi Қазпатентке белгiленген мерзiмнен ерте шетелде патенттеуге рұқсат беру туралы еркiн нысанда өтiнiш бередi.
& 2. Өтiнiмнiң формальды сараптамасы
77. Өтiнiмнiң формальды сараптамасын өткiзу мерзiмдерi
Егер осы Нұсқаулықтың 16-тармағының талаптары сақталса, өтiнiм Қазпатентке түскен күннен бастап екi ай iшiнде формальды сараптама жүргiзiледi.
Егер өтiнiш беру күнiне осы Нұсқаулықтың 72-тармағының 3) тармақшасының екiншi абзацының талаптары орындалса, өтiнiмнiң формальды сараптамасы өтiнiмшiнiң жазбаша өтiнiшi бойынша көрсетiлген мерзiм өткенге дейiн басталуы мүмкiн.
Өтiнiмшiнiң оның өтiнiшi берілмеген деп есептелуiн өтiнген сұрауы түскен жағдайда (формальды сараптаманы мерзiмiнен бұрын бастау туралы өтiніштi қайтарып алуға) өтiнiм материалдарына өз бастамасы бойынша түзетулер мен анықтаулар енгiзуге Заңның 21-бабының 1-тармағында қарастырылған өтiнiмшiнiң құқығы қалпына келтiрiлмейдi.
78. Өтiнiмнiң формальды сараптамасының мазмұны
Өтiнiмнiң формальды сараптамасын жүргiзу кезiнде:

2) Если при непредставлении указанного (указанных) в подпункте 1) настоящего пункта документа (документов) в материалах заявки имеется ходатайство о досрочном начале формальной экспертизы, заявитель дополнительно уведомляется о том, что ходатайство может быть удовлетворено при представлении указанного (указанных) документа (документов), относящегося (относящихся) к оплате до истечения двух месяцев с даты поступления заявки.
74. Проверка оплаты досрочного начала формальной экспертизы
При подаче ходатайства о досрочном начале формальной экспертизы проверяется наличие документа, подтверждающего оплату досрочного начала формальной экспертизы, который может быть представлен не позднее двух месяцев с даты поступления заявки. При непредставлении документа об оплате в установленный срок ходатайство считается неподанным и формальная экспертиза проводится в установленные сроки, о чем заявитель уведомляется.
75. Конфиденциальность заявки
Сведения о заявке с момента поступления ее в Казпатент до публикации сведений о выдаче предварительного патента считаются конфиденциальными и не подлежат незаконному разглашению.
76. Заверенная копия первой заявки
При патентовании изобретения, заявка на которое подана в Казпатент, в зарубежных странах по просьбе заявителя Казпатент выдает заверенную копию первой заявки не ранее, чем через три месяца после ее подачи в Казпатент. К просьбе заявителя должен быть приложен документ о соответствующей оплате. По разрешению Казпатента заверенная копия первой заявки может быть выдана ранее указанного срока. Для этого заявитель представляет в Казпатент ходатайство в произвольной форме о разрешении зарубежного патентования ранее установленного срока.
Параграф 2. Формальная экспертиза заявки
77. Сроки проведения формальной экспертизы заявки
Формальная экспертиза заявки проводится по истечении двух месяцев с даты ее поступления в Казпатент, если соблюдены требования пункта 16 настоящей Инструкции.
По письменному ходатайству заявителя формальная экспертиза заявки может быть начата до истечения указанного срока, если на дату подачи ходатайства выполнены те же требования с учетом абзаца второго подпункта
3) пункта 72 настоящей Инструкции.
При поступлении просьбы заявителя считать его ходатайство неподанным (отзыв ходатайства о досрочном начале формальной экспертизы) право заявителя на внесение исправлений и уточнений в материалы заявки по своей инициативе без оплаты, предусмотренное пунктом 1 статьи 21 Закона, не восстанавливается.
78. Содержание формальной экспертизы заявки
При проведении формальной экспертизы заявки проверяется:

өтiнiмде болуға тиiс немесе оған тiркелетiн (осы Нұсқаулықтың 14, 15- тармақтарында) құжаттардың бар-жоғы;
белгiленген мөлшерде тиістi ақысының төленуi;
өнертабыс мәнiне талдамасыз өтiнiм құжаттарына (осы Нұсқаулықтың 18-58-тармақтары) белгiленген талаптардың сақталуы;
патенттiк сенiмдi өкiлдiң өкiлеттiгiн куәландырушы сенiмхаттың бар- жоғы және ресiмделуiнiң дұрыстығын қоса отырып, Заңның 36-бабының 2-тармағында қарастырылған жағдайларда өтiнiм беру тәртiбiнiң сақталуы;
өнертабыстың мемлекеттiк құпияларды құрайтын бекiтiлген мәлiметтер тiзбесiне қатыстылығы;
өнертабыстың қорғау құжаты берiлетiн (осы Нұсқаулықтың 6-12- тармақтары) объектiлерге қатыстылығы;
өнертабыс бiрлiгi талаптарының сақталуы (осы Ереженiң 13-бабы);
егер олар тапсырылса, қосымша материалдар өтiнiм берiлген өнертабыс мәнiн өзгертпей ме және оларды берудiң белгiленген тәртiбi сақталған ба (осы Нұсқаулықтың 93-тармағы);
өтiнiмшi жүзеге асырған өнертабыстың МПК бойынша топтасуының (немесе егер ол болмаса мұндай топтастыруды жүргiзу) дұрыстығы;
өтiнiмнiң оның берiлген күнiнен бұрынырақтағы басымдығын сұратудың негiздiлігі;
өтiнiм беру күнiн анықтау (Заңның 17-бабының 3-тармағы) тексерiледi.
79. Өтiнiмдердiң жоқ немесе түзетiлген материалдарына сұрау салу
1) Егер өтiнiмге формальды сараптама барысында өтiнiмнің оның құжаттарына қойылатын талаптарға нұқсан келтiрумен ресiмделгенi анықталса, құқықтық сипаттағы қажеттi дәлелдер келтiрiлумен байқалған кемшiлiктер көрсетiлiп, жоқ немесе түзетiлген құжаттарды хабарлама жiберiлген күннен бастап үш ай iшiнде тапсыруға ұсыныс жасалады (Заңның 22-бабының 3-тармағы). Конвенциялық басымдығы сұралған жағдайда өтiнiмнiң (өтiнiмдердiң) болмаған алғашқы көшiрмесi (көшiрмелерi) өтiнiм Қазпатентке түскен күннен бастап алты ай iшiнде тапсырылуға тиiс.
2) Сұрау салуға негiз болып табылатындар:
осы Нұсқаулықтың 14-тармағында (мәнi жөнiнде сараптама жүргiзу туралы өтiнiштен басқа) және 15-тармағында қарастырылған құжаттардың тымқұрығанда бiреуiнiң өтiнiмде болмауы;
өкiлге сенiмхат ресiмдеуге қойылатын талаптарға нұқсан келу;
өтiнiм құжаттары даналарының белгiленген саннан кем болуы;
Егер Қазақстан Республикасының халықаралық келiсiмдерiнде мұндай берiлудi қарастыратын тәртiп белгiленбесе, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын жеке тұлғалардың немесе шетелдiк заңды тұлғалардың өтiнiмдерiн Қазпатентте тiркелмеген сенiмдi өкiлдерi арқылы бермеуi;
алдын ала патент және патент беру туралы арызда осы Нұсқаулықтың қарастырылған қажеттi мәлiметтер, реквизиттер, қолдар, мөр таңбаларының болмауы, сондай-ақ арызда келтiрiлген мәлiметтердi анықтаудың қажеттiгi;
ақы төлеуге байланысты мәселелердi анықтаудың қажеттiгi;
оларды тiкелей репродукциялауға кедергi келтiретiн құжаттарды ресiмдеудегi кемшiлiктердi анықтау (парақтар көлемi, шеттiк мөлшер және т.б. талаптарын бұзу, өтiнiм материалдарын оқуға қиындық келтiретiн баспалық сапасы және т.б.);
егер өнертабыс атауы арнаулы атауға енгiзiлсе, Қазақстан Республикасында қорғалатын тауар таңбаларына үшiншi тұлғаның құқығы бұзылу мүмкiндiгiне байланысты мәселелердi анықтаудың қажеттiгi;
осы Нұсқаулықтың 20-тармағында қарастырылған құрылымдық бөлiмдердiң болмауы (егер тиiстi бөлiмде баяндалуға тиiс мәлiметтер басқа бөлiмде келтiрiлсе, сұрау салу жiберiлмейдi), сондай-ақ өнертабыс сипаттамасын немесе формуласын белгi сипаттауында осы белгi ашылған ақпарат көзiне жiберумен алмастыру;
өтiнiмде жалпыға ортақ болып табылмайтын көздерге сiлтеме жасаудың болуы, не ондағы сол және өзге мәлiметтердi жариялаудың мүмкiн еместiгiн көрсету (алдын ала патент және патент туралы мәлiметтер жарияланымы кезiнде өздерiн авторлар ретiнде көрсеткiлерi келмейтiн авторлар туралы мәлiметтердi есептемегенде);

наличие документов, которые должны содержаться в заявке или прилагаться к ней (пункты 14, 15 настоящей Инструкции);
соответствие оплаты установленным размерам;
соблюдение установленных требований к документам заявки (пункты 18-58 настоящей Инструкции) без анализа существа изобретения;
соблюдение порядка подачи заявки в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 36 Закона, включая наличие и правильность оформления доверенности, удостоверяющей полномочия патентного поверенного;
относится ли изобретение к утвержденному перечню сведений, составляющих государственную тайну;
относится ли изобретение к объектам, которым предоставляется правовая охрана (пункты 6-12 настоящей Инструкции);
соблюдение требования единства изобретения (пункт 13 настоящей Инструкции);
не изменяют ли дополнительные материалы, если они представлены, сущность заявленного изобретения и соблюден ли установленный порядок их представления (пункт 93 настоящей Инструкции);
правильность классифицирования изобретения по МПК, осуществленного заявителем (или производится такое классифицирование, если оно отсутствует);
обоснованность испрашивания в заявке более раннего приоритета, чем дата ее подачи;
установление даты подачи заявки (пункт 3 статьи 17 Закона).
79. Запрос отсутствующих или исправленных материалов заявки
1) Если в процессе формальной экспертизы заявки установлено, что заявка оформлена с нарушением требований к ее документам, заявителю направляется запрос с указанием обнаруженных недостатков, приведением необходимых аргументов правового характера и предложением представить отсутствующие или исправленные документы в течение трех месяцев с даты его направления (пункт 3 статьи 22 Закона). Отсутствующая (отсутствующие) копия (копии) первой (первых) заявки (заявок) в случае испрашивания конвенционного приоритета может быть представлена в течение шести месяцев с даты поступления заявки в Казпатент.
2) Основанием для запроса является:
отсутствие в заявке, по крайней мере, одного из документов, предусмотренных пунктом 14 (кроме ходатайства о проведении экспертизы по существу) и пункта 15 настоящей Инструкции;
нарушение требований к оформлению доверенности на представителя;
представление документов заявки в количестве экземпляров, меньшем установленного;
подача заявки физическими лицами, проживающими за пределами Республики Казахстан, или иностранными юридическими лицами не через патентных поверенных, зарегистрированных в Казпатенте, если международным соглашением Республики Казахстан не установлен порядок, предусматривающий такую подачу;
отсутствие в заявлении о выдаче предварительного патента и патента необходимых сведений, реквизитов, подписей, оттиска печати, предусмотренных настоящей Инструкцией, а также необходимость уточнения приведенных в заявлении сведений;
необходимость выяснения вопросов, связанных с оплатой;
выявление недостатков в оформлении документов, препятствующих их непосредственному репродуцированию (нарушение требований к формату листов, размерам полей и т.п., качество печати, затрудняющее прочтение материалов заявки, и т.п.);
необходимость выяснения вопросов, связанных с возможным нарушением прав третьих лиц на охраняемые в Республике Казахстан товарные знаки, если в название изобретения включено специальное название;
отсутствие в описании структурных разделов, предусмотренных пунктом 20 настоящей Инструкции (если сведения, которые должны быть изложены в соответствующем разделе, приведены в другом разделе, запрос не направляется), а также замена в описании или формуле изобретения характеристики признака отсылкой к источнику информации, в котором этот признак раскрыт;
наличие в заявке ссылок на источники, не являющиеся общедоступными, либо указаний на невозможность публикации тех или иных содержащихся в ней сведений (не считая сведений об авторах, пожелавших не быть указанными в качестве таковых при публикации сведений о предварительном патенте и патенте);

формула тармағын бiр сөйлем түрiнде баяндау туралы осы Нұсқаулықтың 36-тармағының 2) тармақшасындағы талаптарға нұқсан келуi;
өнертабыс формуласында құқықтық қорғау сұралып отырған өнертабыс объектiсiн көрсетудiң болмауы;
өнертабыс формуласында тиiстi объект түрiнiң белгiлерiнiң орнына оның пайдалану көрсеткiштерi мен тұтыну қасиеттерi, оны жүзеге асыру және/немесе пайдалану кезiнде орын алған тиiмдiлiк пен құбылыстар туралы мәлiметтердiң болуы;
осы Нұсқаулықтың 32-тармағының 4)тармақшасындағы оларды ұқсастыру мүмкiндiгiн қамтамасыз ететiн өнертабыс формуласында мазмұндау туралы талаптарды бұзу;
өнертабыстың көптiзбектi тәуелдi тармақтарында, тиiстi жекелеген жағдайларда оны орындау немесе пайдалану қоғамдық мүдделерге, iзгiлiк пен моральдық принциптерге қайшы келуiнiң болуы;
осы Нұсқаулықтың 37-тармағына сәйкес формуланың тәуелсiз тармағы тек бiр өнертабысқа ғана қатысты болу талаптарын бұзу;
өнертабыс формуласында ол бағынатын сол формула тармағы белгiсiн (белгiлерiн) алып тастауды немесе алмастыруды қарастыратын тәуелсiз тармақтың болуы;
өтiнiм құжаттарының бiр бiрiне сәйкес келмеуi (атап айтқанда, арызда келтiрiлген өнертабыс атауы сипаттамада келтiрiлген атауға сәйкес келмеуi; өнертабыс сипаттамасында өнертабыс формуласында көрсетiлген белгiлердiң жоқтығы; өнертабыс формуласында мәнiн өтiнiмшi "Өнертабыстың мәнi" сипаттамасы бөлiмiнде атап көрсеткен белгiнiң жоқтығы; өнертабыс сипаттамасына сызбалардың сәйкес келмеуi және т.б.);
рефератқа осы Нұсқаулықтың 45-тармағындағы талаптардың бұзылуы;
сипаттамада пайдалану, өнертабыс формуласында және жалпыға ортақ терминологияда, және өтiнiм материалдары мәтiнiнде терминология бiрлiгiн сақтау туралы осы Нұсқаулықтың 49-тармағының талаптарын бұзу;
өтiнiмде бұдан ертеректегi басымдығын сұрауды белгiлеуге байланысты мәселелердi анықтаудың қажеттiгі;
өтiнiм берiлген өнертабыс (өнертабыстар тобы) мәнiн талдау белгiленбеген сипаттама, формула және рефератқа осы Нұсқаулық талаптарының басқа да бұзылуының болуы;
Өтiнiмшiге сұрау салуда нақтыланған сипаттама және формула тапсыру ұсынылуы мүмкiн.
3) Сұрау салуға сәйкес енгiзiлген түзетулерi бар өтiнiмшi түзеткен құжат, сондай-ақ өтiнiмшiнiң бастамасы бойынша түзетулер осы Нұсқаулықтың 93-тармағының шарттары сақтала отырып ұсынылады.
4) Егер өтiнiмшi белгiленген мерзiмде сұратылған материалдарды немесе олардың мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiштi осы Нұсқаулықтың 69- тармағының шарттарын сақтай отырып белгiленген мерзiмде тапсырмаса, өтiнiм қайтарып алынған болып есептеледi, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады. Қазпатент өткiзiп алған мерзiмдi қалпына келтiрген жағдайда
(осы Нұсқаулықтың 70-тармағы) iс жүргiзу жалғастырылуы мүмкiн.

нарушение требований подпункта 2) пункта 36 настоящей Инструкции об изложении пункта формулы в виде одного предложения;
отсутствие в формуле изобретения указания объекта изобретения, для которого испрашивается правовая охрана;
наличие в формуле изобретения вместо признаков объекта соответствующего вида только данных о его эксплуатационных показателях и потребительских свойствах, эффектах и явлениях, имеющих место при его осуществлении и/или использовании;
нарушение требования подпункта 4) пункта 32 настоящей Инструкции об изложении в формуле изобретения признаков, обеспечивающих возможность их идентифицирования;
наличие в зависимых пунктах многозвенной формулы изобретения признаков, обусловливающих противоречие изобретения общественным интересам, принципам гуманности и морали, в соответствующих частных случаях его выполнения или использования;
нарушение требования пункта 37 настоящей Инструкции, согласно которому независимый пункт формулы должен относиться только к одному изобретению;
наличие в формуле изобретения зависимого пункта, предполагающего исключение или замену признака (признаков) того пункта формулы, которому он подчинен;
несоответствие документов заявки друг другу (в частности, название изобретения, приведенное в заявлении, не соответствует названию, приведенному в описании; в описании изобретения отсутствуют признаки, указанные в формуле изобретения; в формуле изобретения отсутствует признак, существенность которого отмечена заявителем в разделе описания "Сущность изобретения"; чертежи не соответствуют описанию изобретения и т.п.);
нарушение требований пункта 45 настоящей Инструкции к реферату;
нарушение требований пункта 49 настоящей Инструкции об использовании в описании, формуле изобретения и реферате общепринятой терминологии и о соблюдении единства терминологии в тексте материалов заявки;
необходимость выяснения вопросов, связанных с установлением испрашиваемого в заявке более раннего приоритета;
наличие других нарушений требований настоящей Инструкции к описанию, формуле и реферату, устанавливаемых без анализа существа заявленного изобретения (группы изобретений).
В запросе заявителю может быть предложено представить уточненные описание и формулу.
3) Исправленный заявителем документ, содержащий наряду с исправлениями, внесенными в соответствии с запросом, также исправления по инициативе заявителя, представляется с соблюдением условий пункта 93 настоящей Инструкции.
4) Если заявитель в установленный срок не представит запрашиваемые материалы в полном объеме или ходатайство о продлении срока их представления с соблюдением условий пункта 69 настоящей Инструкции, заявка считается отозванной, о чем заявитель уведомляется. Делопроизводство может быть продолжено в случае восстановления Казпатентом пропущенного срока (пункт 70 настоящей Инструкции).

80. Өтiнiм берудiң белгiленген күндерi
Өтiнiм берiлген күн оның Қазпатентке түскен күнi болып есептеледi,
онда берiлген материалдарда:
өтiнiмшi туралы мәлiметтер көрсетiлген арыз (тегi, есiмi, әкесiнiң аты
(егер бар болса) немесе өтiнiмшiнiң ресми атауы);
өнертабыстың сипаттамасы;
өнертабыстың формуласы;
егер сипаттамада сiлтеме жасалса, сызбалары болады.
Егер Қазпатент түскен күнгi өтiнiмде жоғарыда көрсетiлген мәлiметтер
және/немесе құжаттар жоқ екендігін анықтаса, онда берiлген күн оның
соңғысының түскен күнiмен белгiленедi, ол жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.
81. Өтiнiм тақырыбын топтау
Өтiнiм тақырыбын техниканың сол немесе өзге салаларына жатқызу үшiн
Қазпатент өтiнiм берiлген өнертабыстарды МПК-ға сәйкес топтастырады.
Топтастыру:
формалды сараптама жүргiзу кезiнде;
ақпараттық iздестiру және/немесе мәнi жөнiнде өтiнiм сараптамасын
жүргiзу кездерiнде жүзеге асырылады.
Топтастыру МПК-ға енгiзiлумен белгiленген ережелерге сәйкес
жүргiзiледi.
Топтастыру кезiнде топтастыру индексiн таңдау үшiн өтiнiм берiлген
өнертабыс формуласы негiз болып табылады. Өнертабыс мәнiн толық түсiну
үшiн сипаттамалар мен сызбалар келтiрiледi. Егер өтiнiм МПК түрлi
рубрикаларына қатысты бiрнеше объектiнi қамтыса, барлық тиiстi топтастыру
индекстерi белгiленедi. Мұндайда бiрiншi индекс таңдауы өнертабыс атауымен
айқындалады.
Формалды сараптама сатысында белгiленген топтастыру индекстерi мәнi
бойынша өтiнiм сараптамасын жүргiзу кезiнде өзгертiлуi мүмкiн.
82. Өнертабысқа Заңға сәйкес құқықтық қорғау беру мүмкiн еместiгi
туралы хабарлама
Егер өтiнiмге формальды сараптама кезiнде өтiнiм берiлген өнертабыс
белгiленген тәртiппен құпия деп танылса, осы Заңның 5-бабының 6-тармағына
сәйкес өнертабысқа құқықтық қорғау беру мүмкiн еместiгi туралы өтiнiмшiге
хабарланады.
83. Өтiнiм және қосымша материалдардың белгiленген талаптарға сәйкес
еместiгi туралы хабарлама
1) Егер өтiнiмдi мәлiмделген өнертабыс мәнiн талдаусыз қарау нәтижесiнде өтiнiм өнертабыс бiрлiгi талаптарына (осы Нұсқаулықтың 13-тармағы) нұқсан келтiрумен берiлген болса, өтiнiмшiге бұл туралы хабарлама жiберiледi және оны жiберген күннен бастап үш ай iшiнде өнертабыстардың қайсысының қаралуға тиiстiгiн хабарлап, өтiнiм материалдарына нақтылаулар енгiзу ұсынылады.
Өнертабыс бiрлiгi талаптарын сақтау бiрнеше тәуелсiз тармақтары бар өнертабыс формуласының бастапқысына қатысы бойынша, немесе егер ол өзгерсе, бiрнеше тәуелсiз тармақтары бар формула тәртiбiмен белгiленген өтiнiмшiнiң соңғы ұсынысына қатысты тексерiледi.
Егер өтiнiмшi белгiленген мерзiмде өнертабыстардың (немесе егер мұндай топ мәлiмделген өнертабыстар құрамында болса, бiрлiк талаптарына жауап беретiн өнертабыстар тобының) қайсысын қарау қажеттiгiн хабарламаса, және нақтыланған құжаттар тапсырмаса, сараптама формулада бiрiншi көрсетiлген өнертабысқа (немесе өнертабыс бiрлiгi талаптарына жауап беретiн топ құрайтын формулада бiрiншi көрсетiлген мәлiмделген өнертабыстарға) қатысты жүргiзiледi.

80. Установление даты подачи заявки
Датой подачи заявки считается дата ее поступления в Казпатент, на которую поданные материалы содержат:
заявление с указанием сведений о заявителе (фамилии, имени и отчества (если оно имеется) или официального наименования заявителя);
описание изобретения;
формулу изобретения;
чертежи, если в описании на них имеются ссылки.
Если Казпатент установит, что заявка на дату ее поступления не содержит вышеуказанные сведения и/или документы, то дата подачи устанавливается по дате поступления последнего из них, о чем заявитель уведомляется.
81. Классифицирование предмета заявки
С целью соотнесения предмета заявки с той или иной отраслью техники Казпатент классифицирует заявленное изобретение в соответствии с МПК.
Классифицирование осуществляется:
при проведении формальной экспертизы;
при проведении информационного поиска и/или экспертизы заявки по существу.
Классифицирование проводится в соответствии с правилами, установленными Введением в МПК.
При классифицировании основанием для выбора классификационного индекса является формула заявленного изобретения. Для более полного понимания сущности изобретения привлекаются описание и чертежи. Если заявка охватывает несколько объектов, относящихся к разным рубрикам МПК, устанавливаются все соответствующие классификационные индексы. При этом выбор первого индекса определяется названием изобретения.
Классификационные индексы, - установленные на стадии формальной экспертизы, могут быть изменены в процессе проведения экспертизы заявки по существу.
82. Уведомление о невозможности предоставления изобретению правовой охраны в соответствии с Законом
Если в процессе формальной экспертизы заявки заявленное изобретение в установленном порядке будет признано секретным, заявитель уведомляется о невозможности предоставления изобретению правовой охраны в соответствии с пунктом 6 статьи 5 Закона.
83. Уведомление о несоответствии заявки и дополнительных материалов установленным требованиям
1) Если в результате рассмотрения заявки без анализа существа заявленных изобретений установлено, что заявка подана с нарушением требования единства изобретения (пункт 13 настоящей Инструкции), заявителю направляется уведомление об этом и предлагается в течение трех месяцев с даты его направления сообщить, какое из изобретений должно рассматриваться, и, при необходимости, внести уточнения в материалы заявки.
Соблюдение требования единства изобретения проверяется по отношению к первоначальной формуле изобретения, имеющей несколько независимых пунктов, или, если она изменялась, - по отношению к последней предложенной заявителем в установленном порядке формуле, имеющей несколько независимых пунктов.
Если заявитель не сообщит в установленный срок, какое из изобретений (или группы изобретений, отвечающих требованию единства, если такая группа содержится в числе заявленных изобретений) следует рассматривать, и не представит уточненные документы, экспертиза проводится только в отношении изобретения, указанного в формуле первым (или тех из заявленных изобретений, указанных в формуле первыми, которые образуют группу, отвечающую требованию единства изобретения).

2) Егер қосымша материалдар тұтастай немесе жартылай мәлiмделген өнертабыс мәнiн өзгертсе және/немесе осы Нұсқаулықтың 93-тармағында қарастырылған шартты сақтамай ұсынылса, оларды сараптама кезiнде тұтастай немесе тиiстi бөлiгi назарға алынбайтыны өтiнiмшiге хабарланады.
Өтiнiм құжаттарын түзететiн немесе нақтылайтын қосымша материалдар осы Нұсқаулықтың 61-тармағы талаптарына нұқсан келтiрумен тапсырылғаны анықталса, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.
Өтiнiм материалдарында сұрау салуға негiз болып табылатын осы Нұсқаулықтың талаптарына өзге де нұқсан келтiрушiлiктер болған жағдайда бұл кемшiлiктер туралы хабарлама сұрау салуда келтiрiлуi мүмкiн.
84. Алдын ала патент беруден бас тарту туралы шешiм
Егер формальды сараптама нәтижесiнде өтiнiм өнертабыс ретiнде қорғалмайтын объектiлерге жататыны анықталса, өтiнiмшiге алдын ала патент беруден бас тарту туралы шешiм жiберiледi, онда келтiрiлген дәлелдермен келiспеген жағдайда шешiм жiберiлген күннен бастап үш ай iшiнде Қазпатенттiң шағым кеңесiне қарсылық беруге өтiнiмшiнiң құқығы туралы қосымша хабарланады (Заңның 22-бабының 6-тармағы).
Егер формуланың тәуелсiз тармағында сипатталған тұтас түрде ол осы Нұсқаулықтың 12-тармағында келтiрiлген ұсыныстар тiзбесiне тап болса, мәлiмделген объект өнертабыс болып танылмайды.
Егер мәлiмделген объект көптiзбектi формулада сипатталса және тәуелдi тармақтың мазмұны осы объектiнiң қоғамдық мүдделерге, iзгiлiк және моральдық принциптерге қайшы келсе, мұндай объект өнертабыс болып танылмайды.
Формуланың қандай да болмасын тармағында сипатталған объект жоғарыда аталғандарды ескере отырып, өнертабыс ретiнде танылмаса, өтiнiмшiге дәлелдер баяндала отырып сұрау салу жiберiледi, ол алдын ала патент беруден бас тартуға негiз ретiнде қызмет атқаруы мүмкiн, егер олар қажет болса, тиiстi ақпарат көздерiне сiлтеме жасалады, тиiстi тармағын түзетiп немесе алып тастап өнертабыс формуласын растаумен келтiрiлген дәлелдердi терiске шығару не өнертабыс формуласын өзгертуге болады.
Егер өтiнiмшi өзiнiң жауабында сараптама дәлелдерiн терiске шығармаса және сұрау салуда ұсынылған өзгертулермен формула келтiрмесе, алдын ала патент беруден бас тарту туралы шешiм қабылданады.
85. Өнертабыс басымдығын белгiлеу
Өтiнiмшi басымдықты Қазпатентке өтiнiм берiлген күннен бұрынырақтағы күн бойынша сұраған жағдайда өтiнiмшi Заңның 20-бабының 2-6-тармақтарында көрсетiлген шарттарды сақтауы тексерiледi.

2) Если дополнительные материалы в целом или в части изменяют сущность заявленного изобретения и/или представлены с несоблюдением условий, предусмотренных пунктом 93 настоящей Инструкции, заявитель уведомляется о том, что они не могут быть приняты во внимание при экспертизе в целом или в соответствующей части.
В том случае, когда установлено, что дополнительные материалы, исправляющие или уточняющие документы заявки, представлены с нарушением требований пункта 61 настоящей Инструкции, заявитель уведомляется об этом.
В том случае, когда в материалах заявки допущены также и иные нарушения требований настоящей Инструкции, являющиеся основанием для запроса, уведомления об этих нарушениях могут быть приведены в запросе.
84. Решение об отказе в выдаче предварительного патента
Если в результате формальной экспертизы установлено, что заявка относится к объектам, не охраняемым в качестве изобретений, заявителю направляется решение об отказе в выдаче предварительного патента, в котором дополнительно сообщается о праве заявителя в случае несогласия с приведенными доводами подать возражение в апелляционный совет Казпатента в течение трех месяцев с даты направления решения (пункт 6 статьи 22 Закона).
Заявленный объект не признается изобретением в случае, если он в целом в том виде, как охарактеризован в независимом пункте формулы, подпадает под перечень предложений, приведенных в пункте 12 настоящей Инструкции.
Если заявленный объект охарактеризован в многозвенной формуле и содержание зависимого пункта обусловливает противоречие этого объекта общественным интересам, принципам гуманности и морали, такой объект также не признается изобретением.
В случае, когда объект, охарактеризованный в каком-либо пункте формулы, с учетом изложенного выше, не может быть признан изобретением, заявителю направляется запрос с изложением доводов, которые могут послужить основанием для отказа в выдаче предварительного патента, ссылок на соответствующие источники информации, если они необходимы, и предложением опровергнуть приведенные доводы с подтверждением формулы изобретения либо изменить формулу изобретения, скорректировав или изъяв из нее соответствующий пункт.
Если в своем ответе заявитель не опроверг доводы экспертизы и не привел формулу с предложенными в запросе изменениями, принимается решение об отказе в выдаче предварительного патента.
85. Установление приоритета изобретения
При испрашивании заявителем приоритета по дате, более ранней, чем дата подачи заявки в Казпатент, проверяется соблюдение заявителем условий, указанных в пунктах 2-6 статьи 20 Закона.

86. Конвенциялық басымдықты белгiлеу шарттары
Заңның 20-бабының 2-тармағына сәйкес конвенциялық басымдықты сұрау кезiнде тексерiледi:
арызда көрсетiлген тұлға (тұлғалар) конвенциялық өтiнiм беру құқығын иелене ме;
өтiнiмшiнiң конвенциялық басымдықты сұрау мерзiмiн сақтауы (Қазпатентке, өтiнiм түскен күннен бастап екi айдан аспайтын уақытқа);
алғашқы өтiнiм көшiрмесiнiң бар-жоғы және оны ұсыну мерзiмiнiң сақталуы (Қазпатентке өтiнiм түскен күннен бастап екi айдан аспайтын уақытқа). Егер алғашқы өтiнiмдер бiрнешеу болса, аталған шарттар өтiнiмнiң әрбiр көшiрмесiне қатысты сақталуға тиiс;
алғашқы өтiнiм беру күнiнен санағанда он екi айлық мерзiмдi өтiнiмшiнiң сақтауы, бұл уақыт iшiнде конвенциялық өтiнiм Қазпатентке түсуге тиiс. Егер өтiнiм көрсетiлген мерзiмнен кейiн, бiрақ екi айлық мерзiм өткен күнге дейiн түссе, көрсетiлген он екi айлық мерзiмде өтiнiм берiлуiне кедергi келтiрген оған қатысты емес жағдайлардың аталғаны тексерiледi және олардың құжатталған расталуының қажеттiгi белгiленедi (аталған мерзiмдер осы Нұсқаулықтың 68-тармағында белгiленген тәртiппен есептеледi).
87. Бұрындары берiлген өтiнiмге қосымша материалдар түскен күн
бойынша басымдығын белгiлеу шарттары
Өнертабысқа басымдықты сұрау кезiнде өтiнiмшiнiң бұрындары берген өтiнiмiне қосымша материалдар түсу күнi бойынша (Заңның 20-бабының 3-тармағына сәйкес) келесi талаптар тексерiледi:
басымдық сұралып отырған өтiнiм Қазпатентке мәлiмделген өтiнiмнiң өзгерген мәнiн тануға байланысты қосымша материалдарды назарға алу мүмкiн еместiгi туралы Қазпатент өтiнiмшiге хабарлама жiберген күннен бастап үш ай iшiнде түсуге тиiс;
мәлiмделген өнертабыс басымдық сұралған күн бойынша түскен қосымша материалдарда (осы материалдар ұсынылған өтiнiм мазмұнын ескере отырып) ашылуға тиiс.
88. Сол өтiнiмшiнiң бұрынырақтағы өтiнiмiнiң түскен күнi бойынша басымдығын белгiлеу шарттары
Өтiнiмшiнiң бұрынырақтағы сол өтiнiмiнiң Қазпатентке түскен күнiнен өнертабыс басымдығын сұрау кезiнде (Заңның 20-бабының 4-тармағына сәйкес) келесi талаптар тексерiледi:
осындай басымдық сұралып отырған өтiнiм Қазпатентке өнертабысқа бұрынырақта өтiнiм беру күнiнен бастап он екi ай iшiнде немесе пайдалы модельге бұрынырақтағы өтiнiм берiлген күннен бастап алты ай iшiнде түсуге тиiс;
осындай басымдық сұралып отырған өтiнiмдi өнертабысқа немесе пайдалы модельге бұрынырақтағы өтiнiмдi өтiнiмшi немесе оның құқықтық мирасқоры беруге тиiс;
мәлiмделген өнертабыс өнертабысқа немесе пайдалы модельге бұрынырақтағы өтiнiмде ашылуға тиiс;
бұрындары берiлген өтiнiм бойынша одан бұрынырақтағы басымдығы сұралмауы керек.
Бұрынырақта берiлген бiрнеше өтiнiмдер негiзiнде басымдық сұрау кезiнде көрсетiлген талаптарды сақтау олардың әрқайсысына қатысты белгiленедi.
Көрсетiлген басымдықты сұрау кезiнде бұрындағы өтiнiм (немесе егер олар бiрнешеу болса, өтiнiмдердiң барлығы) қайта шақыртып алынған болып есептеледi, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.

86. Условия установления конвенционного приоритета
При испрашивании конвенционного приоритета в соответствии с пунктом 2 статьи 20 Закона проверяется:
имеют ли лица (лицо), указанные в заявлении, право подать конвенционную заявку;
соблюдение заявителем срока для испрашивания конвенционного приоритета (не более двух месяцев с даты поступления заявки в Казпатент);
наличие копии первой заявки и соблюдение срока ее представления (не более шести месяцев с даты поступления заявки в Казпатент). Если первых заявок несколько, указанные условия должны быть соблюдены в отношении копии каждой заявки;
соблюдение заявителем двенадцатимесячного срока, считая с даты подачи первой заявки, в течение которого конвенционная заявка должна поступить в Казпатент. Если заявка поступила позднее указанного срока, но до истечения двух месяцев с даты его окончания, проверяется, названы ли заявителем не зависящие от него обстоятельства, воспрепятствовавшие подаче заявки в указанный двенадцатимесячный срок, и устанавливается необходимость их документального подтверждения, если такое подтверждение отсутствует (указанные сроки исчисляются в порядке, установленном в пункте 68 настоящей Инструкции).
87. Условия установления приоритета по дате поступления дополнительных материалов к ранее поданной заявке
При испрашивании приоритета изобретения по дате поступления дополнительных материалов к ранее поданной заявке того же заявителя (в соответствии с пунктом 3 статьи 20 Закона) проверяется соблюдение следующих требований:
заявка, по которой испрашивается такой приоритет, должна поступить в Казпатент в течение трех месяцев с даты направления заявителю уведомления Казпатента о невозможности принятия во внимание дополнительных материалов в связи с признанием их изменяющими сущность заявленного изобретения;
заявляемое изобретение должно быть раскрыто в дополнительных материалах, по дате поступления которых испрашивается приоритет (с учетом содержания заявки, по которой эти материалы были представлены).
88. Условия установления приоритета по дате поступления более ранней заявки того же заявителя
При испрашивании приоритета изобретения по дате подачи в Казпатент более ранней заявки того же заявителя (в соответствии с пунктом 4 статьи 20 Закона) проверяется соблюдение следующих требований:
заявка, по которой испрашивается такой приоритет, должна поступить в Казпатент в течение двенадцати месяцев с даты подачи более ранней заявки на изобретение или в течение шести месяцев с даты подачи более ранней заявки на полезную модель;
заявка, по которой испрашивается такой приоритет, должна быть подана тем же заявителем, что и более ранняя заявка на изобретение или полезную модель, или его правопреемником;
заявляемое изобретение должно быть раскрыто в более ранней заявке на изобретение или полезную модель;
по ранее поданной заявке не должен испрашиваться более ранний приоритет.
При испрашивании приоритета на основании нескольких ранее поданных заявок соблюдение указанных требований устанавливается в отношении каждой из них.
При испрашивании указанного приоритета более ранняя заявка (или все заявки, если их несколько) считается отозванной (отозванными), о чем заявитель уведомляется.

89. Бөлiп алынған өтiнiм бойынша өнертабыс басымдығын белгiлеу
шарттары
Бөлiп алынған өтiнiм бойынша өнертабыс басымдығын өтiнiмшiнiң сұрауы кезiнде Қазпатентке түскен күнiнен осы өнертабысты ашатын өтiнiмшiнiң бастапқы өтiнiмiнде (Заңның 20-бабының 5-тармағына сәйкес) келесi талаптардың сақталуы тексерiледi:
бөлiп алынған өтiнiм өнертабысқа бастапқы өтінім бойынша немесе пайдалы модельге алдын ала патент немесе пайдалы модельге патент беруден бас тарту туралы шешiм қабылданғанға дейiн, наразылық беру мүмкiндiгi сарқылып (яғни, өтiнiм бойынша iс жүргiзудi жалғастыру мүмкiндiгi бар кезеңде) немесе өнертабысқа алдын ала патент немесе пайдалы модельге патент беру туралы бастапқы өтiнiм бойынша шешiм қабылданған жағдайда тиiстi Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк тiзiлiмiне өнертабысты немесе пайдалы модельдi тiркеген күнге дейiн Қазпатентке түсуге тиiс;
бөлiп алынған өтiнiм бойынша мәлiмделген өтiнiм бастапқы өтiнiмде ашылуға тиiс, ал егер өтiнiм конвенциялық өтiнiмнен бөлiп алынса және басымдық оның басымдығы күнi бойынша сұралса, онда бiрiншi өтiнiм бойынша ашылады.
90. Бiрнеше басымдықты белгiлеу шарттары
Егер өтiнiмшi бiрнеше басымдық сұраған жағдайда осындай басымдықтар сұрауға өтiнiмшi көрсеткен негiздерге қарамастан, осы Нұсқаулықтың 86-89-тармақтарында атап өтiлген тиiстi шарттардың сақталуы белгiленедi.
Айталық, егер формуланың тәуелсіз және тәуелдi тармақтарында сипатталған өнертабыс хақында берiлу күнi әртүрлi екi бастапқы өтiнiм негiзiнде түрлi конвенциялық басымдықтар сұралса (Заңның 20-бабының 2-тармағы), онда осы Нұсқаулықтың 86-тармағында көрсетiлген талаптарды өтiнiмшiнiң сақтауы белгiленген жағдайда алғашқы екi өтiнiм көшiрмелерiнiң бар-жоғы, бастапқы екi өтiнiм беруге қатысты он екi айлық мерзiмнiң сақталуы тексерiледi.
91. Өнертабыс басымдығын белгiлеу шарттарының сақталуын тексеру
1) Басымдықты белгiлеу шарттарын сақтауды тексеру кезiнде осы Нұсқаулықтың 87-89-тармақтарына сәйкес негiзiнде басымдық сұралып отырған өтiнiм немесе қосымша материалдар берiлген өтiнiм қайтарып алынған немесе қайтарып алынған болып есептелмейтiндiгi анықталады. Егер өтiнiм қайтарып алынған болып есептелсе, осы Нұсқаулықтың 70-тармағына сәйкес өткiзiп алынған мерзiмдi қалпына келтiру қажеттiгi өтiнiмшiге хабарланады.
Сұралған басымдықты белгiлеу шарты ретiнде көрсетiлген мерзiмдердi өтiнiмшiнiң сақтауын тексеру кезiнде осы Нұсқаулықтың 68-тармағын басшылыққа алу қажет.

89. Условия установления приоритета изобретения по выделенной заявке
При испрашивании заявителем приоритета изобретения по выделенной заявке по дате подачи в Казпатент раскрывающей данное изобретение первоначальной заявки того же заявителя (в соответствии с пунктом 5 статьи 20 Закона) проверяется соблюдение следующих требований:
выделенная заявка должна поступить в Казпатент до принятия по первоначальной заявке на изобретение или на полезную модель решения об отказе в выдаче предварительного патента на изобретение или патента на полезную модель, возможности обжалования которого исчерпаны (т.е. в период существования возможности продолжения делопроизводства по заявке), или до даты регистрации изобретения или полезной модели в соответствующем Государственном реестре Республики Казахстан в случае принятия по первоначальной заявке решения о выдаче предварительного патента на изобретение или патента на полезную модель;
изобретение, заявленное в выделенной заявке, должно быть раскрыто в первоначальной заявке, а если заявка выделена из конвенционной заявки и приоритет испрашивается по дате ее приоритета, то - в первой заявке.
90. Условия установления нескольких приоритетов
В том случае, когда заявителем испрашивается несколько приоритетов, в зависимости от указанных заявителем оснований для испрашивания таких приоритетов устанавливается соблюдение им соответствующих условий из перечисленных в пунктах 86-89 настоящей Инструкции.
Так, если в отношении изобретения, охарактеризованного в независимом и зависимом пунктах формулы, испрашиваются разные конвенционные приоритеты на основании двух первых заявок, имеющих разные даты подачи (пункт 2 статьи 20 Закона), то при установлении соблюдения заявителем требований, указанных в пункте 86 настоящей Инструкции, проверяется наличие копий двух первых заявок, соблюдение двенадцатимесячного срока в отношении дат подачи двух первых заявок.
91. Проверка соблюдения условий установления приоритета изобретения
1) При проверке соблюдения условий установления приоритета изобретения в соответствии с пунктами 87-89 настоящей Инструкции устанавливается, не является ли заявка, на основании которой испрашивается приоритет, или заявка, к которой поданы дополнительные материалы, являющиеся основанием для такого испрашивания, отозванной или считающейся отозванной. Если заявка считается отозванной, заявитель уведомляется о необходимости восстановления пропущенного срока в соответствии с пунктом 70 настоящей Инструкции.
При проверке соблюдения заявителем сроков, указанных как условие установления испрашиваемого приоритета, следует руководствоваться пунктом 68 настоящей Инструкции.

2) Сұралған басымдыққа негiз болып табылатын бұрындары берiлген материалдарда (бұрын берiлген өтiнiмде, қосымша материалдарда) мәлiмделген өнертабысты ашуға байланысты талаптарды өтiнiмшінiң сақтауын анықтау кезiнде осы көрсетiлген материалдарда (сипаттамада, бұрын берiлген өтiнiм формуласында, қосымша материалдардың мәтiндiк бөлiгiнде) мәлiмделген өнертабыс формуласына енгiзiлген барлық белгiлер көрсетiлгендiгi тексерiледi.
3) Осы Нұсқаулықтың 86-89-тармақтарында көрсетiлген талаптарды өтiнiмшi сақтаған жағдайда мәлiмделген өнертабыс хақында сұралған басымдық белгiленедi.
Өнертабыс басымдығы конвенциялық өтiнiмнен бөлiп алынған өтiнiм бойынша сұралған кезде, осы Нұсқаулықтың 89-тармағының талаптары сақталған жағдайда өнертабыс басымдығы конвенциялық өтiнiм басымдығы күнi бойынша белгiленедi. Мұндайда бөлiп алынған өтінім берiлген күнi конвенциялық өтінімнің Қазпатентке берiлген күнiнен есептеледi.
4) Осы Нұсқаулықтың 86-89-тармақтарында көрсетiлген талаптардың тек бiреуiн ғана өтiнiмшi сақтамаған жағдайда өнертабыс басымдығы осы Заңның 20-бабының 1-тармағына сәйкес өтiнiм өтiнiмшiге бұл туралы алдын ала хабарланып) Қазпатентке берiлген күнi бойынша белгiленедi. Егер көрсетiлген талаптар көптiзбектi формула тармақтарының бiрiнде сипатталған өнертабысқа қатысты сақталмаса, Қазпатентке өтiнiм берiлген күн бойынша басымдық тек осы өнертабысқа ғана белгiленедi.
92. Алдын ала патент беру туралы шешiм
Егер формалды сараптама нәтижесiнде өтінім өнертабыс ретiнде қорғалатын объектiлерге жататыны анықталса, және өтiнiм құжаттары белгіленген талаптарға сәйкес келсе, өтiнiмшi ұсынған формуламен алдын ала патент беру туралы шешiм қабылданады. Шешiмде формалды сараптама нәтижесiнiң оңдығы және өнертабысқа басымдық белгiленгенi туралы өтiнiмшiге хабарланады.
Алдын ала патент беру туралы шешiм өтiнiмшiге жiберiлген күннен бастап үш ай iшiнде өтiнiмшi тиiстi ақысы төленгенiн растайтын құжат тапсыруға мiндеттi. Көрсетiлген құжат тапсырылмаған жағдайда өтiнiм қайтарып алынған болып есептеледi, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады. Заңның 22-бабының 13-тармағы шарттары орындалған жағдайда өтiнiм қалпына келтiрiлуi мүмкiн.
93. Қосымша материалдарды тексеру
1) Өтiнiм құжаттарын түзететiн немесе нақтылайтын (яғни, олардың мазмұнына енгiзiлуге тиiс) және формалды сараптаманы мерзiмiнен бұрын бастау туралы өтiнiш берiлген соң өтiнiмшiнiң бастамасымен тапсырылған қосымша материалдар түскен кезде өтiнiмшiнiң осындай материалдарды тапсыру мерзiмiн сақтауы және белгiленген мөлшерде тиiстi ақы төленгенiн растайтын құжаттың бар-жоғы тексерiледi.

2) При установлении соблюдения заявителем требования, связанного с раскрытием заявленного изобретения в ранее поданных материалах (ранее поданной заявке, дополнительных материалах), являющихся основанием для испрашивания приоритета, проверяется, указаны ли в этих материалах (в описании, формуле ранее поданной заявки, в текстовой части дополнительных материалов) все признаки, включенные в формулу заявленного изобретения.
3) При соблюдении заявителем требований, указанных в пунктах 86-89 настоящей Инструкции, в отношении заявленного изобретения устанавливается испрашиваемый приоритет.
В том случае, когда приоритет изобретения испрашивается по заявке, выделенной из конвенционной заявки, при соблюдении требований пункта 89 настоящей Инструкции, приоритет изобретения устанавливается по дате приоритета конвенционной заявки. При этом датой подачи выделенной заявки считается дата подачи конвенционной заявки в Казпатент.
4) При несоблюдении заявителем хотя бы одного из указанных в пунктах 86-89 настоящей Инструкции требований приоритет изобретения устанавливается (с предварительным уведомлением об этом заявителя) по дате подачи заявки в Казпатент в соответствии с пунктом 1 статьи 20 Закона. Если указанные требования не соблюдены в отношении изобретения, охарактеризованного в одном из пунктов многозвенной формулы, приоритет по дате подачи заявки в Казпатент устанавливается только для этого изобретения.
92. Решение о выдаче предварительного патента
Если в результате формальной экспертизы будет установлено, что заявка относится к объектам, охраняемым в качестве изобретения, и документы заявки соответствуют установленным требованиям, принимается решение о выдаче предварительного патента с формулой, предложенной заявителем. В решении заявитель уведомляется о положительном результате формальной экспертизы и об установлении приоритета изобретения.
В течение трех месяцев с даты направления заявителю решения о выдаче предварительного патента заявитель должен представить документ, подтверждающий соответствующую оплату. При непредставлении указанного документа заявка считается отозванной, о чем заявитель уведомляется. Заявка может быть восстановлена при выполнении условий пункта 13 статьи 22 Закона.
93. Проверка дополнительных материалов
1) При поступлении дополнительных материалов, исправляющих или уточняющих документы заявки (т.е. подлежащих включению в их содержание) и представленных по инициативе заявителя после подачи ходатайства о досрочном начале формальной экспертизы, проверяется соблюдение заявителем срока представления таких материалов и наличие документа, подтверждающего соответствующую оплату в установленном размере.

2) Көрсетiлген қосымша материалдарды өтiнiм түскен күннен бастап екi ай өткен соң тапсырған және тиiстi ақы төленгенiн растайтын құжатты олармен бiрге тапсырмаған жағдайда бұл материалдар өтiнiмдi қарау кезiнде назарға алынбайды, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады. Мұндай хабарлама өтiнiмшiге жiберiлген сараптаманың кезектi құжатының мазмұнына енгiзiлуi мүмкiн.
3) Қазпатенттiң сұрауы бойынша өтiнiмшi берген қосымша материалдарға қатысты оларды тапсырудың белгiленген мерзiмiн өтiнiмшiнiң сақтауы тексерiледi.
Көрсетiлген материалдар өтiнiмшiге сұрау жiберiлген күннен бастап үш ай iшiнде тапсырылуға тиiс.
Өтiнiмшiнiң белгiленген мерзiмдi сақтауын тексеру кезiнде осы Нұсқаулықтың 68-тармағы басшылыққа алынады.
Егер өтiнiмшi қосымша материалдарды көрсетiлген мерзiмге нұқсан келтiрумен тапсырса (және бұл мерзiмдер осы Нұсқаулықтың 69-тармағына сәйкес ұзартылмаса), өтінім қайтарып алынған болып есептеледi, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.
4) Өтiнiмшiнiң өз бастамасы бойынша немесе Қазпатенттiң сұрауы бойынша тапсырылған және қарауға қабылданған қосымша материалдары түскен кезде олар мәлiмделген өнертабыс мәнiн өзгертпейтiндiгi тексерiледi. Егер олар өтiнiмнiң бастапқы материалдарында болмаған, енгiзуге жатқызылатын формула белгiлерi болса, қосымша материалдар мәлiмделген өнертабыс мәнiн өзгертедi деп танылады.
Белгiлер өнертабыс формуласына олар нақтыланған формулада өтiнiмшi тапсырған жағдайда ғана емес, өтінімшi оны қосу керектiгiн көрсеткен жағдайда да қосылуға тиiс деп есептеледi.
Қосымша материалдарда келтiрiлген және формулаға енгiзiлуге тиiс белгiлер алдын ала патент және патент беруге арыз, сипаттама, өнертабыс формуласы және сызбалар (егер сипаттамада оларға сiлтеме жасалса) Қазпатентке түскен өтiнiм күнiндегi формулада немесе сипаттамада олар ашылмаса, өтiнiмнiң бастапқы материалдарында болған жоқ деп танылады.
Егер өтiнiмнiң бастапқы материалдарында өнертабыс белгiсi оны орындаудың бөлшектi нысандарын ашусыз жалпы ұғыммен көрiнсе, онда өнертабыс формуласына енгiзiлуге жататын белгiсiмен қоса қосымша материалдарда мұндай нысанды орындау мәлiмделген өнертабыс мәнiн өзгертетiн қосымша материалдарды тану үшiн негiз болып табылады.
Сипаттамада техника деңгейiне қатысты аталатын белгiлер, оның iшiнде жақын баламасы өтiнiмнiң бастапқы материалдарында бар мәлiмделген өнертабыс белгiлерiне қатысты болмайды.
Егер мәлiмделген өнертабыс белгiлi құрылғы, тәсiл, зат немесе жаңа бағыттағы текке қатысты болса, онда мәнiн өзгертетiндер ретiнде белгiлi объект бағытындағы сипаттама мен формуладан өзге, белгiлi объектiнi сипаттау үшiн пайдаланылатын өзге де белгiлер қосымша материалдар ретiнде танылады.
Өтiнiм материалдарының бастапқы материалдарында өнертабыстар тобының қандай да болмасын белгiлерi бар өнертабыстар тобына жатқызылса, сипаттамада аталғандар осы өнертабыстар тобына қолданылады.
Бiрi екiншiсiнде пайдалануға арналған өнертабыстар тобы бұған жатпайды. Мұндайда басқасында пайдалануға арналған бастапқы материалдарда бар бiр өнертабыс белгiлерi басқа өнертабыс белгiлерi болыпта есептеледi.
Формулаға енгiзуге жататын, белгiлерге қатысты емес, мәлiмделген өнертабыс туралы өтiнiмнiң бастапқы мәлiметтерiнде болмаған қосымша материалдар өнертабыс мәнiн өзгертетiн болып есептелмейдi. Мұндай мәлiметтерге, iшiнара өнертабысты жүзеге асыру шарттары туралы жаңа (қосымша) мәлiметтер; өнертабысты iске асыру мысалдары, қосымша техникалық нәтижелер алу мүмкiндiгiнің көрсеткiші, нақтыланған графикалық материалдар және т.б. жатқызылуы мүмкiн.
Өтiнiмнiң бастапқы материалдарында болмаған белгiлермен қатар өнертабыс формуласына енгiзiлуге жататын қосымша материалдар, сондай-ақ өтiнiмдi қарауға қажеттi басқа да мәлiметтер көрсетiлген белгiлер бөлiгi мәнiн ғана өзгертетiн болып танылады.
Өзге мәлiметтер сараптама жүргiзу кезiнде ескерiледi.

2) В случае представления указанных дополнительных материалов по истечении двух месяцев с даты поступления заявки и непредставления вместе с ними документа, подтверждающего соответствующую оплату, эти материалы не принимаются во внимание при рассмотрении заявки, о чем заявитель уведомляется. Такое уведомление может быть включено в содержание очередного документа экспертизы, направляемого заявителю.
3) В отношении дополнительных материалов, поданных заявителем по запросу Казпатента, проверяется соблюдение заявителем установленных сроков их представления.
Указанные материалы должны быть представлены в течение трех месяцев с даты направления заявителю запроса.
При проверке соблюдения заявителем установленных сроков следует руководствоваться пунктом 68 настоящей Инструкции.
Если установлено, что заявитель представил дополнительные материалы с нарушением указанных сроков (и эти сроки не продлевались в соответствии с пунктом 69 настоящей Инструкции), заявка считается отозванной, о чем заявитель уведомляется.
4) При поступлении дополнительных материалов, представленных заявителем по собственной инициативе или по запросу Казпатента и принятых к рассмотрению, проверяется, не изменяют ли они сущность заявленного изобретения. Дополнительные материалы признаются изменяющими сущность заявленного изобретения, если они содержат подлежащие включению в формулу признаки, отсутствующие в первоначальных материалах заявки.
Признаки считаются подлежащими включению в формулу изобретения не только в том случае, когда они содержатся в представленной заявителем уточненной формуле, но и когда заявитель лишь указывает на такое включение.
Признаки, приведенные в дополнительных материалах и подлежащие включению в формулу, признаются отсутствующими в первоначальных материалах заявки, если они не были раскрыты в формуле или в описании, содержащихся в заявке на дату, на которую в Казпатент поступили заявление на выдачу предварительного патента и патента, описание, формула изобретения и чертежи (если в описании имеются ссылки на них).
Если в первоначальных материалах заявки признак изобретения был выражен общим понятием без раскрытия частных форм его выполнения, то представление такой формы выполнения в дополнительных материалах с отнесением ее к признаку, подлежащему включению в формулу изобретения, является основанием для признания дополнительных материалов, изменяющими сущность заявленного изобретения.
Признаки, упомянутые в описании лишь в отношении уровня техники, в том числе и ближайшего аналога, не относятся к признакам заявленного изобретения, содержащимся в первоначальных материалах заявки.
Если заявленное изобретение относится к применению известных устройства, способа, вещества или штамма по новому назначению, то изменяющими сущность признаются дополнительные материалы, содержащие указание иного, чем в описании и формуле назначения известного объекта, или иных признаков, используемых для характеристики известного объекта.
В том случае, когда заявка относится к группе изобретений, признаками какого-либо изобретения группы, содержащимися в первоначальных материалах заявки, считаются признаки, упомянутые в описании применительно именно к этому изобретению группы.
Исключение составляет группа изобретений, одно из которых предназначено для использования в другом. При этом содержащиеся в первоначальных материалах признаки одного изобретения, предназначенного для использования в другом, считаются и признаками этого другого изобретения.
Дополнительные материалы, содержащие отсутствующие в первоначальных материалах заявки сведения о заявленном изобретении, не относящиеся к признакам, подлежащим включению в формулу, не считаются изменяющими сущность изобретения. К таким сведениям могут быть отнесены, в частности, новые (дополнительные) сведения об условиях осуществления изобретения, примеры реализации изобретения, указание на возможность получения дополнительного технического результата, уточненные графические материалы и т.д.
Дополнительные материалы, содержащие наряду с отсутствующими в первоначальных материалах заявки признаками, подлежащими включению в формулу изобретения, также иные сведения, необходимые для рассмотрения заявки, признаются изменяющими сущность лишь в части, содержащей указанные признаки.
Иные сведения учитываются при проведении экспертизы.

5) қосымша материалдарда ұсынылған өтiнiмшi өзгерткен өнертабыс формуласын тексеру кезiнде өзгерiстiң мәлiмделген өнертабысқа (өнертабыстарға) қатыстылығы анықталады.
Өнертабыс бағытын көрсететiн бастапқы тектiк ұғымды басқа ұғыммен алмастыру кезiнде формуланы өзгерту егер көрсетілген ұғым бiртектi болып, бағынысты қатынаста болса немесе ұштасып жатса, яғни, олардың көлемдерi толық немесе iшiнара сәйкес келсе, мәлiмделген өнертабысқа қатысты болып танылады.
Өнертабыс формуласындағы өзгерiс мынадай жағдайларда да мәлiмделген өнертабысқа қатысты болып танылады:
егер қайта көрсетiлген түр бастапқыдан гөрi үлкен дәрежеде өнертабыстың бастапқы формуласындағы белгiлер сипатына сәйкес келсе, өнертабыс ретiнде мәлiмделген тек объект түрiнде көрсетiлген өзгерiстер;
осы Нұсқаулықтың 79-тармағының 2) тармақшасындағы 17, 18 абзацтарда көрсетiлген кемшiлiктердi жою нәтижесiнде жаңа тәуелсiз тармақ (немесе осындай бiрнеше тармақ) қалыптастыру;
басымдық күнiне дейiн мәлiметтерi жалпыға ортаққа айналмаған объектiнi қолдану мәлiмделгенi анықталса, өнертабыстың бастапқы объектiсiн "жаңа бағыт бойынша қолданылатын" көрсетiлген жаңа бағыттағы объектiге алмастыру;
егер жалпыға ортақтықтан басымдық күнiне дейiн мәлiмделгеннен тек бағытымен ғана ерекшеленетiн құралдың белгiлiлiгi анықталса, бастапқы көрсетiлген өнертабыс объектiсiн "жаңа бағыты бойынша қолданумен" алмастыру.
Мәлiмделген өнертабыс формуласына жатпайтын өнертабыс формуласының өзгерiсi назарға алынбайды, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.
6) Қосымша материалдар мәлiмделген өнертабыс мәнiн өзгертедi деп танылған жағдайда өтiнiмшiге сараптаманың (сараптаманың оған жiберiлген кезектi құжатында) мұндай қорытынды шығаруға қосымша материалдарға енгiзiлген қандай мәлiметтер негiз болғандығы туралы хабарланады.
94. Өтiнiмдi қайта өзгерту
1) Заңның 28-бабына сәйкес өнертабысқа өтiнiм пайдалы модельге өтiнiмге айналдырылуы мүмкiн.
Осындай қайта өзгерту туралы ИЗ-ПМ нысанында (осы Нұсқаулыққа 4-Қосымша) өтiнiш түскен кезде осы Нұсқаулықтың 60-тармағына сәйкес оны ресiмдеудiң дұрыстығы тексерiледi, сондай-ақ оның өтiнiм бойынша алдын ала патент беру туралы шешiм қабылданғанға дейiн тапсырылғаны және белгiленген мөлшерде ақы төленгенi туралы тиісті құжаттың өтiнiшке тiркелгенi анықталады.
Өтiнiш белгiленген талаптарға сәйкес ресiмделмеген жағдайда бұл туралы өтiнiмшiге хабарланады.
Өтiнiш алдын ала патент беру туралы шешiм қабылданғаннан кейiн түскен жағдайда өтiнiмшіге өтiнiмдi қайта өзгертудiң мүмкiн еместiгi хабарланады.
Ақы төленгенi туралы құжат өтiнiшпен бiрге тапсырылмаған жағдайда ол берiлмеген болып есептеледi, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.

5) При проверке измененной заявителем формулы изобретения, представленной в дополнительных материалах, устанавливается, относятся ли изменения к заявленному (заявленным) изобретению (изобретениям).
При замене первоначального родового понятия, отражающего назначение изобретения, другим понятием изменение формулы признается относящимся к заявленному изобретению, если указанные понятия равнозначны, находятся в отношении подчинения или пересекаются, т.е. их объемы полностью или частично совпадают.
Изменение формулы изобретения признается относящимся к заявленному изобретению также в случаях:
изменения лишь указания вида объекта, заявляемого в качестве изобретения, если вновь указанный вид в большей степени, чем первоначальный, соответствует характеру признаков, содержащихся в первоначальной формуле изобретения;
формирования нового независимого пункта (или нескольких таких пунктов) в результате устранения недостатков, указанных в абзацах 17, 18 подпункта 2) пункта 79 настоящей Инструкции;
замена первоначального объекта изобретения "применение по новому назначению" на объект указанного нового назначения, если установлено, что заявлено применение объекта, сведения о котором не стали общедоступными до даты приоритета;
замена первоначально указанного объекта изобретения на объект изобретения "применение по новому назначению", если из общедоступных до даты приоритета сведений установлена известность средства, отличающегося от заявленного лишь назначением.
Изменения формулы изобретения, не относящегося к заявленному изобретению, во внимание не принимаются, о чем заявитель уведомляется.
6) В случае признания дополнительных материалов изменяющими сущность заявленного изобретения заявителю сообщается (в очередном направляемом ему документе экспертизы) о том, какие из включенных в дополнительные материалы сведений послужили основанием для такого вывода экспертизы.
94. Преобразование заявки
1) В соответствии со статьей 28 Закона заявка на изобретение может быть преобразована в заявку на полезную модель.
При поступлении ходатайства о таком преобразовании, представленного по форме ИЗ-ПМ (приложение 4 к настоящей Инструкции), проверяется правильность его оформления в соответствии с пунктом 60 настоящей Инструкции, а также устанавливается, представлено ли оно до принятия по заявке решения о выдаче предварительного патента и приложен ли к ходатайству документ о соответствующей оплате в установленном размере.
В том случае, когда ходатайство оформлено не в соответствии с установленными требованиями, заявителю сообщается об этом.
При поступлении ходатайства после принятия решения о выдаче предварительного патента заявитель уведомляется о том, что преобразование заявки не может состояться.
При непредставлении документа об оплате вместе с подачей ходатайства последнее считается неподанным, о чем заявитель уведомляется.

Қайта өзгертiлмеген өтiнiм өнертабысқа өтiнiм ретiнде қалады және ол хақында осы Нұсқаулықтың 2-4-тарауларындағы ережелер қолданылады.
Егер өтiнiш белгiленген талаптарға сәйкес ресiмделiп, Заңның 28-бабының 1-тармағында белгiленген мерзiмде және белгiленген мөлшердегi ақысы төленгенi туралы құжаты қоса тапсырылса, өтiнiмшiге қайта өзгертудiң болғаны туралы, сондай-ақ өтiнiмдi бұдан әрi қарау осы Нұсқаулықтың 5-7-тарауларындағы ережелерге сәйкес жүргiзiлетiнi хабарланады.
2) Өтiнiмдi қайта өзгерту туралы өтiнiш берiлген күнге өтiнiмшi өнертабысқа өтiнiмдi түзететiн немесе нақтылайтын не өнертабыс формуласын өзгертетiн қосымша материалдар тапсырса, қайта өзгерту туралы өтiнiш қаралғанға дейiн осы Нұсқаулықтың 93-тармағына сәйкес осы материалдарды тексеру жүргiзiледi.
3) Қайта өзгерту қайтарып алынған немесе қайтарып алынған болып есептелетiн өнертабысқа өтiнiмдерге қатысты жүргiзiлмейдi.
4) Егер қайта өзгерту туралы өтiнiш Заңның 22-бабының 3-тармағына сәйкес қайтарып алынған болып есептелетiн өтiнiм бойынша түссе, және өтiнiшпен бiрге өткiзiп алынған мерзiмдi қалпына келтiру туралы сұрау берiлсе, ол Заңның 22-бабының 13-тармағы және осы Нұсқаулықтың 70-тармағына сәйкес қаралады.
5) Өтiнiмдi қайта өзгертудiң болғаны туралы өтiнiмшiге хабарлама жiберiлгенге дейiн одан қайта өзгерту туралы өтiнiш берiлмедi деп есептеудi өтiнген арыз келiп түскен жағдайда қайта өзгерту болған жоқ деп есептелiп, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.
Өнертабысқа өтiнiмдi пайдалы модельге қайта өзгертудiң болғаны
туралы өтiнiмшiге хабарлама жiберiлгеннен кейiн өтiнiмдi қайта өзгерту
туралы өтiнiш берiлген жоқ деп есептеу туралы арызы өтiнiмдi керi қарай
қайта өзгерту үшiн негiз болып табылмайды.
& 3. Өтiнiмнiң мәнi бойынша сараптама
95. Өтiнiмнiң мәнi бойынша сараптама мазмұны
Өтiнiмнiң мәнi сараптама жүргiзу кезiнде:
осы Нұсқаулықтың 97-тармағына сәйкес алдын ала патентте баяндалған
өнертабыс формуласын тексеру;
егер осы материалдарды өтiнiмшi Заңның 22-бабының 8-тармағына сәйкес
тапсырған жағдайда осы Нұсқаулықтың 93-тармағы талаптарына қосымша
материалдардың сәйкестiгiн тексеру;
формулада сипатталған мәлiмделген өнертабыстың патент қабiлеттiгi
шарттарына сәйкестiгiн тексеру;
Заңның 20-бабының 2-6-тармақтарына сәйкес өнертабыс басымдығын
белгiлеу жүргiзiледi.
Өнертабыс басымдығы белгiленген жағдайда осы Нұсқаулықтың 86-91-
тармақтарына сәйкес ережелер қолданылады.
Өтiнiмнiң мәнi бойынша сараптама жүргiзу процесiнде осы & 4 тарауға
сәйкес ақпараттық iзденiс жүргiзiледi.

Заявка, преобразование которой не состоялось, остается заявкой на изобретение, и в ее отношении в дальнейшем применяются положения глав 2-4 настоящей Инструкции.
Если установлено, что ходатайство оформлено в соответствии с установленными требованиями, представлено с соблюдением установленного пунктом 1 статьи 28 Закона срока и вместе с ним представлен документ об оплате в установленном размере, заявитель уведомляется о состоявшемся преобразовании, а также о том, что дальнейшее рассмотрение заявки будет проводиться в соответствии с положениями глав 5-7 настоящей Инструкции.
2) В том случае, когда на дату подачи ходатайства о преобразовании заявки заявителем представлены дополнительные материалы, исправляющие или уточняющие заявку на изобретение, либо измененная формула изобретения, до рассмотрения ходатайства о преобразовании проводится проверка этих материалов в соответствии с пунктом 93 настоящей Инструкции.
3) Преобразование не проводится в отношении заявок на изобретения, отозванных или считающихся отозванными.
4) Если ходатайство о преобразовании поступило по заявке, считающейся отозванной в соответствии с пунктом 3 статьи 22 Закона, и вместе с ходатайством представлена просьба о восстановлении пропущенного срока, последняя рассматривается в соответствии с пунктом 13 статьи 22 Закона и пунктом 70 настоящей Инструкции.
5) При поступлении от заявителя до направления ему уведомления о состоявшемся преобразовании заявки просьбы считать неподанным его ходатайство преобразование считается несостоявшимся, о чем заявитель уведомляется.
Просьба заявителя считать его ходатайство о преобразовании заявки неподанным, поступившая после направления ему уведомления о состоявшемся преобразовании заявки на изобретение в заявку на полезную модель, не является основанием для обратного преобразования заявки.
Параграф 3. Экспертиза заявки по существу
95. Содержание экспертизы заявки по существу
При экспертизе заявки по существу проводят:
проверку формулы изобретения, изложенной в предварительном патенте, в соответствии с пунктом 97 настоящей Инструкции;
проверку соответствия дополнительных материалов требованиям пункта 93 настоящей Инструкции, если такие материалы представлены заявителем в соответствии с пунктом 8 статьи 22 Закона;
проверку соответствия условиям патентоспособности заявленного изобретения, охарактеризованного в формуле;
установление приоритета изобретения в соответствии с пунктами 2-6 статьи 20 Закона.
При установлении приоритета изобретения применяются положения, содержащиеся в пунктах 86-91 настоящей Инструкции.
В процессе экспертизы заявки по существу проводится информационный поиск в соответствии с параграфом 4 настоящей главы.

96. Өтiнiм мәнi бойынша сараптама жүргiзу шарттары
1) Өтiнiм мәнi бойынша сараптама осы Нұсқаулықтың 47-тармағына сәйкес берiлген өтiнiмшiнiң немесе үшiншi адамның өтiнiшi бойынша жүргiзiледi. Сараптама егер өтiнiштi өтiнiмшi берсе, алдын ала патенттi күшiнде ұстауды растайтын төлем құжатын тапсырған Жағдайда жүзеге асырылады.
Өтiнiшпен бiрге өтiнiм мәнi бойынша сараптама жүргiзу төлемiн растайтын құжат бiрге тапсырылады. Төлем мөлшерi өтiнiште көрсетiлген өнертабыс формуласының тәуелсiз тармақтары санына байланысты белгiленедi.
Егер өтiнiм мәнi бойынша сараптама жүргiзу туралы өтiнiштi берген кезде төлем белгiленгеннен аз мөлшерде жүргiзiлсе, онда өтiнiмшiге хабарлама жiберiлген күннен бастап үш айлық мерзiм iшiнде төлем сомасын және формуланың тәуелсiз тармақтарының санын сәйкестендiру қажеттiгi туралы хабарланады. Осындай хабарлама жiберiлген күннен бастап үш ай iшiнде өтiнiмшi тиiстi төлемiмен, сараптама жүргiзуге жатпайтын өнертабысқа қатысты тармақтар алып тасталған өнертабыстың өзгертiлген формуласын тапсыруға не белгiленген мөлшерде қосымша ақысын төлеуге тиiс.
Егер белгiленген мерзiмде қажеттi құжаттар тапсырылмаса, не тапсырылған құжаттар формуланың тәуелсiз тармақтар санына төлем сомасын сәйкес деп тануға мүмкiндiк бермесе, өтiнiмшiге өткiзiп алған мерзiмдi қалпына келтiру және тиiстi төлем мүмкiндiгiн ескере отырып, жоғарыда көрсетiлген iс-әрекеттердi орындаудың қажеттiгi туралы қосымша хабарланады.
2) Қазпатент өтiнiш берген тұлғаға қарау нәтижелерi жөнiнде хабарлайды. Егер өтiнiштi үшiншi тұлға берген жағдайда бұл туралы сондай-ақ өтiнiмшiге де хабарланады.
3) Егер өтiнiш Заңның 30-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес iс-әрекетi тоқтатылған өтiнiм бойынша түскен болса, өтiнiмнiң мәнi бойынша сараптама жүргiзiлмейдi.
4) Мәнi бойынша сараптама жүргiзу туралы өтiнiш берген тұлға өтiнiмшi болып табылмаса, өтiнiм қарауға қатыстырылмайды. Өтiнiм бойынша хат-хабарлар өтiнiмшi көрсеткен мекен-жай бойынша жүргiзiледi. Өтiнiш берген тұлғаға өтiнiмдi қарау нәтижелерi бойынша қабылданған шешiмнiң көшiрмесi жiберiледi.
5) Өкiлi тағайындалмаған жеке тұлға-өтiнiмшiнің өтiнiмi бойынша өтiнiм мәнi бойынша сараптама жүргiзу туралы өтiнiш үшiншi тұлғадан түскен кезде үшiншi тұлғадан өтiнiш түскенi туралы өтiнiмшiге жiберiлетiн хабарлама оны қолына тапсыру хабарламасымен ресiмделедi. Өтiнiмшiге аталған хабарламаның тапсырылғаны туралы пошталық хабарлама болмаған жағдайда Қазпатенттiң өтiнiмшiге жолданған кезектi хат-хабарлары осындай тәртiппен ресiмделiп, жiберiлген хат-хабарлардың өтiнiмшiге тапсырылғанын растайтын хабарлама алынғанша сақталады.

96. Условия проведения экспертизы заявки по существу
1) Экспертиза заявки по существу проводится по ходатайству заявителя или третьих лиц, поданному в соответствии с пунктом 47 настоящей Инструкции. Экспертиза осуществляется при условии представления документа, подтверждающего оплату поддержания предварительного патента в силе, если ходатайство подается заявителем.
Вместе с ходатайством представляется документ, подтверждающий оплату проведения экспертизы заявки по существу. Размер оплаты устанавливается, исходя из количества независимых пунктов формулы изобретения, указанных в ходатайстве.
Если при подаче заявителем ходатайства о проведении экспертизы заявки по существу оплата произведена в размере, меньшем установленного, то заявитель уведомляется о необходимости в трехмесячный срок с даты направления уведомления привести в соответствие сумму оплаты и количество независимых пунктов формулы. В течение трех месяцев с даты направления такого уведомления заявитель должен либо представить измененную формулу изобретения, из которой исключены пункты, относящиеся к изобретениям, не подлежащим экспертизе, с соответствующей оплатой, либо осуществить доплату до установленного размера.
Если в установленный срок необходимые документы не представлены заявителем, либо представленные документы не позволяют признать сумму оплаты соответствующей количеству независимых пунктов формулы, заявитель дополнительно уведомляется о необходимости выполнения указанных выше действий с учетом возможности восстановления пропущенного срока и соответствующей оплаты.
2) Казпатент уведомляет лицо, подавшее ходатайство, о результатах его рассмотрения. Если ходатайство подается третьим лицом, об этом уведомляется также и заявитель.
3) Экспертиза заявки по существу не проводится, если ходатайство поступило по заявке, предварительный патент по которой прекратил свое действие в соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 30 Закона.
4) Лицо, подавшее ходатайство о проведении экспертизы по существу и не являющееся заявителем, в рассмотрении заявки участия не принимает. Переписка по заявке ведется по адресу, указанному заявителем. Лицу, подавшему ходатайство, направляется копия решения, принятого по результатам рассмотрения заявки.
5) При поступлении ходатайства третьего лица о проведении экспертизы заявки по существу по заявке заявителя - физического лица, не назначившего представителя, направляемое заявителю сообщение о поступлении ходатайства третьего лица оформляется с уведомлением о вручении. При отсутствии почтового уведомления о вручении заявителю упомянутого сообщения очередная корреспонденция, направляемая заявителю Казпатентом, оформляется в таком же порядке, который сохраняется до получения подтверждения о вручении заявителю направленной корреспонденции.

6) Өтiнiм мәнi бойынша сараптама жүргiзу туралы өтiнiш Заңның 22-бабының 11-тармағына сәйкес ақпараттық iзденiс жүргiзу кезiнде түскен жағдайда, өтiнiм мәнi бойынша сараптама ақпараттық iзденiстер аяқталған соң жүргiзiледi, бұл туралы өтiнiш берген тұлғаға хабарланады.
97. Өнертабыс формуласын тексеру
1) Тексеру алдын ала патентте баяндалған формулаға қатысты, ал егер ол мәнi бойынша сараптама сатысында өзгерсе, онда осы Нұсқаулықтың 107-тармағында көрсетiлген талаптар сақталған жағдайда өзгерген формулаға қатысты жүргiзiледi.
2) Өнертабыс формуласын тексеру кезiнде жиынтығы өтiнiмші көрсеткен техникалық нәтиже алуға жеткiлiктi мәлiмделген өнертабыстың барлық маңызды белгiлерiнiң бар-жоғы анықталады.
Егер онсыз техникалық нәтижеге (егер өтiнiмшi бiрнешеуiн көрсетсе, нәтижелердiң ешқайсысы) жетпейтiн маңызды белгi өнертабыстың тәуелсiз формуласына енгiзiлмей, сипаттамада немесе формуланың тәуелдi тармағында болса, өтiнiмшiге мұндай белгiнi формуланың тәуелсiз тармағына енгiзу ұсынылады. Мұндайда техникалық нәтижеге жету үшiн бұл белгiнiң қажеттiгiн растайтын дәлелдер келтiрiледi. Мұндай дәлелдер белгiлер және техникалық нәтиже арасындағы себеп-салдарлық сипаттаманы ашуға немесе сараптама жүргiзген теориялық талдамаға негiзделуi мүмкiн.
Қарастырылатын формуланың тәуелсiз тармағы мәнсiз белгiлердi немесе мәлiмделген өнертабысты пайдалану немесе тек жекелеген нысандарын сипаттаушы ретiнде анықталған жағдайда өнертабыс формуласының мұндай редакциясын сақтаудың орындылығы туралы өтiнiмшiнiң пiкiрi сұралуы мүмкiн.
3) Өнертабыс формуласын тексеруге өнертабыс мәнi талдауы негiзiнде осы Нұсқаулықтың 32-тармағының 4) тармақшасына сәйкес белгiлердiң ұқсастығын анықтау мүмкiндiгi кiредi.
Егер белгi оның ұқсастығын қамтамасыз ететiн ұғымдармен сипатталмаса, және өтiнiмшi өнертабыс формуласын түзетуден бас тартатын болса, онда өтiнiмдi бұдан әрi қарау кезiнде мұндай ұғым назарға алынбайды.
4) Егер өнертабыс формуласына жалпы ұғымда көрiнетiн белгi енетiн болса, осы Нұсқаулықтың 32-тармағының 6) тармақшасына сәйкес оны пайдаланудың заңдылығы айқындалады.
Сараптамада жалпы ұғымға жататын белгiлердi iске асырудың осындай жеке нысандары анықталса, бiрақ өтiнiмшi көрсеткен техникалық нәтиженi қамтамасыз етпесе (басқа да маңызды белгiлер жиынтығымен бiрге), өтiнiмшiге тиiстi дәлелдер келтiрiлiп, оларды не жоққа шығару не өнертабыс сипаттамасы негiзiнде формуланы түзету ұсынылады.

6) В том случае, когда ходатайство о проведении экспертизы заявки по существу поступило во время проведения по заявке информационного поиска в соответствии с пунктом 11 статьи 22 Закона, экспертиза заявки по существу проводится после завершения информационного поиска, о чем лицо, подавшее ходатайство, уведомляется.
97. Проверка формулы изобретения
1) Проверка проводится в отношении формулы, изложенной в предварительном патенте, а если она изменялась на стадии экспертизы по существу - то в отношении измененной формулы при условии соблюдения требований, указанных в пункте 107 настоящей Инструкции.
2) При проверке формулы изобретения устанавливается наличие в ней всех существенных признаков заявленного изобретения, совокупность которых достаточна для получения указанного заявителем технического результата.
Если существенный признак, без которого технический результат (никакой из результатов, если заявитель указал их несколько) не достигается, не включен в независимый пункт формулы изобретения, но содержится в описании или в зависимом пункте формулы, заявителю предлагается включить такой признак в независимый пункт формулы. При этом приводятся доводы, подтверждающие необходимость этого признака для достижения технического результата. Такие доводы могут основываться на раскрытой в описании причинно-следственной связи между признаками и техническим результатом или на проведенном экспертизой теоретическом анализе.
В том случае, когда устанавливается, что независимый пункт рассматриваемой формулы, содержит несущественные признаки или признаки, характеризующие лишь частные формы выполнения или использования заявленного изобретения, может быть запрошено мнение заявителя о целесообразности сохранения такой редакции формулы изобретения.
3) Проверка формулы изобретения включает установление возможности идентифицирования содержащихся в ней признаков в соответствии с подпунктом
4) пункта 32 настоящей Инструкции на основе анализа существа изобретения.
Если установлено, что признак охарактеризован понятиями, не обеспечивающими возможность его идентификации, и заявитель отказывается скорректировать формулу изобретения, то при дальнейшем рассмотрении заявки такие понятия во внимание не принимаются.
4) Если формула изобретения включает признак, выраженный общим понятием, устанавливается правомерность его использования в соответствии с подпунктом 6) пункта 32 настоящей Инструкции.
В том случае, когда экспертизой выявляются такие частные формы реализации признака, которые подпадают под это общее понятие, но не обеспечивают (в совокупности с другими существенными признаками) получение указанного заявителем технического результата, заявителю приводятся соответствующие доводы и предлагается их опровергнуть либо скорректировать формулу на основе описания изобретения.

5) Егер өтiнiмде бiр тәуелсiз тармақты бiртiзбектi формула немесе көптiзбектi формула келтiрiлсе, бiр өнертабыс осындай формуламен осы Нұсқаулықтың 37 және 38-тармақтарына сәйкес сипатталғаны тексерiледi.
Көрсетiлген талаптарға нұқсан келгенi анықталған жағдайда өтiнiмшiге жiберiлген сұрауда бұл туралы хабарланады және анықталған кемшiлiктi жою үшiн формуланы түзетуге ұсыныс жасалады. Мұндайда түзетiлген формуладағы бiрлiк талаптарын сақтау және бұрындары жекелеген тәуелсіз тармақтармен ұсынылмаған өнертабысқа түзетiлген формулада жаңа тәуелсiз тармақтар енгiзiлген жағдайда қосымша төлем қажеттiгi, не формуланы түзетуден бас тартқан жағдайда бұдан әрi қарауға жататын өнертабыс көрсетiледi.
Егер көрсетiлген қорытынды шығаруға балама ұғым белгiсiн сипаттау үшiн пайдалану шарттарын сақтамау негiз болып табылса, мұндай нұқсан келтiрушiлiгi анықталған нақты баламалық сипаттамалармен (өтiнiмшi келтiрген барлық немесе жекелеген) жiберiлген кемшiлiктер сипаты көрсетiледi.
6) Егер өтiнiмшi бiрнеше тәуелсiз тармақтары бар көптiзбектi формула ұсынса, осы тармақтың 5-тармақшасында баяндалғанға сәйкес (егер олар бар болса, бағынысты тәуелдi тармақтармен бiрге) олардың әрқайсысының талдауы жүргiзiледi.
Әрбiр тәуелсiз тармағы (егер олары бар болса, оған бағынысты тәуелдi тармақтармен бiрге) тек бiр ғана өнертабысты сипаттайтын көптiзбектi формула хақында өнертабыс ортақ өнертабыстық ойды құрайтын өнертабыстар тобын бiлдiретiндiгi анықталады.
Егер тәуелсiз тармақтарында сипатталған өнертабыстар өзара осы Нұсқаулықтың 13-тармағында көрсетiлгендей қатысты болса, ортақ өнертабыстық ой шарты сақталған болып танылады.
Тәуелсiз тармақтарда сипатталған өнертабысқа қатыстылықтың дұрыстығын тексеру кезiнде өтiнiмшi көрсеткен өнертабыс бағыты және техникалық нәтижелерi сәйкес келетiндiгi нұсқада айқындалады.
Егер әрбiр өнертабыстар тобына (немесе олардың бiрiне) бiрнеше техникалық нәтижелер көрсетiлсе, ал сәйкес келуi көрсетiлген техникалық нәтижелердiң кейбiреуiне ғана қатысты болса, техникалық нәтижелердiң сәйкес келу шарты бұзылған болып есептелмейдi.
Өнертабыстың техникалық нәтижелерiнiң бәрiне ортақ сипаттамадан өзге солардың бiрiне қосымша қандай да болмасын арнаулы ерекшелiк (мысалы, "үйкелiстiң азаюы" және "ылғалдылық артқан жағдайда үйкелiстiң азаюы" сияқты) көрсеткiшi енгiзiлген жағдайда техникалық нәтижелер сәйкес келу шарты бұзылған болып есептелмейдi.
Өнертабыс бiрлiгi талаптарын өтiнiмшi сақтамағаны анықталса, осы Нұсқаулықтың 83-тармағында келтiрiлген тәртіппен өтiнiмшiге хабарланады.

5) Если в заявке приведена однозвенная формула или многозвенная формула с одним независимым пунктом, проверяется, охарактеризовано ли в такой формуле одно изобретение в соответствии с пунктами 37 и 38 настоящей Инструкции.
В том случае, когда установлено нарушение указанных требований, заявителю в направляемом запросе сообщается об этом и предлагается скорректировать формулу для устранения выявленного нарушения. При этом указывается также на необходимость соблюдения требования единства в скорректированной формуле и доплаты в случае включения в скорректированную формулу новых независимых пунктов на изобретение, ранее не представленных отдельными независимыми пунктами, либо в случае отказа скорректировать формулу - указания изобретения, подлежащего дальнейшему рассмотрению.
Если основанием для указанного вывода явилось несоблюдение заявителем условий использования для характеристики признака альтернативных понятий, показывается характер допущенного нарушения с указанием конкретных альтернативных характеристик (всех или некоторых из приведенных заявителем), в отношении которых такое нарушение установлено.
6) Если заявителем предложена многозвенная формула, содержащая несколько независимых пунктов, проводится анализ каждого из них (совместно с подчиненными им зависимыми пунктами, если таковые имеются) в соответствии с изложенным в подпункте 5) настоящего пункта.
В отношении многозвенной формулы, каждый независимый пункт которой (совместно с подчиненными ему зависимыми пунктами, если они имеются) характеризует только одно изобретение, устанавливается, представляют ли включенные в нее изобретения группу изобретений, образующих единый изобретательский замысел.
Условие единого изобретательского замысла признается соблюденным, если охарактеризованные в независимых пунктах изобретения соотносятся между собой так, как указано в пункте 13 настоящей Инструкции.
При проверке правильности отнесения изобретений, охарактеризованных в независимых пунктах, к вариантам устанавливается, совпадают ли указанные заявителем назначения изобретений и технические результаты.
Условие совпадения технических результатов не считается нарушенным, если для каждого из изобретений группы (или одного из них) указано несколько технических результатов, а совпадение установлено лишь в отношении некоторых из числа указанных технических результатов.
Условие совпадения технических результатов не считается нарушенным и в том случае, когда, кроме общей для всех изобретений характеристики технического результата, формулировка одного из них дополнительно включает указание на какую-то специфическую особенность (например, "снижение трения" и "снижение трения в условиях повышенной влажности").
При установлении несоблюдения заявителем требования единства изобретения заявитель уведомляется в порядке, приведенном в пункте 83 настоящей Инструкции.

7) Өтiнiмшiмен келiсiлiп және алдын ала патентте баяндалған өнертабыс формуласын талдау кезiнде оның белгiленген талаптарға сәйкес келмейтiнi, бiрақ мұның мәлiмделген өнертабыстың патент қабiлеттiлiгiне кедергi келтiрмейтiндiгi анықталса, онда өнертабыс формуласын түзетуге байланысты барлық мәселелер осындай формуламен сипатталған өнертабыстың патент қабiлеттiлiгi туралы алдын ала қорытынды алынған соң айқындалады.
8) Сараптама сұрауы немесе дербес бастамасы бойынша өтiнiмшi өзгерткен формула хақында осы тармақтың 2)-7) тармақшаларына сәйкес тексеру жүргiзiледi.
Өнертабыстың патент қабiлеттiлiгiн тексеру үшiн формула өтiнiмшi растаған өзгертулермен қабылданады.
9) Осы тармақтың 5) тармақшасында баяндалғанға сәйкес тексеру кезiнде бiр тәуелсiз тармақты бiртiзбектi немесе көптiзбектi формула бiр өнертабыстан көпке қатысты болса және өтiнiмшi формуланы түзетуден бас тартса, өтiнiм сараптамасын жалғастыру бұдан әрi қарауға жататын өнертабысты көрсеткен жағдайда ғана мүмкiн және патент қабiлеттiлiгiн бағалау тек осы өнертабысқа қатысты жүзеге асырылады.
10) Осы тармақтың 6) тармақшасында қарастырылған тексеру жүргiзу кезiнде тиiсiнше осы тармақтың 9) тармақшасының ережесi қолданылады.
98. Өнертабыстың патент қабiлеттiлiгiн тексеру
Мәлiмделген өнертабыстың патент қабiлеттiлiгiн тексеру кезiнде өнертабыстың өнеркәсiпте қолданылуы, жаңалығы және өнертабыстық деңгейi анықталады.
Қарастырылатын формулада баламалық ұғым болған жағдайда патент қабiлеттiлiгiн тексеру осындай ұғымдардың бiрi енетiн белгiлер жиынтығының әрбiрi хақында жүргiзiледi.
Егер патент қабiлетсiздiгi туралы қорытынды көрсетiлген жиынтықтардың бiрi хақында алынса, бұдан әрi өтiнiмдi қарау осы Нұсқаулықтың 105-тармағының 5) тармақшасына сәйкес жүзеге асырылады.
Өтiнiм көптiзбектi формуланы (бiр, сондай-ақ бiрнеше тәуелсiз тармақтарды) құрайтын жағдайда патент қабiлеттiлiгiн тексеру ерекшелiктерi осы Нұсқаулықтың 102-тармағында көрсетiлген.
Нақты көзге қатысты ақпараттарды ашу күнiн белгiлеу кезiнде осы Нұсқаулықтың 111-тармағының ережесi қолданылады.
Мәлiмделген өнертабыстың техникалық деңгейi патент қабiлеттiлiгiн тексеру кезiнде автор, өтiнiмшi не кез келген тұлға ашқан өнертабысқа қатысты, тiкелей немесе жанама түрде осындай ақпараттарды алған, осылайша өнертабыс мәнi туралы мәлiметтер жалпыға ортаққа айналса, егер өнертабысқа өтiнiм Қазпатентке ақпарат ашылған күннен бастап алты айдан кешiктiрмей берiлсе, ақпараттары бар көздер енгiзiлмейдi.

7) Если при анализе формулы изобретения, согласованной с заявителем и изложенной в предварительном патенте, выявлены ее несоответствия установленным требованиям, но это не препятствует проверке патентоспособности заявленного изобретения, то все вопросы, связанные с корректировкой формулы изобретения, выясняются с заявителем после получения предварительного вывода о патентоспособности изобретения, охарактеризованного такой формулой.
8) В отношении формулы, измененной заявителем по запросу экспертизы или по собственной инициативе, проводится проверка в соответствии с подпунктами 2)-7) настоящего пункта.
Для проверки патентоспособности изобретения принимается формула с изменениями, подтвержденными заявителем.
9) В том случае, когда при проверке в соответствии с изложенным в подпункте 5) настоящего пункта установлено, что однозвенная формула или многозвенная формула с одним независимым пунктом относится к более чем одному изобретению и заявитель отказывается скорректировать формулу, продолжение экспертизы заявки возможно лишь при указании заявителем изобретения, подлежащего дальнейшему рассмотрению, и оценка патентоспособности осуществляется в отношении только этого изобретения.
10) При проведении проверки, предусмотренной подпунктом 6) настоящего пункта, применяются соответственно положения подпункта 9) настоящего пункта.
98. Проверка патентоспособности изобретения
При проверке патентоспособности заявленного изобретения устанавливается соответствие изобретения условиям промышленной применимости, новизны и изобретательского уровня.
В том случае, когда в рассматриваемой формуле содержится альтернативное понятие, проверка патентоспособности проводится в отношении каждой совокупности признаков, включающей одно из таких понятий.
Если вывод о непатентоспособности получен в отношении одной из указанных совокупностей, то в дальнейшем рассмотрение заявки осуществляется в соответствии с подпунктом 5) пункта 105 настоящей Инструкции.
Особенности проверки патентоспособности в случаях, когда заявка содержит многозвенную формулу (как с одним, так и с несколькими независимыми пунктами), указаны в пункте 102 настоящей Инструкции.
При установлении даты раскрытия информации, относящейся к конкретному источнику, применяется положение пункта 111 настоящей Инструкции.
При проверке патентоспособности заявленного изобретения в уровень техники не включаются источники, содержащие информацию, относящуюся к изобретению, раскрытую автором, заявителем или любым лицом, получившим от них прямо или косвенно эту информацию, таким образом, что сведения о сущности изобретения стали общедоступными, если заявка на изобретение подана в Казпатент не позднее шести месяцев с даты раскрытия информации.

Патент қабiлеттiлiгiн тексеру нәтижелерi бойынша осы Нұсқаулықтың 104 және 105-тармақтарына сәйкес патент беру туралы немесе патент беруден бас тарту туралы шешiм шығарылады.
99. Өнеркәсiпте қолданылуын тексеру
1) Заңның 6-бабының 1-тармағына сәйкес егер ол өнеркәсiпте, ауыл шаруашылығында, денсаулық сақтауда және басқа қызметтер салаларында пайдаланылса, өнеркәсiпте қолданылатын болып табылады.
2) Өнертабысты пайдалану мүмкiндiгiн анықтаған кезде мәлiмделген өнертабыс объектiсiнiң бағыты көрсетiлген материалдардың өтiнiмде бар- жоғы тексерiледi.
Сондай-ақ өнертабыс формуласы тармақтарының кез келгенiнде сипатталғандай түрде өнертабысты жүзеге асыру мүмкiндiгiнiң құралдары мен тәсiлдерi өтiнiм материалдарында сипатталғандығы тексерiледi. Өтiнiм материалдарында мұндай мәлiметтер болмаған жағдайда көрсетiлген құралдар мен тәсiлдер өнертабыс басымдығы күнiне дейiн жалпыға ортаққа айналған көзде сипатталуына жол берiледi.
Сонымен қатар, формуланың кез келген тармағы бойынша өнертабысты жүзеге асырған жағдайда өтiнiмшi көрсеткен iске асырудың мүмкiндiгi тексерiледi.
3) Егер өнертабыстың басымдық күнiне барлық көрсетiлген талаптар сақталғаны анықталса, өнертабыс өнеркәсiпке қолдану шартына сәйкес келедi деп танылады.
Көрсетiлген талаптардың құрығанда бiрi сақталмаған жағдайда өнертабыстың өнеркәсiпке қолданылу шартының сәйкессiздiгi туралы қорытынды шығарылады. Мұндай жағдайда өтiнiмшiге тиiстi дәлелдемелер келтiрiлген сұрау жiберiлiп және осы дәлелдемелерге қатысты өз пiкiрiн бiлдiруге және өнертабыс формуласын түзетуге (егер сараптаманың пiкiрiнше, өтiнiм материалдарына мұндай өзгерiстер жасауға, соның нәтижесiнде көрсетiлген қорытынды өзгеруi мүмкiн) ұсыныс жасалуы мүмкiн. Мұндайда сұрауда формуланы түзету жөнiнде нақты ұсыныстар келтiрiлуi де мүмкiн.
4) Өнеркәсiпте қолданылу шартына сәйкес келмейтiндiгi анықталған өнертабыс хақында жаңалығын және өнертабыстық деңгейiн тексеру жүргізілмейді.
100. Жаңалығын тексеру
1) Заңның 6-бабының 1-тармағына сәйкес өнертабыс егер ол техника деңгейi туралы мәлiметтерден белгiсiз болса, жаңа болып табылады.
Өнертабыстың жаңалығы өнертабыс формуласының тәуелсiз тармағындағы барлық белгiлер жиынтығына қатысты жүргiзiледi.
2) Басымдығы бұрынырақтағы күннен техника деңгейi осы күннен енгiзiлетiн өнертабысқа немесе пайдалы модельге өтiнiм (тек жаңалығын тексеру үшiн) келесi шарттар жиынтығы сақталған жағдайда:
өтiнiм Қазақстан Республикасында берiлсе, оның iшiнде халықаралық берiлу күнi белгiленiп, Қазақстан Республикасы көрсетiлген халықаралық өтiнiм, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың 9-тарауының шарттары сақталған еуразиялық өтiнiм;
өтiнiмдi басқа адам берсе (өтiнiмшiлер құрамы осы өтiнiм өтiнiмшiлерiнiң құрамынан ерекшеленедi);
өтiнiм қайтарып алынбаған және қайтарып алынған болып есептелмейдi (халықаралық өтiнiм iс-әрекетi Қазақстан Республикасында тоқтатылмаған).
Басымдық күнiнен бастап техника деңгейiне сондай-ақ Қазақстан Республикасында (яғни, Қазақстан Республикасының тиiстi Мемлекеттiк тiзiлiмдерiнде тiркелген) патенттелген (оның iшiнде сол тұлғамен) өнертабыстар мен пайдалы модельдер енгiзiледi.
Өтiнiм сипаттама және формулаға қатысты техникалық деңгейге енгiзiледi, осы өтiнiмдегi күнге арыз, сипаттама, формула мен сызбалар түседi (өнертабысқа өтiнiмдерге тек оларға сипаттамада сiлтеме жасалған жағдайда ғана). Егер бұл күн қарастырылып отырған басымдық күнiнен тым кейiндеу болса, онда неғұрлым бұрынғы басымдықты өтiнiм басымдық белгiлеуге негiз болып табылатын (алғашқы өтiнiм, бұрын берiлген өтiнiм, осы өтiнiмге қосымша материалдар) материалдар мазмұнымен сәйкес келетiн техника деңгейiнiң бөлiгiндегi мазмұнға енгiзiледi.
Қазақстан Республикасында патенттелген өнертабыстар мен пайдалы модельдер техника деңгейiне тек Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк тiзiлiмiне сәйкес өнертабыстар мен пайдалы модельдер тiркеуi болған формула хақында ғана енгiзiледi.

По результатам проверки патентоспособности в соответствии с пунктами 104 и 105 настоящей Инструкции выносится решение о выдаче патента или об отказе в выдаче патента.
99. Проверка промышленной применимости
1) В соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона изобретение является промышленно применимым, если оно может быть использовано в промышленности, сельском хозяйстве, здравоохранении и других отраслях деятельности.
2) При установлении возможности использования изобретения проверяется, содержат ли материалы заявки указание назначения заявленного объекта изобретения.
Проверяется также, описаны ли в материалах заявки средства и методы, с помощью которых возможно осуществление изобретения в том виде, как оно охарактеризовано в любом из пунктов формулы изобретения. При отсутствии таких сведений в материалах заявки допустимо, чтобы указанные средства и методы были описаны в источнике, ставшем общедоступным до даты приоритета изобретения.
Кроме того, проверяется, действительно ли возможна реализация указанного заявителем назначения в случае осуществления изобретения по любому из пунктов формулы.
3) Если установлено, что на дату приоритета изобретения соблюдены все указанные требования, изобретение признается соответствующим условию промышленной применимости.
При несоблюдении хотя бы одного из указанных требований делается вывод о несоответствии изобретения условию промышленной применимости. В этом случае заявителю может быть направлен запрос с изложением соответствующих доводов и с предложением высказать свое мнение относительно этих доводов и скорректировать формулу изобретения (если, по мнению экспертизы, материалы заявки допускают такую корректировку, в результате которой указанный вывод может быть изменен). При этом в запросе могут быть приведены конкретные рекомендации по корректировке формулы.
4) В отношении изобретения, для которого установлено несоответствие условию промышленной применимости, проверка новизны и изобретательского уровня не проводится.
100. Проверка новизны
1) В соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона изобретение является новым, если оно неизвестно из сведений об уровне техники.
Проверка новизны изобретения проводится в отношении всей совокупности признаков, содержащихся в независимом пункте формулы изобретения.
2) Заявка на изобретение или полезную модель с более ранней датой приоритета включается с этой даты в уровень техники (только для проверки новизны) при соблюдении совокупности следующих условий:
заявка подана в Республике Казахстан, в том числе заявка международная, по которой установлена дата международной подачи и в которой содержится указание Республики Казахстан, а также евразийская заявка, в отношении которой соблюдены условия главы 9 настоящей Инструкции;
заявка подана другим лицом (состав заявителей отличается от состава заявителей данной заявки);
заявка не отозвана и не считается отозванной (действие международной заявки в Республике Казахстан не прекращено).
В уровень техники с даты приоритета включаются также все изобретения и полезные модели, запатентованные (в том числе и тем же лицом) в Республике Казахстан (т.е. зарегистрированные в соответствующих Государственных реестрах Республики Казахстан).
Заявка включается в уровень техники в отношении описания и формулы, содержащихся в этой заявке на дату, на которую поступили заявление, описание, формула и чертежи (для заявок на изобретение - только в случае, если в описании имеются ссылки на них). Если эта дата более поздняя, чем дата приоритета рассматриваемой заявки, то заявка с более ранним приоритетом включается в уровень техники в части ее содержания, совпадающей с содержанием материалов, послуживших основанием для установления приоритета (первая заявка, ранее поданная заявка, дополнительные материалы к этой заявке).
Запатентованные в Республике Казахстан изобретения и полезные модели включаются в уровень техники только в отношении формулы, с которой состоялась регистрация изобретения или полезной модели в соответствующем Государственном реестре Республики Казахстан.

3) Мақсаттық сипаттауын қоса отырып, қарастырылған өнертабыс формуласындағы барлық белгiлерге ұқсас белгiлерге тән құрал техника деңгейiнде анықталса, өнертабыс жаңалық шартына сәйкес келмейдi деп танылады.
Егер мәлiмделген өнертабыс құрылғы, тәсiл, зат, жаңа бағыты бойынша тегiне қолданылуға қатысты болса, ол өтiнiмшi көрсеткен мақсат бойынша сол құрылғы, тәсiл, зат, тегiнiң қолданылуы белгiлi болған ақпараттық көз анықталса, тиiстi жаңалық шартына сәйкес емес деп танылады.
4) Қарастырылып отырған өнертабыс ақпарат көздерiнiң техникалық деңгейiнен анықталған жағдайда өтiнiм неқұрлым бұрынғы басымдықты болып табылса, өтiнiмнiң қайтарып алынғаны немесе қайтарып алынған болып есептелетiнi айқындалады.
Егер өтiнiм қайтарып алынбаса және оны қайтарып алудың Заңның 27-бабында белгiленген мерзiмi өтiп кеткен болса, мәлiмделген өнертабысты қарау осы тармақтың 6) немесе 7) тармақшасына сәйкес жалғасады.
Өтiнiм қайтарып алынбай, бiрақ оны қайтарып алу мерзiмi өтiп кетсе, қарастырылған өнертабыстың өтiнiмшiсiне мұндай өтiнiмнiң барлығы туралы (өтiнiмшiсi көрсетiлмей және мазмұны ашылмай) және оның өтiнiмiн қарауды неғұрлым бұрынғы басымдық өтiнiмi жөнiндегi айқындама түскенге дейін тоқтата тұру мүмкiндiгi хабарланады.
Өтiнiм қарауды кейiнге қалдыруға өтiнiмшi келiспеген жағдайда мәлiмделген өнертабыстың жаңалық шартына сәйкессiздiгi анықталады.
5) Формуланың тәуелсiз тармағында сипатталған тәуелдi тармақтары бар өнертабыс жаңалық шарттарына сәйкес келсе, онда тәуелдi тармақтар хақындағы техникалық деңгейiнiң талдауы жүргiзiлмейдi.
6) Формуланың тәуелсiз тармағында сипатталған тәуелдi тармақтары бар өнертабыс жаңа болып танылмаған жағдайда өтiнiмдi бұдан әрi қарау осы Нұсқаулықтың 102-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жүргiзiледi.
7) Тәуелдi тармақтары жоқ формуламен сипатталған өнертабыс жаңалығы болмауы анықталған жағдайда өтiнiмшiге сараптама дәлелдемелерiн баяндаумен сұрау жiберiлiп және осы дәлелдемелерге қатысты өз пiкiрiн бiлдiрудi және қажет болған жағдайларда өтiнiмдерiнiң материалдары негiзiнде түзетiлген өнертабыс формуласын тапсыру ұсынылуы мүмкiн.
Жаңалық шартына сәйкес келмейтiндiгi анықталған өнертабыс хақында өнертабыстық деңгейiн тексеру жүргiзiлмейдi.
101. Өнертабыстық деңгейiн тексеру
1) Заңның 6-бабының 1-тармағына сәйкес өнертабыс егер ол маман үшiн техника деңгейi туралы мәлiметтерден шықпаса, өнертабыс деңгейi болады.

3) Изобретение не признается соответствующим условию новизны, если в уровне техники выявлено средство, которому присущи признаки, идентичные всем признакам, содержащимся в рассматриваемой формуле изобретения, включая характеристику назначения.
Если заявленное изобретение относится к применению устройства, способа, вещества, штамма по новому назначению, то оно не признается соответствующим условию новизны при обнаружении источника информации, из которого известно применение того же устройства, способа, вещества, штамма по указанному заявителем назначению.
4) В том случае, когда выявленным в уровне техники источником информации, из которого известно рассматриваемое изобретение, является заявка с более ранним приоритетом, устанавливается, что заявка не отозвана или не считается отозванной.
Если заявка не отозвана, и истек установленный статьей 27 Закона срок ее отзыва, рассмотрение заявленного изобретения продолжается в соответствии с подпунктом 6) или 7) настоящего пункта.
В том случае, когда заявка не отозвана, но срок ее отзыва не истек, заявителю рассматриваемого изобретения сообщается о наличии такой заявки (без указания ее заявителя и раскрытия содержания) и о возможности отложить рассмотрение его заявки до наступления определенности по заявке с более ранним приоритетом.
При несогласии заявителя отложить рассмотрение заявки устанавливается несоответствие заявленного изобретения условию новизны.
5) Если установлено, что изобретение, охарактеризованное в независимом пункте формулы, содержащей зависимые пункты, соответствует условию новизны, то анализ уровня техники в отношении зависимых пунктов не проводится.
6) В том случае, когда не признано новым изобретение, охарактеризованное в независимом пункте формулы, содержащей зависимые пункты, дальнейшее рассмотрение заявки проводится в соответствии с подпунктом 1) пункта 102 настоящей Инструкции.
7) При установлении отсутствия новизны изобретения, охарактеризованного формулой, не содержащей зависимых пунктов, заявителю может быть направлен запрос с изложением доводов экспертизы и с предложением представить свое мнение относительно этих доводов и при необходимости - скорректированную на основании материалов заявки формулу изобретения.
В отношении изобретения, для которого установлено несоответствие условию новизны, проверка изобретательского уровня не проводится.
101. Проверка изобретательского уровня
1) В соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона изобретение имеет изобретательский уровень, если оно для специалиста явным образом не следует из сведений об уровне техники.

2) Өнертабыс маман үшiн техника деңгейі туралы мәлiметтерден, атап айтқанда, оның айырықша белгiлерiмен сәйкес келетiн белгiлерi бар шешiмдер анықталмаса, немесе мұндай шешiмдер анықталып, бiрақ өтiнiмшi көрсеткен техникалық нәтижелерге айырықша белгiлер ықпалы расталмаса, нақты шықпаған болып саналады.
Көрсетiлген шарттарды сақтауды тексеруге кiретiндер:
осы Нұсқаулықтың 23-тармағына сәйкес неғұрлым жақын баламасын айқындау;
мәлiмделген өнертабыстың формуланың тәуелсiз тармағында сипатталған анықталған белгiлерi неғұрлым жақын баламасынан ерекшеленсе (ерекшелiк белгiлерi);
қаралып отырған ерекшелiк белгiлермен сәйкес келетiн белгiлерi бар шешiмдердiң техникалық деңгейін анықтау.
3) Атап айтқанда, төмендегiлерге негiзделген өнертабыстардың өнертабыстық деңгейі шартқа сәйкес келмейдi деп танылады:
оған белгiлi ережелер бойынша тап осындай қосымшалардың ықпалы анықталған техникалық нәтижеге жету үшiн қосымшаға белгiлi құралдың қандай да болмасын бөлiгi (бөлiктерi), қосылғанда;
техникалық нәтижеге жету үшiн белгiлi құралдың қандай да болмасын бөлiгiн (бөлшектерiн) тап осындай алмастыру ықпалы анықталған басқа белгiлi бөлiгiмен алмастыру;
құралдың қандай да болмасын бөлiгiн (элемент, iс-әрекет) оның функциясын ескере отырып, алып тастау және әдеттегi мұндай нәтиженi алып тастау қосымшасымен бiрге (қарапайымдату, массасын азайту, көлемiн, материал сиымдылығын, сенімділігін арттыру, процесс ұзақтылығын қысқарту және т.б.);
бiр үлгiлi элементтер санын ұлғайту, құралдарда тап осындай элементтер, iс-әрекеттер бар-жоғына негiзделген техникалық деңгейдi күшейтуге арналған iс-әрекеттер;
осы материалдың белгiлi қасиеттерiне негiзделген техникалық деңгейге жетуге арналған белгiлi материал бөлiгi (бөлiктерi) белгiлi құрал орындауға;
таңдауы және байланысы белгiлi ережелер, ұсыныстар негiзiнде жүзеге асырылған белгiлi бөлшектерден тұратын құрал жасауға және мұндай кезде қол жеткен техникалық нәтижелерi осы құралдың тек белгiлi бөлiктерiнiң қасиеттерiмен және олардың арасындағы байланыстарға негiзделген;
белгiлi құрылғы, тәсiл, зат, жаңа бағыты жөнiндегi тегiн қолдануға, егер жаңа бағыты оның белгiлi қасиеттерiмен, құрылымымен, орындалуымен негiзделiп, және тап осы қасиеттері, құрылымы, орындалуы осы бағытты жүзеге асыруға қажеттi болған жағдайда.
Сандық белгiсiнiң (белгiлерiнiң) өзгеруiне негiзделген, мұндай белгiлердi ұсыну өзара байланысты не оның түрi өзгергенде, егер техникалық нәтижелерге әрқайсысының ықпалдық фактысы белгiлi болса, және осы белгiлердiң жаңа маңызы немесе олардың өзара байланыстары белгiлi тәуелдiлiктен, заңдылықтан алынса, өнертабыстар өнертабыстық деңгейге сәйкес деп танылмайды.

2) Изобретение признается не следующим для специалиста явным образом из сведений об уровне техники, в частности, в том случае, когда не выявлены решения, имеющие признаки, совпадающие с его отличительными признаками, или такие решения выявлены, но не подтверждена известность влияния отличительных признаков на указанный заявителем технический результат.
Проверка соблюдения указанных условий включает:
определение наиболее близкого аналога в соответствии с пунктом 23 настоящей Инструкции;
выявление признаков, которыми заявленное изобретение, охарактеризованное в независимом пункте формулы, отличается от наиболее близкого аналога (отличительных признаков);
выявление из уровня техники решений, имеющих признаки, совпадающие с отличительными признаками рассматриваемого изобретения.
3) Не признаются соответствующими условию изобретательского уровня изобретения, основанные, в частности:
на дополнении известного средства какой-либо известной частью (частями), присоединяемой (присоединяемыми) к нему по известным правилам, для достижения технического результата, в отношении которого установлено влияние именно таких дополнений;
на замене какой-либо части (частей) известного средства другой известной частью для достижения технического результата, в отношении которого установлено влияние именно такой замены;
на исключении какой-либо части средства (элемента, действия) с одновременным исключением обусловленной ее наличием функции и достижением при этом обычного для такого исключения результата (упрощение, уменьшение массы, габаритов, материалоемкости, повышение надежности, сокращение продолжительности процесса и пр.);
на увеличении количества однотипных элементов, действий для усиления технического результата, обусловленного наличием в средстве именно таких элементов, действий;
на выполнении известного средства или его части (частей) из известного материала для достижения технического результата, обусловленного известными свойствами этого материала;
на создании средства, состоящего из известных частей, выбор которых и связь между которыми осуществлены на основании известных правил, рекомендаций, и достигаемый при этом технический результат обусловлен только известными свойствами частей этого средства и связей между ними;
на применении известного устройства, способа, вещества, штамма по новому назначению, если новое назначение обусловлено его известными свойствами, структурой, выполнением, и известно, что именно такие свойства, структура, выполнение необходимы для реализации этого назначения.
Не могут быть признаны соответствующими изобретательскому уровню также изобретения, основанные на изменении количественного признака (признаков), представлении таких признаков во взаимосвязи либо изменении ее вида, если известен факт влияния каждого из них на технический результат и новые значения этих признаков или их взаимосвязь могли быть получены исходя из известных зависимостей, закономерностей.

4) Өнертабыстық деңгей шарттарына, iшiнара, сәйкес келетiндер:
белгiленген құрылымды жаңа дербес қосылыстар (сыныптар, топтар) алу тәсiлi;
белгiленген құрылымды белгiлi дербес құрылымдар (сыныптар, топтар) алу тәсiлi, егер ол қосылыстар реакциясының осы сыныбы немесе тобына арналған немесе жүргiзiлу шарты белгiсiз қосылыстар реакциясының осы сыныбына немесе тобына негiзделген жағдайда;
қол жеткiзу мүмкiндiгі техника деңгейiнен тарайтын синергетикалық тиiмдiлiктi қамтамасыз ететiн тым құрығанда екi белгiлi ингредиенттен тұратын композиция (яғни, екi ингредиенттер қасиеттерiн анықтағыш, бiрақ тым құрығанда осы қасиеттердiң бiрінің сандық көрсеткiштерi жекелеген ингредиенттiң қасиет көрсеткiштерiнен жоғары);
белгiлi қосылыстар тобының жалпы құрылымдық формуласына жататын дербес қосылыс, бiрақ арнайы алынып және зерттелген сияқты сипатталмаған, және мұндайда сапалық немесе сандық қатынастарда (селективтiк өнертабыс) осы қасиет тобының жаңа белгiсiздiгiн анықтайтындар.
5) Егер мұндай ашылу техникалық деңгейiнен емес, тек өтiнiм материалдарынан ғана белгiлi болса, өнертабыс қарапайым көрiнуiнен және техникалық нәтижеге қол жеткiзу тетiгі өтінім материалдарында ашылуынан өнертабыстық деңгейге сәйкес келмесе, қаралмайды.
6) Мәлiмделген өнертабыстың ерекшелiк белгiлерiнiң техникалық нәтижеге ықпалының белгiлiлiгi - бiр, сондай-ақ бiрнеше ақпараттық көздермен расталуы мүмкiн. Қандай да болмасын ақпарат көздерi көрсетiлместен, нақты техникалық бiлiмнiң жалпыға ортақ саласына негiзделген дәлелдер келтiруге жол берiледi. Дегенмен бұл егер өтінімшi талап етiп отырған жағдайда өтiнiмдi одан әрi қарастыру кезiнде мұндай көздердi көрсету мiндетiнен сарапшыны босатпайды.
7) Егер осы белгiлер хақында мұндай нәтиженi өтiнiмшi айқындамаған немесе ол көрсеткен техникалық нәтижеге қол жетпейтiндiгi анықталған жағдайларда техникалық нәтижеге ерекшелiк белгiлер ықпалын растау талап етiлмейдi.
8) Егер көптiзбектi формулада сипатталған, тәуелдi тармақтары бар мәлiмделген өнертабыс тәуелсiз тармаққа қатысты өнертабыстық деңгей шарына сәйкес деп танылса, формуланың тәуелдi тармақтарына қатысты бұдан әрi тексеру жүргiзiлмейдi.
9) Егер тәуелдi тармақты формуланың тәуелсiз тармағы бойынша өнертабыс өнертабыстық деңгей шартына сәйкес еместiгi анықталса, өтiнiмдi одан әрi қарау осы Нұсқаулықтың 102-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жүргiзiледi.

4) Условию изобретательского уровня соответствуют, в частности:
способ получения новых индивидуальных соединений (класса, группы) с установленной структурой;
способ получения известных индивидуальных соединений (класса, группы) с установленной структурой, если он основан на новой для данного класса или группы соединений реакции или на известной для данного класса или группы соединений реакции, условия проведения которой неизвестны;
композиция, состоящая, по крайней мере, из двух известных ингредиентов, обеспечивающая синергетический эффект, возможность достижения которого не вытекает из уровня техники (т.е. проявляющая свойства обоих ингредиентов, но количественные показатели хотя бы одного из этих свойств выше показателей свойств отдельного ингредиента);
индивидуальное соединение, подпадающее под общую структурную формулу группы известных соединений, но не описанное как специально полученное и исследованное, и при этом проявляющее новые неизвестные для этой группы свойства в качественном или количественном отношении (селективное изобретение).
5) Изобретение не рассматривается как не соответствующее изобретательскому уровню из-за его кажущейся простоты и раскрытия в материалах заявки механизма достижения технического результата, если такое раскрытие стало известно не из уровня техники, а только из материалов заявки.
6) Известность влияния отличительных признаков заявленного изобретения на технический результат может быть подтверждена как одним, так и несколькими источниками информации. Допускается привлечение аргументов, основанных на общеизвестных в конкретной области техники знаниях, без указания каких-либо источников информации. Однако это не освобождает экспертизу от обязанности указать такие источники при дальнейшем рассмотрении заявки, если на этом будет настаивать заявитель.
7) Подтверждения известности влияния отличительных признаков на технический результат не требуется, если в отношении этих признаков такой результат не определен заявителем или в случае, когда установлено, что указанный им технический результат не достигается.
8) Если заявленное изобретение, охарактеризованное в многозвенной формуле, содержащей зависимые пункты, признано соответствующим условию изобретательского уровня в отношении независимого пункта, дальнейшая проверка в отношении зависимых пунктов формулы не проводится.
9) Если установлено, что изобретение по независимому пункту формулы, имеющей зависимые пункты, не соответствует условию изобретательского уровня, дальнейшее рассмотрение заявки проводится в соответствии с подпунктом 1) пункта 102 настоящей Инструкции.

10) Тәуелдi тармақтары жоқ формуламен сипатталған өнертабыстың өнертабыстық деңгейi жоқ екендiгi анықталса, өтiнiмшiге тиiстi дәлелдемелер баяндалған және осы дәлелдемелерге қатысты ө з пiкiрiн бiлдiрудi сұраған ұсыныс және қажет болған жағдайда түзетiлген өнертабыс формуласын жолдау туралы сұрау салынуы мүмкiн.
102. Көптiзбектi формулада сипатталған өнертабыстың патент қабiлеттiгiн тексеру ерекшелiктерi
1) Егер өнертабыс тәуелдi тармақты көптiзбектi формуламен сипатталса және жаңалығы немесе өнертабыстық деңгейiнiң болмауына байланысты тәуелсiз тармағы хақында патент қабiлетсiздiгi туралы қорытынды алынса, өтiнiмшiге бұл туралы хабарланады және өтiнiмдi тапсырумен бұдан әргi қараудың орындылығы туралы өз пiкiрiн айтуы, мұндай орындылығы расталған жағдайда өнертабыстың түзетiлген формуласы сұралады. Тәуелдi тармақтар мазмұнын тәуелсiз тармақтарға енгiзген жағдайларда назарға алынуы мүмкiн ақпарат көздерi сараптамаға белгiлi болған жағдайларда өтiнiмшiге бұл туралы хабарлануы мүмкiн.
2) Тәуелдi тармақты формуланың тәуелсiз тармағы хақында өнертабыстың патент қабiлеттiгi белгiленген жағдайда осы тармақтардағы өнертабыс белгiлерi өнертабысты жүзеге асыруға немесе өтiнiмші көрсеткен бағытта жүзеге асыруға кедергi жасамайтындығы тексерiледi. Сонымен қатар, тәуелдi тармақтар белгiлерiн келтiрумен сипатталған өнертабыс қоғамдық мүдделерге, iзгiлiк пен адамгершiлiк қағидаларына қайшы келмейтiндiгi тексерiледi.
Тәуелдi тармақты көптiзбектi формуламен сипатталған өнертабыстың аталған барлық шарттарына қатысты тексеру оң нәтиже берген жағдайда патент қабiлеттi деп танылып, осы Нұсқаулықтың 104-тармағына сәйкес патент беру туралы шешiм шығарылады.
Шарттың кез келгенiн тексеру хақында терiс нәтиже болған жағдайда өтiнiмшiге бұл туралы сұрау салуда хабарланады және сараптама қорытындысын терiске шығаратын дәлелдемелер келтiру не түзету немесе өнертабыс формуласынан мұндай тәуелдi тармақтарды алып тастау ұсынылады.
3) Егер өнертабыс тобы мәлiмделсе, патент қабiлеттiгiн тексеру оған кiретiн өнертабыстардың әрқайсысына қатысты жүргiзiледi. Өнертабыстар тобының бәрi патент қабiлеттi болғанда ғана топ патент қабiлеттi деп танылады.
Егер топтың өнертабыстарының барлығы бiрдей патент қабiлеттi болмағаны анықталса, онда өтiнiмшiге бұл туралы хабарланады және келтiрiлген дәлелдемелерге қатысты өз пiкiрiн бiлдiру және қажет болған жағдайларда формуладан өнертабыстың патент қабiлетсiздiгiн сипаттайтын тәуелсiз тармақтарды алып тастау, не осы тармақтарды түзетiлген түрде тапсыру ұсынылады.

10) Если установлено отсутствие изобретательского уровня изобретения, охарактеризованного формулой, не имеющей зависимых пунктов, заявителю может быть направлен запрос с изложением соответствующих доводов и предложением представить свое мнение относительно этих доводов и, при необходимости, скорректированную формулу изобретения.
102. Особенности проверки патентоспособности изобретения, охарактеризованного многозвенной формулой
1) Если изобретение охарактеризовано многозвенной формулой, содержащей зависимые пункты, и получен вывод о непатентоспособности в отношении независимого пункта ввиду отсутствия новизны или изобретательского уровня, заявителю сообщается об этом и предлагается высказать мнение о целесообразности дальнейшего рассмотрения заявки с представлением, в случае подтверждения такой целесообразности, скорректированной формулы изобретения. В том случае, когда экспертизе известны источники информации, которые могли бы быть приняты во внимание при условии включения содержания зависимых пунктов в независимый пункт, заявителю может быть сообщено об этом.
2) В том случае, когда установлена патентоспособность изобретения в отношении независимого пункта формулы, имеющей зависимые пункты, проверяется, что содержащаяся в этих пунктах характеристика признаков изобретения не препятствует осуществлению изобретения или реализации указанного заявителем назначения. Кроме того, проверяется, не противоречит ли общественным интересам, принципам гуманности и морали изобретение, охарактеризованное с привлечением признаков зависимых пунктов.
При положительном результате проверки в отношении всех названных условий изобретение, охарактеризованное многозвенной формулой, имеющей зависимые пункты, признается патентоспособным, и выносится решение о выдаче патента в соответствии с пунктом 104 настоящей Инструкции.
При отрицательном результате проверки в отношении любого из условий заявителю сообщается об этом в запросе и предлагается представить доводы, опровергающие вывод экспертизы, либо скорректировать или исключить такие зависимые пункты из формулы изобретения.
3) Если заявлена группа изобретений, проверка патентоспособности проводится в отношении каждого из входящих в нее изобретений. Патентоспособность группы может быть констатирована только тогда, когда патентоспособны все изобретения группы.
Если установлено, что патентоспособны не все изобретения группы, то заявителю сообщается об этом и предлагается представить свое мнение относительно приведенных доводов и, при необходимости, исключить из формулы независимые пункты, в которых охарактеризованы непатентоспособные изобретения, либо представить эти пункты в скорректированном виде.

4) Егер өтiнiмшi жоғарыда баяндалған жағдайларда өнертабыстың өзгертiлген формуласын тапсырса, өтiнiмдi бұдан әрi қарау осы формулада сипатталған өнертабыс (өнертабыстар) хақында осы Нұсқаулықтың 97 және 98-тармақтарына сәйкес жүргiзiледi.
Егер өтiнiмшi сараптама қорытындысын терiске шығаратын дәлелдемелер немесе өзгертiлген формуланы тапсырмаса, өтiнiмдi бұдан әрi қарау жүргiзiлмейдi және осы Нұсқаулықтың 105-тармағына сәйкес патент беруден бас тарту туралы шешім шығарылады.
103. Қосымша материалдар сұрау
1) Заңның 22-бабының 8-тармағына сәйкес қосымша материалдар, оның iшiнде өнертабыстың өзгертiлген формуласы сұрауы өтiнiмшiге егер осы материалдарсыз өтiнiмнiң мәнi жөнiндегi сараптама, қабылданған шешiмдi қоса отырып, жүргiзу мүмкiн емес жағдайларда жiберiледi.
2) Сұрау жiберу үшiн, атап айтқанда, келесi жағдайлар негiз болуы мүмкiн:
төлемнiң дұрыстығына байланысты мәселелер анықтауға қажеттiлiк;
осы Нұсқаулықтың 97-тармағына сәйкес тексеру қорытындылары бойынша өнертабыс формуласын нақтылау қажеттiлiгi;
басымдық белгiленуiне байланысты, атап айтқанда, конвенциялық басымдықты белгiлеу кезiнде бiрiншi өтiнiмде мәлiмделген өнертабысты ашуға байланысты мәселелер шешу қажеттiлiгi;
осы Нұсқаулықтың 98-тармағына сәйкес мәлiмделген өнертабыстың патент қабiлеттiгiн тексеруге байланысты мәселелер шешiмi қажеттiлiгi;
мәлiмделген өнертабыстың патент қабiлеттiгiн тексеру нәтижелерi бойынша өнертабыс формуласын анықтау қажеттiлiгi;
осы Нұсқаулықтың 106-тармағына сәйкес басымдығының бiр ғана күнi бар ұқсас өнеркәсiп меншiгi объектiлерiне өтiнiмдер қараумен байланысты мәселелер шешiмi қажеттiлiгi.
3) Осы Нұсқаулықтың 97-тармағының 9) және 10) тармақшаларына сәйкес қаралатын өнертабыстың (өнертабыстардың) патент қабiлеттiгi анықталған жағдайда өтiнiмшiге оған жолданған сұрау салуда бұл туралы хабарланады және патент қабiлеттiгi бағалауы жүргiзiлмеген өнертабыс (өнертабыстар) сипаттамасын бұдан алып тастау немесе тиiстi төлемiмен осы өнертабысты (осындай өнертабыстың әрқайсысын) тәуелсiз тармаққа бөлу жолымен формуланы түзету тағы ұсынылады. Мұндайда өтiнiмшiге сұралған материалдарды немесе тиiстi төлемiмен көрсетiлген мерзiмдi ұзарту туралы өтiнiшiн белгiленген мерзiмде тапсырмаған жағдайда Заңның 22-бабының 8-тармағына сәйкес өтiнiм қайтарып алынған болып есептеледi.

4) Если заявителем в изложенных выше случаях представляется измененная формула изобретения, дальнейшее рассмотрение заявки проводится в соответствии с пунктами 97 и 98 настоящей Инструкции в отношении изобретения (изобретений), охарактеризованного (охарактеризованных) в этой формуле.
В том случае, когда заявитель, не представив доводов, опровергающих вывод экспертизы, или измененную формулу, настаивает на выдаче патента с формулой, изложенной в предварительном патенте, дальнейшее рассмотрение заявки не проводится и выносится решение об отказе в выдаче патента в соответствии с пунктом 105 настоящей Инструкции.
103. Запрос дополнительных материалов
1) В соответствии с пунктом 8 статьи 22 Закона запрос дополнительных материалов, в том числе измененной формулы изобретения, направляется заявителю в случае, если без таких материалов невозможно проведение экспертизы заявки по существу, включая принятие решения.
2) Основаниями для запроса могут являться, в частности, следующие обстоятельства:
необходимость выяснения вопросов, связанных с правильностью оплаты;
необходимость уточнения формулы изобретения по результатам ее проверки в соответствии с пунктом 97 настоящей Инструкции;
необходимость решения вопросов, связанных с установлением приоритета, в частности, с раскрытием заявляемого изобретения в первой заявке при установлении конвенционного приоритета;
необходимость решения вопросов, связанных с проверкой патентоспособности заявленного изобретения в соответствии с пунктом 98 настоящей Инструкции;
необходимость уточнения формулы изобретения по результатам проверки патентоспособности заявленного изобретения;
необходимость решения вопросов, связанных с рассмотрением заявок на тождественные объекты промышленной собственности, имеющие одну и ту же дату приоритета в соответствии с пунктом 106 настоящей Инструкции.
3) В случае установления патентоспособности изобретения (изобретений), рассмотренного (рассмотренных) в соответствии с подпунктами
9) и 10) пункта 97 настоящей Инструкции, заявителю в направляемом запросе сообщается об этом и вновь предлагается скорректировать формулу путем исключения из нее характеристики изобретения (изобретений), в отношении которого (которых) не проводилась оценка патентоспособности, или путем выделения этого изобретения (каждого из таких изобретений) в независимый пункт с соответствующей оплатой. При этом заявитель уведомляется, что в случае непредставления им в установленный срок запрошенных материалов или ходатайства о продлении указанного срока с соответствующей оплатой заявка в соответствии с пунктом 8 статьи 22 Закона будет считаться отозванной.

4) Өтiнiмнiң бастапқы материалдарында белгiсi немесе белгi сипаты ақпарат көзiне сiлтемемен алмастырылған белгi немесе осы Нұсқаулықтың 93-тармағының 5) тармақшасына сәйкес өтiнiмшi ұсынған өтiнiмнен кейiн назарға алынбаған жаңа тәуелсiз тармақты енгiзуге салыстырылмаған немесе өтiнiмнiң бастапқы материалдарында болмаған патент қабiлеттiгi туралы қорытынды алынған өнертабыс формуласын кiргiзудi өтiнiмшi қыстап отырған жағдайда өтiнiмшiге көрсетiлген белгi және/немесе тармағы жоқ формуланы тапсыруға сұрау жiберiледi; мұндайда өтiнiмшiге сондай-ақ сұралған материалды тапсырмаған жағдайда өтiнiмнiң қайтарып алынған болып есептелетiнi хабарланады.
5) Мәнi бойынша сараптама жүргiзу (немесе аяқтау)ға кедергi келтiретiн жағдайлар өтiнiмшiге жолданатын сұрауда баяндала отырып, сонымен қатар осы Нұсқаулықтың 79-тармағында көрсетiлген негiз бойынша өтiнiмдi қарау кезiнде туындаған барлық мәселелер, ескертпелер мен ұсыныстар келтiрiледi.
Сұрау салуда келтiрiлген сарапшының қандай мәселе жөнiндегi болмасын пiкiрi техникалық немесе құқықтық сипаттағы дәлелмен бекiтiледi. Қажет болған жағдайларда техникалық әдебиетке, Заң ережелерiне, осы Ережеге және басқа да нормативтiк құжаттарға сiлтемелер жасалады.
Маңызды белгi сипатын нақтылау, маңызды емес белгiнi формуладан алып тастау және т.б. сияқты формуланы түзетуге байланысты ұсыныстар өтiнiмшiге жiберiлген кездерде мұндай түзетулердiң құқықтық салдары және одан бас тартуды көрсеткен орынды.
6) Сұрауда ақпарат көзi келтiрiлген жағдайда осы көздi табуға қажеттi оның барлық библиографиялық мәлiметтерi, сондай-ақ өтiнiмдi қарау кезiнде назарға алынған ақпарларды табу үшiн қажеттi басқа да мәлiметтер (бетi, абзацы, графикалық кескiндемелердегi сұлбалар нөмiрi және т.б.) көрсетiлуге тиiс.
7) Сұрау салуға мәлiмделген өнертабыстың патент қабiлеттiгiн тексеру нәтижелерi бойынша өнертабыс формуласын нақтылау қажеттiгi және сипаттаманы және/немесе сызбаларды тиiстi түзету талап етiлетiн формуланы нақтылау негiз болып табылған жағдайда, өтiнiмшiге осы ұсынысты жiберген күннен бастап үш ай мерзiм iшiнде сипаттаманы және/немесе сызбаларды (және алмастыру парақтарын) тапсыру ұсынылады.
Сипаттама және/немесе сызбаларда, оның iшiнде сараптама бұрын көрсеткен, бiрақ өтiнiмшi түзетпеген кемшiлiктер болған жағдайда да осындай ұсыныстар жасалуы мүмкiн.

4) В том случае, когда заявитель настаивает на включении в формулу изобретения, в отношении которого получен вывод о патентоспособности, неидентифицируемого или отсутствующего в первоначальных материалах заявки признака или признака, характеристика которого заменена отсылкой к источнику информации, или на включении нового независимого пункта, предложенного заявителем после подачи заявки и не принятого во внимание в соответствии с подпунктом 5) пункта 93 настоящей Инструкции, заявителю направляется запрос с предложением представить формулу, не содержащую указанных признака и/или пункта; при этом заявителю также сообщается, что в случае непредставления запрашиваемого материала заявка будет считаться отозванной.
5) В направляемом заявителю запросе наряду с изложением обстоятельств, послуживших препятствием для проведения (или завершения) экспертизы по существу, приводятся все вопросы, замечания и предложения, возникшие при рассмотрении заявки, в том числе по основаниям, указанным в пункте 79 настоящей Инструкции.
Приводимое в запросе мнение экспертизы по какому-либо вопросу подкрепляется аргументами технического или правового характера. При необходимости приводятся ссылки на техническую литературу, на положения Закона, настоящей Инструкции и других нормативных документов.
При направлении заявителю предложений, связанных с корректировкой формулы, таких как уточнение характеристики существенного признака, исключение из формулы несущественного признака и т.п., целесообразно указать на правовые последствия такой корректировки и отказа от нее.
6) В том случае, когда в запросе приводится ссылка на источник информации, должны быть указаны все его библиографические данные, необходимые для обнаружения этого источника, а также другие данные (страница, абзац, номер фигуры графических изображений и т.п.), необходимые для обнаружения в источнике тех сведений, которые были приняты во внимание при рассмотрении заявки.
7) В том случае, когда основанием для запроса является необходимость уточнения формулы изобретения по результатам проверки патентоспособности заявленного изобретения и уточнения формулы требуют соответствующей корректировки описания и/или чертежей, заявителю может быть предложено представить уточненное описание и/или чертежи (или заменяющие листы) в трехмесячный срок с даты направления такого предложения.
Такое же предложение может быть сделано при наличии в описании и/или чертежах недостатков, в том числе и ранее указанных экспертизой, но не устраненных заявителем.

104. Патент беру туралы шешiм
Егер өтiнiмнiң мәнi бойынша сараптама нәтижесiнде мәлiмделген ұсыныс өтiнiмшi сұраған көлемде құқықтық қорғауға Заңның 6-бабында айқындалған өнертабыстың патент қабiлеттi шарттарына сәйкес келсе, Заңның 22-бабының 9-тармағына сәйкес өтiнiмшiмен келiсiлген өнертабыс формуласымен патент беру туралы шешiм шығарылады.
Патент беру туралы шешiм өтiнiмшiге жiберiлген күннен бастап үш ай iшiнде тиiстi төлемдi растайтын құжат тапсыруға тиiс. Аталған құжат тапсырылмаған жағдайда өтiнiм қайтарып алынған болып есептеледi, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады. Заңның 22-бабы 13-тармағының шарттары орындалған жағдайда өтiнiм қалпына келтiрiлуi мүмкiн.
105. Патент беруден бас тарту туралы шешiм
1) Өтiнiмшi ұсынған формулада көрсетiлген мәлiмделген өнертабыстың тым құрығанда патент қабiлеттiгiнiң бiр шарты сәйкес келмейтiнi анықталған жағдайда тиiстi негiздемелер келтiрiле отырып, патент беруден бас тарту туралы шешiм шығарылады.
Патент беруден бас тартуға себеп болып табылатын жағдайлармен өтiнiмшi танысқаннан кейiн мәлiмделген өнертабыстың патент қабiлеттiгiне қатысты дәлелдемелер тапсырылып, дегенмен бұлар сараптама қорытындысын өзгерте алмаса, шешiмде көрсетiлген дәлелдемелер талдауы келтiрiледi.
2) Көптiзбектi формулада сипатталған мәлiмделген өнертабыс бiр тәуелсiз тармақты және тәуелдi тармақтары патент қабiлеттiк шартына тәуелсiз тармағына қатысты сәйкес келмесе және өтінімшi формуланың бұл тармағын түзетуден бас тартса, патент беруден бас тарту туралы шешiм шығарылады.
3) Патент беруден бас тарту туралы шешiм басқа тәуелсiз тармақтары жоқ формуланың тәуелсiз тармағында сипатталған өнертабыстың патент қабiлеттiгi анықталған жағдайда, ал тәуелдi тармақтардағы өнертабыс сипаты өнертабысты жүзеге асыруға немесе өтiнiмшi көрсеткен бағытты iске асыруға кедергi жасап, және өтінімшi мұндай тәуелдi тармақты түзетуден не формуладан алып тастаудан бас тартқан жағдайда да шығарылады.
4) Формулада бiр ғана тәуелсiз тармақ болып және ол өнертабыстың маңызды белгiсiн енгiзбесе, соның әсерiнен осылайша сипатталған өнертабыс патент қабiлеттiгінің қандай да болмасын шартына сәйкес келмесе, егер өтiнiмшi аталған белгiнi формулаға кiргiзуден бас тартса, патент беруден бас тарту туралы шешiм шығарылады.
5) Егер формулада сипатталған мәлiмделген өнертабыстың бiрi патент қабiлеттi еместiгi анықталса, және өтiнiмшi осы өнертабыс формуласынан сипаттаманы түзетуден немесе алып тастаудан бас тартса, патент беруден бас тарту туралы шешiм шығарылады.
Мұндайда шешiмде басқа өнертабысқа (өнертабыстарға) қатысты осындай қорытынды шығарылған патент қабiлеттiгi расталады.

104. Решение о выдаче патента
Если в результате экспертизы заявки по существу будет установлено, что заявленное предложение в испрашиваемом заявителем объеме правовой охраны соответствует условиям патентоспособности изобретения, определенным статьей 6 Закона, выносится в соответствии с пунктом 9 статьи 22 Закона решение о выдаче патента с формулой изобретения, согласованной с заявителем.
В течение трех месяцев с даты направления заявителю решения о выдаче патента заявитель представляет документ, подтверждающий соответствующую оплату. При непредставлении указанного документа, заявка считается отозванной, о чем заявитель уведомляется. Заявка может быть восстановлена при выполнении условий пункта 13 статьи 22 Закона.
105. Решение об отказе в выдаче патента
1) При установлении несоответствия заявленного изобретения, выраженного формулой, предложенной заявителем, хотя бы одному условию патентоспособности, выносится решение об отказе в выдаче патента с приведением соответствующих обоснований.
В том случае, когда заявителем после ознакомления его с обстоятельствами, послужившими причиной для отказа в выдаче патента, были представлены доводы относительно патентоспособности заявленного изобретения, не изменившие однако вывода экспертизы, в решении приводится анализ указанных доводов.
2) Решение об отказе в выдаче патента выносится, если установлено, что заявленное изобретение, охарактеризованное в многозвенной формуле, имеющей один независимый пункт и зависимые пункты, не соответствует одному из условий патентоспособности в отношении независимого пункта, и заявитель отказывается скорректировать этот пункт формулы.
3) Решение об отказе в выдаче патента выносится также в том случае, когда установлена патентоспособность изобретения, охарактеризованного в независимом пункте формулы, не имеющей других независимых пунктов, а характеристика изобретения, содержащаяся в зависимых пунктах, препятствует осуществлению изобретения или реализации указанного заявителем назначения, и заявитель отказывается скорректировать либо исключить из формулы такие зависимые пункты.
4) В том случае, когда формула имеет один независимый пункт, и он не включает содержащийся в описании существенный признак изобретения, в силу чего изобретение, охарактеризованное таким образом, не соответствует какому-либо условию патентоспособности, выносится решение об отказе в выдаче патента, если заявитель отказывается от включения указанного признака в формулу.
5) Если установлено, что одно из заявленных изобретений, охарактеризованных в формуле непатентоспособно, и заявитель отказывается скорректировать или исключить из формулы характеристику этого изобретения, выносится решение об отказе в выдаче патента.
При этом в решении подтверждается патентоспособность другого (других) изобретения (изобретений), в отношении которого (которых) получен такой вывод.

106. Басымдығының күнi тап сондай ұқсас өнеркәсiп меншiгi объектiсiне
басқа өтiнiмнiң бары анықталған кезде өтiнiмдi қарау ерекшелiктерi
Өнертабыс (немесе өнертабыс пен пайдалы модель) формулаларының тәуелсiз тармақтарының мазмұны толық сәйкес келсе, ұқсас деп танылады.
Өнертабыстардың ұқсастығы (немесе өнертабыс немесе пайдалы модель) алдын ала патентте (пайдалы модельге патентте) баяндалған формула негiзiнде белгiленедi.
Егер қаралып жатқан өтiнiм бойынша өнертабыстың патент қабiлеттiгi анықталса, бiрақ басымдығының күнi тап сондай ұқсас өнертабыс немесе пайдалы модельге өтiнiм қайтарып алынбаған болып есептелсе, онда патент беру туралы шешiм Қазпатентке жiберiлген бұрындағы күнi дәлелденген өтiнiм бойынша, ал Қазпатенттегi ертеректегi тiркеу нөмiрi бойынша бұл күндерiне сәйкес берiледi.
107. Қосымша материалдарды тексеру
Заңның 22-бабының 8-тармағына сәйкес Қазпатенттiң сұрауы бойынша немесе 21-баптың 2-тармағына сәйкес өтiнiмшінің бастамасы бойынша берiлген қосымша материалдарды тексеру осы Нұсқаулықтың 93-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Қосымша материалдарда өнертабыстың өзгертiлген формуласы болса, қарастырылып отырған формулада осындай қасиетпен бөлiнген өзгертiлген формуланың бiр немесе бiрнеше тәуелсiз тармақтарын енгiзу қарастырылған ба, және осындай қосымша құжаттармен бiрге оларды тапсыру мерзiмi ескерiле отырып, ақы төленгенiн растайтын құжат берiлгенi анықталады.
Көрсетiлген құжатты қосымша материалдарымен тапсырмаған жағдайда өзгерген формула өтiнiмдi қарау кезiнде назарға алынбайды.
Өтінімшi өтiнiмге қарсы қойылған материалдар көшiрмелерiн сұраған жағдайда қосымша материалдар оған сараптама сұрауы жiберiлген күннен бастап екi ай iшiнде өтiнiмшi сұратып алған жағдайда аталған көшiрмелер өтiнiмшiге жiберiлген күннен бастап үш ай iшiнде тапсырылуы мүмкiн.
108. Өтiнiмдi өзгерту
1) Заңның 28-бабына сәйкес өнертабысқа өтiнiм өнертабысқа патент
беруге шешiм шығарылғанға дейiн пайдалы модельге патент беруге өтiнiмге
айналдырылуы мүмкiн.
2) Өзгерту осы Нұсқаулықтың 94-тармағының 1)-3) және 5)
тармақшаларына сәйкес жүзеге асырылады.
3) Егер өзгерту туралы өтiнiш Заңның 22-бабының 8-тармағына сәйкес
қайтарып алынған болып саналатын өтiнiм бойынша түссе, және өтiнiшпен
бiрге өткiзiп алынған мерзiмдi қалпына келтiру туралы сұрау тапсырылса,
соңғысы Заңның 22-бабының 13-тармағы және осы Нұсқаулықтың 70-тармағына
сәйкес қаралады.
& 4 Ақпараттық iздестiру жүргiзу

106. Особенности рассмотрения заявки при установлении наличия другой заявки на тождественный объект промышленный собственности, имеющий ту же дату приоритета
Изобретения (или изобретение и полезная модель) признаются тождественными, если полностью совпадают содержания независимых пунктов формул.
Тождественность изобретений (или изобретения и полезной модели) устанавливается на основании формул, изложенных в предварительном патенте (патенте на полезную модель).
Если установлена патентоспособность изобретения по рассматриваемой заявке, но имеется другая не отозванная или не считающаяся отозванной заявка на тождественное изобретение или полезную модель, имеющую ту же самую дату приоритета, то решение о выдаче патента выдается по заявке, по которой доказана более ранняя дата ее отправки в Казпатент, а при совпадении этих дат - по заявке, имеющей более ранний регистрационный номер Казпатента.
107. Проверка дополнительных материалов
Проверка дополнительных материалов, поданных заявителем по запросу Казпатента в соответствии с пунктом 8 статьи 22 Закона или по инициативе заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 21, осуществляется в соответствии с пунктом 93 настоящей Инструкции.
В том случае, когда дополнительные материалы содержат измененную формулу изобретения, устанавливается, предусматривают ли изменения формулы включение в нее одного или нескольких независимых пунктов изобретения, не выделенных в качестве таковых в рассматриваемой формуле, и представлен ли вместе с такими дополнительными материалами документ, подтверждающий соответствующую оплату с учетом сроков их представления.
При непредставлении указанного документа вместе с дополнительными материалами изменения формулы при рассмотрении заявки во внимание не принимаются.
В том случае, когда заявителем запрашивались копии материалов, противопоставленных заявке, дополнительные материалы могут быть представлены в течение трех месяцев с даты направления заявителю указанных копий при условии, что они были запрошены заявителем в течение двух месяцев с даты направления ему запроса экспертизы.
108. Преобразование заявки
1) В соответствии со статьей 28 Закона заявка на изобретение может быть преобразована в заявку на выдачу патента на полезную модель до вынесения решения на выдачу патента на изобретение.
2) Преобразование осуществляется в соответствии с подпунктами 1)-3) и 5) пункта 94 настоящей Инструкции.
3) Если ходатайство о преобразовании поступило по заявке, считающейся отозванной в соответствии с пунктом 8 статьи 22 Закона, и вместе с ходатайством представлена просьба о восстановлении пропущенного срока, последняя рассматривается в соответствии с пунктом 13 статьи 22 Закона и пунктом 70 настоящей Инструкции.
Параграф 4. Проведение информационного поиска

109. Ақпараттық iздестiру жүргiзудiң шарттары мен мерзiмi
1) Осы Заңның 22-бабының 11-тармағына сәйкес ақпараттық iздестiру өтiнiмшiнiң өтiнiшi бойынша өтiнiмдi қараудың кез келген сатысында, ал патент иеленушi немесе үшiншi тұлғаның өтiнiшi бойынша тиiстi ақысы төленген жағдайда алдын ала патент беру туралы мәлiметтер жарияланғаннан кейiн жүргiзiлуi мүмкiн.
2) Мәлiмделген ұсыныс оны түсiну мүмкiн еместей немесе оны Заңның 6-бабының 3-тармағына сәйкес патент қабiлеттi өнертабыс ретiнде танылмайтын объектiлерге жатқызған жағдайда, осыған байланысты өтiнiмшiге хабарланып, ақпараттық iздестiру тиiсiнше ұзартылады.
Егер мәлiмделген ұсыныс сипаттамасының жоғарыда көрсетiлген ерекшелiктерi өтiнiмшiге хабарлағаннан кейiн де сақталып қалған жағдайда ақпараттық iздестiрулер жүргiзiлмейдi.
3) Үшiншi тұлғадан өтiнiш түскенi туралы патент иеленушiге хабарланады, соған байланысты ақпараттық iздестiру жүргiзiледi.
4) Егер ақпараттық iздестiру жүргiзу туралы өтiнiш қайтарып алынған немесе қайтарып алынған болып есептелетiн өтiнiм бойынша түссе, немесе ақпараттық iздестiру жүргiзу туралы өтiнiш түскен соң өтiнiм бойынша формалды сараптама кезiнде алдын ала патент беруден бас тарту туралы шешiм қабылданса, онда өтiнiш берген өтiнiмшiге оны қанағаттандырудың мүмкiн еместiгi туралы хабарланады.
5) Өтiнiмшi, патент иеленушi немесе үшiншi тұлғаның өтiнiшi бойынша жүргiзiлген ақпараттық iздестiру аяқталған соң бұл жөнiндегi есеп өтiнiш берген адамға жiберiледi. Егер ақпараттық iздестiру үшiншi тұлға берген өтiнiш бойынша жүргiзiлсе, онда ақпараттық iздестiру туралы есеп сондай-ақ патент иеленушiге де жiберiледi.
6) Ақпараттық iздестiру жүргiзу туралы өтiнiш түскен күнi балама өтiнiш түссе не ақпараттық iздестiру жүргiзiлiп немесе жүргiзiлiп жатса, мұндай өтiнiш берген тұлғаға көрсетілген жағдайлар туралы және осы Нұсқаулықтың 113-тармағының 4) тармақшасына сәйкес ақпараттық iздестiру туралы есеп көшiрмесiн тапсыру шарттары туралы хабарланады.
110. Ақпараттық iздестiру тақырыбы
1) Ақпараттық iздестiру сипаттама мен сызбалар (егер ондайлары бар болса) ескерiлiп, өнертабыс формуласы негiзiнде, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың 93-тармағына сәйкес өнертабыс формуласын өзгертудiң жол берiлетiн мүмкiндiктерi ескерiле отырып жүргiзiледi.
2) Егер оларды өтiнiмшi осы Нұсқаулықтың 109-тармағына сәйкес ақпараттық iздестiру жүргiзу мерзiмi саналатын күннен кешiктiрмей енгiзген жағдайда ақпараттық iздестiру жүргiзу кезiнде өтiнiм құжаттарындағы түзетулер, нақтылаулар мен өзгерiстер ескерiледi.
Егер ақпараттық iздестiру жүргiзу туралы өтiнiш түскен күнге өтiнiмшi белгiленген мерзiмде бiрлiк талабына нұқсан келтiру туралы хабарламаға жауап бермесе, ақпараттық iздестiру формулада бiрiншi көрсетiлген өнертабыс бойынша (ортақ өнертабыстық ой құрайтын өнертабыстар тобы) жүргiзiледi. Басқа өнертабыстар бойынша ақпараттық iздестiру қосымша ақы төленген жағдайда жүргiзiлуi мүмкiн, бұл жөнiнде ақпараттық iздестiру жүргiзу туралы өтiнiш берген тұлғаға Қазпатент хабарлайды.

109. Условия проведения информационного поиска
1) В соответствии с пунктом 11 статьи 22 Закона может быть проведен информационный поиск по ходатайству заявителя на любой стадии рассмотрения заявки, а по ходатайству патентообладателя или третьего лица - после опубликования сведений о выдаче предварительного патента при условии соответствующей оплаты. Ходатайство о проведении информационного поиска представляется по форме ИЗ-4 (приложение 5 к настоящей Инструкции).
2) В том случае, когда заявленное предложение охарактеризовано таким образом, что понимание его невозможно или есть основания для отнесения его к объектам, не признаваемым изобретениями в соответствии с пунктом 3 статьи 6 Закона, в связи с чем требуется обращение к заявителю, проведение информационного поиска соответственно продлевается.
Информационный поиск в указанных выше случаях не проводится, если после обращения к заявителю сохранились указанные выше особенности характеристики заявленного предложения.
3) Патентообладатель уведомляется о поступлении ходатайства о проведении информационного поиска от третьего лица.
4) Если ходатайство о проведении информационного поиска поступило по заявке, которая отозвана или считается отозванной, или, если после поступления ходатайства о проведении информационного поиска по заявке в результате формальной экспертизы принимается решение об отказе в выдаче предварительного патента, то заявителю, подавшему ходатайство, сообщается о невозможности его удовлетворения.
5) По завершении информационного поиска, проведенного по ходатайству заявителя, патентообладателя или третьего лица, отчет о нем направляется лицу, подавшему ходатайство. Если информационный поиск проведен по ходатайству, поданному третьим лицом, то отчет об информационном поиске направляется также патентообладателю.
6) В том случае, когда на дату поступления ходатайства о проведении информационного поиска уже подано аналогичное ходатайство либо уже проведен или проводится информационный поиск, лицу, подавшему такое ходатайство, сообщается об указанных обстоятельствах и об условиях предоставления ему копии отчета об информационном поиске в соответствии с подпунктом 4) пункта 113 настоящей Инструкции.
110. Предмет информационного поиска
1) Информационный поиск проводится на основании формулы изобретения с учетом описания и чертежей (если таковые имеются), а также с учетом возможных допустимых изменений формулы изобретения в соответствии с пунктом 93 настоящей Инструкции.
2) Исправления, уточнения и изменения документов заявки учитываются при проведении информационного поиска, если они внесены заявителем в установленном порядке до даты подачи соответствующего ходатайства.
Если на дату поступления ходатайства о проведении информационного поиска заявитель в установленный срок не ответил на сообщение о нарушении требования единства, информационный поиск проводится по изобретению (группе изобретений, образующих единый изобретательский замысел), указанному (указанным) в формуле первым (первыми). Информационный поиск по другим изобретениям может быть проведен при условии дополнительной оплаты, о чем Казпатент извещает лицо, подавшее ходатайство о проведении информационного поиска.

111. Техника деңгейi
Техника деңгейiн анықтау кезiнде жалпыға ортақ болып ақпараттық көзiндегi кез келген адам өзi таныса алатын, не мазмұны туралы оған заңды жолмен хабарлауға болатын мәлiметтер саналады.
Техника деңгейi көзiне енгiзудi айқындайтын күн ретiнде танылатындар:
қорғау құжаттары сипаттамасында жариялауға - оларда көрсетiлген жарияланым күнi;
отандық баспа басылымдарына және бұрынғы КСРО баспа басылымдарына - оларда көрсетiлген басуға қол қойылған күнi;
басуға қол қойылған күндерi көрсетiлген отандық баспа басылымдары және бұрынғы КСРО баспа басылымдары, сондай-ақ өзге де баспа басылымдары - олардың жарыққа шығарылған күндерi, ал оны анықтау мүмкiн болмағанда - егер жарыққа шығару уақыты тек аймен немесе жылмен айқындалса, айдың соңғы күнi немесе басылымда көрсетiлген жылдың 31-желтоқсаны;
мақалалар, шолулар, монографиялар және басқа да материалдарды депонирлеу үшiн - оларды депонирлеу күні;
ғылыми-зерттеу жұмыстары туралы есептер, ғылыми-техникалық ақпараттар органдарындағы тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарға және басқа да конструкторлық, технологиялық және жобалық құжаттарға - олардың осы органдарға түскен күндерi;
нормативтiк-техникалық құжаттарға - осыған өкiлеттi органда оларды тiркеу күнi;
қолжазба құқығында басылған диссертациялар материалдары мен диссертациялар авторефераттары үшiн - олардың кiтапханаға түскен күнi;
конкурсқа қабылданған жұмыстар үшiн - конкурс өткiзуге қатысты құжаттармен расталған олардың танысу үшiн қойылған күні;
көз мөлшерiмен қабылданатын ақпарат көздерi (плакаттар, модельдер, бұйымдар және т.б.) - оларды көру мүмкiндiгiне құжаттық расталған күнi;
көрмеге орналастырылған экспонаттар үшiн - оларды көрсетудiң құжаттық расталған күні;
ауызша баяндамалар, дәрiстер, сөз сөйлеулер - тиiстi шаралар өткiзу ережесiнiң көрсетiлген күнiне iс-әрекетi белгiленген дыбыстық жазбалары аппаратурамен немесе стенографиялық тәртiппен түсiрiлген баяндама, дәрiс, сөз сөйленген күні;
радио, телевизия, кино бойынша хабарлар үшiн - егер ол көрсетiлген күнiнде белгiленген тәртiппен ақпараттың тиiстi тасығышында белгiленсе, мұндай хабардың күнi;
оны пайдалану нәтижесiнде белгiлi болған техникалық құралдар туралы мәлiметтерге арналғаны - осы мәлiметтер жалпыға ортақ болғанын құжаттық растайтын күнi.
112. Ізденiс саласы мен көлемi
1) Ізденiс саласына сипаттама ретiнде (осы өтiнiм бойынша техникалық деңгейiн белгiлеуге арналған ақпараттар қаралатын ғылым мен техника бөлiмдерiнiң жиынтығы) МПК рубрикасының индексi пайдаланылады.

111. Уровень техники
При определении уровня техники общедоступными считаются сведения, содержащиеся в источнике информации, с которым любое лицо может ознакомиться само, либо о содержании которого ему может быть законным путем сообщено.
Датой, определяющей включение источника информации в уровень техники, является:
для опубликованных описаний к охранным документам - указанная на них дата публикации;
для отечественных печатных изданий и печатных изданий бывшего СССР - указанная на них дата подписания в печать;
для отечественных печатных изданий и печатных изданий бывшего СССР, на которых не указана дата подписания в печать, а также для иных печатных изданий - дата выпуска их в свет, а при отсутствии возможности ее установления - последний день месяца или 31 декабря указанного в издании года, если время выпуска в свет определяется соответственно лишь месяцем или годом;
для депонированных рукописей статей, обзоров, монографий и других материалов - дата их депонирования;
для отчетов о научно-исследовательских работах, пояснительных записок к опытно-конструкторским работам и другой конструкторской, технологической и проектной документации, находящейся в органах научно-технической информации, - дата их поступления в эти органы;
для нормативно-технической документации - дата ее регистрации в уполномоченном на это органе;
для материалов диссертаций и авторефератов диссертаций, изданных на правах рукописи, - дата их поступления в библиотеку;
для принятых на конкурс работ - дата их выкладки для ознакомления, подтвержденная документами, относящимися к проведению конкурса;
для визуально воспринимаемых источников информации (плакаты, модели, изделия и т.п.) - документально подтвержденная дата, с которой стало возможно их обозрение;
для экспонатов, помещенных на выставке, - документально подтвержденная дата начала их показа;
для устных докладов, лекций, выступлений - дата доклада, лекции, выступления, если они зафиксированы аппаратурой звуковой записи или стенографически в порядке, установленном действовавшими на указанную дату правилами проведения соответствующих мероприятий;
для сообщений по радио, телевидению, кино - дата такого сообщения, если оно зафиксировано на соответствующем носителе информации в установленном порядке, действовавшем на указанную дату;
для сведений о техническом средстве, ставших известными в результате его использования, - документально подтвержденная дата, с которой эти сведения стали общедоступными.
112. Область и объем поиска
1) В качестве характеристики области поиска (совокупность разделов науки и техники, информация по которым просматривается для установления уровня техники по данной заявке) используются индексы рубрик МПК.

Ізденiс саласын айқындау кезiнде тұтастай өнертабыс объектiсi және неғұрлым жақын баламасынан ерекшелейтiн оның функциональды дербес белгiлерi (осы Нұсқаулықтың 37-тармағының 2) тармақшасы) ескерiледi. Ізденiс саласын айқындау кезiнде сондай-ақ өнертабыс үшiн ортақ функциональды дербес белгiлер және егер оған қатысты ерекшелiк белгiлер функциональды дербес болып табылмаса, неғұрлым жақын баламасының белгiлерi ескерiледi. Мұндай белгiлер iзденiсi белгiлi объектiлерде, сондай-ақ осы объектiлер мен олардың бөлшектерi бағытына қатыссыз бөлiктерiне жүргiзiледi.
2) Қазпатент ақпараттық iзденiс жүргiзудi мыналарды қоса отырып, қамтамасыз етедi:
Қазпатенттiң ресми бюллетендерi;
Қазақстан Республикасы қорғау құжаттарына сипаттамалар;
Ресей Федерациясы Патент ведомствосының сондай-ақ бұрынғы КСРО патент ведомствосының ресми бюллетендерi;
бұрынғы КСРО және Ресей Федерациясының қорғау құжаттарына сипаттама;
АҚШ, Ұлыбритания, Германия, ФРГ, Франция, Жапония (орыс және ағылшын тiлдерiндегi рефераттар көлемiнде), Швейцарияның патенттiк құжаттарын (француз және немiс тiлдерiнде), сондай-ақ Еуропа патент ведомствосының, Еуразия патент ведомствосының және СМДҰ патенттiк құжаттары;
СМДҰ Халықаралық бюросы ретроспективамен бес жылдан кем емес уақытқа жариялаған тiзiм бойынша патенттiк емес әдебиеттер.
3) Осы Нұсқаулықтың 110-тармағының 2) тармақшасына сәйкес ақпараттық iзденiс жүргiзу кезiнде мәлiмделген өнертабыс жаңалығын тексеру мақсаты үшiн iзденiс көлемiне, олардың неғұрлым бұрынғы басымдығы жағдайында, Қазақстан Республикасында басқа тұлғалар берген барлық өнертабыстар мен пайдалы модельдерге (қайтарып алынғаннан басқа) өтiнiмдер және Қазақстан Республикасында патенттелген өнертабыстар мен пайдалы модельдер енгiзiледi.
4) Ізденiс барысында барлық белгiлерi iзденiс жүргiзiлiп отырған
өнертабысқа ұқсас сипатты белгiлер анықталған жағдайда да ақпараттық
iзденiс тоқтатылмайды және аяғына дейiн жүргiзiледi. Ізденiс барысында
анықталған баламалар техника деңгейi туралы неғұрлым толық және мазмұнды
ақпараттар шартынан және ақпараттарды қажетсiз қайталамаумен айқындалуға
тиiс.
113. Ақпараттық iзденiс туралы есеп және iзденiс нәтижелерiмен танысу
тәртiбi
1) Ізденiс туралы есепте мыналар көрсетiледi:
сол бойынша iзденiс жүргiзiлген өтiнiм нөмiрi;
Қазпатентке өтiнiм берiлген күнi;
мәлiмделген өнертабысты топтастыру кезiнде белгiленген ХПК индексi
(индекстерi), рубрикасы (рубрикалары);
iзденiс жүргiзiлген өнертабыстың атауы;
iзденiс саласын сипаттайтын ХПК индексi (индекстерi), рубрикасы
(рубрикалары);
ақпараттық iзденiс тақырыбына жататын құжаттарға, олардың нақты бөлiмдерiне сiлтеме түрiндегi библиографиялық мәлiметтер. Егер сiлтеме өнертабыс формуласының барлық тармақтарына қатысты болса, оған сәйкес нақты тармақ немесе формула тармағы көрсетiледi. Қазпатентке өтiнiм түскен күннен бұрын жарияланған құжаттар ерекше аталады, бiрақ егер өтiнiм бойынша неғұрлым ертедегi басымдығы сұралса, басымдық күнi кейiн аталады.
Ақпараттық iзденiс аяқталған күнi.

При определении области поиска учитываются объект изобретения в целом и его функционально самостоятельные признаки (подпункт 2) пункта 37 настоящей Инструкции), отличительные от наиболее близкого аналога.
При определении области поиска учитываются также функционально самостоятельные признаки, общие для изобретения и наиболее близкого аналога, если имеются относящиеся к ним отличительные признаки, не являющиеся функционально самостоятельными. Поиск этих признаков проводится как в известных объектах, так и в их частях безотносительно к назначению этих объектов и их частей.
2) Казпатент обеспечивает проведение информационного поиска в объеме, включающем:
официальные бюллетени Казпатента;
описания к охранным документам Республики Казахстан;
официальные бюллетени Патентного ведомства Российской Федерации, а также бывшего патентного ведомства СССР;
описания к охранным документам бывшего СССР и Российской Федерации;
патентную документацию США, Великобритании, Германии, ФРГ, Франции, Японии (в объеме рефератов на русском и английском языках), Швейцарии (на французском и немецком языках), а также патентную документацию Европейского патентного ведомства, Евразийского патентного ведомства и ВОИС;
непатентную литературу по списку, опубликованному Международным бюро ВОИС, с ретроспективой не менее пяти лет.
3) При проведении информационного поиска в объем поиска для целей проверки новизны заявленного изобретения включаются также, при условии их более раннего приоритета, все поданные в Республике Казахстан другими лицами заявки на изобретения и полезные модели (кроме отозванных) и запатентованные в Республике Казахстан изобретения и полезные модели.
4) Информационный поиск не прекращается и проводится до конца в полном объеме, даже если в процессе поиска обнаружено средство того же назначения, характеризующееся признаками, идентичными всем признакам изобретения, в отношении которого проводится поиск. Количество выявленных в процессе поиска аналогов должно определяться из условия наиболее полной и содержательной информации об уровне техники без явного повторения и ненужного дублирования информации.
113. Отчет об информационном поиске и порядок ознакомления с результатами поиска
1) В отчете о поиске указываются:
номер заявки, по которой проведен поиск;
дата подачи заявки в Казпатент;
индекс (индексы) рубрики (рубрик) МПК, установленный (установленные) при классифицировании заявленного изобретения;
название изобретения, в отношении которого проведен поиск;
индекс (индексы) рубрики (рубрик) МПК, характеризующий (характеризующие) область поиска;
приводимые в виде библиографических данных ссылки на документы, на их конкретные части, относящиеся к предмету информационного поиска. Если ссылка относится не ко всем пунктам формулы изобретения, указываются соответствующий ей конкретный пункт или пункты формулы. Особо отмечаются документы, опубликованные ранее даты поступления заявки в Казпатент, но позже даты приоритета, если по заявке испрашивается более ранний приоритет;
дата завершения информационного поиска.

2) Мәлiметтерi үшiншi тұлға танысуға болмайтын өтiнiм көшiрмелерiнен басқа, тиiстi ақысы төленген жағдайда iзденiс туралы есепте көрсетiлген құжаттардың көшiрмелерi берiледi.
3) Үшiншi тұлғаның өтiнiшi бойынша жүргiзiлген ақпараттық iзденiс туралы есеп көшiрмесiнiң бiр данасы одан тиiстi сұрау түскен жағдайда патент иеленушiге тегiн жiберiледi.
4) Өтінім бойынша жүргiзiлген ақпараттық iзденiс туралы есептің көшiрмесiн тиiстi ақысын төлеген жағдайда кез келген тұлғаның алуы мүмкін.
5) Өтiнiмшiге, патент иеленушiге немесе үшiншi тұлғаға жiберiлген ақпараттық iзденiс туралы есеп даналары немесе олардың көшiрмелерiнен осы Нұсқаулықтың 112-тармағының 3) тармақшасына сәйкес iзденiс көлемiне енгiзiлген өтiнiмдердiң библиографиялық мәлiметтерi алынады.
& 5. Алдын ала патент және патент беру
114. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк өнертабыстар тiзiлiмiне
тiркеу
Алдын ала патент беру туралы шешiм негiзiнде және тиiстi ақы төленгенiн растайтын құжат тапсырылған жағдайда өнертабысқа алдын ала патент оған тиiстi нөмiр берiлумен қатар Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк өнертабыстар тiзiлiмiне (бұдан әрi - Мемтiзiлiм) тiркеледi.
Өтiнiм мәнi жөнiндегi сараптама жүргiзiлгеннен кейiн патент беру туралы шешiм шығып және тиiстi ақы төленгенiн растайтын құжат тапсырылған кезде патент Мемтiзiлiмде алдын ала патентке берiлген нөмiрмен тiркеледi.
Мемтiзiлiмде алдын ала патент және патент берiлгеннен кейiнгi құқықтық мәртебесiнiң барлық өзгерiстерi тiркеледi.
Ақысын төлеген жағдайда кез келген тұлға Мемтiзiлiмдегi алдын ала патент немесе патент жөнiндегi мәлiметтер алуына болады.
115. Алдын ала патент және оларды берудiң тәртiбi
1) Мемтiзiмге енгiзiлген мәлiметтер негiзiнде Қазпатент алдын ала патент немесе патент (қорғау құжатын) бередi.
Қорғау құжаты мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде толтырылады.
Қорғау құжатында:
қорғау құжатының нөмiрi;
өнертабыстың атауы;
патентиеленушi - жеке тұлғаның тегi, есiмi және әкесiнiң аты (егер бар болса) және заңды тұлғаның толық атауы, СМДҰ СТ.3 стандарты бойынша шетелдiк патент иеленушiнiң тұратын елiнiң шарттаңбасы немесе тұратын жері;
авторы (авторлары) - тегi, есiмi және әкесiнің аты (егер ол болса), СМДҰ СТ.3 стандарты бойынша шетелдiк автордың тұратын елiнiң шарттаңбасы;
Қазпатентке өтiнiм берген күнi және тiркеу нөмiрi;
егер өтiнiм берiлген күннен басқаша болса, басымдығы көрсетiледi.
Қорғау құжаты алдын ала патент немесе патент туралы мәлiметтер Қазпатенттiң ресми бюллетенiнде жарияланумен бiр мезгiлде берiледi.

2) Копии документов, указанных в отчете о поиске, за исключением копий заявок, сведения о которых недоступны для ознакомления третьим лицам, предоставляются при условии соответствующей оплаты.
3) Один экземпляр копии отчета об информационном поиске, проведенном по ходатайству третьего лица, направляется патентообладателю бесплатно в случае поступления от него соответствующего запроса.
4) Любое лицо может получить копию отчета о проведенном по заявке информационном поиске при условии соответствующей оплаты.
5) Из направляемых заявителю, патентообладателю или третьему лицу экземпляров отчета об информационном поиске или его копии изымаются библиографические данные заявок, включенных в объем поиска в соответствии с подпунктом 3) пункта 112 настоящей Инструкции.
Параграф 5. Выдача предварительного патента и патента
114. Регистрация в Государственном реестре изобретений Республики
Казахстан
На основании решения о выдаче предварительного патента и при представлении документа, подтверждающего соответствующую оплату, предварительный патент на изобретение регистрируется в Государственном реестре изобретений Республики Казахстан (далее - Госреестр) с присвоением ему соответствующего номера.
После проведения экспертизы заявки по существу в случае вынесения решения о выдаче патента и при представлении документа, подтверждающего соответствующую оплату, патент регистрируется в Госреестре под тем же номером, что и предварительный патент.
В Госреестре регистрируются все изменения правового статуса предварительного патента и патента после их выдачи.
При условии оплаты любое лицо может получить по предварительному патенту или патенту сведения, содержащиеся в Госреестре.
115. Предварительный патент и патент и порядок их выдачи
1) На основании внесенных в Госреестр данных Казпатент выдает предварительный патент или патент (охранный документ).
Охранный документ заполняется на государственном и русском языках.
В охранном документе указываются:
номер охранного документа;
наименование изобретения;
патентообладатель - фамилия, имя и отчество (если оно имеется) физического лица и полное наименование юридического лица, код страны местожительства или местонахождения иностранного патентообладателя по стандарту ВОИС SТ.3;
автор (авторы) - фамилия, имя и отчество (если оно имеется), код страны местожительства иностранного автора по стандарту ВОИС SТ.3;
регистрационный номер и дата подачи заявки в Казпатент;
приоритет, если он отличается от даты подачи заявки.
Охранный документ выдается одновременно с публикацией в официальном бюллетене Казпатента сведений о предварительном патенте или патенте.

2) Аттарына қорғау құжаты сұралатын бiрнеше тұлға болған жағдайда бiр қорғау құжаты берiледi.
Патентиеленушi болып табылмайтын өнертабыс авторына оның авторлығын растайтын ресми куәлiк берiледi.
3) Қорғау құжаты мен авторлар куәлiктерi оған жеке тапсырылады немесе патентиеленушiнiң мекен-жайына тапсырыстық пошта сәлемдемесiмен жiберiледi (тек ұлттық патентиеленушiлер және үкiметаралық келiсiмдерге сәйкес оларға теңелетiндер үшiн).
Патентиеленушiге қорғау құжатын тапсыру кезiнде жеке тұлғадан жеке басының куәлiгi немесе қорғау құжатын алу үшiн заңды тұлғаның сенiмхаты талап етiледi. Қорғау құжаттары және шетелдiк патентиеленушiлерiнiң оларға жеке куәлiктерi Қазпатентте тiркелген патенттiк сенiмдi өкiлге тапсырылады.
Егер алдын ала патент және патент беру туралы арызды Қазақстан Республикасы аумағында тұратын немесе жүрген бiрнеше тұлға берсе, онда қорғау құжаты және авторлар куәлiгi алғашқы көрсетiлген патентиеленушiсiне тапсырылады немесе жiберiледi.
Егер алдын ала патент және патент беру туралы арызды Қазақстан Республикасы аумағында бәрi бiрдей тұрмайтын немесе жүрмеген бiрнеше тұлға берсе, онда қорғау құжаты және авторлар куәлiгi алғашқы көрсетiлген ұлттық патентиеленушiге тапсырылады немесе жiберiледi.
116. Алдын ала патент және патент беру туралы мәлiметтер жарияланымы
1) Өнертабысқа алдын ала патент туралы мәлiметтер жарияланымы ол Мемтiзiлiмде тiркелген жағдайда ғана жүргiзiледi.
Заңның 26-бабының 1-тармағына сәйкес алдын ала патент беру туралы мәлiметтер өтiнiм берiлген күннен бастап он сегiз ай өткен соң жарияланады. ИЗ-ПМ-1 нысанында тапсырылған (осы Нұсқаулыққа 6 қосымша) өтiнiмшiнiң өтiнiшi бойынша алдын ала патент беру туралы мәлiметтер көрсетiлген мерзiмнен бұрын да жариялануы мүмкiн.
Өнертабысқа алдын ала патент беру туралы мәлiметтер жарияланымы кезiнде Қазпатент "Өнеркәсiп меншiгi - Промышленная собственность" ресми бюллетенiнiң "Өнертабыстар - Изобретения" бөлiмiнде мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде келесi мәлiметтердi жариялайды:
өнертабысқа алдын ала патенттiң нөмiрi;
ХПК индексi (индекстерi) рубрикасы (рубрикалары);
сол бойынша алдын ала патент берiлген өтiнiм беру нөмiрi және күні;
өтiнiмнiң Қазпатентке түскен күнiнен гөрi басымдық күнi бұрынырақта екендiгi өтiнiм бойынша анықталса, соның негiзiнде өнертабыс басымдығы белгiленген бiрiншi өтiнiм (оған қосымша материалдар түскен күн) берiлген нөмiрi, берiлген күнi және СМДҰ СТ.3 стандартына сәйкес елдiң шарттаңбасы;
егер осы ретте аталудан бас тартпаған жағдайда автордың (авторлардың) есiмi;
патентиеленушiнiң есiмi немесе атауы;
өнертабыс авторының (авторларының) және СМДҰ СТ.3 стандартына сәйкес патентиеленушiнiң) тұратын елiнiң шарттаңбасы (шарттаңбалары);
өнертабыстың атауы.

2) При наличии нескольких лиц, на имя которых испрашивается охранный документ, выдается один охранный документ.
Автору изобретения, не являющемуся патентообладателем, выдается официальное удостоверение, подтверждающее его авторство.
3) Охранный документ и удостоверения авторов к нему вручаются лично или направляются заказным почтовым отправлением в адрес патентообладателя (только для национальных патентообладателей и приравненных к ним лиц в соответствии с межправительственными соглашениями).
При вручении патентообладателю охранного документа требуется удостоверение личности для физического лица или доверенность от юридического лица на получение охранного документа. Охранные документы и удостоверения авторов к ним иностранных патентообладателей вручаются патентному поверенному, зарегистрированному в Казпатенте.
Если заявление о выдаче предварительного патента и патента подано совместно несколькими лицами, проживающими или находящимися на территории Республики Казахстан, то охранный документ и удостоверения авторов вручаются или направляются патентообладателю, указанному первым.
Если заявление о выдаче предварительного патента и патента подано совместно несколькими лицами, из которых не все проживают или находятся на территории Республики Казахстан, то охранный документ и удостоверения авторов вручаются или направляются национальному патентообладателю, указанному первым.
116. Публикация сведений о выдаче предварительного патента и патента
1) Публикация сведений о предварительном патенте на изобретение производится при условии регистрации его в Госреестре.
Сведения о выдаче предварительного патента на изобретение в соответствии с пунктом 1 статьи 26 Закона публикуются по истечении восемнадцати месяцев с даты подачи заявки. По ходатайству заявителя, представленного по форме ИЗ-ПМ-1 (приложение 6 к настоящей Инструкции), сведения о выдаче предварительного патента могут быть опубликованы ранее указанного срока.
При публикации сведений о выдаче предварительного патента на изобретение Казпатент публикует в официальном бюллетене "Онеркэсiп Меншiгi - Промышленная собственность" в разделе "Онертабыстар - Изобретения" на государственном и русском языках следующие сведения:
номер предварительного патента на изобретение;
индекс (индексы) рубрики (рубрик) МПК;
номер и дату подачи заявки, по которой выдан предварительный патент;
номер, дату подачи и код в соответствии со стандартом ВОИС ST.3 страны подачи первой заявки (дату поступления дополнительных материалов по ней), на основании которой (которых) установлен приоритет изобретения, если по заявке установлена более ранняя дата приоритета, чем дата поступления заявки в Казпатент;
имя автора (авторов), если последний (последние) не отказался быть упомянутым в качестве такового (таковых);
имя или наименование патентообладателя;
код (коды) страны местожительства автора (авторов) изобретения и местожительства (местонахождения) патентообладателя в соответствии со стандартом ВОИС ST.3;
название изобретения.

2) өнертабысқа патент туралы мәлiметтер жарияланымы Заңның 26-бабының 2-тармағына сәйкес оны Мемтiзiлiмде тiркеген күннен бастап екi ай iшiнде жүргiзiледi.
Өнертабысқа патент беру туралы мәлiметтер жарияланымы кезiнде Қазпатент "Өнеркәсiп меншiгi - Промышленная собственность" ресми бюллетенiнiң "Өнертабыстар - Изобретения" бөлiмiнде мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде келесi мәлiметтердi жариялайды:
өнертабысқа патент нөмiрi;
ХПК индексi (индекстерi) рубрикасы (рубрикалары);
өтiнiмнiң сол бойынша патент берiлген нөмiрi және берген күнi;
нөмiрi, берiлген күнi және ДЗМҰ СТ.3 стандартына сәйкес бiрiншi өтiнiм берiлген елдiң шарттаңбасы (сол бойынша қосымша материалдар түскен күнi), егер өтiнiм бойынша Қазпатентке өтiнiм түскен күннен басымдығы неғұрлым ерте белгiленсе, өнертабыс басымдығы белгiленген күні;
егер осылай аталудан бас тартпаған жағдайда авторының (авторларының) есiмi;
патентиеленушiнiң есiмi немесе атауы;
өнертабыс авторы (авторлары) тұратын елдiң шарттаңбасы (шарттаңбалары) және ДЗМҰ СТ.3 стандартына сәйкес патентиеленушiнiң тұратын орны;
өнертабыс атауы;
өнертабыс формуласы;
қажеттiгi бар болғанда және оны келтiрудiң техникалық мүмкiндiгi болса сызба (графикалық материал).
3) Жарияланған мәлiметтерде автор ретiнде аталудан бас тарту егер ол жарияланымға техникалық даярлықтар аяқталғанға дейiн түскен жағдайда ескерiледi. Аталған бас тартуды осы мерзiм iшiнде автордың қайтарып алуы да мүмкiн.
4) Қазпатент "Өнеркәсiп меншiгi - Промышленная собственность" ресми бюллетенiнiң "Хабарлама - Извещения" бөлiмiнде берiлген қорғау құжаттарының құқықтық мәртебесiндегi өзгертулер туралы мәлiметтердi мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жариялайды.
117. Өтiнiм материалдарымен жарияланымнан кейiн танысу
Алдын ала патент беру туралы мәлiметтер жарияланымынан кейiн Қазпатент Заңның 26-бабының 5-тармағына сәйкес өтiнiм құжаттарын (сипаттама, формула, сызбалар, егер ол болса, реферат), сондай-ақ егер оларды өтiнiмшi белгiленген тәртiппен тапсырған жағдайда осы құжаттарды түзейтiн, нақтылайтын және өзгертетiн қосымша материалдарды тиiстi ақысын төлеген жағдайда кез келген тұлғаға танысу үшiн ұсынады.
Мүдделi тұлғалардың жазбаша өтiнiшi бойынша және тиiстi ақысын төлеген жағдайда өтiнiм материалдарының көшiрмесi берiлуi мүмкiн.
& 6. Алдын ала патент және патентке өзгертулер енгiзу
118. Авторлар құрамына өзгерiстер енгiзу
1) Авторлар құрамына өзгерiстер енгiзу деп қорғау құжатында көрсетiлген құрамға автор енгiзу немесе шығаруды атайды.

2) Публикация сведений о патенте на изобретение производится в течение двух месяцев с даты регистрации его в Госреестре в соответствии с пунктом 2 статьи 26 Закона.
При публикации сведений о выдаче патента на изобретение Казпатент публикует в официальном бюллетене "Онеркэсiп Меншiгi - Промышленная собственность" в разделе "Онертабыстар - Изобретения" на государственном и русском языках следующие сведения:
номер патента на изобретение;
индекс (индексы) рубрики (рубрик) МПК;
номер и дату подачи заявки, по которой выдан патент;
номер, дату подачи и код в соответствии со стандартом ВОИС SТ.3 страны подачи первой заявки (дату поступления дополнительных материалов по ней), на основании которой (которых) установлен приоритет изобретения, если по заявке установлена более ранняя дата приоритета, чем дата поступления заявки в Казпатент;
имя автора (авторов), если последний (последние) не отказался быть упомянутым в качестве такового (таковых);
имя или наименование патентообладателя;
код (коды) страны местожительства автора (авторов) изобретения и местожительства (местонахождения) патентообладателя в соответствии со стандартом ВОИС SТ.3;
название изобретения;
формулу изобретения;
чертеж (графический материал) при наличии необходимости и технической возможности его приведения.
3) Отказ автора быть упомянутым в качестве такового в публикуемых сведениях учитывается при публикации этих сведений, если он поступил до завершения технической подготовки к публикации. Указанный отказ может быть отозван автором в этот же срок.
4) Казпатент публикует в официальном бюллетене "Онеркэсiп Меншiгi - Промышленная собственность" в разделе "Хабарлама - Извещения" на государственном и русском языках сведения об изменении в правовом статусе выданных охранных документов.
117. Ознакомление с материалами заявки после публикации
После публикации сведений о выдаче предварительного патента Казпатент в соответствии с пунктом 5 статьи 26 Закона предоставляет документы заявки (описание, формулу, чертежи, если они имеются, реферат), а также дополнительные материалы, исправляющие, уточняющие и изменяющие эти документы, если они представлены заявителем в установленном порядке, для ознакомления любым лицам при условии соответствующей оплаты.
По письменному ходатайству заинтересованных лиц и при условии соответствующей оплаты могут быть предоставлены копии материалов заявки.
Параграф 6. Внесение изменений в предварительный патент и патент
118. Внесение изменений в состав авторов
1) Под изменением состава авторов понимается включение в состав или исключение из состава автора, указанного в охранном документе.

2) Авторлар құрамына өзгерiстер енгізу қорғау құжатының нөмiрiн, енгiзiлетiн немесе шығарылатын автордың тегi, есiмi (және бар болса, әкесiнiң аты), тұратын мекен-жайы көрсетiлiп, авторлар құрамына тиістi өзгерiстер енгiзу туралы еркiн нысанда өтiнiш беру жолымен жүргiзiледі. Өтiнiшке осы Нұсқаулықтың 18-тармағында белгiленген тәртiппен патентиеленушi (патентиеленушiлер) қол қояды, және авторды құрамнан шығарған жағдайда - шығарылған автор (тек ұлттық авторлар және үкiметаралық келiсiмдерге сәйкес соларға теңестiрiлген авторлар үшiн) қолын қойып, ол нотариалды расталуға тиiс. Шығарылған автордың келiсiмi қорғау құжатының нөмiрi көрсетiле отырып, арнаулы хатпен ресiмделуi мүмкiн.
3) Авторлар құрамына өзгерiстер енгiзу кезiнде осы Нұсқаулықтың 63-тармағының 4) және 5) тармақшаларындағы ережелер қолданылады.
4) Өтiнiшке өзгерту енгiзуге ақы төленгенiн растайтын құжат тiркеледi.
5) Өзгерiстер енгiзу туралы құжаттарды қарау кезiнде осы Нұсқаулықтың 63-тармағының 7) тармақшасындағы ережелер қолданылады.
119. Патентиеленушiлер құрамына өзгерiстер енгiзу
1) Патентиеленушiлер құрамына өзгерiстер енгiзу деп қорғау құжатында көрсетiлген патентиеленушілер құрамына қосымша адамдар енгiзу немесе шығару жолымен патентиеленушiлер құрамын iшiнара өзгертудi атайды.
2) Патентиеленушiлер құрамына өзгерiстер енгiзу қорғау құжатының нөмiрiн, енгiзiлгелi отырған патентиеленушiнiң тегi, аты (егер ол болса, әкесiнiң аты) немесе толық ресми атауы, сондай-ақ тұратын жерiнiң мекен-жайы немесе жүрген жерi көрсетiлген еркiн нысанда патентиеленушiлер құрамына енгізуге тиiстi өзгерiстер енгізу туралы өтiнiш беру жолымен жүргiзiледi. Өтiнiшке осы Нұсқаулықтың 18-тармағында белгiленген тәртiппен патентиеленушi (патентиеленушiлер) қолын қояды, және патентиеленушiлер құрамынан шығарылған жағдайда шығарылған патентиеленушi қол қояды. Шығарылған патентиеленушiнiң - жеке тұлғаның қолы нотариалды расталуға тиiс (тек ұлттық патентиеленушiлер және үкiметаралық келiсiмдерге сәйкес соларға теңестiрiлген тұлғалар үшiн).
Шығарылған патентиеленушiнiң келiсiмi қорғау құжатының нөмiрi көрсетiле отырып, жеке хатпен ресiмделуi мүмкiн.
3) Патентиеленушiлер құрамына өзгерiстер енгiзу кезiнде осы Нұсқаулықтың 64-тармағының 4)-8) тармақшаларындағы ережелер қолданылады.
4) Өтiнiшке өзгерiстер енгiзуге тиiстi ақы төленгенiн растайтын құжат тiркеледi.

2) Изменения в состав авторов вносятся путем подачи ходатайства о внесении соответствующих изменений в состав авторов в произвольной форме с указанием номера охранного документа, фамилии, имени (и отчества, если оно имеется), адреса местожительства включаемого или исключаемого автора. Ходатайство должно быть подписано патентообладателем (патентообладателями) в порядке, установленном пунктом 18 настоящей Инструкции, и в случае исключения из состава авторов - и исключаемым автором (только для национальных авторов и приравненных к ним авторов в соответствии с межправительственными соглашениями), подпись которого должна быть нотариально заверена. Согласие исключаемого автора может быть оформлено отдельным письмом с указанием номера охранного документа.
3) При внесении изменений в состав авторов применяются положения, содержащиеся в подпунктах 4) и 5) пункта 63 настоящей Инструкции.
4) К ходатайству прилагается документ, подтверждающий оплату внесения изменений.
5) При рассмотрении документов о внесении изменений применяются положения, содержащиеся в подпункте 7) пункта 63 настоящей Инструкции.
119. Внесение изменений в состав патентообладателей
1) Под изменением состава патентообладателей понимается частичное изменение состава патентообладателей путем включения дополнительного лица в состав или исключения лица из состава патентообладателей, указанных в охранном документе.
2) Изменения в состав патентообладателей вносятся путем подачи ходатайства о внесении соответствующих изменений в состав патентообладателей в произвольной форме с указанием номера охранного документа, фамилии, имени (и отчества, если оно имеется) или полного официального наименования, а также адреса местожительства или местонахождения включаемого патентообладателя. Ходатайство должно быть подписано патентообладателем (патентообладателями) в порядке, установленном пунктом 18 настоящей Инструкции, и в случае исключения из состава патентообладателей - и исключаемым патентообладателем. Подпись исключаемого патентообладателя - физического лица должна быть нотариально заверена (только для национальных патентообладателей и приравненных к ним лиц в соответствии с межправительственными соглашениями).
Согласие исключаемого патентообладателя может быть оформлено отдельным письмом с указанием номера охранного документа.
3) При внесении изменений в состав патентообладателей применяются положения, содержащиеся в подпунктах 4)-8) пункта 64 настоящей Инструкции.
4) К ходатайству прилагается документ, подтверждающий оплату внесения изменений.

5) Өзгерiстер енгiзу туралы құжаттарды қарау кезiнде осы Нұсқаулықтың 64-тармағының 10) тармақшасындағы ережелер қолданылады.
120. Алдын ала патент және патент әрекетi мерзiмiн ұзарту
1) Заңның 5-бабының 3-тармағына сәйкес патентиеленушi өнертабысқа алдын ала патент және патент әрекетi мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiш жасауы мүмкiн. Өтiнiш ИЗ-6 немесе ИЗ-7 (Нұсқаулықтың 7 немесе 8 қосымшаларына сәйкес) тиісті нысаны бойынша берiледi. Өтiнiш алдын ала патент немесе патент әрекеттерi мерзiмi өткенге дейiн және оны күшiнде ұстап тұрған жағдайда берiлуi мүмкiн. Өтiнiш беру мерзiмi себептi жағдайлар болған жағдайда ұзартылуы мүмкiн, бiрақ ол алты айдан аспауға тиiс.
2) Өнертабысқа патент әрекетiнiң мерзiмi оған негiз болған жағдайда
ұзартылуы мүмкiн, соған сәйкес осы өнертабысты пайдалануға құзыреттi
органның рұқсаты талап етiледi.
3) Өтiнiшке алдын ала патент немесе патент әрекетiн ұзарту туралы
мәлiметтер жарияланымы ақысы төленгенiн және ұзартылған жылда күшiн
сақтауды қолдайтын ақысы төленгенiн растайтын құжаттар тiркеледi.
5-тарау. ПАЙДАЛЫ МОДЕЛЬГЕ ПАТЕНТ БЕРУГЕ ӨТIНIМ
ТОЛТЫРУ ЖӘНЕ БЕРУ
&1. Өтiнiм беру
121. Өтiнiм беру және патент алуға құқықты тұлғалар
Пайдалы модельге өтiнiм беру (бұдан әрi - өтiнiм) және патент алуға Патент заңының 10-бабының 1-тармағына сәйкес (бұдан әрi - Заң) пайдалы модельдiң авторы, жұмыс берушi, олардың құқықтық мирасқоры немесе өзара келiсiмi бар жағдайларда аталған бiрлескен тұлғалар (бұдан әрi - өтiнiмшi) құқылы болады.
Пайдалы модельдiң авторы - шығармашылық еңбегiмен жасалған жеке тұлға өтiнiм беруге және патент алуға төменде аталған жағдайларда:
егер пайдалы модель қызметтiк болып табылмаса;
егер пайдалы модель қызметтiк болып табылмаса, бiрақ автор мен жұмыс берушi арасындағы шарт бойынша патент алуға автордың құқығы қарастырылса немесе егер қызметтiк модельдi жасағаны туралы оның авторы хабарлаған күннен бастап төрт ай iшiнде жұмыс берушi Қазпатентке өтiнiм бермесе,
өтiнiм беру құқығын басқа тұлғаға бермесе және пайдалы модельдi құпия
сақтау туралы авторына хабарламаса, құқылы болады.
Өтiнiм беруге құқығын растауға қандай да болмасын құжат талап
етiлмейдi.

5) При рассмотрении документов о внесении изменений применяются положения, содержащиеся в подпункте 10) пункта 64 настоящей Инструкции.
120. Продление срока действия предварительного патента и патента, восстановление действия патента
1) В соответствии с пунктом 3 статьи 5 Закона патентообладатель может ходатайствовать о продлении срока действия предварительного патента и патента на изобретение. Ходатайство представляется по соответствующей форме ИЗ-5 или ИЗ-6 (соответственно, приложения 7 или 8 к настоящей Инструкции). Ходатайство может быть подано в течение последнего года действия предварительного патента или патента и при условии поддержания его в силе. Срок подачи ходатайства может быть продлен при наличии уважительных причин, но не более чем на шесть месяцев.
2) Срок действия патента на изобретение может быть продлен при наличии основания, в соответствии с которым требуется разрешение компетентного органа на использование данного изобретения.
3) К ходатайству прилагается документ, подтверждающий соответствующую оплату.
4) В соответствии с пунктом 1 статьи 31 Закона патентообладатель может ходатайствовать о восстановлении действия патента, прекращенного в связи с неоплатой в установленный срок поддержания патента в силе. Ходатайство представляется по форме ИЗ-7 (приложение 9 к настоящей Инструкции) и может быть подано в течение трех лет с даты истечения срока оплаты поддержания патента в силе.
5) К ходатайству прилагается документ, подтверждающий соответствующую оплату.
Глава 5. Составление и подача заявки на выдачу патента на
полезную модель
Параграф 1. Подача заявки
121. Лица, имеющие право на подачу заявки и получение патента
Право на подачу заявки на полезную модель (далее - заявка) и получение патента в соответствии с пунктом 1 статьи 10 Патентного закона (далее - Закон) имеют автор полезной модели, работодатель, их правопреемник или совместно перечисленные лица при условии согласия между ними (далее - заявитель).
Автор полезной модели - физическое лицо, творческим трудом которого она создана, имеет право на подачу заявки и получение патента в следующих случаях:
если полезная модель не является служебной;
если полезная модель является служебной, но договором между автором и работодателем предусмотрено право автора на получение патента или если работодатель в течение четырех месяцев с даты уведомления его автором о созданной служебной полезной модели не подаст заявку в Казпатент, не переуступит право на подачу заявки другому лицу и не сообщит автору о сохранении полезной модели в тайне.
Подтверждения права на подачу заявки каким-либо документом не требуется.

122. Беру процедурасы
Өтiнiм Заңның 16-бабының 1-тармағына сәйкес Қазпатентке тiкелей
немесе пошта арқылы жiберiледi.
123. Патенттiк сенiмдi өкiл арқылы өтiнiм беру
Өтiнiмдi өтiнiмшiнiң өзi тiкелей не Қазпатентте тiркелген патенттiк
сенiмдi өкiл арқылы беруi мүмкiн.
Заңның 36-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын жеке тұлғалар немесе заңды тұлғалар өтiнiм жөнiндегi iс жүргiзу және патент алуға байланысты iстердi, егер Қазақстан Республикасы қатысатын халықаралық келiсiмдерде өзгедей тәртiп қарастырылмаса, тек Қазпатентте тiркелген сенiмдi өкiлдерi арқылы жүргiзедi.
Өтiнiм бойынша аталған адамдармен қатар өтінімшi ретiнде Қазақстан Республикасында тұратын жеке тұлға, Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы болып табылса, хат-хабар жүргiзу үшiн Қазақстан Республикасы шегiндегi мекен-жайы көрсетiлген жағдайларда патент алу жөнiндегi iс патенттiк сенiмдi өкiл арқылы жүргiзiлуi мүмкiн.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, бiрақ уақытша одан тыс жерде жүрген жеке тұлғалар өтiнiм жөнiндегi iс жүргiзу және патент алуға байланысты iстердi Қазақстан Республикасы шегiндегi хат-хабар жазысуға арналған мекен-жайы көрсетiлген жағдайда патенттiк сенiмдi өкiлсiз жүргiзуi мүмкiн.
&2. Пайдалы модельге өтiнiм
124. Пайдалы модель
Заңның 7-бабының 1-тармағына сәйкес пайдалы модельдерге өндiрiс
құралдары мен тұтыну заттарын, сондай-ақ олардың құрамдас бөлiктерiн
(құрылғы) құрылымдық орындау жатады.
Пайдалы модельдердi сипаттауға, атап айтқанда, келесi белгiлер
пайдаланады:
құрылымдық элементтiң (элементтердiң) бары;
элементтер арасындағы байланыстың бары;
элементтердiң өзара орналасуы;
элементтiң (элементтердiң) немесе құрылғының тұтастай орындалу
нысаны, атап айтқанда, геометриялық нысаны;
элементтiң (элементтердiң) өлшемдерi және басқа да сипаттары мен
олардың өзара байланыстары;
элемент (элементтер) немесе тұтастай құрылғы орындалған материал;
элемент функциясын атқаратын орта.
125. Пайдалы модель ретiнде танылмайтын ұсыныстар
Заңның 7-бабының 3-тармағына сәйкес пайдалы модельдер ретiнде
қорғалмайтындар:
тәсiлдер, заттар, микроорганизм тектерi, өсiмдiктер мен жануарлар
жасушалары, оларды жаңа бағытта қолдану;
жаңалықтар, ғылыми теориялар мен математикалық әдiстер;
шаруашылықты ұйымдастыру басқару әдiстерi;
шартты белгiлер, кестелер, ережелер;
ақыл-ой операцияларын атқару ережелерi мен әдiстерi;
есептеу машиналарына арналған бағдарламалар және алгоритмдердiң өзi;
құрылыстар, ғимараттар, аумақтарды жоспарлаудың жобалары мен
тәсiмдерi;
бұйымның тек сыртқы түрiне қатысты ұсыныстар;
қоғамдық мүдделерге, iзгiлiк пен адамгершiлiк принциптерiне қайшы
келетiн ұсыныстар.

122. Процедура подачи
Заявка в соответствии с пунктом 1 статьи 16 Закона подается в Казпатент непосредственно или направляется по почте.
123. Подача заявки через патентного поверенного
Заявка может быть подана заявителем непосредственно либо через патентного поверенного, зарегистрированного в Казпатенте.
В соответствии с пунктом 2 статьи 36 Закона физические лица, проживающие за пределами Республики Казахстан, или иностранные юридические лица ведут дела, связанные с делопроизводством по заявке и получением патента, только через патентных поверенных, зарегистрированных в Казпатенте, если иной порядок не установлен международным соглашением с участием Республики Казахстан.
Если наряду с указанными лицами заявителем по заявке является физическое лицо, проживающее в Республике Казахстан, юридическое лицо Республики Казахстан, возможно ведение дел по получению патента не через патентного поверенного при условии, что для переписки указан адрес в пределах Республики Казахстан.
Физические лица, постоянно проживающие в Республике Казахстан, но временно находящиеся за ее пределами, могут вести дела, связанные с делопроизводством по заявке и получением патента, без патентного поверенного при указании адреса для переписки в пределах Республики Казахстан.
Параграф 2. Заявка на полезную модель
124. Полезная модель
К полезным моделям в соответствии с пунктом 1 статьи 7 Закона относится конструктивное выполнение средств производства и предметов потребления, а также их составных частей (устройство).
Для характеристики полезных моделей используются, в частности, следующие признаки:
наличие конструктивного (конструктивных) элемента (элементов);
наличие связи между элементами;
взаимное расположение элементов;
форма выполнения элемента (элементов) или устройства в целом, в частности, геометрическая форма;
форма выполнения связи между элементами;
параметры и другие характеристики элемента (элементов) и их взаимосвязь;
материал, из которого выполнен элемент (элементы) или устройство в целом;
среда, выполняющая функцию элемента.
125. Предложения, не признаваемые полезными моделями
В соответствии с пунктом 3 статьи 7 Закона в качестве полезных моделей не охраняются:
способы, вещества, штаммы микроорганизмов, клеток растений и животных, их применение по новому назначению;
открытия, научные теории и математические методы;
методы организации и управления хозяйством;
условные обозначения, расписания, правила;
правила и методы выполнения умственных операций;
программы для вычислительных машин и алгоритмы как таковые;
проекты и схемы планировки сооружений, зданий, территорий;
предложения, касающиеся лишь внешнего вида изделий;
предложения, противоречащие общественным интересам, принципам гуманности и морали.

126. Пайдалы модельдiң бiрлiгi талабы
Заңның 18-бабының 1-тармағына сәйкес өтiнiм бiр модельге не өзара
байланыстылығы соншалықты өнертабыстық бiрлiк ой жемiсiн құрайтын пайдалы
модельдер тобына жатуы мүмкiн.
Егер:
пайдалы модель формуласында бiр пайдалы модель сипатталса;
пайдалы модельдер формуласында пайдалы модельдер тобы сипатталса;
бiрi екiншiсiн даярлау үшiн арналса (мысалы, құрылғы және оны
даярлауға арналған құрылғы);
бiрi басқасының пайдалануы үшiн немесе басқасын (мысалы, құрылғы
және оның құрамдас бөлiгi);
бiр бағытты, бiр және сол техникалық нәтиженi қамтамасыз ететiн
(нұсқалары) болса, бiрлiк талаптары сақталған болып танылады.
127. Өтiнiм құрамы
Заңның 18-бабының 2-тармағына сәйкес өтiнiмде:
пайдалы модель авторлары және олардың аттарына патент сұралып отырған
тұлғалар, сондай-ақ олардың тұратын немесе жүрген жерлерi көрсетiлген
патент беру туралы арыз;
пайдалы модельдi жүзеге асыруға жеткiлiктi, оны толығынан ашатын
сипаттамасы;
оның мәнiн ашатын және толығынан сипаттамаға негiзделген пайдалы
модельдiң формуласы;
сызбалар;
реферат;
iс жүргiзу өкiл арқылы жүргiзiлген жағдайда сенiмхат, болуға тиiс.
128. Өтiнiмге тiркелетiн құжаттар
1) Өтiнiмге белгiленген мөлшерде өтiнiм беру ақысы төленгенiн растайтын құжат тiркеледi. Белгiленгеннен аз мөлшерде ақы төленген жағдайда ақы төленгенiн растайтын құжаттан басқа оның мөлшерiн азайтуға негiзiн растайтын құжат тапсырылады. Аталған құжаттар өтiнiммен бiрге немесе өтiнiм түскен күннен бастап екi ай iшiнде тапсырылуы мүмкiн. Тиiстi ақы төленген жағдайда бұл мерзiм ұзартылуы мүмкiн, бiрақ екi айдан аспауы керек.
2) Заңның 20-бабының 2-тармағына сәйкес өтiнiмге конвенциялық басымдығы сұралған бiрiншi өтiнiмнiң көшiрмесi тiркеледi, ол Қазпатентке конвенциялық өтiнiм түскен күннен бастап алты айдан кешiктiрiлмей тапсырылады. Егер өтiнiм бiрнешеу болса, осы өтiнiмдердiң барлығының көшiрмелерi тiркеледi.
Конвенциялық өтінімдi басқа өтiнiмшi берген жағдайда басымдық құқығын пайдалануға бiрiншi өтiнiм берген өтiнiмшінің рұқсаты тiркеледi.
Бiрiншi өтiнiм берiлген күннен бастап он екi ай өткеннен кейiн, бiрақ он екi ай өткен соң екi айдан кешiктiрiлмей түскен өтiнiм бойынша конвенциялық басымдығы сұралғанда өтінімге көрсетiлген он екi айлық мерзiмде өтiнiм беруге кедергi болған өтiнiмшiге қатысы жоқ жағдай көрсетiлген құжат және егер олар Қазпатентке мәлiм деп болжауға негiз жоқ болса, осы жағдайлардың болғанын растайтын құжат тiркеледi.
Конвенциялық басымдығын белгiлеу туралы өтiнiш өтiнiм беру кезiнде (патент беру туралы арыз тиiстi бағанда келтiрiледi) немесе өтiнiм Қазпатентке түскен күннен бастап екi ай мерзiм iшiнде тапсырылуы мүмкiн.

126. Требование единства полезной модели
Заявка в соответствии с пунктом 1 статьи 18 Закона должна относиться к одной полезной модели либо к группе полезных моделей, связанных между собой настолько, что они образуют единый изобретательский замысел.
Требование единства признается соблюденным, если:
в формуле полезной модели охарактеризована одна полезная модель;
в формуле полезной модели охарактеризована группа полезных моделей:
одна из которых предназначена для изготовления другой (например, устройство и устройство для его изготовления);
одна из которых предназначена для использования другой или в другой (например, устройство и его составная часть);
одинакового назначения, обеспечивающих получение одного и того же технического результата (варианты).
127. Состав заявки
В соответствии с пунктом 2 статьи 18 Закона заявка должна содержать:
заявление о выдаче патента с указанием авторов полезной модели и лиц, на имя которых испрашивается патент, а также их местожительства или местонахождения;
описание полезной модели, раскрывающее ее с полнотой, достаточной для осуществления;
формулу полезной модели, выражающую ее сущность и полностью основанную на описании;
чертежи;
реферат;
доверенность, в случае ведения делопроизводства через представителя.
128. Документы, прилагаемые к заявке
1) К заявке прилагается документ, подтверждающий оплату подачи заявки в установленном размере. При оплате в размере, меньшем установленного, кроме документа, подтверждающего оплату, представляется документ, подтверждающий основания для уменьшения ее размера. Указанные документы могут быть представлены вместе с заявкой или в течение двух месяцев с даты поступления заявки. При условии соответствующей оплаты этот срок может быть продлен, но не более чем на два месяца.
2) В соответствии с пунктом 2 статьи 20 Закона к заявке с испрашиванием конвенционного приоритета прилагается копия первой заявки, которая представляется не позднее шести месяцев с даты поступления конвенционной заявки в Казпатент. Если первых заявок несколько, прилагаются копии всех этих заявок.
В случае подачи конвенционной заявки другим заявителем прикладывается разрешение заявителя первой заявки на использование права приоритета.
При испрашивании конвенционного приоритета по заявке, поступившей по истечении двенадцати месяцев с даты подачи первой заявки, но не позднее двух месяцев по истечении двенадцатимесячного срока, к заявке прилагается документ с указанием не зависящих от заявителя обстоятельств, воспрепятствовавших подаче заявки в указанный двенадцатимесячный срок, и документ, подтверждающий наличие этих обстоятельств, если нет оснований предполагать, что они известны Казпатенту.
Просьба об установлении конвенционного приоритета может быть представлена при подаче заявки (приводится в соответствующей графе заявления о выдаче патента) или в течение двух месяцев с даты поступления заявки в Казпатент.

129. Өтiнiмнiң тiлi
Патент беру туралы арыз мемлекеттiк немесе орыс тiлiнде берiледi. Өтiнiмнiң басқа құжаттары мемлекеттiк, орыс немесе өзге тiлде тапсырылады.
Егер өтiнiмнiң басқа құжаттары өзге тiлде тапсырылса, өтiнiмге олардың мемлекеттiк немесе орыс тiлiндегi аудармасы тiркеледi. Аударманы өтiнiмшi Қазпатентке құжаттары басқа тiлдегi өтiнiм түскен соң екi ай iшiнде тапсыруға тиiс. Тиiстi ақысы төленген жағдайда бұл мерзiм ұзартылуы мүмкiн, бiрақ екi айдан аспауы керек (Заңның 16-бабының 2-тармағы). Аудармасы белгiленген мерзiмде тапсырылмаған жағдайда өтiнiм берiлмеген болып танылады.
130. Дана саны
Патент беру туралы арыз төрт дана болып берiледi, мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiнде толтырылған пайдалы модель сипаттамасы, пайдалы модельдiң формуласы, сызбалар және пайдалы модельдiң мәнiн түсiнуге қажеттi өзге материалдар, сондай-ақ реферат үш данамен тапсырылады. Сол құжаттар егер олар басқа тiлде бiр данамен тапсырылса, олардың мемлекеттiк немесе орыс
тiлiндегi аудармасы үш данамен тапсырылады.
Қалған құжаттар және егер басқа тiлде толтырылған болса, олардың
мемлекеттiк немесе орыс тiлiндегi аудармасы бiр данамен тапсырылады.
&3. Өтiнiм құжаттарының мазмұны
I. Патент беру туралы арыз
131. Арыз толтыру тәртiбi
1) Патент беру туралы арыз (бұдан әрi - арыз) ПМ-1 нысаны бойынша
тапсырылады (осы Ережеге 10-қосымша).
Егер қандай да болмасын мәлiметтердi тиiстi бағандарға толығынан орналастыру мүмкiн болмаса, оларды сол нысанмен қосымша параққа арыздың тиiстi бағаны көрсетiлiп: "Арыздың қосымшасына қараңыз" ("Тiркелген құжаттар тiзбесi" бағанының тиiстi торына "Х" таңбасы қойылады") келтiрiледi.
2) 21, 22, 85 шарттаңбаларының үстiңгi бөлiгiнде орналасқан арыз бағаны өтiнiм түскен соң Қазпатентте толтыруға арналғандықтан, өтiнiмшi толтырмайды.
3) "Арыз" сөзiнiң тiкелей үстiнде орналасқан 86 және 87 шарттаңбалы бағандар халықаралық өтiнiмдi Қазақстан Республикасының ұлттық фазасына көшiрген жағдайда және Қазақстан Республикасын көрсеткен жағдайда толтырылады.
86-шарттаңба бағанындағы тиiстi торға "Х" таңбасы қойылады және халықаралық өтінімнiң тиiстi тiркеу нөмiрi, алушы ведомство белгiлеген халықаралық беру күнi келтiрiледi.
87-шарттаңбалы бағанда халықаралық өтiнiмнiң халықаралық жарияланымының тиiстi нөмiрi мен күнi көрсетiледi.

129. Язык заявки
Заявление о выдаче патента представляется на государственном или русском языке. Прочие документы заявки представляются на государственном, русском или другом языке.
Если прочие документы заявки представлены на другом языке, к заявке прилагается их перевод на государственный или русский язык. Перевод должен быть представлен заявителем в течение двух месяцев после поступления в Казпатент заявки, содержащей документы на другом языке. При условии соответствующей оплаты этот срок может быть продлен, но не более чем на два месяца (пункт 2 статьи 16 Закона). В случае непредставления перевода в установленный срок заявка признается неподанной.
130. Количество экземпляров
Заявление о выдаче патента представляется в четырех экземплярах, описание полезной модели, формула полезной модели, чертежи и иные материалы, необходимые для понимания сущности полезной модели, а также реферат, составленные на государственном или русском языке, представляются в трех экземплярах. Те же документы, если они составлены на другом языке, представляются в одном экземпляре, а перевод их на государственный или русский язык - в трех экземплярах.
Остальные документы и их перевод на государственный или русский язык, если они составлены на другом языке, представляются в одном экземпляре.
Параграф 3. Содержание документов заявки
I. Заявление о выдаче патента
131. Порядок заполнения заявления
1) Заявление о выдаче патента (далее - заявление) представляется по форме ПМ-1 (приложение 10 к настоящей Инструкции).
Если какие-либо сведения нельзя разместить полностью в соответствующих графах, их приводят по той же форме на дополнительном листе с указанием в соответствующей графе заявления: "см. Приложение к заявлению" (в соответствующей клетке графы "Перечень прилагаемых документов" проставляется знак "X").
2) Графы заявления, расположенные в его верхней части под кодами 21, 22, 85, предназначены для заполнения Казпатентом после поступления заявки и заявителем не заполняются.
3) Графы под кодами 86 и 87, расположенные непосредственно над словом "заявление", заполняются в случае перевода на национальную фазу в Республике Казахстан международной заявки и содержащей указание Республики Казахстан.
В графе под кодом 86 в соответствующей клетке проставляется знак "X" и приводятся соответственно регистрационный номер международной заявки, дата международной подачи, установленные получающим ведомством.
В графе под кодом 87 указываются соответственно номер и дата международной публикации международной заявки.

4) Патент беру туралы өтiнiшi бар бағанда өтiнiмшiнiң (өтiнiмшiлердiң) "атына" деген сөзден кейiн 71-шарттаңбада патент сұралып отырған өтiнiмшi (өтiнiмшiлер) туралы мәлiметтер: жеке тұлғаның тегi, есiмi және әкесiнiң аты (егер ол болса), тегi есiмiнiң алдынан көрсетiледi, немесе ресми тiркеу туралы құжатқа сәйкес заңды тұлғаның толық ресми атауы, сондай-ақ олардың тұратын жері, жүрген жері, елдiң ресми атауын қоса отырып, толық мекен-жайы келтiрiледi. Шетелдiк есiмдер мен заңды тұлғалардың атаулары сондай-ақ мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiндегi транслитерациясымен көрсетiледi. Пайдалы модельдiң авторлары болып табылатын өтiнiмшiлердiң тұратын жерi туралы мәлiметтер арыздың екiншi бетiндегi 97-шарттаңбалы бағанда келтiрiледi.
Аттарына патент сұралып отырған Қазақстан Республикасында жүрген немесе тұратын шетелдiк немесе жеке тұлғалар үшiн Дүниежүзiлiк зерделiк меншiк ұйымы (ДЗМҰ) СТ.3 (егер ол белгiленсе) стандарты бойынша елдiң шарттаңбасы көрсетiледi.
Егер өтiнiмшiлер бiрнешеу болса, көрсетiлген мәлiметтер олардың әрқайсысына келтiрiледi.
5) Басымдық беру туралы өтiнiштi баған Заңның 20-бабының 2-5-тармақтарына сәйкес Қазпатентке өтiнiм берiлген күннен неғұрлым бұрынырақтағы басымдығы сұралған кезде ғана толтырылады. Мұндай жағдайда "Х" таңбасын қоюмен тиiстi торларда басымдық сұрау негiздерi атап өтiледi және соның негiзiнде немесе басымдық сұралып отырған қосымша материалдар және басымдық сұрау күнi (өтiнiм немесе оған қосымша материалдар берiлген күнi) көрсетiледi.
Егер басымдық бiрнеше өтiнiм негiзiнде сұралса, барлық өтiнiм нөмiрлерi және тиiстi жағдайларда сұралған басымдықтың бiрнеше күнi көрсетiледi. Конвенциялық басымдық сұралған кезде ДЗМҰ СТ.3 стандарты бойынша берген елдiң шарттаңбасы көрсетiледi.
6) 54-шарттаңбалы бағанда мәлiмделген пайдалы модельдiң атауы пайдалы модель сипаттамасында келтiрiлген атаумен сәйкес келуге тиiс. Пайдалы модель атауына арнаулы атау енгiзiлген жағдайда "Х" таңбалы тиiстi торда Заңның 9-бабының 4-тармағының талаптарын сақтау атап өтiледi.
7) 98-шарттаңбалы бағанда хат-хабарға арналған мекен-жай келтiрiледi.
Хат-хабар үшiн мекен-жай ретiнде Қазақстан Республикасында тұратын жеке тұлға өтiнiмшiнiң (өтiнiмшiлердiң бiрiнiң) тұратын мекен-жайы немесе Қазақстан Республикасындағы өтiнiмшi - заңды тұлғаның тұратын жерiнiң мекен-жайы, не өтiнiмшi (өтiнiмшiлер) өкiлiнiң мекен-жайы немесе Қазақстан Республикасы аумағындағы өзге де мекен-жайы көрсетiлуi мүмкiн.

4) В графе, содержащей просьбу о выдаче патента, после слов "на имя" заявителя (заявителей) под кодом 71 приводятся сведения о заявителе (заявителях), для которого (которых) испрашивается патент: фамилия, имя и отчество (если оно имеется) физического лица, причем фамилия указывается перед именем, или полное официальное наименование юридического лица согласно документу об официальной регистрации, а также сведения об их соответственно местожительстве, местонахождении, включая официальное наименование страны и полный почтовый адрес. Иностранные имена и названия юридических лицу указываются также и в транслитерации на государственном или русском языке. Сведения о местожительстве заявителей, являющихся авторами полезной модели, приводятся в графе под кодом 97 на второй странице заявления.
Для иностранных юридических или физических лиц, находящихся или проживающих за пределами Республики Казахстан, на имя которых испрашивается патент, указывается код страны по стандарту Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС) SТ.3 (если он установлен).
Если заявителей несколько, указанные сведения приводятся для каждого из них.
5) Графа, содержащая просьбу об установлении приоритета, заполняется только тогда, когда испрашивается приоритет более ранний, чем дата подачи заявки в Казпатент в соответствии с пунктами 2-5 статьи 20 Закона. В этом случае простановкой знака "X" в соответствующих клетках отмечаются основания для испрашивания приоритета и указываются: номер заявки, на основании которой или дополнительных материалов к которой испрашивается приоритет, и дата испрашиваемого приоритета (дата подачи заявки или дополнительных материалов к ней).
Если приоритет испрашивается на основании нескольких заявок, указываются номера всех заявок и, в соответствующих случаях, несколько дат испрашиваемого приоритета. При испрашивании конвенционного приоритета указывается код страны подачи по стандарту ВОИС SТ.3.
6) В графе под кодом 54 приводится название заявляемой полезной модели (группы полезных моделей), которое должно совпадать с названием, приводимым в описании полезной модели. В случае включения в название полезной модели специального названия в соответствующей клетке знаком "X" отмечается соблюдение требования пункта 4 статьи 9 Закона.
7) В графе под кодом 98 приводится адрес для переписки.
В качестве адреса для переписки может быть указан адрес местожительства заявителя (одного из заявителей) - физического лица, проживающего в Республике Казахстан, или адрес местонахождения в Республике Казахстан заявителя - юридического лица, либо адрес местонахождения представителя заявителя (заявителей), или иной адрес на территории Республики Казахстан.

8) 74-шарттаңбалы бағанда өтiнiмшiнiң өкiлi, оның iшiнде патенттiк сенiмдi өкiл (патенттiк сенiмдi өкiлдер) туралы мәлiметтер келтiрiледi. Патенттiк сенiмдi өкiл өтiнiм берiлгенге дейiн тағайындалған жағдайда оның тегi, есiмi мен әкесiнiң аты (егер ол болса) Қазпатенттегi тiркеу нөмiрi көрсетiледi. Өкiл тағайындалған жағдайда жеке тұлға үшiн оның тегi, есiмi және әкесiнiң аты (егер ол болса) және заңды тұлға үшiн ресми атауы көрсетiледi. Егер өтiнiмшiлер бiрнешеу болса өкiл ретiнде өтiнiмшiлердiң бiрi iрiктеп алынуы мүмкiн.
9) Арыздың екiншi бетiндегi "Тiркелген құжаттар тiзбесi" бағаны тиiстi торларына "Х" таңбасы қойылумен және тiркелген құжаттардың әрбiр данасында саны мен парақтары көрсетiлумен толтырылады. Түрi арыз нысанында қарастырылмай ("басқа құжат") тiркелген құжаттар үшiн олардың нақты бағыттары көрсетiледi.
10) "Өтiнiм беру және патент алу құқығының пайда болуына негiз" бағанында "Х" таңбасы қойылумен өтiнiм беру және патент алу үшiн тиiстi негiз (негiздер) атап өтiледi. Егер өтiнiмшi автор болып табылса, немесе өтiнiмшi бiрнешеу болып, олардың құрамы авторлар құрамымен сәйкес келсе, көрсетiлген баған толтырылмайды. Өтiнiм беру және патент алуға құқықты растайтын құжат Қазпатентке тапсырылмайды.
11) 72 және 97-шарттаңбалы бағандарда автор (авторлар) туралы мәлiметтер: тегi, есiмi және әкесiнiң аты (егер ол болса), тұратын жерiнiң толық пошталық мекен-жайы келтiрiледi, шетелдiктер үшiн тек ДЗМҰ СТ.3 стандарты бойынша елдiң шарттаңбасы көрсетiледi.
12) 97-шарттаңбалы бағанның оң жағына орналасқан бағанда автордың қолы және автор өтiнiмшi болып табылған жағдайда немесе егер автор өтiнiм беру және патент алу құқығын өтiнiмшiге барған жағдайда күнi көрсетiледi.
Өтiнiм берiлгенге дейiн автор қайтыс болған жағдайда мұрагердiң қолы мен күнi қойылады. Өтiнiм беру кезеңiнде мұрагерлiкке құқықты растайтын қандай да болмасын ресми құжаттар тапсыру талап етiлмейдi.
13) 72 және 97-шарттаңбалы бағандар астында орналасқан баған патент беру туралы мәлiметтер жарияланымы кезiнде автор (авторлар) (өзiн) өздерiн олай атамауды сұраған жағдайда ғана толтырылады. Мұндай жағдайда жарияланым кезiнде аталғысы келмеген авторлардың әрқайсысының тегi, есiмi және әкесiнiң аты (егер ол болса) келтiрiледi және олардың қолдары қойылады.
14) Арыздың екiншi бетiндегi соңғысының алдындағы баған өтiнiм беру құқығын автордың құқықтық мирасқоры өтiнiмшiге берген жағдайда толтырылады. Онда құқықтық мирасқор туралы мәлiметтер: тегi, есiмi және әкесiнiң аты (егер ол болса) және жеке тұлғаның тұратын мекен-жайы немесе заңды тұлғаның ресми атауы мен тұратын мекен-жайы келтiрiледi. Мәлiметке күнi қойылумен құқықтық мирасқордың қолы қойылады (құқықтық мирасқор заңды тұлға болып табылған жағдайда басшының қолы қойылып, мөрмен бекiтiледi).

8) В графе под кодом 74 приводятся сведения о представителе заявителя (заявителей), в том числе патентном поверенном (патентных поверенных). В случае назначения патентного поверенного до подачи заявки указываются его фамилия, имя и отчество (если оно имеется), регистрационный номер в Казпатенте. В случае назначения представителя указываются фамилия, имя и отчество (если оно имеется) для физического лица и официальное наименование для юридического лица. Если заявителей несколько, в качестве представителя может быть выбран один из заявителей.
9) Графа "Перечень прилагаемых документов" на второй странице заявления заполняется путем простановки знака "X" в соответствующих клетках и указания количества экземпляров и листов в каждом экземпляре прилагаемых документов. Для прилагаемых документов, вид которых не предусмотрен формой заявления ("другой документ"), указывается конкретно их назначение.
10) В графе "основание для возникновения права на подачу заявки и получение патента" простановкой знака "X" отмечается соответствующее основание (основания) для подачи заявки и получения патента. Указанная графа не заполняется, когда заявителем является автор, или, если заявителей несколько, их состав совпадает с составом авторов. Документ, подтверждающий право на подачу заявки и получение патента, в Казпатент не представляется.
11) В графах под кодами 72 и 97 приводятся сведения об авторе (авторах): фамилия, имя и отчество (если оно имеется), полный почтовый адрес местожительства, для иностранцев указывается только код страны по стандарту ВОИС SТ.3.
12) В графе, расположенной справа от графы под кодом 97, приводится подпись автора и дата в том случае, когда автор является заявителем, или если автор переуступил право на подачу заявки и получение патента заявителю.
В случае смерти автора до подачи заявки проставляется подпись наследника и дата. Представлять какие-либо официальные документы, подтверждающие право на наследство, на стадии подачи заявки не требуется.
13) Графа, расположенная непосредственно под графами, имеющими коды 72 и 97, заполняется только тогда, когда автор (авторы) просит (просят) не упоминать его (их) в качестве такового (таковых) при публикации сведений о выдаче патента. В этом случае приводятся фамилия, имя и отчество (если оно имеется) каждого из авторов, не пожелавших быть упомянутыми при публикации, и их подписи.
14) Предпоследняя графа второй страницы заявления заполняется только тогда, когда право на подачу заявки передано заявителю правопреемником автора. В ней приводятся сведения о правопреемнике: фамилия, имя и отчество (если оно имеется) и адрес местожительства физического лица или официальное наименование и адрес местонахождения юридического лица. Сведения подписывает правопреемник с простановкой даты (в случае, когда правопреемник автора является юридическим лицом, приводится подпись руководителя, скрепленная печатью).

15) Осы тармақтың 12)-14) тармақшаларында көрсетiлген арыз бағандарын толтыру осы бағандарда қарастырылған мәлiметтер мен қолдары бар арыз құжаттарын бiр мезгiлде тапсырумен алмастырылуы мүмкiн.
16) Арыздың соңғы "Қолы" бағаны өтiнiмшi ретiнде автор болып табылмайтын тұлға көрсетiлген жағдайларда мiндеттi түрде күнi көрсетiлiп толтырылады. Заңды тұлға атынан арызға ұйымның басшысы немесе лауазымы көрсетiле отырып, заңды тұлғаның құрылтайшылық құжаттарымен осыған өкiлдiк алған өзге тұлға қолын қояды; қол заңды тұлғаның мөрiмен бекiтiледi. Егер өтiнiмшiлер бiрнешеу болса, арызға өтiнiмшiлердiң әрқайсысы қолын қояды.
Өтiнiм патенттiк сенiмдi өкiл арқылы берiлген кезде арызға патенттiк
сенiмдi өкiл қолын қояды.
17) 14) және 16) тармақшаларда көрсетiлген арыз бағандарындағы қолдар
қол қойған адамдардың тегi мен аты-жөндерi ашып көрсетiледi.
18) Арызға қатысты сол және өзге де мәлiметтер ұсынылған әрбiр
қосымша параққа (арызға қосымша) осындай тәртiппен қол қойылады.
19) Арыз және оған қосымшаларда түзету және өшiру болмауға тиiс.
Аталған кемшiлiктер болған жағдайда дұрыс ресiмделген арыз немесе оған
қосымша сұралады.
II. Пайдалы модельдiң сипаттамасы
132. Сипаттаманың бағыты
Пайдалы модельдiң сипаттамасы пайдалы модельдi оны жүзеге асыруға
жеткiлiктi етiп толық ашуға тиiс.
133. Сипаттама құрылымы
Сипаттама пайдалы модельдiң атауынан басталады (ал мәлiмделген
пайдалы модель жататын ХПК әрекеттегi редакциясының рубрикасы анықталған
жағдайда, осы рубриканың индексi де) және келесi бөлiмдерi болуға тиiс:
пайдалы модель жататын техника саласы;
техника деңгейi;
пайдалы модельдiң мәнi;
сызба сұлбалары тiзбесi;
пайдалы модельдi жүзеге асыру мүмкiндiгiн растайтын мәлiметтер.
Қажеттi мәлiметтерi бар көзге сiлтеме жасау арқылы сипаттама бөлiмiн алмастыруға жол берiлмейдi (әдеби көзге, бұрын берiлген өтiнiм сипаттамасына, қорғау құжатының сипаттамасына және т.б.).
134. Пайдалы модельдiң атауы
Пайдалы модельдiң атауы оның бағытын сипаттайды және атау жекешелiк санында пайдаланылмаған жағдайлардан басқада жекеше санмен баяндалады.
Бiрi екіншiсiн даярлауға арналған пайдалы модель тобының атауы бiр пайдалы модельдiң толық және екiншiсiнiң қысқарған атауын құрайды. Бiрi екiншiсiн немесе екiншiсiнде пайдалануға арналған пайдалы модельдер тобының атауы топқа кiретiн пайдалы модельдердің толық атауынан тұрады; нұсқаларға жататын пайдалы модельдер тобының атауы қосымша "нұсқалар"
сөзiмен жақшада көрсетiлген пайдалы модельдер тобының бiрiнiң атауынан
тұрады.

15) Заполнение граф заявления, указанных выше в подпунктах 12)-14) настоящего пункта, может быть заменено представлением одновременно с заявлением документов, содержащих сведения и подписи, предусмотренные этими графами.
16) Заполнение последней графы заявления "Подпись" с указанием даты обязательно в тех случаях, когда заявителем указано лицо, не являющееся автором. От имени юридического лица заявление подписывается руководителем организации или иным лицом, уполномоченным на это учредительными документами юридического лица, с указанием его должности; подпись скрепляется печатью юридического лица. Если заявителей несколько, заявление подписывает каждый из заявителей.
При подаче заявки через патентного поверенного заявление подписывает патентный поверенный.
17) Подписи в графах заявления, указанные выше в подпунктах 14) и 16), расшифровываются указанием фамилий и инициалов подписывающего лица.
18) Каждый дополнительный лист (приложения к заявлению), на котором представлены те или иные сведения, относящиеся к заявлению, подписывается в таком же порядке.
19) Заявление и приложения к нему не должны содержать исправлений и подчисток. В случае наличия указанных недостатков запрашивается правильно оформленное заявление или приложение к нему.
II. Описание полезной модели
132. Назначение описания
Описание полезной модели должно раскрывать полезную модель с полнотой, достаточной для ее осуществления.
133. Структура описания
Описание начинается с названия полезной модели (а в случае установления рубрики действующей редакции МПК, к которой относится заявляемая полезная модель, - и индекса этой рубрики) и содержит следующие разделы:
область техники, к которой относится полезная модель;
уровень техники;
сущность полезной модели;
перечень фигур чертежей;
сведения, подтверждающие возможность осуществления полезной модели.
Не допускается замена раздела описания отсылкой к источнику, в котором содержатся необходимые сведения (к литературному источнику, описанию в ранее поданной заявке, описанию к охранному документу и т.п.).
134. Название полезной модели
Название полезной модели характеризует ее назначение и излагается в единственном числе, кроме случаев, когда название в единственном числе не употребляется.
Название группы полезных моделей, одна из которых предназначена для изготовления другой, содержит полное название одной полезной модели и сокращенное - другой. Название группы полезных моделей, одна из которых предназначена для использования другой или в другой, содержит полные названия полезных моделей, входящих в группу; название группы полезных моделей, относящихся к вариантам, содержит название одной полезной модели группы, дополненное указываемым в скобках словом "варианты".

Пайдалы модельдiң атауына Заңның 9-бабының 4-тармағына сәйкес
автордың есiмi немесе егер Қазақстан Республикасында тауар таңбаларын
қорғауда үшiншi тұлғаның құқықтарына нұқсан келмесе арнаулы атау
енгiзiлуi мүмкiн.
ІІІ. Сипаттама бөлiмдерiнiң мазмұны
135. Пайдалы модель жататын техника саласы
Сипаттама бөлiмiнде пайдалы модель қолданылатын сала көрсетiлуге тиiс. Егер мұндай салалар бiрнешеу болса, артықшылығы бары көрсетiледi.
136. Техника деңгейi
Сипаттаманың "Техника деңгейi" бөлiмiнде пайдалы модельдер баламаларының iшiнен белгiлер жиынтығы жөнiнен (прототип) пайдалы модельге неғұрлым жақын пайдалы модельдер баламасы өтiнiмшiге белгiлi мәлiметтер келтiрiледi.
Пайдалы модельдiң баламасы - пайдалы модельдiң басымдығына дейiн жалпыға ортаққа айналған және пайдалы модельдiң маңызды белгiлер жиынтығымен ұқсас белгiлер жиынтығымен сипатталатын мәлiметтерден белгiлi сол бағыттағы құрал.
Әрбiр балама сипатталған кезде ол ашылған ақпарат көзiндегi библиографиялық мәлiметтер, мәлiмделген пайдалы модельдiң маңызды белгiлерiмен ұқсас балама белгiлерi келтiрiледi, сондай-ақ талап етiлген техникалық нәтиже алуға кедергi келтiретiн өтiнiмшiге белгiлi себептер көрсетiледi.
Пайдалы модельдер тобын сипаттау кезiнде баламалар туралы мәлiметтер әрбiр пайдалы модельге жеке келтiрiледi.
137. Пайдалы модельдiң мәнi
Пайдалы модельдiң мәнi пайдалы модельдi техникалық нәтижемен (техникалық нәтижелермен) қамтамасыз етуге қол жеткiзуге жеткiлiктi маңызды белгiлер жиынтығын көрсетедi.
Егер олардың қол жеткiзетiн техникалық нәтижеге ықпалы тимейтiн болса (оның iшiнде түрлi белгiлердiң түрлi техникалық нәтижелерге ықпалы кезiнде), яғни көрсетiлген нәтижемен (нәтижелермен) себеп-салдарлы байланыста болса, маңызды белгiлерге жатуы мүмкiн.
Бұл бөлiмде шешiмi мәлiмделген пайдалы модельге бағытталған мiндет жан-жақты ашылады, пайдалы модельдi жүзеге асыру кезiнде алынуы мүмкiн техникалық нәтиже көрсетiледi.
Бұл бөлiмде пайдалы модельдi сипаттайтын барлық маңызды белгiлер келтiрiледi: неғұрлым жақын баламасынан ерекшелейтiн белгiлер көрсетiледi, қорғау құжаты сұралатын барлық жағдайларда техникалық нәтиже алуды қамтамасыз ететiн белгiлер жиынтығы және пайдалы модельдi жеке жағдайларда, орындаудың нақты нысандарында немесе оны пайдаланудың ерекше жағдайларында сипаттайтын белгiлерi көрсетiледi.
Осы белгi ашылған ақпарат көзiне сiлтеме арқылы белгi сипатын алмастыруға жол берiлмейдi.
Техникалық нәтиже пайдалы модельде жүзеге асырылған құралды iске асыру (даярлау) немесе пайдалану кезiнде алынуы мүмкiн техникалық тиiмдiлiк, қасиет, құбылыс және т.б. сипаты болуы мүмкiн.
Пайдалы модельдiң нақты нысандарындағы қосымша техникалық нәтижелер алу қамтамасыз етiлсе немесе оны пайдаланудың ерекше жағдайларында оларды көрсету ұсынылады.
Техникалық нәтиже, атап айтқанда, айналыс сәтiн азайтуда, үйкелiс коэффицентiн төмендетуде, сыныланып қалудың алдын алуда, теңселiстi азайтуда, жұмыс органының ортамен байланысын жақсартуда байқалуы мүмкiн.
Егер пайдалы модель жасау кезiнде белгiлi техникалық құралдар арсеналын кеңейту немесе осындай құралдарды алғаш рет алу мiндеттерi шешiлетiн болса, техникалық нәтиже осы бағытты жүзеге асыру болуы мүмкiн және арнаулы көрсету талап етiлмейдi, ұсынылып отырған пайдалы модель осы
бағыттағы құралдар арсеналын кеңейтетiнi туралы түсiнiк келтiрiлсе
жеткiлiктi.
Пайдалы модельдер тобына арналған, оның iшiнде техникалық нәтиже
туралы аталған мәлiметтер, әрбiр пайдалы модельге жеке келтiрiледi.

Название полезной модели в соответствии с пунктом 4 статьи 9 Закона может включать имя автора или специальное название, если при этом не нарушаются права третьих лиц на охраняемые в Республике Казахстан товарные знаки.
III. Содержание разделов описания
135. Область техники, к которой относится полезная модель
В этом разделе описания указывается область применения полезной модели. Если таких областей несколько, указываются преимущественные.
136. Уровень техники
В разделе описания "Уровень техники" приводятся сведения об известных заявителю аналогах полезной модели с выделением среди них аналога, наиболее близкого к полезной модели по совокупности признаков (прототип).
Аналог полезной модели - это средство того же назначения, известное из сведений, ставших общедоступными до даты приоритета полезной модели, и характеризующейся совокупностью признаков, сходных с совокупностью существенных признаков полезной модели.
При описании каждого из аналогов приводятся библиографические данные источника информации, в котором он раскрыт, признаки аналога с указанием тех из них, которые совпадают с существенными признаками заявляемой полезной модели, а также указываются известные заявителю причины, препятствующие получению требуемого технического результата.
При описании группы полезных моделей сведения об аналогах приводятся для каждой полезной модели в отдельности.
137. Сущность полезной модели
Сущность полезной модели выражается в совокупности существенных признаков, достаточной для достижения обеспечиваемого полезной моделью технического результата (технических результатов).
Признаки могут быть отнесены к существенным, если они влияют на достигаемый технический результат (в том числе при влиянии разных признаков на разные технические результаты), т.е. находятся в причинно-следственной связи с указанным результатом (результатами).
В данном разделе подробно раскрывается задача, на решение которой направлена заявляемая полезная модель, с указанием технического результата, который может быть получен при осуществлении полезной модели.
В этом же разделе приводятся все существенные признаки, характеризующие полезную модель; выделяются признаки, отличительные от наиболее близкого аналога, при этом указывается совокупность признаков, обеспечивающая получение технического результата во всех случаях, на которые распространяется испрашиваемый объем правовой охраны, и признаки, характеризующие полезную модель лишь в частных случаях, в конкретных формах выполнения или при особых условиях ее использования.
Не допускается замена характеристики признака отсылкой к источнику информации, в котором раскрыт этот признак.
Технический результат представляет собой характеристику технического эффекта, свойства, явления и т.п., которые могут быть получены при осуществлении (изготовлении) или использовании средства, воплощенного в полезной модели.
Если обеспечивается получение дополнительных технических результатов в конкретных формах выполнения полезной модели или при особых условиях ее использования, рекомендуется их указать.
Технический результат может выражаться, в частности, в уменьшении крутящего момента, в снижении коэффициента трения, в предотвращении заклинивания, снижении вибрации, в улучшении контакта рабочего органа со средой.
Если при создании полезной модели решается задача только расширения арсенала технических средств определенного назначения или получения таких средств впервые, технический результат может заключаться в реализации этого назначения, и специального его указания не требуется, достаточно привести лишь разъяснения о том, что предлагаемая полезная модель расширяет арсенал средств такого же назначения.
Для группы полезных моделей указанные сведения, в том числе и о техническом результате, приводятся для каждой полезной модели в отдельности.

138. Сызба сұлбалары және өзге материалдар тiзбесi
Бұл бөлiмде сұлба тiзбесiнен басқа олардың әрқайсысында не
кескiнделгенiне қысқаша түсiнiк келтiрiледi.
139. Пайдалы модельдi жүзеге асыру мүмкiндiгiн растайтын мәлiметтер
Бұл бөлiмде пайдалы модельдi өтiнiмшi көрсеткен бағытта iске асыру
мүмкiндiгi көрсетiледi.
Пайдалы модель құрылымының сипаттамасы (статистикалық жағдайы) сызбалар сұлбасына сiлтемемен келтiрiледi. Сипаттамада ескерiлетiн цифрлық белгiлер сызба сұлбасының тиiстi элементтерiндегi цифрлық белгiлермен сәйкес келуге тиiс.
Пайдалы модель құрылымын сипаттаудан кейiн оның әрекетi (жұмыс) немесе сызба сұлбаларына сiлтемемен пайдалану тәсiлi сипатталады.
Мәнi жалпы түсiнiкпен көрiнетiн белгiнi пайдалана отырып сипатталатын, атап айтқанда, функциональдық деңгейде ұсынылған пайдалы модельдердi жүзеге асыру мүмкiндiгi не мұндай белгiнi iске асыру үшiн тiкелей өтiнiм материалдарында сипаттаумен не мұндай құралдың белгiлi екенiн немесе оны алу тәсiлiн көрсетумен расталады.
Егер пайдалы модельде функциональды деңгейде сипатталған элемент болса және iске асырудың сипатталған нысаны бағдарландырылған (реттелген) көп функциональды құралды пайдалануды қажет етсе, онда осы пайдалы модель құрамында оған телiнген нақты функцияның сондай құралымен орындау мүмкiндiгiн растайтын мәлiметтер ұсынылады. Егер мұндай мәлiметтер iшiнде, атап айтқанда, алгоритм келтiрiлсе, оны блок-тәсiм түрiнде, немесе егер бұған мүмкiндiк болса, тиiстi математикалық көрiнiс ретiнде ұсынған орынды.
Бұл бөлiмде сондай-ақ шешiлген есептi сипаттау кезiнде "Пайдалы модельдiң мәнi" бөлiмiнде көрсетiлген сол техникалық нәтиженiң пайдалы моделiн жүзеге асыру кезiнде алу мүмкiндiгiн растайтын мәлiметтер де келтiрiледi. Пайдалы модельдi сипаттау үшiн аралық мән түрiнде көрсетiлетiн сандық белгiлердi пайдалану кезiнде осы аралықтағы техникалық нәтиже алу мүмкiндiгi көрсетiледi.
IV. Пайдалы модельдің формуласы
140. Пайдалы модель формуласының мақсаты және оған қойылатын талаптар
1) Пайдалы модельдiң формуласы патент берген құқықтық қорғау көлемiн анықтауға арналады.
2) Пайдалы модель формуласы толығынан сипаттамаға негiзделуге тиiс, яғни, пайдалы модельдi оның сипаттамасындағы ұғымдармен түсiндiруге тиiс.
3) Пайдалы модель формуласы егер ол өтiнiмшi көрсеткен техникалық нәтижеге қол жеткiзуге жеткiлiктi пайдалы модель белгiлерi маңызды жиынтықтарын құраса, оның мәнiн көрсететiн болып танылады.

138. Перечень фигур чертежей и иных материалов
В этом разделе, кроме перечня фигур, приводится краткое указание на то, что изображено на каждой из них.
139. Сведения, подтверждающие возможность осуществления полезной модели
В этом разделе показывается возможность осуществления полезной модели с реализацией указанного заявителем назначения.
Приводится описание конструкции полезной модели (в статическом состоянии) со ссылками на фигуры чертежей. Цифровые обозначения, упоминаемые в описании, должны совпадать с цифровыми обозначениями соответствующих элементов на фигуре чертежа.
После описания конструкции полезной модели описывается ее действие (работа) или способ использования со ссылками на фигуры чертежей.
Возможность осуществления полезной модели, сущность которой характеризуется с использованием признака, выраженного общим понятием, в частности, представленного на уровне функционального обобщения, подтверждается либо описанием непосредственно в материалах заявки средства для реализации такого признака или методов его получения, либо указанием на известность такого средства или методов его получения.
Если полезная модель содержит элемент, охарактеризованный на функциональном уровне, и описываемая форма реализации предполагает использование программируемого (настраиваемого) многофункционального средства, то представляются сведения, подтверждающие возможность выполнения таким средством конкретной функции, предписываемой ему в составе данной полезной модели. В случае, если в числе таких сведений приводится алгоритм, в частности вычислительный, его предпочтительно представлять в виде блок-схемы или, если это возможно, соответствующего математического выражения.
В данном разделе приводятся также сведения, подтверждающие возможность получения при осуществлении полезной модели того технического результата, который указан в разделе "Сущность полезной модели" при характеристике решаемой задачи. При использовании для характеристики полезной модели количественных признаков, выраженных в виде интервала значений, показывается возможность получения технического результата в этом интервале.
IV. Формула полезной модели
140. Назначение формулы полезной модели и требования, предъявляемые к ней
1) Формула полезной модели предназначается для определения объема правовой охраны, предоставляемой патентом.
2) Формула полезной модели должна быть полностью основана на описании, т.е. характеризовать полезную модель понятиями, содержащимися в ее описании.
3) Формула полезной модели признается выражающей ее сущность, если она содержит совокупность существенных признаков полезной модели, достаточную для достижения указанного заявителем технического результата.

4) Пайдалы модельдер белгiлерi пайдалы модель формуласында оларды салыстыру мүмкiндiгiн, яғни, олардың мәндiк мазмұны белгiлi техникалық деңгейде маманның ұғымына сай келуiн қамтамасыз ететiндей көрiнедi.
5) Пайдалы модель формуласындағы белгi сипатын сипаттамаға немесе сызбаларға сiлтеме жасаумен алмастыруға болмайды, тек мұндай сiлтемесiз осы тармақтың 4) тармақшасына нұқсан келтiрмей белгiнi сипаттау мүмкiн болмаған жағдайда ғана бұған жол берiледi. Мұндай жағдайларда, мысалы, "сұлбада көрсетiлгендей" деген сөз қолданылуы мүмкiн. Сызбаларға сiлтемелер, iшiнара сөзбен немесе математикалық сипатталуы мүмкiн емес орындау нысанымен ерекшеленетiн объектiлердi сипаттау кезiнде жасалуы мүмкiн.
Формуладағы белгiлер пайдалы модельдi статистикалық жағдайда сипаттау түрiнде баяндалады. Пайдалы модельдiң құрылымдық элементiн орындауды сипаттау кезiнде оның жылжымалығын, белгiлi функцияны iске асыру мүмкiндiгiн және т.б. көрсетуге жол берiледi.
7) Пайдалы модель белгiсiн егер жалпы ұғымдағы сипат басқа да белгiлер жиынтығымен өтiнiмшi көрсеткен техникалық нәтиже алуды қамтамасыз етсе, оны iске асырудың түрлi жеке нысандарын қамтитын жалпы ұғыммен (функциясын, қасиетiн және т.б. көрсететiн) сипаттау орынды.
Мұндай белгi пайдалы модельдiң басқа да белгiлер жиынтығында бiр және
сол техникалық нәтиженi қамтамасыз етсе көрсетiлген баламалық таңдау
кезiнде мұндай белгi баламалық түрде көрiнуi мүмкiн.
Пайдалы модель формуласында материалдардың шартты атауларын және т.б.
пайдалануға егер олар жалпыға бiрдей мойындалған және нақты маңызы болса
жол берiледi.
141. Пайдалы модель формуласының құрылымы
Формула бiртiзбектi және көптiзбектi болып және тиiсiнше бiр немесе
бiрнеше тармақты болуы мүмкiн.
142. Бiртiзбектi пайдалы модель формуласы
Бiртiзбектi формула жеке жағдайларда оны орындау немесе пайдалануда дамыту немесе анықтауға келмейтiн маңызды белгiлер жиынтығының бiр пайдалы моделiн сипаттауға қолданылады.
143. Көптiзбектi пайдалы модель формуласы
Көптiзбектi формула бiр пайдалы модельдi дамуымен және/немесе оның белгiлер жиынтығын анықтаумен орындаудағы жекелеген жағдайларда немесе пайдалы модельдi пайдалану немесе пайдалы модельдер тобын сипаттау үшiн қолданылады.
Бiр пайдалы модельдi сипаттайтын көптiзбектi формулада бiр тәуелсiз және келесi одан кейiнгi тәуелдi тармақ (тармақтар) болады.
Пайдалы модельдер тобын сипаттайтын көптiзбектi формулада бiрнеше тәуелсiз тармақтар болады, олардың әрқайсысы пайдалы модельдер тобының бiреуiн сипаттайды. Мұндайда топтағы әрбiр пайдалы модель тиiстi тәуелсiзге бағынысты тәуелдi тармақтар тартумен сипатталуы мүмкiн.
Көптiзбектi формула тармақтары 1-ден бастап тәртiбi бойынша араб цифрлары мен нөмiрленедi.
Пайдалы модельдер тобын сипаттайтын формуланы баяндаған кезде келесi ережелер сақталады:
жекелеген пайдалы модельдердi сипаттайтын тәуелсiз тармақтарда, әдетте, формуланың басқа тармақтарына сiлтемелер болмайды (мұндай сiлтемеге егер ол осы тәуелсiз тармақты басқа тармақтағы мазмұнды толық қайталамаған жағдайда ғана жол берiлуi мүмкiн);
тәуелдi тармақтар олар бағынысты тәуелсiз тармақпен бiрге топтасады, түрлi пайдалы модельдер тобын сипаттауда бiр және сол мазмұнды тәуелдi тармақтар тартылған жағдайда да солай болады.

4) Признаки полезной модели выражаются в формуле полезной модели таким образом, чтобы обеспечить возможность их идентифицирования, т.е. однозначного понимания специалистом на основании известного уровня техники их смыслового содержания.
5) Характеристика признака в формуле полезной модели не может быть заменена отсылкой к описанию или чертежам, за исключением случая, когда без такой отсылки признак невозможно охарактеризовать, не нарушая требования подпункта 4) настоящего пункта. В этих случаях, может быть использовано, например, выражение "... как показано на фиг...". Ссылки на чертежи могут быть, в частности, при характеристике объектов, отличающихся формой выполнения, которая не может быть описана словесно или математически.
6) Признаки излагаются в формуле так, чтобы охарактеризовать полезную модель в статическом состоянии. При характеристике выполнения конструктивного элемента полезной модели допускается указание на его подвижность, на возможность реализации им определенной функции и т.п.
7) Признак полезной модели целесообразно характеризовать общим понятием (выражающим функцию, свойство и т.п.), охватывающим разные частные формы его реализации, если именно характеристики, содержащиеся в общем понятии, обеспечивают в совокупности с другими признаками получение указанного заявителем технического результата.
Признак может быть выражен в виде альтернативы при условии, что такой признак при любом допускаемом указанной альтернативой выборе в совокупности с другими признаками полезной модели обеспечивает получение одного и того же технического результата.
Использование в формуле полезной модели условных наименований материалов и т.п. допускается, если они общепризнаны и имеют точное значение.
141. Структура формулы полезной модели
Формула может быть однозвенной и многозвенной и включать соответственно один или несколько пунктов.
142. Однозвенная формула полезной модели
Однозвенная формула применяется для характеристики одной полезной модели совокупностью существенных признаков, не имеющей развития или уточнения применительно к частным случаям ее выполнения или использования.
143. Многозвенная формула полезной модели
Многозвенная формула применяется для характеристики одной полезной модели с развитием и/или уточнением совокупности ее признаков применительно к частным случаям выполнения или использования полезной модели или для характеристики группы полезных моделей.
Многозвенная формула, характеризующая одну полезную модель, имеет один независимый и следующий (следующие) за ним зависимый (зависимые) пункт (пункты).
Многозвенная формула, характеризующая группу полезных моделей, имеет несколько независимых пунктов, каждый из которых характеризует одну из полезных моделей группы. При этом каждая полезная модель группы может быть охарактеризована с привлечением зависимых пунктов, подчиненных соответствующему независимому.
Пункты многозвенной формулы нумеруются арабскими цифрами последовательно, начиная с 1, в порядке их изложения.
При изложении формулы, характеризующей группу полезных моделей, соблюдаются следующие правила:
независимые пункты, характеризующие отдельные полезные модели, как правило, не содержат ссылок на другие пункты формулы (такая ссылка допустима лишь в случае, когда она позволяет изложить данный независимый пункт без полного повторения в нем содержания другого пункта);
зависимые пункты группируются вместе с тем независимым пунктом, которому они подчинены, включая случаи, когда для характеристики разных полезных моделей группы привлекаются зависимые пункты одного и того же содержания.

144. Формула тармағы
1) Формула тармағы, әдетте, формуланы баяндау басталатын пайдалы модель бағытын танытатын тектiк ұғымнан, неғұрлым жақын баламасының белгiлерiмен сәйкес келетiн маңызды белгiлерi енетiн шектеушi бөлiктен, және пайдалы модельдi неғұрлым жақын баламасынан ерекшелейтiн маңызды белгiлер кiретiн ерекшелеушi бөлiктен тұрады.
Формула тармағын шектеушi және ерекшелеушi бөлiктерге бөлiп құрастыру кезiнде шектеушi бөлiгiн баяндаған соң "былайша ерекшеленедi" деген сөз тiркесiнен кейiн тiкелей ерекшелеушi бөлiгi баяндалады.
2) Формула тармағы бiр сөйлеммен баяндалады.
145. Формуланың тәуелсiз тармағы
1) Пайдалы модель формуласының тәуелсiз тармағы тек бiр ғана пайдалы модельге қатысты болады. Ол пайдалы модельдiң белгiлерiмен логикалық акт түрiнде баяндалады және сұралған құқықтық қорғау көлемiн айқындайды.
2) Егер ондағы белгiлер жиынтығы төмендегiдей болса, формуланың тәуелсiз тармағы бiр пайдалы модельге қатысты деп танылмайды:
бiр және сол техникалық нәтиже алуды қамтамасыз етпейтiн белгiлердiң баламасы түрiнде көрiнсе не балама жекелеген белгiлерге емес, функциональды дербес белгiлер тобына (торап, құрылғы деталi және т.б) қатысты болса, оның iшiнде қандай да болмасын мұндай белгiлер үшiн сол және өзге де балама таңдау басқа белгi (белгiлер) үшiн жасалған таңдауға тәуелдi болса;
аталған жиынтықта оны бары, сондай-ақ жоғына да жол берiлетiндей түрде танылатын белгi енедi (атап айтқанда, "құрылымдық элемент болуы мүмкiн" үлгідегi сөз пайдаланылғанда);
жалпы бағытты көрсетiлген құралдар жиынтығын iске асырусыз әрқайсысының дербес бағыты бар, құралдар жиынтығының сипаты енедi.
146. Формуланың тәуелдi тармағы
1) Пайдалы модель формуласының тәуелдi тармағы пайдалы модельдi тек жекелеген жағдайларда орындау немесе пайдалануды сипаттайтын белгiлермен тәуелсiз тармақта келтiрiлген пайдалы модель белгiлерi жиынтығын дамыту және/немесе нақтылауды қарастырады.
2) Формуланың тәуелдi тармағының шектеулi бөлшегi тәуелсiз тармақта келтiрiлгенмен салыстырғанда әдетте қысқартып баяндалған пайдалы модель бағытын көрсететiн тектiк ұғымнан және осы тәуелдi тармақ қатысты болатын тәуелсiз тармақ және/немесе тәуелдi тармаққа (тармақтарға) сiлтемеден тұрады. Тәуелдi тармақ формуланың бiрнеше тармақтарына бағынысты жағдайда оларға сiлтеме баламаны пайдаланумен көрсетiледi.
Егер пайдалы модельдi жеке жағдайларда орындау немесе пайдалануды сипаттауда тәуелдi тармақ белгiлерiмен қатар тек тәуелсiз тармақтың белгiлерi қажет болса, осы тәуелдi тармақтың тiкелей тәуелсiз тармаққа бағыныстылығы пайдаланылады. Егер аталған сипатқа бiр және бiрнеше басқа формуланың тәуелдi тармақтарының белгiлерi қажет болса, осы тәуелдi тармақтың тиiстi тәуелдi тармақтар арқылы тәуелсiзге бағыныстылығы пайдаланылады.

144. Пункт формулы
1) Пункт формулы состоит, как правило, из ограничительной части, включающей существенные признаки, совпадающие с признаками наиболее близкого аналога, в том числе родовое понятие, отражающее назначение полезной модели, с которого начинается изложение формулы, и отличительной части, включающей существенные признаки, которые отличают полезную модель от наиболее близкого аналога.
При составлении пункта формулы с разделением на ограничительную и отличительную части после изложения ограничительной части вводится словосочетание "отличающийся тем, что", непосредственно после которого излагается отличительная часть.
2) Пункт формулы излагается в виде одного предложения.
145. Независимый пункт формулы
1) Независимый пункт формулы полезной модели должен относиться только к одной полезной модели. Он излагается в виде логического акта полезной модели ее признаками и определяет объем испрашиваемой правовой охраны.
2) Независимый пункт формулы не признается относящимся к одной полезной модели, если содержащаяся в нем совокупность признаков:
включает выраженные в виде альтернативы признаки, не обеспечивающие получение одного и того же технического результата, либо альтернатива относится не к отдельным признакам, а к группе функционально самостоятельных признаков (узел, деталь устройства и т.п.), в том числе, когда выбор той или иной альтернативы для какого-либо из таких признаков зависит от выбора, произведенного для другого (других) признака (признаков);
включает признак, выраженный таким образом, что допускается как наличие, так и отсутствие его в названной совокупности (в частности, когда используется оборот типа "может содержать конструктивный элемент");
включает характеристику совокупности средств, каждое из которых имеет собственное назначение, без реализации указанной совокупностью средств общего назначения.
146. Зависимый пункт формулы
1) Зависимый пункт формулы полезной модели содержит развитие и/или уточнение совокупности признаков полезной модели, приведенных в независимом пункте, признаками, характеризующими полезную модель лишь в частных случаях ее выполнения или использования.
2) Ограничительная часть зависимого пункта формулы состоит из родового понятия, отражающего назначение полезной модели, изложенного, как правило, сокращенно по сравнению с приведенным в независимом пункте, и ссылки на независимый пункт и/или зависимый (зависимые) пункт (пункты), к которому (которым) относится данный зависимый пункт. При подчиненности зависимого пункта нескольким пунктам формулы ссылки на них указываются с использованием альтернативы.
Если для характеристики полезной модели в частном случае ее выполнения или использования наряду с признаками зависимого пункта необходимы лишь признаки независимого пункта, используется подчиненность этого зависимого пункта непосредственно независимому пункту.
Если же для указанной характеристики необходимы и признаки одного или нескольких других зависимых пунктов формулы, используется подчиненность данного зависимого пункта независимому через соответствующие зависимые пункты.

3) Пайдалы модель формуласының тәуелдi тармағы баяндалған кезде ол
бағынысты формула тармағында сипатталған пайдалы модель белгiлерiн
алмастыру немесе алып тастауға болмайды немесе осы Нұсқаулықтың
145-тармағының 2) тармақшасында көрсетiлген сипатты жиынтықты белгiлер
енгiзiлмейдi.
Егер пайдалы модель формуласының тәуелдi тармағында тәуелсiз тармақ
белгiлерiн алмастыру немесе алып тастау орын алса, осы тәуелдi тармақ ол
бағынысты тәуелсiзбен бiрлесiп бiр пайдалы модельдi сипаттайды деп
танылмайды.
V. Басқа да материалдар және құжаттар
147. Сызбалар
Пайдалы модель мәнiн түсiндiрушi материалдар графикалық кескiндемелер (сызбалар, тәсiмдер, суреттер, кестелер, эпюрлер, осциллограммалар және т.б.), фотосуреттер және таблицалар түрiнде ресiмделуi мүмкiн.
Суреттер пайдалы модельдердi сызбалар немесе тәсiмдер түрiнде көрсету мүмкiн болмаған жағдайда ұсынылады.
Фотосуреттер графикалық кескiндемелерге қосымша ретiнде берiледi. Төтенше жағдайларда фотосуреттер түсiндiрме материалдардың негiзгi түрi ретiнде ұсынылуы мүмкiн.
Сызбалар, тәсiмдер және суреттер жекелеген парақта (парақтарда) ұсынылып, оң жақ жоғарғы бұрышында пайдалы модельдiң атауы келтiрiледi.
148. Реферат
Реферат пайдалы модель туралы қысқаша ақпарат бередi, яғни пайдалы модель сипаттамасы мазмұнының қысқаша баяндалуы, атауы, пайдалы модель жататын техника саласындағы сипаты, және/немесе қолданылу саласы, егер бұл атауынан айқын болмаса, әрбiр тәуелсiз тармақтың барлық маңызды белгiлерi сақталатындай еркiн түрде сипатталған формуланың қол жеткiзiлген техникалық нәтижесi көрсетiле отырып, пайдалы модель мәнiнің сипатын ашады.
Қажет болған жағдайларда рефератқа сызба кiредi, ол жеке парақта,
оның iшiнде сипаттаманы көрсететiн сызба сұлбаларының бiрiмен ұқсас
болған жағдайда да реферат мәтiнi данасымен бiрдей тапсырылады.
Рефератқа, атап айтқанда, формуланың тәуелдi тармағының бар-жоғы
мен саны, графикалық кескiндемелер, таблицалар сияқты қосымша мәлiметтер
болуы мүмкiн.
Реферат мәтiнiнiң көлемi шамамен 1000 баспа таңбадай.
149. Қазпатент алдындағы өкiлдiкке сенiмхат
Осы Нұсқаулықтың 46-тармағына сәйкес ұсынылады.
&4. Ресiмдеуге талаптар
150. Жол берiлмейтiн элементтер
Өтiнiмде адамгершiлiк және қоғамдық тәртiпке қайшы келетiн сөздер, сызбалар, суреттер, фотосуреттер және өзге де материалдар болмауға тиiс; өнiмдерге немесе технологиялық процестерге, сондай-ақ басқа тұлғалардың өтiнiмдерiне немесе патенттерiне (куәлiктерiне) менсiнбеушiлiк сөздер; пайдалы модельге нақты қатысы жоқ, не өтiнiм құжаттарын тануға осы Нұсқаулық талаптарына қажеттi болып табылмайтын сөздер мен мәлiметтер болмауға тиiс.

3) Зависимый пункт формулы полезной модели излагают таким образом, чтобы при этом не происходила замена или исключение признаков полезной модели, охарактеризованной в том пункте формулы, которому он подчинен, или не включают в него признаки, совокупность которых имеет характер, указанный в подпункте 2) пункта 145 настоящей Инструкции.
Если зависимый пункт формулы полезной модели сформулирован так, что имеют место замена или исключение признаков независимого пункта, не может быть признано, что данный зависимый пункт совместно с независимым, которому он подчинен, характеризует одну полезную модель.
V. Другие материалы и документы
147. Чертежи
Материалы, поясняющие сущность полезной модели, могут быть оформлены в виде графических изображений (чертежей, схем, рисунков, графиков, эпюр, осциллограмм и т.д.), фотографий и таблиц.
Рисунки представляются в том случае, когда невозможно проиллюстрировать полезную модель чертежами или схемами.
Фотографии представляются как дополнение к графическим изображениям. В исключительных случаях фотографии могут быть представлены как основной вид поясняющих материалов.
Чертежи, схемы и рисунки представляются на отдельных (отдельном) листах (листе), в правом верхнем углу которых (которого) приводится название полезной модели.
148. Реферат
Реферат представляет собой краткую информацию о полезной модели, т.е. сокращенное изложение содержания описания полезной модели, включающее название, характеристику области техники, к которой относится полезная модель, и/или области применения, если это неясно из названия, характеристику сущности полезной модели с указанием достигаемого технического результата, описанной путем свободного изложения формулы, предпочтительно такого, при котором сохраняются все существенные признаки каждого независимого пункта.
При необходимости в реферат включают чертеж, который представляют на отдельном листе в таком же количестве экземпляров, как и текст реферата, в том числе и в случае, когда он идентичен одной из фигур чертежей, иллюстрирующих описание.
Реферат может содержать дополнительные сведения, в частности, указание на наличие и количество зависимых пунктов формулы, графических изображений, таблиц.
Рекомендуемый объем текста реферата - до 1000 печатных знаков.
149. Доверенность на представительство перед Казпатентом
Представляется в соответствии с пунктом 46 настоящей Инструкции.
Параграф 4. Требования к оформлению
150. Недопустимые элементы
Заявка не должна содержать выражений, чертежей, рисунков, фотографий и иных материалов, противоречащих морали и общественному порядку; пренебрежительных высказываний по отношению к продукции или технологическим процессам, а также заявкам или патентам (свидетельствам) других лиц; высказываний или сведений, явно не относящихся к полезной модели, либо не являющихся необходимыми для признания документов заявки соответствующими требованиям настоящей Инструкции.

151. Терминология және белгiлер
Пайдалы модель формуласында, сипаттама және оны түсiндiрушi материалдарда, сондай-ақ рефератта стандартталған терминдер мен қысқартулар, ал олар болмаған жағдайда ғылыми және техникалық әдебиетте жалпыға ортақ қабылданғандар пайдаланылады.
Әдебиетте кеңiнен қолданылмайтын терминдер мен белгiлердi пайдалану кезiнде олардың маңызы алғашқы қолдану кезiнде мәтiнде түсіндіріледі.
Барлық шартты белгiлер ашып жазылады. Сипаттама және формулада терминология бiрлiгi сақталады, яғни бiр және сол белгiлер сипаттама мәтiнiнде және формулада бiрдей аталады. Терминология бiрлiгi талабы сондай-ақ физикалық бiрлiк және шартты белгiлерде пайдалануға да қатысты.
Пайдалы модель атауында қажет болған жағдайларда латын әлiпбиi
және араб цифрлары нышандары болуы мүмкiн. Өзге әлiпби және әлеуметтiк
таңбалар нышандарын пайдалы модельде қолдануға жол берiлмейдi.
Физикалық көлемдер қолданылып жүрген Халықаралық бiрлiк жүйесiмен
көрсетiлгенi орынды.
152. Репродукциялауға жарамдылығы
Барлық құжаттар көшiрмелерiн шексiз мөлшерде тiкелей репродукциялауға
мүмкiн болатындай етiп ресiмделедi. Әрбiр парақ бiр жағынан ғана
пайдаланылып, жолдар беттiң аз жағында параллель түрде орналастырылады.
153. Пайдаланылатын материал
Өтiнiм құжаттары берiк, ақ, тегiс, жылтырамайтын қағазға орындалады.
154. Жекелеген парақтар, парақтың көлемi
Өтiнiмнiң әрбiр құжаты жеке парақта басталады. Парақтардың көлемi
210х297 мм. Сипаттама, формула, рефераты бар парақтар шетiнiң ең кiшi
көлемi:
жоғарғысы - 20,
оң жағы пен төменгiсi - 20,
сол жағы - 25 мм. құрайды.
Шетiнiң ең кiшi мөлшерi:
үстi - 25,
сол жағы - 25,
оң жағы - 15,
төменгiсi - 10 мм. құрайды.
Фотосурет өтiнiм құжаттары парақтарының белгiленген көлемiнен аспауға
тиiс. Кiшi форматты фотосуреттер формат пен парақ сапасына қойылатын
талаптар сақталып қағаз парағына желiмделiп тапсырылады.
155. Парақтарды нөмiрлеу
Өтiнiмнiң екiншi және бұдан кейiнгi парақтары араб цифрларымен
нөмiрленедi.
156. Мәтiннің жазылуы
Құжаттар қара түстi қарыппен басылады. Сипаттама мәтiнi, формула және реферат биiктiгi 2,1 мм. кем емес бас әрiппен екi интервалмен басылады.
Графикалық нышандар, латын атаулары, латын және грек әрiптерi, математикалық формулалар мен нышандар қара түстi сия, паста немесе тушпен жазылуы мүмкiн. Формуланы баспа күйiнде және қолдан жазуды араластыруға жол берiлмейдi.
157. Математикалық формулалар мен нышандар
Сипаттамада, пайдалы модель формуласында және рефератта математикалық формулалар және нышандар пайдаланылуы мүмкiн.
Математикалық формуланы ұсыну нысаны регламенттелмейдi. Математикалық формулалардағы барлық әрiптiк белгiлер ашып жазылады. Формулаға түсiнiктерді бағанмен жазып және әрбiр жолдан кейiн нүктелi үтiр қою керек. Мұндайда әріптiк белгiлердi ашып жазу олардың формулада қолданылу тәртiбiмен берiледi.
Математикалық белгiлер,, = басқалар тек математикалық формуладарда пайдаланылады, ал мәтiнде оларды (үлкен, кiшi, тең және т.б.) сөздермен жазу керек.
Оң мөлшерлер арасындағы интервалдарды көрсету үшiн (-) (бұдан және соған дейiн) таңбаларын қолдануға жол берiледi. Басқадай жағдайларда "бұдан" және "соған дейiн" сөздерiн жазып, температура интервалын белгiлеу кезiнде (...) таңбасын қолдану ұсынылады.
Мөлшердi проценттiк көрсету кезiнде (%) таңбасы саннан кейiн қойылады. Егер мөлшерлер бiрнешеу болса, онда процент таңбасы сандар алдында қойылады және олардан қос нүктемен бөлiнедi.
Математикалық формулалардағы тасымал тек таңба бойынша қойылады.
Формулалар оларды мәтiнге енгiзу тәртiбi бойынша нөмiрленедi. Оң жақ шеткi шекарада әрбiр формуладан кейiн нөмiр қою орынды.

151. Терминология и обозначения
В формуле полезной модели, описании и поясняющих его материалах, а также в реферате используются стандартизованные термины и сокращения, а при их отсутствии - общепринятые в научной и технической литературе.
При использовании терминов и обозначений, не имеющих широкого применения в литературе, их значения поясняются в тексте при первом употреблении.
Все условные обозначения расшифровываются. В описании и в формуле соблюдается единство терминологии, т.е. одни и те же признаки в тексте описания и в формуле называются одинаково. Требование единства терминологии относится также к размерностям физических единиц и к используемым условным обозначениям.
Название полезной модели при необходимости может содержать символы латинского алфавита и арабские цифры. Употребление символов иных алфавитов и специальных знаков в названии полезной модели не допускается.
Физические величины выражаются предпочтительно в единицах действующей Международной системы единиц.
152. Пригодность для репродуцирования
Все документы оформляются таким образом, чтобы было возможно их непосредственное репродуцирование в неограниченном количестве копий. Каждый лист используется только с одной стороны с расположением строк параллельно меньшей стороне листа.
153. Используемый материал
Документы заявки выполняют на прочной, белой, гладкой, неблестящей бумаге.
154. Отдельные листы, размер листов
Каждый документ заявки начинается на отдельном листе. Листы имеют формат 210 х 297 мм. Минимальный размер полей на листах, содержащих описание, формулу, реферат, составляет, мм:
верхнее - 20,
правое и нижнее - 20,
левое - 25.
Минимальный размер полей составляет, мм:
верхнее - 25,
левое - 25,
правое - 15,
нижнее - 10.
Формат фотографий выбирается таким, чтобы он не превышал установленные размеры листов документов заявки. Фотографии малого формата представляются наклеенными на листы бумаги с соблюдением установленных требований к формату и качеству листа.
155. Нумерация листов
В каждом документе заявки второй и последующие листы нумеруются арабскими цифрами.
156. Написание текста
Документы печатаются шрифтом черного цвета. Тексты описания, формулы и реферата печатаются через два интервала с высотой заглавных букв не менее 2,1 мм.
Графические символы, латинские наименования, латинские и греческие буквы, математические формулы или символы могут быть вписаны чернилами, пастой или тушью черного цвета. Не допускается смешанное написание формул в печатном виде и от руки.
157. Математические формулы и символы
В описании, формуле полезной модели и реферате могут быть использованы математические выражения (формулы) и символы.
Форма представления математического выражения не регламентируется. Все буквенные обозначения, имеющиеся в математических формулах, расшифровываются. Разъяснения к формуле следует писать столбиком и после каждой строки ставить точку с запятой. При этом расшифровка буквенных обозначений дается по порядку их применения в формуле.
Математические обозначения: >, <, = и другие используются только в математических формулах, а в тексте их следует писать словами (больше, меньше, равно и т.п.).
Для обозначения интервалов между положительными величинами допускается применение знака (-) (от и до). В других случаях следует писать словами "от" и "до", при обозначении интервала температур рекомендуется применение знака (...).
При процентном выражении величин знак процента (%) ставится после числа. Если величин несколько, то знак процента ставится перед их перечислением и отделяется от них двоеточием.
Перенос в математических формулах допускается только по знаку.
Формулы нумеруются по порядку введения их в текст. Рекомендуется номер проставлять после каждой формулы на границе правого поля.

158. Графикалық кескiндеулер
1) Графикалық кескiндеулер (сызбалар, тәсiмдер, кестелер, суреттер және т.б.) өшпейтiн қара нақты сызықтар және штрихтармен орындалады, өшiруге және бояп тастауға жол берiлмейдi.
2) Кескiндеменiң көлемi мен айқындығы мөлшерiн 2/3 көлемiнде кiшiрейткен фотосуреттiк репродукциясында барлық бөлшектерiн ажыратуға болатындай етiп таңдалады.
3) Әрiптер цифрын жақшаға, дөңгелекке немесе тырнақшаға орналастыруға болмайды.
Цифрлар мен әрiптердiң биiктiгi 3,2 мм.ден кем болмауға тиiс. Цифрлық және әрiптiк белгiлер нақты орындалады, олардың сызықтарының қалыңдығы кескiндеме сызықтары қалыңдығымен сәйкес келуге тиiс.
4) Әрбiр графикалық кескiндеме оның түрiне қарамастан, сипаттама мәтiнiнде аталатын кезегiне сәйкес ортақ нөмiрлеу тәртiбiмен сұлба ретiнде (1-сұлба, 2-сұлба және т.б.) араб цифрларымен нөмiрленедi.
Егер сипаттама бiр сұлбамен түсiндiрiлсе, ол нөмiрленбейдi.
5) Бiр парақта бiрнеше сұлба орналасуы мүмкiн, мұндайда олар бiр бiрлерiнен нақты бөлектенедi. Егер екi және одан да көп парақтарда орналасқан сұлбалар бiр сұлба бөлшектерiн құрайтын болса, олар түрлi парақтарда кескiнделген сұлбаның кез келген бөлшегi қалып қоймайтындай үйлесiммен орналастырылады.
Жекелеген сұлбалар парақта немесе парақтарда мүмкiндiгiнше тығыз орналастырылып, парақтың ұзын жағын тiгiнен оқу мүмкiн боларлықтай етiп кескiнделедi.
6) Сызбалар техникалық сызбалар даярлау ережелерiмен орындалады.
7) Сызбаларда тiк бұрышты (ортогональдық) проекциялар (әртүрлi, жарма және көлденең) пайдалану орынды болып табылады; сондай-ақ аксонометрлiк проекцияны пайдалануға да жол берiледi.
8) Тiлiктер сiлтеме белгiлер және негiзгi сызықтарды анық оқуға кедергi жасамайтын көлбеу штриховкамен орындалады.
9) Сызбадағы әрбiр элемент элементтi нақты кескiндеуге түрлi пропорцияның қажеттiгiнен басқа жағдайларда басқа элементтерге пропорциональды орындалады.
10) Сызбалар "су", "бу", "ашық", "жабық", "А-А" (тiлiктi белгiлеу үшiн) және т.б. сияқты қажеттi сөздерден басқасы ешқандай жазусыз орындалады.
11) Сызбаның мөлшерi көрсетiлмейдi. Қажет болған жағдайда олар сипаттамада келтiрiледi.
12) Сызбада кескiнделген элементтер пайдалы модель сипаттамасына сәйкес араб цифрларымен белгiленедi.
Бiрнеше сұлбада ұсынылған бiр және сол элементтер бiр және сол цифрмен белгiленедi. Түрлi сызбаларда ұсынылған түрлi элементтердi бiрдей цифрлармен көрсетуге болмайды.
Сипаттамада айтылмаған белгiлер сызбаларға қойылмайды.

158. Графические изображения
1) Графические изображения (чертежи, схемы, графики, рисунки и т.п.) выполняются черными нестираемыми четкими линиями и штрихами, без растушевки и раскрашивания.
2) Масштаб и четкость изображений выбираются такими, чтобы при фотографическом репродуцировании с линейным уменьшением размеров до 2/3 можно было различить все детали.
3) Цифры буквы не следует помещать в скобки, кружки или кавычки.
Высота цифр и букв выбирается не менее 3,2 мм. Цифровое и буквенное обозначения выполняются четкими, толщина их линий соответствует толщине линий изображения.
4) Каждое графическое изображение независимо от его вида нумеруется арабскими цифрами как фигура (фиг.1, фиг.2 и т.д.) в порядке единой нумерации, в соответствии с очередностью упоминания их в тексте описания.
Если описание поясняется одной фигурой, то она не нумеруется.
5) На одном листе может быть расположено несколько фигур, при этом они четко отделяются друг от друга. Если фигуры, расположенные на двух и более листах, представляют части единой фигуры, они размещаются так, чтобы эта фигура могла быть скомпонована без пропуска какой-либо части любой из фигур, изображенных на разных листах.
Отдельные фигуры располагаются на листе или листах так, чтобы листы были максимально насыщенными и изображение можно было читать при вертикальном расположении длинных сторон листа.
6) Чертежи выполняются по правилам изготовления технических чертежей.
7) Предпочтительным является использование на чертеже прямоугольных (ортогональных) проекций (в различных видах, разрезах и сечениях); допускается также использование аксонометрической проекции.
8) Разрезы выполняются наклонной штриховкой, которая не препятствует ясному чтению ссылочных обозначений и основных линий.
9) Каждый элемент на чертеже выполняется пропорционально всем другим элементам за исключением случаев, когда для четкого изображения элемента необходимо различие пропорций.
10) Чертежи выполняются без каких-либо надписей, за исключением необходимых слов, таких, как "вода", "пар", "открыто", "закрыто", "А-А" (для обозначения разреза) и т.п.
11) Размеры на чертеже не указываются. При необходимости они приводятся в описании.
12) Изображенные на чертеже элементы обозначаются арабскими цифрами в соответствии с описанием полезной модели.
Одни и те же элементы, представленные на нескольких фигурах, обозначаются одной и той же цифрой. Не следует обозначать различные элементы, представленные на различных фигурах, одинаковой цифрой.
Обозначения, не упомянутые в описании, не проставляются в чертежах.

13) Егер графикалық кескiндеме тәсiм түрiнде ұсынылса, онда оны орындауда стандартталған шартты графикалық белгiлер қолданылады.
Тәсiмнiң бiр түрiнде тәсiмнiң басқа түрiнiң жекелеген элементтерiн кескiндеуге жол берiледi (мысалы, электр тәсiмiнде - кинематикалық және гидравликалық тәсiм элементтерiн).
Егер тәсiм элементтердiң графикалық белгiлерi ретiнде тiкбұрышты түрде ұсынылса, онда цифрлық белгiлерден басқа тiкбұрышқа тiкелей элемент атауы да жазылады. Егер элементтiң графикалық кескiндеме мөлшерi бұған мүмкiндiк берсе, графикалық элемент атауын шығыс сызығында
көрсетуге болады (қажет болған жағдайда, тәсiм шетiнде орналасқан сурет
астындағы жазу түрiнде).
14) Сызбалар, тәсiмдер, суреттер сипаттамада және пайдалы модель
формуласында келтiрiлмейдi.
159. Библиографиялық мәлiметтер
Ақпарат көздерiнiң библиографиялық мәлiметтерi солар бойынша
ақпарат көзi табылатындай етiп көрсетiледi.
6-тарау. ПАЙДАЛЫ МОДЕЛЬГЕ ПАТЕНТ АЛУ ЖӨНIНДЕ ІС
ЖҮРГIЗУ
160. Өкiл тағайындау
Өтiнiм берген соң хат-хабар жүргiзу және өз мүдделерiн қорғау үшiн өтiнiмшi өтiнiмдi қарау кезiнде осы Нұсқаулықтың 46-тармағына сәйкес ресiмделген сенiмхат берiп, өкiлiн тағайындауы мүмкiн.
Қазақстан Республикасы қатысатын халықаралық келiсiмдерде өзгеше қарастырылмаса, Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын жеке тұлғаның немесе шетелдiк заңды тұлға - өтiнiмшiнiң өкiлi тек Қазпатентте тiркелген патенттiк сенiмдi өкiл болуы мүмкiн. Өзге өтiнiмшiлер үшiн өкiл ретiнде, атап айтқанда, өтiнiмшiлердiң бiрi, егер олар бiрнешеу болса, өнертабыс авторы, патенттiк сенiмдi өкiл немесе өзге тұлға болуы мүмкiн.
2) Сенiмхат өтiнiммен бiр мезгiлде тапсырылады немесе iс жүргiзу процесiнде өтiнiмге тiркеледi.
Сенiмхатпен өкiлеттiк алған өкiлдiң кез келген iс-әрекетi немесе оған қатысты Қазпатенттiң кез келген iс-әрекетi өтiнiмшiнiң iс-әрекетi немесе өтiнiмшiге қатысты iс-әрекет сияқты салдарға ие болады.
Тиiстi дәрежеде ресiмделген сенiмхат тапсырылғанға дейiн өкiл атқарған iс-әрекеттер жарамсыз деп есептеледi және назарға алынбайды.
3) Өкiл тағайындауды өтiнiмшi немесе оның құқықтық мирасқоры Қазпатентке жазбаша арыз беру жолымен алып тастауы мүмкiн.
161. Қазпатентпен хат-хабар жүргiзу
1) Хат-хабарды өтiнiмшi немесе оның бұған өкiлдiк алған өкiлi әрбiр өтiнiм бойынша жеке жүргiзедi.
Өтiнiм берiлгеннен кейiн жолданған материалдарда оның нөмiрi және өтiнiмшi немесе оның өкiлiнiң қолы болуға тиiс. Егер өтiнiмшi заңды тұлға болып табылса, оның атынан материалдарға осы Нұсқаулықтың 131 тармағының
16) тармақшасының бiрiншi абзацында көрсетiлген тәртiппен қол қойылады.
Өтiнiм нөмiрi көрсетiлмеген материалдар егер нөмiрi жанама жағдайлармен анықталмаса, қараусыз қайтарылып жiберiледi.

13) Если графическое изображение представляется в виде схемы, то при ее выполнении применяются стандартизованные условные графические обозначения.
Допускается на схеме одного вида изображать отдельные элементы схем другого вида (например, на электрической схеме - элементы кинематических и гидравлических схем).
Если схема представлена в виде прямоугольников в качестве графических обозначений элементов, то кроме цифрового обозначения непосредственно в прямоугольник вписывается и наименование элемента. Если размеры графического изображения элемента не позволяют этого сделать, наименование элемента допускается указывать на выносной линии (при необходимости, в виде подрисуночной надписи, помещенной в поле схемы).
14) Чертежи, схемы, рисунки не приводятся в описании и формуле полезной модели.
159. Библиографические данные
Библиографические данные источников информации указываются таким образом, чтобы источник информации мог быть по ним обнаружен.
Глава 6. Ведение дел по получению патента на полезную модель
160. Назначение представителя
1) Для ведения переписки по заявке после ее подачи и защиты своих интересов при рассмотрении заявки заявитель может назначить представителя с выдачей ему доверенности, оформленной в соответствии с пунктом 46 настоящей Инструкции.
Представителем заявителя - физического лица, проживающего за пределами Республики Казахстан, или иностранного юридического лица может быть только патентный поверенный, зарегистрированный в Казпатенте, если иное не предусмотрено международным соглашением с участием Республики Казахстан. Для иных заявителей в качестве представителя может быть указан, в частности, один из заявителей, если их несколько, автор изобретения, патентный поверенный или иное лицо.
2) Доверенность представляется одновременно с заявкой или в процессе делопроизводства и приобщается к заявке.
Любое действие представителя, на которое он уполномочен доверенностью, или любое действие Казпатента по отношению к нему имеет те же последствия, что и действия заявителя или по отношению к заявителю.
До представления надлежащим образом оформленной доверенности совершаемые представителем действия считаются недействительными и не принимаются во внимание.
3) Назначение представителя может быть отменено заявителем или его правопреемником путем подачи письменного заявления в Казпатент.
161. Ведение переписки с Казпатентом
1) Переписка ведется заявителем или его представителем, уполномоченным на это, по каждой заявке в отдельности.
Материалы, направляемые после подачи заявки, должны содержать ее номер и подпись заявителя или его представителя. Если заявителем является юридическое лицо, материалы от его имени подписываются в порядке, указанном в абзаце первом подпункта 16) пункта 131 настоящей Инструкции.
Материалы без указания номера заявки, возвращаются без рассмотрения, если номер не удается установить косвенным образом.

2) Өтiнiм бойынша iс жүргiзу процесi кезiнде жiберiлген материалдар Заңмен белгiленген мерзiмде тапсырылады.
3) Қазпатентте iс мемлекеттiк немесе орыс тiлiнде жүргiзiледi. Өтiнiмшi өзге тiлде тапсырған материалдарға олардың мемлекеттiк немесе орыс тiлiндегi аудармасы тiркеледi. Өзге тiлде берiлген материалдардың аудармасы белгiленген мерзiмде тапсырылғанға дейiн ол назарға алынбайды, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.
4) Қазпатентке тапсырылған кемшiлiкпен ресiмделген, оқуға қиындық туғызатын материалдар қарастырылмайды. Мұндай материалдар берген адамға тиiстi хабарлама жiберiледi.
162. Өтiнiм құжаттарына түзетулер мен нақтылаулар енгiзу
Өтiнiм құжаттарына түзетулер мен нықтылаулар алмасқан парақтар тапсыру жолымен жүзеге асырылады. Тиiстi құжаттың әрбiр данасы үшiн алмастыратын парақтар мемлекеттiк немесе орыс тiлiнде тапсырылады немесе құжаттың мемлекеттiк немесе орыс тiлiндегi аудармасы осы Нұсқаулықтың 150-159-тармақтарының талаптарын қанағаттандыруға тиiс.
Егер түзетулер әрiп қателiктерiне, библиографиялық мәлiметтер және т.б. көрсетуге қатысты болып және құжатты түзету тiкелей репродукциялау кезiнде терiс салдарларға апармаса, түзетулер енгiзу қажеттiгi алмастыру парақтарын тапсырмай-ақ өтiнiмшiнiң хатында көрсетiлуi мүмкiн.
163. Патент алу құқығын бiреуге беру
Өтiнiмдi қараудың кез келген сатысында өтiнiмшi патент алу құқығын өзге адамға беруi мүмкiн, мұндайда Қазпатентке құқығын өзге адамға беруге осы тұлғаның келiсiмi бар өтiнiш және осы Нұсқаулықтың 131-тармағының 4) тармақшасында қарастырылған ол жөнiндегі мәлiметтер берiледi.
Өтiнiшке патент алу құқығын бiреуге беретiн өтiнiмшінің және осы Нұсқаулықтың 131-тармағында қарастырылған тәртiппен осы құқықты алушы адамның қолдары қойылады.
164. Авторлар құрамына өзгерiстер енгiзу
1) Авторлар құрамына өзгерiстер ретiнде патент беру туралы арызда көрсетiлген құрамға енгiзу немесе авторлар құрамынан шығару ұғылады.
2) Авторлар құрамына өзгерту осы Нұсқаулықтың 131-тармағына сәйкес ресiмделген патент беру туралы жаңа арыз беру жолымен енгiзiледi.
3) Патент беру туралы жаңа арызбен бiр мезгiлде авторлар құрамына тиiстi өзгертулер енгiзу туралы еркiн нысанда өтiнiмнiң нөмiрi мен беру күнi көрсетiлген өтiнiш берiледi. Өтiнiшке осы Нұсқаулықтың 131-тармағында белгiленген тәртiппен өтiнiмшi қолын қояды, және авторлар құрамынан шығарған жағдайда шығарылған автордың қолы қойылып (тек ұлттық авторлар және үкiметаралық келiсiмдерге сәйкес берiлген өтiнiмдер бойынша өнертабыс авторлары үшiн), нотариальды расталуға тиiс. Шығарылған автордың келiсiмi өтiнiмнiң тiркелген нөмiрi мен күнi көрсетiлiп, жеке хатпен ресiмделуi мүмкiн.

2) Материалы, направляемые в процессе производства по заявке, представляются в сроки, установленные Законом.
3) Производство в Казпатенте ведется на государственном или русском языке. К материалам, представляемым заявителем на ином языке, должен быть приложен их перевод на государственный или русский язык. До представления перевода в установленные сроки материалы, представленные на ином языке, не принимаются во внимание, о чем заявитель уведомляется.
4) Материалы, представленные в Казпатент с недостатками оформления, затрудняющими их прочтение, не рассматриваются. Лицу, подавшему такие материалы, направляется соответствующее уведомление.
162. Внесение исправлений и уточнений в документы заявки
Исправление и уточнение документов заявки осуществляется путем представления заменяющих листов. Заменяющие листы представляются для каждого экземпляра соответствующего документа на государственном или русском языке или перевода документа на государственный или русский язык и должны удовлетворять требованиям пунктов 150-159 настоящей Инструкции.
Если исправления касаются опечаток, погрешностей в указании библиографических данных и т.п. и исправление документа не приведет к отрицательным последствиям в отношении четкости при непосредственном репродуцировании, необходимость внесения исправлений может быть выражена в письме заявителя без представления заменяющих листов.
163. Переуступка права на получение патента
На любой стадии рассмотрения заявки заявитель может переуступить право на получение патента иному лицу, при этом в Казпатент подается ходатайство, содержащее указание на переуступку права иному лицу, согласие этого лица и сведения о нем, предусмотренные подпунктом 4) пункта 131 настоящей Инструкции.
Ходатайство подписывается заявителем, переуступающим право на получение патента, и указанным лицом, приобретающим это право, в порядке, предусмотренном пунктом 131 настоящей Инструкции.
164. Внесение изменений в состав авторов
1) Под изменением состава авторов понимается включение в состав или исключение из состава автора, указанного в заявлении о выдаче патента.
2) Изменения в состав авторов вносятся путем подачи нового заявления о выдаче патента, оформленное в соответствии с пунктом 131 настоящей Инструкции.
3) Одновременно с новым заявлением о выдаче патента подается ходатайство о внесении соответствующих изменений в состав авторов в произвольной форме с указанием номера и даты подачи заявки. Ходатайство должно быть подписано заявителем в порядке, установленном пунктом 131 настоящей Инструкции, и в случае исключения из состава авторов - и исключаемым автором (только для национальных авторов и авторов изобретений по заявкам, поданным в соответствии с межправительственными соглашениями), подпись которого должна быть нотариально заверена. Согласие исключаемого автора может быть оформлено отдельным письмом с указанием номера и даты регистрации заявки.

4) Егер авторлар құрамына енгiзуге патент беруге жаңа арыз беру күнiнен бұрын берiлген арызда көрсетiлген автордың қолын қойғызу мүмкiн болмаған жағдайда өтiнiшке келесi тәртiппен ресiмделген жазбаша келiсiмi тiркеледi:
автор өлген немесе оны өлдi деп жариялаған жағдайда өзгерiстер енгiзуге келiсiм беруге оның атынан мұрагерлiкке құқығы туралы ноториалды расталған куәлiк көшiрмесiн ұсынып, мұрагерлiкке заңды құқығын дәлелдеген мұрагерi қолын қояды;
авторы шетелге кеткен жағдайда өзгерiстер енгiзуге осындай құқығын куәландыратын тиiстi ресiмделген құжатын тапсырған сенiмдi тұлға қолын қояды. Мұндай құжат Қазпатентте тiркелген патенттiк сенiмдi өкiлдiң атына нақты тапсырылған iс-әрекеттер көрсетiлген сенiмхат, немесе ресмилендiрiлуi Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары күшiн талап етпейтiн немесе өзаралық жағдайлардан басқада Қазақстан Республикасының консулдық мекемелерiнде ресмилендiрiлген басқа тұлғаға берiлген сенiмхат болуы мүмкiн;
автордың барған жерi туралы мәлiметтер болмаған және оны алу мүмкiндiгi болмаған жағдайларда ол Қазақстан Республикасы Азаматтық Кодексiнiң 28-бабына сәйкес сот бойынша хабарсыз кеткен деп танылуы мүмкiн және мүдделi тарап автордың хабарсыз кеткенiн тану туралы сот шешiмiнiң көшiрмесiн ұсынады, ол мәнi бойынша мәселенi шешу кезiнде назарға алынады;
автордың ақыл-есi кем немесе ақыл-есi шектеулi деп танылған жағдайда өзгерiстер енгiзуге келiсiм беруге оның атынан қорғаушы немесе қамқоршылығы белгiленгенi туралы сот шешiмiнiң көшiрмесiн тапсырған қорғаушы немесе қамқоршысы қолын қояды.
5) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын азаматтар және шетелдiк заңды тұлғалар авторлар құрамына өзгерiстер енгiзуге құжаттарын Қазпатентте тiркелген сенiмдi өкiлдерi арқылы бередi, мұндайда патенттiк сенiмдi өкiлдiң атына берiлген сенiмхатта көрсетiлген iс-әрекеттердi орындауға тапсырма болуға тиiс.
6) Егер авторлар құрамына өзгерiстер өтiнiм түскен күннен бастап екi ай iшiнде енгiзiлсе, алдын ала патент және патент беру туралы арызға ақы төленгенi туралы құжат тіркеледі.
7) Егер осы тармақтың 2)-6) тармақшаларында аталған құжаттар жоқ болса және/немесе тапсырылған құжаттар осы тармақшалардың талаптарын қанағаттандырмаса, өтiнiмшiге хабарлама жiберiлген күннен бастап үш айлық мерзiм iшiнде жоқ болған немесе түзетiлген құжаттарды тапсыру туралы ұсыныс жасалады.
Сұралған құжаттар тапсырылмаған жағдайда жаңа арыз берiлмеген болып есептеледi және өзгерiстер енгiзiлмейдi, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.

4) Если в случае включения в состав авторов к дате подачи нового заявления на выдачу патента невозможно получить подпись автора, указанного в ранее поданном заявлении, то к ходатайству прилагается письменное согласие, оформленное в следующем порядке:
в случае смерти автора или объявления его умершим согласие на внесение изменений от его имени подписывает наследник, который должен юридически доказать свое право на наследство, представив нотариально заверенную копию свидетельства о праве на наследство;
в случае выезда автора за границу согласие на внесение изменений от его имени может подписать доверенное лицо, представив соответствующим образом оформленный документ, удостоверяющий такое право. Таким документом может быть доверенность с точным указанием поручаемых действий на имя патентного поверенного, зарегистрированного в Казпатенте, или доверенность, выданная другому лицу, легализованная в консульском учреждении Республики Казахстан, кроме случаев, когда легализация не требуется в силу международных договоров Республики Казахстан или на условии взаимности;
в случае отсутствия сведений о месте пребывания автора и невозможности их получить он может быть признан по суду безвестно отсутствующим в соответствии со статьей 28 Гражданского Кодекса Республики Казахстан, и заинтересованная сторона представляет копию решения суда о признании автора безвестно отсутствующим, которое принимается во внимание при решении вопроса по существу;
при признании автора недееспособным или ограниченно дееспособным согласие на внесение изменений от его имени подписывает опекун или попечитель с представлением копии решения суда об установлении опеки или попечительства.
5) Граждане, проживающие за пределами Республики Казахстан, и иностранные юридические лица подают документы на внесение изменений в состав авторов через патентных поверенных, зарегистрированных в Казпатенте, при этом доверенность, выданная на имя патентного поверенного, должна содержать поручение на выполнение указанных действий.
6) Если изменения в состав авторов вносятся по истечении двух месяцев с даты поступления заявки, к заявлению о выдаче предварительного патента и патента прилагается документ об оплате.
7) Если отсутствуют документы, перечисленные в подпунктах 2)-6) настоящего пункта, и/или представленные документы не удовлетворяют требованиям этих подпунктов, заявитель уведомляется с предложением в трехмесячный срок с даты направления уведомления представить отсутствующие или исправленные документы.
При непредставлении запрашиваемых документов новое заявление считается неподанным и внесение изменений не производится, о чем заявитель уведомляется.

165. Өтiнiмшiлер құрамына өзгертулер енгiзу
1) Өтiнiмшiлер құрамына өзгертулер енгiзу ретiнде құрамға қосымша тұлғалар енгiзу немесе патент беру туралы арызда бұрындары көрсетiлген өтiнiмшiлер құрамынан алып тастаумен өтiнiмшiлер құрамына iшiнара өзгерiстер енгiзу ұғылады.
2) Өтiнiмшiлер құрамына өзгертулер енгiзу осы Нұсқаулықтың 131-тармағына сәйкес ресiмделген патент беру туралы жаңа арыз беру жолымен енгiзiледi. Өтiнiмшiлер құрамына өзгерiстермен жаңа арыз беру кезiнде жаңа арызға авторлардың қол қоюлары мiндеттi емес.
3) Патент беру туралы жаңа арызбен бiр мезгiлде өтiнiмшiлер құрамына тиiстi өзгерiстер енгiзу туралы еркiн нысанда өтiнiм нөмiрi мен тiркеу күнi көрсетiлген өтiнiш берiледi. Өтiнiшке осы Нұсқаулықтың 131-тармағында белгiленген тәртiппен патент беру туралы бастапқы арызда көрсетiлген өтiнiмшi (өтінімшiлер) қол қояды. Шығып қалған өтінімшi - жеке тұлғаның қолы нотариальды расталуға тиiс (тек ұлттық өтінімшiлер және үкiметаралық келiсiмдерге сәйкес өтiнiмдер бойынша өтiнiмшiлер үшiн).
4) Патент беру туралы арызда көрсетiлген өлген өтiнiмшiнi мұрагермен алмастырған жағдайда мұрагерлiк құқығы туралы расталған куәлiк көшiрмесiн тапсырып, мұрагерлiкке өз құқығын заңды түрде дәлелдеген мұрагердiң қолы қойылуға тиiс.
5) Егер бастапқы берiлген арызда көрсетiлген өтiнiмшi - жеке тұлғаның қолын қойғызу мүмкiн болмаса, онда осы Нұсқаулықтың 164-тармағының 3) тармақшасындағы ереже қолданылады.
6) Заңды тұлғаның қайта ұйымдасуы салдарынан (бiрiктiру, бөлу, бөлiп алу, қайта құру) өтiнiмшiлер құрамына өзгертулер енгiзу кезiнде өтiнiш пен жаңа арызға құқықтың осы түрi бойынша (бөлу балансы немесе беру актiсiнен көшiрме) құқықтық мирасқорлығын растайтын құжат тапсырған құқықтық мирасқоры қолын қояды.
7) Заңды тұлғаны тарату салдарынан өзгертулер енгiзу кезiнде өтiнiш пен жаңа арызға беру фактысын растайтын құжат тапсырумен тиiстi құқық алған тұлға қолын қояды.
Егер заңды тұлғаны тарату кезiнде патент алу құқығын беру немесе таратылған заңды тұлғаның қолын қойдыру мүмкiн болмаса, онда өтiнiште осы заңды тұлға үшiн қол қою талап етiлмейдi. Мұндайда мүдделi тарап заңды тұлғаның таратылғанын және тиiстi құқықтардың берiлмеген фактысын дәлелдейтiн құжат тапсырады.

165. Внесение изменений в состав заявителей
1) Под изменением состава заявителей понимается частичное изменение состава заявителей путем включения дополнительного лица в состав или исключение лица из состава заявителей, ранее указанных в заявлении о выдаче патента.
2) Изменения в состав заявителей вносятся путем подачи нового заявления о выдаче патента, оформленное в соответствии с пунктом 131 настоящей Инструкции. При подаче нового заявления с изменениями в составе заявителей подписи авторов на новом заявлении необязательны.
3) Одновременно с новым заявлением о выдаче патента подается ходатайство о внесении соответствующих изменений в состав заявителей в произвольной форме с указанием номера и даты регистрации заявки. Ходатайство должно быть подписано заявителем (заявителями), указанным (указанными) в первоначальном заявлении о выдаче патента, в порядке, установленном пунктом 131 настоящей Инструкции. Подпись исключаемого заявителя - физического лица должна быть нотариально заверена (только для национальных заявителей и заявителей по заявкам, поданным в соответствии с межправительственными соглашениями).
4) При замене умершего заявителя, указанного в заявлении о выдаче патента, наследником под ходатайством необходима подпись указанного наследника, который должен юридически доказать свое право на наследство, представив нотариально заверенную копию свидетельства о праве на наследство.
5) Если невозможно получить подпись заявителя - физического лица, указанного в первоначально поданном заявлении, то применяются положения подпункта 3) пункта 164 настоящей Инструкции.
6) При внесении изменений в состав заявителей вследствие реорганизации юридического лица (слияния, разделения, выделения, преобразования) ходатайство и новое заявление подписывает его правопреемник с представлением документа, подтверждающего правопреемство по данному виду прав (выписка из разделительного баланса или передаточного акта).
7) При внесении изменений вследствие ликвидации юридического лица ходатайство и новое заявление подписывает лицо, к которому перешли соответствующие права с представлением документа, подтверждающего факт передачи прав.
Если при ликвидации юридического лица не произошла передача права на получение патента или невозможно получить подпись ликвидированного юридического лица, то подпись под ходатайством за данное юридическое лицо не требуется. При этом заинтересованная сторона представляет документ, доказывающий факт ликвидации юридического лица и отсутствия передачи соответствующих прав.

8) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын азаматтар және шетелдiк заңды тұлғалар өтiнiмшiлер құрамына өзгертулер енгiзуге құжаттарын Қазпатентте тiркелген патенттiк сенiмдi өкiлдер арқылы бередi, мұндайда патенттiк сенiмдi өкiлдiң атына берiлген сенiмхатта көрсетiлген iс-әрекеттердi орындауға тапсырмалар болуға тиiс.
9) Егер өтiнiмшiлер құрамына өзгертулер өтiнiм түскен күннен бастап екi ай iшiнде енгiзiлсе, патент беру туралы арызға ақы төленгенi туралы құжат тiркеледi.
10) Егер осы тармақтың 2)-9) тармақшаларында аталған құжаттар жоқ болса, және/немесе тапсырылған құжаттар осы тармақшалардың талаптарын қанағаттандырмаса, өтiнiмшiге хабарлама жiберiлген күннен бастап үш ай мерзiм iшiнде жоқ немесе түзетiлген құжаттарды тапсыруға хабарлама жiберiледi. Сұралған құжаттар тапсырылмаған жағдайда жаңа арыз берiлмеген болып есептеледi және өзгертулер енгiзiлмейдi, бұл туралы өтiнiмшiге хабарланады.
166. Өтінім материалдарымен танысу
Өтінімшi (оның өкiлi) өзi берген өтiнiммен және оған қатысты құжаттармен танысу күнi мен уақытын алдын ала келiсiп, тiкелей Қазпатентте, сондай-ақ өтiнiм көшiрмесi және оған қатысты құжаттарды немесе олардың бөлiктерiн сұратып алу жолымен танысуына болады.
167. Өтiнiмшiнің қатысуымен өтiнiм қарау
Өтiнiмге байланысты мәселелердi өтiнiмшiнiң қатысуымен қарау Қазпатенттiң ұсынысымен немесе өтiнiмшiнiң өтiнуiмен екi тарап осы мәселелермен танысқан соң жүргiзiледi. Сараптама сұраулары сұрау салуда баяндалуы мүмкiн, онда кездесудiң орындылығы қосымша хабарланады, өтiнiмшiнiң сұрақтары оны өткiзу туралы сұрауда қаралады.
Сұрау салу кезiнде оған жауапты өтiнiмшi Заңмен белгiленген мерзiмде өтiнiмшi өтiнiмдi қарауға қатысу ниетi бар-жоғына қарамастан тапсыруға тиiс.
Өтiнiмдi қараудың күнi мен уақыты алдын ала келiсiледi. Белгiленген мерзiмде өтiнiмдi қарауға қатысу мүмкiндiгi болмаған тарап жағдайдың өзгергенi туралы басқа тарапқа дереу хабарлауға мiндеттi.
Егер Қазпатент немесе өтiнiмшi өтiнiмдi бiрлесiп қарауды ертерек немесе орынсыз деп есептеген жағдайда Қазпатенттiң ұсынысы мен өтiнiмшiнiң сұрауы тиiстi дәлелдемелер келтiрумен назарға алынбауы мүмкiн.
Өз қатысуымен өтiнiмдi қарау туралы сұрауын қанағаттандыруға алдын ала келiсiмiнсiз Қазпатентке келген өтiнiмшiнiң қатысуынан бас тартуы мүмкiн.
Өтiнiмдi қарауға осы Нұсқаулықтың 160-тармағының шарттары сақталған жағдайда өтiнiмшiнiң бұған өкiлеттi өкiлi қатысуы мүмкiн.
Жалғыз өтiнiмшi болып табылмайтын тұлға өтiнiмдi қарауға басқа өтiнiмшiлер жоқ болған жағдайда өкiлеттiгiне сенiмхаты болған жағдайда ғана қатысуы мүмкiн.
Өтінімдi өтiнiмшiнiң қатысуымен қарау келiссөздер немесе сарапшылық кеңес жолымен жүзеге асырылады.
Егер мәселелердi тiкелей сарапшы мен өтiнiмшi шеше алатын жағдайларда келiссөздер жүргiзiледi; егер мәселелер шешiмiн табу үшiн сараптама тарапынан бiрқатар мамандардың қатысуы талап етiлсе, сарапшылық кеңес жүргiзiледi.
Келiссөздер немесе сараптама кеңесi нәтижелерi бойынша қатысушылар, тараптар келтiрген дәлелдер мен ұсыныстары бар мәлiметтер және бұдан әрi iс жүргiзу туралы қорытындылары бар белгiленген нысанда екi дана хаттама жасалады.
Хаттамада:
өтiнiмшi (оның өкiлi) ұсынған өнертабыс формуласының жаңа редакциясы;
өтiнiмдi қайтарып алу туралы арыз;
жазбаша түсiнiктер талап етiлетiн сараптама мәселелерi келтiрiлуi мүмкiн.
Қарауға қатысушылардың барлығы хаттамаға қолдарын қояды. Бiр данасы өтiнiм материалдарына тiркеледi, ендi бiрi өтiнiмшiге (оның өкiлiне) берiледi.
Талқыланған мәселелер бойынша келiсiмге келе алмаған жағдайда хаттамаға қарауға қатысушылардың ерекше пiкiрлерi енгiзiлуi мүмкiн. Тиiстi қорытындылары бар өтiнiмшiге (оның өкiлiне) берiлген хаттаманың данасы iс жүргiзудi тоқтату туралы (өтiнiмдi қайтарып алған жағдайда) хабарламаны немесе сараптама сұрауын алмастыруы мүмкiн, ол жөнiнде тиiстi жазба ресiмделедi.
Хаттама сараптама сұрауына өтiнiмшiнiң жауабын алмастыруы мүмкiн (егер мұндайда жауап беру үшiн белгiленген мерзiмге нұқсан келтiрiлмесе). Мұндай жағдайда хаттамаға тиiстi жазба енгiзiледi.

8) Граждане, проживающие за пределами Республики Казахстан, и иностранные юридические лица подают документы на внесение изменений в состав заявителей через патентных поверенных, зарегистрированных в Казпатенте, при этом доверенность, выданная на имя патентного поверенного, должна содержать поручение на выполнение указанных действий.
9) Если изменения в состав заявителей вносятся по истечении двух месяцев с даты поступления заявки, к заявлению о выдаче патента прилагается документ об оплате.
10) Если отсутствуют документы, перечисленные в подпунктах 2)-9) настоящего пункта, и/или представленные документы не удовлетворяют требованиям этих подпунктов, заявитель уведомляется с предложением в трехмесячный срок с даты направления уведомления представить отсутствующие или исправленные документы.
При непредставлении запрашиваемых документов новое заявление считается неподанным, и внесение изменений не производится, о чем заявитель уведомляется.
166. Ознакомление с материалами заявки
Заявитель (его представитель) может ознакомиться с поданной им заявкой и документами, относящимися к ней, как непосредственно в Казпатенте, согласовав предварительно дату и время ознакомления, так и путем запроса копий заявки, относящихся к ней документов или их частей.
167. Рассмотрение заявки с участием заявителя
Рассмотрение вопросов, связанных с заявкой, с участием заявителя проводится по предложению Казпатента или просьбе заявителя после того, как обе стороны ознакомлены с этими вопросами. Вопросы экспертизы могут быть изложены в запросе, в котором дополнительно сообщается о целесообразности встречи, вопросы заявителя - в просьбе о ее проведении.
В случае запроса ответ на него представляется заявителем в установленный Законом срок независимо от того, намерен ли заявитель принять участие в рассмотрении заявки.
Дата и время рассмотрения заявки предварительно согласовываются. В случае изменения обстоятельств сторона, не имеющая возможности участвовать в рассмотрении заявки в назначенное время, немедленно извещает об этом другую сторону.
Если Казпатент или заявитель считают совместное рассмотрение заявки преждевременным или нецелесообразным, предложения Казпатента или просьба заявителя могут быть отклонены с приведением соответствующих доводов.
При прибытии заявителя в Казпатент без предварительного согласования в удовлетворении его просьбы о рассмотрении заявки с его участием может быть отказано.
В рассмотрении заявки может принять участие представитель заявителя, уполномоченный им на это, при соблюдении условий пункта 160 настоящей Инструкции.
Лицо, не являющееся единственным заявителем, может участвовать в рассмотрении заявки в отсутствие других заявителей лишь при наличии доверенности на представительство.
Рассмотрение заявки с участием заявителя осуществляется путем переговоров или на экспертном совещании.
Переговоры проводятся в случае, если вопросы могут быть разрешены непосредственно экспертом и заявителем; экспертное совещание - если для разрешения вопросов требуется участие со стороны экспертизы ряда специалистов.
По результатам переговоров или экспертного совещания составляется протокол по установленной форме в двух экземплярах, содержащий сведения об участниках, доводы и предложения, приводимые сторонами, и выводы о дальнейшем делопроизводстве.
В протоколе могут быть приведены:
новая редакция формулы изобретения, предложенная заявителем (его представителем);
заявление об отзыве заявки;
вопросы экспертизы, требующие письменных разъяснений, и т.п.
Протокол подписывается всеми участниками рассмотрения. Один экземпляр приобщается к материалам заявки, другой передается заявителю (его представителю).
При отсутствии согласия по обсуждаемым вопросам в протоколе могут быть зафиксированы особые мнения участников рассмотрения. Экземпляр протокола, передаваемый заявителю (его представителю), содержащий соответствующие выводы, может заменить уведомление о прекращении делопроизводства (в случае отзыва заявки) или запроса экспертизы, что оформляется соответствующей записью в нем.
Протокол может заменить ответ заявителя на запрос экспертизы (если при этом не нарушаются установленные сроки для представления ответа). В этом случае в протокол вносится соответствующая запись.

168. Мерзiмдердi есептеу
Патент алу жөнiнде процедуралық iс-әрекеттер жүргiзу мерзiмдерi iс-әрекет Жүруге тиiс уақыт мерзiмiмен айқындалаДы.
Егер мерзiм "iшiнде (кеш емес) (соған дейін)...күнiнен...) сөз тiркестерiмен көрiнсе, онда есептеу көрсетiлген күннен кейiнгi күннен басталады. Мерзiмнiң аяқталуы мерзiмнiң соңғы айының тиiстi күнiмен бiтедi. Егер мерзiмнiң соңғы күнi жұмыс күні болмаса, мерзімнің аяқталған күнi бұдан кейiнгi бiрiншi жұмыс күні болып есептеледі. Егер мерзімнің аяқталуы тиісті саны жоқ айға тап келсе, мерзім осы айдың соңғы күнімен бітеді.
Ұйымға мерзiмнiң соңғы күнi тапсырылған материалдар мерзімінде жiберiлген болып есептеледi.
169. Сұралған материалдарды тапсыру мерзiмiн ұзарту
1) Заңның 23-бабының 2-тармағына сәйкес сұралған материалдарды өтiнiмшiнiң тапсыру мерзiмi тиiстi өтiнiш берiлген жағдайда ұзартылуы мүмкiн.
Өтiнiшке белгiленген мөлшерде мерзiмдi ұзартуға ақы төленгенiн растайтын құжат тiркеледi. Егер мұндай құжат тапсырылмаса, өтiнiш берiлмеген болып есептеледi, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.
2) Мерзiмдi ұзарту туралы өтiнiш өтiнiмшiге сұрау жiберiлген күннен
бастап үш ай iшiнде еркiн нысанда берiледi.
3) Сұралған материалдар тапсыру мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiмшiге
хабарланады.
4) Өтiнiш беру мерзiмi сақталмаған жағдайда ол қанағаттандырылмайды,
бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.
170. Өткiзiп алған мерзiмдi қалпына келтiру
1) Заңның 23-бабының 2-тармағына сәйкес өтiнiмшi өткiзiп алған келесi
мерзiмдер қалпына келтiрiлуi мүмкiн:
формальды сараптама кезеңiнде сұрау бойынша түзетiлген немесе жоқ
құжатты тапсыру мерзiмi;
патент беру туралы шешiм бойынша тиiстi ақы төленгенiн растайтын
құжат тапсыру мерзiмi;
формальды сараптама нәтижелерi бойынша патент беруден бас тарту
шешiмiне наразылық беру мерзiмi.
2) Өткiзiп алған мерзiмдi қалпына келтiру туралы өтiнiштi өтiнiмшi еркiн нысанда тапсыру мерзiмi өтiп кеткен құжатпен немесе осы мерзiмдi ұзарту туралы өтiнiшпен бiрге, егер ұзарту мүмкiндiгi Заңмен қарастырылса, өтiп кеткен мерзiмге себептерi көрсетiле отырып, өткiзiп алынған мерзiмнен он екi айдан кешiктiрмей бередi. Қазпатент көрсетiлген себептердiң барын құжатпен растауды талап етуге құқылы.
3) Өтiнiшке белгiленген мөлшерде ақы төленгенiн растайтын құжат тiркеледi. Мұндай құжат ақы төлеу туралы құжат болмағаны немесе төленген соманың белгiленген мөлшерге сәйкес еместiгi туралы өтiнiмшiге хабарлама жiберiлген күннен бастап екi ай iшiнде тапсырылуға тиiс.
Белгiленген мөлшерде ақы төленгенiн растайтын құжат тапсырылмаған жағдайда өтiнiш көрсетiлген мерзiмде тапсырылмаған болып танылады, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.

168. Исчисление сроков
Сроки для совершения процедурных действий по получению патента определяются периодом времени, в течение которого может быть совершено действие.
Если срок выражен словосочетанием "в течение (не позднее) (до истечения) ... с даты ...", его исчисление начинается со дня, следующего за указанной датой. Окончание срока истекает в соответствующее число последнего месяца срока. Если последний день срока приходится на нерабочий день, днем окончания срока считается первый следующий за ним рабочий день. Если окончание срока приходится на такой месяц, в котором нет соответствующего числа, срок истекает в последний день этого месяца.
Материалы, сданные в организацию связи в последний день срока, считаются направленными в срок.
169. Продление срока представления запрашиваемых материалов
1) В соответствии с пунктом 2 статьи 23 Закона срок представления заявителем запрашиваемых материалов может быть продлен при подаче соответствующего ходатайства.
К ходатайству прилагается документ, подтверждающий оплату продления срока в установленном размере. Если такой документ не представлен, ходатайство считается неподанным, о чем заявитель уведомляется.
2) Ходатайство о продлении срока представляется в произвольной форме в течение трех месяцев с даты направления заявителю запроса.
3) О продлении срока представления запрашиваемых материалов заявитель уведомляется.
4) При несоблюдении срока представления ходатайства оно не удовлетворяется, о чем заявитель уведомляется.
170. Восстановление пропущенного срока
1) В соответствии с пунктом 2 статьи 23 Закона могут быть восстановлены следующие сроки, пропущенные заявителем:
срок представления исправленного или отсутствовавшего документа по запросу на стадии формальной экспертизы;
срок представления документа, подтверждающего соответствующую оплату по решению о выдаче патента;
срок подачи возражения на решение об отказе в выдаче патента по результатам формальной экспертизы.
2) Ходатайство о восстановлении пропущенного срока подается заявителем в произвольной форме вместе с документом, срок представления которого пропущен, или с ходатайством о продлении этого срока, если возможность продления предусмотрена Законом, не позднее двенадцати месяцев со дня истечения пропущенного срока с указанием уважительных причин, по которым был пропущен срок. Казпатент вправе запросить документальное подтверждение наличия указанных причин.
3) К ходатайству прилагается документ, подтверждающий соответствующую оплату в установленном размере.
При непредставлении документа, подтверждающего оплату в установленном размере, в указанный срок ходатайство признается неподанным, о чем заявитель уведомляется.

4) Өткiзiп алынған мерзiмнiң қалпына келтiрiлгенi туралы өтiнiмшiге хабарланады.
5) Егер осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетiлген талаптардың ең болмағанда бiрi сақталмаған жағдайда өтiнiш қанағаттандырылмайды, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.
171. Өтiнiмдi қайтарып алу
1) Заңның 27-бабына сәйкес өтiнiмшi өтiнiмдi қайтарып алуға құқылы.
Өтiнiмдi қайтарып алу туралы арыз Қазақстан Республикасының пайдалы модельдер Мемлекеттiк тiзiлiмiне пайдалы модель тiркелгенге дейiн еркiн нысанда берiлуi мүмкiн.
2) Қайтарып алынған өтiнiмнiң ешқандай құқықтық салдары болмайды, яғни ол бойынша ешқандай заңдық маңызды iс-әрекеттер жүргiзiлмейдi (мұндай өтiнiмге сараптама жүргiзiлмейдi, патент берiлмейдi, ол өнертабысқа өтiнiмге айналдырылмайды және т.б.) және өтiнiмшiнiң құқығы бұдан әрi бұл өтiнiмге негiзделмейдi (атап айтқанда, келесi өтiнiм беру кезiнде қайтарып алынған өтiнiм түскен күнi немесе оған қосымша материалдар түскен күнi бойынша басымдық сұрау мүмкiн емес); қайтарып алынған өтiнiм осы Нұсқаулықтың 100-тармағына сәйкес жаңалығын тексеру кезiнде өнертабысқа өтiнiм сараптамасы процесiнiң техникалық деңгейiне енгiзiлмейдi.
3) Осы арызды назарға алу туралы өтiнiмшiге хабарлама жiберiлгеннен
кейiн түскен өтiнiмдi қайтарып алу туралы арызын жарамсыз деп санау
жөнiндегi өтiнiмшiнiң сұрауы жоғарыда 2) тармақшада көрсетiлген өтiнiмдi
қайтарып алу нәтижелерiн жоққа шығаруға негiз болып табылмайды.
4) Осы тармақтың 2) тармақшасының ережесi қайтарып алынған болып
есептелетiн өтiнiмдер хақында да әрекет жасайды.
7 ТАРАУ. ПАЙДАЛЫ ҮЛГІГЕ ПАТЕНТ БЕРУ ТУРАЛЫ ӨТIНIМДI ҚАРАУ
&1. Өтiнiмнiң Қазпатентке түсуi. Өтiнімнiң құжаттарымен арыз беру
тәртiбi
172. Өтінiмнiң түскен материалдарын тiркеу
1) Егер өтінiмнiң түскен материалдарының құрамында ең аз дегенде оның бiр құжаты болса (арыз, пайдалы үлгiнiң суреттемесi, пайдалы үлгiнiң формуласы, сызбалар), онда олар түскен күнi қойыла отырып тiркеледi.
Өтiнiмге Қазпатенттің жетi таңбалы тiркеу нөмiрi берiледi (жоғарғы разрядтағы төрт сан өтiнiм берiлген жылды, қалған үш саны сол жылғы сериядағы өтінімнiң нөмiрiн бiлдiредi), нүктеден кейiн күзетiлетiн объектiнiң түрiн - пайдалы үлгiнi сипаттайтын бақылау саны 2 қойылады.
Өтінiм материалдарының түсу фактісi туралы өтiнiм берушiге арыздың Қазпатент қойған реквизиттерi (тiркеу нөмiрi мен түскен күнi) бар бiр данасын жолдау арқылы бес күндiк мерзiм iшiнде хабарланады.
2) Қазпатенттен шығатын барлық хат-хабар тек бiр ғана мекен-жайға жолданады, бұл орайда:
егер арыздың 98 графасында өтiнiм берушiнiң немесе өтiнiм берушілердiң бiреуiнiң мекен-жайынан басқа хат жазысуға арналған мекенжай көрсетiлсе, олар бiрнешеу болса, немесе өтiнiм берушiнiң (өтінім берушiлердiң) өкiлiнiң мекен-жайы көрсетiлген болса, онда хат-хабар сол мекен-жайға өтiнiм берушiнiң атына, немесе, өтінiм берушiлер бiрнешеу болса, арызда бiрiншi көрсетiлген өтiнiм берушінiң атына жолданады, ал өтiнiм берушілерінің барлығы Қазақстан Республикасы аумағында тұрмаған немесе орналаспаған болса, онда бiрiнші көрсетiлген Қазақстан Республикасы аумағында тұратын өтiнiм берушiнiң атына жолданады;
егер арыздың 98 графасы толтырылмаған болса, онда хат-хабар өтiнiм берушiнiң атына, ал егер өтiнiм берушiлер бiрнешеу болса, бiрiншi өтiнiм берушiнiң атына, ал егер барлық өтiнiм берушілер Қазақстан Республикасы аумағында тұрмайтын немесе орналаспаған болса, онда Қазақстан Республикасы аумағында тұратын бiрiншi өтiнiм берушiнiң атына жолданады.

4) О восстановлении пропущенного срока заявитель уведомляется.
5) Если установлено, что не соблюдено хотя бы одно из требований, указанных в подпункте 2) настоящего пункта, ходатайство не удовлетворяется, о чем заявитель уведомляется.
171. Отзыв заявки
1) В соответствии со статьей 27 Закона заявитель вправе отозвать заявку.
Заявление об отзыве заявки в произвольной форме может быть подано до регистрации полезной модели в Государственном реестре полезных моделей Республики Казахстан.
2) Отозванная заявка не имеет правовых последствий, т.е. никакие юридически значимые действия по ней не могут быть более совершены (экспертиза такой заявки не проводится, патент не выдается, она не может быть преобразована в заявку на изобретение и т.д.) и права заявителя не могут в дальнейшем основываться на этой заявке (в частности, при подаче последующей заявки нельзя испросить приоритет по дате поступления отозванной заявки или дате поступления дополнительных материалов к ней); отозванная заявка не включается в уровень техники в процессе экспертизы заявок на изобретения при проверке новизны в соответствии с подпунктом 2) пункта 100 настоящей Инструкции.
3) Просьба заявителя считать недействительным его заявление об отзыве заявки, поступившая после направления заявителю уведомления о принятии этого заявления к сведению, не является основанием для отмены указанных выше в подпункте 2) результатов отзыва заявки.
4) Положения подпункта 2) настоящего пункта действуют также и в отношении заявок, считающихся отозванными.
Глава 7. Рассмотрение заявки на выдачу патента на полезную модель
Параграф 1. Поступление заявки в Казпатент. Порядок обращения с
документами заявки
172. Регистрация поступивших материалов заявки
1) Если поступившие материалы заявки содержат хотя бы один из ее документов (заявление, описание полезной модели, формулу полезной модели, чертежи), то они регистрируются с простановкой даты их поступления.
Заявке присваивается семизначный регистрационный номер Казпатента (четыре цифры старших разрядов обозначают год подачи заявки, три остальных цифры - порядковый номер заявки в серии данного года), через точку проставляется контрольная цифра 2, характеризующая вид охраняемого объекта - полезная модель.
О факте поступления материалов заявки заявитель уведомляется в пятидневный срок путем направления заявителю одного экземпляра заявления с реквизитами, проставленными Казпатентом (регистрационный номер и дата поступления).
2) Вся исходящая корреспонденция из Казпатента направляется только в один адрес, при этом:
если в графе 98 заявления указан адрес для переписки иной, чем адрес заявителя или одного из заявителей, если их несколько, либо адрес представителя заявителя (заявителей), то корреспонденция направляется по этому адресу на имя заявителя или, если заявителей несколько, - на имя заявителя, указанного в заявлении первым, причем, если не все заявители проживают или находятся на территории Республики Казахстан, то - на имя заявителя, проживающего или находящегося на территории Республики Казахстан, указанного первым;
если графа 98 заявления не заполнена, то корреспонденция направляется в адрес и на имя заявителя, если заявителей несколько, - на имя первого заявителя либо первого заявителя, проживающего или находящегося на территории Республики Казахстан, если не все заявители проживают или находятся на территории Республики Казахстан.

3) Құжаттар басқа тiлде ұсынылған жағдайда, егер олардың мемлекеттiк немесе орыс тiлiне аудармасы болмаса, өтiнiм берушiге өтiнiм берiлген күннен бастап екi ай мерзiм iшiнде немесе екi айдан аспайтын кейiнiрек мерзiмде, төлем туралы құжатпен расталған тиiстi төлем жасалғанда, аударманы ұсыну қажеттiгi туралы хабарланады. Өтiнiм берушiге сондай-ақ көрсетiлген мерзiмде аударма ұсынылмаса, өтiнiм берiлмеген деп саналатыны және ол бойынша iс жүргізу қалпына келтiрiлмейтiнi хабарланады.
4) Өтінiмнiң тiркелген материалдары қайтарылмайды.
173. Өтiнiм беруге төлем жасалғанын тексеру
Өтінiмнің тiркелген материалдары өтiнiм беруге белгiленген мөлшерде төлем жасалғанын растайтын құжаттың бары жөнiнде тексерiледi. Мұндай құжат, немесе белгiленген мөлшерден аз мөлшерде төлем жасалған жағдайда оның мөлшерiн азайтуға негiз бар екенiн растайтын құжат болмаса, өтінім берушiге жетiспейтiн құжатты (құжаттарды) және/немесе белгiленген мөлшерге дейiн төлем жасалғаны туралы құжатты ұсыну жөнiнде хабарланады, бұл құжаттар өтінім берiлген күннен бастап екi ай мерзiм iшiнде немесе тиiстi төлем жасалса, екi айдан аспайтын кейiнiрек мерзiмде ұсыныла алады.
Өтiнiм берушiге сондай-ақ белгiленген мерзiмде және белгiленген мөлшерде төлем жасалғаны туралы аталған құжаттарды ұсынбаса, өтiнiм берiлмеген деп саналатыны жөнiнде хабарланады.
174. Өтiнiмнің жасырындығы
Өтiнiм туралы мәлiметтер ол Қазпатентке түскен мезеттен патент берiлгенi туралы мәлiметтер жарияланғанға дейiн жасырын деп саналады және заңсыз жария қылуға жатпайды.
175. Бiрiншi өтiнiмнiң куәландырылған көшiрмесi
Өтiнiм Қазпатентке берiлген пайдалы үлгiнi шетелдерде патенттеген кезде, өтiнiм берушiнiң өтiніш бойынша Қазпатент бiрiншi өтінiмнiң куәландырылған көшiрмесiн ол Қазпатентке берiлгеннен кейiн үш айдан соң бередi. Өтiнiм берушiнiң өтiнiшiне тиiстi төлем туралы құжат қоса тiркелуi керек. Қазпатенттiң рұқсаты бойынша бiрiншi өтiнiмнің куәландырылған көшiрмесi көрсетiлген уақыттан ертерек берiле алады. Бұл үшiн өтiнiм берушi Қазпатентке шетелдiк патенттеудi көрсетiлген мерзiмнен ертерек беру туралы еркiн нысанда жазылған өтініш ұсынады.
&2. Өтiнiмнiң үстiрт сараптамасы
176. Өтінiмнiң үстiрт сараптамасын өткiзу мерзiмдерi
Өтiнiмнiң үстiрт сараптамасы, егер осы Нұсқаулықтың 129 тармағының талаптары сақталған болса, ол Қазпатентке түскен күннен бастап екi ай өткенде өткiзiледi.
177. Өтiнiмнiң үстiрт сараптамасының мазмұны

3) При отсутствии перевода документов на государственный или русский язык, если они представлены на другом языке, заявитель уведомляется о необходимости представить перевод в течение двух месяцев с даты поступления заявки или в более поздний срок, не превышающий двух месяцев, при соответствующей оплате, подтверждаемой представлением документа об оплате. Заявитель уведомляется также о том, что при непредставлении перевода в указанные сроки заявка признается неподанной и делопроизводство по ней не восстанавливается.
4) Зарегистрированные материалы заявки возврату не подлежат.
173. Проверка оплаты подачи заявки
Зарегистрированные материалы заявки проверяются на наличие документа, подтверждающего оплату подачи заявки в установленном размере. При отсутствии такого документа и документа, подтверждающего наличие оснований для уменьшения ее размера в случае оплаты в размере, меньшем установленного, заявитель уведомляется о необходимости представления отсутствующего (отсутствующих) документа (документов) и/или документа о доплате до установленного размера, которые могут быть представлены в течение двух месяцев с даты поступления заявки или при условии соответствующей оплаты в более поздний срок, не превышающий двух месяцев.
Заявитель уведомляется также о том, что при непредставлении указанных документов об оплате в установленный срок и в установленном размере заявка признается неподанной.
174. Конфиденциальность заявки
Сведения о заявке с момента поступления ее в Казпатент до публикации сведений о выдаче патента считаются конфиденциальными и не подлежат незаконному разглашению.
175. Заверенная копия первой заявки
При патентовании в зарубежных странах полезной модели, заявка на которую подана в Казпатент, по просьбе заявителя Казпатент выдает заверенную копию первой заявки не ранее чем через три месяца после ее подачи в Казпатент. К просьбе заявителя должен быть приложен документ о соответствующей оплате. По разрешению Казпатента заверенная копия первой заявки может быть выдана ранее указанного срока. Для этого заявитель представляет в Казпатент ходатайство в произвольной форме о разрешении зарубежного патентования ранее установленного срока.
Параграф 2. Формальная экспертиза заявки
176. Сроки проведения формальной экспертизы заявки
Формальная экспертиза заявки проводится по истечении двух месяцев с даты ее поступления в Казпатент, если соблюдены требования пункта 129 настоящей Инструкции.
177. Содержание формальной экспертизы заявки
При проведении формальной экспертизы заявки проверяется:

Өтiнiмнiң үстiрт сараптамасын өткiзген кезде мыналар тексерiледi: өтiнiмде болуға немесе оған қосымша тiркелуге тиiстi құжаттардың барлығы (осы Нұсқаулықтың 127, 128 тармақтары);
төлемнiң белгiленген мөлшерге сәйкестiгi;
өтiнiмнiң құжаттарына қойылатын талаптардың (осы Нұсқаулықтың 131-159 тармақтары) сақталуы;
Заңның 36 бабының 2 тармағында көзделген жағдайларда өтiнiм беру тәртiбiн сақтау, бұның iшiне патенттік сенiмдi адамның өкiлеттiгiн куәландыратын сенiмхаттың болуы мен дұрыс рәсiмделуi кiредi;
пайдалы үлгi мемлекеттiк құпияны құрайтын мәлiметтердiң бекiтiлген тiзбесiне кiре ме;
өтiнiм пайдалы үлгi ретiнде қорғалатын объектiлерге қатысты ұсынысқа берiлген бе (осы Нұсқаулықтың 124 тармағы);
пайдалы үлгiнiң бiртұтастығының талаптарының сақталуы (осы Нұсқаулықтың 126 тармағы);
қосымша материалдар, егер олар ұсынылған болса, өтiнiм берiлген пайдалы үлгiнiң мәнiн өзгертпей ме, және оларды ұсынудың белгiленген тәртiбi сақталған ба (осы Нұсқаулықтың 186 тармағы);
МПК бойынша өтiнiм берушi жүзеге асырған пайдалы үлгiнi жiктеудiң дұрыстығы (немесе егер мұндай жiктеу жоқ болса, онда жүзеге асырылады);
Өтінiмде Қазпатентке оның берiлген күнiнен ертерек басымдық сұраудың негiздiлiк өтiнiмдi беру күнiн белгілеу (Заңның 3 бабының 18 тармағы).
178. Өтiнiмнiң болмаған немесе түзетiлген материалдарын сұрату
1) Егер үстiрт сараптама процесiнде өтiнiмнiң оның құжаттарына қойылатын талаптар бұзыла отырып рәсiмделгенi анықталса, өтiнiм берушіге табылған кемшiлiктердi көрсетумен, құқықтағы сипаттағы қажеттi дәлелдердi келтiрумен және болмаған немесе түзетiлген құжаттарды жолданған күннен бастап үш ай iшiнде ұсынумен бiрге сұрау жолданады (Заңның 23 бабының 2 тармағы). Бiрiншi өтінiмнiң (өтiнiмдердiң) жоқ көшiрмесi (көшiрмелерi) өтінiм Қазпатентке түскен күннен бастап алты ай iшiнде ұсыныла алады.
2) Сұрау салу үшiн негiз болып төмендегiлер табылады:
осы Нұсқаулықтың 127, 128 тармақтарында көзделген құжаттардың ең аз дегенде бiреуi жоқтығы;
өкiлге сенiмхат рәсiмдеуге қойылатын талаптардың бұзылуы;
өтiнiм құжаттарын белгiленгеннен кем данада ұсыну;
егер Қазақстан Республикасының халықаралық келiсiмiмен мұндай берудi қарастыратын тәртiп белгіленбеген жағдайда, өтінімдi Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын жеке тұлғалар немесе шетелдiк заңды тұлғалар Қазпатентте тiркелген патенттiк сенiмдi адамдар арқылы бермесе;
патент беру туралы арызда осы Нұсқаулық қарастыратын реквизиттердiң, қолтаңбалардың, мөр бедерлемесiнiң жоқтығы, сондай-ақ арызда келтiрiлген мәлiметтердi анықтау қажеттiгі;
төлемге байланысты мәселелердi анықтау қажеттiгi;
құжаттарды рәсiмдеуде оларды тiкелей көшірмелеуге кедергі келтiретiн кемшiлiктердi (парақтардың форматына, алаңдардың мөлшерiне қойылатын талаптарды бұзу және т.б., өтiнiм материалдарын оқуды қиындататын басылу сапасы және с.с.) анықтау;
егер пайдалы үлгi атауына арнайы атау кiргізiлген болса, Қазақстан Республикасында қорғалатын тауарлық белгiлерге үшiншi адамдардың құқығын бұзуға байланысты мәселелердi анықтау қажеттi;
пайдалы үлгiнiң суреттемесiнде осы Нұсқаулық қарастыратын құрылымдық тараулардың жоқтығы (егер белгiлi бiр тарауда мазмұндалуға тиiстi мәлiметтер басқа тарауда келтiрiлсе, сұрау салынбайды), сондай-ақ пайдалы үлгiнiң суреттемесiнде немесе формуласында белгінiң сипаттамасы осы белгi ашып көрсетiлетiн ақпарат көзiне сiлтемемен ауыстырылса;
өтiнiмде көпшiлiк қолы жетпейтiн ақпарат көздерiне сiлтемелердiң болуы, немесе онда бар кез келген мәлiметтердi жариялаудың мүмкiн еместiгi көрсетiлсе (патент туралы мәлiметтердi жариялағанда автор ретiнде көрсетiлгiсi келмейтiн авторлар туралы мәлiметтердi санамағанда);
осы Нұсқаулықтың 144 тармағының пайдалы үлгiнің формуласының тармағының бiр сөйлем ретiнде мазмұндалуы туралы талаптарының бұзылуы;
формулада құқықтық қорғау сұратылып отырған пайдалы үлгiнiң мақсатын бейнелейтiн сапалық түсiнiктiң жоқтығы;
формулада пайдалы үлгiнiң белгiлерiнiң орнына тек оның пайдаланылу көрсеткiштерi мен тұтынушылық қасиеттерiнiң, оны жүзеге асырған және/немесе пайдаланған кездегi әсерлер мен құбылыстардың ғана болуы;

наличие документов, которые должны содержаться в заявке или прилагаться к ней (пункты 127, 128 настоящей Инструкции);
соответствие оплаты установленным размерам;
соблюдение установленных требований к документам заявки (пункты 131-159 настоящей Инструкции);
соблюдение порядка подачи заявки в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 36 Закона, включая наличие и правильность оформления доверенности, удостоверяющей полномочия патентного поверенного;
относится ли полезная модель к утвержденному перечню сведений, составляющих государственную тайну;
подана ли заявка на предложение, относящееся к объектам, охраняемым в качестве полезных моделей (пункт 124 настоящей Инструкции);
соблюдение требования единства полезной модели (пункт 126 настоящей Инструкции);
не изменяют ли дополнительные материалы, если они представлены, сущность заявленной полезной модели, и соблюден ли установленный порядок их представления (пункт 186 настоящей Инструкции);
правильность классифицирования полезной модели по МПК, осуществленного заявителем (или производится такое классифицирование, если оно отсутствует);
обоснованность испрашивания в заявке более раннего приоритета, чем дата ее подачи в Казпатент;
установление даты подачи заявки (пункт 3 статьи 18 Закона).
178. Запрос отсутствующих или исправленных материалов заявки
1) Если в процессе формальной экспертизы установлено, что заявка оформлена с нарушением требований к ее документам, заявителю направляется запрос с указанием обнаруженных недостатков, приведением необходимых аргументов правового характера и предложением представить отсутствующие или исправленные документы в течение трех месяцев с даты его направления (пункт 2 статьи 23 Закона). Отсутствующая (отсутствующие) копия (копии) первой (первых) заявки (заявок) может быть представлена в течение шести месяцев с даты поступления заявки в Казпатент.
2) Основанием для запроса является:
отсутствие в заявке, по крайней мере, одного из документов, предусмотренных пунктами 127, 128 настоящей Инструкции;
нарушение требований к оформлению доверенности на представителя;
представление документов заявки в количестве экземпляров, меньшем установленного;
подача заявки физическими лицами, проживающими за пределами Республики Казахстан, или иностранными юридическим лицам не через патентных поверенных, зарегистрированных в Казпатенте, если международным соглашением Республики Казахстан не установлен порядок, предусматривающий такую подачу;
отсутствие в заявлении о выдаче патента реквизитов, подписей, оттиска печати, предусмотренных настоящей Инструкцией, а также необходимость уточнения приведенных в заявлении сведений;
необходимость выяснения вопросов, связанных с оплатой;
выявление недостатков в оформлении документов, препятствующих их непосредственному репродуцированию (нарушение требований к формату листов, размерам полей и т.п., качество печати, затрудняющее прочтение материалов заявки, и т.п.);
необходимость выяснения вопросов, связанных с возможным нарушением прав третьих лиц на охраняемые в Республике Казахстан товарные знаки, если в название полезной модели включено специальное название;
отсутствие в описании полезной модели структурных разделов, предусмотренных настоящей Инструкцией (если сведения, которые должны быть изложены в соответствующем разделе, приведены в другом разделе, запрос не направляется), а также замена в описании или формуле полезной модели характеристики признака отсылкой к источнику информации, в котором этот признак раскрыт;
наличие в заявке ссылок на источники, не являющиеся общедоступными, либо указаний на невозможность публикации тех или иных содержащихся в ней сведений (не считая сведений об авторах, пожелавших не быть указанными в качестве таковых при публикации сведений о патенте);
нарушение требований пункта 144 настоящей Инструкции об изложении пункта формулы полезной модели в виде одного предложения;
отсутствие в формуле родового понятия, отражающего назначение полезной модели, для которой испрашивается правовая охрана;
наличие в формуле вместо признаков полезной модели только данных о ее эксплуатационных показателях и потребительских свойствах, эффектах и явлениях, имеющих место при ее осуществлении и/или использовании;

осы Нұсқаулықтың 140 тармағының 4) тармақшасының пайдалы үлгiнiң формуласында оларды ұқсастыру мүмкiндiгiн қамтамасыз ететiн белгiлердi баяндау туралы талабының бұзылуы;
пайдалы үлгiнiң көпбуынды формуласының тәуелдi тармақтарында пайдалы үлгiнiң оны тиiстi жекеше орындау немесе пайдалану жағдайларында қоғамдық мүдделерге, адамгершiлiк немесе мораль қағидаларына қайшылығын туғызатын белгiлердiң болуы;
осы Нұсқаулықтың 145 тармағының формуланың тәуелсiз тармағы тек бiр ғана пайдалы үлгiге қатысты болу керек деген талабының бұзылуы;
пайдалы үлгiнің формуласында формуланың өзi бағынатын тармағының белгiсiн (белгiлерiн) жоққа шығаруы немесе ауыстыруы мүмкiн тәуелдi тармақтың болуы;
өтiнiм құжаттарының бiр бiрiне сәйкессiздiгi (мысалы, пайдалы үлгінiң арызда көрсетiлген атауы суреттемеде келтiрiлген атауына сәйкес келмейдi; пайдалы үлгiнiң суреттемесiнде пайдалы үлгінің формуласында көрсетiлген белгiлер жоқ; пайдалы үлгiнің формуласында мәндiлiгi суреттеменiң (Пайдалы үлгiнiң мәнінің тарауында атап айтылған белгi жоқ; сызбалар пайдалы үлгiнiң суреттемесiне сәйкес келмейдi т.б.);
осы Нұсқаулықтың 148 тармағының рефератқа қоятын талаптарының бұзылуы;
осы Нұсқаулықтың 151 тармағына сәйкес пайдалы үлгiнiң суреттемесiнде, формуласында және рефератта көпшiлiк қабылдамаған терминологияны қолдану туралы, өтiнiм материалдарының мәтiнiнде терминология бiртұтастығын сақтау талабының бұзылуы;
өтiнiмдi сұралатын ертерек басымдықты белгiлеуге байланысты мәселелердi анықтау қажеттiгi;
осы Нұсқаулықтың пайдалы үлгiнiң суреттемесi мен формуласына қойылатын талаптарын басқа бұзушылықтардың болуы.
Сұрау салуда өтiнiм берушiге нақтыланған суреттеме мен формула ұсыну туралы ұсыныс жасалуы мүмкiн.
3) өтiнiм берушi түзеткен, сұрау салуға сәйкес енгiзiлген түзетулермен қатар өтiнiм берушiнiң бастамасымен түзетулерi бар құжат, осы Нұсқаулықтың 186 тармағының шарттарын сақтай отырып ұсынылады.
4) Егер өтінiм берушi белгіленген мерзiмде сұратылған толық көлемдегi материалдарды немесе оларды ұсыну мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiштi осы Нұсқаулықтың 169 тармағында қарастырылатын шарттарды сақтай отырып ұсынбаса, өтiнiм керi қайтарылған деп есептеледi, бұл жөнiнде өтiнiм берушiге хабарланады. Iс жүргiзу Қазпатент өтiп кеткен мерзiмдi қалпына
келтiрген жағдайда жалғастырылуы мүмкiн (осы Нұсқаулықтың 170 тармағы).
179. Өтiнiм беру күнiн белгiлеу
Өтінiм берiлген күн деп оның Қазпатентке түскен күнi есептеледi, ол
күнге берiлген құжаттарда:
өтінiм берушi туралы мәлiметтер (өтiнiм берушiнiң тегi, аты, әкесiнiң
аты (егер болса), немесе ресми атауы) көрсетiлген арыз;
пайдалы үлгiнiң суреттемесi;
пайдалы үлгiнiң формуласы;
сызбалар болу керек.
Егер Қазпатент өтінiмде оның түскен күнiне қарай жоғарыда аталған
мәлiметтер және/немесе құжаттар жоқтығын анықтаса, онда беру күнi олардың
соңғысының түскен күнi бойынша белгiленедi, бұл туралы өтiнiм берушiге
хабарланады.

нарушение требования подпункта 4) пункта 140 настоящей Инструкции об изложении в формуле полезной модели признаков, обеспечивающих возможность их идентифицирования;
наличие в зависимых пунктах многозвенной формулы полезной модели признаков, обусловливающих противоречие полезной модели общественным интересам, принципам гуманности или морали в соответствующих частных случаях ее выполнения или использования;
нарушение требования пункта 145 настоящей Инструкции, согласно которому независимый пункт формулы должен относиться только к одной полезной модели;
наличие в формуле полезной модели зависимого пункта, предполагающего исключение или замену признака (признаков) того пункта формулы, которому он подчинен;
несоответствие документов заявки друг другу (в частности, название полезной модели, приведенное в заявлении, не соответствует названию, приведенному в описании; в описании полезной модели отсутствуют признаки, указанные в формуле полезной модели; в формуле полезной модели отсутствует признак, существенность которого отмечена заявителем в разделе описания "Сущность полезной модели"; чертежи не соответствуют описанию полезной модели и т.п.);
нарушение требований пункта 148 настоящей Инструкции к реферату;
нарушение требования об использовании в описании, формуле полезной модели и реферате необщепринятой терминологии, соблюдение единства терминологии в тексте материалов заявки в соответствии с пунктом 151 настоящей Инструкции;
необходимость выяснения вопросов, связанных с установлением испрашиваемого в заявке более раннего приоритета;
наличие других нарушений требований настоящей Инструкции к описанию и формуле полезной модели.
В запросе заявителю может быть предложено представить уточненные описание и формулу.
3) Исправленный заявителем документ, содержащий наряду с исправлениями, внесенными в соответствии с запросом, также исправления по инициативе заявителя, представляется с соблюдением условий пункта 186 настоящей Инструкции.
4) Если заявитель в установленный срок не представит запрашиваемые материалы в полном объеме или ходатайство о продлении срока их представления с соблюдением условий, предусмотренных пунктом 169 настоящей Инструкции, заявка считается отозванной, о чем заявитель уведомляется. Делопроизводство может быть продолжено в случае восстановления Казпатентом пропущенного срока (пункт 170 настоящей Инструкции).
179. Установление даты подачи заявки
Датой подачи заявки считается дата ее поступления в Казпатент, на которую поданные материалы содержат:
заявление с указанием сведений о заявителе (фамилии, имени и отчества (если оно имеется) или официального наименования заявителя);
описание полезной модели;
формулу полезной модели;
чертежи.
Если Казпатент установит, что заявка на дату ее поступления не содержит вышеуказанные сведения и/или документы, то дата подачи устанавливается по дате поступления последнего из них, о чем заявитель уведомляется.

180. Өтінім пәнiн сыныптау
Өтiнiм пәнiн техниканың белгiлi бiр саласына жатқызу мақсатында
Қазпатент өтiнiм берiлген пайдалы үлгiлердi МПК-ға сәйкес сыныптайды.
Сыныптау өтiнiмнiң үстiрт сараптамасы өткiзілгенде жүзеге асырылады.
Сыныптау МПК-ға кiрiспе белгiлеген ережелерге сәйкес жүргiзiледi.
Сыныптау кезiнде сыныптау индексiн таңдауға өтiнiм берiлген пайдалы үлгiнiң формуласы негіз болып табылады. Пайдалы үлгiнiң мәнiн толығырақ түсiну үшiн суреттеме мен сызбалар пайдаланылады. Егер өтiнiм МПК-нiң түрлi айдарларына жататын бiрнеше объектіні қамтыса, барлық тиiстi сыныптау индекстерi белгiленедi.
181. Өтінімнің және қосымша материалдардың белгіленген талаптарға
сәйкессiздiгi туралы хабарлама
1) Егер өтiнiмдi өтiнiм берiлген пайдалы үлгiлердiң мәнiсiн талдаусыз, өтiнiмнің пайдалы үлгiнiң бiртұтастығы талабы бұзыла отырып берiлгенi анықталса, (осы Нұсқаулықтың 126 тармағы), өтiнiм берушiге бұл туралы хабарлама жолданады және оның жолдану күнiнен бастап үш ай iшiнде пайдалы үлгiлердiң қайсысы қаралу керек екенiн, және, қажет болған жағдайда, өтiнiм материалдарына анықтаулар енгiзу ұсынылады.
Пайдалы үлгiнің бiртұтастығына қойылатын талапты сақтау бастапқы формулаға қатысты, немесе егер ол өзгермеген болса, - өтiнiм берушi белгiленген тәртiпте ұсынған соңғы формулаға қатысты тексерiледi.
2) Егер өтiнiм берушi дер кезiнде пайдалы үлгiлердiң (немесе бiртұтастық талабына сай келетiн пайдалы үлгiлер тобының, егер мұндай топ өтiнiм берiлген пайдалы үлгiлер қатарында болса) қайсысын қарау керек екенiн хабарламаса, және анықталған құжаттарды ұсынбаса, сараптама тек формулада бiрiншi көрсетiлген пайдалы үлгiге (немесе пайдалы үлгiлердiң ішіндегi бiртұтастық талабына сай келетiн, формулада бiрiншi көрсетiлген пайдалы үлгiлер тобына) қатысты өткiзiледi.
Егер қосымша материалдар тұтастай алғанда немесе бөлшектей өтiнiм берiлген пайдалы үлгiнiң мәнiн өзгертсе және/немесе осы Нұсқаулықтың 186 тармағында қарастырылған шарттарды сақтамай ұсынылса, өтiнiм берушiге олардың сараптама кезiнде тұтастай немесе бөлшектей назарға алынбауы мүмкiн екенi хабарланады.
Өтiнiмнiң құжаттарын түзететiн немесе анықтайтын қосымша материалдар осы Нұсқаулықтың 162 тармағының талаптарын бұза отырып ұсынылғаны анықталған жағдайда өтiнiм берушiге бұл туралы хабарланады.
Өтiнiм материалдарында сондай-ақ сұрау салуға негiз болып табылатын, осы Нұсқаулықтың басқа да талаптарын бұзушылыққа жол берiлген жағдайда бұл бұзушылықтар туралы хабарлама сұрауда келтiрiлуi мүмкін.

180. Классифицирование предмета заявки
С целью соотнесения предмета заявки с той или иной отраслью техники Казпатент классифицирует заявленные полезные модели в соответствии с МПК.
Классифицирование осуществляется при проведении формальной экспертизы заявки.
Классифицирование проводится в соответствии с правилами, установленными Введением в МПК.
При классифицировании основанием для выбора классификационного индекса является формула заявленной полезной модели. Для более полного понимания сущности полезной модели используются описание и чертежи. Если заявка охватывает несколько объектов, относящихся к разным рубрикам МПК, устанавливаются все соответствующие классификационные индексы. При этом выбор первого индекса определяется названием полезной модели.
181. Уведомление о несоответствии заявки и дополнительных материалов установленным требованиям
1) Если в результате рассмотрения заявки без анализа существа заявленных полезных моделей установлено, что заявка подана с нарушением требования единства полезной модели (пункт 126 настоящей Инструкции), заявителю направляется уведомление об этом и предлагается в течение трех месяцев с даты его направления сообщить, какая из полезных моделей должна рассматриваться, и, при необходимости, внести уточнения в материалы заявки.
Соблюдение требования единства полезной модели проверяется по отношению к первоначальной формуле полезной модели или, если она изменялась, - по отношению к последней предложенной заявителем в установленном порядке формуле.
Если заявитель не сообщит в установленный срок, какую из полезных моделей (или группу полезных моделей, отвечающих требованию единства, если такая группа содержится в числе заявленных полезных моделей) следует рассматривать, и не представит уточненные документы, экспертиза проводится только в отношении полезной модели, указанной в формуле первой (или тех из заявленных полезных моделей, указанных в формуле первыми, которые образуют группу, отвечающую требованию единства полезной модели).
2) Если дополнительные материалы в целом или в части изменяют сущность заявленной полезной модели и/или представлены с несоблюдением условий, предусмотренных пунктом 186 настоящей Инструкции, заявитель уведомляется о том, что они не могут быть приняты во внимание при экспертизе в целом или в соответствующей части.
В том случае, когда установлено, что дополнительные материалы, исправляющие или уточняющие документы заявки, представлены с нарушением требований пункта 162 настоящей Инструкции, заявитель уведомляется об этом.
В том случае, когда в материалах заявки допущены также и иные нарушения требований настоящей Инструкции, являющиеся основанием для запроса, уведомления об этих нарушениях могут быть приведены в запросе.

182. Пайдалы үлгiге Заңға сәйкес құқықтық қорғауды берудiң мүмкiн
еместiгi туралы хабарлама
Егер үстiрт сараптама кезiнде өтiнiм берiлген пайдалы үлгi белгiленген тәртiпте құпия деп танылатын болса, өтiнiм берушiге Заңның 5 бабының 6 тармағына сәйкес пайдалы үлгiге құқықтық қорғауды берудiң мүмкiн еместiгi туралы хабарланады.
183. Патент беруден бас тарту туралы шешiм
1) Егер өтiнiмнiң үстiрт сараптамасының нәтижесiнде оның пайдалы үлгiлер ретiнде қорғалатын объектілерге жатпайтын ұсынысқа рәсiмделгенi анықталса, өтiнiм берушiге патент беруден бас тарту туралы хабарлама жолданады (Заңның 23 бабының 3 тармағы).
Өтінiм берiлген ұсыныс егер ол тұтастай және формула тармағында қалай сипатталған түрiнде осы Нұсқаулықтың 125 тармағында келтiрiлген ұсыныстар тiзбесiне енсе, немесе осы Нұсқаулықтың 124 тармағында көрсетiлген объектiлерге жатпайтын болса, пайдалы үлгiлер ретiнде қорғалатын объектiлерге жатпайды деп есептеледi.
Егер өтiнiм берiлген объект көп буынды формулада сипатталса, және тәуелдi тармақтың мазмұны бұл объектiнiң қоғамдық мүдделерге, адамгершілiк және мораль қағидаларына қайшылығын тудырса, мұндай объект те пайдалы үлгi деп танылмайды.
Кез келген бiр тармақта сипатталған объектте, жоғарыда айтылғандарды ескере отырып, пайдалы үлгi деп таныла алмайтын жағдайда өтiнiм берушiге патент беруден бас тартуға негiз бола алатын дәлелдердi, егер қажет болса, тиiстi ақпарат көздерiне сiлтемелердi баяндай отырып және келтiрiлген дәлелдердi пайдалы үлгiнi растаумен жоққа шығаруды немесе тиiстi тармақты түзетiп немесе алып тастап, пайдалы үлгiнiң формуласын өзгертудi ұсынып, сұрау салу жолданады.
Егер өтiнiмшi өз жауабында сараптаманың дәлелдерiн терiске шығармаса және сұраудағы өзгертулермен ұсынылған формуланы келтiрмесе, патент беруден бас тарту туралы шешiм қабылданады.
Мұндайда шешiмде формуланың басқа тармақтарында сипатталған (егер бұл сараптама процесiнде анықталса) ұсыныстың принциптi қорғау қабiлеттiлiгi атап өтiлуi мүмкiн.
2) Осы өтiнiм бойынша патент беруден бас тарту туралы шешiм сондай-ақ
Заңның 20-бабының 7-тармағына сәйкес басқа өтiнiм бойынша берiлген патент
өнеркәсiп меншiгiнiң ұқсас объектiсiнiң сол басымдық күнi болғанда да
қабылданады.
3) Патент беруден бас тарту туралы шешiмде келтiрiлген дәлелдермен
келiспеген жағдайда шешiм жiберiлген күннен бастап үш ай iшiнде
Қазпатенттiң шағым кеңесiне өз наразылығын жолдауға өтiнiмшiнiң құқығы
туралы қосымша хабарланады.

182. Уведомление о невозможности предоставления полезной модели правовой охраны в соответствии с Законом
Если в процессе формальной экспертизы заявки заявленная полезная модель в установленном порядке будет признана секретной, заявитель уведомляется о невозможности предоставления полезной модели правовой охраны в соответствии с пунктом 6 статьи 5 Закона.
183. Решение об отказе в выдаче патента
1) Если в результате формальной экспертизы заявки установлено, что она оформлена на предложение, которое не относится к объектам, охраняемым в качестве полезных моделей, заявителю направляется решение об отказе в выдаче патента (пункт 3 статьи 23 Закона).
Заявленное предложение не признается относящимся к объектам, охраняемым в качестве полезных моделей, если оно в целом в том виде, как охарактеризовано в пункте формулы, подпадает под перечень предложений, приведенных в пункте 125 настоящей Инструкции, или не относится к объектам, указанным в пункте 124 настоящей Инструкции.
Если заявленный объект охарактеризован в многозвенной формуле и содержание зависимого пункта обусловливает противоречие этого объекта общественным интересам, принципам гуманности и морали, такой объект также не признается полезной моделью.
В случае, когда объект, охарактеризованный в каком-либо пункте формулы, с учетом изложенного выше, не может быть признан полезной моделью, заявителю направляется запрос с изложением доводов, которые могут послужить основанием для отказа в выдаче патента, ссылок на соответствующие источники информации, если они необходимы, и предложением опровергнуть приведенные доводы с подтверждением формулы полезной модели либо изменить формулу полезной модели, скорректировав или изъяв из нее соответствующий пункт.
Если в своем ответе заявитель не опроверг доводы экспертизы и не привел формулу с предложенными в запросе изменениями, принимается решение об отказе в выдаче патента.
При этом в решении может быть отмечена принципиальная охраноспособность предложений, охарактеризованных в других пунктах формулы (если это установлено в процессе экспертизы).
2) Решение об отказе в выдаче патента по данной заявке принимается также в случае, когда в соответствии с пунктом 7 статьи 20 Закона патент на тождественный объект промышленной собственности, имеющий ту же дату приоритета, выдан по другой заявке.
3) В решении об отказе в выдаче патента дополнительно сообщается о праве заявителя в случае несогласия с приведенными доводами подать возражение в апелляционный совет Казпатента в течение трех месяцев с даты направления решения.

184. Пайдалы модель басымдығын белгiлеу
Пайдалы модель басымдығы осы Нұсқаулықтың 85-91-тармақтарына сәйкес
белгiленедi.
185. Патент беру туралы шешiм
1) Егер өтiнiмде барлық қажеттi құжаттар болса, осы Нұсқаулық белгiленген барлық талаптар сақталса, және мәлiмделген ұсыныс пайдалы модель ретiнде қорғалатын объектiлерге жататын болса, өтiнiмшi ұсынған (Заңның 23-бабының 2-тармағы) формуламен пайдалы модельге патент беру туралы шешiм қабылданады. Шешiмде өтiнiмшiге формальды сараптаманың оң нәтижесi туралы және пайдалы модель басымдығын белгiлеу жөнiнде хабарланады.
Патент беру туралы шешiм өтінімшiге жiберiлген күннен бастап үш ай iшiнде өтiнiмшi тиiстi ақысы төленгенiн растайтын құжатын Қазпатентке тапсырады. Аталған құжат тапсырылмаған жағдайда өтiнiм қайтарып алынған болып есептелiп, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады. Өтiнiм Заңның 23-бабының 2-тармағындағы шарттарды орындаған жағдайда қалпына келтiрiлуi мүмкiн.
2) Патент беру туралы шешiм Заңның 7-бабының 1-тармағында белгiленген мәлiмделген пайдалы модельдiң патент қабiлеттiгi шарттарына сәйкестiгi тексерiлмей қабылданады.
3) Заңның 29 және 33-баптарында қарастырылған жағдайларда пайдалы модельдiң патент қабiлеттiк шарттарына сәйкестiгi туралы мәселенi қараған кезде мыналар ескерiлуге тиiс:
Патентпен қорғалатын пайдалы модель егер техника деңгейiнде бағыты сол пайдалы модель тәрiздi, оған пайдалы модель формуласының тәуелсiз тармағында келтiрiлген барлық маңызды белгiлер, (олардың қатынастары қол жеткен техникалық нәтижеге ықпалы айқындалуы мүмкiн болмағандықтан, осы Нұсқаулықтың 140-тармағының 4) тармақшасының талаптарын қанағаттандырмайтын белгiлер соңғысына жатпайды) бағытының сипатын қоса отырып, тән болса "жаңалық" шартына сәйкес деп есептеледi.
Мұндайда Заңның 7-бабының мақсаттары үшiн:
осы өтінім өтінімшілерінің құрамынан ерекшеленетін өтінімшілер құрамының өтiнiмi басқа өтiнiмшiлер берген өтiнiм ретiнде ұғылады;
техникалық деңгейге өтiнiмшiлер қайтарып алған өтiнiмдер, сондай-ақ қайтарып алынған болып есептелетiн өтiнiмдер енгiзiлмейдi;
техникалық деңгейге еуразиялық өтiнiмдер, сондай-ақ Қазақстан Республикасына қатысты iс-әрекеттерiн тоқтатпаған халықаралық өтiнiмдер енгiзiледi;
өтiнiм техника деңгейiне сипаттама және формулаға, осы өтiнiмге арыз, сипаттама, формула және сызбалар түскен күнге қатысты енгiзiледi (өнертабыс үшiн өтінімде - тек егер сипаттамада оларға сiлтеме болған жағдайда ғана). Егер бұл күн қарастырылған өтiнiм басымдығы күнiнен кешiрек болса, онда неғұрлым ертеректегi басымдығы бар өтiнiм басымдығын белгiлеуге (алғашқы өтiнiм, бұрын берiлген өтiнiм, осы өтiнiмге қосымша материалдар) негiз болып табылатын материалдар мазмұнымен сәйкес келетiн техника деңгейiнiң мазмұнды бөлiгiне енгiзiледi;
Қазақстан Республикасында патенттелген (оның iшiнде сол адаммен) өнертабыстар мен пайдалы модельдер (яғни Мемтiзiлiмдерде) техника деңгейiне тек тиiстi Мемтiзiлiмдерде өнертабыстар немесе пайдалы модельдер тiркелген формулаға қатысты енгiзiледi.
Патентпен қорғалатын пайдалы модель егер төмендегi шарттар орындалса, "өнеркәсiпке қолдану шартына сәйкес келедi деп есептеледi:

184. Установление приоритета полезной модели
Приоритет полезной модели устанавливается в соответствии с пунктами 85-91 настоящей Инструкции.
185. Решение о выдаче патента
1) Если заявка содержит все необходимые документы, соблюдены требования к ним, установленные настоящей Инструкцией, и заявленное предложение относится к объектам, охраняемым в качестве полезных моделей, принимается решение о выдаче патента на полезную модель с формулой, предложенной заявителем (пункт 2 статьи 23 Закона). В решении заявитель уведомляется о положительном результате формальной экспертизы и об установлении приоритета полезной модели.
В течение трех месяцев с даты направления заявителю решения о выдаче патента заявитель представляет в Казпатент документ, подтверждающий соответствующую оплату. При непредставлении указанного документа заявка считается отозванной, о чем заявитель уведомляется. Заявка может быть восстановлена при выполнении условий пункта 2 статьи 23 Закона.
2) Решение о выдаче патента принимается без проверки соответствия заявленной полезной модели условиям патентоспособности, установленным пунктом 1 статьи 7 Закона.
3) В случаях, предусмотренных статьями 29 и 33 Закона, при рассмотрении вопроса о соответствии полезной модели условиям патентоспособности учитывается следующее.
Охраняемая патентом полезная модель считается соответствующей условию "новизны", если в уровне техники неизвестно средство того же назначения, что и полезная модель, которому присущи все приведенные в независимом пункте формулы полезной модели существенные признаки (к последним не относятся признаки, не удовлетворяющие требованию подпункта 4) пункта 140 настоящей Инструкции, поскольку в отношении их не может быть установлено влияние на достигаемый технический результат), включая характеристику назначения.
При этом для целей статьи 7 Закона:
под заявками, поданными другими лицами, понимаются заявки, состав заявителей которых отличается от состава заявителей данной заявки;
в уровень техники не включаются заявки, отозванные заявителями, а также заявки, считающиеся отозванными;
в уровень техники включаются евразийские заявки, а также международные заявки, если не прекращено их действие в отношении Республики Казахстан;
заявка включается в уровень техники в отношении описания и формулы, содержащихся в этой заявке на дату, на которую поступили заявление, описание, формула и чертежи (для заявок на изобретение - только в случае, если в описании имеются ссылки на них). Если эта дата более поздняя, чем дата приоритета рассматриваемой заявки, то заявка с более ранним приоритетом включается в уровень техники в части ее содержания, совпадающей с содержанием материалов, послуживших основанием для установления приоритета (первая заявка, ранее поданная заявка, дополнительные материалы к этой заявке);
запатентованные (в том числе и тем же лицом) в Республике Казахстан изобретения и полезные модели (т.е. зарегистрированные в соответствующих Госреестрах) включаются в уровень техники только в отношении формулы, с которой состоялась регистрация изобретения или полезной модели в соответствующем Госреестре.
Охраняемая патентом полезная модель считается соответствующей условию "промышленной применимости", если выполняются следующие условия:

негiзiне патент берiлген өтiнiмде пайдалы модельдiң өндiрiс немесе тұтыну құралы ретiндегi нақты бағыты көрсетiлсе, не олардың құрамдас бөлiктерi немесе бұл бағыт осы Нұсқаулықтың 134-тармағында жазылғаны бойынша пайдалы модель атауынан шықса, немесе осы Нұсқаулықтың 140-тармағында жазылғандай, пайдалы модель формуласынан шықса;
Пайдалы модельдi формуланың әрбiр тармағына сәйкес орындаған кезде (осы Нұсқаулықтың 140-тармағының 4) тармақшасы талаптарын қанағаттандырмаған белгiлерiн ескермегенде) аталған бағытта iске асырылады;
белгiлi басымдық күнiне немесе өтiнiмде сипатталған (өтiнiм түскен күнге қарағанда неғұрлым бұрынғы басымдығын белгiлеу, негiзiнде басымдығы белгiленген өтiнiмде сондай-ақ материалдарда) формуланың кез келген тармағында сипатталған түрде пайдалы модельдi жүзеге асыруға мүмкiндiк беретiн құралдар мен әдiстер болады.
186. Қосымша материалдарды тексеру
1) Өтiнiм құжаттарын түзетушi немесе нақтылаушы қосымша материалдар тапсырылған жағдайда (яғни оларды мазмұнға енгiзуге жататын) өтінім түскен күннен бастап екi ай iшiнде немесе қосымша материалдар белгiленген мөлшерде ақы төленгенiн растайтын құжатпен бiрге тапсырылмаған жағдайда, бұл материалдар өтiнiмдi қарау кезiнде назарға қабылданбайды, ол жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады. Мұндай хабарлама өтiнiмшiге жiберiлген сараптаманың кезектi құжатының мазмұнына енгiзiлуi мүмкiн.
2) Қазпатенттiң сұрауы бойынша өтiнiмшi берген қосымша материалдарға байланысты оларды тапсырудың белгiленген мерзiмдерiн өтiнiмшiнiң сақтағаны тексерiледi.
Аталған материалдар өтiнiмшiге сұрау жiберiлген күннен бастап үш ай iшiнде тапсырылуға тиiс.
Өтiнiмшiнiң белгiленген мерзiмдердi сақтауын тексеру кезiнде осы Нұсқаулықтың 168-тармағын басшылыққа алу керек.
Егер өтiнiмшiнiң қосымша материалдарды көрсетiлген мерзiмдерге нұқсан келтiрумен тапсырғаны анықталса (және бұл мерзiмдер осы Нұсқаулықтың 169-тармағына сәйкес ұзартылмаса), өтiнiм қайтарып алынған болып есептеледi, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.
3) Өтiнiмшi өз бастамасымен немесе Қазпатенттiң сұрауы бойынша түскен қосымша материалдар қарауға қабылданған кезде олардың мәлiмделген пайдалы модельдiң мәнiн өзгертпейтiндiгi тексерiледi. Егер олар өтiнiмнiң бастапқы материалдарында болмаған белгiлердi формулаға енгiзуге жататын болса, қосымша матариалдар мәлiмделген пайдалы модельдiң мәнiн өзгертедi деп танылады.
Белгiлер пайдалы модель формуласына тек өтiнiмшi көрсеткен нақтыланған формулада болған жағдайда ғана емес, сондай-ақ өтiнiмшi мұндай енгiзудi көрсеткен жағдайда да белгiлер енгiзiлуге жатады.
Қосымша материалдарда келтiрiлген және формулаға енгiзiлуге жататын белгiлер, егер олар Қазпатентке патент беру туралы арыз, сипаттама, пайдалы модель формуласы мен сызбалар түскен күнге өтiнiмде болған формулада немесе сипаттамада аталмаса, болмаған деп танылады.
Егер бастапқы өтінім материалдарында пайдалы модель белгiсi оны орындаудың жеке нысандары ашылмай жалпы ұғыммен көрiнсе, онда мұндай нысанды орындау пайдалы модель формуласына енгiзiлуге жататын белгiге қосымша материалдарда қатысты болу арқылы мәлiмделген пайдалы модельдiң мәнiн өзгертетiн қосымша материалдарды тануға негiз болып табылады.
Тек техника деңгейiне қатысты сипаттамада, оның iшiнде жақын баламасында аталатын белгiлер өтiнiмнiң бастапқы материалдарындағы мәлiмделген пайдалы модельдің белгiлерiне қатысты болмайды.
Өтiнiм пайдалы модельдер тобына қатысты болып, өтiнiмнiң бастапқы материалдарында қандай да болмасын пайдалы модельдер тобының белгiлерi ретiнде осы пайдалы модельдер тобына қатысты сипаттамада аталған белгiлер есептеледi.
Бiрi екiншiсi үшiн пайдалануға арналған пайдалы модельдер тобы басқаша болады. Мұндайда бiр пайдалы модельдiң бастапқы материалдарындағы басқасында пайдалануға арналған белгiлер осы басқа пайдалы модельдің белгiлерi болып есептеледi.
Формулаға енгiзуге жататын белгiлерге қатысты емес мәлiмделген пайдалы модель туралы өтiнiмнiң бастапқы материалдарындағы болмаған мәлiметтерi бар қосымша материалдар пайдалы модельдiң мәнiн өзгертедi деп есептелмейдi. Мұндай мәлiметтерге, атап айтқанда, пайдалы модельдi жүзеге асыру шарттары туралы жаңа (қосымша) мәлiметтер, пайдалы модельдi iске асыру мысалдары, қосымша техникалық нәтижелер алу мүмкiндiгiн көрсету, нақтыланған графикалық материалдар және т.б. жатуы мүмкiн. Өтiнiмнiң бастапқы материалдарында болмаған белгiлермен қатар пайдалы модель формуласына енгiзуге жататын қосымша материалдар, сондай-ақ өтiнiмдi қарауға қажеттi өзге де мәлiметтер көрсетiлген белгiлерi бар бөлiмнiң ғана мәнiн өзгертедi деп танылады.
Өзге мәлiметтер сараптама жүргiзу кезiнде ескерiледi.

в заявке, на основании которой патент выдан, указано конкретное назначение полезной модели как средства производства или предмета потребления либо их составных частей или это назначение прямо следует, как это предписано пунктом 134 настоящей Инструкции, из названия полезной модели или, как это предписано пунктом 140 настоящей Инструкции, из формулы полезной модели;
при выполнении полезной модели в соответствии с каждым пунктом формулы (без учета признаков, не удовлетворяющих требованию подпункта 4) пункта 140 настоящей Инструкции) действительно реализуется указанное назначение;
имеются известные на дату приоритета или описанные в заявке (а при установлении более раннего приоритета, чем дата поступления заявки, - как в заявке, так и в материалах, на основании которых установлен приоритет) средства и методы, позволяющие осуществить полезную модель в том виде, как она охарактеризована в любом из пунктов формулы.
186. Проверка дополнительных материалов
1) В случае представления дополнительных материалов, исправляющих или уточняющих документы заявки (т.е. подлежащих включению в их содержание) по истечении двух месяцев с даты поступления заявки или непредставления вместе с дополнительными материалами документа, подтверждающего оплату в установленном порядке, эти материалы не принимаются во внимание при рассмотрении заявки, о чем заявитель уведомляется. Такое уведомление может быть включено в содержание очередного документа экспертизы, направляемого заявителю.
2) В отношении дополнительных материалов, поданных заявителем по запросу Казпатента, проверяется соблюдение заявителем установленных сроков их представления.
Указанные материалы должны быть представлены в течение трех месяцев с даты направления заявителю запроса.
При проверке соблюдения заявителем установленных сроков следует руководствоваться пунктом 168 настоящей Инструкции.
Если установлено, что заявитель представил дополнительные материалы с нарушением указанных сроков (и эти сроки не продлевались в соответствии с пунктом 169 настоящей Инструкции), заявка считается отозванной, о чем заявитель уведомляется.
3) При поступлении дополнительных материалов, представленных заявителем по собственной инициативе или по запросу Казпатента и принятых к рассмотрению, проверяется, не изменяют ли они сущность заявленной полезной модели. Дополнительные материалы признаются изменяющими сущность заявленной полезной модели, если они содержат подлежащие включению в формулу признаки, отсутствующие в первоначальных материалах заявки.
Признаки считаются подлежащими включению в формулу полезной модели не только в том случае, когда они содержатся в представленной заявителем уточненной формуле, но и когда заявитель лишь указывает на такое включение.
Признаки, приведенные в дополнительных материалах и подлежащие включению в формулу, признаются отсутствующими в первоначальных материалах заявки, если они не были упомянуты в формуле или в описании, содержащихся в заявке на дату, на которую в Казпатент поступили заявление о выдаче патента, описание, формула полезной модели и чертежи.
Если в первоначальных материалах заявки признак полезной модели был выражен общим понятием без раскрытия частных форм его выполнения, то представление такой формы выполнения в дополнительных материалах соотнесением ее к признаку, подлежащему включению в формулу полезной модели, является основанием для признания дополнительных материалов изменяющими сущность заявленной полезной модели.
Признаки, упомянутые в описании лишь в отношении уровня техники, в том числе и ближайшего аналога, не относятся к признакам заявленной полезной модели, содержащимся в первоначальных материалах заявки.
В том случае, когда заявка относится к группе полезных моделей, признаками какой-либо полезной модели группы, содержащимися в первоначальных материалах заявки, считаются признаки, упомянутые в описании применительно именно к этой полезной модели группы.
Исключение составляет группа полезных моделей, одна из которых предназначена для использования в другой. При этом содержащиеся в первоначальных материалах признаки одной полезной модели, предназначенной для использования в другой, считаются и признаками этой другой полезной модели.
Дополнительные материалы, содержащие отсутствующие в первоначальных материалах заявки сведения о заявленной полезной модели, не относящиеся к признакам, подлежащим включению в формулу, не считаются изменяющими сущность полезной модели. К таким сведениям могут быть отнесены, в частности, новые (дополнительные) сведения об условиях осуществления полезной модели, примеры реализации полезной модели, указание на возможность получения дополнительного технического результата, уточненные графические материалы и т.д. Дополнительные материалы, содержащие наряду с отсутствующими в первоначальных материалах заявки признаками, подлежащими включению в формулу полезной модели, также иные сведения, необходимые для рассмотрения заявки, признаются изменяющими сущность лишь в части, содержащей указанные признаки.
Иные сведения учитываются при проведении экспертизы.

4) Қосымша материалдарда берiлген пайдалы модель формуласын өтiнiмшiнiң өзгертуiн тексеру кезiнде өзгертулер мәлiмделген пайдалы модельге (пайдалы модельдерге) қатысы барлығы анықталады.
Пайдалы модель бағытын көрсететiн бастапқы тектiк ұғымды басқа ұғыммен алмастыру кезiнде егер аталған ұғымдар тең мағынада болып, бағынысты немесе астасып жатса, яғни олардың көлемдерi тұтастай немесе iшiнара сәйкес келсе, формуланың өзгеруi мәлiмделген пайдалы модельге қатысты болып танылады.
Пайдалы модель формуласы өзгерiсi мәлiмделген пайдалы модельге сондай-ақ осы Нұсқаулықтың 178-тармағының 2) тармақшасының 17, 18 абзацтарында көрсетiлген кемшiлiктердi жою нәтижесiнде жаңа тәуелсiз тармақ (немесе осындай бiрнеше тармақ) қалыптастырған жағдайда да қатысты деп танылады.
Мәлiмделген пайдалы модельге жатпайтын пайдалы модель формуласының өзгерiстерi назарға алынбайды, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.
5) Қосымша материалдар мәлiмделген пайдалы модель мәнiн өзгертедi деп танылған жағдайда өтiнiмшiге (оған сараптаманың кезектi құжатын жiберген кезде) сараптама мұндай қорытынды шығаруға қандай қосымша материалдар мәлiметтерiнiң негiз болғаны хабарланады.
187. Өтiнiмдi өзгерту
1) Заңның 28-бабына сәйкес пайдалы модельге өтiнiм өнертабысқа өтiнiмге айналдырылуы мүмкiн.
ИЗ-ПМ нысанында (осы Нұсқаулыққа 4-қосымша) тапсырылған мұндай өзгерту туралы өтiнiш түскен кезде оның осы Нұсқаулықтың 161-тармағына сәйкес дұрыс ресiмделуi тексерiледi, сондай-ақ оның өтінім бойынша патент беру туралы шешім қабылданғанға дейiн тапсырылғаны және өтiнiшке белгiленген мөлшерде ақы төленгенi жөнiнде құжат тiркелгенi анықталады.
Өтiнiш белгiленген талаптарға сәйкес ресiмделмеген болса, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.
Өтiнiш патент беру туралы шешiм қабылданғаннан кейiн түскен жағдайда өтiнiмдi өзгерту мүмкiн еместiгi жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.
Өтiнiшпен бiрге ақы төленгенi жөнiнде құжат тапсырылмаған жағдайда өтiнiш берiлмеген болып есептеледi, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.
Өзгертiлмеген өтiнiм пайдалы модельге өтiнiм болып қала бередi және оған бұдан әрi осы Нұсқаулықтың 5-7-тарауларындағы ережелер қолданылады.
Егер өтiнiш белгiленген талаптарға сай ресiмделiп, көрсетiлген мерзiм сақталып және сонымен бiрге белгiленген мөлшерде ақы төленгенi туралы құжат тапсырылса, өтiнiмшiге өзгерту жасалатыны туралы хабарланып, сондай-ақ өтiнiмдi бұдан әрi қарау осы Нұсқаулықтың 2-4-тарауларындағы ережелерге сәйкес жүргiзiлетiнi хабарланады.

4) При проверке измененной заявителем формулы полезной модели, представленной в дополнительных материалах, устанавливается, относятся ли изменения к заявленной (заявленным) полезной модели (полезным моделям).
При замене первоначального родового понятия, отражающего назначение полезной модели, другим понятием изменение формулы признается относящимся к заявленной полезной модели, если указанные понятия равнозначны, находятся в отношении подчинения или пересекаются, т.е. их объемы полностью или частично совпадают.
Изменение формулы полезной модели признается относящимся к заявленной полезной модели также в случае формирования нового независимого пункта (или нескольких таких пунктов) в результате устранения недостатков, указанных в абзацах 17, 18 подпункта 2) пункта 178 настоящей Инструкции.
Изменения формулы полезной модели, не относящиеся к заявленной полезной модели, во внимание не принимаются, о чем заявитель уведомляется.
5) В случае признания дополнительных материалов изменяющими сущность заявленной полезной модели заявителю сообщается (в очередном направляемом ему документе экспертизы) о том, какие из включенных в дополнительные материалы сведений послужили основанием для такого вывода экспертизы.
187. Преобразование заявки
1) В соответствии со статьей 28 Закона заявка на полезную модель может быть преобразована в заявку на изобретение.
При поступлении ходатайства о таком преобразовании, представляемого по форме ИЗ-ПМ (приложение 4 к настоящей Инструкции), проверяется правильность его оформления в соответствии с пунктом 161 настоящей Инструкции, а также устанавливается, представлено ли оно до принятия по заявке решения о выдаче патента и приложен ли к ходатайству документ об оплате в установленном размере.
В том случае, когда ходатайство оформлено не в соответствии с установленными требованиями, заявителю сообщается об этом.
При поступлении ходатайства после принятия решения о выдаче патента заявитель уведомляется о том, что преобразование заявки не может состояться.
При непредставлении документа об оплате вместе с подачей ходатайства последнее считается неподанным, о чем заявитель уведомляется.
Заявка, преобразование которой не состоялось, остается заявкой на полезную модель, и в ее отношении в дальнейшем применяются положения глав 5-7 настоящей Инструкции.
Если установлено, что ходатайство оформлено в соответствии с установленными требованиями, представлено с соблюдением указанного срока и вместе с ним представлен документ об оплате в установленном размере, заявитель уведомляется о состоявшемся преобразовании, а также о том, что дальнейшее рассмотрение заявки будет проводиться в соответствии с положениями глав 2-4 настоящей Инструкции.

Егер өзгерту туралы өтiнiш қайтарып алынған болып саналатын өтiнiм бойынша түссе және өтiнiшпен бiрге өткiзiп алған мерзiмiн қалпына келтiру туралы сұрау тапсырылса, соңғысы Заңның 23-бабының 2-тармағына және осы Нұсқаулықтың 170-тармағына сәйкес қарастырылады.
2) Өтiнiмдi өзгерту туралы өтiнiш берiлген күнге өтiнiмдi түзейтiн немесе нақтылайтын қосымша материалдар, не пайдалы модельдiң өзгертiлген формуласы тапсырылса, өзгерту туралы өтiнiштi қарамастан бұрын осы Нұсқаулықтың 186-тармағына сәйкес осы материалдарды тексеру жүргiзiледi.
Егер өтiнiм түскен күннен бастап екi ай iшiнде түскен өтiнiмдi түзететiн, нақтылайтын қосымша материалдар немесе өзгертiлген формула, өзгерту туралы өтiнiшпен бiр мезгiлде өтiнiмшiнiң бастамасы бойынша тапсырылған ретiнде жiктелсе, оларды қарау өнертабысқа өтiнiмге қатысты материалдар өтiнiмiн өзгертуден кейiн аяқталады.
3) Қайтарып алынған немесе қайтарып алынған болып есептелетiн пайдалы модельдер өтiнiмдерiне қатысты өзгертулер жүргiзiлмейдi.
4) Өтiнiм өзгертiлгенi туралы өтiнiмшiге хабарлама жiберiлгенге дейiн өтiнiмшiден өтiнiш берiлмеген деп есептеу сұралса, өзгерту болмаған деп есептелiп, бұл жөнiнде өтiнiмшiге хабарланады.
5) Өзгерту нәтижесiнде өнертабысқа өтiнiм болып табылатын пайдалы модельге өтінім осы Нұсқаулықтың 176-тармағына сәйкес қарастырылады. Мұндайда егер аталған өзгерту өнертабысқа өтінімнiң формальды сараптамасы басталған соң болса, онда пайдалы модельге формальды сараптама өтiнiмшiге болған өзгерту туралы хабарланған күннен басталады.
Өнертабысқа өтiнiм бойынша оны пайдалы модельге өзгерту туралы арыз түскен күнге тапсырылған қосымша материалдар пайдалы модель өтiнiмiне сараптама кезiнде оларды тексеру нәтижелерi бойынша назарға алынған бөлiгiнде ескерiледi.
188. Ақпараттық iзденiс жүргiзу
Заңның 23-бабының 4-тармағына сәйкес өтiнiмшi өтiнiмдi қараудың кез
келген сатысында, сондай-ақ патентиеленушi және үшiншi тұлғалар патент
беру туралы мәлiметтер жарияланғаннан кейiн техника деңгейiн анықтау үшiн
ақпараттық iзденiс жүргiзу туралы өтiнiш беруi мүмкiн, сонымен салыстыру
арқылы пайдалы модельдiң патент қабiлеттiлiгiне баға берiледi. Мұндайда
тиiсiнше осы Нұсқаулықтың 4-тарауының &4 ережесi қолданылады.
& 3. Патент беру

Если ходатайство о преобразовании поступило по заявке, считающейся отозванной, и вместе с ходатайством представлена просьба о восстановлении пропущенного срока, последняя рассматривается в соответствии с пунктом 2 статьи 23 Закона и пунктом 170 настоящей Инструкции.
2) В том случае, когда на дату подачи ходатайства о преобразовании заявки заявителем представлены дополнительные материалы, исправляющие или уточняющие заявку, либо измененная формула полезной модели, до рассмотрения ходатайства о преобразовании проводится проверка этих материалов в соответствии с пунктом 186 настоящей Инструкции.
Если дополнительные материалы, исправляющие, уточняющие заявку, или измененная формула, поступившие по истечении двух месяцев с даты поступления заявки одновременно с ходатайством о преобразовании, квалифицированы как представленные по инициативе заявителя, их рассмотрение завершается после преобразования заявки как материалов, относящихся к заявке на изобретение.
3) Преобразование не проводится в отношении заявок на полезные модели, отозванных или считающихся отозванными.
4) При поступлении от заявителя до направления ему уведомления о состоявшемся преобразовании заявки просьбы считать неподанным его ходатайство преобразование считается несостоявшимся, о чем заявитель уведомляется.
Просьба заявителя считать его ходатайство о преобразовании заявки неподанным, поступившая после направления ему уведомления о состоявшемся преобразовании заявки на полезную модель в заявку на выдачу патента на изобретение, не является основанием для обратного преобразования заявки.
5) Заявка на полезную модель, являющаяся результатом преобразования заявки на изобретение, рассматривается в соответствии с пунктом 176 настоящей Инструкции. При этом, если указанное преобразование состоялось после начала формальной экспертизы заявки на изобретение, то формальная экспертиза заявки на полезную модель начинается с даты уведомления заявителя о состоявшемся преобразовании.
Дополнительные материалы, представленные по заявке на изобретение на дату поступления заявления о преобразовании ее в заявку на полезную модель, учитываются при экспертизе заявки на полезную модель в части, принятой во внимание по результатам их проверки.
188. Проведение информационного поиска
В соответствии с пунктом 4 статьи 23 Закона заявитель на любой стадии рассмотрения заявки, а также патентообладатель и третьи лица после опубликования сведений о выдаче патента могут ходатайствовать о проведении информационного поиска для определения уровня техники, в сравнении с которым может осуществляться оценка патентоспособности полезной модели. При этом соответственно применяются положения параграфа 4 главы 4 настоящей Инструкции.
Параграф 3. Выдача патента

189. Қазақстан Республикасының Пайдалы үлгiлердiң мемлекеттік
тiзiлiмiнде тiркеу
Патент беру туралы шешiмнiң негiзiнде және тиiстi төлемдi растайтын құжат көрсетiлгенде пайдалы үлгiге берiлетiн патент Қазақстан Республикасының Пайдалы үлгiлердiң мемлекеттiк тiзiлiмiнде (бұдан әрi - Мемтiзiлiм) оған тиiстi нөмiрi берiле отырып тiркеледi.
Мемтiзілімде патенттiң құқықтық мәртебесiнiң ол берiлгеннен кейiнгi
барлық өзгерiстерi тiркеледi.
Ақы төленген жағдайда кез келген тұлға Мемтiзілімде бар кез келген
патент туралы мәлiмет ала алады.
190. Патент және оны беру тәртiбi
1) Мемтiзiлiмге енгiзiлген деректердiң негiзiнде Қазпатент патент
бередi.
Патент мемлекеттiк және орыс тілдерiнде толтырылады.
Патент деген патент грамотасы, онда:
патенттің нөмiрi;
пайдалы үлгiнiң атауы;
патент иеленушi - жеке тұлғаның тегі, аты, әкесiнiң аты (егер болса)
және заңды тұлғаның толық атауы, ВОИС SТ.3 стандарты бойынша патент
иеленушінің тұратын және орналасқан елiнiң коды;
автор (авторлар) - тегi, аты, әкесiнiң аты (егер болса);
тiркеу нөмiрi мен Қазпатентке өтінiм берiлген күнi;
басымдық, егер өтінім берiлген күннен өзгеше болса, көрсетiледi.
Патент грамотасына Қазпатенттiң басшысының қолтаңбасы қойылады және Қазпатенттің бастырылған елтаңбалық мөрiмен бекiтiледi. Қазпатенттiң басшысының қолтаңбасын ресми уәкiлеттi тұлға факсимиленiң көмегiмен қоя алады.
Патент грамотасына пайдалы үлгiнiң суреттемесi қоса тiркеледi.
Патент Қазпатенттiң ресми бюллетенiнде патент туралы мәлiмет жариялануымен бiр мезгiлде берiледi.
2) Патент бiрнеше адамның атына сұратылған жағдайда бiр патент берiледi.
Пайдалы үлгiнiң патент иеленушi болып табылмайтын авторына оның авторлығын растайтын ресми куәлiк берiледi.
3) Патент пен оған берiлетiн авторлардың куәлiктерi жеке тапсырылады немесе патент иеленушінiң мекен-жайына тапсырысты поштамен жiберiледi (тек ұлттық патент иеленушiлер және үкiметаралық келiсiмдерге сәйкес оларға теңестiрiлген тұлғалар үшiн).
Патент иеленушiге патент тапсырылған кезде жеке тұлға үшiн жеке бас куәлiгi немесе заңды тұлғадан патент алуға сенiмхат талап етiледi. Шетелдiк патент иеленушілердiң патентi мен оған авторлардың куәлiктерi Қазпатентте тiркелген патенттiк сенiмдi өкiлге тапсырылады.
Егер патенттi беру туралы арызды Қазақстан Республикасында тұратын немесе орналасқан бiрнеше тұлға бiрлесiп берсе, онда патент пен оған қоса берiлетiн авторлардың куәлiктерi бiрiншi көрсетiлген патент иеленушiге жолданады.
Егер патенттi беру туралы арызды Қазақстан Республикасында барлығы бiрдей тұрмайтын немесе орналаспаған бiрнеше тұлға бiрлесiп берсе, онда патент пен оған қоса берiлетiн авторлардың куәлiктерi бiрiншi көрсетiлген ұлттық патент иеленушiге тапсырылады немесе жолданады.

189. Регистрация в Государственном реестре полезных моделей Республики Казахстан
На основании решения о выдаче патента и при представлении документа, подтверждающего соответствующую оплату, патент на полезную модель регистрируется в Государственном реестре полезных моделей Республики Казахстан (далее - Госреестр) с присвоением ему соответствующего номера.
В Госреестре регистрируются все изменения правового статуса патента после его выдачи.
При условии оплаты любое лицо может получить по любому патенту сведения, содержащиеся в Госреестре.
190. Патент и порядок его выдачи
1) На основании внесенных в Госреестр данных Казпатент выдает патент.
Патент заполняется на государственном и русском языках.
Патент представляет патентную грамоту, в которой указываются:
номер патента;
наименование полезной модели;
патентообладатель - фамилия, имя и отчество (если оно имеется) физического лица и полное наименование юридического лица, код страны местопроживания и местонахождения иностранного патентообладателя по стандарту ВОИС SТ.3;
автор (авторы) - фамилия, имя и отчество (если оно имеется);
регистрационный номер и дата подачи заявки в Казпатент;
приоритет, если он отличается от даты подачи заявки.
Патентная грамота подписывается руководителем Казпатента и скрепляется тесненной гербовой печатью Казпатента. Подпись руководителя Казпатента может воспроизводиться с помощью факсимиле официально уполномоченным лицом.
К патентной грамоте прилагается описание полезной модели.
Патент выдается одновременно с публикацией в официальном бюллетене Казпатента сведений о патенте.
2) При наличии нескольких лиц, на имя которых испрашивается патент, выдается один патент.
Автору полезной модели, не являющемуся патентообладателем, выдается официальное удостоверение, подтверждающее его авторство.
3) Патент и удостоверения авторов к нему вручаются лично или направляются заказным почтовым отправлением в адрес патентообладателя (только для национальных патентообладателей и приравненных к ним лиц в соответствии с межправительственными соглашениями).
При вручении патентообладателю патента требуется удостоверение личности для физического лица или доверенность от юридического лица на получение патента. Патент и удостоверения авторов к нему иностранных патентообладателей вручаются патентному поверенному, зарегистрированному в Казпатенте.
Если заявление о выдаче патента подано совместно несколькими лицами, проживающими или находящимися на территории Республики Казахстан, то патент и удостоверения авторов к нему вручаются или направляются патентообладателю, указанному первому.
Если заявление о выдаче патента подано совместно несколькими лицами, из которых не все проживают или находятся на территории Республики Казахстан, то патент и удостоверения авторов к нему вручаются или направляются национальному патентообладателю, указанному первым.

191. Өтінiм материалдарымен жарияланғаннан кейiн танысу
Патенттi беру туралы мәлiметтер жарияланғаннан кейiн Қазпатент Заңның 26 бабының 5 тармағының негiзiнде өтінiм құжаттарын (суреттеме, формула, сызбалар, реферат), сондай-ақ бұл құжаттарды түзететiн, анықтайтын және өзгертетiн басқа материалдарды, егер оларды өтiнiм берушi тағайындалған тәртiпте берген болса, тиiстi төлем жасалған жағдайда, кез келген тұлғаларға танысу үшiн бередi.
192. Пайдалы үлгiге патенттi беру туралы мәлiметтердi жариялау
Пайдалы үлгiге патенттi беру туралы мәлiметтердi жариялау ол Мемтiзілімде тiркелген жағдайда жүзеге асырылады.
Пайдалы үлгiге патенттi беру туралы мәлiметтердi жариялаған кезде өтiнiм берiлген күннен бастап он сегiз ай өткенде Заңның 26 бабына сәйкес Қазпатент "Өнеркәсiп меншiгi - Промышленная собственость" бюллетiнiнiң "Пайдалы үлгiлер - Полезные модели" тарауында мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде төмендегi мәлiметтердi жариялайды:
пайдалы үлгiге берiлген патенттiң нөмiрi;
МПК айдарының (айдарларының) индексi (иидекстерi);
патент берiлген өтiнiмнiң нөмiрi мен берiлу күнi;
егер өтiнiмнiң Қазпатентке түскен күнiне қарағанда өтiнiм бойынша басымдық күнi ертерек тағайындалса, соның негiзiнде пайдалы үлгi басымдығы тағайындалған бiрiншi өтiнiмнiң нөмiрi, берiлген күнi, ВОИС SТ.3 стандартына сәйкес сол елдiң коды;
автордың (авторлардың) аты, егер ол (олар) солай деп аталудан бас тартпаса;
патент иеленушiнiң аты немесе атауы;
ВОИС SТ.3 стандартына сәйкес пайдалы үлгiнiң авторының (авторларының) тұратын және патент иеленушiнiң тұратын (орналасқан) елiнiң коды;
пайдалы үлгiнiң атауы;
пайдалы үлгiнiң формуласы (өтiнiм берiлген тiлде);
сызба (графикалық материал).
Өтiнiм берушiнiң ИЗ-ПМ-1 нысаны (осы Нұсқаулыққа 6 қосымша) бойынша ұсынылған өтiнiшi бойынша Қазпатент мәлiметтердi көрсетiлген мерзiмнен ертерек жариялай алады.
Патент беру туралы жарияланатын мәлiметтерде автордың сондай ретiнде аталудан бас тартуы егер ол жариялауға техникалық дайындықтар аяқталғанға дейiн түссе, есепке алынады.
Көрсетiлген бас тартуды автор осы мерзiм iшiнде қайтарып ала алады.
Қазпатент "Өнеркәсiп меншігi - Промышленная собственность" бюллетенінің "Хабарлама - Извещения " тарауында мемлекеттiк және орыс тілдерiнде берiлген патенттердiң құқықтық мәртебесiндегi өзгерiс туралы мәлiметтер жариялайды.
&4. Патентке өзгерiстер енгізу

191. Ознакомление с материалами заявки после публикации
После публикации сведений о выдаче патента Казпатент на основании пункта 5 статьи 26 Закона предоставляет документы заявки (описание, формулу, чертежи, реферат), а также дополнительные материалы, исправляющие, уточняющие и изменяющие эти документы, если они представлены заявителем в установленном порядке, для ознакомления любым лицам при условии соответствующей оплаты.
По письменному ходатайству заинтересованных лиц и при условии соответствующей оплаты могут быть предоставлены копии материалов заявки.
192. Публикация сведений о выдаче патента на полезную модель
Публикация сведений о патенте на полезную модель производится при условии регистрации его в Госреестре.
При публикации сведений о выдаче патента на полезную модель по истечении восемнадцати месяцев с даты подачи заявки в соответствии со статьей 26 Закона Казпатент публикует в официальном бюллетене "Онеркэсiп Меншiгi - Промышленная собственность" в разделе "Пайдалы модельдер - Полезные модели" на государственном и русском языках следующие сведения:
номер патента на полезную модель;
индекс (индексы) рубрики (рубрик) МПК;
номер и дату подачи заявки, по которой выдан патент;
номер, дату подачи и код в соответствии со стандартом ВОИС SТ.3 страны подачи первой заявки, на основании которой (которых) установлен приоритет полезной модели, если по заявке установлена более ранняя дата приоритета, чем дата поступления заявки в Казпатент;
имя автора (авторов), если последний (последние) не отказался быть упомянутым в качестве такового (таковых);
имя или наименование патентообладателя;
код (коды) страны местожительства автора (авторов) полезной модели и местожительства (местонахождения) патентообладателя в соответствии со стандартом ВОИС SТ.3;
название полезной модели;
формулу полезной модели (на языке подачи заявки);
чертеж (графический материал).
По ходатайству заявителя, представленного по форме ИЗ-ПМ-1 (приложение 6 к настоящей Инструкции), Казпатент может опубликовать сведения ранее указанного срока.
Отказ автора быть упомянутым в качестве такового в публикуемых сведениях о выдаче патента учитывается при публикации этих сведений, если он поступил до завершения технической подготовки к публикации.
Указанный отказ может быть отозван автором в этот же срок.
Казпатент публикует в официальном бюллетене "Онеркэсiп Меншiгi - Промышленная собственность" в разделе "Хабарлама - Извещения" на государственном и русском языках сведения об изменении в правовом статусе выданных патентов.
Параграф 4. Внесение изменений в патент

193. Авторлар мен патент иеленушілер құрамына өзгерiстер енгiзу
Авторлар мен патент иеленушiлер құрамына өзгерiстер енгізу осы Нұсқаулықтың 4 тарауының 6 тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
194. Патенттiң әрекет ету мерзiмiн ұзарту
1) Заңның 5 бабының 3 тармағына сәйкес патент иеленуші патенттiң әрекет ету мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiш жасай алады. Өтiнiш ПМ-2 нысаны (осы Нұсқаулыққа 11 қосымша) ұсынылады. Өтінiш патенттiң әрекет ету мерзiмi аяқталғанға дейiн және ол күшiнде ұсталған жағдайда беріле алады.
Өтiнiш беру мерзiмi дәлелдi себептер болған жағдайда, бiрақ алты айдан аспайтын уақытқа ұзартыла алады.
2) Өтiнiшке тиiстi төлемдi растайтын құжат қоса берiлуi керек.
8 ТАРАУ. ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ӨТIНIМ ЖАСАУ ЖӘНЕ ҚАРАУ
&1. Халықаралық фаза
195. Құзырет
Патенттiк ынтымақтастық туралы Келiсiм-шарт (бұдан әрi - Келiсiм-шарт) қарастыратын Қазақстан Республикасындағы қабылдаушы ведомствоның мiндетiн (бұдан әрi - Қабылдаушы ведомство) Қазпатент орындайды, бұл орайда ол Келiсiм-шартты, Келiсiм-шарт Нұсқаулығын, Келісiм-шарт Әкiмшілiк нұсқаулықтарын (бұдан әрi - Әкiмшiлiк нұсқаулықтар), ВОИС Халықаралық бюросы жариялайтын тиiстi басшылықтарды, сондай-ақ осы Ережелердi басшылыққа алады.
196. Халықаралық өтiнiм беру
Келiсiм-шарт Нұсқаулықтың 19 ережесiне сәйкес халықаралық өтiнiмдердi қабылдау және тiркеу үшiн егер өтiнiм берушілердiң ең болмаса бiреуi Қазақстан Республикасының азаматы немесе Қазақстан Республикасында тұратын тұлға болса, оның барлық немесе кейбiр мемлекеттер үшiн өтінiм берушi болып табылатынынан тәуелсiз, Қазпатент қабылдаушы ведомство болып табылады.
Жеке тұлға, егер ол Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес оның азаматы болса, ол Қазақстан Республикасының азаматы немесе Қазақстан Республикасында тұрады деп саналады.
Осы тараудың мақсаттары үшiн Келiсiм-шарт Нұсқаулықтың 18.1(b) ережесiне сәйкес заңды тұлға егер ол Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес заңды тұлға ретiнде тiркелген болса, Қазақстан Республикасының азаматы ретiнде қарастырылады.
Осы тараудың мақсаттары үшiн кез келген тұлға, егер ол Қазақстан Республикасында нақты (жалған емес) өнеркәсiп немесе сауда кәсiпорнына иелік етсе, Қазақстан Республикасында тұрушы ретiнде қарастырылады (Келiсiм-шарт Нұсқаулықтың 18.1(Ь) ережесi).
Өтiнiм берушiнің Қазақстан Республикасының азаматы екендігi немесе оның Қазақстан Республикасында тұратындығы туралы күдiк туған жағдайда, Қазпатент өтiнiм берушіден тиiстi фактiлердiң құжаттамалық растауын сұрауға құқылы.
Халықаралық өтiнiм Қабылдаушы органға тiкелей, поштамен, сондай-ақ басқа да құралдар арқылы берiле алады.

193. Внесение изменений в состав авторов и патентообладателей
Внесение изменений в состав авторов и патентообладателей осуществляется в соответствии с параграфом 6 главы 4 настоящей Инструкции.
194. Продление срока действия патента
1) В соответствии с пунктом 3 статьи 5 Закона патентообладатель может ходатайствовать о продлении срока действия патента. Ходатайство представляется по форме ПМ-2 (приложение 11 к настоящей Инструкции). Ходатайство может быть подано до истечения срока действия патента и при условии поддержания его в силе. Срок подачи ходатайства может быть продлен при наличии уважительных причин, но не более чем на шесть месяцев.
2) К ходатайству прилагается документ, подтверждающий соответствующую оплату.
Глава 8. Подача и рассмотрение международной заявки
Параграф 1. Международная фаза
195. Компетенция
Функции получающего ведомства в Республике Казахстан (далее - Получающее ведомство), предусмотренные Договором о патентной кооперации (РСТ) (далее - Договор) выполняет Казпатент, руководствуясь при этом Договором, Инструкцией к Договору, Административными инструкциями к Договору (далее - Административные инструкции), соответствующими руководствами, публикуемыми Международным бюро ВОИС, а также настоящей Инструкцией.
196. Подача международной заявки
Для получения и регистрации международных заявок в соответствии с правилом 19 Инструкции к Договору, Казпатент является получающим ведомством, если хотя бы один из заявителей является гражданином Республики Казахстан или лицом, проживающим в Республике Казахстан, независимо от того, является ли он заявителем для всех или только для некоторых государств.
Физическое лицо считается гражданином Республики Казахстан или проживающим в Республике Казахстан, если оно является таковым в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Для целей настоящей главы юридическое лицо, согласно правилу 18.1(b) Инструкции к Договору, рассматривается как гражданин Республики Казахстан, если оно зарегистрировано в качестве юридического лица в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Для целей настоящей главы любое лицо также рассматривается как проживающее в Республике Казахстан, если оно владеет действительным (нефиктивным) промышленным или торговым предприятием в Республике Казахстан (правило 18.1(b) Инструкции к Договору).
В случае возникновения сомнений относительно гражданства заявителя или его проживания в Республике Казахстан Казпатент вправе запросить у заявителя документальное подтверждение соответствующих фактов.
Международная заявка может быть подана в Получающее ведомство непосредственно, по почте, а также другими средствами.

Егер халықаралық өтінім немесе оған қатысты құжат Қазпатентке Келiсiм-шарт Нұсқаулықтың 92.4 ережесiне сәйкес басқа бiр құрал арқылы, мысалы факсимильдiк байланыс арқылы берiлсе, тек өтiнiм берушi аталған уақыттан он төрт күн шегiнде ескертусiз Қазпатентке осындай жолмен берiлген құжаттың түпнұсқасының (және екi көшiрмесiнiң) алдындағы берiлгенiн растайтын хатпен қоса түсуiн қамтамасыз еткен жағдайда ғана бұл құжаттың ұсынылған уақыты оның Қазпатентке берiлген (түрлi күндерi берiлген жағдайда оның толық бейнесiнiң соңғы бөлiгi берiлген) күнi болып есептеледi.
197. Халықаралық өтiнiм тiлi
Қазпатент құзыреттi қабылдаушы орган ретiнде халықаралық өтiнiмдердi орыс және ағылшын тiлдерiнде қабылдайды. Егер өтінім берушi Келiсiм-шарттың 15 бабының мақсаттары үшiн Халықаралық iздеу органы ретiнде Европалық патенттiк ведомствоны таңдаған болса, халықаралық өтiнiм тек ағылшын тiлiнде берiледi.
198. Халықаралық өтiнiмнiң құрамы
Халықаралық өтiнiм төмендегi құжаттардан тұру керек:
арыз (РСТ/РО/101) нысаны) (бұдан әрi - РСТ арызы);
суреттеме;
формуланың бiр немесе бiрнеше тармағы;
бiр (немесе одан көп) сызба (сызбалар өнертабысты түсiнуге қажет болған жерде);
реферат.
РСТ арызы өтiнiм берушілерге Қабылдаушы ведомство беретiн  (Нұсқаулықтың 3 және 4 ережесi) бланкте рәсiмделедi (осы Нұсқаулыққа 12 қосымша).
Өтiнiм берушiнiң халықаралық өтiнiм құжаттарын рәсiмдеуiне қойылатын талаптар Келiсiм-шартпен, Нұсқаулықпен және Әкiмшiлiк нұсқаулықтармен регламенттелген.
199. Даналар мөлшерi
Қабылдаушы ведомствоға халықаралық өтiнiмнiң үш данасы берiлуi керек, оның әрқайсысы тiкелей көшiрмеленуге жарауы тиiс.
Егер халықаралық өтінімнің кем данасы түссе, немесе егер даналары тiкелей көшiрмелеуге жарамсыз болса, Қазпатент жедел түрде жетiспейтiн көшiрмелерiн дайындайды және өтiнiм берушіге көшiрмелердi дайындаудың ақысын төлеу қажеттiгi туралы хабарлайды (Келiсiм-шарт Нұсқаулықтың 21.1(с) ережесi).
200. Қабылдаушы ведомствоның өтiнiм берушiмен хат жазысуы
1) Келiсiм-шарт процедурасы қарастыратын барлық хат-хабар Қазақстан Республикасындағы бiр мекен жайға және бiр данада жолданады, бұл орайда:
егер Нұсқаулықтың 3 және 4 ережелерi қарастыратын РСТ арызының IY графасында агент немесе жалпы өкiл көрсетiлiп, оның мекен-жайы жазылса, онда хат-хабар осы тұлғаның атына және осы мекен-жайға жолданады;
егер РСТ арызының IҮ графасында хат жазысуға арналған мекен-жай көрсетiлсе, онда хат-хабар осы мекен-жай бойынша Қабылдаушы ведомствоға халықаралық өтiнiм беруге құқылы тұлғалардың iшiнде бiрiншi көрсетiлген өтінім берушінiң атына, яғни 90.2(Ь) ережесi мағынасында жалпы өкiлдiң атына жолданады.
егер РСТ арызының IY графасы толтырылмаса, онда хат-хабар Қабылдаушы ведомствоға халықаралық өтінім беруге құқылы тұлғалардың iшiнде бiрiншi көрсетiлген өтiнiм берушiнiң атына және оның мекен-жайына жолданады.

Если международная заявка или относящийся к ней документ переданы в Казпатент в соответствии с правилом 92.4 Инструкции к Договору каким-либо другим средством, например, по факсимильной связи, датой представления данного документа будет считаться день его передачи в Казпатент (передачи последней части полного изображения при передаче в разные дни) только при условии, что заявитель без напоминания в пределах четырнадцати дней от упомянутой даты обеспечит поступление в Казпатент оригинала (и двух копий) переданного таким образом документа, вместе с письмом, идентифицирующим предшествующую передачу.
197. Язык международной заявки
Казпатент в качестве компетентного получающего ведомства принимает международные заявки на русском или английском языке. Если заявитель для целей статьи 15 Договора в качестве Международного поискового органа выбирает Европейское патентное ведомство, международная заявка подается только на английском языке.
198. Состав международной заявки
Международная заявка должна состоять из следующих документов:
заявление (форма РСТ/RО/101) (далее - Заявление РСТ);
описание;
один или несколько пунктов формулы;
один (или более) чертеж (там, где чертежи необходимы для понимания изобретения);
реферат.
Заявление РСТ оформляется на бланке (приложение 12 к настоящей Инструкции), предоставляемом заявителям Получающим ведомством (правило 3 и 4 Инструкции к Договору).
Требования к оформлению заявителем документов международной заявки регламентированы Договором, Инструкцией к Договору и Административными инструкциями.
199. Количество экземпляров
Международная заявка подается в Получающее ведомство в трех экземплярах, каждый из которых должен быть пригоден для прямого репродуцирования.
Если международная заявка поступила в меньшем количестве экземпляров, либо если отдельные экземпляры непригодны для прямого репродуцирования, Казпатент срочно изготавливает недостающие репродуцируемые копии и извещает заявителя о необходимости оплатить изготовление копий (правило
21.1 (с) Инструкции к Договору).
200. Переписка Получающего ведомства с заявителем
1) Вся корреспонденция, предусмотренная процедурой Договора, направляется в один адрес на территории Республики Казахстан и в одном экземпляре, при этом:
если в графе IV заявления РСТ, предусмотренного правилами 3 и 4 Инструкции к Договору, указан агент или общий представитель и приведен его адрес, как предписано, то корреспонденция направляется на имя этого лица и в этот адрес;
если в графе IV заявления РСТ указан адрес для переписки, то корреспонденция направляется по этому адресу на имя заявителя, указанного в заявлении первым из числа лиц, имеющих право подавать международные заявки в Получающее ведомство, т.е. на имя общего представителя в смысле правила 90.2 (b);
если графа IV заявления РСТ не заполнена, то корреспонденция направляется на имя заявителя, указанного в заявлении первым из числа лиц, имеющих право подавать международные заявки в Получающее ведомство, и в его адрес.

Егер осы тармақшаның 1-4 абзацтарына сәйкес хат жазысуға арналған мекен-жай Қазақстанның аумағындағы мекен-жай болмаса, немесе мекен-жай Қазақстан аумағындағы пошталық жеткiзудiң талаптарына сай болмаса, жiберуге дайындалған хат-хабар Қазпатентке сақталады. Мұндай хат-хабарды Келiсiм-шарт Нұсқаулықтың 80.6(а) ережесiнiң мағынасында ол туралы мәлiмет көпшіліктiң қарауына ұсынылған күннен бастап он бес күннен кейiн адресат алған деп саналады. Мұндай хат-хабар адресатқа оның талабы бойынша берiледi.
Өтiнiм берушiнiң өтiнiм берушi, агент, жалпы өкiл немесе өнертапқыш туралы мәлiметтердi өзгертудi тiркеу туралы өтiнiшi, егер бұндай өтiнiш Қабылдаушы ведомствоға жолданған болса, назарға алынады, және мекен-жай мен адресаттың тиiстi өзгерiстерi тек онда барлық қажетті мәлiметтер (мекен-жай мен транслитерацияны қосқанда) бар болса және оған осы өзгерiске қатысы бар барлық өтiнiм берушілер қол қойғанда ғана есепке алынады.
2) Әкiмшiлiк нұсқаулықтардың 103 және 104 тармақтарына сәйкес Қабылдаушы ведомствоның өтiнiм берушiмен хат жазысуы, сондай-ақ өтінім берушiнiң Қабылдаушы ведомствомен хат жазысуы мемлекеттiк немесе орыс тiлiнде жүргiзiледi.
3) Өтiнiм берушiге жолданатын хат-хабарда, егер ол арызда нөмiр қойған болса, өтінiм берушiнiң iс нөмiрiн (жиырма белгіден аспайтын) болу керек. Өтінiм берушіге жолданатын хат-хабарда өтiнiм берушi қолданған басқа нөмiрлер, мысалы, жекелеген хаттардың шығыс нөмiрлерi болмайды.
Өтiнiм беруші "өтiнiм берушіге арналған нөмiрдің халықаралық өтiнiмнің әр парағында жоғарғы алаңның сол жақ бұрышында, парақтың жоғарғы шетiнен 1,5 см-ден төмен емес жерде қоя алады (Келiсiм-шарт Нұсқаулықтың
11.6 (f) ережесi).
201. Халықаралық өтінім туралы мәлiметтер
Халықаралық өтiнiм туралы кез келген мәлiметтер ол жарияланғанға дейiн, не өтінiм берушiнiң жеке өзiне (өкiлiне) немесе өтінiм берушiнiң (өкiлiнiң) жазбаша өтiнiшi бойынша осы өтiнiште аталған тұлғаға берiледi.
202. Патенттеуге рұқсат беру
Егер Қазпатентке өтінім сол өнертабысқа немесе соған ұқсас пайдалы үлгiге өтінім (бұдан әрi - ұлттық өтінiм) берiлерден үш айдан ерте емес уақытта берiлсе, Келiсiм-шарттың 27(8) бабына сәйкес ұлттық қауiпсiздіктi сақтауға қатысты талаптар орындалған деп есептеледi, ал Келiсiм-шартқа сәйкес берiлген өтінiм халықаралық өтiнiм деп қарастырылады. Бұл орайда өтінім берушi осы факт туралы куәлiк ететiн арыз (берiлген нөмiрi, күнi, ұлттық өтiнiм бойынша өнертабыстың атауы келтiрiлген және өнертабыстың мәнінің өзгермейтiндiгi туралы растауы бар) беруi керек. Мұндай арыз халықаралық өтiнiмге қосымша берiледi, бұл жөнiнде өтiнiм берушi РСТ арызының ҮIII графасында 9 нөмiрлi белгi соғады, немесе ол Қабылдаушы ведомствоның тиiстi хабарламасы өтiнiм берушiге жiберiлген күннен бастап екi айлық мерзiм iшiнде соңынан жiберiледi.
Егер Келiсiм-шартқа сәйкес берiлген өтiнiм Қабылдаушы ведомствоға аталған арызда немесе РСТ арызында бар екендiгi көрсетiлген ұлттық өтiнiм берiлген күннен кейiн үш ай өткен соң түскен болса, өтiнiм берушiге мұндай өтiнiмдi ықтимал халықаралық өтінiм ретiнде қарастыру ұлттық өтiнiм берiлген күннен үш ай өткенде, немесе ертерек - заңдармен белгiленген тәртiпте мемлекеттік құпияны құрайтын мәлiметтердi тексергеннен кейiн (Заңның 37 бабы) жүзеге асырылатыны хабарланады.

Если адресом для переписки в соответствии с абзацами 1-4 настоящего подпункта является адрес не на территории Казахстана, либо если адрес не удовлетворяет требованиям почтовой доставки на территории Казахстана, подготовленная к отправке корреспонденция хранится в Казпатенте. Сведения о такой корреспонденции (номер международной заявки, дата, адресат, краткое содержание) помещаются для возможности ознакомления в Казпатенте. Такая корреспонденция считается полученной адресатом в смысле правила 80.6 (а) Инструкции к Договору через пятнадцать дней с даты помещения сведений о ней для всеобщего обозрения. Такая корреспонденция в течение одного года выдается адресату по его требованию.
Просьба заявителя о регистрации изменений сведений о заявителе, агенте, общем представителе или изобретателе, если такая просьба направлена в Получающее ведомство, принимается во внимание, и соответствующие изменения адреса и адресата учитываются, только если она содержит все необходимые сведения (включая адреса и транслитерацию) и при условии ее подписания всеми заявителями, которых затрагивает данное изменение.
2) В соответствии с пунктами 103 и 104 Административных инструкций переписка Получающего ведомства с заявителем, а также переписка заявителя с Получающим ведомством ведется на государственном или русском языке.
3) Корреспонденция, направляемая заявителю, должна содержать ссылку на "номер дела заявителя" (не более двенадцати знаков), если такой номер был проставлен им в заявлении. Корреспонденция, направляемая заявителю, не содержит иных номеров, использовавшихся заявителем, например исходящих номеров отдельных писем.
Заявитель может проставлять "номер дела заявителя" на каждом листе международной заявки в левом углу верхнего поля, не ниже 1,5 см от верхнего края листа (правило 11.6 (f) Инструкции к Договору).
201. Сведения о международной заявке
Любые сведения о международной заявке до ее публикации предоставляются либо лично заявителю (представителю), либо по письменной просьбе заявителя (представителя) лицу, указанному в этой просьбе.
202. Разрешение на патентование
С учетом статьи 27(8) Договора требования относительно соблюдения национальной безопасности считаются выполненными, а заявка, поданная в соответствии с Договором, рассматривается как предполагаемая международная заявка, если она подана не ранее чем через три месяца после подачи на то же изобретение или тождественную ему полезную модель заявки в Казпатент (далее - национальная заявка). При этом заявителем должно быть подано заявление, свидетельствующее о данном факте (с приведением номера, даты подачи, названия изобретения по национальной заявке и содержащее утверждение о неизменности сущности изобретения). Такое заявление прилагается к международной заявке, о чем заявитель делает отметку в графе VIII Заявления РСТ под N 9, либо досылается в двухмесячный срок с даты отправки заявителю соответствующего уведомления Получающего ведомства.
Если заявка, поданная в соответствии с Договором, поступила в Получающее ведомство до истечения трех месяцев с даты подачи национальной заявки, на наличие которой указано в упомянутом заявлении или Заявлении РСТ, заявитель уведомляется о том, что рассмотрение такой заявки в качестве предполагаемой международной заявки будет осуществлено по истечении трех месяцев с даты подачи национальной заявки, либо ранее - после окончания проводимой в установленном законодательством порядке проверки наличия сведений, составляющих государственную тайну (статья 37 Закона).

Егер Келiсiм-шартқа сәйкес берiлген өтiнiмде ұлттық өтiнiмнiң бар екенi көрсетiлмесе, бiрақ Нұсқаулықтың 4.9 (а) ережесiне сәйкес Қазақстан Республикасы көрсетiлсе (яғни РСТ арызының Y графасында Қазақстан Республикасын тiкелей көрсету арқылы), өтінiм берушiге мұндай өтінiмдi қарастыру Қазақстан Республикасы көрсетiлген халықаралық өтiнiм берiлген күннен үш ай өткенде, немесе ертерек - Заңның 37 бабына сәйкес мемлекеттiк құпияны құрайтын мәлiметтердi тексеру аяқталғаннан кейiн басталатыны хабарланады.
Егер Келiсiмшартқа сәйкес берiлген өтінімде ұлттық өтiнiм бар екенi немесе Келiсiмшарт Нұсқаулықтың 4.9 (а) ережесiне сәйкес Қазақстан республикасы көрсетiлмесе, өтінім берушiге өтінім халықаралық өтiнiм ретiнде тек Қазақстан Республикасының көрсету расталғаннан кейiн ғана қарастырылатыны туралы хабарланады. Бұл үшiн Келiсiм-шарт Нұсқаулықтың 4.9 (а) ережесiне сәйкес өтiнiм берушi тиiстi арыз беруi және басымдық уақытынан он бес ай өтпей тұрып көрсету бажының төлеуi керек. Бұл орайда Келiсiм-шарт қарастыратын мерзiмдердi өтiнiм берушінiң кiнәсінен бұзылуы үшiн жауапкершілік өтінiм берушіге жүктеледi.
Жоғарыда көрсетiлген талаптарды орындалмаған жағдайда өтiнiм халықаралық өтiнiм ретiнде қарастырылмайды (Әкiмшiлiк нұсқаулықтардың 330 тармағы).
203. Халықаралық өтiнiмдi тiркеу және жолдау
Келiсiм-шарттың 11(1) бабының талаптарына сай келетiн халықаралық өтiнiм сондай ретiнде тiркеледi. Бұл орайда өтiнiм берушi "негiзгi баж" және "жолдау үшiн тариф" төлеген өтінiмнiң тiркеулiк данасы егер ол ұлттық қауiпсiздiк талаптарына сай келсе, ВОИС Халықаралық бюросына кiдiрiссiз жолданады (осы Нұсқаулықтың 192 тармағы).
Егер тiркеу данасы Халықаралық бюроға (осы тармақтың бiрiншi абзацына сәйкес) жалданса, бiрақ өтінiм берушi "iздеу тарифын" төлемеген болса, iздеу көшiрмесi Халықаралық iздеу органына берiлмейдi, ал тiркеу данасының РСТ Арызында тиiстi белгi соғылады.
Егер өтінiм өтінім берушi баж төлемегендiктен алынып тасталған деп есептелсе, тіркеу данасы алып тастау туралы хабарламамен бiрге ВОИС Халықаралық бюросына жолданады. Алайда кез келген жағдайда тіркеу данасы ВОИС Халықаралық бюросына басымдық уақытынан он үш ай өтуге бес күн қалғаннан кешіктiрiлмей жолданады.
&3. Ұлттық фаза
204. Құзырет
Қазақстан Республикасындағы көрсетiлген және таңдалған ведомствоның мiндеттерiн Келiсiм-шартқа сәйкес Қазпатент орындайды, бұл орайда ол Келiсiм-шартты, Келiсiм-шарт Нұсқаулықты, Заңды және осы Нұсқаулықты басшылыққа алады, бұл орайда Келiсiм-шарт пен Нұсқаулықтың қағидалары басымдыққа ие (Заңның 3 бабы).

Если в заявке, поданной в соответствии с Договором, отсутствует указание на наличие национальной заявки, но есть указание Республики Казахстан согласно правилу 4.9 (а) Инструкции к Договору (т.е. путем непосредственного упоминания Республики Казахстан в графе V заявления РСТ), заявитель уведомляется о том, что рассмотрение такой заявки также начнется либо по истечении трех месяцев с даты подачи международной заявки, содержащей указание Республики Казахстан, либо ранее - после окончания проверки на наличие сведений, составляющих государственную тайну, в соответствии со статьей 37 Закона.
Если заявка, поданная в соответствии с Договором, подана без указания на наличие национальной заявки и без указания Республики Казахстан согласно правилу 4.9(а) Инструкции к Договору, заявитель извещается, что заявка будет рассматриваться как международная заявка только после подтверждения указания Республики Казахстан. Для этого, согласно правилу
4.9 (с) Инструкции к Договору, заявитель должен представить соответствующее заявление и уплатить "пошлину за указание" до истечения пятнадцати месяцев с даты приоритета. При этом ответственность за нарушение по вине заявителя сроков, предусмотренных Договором, лежит на заявителе.
При несоблюдении вышеуказанных требований заявка не рассматривается как международная заявка (пункт 330 Административных инструкций).
203. Регистрация и пересылка международной заявки
Международная заявка, удовлетворяющая требованиям статьи 11(1) Договора, регистрируется в качестве таковой. При этом регистрационный экземпляр заявки, по которой заявителем уплачены "основная пошлина" и "тариф за пересылку", незамедлительно направляется Международному бюро ВОИС, если она удовлетворяет требованиям национальной безопасности (пункт 192 настоящей Инструкции).
Если регистрационный экземпляр направляется Международному бюро (в соответствии с абзацем первым настоящего пункта), но "тариф за поиск" заявителем не оплачен, копия для поиска Международному поисковому органу не передается, а в Заявлении РСТ регистрационного экземпляра делается соответствующая пометка.
Если заявка считается изъятой из-за неуплаты заявителем пошлин, регистрационный экземпляр направляется Международному бюро ВОИС вместе с уведомлением об изъятии. Однако в любом случае регистрационный экземпляр направляется Международному бюро ВОИС не позднее чем за пять дней до истечения тринадцати месяцев с даты приоритета.
Параграф 2. Национальная фаза
204. Компетенция
Функции указанного и выбранного ведомства в Республике Казахстан в соответствии с Договором выполняет Казпатент, руководствуясь при этом Договором, Инструкцией к Договору, Законом и настоящей Инструкцией, при этом положения Договора и Инструкции к Договору имеют преимущество (статья 3 Закона).

205. Ұлттық фазаға ауыстыру шарттары
Қазақстан Республикасының нұсқауы бар халықаралық өтінім ұлттық фазаға басымдық уақытынан жиырма бiр ай (Келiсiм-шарттың 22 бабы) немесе Қазақстан Республикасының таңдауы жасалған халықаралық өтiнiмдер бойынша отыз бiр ай өткенге дейiн (Келiсiм-шарттың 39(1) бабы) көшiрiледi. Бұл орайда өтінiм берушi Қазпатентке кем дегенде не Қазақстан Республикасы патентiн беру туралы мемлекеттiк немесе орыс тілінде арыз не РСТ арызының ол басқа тiлде берiлген болса, мемлекеттiк немесе орыс тiлiндегi аудармасын беруi керек.
Осы тармақтың бiрiншi абзацында көрсетiлген ұлттық фазаға кiру мерзiмдерi өтiнiм берушiнiң өтiнiшiмен дәлелдi себептер бар болған және тиiстi төлем жасалған жағдайда екi айдан артық емес уақытқа ұзартыла алады.
Өтiнiм құжаттары басқа тiлде берiлген жағдайда түскен материалдарда олардың мемлекеттiк немесе орыс тiлiне аудармасы болмаса, өтінім берушiге оны ұлттық фазаға өту уақыты өткеннен кейiн екi ай iшiнде беру туралы хабарланады. Аударманы беру мерзiмi екi айдан аспайтын уақытқа және тиiстi төлем жасалған жағдайда ұзартыла алады. Көрсетiлген мерзiмде аударма берiлмесе, өтiнiм ұлттық фазаға өтпеген болып есептеледi, бұл туралы өтiнiм берушіге хабарланады. Тiркелген материалдар қайтарылмайды, iс жүргiзу қалпына келтiрiлмейдi.
Халықаралық өтiнiмнiң мемлекеттiк немесе орыс тiлiне аудармасына:
егер халықаралық өтiнiмде халықаралық алдын ала сараптама мақсаттары үшiн Қазақстан Республикасы таңдап алынбаған жағдайда: өнертабыстың суреттемесi, өнертабыстың формуласы (Келiсiм-шарттың 19 бабына сәйкес өзгертiлген болса, тек формуланың аудармасы және өзгерiстердiң түсiндiрмелерiнiң аудармасы), сызбаларға қатысты кез келген мәтiн, және реферат;
егер халықаралық өтінімде халықаралық алдын ала сараптама мақсаттары үшін Қазақстан Республикасы таңдап алынған жағдайда: өнертабыстың суреттемесі (халықаралық алдын ала сараптаманың қорытындысына қосып тiркелген өзгертiлген суреттеме), өнертабыстың формуласы, өнертабыстың (халықаралық алдын ала сараптаманың қорытындысына қосып тіркелген өзгертілген формула), сызбаларға қатысты кез келген мәтін (халықаралық алдын ала сараптаманың қорытындысына қосып тіркелген өзгертілген мәтін), және реферат кіру керек.
Ұлттық фаза жоғарыда көрсетiлген мерзiмдер өткеннен кейiн басталады. Өтiнiм берушiнiң арнайы өтiнiшi бойынша Келiсiм-шарттың 23(2) және 40(2) баптарына сәйкес ұлттық фаза бұл мерзiмдер өткенге дейiн бастала алады.

205. Условия перевода на национальную фазу
Международная заявка, содержащая указание Республики Казахстан, переводится на национальную фазу до истечения двадцати одного месяца с даты ее приоритета (статья 22 Договора) или тридцати одного месяца по международным заявкам, по которым был сделан выбор Республики Казахстан (статья 39(1) Договора). При этом заявителем представляется в Казпатент, как минимум, либо заявление о выдаче патента Республики Казахстан на государственном или русском языке, либо перевод заявления РСТ на государственный или русский язык, если оно представлено на другом языке.
Сроки вступления в национальную фазу, указанные в абзаце первом настоящего пункта, могут быть продлены, но не более чем на два месяца по ходатайству заявителя при наличии уважительных причин и соответствующей оплаты.
В случае отсутствия в поступивших материалах перевода документов заявки на государственный или русский язык, если они представлены на другом языке, заявитель уведомляется о необходимости его представления в течение двух месяцев с даты истечения установленного срока для вступления в национальную фазу. Срок представления перевода может быть продлен, но не более чем на два месяца, при наличии соответствующей оплаты. При непредставлении перевода в указанный срок заявка считается не вступившей в национальную фазу, о чем заявитель уведомляется. Зарегистрированные материалы не возвращаются, делопроизводство не восстанавливается.
Перевод на государственный или русский язык международной заявки должен включать:
в случае, если в международной заявке не был сделан выбор Республики Казахстан для целей международной предварительной экспертизы: описание изобретения, формулу изобретения (если была изменена в соответствии со статьей 19 Договора, перевод только измененной формулы и перевод объяснений изменений), любой текст, относящийся к чертежам, и реферат;
в случае, если в международной заявке был сделан выбор Республики Казахстан для целей международной предварительной экспертизы: описание изобретения (измененное описание, приложенное к заключению международной предварительной экспертизы), формулу изобретения (измененную формулу, приложенную к заключению международной предварительной экспертизы), любой текст, относящийся к чертежам (измененный текст, приложенный к заключению международной предварительной экспертизы), и реферат.
Национальная фаза начинается по истечении указанных выше сроков. По специальной просьбе заявителя в соответствии со статьями 23(2) и 40(2) Договора национальная фаза может быть начата до истечения этих сроков.

206. Басымдық құжаттың көшiрмесiн сұрату
Егер халықаралық өтiнiмде конвенциялық басымдыққа дәме болса және ВОИС Халықаралық бюросы оның алынғаны туралы хабарласа, қажет болған жағдайда Қазпатент ВОИС Халықаралық бюросынан басымдық құжаттың көшiрмесiн сұратады. Егер басымдық құжат Қазпатенттiң жұмыс тiлдерiнен өзгеше тiлдерде жасалған болса, онда Келiсiм-шарт Нұсқаулықтың 17.2(а) ережесiне сәйкес өтінім берушi Қазпатенттiң сұратуы бойынша сұрату жолданған күннен соң үш ай мерзiм iшiнде басымдық құжаттың аудармасын бередi.
207. Халықаралық өтiнiмдi ұлттық фазада қарау
Халықаралық өтiнiмдi ұлттық фазада қарау осы Нұсқаулықтың 4 және 7 тарауларының қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
208. Мерзiмдердi есептеудiң ерекшелiктерi
Халықаралық өтiнiмнiң Қазпатентке берілген күнi болып оның  халықаралық берілу күнi есептеледi (Келiсiм-шарттың 11(3) бабы).
Осы Нұсқаулықтың 72, 73, 77, 172, 173, 176 тармақтары қарастыратын өтiнiмнiң аудармасын берумен, оның берiлуiне ақы төлеумен және үстiрт сараптама өткiзумен байланысты әрекеттердi жүзеге асырған кезде өтiнiм беру күнiнен бастап есептелетiн мерзiмдер ұлттық фазаның басталу күнiнен есептеледi.
Халықаралық өтiнiм материалдарына түзетулер мен анықтаулар  енгiзу мерзiмi Заңның 21 бабының 1 тармағына сәйкес ұлттық фазаның басталу күнiнен есептеледi.
209. Пошталық жөнелту дәлелдемелерi
Нұсқаулықтың 82 ережесiне сәйкес пошталық жөнелту дәлелдемелерi егер ресми поштадан бөлек, пошталық жөнелтудiң басқа түрлерiмен, мысалы, DHL немесе жедел поштамен жүзеге асырылса, назарға алынады.
210. Халықаралық өтiнiмдi түрлендiру
Өнертабыс туралы халықаралық өтiнiмдi пайдалы үлгi туралы халықаралық өтiнiмге түрлендiру осы Нұсқаулықтың 108 тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
9 ТАРАУ. Евразиялық өтiнiмдi беру және қарау
211. Евразиялық өтiнiмдi беру
1) Евразиялық патенттік конвенцияның (бұдан әрi - Евразиялық конвенция) 15 бабына және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазпатентке евразиялық өтiнiмдi Қазақстан Республикасында тұрақты мекенi немесе тұрақты орны бар тұлға бередi. Өтiнiмдi өтiнiм берушiнiң өзi де, сондай-ақ оның өкiлi де бере алады.
Қазпатентке берiлген евразиялық өтiнiм ол Евразиялық патенттiк ведомствоға (бұдан әрi - ЕАПВ) Евразиялық конвенцияға арналған Патенттiк нұсқаулық (бұдан әрi - Патенттiк нұсқаулық) тағайындаған мерзiмде салынып жiберiлген жағдайда тура сол күнi ЕАПВ-ға берiлген сияқты салдарға ие болады.
2) Патенттік Нұсқаулықтың 21 ережесiне сәйкес евразиялық өтiнiмнің құрамында евразиялық патент беру туралы арыз, өнертабыстың суреттемесi, өнертабыстың формуласы, сызбалар мен егер өнертабыстың мәнiн түсiнуге қажет болса, басқа материалдар және реферат болу керек. Егер өтiнiм өтiнiм берушiнің өкiлi арқылы берілсе, оған сенiмхат қосымша тiркеледi.

206. Запрос копии приоритетного документа
Если международная заявка содержит притязание на конвенционный приоритет и Международное бюро ВОИС известило о его получении, Казпатент, при необходимости, запрашивает у Международного бюро ВОИС копию приоритетного документа. Если приоритетный документ составлен на языке, отличающемся от рабочих языков Казпатента, то согласно правилу 17.2(а) Инструкции к Договору, заявитель по запросу Казпатента представляет перевод приоритетного документа в течение трех месяцев с даты направления запроса.
207. Рассмотрение международной заявки на национальной фазе
Рассмотрение международной заявки на национальной фазе осуществляется в соответствии с положениями глав 4 и 7 настоящей Инструкции.
208. Особенности исчисления сроков
Датой подачи международной заявки в Казпатент считается дата ее международной подачи (статья 11(3) Договора).
При осуществлении действий, связанных с представлением перевода заявки, оплаты ее подачи и проведением формальной экспертизы, предусмотренных пунктами 72, 73, 77, 172, 173, 176 настоящей Инструкции, сроки, исчисляемые с даты подачи заявки, исчисляются с даты начала национальной фазы.
Срок внесения в материалы международной заявки исправлений и уточнений в соответствии с пунктом 1 статьи 21 Закона исчисляется с даты начала национальной фазы.
209. Доказательства почтовой отправки
Доказательства почтовой отправки в соответствии с правилом 82 Инструкции к Договору принимаются во внимание, если, помимо официальной почты, отправка была осуществлена другими видами почтовой доставки, например, DHL или экспресс-почты.
210. Преобразование международной заявки
Преобразование международной заявки на изобретение в заявку на полезную модель осуществляется в соответствии с пунктом 108 настоящей Инструкции.
Глава 9. Подача и рассмотрение евразийской заявки
211. Подача евразийской заявки
1) В соответствии со статьей 15 Евразийской патентной конвенции (далее - Евразийская конвенция) и законодательством Республики Казахстан евразийская заявка подается в Казпатент лицом, имеющим постоянное местожительство или постоянное местонахождение на территории Республики Казахстан. Заявка может быть подана как заявителем, так и через его представителя.
Евразийская заявка, поданная в Казпатент, имеет те же последствия, как если бы она была подана в тот же день в Евразийское патентное ведомство (далее - ЕАПВ), при условии, что она переслана в ЕАПВ в срок, установленный Патентной инструкцией к Евразийской конвенции (далее - Патентная инструкция).
2) Евразийская заявка, согласно правилу 21 Патентной инструкции должна содержать заявление о выдаче евразийского патента, описание изобретения, формулу изобретения, чертежи и иные материалы, если они необходимы для понимания сущности изобретения, и реферат. Если заявка подается через представителя заявителя, к ней прилагается доверенность.

3) Евразиялық патент беру туралы арыз ЕАПВ тағайындаған нысан (осы Нұсқаулыққа 13 қосымша) бойынша Евразиялық конвенцияның 2(6) бабына сәйкес ЕАПВ-ның ресми тілі болып табылатын орыс тiлiнде беріледi.
4) Патенттiк Нұсқаулықтың 21(6) ережесiне сәйкес евразиялық өтiнiмнiң басқа құжаттары орыс тілінде немесе басқа тілде берiле алады. Егер евразиялық өтінімнің құжаттары басқа тілде берiлсе, оған орыс тiлiндегi аудармасы қоса тiркелуi керек. Орыс тiлiндегi аударма Қазпатент өтiнiмдi қабылдаған күннен бастап екi ай ішінде берiле алады.
5) Евразиялық өтiнiмнiң барлық құжаттарының бiр данада берiлетiн өкiлге сенiмхаттан басқасы төрт данада берiледi.
212. Евразиялық өтiнiмнiң үстiрт белгiлерi бойынша сараптаманың
талаптарына сәйкестiгiн қарау және өтінiмдi ЕАПВ-ға жiберу
1) евразиялық өтiнiмнiң Қазпатентке түскен материалдары тiркеледi және Заңның 37 бабына сәйкес мемлекеттiк құпияны құрайтын мәлiметтердің бар-жоқтығы және төмендегi құжаттардың бар-жоқтығы тексерiледi:
Патенттік Нұсқаулықтың 33 ережесi қарастыратын: оның евразиялық өтiнiм ретiнде берілетiнi туралы ескерту; өтiнiм берушінің тегi, аты, әкесiнiң аты (егер болса) немесе ресми атауы; өнертабыстың суреттемесі мен формуласы бар құжаттар;
евразиялық өтінімнiң үстiрт белгiлерi бойынша сараптаманың талаптарына сәйкестiгiн тексеру мен салып жiберу үшiн ақы төленгенi туралы құжат;
арызда қосымша ретiнде көрсетілген құжаттар;
евразиялық өтiнiмнiң төрт данасы.
Берiлген евразиялық өтiнiм Патенттiк Нұсқаулықтың 33 ережесiнің үстiрт талаптарына сай болған жағдайда Қазпатент евразиялық өтiнiмнiң берiлу күнiн оның түскен күнi бойынша тағайындайды.
2) Қазпатент евразиялық өтінiмнiң түскен күнiнен бастап 10 жұмыс күнi iшiнде Патенттiк Нұсқаулықтың 34 ережесiне сәйкес өтiнiм берушiнiң мекен-жайына және ЕАПВ-ға өзiнiң евразиялық өтiнiмдi алғаны туралы құлақтандыру жолдайды.
Құлақтандыруда өтiнiмдi тiркеу нөмiрi, оны беру күнi, өнертабыстың атауы, өтiнiм берушi мен, егер тағайындалған болса, оның өкiлi туралы мәлiметтер хабарланады.
3) Берiлген евразиялық өтінiмнiң Патенттік Нұсқаулықтың 33 ережесiнiң талаптарына сәйкессiздiгi анықталған жағдайда евразиялық өтiнiм беру күнi тағайындалмайды, және Қазпатент өтiнiм берушіге оның сол күннен бастап екi айлық мерзiм iшiнде евразиялық өтiнiм материалдарын Патенттiк Нұсқаулықтың 33 ережесiнiң талаптарына сәйкестендiруi қажет екенi туралы құлақтандыру жолдайды және көрсетiлген материалдар алынғаннан кейiн евразиялық өтінiм беру күнi тағайындалады.

3) Заявление о выдаче евразийского патента представляется по форме, установленной ЕАПВ (приложение 13 к настоящей Инструкции) на русском языке, являющимся в соответствии со статьей 2(6) Евразийской конвенции официальным языком ЕАПВ.
4) Согласно правилу 21(6) Патентной инструкции, прочие документы евразийской заявки могут быть представлены на русском или другом языке. Если документы евразийской заявки представлены на другом языке, к ней прилагается их перевод на русский язык. Перевод на русский язык может быть представлен в течение двух месяцев с даты получения евразийской заявки Казпатентом.
5) Все документы евразийской заявки подаются в Казпатент в четырех экземплярах, кроме доверенности на представителя, представляемой в одном экземпляре.
212. Рассмотрение евразийской заявки на соответствие требованиям экспертизы по формальным признакам и пересылка заявки в ЕАПВ
1) Материалы евразийской заявки, поступившие в Казпатент, регистрируются и проверяются на наличие сведений, составляющих государственную тайну, согласно статье 37 Закона и на наличие следующих документов:
документов, предусмотренных правилом 33 Патентной инструкции, содержащих: упоминание о том, что она подается как евразийская заявка;
фамилию, имя, отчество (если оно имеется) или официальное наименование заявителя; описание и формулу изобретения;
документа, подтверждающего оплату проверки евразийской заявки на соответствие требованиям экспертизы по формальным признакам и пересылки;
документов, указанных в заявлении как приложение;
четырех экземпляров евразийской заявки.
При соответствии поданной евразийской заявки формальным требованиям правила 33 Патентной инструкции Казпатент устанавливает дату подачи евразийской заявки по дате ее поступления.
2) Казпатент в течение десяти рабочих дней с даты поступления евразийской заявки, в соответствии с правилом 34 Патентной инструкции, направляет в адрес заявителя и ЕАПВ уведомление о получении им евразийской заявки.
В уведомлении сообщается регистрационный номер заявки, дата ее подачи, название изобретения, сведения о заявителе и его представителе, если он назначен.
3) В случае выявления несоответствия поданной евразийской заявки требованиям правила 33 Патентной инструкции дата подачи евразийской заявки не устанавливается, и Казпатент направляет заявителю уведомление о том, что ему необходимо в двухмесячный срок с даты направления уведомления привести материалы евразийской заявки в соответствие с требованиями правила 33 Патентной инструкции и после получения указанных материалов будет установлена дата подачи евразийской заявки.

4) Евразиялық өтiнiмде өтінім берушi арызда қосымша ретiнде көрсеткен құжаттардың бiреуi болмаса немесе евразиялық өтiнiм материалдары төрт данада берiлмесе, Қазпатент өтiнiм берушіге аталған құлақтандыру жолданған күннен бастап екi ай ішінде жетiспейтiн материалды соңынан салып жiберу туралар ұсыныс жолдайды.
5) Евразиялық өтінiм осы тармақтың 1) тармақшасының талаптарына сай болса, Қазпатент евразиялық өтiнiмнiң үш данасын оның берiлген күнiнен бастап төрт ай iшiнде (Патенттік Нұсқаулықтың 34 ережесiнiң 3 тармағы) әрi қарай iс жүргiзу үшін ЕАПВ-ға салып жiбередi. Бұл орайда өтiнiмнiң төртiншi данасы Қазпатентте сақталады.
6) Қазпатент өтiнiм берушiнi оның евразиялық өтiнiмiнің ЕАПВ-ға салып жiберiлгенi туралы және Конвенцияның 15(2) бабына сәйкес ЕАПВ-ға бiртұтас процедуралық баж төлеу туралы құлақтандырады.
7) Бiртұтас процедуралық баж төленгенiн растайтын құжатты Патенттік
Нұсқаулықтың 21(7) ережесiне сәйкес өтiнiм берушi оған алдыңғы тармақта
айтылған құлақтандыру жолданған күннен бастап үш ай iшiнде ЕАПВ-ға
көрсетедi.
8) Осы тармақтың 1) тармақшасына сай келмейтiн және өтiнiм берушi
түзетпеген евразиялық өтінім салынып жiберiлмейдi, және ЕАПВ мен өтiнiм
беруші өтiнiмдi ЕАПВ-ға жолдаудың мүмкiн еместiгi туралы
құлақтандырылады.
1 тіркеме
Форма ИЗ-1
Қазпатент толтырады
---------------------------------------------------------------------------
Түскен күні ! (85) Халықаралық өтімінің !(21) мемл.тіркеу N
! ұлттық сатыға аудармасы !
! шыққан күн !
-----------------! !-------------------------
Басымдық ! !(22) Берілген күні
---------------------------------------------------------------------------
(86)
құжат қабылдаған мекеменің белгілеуі бойынша халықаралық өтінімнің
тіркелген нөмірі және халықаралық жолдау күні (евразия өтінімнің берілген
уақыты мен тіркеу нөмірі)
(87)
халықаралық өтінімнің халықаралық жариялану күні мен нөмірі (евразия
өтінімнің жариялану күні)
---------------------------------------------------------------------------
Керегін Х таңбасымен белгілер
Қазпатент қол қойып мөр басқан күн өтінім түскен күн болып есептеледі
---------------------------------------------------------------------------
Өнертабысқа Қазақстан Республикасының Патенттер және тауар таңбалары
алдын ала патентін және жөніндегі республикалық
патентін беруге мемлекеттік "Қазпатент"
ӨТІНІМ кәсіпорнына
480002, Алматы, Муслим және
Ришат Абдуллиндер к-сі,
6, павильон 1
Төмендегі құжаттарды алдыңызға тарта отырып өтінім! ВОИС SТ.3
берушінің (берушілердің) атына Қазақстан Республикасы. !стандарт бойынша
ның алдын ала патентін (патентін) беруіңізді сұраймын !ел коды (егер ол
(мыз) !тағайындалса)
(71) Өтінім беруші(лер):
(толық атын не аталуы және мекенжайы не мекенорны !
көрсетіледі. Өтінім беруші-авторлардың мекенжайы !
туралы мәлімет 97 кодпен берілген графада толтыры.!
лады) !
---------------------------------------------------------------------------
Қазпатентке жіберілген уақыттан ерте берілген өтінім болса уақыт
басымдығын анықтауда ғана толтырылады
Өнертабыстың уақыт басымдығын анықтауыңызды сұраймын(мыз):
Париж конвенциясына қатысушы мемлекетке бірінші өтінімнің(дердің)

4) При отсутствии в евразийской заявке одного из документов, указанных заявителем в заявлении как приложение или, если материалы евразийской заявки поданы не в четырех экземплярах, Казпатент направляет заявителю предложение дослать отсутствующий материал в течение двух месяцев с даты направления заявителю указанного уведомления.
5) При соответствии евразийской заявки требованиям, указанным в подпункте 1) настоящего пункта, Казпатент пересылает три экземпляра евразийской заявки в течение четырех месяцев с даты ее подачи (пункт 3 правила 34 Патентной инструкции) в ЕАПВ для ведения дальнейшего делопроизводства. При этом четвертый экземпляр заявки хранится в Казпатенте.
6) Казпатент уведомляет заявителя о пересылке его евразийской заявки в ЕАПВ и о необходимости уплаты ЕАПВ единой процедурной пошлины в соответствии со статьей 15 (2) Конвенции.
7) Документ, подтверждающий уплату единой процедурной пошлины, в соответствии с правилом 21(7) Патентной инструкции, представляется заявителем в ЕАПВ в течение трех месяцев с даты направления ему уведомления, упомянутого в предыдущем пункте.
8) Евразийская заявка, не соответствующая требованиям подпункта 1) настоящего пункта и не исправленная заявителем, не пересылается, и ЕАПВ и заявитель уведомляются о невозможности направления заявки в ЕАПВ.
Приложение 1
Форма ИЗ-1
____________________________________________________________________
Запол-!Дата поступления!(85)Дата перевода        !(21) N гос.регистрации !
няется!                !международной заявки на  !                       !
Казпа-!----------------!национальную фазу        !-----------------------!
тентом!Приоритет       !                         !(22) Дата подачи       !
!__________________________________________________________________!
!
!__ (86)
!      регистрационный номер международной заявки и дата
!      международной подачи, установленные получающим ведомством
!      (регистрационный номер и дата подачи евразийской заявки)
!   (87)
!      номер и дата международной публикации международной заявки
!      (дата публикации евразийской заявки)
!------------------------------------------------------------------
Нужное!             Заявление                       В Республиканское
отме- !  о выдаче предварительного патента      государственное предприятие
тить  !  и патента Республики Казахстан на      по патентам и товарным
знаком!            изобретение                  знакам "Казпатент"
Х    !                                         480002, Алматы, ул.Муслима
!                                         и Ришата Абдуллиных, 6,
Заявле!                                         павильон 1
ние с !Предоставляя указанные ниже документы, прошу (просим) !Код страны
рекви-!выдать предварительный патент (патент) Республики     !по стандарту
зита- !Казахстан на имя заявителя (ей)                       !
ми,   !(71) Заявитель (и):                                   !ВОИС ST.3
прос -!                                                      !(если он
тавлен!                                                      !установлен)
ными  !(указывается полное имя или наименование и местожи-   !
Казпа-!тельство или местонахождение.                         !
тен-  !Данные о местожительстве авторов-заявителей приводятся!
том,  !в графе с кодом 97)                                   !
являет!--------------------------------------------------------------------
ся уве!Заполняется только при испрашивании приоритета по дате, более
домле-!ранней, чем дата подачи заявки в Казпатент
нием о!   Прошу (просим) установить приоритет изобретения по дате:
поступ! _
лении !!_! подачи первой (ых) заявки (ок) в государстве-участнике Парижской

беруі (Заңның 20б. 2т.)
Қазпатентке одан да ерте берілген өтінім Заңның 20б. 4т. сәйкес
Қазпатентке Заңның 20б. 5т. сәйкес ең алғашқы берілген өтінім
(өтінім нөмірі_____________________, берілген күні_________________)
Ертедегі өтінімге түскен толықтандырулар (Заңның 20б. 3т.)
---------------------------------------------------------------------------
бірінші, одан !Сұралған уақыт басымдығы!(33) SТ.3 бойынша өтінім беруші
ертедегі, алғашқы!тіркелген күні ! елдің коды (конвенциялық
өтінім N ! ! уақыт басымдығы сұранса)
---------------------------------------------------------------------------
! !
---------------------------------------------------------------------------
(54) Өнертабыстың аталуы
Заңның 9б. 4т. талаптары сақталған
---------------------------------------------------------------------------
(98) Хабарласу адресі (толық пошталық адрес)
телефон: Факс:
---------------------------------------------------------------------------
(74) Патенттік сенімді өкіл (толық аты, тіркеу нөмірі) не өтінім берушінің
өкілі (толық аты не аталуы)
---------------------------------------------------------------------------
Қажет құжаттардың тізімі !Бір дана!Неше!Өтінім беруге және алдын ала
!неше бет!дана!патентті, не патентті алуға
! ! !құқықты болу негізі (ешбір
! ! !құжатсыз):
------------------------------!--------!----!
өтінімге тіркемелер !
өнертабыстың сипаттамасы !
өнертабыстың формуласы !
сызба(лар) және өзге де ! өтінім беруші-жұмыс
материалдар !
реферат ! беруші және Заңның 10б.
өтінім беруге ақы төлеген ! 2т. бұзылмаған болса
құжат !
ақы төлеу мөлшерін азайтуға ! жұмыс берушінің не
негіздемесін растайтын құжат ! құқықтық мирасқордың
бірінші өтінім(дердің)нің ! өз құқығын беру
көшірмесі(лері) (конвенциялық !
уақыт басымдығы сұранса) !
өтінімнің мемлекет тіліне ! автордың не құқықтық
не орыс тіліне аудармасы ! мирасқордың өз
патенттік сенімді өкілдің ! құқығын беру
не уәкілдің өкілеттігін ку. !
әландыратын сенімхат !
басқа құжаттар (көрсетілсін) ! мирасқа алу құқығы
---------------------------------------------------------------------------
(72) Автор(лар) !(97) Мекенжайының толық !Алдын ала патентке және
(Ф.А.Ә.а.) !пошталық адресі, елдің !патентке өз құқығын берген
!аталуы оның ВОИС SТ.3 !өтінім беруші(лер)-автор(лар)
!стандарт бойынша коды, !дың не автор(лар)дың қолы,
!егер ол тағайындалса !күні
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Мен(біз)_____________________________________________________________
___________________________________________________________________________
алдын ала патент не патент берілген мәліметтерді жариялағанда менің атымды
(біздің атымызды) автор(лар)дың ішіне қоспауларыңызды сұраймын(мыз)
Автор(лар)дың қол(дар)ы:
---------------------------------------------------------------------------
Алдын ала патентке не патентке өз құқығын берген автордың құқықтық
мирасқоры (толық аты-жөні не аталуы, мекенжайы не мекен орны, қолы, күні
(заңды ұйымның атынан қойылған қол мөрмен бекітіледі)):
---------------------------------------------------------------------------
Қол(дар)
өтінім беруші(лердің) не патенттік сенімді өкіл(дер)дің қол(дар)ы, күні
(заңды ұйымның атынан қол қойылса - мөрмен бекітіледі)
---------------------------------------------------------------------------
2 тіркеме
Форма ИЗ-2
Шын мәнінде сараптама өткізуге
ӨТІНІШ
Өтінімге шын мәнінде сараптама өткізуіңізді сұраймын(мыз)
(21) Өтінім N_______________________(22) Өтінім берілген күн__________
(54) Өнертабыстың аталуы _____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
(71) Өтінім беруші____________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
(86) РСТ өтінім тіркелгендегі мәліметтер______________________________
(31) Бірінші, ертеде (32) Сұралған уақыт (33) SТ.3 бойынша өтінім
берілген өтінім N басымдығы тіркелген беруші елдің коды
күні (конвенциялық уақыт
басымдығы сұранса)
1.
2.
3.
Сараптаманы формуланың мына тармақтарына жүргізсін:
-----------------------------------------------------------
Тіркеме:
- Ақы төленгенін растайтын құжат __________________________
(N мен төленген күні)
Өтініш берушінің қолы ________________________________
(заңды ұйымның атынан қол қойылса мөрмен бекітіледі)
----------------------------------------------------------------------
Өтініш тек Қазпатентке шын мәнінде сараптама жүргізуге және алдын ала
берілген патентті қолдау үшін ақы төленгенін растайтын құжаттарын
өткізгенде ғана жарамды.
3 тіркеме
Форма ИЗ-3
Патенттер және тауар таңбалары
жөніндегі республикалық мемлекеттік
"Қазпатент" кәсіпорнына
Формальды сараптаманы мезгілінен бұрын бастауға
ӨТІНІШ

заявки!    конвенции (п.2 ст.20 Закона)
! _
!!_! подачи более ранней заявки в Казпатент в соответствии с п.4
!    ст. 20 Закона
! _
!!_! подачи первоначальной заявки в Казпатент в соответствии с п.5
!    ст.20 Закона (номер заявки__________,дата подачи_____________)
! _
!!_! поступления дополнительных материалов к более ранней заявке
!    (п.3 ст.20 Закона)
!__________________________________________________________________
! _                 ! _                     !(33) Код страны подачи
!!_! N первой, более!!_!  Дата испрашиваемо-!по ST.3 (при
!ранней,            !     го приоритета     !испрашивании
!первоначальной     !                       !конвенционного
!заявки             !                       !приоритета)
!__________________________________________________________________
!                   !                       !
!___________________!_______________________!______________________
!(54) Название изобретения
!
! _
!!_!
!    Соблюдены требования п.4 ст.9 Закона
!___________________________________________________________________
!(98) Адрес для переписки (полный почтовый адрес)
!
!Телефон:                            Факс:
!___________________________________________________________________
!(74) Патентный поверенный (полное имя, регистрационный номер) или
!     представитель заявителя (заявителей) (полное имя или
!     наименование)
!___________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Перечень прилагаемых документов!Кол-во в!Кол-во!Основание для возникновения
!1 экз.  ! экз. !права на подачу заявки и
!        !      !получение предварительного
-----------------------------------------------!патента и патента (без
___ приложение к заявлению     !        !      !представления документа):
___ описание изобретения       !        !      !
___ формула изобретения        !        !      !
___ чертеж (и) и иные материалы!        !      !___ заявитель является ра-
___ реферат                    !        !      !    ботодателем и соблюдены
___ документ об оплате подачи  !        !      !    условия п.2 ст.10
заявки                     !        !      !    Закона
___ документ, подтверждающий   !        !      !___ переуступка права
наличие оснований для      !        !      !    работодателем или его
уменьшения размера оплаты  !        !      !    правопреемником
___ копия (и) первой (ых)      !        !      !
заявки (ок) (при испрашива-!        !      !
нии конвенционного приорите!        !      !
та                         !        !      !
___ перевод заявки на государ- !        !      !___ переуступка права
ственный или русский язык  !        !      !    автором или его право-
___ доверенность, удостоверяю- !        !      !    преемником
щая полномочия патентного  !        !      !
поверенного или представи- !        !      !
теля                       !        !      !
___ другой документ (указать)  !        !      !___ право наследования
___________________________________________________________________________
(72) Автор (ы)          !(97) Полный почтовый адрес!Подпись (и) автора (ов)
(Ф.И.О.)                !местожительства, включая  !-заявителя (ей) и/или
!наименование страны и ее  !автора (ов), переусту-
!код по стандарту ВОИС ST. !пившего (их) право на
!3, если он установлен     !получение
!                          !предварительного патен-
!                          !та и патента, дата
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Я (мы)_______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
прошу (просим) не упоминать меня (нас) как автора (ов) при публикации
сведений о выдаче предварительного патента и патента
Подпись (и) автора (ов):
___________________________________________________________________________
Правопреемник автора, переуступивший право на получение предварительного
патента и патента (полное имя или наименование, местожительство или
местонахождение, подпись, дата (при подписании от имени юридического лица
подпись руководителя скрепляется печатью):
___________________________________________________________________________
Подпись
подпись(и) заявителя(ей) или патентного поверенного, дата подписания (при
подписании от имени юридического лица подпись руководителя скрепляется
печатью)
___________________________________________________________________________
Приложение 2
Форма ИЗ-2
Ходатайство
о проведении экспертизы по существу
Прошу (просим) провести экспертизу заявки по существу
(21) Заявка N_____________________(22) Дата подачи заявки________________
(54) Название изобретения_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
(71) Заявитель__________________________________________________________
__________________________________________________________
__________________________________________________________
(86) Регистрационные данные заявки РСТ__________________________________
(31) N первой, более   (32) Дата испрашиваемого (33) Код страны подачи по
ранней заявки          приоритета                ST.3
(при испрашивании
конвенционного приоритета)
1.
2.
3.
Экспертизу по существу прошу (просим) провести по следующим пунктам
формулы:___________________________________________________________
Приложение:
- Документ, подтверждающий оплату__________________________________
(N и дата оплаты)
Подпись лица, подавшего ходатайство______________________________________
(при подписании от имени юридического лица подпись руководителя
удовлетворяется печатью)
__________________________________________________________________________
Ходатайство действительно только при представлении в Казпатент документа,
подтверждающего оплату за проведение экспертизы по существу и наличии
документа, подтверждающего оплату поддержания предварительного патента в
силе.
Приложение 3
Форма ИЗ-3
В Республиканское государственное
предприятие по патентам
и товарным знакам "Казпатент"
Ходатайство
о досрочном начале формальной
экспертизы

Патент заңының 22 бап 1 тармағына сәйкес
----------------------------------------------------------------------
(өнертабыстың аталуы)
өнертабысқа ұсынылған N ------------------------ өтінімнің Қазпатентке
(тіркеу номері мен өтінім түскен күні)
түскеніне екі айлық мерзімі өтпей-ақ формальды сараптамасын бастауды
сұраймын(мыз).
Бұл жағдайда Патент заңындағы 21 баптың 1 тармағында қарастырылған
құқықтан бас тартамын (бас тартамыз).
Тіркеме: мерзімнен бұрын өтінімнің формальды сараптамасын бастауға
ақы төленгендігін растайтын құжат - 1 дана.
Өтінім беруші (берушілер) --------------------
(қолы)
М.О.
4 тіркеме
Форма ИЗ-ПМ
Өнертабысқа деп берілген өтінімді пайдалы модель өтінімі өзгертуге
(пайдалы модель өтінімін өнертабыс өтініміне)
(керектінің асты сызылады)
ӨТІНІШ
Өнертабысқа деп берілген өтінімді пайдалы модель өтінімі деп
(пайдалы модельге деп берілген өтінімді өнертабыс өтініміне деп)
(керектінің асты сызылады)
өзгертулеріңізді сұраймын(мыз)
(21) Өтінім N ---------------(22) Өтінім берілген күн----------------
(54) Өнертабыстың ---------------------------------------------------
(пайдалы модельдің)----------------------------------------------
аталуы ----------------------------------------------
(71) Өтінім беруші --------------------------------------------------
-------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------
(86) РСТ өтінім тіркелгендегі мәліметтер ----------------------------
(31) Бірінші, ертеде (32) Сұралған уақыт (33) SТ.3 бойынша өтінім
берілген өтінім N басымдығы тіркелген беруші елдің коды
күні (конвенциялық уақыт
басымдығы сұранса)
1.
2.
3.
Тіркеме:
- Ақы төленгенін растайтын құжат __________________________
(N мен төленген күні)
Өтініш берушінің қолы ________________________________
(заңды ұйымның атынан қол қойылса мөрмен бекітіледі)
----------------------------------------------------------------------
Өтініш тек Қазпатентке ақы төленгенін растайтын құжатын өткізгенде
ғана жарамды.
5 тіркеме
Форма ИЗ-4
Ақпараттық іздестіру жүргізуге
ӨТІНІШ
Ақпараттық іздестіру жүргізуіңізді сұраймын(мыз)

В соответствии с пунктом 1 статьи 22 Патентного закона прошу (просим)
начать формальную экспертизу заявки N______________________________на
(регистрационный номер и дата поступления заявки)
изобретение_____________________________________________________________
(название изобретения)
до истечения двухмесячного срока с даты поступления заявки в Казпатент.
При этом отказываюсь (отказываемся) от права, предусмотренного
пунктом 1 статьи 21 Патентного закона.
Приложение: документ, подтверждающий оплату досрочного начала
формальной экспертизы заявки - 1 экз.
Заявитель (заявители)                  __________________
(подпись)
М.П.
Приложение 4
Форма ИЗ-ПМ
Ходатайство
о преобразовании заявки на изобретение в заявку на
полезную модель (заявки на полезную модель в заявку на
изобретение)
(необходимое подчеркнуть)
Прошу (просим) преобразовать
заявку на изобретение в заявку на полезную модель
(заявку на полезную модель в заявку на изобретение)
(необходимое подчеркнуть)
(21) Заявка N ____________________________(22) Дата подачи заявки__________
(54) Название изобретения__________________________________________________
(полезной модели)   __________________________________________________
__________________________________________________
(71) Заявитель____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
(86) Регистрационные данные заявки РСТ____________________________________
(31) N первой, более        (32) Дата испрашиваемого   (33) Код страны
ранней заявки          приоритета                 подачи по ST.3
(при испрашивании
конвенционного
приоритета)
1.
2.
3.
Приложение:
- Документ, подтверждающий оплату____________________________________
(N и дата оплаты)
Подпись лица, подавшего ходатайство___________________________________
(при подписании от имени юридического лица подпись
руководителя удостоверяется печатью)
_____________________________________________________________________
Ходатайство действительно только при представлении в Казпатент документа,
подтверждающего оплату за преобразование заявки
Приложение 5
Форма ИЗ-4
Ходатайство
о проведении информационного поиска
Прошу (просим) провести информационный поиск

(ҚР Патент заңының 22 бап 11 тармағына сәйкес)
(21) Өтінім N ---------------(22) Өтінім берілген күн -------------
(19) Қорғау құжаты N ----------------------------------------------
(54) Өнертабыстың аталуы ------------------------------------------
-------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------
(71) Өтінім беруші --------------------------------------------
-------------------------------------------------------
(өнертабыс иеленушіден басқа адамға толтыруға болмайды)
(73) Патент иеленуші -----------------------------------------
------------------------------------------------
------------------------------------------------
(86) РСТ өтінім тіркелгендегі мәліметтер ---------------------
(31) Бірінші, ертеде (32) Сұралған уақыт (33) SТ.3 бойынша өтінім берілген өтінім N басымдығы тіркелген беруші елдің коды
күні (конвенциялық уақыт
басымдығы сұранса)
1.
2.
3.
Ақпараттық іздестіруді формуланың мына тармақтарымен жүргізуін сұраймын(мыз):
------------------------------------------------------
Өтініш берушінің толық аты-жөні не аталуы, мекенжайы не мекен орны
-----------------------------------------------
-----------------------------------------------
-----------------------------------------------
Өтініш берушінің қолы-------------------------------------
(заңды ұйымның атынан қол қойылса мөрмен бекітіледі)
Тіркеме:
- Ақы төленгенін растайтын құжат __________________________
(N мен төленген күні)
----------------------------------------------------------------------
Өтініш тек Қазпатентке ақы төленгенін растайтын құжатын өткізгенде
ғана жарамды.
6 тіркеме
Форма ИЗ-ПМ-1
Патенттер және тауар таңбалары
жөніндегі республикалық мемлекеттік
"Қазпатент" кәсіпорнына
Өнертабысқа алдын ала патент (пайдалы модельге патент)
берілуі туралы мерзімнен бұрын мәліметтер жариялауға
ӨТІНІШ

(в соответствии с пунктом 11 статьи 22 Патентного Закона РК)
(21) Заявка N_____________________(22) Дата подачи заявки_______________
(19) N охранного документа______________________________________________
(54) Название изобретения_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
(71) Заявитель__________________________________________________________
__________________________________________________________
(не заполняется при подаче ходатайства третьим лицом)
(73) Патентообладатель___________________________________________________
___________________________________________________
(86) Регистрационные данные заявки РСТ__________________________________
(31) N первой, более   (32) Дата испрашиваемого (33) Код страны подачи по
ранней заявки          приоритета                ST.3
(при испрашивании
конвенционного приоритета)
1.
2.
3.
Информационный поиск прошу (просим) провести по следующим пунктам
формулы:___________________________________________________________
Полное имя или наименование, местожительство или местонахождение лица,
подавшего ходатайство,__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
Подпись лица, подавшего ходатайство_____________________________________
(при подписании от имени юридического лица подпись руководителя
удостоверяется печатью)
Приложение:
- Документ, подтверждающий оплату__________________________________
(N и дата оплаты)
__________________________________________________________________________
Ходатайство действительно только при представлении в Казпатент документа,
подтверждающего оплату проведения информационного поиска
Приложение 6
Форма ИЗ-ПМ-1
В Республиканское государственное
предприятие по патентам
и товарным знакам "Казпатент"
Ходатайство
о досрочной публикации сведений
о выдаче предварительного патента на изобретение
(патента на полезную модель)

Патент заңының 26 бап 1 тармағына сәйкес Патент заңымен белгіленген
мерзімінен ерте Қазпатенттің ресми бюллетеніне өнертабысқа алдын ала
патент (пайдалы модельге патент) берілуіне мәліметтер жариялауыңызды
сұраймын(мыз)
N ------------------------------------------өтінім бойынша
(тіркеу нөмері және өтінім берілген күн)
"-------------------------------------------------------------------"
(өнертабыстың не пайдалы модельдің аталуы)
Өтінім беруші (берушілер) -----------------------
(қолы)
(М.О.)
7 тіркеме
Форма ИЗ-5
Патенттер және тауар таңбалары
жөніндегі республикалық мемлекеттік
"Қазпатент" кәсіпорнына
Өнертабысқа алдын ала патентін
қолдану мерзімін ұзартуға
ӨТІНІШ
Патент заңының 5 бап 3 тармағына сәйкес N --------------------------
(алдын ала патент номері)
"------------------------------------------------------------------"
(өнертабыстың аталуы)
өнертабысқа алдын ала патентін қолдану мерзімін келесі жылдарға
ұзартуын сұраймын:
- 6 жыл - 7 жыл - 8 жыл
Ескерту: өнертабысқа алдын ала патентін қолдану мерзімін ұзартуға
мәлімет жариялау үшін төленген ақыға құжат - 1 дана
Патент иеленуші ---------------------
(қолы)
(М.О.)
8 тіркеме
Форма ИЗ-6
Патенттер және тауар таңбалары
жөніндегі республикалық мемлекеттік
"Қазпатент" кәсіпорнына
Өнертабысқа патентін
қолдану мерзімін ұзартуға
ӨТІНІШ
Патент заңының 5 бап 3 тармағына сәйкес N --------------------------
(патент нөмері)
"------------------------------------------------------------------"
(өнертабыстың аталуы)
өнертабысқа патентін қолдану мерзімін келесі жылдарға ұзартуын
сұраймын:
- 21 жыл - 22 жыл - 23 жыл - 24 жыл - 25 жыл
Ескерту: өнертабысқа патентін қолдану мерзімін ұзартуға мәлімет
жариялау үшін төленген ақыға құжат - 1 дана
Патент иеленуші ---------------------
(қолы)
(М.О.)
9 тіркеме
Форма ИЗ-7
Патенттер және тауар таңбалары
жөніндегі республикалық мемлекеттік
"Қазпатент" кәсіпорнына
Өнертабысқа патентін қолдануын қалпына келтіруге
ӨТІНІШ
Патент заңының 31 бап 1 тармағына сәйкес N --------------------------
(патент номері)
"------------------------------------------------------------------"
(өнертабыстың аталуы)
өнертабысқа патентін қолдануын қалпына келтіруіңізді сұраймын
Патентті күшінде сақтау үшін төленетін ақы мерзімінде төленбеген
себептері:
Тіркеме: өнертабысқа патентін қолдануын қалпына келтіруге
төленген ақыны растайтын құжат - 1 дана
Патент иеленуші ---------------------
(қолы)
(М.О.)
10 тіркеме
Форма ПМ-1
Қазпатент толтырады
---------------------------------------------------------------------------

В соответствии с пунктом 1 статьи 26 Патентного закона прошу (просим)
произвести в официальном бюллетене Казпатента публикацию сведений о выдаче
предварительного патента на изобретение (патента на полезную модель)
по заявке N___________________________________________________
(регистрационный номер и дата подачи заявки)
"_________________________________________________________________________"
(название изобретения или полезной модели)
ранее установленного Патентного законом срока.
Заявитель (заявители)                      __________________
(подпись)
(М.П.)
Приложение 7
Форма ИЗ-5
В Республиканское государственное
предприятие по патентам
и товарным знакам "Казпатент"
Ходатайство
о продление срока действия
предварительного патента на изобретение
В соответствии с пунктом 3 статьи 5 Патентного закона прошу продлить
срок действия предварительного патента на изобретение N____________________
(номер предварительного патента)
"_________________________________________________________________________"
(название изобретения)
на следующие годы:
_                   _                     _
!_! - 6 год         !_! - 7 год           !_! - 8 год
_
Примечание: !_! документ об оплате за публикацию сведений о продлении
срока действия предварительного патента на изобретение -
1 экз.
Патентообладатель                             ________________
(подпись)
(М.П.)
Приложение 8
Форма ИЗ-6
В Республиканское государственное
предприятие по патентам
и товарным знакам "Казпатент"
Ходатайство
о продление срока действия
патента на изобретение
В соответствии с пунктом 3 статьи 5 Патентного закона прошу продлить
срок действия патента на изобретение N____________________
(номер патента)
"_________________________________________________________________________"
(название изобретения)
на следующие годы:
_                    _                _               _
!_! - 21 год         !_! - 22 год     !_! - 23 год    !_! - 24 год
_
!_! - 25 год
_
Примечание: !_! документ об оплате за публикацию сведений о продлении
срока действия патента на изобретение -  1 экз.
Патентообладатель                            ________________
(подпись)
(М.П.)
Приложение 9
Форма ИЗ-7
В Республиканское государственное
предприятие по патентам
и товарным знакам "Казпатент"
Ходатайство
о восстановлении действия
патента на изобретение
В соответствии с пунктом 1 статьи 31 Патентного закона прошу
восстановить действие патента N____________________на изобретение
(номер патента)
"_________________________________________________________________________"
(название изобретения)
Установленный срок оплаты поддержания патента в силе был пропущен по
следующим уважительным причинам
_
Приложение: !_! документ, подтверждающий оплату восстановления
действия патента на изобретение - 1 экз.
Патентообладатель                             ________________
(подпись)
(М.П.)
Приложение 10
Форма ПМ-1
____________________________________________________________________