Қазақстан Республикасындағы аударымдық және жай вексельдерге қатысты елтаңбалық алым туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2000 жылғы 15 желтоқсан N 122-II. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының 2001.06.12. N 210 Заңымен. ~Z010210
Осы Заң Аударымдық және жай вексельдерге қатысты елтаңбалық алым туралы 1930 жылғы 7 маусымдағы Женева Конвенциясына сәйкес қабылданды, ол аударымдық және жай вексельдерге қатысты елтаңбалық алымның мөлшерiн және оны төлеу тәртiбiн реттейдi.
1-бап. Елтаңбалық алым
1. Елтаңбалық алым - аударымдық және жай вексельдердi (бұдан әрi - вексельдердi) толтырған кезде, вексель қағазын сату кезiнде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн вексельдер бойынша құқықтар мен мiндеттердiң пайда болуына, өзгеруiне немесе тоқтатылуына бағытталған алғашқы iс-қимылды (индоссация жасау, авальдау, акцепт, инкассоға беру және басқаларын) осы аумақта жасаған кезде заңды және жеке тұлғалардан бiржолғы алынатын төлем.
2. Елтаңбалық алым осы Заңда белгiленген тәртiппен төленедi.
2-бап. Вексель қағазы
1. Вексель қағазы - белгiлi бiр дәрежедегi қорғанышы бар және вексельдi толтыруға арналған елтаңбалық қағаздың бiр түрi. Қазақстан Республикасының аумағында шығарылатын немесе осы аумаққа әкелiнетiн вексель қағазының қорғаныш дәрежесiне қойылатын талаптарды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлейдi. (РҚАО-ның ескертуі: қараңыз. V011494_ ).
2. Вексель қағазын шығаруға байланысты қызмет елтаңбалық қағаз шығаруға байланысты қызметтi лицензиялау туралы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес лицензиялануға тиiс.
3. Қазақстан Республикасының аумағында вексельдердi жай қағазға толтыруға да болады.
3-бап. Елтаңбалық алымның мөлшерi
1. Осы Заңның 5-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, елтаңбалық алым вексель сомасының 0,1%-i мөлшерiнде төленедi. Төленуге тиiс елтаңбалық алымның сомасын есептеген кезде толық емес он мың теңге деп жазылған вексельдiң сомасы толық он мың теңгеге жеткiзiлiп
дөңгелектенедi.
2. Шетел валютасымен толтырылған вексельдiң сомасы елтаңбалық алым
салу мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң елтаңбалық алым
төленетiн күнгi ресми бағамы бойынша белгiленедi.
4-бап. Елтаңбалық алымды төлеуден түскен түсiмдер
Елтаңбалық алымды төлеуден түскен түсiмдер республикалық бюджетке
есепке алынады.
5-бап. Елтаңбалық алымды төлеу тәртiбi
1. Вексель берушi елтаңбалық алымды мына жағдайларда төлейдi:
1) вексель қағазына вексельдi толтырған кезде, егер оның сомасы он мың теңгеден аспайтын болса, елтаңбалық алым толық төлендi деп есептеледi;

О гербовом сборе в отношении переводных и простых векселей в Республике Казахстан
Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2000 года N 122-II. Утратил силу с 1 января 2002 года - Законом РК от 12 июня 2001 г. N 210 ~Z010210 .
Настоящий Закон принят в соответствии с Женевской Конвенцией о гербовом сборе в отношении переводных и простых векселей от 7 июня 1930 года и регулирует размер и порядок уплаты гербового сбора в отношении переводных и простых векселей.
Статья 1.
Гербовый сбор
1. Гербовый сбор - это плата, взимаемая единовременно с физических и юридических лиц при составлении переводных и простых векселей (далее - векселя), при продаже вексельной бумаги, а также при совершении на территории Республики Казахстан первого действия, направленного на возникновение, изменение или прекращение прав и обязанностей по векселям (индоссирование, авалирование, акцепт, передача на инкассо и другие), ввозимым на ее территорию.
2. Гербовый сбор уплачивается в порядке, установленном настоящим Законом.
Статья 2.
Вексельная бумага
1. Вексельная бумага - это разновидность гербовой бумаги, обладающая определенной степенью защиты и предназначенная для составления на ней векселя. Требования, предъявляемые к степени защиты вексельной бумаги, производимой или ввозимой на территорию Республики Казахстан, устанавливаются Национальным Банком Республики Казахстан. (Прим.РЦПИ: см. V011494_ ).
2. Деятельность, связанная с производством вексельной бумаги, подлежит лицензированию в соответствии с законодательством Республики Казахстан о лицензировании деятельности, связанной с производством гербовой бумаги.
3. Векселя на территории Республики Казахстан могут также составляться на обычной бумаге.
Статья 3.
Размер гербового сбора
1. Гербовый сбор уплачивается в размере 0,1% от суммы векселя, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 1) пункта 1 статьи 5 настоящего Закона. При расчете суммы гербового сбора, подлежащей уплате, сумма выписанного векселя с неполных десяти тысяч тенге округляется до полных.
2. Сумма векселя, составленного в иностранной валюте, в целях обложения гербовым сбором определяется по официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан на день уплаты гербового сбора.
Статья 4.
Поступления от уплаты гербового сбора
Поступления от уплаты гербового сбора зачисляются в республиканский бюджет.
Статья 5.
Порядок уплаты гербового сбора
1. Гербовый сбор оплачивается векселедателем:
1) при составлении векселя на вексельной бумаге, если его сумма не превышает десяти тысяч тенге, гербовый сбор считается уплаченным полностью;

2) вексель қағазына вексельдi толтырған кезде, егер оның сомасы он мың теңгеден асатын болса, елтаңбалық алым он мың теңгеден төлендi деп есептеледi; төленген елтаңбалық алым мен вексель сомасынан алынатын елтаңбалық алымның толық сомасы арасындағы айырмашылық оны банктер арқылы енгiзу және осы вексельге түбiртектi қоса тiркеп беру жолымен төленедi;
3) вексельдi жай қағазға толтырған кезде елтаңбалық алымның сомасы банктер арқылы енгiзiледi және вексельге елтаңбалық алымның төленгенi туралы түбiртектi қоса тiркеп беру жолымен расталады.
2. Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерде толтырылған вексельдердi оның аумағына әкелген кезде елтаңбалық алымды вексель бойынша құқықтар мен мiндеттемелердiң пайда болуына, өзгеруiне немесе тоқтатылуына бағытталған алғашқы iс-қимылды Қазақстан Республикасының аумағында жасаған тұлға төлейдi және ол вексельге елтаңбалық алымның төленгенi туралы түбiртектi қоса тiркеп беру жолымен расталады.
3. Вексель қағазын сатқан кезде елтаңбалық алымды вексель қағазын дайындаушылар немесе оны Қазақстан Республикасының аумағына әкелген тұлғалар өндiрiп алады және ол республикалық бюджеттiң кiрiсiне вексель қағазын өткiзгеннен түскен табысты есептеген кезден бастап үш күннен кешiктiрiлмей аударылады. Вексель қағазын дайындаған немесе оны Қазақстан Республикасының аумағына әкелген тұлғадан вексель қағазын сатып алған тұлға елтаңбалық алымның сомасына қоса оған вексель қағазының құнын да төлеуге тиiс.
6-бап. Елтаңбалық алымды төлегенге дейiн вексельден
туындайтын құқықтарды тоқтата тұру
Елтаңбалық алымды төлемеген немесе толық төлемеген жағдайда Қазақстан Республикасының аумағында вексельден туындайтын құқықтар елтаңбалық алымның толық сомасы төленгенге дейiн тоқтатыла тұрады және ол елтаңбалық алымның толық сомасы төленген кезден бастап қайта жалғасады.
7-бап. Елтаңбалық алымды үшiншi тұлғаның толықтырып төлеуi
1. Елтаңбалық алым толық төленбеген жағдайда оны вексель берушi де, вексель ұстаушы да немесе басқа тұлға да толықтырып төлеп, вексельге оның толықтырылып төленгенi туралы түбiртектi қоса тiркейдi.
2. Вексель ұстаушының, сондай-ақ елтаңбалық алымның сомасын толықтырып төлеген өзге де тұлғаның вексель берушiден Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен оны өтеудi талап етуге құқығы бар.
8-бап. Елтаңбалық алымды төлеу кезiндегi жеңiлдiктер
1. Вексельдi толтырған кезде елтаңбалық алым төлеуден мыналар босатылады:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен оның бөлiмшелерi;
2) Қазақстан Республикасының Yкiметi - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң белгiлi бiр мемлекеттiк бағдарламасына байланысты сатып алынатын тауарлар үшiн вексельдердi толтырған кезде;

2) при составлении векселя на вексельной бумаге, если его сумма превышает десять тысяч тенге, гербовый сбор считается уплаченным с суммы десять тысяч тенге; разница между оплаченным гербовым сбором и полной суммой гербового сбора с суммы векселя оплачивается внесением разницы через банки и приложением квитанции к данному векселю;
3) при составлении векселя на обычной бумаге сумма гербового сбора вносится через банки и подтверждается приложением к векселю квитанции об уплате гербового сбора.
2. При ввозе на территорию Республики Казахстан векселей, составленных за ее пределами, оплата гербового сбора производится лицом, совершающим на территории Республики Казахстан первое действие, направленное на возникновение, изменение или прекращение прав и обязанностей по векселю, и подтверждается приложением к векселю квитанции об уплате гербового сбора.
3. Гербовый сбор взимается изготовителями вексельной бумаги или лицами, ввозящими ее на территорию Республики Казахстан, при продаже вексельной бумаги и перечисляется в доход республиканского бюджета не позднее трех дней с момента начисления дохода от реализации вексельной бумаги. Лицо, приобретающее вексельную бумагу у лица, которое изготовило или ввезло ее на территорию Республики Казахстан, помимо суммы гербового сбора, должно уплатить ему стоимость самой вексельной бумаги.
Статья 6.
Приостановление прав, вытекающих из векселя, до уплаты
гербового сбора
Права, вытекающие из векселя, в случае неуплаты или неполной уплаты гербового сбора на территории Республики Казахстан приостанавливаются до уплаты всей суммы гербового сбора и возобновляются с момента уплаты полной суммы гербового сбора.
Статья 7.
Доплата гербового сбора третьим лицом
1. В случае неполной уплаты гербового сбора его доплата может производиться как векселедателем, так и векселедержателем или другим лицом с приложением к векселю квитанции о его доплате.
2. Векселедержатель, а также иное лицо, доплатившее сумму гербового сбора, имеет право требовать от векселедателя ее возмещения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 8.
Льготы при уплате гербового сбора
1. От уплаты гербового сбора при составлении векселей освобождаются:
1) Национальный Банк Республики Казахстан и его подразделения;
2) Правительство Республики Казахстан - при составлении векселей за приобретаемые товары под определенные государственные программы Правительства Республики Казахстан;

3) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген негiздер бойынша вексельдердi толтырған кезде, егер Қазақстан Республикасының Үкiметi осы вексельдер бойынша авальшы болса.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi мен оның бөлiмшелерi
Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерде толтырылып, оның аумағына
әкелiнген вексельдер бойынша құқықтар мен мiндеттемелердiң пайда болуына,
өзгеруiне немесе тоқтатылуына бағытталған алғашқы iс-қимылды жасаған кезде
осы вексельдер бойынша елтаңбалық алым төлеуден босатылады.
9-бап. Елтаңбалық алымның толық және уақтылы төленуiн бақылау
Аударымдық және жай вексельдерге қатысты елтаңбалық алымның толық
және уақтылы төленуiн бақылауды салық қызметi органдары жүзеге асырады.
10-бап. Қорытынды ережелер
Осы Заң қолданысқа енгiзiлгенге дейiн Қазақстан Республикасының
аумағында толтырылған, сондай-ақ оның шегiнен тыс жерлерде толтырылып,
Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнген вексельдер елтаңбалық алым
төлеуден босатылады.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Багарова Ж.А.

3) Министерство финансов Республики Казахстан - при составлении векселей по основаниям, предусмотренным в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи, если авалистом по этим векселям выступает Правительство Республики Казахстан.
2. Национальный Банк Республики Казахстан и его подразделения
освобождаются от уплаты гербового сбора по векселям, составленным за
пределами Республики Казахстан и ввезенным на ее территорию, при
совершении первого действия, направленного на возникновение, изменение или
прекращение прав и обязанностей по этим векселям.
Статья 9.
Контроль за полнотой и своевременностью уплаты
гербового сбора
Контроль за полнотой и своевременностью уплаты гербового сбора в
отношении переводных и простых векселей осуществляется органами налоговой
службы.
Статья 10.
Заключительные положения
Векселя, составленные на территории Республики Казахстан, а также
составленные за ее пределами и ввезенные на территорию Республики
Казахстан до введения в действие настоящего Закона, освобождаются от
уплаты гербового сбора.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Склярова И.В.,
Цай Л.Г.)