Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне Қарулы Күштерді реформалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2002 жылғы 29 қаңтар N 287-ІІ
Қазақстан Республикасының мынадай заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Жалпыға бірдей әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы" 1993 жылғы 19 қаңтардағы Z939000_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1993 ж., N 2, 28-құжат; 1995 ж., N 8, 56-құжат; N 22, 135-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 184-құжат; 2001 ж., N 8, 56-құжат; N 13-14, 173-құжат; N 17-18, 245-құжат):
1) 1-бапта:
2-тармақта:
"Шекара және" деген сөздер алып тасталсын, "Ішкі әскерлерін" деген сөздер "Ішкі істер министрлігінің ішкі әскерлерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Азаматтық қорғаныстың" деген сөздерден кейін ", Қазақстан
Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігінің" деген сөздермен
толықтырылсын;
3-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Заңның орындалуы Қазақстан Республикасының азаматтарына,
мемлекеттік органдарға, меншік нысанына қарамастан білім беру ұйымдары
мен өзге де ұйымдарға жүктеледі.";
екінші бөлік алып тасталсын;
үшінші бөлік "Қазақстан Республикасының" деген сөздің алдынан
"Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттарға сәйкес" деген
сөздермен толықтырылсын;
2) 3-баптың екінші бөлігі алып тасталсын;
3) 5-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі:
"3-сыныпты сержант            3-сыныпты старшина
2-сыныпты сержант             2-сыныпты старшина
1-сыныпты сержант             1-сыныпты старшина
штаб сержанты                 ӘТК-нің штаб
старшинасы
шебер-сержант" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 6-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жоғары офицерлер құрамы атқаруға жататын лауазымдар тізбесін - Қазақстан Республикасының Президенті, ал басқа әскери қызметшілер лауазымдарының тізбесін - Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі, Ішкі істер министрі, Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігінің төрағасы, Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы, Қазақстан Республикасы Президенті Күзет қызметінің бастығы, Республикалық ұланының қолбасшысы, Бас прокуроры, басқа әскерлері мен әскери құралымдарының бірінші басшылары бекітеді.";
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Басқа да әскери лауазымдарға тағайындау тәртібін Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі, Ішкі істер министрі, Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігінің төрағасы, Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы, Қазақстан Республикасы Президенті Күзет қызметінің бастығы, Республикалық ұланының қолбасшысы, Бас прокуроры, басқа әскерлері мен әскери құралымдарының бірінші басшылары белгілейді.";
4-тармақта:
бірінші бөліктегі "мемлекеттік өкімет органдарына, министрліктер мен ведомстволарға" деген сөздер "мемлекеттік органдарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "жергілікті өкілді органдары комиссияларының босатылған төрағалары" деген сөздер "мәслихаттардың босатылған негізде жұмыс істейтін депутаттары" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі "өкілді және атқарушы органдарға, сондай-ақ министрліктер мен ведомстволарға" деген сөздер "мемлекеттік органдарға" деген сөздермен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам реформирования Вооруженных Сил
Закон Республики Казахстан от 29 января 2002 года N 287.
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 19 января 1993 г. Z939000_ "О всеобщей воинской обязанности и военной службе" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 2, ст. 28; 1995 г., N 8, ст. 56; N 22, ст. 135; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 184; 2001 г., N 8, ст. 56; N 13-14, ст. 173; N 17-18, ст. 245):
1) в статье 1:
в пункте 2:
слова "Пограничных и" исключить, слова "Внутренних войск" заменить
словами "внутренних войск Министерства внутренних дел";
после слов "Гражданской обороны" дополнить словами ", Агентства
Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям";
в пункте 3:
часть первую изложить в следующей редакции:
"Выполнение настоящего Закона возлагается на граждан Республики
Казахстан, государственные органы, организации образования и иные
организации, независимо от форм собственности.";
часть вторую исключить;
часть третью дополнить словами "в соответствии с международными
договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.";
2) часть вторую статьи 3 исключить;
3) часть третью пункта 1 статьи 5 дополнить словами:
"сержант 3-го класса               старшина 3-го класса
сержант 2-го класса                старшина 2-го класса
сержант 1-го класса                старшина 1-го класса
штаб-сержант                       штаб-сержант ВМС
мастер-сержант";
4) в статье 6:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Перечень должностей, подлежащих замещению высшим офицерским составом, утверждается Президентом Республики Казахстан, а должностей других военнослужащих — Министром обороны, Министром внутренних дел, Председателем Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, Председателем Комитета национальной безопасности, Начальником Службы охраны Президента, Командующим Республиканской гвардией, Генеральным Прокурором, первыми руководителями других войск и воинских формирований Республики Казахстан.";
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Порядок назначения на другие воинские должности определяется Министром обороны, Министром внутренних дел, Председателем Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям, Председателем Комитета национальной безопасности, Начальником Службы охраны Президента, Командующим Республиканской гвардией, Генеральным Прокурором, первыми руководителями других войск и воинских формирований Республики Казахстан.";
в пункте 4:
в части первой слова "органы государственной власти, министерства и ведомства" заменить словами "государственные органы";
в части второй слова "освобожденными председателями комиссий местных представительных органов," заменить словами "депутатами маслихатов, работающими на освобожденной основе,";
в части четвертой слова "представительные и исполнительные органы, министерства и ведомства" заменить словами "государственные органы";

5) 7-баптың 2-тармағындағы "ведомостволарға, қоғамдық ұйымдар мен бірлестіктерге" деген сөздер "мемлекеттік органдарға және меншік нысанына қарамастан ұйымдарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 8-баптың 2-тармағында:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Шақыруға дейінгілер мен шақырылушыларды әскери қызметке даярлауды Қазақстан Республикасы Үкіметінің басшылығымен өздерінің құзыреті шегінде мемлекеттік органдар ұйымдастырады және меншік нысанына қарамастан білім беру ұйымдары мен өзге де ұйымдарда жүзеге асырылады.";
үшінші бөліктегі "Жергілікті өкілді және атқару органдары, министрліктер, мемлекеттік комитеттер, ведомстволар, басқару органдары" деген сөздер "Мемлекеттік органдар өздерінің құзыреті шегінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 9-баптың 2-тармағының үшінші бөлігіндегі "министрліктердің, мемлекеттік комитеттер мен ведомстволардың" деген сөздер "мемлекеттік органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 12-бапта:
3-тармақта:
бiрiншi бөлiктегi "тұрғын үй-пайдалану ұйымдары, кәсiпорындар, мекемелер мен ұйымдар, үй иелерi" деген сөздер "ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын, "бағыныстылығы мен" деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiктегi "органдардың" деген сөзден кейiн "және ұйымдардың" деген сөздермен толықтырылсын, "қолданылып жүрген заңдарына" деген сөздер "заң актiлерiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "тiркелген" деген сөз "тiркеу кезiнде" деген сөздермен ауыстырылып, "шақырушылар" деген сөзден кейiн "немесе әскери мiндеттiлер" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. І және II топтағы мүгедектер болып табылатын азаматтарға шақыру учаскелерiне тiркеуден өткен кезде белгiленген тәртiппен комиссия шешiмiнiң негiзiнде "әскери мiндеттi емес" деген белгi соғылған куәлiк берiледi.";
9) 13-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Меншiк нысанына қарамастан бiлiм беру ұйымдары мен өзге де ұйымдардың басшылары шақырылушыларды iссапардан (демалыстан) шақырып алуға, оларды хабардар етудi ұйымдастыруға және шақыру учаскесiне уақтылы келуiн қамтамасыз етуге мiндеттi.";
10) 14-баптың 2-тармағындағы "Алматы қаласында", "(Алматы қаласында - қалалық)" деген сөздер тиiсiнше "Астана және Алматы қалаларында", "(Астана және Алматы қалаларында - қалалық)" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 15-баптың 2-тармағында:
а) тармақшасының бесiншi, алтыншы және жетiншi абзацтарындағы "екi" деген сөз "бiр" деген сөзбен ауыстырылсын;
б) тармақшасының үшiншi абзацындағы "екi" деген сөз "бiр" деген сөзбен ауыстырылсын;
12) 16-бапта:
1-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi в) тармақшасының бiрiншi абзацындағы ", отбасының жалғыз баласы болып табылатын" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

5) в пункте 2 статьи 7 слова "ведомствам, общественным организациям и объединениям" заменить словами "государственным органам и организациям, независимо от форм собственности,";
6) в пункте 2 статьи 8:
часть первую изложить в следующей редакции:
"Подготовка допризывников и призывников к военной службе организуется под руководством Правительства Республики Казахстан государственными органами в пределах их компетенции и осуществляется в организациях образования и иных организациях, независимо от форм собственности.";
в части третьей слова "Местные представительные и исполнительные органы, министерства, государственные комитеты, ведомства, органы управления" заменить словами "Государственные органы в пределах их компетенции";
7) в части третьей пункта 2 статьи 9 слова "министерств, государственных комитетов и ведомств," заменить словами "государственных органов,";
8) в статье 12:
в пункте 3:
в части первой слова "жилищно-эксплуатационные организации, предприятия, учреждения и организации, домовладельцы" заменить словом "организации", слова "подчинения и" исключить;
в части второй после слова "органов" дополнить словами "и организаций", слова "действующим законодательством" заменить словами "законодательными актами";
в пункте 6 слово ", приписанные" заменить словами "при приписке", дополнить словами "или военнообязанных.";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Гражданам, являющимся инвалидами I и II групп, при прохождении приписки к призывным участкам на основании решения комиссии выдается в установленном порядке свидетельство с отметкой "невоеннообязанный".";
9) пункт 3 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"3. Руководители организаций образования и иных организаций, независимо от форм собственности, обязаны отозвать призывников из командировок (отпусков), организовать их оповещение и обеспечить своевременное прибытие на призывной участок.";
10) в пункте 2 статьи 14 слова "городе Алматы", "(в г. Алматы — городская)", "(в г. Алматы — городского)", "(в г. Алматы — городской)" заменить соответственно словами "городах Астана и Алматы", "(в городах Астана, Алматы — городские)", "(в городах Астана, Алматы — городского)", "(в городах Астана, Алматы — городской)";
11) в пункте 2 статьи 15:
в абзацах пятом, шестом и седьмом подпункта а) слово "двух" заменить словом "одного";
в абзаце третьем подпункта б) слово "двух" заменить словом "одного";
12) в статье 16:
в абзаце первом подпункта в) части первой пункта 1 слова "являющиеся
единственным сыном в семье, у которого" заменить словами "у которых";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Ауырлығы орташа, ауыр және аса ауыр қылмыс жасағаны үшiн өтелмеген және заңмен белгiленген тәртiпте алып тасталмаған соттылығы бар, сондай-ақ екi және одан да көп соттылығы бар шақырылушылар бейбiт кезде мерзiмдi әскери қызметке шақыруға жатпайды.";
13) 19-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
а) тармақшасында:
төртiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"- Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара
қызметi теңiз бөлiмдерiнiң корабльдерi мен кемелерiнiң матростары мен
старшиналарына - 2 жыл 6 ай;";
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"- Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi әскери-техникалық
мектептерiнiң түлектерiне - 1 жыл 6 ай.";
14) 22-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"- запастан әскери қызметке 3 жыл мерзiмге шақырылған офицерлердi -
белгiленген мерзiмдi атқарып бiткен соң.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"- рақымшылық актiсi негiзiнде.";
15) 25-баптың 7-тармағындағы "министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттер мен ведомстволардың" деген сөздер "мемлекеттiк органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 26-баптың бiрiншi бөлiгiнiң б) тармақшасында:
"Мемлекеттiк шекара күзетi жөнiндегi мемлекеттiк комитетi," деген сөздер алып тасталсын, "Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi," деген сөздер "Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгi," деген сөздермен ауыстырылып, "Iшкi әскерлерi" деген сөздер "Iшкi iстер министрлiгiнiң iшкi әскерлерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ұланы" деген сөзден кейiн ", Президенттiң Күзет қызметi" деген сөздермен толықтырылсын;
17) 28-бапта:
баптың тақырыбындағы "кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың" деген сөздер "меншiк нысанына қарамастан ұйымдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдардың және бiлiм беру мекемелерiнiң басшылары бағыныстылығы мен меншiк түрiне қарамастан" деген сөздер "меншiк түрiне қарамастан бiлiм беру ұйымдары мен өзге де ұйымдардың басшылары" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "жүзеге асыратын ұйымдардың, кәсiпорындар мен мекемелердiң" деген сөздер "меншiк нысанына қарамастан ұйымдардың" деген сөздермен ауыстырылсын, ", сондай-ақ үй иелерi" деген сөздер алып тасталсын;
7-тармақтағы "отбасы жағдайы" деген сөздердiң алдынан "аты-жөнi," деген сөздермен толықтырылсын;
18) 32-баптың 2-тармағындағы "Мемлекеттiк өкiмет органдары, министрлiктер мен ведомостволар, бағыныстылығы мен меншiк түріне қарамастан кәсiпорындар, ұйымдар мен мекемелер" деген сөздер "Мемлекеттiк органдар, меншiк нысанына қарамастан ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;

"2. Призыву на срочную военную службу в мирное время не подлежат
призывники, имеющие не погашенную и не снятую в установленном законом
порядке судимость за совершение преступлений средней тяжести, тяжкие и
особо тяжкие преступления, а также имеющие две и более судимости.";
13) в части первой статьи 19:
в подпункте а):
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"— матросов и старшин кораблей и судов морских частей Пограничной
службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан — 2 года 6
месяцев;";
дополнить абзацем следующего содержания:
"— выпускников военно-технических школ Министерства обороны
Республики Казахстан — 1 год 6 месяцев.";
14) в статье 22:
пункт 1 дополнить абзацем следующего содержания:
"— офицеров, призванных на военную службу из запаса сроком на 3 года,
выслуживших установленные сроки.";
пункт 2 дополнить абзацем следующего содержания:
"— на основании акта амнистии.";
15) в пункте 7 статьи 25 слова "министерств, государственных комитетов и ведомств" заменить словами "государственных органов";
16) в подпункте б) части первой статьи 26:
слова "Государственного комитета Республики Казахстан по охране государственной границы" исключить, слова "Государственного комитета Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям" заменить словами "Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям", слова "Внутренних войск" заменить словами "внутренних войск Министерства внутренних дел";
после слова "гвардии" дополнить словами ", Службы охраны Президента";
17) в статье 28:
в заголовке слова "предприятий, учреждений и организаций" заменить словами "организаций, независимо от форм собственности,";
в пункте 1 слова "предприятий, учреждений, организаций и учреждений образования, независимо от подчинения и форм собственности" заменить словами "организаций образования и иных организаций, независимо от форм собственности,";
в пункте 6 слова "предприятий и учреждений, осуществляющих" заменить словами "независимо от форм собственности, осуществляющие", слова "а также домовладельцы" исключить;
пункт 7 после слов "в случае изменения" дополнить словами "фамилии, имени, отчества,";
18) в пункте 2 статьи 32 слова "Органы государственной власти, министерства и ведомства, предприятия, организации и учреждения" заменить словами "Государственные органы и организации", слова "подчинения и" исключить;

19) 33-баптың 5-тармағындағы "кәсiпорындар мен ұйымдардың, мекемелердiң, оқу орындары мен меншiк нысанына қарамастан басқа да шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң" деген сөздер "меншiк нысанына қарамастан бiлiм беру ұйымдары мен өзге де ұйымдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 35-бапта:
1-тармақта "қорғауға," деп жазылып, "мiндеттi және", "бөледi," деген сөздер алып тасталсын, "орындар," деген сөзден кейiн "хабар беру мен шақырылушыларды iздестiру топтарын бөлуге және облыстарда тұрақты жұмыс iстейтiн медициналық комиссиялар құруға мiндеттi." деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтағы "бағыныстылығы мен меншiк түрiне қарамастан ведомстволар, кәсiпорындар, мекемелер мен ұйымдар, оқу орындары" деген сөздер "меншiк нысанына қарамастан бiлiм беру ұйымдары мен өзге де ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "Мемлекеттiк шекара күзетi жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң," деген сөздер алып тасталсын, "Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгiнiң" деген сөздермен, "басқа да әскери құралымдарының" деген сөздер "басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарының" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштерi туралы" 1993 жылғы 9 сәуiрдегi Z931500_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 8, 202-құжат; 1995 ж., N 8, 56-құжат; N 20, 120-құжат; N 22, 136-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 8, 233-құжат):
1) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң мақсаты мен құрамы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң мақсаты:
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасына қол сұғылмауын, оның аумақтық тұтастығы мен егемендiгiн қорғау;
агрессордың шабуылын тойтару және оны жеңiлiске ұшырату;
мемлекеттiк және әскери объектiлердi күзету мен қорғау;
Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес шет мемлекеттердiң қарулы күштерiмен бiрлескен қорғаныс жөнiндегi мiндеттердi орындау.
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн басқа жағдайларда қолдану Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi мыналарды қамтиды: Қарулы Күштердiң әскери басқару органдары (орталық және жергiлiктi әскери басқару органдары); Қарулы Күштердiң түрлерi - Құрылықтағы әскерлер, Әуе қорғанысы күштерi. Құрлықтағы әскерлер құрамына: әскери округтер (Шығыс, Батыс, Орталық, Оңтүстiк) әскер тектерi (ракета әскерлерi және артиллерия, әуе қорғанысы әскерлерi) Ұтқыр күштер; Арнаулы әскерлер; Қарулы Күштердiң тылы; әскери-оқу орындары, әскери-ғылыми мекемелер кiредi.
Бұдан басқа соғыс уақытында Қарулы Күштер құрамына: Iшкi iстер министрлiгiнiң iшкi әскерлерi; Шекара қызметi және Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң әскерлерi; Республикалық ұлан; Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгi азаматтық қорғанысының басқару органдары мен бөлiмдерi (бұдан әрi - басқа да әскерлер мен әскери құралымдар) кiредi.
Қазақстан Республикасының жекелеген әскери құралымдары бiрiккен (коалициялық) қарулы күштердiң (әскерлер тобының) құрамына уақытша енуi немесе Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес бiрiккен командованиеде болуы мүмкін.";

19) в пункте 5 статьи 33 слова "предприятий и организаций, учреждений, учебных заведений и других хозяйствующих субъектов" заменить словами "организаций образования и иных организаций";
20) в статье 35:
в пункте 1 слова "и выделяют" заменить словом ", выделять", после слов "лиц обслуживающего персонала," дополнить словами "группы оповещения и розыска призывников и создать в областях постоянно действующие медицинские комиссии,";
в пункте 2 слова "ведомства, предприятия, учреждения и организации, учебные заведения, независимо от подчинения и" заменить словами "организации образования и иные организации, независимо от";
в пункте 4 слова "Государственного комитета Республики Казахстан по охране государственной границы" исключить, слова "Государственного комитета Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям" заменить словами "Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям", слова "других воинских формирований" заменить словами "других войск и воинских формирований".
2. В Закон Республики Казахстан от 9 апреля 1993 г. Z931500_ "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 8, ст. 202; 1995 г., N 8, ст. 56; N 20, ст. 120; N 22, ст. 136; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 8, ст. 233):
1) статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Предназначение и состав Вооруженных
Сил Республики Казахстан
Вооруженные Силы Республики Казахстан предназначены для:
защиты неприкосновенности государственной границы Республики Казахстан, ее территориальной целостности и суверенитета;
отражения нападения и нанесения поражения агрессору;
охраны и обороны государственных и военных объектов;
выполнения с вооруженными силами иностранных государств задач по совместной обороне в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Применение Вооруженных Сил Республики Казахстан в других случаях осуществляется в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Вооруженные Силы Республики Казахстан включают: органы военного управления Вооруженных Сил (центральные и местные органы военного управления); виды Вооруженных Сил — Сухопутные войска, Силы воздушной обороны. Сухопутные войска в составе: военных округов (Восточный, Западный, Центральный, Южный), родов войск (ракетные войска и артиллерия, войска противовоздушной обороны); Мобильные силы; Специальные войска; Тыл Вооруженных Сил; военно-учебные заведения, военно-научные учреждения.
В военное время, кроме того, в состав Вооруженных Сил входят: внутренние войска Министерства внутренних дел; Пограничная служба и войска Комитета национальной безопасности; Республиканская гвардия; органы управления и части гражданской обороны Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям (далее — другие войска и воинские формирования).
Отдельные воинские формирования Республики Казахстан временно могут входить в состав объединенных (коалиционных) вооруженных сил (группировок войск) или находиться под объединенным командованием в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.";

2) 6-баптың екiншi бөлiгiндегi "Мемлекеттiк шекара күзетi күштерiнiң
қолбасшысы - Қазақстан Республикасының Шекара күзетi жөнiндегi комитетi
төрағасының" деген сөздер алып тасталсын;
3) 7-бапта:
бiрiншi бөлiктегi "шаруашылық" деген сөздiң алдынан "әкiмшiлiк,
ғылыми-зерттеу," деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiктегi "еңбек" деген сөзден кейiн "және мемлекеттiк қызмет"
деген сөздермен толықтырылсын;
4) 8-бапта "iзгiлiк," деген сөзден кейiн "қазақстандық" деген сөзбен
толықтырылсын;
5) 10-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерiнде және әскери құралымдарында заңдылықтың сақталуын қадағалау әскери қызметшiлердiң құқықтық қорғалуын, әскерлерде құқық тәртiбiн қамтамасыз ету";
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерiнде және әскери құралымдарында құқық тәртiбiн қамтамасыз етудi ұйымдық жағынан Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң, Iшкi iстер министрлiгiнiң, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Шекара қызметiнiң құрамына кiретiн әскери полиция жүзеге асырады. Әскери полицияның мiндеттерi мен құқықтары Қазақстан Республикасының заңдарымен реттеледi.";
6) 11-бапта:
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне әскери-саяси басшылық жасау Қазақстан Республикасының Қорғаныс Министріне жүктеледі.
Басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың қызметтiк-жауынгерлiк қызметiне жедел басшылық жасау:
iшкi әскерлерге - Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрiне;
Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Шекара қызметi мен әскерлерiне - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң төрағасына;
азаматтық қорғаныстың басқару органдары мен бөлiмдерiне Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгiнiң төрағасына;
Республикалық ұланға - Республикалық ұлан қолбасшысына жүктеледi.";
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қарулы Күштердiң түрлерiне, әскер тектерiне, әскери округтерге, бiрлестiктерге (құрамалар мен бөлiмдерге) тiкелей басшылық жасауды және басқаруды тиiстi қолбасшылар (командирлер және бастықтар) жүзеге асырады.";
7) 15-бапта:
үшiншi абзацтағы "арналған" деген сөзден кейiн "жабдықтау нормаларын бекiтедi және" деген сөздермен толықтырылсын;
сегiзiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери мiндеттiлер мен шақырылушылардың әскери есебiн жүргiзу тәртiбi туралы ереженi, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiндегi әскери қызметтен және запастағы қызметтен өту ережесiн бекiтедi;";
тоғызыншы абзацтағы "халық шаруашылығы" деген сөздер "меншiк нысанына қарамастан ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
он үшiншi абзацтағы "ведомстволарға" деген сөз "агенттiктерге" деген сөзбен ауыстырылсын;
он төртiншi абзацтағы "ведомостволардың, бiрлестiктер мен кәсiпорындардың" деген сөздер "меншiк нысанына қарамастан агенттiктердiң, ұйымдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) в части второй статьи 6 слова "Командующего Силами охраны
государственной границы — Председателя Комитета по охране государственной
границы Республики Казахстан" исключить;
3) в статье 7:
часть первую после слова "выполняют" дополнить словами
"административные, научно-исследовательские,";
часть вторую дополнить словами "и государственной службе.";
4) статью 8 после слова "гуманизма," дополнить словом
"казахстанского";
5) в статье 10:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Надзор за соблюдением законности в Вооруженных Силах,
других войсках и воинских формированиях Республики
Казахстан, правовая защита военнослужащих, обеспечение
правопорядка в войсках";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Обеспечение правопорядка в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан осуществляет военная полиция, организационно входящая в состав Министерства обороны, Министерства внутренних дел, Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан. Функции и права военной полиции регулируются законодательством Республики Казахстан.";
6) в статье 11:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Военно-политическое руководство Вооруженными Силами Республики Казахстан возлагается на Министра обороны Республики Казахстан.
Оперативное руководство служебно-боевой деятельностью других войск и воинских формирований возлагается:
внутренних войск — на Министра внутренних дел Республики Казахстан;
Пограничной службы и войск Комитета национальной безопасности — на Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
органов управления и частей гражданской обороны — на Председателя Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям;
Республиканской гвардии — на Командующего Республиканской гвардией.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Непосредственное руководство и управление видами Вооруженных Сил, родами войск, военными округами, объединениями (соединениями и частями) осуществляют соответствующие командующие (командиры и начальники).";
7) в статье 15:
абзац третий перед словом "определяет" дополнить словами "утверждает нормы снабжения и";
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"утверждает Правила о порядке ведения воинского учета военнообязанных и призывников, Правила прохождения военной службы в Вооруженных Силах Республики Казахстан и службы в запасе;";
в абзаце девятом слова "народным хозяйством" заменить словами "организациями, независимо от форм собственности;";
в абзаце тринадцатом слово "ведомствам" заменить словом "агентствам";
в абзаце четырнадцатом слова "ведомств, объединений и предприятий" заменить словами "агентств, организаций, независимо от форм собственности;";

8) 16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң өкiлеттiлiктерi және Қарулы Күштерi Бас штабының мiндеттерi:
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi мемлекетте бiрыңғай әскери-техникалық саясатты жүргiзетiн және Қазақстан Республикасында Қарулы Күштер мен қорғаныс құрылысына басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы әскери басқару органы болып табылады.
Қорғаныс министрлiгiнде саны мен жеке құрамын Қорғаныс министрi бекiтетiн алқа құрылады.
Қорғаныс Министрi бейбiт кезде Қарулы Күштерге басшылықты Бас штаб арқылы жүзеге асырады.
Қорғаныс министрлiгi:
мемлекеттiң әскери саясаты мәселелерi жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi;
Қазақстан Республикасының Әскери доктринасын, Қарулы Күштерiнiң Құрылысы мен дамуы тұжырымдамаларын әзiрлеу жөнiндегi жұмысты жүргiзедi;
Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметi бекiткен Қарулы Күштердiң, Министрлiк аппаратының және министрлiкке бағыныстағы мемлекеттiк мекемелердiң штат санының лимитi шегiнде Қарулы Күштер түрлерiнiң, әскер тектерiнiң құрылымын, штат санын, сондай-ақ Қорғаныс министрлiгiне бағыныстағы мемлекеттiк мекемелердiң штат санын белгiлейдi;
Әскери мiндеттiлер мен шақырылушылардың әскери есебiн жүргiзу тәртiбi туралы ереженi, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде әскери қызметтен және запастағы қызметтен өту ережесiн әзiрлейдi;
Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн күзету мен қорғауды ұйымдастырады және қамтамасыз етедi;
елдiң қауiпсiздiгi мен қорғанысын қамтамасыз ету мақсатында барлау қызметiн жүзеге асырады;
Қарулы Күштер түрлерiнiң, әскер тектерi мен арнаулы әскерлердiң жедел мақсаттары мен мiндеттерiн, оларды Қазақстан Республикасының басқа да әскерлерiмен және әскери құралымдарымен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес шет мемлекеттердiң қарулы күштерiмен өзара iс-қимыл жасай отырып, қолдануды айқындайды;
Қарулы Күштердi жауынгерлiк және жұмылдырушылық дайындықта ұстау жөнiндегi iс-шараларды ұйымдастырып, жүргiзедi;
ғылыми-зерттеу, тәжiрибе-конструкторлық және басқа жұмыстарға басшылықты жүзеге асырады, олардың сапасын бақылауды ұйымдастырады;
әскерлердi инспекциялауды және Қарулы Күштерде қаржы қаражатының жұмсалуын бақылауды жүзеге асырады;
елдiң әскери қауiпсiздiгi мен қорғанысын қамтамасыз ету мәселелерi бойынша мемлекеттiк басқару органдарымен өзара iс-қимылды ұйымдастырады;
әскери-оқу орындарының, азаматтық оқу орындары әскери кафедраларының қызметi мен оқу-тәрбие жұмысының сапасын бақылауды жүзеге асырады;
басқа мемлекеттiк уәкiлеттi органдармен бiрлесiп азаматтық және аумақтық қорғаныс жоспарларын әзiрлеуге қатысады;
азаматтарды заңдарға сәйкес әскери қызметке (жиындарға) шақыруды және белгiленген қызмет мерзiмiн өткерген әскери қызметшiлердi запасқа шығаруды, сондай-ақ азаматтарды соғыс уақытында жұмылдыру бойынша шақыруды және жұмылдырудан кейiн босатуды жүзеге асырады;
шақырылуға дейiнгi және шақырылатын жастарды әскери қызметке даярлауға қатысады;
Қарулы Күштердегi тәрбие және әлеуметтiк-құқықтық жұмыстарға басшылықты жүзеге асырады;
республикалық бюджет жобасында қорғанысқа арналған шығыстар бойынша ұсыныстар әзiрлейдi және бөлiнген қаржы қаражатының жұмсалу тәртiбiн белгiлейдi;
Қарулы Күштер үшiн қару-жарақ, әскери техника мен жарақтар өндiрудi, күрделі жөндеудi және сатып алуды, сондай-ақ әскери объектiлердi салу мен жөндеудi ұйымдастырады;
Қарулы Күштер үшiн азық-түлiкке, заттай және басқа да мүлiкке көбiнесе отандық тауар өндiрушiлерге тапсырыстар беру мен олардың өндiрiсiн қаржыландыруды және оларды сатып алуды жүзеге асырады;
қорғаныс өнеркәсiбiн дамыту мен конверсиялаудың, қорғаныс және екiұдай мақсаттағы өнiмдi жоюдың мемлекеттiк бағдарламаларын әзiрлеу мен орындауға қатысады;
шет мемлекеттердiң әскери ведомстволарымен халықаралық әскери ынтымақтастықты жүзеге асырады;
Қарулы Күштерде заңдылық пен құқық тәртiбiнің сақталуы жөнiндегi iс-шараларды әзiрлейдi және әскери қызметшiлерге, олардың отбасы мүшелерi мен азаматтық қызметкерлерге әлеуметтiк және құқықтық кепiлдiктердi қамтамасыз етедi;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген реттерде қорғаныс мәселелерi жөнiнде нормативтiк құқықтық актілер шығарады және олардың орындалуын бақылайды;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қорғаныс және қауiпсiздiк мәселелерi бойынша өзге де қажеттi өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң Бас штабы бейбiт уақытта және соғыс кезiнде мемлекеттiң Қарулы Күштерiн басқарушы басты орган болып табылады.
Бас штаб бейбiт уақытта:
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдары құрылысының, дамуының жоспарларын әзiрлеудi үйлестiредi;
әскерлердiң жедел, жауынгерлiк және жұмылдырушылық даярлығына басшылықты жүзеге асырады;
Қарулы Күштердiң, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың жедел-стратегиялық жоспарлануын және өзара iс-қимылын ұйымдастырып, жүзеге асырады, сондай-ақ қорғаныс мүддесiн көздеп ел аумағын жедел жабдықтау жоспарын әзiрлейдi;
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа да әскерлерi және әскери құралымдарының Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес шет мемлекеттердiң қарулы күштерiмен оралымды қолданылуы мен өзара iс-қимылының жоспарын әзiрлеуге қатысады.
Соғыс кезiнде Бас штаб Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң
Жоғарғы Бас Қолбасшысы Ставкасының негiзгi жұмыс органы болып табылады.
Бас штабтың бастығы Қорғаныс министрiнiң бiрiншi орынбасары болып
табылады.";

8) статью 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Полномочия Министерства обороны и функции
Генерального штаба Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Министерство обороны Республики Казахстан является центральным исполнительным органом военного управления, проводящим единую военно-техническую политику в государстве и осуществляющим руководство Вооруженными Силами и оборонным строительством в Республике Казахстан.
В Министерстве обороны создается коллегия, численный и персональный состав которой утверждается Министром обороны.
Руководство Вооруженными Силами в мирное время Министр обороны осуществляет через Генеральный штаб.
Министерство обороны:
разрабатывает предложения по вопросам военной политики государства;
проводит работу по разработке Военной доктрины, концепций строительства и развития Вооруженных Сил Республики Казахстан;
устанавливает структуру, штатную численность видов, родов войск Вооруженных Сил, а также штатную численность по подведомственным Министерству обороны государственным учреждениям в пределах утвержденных Президентом и Правительством Республики Казахстан лимитов штатной численности Вооруженных Сил, аппарата Министерства и подведомственных Министерству государственных учреждений;
разрабатывает Правила о порядке ведения воинского учета военнообязанных и призывников, Правила прохождения военной службы в Вооруженных Силах Республики Казахстан и службы в запасе;
организует и обеспечивает охрану и защиту воздушного пространства Республики Казахстан;
осуществляет разведывательную деятельность в целях обеспечения безопасности и обороны страны;
определяет оперативное предназначение и задачи видов Вооруженных Сил, родов войск и специальных войск, их применение во взаимодействии с другими войсками и воинскими формированиями Республики Казахстан, а также с вооруженными силами иностранных государств в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
организует и проводит мероприятия по поддержанию боевой и мобилизационной готовности Вооруженных Сил;
осуществляет руководство научно-исследовательскими, опытно-конструкторскими и другими работами, организует контроль за их качеством;
осуществляет инспектирование войск и контроль за расходом финансовых средств в Вооруженных Силах;
организует взаимодействие с органами государственного управления по вопросам обеспечения военной безопасности и обороны страны;
осуществляет контроль за деятельностью и качеством учебно-воспитательной работы военно-учебных заведений, военных кафедр гражданских учебных заведений;
участвует совместно с другими государственными уполномоченными органами в разработке планов гражданской и территориальной обороны;
осуществляет в соответствии с законодательством призыв граждан на военную службу (сборы) и увольнение в запас военнослужащих, выслуживших установленные сроки службы, а также призыв граждан по мобилизации в военное время и увольнение по демобилизации;
принимает участие в подготовке допризывной и призывной молодежи к военной службе;
осуществляет руководство воспитательной и социально-правовой работой в Вооруженных Силах;
разрабатывает предложения по расходам на оборону в проекте республиканского бюджета и определяет порядок расходования выделенных финансовых средств;
организует производство, капитальный ремонт и закупку вооружения, военной техники и снаряжения для Вооруженных Сил, а также строительство и ремонт военных объектов;
осуществляет заказ и финансирование производства и закупок преимущественно у отечественных товаропроизводителей продовольствия, вещевого и другого имущества для Вооруженных Сил;
принимает участие в разработке и выполнении государственных программ развития и конверсии оборонной промышленности, ликвидации продукции оборонного и двойного назначения;
осуществляет международное военное сотрудничество с военными ведомствами иностранных государств;
разрабатывает мероприятия по соблюдению законности и правопорядка в Вооруженных Силах и обеспечивает социальные и правовые гарантии военнослужащим, членам их семей и гражданскому персоналу;
издает в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, нормативные правовые акты по вопросам обороны и контролирует их выполнение;
осуществляет иные необходимые полномочия по вопросам обороны и безопасности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Генеральный штаб Вооруженных Сил Республики Казахстан является главным органом управления Вооруженными Силами государства в мирное и в военное время.
В мирное время Генеральный штаб:
координирует разработку планов строительства, развития Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан;
осуществляет руководство оперативной, боевой и мобилизационной подготовкой войск;
организует и осуществляет оперативно-стратегическое планирование и взаимодействие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, а также разрабатывает план оперативного оборудования территории страны в интересах обороны;
принимает участие в разработке плана оперативного применения и взаимодействия Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан с вооруженными силами иностранных государств в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
В военное время Генеральный штаб является основным рабочим органом
Ставки Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Республики
Казахстан.
Начальник Генерального штаба является первым заместителем Министра
обороны.";

9) 17-бапта:
баптың тақырыбындағы "мемлекеттiк комитеттердiң" деген сөздер
"агенттiктердiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi және алтыншы бөлiктердегi "Экономика" деген сөзден кейiн
"және сауда" деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi бөлiктiң, төртiншi бөлiктiң бiрiншi абзацындағы, бесiншi
бөлiктiң бiрiншi абзацындағы "ведомостволар" деген сөз "агенттiктер" деген
сөзбен ауыстырылсын;
10) 18-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацындағы "органдары" деген
сөзден кейiн "өздерiнiң құзыретi шегiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 19-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Меншiк нысанына қарамастан ұйымдардың қорғанысты қамтамасыз
ету жөнiндегi қызметi";
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Меншiк нысанына қарамастан ұйымдар Қазақстан Республикасының
заңдарына сәйкес:";
12) 21-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикаға қарсы агрессия болған не оның қауiпсiздiгiне тiкелей сырттан қатер төнген жағдайда Қазақстан Республикасының Президентi Республиканың бүкiл аумағында немесе оның жекелеген жерлерiнде соғыс жағдайын енгiзедi, iшiнара немесе жалпы жұмылдыруды жариялайды және бұл туралы Қазақстан Республикасының Парламентiне дереу хабарлайды.";
13) 23-баптың үшiншi бөлiгiндегi "ведомостволарда" деген сөз "агенттiктерде" деген сөзбен, "ұйымдар мен кәсiпорындарда" деген сөздер "ұйымдарда" деген сөзбен ауыстырылсын;
14) 25-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
"өндiруге" деген сөзден кейiн ", сатуға, жөндеуге" деген сөздермен толықтырылсын;
"ведомостволары" деген сөз "агенттiктерi" деген сөзбен ауыстырылсын;
15) 26-баптың үшiншi бөлiгiндегi "Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейдi" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен белгiленедi" деген сөзбен ауыстырылсын, "ведомстволардың" деген сөз "агенттiктердiң" деген сөзбен ауыстырылсын;
16) 27-баптың екiншi бөлiгiндегi "кәсiпорындарына, мекемелерi мен" деген сөздер алып тасталсын;
"толық" деген сөз "жедел басқару" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мүлiк" деген сөзден кейiн "меншiк иесiнiң келiсiмiмен" деген сөздермен толықтырылсын;
17) 28-баптың екiншi бөлiгiндегi "кәсiпорындар мен" деген сөздер "өзге де" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 29-баптың екiншi бөлiгiндегi "заңдарымен" деген сөз "заң
актiлерiмен" деген сөздермен ауыстырылсын, "қызметтен" деген сөздiң
алдында "әскери" деген сөз Заңның қазақ тiлiндегi мәтiнiнде бар;
19) 30-баптың екiншi бөлiгiндегi "адамдар" деген сөзден кейiн
"Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес" деген
сөздермен толықтырылсын;
20) 34-баптың бірінші бөлігіндегі ", кәсіпорындардың, мекемелер мен"
деген сөздер алып тасталып, "ұйымдардың" деген сөздің алдынан "және меншік
нысандарына қарамастан" деген сөздермен толықтырылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Қасымбеков Б.
Орынбекова Д.

9) в статье 17:
в заголовке слова "государственных комитетов" заменить словом
"агентств";
части первую и шестую после слов "Министерство экономики" дополнить
словами "и торговли";
в абзаце первом части третьей, части четвертой, абзаце первом части
пятой слово "ведомства" заменить словом "агентства";
10) абзац первый части второй статьи 18 после слова "органы"
дополнить словами "в пределах своей компетенции";
11) в статье 19:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Деятельность организаций, независимо от форм
собственности, по обеспечению обороны";
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Организации, независимо от форм собственности, в соответствии с
законодательством Республики Казахстан:";
12) часть первую статьи 21 изложить в следующей редакции:
"Президент Республики Казахстан в случае агрессии против республики
либо непосредственной внешней угрозы ее безопасности вводит на всей
территории Республики или отдельных ее местностях военное положение,
объявляет частичную или общую мобилизацию и незамедлительно информирует об
этом Парламент Республики Казахстан.";
13) в части третьей статьи 23 слово "ведомствах" заменить словом
"агентствах", слова "и на предприятиях" исключить;
14) в части первой статьи 25:
после слова "производство" дополнить словами ", реализацию, ремонт";
слово "ведомства" заменить словом "агентства";
15) в части третьей статьи 26 слова "устанавливаются Правительством"
заменить словами "определяются законодательными актами", слово "ведомства"
заменить словом "агентства";
16) в части второй статьи 27 слова "предприятиями, учреждениями и"
исключить;
слово "полного" заменить словами "оперативного управления,";
после слова "аренду" дополнить словами "с согласия собственника";
17) в части второй статьи 28 слова "предприятий и" заменить словами
"и иных";
18) в части второй статьи 29 слово "законодательством" заменить
словами "законодательными актами", после слов "уклонение от" дополнить
словом "военной";
19) часть вторую статьи 30 дополнить словами "в соответствии с
международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.";
20) в части первой статьи 34 слова ", предприятиями, учреждениями"
исключить, после слова "организациями" дополнить словами ", независимо от
форм собственности,".
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)