Қазақстан Республикасы тәуелсiздiгiнiң он жылдығына байланысты рақымшылық жасау туралы
Қазақстан Республикасының Заңы. 2002 жылғы 19 ақпан N 294-ІІ
Осы Заң Қазақстан Республикасы тәуелсiздiгiнiң он жылдығына байланысты iзгiлiк принциптерi басшылыққа алына отырып қабылданды.
1-бап. Онша ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстары үшiн сотталғандар:
1) кәмелетке толмағандар;
2) кәмелетке толмаған балалары немесе асырауында I және II топтағы мүгедек балалары бар әйелдер, сондай-ақ жүктi әйелдер;
3) зейнет жасына жеткен әйелдер мен ер адамдар;
4) 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектер және оларға теңестiрiлген адамдар;
5) I және II топтағы мүгедектер жазадан босатылсын.
2-бап. Осы Заңның 1-бабының қолданылу аясына жатпайтын, онша ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстары үшiн бас бостандығынан айыруға бiрінші рет сотталған адамдар жазадан босатылсын.
3-бап. Осы Заңның I және 2-баптарының қолданылу аясына жатпайтын, онша ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстары үшiн сотталған адамдар, егер олар белгiленген жаза мерзiмiнiң кемiнде үштен бiрiн өтеген болса, бас бостандығынан айыру түрiндегi жазадан босатылсын.
4-бап. Осы Заңның 1-бабында аталған, ауыр қылмыстары үшін сотталған адамдар, егер олар белгiленген жаза мерзiмiнiң кемiнде үштен бiрiн өтеген болса, бас бостандығынан айыру түрiндегi жазадан босатылсын.
5-бап. Осы Заңның 1-4-баптарының қолданылу аясына жатпайтын, ауыр қылмыстары үшiн бiрiншi рет бас бостандығынан айыруға сотталған адамдар, егер олар белгiленген жаза мерзiмінің кемiнде жартысын өтеген болса, жазадан босатылсын.
6-бап. Осы Заңның 1-5-баптарының қолданылу аясына жатпайтын, аса ауыр болып табылмайтын қылмыстары үшiн бас бостандығынан айыруға сотталған, осы Заңның 25-бабының бiрiншi бөлiгiнде белгiленген рақымшылық жасау актісін орындау кезеңінде жазаны өтеп болуына бір жылдан аз уақыт қалған адамдар жазадан босатылсын.
7-бап. Бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазалау түрлерi қолданылып сотталған адамдар, егер бұл жаза негiзгi жаза түрiнде қолданылған болса, жазадан босатылсын.
8-бап. Әскери қылмыстар жасаған әскери қызметшiлер, сондай-ақ әскери қызметке шақырылудан жалтарған әскери мiндеттiлер жазадан босатылсын.
9-бап. Осы Заңның 1-8-баптарының негiзiнде жазадан босатуға жатпайтын, бас бостандығынан айыруға:
1) онша ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстары үшiн сотталған;
2) ауыр қылмыстары үшiн сотталған адамдарға, егер олар белгiленген жаза мерзiмiнің кемiнде жартысын өтеген болса, жазасының өтелмеген бөлiгiнiң жартысы қысқартылсын.

Об амнистии в связи с десятилетием независимости Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 19 февраля 2002 года N 294
В связи с десятилетием независимости Республики Казахстан, руководствуясь принципами гуманизма, принят настоящий Закон.
Статья 1 . Освободить от наказания осужденных за преступления небольшой и средней тяжести:
1) несовершеннолетних;
2) женщин, имеющих несовершеннолетних детей или детей-инвалидов I и II групп, находящихся на их иждивении, а также беременных женщин;
3) женщин и мужчин, достигших пенсионного возраста;
4) участников и инвалидов Великой Отечественной войны 19411945 гг. и приравненных к ним лиц;
5) инвалидов I и II групп.
Статья 2 . Освободить от наказания лиц, не подпадающих под действие статьи 1 настоящего Закона, впервые осужденных к лишению свободы за преступления небольшой и средней тяжести.
Статья 3 . Освободить от наказания в виде лишения свободы осужденных за преступления небольшой и средней тяжести, не подпадающих под действие статей 1 и 2 настоящего Закона, если они отбыли не менее одной трети назначенного срока наказания.
Статья 4 . Освободить от наказания в виде лишения свободы лиц, перечисленных в статье 1 настоящего Закона, осужденных за тяжкие преступления, если они отбыли не менее одной трети назначенного срока наказания.
Статья 5 . Освободить от наказания лиц, не подпадающих под действие статей 1-4 настоящего Закона, осужденных впервые к лишению свободы за тяжкие преступления, если они отбыли не менее половины назначенного срока наказания.
Статья 6 . Освободить от наказания лиц, не подпадающих под действие статей 1-5 настоящего Закона, осужденных к лишению свободы за преступления, не являющиеся особо тяжкими, которым в период исполнения акта амнистии, установленный частью первой статьи 25 настоящего Закона, осталось отбывать наказание менее одного года.
Статья 7 . Освободить от наказания лиц, осужденных к видам наказания, не связанным с лишением свободы, если это наказание применено в виде основного.
Статья 8 . Освободить от наказания военнослужащих, совершивших воинские преступления, а также военнообязанных, уклонившихся от призыва на военную службу.
Статья 9 . Сократить наполовину неотбытую часть наказания лицам, осужденным к лишению свободы, которые не подлежат освобождению от наказания на основании статей 1-8 настоящего Закона:
1) осужденным за преступления небольшой и средней тяжести;
2) осужденным за тяжкие преступления, если они отбыли не менее половины назначенного срока наказания.

10-бап. Осы Заңның 1, 8-баптарында аталған адамдар осы Заң күшiне енгенге дейiн жасаған қылмыстар туралы, сондай-ақ бес жылға дейiн бас бостандығынан айыру немесе бас бостандығынан айырумен байланысты емес жаза көзделген қылмыс жасағаны үшін қылмыстық жауапқа тартылған адамдарға қатысты жүргiзiлiп жатқан барлық қылмыстық істер мен соттарда қаралмаған істердің жүргізілуі тоқтатылсын.
11-бап. Мынадай болып белгiленсiн:
1) осы Заңның 1-бабының 1) тармақшасында аталған адамдарға қылмыс жасаған кезiнде 18 жасқа толмаған адамдар жатады;
2) Осы Заңның 1-бабының 2) тармақшасында аталған адамдарға ата-ана құқығынан айырылмаған және осы Заң күшіне енетін күнге 18 жасқа толмаған балалары, соның ішінде асырап алған не қамқорлыққа алған балалары бар не жасына қарамастан I және II топтағы мүгедек балалары бар әйелдер, осы Заң күшiне енген күнiнде жүктiлiк жағдайында болған әйелдер жатады;
3) осы Заңның 1-бабының 3) тармақшасында аталған адамдарға осы Заң күшіне енгенге дейін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес зейнет жасына жеткен әйелдер мен ер адамдар жатады. Бұл адамдардың туған күні мен айын растайтын құжаттар болмаған жағдайда, бұлардың қатарында 1943 жылғы 1 қаңтарға дейін туған әйелдер мен 1938 жылғы 1 қаңтарға дейін туған ер адамдар есептелуі керек;
4) осы Заңның 1-бабының 4) тармақшасында аталған адамдарға Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерi және соларға теңестiрiлген мына адамдар жатады:
Ұлы Отан соғысы кезеңінде, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағын қорғау жөніндегі басқа да ұрыс операциялары кезінде майдандағы армия құрамына кірген әскери бөлімдерде, штабтар мен мекемелерде қызмет атқарған әскери қызметшілер, Ұлы Отан соғысының партизандары мен астыртын қимыл жасаушылары;
1945 жылы Жапонияға қарсы ұрыс қимылдарына қатысқан бұрынғы КСР Одағы Қарулы Күштерi бөлімдерi мен құрамаларының әскери қызметшiлерi мен ерiктi жалданушылары;
Ұлы Отан соғысы кезеңінде қорғанысқа қатысуы майдандағы армия бөлімдерінің әскери қызметшілеріне белгіленген жеңілдікті жағдайларда зейнетақы тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарына есептелетін қалаларда қызмет атқарған әскери қызметшілер, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағы ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдары;
Кеңес Армиясының, Әскери-Теңіз Флотының, әскерлердің және бұрынғы КСР Одағының ішкі істер, мемлекеттік қауіпсіздік органдарының ерікті жалдамалы құрамының Ұлы Отан соғысы кезеңінде майдандағы армияның құрамына енген әскери бөлімдерде, штабтар мен мекемелерде штаттық лауазымдарда болған не осы кезеңдерде қорғанысқа қатысуы майдандағы армия бөлімдерінің әскери қызметшілеріне белгіленген жеңілдікті жағдайларда зейнетақы тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарына есептелетін қалаларда болған адамдар;
Ұлы Отан соғысы кезеңінде майдандағы армия мен флоттың құрамына енген әскери бөлімдердің, штабтар мен мекемелердің құрамында полк балалары (тәрбиеленушілері) және юнгалар ретінде болған адамдар;
екінші дүниежүзілік соғыс жылдарында шетелдер аумағында партизан отрядтарының, астыртын қимыл жасаушы топтардың және басқа да антифашистік құралымдардың құрамында фашистік Германия мен оның одақтастарына қарсы ұрыс қимылдарына қатысқан адамдар;
бұрынғы КСР Одағы мемлекеттік органдарының шешіміне сәйкес басқа мемлекеттер аумағында ұрыс қимылдарына қатысқан кеңес Армиясының, Әскери-Теңіз Флотының, Мемлекеттік қауіпсіздік комитетінің әскери қызметшілері, бұрынғы КСР Одағы Ішкі істер министрлігінің қатардағы және басшы құрамының адамдары (әскери мамандар мен кеңесшілерді қоса алғанда);
ұрыс қимылдарын жүргiзу кезеңiнде оқу жиындарына шақырылып, Ауғанстанға жiберiлген әскери мiндеттiлер;
ұрыс қимылдарын жүргізу кезеңiнде Ауғанстанға жүк жеткізу үшін сол елге жiберiлген автомобиль батальондарының әскери қызметшiлерi;
бұрынғы КСР Одағы аумағынан Ауғанстанға жауынгерлiк тапсырмалармен ұшқан ұшқыштар құрамының әскери қызметшiлерi;
Ауғанстандағы кеңес әскери контингентiне қызмет көрсеткен, жарақаттанған, контузия алған немесе зақымданған не ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiмен және медальдарымен марапатталған жұмысшылар мен қызметшiлер;
Кеңес Одағының Батырлары және Даңқ орденiнiң үш дәрежесiмен марапатталған адамдар, Социалистiк Еңбек Ерлері;
бұрынғы КСР Одағы Қатынас жолдары халық комиссариатының арнаулы құралымдарының, кәсiпшiлiк және көлiк кемелерінің жүзу құрамы мен кәсiпшiлiк және көлiк кемелерiнiң ұшу-көтерiлу құрамының, авиацияның ұшу-көтерiлу құрамының, Балық өнеркәсiбi халық комиссариатының, Теңiз және өзен флотының, Солтүстiк теңiз жолы бас басқармасы авиациясының ұшу-көтерілу құрамының Ұлы Отан соғысы кезеңiнде әскери қызметшiлер жағдайына көшiрiлген және ұрысқа қатысушы майдандардың тылдағы шекаралары мен флоттың жедел қимылдар шегiндегi аймақтарында майдандағы армия мен флот мүдделері үшін міндеттер атқарған қызметкерлерi, сондай-ақ Ұлы Отан соғысының бас кезiнде басқа мемлекеттердің порттарында еріксiз ұсталған көлік флоты кемелері экипаждарының мүшелері;
екiншi дүниежүзiлiк соғыс кезеңiнде фашистер құрған концентрациялық лагерьлердiң, геттолардың және басқа да ерiксiз қамауда ұстау орындарының бұрынғы кәмелетке толмаған тұтқындары;
Ленинград қаласындағы қоршау кезеңiнде қаланың кәсiпорындарында, мекемелерi мен ұйымдарында жұмыс істеген және "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiмен марапатталған азаматтар, сондай-ақ "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiмен марапатталған адамдар;
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы ерлiк еңбегi мен мінсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСР Одағы ордендерiмен және медальдарымен марапатталған адамдар;

Статья 10 . Прекратить производством все уголовные дела и дела, не рассмотренные судами, о преступлениях, совершенных до вступления в силу настоящего Закона лицами, перечисленными в статьях 1, 8 настоящего Закона, а также в отношении лиц, привлекаемых к уголовной ответственности за преступления, за которые предусмотрено наказание до пяти лет лишения свободы или наказание, не связанное с лишением свободы.
Статья 11 . Установить, что:
1) к лицам, указанным в подпункте 1) статьи 1 настоящего Закона, относятся лица, на момент совершения преступления не достигшие 18-летнего возраста;
2) к лицам, указанным в подпункте 2) статьи 1 настоящего Закона, относятся женщины, не лишенные родительских прав и имеющие детей, в том числе усыновленных либо взятых под опеку, не достигших 18-летнего возраста на день вступления настоящего Закона в силу, либо детей-инвалидов I и II групп, независимо от их возраста, женщины, имеющие беременность на день вступления настоящего Закона в силу;
3) к лицам, указанным в подпункте 3) статьи 1 настоящего Закона, относятся женщины и мужчины, которые достигли пенсионного возраста в соответствии с законодательством Республики Казахстан до вступления настоящего Закона в силу. При отсутствии документов, подтверждающих день и месяц рождения этих лиц, таковыми следует считать женщин, родившихся до 1 января 1943 года, и мужчин, родившихся до 1 января 1938 года;
4) к лицам, указанным в подпункте 4) статьи 1 настоящего Закона, относятся участники и инвалиды Великой Отечественной войны и приравненные к ним лица:
военнослужащие, проходившие службу в воинских частях, штабах и учреждениях, входивших в состав действующей армии в период Великой Отечественной войны, а также во время других боевых операций по защите бывшего Союза ССР, партизаны и подпольщики Великой Отечественной войны;
военнослужащие и вольнонаемные частей и соединений Вооруженных Сил бывшего Союза ССР, принимавшие участие в боевых действиях против Японии в 1945 году;
военнослужащие, а также лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, проходившие в период Великой Отечественной войны службу в городах, участие в обороне которых засчитывается в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии;
лица вольнонаемного состава Советской Армии, Военно-Морского Флота, войск и органов внутренних дел, государственной безопасности бывшего Союза ССР, занимавшие штатные должности в воинских частях, штабах и учреждениях, входивших в состав действующей армии в период Великой Отечественной войны либо находившихся в соответствующие периоды в городах, участие в обороне которых засчитывается в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии;
лица, которые в период Великой Отечественной войны находились в составе воинских частей, штабов и учреждений, входивших в состав действующей армии и флота, в качестве сыновей (воспитанников) полков и юнг;
лица, принимавшие участие в боевых действиях против фашистской Германии и ее союзников в годы второй мировой войны на территории зарубежных стран в составе партизанских отрядов, подпольных групп и других антифашистских формирований;
военнослужащие Советской Армии, Военно-Морского Флота, Комитета государственной безопасности, лица рядового и начальствующего состава Министерства внутренних дел бывшего Союза ССР (включая военных специалистов и советников), которые в соответствии с решениями государственных органов бывшего Союза ССР принимали участие в боевых действиях на территории других государств;
военнообязанные, призывавшиеся на учебные сборы и направлявшиеся в Афганистан в период ведения боевых действий;
военнослужащие автомобильных батальонов, направлявшихся в Афганистан для доставки грузов в эту страну в период ведения боевых действий;
военнослужащие летного состава, совершавшие вылеты на боевые задания в Афганистан с территории бывшего Союза ССР;
рабочие и служащие, обслуживавшие советский воинский контингент в Афганистане, получившие ранения, контузии и увечья либо награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий;
герои Советского Союза и лица, награжденные орденом Славы трех степеней, герои Социалистического Труда;
работники специальных формирований Народного комиссариата путей сообщения, плавающего состава промысловых и транспортных судов и летно-подъемного состава промысловых и транспортных судов, летно-подъемного состава авиации, Народного комиссариата рыбной промышленности, Морского и речного флота бывшего Союза ССР, летно-подъемного состава авиации Главсевморпути, переведенные в период Великой Отечественной войны на положение военнослужащих и выполнявшие задачи в интересах действующей армии и флота в пределах тыловых границ действующих фронтов, оперативных зон флотов, а также члены экипажей судов транспортного флота, интернированных в начале Великой Отечественной войны в портах других государств;
бывшие несовершеннолетние узники концентрационных лагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами в период второй мировой войны;
граждане, работавшие в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденные медалью "За оборону Ленинграда", а также лица, награжденные знаком "Житель блокадного Ленинграда";
лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;

1979 жылғы 1 желтоқсан - 1989 жылғы желтоқсан аралығындағы кезеңде Ауғанстанға және ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа да елдерге жұмысқа жiберiлген жұмысшылар мен қызметшiлер;
бұрынғы КСР Одағы Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетiнiң Ауғанстан аумағында уақытша болған және кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің құрамына кірмеген жұмысшылары мен қызметшілері;
Чернобыль атом электр станциясындағы апат пен Семей ядролық полигонындағы жарылыстардың салдарынан зардап шеккен және мүгедек болып қалған азаматтар;
Ұлы отан соғысы кезеңінде майданда, әскери қимылдар аймағында, темір жолдардың майдан маңындағы учаскелерінде, қорғаныс шептері, әскери-теңіз базалары мен аэродромдар құрылыстарында жарақаттану, контузия алу, зақымдану немесе сырқаттану салдарынан мүгедек болып қалған Ұлы Отан соғысының майдандағы армиясының әскери қызметшілері, партизандары мен астыртын қимыл жасаушылары, сондай-ақ тиісті санаттардағы жұмысшылары мен қызметшілері және зейнетақымен қамсыздандыру жөнінен әскери қызметшілерге теңестірілгендер;
бұрынғы КСР Одағы Қарулы Күштерінің 1945 жылы Жапониямен соғыс барысында жарақаттану, контузия алу, зақымдану немесе сырқаттану салдарынан мүгедек болып қалған әскери қызметшілері мен ерікті жалданушылары;
бұрынғы КСР Одағын қорғау кезінде, басқа кезеңдерде әскери қызметтің өзге де міндеттерін атқару кезінде, сондай-ақ Ауғанстанда немесе ұрыс қимылдары жүргізілген басқа да мемлекеттерде әскери қызметін өткеру кезінде жарақаттану, контузия алу, зақымдану салдарынан немесе майданда болуына байланысты сырқаттану салдарынан мүгедек болып қалған әскери қызметшілер;
қызмет міндеттерін атқару кезінде жарақаттану, контузия алу, зақымдану салдарынан не майданда болуына немесе ұрыс қимылдары жүргізілген мемлекеттерде қызмет міндеттерін атқаруына байланысты сырқаттану салдарынан мүгедек болып қалған бұрынғы КСР Одағы ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдары;
басқа елдерде іс-қимылдар жасаған әскери контингенттерге қызмет көрсеткен және ұрыс қимылдарын жүргізу кезеңінде жарақаттану, контузия алу, зақымдану не сырқаттану салдарынан мүгедек болып қалған жұмысшылар мен тиісті санаттағы қызметшілер қатарындағы адамдар;
5) осы Заңның 1-бабының 5) тармақшасында аталған адамдарға, осы Заң күшіне енгенге дейін белгіленген тәртіппен І және ІІ топтағы мүгедектер теп танылған адамдар жатады.
12-бап. Осы заңның қолданылу аясына:
1) сот үкімі бойынша бас бостандығынан айыру түріндегі жаза Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 63-бабы (Қазақ КСР Қылмыстық кодексінің 40-бабы) қолданыла отыра белгіленіп, сотталғандар;

рабочие и служащие, направлявшиеся на работу в Афганистан в период с 1 декабря 1979 года по декабрь 1989 года и в другие страны, в которых велись боевые действия;
рабочие и служащие Комитета государственной безопасности бывшего Союза ССР, временно находившиеся на территории Афганистана и не входившие в состав ограниченного контингента советских войск;
граждане, пострадавшие и ставшие инвалидами вследствие катастрофы на Чернобыльской АЭС и взрывов на Семипалатинском ядерном полигоне;
военнослужащие действующей армии, партизаны и подпольщики Великой Отечественной войны, а также рабочие и служащие соответствующих категорий, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период Великой Отечественной войны на фронте, в районе военных действий, на прифронтовых участках железных дорог, на сооружении оборонительных рубежей, военно-морских баз и аэродромов, и приравненные по пенсионному обеспечению к военнослужащим;
военнослужащие и вольнонаемные Вооруженных Сил бывшего Союза ССР, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в ходе войны с Японией в 1945 году;
военнослужащие, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР, при исполнении иных обязанностей военной службы в другие периоды или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, а также при прохождении военной службы в Афганистане или других государствах, в которых велись боевые действия;
лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей либо вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте, или выполнения служебных обязанностей в государствах, где велись боевые действия;
рабочие и служащие соответствующих категорий, обслуживавшие действовавшие воинские контингенты в других странах и ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья либо заболевания, полученных в период ведения боевых действий;
5) к лицам, указанным в подпункте 5) статьи 1 настоящего Закона, относятся инвалиды I и II групп, признанные в установленном порядке таковыми до вступления в силу настоящего Закона.
Статья 12 . Под действие настоящего Закона подпадают:
1) осужденные, которым по приговору суда наказание в виде лишения свободы назначено с применением статьи 63 Уголовного кодекса  Республики Казахстан (статьи 40 Уголовного кодекса  Казахской ССР);

2) бас бостандығынан айыруға сотталып, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 72-бабына (Қазақ КСР Қылмыстық кодексінің 41-1-бабына) сәйкес сот үкімінің орындалуы кейінге қалдырылған жүкті әйелдер және жас балалары бар әйелдер;
3) егер осы Заң күшіне енгеннен кейін алты айдан кешікпей әскери комиссариаттардың таяу жердегі органдарына, әскери-тергеу органдарына, әскери прокуратура немесе әскери полиция органдарына кінәсін мойындап келген жағдайда, әскери қызметке шақырудан жалтарған әскери міндеттілер және осы Заң күшіне енгенге дейін онша ауыр емес немесе ауырлығы орташа қылмыстар жасаған әскери қызметшілер жатады.
13-бап. Осы Заң:
1) сот үкiмi бойынша ерекше қауiптi қылмыскерлер деп танылған, сондай-ақ қауіптi не ерекше қауiптi деп танылған қылмысты қайталап жасаған;
2) өлім жазасы кешірім жасау тәртібімен бас бостандығынан айырумен ауыстырылып сотталғандар;
3) бұған дейiн рақымшылық немесе кешiрiм жасалып, қайтадан қасақана қылмыс жасаған;
4) жазаны өтеудiң белгiленген тәртiбiн қысастықпен бұзушылар деп танылған немесе жазасын өтеу кезiнде қасақана қылмыс жасаған;
5) ауыр қылмыс және аса ауыр қылмыс жасағаны үшiн бұрын екi және одан да көп соттылығы болған;
6) Қазақ КСР Қылмыстық кодексiнде көзделген мынадай қылмыстар: отанға опасыздық (50-бап); шпиондық (51-бап); террорлық акт (52-бап); шет мемлекеттің өкiлiне қарсы террорлық акт (53-бап); диверсия (54-бап); зиянкестiк (55-бап); соғысты насихаттау (57-бап); ұлттық және нәсiлдiк тең құқықтылықты бұзу (60-баптың үшiншi бөлiгi); жалдамалылық (62-2-баптың екiншi бөлiгi); бандитизм (63-бап); еңбекпен түзеу мекемелерінің жұмысына iрiткi салатын әрекеттер (63-1-бап); қылмыстық топты не қылмыстық қоғамдастықты ұйымдастыру немесе басқару, қылмыстық қоғамдастыққа қатысу (63-2-баптың екiншi бөлiгi); контрабанда (64-баптың екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерi); жаппай тәртiпсiздiк (65-бап); жылжымалы темiр жол составын, әуе, теңiз немесе өзен кемелерiн айдап әкету не басып алу (72-1-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); жасанды ақшаны немесе бағалы қағазды қолдан жасау немесе өткiзу (73-баптың екiншi бөлiгi); ұрлық (76-баптың үшіншi бөлiгi); тонау (76-1-баптың үшiншi бөлiгi); шабуыл жасап тонау (76-2-бап); алаяқтық (76-3-баптың үшiншi бөлiгi); бөгде мүлiктi меншiктену немесе жұмсап қою жолымен немесе қызмет бабын терiс пайдаланып қиянат жасау жолымен талан-таражға салу (76-4-баптың үшiншi бөлiгi); қорқытып алу (76-7-баптың үшiншi бөлiгi); бөгде мүлiктi қасақана жою немесе бүлдiру (82-бап); қасақана кiсi өлтiру (88-бап); дененi ауыр дәрежеде қасақана жарақаттау (93-баптың екiншi бөлiгi); басқа адамды көрінеу ЖҚТБ-ны жұқтыру қаупiнде қалдыру және ЖҚТБ ауруын жұқтыру (100-1-баптың екiншi бөлiгi); әйелдi зорлау (101-баптың екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерi); еркек пен еркектiң жыныс қатынасын жасасуы (104-баптың екiншi бөлiгi); адамды кепiлге алу және кепілдікте ұстау (115-1-бап); адам ұрлау (116-бап); пара алу (146-баптың екінші және үшінші бөліктері); ішкі істер органдары қызметкерінің, халық жасақшысының, анықтама жүргізуші адамның, тергеушінің, прокурордың, судьяның немесе халық заседателінің өміріне қастық әрекет (173-1-бап); куәні, жәбірленушіні, экспертті немесе аудармашыны өтірік жауап беруге сатып алу немесе зорлау (187-1-баптың үшінші бөлігі); көрінеу әділетсіз үкім, шешім, ұйғарым немесе қаулы шығару (191-баптың екінші бөлігі); анықтама жүргізуші адамға, тергеушіге, прокурорға, судьяға немесе халық заседательдеріне қатысты қауіп төндіру (191-2-бап); еңбекпен түзеу мекемесі әкімшілігінің талаптарына қасақана бағынбау (199-2-баптың екінші бөлігі); бұзақылық (200-баптың екінші бөлігі); атылатын қару-жарақты, оқ-дәріні немесе жарылғыш заттарды ұрлау (203-баптың екінші және үшінші бөліктері); есірткі заттарды ұрлау (213-1-баптың екінші және үшінші бөліктері); есірткі заттарын қолдануға азғыру (213-2-баптың екінші бөлігі); есірткі заттарды заңсыз жасау, алу, сақтау, тасу, жіберу немесе өткізу (214-баптың үшінші, төртінші және бесінші бөліктері); притон ұстау және жеңгетайлық (215-1-баптың бесінші бөлігі); көлік құралдарын айдап әкету (221-баптың екінші және үшінші бөліктері); бағынбау (225-баптың "в" тармағы); бұйрықты орындамау (226-баптың "в" тармағы); бастыққа қарсылық көрсету немесе оны қызмет міндеттерін бұзуға зорлау (227-баптың "б" және "в" тармақтары); бастықты қорқыту (228-баптың "в" тармағы); бастыққа зорлық әрекеттер жасау (229-баптың "б" тармағы); бір-біріне бағынбайтын әскери қызметшілердің өзара қарым-қатынастың жарғылық ережелерін бұзуы (231-баптың "в" тармағы); бөлімді немесе қызмет орнын өз бетімен тастап кету (233-баптың "г" тармағы); дезертирлік (234-баптың "б" және "г" тармақтары); ұрыс жағдайында бөлімді өз бетімен тастап кету (235-бап); өзінің дене мүшесіне зақым келтіру жолымен немесе басқа тәсілмен әскери қызметтен бұлтару (236-баптың "б" тармағы); әскери мүлікті қасақана жою немесе бүлдіру (238-баптың "в" тармағы); қаруды, сондай-ақ айналасына аса қауіп төндіретін заттар мен құралдарды қолдана білу ережесін бұзу (238-1-баптың "в" тармағы); ұшу немесе оған дайындалу ережесін бұзу (240-бап); кеме жүргізу ережесін бұзу (241-бап); қарауыл қызметінің жарғылық ережелерін бұзу (242-баптың "е" тармағы); жауынгерлік кезекшілік атқару ережелерін бұзу (244-баптың "в" және "г" тармақтары); соғыс құпиясын жариялау немесе соғыс құпиясы жазылған құжаттарды жоғалту (246-баптың "в" тармағы); билікті теріс пайдалану, асыра пайдалану немесе оның әрекетсіздігі (247-баптың "б" және "в" тармақтары); соғыс жүргізу құралдарын жауға беру немесе тастап кету (248-бап); суға батып бара жатқан соғыс кемесін тастап кету (249-бап); ұрыс алаңын өз еркімен қалдыру немесе қаруды қолданудан бас тарту (250-бап); өз еркімен тұтқынға берілу (251-бап); тонау (253-бап); соғыс жүріп жатқан аудандағы халыққа зорлық жасау (254-бап); сондай-ақ Қазақ КСР Қылмыстық кодексінің 1995 жылғы 12 мамырға дейінгі редакциясындағы: тонау (133-баптың үшінші және төртінші бөліктері); шабуыл жасап тонау (134-бап); қорқыту арқылы талап ету (135-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); мүлiктi қасақана жою немесе бүлдiру (141-баптың екiншi бөлiгi) үшiн сотталған адамдарға;

2) осужденные к лишению свободы беременные женщины и женщины, имеющие малолетних детей, которым в соответствии со статьей 72  Уголовного кодекса  Республики Казахстан (статьей 41-1 Уголовного кодекса  Казахской ССР) исполнение приговора суда отсрочено;
3) военнообязанные, уклонившиеся от призыва на военную службу, и военнослужащие, совершившие преступления небольшой или средней тяжести до вступления настоящего Закона в силу, если они не позднее шести месяцев после вступления в силу настоящего Закона явятся с повинной в ближайшие органы военных комиссариатов, военно-следственные органы, органы военной прокуратуры или военной полиции.
Статья 13 . Действие настоящего Закона не распространяется на лиц:
1) признанных по приговору суда особо опасными рецидивистами, а также совершивших рецидив преступлений, признанный опасным либо особо опасным;
2) осужденных, которым смертная казнь заменена в порядке помилования лишением свободы;
3) вновь совершивших умышленное преступление, к которым ранее применялись амнистия или помилование;
4) признанных злостными нарушителями установленного порядка отбывания наказания или совершивших умышленные преступления во время отбывания наказания;
5) имеющих две и более судимости за совершение тяжких и особо тяжких преступлений;
6) осужденных за следующие преступления, предусмотренные в  Уголовном кодексе  Казахской ССР: измена Родине (статья 50); шпионаж (статья 51); террористический акт (статья 52); террористический акт против представителя иностранного государства (статья 53); диверсия (статья 54); вредительство (статья 55); пропаганда войны (статья 57); нарушение национального и расового равноправия (часть третья статьи 60); наемничество (часть вторая статьи 62-2); бандитизм (статья 63); действия, дезорганизующие работу исправительно-трудовых учреждений (статья 63-1); организация или руководство преступной группой либо преступным сообществом, участие в преступном сообществе (часть вторая статьи 63-2); контрабанда (части вторая, третья и четвертая статьи 64); массовые беспорядки (статья 65); угон или захват железнодорожного подвижного состава, воздушного, морского или речного судна (части вторая и третья статьи 72-1); изготовление или сбыт поддельных денег или ценных бумаг (часть вторая статьи 73); кража (часть третья статьи 76); грабеж (часть третья статьи 76-1); разбой (статья 76-2); мошенничество (часть третья статьи 76-3); хищение чужого имущества путем присвоения или растраты либо путем злоупотребления служебным положением (часть третья статьи 76-4); вымогательство (часть третья статьи 76-7); умышленное уничтожение или повреждение чужого имущества (статья 82); умышленное убийство (статья 88); умышленное тяжкое телесное повреждение (часть вторая статьи 93); заведомое поставление другого лица в опасность заражения заболеванием СПИД и заражение заболеванием СПИД (часть вторая статьи 100-1); изнасилование (части вторая, третья и четвертая статьи 101); мужеложство (часть вторая статьи 104); захват или удержание лица в качестве заложника (статья 115-1); похищение человека (статья 116); получение взятки (части вторая и третья статьи 146); посягательство на жизнь работника органов внутренних дел, народного дружинника, лица, производящего дознание, следователя, прокурора, судьи или народных заседателей (статья 173-1); подкуп или понуждение свидетеля, потерпевшего, эксперта или переводчика к даче ложных показаний (часть третья статьи 187-1); вынесение заведомо неправосудного приговора, решения, определения или постановления (часть вторая статьи 191); угроза по отношению к лицу, производящему дознание, следователю, прокурору, судье или народным заседателям (статья 191-2); злостное неповиновение требованиям администрации исправительно-трудового учреждения (часть вторая статьи 199-2); хулиганство (часть вторая статьи 200); хищение огнестрельного оружия, боевых припасов или взрывчатых веществ (части вторая и третья статьи 203); хищение наркотических средств (части вторая и третья статьи 213-1); склонение к потреблению наркотических средств (часть вторая статьи 213-2); незаконное изготовление, приобретение, хранение, перевозка, пересылка или сбыт наркотических средств (части третья, четвертая и пятая статьи 214); содержание притонов и сводничество (часть пятая статьи 215-1); угон транспортных средств (части вторая и третья статьи 221); неповиновение (пункт "в" статьи 225); неисполнение приказа (пункт "в" статьи 226); сопротивление начальнику или принуждение его к нарушению служебных обязанностей (пункты "б" и "в" статьи 227); угроза начальнику (пункт "в" статьи 228); насильственные действия в отношении начальника (пункт "б" статьи 229); нарушение уставных правил взаимоотношений между военнослужащими при отсутствии между ними отношений подчиненности (пункт "в" статьи 231); самовольное оставление части или места службы (пункт "г" статьи 233); дезертирство (пункты "б" и "г" статьи 234); самовольное оставление части в боевой обстановке (статья 235); уклонение от воинской службы путем членовредительства или иным способом (пункт "б" статьи 236); умышленное уничтожение или повреждение военного имущества (пункт "в" статьи 238); нарушение правил обращения с оружием, а также с веществами и предметами, представляющими повышенную опасность для окружающих (пункт "в" статьи 238-1); нарушение правил полетов или подготовки к ним (статья 240); нарушение правил кораблевождения (статья 241); нарушение уставных правил караульной службы (пункт "е" статьи 242); нарушение правил несения боевого дежурства (пункты "в" и "г" статьи 244); разглашение военной тайны или утрата документов, содержащих военную тайну (пункт "в" статьи 246); злоупотребление властью, превышение или бездействие власти (пункты "б" и "в" статьи 247); сдача или оставление противнику средств ведения войны (статья 248); оставление погибающего военного корабля (статья 249); самовольное оставление поля сражения или отказ действовать оружием (статья 250); добровольная сдача в плен (статья 251); мародерство (статья 253); насилие над населением в районе военных действий (статья 254); а также грабеж (части третья и четвертая статьи 133), разбой (статья 134), вымогательство (части вторая и третья статьи 135), умышленное уничтожение или повреждение имущества (часть вторая статьи 141) Уголовного кодекса  Казахской ССР в редакции до 12 мая 1995 года;

7) Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексiнде көзделген мынадай қылмыстар: адам өлтiру (96-бап); денсаулыққа қасақана ауыр зиян келтiру (103-бап); азаптау (107-баптың екiншi бөлiгi); ауыстырып салу не өзгедей пайдалану үшiн адамның органдарын немесе тiнiн алуға мәжбүр ету (113-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); адамның иммун тапшылығы вирусын (ВИЧ/ЖҚТБ) жұқтыруы (116-баптың үшiншi бөлiгi); зорлау (120-баптың екінші және үшінші бөліктерi); нәпсіқұмарлық сипатындағы күш қолдану (121-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); адамды ұрлау (125-бап); бас бостандығынан заңсыз айыру (126-баптың үшiншi бөлiгi); адамдарды пайдалану үшiн азғырып-көндiру (128-баптың үшiншi бөлiгi); кәмелетке толмаған адамды қылмыстық iске тарту (131-баптың төртiншi бөлiгi); кәмелетке толмағандарды саудаға салу (133-бап); басқыншылық соғысты жоспарлау, әзiрлеу, тұтандыру немесе жүргiзу (156-бап); жаппай қырып-жою қаруын өндiру немесе тарату (158-бап); соғыс жүргiзудiң тыйым салынған құралдары мен әдiстерiн қолдану (159-бап); геноцид (160-бап); экоцид (161-бап); жалдамалылық (162-бап); халықаралық қорғау аясындағы адамдарға немесе ұйымдарға шабуыл жасау (163-бап); әлеуметтiк, ұлттық, рулық, нәсiлдiк немесе дiни араздықты қоздыру (164-баптың үшiншi бөлiгi); мемлекеттiк опасыздық (165-бап); шпионаж (166-бап); мемлекет немесе қоғам қайраткерiнің өмiрiне қастандық жасау (167-бап); өкiметтi күшпен басып алу немесе өкiметтi күшпен ұстап тұру (168-бап); қарулы бүлiк (169-бап); диверсия (171-бап); жұмылдыруға шақырудан жалтару (174-баптың екiншi бөлiгi); ұрлық (175-баптың үшiншi бөлiгi); сенiп тапсырылған бөтен мүлiктi иеленiп алу немесе ысырап ету (176-баптың үшiншi бөлiгi); алаяқтық (177-баптың үшiншi бөлiгi); тонау (178-баптың үшiншi бөлiгi); қарақшылық (179-бап); ерекше құнды заттарды ұрлау (180-бап); қорқытып алушылық (181-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); автомобильдi немесе өзге де көлiк құралдарын ұрлау мақсатынсыз заңсыз иелену (185-баптың үшiншi және төртiншi бөлiктерi); бөтен адамның мүлкiн қасақана жою немесе бүлдiру (187-баптың үшiншi бөлiгi); жалған ақша немесе бағалы қағаздар жасау немесе сату (206-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); экономикалық контрабанда (209-баптың үшiншi бөлiгi); терроризм (233-бап); адамды кепiлге алу (234-бап); ұйымдасқан қылмыстық топты немесе қылмыстық қауымдастықты (қылмыстық ұйымды) құру және оны басқару, қылмыстық қоғамдастыққа қатысу (235-бап); заңсыз әскерилендiрiлген құраманы ұйымдастыру (236-баптың бiрiншi бөлiгi); бандитизм (237-бап); үйлердi, құрылыстарды, қатынас және байланыс құралдарын басып алу (238-баптың екіншi және үшіншi бөлiктерi); әуе немесе су көлігін не жылжымалы темiр жол составын айдап әкету, сол сияқты қолға түсiру (239-бап); теңiз қарақшылығы (240-бап); жаппай тәртiпсiздiктер (241-баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерi); атом энергетикасы объектiлерiнде қауiпсiздiк ережелерiн бұзу (244-баптың екiншi бөлiгi); радиоактивтi материалдарды ұрлау немесе қорқытып алу (248-баптың үшінші бөлiгi); айналыстан алынған заттардың немесе айналысы шектелген заттардың контрабандасы (250-баптың үшiншi бөлiгi); қаруды, оқ-дәрiлердi, жарылғыш заттарды және жарылғыш құрылғыларды заңсыз сатып алу, беру, өткiзу, сақтау, тасымалдау немесе алып жүру (251-баптың үшiншi бөлiгi); қаруды заңсыз жасау (252-баптың үшінші бөлігі); қаруды, оқ дәріні, жарылғыш заттар мен жару құрылғыларын ұрлау не қорқытып алу (255-баптың екінші, үшінші және төртінші бөліктері); бұзақылық (257-баптың үшінші бөлігі); есірткі заттарды немесе жүйкеге әсер ететін заттарды заңсыз дайындау, иемденіп алу, сақтау, тасымалдау, жөнелту немесе сату (259-баптың екінші, үшінші және төртінші бөліктері); есірткі заттарды немесе жүйкеге әсер ететін заттарды ұрлау не қорқытып алу (260-баптың екінші және үшінші бөліктері); есірткі заттарды немесе жүйкеге әсер ететін заттарды тұтынуға көндіру (261-баптың екінші және үшінші бөліктері); құрамында есірткі заттар бар, өсіруге тыйым салынған өсімдіктерді заңсыз өсіру (262-баптың екінші бөлігі); улы заттардың, сондай-ақ есірткі заттарды, жүйкеге әсер ететін немесе улы заттарды дайындауға немесе ұқсатуға пайдаланылатын заттардың, құрал-саймандардың немесе жабдықтардың заңсыз айналымы (263-баптың екінші, үшінші және төртінші бөліктері); есірткі заттарды немесе жүйкеге әсер ететін заттарды тұтыну үшін притондар ұйымдастыру немесе ұстау (264-баптың екінші бөлігі); көлік құралдарын немесе қатынас жолдарын қасақана жарамсыздыққа келтіру (299-баптың үшінші бөлігі); қызмет өкілеттігін теріс пайдалану (307-баптың үшінші бөлігі); билікті немесе қызметтік өкілеттікті асыра пайдалану (308-баптың үшінші бөлігі); пара алу (311-баптың екінші, үшінші және төртінші бөліктері); өкімет өкіліне қатысты күш қолдану (321-баптың екінші бөлігі); сот төрелігін немесе алдын ала тергеуді жүзеге асырушы адамдардың өміріне қол сұғу (340-бап); сот төрелігін жүзеге асыруға немесе алдын ала тергеу жүргізуге байланысты қорқыту немесе күш көрсету әрекеттері (341-баптың төртінші бөлігі); көрінеу кінәсіз адамды қылмыстық жауаптылыққа тарту (344-баптың екінші бөлігі); көрінеу заңсыз ұстау, қамауға алу немесе қамауда ұстау (346-баптың үшінші бөлігі); жауап беруге мәжбүр ету (347-баптың екінші бөлігі); көрінеу әділетсіз сот үкімін, шешімін немесе өзгедей сот актісін шығару (350-баптың екінші бөлігі); көрінеу жалған сөз жеткізу (351-баптың үшінші бөлігі); жалған жауап беруге немесе жауап беруден жалтаруға, жалған қорытынды беруге не қате аударуға сатып алу не мәжбүр ету (354-баптың төртінші бөлігі); бас бостандығынан айыру орнынан, тұтқындаудан немесе қамаудан қашу (358-баптың екінші бөлігі); қылмыстық-атқару мекемесі әкімшілігінің талаптарына қасақана бағынбау (360-бап); қоғамнан оқшаулауды қамтамасыз ететін мекемелердің қалыпты қызметінің тәртібін бұзу (361-бап); бұйрыққа бағынбау немесе оны өзгедей орындамау (367-баптың үшінші және бесінші бөліктері); бастыққа қарсылық көрсету немесе оны қызметтік мiндеттерiн бұзуға мәжбүр ету (368-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); бастыққа қатысты күш қолдану iс-әрекеттерi (369-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); бiр-бiрiнiң арасында бағыныштылық қатынастары болмаған кезде әскери қызметшілердің арасындағы өзара қарым-қатынастардың жарғылық ережелерiн бұзу (370-баптың үшiншi бөлiгi); бөлiмдi немесе қызмет орнын өз бетiмен тастап кету (372-баптың бесіншi және алтыншы бөлiктерi); қашқындық (373-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); дене мүшесiне зақым келтiру жолымен немесе өзге тәсiлмен әскери қызметтен жалтару (374-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); жауынгерлiк кезекшiлiктi атқарудың ережелерiн бұзу (375-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); қарауыл (вахта) қызметiн атқарудың жарғылық ережелерiн бұзу (377-баптың екiншi бөлiгi); билiктi терiс пайдалану, билiктiң асыра қолданылуы немесе әрекетсiздiгi (380-баптың екінші және үшінші бөліктері) құрып бара жатқан әскери кемені тастап кету (382-баптың екiншi бөлiгi); жауға соғыс жүргiзу құралдарын беру немесе тастап кету (383-бап); тұтқынға өз еркiмен берiлу (384-бап); тонаушылық (385-бап); әскери сипаттағы құпия мәлiметтердi жария ету немесе әскери сипаттағы құпия мәлiметтерi бар құжаттарды жоғалту (386-баптың үшiншi бөлiгi); ұшу немесе оған даярлану ережелерiн бұзу (392-бап) кеме жүргiзу ережелерiн бұзу (393-бап) үшiн сотталған және қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдарға қолданылмайды.

7) осужденных и привлекаемых к уголовной ответственности за следующие преступления, предусмотренные в Уголовном кодексе  Республики Казахстан: убийство (статья 96); умышленное причинение тяжкого вреда здоровью (статья 103); истязание (часть вторая статьи 107); принуждение к изъятию органов или тканей человека для трансплантации либо иного использования (части вторая и третья статьи 113); заражение вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ/СПИД) (часть третья статьи 116); изнасилование (части вторая и третья статьи 120); насильственные действия сексуального характера (части вторая и третья статьи 121); похищение человека (статья 125); незаконное лишение свободы (часть третья статьи 126); вербовка людей для эксплуатации (часть третья статьи 128); вовлечение несовершеннолетнего в преступную деятельность (часть четвертая статьи 131); торговля несовершеннолетними (статья 133); планирование, подготовка, развязывание или ведение агрессивной войны (статья 156); производство или распространение оружия массового поражения (статья 158); применение запрещенных средств и методов ведения войны (статья 159); геноцид (статья 160); экоцид (статья 161); наемничество (статья 162); нападение на лиц или организации, пользующиеся международной защитой (статья 163); возбуждение социальной, национальной, родовой, расовой или религиозной вражды (часть третья статьи 164); государственная измена (статья 165); шпионаж (статья 166); посягательство на жизнь государственного или общественного деятеля (статья 167); насильственный захват власти или насильственное удержание власти (статья 168); вооруженный мятеж (статья 169); диверсия (статья 171); уклонение от призыва по мобилизации (часть вторая статьи 174); кража (часть третья статьи 175); присвоение или растрата вверенного чужого имущества (часть третья статьи 176); мошенничество (часть третья статьи 177); грабеж (часть третья статьи 178); разбой (статья 179); хищение предметов, имеющих особую ценность (статья 180); вымогательство (части вторая и третья статьи 181); неправомерное завладение автомобилем или иным транспортным средством без цели хищения (части третья и четвертая статьи 185); умышленное уничтожение или повреждение чужого имущества (часть третья статьи 187); изготовление или сбыт поддельных денег или ценных бумаг (части вторая и третья статьи 206); экономическая контрабанда (часть третья статьи 209); терроризм (статья 233); захват заложника (статья 234); создание и руководство организованной преступной группой или преступным сообществом (преступной организацией), участие в преступном сообществе (статья 235); организация незаконного военизированного формирования (часть первая статьи 236); бандитизм (статья 237); захват зданий, сооружений, средств сообщения и связи (части вторая и третья статьи 238); угон, а равно захват воздушного или водного судна либо железнодорожного подвижного состава (статья 239); пиратство (статья 240); массовые беспорядки (части первая и вторая статьи 241); нарушение правил безопасности на объектах атомной энергетики (часть вторая статьи 244); хищение либо вымогательство радиоактивных материалов (часть третья статьи 248); контрабанда изъятых из обращения предметов или предметов, обращение которых ограничено (часть третья статьи 250); незаконные приобретение, передача, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств (часть третья статьи 251); незаконное изготовление оружия (часть третья статьи 252); хищение либо вымогательство оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств (части вторая, третья и четвертая статьи 255); хулиганство (часть третья статьи 257); незаконные изготовление, приобретение, хранение, перевозка, пересылка либо сбыт наркотических средств или психотропных веществ (части вторая, третья и четвертая статьи 259); хищение либо вымогательство наркотических средств или психотропных веществ (части вторая и третья статьи 260); склонение к потреблению наркотических средств или психотропных веществ (части вторая и третья статьи 261); незаконное культивирование запрещенных к возделыванию растений, содержащих наркотические вещества (часть вторая статьи 262); незаконный оборот ядовитых веществ, а также веществ, инструментов или оборудования, используемых для изготовления или переработки наркотических средств, психотропных или ядовитых веществ (части вторая, третья и четвертая статьи 263); организация или содержание притонов для потребления наркотических средств или психотропных веществ (часть вторая статьи 264); умышленное приведение в негодность транспортных средств или путей сообщения (часть третья статьи 299); злоупотребление должностными полномочиями (часть третья статьи 307); превышение власти или должностных полномочий (часть третья статьи 308); получение взятки (части вторая, третья, четвертая статьи 311); применение насилия в отношении представителя власти (часть вторая статьи 321); посягательство на жизнь лица, осуществляющего правосудие или предварительное расследование (статья 340); угроза или насильственные действия в связи с осуществлением правосудия или производством предварительного расследования (часть четвертая статьи 341); привлечение заведомо невиновного к уголовной ответственности (часть вторая статьи 344); заведомо незаконное задержание, заключение под стражу или содержание под стражей (часть третья статьи 346); принуждение к даче показаний (часть вторая статьи 347); вынесение заведомо неправосудных приговора, решения или иного судебного акта (часть вторая статьи 350); заведомо ложный донос (часть третья статьи 351); подкуп или принуждение к даче ложных показаний или уклонению от дачи показаний, ложному заключению либо к неправильному переводу (часть четвертая статьи 354); побег из мест лишения свободы, из-под ареста или из-под стражи (часть вторая статьи 358); злостное неповиновение требованиям администрации уголовно-исполнительного учреждения (статья 360); дезорганизация нормальной деятельности учреждений, обеспечивающих изоляцию от общества (статья 361); неповиновение или иное неисполнение приказа (части третья и пятая статьи 367); сопротивление начальнику или принуждение его к нарушению служебных обязанностей (части вторая и третья статьи 368); насильственные действия в отношении начальника (части вторая и третья статьи 369); нарушение уставных правил взаимоотношений между военнослужащими при отсутствии между ними отношений подчиненности (часть третья статьи 370); самовольное оставление части или места службы (части пятая и шестая статьи 372); дезертирство (части вторая и третья статьи 373); уклонение от военной службы путем членовредительства или иным способом (части вторая и третья статьи 374); нарушение правил несения боевого дежурства (части вторая и третья статьи 375); нарушение уставных правил несения караульной (вахтенной) службы (часть вторая статьи 377); злоупотребление властью, превышение или бездействие власти (части вторая и третья статьи 380); оставление погибающего военного корабля (часть вторая статьи 382); сдача или оставление противнику средств ведения войны (статья 383); добровольная сдача в плен (статья 384); мародерство (статья 385); разглашение секретных сведений военного характера или утрата документов, содержащих секретные сведения военного характера (часть третья статьи 386); нарушение правил полетов или подготовки к ним (статья 392); нарушение правил кораблевождения (статья 393).

Осы баптың 6) және 7) тармақшалары осы Заңның 6-бабында аталған адамдарға қолданылмайды.
14-бап. Осы Заңның 11-бабының 2), 4) және 5) тармақшаларында аталған адамдарға қатысты рақымшылық жасауды қолдануға осы адамдардың жеңiлдiктерге құқығы бар екендiгiн растайтын құжаттар негiз болып табылады.
15-бап . Осы Заңның 3-5, 9-баптарында көзделген жаза мерзiмiнiң бөлiгiн өтеу осы Заң күшiне енетін күнге есептелетiн болып белгiленсiн.
16-бап. Қылмыстар жиынтығы болған жағдайда, егер қылмыстардың біреуі осы Заңның қолданылу аясына жатпаса, рақымшылық жасалмайды.
17-бап. Егер осы заң күшіне енетін күнге қосымша жаза орындалмаған болса, рақымшылық жасау қолданылатын адамдар негізгі жазадан да, қосымша жазадан да босатылады.
18-бап. Осы Заңның 9-бабына сәйкес, осы Заң күшiне енетiн күнге жазаның өтелмеген бөлiгi қысқартуға жатады.
19-бап. Соттылығы заңмен белгiленген тәртiппен алынып тасталған немесе өтелген, сондай-ақ жауаптылығы заңмен жойылған қылмыстар үшін сотталған адамдарға рақымшылық жасалады.
20-бап. Осы Заңның 13-бабы 3) тармақшасының күші бұрын кешірім жасау тәртібімен не рақымшылық жасау негізінде жазадан мерзімінен бұрын босатылған адамдарға соттылықтың алып тасталуына немесе өтелуіне қарамастан қолданылады.
21-бап. Осы Заңның күші ол күшіне енгенге дейін қылмыс жасаған, Қазақ КСР-і аумағында жасаған қылмыстары үшін Қазақстан Республикасының (Қазақ КСР-інің) соттары, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағының әскери трибуналдары соттаған адамдарға қолданылмайды.
22-бап. Осы Заңды орындау:
1) сотталып, бас бостандығынан айыру орындарында отырғандарға қатысты - жазаны орындаушы органдар мен мекемелерге;
2) қылмыстары туралы істері мен материалдары анықтау мен алдын ала тергеу органдарының іс жүргізуінде жатқан адамдарға қатысты - осы органдарға;
3) мыналарға:
қылмыстары туралы істері мен материалдары соттардың іс жүргізуінде жатқан және осы Заң күшіне енгенге дейін қаралмаған, сондай-ақ қылмыстары туралы істері қаралған, бірақ үкімдері заңды күшіне енбеген адамдарға;
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 63-бабына (Қазақ КСР Қылмыстық кодексінің 40-бабына) сәйкес шартты түрде сотталғандарға қатысты және үкімдерінің орындалуы Қазақстан Республикасы қылмыстық кодексінің 72-бабына (Қазақ КСР Қылмыстық кодексінің 41-1-бабында) көзделген тәртіппен кейінге қалдырылған адамдарға (рақымшылық жасауды үкім шығарған сот қолданады) қатысты;
негізгі жаза түрінде айыппұл тағайындалған, осы Заң күшіне енгенге дейін айыппұл өндіріп алынбаған (рақымшылық жасауды үкім шығарған сот қолданады) адамдарға;
жазадан шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамдарға және осы Заң күшіне енгенге дейін жазаның өтелмеген бөлігі неғұрлым жеңілірек жазамен ауыстырылған (рақымшылық жасауды сол адам есепте тұратын аумақтағы сот қолданады) адамдарға қатысты - соттарға;

Подпункты 6) и 7) настоящей статьи не распространяются на лиц, перечисленных в статье 6 настоящего Закона.
Статья 14 . Основанием для применения амнистии в отношении лиц, перечисленных в подпунктах 2), 4) и 5) статьи 11 настоящего Закона, являются документы, подтверждающие право этих лиц на льготы.
Статья 15 . Установить, что предусмотренное статьями 3-5, 9 настоящего Закона отбытие части срока наказания исчисляется на день вступления настоящего Закона в силу.
Статья 16 . При совокупности преступлений, если одно из преступлений не подпадает под действие настоящего Закона, амнистия не применяется.
Статья 17 . Лица, подпадающие под амнистию, освобождаются как от основного, так и от дополнительного наказания, если последнее не исполнено на день вступления в силу настоящего Закона.
Статья 18 . В соответствии со статьей 9 настоящего Закона сокращению подлежит часть срока наказания, не отбытая на день вступления настоящего Закона в силу.
Статья 19 . Под амнистию подпадают лица, судимость которых снята или погашена в установленном законом порядке, а также осужденные за преступления, ответственность за которые исключена законом.
Статья 20 . Действие подпункта 3) статьи 13 настоящего Закона распространяется на лиц, ранее освобождавшихся от наказания досрочно в порядке помилования либо на основании амнистии, независимо от снятия или погашения судимости.
Статья 21 . Действие настоящего Закона распространяется на лиц, совершивших преступления до его вступления в силу, осужденных судами Республики Казахстан (Казахской ССР), а также военными трибуналами бывшего Союза ССР за преступления, совершенные на территории Казахской ССР.
Статья 22 . Возложить исполнение настоящего Закона на:
1) органы и учреждения, исполняющие наказания в отношении осужденных, находящихся в местах лишения свободы;
2) органы дознания и предварительного следствия в отношении лиц, дела и материалы о преступлениях которых находятся в производстве этих органов;
3) суды в отношении:
лиц, дела и материалы о преступлениях которых находятся в производстве судов и до вступления настоящего Закона в силу не рассмотрены, а также в отношении лиц, дела о преступлениях которых рассмотрены, но приговоры не вступили в законную силу;
условно осужденных в соответствии со статьей 63 Уголовного кодекса  Республики Казахстан (статьей 40 Уголовного кодекса  Казахской ССР) и в отношении лиц, исполнение приговоров которым отсрочено в порядке, предусмотренном статьей 72 Уголовного кодекса Республики Казахстан (статьей 41-1 Уголовного кодекса Казахской ССР) (амнистию применяет суд, вынесший приговор);
лиц, которым в виде основного наказания назначен штраф, если до вступления настоящего Закона в силу штраф не взыскан (амнистию применяет суд, вынесший приговор);
лиц, условно-досрочно освобожденных от наказания, и лиц, которым неотбытая часть наказания заменена более мягким наказанием до вступления настоящего Закона в силу (амнистию применяет суд, на территории которого лицо состоит на учете);

4) мына адамдарға:
бас бостандығынан айыруға сотталған, оларға қатысты үкімдер заңды күшіне енген, бірақ қамауға алынбаған сотталғандарға;
қоғамдық жұмыстарға, түзеу жұмыстарына тарту түріндегі жазаны өтеп жүрген, белгілі бір лауазымды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айырылған адамдарға қатысты - ішкі істер органдарына;
5) тәртiптiк әскери бөлiмдерде ұстауға сотталған әскери қызметшiлерге қатысты тәртiптiк әскери бөлiмдер командирлерiне жүктелсiн.
23-бап. Осы Заңды қолдану уәкiлеттi органның (лауазымды адамның) прокурор санкция берген қаулысы негiзiнде, сондай-ақ сот қаулысының негізінде жүргізіледі.
Соттар осы Заңды қолданған кезде прокурордың қатысуы мiндеттi.
Түзеу мекемесi бастығының немесе тәртiптiк әскери бөлiм мен гауптвахта командирінің қаулысына:
1) көтермелеулер мен жазалаулар туралы анықтама;
2) сотталған адамның жеке iсi;
3) рақымшылық жасауды қолдану туралы мәселені шешуге қажетті басқа да құжаттар қоса тiркеледi.
Жазаны өтеу уәкілетті органның (лауазымды адамның) қаулысына прокурор санкция берген не соттың рақымшылық жасау актісін қолдану туралы қаулысы заңды күшіне енген күнінен бастап тоқтатылады.
24-бап. Егер айыпталушы немесе сотталушы рақымшылық жасауға қарсы болса, ол қолданылмайды.
25-бап. 22-бапта аталған органдар осы Заңның орындалуын ол қолданысқа енгізілген күннен бастап алты ай ішінде қамтамасыз етсін.
Рақымшылықты қолдану туралы мәселе осы Заң күшіне енген күннен бастап алты ай мерзім өткеннен кейін туындаған жағдайда, ол осы Заңның 22 және 26-баптарында көзделген тәртіппен орындалады.
26-бап. Қазақстан Республикасының соттары соттаған, бірақ жазасын оның шегiнен тыс жерлерде өтеп жүрген адамдарға рақымшылық жасауды қолдану туралы мәселенi Қазақстан Республикасының соттары Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттар негiзiнде, аумағында сот үкiмiн орындау жүзеге асырылып жатқан мемлекеттiң құзыретті органының ұсынуы бойынша шешедi.
27-бап. Қазақстан Республикасының Yкiметi, облыстар, Алматы және Астана қалаларының әкiмдерi:
1) рақымшылық жасау бойынша жазадан босатылған және туған-туыстары мен жақын-жуықтары жоқ мүгедектер мен қарт адамдарды арнаулы интернат-үйлерге орналастыру;
2) босатылған кәмелетке толмағандарды ата-аналарының, қорғаншы және қамқоршы органдардың қадағалауына беруге не қажет болған жағдайда оларды балалар үйлерiне, мектеп-интернаттарға немесе өзге де оқу орындарына жiберу;
3) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған туберкулезбен ауыратындардың емделуін жалғастыруына бақылау жасауды қамтамасыз ету жөнінде шаралар қолдансын.

4) органы внутренних дел в отношении лиц:
осужденных к лишению свободы, но не находящихся под стражей, приговоры в отношении которых вступили в законную силу;
отбывающих наказание в виде привлечения к общественным работам, исправительным работам, лишенных права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью;
5) командиров дисциплинарных воинских частей в отношении военнослужащих, осужденных к содержанию в дисциплинарных воинских частях.
Статья 23 . Применение настоящего Закона производится на основании постановления уполномоченного органа (должностного лица), санкционированного прокурором, а также на основании постановления суда.
При применении судами настоящего Закона участие прокурора обязательно.
К постановлению начальника исправительного учреждения или командира дисциплинарной воинской части и гауптвахты прилагаются:
1) справка о поощрениях и взысканиях;
2) личное дело осужденного;
3) другие документы, необходимые для решения вопроса о применении амнистии.
Отбывание наказания прекращается со дня санкционирования прокурором постановления уполномоченного органа (должностного лица) либо со дня вступления в законную силу постановления суда о применении акта амнистии.
Статья 24 . Амнистия не применяется в случае, если обвиняемый или подсудимый против этого возражает.
Статья 25 . Органам, перечисленным в статье 22, обеспечить исполнение настоящего Закона в течение шести месяцев со дня его введения в действие.
В случаях, если вопрос о применении амнистии возникает по истечении шестимесячного срока со дня вступления настоящего Закона в силу, она исполняется в порядке, предусмотренном статьями 22 и 26 настоящего Закона.
Статья 26 . Вопрос о применении амнистии к лицам, осужденным судами Республики Казахстан, но отбывающим наказание за ее пределами, решается судами Республики Казахстан на основании международных договоров, участником которых является Республика Казахстан, по представлению компетентного органа государства, на территории которого осуществляется исполнение приговора суда.
Статья 27 . Правительству Республики Казахстан, акимам областей, городов Алматы и Астаны принять меры к:
1) размещению в специальных домах-интернатах инвалидов и лиц преклонного возраста, освобожденных от наказания по амнистии и не имеющих родственников и близких;
2) передаче освобожденных несовершеннолетних под надзор родителей, органов опеки и попечительства либо направлению их в необходимых случаях в детские дома, школы-интернаты или иные учебные заведения;
3) обеспечению контроля за продолжением лечения освобожденных из мест лишения свободы, больных туберкулезом.

28-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 28 . Настоящий Закон вводится в действие со дня
официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан