Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 23 қарашадағы N 358 Заңы
1-бап.  Қазақстан Республикасының мына заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 2001 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Кодексiне  (Салық кодексiне) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 10-баптың 1-тармағында:
2) тармақшадағы "немесе сенiмгерлiк басқаруға", "депозиттер бойынша" деген сөздер тиiсiнше "Қазақстан Республикасының қаржы лизингiнiң мәселелерiн реттейтiн заң актiлерiне сәйкес сыйақы түрiнде", "салымдар (депозиттер) бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) тармақшадағы "кәсiпкер" деген сөзден кейiн ", жеке нотариус, адвокат" деген сөздермен толықтырылсын;
25) тармақшадағы "опциондар," деген сөзден кейiн "своптар," деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 27-1) тармақшамен толықтырылсын:
"27-1) валюта айырбастаудың нарықтық бағамы - қазақстандық қор биржасының негiзгі сессиясында қалыптасқан және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiмен бiрлесiп белгiлеген тәртiппен анықталған теңгенiң шетел валютасына орташа салыстырылған биржалық бағамы;
теңгенiң қазақстандық қор биржасында сауда-саттық жүргiзiлмейтiн шетел валютасына бағамы Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен бiрлесiп белгiлейтiн тәртiппен кросс-бағамдар пайдаланыла отырып есептеледi;
28) тармақшадағы "төлеудiң," деген сөзден кейiнгi үтiр алып тасталып, "және жер учаскелерiн пайдаланғаны үшiн ақы төлеудiң," деген сөздермен толықтырылсын;
31) тармақшадағы "орталық атқарушы" деген сөздер "мемлекеттiк" деген сөзбен ауыстырылсын;
33) және 34) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
33) салық төлеушiнiң электрондық құжаты - белгiленген электрондық форматта берiлген, ол қабылданып және бiрдейлiгi расталғаннан кейiн салық төлеушiнiң электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат;
34) салық төлеушiнiң электрондық цифрлық қолтаңбасы - электрондық цифрлық қолтаңба құралдарынан жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның салық төлеушiге тиесiлiгiн және мазмұнының өзгермейтiнiн растайтын электрондық цифрлық нышандардың реттiлiгi;
2) 12-баптың 1-тармағында:
4) тармақша "тәртiппен" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ Қазақстан Республикасының трансферттiк бағаларды қолдану кезiнде мемлекеттiк бақылау мәселелерiн реттейтiн заңдарында көзделген ақпарат пен құжаттарды" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшадағы "жүргiзуге мiндеттi." деген сөздер "жүргiзуге" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения
Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2002 года N 358
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс  Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75):
1) в пункте 1 статьи 10:
в подпункте 2) слова "или в доверительное управление; по депозитам" заменить словами "в виде вознаграждения в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан, регулирующим вопросы финансового лизинга; по вкладам (депозитам)";
подпункт 20) после слова "предприниматель" дополнить словами ", частный нотариус, адвокат";
подпункт 25) после слова "опционы" дополнить словом ", свопы";
дополнить подпунктом 27-1) следующего содержания:
"27-1) рыночный курс обмена валют:
средневзвешенный биржевой курс тенге к иностранной валюте, сложившийся на основной сессии Казахстанской фондовой биржи и определенный в порядке, устанавливаемом Министерством финансов Республики Казахстан совместно с Национальным Банком Республики Казахстан;
курс тенге к иностранным валютам, по которым на Казахстанской фондовой бирже не проводятся торги, рассчитывается с использованием кросскурсов в порядке, устанавливаемом Министерством финансов Республики Казахстан совместно с Национальным Банком Республики Казахстан;";
подпункт 28) после слова "налогов" дополнить словами "и платы за пользование земельными участками";
в подпункте 31) слова "центральный исполнительный" заменить словом "государственный";
подпункты 33) и 34) изложить в следующей редакции:
"33) электронный документ налогоплательщика - электронный документ, переданный в установленном электронном формате, удостоверенный электронной цифровой подписью налогоплательщика, после его приема и подтверждения аутентичности;
34) электронная цифровая подпись налогоплательщика -  последовательность электронных цифровых символов, созданная средствами электронной цифровой подписи и подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность налогоплательщику и неизменность содержания;";
2) в пункте 1 статьи 12:
подпункт 4) дополнить словами ", а также информацию и документы, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, регулирующим вопросы государственного контроля при применении трансфертных цен";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:

6) заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуына (қайта құрылу арқылы қайта ұйымдастырылуын қоспағанда) және (немесе) таратылуына байланысты құжаттық тексерудi жүргiзу туралы салық органына өтiнiш беруге мiндеттi.";
3) 15-баптың 3-тармағындағы "Салық органдарына" деген сөздерден кейiн "аймақаралық салық комитеттерi," деген сөздермен толықтырылсын;
4) 16-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 10-1) және 12) тармақшалармен толықтырылып, 11) тармақшадағы "қоюға құқылы" деген сөздер "қоюға;" деген сөзбен ауыстырылсын;
"10-1) салық тексерулерiне басқа да мемлекеттiк органдардың мамандарын тартуға;";
"12) Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң 49-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында көзделген негiздер бойынша заңды тұлғаны тарату туралы сотқа талап-арыз беруге құқылы.";
5) 21-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Жергiлiктi атқарушы органдар бiржолғы талондардың берiлуiн ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.";
6) 31-бапта:
2-тармақта:
2) тармақшадағы "aктici бойынша шешiм қабылданған" деген сөздер "актiсiн табыс еткен" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша алып тасталсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мерзiмiнде орындалмаған салық мiндеттемесiнiң орындалуын қамтамасыз ету жөнiнде қолданылатын шаралар туралы, осы Кодекстiң 45-бабының 1) тармақшасында белгiленген жағдайды қоспағанда, - осы Кодекстiң 47-бабының 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында және 48-бабының 1-тармағында көрсетiлген мерзiмдер аяқталғаннан кейiн;";
3-тармақтың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Хабарламада салық төлеушiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты немесе толық атауы; салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi; хабардар етiлген күн; Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда салық мiндеттемесiнiң сомасы; салық мiндеттемесiн орындау туралы талап; хабарлама жiберу үшiн негiздеме; шағымдану тәртiбi көрсетiледi.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Осы баптың 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген хабарламаны салық төлеушi өзiне хабарлама тапсырылған күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде орындауға тиiс.".
7) 32-бапта:
2-тармақ "сомалары туралы" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ Қазақстан Республикасының салық заңдарын бұзушылықтарды жою туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Акционерлiк қоғамдардың бересiсiн жабу үшiн соттың шешiмiмен акциялардың қосымша эмиссиясын шығару жүргiзiлетiн бересi сомаларын төлеу жөнiндегi салық мiндеттемелерiн орындау мерзiмдерi акциялардың қосымша эмиссиясы туралы сот шешiмi күшiне енген кезден бастап және оларды орналастыру (өткiзу) аяқталғанға дейiн тоқтатыла тұрады.";

"6) подавать заявление в налоговый орган о проведении документальной проверки в связи с реорганизацией (за исключением реорганизации путем преобразования) и (или) ликвидацией юридического лица.";
3) пункт 3 статьи 15 после слова "относятся" дополнить словами "межрегиональные налоговые комитеты,";
4) пункт 1 статьи 16 дополнить подпунктами 10-1) и 12) следующего содержания:
"10-1) привлекать к налоговым проверкам специалистов других государственных органов;";
"12) предъявлять в суды иски о ликвидации юридического лица по основаниям, предусмотренным подпунктом 4) пункта 2 статьи 49 Гражданского кодекса  Республики Казахстан.";
5) статью 21 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Местные исполнительные органы обеспечивают организацию выдачи разовых талонов.";
6) в статье 31:
в пункте 2:
в подпункте 2) слова "принятия решения по акту" заменить словами "вручения акта";
подпункт 3) исключить;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) о принимаемых мерах по обеспечению исполнения не выполненного в срок налогового обязательства, за исключением случая, установленного подпунктом 1) статьи 45 настоящего Кодекса, - после истечения сроков, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 1 статьи 47 и в пункте 1 статьи 48 настоящего Кодекса;";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. В уведомлении указываются фамилия, имя, отчество или полное наименование налогоплательщика; регистрационный номер налогоплательщика; дата уведомления; в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, сумма налогового обязательства; требование об исполнении налогового обязательства; основание для направления уведомления; порядок обжалования.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 настоящей статьи, подлежит исполнению налогоплательщиком в течение десяти рабочих дней со дня вручения ему уведомления.";
7) в статье 32:
пункт 2 после слова "контроля" дополнить словами ", а также об устранении нарушений налогового законодательства Республики Казахстан";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Сроки исполнения налоговых обязательств по уплате сумм недоимки акционерных обществ, для погашения которой по решению суда производится выпуск дополнительной эмиссии акций, приостанавливаются с момента вступления в силу решения суда о дополнительной эмиссии акций и до окончания их размещения (реализации).";

8) 39-бапта:
1-тармақ "Өткен салық кезеңдерiндегi салықтың осы түрi бойынша мiндеттемелер ескерiле отырып," деген сөздермен басталып, "Салық" деген сөз кiшi әрiппен жазылсын;
2-тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бюджетке артық төленген салық сомасы салық төлеушiнiң өтiнiшi бойынша салық төлеушi өтiнiш берген күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде мынадай тәртiппен салық берешегiн мiндеттi өтеу есебiне жатады:";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Осы баптың 2-тармағында белгiленген мерзiм бұзылған жағдайда, есепке алу мерзiмi бұзылған әр күн үшiн, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың ресми ставкасының 2 еселенген мөлшерiнде өсiмпұл есептеледi.";
мемлекеттiк тiлдегi мәтiнде 4-тармақтағы "жатқызылуға" деген сөз "жатқызылмауға" деген сөзбен ауыстырылсын.
9) 40-баптың 3-тармағындағы "1,5" деген цифр "2" деген цифрмен ауыстырылсын;
10) 42-баптың 1-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсе отырып" деген сөздер ", осы Кодекстiң 249-бабында белгiленген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 46-бапта:
3-тармақтағы "1,5" деген цифр "2" деген цифрмен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Салық және басқа да мiндеттi төлемдердiң, өсiмпұлдардың, айыппұлдардың сомаларын банк шоттарының есебiнен шығару кезектiлiгiн сақтамағаны үшiн, сондай-ақ салық төлеушiлердiң банк шоттары есебiнен шығарылған және банктердiң немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың кассаларының салық және басқа да мiндеттi төлемдердi, өсiмпұлдарды, айыппұлдарды төлеу шотына қабылданған қолма-қол ақшаны бюджетке аударуды (есептеудi) кешiктiргенi үшiн банктерге немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға өсiмпұл есептеледi.";
5-тармақтағы "осындай шешiм күшiне енген күннен бастап," деген сөздер "не оңалту рәсiмiн қолдану туралы ұйғарым қабылданғанда, осындай шешiм немесе ұйғарым күшiне енген күннен бастап," деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Салықтың артық төленген сомасы расталған жағдайда, осы Кодекстiң 39-бабының 2-тармағында белгiленген есепке алуды жүргiзу мерзiмi бұзылған ретте салық төлеушiнiң артық төленген салық сомасын есепке алуды жүргiзуге берген өтiнiшiнде көрсетiлген артық төленген салық сомасына барабар бересi сомасына өсiмпұл есептелмейдi.
Аталған ереже осы Кодекспен белгiленген жағдайларға қолданылмайды.";
12) 47-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Салық төлеушiнiң банк шоты жабылған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес банк тиiстi салық органына салық төлеушiнiң банк шотының жабылғаны туралы хабарламамен бiрге шот бойынша шығыс операцияларының тоқтатыла тұратыны туралы өкiмдi қайтарады.";

8) в статье 39:
пункт 1 дополнить словами "с учетом обязательств по данному виду налога за предыдущие налоговые периоды";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Сумма излишне уплаченного налога в бюджет подлежит обязательному зачету в счет погашения налоговой задолженности по заявлению налогоплательщика в течение пяти рабочих дней со дня подачи заявления налогоплательщика в следующем порядке:";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. При нарушении срока, установленного пунктом 2 настоящей статьи, начисляется пеня в размере 2-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, за каждый день нарушения срока зачета.";
9) в пункте 3 статьи 40 цифру "1,5" заменить цифрой "2";
10) в пункте 1 статьи 42 слова "по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан" заменить словами ", за исключением случаев, установленных статьей 249 настоящего Кодекса";
11) в статье 46:
в пункте 3 цифру "1,5" заменить цифрой "2";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Пеня начисляется банкам или организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, за несоблюдение очередности списания с банковских счетов сумм налогов и других обязательных платежей, пени, штрафов, а также за задержку перечисления (зачисления) в бюджет сумм налогов и других обязательных платежей, пени, штрафов, списанных с банковских счетов налогоплательщиков, и принятых наличных денег в кассы банков или организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в счет уплаты налогов и других обязательных платежей, пени, штрафов.";
в пункте 5 слова "со дня вступления в силу такого решения" заменить словами "либо принято определение о применении реабилитационной процедуры, со дня вступления в силу такого решения или определения";
дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Пеня не начисляется на сумму недоимки, пропорциональной сумме излишне уплаченного налога, указанной в заявлении налогоплательщика на проведение зачета излишне уплаченной суммы налога, в случае нарушения срока проведения зачета, установленного пунктом 2 статьи 39 настоящего Кодекса, при условии подтверждения излишне уплаченной суммы налога.
Указанное правило не распространяется на случаи, установленные настоящим Кодексом.";
12) пункт 4 статьи 47 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае закрытия банковского счета налогоплательщика в соответствии с законодательством Республики Казахстан банк возвращает распоряжение о приостановлении расходных операций по счету в соответствующий налоговый орган вместе с уведомлением о закрытии банковского счета налогоплательщика.";

13) 49-баптағы "салық төлеушiге мерзiмiнде орындалмаған салық мiндеттемесiн орындауды қамтамасыз ету тәсiлдерiн қолданғаннан кейiн," деген сөздер алып тасталсын;
14) 50-баптың 6 және 7-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Клиентке қойылған талаптардың бәрiн қанағаттандыру үшiн клиенттiң банктегi ақшасы жеткiлiктi болған жағдайда, салық берешегiн өндiрiп алуға инкассалық өкiмдi банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйым бiрiншi кезекте және аталған өкiмдi алған күннен кейiнгi бiр операциялық күннен кешiктiрмей, банк шотында бар сомалар шегiнде орындайды.
7. Салық төлеушiнiң банк шотында ақшасы жеткiлiксiз немесе жоқ болып, клиентке бiрнеше талаптар қойылған жағдайда, банк осы шотқа ақша түсуiне қарай мынадай кезектiлiкпен:
1) бiрiншi кезекте өмiрi мен денсаулығына келтiрiлген зиянның орнын толтыру талаптарын, сондай-ақ алименттердi өндiрiп алу жөнiндегi талаптарды қанағаттандыруды көздейтiн атқарушылық құжаттар бойынша;
2) екiншi кезекте еңбек келiсiмi бойынша, соның iшiнде келiсiм-шарт бойынша жұмыс iстеп жүрген адамдарға демалыс жәрдемақысы мен еңбегiне ақы төлеу жөнiнде, авторлық шарт бойынша сыйақы төлеу жөнiнде есеп айырысу үшiн aқшa алу көзделетiн атқарушылық құжаттар бойынша;
3) үшiншi кезекте клиенттiң бюджет алдындағы мiндеттемелерi бойынша клиенттiң ақшасын алуды жүргiзедi.";
15) 53-баптың 2-тармағындағы "заң актiлерiне" деген сөздер "заңдарына" деген сөзбен ауыстырылсын;
16) 65-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шетел валютасымен жасалатын операция салық салу мақсатында операция (төлем) жасалған күнгi валюта айырбастаудың рыноктық бағамы қолданыла отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгемен қайта есептеледi.";
17) 68-бапта:
1-тармақтағы "салық төлеушi" деген сөздерден кейiн ", салық агентi" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Салық есептiлiгiне осы тармақта көрсетiлген мынадай құжаттар, сондай-ақ олардың қосымшалары мен қосымша нысандары кiредi:";
мынадай мазмұндағы үшiншi абзацпен толықтырылсын:
"резидент емес жеке тұлғаға салынатын жеке табыс салығының болжанған сомасы туралы өтiнiш;";
алтыншы абзацтағы "келiсiмдер" деген сөз "халықаралық шарттар" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы жетiншi абзацпен толықтырылсын:
"шот-фактуралар тiзiлiмi;";
3-тармақтағы "декларациясы, есеп-қисабы" деген сөздер "есептiлiгi" деген сөзбен ауыстырылсын;
18) 69-бапта:
1-тармақтағы "не оның өкiлi, салық агентi" деген сөздер ", салық агентi не олардың өкiлдерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "Салық есептiлiгiне" деген сөздер "Қағазға түсiрiлген салық есептiлiгiне" деген сөздермен ауыстырылсын; "басшы мен бас бухгалтердiң электрондық қолтаңбасымен және заңды тұлғаның электрондық мөрiмен" деген сөздер "салық төлеушiнiң электрондық цифрлық қолтаңбасымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Егер салық есептiлiгiнде:

13) в статье 49 слова "после применения к налогоплательщику способов обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства" исключить;
14) пункты 6 и 7 статьи 50 изложить в следующей редакции:
"6. При достаточности денег клиента в банке для удовлетворения всех требований, предъявленных к клиенту, инкассовое распоряжение на взыскание суммы налоговой задолженности исполняется банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в первоочередном порядке и не позднее одного операционного дня, следующего за днем получения указанного распоряжения, в пределах сумм, имеющихся на банковском счете.
7. При недостаточности денег или их отсутствии на банковском счете налогоплательщика, при предъявлении к клиенту нескольких требований банк производит изъятие денег клиента по мере поступления денег на такой счет в следующей очередности:
1) в первую очередь по исполнительным документам, предусматривающим удовлетворение требований о возмещении вреда, причиненного жизни и здоровью, а также требований по взысканию алиментов;
2) во вторую очередь по исполнительным документам, предусматривающим изъятие денег для расчетов по выплате выходных пособий и оплате труда с лицами, работающими по трудовому соглашению, в том числе по контракту, по выплате вознаграждений по авторскому договору;
3) в третью очередь по обязательствам клиента перед бюджетом.";
15) в пункте 2 статьи 53 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
16) пункт 2 статьи 65 изложить в следующей редакции:
"2. Операция в иностранной валюте в целях налогообложения пересчитывается в национальную валюту Республики Казахстан - тенге с применением рыночного курса обмена валют на день совершения операции (платежа).";
17) в статье 68:
пункт 1 после слова "налогоплательщиком" дополнить словами ", налоговым агентом";
в пункте 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Налоговая отчетность включает в себя указанные в настоящем пункте документы, а также приложения и дополнительные формы к ним:";
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"заявление о предполагаемой сумме индивидуального подоходного налога с физического лица-нерезидента;";
в абзаце шестом слово "соглашений" заменить словами "международных договоров";
дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"реестры счетов-фактур;";
в пункте 3 слова "декларация, расчет" заменить словом "отчетность";
18) в статье 69:
в пункте 1 слова "либо его представителем, налоговым агентом" заменить словами ", налоговым агентом либо их представителями";
в пункте 3 после слов "Налоговая отчетность" дополнить словами "на бумажном носителе"; слова "электронной подписью руководителя и главного бухгалтера и электронной печатью юридического лица" заменить словами "электронной цифровой подписью налогоплательщика";
пункт 10 дополнить частью второй следующего содержания:
"Налоговая отчетность считается не представленной в налоговый орган, если в ней:

1) салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi көрсетiлмесе не дұрыс көрсетiлмесе;
2) салық кезеңi көрсетiлмесе;
3) осы баптың қолтаңба мен салық есептiлiгiн куәландыруға қатысты талаптары бұзылса, салық есептiлiгi салық органына берiлмеген болып есептеледi.";
19) 74-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы "мерзiмi" деген сөзден кейiн ", мерзiмi үш жылдан кем болмауға тиiс ауыл шаруашылық техникасы жөнiндегi қаржы лизингiн қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
20) 76-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Салық агентi қызметкердiң толық жұмыс күні үшiн табысын Қазақстан Республикасының тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңында белгiленген жалақының ең төменгi мөлшерiнен төмен мөлшерде есептеген жағдайда, салық органдары әлеуметтiк салық салу объектiсiн ең төменгi жалақының аталған мөлшерiне қарай белгiлейдi.";
21) 89-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру ұйымының сақтанушыға жинақтаушы емес сақтандыру шартының әрекетi аяқталғаннан кейiн немесе оны мерзiмiнен бұрын тоқтатқан жағдайда қайтаруға тиiс (қайтарылатын) және сақтанушы бұрын шегерiмге жатқызған сақтандыру сыйақыларының сомасы олар шегерiмге жатқызылған салық кезеңiнiң жылдық жиынтық табысына жатқызылады, сақтандырушы уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiп пен нысанда өзiнiң тiркелген жерi бойынша салық органдарын кiрiстiң пайда болуы туралы мiндеттi түрде хабардар етедi.";
22) 91-баптың 1-тармағында:
3) тармақшадағы "тұрған" деген сөздiң алдынан "өткiзу күнiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мемлекеттiк бағалы қағаздармен және агенттiк облигацияларымен жасалған операциялардан түскен табыстар;";
23) 94-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
2-тармақтың 1) тармақшасындағы ", сондай-ақ сенiмгерлiк басқаруға алынған мүлiк үшiн" деген сөздер алып тасталсын; "1,5" деген цифр "2" деген цифрмен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"ресiмдеу" деген сөзден кейiн "(қайта ресiмдеу)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Ұзақ мерзiмдi сипаттағы (бiр жылдан астам) шарттар бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi қолданатын қайта қаржыландыру ставкасы мен Лондон банкаралық рыногының ставкасы жыл сайын шарт жасалған күннен бастап қайта қаралып отырады.";
24) 96-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
25) 97-баптың 2-тармағында:
"Банктер мен банк операцияларының" деген сөздердiң алдынан "Аффилиирленген тұлғалардың пайдасына не аффилиирленген тұлғалардың мiндеттемелерi бойынша үшiншi тұлғаларға берiлген (кредиттiк серiктестiктердiң активтерi мен шарттық мiндеттемелерiнен басқа) активтер мен шарттық мiндеттемелердi қоспағанда," деген сөздермен толықтырылып, "Банктер" деген сөз кiшi әрiппен жазылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың мақсаттары үшiн:

1) не указан либо неверно указан регистрационный номер налогоплательщика;
2) не указан налоговый период;
3) нарушены требования настоящей статьи относительно подписи и заверения налоговой отчетности.";
19) подпункт 2) пункта 1 статьи 74 дополнить словами ", за исключением финансового лизинга по сельскохозяйственной технике, срок которого должен составлять не менее трех лет";
20) статью 76 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. При начислении налоговым агентом дохода работнику за полный рабочий день в размере ниже минимального размера заработной платы, установленного законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, налоговые органы определяют объект обложения социальным налогом, исходя из указанного размера минимальной заработной платы.";
21) пункт 2 статьи 89 изложить в следующей редакции:
"2. Сумма страховых премий, подлежащих возврату (возвращаемых) страховой организацией страхователю по окончании действия или при досрочном прекращении договора ненакопительного страхования и ранее отнесенных на вычеты страхователем, относится к совокупному годовому доходу того налогового периода, в котором они были отнесены на вычеты, с обязательным уведомлением страховщиком налоговых органов по месту своей регистрации о возникновении дохода в порядке и форме, установленных уполномоченным государственным органом.";
22) в пункте 1 статьи 91:
подпункт 3) после слова "находящихся" дополнить словами "на день реализации";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) доходы от операций с государственными ценными бумагами и агентскими облигациями;";
23) в статье 94:
подпункт 2) пункта 1 исключить;
в подпункте 1) пункта 2 слова "а также за имущество, полученное в доверительное управление," исключить; цифру "1,5" заменить цифрой "2";
в пункте 3:
после слова "оформления" дополнить словом "(переоформления)";
дополнить частью второй следующего содержания:
"По договорам долгосрочного характера (более одного года) применяемые ставка рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан и ставка Лондонского межбанковского рынка пересматриваются ежегодно от даты заключения договора.";
24) пункт 4 статьи 96 исключить;
25) в пункте 2 статьи 97:
после слов "активов, условных обязательств" дополнить словами ", за исключением активов и условных обязательств, предоставленных в пользу аффилиированных лиц либо третьим лицам по обязательствам аффилиированных лиц (кроме активов и условных обязательств кредитных товариществ)";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Для целей настоящего пункта аффилиированным лицом признается:

1) банктiң және (немесе) Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымның аффилиирленген тұлғасы;
2) Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлға;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында аталған адамдардың жұбайы (зайыбы);
4) осы тармақтың 1)-3) тармақшаларында аталған адамдар iрi қатысушы және (немесе) бiрiншi басшы болып табылатын заңды тұлға;
5) iрi қатысушы және (немесе) бiрiншi басшы, осы тармақтың 1)-3) тармақшаларында аталған адамдардың жақын туысы, жұбайы (зайыбы) болып табылатын адам аффилиирленген тұлға болып танылады.";
26) 100-баптағы "өтемiн" деген сөзден кейiн "және жинақтаушы зейнетақы қорларына ерiктi кәсiби зейнетақы жарналарын" деген сөздермен толықтырылсын;
27) 110-бапта:
1-тармақтың кестесi мынадай сөздермен толықтырылсын:
"7 Басқалары                          7";
2-тармақ "Салық төлеушi" деген сөздерден кейiн "Қазақстан Республикасының аумағында" деген сөздермен толықтырылсын;
28) 113-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Жалдаушы жасаған және жалға берушi жалдау шартына сәйкес өтемеген негiзгi құралдарды жөндеуге арналған шығыстар жалдаушының негiзгi құралдарының тиiстi тобын жөндеуге арналған шығыстар құрамына қосылады және осы бапта белгiленген тәртiппен шегерiлуге жатады.
Егер жалданатын негiзгi құралдарды жөндеуге жұмсалатын шығыстар осы тармаққа сәйкес шегеруге жатқызылмаса, мұндай шығыстар жалдаушыдағы топтың құндық балансын ұлғайтуға және шегеруге жатпайды.";
29) 115-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтанушылар мен қайта сақтанушылардан салық кезеңi iшiнде сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша алуға жатқызылған (алынған) сақтандыру сыйақыларының қайта сақтандыру шарты бойынша төленген сақтандыру сыйақыларына азайтылған сомасы түрiндегi табысы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына олардың сақтандыру және қайта сақтандыру қызметiн жүзеге асыратын бөлiгiнде корпорациялық табыс салығын салу объектiсi болып табылады.
Сақтандыру қызметiнiң мынадай кiрiс түрлерi:
1) қайта сақтандыру шарттары бойынша алуға жататын (алынған) комиссиялық сыйақылар;
2) инвестициялық кiрiстер, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерiн депозиттерге, бағалы қағаздар мен басқа да қаржы құралдарына орналастырудан алуға жататын (алынған) бағам айырмасы жөнiндегi кiрiстер;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) шартына байланысты дебиторлық және кредиторлық берешектердi қайта бағалау жөнiндегi бағам айырмасы;

1) аффилиированное лицо банка и (или) организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
2) лицо, связанное с банком особыми отношениями в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
3) супруг лиц, указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта;
4) юридическое лицо, в котором лица, указанные в подпунктах 1)-3) настоящего пункта, являются крупным участником и (или) первым руководителем;
5) лицо, которое является крупным участником и (или) первым руководителем, близким родственником, супругом лиц, указанных в подпунктах 1)-3) настоящего пункта.";
26) статью 100 после слова "обязанностей," дополнить словами "и добровольных профессиональных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды";
27) в статье 110:
таблицу пункта 1 дополнить словами:
"7 Прочие                        7";
пункт 2 после слова "эксплуатацию" дополнить словами "на территории Республики Казахстан";
28) статью 113 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Расходы на ремонт основных средств, произведенные арендатором и не возмещаемые арендодателем в соответствии с договором аренды, включаются в состав расходов на ремонт соответствующей группы основных средств арендатора и подлежат вычету в порядке, определенном настоящей статьей.
В случае, если расходы на ремонт арендуемых основных средств не отнесены на вычеты в соответствии с настоящим пунктом, такие расходы не относятся на увеличение стоимостного баланса группы у арендатора и не подлежат вычету.";
29) пункты 1 и 2 статьи 115 изложить в следующей редакции:
"1. Объектом обложения корпоративным подоходным налогом страховых (перестраховочных) организаций в части осуществления ими деятельности по страхованию и перестрахованию является доход в виде страховых премий, подлежащих получению (полученных) от страхователей и перестрахователей в течение налогового периода по договорам страхования (перестрахования), уменьшенный на сумму страховых премий, уплаченных по договорам перестрахования.
Не являются объектом налогообложения страховой (перестраховочной) организации следующие виды доходов от страховой деятельности:
1) комиссионные вознаграждения, подлежащие получению (полученные) по договорам перестрахования;
2) инвестиционные доходы, а также доходы по курсовой разнице, подлежащие получению (полученные) от размещения активов страховой (перестраховочной) организации в депозиты, ценные бумаги и другие финансовые инструменты;
3) курсовая разница по переоценке дебиторской и кредиторской задолженностей, связанных с договором страхования (перестрахования);

4) қайта сақтандыру шартына сәйкес сақтандыру жағдайын реттеу жөнiндегi сақтандыру төлемдерi мен шығыстарындағы қайта сақтандырушының үлесi;
5) сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша үшiншi тұлғалардан суброгация (регресс) тәртiбiмен қойылатын талаптар бойынша кiрiстер;
6) 2002 жылғы 1 қаңтарға дейiн қолданылған Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес шегерiмдерге жатқызылған сақтандыру резервтерiне аударымдар сомаларын қоспағанда, салық кезеңi iшiндегi сақтандыру резервтерiнiң мөлшерiн азайту;
7) жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтанушыларға берiлген заемдар бойынша кiрiстер;
8) шығыстары 2002 жылғы 1 қаңтарға дейiн қолданылған Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес шегерiмге жатқызылған күмәндi мiндеттемелердi қоспағанда, сақтандыру қызметiнен күмәндi мiндеттемелер бойынша алынатын кiрiстер сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының салық салу объектiсi болып табылмайды.
2. Өзге қызметтен алуға жататын (алынған) жиынтық жылдық кiрiс пен осы тармақта белгiленген тәртiппен анықталатын шегерiмдер арасындағы айырма ретiнде есептелiп, салық салынатын кiрiс осы баптың 1-тармағында көрсетiлмеген өзге қызметтен алуға жататын (алынатын) кiрiстер бойынша корпорациялық табыс салығын салу объектiсi болып табылады.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзге қызмет бойынша шегерiмге жатқызуға жататын шығыстар сомасы, шығыстардың жалпы сомасында қайта сақтандыру шарттары бойынша төленген сақтандыру сыйақыларын қоспағанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жалпы кiрiстер сомасындағы өзге қызметтен алуға жататын (алынған) кiрiстерiнiң үлес салмағы негiзге алына отырып, барабар әдiспен белгiленедi.";
30) 118-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Осы Кодекстiң 115-бабының 2-тармағында көрсетiлген кiрiстер бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары аванстық төлем сомаларының есеп-қисабын осы Кодекстiң 126-бабында белгiленген тәртiппен ұсынады.";
31) 121-баптың 1-тармағының бiрiншi абзацындағы "қызметiнiң айрықша түрi" деген сөздер "жылдық жиынтық табысының кем дегенде 90 процентi, қызметтiң мынадай түрлерiнен:" деген сөздермен, 1) - 4) тармақшалардағы "көрсету" деген сөз "көрсетуден" деген сөзбен ауыстырылсын, 4) тармақшадағы "болып табылатын" деген сөздер "алынуға тиiс (алынған) кiрiс құрайтын" деген сөздермен ауыстырылсын;
32) 124-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өткiзу күнiне қор биржасының "А" және "В" ресми тiзiмiндегi акциялар мен облигацияларды, мемлекеттiк бағалы қағаздар мен агенттiк облигацияларды өткiзуден шегетiн залалдарды қоспағанда, бағалы қағаздарды өткiзу кезiнде туындайтын залалдар өткiзу күнiне қор биржасының "А" және "В" ресми тiзiмiндегi акциялар мен облигацияларды, мемлекеттiк бағалы қағаздар мен агенттiк облигацияларды өткiзу кезiндегi құн өсiмiнен түскен табысты қоспағанда, басқа бағалы қағаздарды өткiзу кезiнде алынған құн өсiмiнен түскен табыс есебiнен өтеледi.
Егер осы залалдар орын алған кезеңiнде өтеле алмайтын болса, олар алдағы уақытқа үш жылға дейiнгi мерзiмге ауыстырылып, өткiзу күнiне қор биржасының "А" және "В" ресми тiзiмiндегi акциялар мен облигацияларды, мемлекеттiк бағалы қағаздар мен агенттiк облигацияларды өткiзу кезiндегi құн өсiмiнен түскен табысты қоспағанда, басқа бағалы қағаздарды өткiзу кезiнде алынған құн өсiмiнен түскен табыс есебiнен өтелуге тиiс.";

4) доля перестраховщика в страховых выплатах и расходах по урегулированию страхового случая в соответствии с договором перестрахования;
5) доходы по требованиям в порядке суброгации (регресса) от третьих лиц по договорам страхования (перестрахования);
6) уменьшение размера страховых резервов в течение налогового периода, за исключением сумм отчислений в страховые резервы, отнесенных на вычеты в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действовавшим до 1 января 2002 года;
7) доходы по займам, предоставленным страхователям по договорам накопительного страхования;
8) доходы по сомнительным обязательствам от страховой деятельности, за исключением сомнительных обязательств, расходы по которым были отнесены на вычеты в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действовавшим до 1 января 2002 года.
2. Объектом обложения корпоративным подоходным налогом по доходам, подлежащим получению (полученным) от иной деятельности, не указанной в пункте 1 настоящей статьи, является налогооблагаемый доход, исчисленный как разница между совокупным годовым доходом, подлежащим получению (полученным) от иной деятельности, и вычетами, определяемыми в порядке, установленном настоящим пунктом.
Сумма расходов страховой (перестраховочной) организации по иной деятельности, подлежащая отнесению на вычеты, в общей сумме расходов определяется по пропорциональному методу, исходя из удельного веса доходов, подлежащих получению (полученных) от иной деятельности, в общей сумме доходов страховой (перестраховочной) организации, за исключением страховых премий, уплаченных по договорам перестрахования.";
30) пункт 1 статьи 118 дополнить частью второй следующего содержания:
"По доходам, указанным в пункте 2 статьи 115 настоящего Кодекса, страховые (перестраховочные) организации представляют расчет сумм авансовых платежей в порядке, установленном статьей 126 настоящего Кодекса.";
31) в абзаце первом пункта 1 статьи 121 слова "исключительным видом деятельности которых являются" заменить словами "не менее 90 процентов совокупного годового дохода которых составляют доходы, подлежащие получению (полученные) от следующих видов деятельности";
32) пункт 2 статьи 124 изложить в следующей редакции:
"2. Убытки, возникающие при реализации ценных бумаг, за исключением убытков от реализации акций и облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, государственных ценных бумаг и агентских облигаций, компенсируются за счет дохода от прироста стоимости, полученного при реализации других ценных бумаг, за исключением доходов от прироста стоимости при реализации акций и облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, государственных ценных бумаг и агентских облигаций.
Если данные убытки не могут быть компенсированы в периоде, в котором они имели место, то они должны переноситься вперед на срок до трех лет и компенсироваться за счет доходов от прироста стоимости, полученных при реализации других ценных бумаг, за исключением доходов от прироста стоимости при реализации акций и облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, государственных ценных бумаг и агентских облигаций.";

33) 126-бапта:
3-тармақтағы "төленген" деген сөзден кейiн "(есептелген шекте және одан кем eмec)" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақтағы "күнi iшiнде" деген сөздерден кейiн ", бiрақ есептiк салық кезеңiнiң 20 сәуiрiнен кешiктiрмей" деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармағы "түзетiлген" деген сөздiң алдынан "салық кезеңiнiң алдағы айлары үшiн" деген сөздермен толықтырылсын;
34) 127-баптың 1-тармағындағы "осы Кодекстiң 128-бабында" деген сөздер "осы Кодексте" деген сөздермен ауыстырылсын;
35) 128-баптың 4 және 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Құрылымдық бөлiмшелерi бар салық төлеушiлер аванстық төлемдер мен корпорациялық табыс салығы бойынша декларация сомаларының есеп-қисабын тапсырған кезде өзiнiң тiркелген жерiндегi салық органына заңды тұлғалардың құрылымдық бөлiмшелерi бойынша салық кезеңiнiң қорытындысы бойынша аванстық төлемдер мен корпорациялық табыс салығы сомасының есеп-қисабын уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiп пен нысанда бiр мезгiлде табыс етуге мiндеттi.
5. Құрылымдық бөлiмшелерi бар салық төлеушiлер салық кезеңiнiң қорытындысы бойынша құрылымдық бөлiмшелерi үшiн төленуге тиiс аванстық төлемдер мен корпорациялық табыс салығының сомалары туралы тиiстi салық органдарын салық төлеушiнiң тiркелген жерiндегi салық органы куәландырған, уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiп пен нысандағы есеп-қисапты табыс ету жолымен, осы баптың 4-тармағында көрсетiлген есеп-қисапты табыс ету үшiн белгiленген күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде хабардар етуге мiндеттi.";
36) 131-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi абзацта "Төлем" деген сөз "Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, төлем" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) резидент банктер мен лизинг берушiлерге төленетiн сыйақыны қоспағанда, заңды тұлғаларға борыштық бағалы қағаздар бойынша төленетiн сыйақыдан басқа төленетiн сыйақы;";
6) тармақшадағы "эмитент" деген сөздiң алдынан "резидент-банктерге төленетiн сыйақыны қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Мыналар:
1) мемлекеттiк бағалы қағаздар бойынша сыйақылар;
2) орналастырылған зейнетақы активтерi бойынша жинақтаушы зейнетақы қорларына төленетiн инвестициялық кiрiстер төлем көзiнен салық салуға жатпайды.";
2-тармақтағы "салық төлеушiнiң салық кезеңi iшiнде" деген сөздер "сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын қоспағанда, салық төлеушiнiң салық кезеңi iшiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
37) 132-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Депозитарлық қолхат бойынша кiрiстердi төлеу көзi осындай депозитарлық қолхаттың базалық активiнiң эмитентi болып табылады.";

33) в статье 126:
пункт 3 после слова "уплаченных" дополнить словами "(в пределах и не менее начисленных)";
пункт 6 дополнить словами ", но не позднее 20 апреля отчетного налогового периода";
пункт 8 дополнить словами "за предстоящие месяцы налогового периода";
34) в пункте 1 статьи 127 слова "статьей 128 настоящего Кодекса" заменить словами "настоящим Кодексом";
35) пункты 4 и 5 статьи 128 изложить в следующей редакции:
"4. Налогоплательщики, имеющие структурные подразделения, обязаны представить расчеты сумм авансовых платежей и корпоративного подоходного налога по итогам налогового периода по структурным подразделениям юридического лица налоговому органу по месту своей регистрации одновременно при представлении расчетов сумм авансовых платежей и декларации по корпоративному подоходному налогу в порядке и форме, установленных уполномоченным государственным органом.
5. Налогоплательщики, имеющие структурные подразделения, обязаны уведомить соответствующие налоговые органы о суммах авансовых платежей и корпоративного подоходного налога по итогам налогового периода, подлежащих уплате за структурные подразделения, путем представления заверенного налоговым органом по месту регистрации налогоплательщика расчета в порядке и форме, установленных уполномоченным государственным органом, в течение пяти рабочих дней со дня установленного срока для представления расчета, указанного в пункте 4 настоящей статьи.";
36) в статье 131:
в пункте 1:
абзац первый после слова "выплаты" дополнить словами ", если иное не предусмотрено настоящей статьей";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) вознаграждение, кроме вознаграждения по долговым ценным бумагам, выплачиваемое юридическим лицам, за исключением вознаграждения, выплачиваемого банкам-резидентам и лизингодателям;";
подпункт 6) дополнить словами ", за исключением вознаграждения, выплачиваемого банкам-резидентам";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Не подлежат обложению у источника выплаты:
1) вознаграждения по государственным ценным бумагам;
2) инвестиционные доходы, выплачиваемые накопительным пенсионным фондам по размещенным пенсионным активам.";
в пункте 2 слова "налогоплательщиком за налоговый период" заменить словами "за налоговый период налогоплательщиком, за исключением страховых (перестраховочных) организаций";
37) статью 132 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Источником выплаты доходов по депозитарным распискам является эмитент базового актива таких депозитарных расписок.";

38) 133-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"133-бап. Төлем көзiнен салықты аудару тәртiбi
1. Егер осы Кодексте өзгеше көзделмесе, салық агенттерi төлем жүзеге асырылған ай аяқталғаннан кейiн бес жұмыс күнiнен кешiктiрмей төлем көзiнен ұсталған салық сомаларын аударуға мiндеттi.
2. Төлем көзiнен ұсталған салықтардың сомаларын аудару салық агентi орналасқан жер бойынша жүзеге асырылады.";
39) 140-баптың 2-тармағындағы "заң актiлерiнде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
40) 144-баптың 1-тармағында:
5) тармақшадағы "мемлекеттiк бағалы қағаздармен" деген сөздерден кейiн "және агенттiк облигациялармен" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) әскери қызмет мiндеттерiн атқарған кезде әскери қызметшiлерге, белгiленген тәртiппен арнайы атақ берiлген, оны қызметтiк мiндеттерiн атқаруына байланысты алған iшкi iстер органдарының және мемлекеттiк өртке қарсы қызметтiң қызметкерлерiне берiлетiн төлемдердiң барлық түрі;";
13) тармақшадағы "қор биржасының" деген сөздердiң алдынан "өткізілер күні" деген сөздермен толықтырылып, "тiзімiндегі" деген сөз "тiзiмiнде тұратын" деген сөздермен, "кезiнде" деген сөз "кезiндегi" деген сөзбен ауыстырылсын;
15) тармақшадағы "бiржолғы" деген сөз алып тасталсын;
22) тармақша алып тасталсын;
30) тармақшадағы "жеке тұлға" деген сөздердiң алдынан "өздерiнiң қызметiн жүзеге асыру мақсатында жеке кәсiпкер, жеке нотариус, адвокат алған мүлiктi қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 31-1) тармақшамен толықтырылсын:
"31-1) он алты жасқа толмаған балалар үшiн балалар лагерiне жолдамалардың құны;";
41) 145-бапта:
1-тармақтағы "2 және 3-тармақтарында" деген сөздер "1-1, 2 және 3-тармақтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қызметкерлердiң Қазақстан Республикасының тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңында белгiленген, жылына ең төменгi жалақының 12 еселенген мөлшерiнен аспайтын жалақысының төлем көздерiнен салық салынатын кiрiстерiне, қызметкерлердiң тоқсан iшiндегi орташа айлық кiрiсi ең төменгi жалақы мөлшерiнен аспайтын жағдайда "0" ставкасы бойынша салық салынуға тиiс.";
42) 147-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Салық агенттерi, егер осы бапта өзгеше көзделмесе, төленген кiрiстер бойынша салықты аударуды төлем төленетiн айдан кейiнгi айдың 5-iне дейiн өзiнiң орналасқан жерi бойынша жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 2-1 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. Салық агенттерi тиiстi бюджеттерге құрылымдық бөлiмшелер бойынша салық төлеудi Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жүзеге асырады.";

38) статью 133 изложить в следующей редакции:
"Статья 133. Порядок перечисления налога у источника выплаты
1. Налоговые агенты обязаны перечислить суммы налогов, удержанных у источника выплаты, не позднее пяти рабочих дней после окончания месяца, в котором была осуществлена выплата, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом.
2. Перечисление сумм налогов, удержанных у источника выплаты, осуществляется по месту нахождения налогового агента.";
39) в пункте 2 статьи 140 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
40) в пункте 1 статьи 144:
подпункт 5) дополнить словами "и агентскими облигациями";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) все виды выплат военнослужащим при исполнении обязанностей воинской службы, сотрудникам органов внутренних дел и государственной противопожарной службы, которым в установленном порядке присвоено специальное звание, получаемых ими в связи с исполнением служебных обязанностей;";
подпункт 13) после слова "находящихся" дополнить словами "на день реализации";
в подпункте 15) слово "единовременные" исключить;
подпункт 22) исключить;
подпункт 30) дополнить словами ", за исключением имущества, полученного индивидуальным предпринимателем, частным нотариусом, адвокатом в целях осуществления их деятельности";
дополнить подпунктом 31-1) следующего содержания:
"31-1) стоимость путевок в детские лагеря для детей, не достигших шестнадцатилетнего возраста;";
41) в статье 145:
в пункте 1 слова "в пунктах 2 и 3" заменить словами "в пунктах 1-1, 2 и 3";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Доходы работников, облагаемые у источника выплаты, не превышающие за год 12-кратного минимального размера заработной платы, установленного законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, подлежат обложению по ставке "0" при условии, что среднемесячный доход работников в течение квартала не превышает минимального размера заработной платы.";
42) в статье 147:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Налоговые агенты осуществляют перечисление налога по выплаченным доходам до 5 числа месяца, следующего за месяцем выплаты, по месту своего нахождения, если иное не предусмотрено настоящей статьей.";
дополнить пунктами 2-1 и 4 следующего содержания:
"2-1. Налоговые агенты осуществляют уплату налога по структурным подразделениям в соответствующие бюджеты в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";

"4. Депозитарлық қолхат бойынша кiрiстер төлеу көзi осындай депозитарлық қолхаттың базалық активiнiң эмитентi болып табылады.";
43) 148-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Салық агенттерi жеке табыс салығы бойынша есеп-қисапты салық органына салық төленетiн жер бойынша есептi тоқсаннан кейiнгi айдың 15-нен кешiктiрмей табыс етедi.
Жеке табыс салығы бойынша есеп-қисапқа қосымшада, осы Кодекстiң 144-бабы 1-тармағының 6) тармақшасында көрсетiлген кiрiстердi қоспағанда, жеке тұлғаның төленген кiрiстерi туралы мәлiметтер көрсетiледi.";
44) 151-баптың 3) тармақшасындағы "мүлiктiк" деген сөз алып тасталсын;
45) 152-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) Қазақстан Республикасының тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңында айлық есептiк көрсеткiштiң 10 еселенген сомасынан аспайтын мөлшерде өз пайдасына енгiзген ерiктi зейнетақы жарналары.";
2-тармақта:
"растаушы құжаттардың" деген сөздерден кейiн "(асырауындағыларға)" деген сөзбен толықтырылсын;
"1) және 2) тармақшаларына" деген сөздер "1), 2) және 4) тармақшаларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
46) 154-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"154-бап. Бiржолғы төлемдерден түскен табыс
Бiржолғы төлемдерден түскен табысқа, өздерiнiң қызметiне байланысты жеке кәсiпкердiң, жеке нотариус пен адвокаттың кiрiс бойынша төлемдерiн қоспағанда, салық төлеушiлердiң Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес салық агенттерiмен жасасқан азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша табысы, сондай-ақ жеке тұлғалар төлейтiн басқа да бiржолғы төлемдер жатады.";
47) 161-баптың 1-тармағының үшiншi абзацы алып тасталсын;
48) 164-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мынадай резидент жеке тұлғалар:
1) арнайы салық режимдерiн қолданатындарды қоспағанда, жеке кәсiпкерлер;
2)  резидент болып табылатын және табысты Қазақстан Республикасындағы төлем көзiнен жеке табыс салығы салынбайтын қызметтi жүзеге асырудан алатын шет мемлекеттердiң азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдар жеке табыс салығын аванстық төлемдердi енгiзу арқылы төлейдi.
Жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдердi есептеу және төлеу, сондай-ақ салық есептерiн беру салық жылы iшiнде осы Кодекстiң 126 және 127-баптарына сәйкес жүргiзiледi.";
49) 171-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"171-бап. Жеке табыс салығы бойынша декларация
1. Жеке табыс салығы бойынша декларацияны мына резидент салық төлеушiлер:

"4. Источником выплаты доходов по депозитарным распискам является эмитент базового актива таких депозитарных расписок.";
43) пункт 1 статьи 148 изложить в следующей редакции:
"1. Расчет по индивидуальному подоходному налогу представляется налоговыми агентами в налоговые органы по месту уплаты налога не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
В приложении к расчету по индивидуальному подоходному налогу указываются сведения о выплаченных доходах физическим лицам, за исключением доходов, указанных в подпункте 6) пункта 1 статьи 144 настоящего Кодекса.";
44) в подпункте 3) статьи 151 слово "имущественного" исключить;
45) в статье 152:
пункт 1 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) добровольные пенсионные взносы, вносимые в свою пользу, в размере не более суммы 10-кратного месячного расчетного показателя, установленного законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.";
в пункте 2:
после слов "подтверждающих документов" дополнить словами "(на иждивенцев)";
слова "подпунктами 1) и 2)" заменить словами "подпунктами 1), 2) и 4)";
46) статью 154 изложить в следующей редакции:
"Статья 154. Доход от разовых выплат
К доходу от разовых выплат относится доход налогоплательщиков по заключенным налоговыми агентами в соответствии с законодательством Республики Казахстан договорам гражданско-правового характера, а также другие разовые выплаты физическим лицам, за исключением выплат индивидуальным предпринимателям, частным нотариусам и адвокатам по доходам, связанным с их деятельностью.";
47) абзац третий пункта 1 статьи 161 исключить;
48) пункт 3 статьи 164 изложить в следующей редакции:
"3. Индивидуальный подоходный налог путем внесения авансовых платежей уплачивают следующие физические лица-резиденты:
1) индивидуальные предприниматели, за исключением применяющих специальные налоговые режимы;
2) граждане иностранных государств и лица без гражданства, являющиеся резидентами и получающие доходы от осуществления деятельности в Республике Казахстан, не облагаемые индивидуальным подоходным налогом у источника выплаты.
Исчисление и уплата авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу, а также представление налоговой отчетности производятся в течение налогового года в соответствии со статьями 126 и 127 настоящего Кодекса.";
49) статью 171 изложить в следующей редакции:
"Статья 171. Декларация по индивидуальному подоходному налогу
1. Декларацию по индивидуальному подоходному налогу представляют следующие налогоплательщики-резиденты:

1) төлем көзiнен салық салынбайтын табыстары барлар;
2) тұрғын үй салу мен осындай құрылыс үшін құрылыс материалдарын сатып алуды қоспағанда, салық жылында 2000 айлық есептiк көрсеткiштен жоғары сомаға бiржолғы iрi сатып алуды iске асырғандар;
3) Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерден табыстар алатын жеке тұлғалар;
4) Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлердегi шетел банктерiндегi шоттарда ақшасы бар жеке тұлғалар;
5) Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заң актiлерiне сәйкес декларация беру жөнiнде мiндеттеме жүктелген адамдар;
6) Қазақстан Республикасы Парламентiнiң депутаттары, судьялар табыс етедi.
2. Осы баптың 1-тармағы 5) тармақшасының ережелерi жеке тұлғаларға осы Кодекстiң 144-бабы 1-тармағының 6) тармақшасында көрсетiлген кiрiс бойынша қолданылмайды.";
50) 172-баптың 1-тармағындағы "Жеке" деген сөз "Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы заң актiлерiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, жеке" деген сөздермен ауыстырылсын;
51) 178-баптың 2) тармақшасындағы "агенттiк, ақпараттық" деген сөздер, "заңдық" деген сөзден кейiнгi үтiр алып тасталсын;
52) 179-бапта:
3-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мемлекеттiк бағалы қағаздармен және агенттiк облигацияларымен жүргiзiлген операциялардан түскен табыстар;";
6) тармақшадағы "(эмитент еместер)" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Депозитарлық қолхаттар бойынша табыстар төлеудiң көзi осындай депозитарлық қолхаттардың базалық активiнiң эмитентi болып табылады.";
53) 183-бапта:
1-тармақта:
"Қор биржасының", "облигацияларды" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "өткiзiлетiн күнгi", ", сондай-ақ мемлекеттiк бағалы қағаздарды" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтағы "табыс алынған кезден бастап он жұмыс күнi iшiнде" деген сөздер "осы Кодекстiң 127-бабының 4-тармағымен белгiленген мерзiмде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Осы баптың 1-тармағына сәйкес салық салуға жатпайтын кiрiстердi қоспағанда, резидент емес заңды тұлғаға бағалы қағаздарды сатудан түскен кiрiстер төлейтiн тұлға эмитент тiркелген жер бойынша салық органын төлем сомасы туралы кiрiс төленген кезден бастап он жұмыс күнi iшiнде хабардар етуге мiндеттi.";
54) 187-бапта:
1-тармақта:
6) тармақша "қағаздармен" деген сөзден кейiн "және агенттiк облигацияларымен" деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақшадағы "(эмитент еместер)" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:

1) имеющие доходы, не облагаемые у источника выплаты;
2) совершившие в налоговом году крупное разовое приобретение на сумму свыше 2 000 месячных расчетных показателей, за исключением строительства жилища и приобретения строительных материалов для такого строительства;
3) физические лица, получающие доходы за пределами Республики Казахстан;
4) физические лица, имеющие деньги на счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан;
5) лица, на которых возложена обязанность по подаче декларации в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан о борьбе с коррупцией;
6) депутаты Парламента Республики Казахстан, судьи.
2. Положения подпункта 5) пункта 1 настоящей статьи не распространяются на физических лиц по доходам, указанным в подпункте 6) пункта 1 статьи 144 настоящего Кодекса.";
50) пункт 1 статьи 172 дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных законодательным актом Республики Казахстан о борьбе с коррупцией";
51) в подпункте 2) статьи 178 слова ", агентских, информационных" исключить;
52) в статье 179:
в пункте 3:
подпункт 4) дополнить словами "и агентскими облигациями";
в подпункте 6) слова "(не эмитентами)" исключить;
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Источником выплаты доходов по депозитарным распискам является эмитент базового актива таких депозитарных расписок.";
53) в статье 183:
пункт 1 после слов "находящихся", "биржи" дополнить соответственно словами "на день реализации", ", а также государственных ценных бумаг";
в пункте 2 слова "в течение десяти рабочих дней с момента получения дохода" заменить словами "в срок, установленный пунктом 4 статьи 127 настоящего Кодекса,";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Лицо, выплачивающее юридическому лицу-нерезиденту доходы от реализации ценных бумаг, за исключением доходов, не подлежащих налогообложению согласно пункту 1 настоящей статьи, обязано уведомить налоговый орган по месту регистрации эмитента о сумме выплаты в течение десяти рабочих дней с момента выплаты дохода.";
54) в статье 187:
в пункте 1:
подпункт 6) дополнить словами "и агентскими облигациями";
в подпункте 7) слова "(не эмитентами)" исключить;
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:

"4-1. Депозитарлық қолхаттар бойынша табыстар төлеудiң көзi осындай депозитарлық қолхаттардың базалық активiнiң эмитентi болып табылады.";
55) 189-баптың 3-тармағындағы "белгiленген" деген сөзден кейiн "тәртiппен және" деген сөздермен толықтырылсын;
56) 190-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қор биржасының өткiзiлетiн күнгi "А" және "В" ресми тiзiмiндегi акциялар мен облигацияларды, сондай-ақ мемлекеттiк бағалы қағаздарды өткiзу кезiнде құн өсiмiнен түскен табыстарға салық салынбауға тиiс.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Осы баптың 2-тармағына сәйкес салық салуға жатпайтын кiрiстердi қоспағанда, резидент емес жеке тұлғаға бағалы қағаздарды сатудан түскен кiрiстер төлейтiн тұлға эмитент тiркелген жер бойынша салық органын төлем сомасы туралы кiрiс төленген кезден бастап он жұмыс күнi iшiнде хабардар етуге мiндеттi.";
57) 191-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1)-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетiлген резидент емес жеке тұлғаларға жеке табыс салығын есептеу шегерiмдi жүзеге асырмастан есептелген табыс сомасына осы Кодекстiң 145-бабының 1-тармағында белгiленген ставкаларды қолдану арқылы жүргiзiледi.";
2-тармақтағы "осы Кодексте" деген сөздер "осы Кодекстiң 126 және 127-баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
58) 192-баптың 1-тармағындағы "отыз" деген сөз "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын; "кешiктiрмей" деген сөзден кейiн "немесе күнтiзбелiк жылдың 20 қаңтарынан кешiктiрмей" деген сөздермен толықтырылсын;
59) 196-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасының үшiншi және төртiншi абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеменiң салық кезеңiнiң соңындағы жай-күйi бойынша қаржылық есебiнде ескерiлген негiзгi құралдарының бастапқы (ағымдағы) құнының резидент емес заңды тұлғаның тұтас алғанда нақ сол салық кезеңiндегi негiзгi құралдарының бастапқы (ағымдағы) құнына қатынасы;
Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемеде жұмыс iстейтiн қызметкерлердiң еңбегiне ақы төлеу жөнiндегi салық кезеңiнiң соңындағы жай-күйi бойынша шығыстар сомасының резидент емес заңды тұлға қызметкерлердiң тұтас алғанда осындай салық кезеңiнде еңбегiне ақы төлеу жөнiндегi шығыстардың жалпы сомасына қатынасы бойынша есептеп шығарылады.";
4-тармақтың 1) тармақшасының үшiншi абзацындағы "еңбекақы қорының" деген сөздер "еңбекақы бойынша шығыстарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
60) 198-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Осы Кодекстiң 181-бабына сәйкес айқындалатын төлем көзiнен табыс салығын төлеу күнiне шартты банк салымы туралы шарты болмаған жағдайда, салық агентi төлем көзiнен табыс салығын мемлекеттiк бюджетке аударуға мiндеттi.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4-1. Источником выплаты доходов по депозитарным распискам является эмитент базового актива таких депозитарных расписок.";
55) пункт 3 статьи 189 после слов "самостоятельно в" дополнить словами "порядке и";
56) в статье 190:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Не подлежат налогообложению доходы от прироста стоимости при реализации акций и облигаций, находящихся на день реализации в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, а также государственных ценных бумаг.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Лицо, выплачивающее физическому лицу-нерезиденту доходы от реализации ценных бумаг, за исключением доходов, не подлежащих налогообложению согласно пункту 2 настоящей статьи, обязано уведомить налоговый орган по месту регистрации эмитента о сумме выплаты в течение десяти рабочих дней с момента выплаты дохода.";
57) в статье 191:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Исчисление индивидуального подоходного налога физическими лицами-нерезидентами, указанными в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи, производится путем применения ставки, установленной пунктом 1 статьи 145 настоящего Кодекса, к сумме начисленного дохода без осуществления вычетов.";
в пункте 2 слова "настоящим Кодексом" заменить словами "статьями 126 и 127 настоящего Кодекса";
58) в пункте 1 статьи 192 слово "тридцати" заменить словом "двадцати"; дополнить словами "или не позднее 20 января календарного года";
59) в статье 196:
абзацы третий и четвертый подпункта 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"соотношение первоначальной (текущей) стоимости основных средств, учтенных в финансовой отчетности постоянного учреждения в Республике Казахстан по состоянию на конец налогового периода, к общей первоначальной (текущей) стоимости основных средств юридического лица-нерезидента в целом за такой же налоговый период;
соотношение суммы расходов по оплате труда персонала, работающего в постоянном учреждении в Республике Казахстан по состоянию на конец налогового периода, к общей сумме расходов по оплате труда персонала юридического лица-нерезидента в целом за такой же налоговый период.";
в абзаце третьем подпункта 1) пункта 4 слова "фонда оплаты труда" заменить словами "расходов по оплате труда";
60) в статье 198:
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае отсутствия договора об условном банковском вкладе на день уплаты подоходного налога у источника выплаты, определяемый в соответствии со статьей 181 настоящего Кодекса, налоговый агент обязан перечислить подоходный налог у источника выплаты в государственный бюджет.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Салық агентi:
1) шартты банк салымы туралы шартқа қол қойылған күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде көшiрмесi аталған салық органына берiлетiн мұндай шартты өзiнiң тiркелген жерi бойынша салық органында тiркеуге;
2) шартты банк салымына табыс салығы аударылған кезден бастап екi жұмыс күнi iшiнде өзiнiң тiркелген жерi бойынша салық органына төлем құжатының көшiрмесiн беруге мiндеттi.";
12-тармақтың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Банк инкассалық өкiмдi алған күннен кейiнгi бiр операциялық күннен кешiктiрмей шартты банк салымына орналастырылған табыс салығы сомаларын және есептелген банк сыйақыларын мемлекеттiк бюджетке аударуға мiндеттi.";
13-тармақтағы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ресми бағамы бойынша" деген сөздер "валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
15-тармақтағы "заң актiлерiне" деген сөздер "заңдарына" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:
"16-1. Шоттарында шартты банк салымдары орналасқан банктер тоқсан сайын есептi тоқсаннан кейiнгi айдың 15-iнeн кешiктiрмей салық агенттерiнiң тiркелген жерi бойынша салық органдарына уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысан бойынша есеп беруге мiндеттi.";
61) 199-бапта:
1-тармақтың төртiншi бөлiгiндегi "заң актiлерiне" деген сөздер "заңдарына" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы тараптардың бiрi болып табылатын, резидент еместiң тұрақты мекемесiмен байланысы жоқ халықаралық тасымалдарда көлiк құралдарын пайдаланудан түскен кiрiстi резидент емеске төлеу кезiнде салық агентi, егер мұндай резидент емес табысты түпкiлiктi алушы болса және халықаралық шарттың ережелерiн қолдануға құқығы болса, резиденттiгiн растайтын құжат болған жағдайда тиiстi халықаралық шарттың ережелерiн қолдануға құқылы.
Салық агентi салық органына берiлетiн төлем көзiнен салынатын табыс салығы бойынша есепте халықаралық шарттардың ережелерiне сәйкес төленген (есептелген) кiрiстi және ұсталған (ұстаудан босатылған) салық сомасын, табыс салығының ставкасын және халықаралық шарттардың атауын көрсетуге мiндеттi.
Мемлекеттiк бюджетке салықты төлемеуге немесе толық төлемеуге әкеп соққан халықаралық шарт ережелерiн заңсыз қолданған жағдайда салық агентi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершiлiкте болады.";
62) 200-бапта:
баптың тақырыбындағы және 1-тармағындағы "роялтиге", "роялти" деген сөздерден кейiн тиiсiнше ", сенiмгерлiк басқару және кастодиандық қызмет көрсету жөнiндегi комиссияларға", "сенiмгерлiк басқару және кастодиандық қызмет көрсету жөнiндегi комиссиялар" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтағы "заң актiлерiне" деген сөздер "заңдарына" деген сөзбен ауыстырылсын;

"4. Налоговый агент обязан:
1) в течение десяти рабочих дней со дня подписания договора об условном банковском вкладе зарегистрировать в налоговом органе по месту своей регистрации такой договор, копия которого представляется в указанный налоговый орган;
2) в течение двух рабочих дней с момента перечисления подоходного налога на условный банковский вклад представить копию платежного документа в налоговый орган по месту своей регистрации.";
часть первую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"12. Банк обязан не позднее одного операционного дня, следующего за днем получения инкассового распоряжения, перечислить суммы подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе, и начисленных банковских вознаграждений в государственный бюджет.";
в пункте 13 слова "официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "рыночному курсу обмена валют";
в пункте 15 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. Банки, на счетах которых размещены условные банковские вклады, обязаны представлять ежеквартально не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, в налоговые органы по месту регистрации налоговых агентов отчет по форме, установленной уполномоченным государственным органом.";
61) в статье 199:
в части четвертой пункта 1 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Налоговый агент в момент выплаты доходов нерезиденту от эксплуатации транспортных средств в международных перевозках, одной из сторон которых является Республика Казахстан, не связанных с постоянным учреждением нерезидента, вправе применить положения соответствующего международного договора при наличии документа, подтверждающего резидентство, если такой нерезидент является окончательным получателем доходов и имеет право на применение положений международного договора.
Налоговый агент обязан указать в расчете по подоходному налогу у источника выплаты, представляемом в налоговый орган, суммы выплаченных (начисленных) доходов и удержанных (освобожденных от удержания) налогов в соответствии с положениями международных договоров, ставки подоходного налога и названия международных договоров.
При неправомерном применении положений международного договора, повлекшем неуплату или неполную уплату налога в государственный бюджет, налоговый агент несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.";
62) в статье 200:
заголовок статьи и пункт 1 после слова "роялти" дополнить словами ", комиссий за доверительное управление и кастодиальное обслуживание";
в пункте 3 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";

63) 201-баптың 3-тармағындағы "заң актiлерiне" деген сөздер "заңдарына" деген сөзбен ауыстырылсын;
64) мынадай мазмұндағы 201-1-баппен толықтырылсын:
"201-1-бап. Резидент емес жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы көздерден алған табыстарына салық салудан босатуға қатысты халықаралық шарттың ережелерiн қолдану тәртiбi
1. Резидент емес жеке тұлғаның Қазақстан Республикасындағы көздерден алған табыстарына Қазақстан Республикасында салық салудан босатуға қатысты халықаралық шарттың ережелерi осы Кодекстiң 198-202-баптарында белгiленген тәртiппен қолданылады.
2. Қазақстан Республикасында төлем көзiнен салық салынбайтын көздерден табыс алатын резидент емес жеке тұлға халықаралық шартты қолдануға өтiнiш беру негiзiнде халықаралық шарттың ережелерiн қолдануға құқылы.
Халықаралық шартты қолдануға өтiнiш резидент емес жеке тұлғаның тiркелген жерi бойынша салық органына жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдердi төлегенге дейiн не резидент емес жеке тұлға халықаралық шартқа сәйкес жеке табыс салығын төлеуден босауға үмiттенген салық кезеңi аяқталғаннан кейiн талап-арыздың ескiру мерзiмi iшiнде берiледi.";
65) 203-бапта:
бiрiншi абзац 1-тармақтың бiрiншi абзацы болып есептелсiн және мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кодекстiң 198-бабын қолданған жағдайда, мемлекеттiк уәкiлеттi орган белгiлеген нысан бойынша халықаралық шарттың ережелерiн қолдануға өтiнiштi салық органы мынадай талаптар орындалған кезде:";
1) тармақшада:
үшiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"резидент емес заңды тұлғаның құрылтайшылары (қатысушылары) көрсетiле отырып, құжаттарының (құрылтай құжаттарының не сауда-саттық тiзiлiмi үзiндi жазбасының) көшiрмелерiн;";
төртiншi абзацы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
"2. Осы Кодекстiң 202-бабын қолданған жағдайда, халықаралық шарттың ережелерiн уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысан бойынша қолдануға өтiнiш осы баптың 1-тармағының 3) және 4) тармақшаларында белгiленген талаптар орындалған жағдайда, сондай-ақ көрсетiлген өтiнiшпен бiрге:
жұмыстарды(қызмет көрсетудi) орындауға немесе өзге де мақсаттарға келiсiм-шарттардың (шарттардың, келiсiмдердiң) көшiрмелерiн;
келiсiм-шарттардың (шарттардың, келiсiмдердiң) резидент емес заңды тұлғаның құрылтайшылары (қатысушылары) көрсетiле отырып, құжаттарының (құрылтай құжаттарының не сауда-саттық тiзiлiмi үзiндi жазбасының) көшiрмелерiн табыс еткен кезде салық органы қабылдайды.";
66) 207-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
Мемлекеттiк мекемелердi қоспағанда, осы Кодекстiң 208-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында қосылған құн салығы бойынша есепке тұрған тұлғалар қосылған құн салығын төлеушiлер болып табылады.";

63) в пункте 3 статьи 201 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
64) дополнить статьей 201-1 следующего содержания:
"Статья 201-1. Порядок применения международного договора в
отношении налогообложения доходов физического
лица-нерезидента, полученных из источников в
Республике Казахстан
1. Положения международного договора в отношении освобождения от налогообложения в Республике Казахстан доходов физического лица-нерезидента, полученных из источников в Республике Казахстан, облагаемых налогом у источника выплаты, применяются в порядке, установленном статьями 198-202 настоящего Кодекса.
2. Физическое лицо-нерезидент, получающее доходы из источников в Республике Казахстан, не облагаемые налогом у источника выплаты, вправе применить положения международного договора на основании заявления на применение международного договора.
Заявление на применение международного договора подается в налоговый орган по месту регистрации физического лица-нерезидента до уплаты авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу либо в течение срока исковой давности после окончания налогового периода, в котором физическое лицо-нерезидент претендует на получение освобождения от уплаты индивидуального подоходного налога в соответствии с международным договором.";
65) в статье 203:
абзац первый считать абзацем первым пункта 1 и изложить в следующей редакции:
"1. В случае применения статьи 198 настоящего Кодекса заявление на применение положений международного договора по форме, установленной уполномоченным государственным органом, принимается налоговым органом при выполнении следующих требований:";
в подпункте 1):
абзац третий изложить в следующей редакции:
"копий документов (учредительных документов либо выписки из торгового реестра) с указанием учредителей (участников) юридического лица-нерезидента;";
абзац четвертый исключить;
дополнить пунктом 2 следующего содержания:
"2. В случае применения статьи 202 настоящего Кодекса заявление на применение положений международного договора по форме, установленной уполномоченным государственным органом, принимается налоговым органом при выполнении требований, установленных подпунктами 3) и 4) пункта 1 настоящей статьи, а также при представлении с указанным заявлением:
копий контрактов (договоров, соглашений) на выполнение работ (оказание услуг) или на иные цели;
копий документов (учредительных документов либо выписки из торгового реестра) с указанием учредителей (участников) юридического лица-нерезидента.";
66) пункт 1 статьи 207 изложить в следующей редакции:
"1. Плательщиками налога на добавленную стоимость являются лица, которые встали на учет по налогу на добавленную стоимость в Республике Казахстан в соответствии со статьей 208 настоящего Кодекса, за исключением государственных учреждений.";

67) 208-бапта:
3-тармақтағы "10000" деген цифр "12000" деген цифрмен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "өтiнiш беруге мiндеттi болатын немесе ерiктi түрде" деген сөздер алып тасталсын;
68) 209-бапта:
2-тармақтың екiншi сөйлемi екiншi бөлiк болып есептелсiн;
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қосылған құн салығын төлеушi - заңды тұлғаның атауы өзгерген жағдайда оның қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәлiгi ауыстырылуға тиiс.";
69) 210-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қосылған құн салығын төлеушi - заңды тұлға, жаңадан пайда болған заңды тұлғалар қосылған құн салығын төлеушiлер болып табылса, оның қайта ұйымдастырылуына байланысты қосылған құн салығы бойынша есептен шығарылған жағдайда осы тармақтың ережесi қолданылмайды.";
70) 211-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасындағы ", соның iшiнде қаржы лизингiне берудi" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) мүлiктi қаржы лизингiне берудi;";
3-тармақта:
1) тармақша "аспайтын" деген сөзден кейiн ", салық жылы iшiнде жалпы сомасы 100 айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тапсырысшының мердiгерге дайын өнiмдi мердiгердiң дайындауы, ұқсатуы, құрастыруы (монтаждауы, орнатуы), жөндеуi және (немесе) объектiлер салуы үшiн алыс-берiс тауарларын тиеп жөнелтуi. Аталған тауарлар Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерде дайындалған, ұқсатылған, құрастырылған, жөнделген жағдайда, егер оларды әкету Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес "Тауарларды кеден аумағынан тыс жерлерде ұқсату" режимiмен жүзеге асырылса, аталған тауарлардың тиеп-жөнелтiлуi өткiзу бойынша айналым болып табылмайды;";
71) 215-баптың 2-тармағы 4) тармақшасының бесiншi абзацындағы "көлiк ұйымдарының" деген сөздер алып тасталсын;
72) 216-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Лизинг алушының негiзгi қаражат ретiнде алуына жататын мүлiктi қаржы лизингiне беру кезiнде мыналар өткiзу бойынша айналым жасалған күн болып табылады:
1) осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында аталған жағдайларды қоспағанда, қаржы лизингiнiң шартында белгiленген мерзiмдiк лизингтiк төлемдi алу мерзiмiнiң басталу күнi;
2) егер қаржы лизингiнiң шарты бойынша лизингтiк төлемдi алу мерзiмiнiң басталу күнi мүлiктi лизинг алушыға беру күнiне дейiн белгiленсе, онда мүлiктi қаржы лизингiне берген күн айналымды жасау күнi болып табылады;
3) қаржы лизингiнiң шартында көзделген лизинг төлемдерiн лизинг алушы мерзiмiнен бұрын өтеген жағдайда, түбегейлi есеп айырысқан күн қаржы лизингiнiң осы шарты бойынша айналымды жасаған соңғы күн болып табылады.";

67) в статье 208:
в пункте 3 цифру "10 000" заменить цифрой "12 000";
в пункте 5 слова "было обязано подать или добровольно" исключить;
68) в статье 209:
второе предложение пункта 2 считать частью второй;
дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае изменения наименования юридического лица - плательщика налога на добавленную стоимость его свидетельство о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость подлежит замене.";
69) пункт 5 статьи 210 дополнить частью второй следующего содержания:
"Положение настоящего пункта не применяется в случае снятия с учета по налогу на добавленную стоимость юридического лица - плательщика налога на добавленную стоимость в связи с его реорганизацией при условии, что вновь возникшие юридические лица являются плательщиками налога на добавленную стоимость.";
70) в статье 211:
в подпункте 2) пункта 1 слова ", в том числе передачу в финансовый лизинг" исключить;
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) передачу имущества в финансовый лизинг;";
в пункте 3:
подпункт 1) дополнить словами ", на общую сумму за налоговый период не более 100 месячных расчетных показателей";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) отгрузка давальческих товаров заказчиком подрядчику для изготовления, переработки, сборки (монтажа, установки), ремонта последним готовой продукции и (или) строительства объектов. В случае изготовления, переработки, сборки, ремонта за пределами Республики Казахстан отгрузка указанных товаров не является оборотом по реализации, если их вывоз осуществлен в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан в режиме "Переработка товаров вне таможенной территории";";
71) в абзаце пятом подпункта 4) пункта 2 статьи 215 слова "транспортных организаций" исключить;
72) статью 216 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. При передаче имущества в финансовый лизинг, подлежащего получению лизингополучателем в качестве основного средства, датой совершения оборота по реализации является:
1) дата наступления срока получения периодического лизингового платежа, установленная договором финансового лизинга, за исключением случаев, указанных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта;
2) в случае, если по договору финансового лизинга дата наступления срока получения лизингового платежа установлена до даты передачи имущества лизингополучателю, то датой совершения оборота является дата передачи имущества в финансовый лизинг;
3) при досрочном погашении лизингополучателем лизинговых платежей, предусмотренных договором финансового лизинга, дата окончательного расчета является последней датой совершения оборота по данному договору финансового лизинга.";

73) 217-бапта:
7-тармақтағы "235" деген цифр "236" деген цифрмен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8 және 9-тармақтармен толықтырылсын:
"8. Лизинг алушының негiзгi қаражат ретiнде алуына жататын мүлiктi қаржы лизингiне беру кезiнде салық салынатын айналым мөлшерi:
1) қаржы лизингiнiң шартына сәйкес белгiленген лизингтiк төлем мөлшерi негiзiнде, оған сыйақы мен қосылған құн салығы сомасы енгiзiлместен, осы Кодекстiң 216-бабы 2-1-тармағының 1) тармақшасында аталған айналым жасау күнiне;
2) барлық мерзiмдiк лизингтiк төлемдер сомасының негiзiнде, оларға алу мерзiмi басталатын күн қаржы лизингiнiң шартына сәйкес мүлiктi лизинг алушыға берген күнге дейiн белгiленген сыйақы мен қосылған құн салығы сомасы енгiзiлместен, осы Кодекстiң 216-бабы 2-1-тармағының 2) тармақшасында аталған айналым жасау күнiне;
3) қаржы лизингi шарты бойынша алынуға жататын барлық лизингтiк төлемдердiң жалпы сомасы және оларға сыйақы мен қосылған құн салығы сомасы енгiзiлместен, осы шарт бойынша өткiзу жөнiндегi айналым жасаудың алдындағы күнiне келетiн салық салынатын айналымдар мөлшерiнiң сомасы ретiнде белгiленетiн салық салынатын айналым мөлшерi арасындағы айырма ретiнде, осы Кодекстiң 216-бабы 2-1-тармағының 3) тармақшасында аталған айналым жасау күнiне белгiленедi.
9. Көлiк экспедициясының шарты бойынша қызмет көрсету кезiнде экспедитордағы салық салынатын айналым мөлшерi оның сыйақысы негiзiнде айқындалады.";
74) 218-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы "жағдайларда жүргiзiледi" деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) осы Кодекстiң 211-бабының 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес өткiзу жөнiндегi айналымға енгiзiлген ыдыстарды қайтарған жағдайларда жүргiзiледi.";
75) 221-баптың 3-тармағындағы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң айналым жасалған күнi белгiленген бағамы" деген сөздер "айналым жасау күнi валюта алмастырудың нарықтық бағамы" деген сөздермен ауыстырылсын;
76) 224-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"224-бап. Халықаралық тасымалдарға салық салу
1. Халықаралық тасымалдар бойынша мынадай қызмет көрсетудi iске асыру жөнiндегi айналымға:
1) Қазақстан Республикасының аумағынан экспортталатын және Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын тауарларды, соның iшiнде поштаны тасымалдауға;
2) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзит жүктерiн тасымалдауға;
3) халықаралық қатынаста жолаушылармен жолжүктерiн тасымалдауға нөлдiк ставкамен салық салынады.
2. Егер тасымалдауды ресiмдеу бiрыңғай халықаралық тасымалдау құжаттарымен, ал экспортталатын тауарларды магистралдық құбыр желiсiнiң жүйесi бойынша тасымалдау - экспортталатын тауарларды сатып алушыға не аталған тауарларды экспорттың кедендiк режимiнде ресiмделген кедендiк жүк декларациясын табыс ете отырып, одан әрi жеткiзудi жүзеге асыратын басқа тұлғаларға берудi растайтын құжаттармен жүзеге асырылған жағдайда, осы баптың 1-тармағының мақсаты үшiн тасымалдау халықаралық тасымалдау деп есептеледi.
Жолаушыларды, экспортталатын тауарларды Қазақстан Республикасының аумағы бойынша тасымалдауды бiрнеше көлiк ұйымдары жүзеге асыратын жағдайда, халықаралық тасымалдың басталуы деп тасымалдауды Қазақстан Республикасының шекарасына дейiн жүзеге асыратын көлiк ұйымының жолаушыларды, тауарларды (поштаны, жолжүктi) тасымалдауы басталатын жер танылады.
Импортталатын тауарларды (поштаны, жолжүктi) тасымалдауды бiрнеше көлiк ұйымдары жүзеге асыратын жағдайда, Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнген жолаушыларды, тауарларды (поштаны, жолжүктi) көлiк ұйымының көлiгiмен тасымалдауды жүзеге асыратын тасымал халықаралық тасымалға жатады.";

73) в статье 217:
в пункте 7 цифру "235" заменить цифрой "236";
дополнить пунктами 8 и 9 следующего содержания:
"8. При передаче имущества в финансовый лизинг, подлежащего получению лизингополучателем в качестве основного средства, размер облагаемого оборота определяется:
1) на дату совершения оборота, указанную в подпункте 1) пункта 2-1 статьи 216 настоящего Кодекса, на основе размера лизингового платежа, установленного в соответствии с договором финансового лизинга, без включения в него суммы вознаграждения и налога на добавленную стоимость;
2) на дату совершения оборота, указанную в подпункте 2) пункта 2-1 статьи 216 настоящего Кодекса, на основе суммы всех периодических лизинговых платежей без включения в них суммы вознаграждения и налога на добавленную стоимость, дата наступления срока получения которых в соответствии с договором финансового лизинга установлена до даты передачи имущества лизингополучателю;
3) на дату совершения оборота, указанную в подпункте 3) пункта 2-1 статьи 216 настоящего Кодекса, как разница между общей суммой всех лизинговых платежей, подлежащих получению по договору финансового лизинга без включения в них суммы вознаграждения и налога на добавленную стоимость, и размером облагаемого оборота, определяемого как сумма размеров облагаемых оборотов, приходящихся на предыдущие даты совершения оборота по реализации по данному договору.
9. При оказании услуг по договору транспортной экспедиции размер облагаемого оборота у экспедитора определяется на основе его вознаграждения.";
74) пункт 2 статьи 218 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) возврата тары, включенной в оборот по реализации в соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 211 настоящего Кодекса.";
75) в пункте 3 статьи 221 слова "курсу Национального Банка Республики Казахстан, установленного" заменить словами "рыночному курсу обмена валют";
76) статью 224 изложить в следующей редакции:
"Статья 224. Налогообложение международных перевозок
1. Оборот по реализации следующих услуг по международным перевозкам облагается по нулевой ставке:
1) транспортировка товаров, в том числе почты, экспортируемых с территории Республики Казахстан и импортируемых на территорию Республики Казахстан;
2) транспортировка по территории Республики Казахстан транзитных грузов;
3) перевозка пассажиров и багажа в международном сообщении.
2. Для целей пункта 1 настоящей статьи перевозка считается международной, если оформление перевозки осуществляется едиными международными перевозочными документами, а в случае перевозки экспортируемых товаров по системе магистральных трубопроводов - документами, подтверждающими передачу экспортируемых товаров покупателю либо другим лицам, осуществляющим дальнейшую доставку указанных товаров, с представлением грузовой таможенной декларации, оформленной в таможенном режиме экспорта.
В случае осуществления перевозки пассажиров, экспортируемых товаров по территории Республики Казахстан несколькими транспортными организациями началом международной перевозки признается место начала перевозки пассажиров, транспортировки товаров (почты, багажа) транспортной организацией, осуществляющей перевозку до границы Республики Казахстан.
В случае осуществления перевозки пассажиров, импортируемых товаров (почты, багажа) несколькими транспортными организациями к международной относится перевозка, осуществляемая транспортной организацией, посредством транспорта которой пассажиры, товары (почта, багаж) были ввезены на территорию Республики Казахстан.";

77) 225-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) пошталық ақы төлеудiң мемлекеттiк белгiлерi;";
мынадай мазмұндағы 12-1), 12-2) және 12-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"12-1) Қазақстан Республикасының кеден аумағына "Қазақстан Республикасының кеден аумағында тауарларды ұқсату" кеден режимiнде әкелiнген тауарларды ұқсату және (немесе) жөндеу бойынша қызмет көрсетулер;
12-2) осы Кодекстiң 224-бабына сәйкес халықаралық тасымалдар болып табылатын тасымалдарға байланысты жұмыстар мен қызмет көрсетулер, атап айтқанда: Қазақстан Республикасының аумағынан экспортталатын, Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын тауарларды, оның iшiнде почтаны, тиеу, түсiру, қайта тиеу (ағызу-құю), жөнелту бойынша жұмыстар, қызмет көрсетулер, сондай-ақ транзит жүктер; техникалық, аэронавигациялық, әуежай қызметiн көрсету; халықаралық рейстерге көрсетiлетiн қызметтер бойынша теңiз айлақтарында қызмет көрсету;
12-3) тұрғын үй қорын басқару, ұстау мен пайдалану жөнiнде қызмет көрсету;";
78) 226-баптың 2-тармағындағы "пайдалану" деген сөз "(немесе) пайдалану және (немесе) оған билiк ету" деген сөздермен ауыстырылсын;
79) 227-баптың 2-тармағында:
1) тармақшаның он алтыншы абзацы "қабылдап алу" деген сөздердiң алдынан "банкноттар мен монеталарды" деген сөздермен, "буып-түю" деген сөзден кейiн "және сақтау" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) ипотекалық тұрғын үй заемдары бойынша талап құқықтарын басқару жөнiнде қызмет көрсету;";
80) 234-баптың 1-тармағында:
9) тармақшадағы "ақша" деген сөздiң алдынан "қағаз" деген сөзбен толықтырылсын;
10) тармақша алып тасталсын;
81) 235-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тауар берушi Қазақстан Республикасының аумағында өткiзiлген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) шот-фактурасын немесе осы баптың 2-тармағына сәйкес берiлетiн басқа да құжат табыс еткен болса. Егер тауар берушi осы Кодекстiң 207-бабының 1-тармағына сәйкес қосылған құн салығының төлеушiсi болып табылмаса, осы баптың 2-тармағына сәйкес берiлетiн шот-фактура немесе басқа құжат "ҚҚС жоқ" белгiсiмен жазылады;";
мынадай мазмұндағы 1-1 тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Лизинг берушiнiң қаржы лизингiне беруге жататын мүлiктi сатып алуымен байланысты шығыстары салық салынатын айналымның мақсаты үшiн шеккен шығыстар ретiнде қарастырылады.";
2-тармақта:
1) тармақша "қосылған" деген сөздiң алдынан "осы тармақтың 1-1) және 1-2) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:

77) в статье 225:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) государственных знаков почтовой оплаты;";
дополнить подпунктами 12-1), 12-2) и 12-3) следующего содержания:
"12-1) услуг по переработке и (или) ремонту товаров, ввезенных на таможенную территорию Республики Казахстан в таможенном режиме "Переработка товаров на таможенной территории Республики Казахстан";
12-2) работ и услуг, связанных с перевозками, являющимися международными в соответствии со статьей 224 настоящего Кодекса, а именно: работ, услуг по погрузке, разгрузке, перегрузке (сливу-наливу), экспедированию товаров, в том числе почты, экспортируемых с территории Республики Казахстан, импортируемых на территорию Республики Казахстан, а также транзитных грузов; технического, аэронавигационного, аэропортового обслуживания; услуг морских портов по обслуживанию международных рейсов;
12-3) услуг по управлению, содержанию и эксплуатации жилого фонда;";
78) в пункте 2 статьи 226 слово "пользования" заменить словами "(или) пользования, и (или) распоряжения";
79) в пункте 2 статьи 227:
абзац шестнадцатый подпункта 1) дополнить словами "и хранение банкнот и монет";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) предоставление услуг по управлению правами требования по ипотечным жилищным займам;";
80) в пункте 1 статьи 234:
подпункт 9) после слова "производства" дополнить словом "бумажных";
подпункт 10) исключить;
81) в статье 235:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) поставщиком выставлен счет-фактура или другой документ, представляемый в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи на реализованные товары (работы, услуги) на территории Республики Казахстан. Если поставщик не является плательщиком налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 1 статьи 207 настоящего Кодекса, счет-фактура или другой документ, представляемый в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, выписывается с отметкой "Без НДС";";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Расходы лизингодателя, связанные с приобретением имущества, подлежащего передаче в финансовый лизинг, рассматриваются как расходы, понесенные для целей облагаемого оборота.";
в пункте 2:
подпункт 1) дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1-1) и 1-2) настоящего пункта";
дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:

"1-1) оларда қосылған құн салығымен бөлiп көрсетiле отырып ұсынылған шот-фактуралар бойынша жер қойнауын пайдаланушылар төлеуге жататын, бiрақ осы Кодекстiң 245-бабының 1-тармағында белгiленген ставкадан аспайтын салық сомасы;
1-2) осы Кодекстiң 242-бабының 5-1-тармағына сәйкес жазылған шот-фактуралар бойынша төлеуге жататын, бiрақ осы Кодекстiң 217-бабының 8-тармағына сәйкес лизинг берушiнiң айналым жасау күнiне айқындалатын салық салынатын айналым мөлшерiне келетiн салық сомасынан аспауға тиiс салық сомасы;";
4-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi "Қосылған құн салығы" деген сөздер "Егер осы баптың 4-1-тармағында өзгеше көзделмесе, қосылған құн салығы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Егер шот-фактураның жазбасы осы Кодекстiң 242-бабының 4-тармағында көрсетiлген тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) өткiзу бойынша айналым жасау күнiнен кейiн жүзеге асырылса, қосылған құн салығы шот-фактура жазу күнiнiң сол салық кезеңiнде есепке жатқызылады.";
82) 237-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Негiзгi құралдар бүлiнген, жоғалған жағдайда, қосылған құн салығы негiзгi құралдардың теңгерiм құнына жататын құн бөлiгiнiң есебiнен алып тасталады;";
83) 242-бапта:
4-тармақта:
"Шот-фактура" деген сөз "Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, шот-фактура" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қосылған құн салығы салынатын электр энергиясын, су, газ сатуды, байланыс қызметтерiн, коммуналдық қызмет көрсетулердi, темiр жол тасымалдарын, көлiк-экспедиторлық қызмет көрсетудi, банк операцияларын жүзеге асыратын салық төлеушiлер салық кезеңiнiң қорытындысы бойынша шот-фактуралар жазып беруге құқылы.";
мынадай мазмұндағы 5-1 және 5-2-тармақтармен толықтырылсын:
"5-1. Лизинг берушi өзi беретiн лизинг нысанасына жазатын шот-фактурада салық салынатын айналым мөлшерi оған сыйақы және қосылған құн салығы сомалары енгiзiлместен қаржы лизингiнiң шартына сәйкес барлық лизинг төлемдерiнiң жалпы сомасы ескерiле отырып көрсетiледi.
5-2. Жүктi жөнелтушiлер немесе алушылар үшiн жүктердi тасымалдауға шот-фактураның жазбасын, егер аталған тасымалдау көлiк экспедициясы шартына сәйкес жүргiзiлсе, экспедитор жүзеге асырады. Мұндай шот-фактураларда салық салынатын айналымның мөлшерi тасымалдаушылар және басқа да жеткiзушiлер көлiк экспедициясы шартының шеңберiнде орындаған және көрсеткен жұмыстар мен қызметтер құны ескерiле отырып көрсетiледi.
Осы тармаққа сәйкес шот-фактуралардың жазбасы уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген ережелерге сәйкес жүзеге асырылады.";

"1-1) сумма налога, подлежащего уплате недропользователям по выставленным счетам-фактурам с выделенным в них налогом на добавленную стоимость, но не более ставки, установленной пунктом 1 статьи 245 настоящего Кодекса;
1-2) сумма налога, подлежащего уплате по счетам-фактурам, выписанным в соответствии с пунктом 5-1 статьи 242 настоящего Кодекса, но не более суммы налога, приходящегося на размер облагаемого оборота лизингодателя, определяемого на дату совершения оборота в соответствии с пунктом 8 статьи 217 настоящего Кодекса;";
в части первой пункта 4 слово "Налог" заменить словами "Если иное не предусмотрено пунктом 4-1 настоящей статьи, налог";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Если выписка счета-фактуры осуществлена после даты совершения оборота по реализации товаров (работ, услуг), указанных в пункте 4 статьи 242 настоящего Кодекса, налог на добавленную стоимость относится в зачет в том налоговом периоде, на который приходится дата выписки счета-фактуры.";
82) подпункт 2) пункта 1 статьи 237 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В случае порчи, утраты основных средств налог на добавленную стоимость исключается из зачета в части стоимости, приходящейся на балансовую стоимость основных средств;";
83) в статье 242:
в пункте 4:
слово "Счет-фактура" заменить словами "Если иное не предусмотрено настоящей статьей, счет-фактура";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Налогоплательщики, осуществляющие реализацию электроэнергии, воды, газа, услуг связи, коммунальных услуг, железнодорожных перевозок, транспортно-экспедиторского обслуживания, банковских операций, облагаемых налогом на добавленную стоимость, вправе выписывать счета-фактуры по итогам налогового периода.";
дополнить пунктами 5-1 и 5-2 следующего содержания:
"5-1. В счете-фактуре, выписываемом лизингодателем на передаваемый им предмет лизинга, размер облагаемого оборота указывается исходя из общей суммы всех лизинговых платежей в соответствии с договором финансового лизинга без включения в них суммы вознаграждения и налога на добавленную стоимость.
5-2. Выписка счетов-фактур на перевозку грузов для отправителей или получателей грузов осуществляется экспедитором, если указанная перевозка производится в соответствии с договором транспортной экспедиции. Размер облагаемого оборота в таких счетах-фактурах указывается с учетом стоимости работ и услуг, выполненных и оказанных перевозчиками и другими поставщиками в рамках договора транспортной экспедиции.
Выписка счетов-фактур в соответствии с настоящим пунктом осуществляется в соответствии с правилами, установленными уполномоченным государственным органом.";

84) 247-баптың 3-тармағындағы "оларда салық салынатын айналым 150000 теңгеден асатын" деген сөздер алып тасталсын;
85) 249-бапта:
4-тармақтың екiншi абзацындағы "өтiнiш" деген сөздiң алдынан "уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысан бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Өнеркәсiптiк ұқсатуға арналған импортталатын тауарларға қосылған құн салығын төлеу мерзiмiн өзгерту туралы шешiмдi салық органдары салық төлеушiден өтiнiш пен осы бапта белгiленген растау құжаттары алынған күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде қабылдайды.";
86) 250-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қосылған құн салығы осы бапта мынадай тауарлардың:
1) жабдықтың;
2) ауылшаруашылық техникасының;
3) автомобиль көлiгiнiң жылжымалы жүк құрамының;
4) өзiнiң өндiрiстiк мҰқтажы үшiн әкелiнетiн қосалқы бөлшектердiң импорты бойынша белгiленген тәртiппен есепке жатқызу әдiсiмен төленедi.
Аталған тауарлар тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.";
87) 252-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасындағы ", ал халықаралық тасымалдауларға байланысты жұмыстарды, қызмет көрсетулердi өткiзген жағдайда - осы Кодекстiң 224-бабында көзделген құжаттар" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Осы тармаққа сәйкес қосылған құн салығын қайтару тәртiбiн уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлейдi.";
4-тармақта:
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Осы бапқа сәйкес расталған, бiрақ белгiленген мерзiмдерде қайтарылмаған қосылған құн салығының сомасына бұзылған қайтару мерзiмiнiң әрбiр күнi үшiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландыру ставкасының 2 еселенген мөлшерiнде өсiмпұл  есептеледi.";
1) тармақшаның екiншi бөлiгi "өнiм берушiлерге" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ электр және жылу энергиясын, суды, газды, байланыс қызметiн жеткiзушiлерге" деген сөздермен толықтырылсын;
88) 265-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Көтере өткiзу саласына одан әрi өткiзу үшiн құрылымдық бөлiмшелерге бензин (авиациялық бензиндi қоспағанда) мен дизель отынын тиеп жөнелту де жатқызылады.";
89) 271-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, акцизделетiн тауарларға акциз:
1) салық кезеңiнiң алғашқы он күнi iшiнде жасалған операциялар бойынша айдың он үшiншi күнiнен;
2) салық кезеңiнiң екiншi он күнi iшiнде жасалған операциялар бойынша айдың жиырма үшiншi күнiнен;

84) в пункте 3 статьи 247 слова ", в которых размер облагаемого оборота превышает 150 000 тенге" исключить;
85) в статье 249:
абзац второй пункта 4 дополнить словами "по форме, установленной уполномоченным государственным органом";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Решение об изменении срока уплаты налога на добавленную стоимость на импортируемые товары, предназначенные для промышленной переработки, принимается налоговыми органами в течение пяти рабочих дней со дня получения от налогоплательщика заявления и подтверждающих документов, установленных настоящей статьей.";
86) пункт 1 статьи 250 изложить в следующей редакции:
"1. Налог на добавленную стоимость уплачивается методом зачета в порядке, установленном настоящей статьей, по импорту следующих товаров:
1) оборудования;
2) сельскохозяйственной техники;
3) грузового подвижного состава автомобильного транспорта;
4) запасных частей, ввозимых для собственных производственных нужд.
Перечень указанных товаров определяется Правительством Республики Казахстан.";
87) в статье 252:
в подпункте 2) пункта 1 слова ", а в случае реализации работ, услуг, связанных с международными перевозками, - документов, предусмотренных статьей 224 настоящего Кодекса" исключить;
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Порядок возврата налога на добавленную стоимость в соответствии с настоящим пунктом определяется уполномоченным государственным органом.";
в пункте 4:
дополнить частью второй следующего содержания:
"На сумму налога на добавленную стоимость, подтвержденного в соответствии с настоящей статьей, но не возвращенного в установленные сроки, начисляется пеня в размере 2-кратной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, за каждый день нарушения срока возврата.";
подпункт 1) части второй дополнить словами ", а также поставщиков электро- и теплоэнергии, воды, газа, услуг связи";
88) пункт 1 статьи 265 дополнить частью второй следующего содержания:
"К сфере оптовой реализации относится также отгрузка бензина (за исключением авиационного) и дизельного топлива структурным подразделениям для дальнейшей реализации.";
89) в статье 271:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Если иное не предусмотрено настоящей статьей, акциз на подакцизные товары подлежит перечислению в бюджет не позднее чем:
1) на тринадцатый день месяца по операциям, совершенным в течение первых десяти дней налогового периода;
2) на двадцать третий день месяца по операциям, совершенным в течение вторых десяти дней налогового периода;

3) салық кезеңiнiң қалған күндерiнде жасалған операциялар бойынша есептi айдан кейiнгi айдың үшiншi күнiнен кешiктiрiлмей бюджетке аударылуға тиiс.";
4-тармақ алып тасталсын;
90) 273-баптың 4-тармағындағы "- өзiнiң тiркелген жерi бойынша салық органына және есептердiң көшiрмелерiн" деген сөздер алып тасталсын;
91) 278-баптың 2-тармағының 5) тармақшасындағы "заң актiлерiне" деген сөздер "заңдарына" деген сөзбен ауыстырылсын;
92) 314-баптың 7-тармағындағы "заң актiлерiне" деген сөздер "заңдарына" деген сөзбен ауыстырылсын;
93) 315-баптың 1-тармағында:
"бiрiншi абзацтағы (бұдан әрi - салық төлеушiлер)" деген сөздер алып тасталсын;
1) тармақша ", шетелдiк заңды тұлғалардың филиалдары мен өкiлдiктерi" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша "жеке кәсiпкерлер" деген сөздердiң алдынан "қызметтiң жекелеген түрлерi үшiн арнаулы салық режимiнен басқа, арнаулы салық режимiн қолданатындарды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
94) 317-бапта:
3-тармақ "қоспағанда," деген сөзден кейiн "қызметтiң жекелеген түрлерi үшiн арнаулы салық режимiнен басқа," деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтағы "мүгедектер үшiн" деген сөздер алып тасталсын;
95) 321-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Төлеушiлер құрылымдық бөлiмшелер үшiн Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен тиiстi бюджеттерге әлеуметтiк салық төлеудi жүзеге асырады.";
96) 322-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Құрылымдық бөлiмшелерi бар төлеушiлер әлеуметтiк салық бойынша декларацияны беру мерзiмiнен кешiктiрмей өзiнiң тiркелген жерiндегi салық органдарына құрылымдық бөлiмшелер бойынша әлеуметтiк салық есеп-қисабын тапсырады. Төлеушiнiң тiркелген жерiндегi салық органы растаған құрылымдық бөлiмшелер бойынша әлеуметтiк салық есеп-қисабының тиiстi қосымшалары есеп-қисапты беру үшiн белгiленген мерзiм күнiнен бастап бес жұмыс күнi iшiнде уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен салық органдарына берiледi.";
97) 324-баптың 3-тармағында:
1) тармақша "шаруа (фермер) қожалықтарына арналған арнайы салық режимi қолданылатын қызметте пайдаланылатын жер учаскелерi бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Ұлы Отан соғысына қатысушылар және соларға теңестiрiлген адамдар, мүгедектер, сондай-ақ бала кезiнен мүгедектiң ата-анасының бipeyi:
тұрғын-үй қоры, соның iшiнде оның жанындағы құрылыстар мен ғимараттар алып жатқан жер учаскелерi;
үй маңындағы жер учаскелерi;
жеке үй (қосалқы) шаруашылығын жүргiзу, бау-бақша шаруашылығы үшiн берiлген және құрылыс алып жатқан жерлердi қоса алғанда, саяжай құрылысына арналған жер учаскелерi;
гаражға арналған жер учаскелерi бойынша;";

3) на третий день месяца, следующего за отчетным месяцем, по операциям, совершенным за оставшиеся дни налогового периода.";
пункт 4 исключить;
90) в пункте 4 статьи 273 слова "своей регистрации и копии расчетов - в налоговый орган по месту" исключить;
91) в подпункте 5) пункта 2 статьи 278 слова "законодательными актами" заменить словом "законодательством";
92) в пункте 7 статьи 314 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
93) в пункте 1 статьи 315:
в абзаце первом слова "(далее - налогоплательщики)" исключить;
подпункт 1) дополнить словами ", филиалы и представительства иностранных юридических лиц";
подпункт 2) дополнить словами ", за исключением применяющих специальные налоговые режимы, кроме специального налогового режима для отдельных видов деятельности";
94) в статье 317:
пункт 3 после слов "налоговые режимы" дополнить словами ", кроме специального налогового режима для отдельных видов деятельности";
в пункте 4 слова "за инвалидов" исключить;
95) пункт 2 статьи 321 изложить в следующей редакции:
"2. Плательщики осуществляют уплату социального налога за структурные подразделения в соответствующие бюджеты в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
96) пункт 3 статьи 322 изложить в следующей редакции:
"3. Плательщики, имеющие структурные подразделения, представляют расчет социального налога по структурным подразделениям в налоговые органы по месту своей регистрации не позднее срока представления декларации по социальному налогу. Соответствующие приложения расчета социального налога по структурным подразделениям, заверенные налоговым органом по месту регистрации плательщика, представляются в налоговые органы в порядке, установленном уполномоченным государственным органом, в течение пяти рабочих дней со дня установленного срока для представления расчета.";
97) в пункте 3 статьи 324:
подпункт 1) дополнить словами "по земельным участкам, используемым в деятельности, на которую распространяется специальный налоговый режим для крестьянских (фермерских) хозяйств";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) участники Великой Отечественной войны и приравненные к ним лица, инвалиды, а также один из родителей инвалида с детства по:
земельным участкам, занятым жилищным фондом, в том числе строениями и сооружениями при нем;
придомовым земельным участкам;
земельным участкам, предоставленным для ведения личного домашнего (подсобного) хозяйства, садоводства и дачного строительства, включая земли, занятые под постройки;
земельным участкам, занятым под гаражи;";

98) 325-баптың 2-тармағындағы "Тұрақты жер пайдалану, бастапқы өтеусiз уақытша жер пайдалану меншiгi құқығын куәландыратын мемлекеттiк акт немесе жер учаскесiн уақытша пайдалану шарты" деген сөздер "жер учаскесiне құқықты куәландыратын құжаттар" деген сөздермен ауыстырылсын;
99) 340-бапта:
3-тармақ "төленуге" деген сөздiң алдынан "тең үлестермен" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ағымдағы төлемдер мөлшерi салық кезеңiнiң басында болған салық төлеу объектiлерi бойынша салық базасына тиiстi салық ставкаларын қолдану жолымен белгiленеді.";
5-тармақта:
бiрiншi бөлiктегi "жыл iшiндегi" деген сөздер "салық кезеңiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiк алып тасталсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Салық кезеңi iшiнде жер салығы бойынша мiндеттемелер өзгерген жағдайда, ағымдағы төлемдер салық мiндеттемелерiнiң өзгеру сомасына жер салығын төлеудiң алдағы мерзiмдерi бойынша тең үлестермен түзетiледi.";
мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:
"10. Осы баптың ережелерi бюджеттен есеп айырысуды ауылшаруашылық өнiмдерiн өндiрушiлерге арналған арнайы салық режимiнде жүзеге асыратын заңды тұлғаларға, аталған арнайы салық режимi қолданылатын қызметке пайдаланылатын жер учаскелерi бойынша қолданылмайды.";
100) 342-бапта:
1 және 2-тармақтар "Жеке тұлғалар" деген сөздерден кейiн "(өз қызметiнде пайдаланатын жер учаскелерi бойынша жекелеген кәсiпкерлердi, жеке нотариустар мен адвокаттарды қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Жеке кәсiпкерлер, жеке нотариустар, адвокаттар өз қызметiнде пайдаланатын жер учаскелерi бойынша жер салығын осы Кодекстiң 340-бабында белгiленген тәртiппен есептейдi және төлейдi.";
101) 56-тараудың тақырыбындағы "декларациясы" деген сөз "есептiлiгi" деген сөзбен ауыстырылсын;
102) 344-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"344- бап. Салық есептiлiгi
1. Заңды тұлғалар, жеке кәсiпкерлер, жеке нотариустар мен адвокаттар жер салығы бойынша декларацияны салық салу объектiлерi орналасқан жердегi салық органдарына есептiк салық кезеңiнен кейiнгi жылдың 31 наурызынан кешiктiрмей, сондай-ақ жер салығы бойынша ағымдағы төлемдер есеп-қисабын осы бапта белгiленген мерзiмде табыс етедi.
2. Жер салығы бойынша ағымдағы төлемдер есеп-қисабы ағымдағы салық кезеңiнiң 15 ақпанынан кешiктiрiлмей табыс етiледi.
3. Жаңадан құрылған салық төлеушiлер ағымдағы төлемдер есеп-қисабын салық төлеушi мемлекеттiк тiркеуден өткен айдан кейiнгi айдың 15-iнeн кешiктiрмей табыс етедi.

98) в пункте 2 статьи 325 слова "государственного акта, удостоверяющего право собственности постоянного землепользования, первичного безвозмездного временного землепользования, или договора на временное землепользование земельным участком" заменить словами "документов, удостоверяющих право на земельный участок,";
99) в статье 340:
пункт 3 после слова "уплате" дополнить словами "равными долями";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Размер текущих платежей определяется путем применения соответствующих налоговых ставок к налоговой базе по объектам налогообложения, имеющимся на начало налогового периода.";
в пункте 5:
в части первой слово "года" заменить словами "налогового периода";
часть третью исключить;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. При изменении обязательств по земельному налогу в течение налогового периода текущие платежи корректируются на сумму изменения налоговых обязательств равными долями по предстоящим срокам уплаты земельного налога.";
дополнить пунктом 10 следующего содержания:
"10. Положения настоящей статьи не распространяются на юридические лица, осуществляющие расчеты с бюджетом в специальном налоговом режиме для производителей сельскохозяйственной продукции, по земельным участкам, используемым в деятельности, на которую распространяется указанный специальный налоговый режим.";
100) в статье 342:
пункт 1 после слов "физическими лицами" и пункт 2 после слов "Физические лица" дополнить словами "(за исключением индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов по земельным участкам, используемым в своей деятельности)";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Индивидуальные предприниматели, частные нотариусы, адвокаты исчисляют и уплачивают земельный налог по земельным участкам, используемым в своей деятельности, в порядке, установленном статьей 340 настоящего Кодекса.";
101) в заголовке главы 56 слово "декларация" заменить словом "отчетность";
102) статью 344 изложить в следующей редакции:
"Статья 344. Налоговая отчетность
1. Юридические лица, индивидуальные предприниматели, частные нотариусы, адвокаты представляют в налоговые органы по месту нахождения объектов обложения декларацию по земельному налогу не позднее 31 марта года, следующего за отчетным налоговым периодом, а также расчет текущих платежей по земельному налогу в сроки, установленные настоящей статьей.
2. Расчет текущих платежей по земельному налогу представляется не позднее 15 февраля текущего налогового периода.
3. Вновь созданные налогоплательщики представляют расчет текущих платежей не позднее 15 числа месяца, следующего за месяцем государственной регистрации налогоплательщика.

4. Осы Кодекстiң 324-бабының 3-тармағының 2) және 4) тармақшаларында аталған заңды тұлғалар пайдалануға немесе жалға берiлген салық салу объектiлерi бойынша ағымдағы төлемдер есеп-қисабын объектiлер пайдалануға немесе жалға берiлген айдан кейiнгi айдың 20-нан кешiктiрмей табыс етедi.
5. Салық кезеңi iшiнде жер салығы бойынша салық мiндеттемелерi өзгерген кезде ағымдағы төлемдердiң есеп-қисабы салық кезеңiнiң 15 ақпанынан, 15 мамырынан, 15 тамызынан және 15 қарашасынан кешiктiрiлмей табыс етiледi.
6. Осы баптың ережелерi бюджетпен есеп айырысуды ауылшаруашылық өнiмдерiн өндiрушiлерге арналған арнайы салық режимiнде жүзеге асыратын заңды тұлғаларға, аталған арнайы салық режимi қолданылатын қызметке пайдаланылатын жер учаскелерi бойынша қолданылмайды.";
103) 347-бапта:
1-тармақтағы кестенiң "Салық ставкасы (айлық есептiк көрсеткiш)" деген бағанындағы "10,0" деген цифр "12,0" деген цифрмен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мотоциклдер, мотороллерлер, мотошаналар, көлемi шағын
кемелер (двигателiнiң қуаты 55 кВт-тан артық емес)     1,0
Мотоциклдер (двигателiнiң қуаты 55 кВт-тан жоғары)    10,0";
3-тармақта:
бiрiншi абзацтағы "Салық төлеудiң" деген сөздер "Егер осы тармақпен өзгеше белгiленбесе, салық төлеудiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Пайдаланылу мерзiмi жиырма жылдан асқан ТМД елдерi шығаратын жеңiл автомобильдер мен мотоциклдер бойынша жеке тұлғалар үшiн түзету коэффициентi - 0.";
7-тармақтың бiрiншi абзацындағы "Кеменiң" деген сөз "Осы баптың 1-тармағындағы кестенiң 6-тармағында көрсетiлген көлiк құралдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
104) 348-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
105) 351-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы "(соның iшiнде Қазақстан Республикасында қызметiн жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резидентi емес заңды тұлғалар)" деген сөздер алып тасталсын;
106) 356-баптың 7-тармағы мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Салық кезеңiнiң iшiнде мүлiкке салынатын салықты есептеу мен төлеу жөнiндегi мiндеттемелер өзгерген кезде мүлiк салығының ағымдағы төлемдерi мүлiк салығы төленетiн алдағы мерзiмдер бойынша тең үлестермен салық мiндеттемелерiнiң өзгерген сомасына түзетiледi.";
107) 359-баптың 3-тармағындағы "айдан" деген сөз "тоқсаннан" деген сөзбен ауыстырылсын;
108) 360-бап алып тасталсын;
109) 361-баптың 2-тармағы 2) тармақшасының бiрiншi абзацындағы "оларға теңестiрiлген адамдар; "Халық қаhарманы" атағын алған," деген сөздер "оларға теңестiрiлген адамдар, "Халық қаhарманы" атағын алған," деген сөздермен ауыстырылсын;

4. Юридические лица, указанные в подпунктах 2) и 4) пункта 3 статьи 324 настоящего Кодекса, по объектам налогообложения, переданным в пользование или аренду, представляют расчет текущих платежей не позднее 20 числа месяца, следующего за месяцем передачи объектов в пользование или аренду.
5. Расчет текущих платежей при изменении налоговых обязательств по земельному налогу в течение налогового периода представляется не позднее 15 февраля, 15 мая, 15 августа и 15 ноября налогового периода.
6. Положения настоящей статьи не распространяются на юридические лица, осуществляющие расчеты с бюджетом в специальном налоговом режиме для производителей сельскохозяйственной продукции по земельным участкам, используемым в деятельности, на которую распространяется указанный специальный налоговый режим.";
103) в статье 347:
в таблице пункта 1 в графе "Налоговая ставка (месячный расчетный показатель)" цифру "10,0" заменить цифрой "12,0"; пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Мотоциклы, мотороллеры, мотосани, маломерные суда, мощность двигателя которых не более 55 кВт 1,0
Мотоциклы, мощность двигателя которых превышает 55 кВт 10,0";
в пункте 3:
абзац первый дополнить словами ", если иное не установлено настоящим пунктом";
дополнить частью второй следующего содержания:
"По легковым автомобилям и мотоциклам производства стран СНГ, у которых срок эксплуатации превышает двадцать лет, поправочный коэффициент для физических лиц - 0.";
в абзаце первом пункта 7 слово "судна" заменить словами "транспортных средств, указанных в пункте 6 таблицы пункта 1 настоящей статьи,";
104) пункт 4 статьи 348 исключить;
105) в подпункте 1) пункта 1 статьи 351 слова "(в том числе юридические лица-нерезиденты Республики Казахстан, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан)" исключить;
106) пункт 7 статьи 356 дополнить частью третьей следующего содержания:
"При изменении обязательств по исчислению и уплате налога на имущество в течение налогового периода текущие платежи по налогу на имущество корректируются на сумму изменения налоговых обязательств равными долями по предстоящим срокам уплаты налога на имущество.";
107) в пункте 3 статьи 359 слово "месяцем" заменить словом "кварталом";
108) статью 360 исключить;
109) в абзаце первом подпункта 2) пункта 2 статьи 361 слова "к ним лица; лица" заменить словами "к ним лица, лица";

110) 369-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Бұл ретте, рыноктарда өткiзу бойынша бюджетпен есеп айырысуды жүзеге асыратын тұлғаларға осы Кодекстiң 370, 371 және 379-баптарының ережелерi қолданылмайды.";
111) 370-бапта:
2-тармағының бiрiншi бөлiгiндегi "төлем көзiнен ұсталатын жеке табыс салығын" деген сөздер "төлем көзiнен ұсталатын салықтарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың екiншi бөлiгi "жеке кәсiпкердiң" деген сөздерден кейiн ", мүлiктi жалға беруден түскен табыстарды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
112) 371-баптың 4-тармағының 6) тармақшасы "қоспағанда, лицензияланатын қызмет түрлерiне қолданылмайды" деген сөздердiң алдынан мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"пошта байланысы және телекоммуникациялар саласындағы қызметтi, теледидарлық және дыбыстық (радио-хабарларын тарату) бағдарламаларды тарату жөнiндегi қызметтi жасау мен көрсетудi, жалпыреспубликалық магистральды, халықаралық байланыс желiлерiн жобалауды, салуды, iске қосуды және радиожиiлiк спектрiн пайдалануды;
жолаушылар мен жүктi өзен көлiгiмен тасымалдауды;
жерге орналастыру, топографиялық-геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жүргiзу мен топографиялық-геодезиялық және картографиялық өнiмдер өткiзудi;
өлшеу құралдарын тексерудi, жасауды және жөндеудi;
тарих және мәдениет ескерткiштерiн археологиялық және жаңғырту жұмыстарын;
жол қозғалысын реттеу құралдарын орнатуды, монтаждауды, жөндеудi және пайдалануды;
iздестiру-құтқару, тау-кен құтқару, газдан құтқару, фонтан атқылауға қарсы жұмыстарды;
пестицидтердi (улы химикаттарды) қолдану жөнiндегi қызметтi;
жалпы бастауыш, негiзгi жалпы немесе жалпы орта; бастауыш кәсiптiк бiлiм, оның iшiнде кәсiптер бойынша; орта кәсiптiк, жоғары кәсiптiк, жоғары оқу орындарынан кейiнгi кәсiптiк, оның iшiнде мамандықтар бойынша бiлiм беретiн заңды тұлғалардың бiлiм беру қызметiн, сондай-ақ мектепке дейiнгi және мектептен тыс ұйымдардың қызметiн;
жеке және заңды тұлғалардың күзет қызметiн жүзеге асыруын;
оқулықтарды, оқу-әдiстемелiк жинақтарды, бiлiм берудi ұйымдастыру үшiн электрондық оқулықтар мен қосымша оқу әдебиеттерiн шығару қызметiн;
аэропорттарда, азаматтық әуе кемелерiнде жолаушыларды, экипаждарды тамақтандыруды қамтамасыз етудi;
электр және жылу энергиясын өндiрудi, берудi және таратуды;
өнеркәсiптiк жарылыс-өрт қаупi бар және тау-кен өндiрiстерiн, электр станцияларын, электр желiлерi мен қосалқы станцияларды, гидротехникалық құрылыстарды, магистральды газ-мұнай өнiмдерi құбырларын, көтергiш құралдарды, сондай-ақ қысыммен жұмыс iстейтiн қазандықтар, ыдыстар мен құбырларды жобалауды, салуды және пайдалануды;
химиялық, бұрғылау, мұнай-газ кәсiпшiлiгi, геологиялық барлау, кен-шахта, металлургия, энергетика жабдықтарын, жарылыстан қорғалған электротехникалық жабдықтарды, көтергiш құрылғыларды, сондай-ақ қысыммен жұмыс iстейтiн қазандықтарды, ыдыстар мен құбырларды бақылау, аварияға қарсы және дабыл беру аппаратуралары мен жүйелерiн жобалауды, жасауды, монтаждауды және жөндеудi;
астық қабылдауды, өлшеудi, кептiрудi, тазалауды, сақтауды және тиеудi;
аэродром, аэропорт, аэронавигация объектiлерiн ұстауды, жөндеудi және пайдалануды;
жылжымалы темiр жол құрамын, қауiптi жүктердi тасымалдау үшiн қолданылатын арнаулы контейнерлердi жасау мен жөндеудi;
шетелдiк валютамен қолма-қол бөлшек сауда жасауды және қызмет көрсетудi жүзеге асыруды;
ақпаратты қорғаудың техникалық құралдарын, ақпаратты өңдеудiң қорғалған техникалық құралдарын әзiрлеудi, дайындауды, монтаждауды, реттеудi, пайдалануды, сақтауды, жөндеудi және оларға сервистiк қызмет көрсетудi қоса алғанда, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпияларын техникалық қорғау жөнiндегi қызметтiң барлық түрiн.";

110) пункт 2 статьи 369 дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом на лиц, осуществляющих расчеты с бюджетом по реализации на рынках, не распространяются положения статей 370, 371 и 379 настоящего Кодекса.";
111) в статье 370:
в части первой пункта 2 слова "индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты" заменить словами "налогов, удерживаемых у источника выплаты";
часть вторую пункта 4 дополнить словами ", за исключением дохода, полученного от сдачи в аренду имущества";
112) подпункт 6) пункта 4 статьи 371 дополнить абзацами следующего содержания:
"производства и предоставления услуг в области почтовой связи и телекоммуникаций, услуг по трансляции телевизионных и звуковых (радиовещательных) программ, проектирования, строительства, эксплуатации общереспубликанских магистральных, международных линий связи и использования радиочастотного спектра;
перевозки пассажиров и грузов речным транспортом;
производства землеустроительных, топографо-геодезических и картографических работ и реализации топографо-геодезической и картографической продукции;
поверки, производства и ремонта средств измерений;
археологических и реставрационных работ памятников истории и культуры;
установки, монтажа, ремонта и эксплуатации технических средств регулирования дорожным движением;
поисково-спасательных, горноспасательных, газоспасательных, противофонтанных работ;
деятельности по применению пестицидов (ядохимикатов);
образовательной деятельности юридических лиц, дающих начальное общее, основное общее или среднее общее образование; начальное профессиональное образование, в том числе по профессиям; среднее профессиональное, высшее профессиональное, послевузовское профессиональное образование, в том числе по специальностям, а также деятельности дошкольных и внешкольных организаций;
осуществления охранной деятельности физическими и юридическими лицами;
деятельности по изданию учебников, учебно-методических комплексов, электронных учебников и дополнительной учебной литературы для организаций образования;
обеспечения пассажиров, экипажей питанием в аэропортах, гражданских воздушных судах;
производства, передачи и распределения электрической и тепловой энергии;
проектирования, строительства и эксплуатации промышленных взрыво-, пожароопасных и горных производств, электрических станций, электрических сетей и подстанций, гидротехнических сооружений, магистральных газо-, нефтепродуктопроводов, подъемных сооружений, а также котлов, сосудов и трубопроводов, работающих под давлением;
проектирования, изготовления, монтажа и ремонта химического, бурового, нефтегазопромыслового, геолого-разведочного, горно-шахтного, металлургического, энергетического оборудования, взрывозащищенного электротехнического оборудования, аппаратуры и систем контроля, противоаварийной защиты и сигнализации, подъемных сооружений, а также котлов, сосудов и трубопроводов, работающих под давлением;
приемки, взвешивания, сушки, очистки, хранения и отгрузки зерна;
содержания, ремонта и эксплуатации объектов аэродрома, аэропорта, аэронавигации;
изготовления и ремонта железнодорожного подвижного состава, специальных контейнеров, применяемых для перевозок опасных грузов;
осуществления розничной торговли и предоставления услуг за наличную иностранную валюту;
всех видов деятельности по технической защите государственных секретов Республики Казахстан, включая разработку, изготовление, монтаж, наладку, использование, хранение, ремонт и сервисное обслуживание технических средств защиты информации, защищенных технических средств обработки информации.";

113) 374-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасындағы "1,0" деген цифр "1,5" деген цифрмен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Аталған өтiнiш патент негiзiнде арнаулы салық режимiн қолдануға мүмкiндiк бермейтiн жағдайлар туындаған кезде берiледi.";
114) 376-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгi "әртүрлi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктерде" деген сөздердiң алдынан "бiр елдi мекен шегiндегi" деген сөздермен толықтырылсын;
115) 377-бапта:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жеке кәсiпкердiң табысына мынадай ставкалар бойынша салық салынуға тиiс:
___________________________________________________________________
Тоқсандық табысы           |         Ставкасы
___________________________________________________________________
1500,0 мың теңгеге дейiн қоса         Табыс сомасының 3 процентi
алғанда
1500,0 мың теңгеден жоғары - 3000,0   45,0 мың теңге + 1500,0 мың
мың теңгенi қоса алғанда              теңгеден асатын табыс
сомасынан 5 процент
3000,0 мың теңгеден жоғары            120,0 мың теңге + 3000,0 мың
теңгеден асатын табыс
сомасынан 7 процент
___________________________________________________________________
3. Заңды тұлғаның табысына мынадай ставкаларда салық салынуға тиiс:
___________________________________________________________________
Тоқсандық табысы           |         Ставкасы
___________________________________________________________________
1500,0 мың теңгеге дейiн қоса         Табыс сомасының 4 процентi
алғанда
1500,0 мың теңгеден жоғары -          60,0 мың теңге + 1500,0 мың
4500,0 мың теңгенi қоса алғанда       теңгеден асатын табыс
сомасынан 5 процент
4500,0 мың теңгеден жоғары -          210,0 мың + 4500,0 мың
6500,0 мың теңгенi қоса алғанда       теңгеден асатын табыс
сомасынан 7 процент
6500,0 мың теңгеден жоғары            350,0 мың теңге + 6500,0 мың
теңгеден асатын табыс
сомасынан 9 процент
_______________________________________________________________";
4-тармақтағы "кемiнде үш еселенген" деген сөздер "жеке кәсiпкерлердiң кемiнде 2 еселенген, заңды тұлғалардың кемiнде 2,5 еселенген" деген сөздермен ауыстырылсын;
116) 379-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi абзац "салықтардың" деген сөзден кейiн "және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы арнаулы салық режимi қолданылатын қызметте пайдаланылатын жер учаскелерi бойынша жер салығын және (немесе) жер учаскелерiн пайдаланғаны үшiн төлемдi;";
3-тармақтың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Шаруа (фермер) қожалықтары үшiн арнаулы салық режимi қолданылмайтын қызмет түрлерiн жүзеге асырған кезде бiрыңғай жер салығын төлеушiлер кiрiстер мен шығыстардың (жалақыны есептеудi қоса алғанда), мүлiктiң (соның iшiнде көлiк құралдарының) бөлек есебiн жүргiзуге және жалпы белгiленген тәртiппен және (немесе) шағын бизнес субъектiлерi үшiн арнаулы салық режимiнде қызметтiң осындай түрлерi бойынша тиiстi салық пен бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi есептеудi, салық есептiлiгiн тапсыру мен төлеудi жүргiзуге мiндеттi.";

113) в статье 374:
в подпункте 3) пункта 1 цифру "1,0" заменить цифрой "1,5";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Указанное заявление подается в момент возникновения условий, не позволяющих применять специальный налоговый режим на основе патента.";
114) часть вторую пункта 1 статьи 376 после слов "территориально-административных единиц" дополнить словами "в пределах одного населенного пункта";
115) в статье 377:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Доход индивидуального предпринимателя подлежит обложению по следующим ставкам:
Доход за квартал
Ставка
По 1 500,0 тыс. тенге
3 процента с суммы дохода
Свыше 1 500,0 тыс. тенге по
3 000,0 тыс. тенге
45,0 тыс. тенге + 5 процентов с суммы дохода, превышающей
1 500,0 тыс. тенге
Свыше 3 000,0 тыс. тенге
120,0 тыс. тенге + 7 процентов с суммы дохода, превышающей
3 000,0 тыс. тенге
3. Доход юридического лица подлежит обложению по следующим ставкам:
Доход за квартал
Ставка
По 1 500,0 тыс. тенге
4 процента с суммы дохода
Свыше 1 500,0 тыс. тенге по
4 500,0 тыс. тенге
60,0 тыс. тенге + 5 процентов с суммы дохода, превышающей
1 500,0 тыс. тенге
Свыше 4 500,0 тыс. тенге по 6500,0 тыс. тенге
210,0 тыс. тенге + 7 процентов с суммы дохода, превышающей
4 500,0 тыс. тенге
Свыше 6 500,0 тыс. тенге
350,0 тыс. тенге + 9 процентов с суммы дохода, превышающей
6 500,0 тыс. тенге";
в пункте 4 слова "не менее трехкратного" заменить словами "у индивидуальных предпринимателей не менее 2-кратного, юридических лиц не менее 2,5-кратного";
116) в статье 379:
в пункте 1:
абзац первый дополнить словами "и других обязательных платежей в бюджет";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) земельного налога и (или) платы за пользование земельными участками - по земельным участкам, используемым в деятельности, на которую распространяется данный специальный налоговый режим;";
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. При осуществлении видов деятельности, на которые не распространяется специальный налоговый режим для крестьянских (фермерских) хозяйств, плательщики единого земельного налога обязаны вести раздельный учет доходов и расходов (включая начисление заработной платы), имущества (в том числе транспортных средств) и производить исчисление, представление налоговой отчетности и уплату соответствующих налогов и других обязательных платежей в бюджет по таким видам деятельности в общеустановленном порядке и (или) в специальном налоговом режиме для субъектов малого бизнеса.";

117) 382-баптың 2-тармағының 2) тармақшасында:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2) нотариат немесе селолық (поселкелiк) атқарушы органдар куәландырған жер пайдалануға құқық беретiн құжаттардың көшiрмелерi.";
екiншi абзацтағы "Жер пайдалану құқығына aктici" деген сөздер "Жер учаскесiне құқық белгiлейтiн құжат" деген сөздермен ауыстырылсын;
118) 337-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) уәкiлеттi органдар берген, нотариат немесе селолық (поселкелiк) атқарушы органдар куәландырған жер учаскесiне құқығын растайтын құжаттардың көшiрмелерiн;";
119) 388-бапта:
1-тармақтағы "жер салығы," деген сөздер "меншiк, жердi тұрақты пайдалану немесе бастапқы өтеусiз уақытша жер пайдалану құқығымен жер учаскесi болған кезде төлейтiн жер салығы, уақытша өтеулi жер пайдалану учаскесi болған кезде жер учаскесiн пайдаланғаны үшiн төлейтiн ақы," деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
1) тармақшадағы "үш-бec" деген сөздер "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) тармақша "жер салығының," деген сөздерден кейiн "жеp учаскелерiн пайдаланғаны үшiн төлейтiн ақының" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ "салық" деген сөзден кейiн "және жер учаскелерiн пайдаланғаны үшiн төлейтiн ақы" деген сөздермен толықтырылсын;
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы арнаулы салық режимiн қолданатын салық төлеушiлер, қосылған құн салығын қоспағанда, патент құны есебiне енгiзiлген салық есептiлiгiн тапсырудан және жер учаскесiн пайдаланғаны үшiн ақы төлеуден босатылады.
5. Ағымдағы салық кезеңi iшiнде салық салу объектiлерi және (немесе) патенттiң құны есебiне енгiзiлген салық бойынша және жер учаскелерiн пайдаланғаны үшiн төленген ақы бойынша салық базасы өзгерген жағдайда, салық төлеушiлер мұндай салық және жер учаскелерiн пайдаланғаны үшiн ақы сомаларына қайта есептеу жүргiзедi.";
120) 389-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"389-бап. Салық және жер учаскелерiн пайдаланғаны үшiн ақы төлеудiң тәртiбi мен мерзiмдерi
Патент құны есебiне енгiзiлген салық және жердi пайдаланғаны үшiн ақы сомаларын бюджетке төлеу 20 мамырдан және 20 қазаннан кешiктiрiлмей, патент құны есебiнде көрсетiлген салық және жердi пайдаланғаны үшiн ақы сомаларының тиiсiнше 1/6 және 1/2 мөлшерiнде және патент құны есебiне енгiзiлген салық және жердi пайдаланғаны үшiн ақы бойынша берiлген қайта есептеулердi ескере отырып, патент құнының қалған бөлiгi мөлшерiнде келесi салық кезеңiнiң 20 наурызында жүргiзiледi.";
121) 428-баптың 2-тармағының 5) тармақшасындағы "алым алынбайды" деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:

117) в подпункте 2) пункта 2 статьи 382:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2) копии документов, удостоверяющих право на земельный участок, засвидетельствованные нотариально или сельскими (поселковыми) исполнительными органами.";
в абзаце втором слова "акта на право землепользования" заменить словами "правоустанавливающего документа на земельный участок";
118) подпункт 2) пункта 2 статьи 387 изложить в следующей редакции:
"2) копии документов, удостоверяющих право на земельный участок, выдаваемые уполномоченными органами, засвидетельствованные нотариально или сельскими (поселковыми) исполнительными органами;";
119) в статье 388:
в пункте 1 слова "земельный налог" заменить словами "земельный налог при наличии земельных участков на праве собственности, постоянного землепользования или первичного безвозмездного временного землепользования, плата за пользование земельными участками при наличии земельных участков во временном возмездном землепользовании";
в пункте 2:
в подпункте 1) слова "три-пять" заменить словом "пять";
подпункт 3) после слов "земельного налога" дополнить словами ", платы за пользование земельными участками";
пункт 3 после слова "налогов" дополнить словами "и платы за пользование земельными участками";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Налогоплательщики, применяющие данный специальный налоговый режим, освобождаются от представления налоговой отчетности по включенным в расчет стоимости патента налогам и плате за пользование земельными участками, за исключением налога на добавленную стоимость.
5. В случае изменения в течение текущего налогового периода объектов обложения и (или) налоговой базы по налогам и плате за пользование земельными участками, включенным в расчет стоимости патента, налогоплательщики производят перерасчет сумм таких налогов и платы за пользование земельными участками.";
120) статью 389 изложить в следующей редакции:
"Статья 389. Порядок и сроки уплаты налогов и платы за
пользование земельными участками
Уплата в бюджет сумм налогов и платы за пользование земельными участками, включенных в расчет стоимости патента, производится не позднее 20 мая и 20 октября соответственно в размере 1/6 и 1/2 суммы налогов и платы за пользование земельными участками, указанных в расчете стоимости патента, и 20 марта следующего налогового периода в размере оставшейся части стоимости патента с учетом представленных перерасчетов по налогам и плате за пользование земельными участками, включенным в расчет стоимости патента.";
121) пункт 2 статьи 428 дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:

"6) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өз қызметiн жүзеге асыратын қор биржасындағы сауда-саттықта;
7) бағалы қағаздарды сату бойынша аукциондардан алым алынбайды.";
122) 78-тарау алып тасталсын;
123) 447-бап "Бұл орайда" деген сөздерден кейiн ", осы Кодекстiң 338-бабының 2-тармағында көзделген ережелердi есептемегенде," деген сөздермен толықтырылсын;
124) 450-баптың 4-тармағындағы "декларациямен бiрге" деген сөздер "ағымдағы төлемдер сомасының есебiмен бiрге" деген сөздермен ауыстырылсын;
125) 456-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өнеркәсiп орындары өндiрiстiк қажеттер үшiн су шаруашылығы жүйелерiнен алатын суға, ол тiкелей су шаруашылығы жүйелерiнен, басқа өнеркәсiп орындарынан немесе тұрғын үй пайдалану және коммуналдық қызмет көрсету ұйымдарынан келетiнiне қарамастан, төлемақы төлейдi.";
126) 463-баптың 3-тармағы "Бюджетке" деген сөздiң алдынан "Уәкiлеттi орган оларды мемлекеттiк тiркеуден өткiзген жер бойынша бюджетке төлемақы енгiзiлетiн ластанудың жылжымалы көздерiн қоспағанда," деген сөздермен толықтырылып, "Бюджетке" деген сөз кiшi әрiппен жазылсын;
127) 470-баптың 3-тармағы "сомаларын төлеу" деген сөздерден кейiн "орман пайдалану орыны бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
128) 471-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) орман иелерi - ағашты түбiрiмен жөнелткенi үшiн:
орманды күтiп-баптау кезiнде ағаш кесудi, санитариялық кесудi (iрiктеп және жаппай), құндылығы шамалы орман ағашы екпелерiн жаңғыртуға байланысты кесудi жүзеге асыру, орманды орман зиянкестерi мен ауруларынан қорғау жөнiндегi iс-шараларды орындау;
өтпе жол салу, орман орналастыру және ормандарды өртке қарсы жайғастыру iс-шараларын жүргiзу кезiнде;";
129) 472-баптағы "жерiнiң" деген сөз "учаскелерiнiң" деген сөзбен ауыстырылсын;
130) 495-баптың 1-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сотқа берiлетiн талап арыздардан, ерекше жүргiзiлетiн iстер бойынша арыздардан (шағымдардан), апелляциялық шағымдардан, атқару парағының дубликатын беру туралы мәселе бойынша сот ұйғарымына жеке шағымдардан, сот бұйрығын шығару туралы өтiнiштерден, сондай-ақ соттың шетел соттары мен арбитраждарының шешiмдерi бойынша орындау парағын, құжаттардың көшiрмелерiн (дубликаттарын) бергенi үшін;";
11) тармақшадағы "мемлекеттiк баж алынады" деген сөздер алып тасталсын, мынадай мазмұндағы 12 және 13) тармақшалармен толықтырылсын:
"12) Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартқа сәйкес Қазақстан Республикасында жасалған, ресми құжаттарға Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органдардың апостиль қойғаны үшiн;

"6) на торгах фондовых бирж, осуществляющих свою деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) с аукционов по реализации ценных бумаг.";
122) главу 78 исключить;
123) статью 447 после слова "налога" дополнить словами "без учета положений, предусмотренных пунктом 2 статьи 338 настоящего Кодекса";
124) в пункте 4 статьи 450 слово "декларацией" заменить словами "расчетом сумм текущих платежей";
125) в пункте 2 статьи 456 слова "систем от" заменить словами "систем, от";
126) пункт 3 статьи 463 дополнить словами ", за исключением передвижных источников загрязнения, по которым плата вносится в бюджет по месту их государственной регистрации уполномоченным органом";
127) пункт 3 статьи 470 после слов "производится в бюджет" дополнить словами "по месту лесопользования";
128) подпункт 1) пункта 2 статьи 471 изложить в следующей редакции:
"1) лесовладельцы - за древесину, отпускаемую на корню при:
осуществлении рубок ухода за лесом, санитарных рубок (выборочные и сплошные), рубок, связанных с реконструкцией малоценных лесных насаждений, выполнении мероприятий по защите лесов от вредителей и болезней леса;
прокладке просек, проведении лесоустройства и мероприятий по противопожарному обустройству лесов;";
129) в статье 472 слово "земель" заменить словом "участков";
130) в пункте 1 статьи 495:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) с подаваемых в суд исковых заявлений, с заявлений (жалоб) по делам особого производства, с апелляционных жалоб, с частных жалоб на определение суда по вопросу о выдаче дубликата исполнительного листа, с заявлений о вынесении судебного приказа, а также за выдачу судом исполнительных листов по решениям иностранных судов и арбитражей, копий (дубликатов) документов;";
дополнить подпунктами 12) и 13) следующего содержания:
"12) за проставление уполномоченными Правительством Республики Казахстан государственными органами апостиля на официальных документах, совершенных в Республике Казахстан, в соответствии с международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан;

13) жүргiзушi куәлiгiн, көлiк құралдарын мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктi, мемлекеттiк нөмiр белгiлерiн бергенi үшiн мемлекеттiк баж алынады.";
131) 496-баптың 1-тармағында:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
Сотқа берiлетiн талап арыздардан, ерекше жүргiзiлетiн iстер бойынша арыздардан (шағымдардан), аппелляциялық шағымдардан, сот бұйрығын шығару туралы, аппелляциялық шағымға қосылу туралы өтiнiштерден, сондай-ақ соттың құжаттардың көшiрмелерiн (дубликаттарын) бергенi үшiн мынадай мөлшерде мемлекеттiк баж алынады:";
9) тармақшада "кассациялық" деген сөз "апелляциялық" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) сот бұйрығын шығару туралы өтiнiштерден - осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетiлген мемлекеттiк баж ставкасының 50 процентi;";
10) тармақша "жеке шағымдардан" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ шетел соттары мен арбитраждарының шешiмдерi бойынша орындау парағын бергенi үшiн" деген сөздермен толықтырылсын;
132) 497-бапта:
1) тармақша мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"егер мәмiле жылжымайтын мүлiктi ипотекалық тұрғын үй заемы бойынша алынған қаражат есебiнен сатып алу мақсатында жасалатын болса - 200 процент;";
4) тармақша "қарыз" деген сөзден кейiн "(ипотекалық тұрғын үй заемын қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) ипотекалық тұрғын үй заемы шарттарын куәландырғаны үшiн - 200 процент;";
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) жылжымайтын мүлiктiң кепiл шарттарын, ипотекалық тұрғын үй заемдары бойынша талап етiлетiн құқықтарды және ипотекалық куәлiктердi куәландырғаны үшiн - 200 процент; өзге де кепiл шарттарын куәландырғаны үшiн - 700 процент;";
133) 500-бапта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасында жасалған ресми құжаттарға Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органдар апостиль қойғаны үшiн - 20 процент;";
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) мыналар үшiн:
жүргiзушiнiң куәлiгiн бергенi үшiн - 125 процент;
көлiк құралдарының мемлекеттiк тiркелгенi туралы куәлiктi бергенi үшiн - 125 процент;
автомобильге мемлекеттiк тiркеудiң нөмiр таңбасын бергенi үшiн - 280 процент;
мотокөлiкке, автомобиль тiркемесiне мемлекеттiк тiркеудiң нөмiр таңбасын бергенi үшiн - 140 процент;
көлiк құралын айдап әкелгенi үшiн мемлекеттiк тiркеудiң нөмiр (транзиттiк) таңбасын бергенi үшiн - 35 процент мөлшерiнде мемлекеттiк баж алынады.";

13) за выдачу водительских удостоверений, свидетельств о государственной регистрации транспортных средств, государственных регистрационных номерных знаков.";
131) в пункте 1 статьи 496:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. С подаваемых в суд исковых заявлений, с заявлений (жалоб) по делам особого производства, апелляционных жалоб, с заявлений о вынесении судебного приказа, о присоединении к апелляционной жалобе, а также за выдачу судом копий (дубликатов) документов государственная пошлина взимается в следующих размерах:";
в подпункте 9) слово "кассационных" заменить словом "апелляционных";
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) с заявлений о вынесении судебного приказа - 50 процентов от ставок государственной пошлины, указанных в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи;";
подпункт 10) после слов "исполнительного листа" дополнить словами ", а также за выдачу исполнительных листов по решениям иностранных судов и арбитражей";
132) в статье 497:
подпункт 1) дополнить абзацем девятым следующего содержания:
"если сделка совершается в целях приобретения недвижимого имущества за счет средств, полученных по ипотечному жилищному займу, - 200 процентов;";
подпункт 4) после слова "займа" дополнить словами "(за исключением договоров ипотечного жилищного займа)";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) за удостоверение договоров ипотечного жилищного займа - 200 процентов;";
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) за удостоверение договоров залога недвижимости, прав требования и ипотечных свидетельств по ипотечным жилищным займам - 200 процентов; за удостоверение иных договоров залога - 700 процентов;";
133) в статье 500:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) за проставление уполномоченными Правительством Республики Казахстан государственными органами апостиля на официальных документах, совершенных в Республике Казахстан, в соответствии с международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, - 20 процентов;";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) за выдачу:
водительского удостоверения - 125 процентов;
свидетельства о государственной регистрации транспортных средств - 125 процентов;
государственного регистрационного номерного знака на автомобиль - 280 процентов;
государственного регистрационного номерного знака на мототранспорт, прицеп к автомобилю - 140 процентов;
государственного регистрационного номерного знака (транзитного) для перегона транспортного средства - 35 процентов.";

134) 501-бапта:
6) және 10) тармақшалардағы "кассациялық" деген сөз "апелляциялық" деген сөзбен ауыстырылсын;
14) тармақшаның он бесiншi абзацындағы ", кассациялық" деген сөз алып тасталсын;
135) 504-бапта:
тақырыптағы "аумағынан кетуге мәжбүр болған адамдардың" деген сөздер алып тасталып, "қалпына келтiру" деген сөздерден кейiн "және алу" деген сөздермен толықтырылсын;
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Мыналар:
жаппай қуғын-сүргiндер, күштеп ұжымдастыру кезеңдерiнде, өзге де имандылыққа жат саяси акциялар салдарынан Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге мәжбүр болған адамдар және олардың ұрпақтары - Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтiру туралы өздерi тiлек бiлдiрген жағдайда;
оралмандар Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған кезде мемлекеттiк баж төлеуден босатылады.";
136) 505-бапта:
тақырыптағы "Қазақстан Республикасынан кету" деген сөздерден кейiн "және Қазақстан Республикасына келу" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасына келу жөнiндегi iстер бойынша оралмандар олардың паспорттарына немесе солардың орнына берiлетiн құжаттарына Қазақстан Республикасына келуге рұқсат берiлетiн виза берiлген кезде мемлекеттiк баж төлеуден босатылады.";
137) 507-бапта:
2-тармақта:
1) тармақшадағы "кассациялық шағымдар" деген сөздер "апелляциялық шағымдар, сот бұйрығын шығару туралы өтiнiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "уәкiлеттi органдардан нотариаттық маркаларды сатып алған" деген сөздер "жасалған нотариалдық iс-әрекеттi тiркеген" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-1) және 11) тармақшалармен толықтырылып, 10) тармақшадағы "төленедi" деген сөз алып тасталсын:
"6-1) жүргiзушi куәлiктерiн, көлiк құралдарының мемлекеттiк тiркелгенi туралы куәлiктерiн, мемлекеттiк тiркеудiң нөмiр таңбаларын бергенi үшiн - тиiстi құжаттарды және мемлекеттiк тiркеудiң нөмiр таңбаларын бергенге дейiн;";
"11) Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары мен нотариустарынан шығатын ресми құжаттарға Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттiк берген мемлекеттiк органдар апостиль қою үшiн - апостиль қойғанға дейiн төленедi.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Мемлекеттiк баж соған уәкiлеттiк берiлген мемлекеттiк органдардың немесе лауазымды адамдардың заңдық мәнi бар iс-әрекеттер жасаған және (немесе) құжаттарды берген жерi бойынша есепке алынады.";
138) 518-баптың 5-тармағындағы "заң актiлерiнде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын;
139) 520-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

134) в статье 501:
в подпунктах 6) и 10) слово "кассационных" заменить словом "апелляционных";
в абзаце пятнадцатом подпункта 14) слова ", кассационной жалобам" заменить словом "жалобе";
135) в статье 504:
в заголовке слова "гражданства лиц, вынужденно покинувших территорию Республики Казахстан" заменить словами "и приобретении гражданства Республики Казахстан";
часть первую изложить в следующей редакции:
"От уплаты государственной пошлины освобождаются:
лица, вынужденно покинувшие территорию Республики Казахстан в периоды массовых репрессий, насильственной коллективизации, в результате иных антигуманных политических акций, и их потомки - при изъявлении ими желания восстановить гражданство Республики Казахстан;
оралманы - при приобретении гражданства Республики Казахстан.";
136) в статье 505:
заголовок после слов "Республики Казахстан" дополнить словами "и въезда в Республику Казахстан";
дополнить частью второй следующего содержания:
"От уплаты государственной пошлины по делам въезда в Республику Казахстан освобождаются оралманы при выдаче визы к их паспортам или заменяющим их документам на право въезда в Республику  Казахстан.";
137) в статье 507:
в пункте 2:
в подпункте 1) слова "кассационной жалобы" заменить словами "апелляционной жалобы, заявления о вынесении судебного приказа";
в подпункте 2) слова "приобретении у уполномоченных органов нотариальных марок" заменить словами "регистрации совершенного нотариального действия";
дополнить подпунктами 6-1) и 11) следующего содержания:
"6-1) за выдачу водительских удостоверений, свидетельств о государственной регистрации транспортных средств, государственных регистрационных номерных знаков - до выдачи соответствующих документов и государственных регистрационных номерных знаков;";
"11) за проставление уполномоченными Правительством Республики Казахстан государственными органами апостиля на официальных документах, исходящих из государственных органов и от нотариусов Республики Казахстан, - до проставления апостиля.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Государственная пошлина зачисляется по месту совершения юридически значимых действий и (или) выдачи документов уполномоченными на то государственными органами или должностными лицами.";
138) в пункте 5 статьи 518 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
139) пункт 4 статьи 520 изложить в следующей редакции:

"4. Тiркеу есебi - салық төлеушiнi салық органында есепке қою, соның нәтижесiнде салық төлеушiнiң тiркеу деректерi, оның iшiнде салық төлеушiнiң тұрған жерi, оған салық салу объектiлерi мен салық салуға байланысты объектiлердiң тиесiлiлiгi; салық төлеушiнiң тiркеу деректерiнiң ағымдағы өзгерiстерiн тiркеу; есептен шығару белгiленедi. Салық төлеушiнiң тiркеу деректерi - салық төлеушiнi мемлекеттiк тiркеу (тiркеу есебiне алу) кезiнде оның салық органына берген мәлiметтерi.";
140) 520-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"520-1-бап. Жалпы ережелер
1. Салық төлеушiнi мемлекеттiк тiркеу және тiркеу есебiне алу тiркеу туралы (мемлекеттiк тiркеу туралы, тiркеу есебiне қою туралы, тiркеу деректерiнiң өзгеруi туралы) өтiнiш, есептен шығару туралы өтiнiш негiзiнде жүргiзiледi, олар:
1) уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысан бойынша жасалады;
2) қол қойылады, куәландырылады және салық есептiлiгi үшiн осы Кодекстiң 69-бабында көзделген тәртiппен салық органына берiледi.
2. Салық төлеушiлердi мемлекеттiк тiркеу және тiркеу есебiне алу тәртiбiн, сондай-ақ тiркеу және есептен шығару туралы өтiнiштерге қоса берiлетiн құжаттардың тiзбесiн уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлейдi.
3. Салық салу объектiлерiнiң есебiн жүргiзу тәртiбiн уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлейдi.";
141) 521-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасында мыналар:
1) орналасқан жерi бойынша - тұрақты мекеме құру арқылы қызметiн Қазақстан Республикасында жүзеге асыратын заңды тұлғалар, олардың құрылымдық бөлiмшелерi, оның iшiнде резидент еместер;
2) қызметiн жүзеге асыратын жерi бойынша - тұрақты мекеме құрмай қызметiн Қазақстан Республикасында жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалар;
3) қызметiн жүзеге асыратын жерi бойынша - қызметiн бiрлескен кәсiпкерлiк нысанында жүзеге асыратын жеке кәсiпкерлер;
4) тұрғылықты жерi бойынша - салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлеушiлер болып табылатын резидент жеке тұлғалар;
5) Қазақстан Республикасында болатын жерi бойынша - осы Кодекстiң 191-бабының 1-тармағында көрсетiлген резидент емес жеке тұлғалар;
6) салық салу объектiлерi орналасқан және (немесе) тiркелген жер бойынша - Қазақстан Республикасында салық салу объектiлерiн иеленетiн резидент еместер;
7) резидент банк орналасқан жерi бойынша - осы Кодекстiң 521-бабы 1-тармағының 1) - 4) тармақшасында көзделген негiздер бойынша мемлекеттiк тiркеуге жатпайтын, резидент банктерде ағымдық шоттарын ашатын резидент еместер салық төлеушiлер ретiнде мемлекеттiк тiркелуге тиiс.";
4-тармақ алып тасталсын;

"4. Регистрационный учет - постановка на учет в налоговом органе налогоплательщика, в результате которой фиксируются регистрационные данные налогоплательщика, в том числе местонахождение налогоплательщика, принадлежность ему объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением; регистрация текущих изменений регистрационных данных налогоплательщика; снятие с учета. Регистрационные данные налогоплательщика - сведения, заявляемые в налоговый орган налогоплательщиком при его государственной регистрации (регистрационном учете).";
140) дополнить статьей 520-1 следующего содержания:
"Статья 520-1. Общие положения
1. Государственная регистрация и регистрационный учет налогоплательщика производятся на основании заявления о регистрации (о государственной регистрации, о постановке на регистрационный учет, об изменении регистрационных данных), заявления о снятии с учета, которые:
1) составляются по форме, установленной уполномоченным государственным органом;
2) подписываются, заверяются и представляются в налоговый орган в порядке, предусмотренном статьей 69 настоящего Кодекса для налоговой отчетности.
2. Порядок государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков, а также перечень документов, прилагаемых к заявлениям о регистрации и снятии с учета, устанавливаются уполномоченным государственным органом.
3. Порядок ведения учета объектов налогообложения устанавливается уполномоченным государственным органом.";
141) в статье 521:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Государственной регистрации в Республике Казахстан в качестве налогоплательщиков подлежат:
1) юридические лица, их структурные подразделения, в том числе нерезиденты, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан с образованием постоянного учреждения, - по местонахождению;
2) юридические лица-нерезиденты, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан без образования постоянного учреждения, - по  месту осуществления деятельности;
3) индивидуальные предприниматели, осуществляющие деятельность в форме совместного предпринимательства, - по месту осуществления деятельности;
4) физические лица-резиденты, являющиеся плательщиками налогов и других обязательных платежей в бюджет, - по месту жительства;
5) физические лица-нерезиденты, указанные в пункте 1 статьи 191 настоящего Кодекса, - по месту пребывания в Республике Казахстан;
6) нерезиденты, владеющие в Республике Казахстан объектами налогообложения, - по местонахождению и (или) регистрации объектов налогообложения;
7) нерезиденты, открывающие текущие счета в банках-резидентах, не подлежащие государственной регистрации по основаниям, предусмотренным в подпунктах 1)-4) пункта 1 статьи 521 настоящего Кодекса, - по местонахождению банка-резидента.";
пункт 4 исключить;

142) 522-бапта:
2-тармақтағы "құрылымдық бөлiмшелерi" деген сөздер "филиалдары мен өкiлдiктерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Өзге де оқшауландырылған құрылымдық бөлiмшелер мемлекеттiк тiркеуден өту және салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiн алу үшiн өзге оқшауландырылған құрылымдық бөлiмше құрған күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде салық органына жүгiнуге мiндеттi.
4. Осы Кодекстiң 522-бабы 1 және 2-тармақтарының ережелерi мемлекеттiк тiркеуден өту мерзiмi осы Кодекстiң 527-бабымен белгiленген резидент еместерге қолданылмайды.";
143) 524-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Бұл ретте салық төлеушiнi мемлекеттiк тiркеу салық төлеушiнi тiркеу есебiне алғаш рет қою болып табылады.";
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жеке тұлға, соның iшiнде жеке кәсiпкер үшiн:
резидентке - тұрғылықты жерi бойынша;
резидент емеске - келген орны бойынша;
салық салу объектiлерiнiң, салық салуға байланысты объектiлердiң орналасқан және (немесе) тiркеу орны бойынша;
кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыру орны бойынша салық органдарында тiркеу есебiне тұруға мiндеттi.";
4-тармақ алып тасталсын;
6-11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Салық төлеушi салық органына тiркеу туралы өтiнiштi тiркеу есебiне қою орны бойынша:
тiркеу есебiне қою үшiн - тiркеу есебiне қою туралы талаптар туындаған күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде;
тiркеу деректерiнiң өзгерiстерiн енгiзу үшiн - осындай өзгерiстер туындаған кезден бастап он жұмыс күнi iшiнде беруге мiндеттi.
7. Тiркеуге алу есебi салық төлеушiге бұрын берiлген тiркеу нөмiрi өзгертiлмей жүргiзiледi.
8. Салық органы тiркеуге алу есебiне қоюды салық төлеушiнiң өтiнiшi берiлген кезден бастап екi жұмыс күнi iшiнде жүзеге асырады.
9. Салық төлеушiнiң қалауы бойынша салық органы уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысан бойынша тiркеуге алу есебiне қойылғандық туралы растайды.
10. Салық төлеушiнiң куәлiгiнде көрсетiлген тiркеу деректерi өзгерген жағдайда, салық органы осы Кодекстiң 521-524-баптарында белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде, салық төлеушiнiң бұрынғы тiркеу нөмiрi сақталған және салық төлеушiнiң бұрын берiлген куәлiгi жойылған жағдайда, салық төлеушiнiң деректерi өзгертiлген куәлiгiн бepуді жүзеге асырады.
11. Жеке кәсiпкер немесе заңды тұлға қызметiн жүзеге асыратын орнын немесе орналасқан жерiн өзгерткен жағдайда, салық төлеушi он жұмыс күнi iшiнде тiркеу есебiнен шығару туралы өтiнiштi өзi тiркеу есебiнде тұрған салық органына беруге және қызметiн жүзеге асыратын жаңа орны немесе орналасқан жерi бойынша тiркеу есебiне тұруға мiндеттi.";

142) в статье 522:
в пункте 2 слова "структурные подразделения" заменить словами "филиалы и представительства";
дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
"3. Иные обособленные структурные подразделения обязаны обратиться в налоговый орган для прохождения государственной регистрации и присвоения регистрационного номера налогоплательщика в течение десяти рабочих дней со дня создания иного обособленного структурного подразделения.
4. Положения пунктов 1 и 2 статьи 522 настоящего Кодекса не распространяются на нерезидентов, сроки прохождения государственной регистрации которых установлены статьей 527 настоящего Кодекса.";
143) в статье 524:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом государственная регистрация налогоплательщика является первичной постановкой налогоплательщика на регистрационный учет.";
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя:
резидента - по месту жительства;
нерезидента - по месту пребывания;
по местонахождению и (или) регистрации объектов налогообложения, объектов, связанных с налогообложением;
по месту осуществления предпринимательской деятельности.";
пункт 4 исключить;
пункты 6-11 изложить в следующей редакции:
"6. Налогоплательщик обязан подать заявление о регистрации в налоговый орган по месту регистрационного учета:
для постановки на регистрационный учет - в течение десяти рабочих дней с момента возникновения требований по постановке на регистрационный учет;
для внесения изменений регистрационных данных - в течение десяти рабочих дней с момента возникновения таких изменений.
7. Регистрационный учет производится без изменения ранее присвоенного регистрационного номера налогоплательщика.
8. Налоговый орган осуществляет постановку на регистрационный учет в течение двух рабочих дней с момента подачи заявления налогоплательщиком.
9. По желанию налогоплательщика налоговый орган выдает подтверждение о постановке на регистрационный учет по форме, установленной уполномоченным государственным органом.
10. В случае изменения регистрационных данных, указанных в свидетельстве налогоплательщика, налоговый орган в порядке и сроки, установленные статьями 521-524 настоящего Кодекса, при сохранении прежнего регистрационного номера налогоплательщика и аннулировании ранее выданного свидетельства налогоплательщика производит выдачу свидетельства налогоплательщика с измененными данными.
11. В случае изменения индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом места осуществления деятельности или местонахождения в течение десяти рабочих дней налогоплательщик обязан подать заявление о снятии с учета в налоговом органе, в котором он состоял на регистрационном учете, и встать на регистрационный учет по новому месту осуществления деятельности или местонахождению.";

144) 525-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қазақстан Республикасының салық төлеушiлерiнiң мемлекеттiк тiзiлiмiнен:
1) осы Кодекстiң 521-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында аталған резидент еместердi шығару, Қазақстан Республикасында салық салу объектiлерiне және салық мiндеттемелерiн орындауға (меншiк, жердi пайдалану, шаруашылық жүргiзу немесе оралымды басқару құқығы) қатысты осы Кодексте белгiленген құқық тоқтатылғанда жүзеге асырылады;
2) осы Кодекстiң 52 1-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында аталған резидент еместердi шығару, банктегi шоты жабылған жағдайда жүзеге асырылады;
3) осы Кодекстiң 525-бабы 1-1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында аталғандардан басқа, осы Кодекстiң 521-бабы 1-тармағына сәйкес мемлекеттiк тiркелуге жататын резидент еместердi шығару, Қазақстан Республикасынан кеткен және осындай резидент емес Қазақстан Республикасындағы салық мiндеттемелерiн орындаған жағдайда жүзеге асырылады.";
145) 526-бапта:
1), 2) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) салық төлеушiге резидент еместердiң жинақ шоттарынан және (немесе) шетелдiк корреспондент-банктердiң корреспонденттiк шоттарынан басқа банк шоттарын ашу кезiнде, салық төлеушiнiң тіркелу нөмiрiн ескеру, салық төлеушi заңды тұлғаға және жеке кәсiпкерге аталған шоттардың ашылғандығы туралы салық органдарын үш жұмыс күнi iшiнде хабардар ету;
2) вексельдi және банк соның негiзiнде қолма-қол ақшаны қабылдау мен беру жүргiзетiн төлем құжаттарын қоспағанда, төлем құжаттарында салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiн қоймай, резидент еместердiң шоттарынан және (немесе) шетелдiк корреспондент-банктердiң корреспонденттiк шоттарынан басқа банк шоттары бойынша операцияларды жүргiзбеуге;";
"4) клиентке қойылатын талаптардың бәрiн қанағаттандыру үшiн клиенттiң банктегi ақшасы жеткiлiктi болған жағдайда, салық төлеушiнiң банк шотынан салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлеуге арналған төлем тапсырмаларын бiрiншi кезектегi тәртiппен орындауға мiндеттi. Белгiленген мерзiмде енгiзiлмеген салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер сомаларын, өсiмпұлдар мен айыппұлдарды алуға арналған салық органдарының инкассалық өкiмдерiн осындай тәртiппен салық органдары нұсқамаларын алған күннен бастап бiр операциялық күннен кешiктiрмей орындауға мiндеттi.
Банктегi ақша клиентке қойылатын талаптардың бәрiн қанағаттандыру үшiн жеткiлiксiз болған жағдайда банк ақшаны алып қоюды мынадай кезектiлiкпен жүргiзедi:
бiрiншi кезекте өмiрге және денсаулыққа келтiрiлген зиян туралы талаптарды, сондай-ақ алименттер бойынша талаптарды қанағаттандыруды көздейтiн атқарушылық құжаттар бойынша;
екiншi кезекте жұмыстан босаған кездегi жәрдемақы және еңбек шарты бойынша, оның iшiнде келiсiм-шарт бойынша жұмыс iстейтiн адамдардың ақысын төлеу, авторлық шарт бойынша сыйақыны төлеу жөнiндегi есептеулер үшiн ақшаны алып қоюды көздейтiн атқарушы құжаттар бойынша;
үшiншi кезекте клиенттiң бюджет алдындағы мiндеттемелерi бойынша жүргiзiледi.";
8) тармақшадағы "мiндеттi" деген сөз алып тасталып, мынадай мазмұндағы 9) және 10) тармақшалармен толықтырылсын:

144) статью 525 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Исключение из Государственного реестра налогоплательщиков Республики Казахстан:
1) нерезидентов, указанных в подпункте 4) пункта 1 статьи 521 настоящего Кодекса, осуществляется в случае прекращения права, предусмотренного настоящим Кодексом, в отношении объектов налогообложения (права собственности, землепользования, хозяйственного ведения или оперативного управления) и исполнения налоговых обязательств в Республике Казахстан;
2) нерезидентов, указанных в подпункте 5) пункта 1 статьи 521 настоящего Кодекса, осуществляется в случае закрытия счета в банке;
3) нерезидентов, подлежащих государственной регистрации согласно пункту 1 статьи 521 настоящего Кодекса, кроме указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, осуществляется при выбытии из Республики Казахстан и исполнении таким нерезидентом налоговых обязательств в Республике Казахстан.";
145) в статье 526:
подпункты 1), 2) и 4) изложить в следующей редакции:
"1) при открытии налогоплательщику банковских счетов, кроме сберегательных счетов нерезидентов и (или) корреспондентских счетов иностранных банков-корреспондентов, учесть регистрационный номер налогоплательщика, уведомить налоговые органы об открытии налогоплательщику - юридическому лицу и индивидуальному предпринимателю указанных счетов в течение трех рабочих дней;
2) не проводить операции по банковским счетам, кроме сберегательных счетов нерезидентов и (или) корреспондентских счетов иностранных банков-корреспондентов, без проставления регистрационного номера налогоплательщика в платежных документах, за исключением векселя и платежных документов, на основании которых производятся прием и выдача банком наличных денег;";
"4) при достаточности денег клиента в банке для удовлетворения всех требований, предъявляемых к клиенту, в первоочередном порядке исполнять платежные поручения налогоплательщика на уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет с банковского счета. В таком же порядке исполнять инкассовые распоряжения налоговых органов на взимание сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет, пени и штрафов, не внесенных в установленные сроки, не позднее одного операционного дня со дня получения указания налоговых органов.
При недостаточности денег в банке для удовлетворения всех требований, предъявляемых к клиенту, банк производит изъятие денег в следующей очередности:
в первую очередь по исполнительным документам, предусматривающим удовлетворение требований о возмещении вреда, причиненного жизни и здоровью, а также требований по взысканию алиментов;
во вторую очередь по исполнительным документам, предусматривающим изъятие денег для расчетов по выплате выходных пособий и оплате труда с лицами, работающими по трудовому договору, в том числе по контракту, по выплате вознаграждений по авторскому договору;
в третью очередь по обязательствам клиента перед бюджетом;";
дополнить подпунктами 9) и 10) следующего содержания:

"9) уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген нысан бойынша осы Кодекстiң 198-бабына сәйкес салық агенттерi тiркелген орын бойынша салық органдарына есеп беруге;
10) осы Кодекстiң 16-бабы 1-тармағының 9) тармақшасына сәйкес салық органдарының жүргiзген жазбаша сауал салуы негiзiнде жеке кәсiпкерлердiң ағымдағы шоттарындағы, заңды тұлғалардың банк шоттарындағы ақшаның қалдығы және қозғалысы жөнiндегi мәлiметтердi салық органдарына ұсынуға мiндеттi.";
146) 527-бапта:
тақырып "органдарында" деген сөзден кейiн "мемлекеттiк" деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақ алып тасталсын;
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Кодекстiң 191-бабының 1-тармағында аталған резидент емес жеке тұлғалар Қазақстан Республикасына келген немесе кәсiпкерлiк қызметтi бастаған күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде салық органында мемлекеттiк тiркеуден өтуге мiндеттi.
Қалған резидент емес жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының резиденттiгiн алған кезден бастап салық органында мемлекеттiк тiркеуден өтуге мiндеттi.
3. Қазақстан Республикасындағы қызметiн тұрақты мекеме құрмай жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалар Қазақстан Республикасындағы қызметiн жүзеге асыруды бастаған күннен бастап отыз жұмыс күнi iшiнде салық органында мемлекеттiк тiркеуден өтуге мiндеттi.";
мынадай мазмұндағы 3-1 және 3-2-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Қазақстан Республикасындағы қызметiн тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырушы резидент емес заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының әдiлет органдарында есептi тiркеуден өткен күннен бастап, бiрақ қызметiн жүзеге асыру басталғаннан бастап отыз жұмыс күнiнен кешiктiрмей, салық органында он жұмыс күні iшiнде мемлекеттік тiркеуден өтуге мiндеттi.
3-2. Қазақстан Республикасында салық салынатын объектiлердi иеленушi резидент еместер Қазақстан Республикасында салық салынатын объектiнi алған кезден бастап отыз жұмыс күнi iшiнде салық органында мемлекеттiк тiркеуден өтуге мiндеттi.";
6-тармақтағы "осы баптың" деген сөздер "осы Кодекстiң 521-бабының," деген сөздермен ауыстырылсын;
147) 528-баптағы "заң актiлерiне" деген сөздер "заңдарына" деген сөзбен ауыстырылсын;
148) 531-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы "өндiру мен" деген сөздерден кейiн "(немесе) көтерме" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтағы "заң актiсiне" деген сөздер "заңына" деген сөзбен ауыстырылсын;
149) 533-бапта:
1-тармақ "лауазымды адамдары" деген сөздерден кейiн ", осы Кодекске сәйкес тексерудi жүргiзуге тартылатын өзге де адамдар" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:

"9) представлять в налоговые органы по месту регистрации налоговых агентов отчет согласно статье 198 настоящего Кодекса по форме, установленной уполномоченным государственным органом;
10) представлять в налоговые органы сведения об остатках и движении денег на текущих счетах индивидуальных предпринимателей, банковских счетах юридических лиц на основании запросов налоговых органов, произведенных в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 16 настоящего Кодекса.";
146) в статье 527:
заголовок после слова "Особенности" дополнить словом "государственной";
пункт 1 исключить;
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Физические лица-нерезиденты, указанные в пункте 1 статьи 191 настоящего Кодекса, обязаны пройти государственную регистрацию в налоговом органе в течение десяти рабочих дней со дня приезда в Республику Казахстан или начала осуществления предпринимательской деятельности.
Остальные физические лица-нерезиденты обязаны пройти государственную регистрацию в налоговом органе в момент приобретения резидентства Республики Казахстан.
3. Юридические лица-нерезиденты, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан, без образования постоянного учреждения, обязаны пройти государственную регистрацию в налоговом органе в течение тридцати рабочих дней со дня начала осуществления деятельности в Республике Казахстан.";
дополнить пунктами 3-1 и 3-2 следующего содержания:
"3-1. Юридические лица-нерезиденты, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, обязаны пройти государственную регистрацию в налоговом органе в течение десяти рабочих дней со дня прохождения учетной регистрации в органах юстиции Республики Казахстан, но не позднее тридцати рабочих дней с даты начала осуществления деятельности.
3-2. Нерезиденты, владеющие в Республике Казахстан объектами налогообложения, обязаны пройти государственную регистрацию в налоговом органе в течение тридцати рабочих дней с момента приобретения объектов налогообложения в Республике Казахстан.";
в пункте 6 слова "настоящей статьи" заменить словами "статьи 521 настоящего Кодекса";
147) в статье 528 слова "законодательными актами" заменить словом "законами";
148) в статье 531:
подпункт 2) пункта 1 после слов "производства и" дополнить словами "(или) оптовой";
в пункте 5 слова "законодательным актом" заменить словом "законом";
149) в статье 533:
пункт 1 после слов "указанные в предписании" дополнить словами ", иные лица, привлекаемые к проведению проверки в соответствии с настоящим Кодексом";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:

"1-1. Арнайы бiлiмдi және дағдыны талап ететiн мәселелердi зерттеу және консультация алу үшiн, қажет болған жағдайларда, салық қызметi органы салықтық тексеруге салықтық тексерудiң нәтижесiне мүдделi емес маманды тартуы мүмкiн.
Алға қойылған мәселелер бойынша маман қорытынды жасайды, ол салықтық тексеру актiсiне қоса берiледi.";
4-тармақтың 2) тармақшасы "мiндеттемелерiнiң" деген сөзден кейiн ", банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың осы Кодексте белгiленген мiндеттемелердi орындауын, сондай-ақ трансферттiк бағалар қолданғанда мемлекеттiк бақылау мәселелерi бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтың 3) тармақшасы "лицензияның" деген сөзден кейiн ", бiржолғы талонның" деген сөздермен толықтырылсын;
150) 534-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы "бip түрi бойынша" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың осы Koдексте белгiленген мiндеттемелердi орындау және трансферттiк бағалар қолдану кезiндегi мемлекеттiк бақылау мәселелерi бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
151) 535-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Егер осы бапта өзгеше белгiленбесе, трансферттiк бағалар қолдану кезiнде мемлекеттiк бақылау мәселесi бойынша тексеру жүргiзу мерзiмi нұсқама тапсырылған кезден бастап жүз сексен жұмыс күнiнен аспауға тиiс.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Салықтық тексеру мерзiмiнiң iшiнде халықаралық келiсiмдерге сәйкес шет мемлекеттерге салық қызметi органдарының ақпарат беру және ол бойынша мәлiметтер алу туралы сұрау салған кездерiнiң арасындағы уақыт кезеңiнде де тоқтатыла тұрады.";
152) 536-бапта:
1-тармақтың 6) тармақшасы "адамдардың" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ осы Кодекске сәйкес тексеру жүргiзуге тартылған өзге де адамдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ "түрi" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың осы Кодексте белгiленген мiндеттемелердi орындау және трансферттiк бағалар қолдану кезiндегi мемлекеттiк бақылау мәселелерi" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ "тiркелген күнi" деген сөздерден кейiн ", осы Кодекске сәйкес тексеру жүргiзуге тартылатын адамдардың тегі, аты, әкесiнiң аты" деген сөздермен толықтырылсын;
153) 544-баптың 2-тармағындағы "электронды қол қоюмен" деген сөздер "электрондық цифрлық қолтаңбамен" деген сөздермен ауыстырылсын;
154) 546-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасының үшiншi абзацындағы "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi" деген сөздер "құзыреттi мемлекеттiк орган енгiзген қорытынды негiзiнде уәкiлеттi мемлекеттiк орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1-1. В случаях необходимости для исследования вопросов, требующих специальных знаний и навыков, и получения консультаций органом налоговой службы к налоговой проверке может быть привлечен специалист, не заинтересованный в исходе налоговой проверки.
По поставленным вопросам специалист составляет заключение, которое прилагается к акту налоговой проверки.";
подпункт 2) пункта 4 дополнить словами ", исполнения банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обязанностей, установленных настоящим Кодексом, а также по вопросам государственного контроля при применении трансфертных цен";
подпункт 3) пункта 5 после слова "лицензии" дополнить словами ", разового талона";
150) подпункт 2) пункта 1 статьи 534 дополнить словами ", а также по вопросам исполнения банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обязанностей, установленных настоящим Кодексом, и государственного контроля при применении трансфертных цен";
151) в статье 535:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Срок проведения проверки по вопросам государственного контроля при применении трансфертных цен не должен превышать ста восьмидесяти рабочих дней с момента вручения предписания, если иное не установлено настоящей статьей.";
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"Течение срока налоговой проверки также приостанавливается на периоды времени между моментами отправки в иностранные государства запроса о предоставлении информации и получения по нему сведений органами налоговой службы в соответствии с международными соглашениями.";
152) в статье 536:
подпункт 6) пункта 1 дополнить словами ", а также иных лиц, привлекаемых к проведению проверки в соответствии с настоящим Кодексом";
пункт 3 дополнить словами ", а также вопросы исполнения банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, обязанностей, установленных настоящим Кодексом, и государственного контроля при применении трансфертных цен";
пункт 5 дополнить словами ", фамилия, имя, отчество лиц, привлекаемых к проведению проверки в соответствии с настоящим Кодексом";
153) в пункте 2 статьи 544 слова "электронной подписью" заменить словами "электронной цифровой подписью";
154) в статье 546:
в абзаце третьем подпункта 2) пункта 1 слова "Министерством финансов Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным государственным органом на основании заключения, вносимого компетентным государственным органом";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Фискалдық жады бар бақылау-касса машиналары - тауарлар сату мен қызмет көрсету кезiнде тұтынушылармен ақшалай есеп айырысуды тiркеу үшiн пайдаланылатын, ақпараттың маусым сайын түзетiлмей тiркелуiн және энергияға тәуелсiз ұзақ уақыт сақталуын қамтамасыз ететiн, фискалдық жады блогы бар электронды құрылғылар және (немесе) банктiк компьютерлiк жүйелер. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган Қазақстан Республикасының аумағында пайдалануға рұқсат етiлген Фискалдық жады бар бақылау-касса машиналарының мемлекеттiк тiзiлiмiн (бұдан әрi - Мемлекеттiк тiзiлiм) және оны қалыптастырудың ережесiн бекiтедi.
Компьютерлiк жүйе Мемлекеттiк тiзiлiмге (тiзiлiмнен) байланыс және ақпараттандыру саласындағы уәкiлеттi орган беретiн қорытындының негiзiнде қосылады (ажыратылады).
Қорытынды, компьютерлiк жүйенiң осы бапта белгiленген техникалық талаптарға сәйкестiгiн растайтын құжат болып табылады. Қорытындыны берудiң тәртiбiн байланыс және ақпараттандыру саласындағы уәкiлеттi орган белгiлейдi.";
4-тармақтағы "осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген тәртiппен тауар чектерiн" деген сөздер "уәкiлеттi мемлекеттiк орган бекiткен нысан бойынша тауар чектерiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
155) 100-тараудың бүкiл мәтiнi бойынша "жоғары тұрған салық органы", "жоғары тұрған салық органына", "жоғары тұрған салық органының" деген сөздер тиiсiнше "салық қызметiнiң жоғары тұрған органы", "салық қызметiнiң жоғары тұрған органына", "салық қызметiнiң жоғары тұрған органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
156) 552-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1 және 1-2-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Салық төлеушiнiң уәкiлеттi мемлекеттiк органның лауазымды адамдары жүргiзген тексеру актiсi бойынша хабарламаға шағымын қарауды осы Кодекстiң 553-557-баптарында белгiленген тәртiппен тiкелей уәкiлеттi мемлекеттiк орган жүргiзедi.
1-2. Салық төлеушiнiң сотқа шағым беруi салықтық тексеру актiсi бойынша шағым келтiрiлген хабарламаның орындалуын тоқтата тұрады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Салық төлеушi салықтық тексеру актiсi бойынша хабарламаға салықтың, өсiмпұлдар мен айыппұлдардың есептелген сомасы бөлiгiнде, сондай-ақ салық қызметi органдары лауазымды адамдарының әрекетi (әрекетсiздiгi) бөлiгiнде сотқа шағымдануға құқылы.";
157). 553-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы баптың 1-тармағында белгiленген мерзiмдi дәлелдi себеппен өткiзiп алған жағдайда салық төлеушiнiң өтiнiшi бойынша шағымды қараушы салық қызметiнiң жоғары тұрған органы бұл мерзiмдi қалпына келтiруi мүмкiн.";

"3. Контрольно-кассовые машины с фискальной памятью - электронные устройства с блоком фискальной памяти и (или) компьютерные системы, используемые для регистрации денежных расчетов с потребителями при реализации товаров и оказании услуг, обеспечивающие некорректируемую ежесменную регистрацию и энергонезависимое долговременное хранение информации. Уполномоченный государственный орган утверждает Государственный реестр контрольно-кассовых машин с фискальной памятью, разрешенных к использованию на территории Республики Казахстан (далее - Государственный реестр), и правила его формирования.
Компьютерные системы включаются (исключаются) в (из) Государственный реестр на основании заключения, выдаваемого уполномоченным органом в области связи и информатизации.
Заключение является документом, подтверждающим соответствие компьютерных систем техническим требованиям, установленным настоящей статьей. Порядок выдачи заключения устанавливается уполномоченным органом в области связи и информатизации.";
в пункте 4 слова "товарных чеков в порядке, предусмотренном подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи" заменить словами "товарного чека по форме, утвержденной уполномоченным государственным органом";
155) по всему тексту главы 100 слова "вышестоящий налоговый орган", "вышестоящего налогового органа", "вышестоящим налоговым органом" заменить соответственно словами "вышестоящий орган налоговой службы", "вышестоящего органа налоговой службы", "вышестоящим органом налоговой службы";
156) в статье 552:
дополнить пунктами 1-1 и 1-2 следующего содержания:
"1-1. Рассмотрение жалобы налогоплательщика на уведомление по акту налоговой проверки, проведенной должностными лицами уполномоченного государственного органа, производится непосредственно уполномоченным государственным органом в порядке, установленном статьями 553-557 настоящего Кодекса.
1-2. Подача жалобы налогоплательщика в суд приостанавливает исполнение обжалуемого уведомления по акту налоговой проверки.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Налогоплательщик вправе обжаловать уведомление по акту налоговой проверки в части начисленной суммы налогов, пени и штрафов, а также действия (бездействие) должностных лиц органов налоговой службы в суде.";
157) статью 553 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В случае пропуска по уважительной причине срока, установленного пунктом 1 настоящей статьи, этот срок по ходатайству налогоплательщика, подающего жалобу, может быть восстановлен вышестоящим органом налоговой службы, рассматривающим жалобу.";

158) 555-баптың 1-тармағындағы "он бес" деген сөздер "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
159) 558-565-баптар алып тасталсын;
160) 18-бөлiм мынадай мазмұндағы 100-1-тараумен толықтырылсын:
"100-1-тарау. Салық төлеушiнiң шағымын қараудың нәтижелерi бойынша шешiмдi қайта қараудың тәртiбi
557-1-бап. Шешiмдi уәкiлеттi мемлекеттiк органда қайта қарау
1. Осы Кодексте көзделген ережелерге сәйкес шағымды қараудың нәтижелерi бойынша шешiмдi қайта қарауды уәкiлеттi мемлекеттiк орган жүргiзедi.
2. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган шағымды қарау жөнiндегi өзiнiң өкiлеттiктерiн жүзеге асыру кезiнде оның қызметiне араласуға тыйым салынады.
3. Уәкiлеттi мемлекеттiк органның осы Кодексте белгiленген негiзде және тәртiппен шығарылған шешiмi салық органдары үшiн мiндеттi болып табылады.
557-2-бап. Уәкiлеттi мемлекеттiк органға шағымданудың тәртiбi мен мерзiмдерi
1. Уәкiлеттi мемлекеттiк органға шағым салық төлеушi шағымды қарау нәтижелерi бойынша шешiмдi алған кезден бастап не осы Кодекстiң 555-бабының 1-тармағында аталған мерзiм аяқталған соң салық қызметiнiң жоғары тұрған органының шешiмi болмаған жағдайда бес жұмыс күнi iшiнде берiледi.
2. Осы баптың 1-тармағында белгiленген мерзiмдi дәлелдi себеп бойынша өткiзiп алған жағдайда, шағым беретiн салық төлеушiнiң өтiнiш беруi бойынша уәкiлеттi мемлекеттiк орган бұл мерзiмдi қалпына келтiруi мүмкін.
3. Уәкiлеттi мемлекеттiк органға шағым беру осы баптың ережелерi ескерiле отырып, осы Кодекстiң 553-бабында көзделген тәртiппен жүзеге асырылады.
4. Салық төлеушi шағымның көшiрмесiн салық төлеушiнiң шағымын қараған салық қызметiнiң жоғары тұрған органына да жiберуге тиiс.
557-3-бап. Уәкiлеттi мемлекеттiк органға жiберiлетiн шағымның нысаны мен мазмұны
1. Уәкiлеттi мемлекеттiк органға жiберiлетiн шағым нысаны мен мазмұны бойынша осы Кодекстiң 554-бабында белгiленген талаптарға сай болуға тиiс.
2. Уәкiлеттi мемлекеттiк органға жiберiлетiн шағымға салық төлеушiнiң шағымын қараған салық қызметiнiң жоғары тұрған органы шешiмiнiң көшiрмесi қоса тiркелуге тиiс.
557-4-бап. Уәкiлеттi мемлекеттiк органға жiберiлетiн шағымды қарау тәртiбi
1. Осы Кодексте белгiленген тәртiппен берiлген, уәкiлеттi мемлекеттiк органға жiберiлген шағымды, осы Кодекстiң 557-8-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, оның тiркелген күнiнен бастап он бес жұмыс күнiнен кешiктiрiлмейтiн мерзiмде уәкiлеттi мемлекеттiк орган қарайды.

158) в пункте 1 статьи 555 слово "пятнадцати" заменить словом "тридцати";
159) статьи 558-565 исключить;
160) раздел 18 дополнить главой 100-1 следующего содержания:
"Глава 100-1. Порядок пересмотра решения по результатам рассмотрения жалобы налогоплательщика
Статья 557-1. Пересмотр решения в уполномоченном
государственном органе
1. В соответствии с положениями, предусмотренными настоящим Кодексом, пересмотр решения по результатам рассмотрения жалобы производится уполномоченным государственным органом.
2. Запрещается вмешательство в деятельность уполномоченного государственного органа при осуществлении им своих полномочий по рассмотрению жалоб.
3. Решения уполномоченного государственного органа, вынесенные на основании и в порядке, установленных настоящим Кодексом, обязательны для налоговых органов.
Статья 557-2. Порядок и сроки обжалования в уполномоченный
государственный орган
1. Жалоба в уполномоченный государственный орган подается в течение пяти рабочих дней с момента получения налогоплательщиком решения по результатам рассмотрения жалобы либо отсутствия решения вышестоящего органа налоговой службы по истечении срока, указанного в пункте 1 статьи 555 настоящего Кодекса.
2. В случае пропуска по уважительной причине срока, установленного пунктом 1 настоящей статьи, этот срок по ходатайству налогоплательщика, подающего жалобу, может быть восстановлен уполномоченным государственным органом.
3. Подача жалобы в уполномоченный государственный орган осуществляется в порядке, предусмотренном статьей 553 настоящего Кодекса, с учетом положений настоящей статьи.
4. Копия жалобы также должна быть направлена налогоплательщиком в вышестоящий орган налоговой службы, рассматривавший жалобу налогоплательщика.
Статья 557-3. Форма и содержание жалобы, направляемой в
уполномоченный государственный орган
1. Жалоба, направляемая в уполномоченный государственный орган, по форме и содержанию должна отвечать требованиям, установленным статьей 554 настоящего Кодекса.
2. К жалобе, направляемой в уполномоченный государственный орган, должна быть приложена копия решения вышестоящего органа налоговой службы, рассматривавшего жалобу налогоплательщика.
Статья 557-4. Порядок рассмотрения жалобы, направляемой в
уполномоченный государственный орган
1. Жалоба, направляемая в уполномоченный государственный орган, поданная в порядке, установленном настоящим Кодексом, рассматривается уполномоченным государственным органом в срок не позднее пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации, за исключением случаев, предусмотренных статей 557-8 настоящего Кодекса.

2. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган iстi мәнi бойынша қарауды аяқтаған соң жазбаша нысанда дәлелдi шешiм шығарады және оны өтiнiш берушi - салық төлеушiге жiбередi немесе тапсырады және көшiрмесiн салық төлеушiнiң шағымын қараған салық органына жiбередi.
557-5-бап. Уәкiлеттi мемлекеттiк органға жiберiлген шағым бойынша шешiм қабылдау
Уәкiлеттi мемлекеттiк орган шағымды қараудың қорытындысы бойынша:
1) шағымды қанағаттандырусыз қалдыруға;
2) салық органының шағым жасалған шешiмiнiң күшiн жоюға;
3) шешiмдi өзгертуге немесе жаңа шешiм шығаруға құқылы.
557-6-бап. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган шешiмiнiң мазмұны
Уәкiлеттi мемлекеттiк органның шешiмiнде:
1) шешiмнiң қабылданған уақыты мен орны;
2) шағым берген салық төлеушiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты не толық атауы;
3) салық қызметiнiң жоғары тұрған органының шағым жасалып отырған шешiмiнiң қысқаша мазмұны;
4) шағымның мәнi;
5) Қазақстан Республикасының салық заңдарының нормаларына сiлтеме жасалған негiздеме мен қорытындылар көрсетiлуге тиiс.
557-7-бап. Уәкiлеттi мемлекеттiк органға шағым берудiң салдары
1. Уәкiлеттi мемлекеттiк органға шағым беру жазбаша шешiм шығарылғанға дейiн салықтық тексеру актiсi бойынша шағым жасалған хабарламаның орындалуын тоқтата тұрады.
2. Салықтық тексеру актiсi бойынша хабарламаның күшi жойылған жағдайда салықтық тексеру актiсiнiң де күшi жойылады.
557-8-бап. Қосымша тексеру жүргiзудiң тәртiбi мен мерзiмдерi
1. Салық қызметi органы салық төлеушiнiң шағымын қараған кезде, қажет болған жағдайда, қосымша тексеру тағайындауға құқылы.
2. Қосымша тексеру осы Кодексте белгiленген тәртiппен және мерзімдерде жүргізіледі.
3. Шағымды қараудың мерзiмi қосымша тексерудi өткiзу кезеңiнде тоқтатыла тұрады.
4. Айқындық жеткiлiктi болмаған немесе деректер толық болмаған, сондай-ақ қосымша тексерудiң барысында бұрын тексерiлген мән-жайлар мен құжаттарға қатысты жаңа мәселелер туындаған кезде шағымды тексерушi орган қайта тексерудi тағайындауға құқылы.
5. Шағым бойынша шешiм қосымша тексерудiң нәтижелерiн ескере отырып шығарылады.";
161) 568-баптағы "заң, актiлерiнде" деген сөздер "заңдарында" деген сөзбен ауыстырылсын.
2. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексiн (Салық кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" 2001 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 169-құжат; N 15-16, 224-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 1, 2-құжат; N 6, 73-құжат):
2-баптың 1-тармағында:
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:

2. По окончании рассмотрения дела по существу уполномоченный государственный орган выносит мотивированное решение в письменной форме и направляет или вручает его налогоплательщику-заявителю, и копию направляет в налоговый орган, рассматривавший жалобу налогоплательщика.
Статья 557-5. Принятие решения по жалобе, направленной в
уполномоченный государственный орган
По итогам рассмотрения жалобы уполномоченный государственный орган вправе:
1) оставить жалобу без удовлетворения;
2) отменить обжалуемое решение налогового органа;
3) изменить решение или вынести новое решение.
Статья 557-6. Содержание решения уполномоченного
государственного органа
В решении уполномоченного государственного органа должны быть указаны:
1) время и место принятия решения;
2) фамилия, имя, отчество либо полное наименование налогоплательщика, подавшего жалобу;
3) краткое содержание обжалуемого решения вышестоящего органа налоговой службы;
4) суть жалобы;
5) обоснование и выводы со ссылкой на нормы налогового законодательства Республики Казахстан.
Статья 557-7. Последствия подачи жалобы в уполномоченный
государственный орган
1. Подача жалобы в уполномоченный государственный орган приостанавливает исполнение обжалуемого уведомления по акту налоговой проверки до вынесения письменного решения.
2. В случае отмены уведомления по акту налоговой проверки отменяется и акт налоговой проверки.
Статья 557-8. Порядок и сроки проведения дополнительной
проверки
1. Орган налоговой службы при рассмотрении жалобы налогоплательщика в случае необходимости вправе назначить дополнительную проверку.
2. Дополнительная проверка проводится в порядке и сроки, установленные настоящим Кодексом.
3. Срок рассмотрения жалобы приостанавливается на период проведения дополнительной проверки.
4. При недостаточной ясности или полноте данных, а также возникновении новых вопросов в отношении ранее проверенных в ходе дополнительной проверки обстоятельств и документов орган, рассматривающий жалобу, вправе назначить ее повторно.
5. Решение по жалобе выносится с учетом результатов дополнительной проверки.";
161) в статье 568 слова "законодательными актами" заменить словом "законами".
2. В Закон  Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 169; N 15-16, ст. 224; N 24, ст. 338; 2002 г., N 1, ст. 2; N 6, ст. 73):
в пункте 1 статьи 2:
абзац второй изложить в следующей редакции:

"2003 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiн жоятын 5-бабының 23) тармақшасы, 57-бабының 1-тармағының 11), 16), 22) тармақшалары, 59-бабы, 71-1-бабының 2-тармағы, 179-бабының 9-тармағы;";
мынадай мазмұндағы оныншы және он екiншi абзацтармен толықтырылсын:
"2006 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiн жоятын 57-бабының 1-тармағының 19) тармақшасы;";
"2008 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiн жоятын 179-бабының 10-тармағы. Бұл ретте 2000 жылғы 1 қаңтарға дейiнгi жағдай бойынша құралған салық және айыппұл санкциясы жөнiндегi және 2003 жылғы 1 қаңтарға дейiнгi жағдай бойынша өтелмеген берешек сомасы бес жылдың iшiнде тең үлеспен төленуге тиiс.".
2-бап.  Осы Заң 2003 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Осы Заңның 1-бабы 1-тармағының 72) тармақшасы және 73) тармақшасының төртiншi, бесiншi, алтыншы, жетiншi абзацтары 2003 жылдың 1 қаңтарына дейiн жасалған қаржы лизингi шарттарына, аталған күнге дейiн мүлiк қаржы лизингiне берiлмеген шарттарды қоспағанда, қолданылмайтын болып белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының
Президенті

"подпункта 23) статьи 5, подпунктов 11), 16), 22) пункта 1 статьи 57, статьи 59, пункта 2 статьи 71-1, пункта 9 статьи 179, утрачивающих силу с 1 января 2003 года;";
дополнить абзацами десятым и двенадцатым следующего содержания:
"подпункта 19) пункта 1 статьи 57, утрачивающего силу с 1 января 2006 года;";
"пункта 10 статьи 179, утрачивающего силу с 1 января 2008 года. При этом сумма задолженности по налогам и штрафным санкциям, образовавшаяся по состоянию на 1 января 2000 года и не погашенная по состоянию на 1 января 2003 года, подлежит уплате в течение пяти лет равными долями.".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2003 года.
Установить, что подпункт 72) и абзацы четвертый, пятый, шестой, седьмой подпункта 73) пункта 1 статьи 1 настоящего Закона не распространяются на договоры финансового лизинга, заключенные до 1 января 2003 года, за исключением договоров, по которым до указанной даты не была произведена передача имущества в финансовый лизинг.
Президент
Республики Казахстан