Қазақстан Республикасының Қылмыстық, Қылмыстық iс жүргiзу және Қылмыстық-атқару кодекстерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы. 2002 жылғы 21 желтоқсан N 363-ІІ
Қазақстан Республикасының мына заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгізiлсiн:
1. 1997 жылғы 16 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 15-16, 211-құжат; 1998 ж., N 16, 219-құжат; N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 20, 721-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 17, 155-құжат):
1) 32-баптың үшiнші бөлiгi мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Адам өмiрiне қол сұғушыға не қаруды қолданумен немесе қолдануға әрекет етумен ұштасқан өзге де қол сұғушылыққа тойтарыс беру кезiнде адамға зиян келтiру қажеттi қорғаныс шегiнен шығу болып табылмайды.";
2) 42-баптың үшiншi бөлiгiндегi "сегiз жасқа дейiнгі" деген сөздер "үш жасқа дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 45-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"45-бап. Бас бостандығын шектеу
1. Бас бостандығын шектеу соттың сотталған адамға оның бас бостандығын шектейтiн белгiлi бiр мiндеттер жүктеуiнен тұрады және қоғамнан оқшауламай бiр жылдан бес жылға дейiнгі мерзiмге мамандандырылған органның қадағалауымен оның тұрғылықты жерi бойынша өтеледi. Өзге жаза (қоғамдық жұмыстарға немесе түзеу жұмыстарына тарту) бас бостандығын шектеуге ауыстырылған жағдайда, ол бiр жылға жетпейтiн мерзiмге тағайындалуы мүмкiн.
Сот бас бостандығын шектеу түрiнде жаза тағайындай отырып, сотталған адамға: мамандандырылған органға хабарламай тұрақты тұратын, жұмыс iстейтiн және оқитын жерiн өзгертпеу, мамандандырылған органның рұқсатынсыз белгiлi бiр жерлерге бармау, оқудан және жұмыстан бос уақытта тұрғылықты жерiнен кетпеу, басқа да жерлерге бармау мiндеттерiн орындауды жүктейдi. Сот, бас бостандығын шектеуге сотталған адамға оның түзелуiне ықпал ететiн басқа да мiндеттердi орындауды: алкогольге салынудан, нашақорлықтан, уытқұмарлықтан, жыныс жолдары арқылы жұғатын аурулардан емделу курсынан өтудi, отбасын материалдық қолдауды жүзеге асыруды жүктей алады.
2. Бас бостандығын шектеуге сотталған адам жазаны өтеуден қасақана жалтарған жағдайда сот бас бостандығын шектеудiң өтелмеген мерзiмiн нақ сол мерзiмге бас бостандығынан айыру түрiндегi жазамен ауыстыра алады. Бұл ретте бас бостандығын шектеудi өтеу уақыты бас бостандығын шектеудiң бiр күнi үшiн бас бостандығынан айырудың бiр күнi есебiнен бас бостандығынан айыру мерзiмiне есептеледi.

О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный и Уголовно-исполнительный кодексы Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 21 декабря 2002 года N 363
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс  Республики Казахстан от 16 июля 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 15-16, ст. 211; 1998 г., N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 225; 1999 г., N 20, ст. 721; N 21, ст. 774; 2000 г., N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53, 54; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 17, ст. 155):
1) часть третью статьи 32 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Не является превышением пределов необходимой обороны причинение вреда лицу, посягающему на жизнь человека, либо при отражении иного посягательства, соединенного с применением или попыткой применения оружия.";
2) в части третьей статьи 42 слова "до восьми лет" заменить словами "до трех лет";
3) статью 45 изложить в следующей редакции:
"Статья 45. Ограничение свободы
1. Ограничение свободы состоит в наложении на осужденного судом определенных обязанностей, ограничивающих его свободу, и отбывается по месту его жительства под надзором специализированного органа без изоляции от общества сроком от одного года до пяти лет. В случае замены иного наказания (привлечения к общественным работам или исправительным работам) ограничением свободы оно может быть назначено на срок менее одного года.
Суд, назначая наказание в виде ограничения свободы, возлагает на осужденного исполнение обязанностей: не менять постоянного места жительства, работы и учебы без уведомления специализированного органа, не посещать определенные места, в свободное от учебы и работы время не покидать места жительства, не выезжать в другие местности без разрешения специализированного органа. Суд может возложить на осужденного к ограничению свободы исполнение и других обязанностей, способствующих его исправлению: пройти курс лечения от алкоголизма, наркомании, токсикомании, заболеваний, передающихся половым путем, осуществлять материальную поддержку семьи.
2. В случае злостного уклонения от отбывания наказания лицом, осужденным к ограничению свободы, суд может заменить неотбытый срок ограничения свободы наказанием в виде лишения свободы на тот же срок. При этом время отбытия ограничения свободы засчитывается в срок лишения свободы из расчета один день лишения свободы за один день ограничения свободы.

3. Бас бостандығын шектеу ауыр және аса ауыр қылмыс жасағаны үшiн сотталғандығы бар адамдарға, әскери қызметшiлерге, сондай-ақ тұрақты тұратын жерi жоқ адамдарға қолданылмайды.
4. Бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаны өтеу кезеңiнде сот сотталған адамның мiнез-құлқын қадағалауды жүзеге асыратын органның ұсынысы бойынша сотталған адамға бұрын белгiленген мiндеттердiң күшiн толық немесе iшiнара жоя алады.";
4) 53-баптың төртiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнiң д) және к) тармақтарында көзделген жазаны жеңiлдететiн мән-жайлар болған және ауырлататын мән-жайлар болмаған жағдайда, жаза мерзiмi немесе мөлшерi осы Кодекстiң Ерекше бөлiмiнiң тиiстi бабында көзделген жазаның неғұрлым қатаң түрінің ең жоғары мерзiмiнiң нeмece мөлшерiнiң ауыр емес және орташа ауыр қылмыс жасаған кезде - жартысынан, ауыр қылмыс жасаған кезде - үштен екiсiнен, аса ауыр қылмыс жасаған кезде төрттен үшiнен аспауға тиiс.";
5) 58-бапта:
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Егер қылмыстар жиынтығында тек ауыр емес және орташа ауыр қылмыстар қамтылса, онда түпкiлiктi жаза қатаңдығы жеңiлiрек жазаны неғұрлым қатаң жазаға сiңiру жолымен тағайындалады.";
үшiншi бөлiкте:
"орташа ауырлықтағы қылмыс," деген сөздер алып тасталсын;
"түпкiлiктi жаза" деген сөздерден кейiн "қатаңдығы жеңiлiрек жазаны неғұрлым қатаң жазаға сiңiру жолымен не" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 59-баптың екiншi бөлiгiндегi "жартысынан", "үштен екiсiнен", "төрттен үшiнен" деген сөздер тиiсiнше "үштен бiрiнен", "жартысынан", "үштен екiсiнен" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 63-бапта:
бiрiншi бөлiктегi "бас бостандығын шектеу," деген сөздер алып тасталсын;
бесiншi және жетiншi бөлiктер алып тасталсын;
8) 64-бапта:
екiншi бөлiктегi "өзiне сот жүктеген мiндеттердi орындаудан жалтарса немесе" деген сөздер алып тасталсын;
үшiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Шартты түрде сотталған адам сынақ мерзiмi iшiнде қоғамдық тәртiптi үнемi және қасақана бұзған жағдайда, сот осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көрсетiлген органның ұсынысы бойынша шартты түрде соттаудың күшiн жою және сот үкiмiмен тағайындалған жазаны орындау туралы қаулы етедi.";
9) 67-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"67-бап. Жәбiрленушiмен татуласуына байланысты
қылмыстық жауаптылықтан босату
1. Ауыр емес қылмыс жасаған немесе адамның қайтыс болуымен немесе оның денсаулығына ауыр зиян келтiрумен байланысты емес орташа ауыр қылмысты бiрiншi рет жасаған адам, егер ол жәбiрленушiмен татуласса және келтiрiлген зиянның есесiн толтырса, қылмыстық жауаптылықтан босатуға жатады.

3. Ограничение свободы не применяется к лицам, имеющим судимость за совершение тяжкого и особо тяжкого преступления, к военнослужащим, а также к лицам, не имеющим постоянного места жительства.
4. В период отбывания наказания в виде ограничения свободы суд по представлению органа, осуществляющего надзор за поведением осужденного, может отменить полностью или частично ранее установленные осужденному обязанности.";
4) часть четвертую статьи 53 изложить в следующей редакции:
"4. При наличии смягчающих обстоятельств, предусмотренных пунктами д) и к) части первой настоящей статьи, и отсутствии отягчающих обстоятельств срок или размер наказания при совершении преступления небольшой и средней тяжести не может превышать половины, при совершении тяжкого преступления - двух третей, при совершении особо тяжкого преступления - трех четвертей максимального срока или размера наиболее строгого вида наказания, предусмотренного соответствующей статьей Особенной части настоящего Кодекса.";
5) в статье 58:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Если совокупность преступлений включает в себя только преступления небольшой тяжести и средней тяжести, то окончательно наказание назначается путем поглощения менее строгого наказания более строгим.";
в части третьей:
слова "преступления средней тяжести," исключить;
после слов "назначается путем" дополнить словами "поглощения менее строгого наказания более строгим либо путем";
6) в части второй статьи 59 слова "половины", "двух третей", "трех четвертей" заменить соответственно словами "одной трети", "половины", "двух третей";
7) в статье 63:
в части первой слова "ограничения свободы" исключить;
части пятую и седьмую исключить;
8) в статье 64:
в части второй слова "уклонился от исполнения возложенных на него судом обязанностей или" исключить;
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. В случае систематического и злостного нарушения условно осужденным в течение испытательного срока общественного порядка суд по представлению органа, указанного в части первой настоящей статьи, постановляет об отмене условного осуждения и исполнении назначенного наказания приговором суда.";
9) статью 67 изложить в следующей редакции:
"Статья 67. Освобождение от уголовной ответственности
в связи с примирением с потерпевшим
1. Лицо, совершившее преступление небольшой тяжести или впервые совершившее преступление средней тяжести, не связанное с причинением смерти или тяжкого вреда здоровью человека, подлежит освобождению от уголовной ответственности, если оно примирилось с потерпевшим и загладило причиненный вред.

2. Орташа ауыр қылмыс жасаған адам, егер ол жәбiрленушiмен татуласса және жәбiрленушiге келтiрiлген зиянның есесiн толтырса, қылмыстық жауаптылықтан босатылуы мүмкiн.";
10) 70-бапта:
екiншi бөлiктегi "63-бабының бесiншi бөлiгiнде көзделген" деген  сөздер "45-бабының бiрiншi бөлiгiнде көзделген" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiкте:
а) тармағындағы "кемiнде жартысын" деген сөздер "кемiнде үштен бiрiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
б) тармағындағы "кемiнде үштен екiсiн" деген сөздер "кемiнде жартысын" деген сөздермен ауыстырылсын;
в) тармағындағы "кемiнде төрттен үшiн" деген сөздер "кемiнде үштен eкіcін" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы бөлiк "оған" деген сөзден кейiн "босатылған адамның тұрғылықты жерi бойынша - " деген сөздермен толықтырылсын;
11) 71-бапта:
бiрiншi бөлiктегi "немесе орташа ауырлықтағы" деген сөздер ", орташа ауыр және ауыр" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жазаның өтелмеген бөлiгi, сотталған адам ауыр емес және орташа ауыр қылмыс жасағаны үшiн жаза мерзiмiнiң кем дегенде үштен бiр бөлiгiн, ауыр қылмысы үшiн немесе бас бостандығынан айыру түрiндегi жазаны өтеуден шартты түрде мерзiмiнен ерте босатылған және жазаның өтелмей қалған бөлiгi кезеңiнде жаңа қылмыс жасаған адам жаза мерзiмiнiң жартысын нақты өтегеннен кейiн жазаның неғұрлым жеңiл түрiмен ауыстырылуы мүмкiн.";
12) 72-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "сегiз жасқа", "балалары" деген сөздер тиiсiнше "он төрт жасқа", "баласы" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 79-бапта:
бiрiншi бөлiк мынадай мазмұндағы г-1) тармақпен толықтырылсын:
"г-1) бас бостандығын шектеу;";
мынадай мазмұндағы 5-1-бөлiкпен толықтырылсын:
"5-1. Кәмелетке толмағандарға бас бостандығын шектеу бiр жылдан екi жылға дейiнгi мерзiмге тағайындалады.";
жетiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Кәмелетке толмағандарға бас бостандығынан айыру он жылдан аспайтын, ал ауырлататын мән-жайларда кiсi өлтiргенi үшiн немесе қылмыстардың жиынтығы бойынша қылмыстардың бiреуi ауырлататын мән-жайларда кiсi өлтiргенi үшiн - он екi жылдан аспайтын мерзiмге тағайындалуы мүмкiн. Он төрт жастан он сегiз жасқа дейiн ауыр емес қылмысты және он төрт жастан он алты жасқа дейiн орташа ауыр қылмысты бiрiншi рет жасаған адамдарға бас бостандығынан айыру тағайындалмайды.";
14) 111-бапта:
бiрiншi бөлiктегi ", не бiр жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға" деген сөздер алып тасталсын;
төртiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"елу айлық есептiк көрсеткiштен екi жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде немесе сотталған адамның бiр айдан екi айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде айыппұл салуға, не жүз сағаттан екi жүз сағатқа дейiнгi мерзiмге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не төрт айдан алты айға дейiнгi мерзiмге қамауға жазаланады.";

2. Лицо, совершившее преступление средней тяжести, может быть освобождено от уголовной ответственности, если оно примирилось с потерпевшим и загладило причиненный потерпевшему вред.";
10) в статье 70:
в части второй слова "предусмотренные частью пятой статьи 63" заменить словами "предусмотренные частью первой статьи 45";
в части третьей:
в пункте а) слова "не менее половины" заменить словами "не менее одной трети";
в пункте б) слова "не менее двух третей" заменить словами "не менее половины";
в пункте в) слова "не менее трех четвертей" заменить словами "не менее двух третей";
часть шестую после слов "государственным органом" дополнить словами "по месту жительства освобожденного";
11) в статье 71:
в части первой слова "или средней тяжести" заменить словами ", средней тяжести и тяжкие преступления";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Неотбытая часть наказания может быть заменена более мягким видом наказания после фактического отбытия осужденным не менее одной трети срока наказания за совершение преступления небольшой и средней тяжести, половины срока наказания за тяжкие преступления или ранее условно-досрочно освобождавшимися от отбывания наказания в виде лишения свободы и совершившими новые преступления в период оставшейся неотбытой части наказания.";
12) в части первой статьи 72 слова "детей", "восьми лет", "восьмилетнего" заменить соответственно словами "ребенка", "четырнадцати лет", "четырнадцатилетнего";
13) в статье 79:
часть первую дополнить пунктом г-1) следующего содержания:
"г-1) ограничение свободы;";
дополнить частью 5-1 следующего содержания:
"5-1. Ограничение свободы назначается несовершеннолетним на срок от одного года до двух лет.";
часть седьмую изложить в следующей редакции:
"7. Лишение свободы несовершеннолетним может быть назначено на срок не свыше десяти лет, а за убийство при отягчающих обстоятельствах или по совокупности преступлений, одним из которых является убийство при отягчающих обстоятельствах, - двенадцати лет. Лицам, впервые совершившим преступления небольшой тяжести в возрасте от четырнадцати до восемнадцати лет и средней тяжести в возрасте от четырнадцати до шестнадцати лет, лишение свободы не назначается.";
14) в статье 111:
в части первой слова "либо лишением свободы на срок до одного года" исключить;
абзац второй части четвертой изложить в следующей редакции:
"наказывается штрафом в размере от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев, либо привлечением к общественным работам на срок от ста до двухсот часов, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо арестом на срок от четырех до шести месяцев.";

15) 114-баптың үшiншi бөлiгiнiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"елу айлық есептiк көрсеткiштен екi жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде айыппұл салуға, не екi жылға дейiнгi мерзiмге түзеу жұмыстарына, не үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не төрт айдан алты айға дейiнгi мерзiмге қамауға, не үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып немесе онсыз жазаланады.";
16) 115-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
"түзеу жұмыстарына," деген сөздерден кейiн "не екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге," деген сөздермен толықтырылсын;
", не бiр жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға" деген сөздер алып тасталсын;
17) 137-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"елу айлық есептiк көрсеткiштен жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде немесе сотталған адамның бiр айға дейiнгi кезеңдегi жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерiнде айыппұл салуға немесе жүз сағаттан екi жүз сағатқа дейiнгi мерзiмге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не екi жылға дейiнгi мерзiмге түзеу жұмыстарына, не үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айырып немесе онсыз екi жыл мерзiмге дейiн бас бостандығын шектеуге жазаланады.";
18) 175-баптың екiншi бөлiгiндегi "алты" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
19) 176-баптың екiншi бөлiгiндегi "алты" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
20) 177-баптың екiншi бөлiгiндегi "алты" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
21) 182-баптың бiрiншi бөлiгiндегi ", не екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға" деген сөздер алып тасталсын;
22) 183-бапта:
бiрiншi бөлiктегi ", не екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға" деген сөздер алып тасталсын;
үшiншi бөлiктегi "алты" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
23) 184-баптың бiрiншi бөлiгіндегi "бас бостандығынан айыруға" деген сөздер "бас бостандығын шектеуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 185-бапта:
бiрiншi бөлiк "үш жылға" деген сөздердiң алдынан "бес жүз айлық есептiк көрсеткiштен екi мың айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде немесе сотталған адамның үш айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде айыппұл салуға немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiктегi "алты" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
25) 188-баптың бiрiншi бөлiгi "айыппұл салуға" деген сөздерден кейiн "немесе жүз сағаттан екi жүз сағатқа дейiнгi мерзiмге қоғамдық жұмыстарға тартуға" деген сөздермен толықтырылсын;

15) абзац второй части третьей статьи 114 изложить в следующей редакции:
"наказываются штрафом в размере от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев, либо исправительными работами на срок до двух лет, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо арестом на срок от четырех до шести месяцев, либо лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового.";
16) в части первой статьи 115:
после слов "от одного года до двух лет," дополнить словами "либо ограничением свободы на срок до двух лет,";
слова ", либо лишением свободы на срок до одного года" исключить;
17) абзац второй статьи 137 изложить в следующей редакции:
"наказывается штрафом в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца или привлечением к общественным работам на срок от ста до двухсот часов, либо исправительными работами на срок до двух лет, либо ограничением свободы на срок до двух лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового.";
18) в части второй статьи 175 слово "шести" заменить словом "пяти";
19) в части второй статьи 176 слово "шести" заменить словом "пяти";
20) в части второй статьи 177 слово "шести" заменить словом "пяти";
21) в части первой статьи 182 слова ", либо лишением свободы на срок до двух лет" исключить;
22) в статье 183:
в части первой слова ", либо лишением свободы на срок до двух лет" исключить;
в части третьей слово "шести" заменить словом "пяти";
23) в части первой статьи 184 слова "лишением свободы" заменить словами "ограничением свободы";
24) в статье 185:
часть первую после слова "наказывается" дополнить словами "штрафом в размере от пятисот до двух тысяч месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до трех месяцев или";
в части второй слово "шести" заменить словом "пяти";
25) часть первую статьи 188 после слов "двух месяцев" дополнить словами "или привлечением к общественным работам на срок от ста до двухсот часов";

26) 190-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "сақтаумен және өткiзумен" деген сөздер "сақтаумен не өткiзумен" деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 196-баптың бiрiншi бөлiгi "түзеу жұмыстарына," деген сөздерден кейiн "не екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге," деген сөздермен толықтырылсын;
28) 198-бап "түзеу жұмыстарына," деген сөздерден кейiн "не екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге," деген сөздермен толықтырылсын;
29) 223-баптың ескертуiндегi "алтыдан бiр" деген сөздер "үштен бiр" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) 227-бапта:
бiрiншi бөлiгi "ақпаратқа заңсыз кiру," деген сөздерден кейiн "сол сияқты ЭЕМ-ге, ЭEM жүйесiне немесе олардың желiсiне кiре алатын адамның ЭЕМ-дi, ЭEM жүйесiн немесе олардың желiлерiн пайдалану ережелерiн бұзуы," деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiктегi ", сондай-ақ ЭЕМ-ге, ЭЕМ жүйесiне немесе олардың желiсiне кiре алатын адам" деген сөздер алып тасталып, "бойынша жасалған" деген сөздерден кейiн "немесе" деген сөзбен толықтырылсын, "топ не" деген сөздер "топ жасаған не адам" деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 236-баптың екiншi бөлiгiндегi "бес" деген сөз "үш" деген сөзбен ауыстырылсын;
32) 248-баптың үшiншi бөлiгiндегi в) тармағы алып тасталсын, б) тармағы "топ" деген сөзден кейiнгi нүктелi үтiр алып тасталып, "жасаған әрекеттер - " деген сөздермен толықтырылсын;
33) 252-баптың төртiншi бөлiгi "жүз сексен" деген сөздердiң алдынан "екi жүз айлық есептiк көрсеткiштен бес жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде немесе сотталған адамның төрт айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде айыппұл салуға не" деген сөздермен толықтырылсын;
34) 253-баптағы ", не бiр жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға" деген сөздер алып тасталсын;
35) 255-баптың төртiншi бөлiгiндегi в) тармағы алып тасталсын, а) тармағы "топ" деген сөзден кейiн "жасаса" деген сөзбен толықтырылсын, б) тармағы "қорқыту арқылы" деген сөздерден кейiнгi нүктелi үтiр алып тасталып, "жасалса" деген сөзбен толықтырылсын;
36) 257-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
"жүз жиырма" деген сөздердiң алдынан "екi жүз айлық есептiк көрсеткiштен бес жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде немесе сотталған адамның төрт айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде айыппұл салуға, не" деген сөздермен толықтырылсын;
"үш жылға" деген сөздер "екi жылға" деген сөздермен ауыстырылсын;
37) 272-баптың бiрiншi бөлiгi "алты айға" деген сөздердiң алдынан "екi жүз айлық есептiк көрсеткiштен бес жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде немесе сотталған адамның төрт айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде айыппұл салуға, не" деген сөздермен толықтырылсын;
38) 273-баптағы "үш" деген сөз "екi" деген сөзбен ауыстырылсын;
39) 276-баптың екiншi бөлiгіндегi "не екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға" деген сөздер "не екi жылға дейiнгi мерзiмге түзеу жұмыстарына, не екi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не үш айдан алты айға дейiнгi мерзiмге қамауға" деген сөздермен ауыстырылсын;
40) 347-баптың екiншi бөлiгi алып тасталсын;
41) мынадай мазмұндағы 347-1-баппен толықтырылсын:
"347-1-бап. Қинау
1. Тергеушiнiң, анықтауды жүргiзушi адамның немесе өзге лауазымды адамның қиналушыдан немесе үшiншi адамнан мәлiметтер алу немесе мойындату, не оны ол жасаған немесе жасады деп күдiк келтiрiлген iс-әрекет үшiн жазалау, сондай-ақ оны немесе үшiншi адамды кез келген сипаттағы кемсiтуге негiзделген кез келген себеп бойынша қорқыту немесе мәжбүр ету мақсатымен әдейi тән зардабын және психикалық зардап шектiруi, -
екi жүз айлық есептiк көрсеткiштен бес жүз айлық есептiк көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде немесе сотталған адамның екi айдан бес айға дейiнгi кезеңдегi жалақысының немесе өзге табысының мөлшерiнде айыппұл салуға, не үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымды атқару құқығынан айыруға, не бес жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығын шектеуге, не нақ сол мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.

26) в части первой статьи 190 слова "хранением и сбытом" заменить словами "хранением либо сбытом";
27) часть первую статьи 196 после слов "либо исправительными работами на срок до двух лет," дополнить словами "либо ограничением свободы на срок до двух лет,";
28) статью 198 после слов "либо исправительными работами на срок до двух лет," дополнить словами "либо ограничением свободы на срок до двух лет,";
29) в примечании статьи 223 слова "одну шестую" заменить словами "одну третью";
30) в статье 227:
часть первую после слов "системе ЭВМ или их сети," дополнить словами "а равно нарушение правил эксплуатации ЭВМ, системы ЭВМ или их сети лицами, имеющими доступ к ЭВМ, к системе ЭВМ или их сети,";
в части второй слова ", а равно имеющим доступ к ЭВМ, системе ЭВМ или их сети" исключить;
31) в части второй статьи 236 слово "пяти" заменить словом "трех";
32) пункт в) части третьей статьи 248 исключить;
33) часть четвертую статьи 252 после слова "наказывается" дополнить словами "штрафом в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до четырех месяцев либо";
34) в статье 253 слова ", либо лишением свободы на срок до одного года" исключить;
35) пункт в) части четвертой статьи 255 исключить;
36) в части первой статьи 257:
после слова "наказывается" дополнить словами "штрафом в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до четырех месяцев, либо";
слова "трех лет" заменить словами "двух лет";
37) часть первую статьи 272 после слова "наказываются" дополнить словами "штрафом в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до четырех месяцев либо";
38) в статье 273 слово "трех" заменить словом "двух";
39) в части второй статьи 276 слова "либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами "либо исправительными работами на срок до двух лет, либо ограничением свободы на срок до двух лет, либо арестом на срок от трех до шести месяцев";
40) часть вторую статьи 347 исключить;
41) дополнить статьей 347-1 следующего содержания:
"Статья 347-1. Пытки
1. Умышленное причинение физических и психических страданий, совершенное следователем, лицом, осуществляющим дознание, или иным должностным лицом с целью получить от пытаемого или третьего лица сведения или признания либо наказать его за действие, которое совершило оно или в совершении которого оно подозревается, а также запугать или принудить его или третье лицо, или по любой причине, основанной на дискриминации любого характера, -
наказывается штрафом в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев, либо лишением права занимать определенные должности на срок до трех лет, либо ограничением свободы на срок до пяти лет, либо лишением свободы на тот же срок.

2. Дәл сол әрекет:
а) адамдар тобымен немесе алдын ала сөз байласқан адамдар тобымен;
б) бiрнеше рет;
в) денсаулыққа орташа ауыр зиян келтiрумен;
г) кiнәлi адам жүктi әйелге қатысты көрiнеу жасаса немесе кәмелетке толмаған адамға қатысты жасалса, -
үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып, жетi жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Дәл сол әрекет жәбiрленушiнiң денсаулығына ауыр зиян келтiруге немесе абайсызда оның өлiмiне әкеп соқса, -
үш жылға дейiнгi мерзiмге белгiлi бiр лауазымдарды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып, бес жылдан он жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Ескерту.
Лауазымды адамдардың заңды iс-әрекетi нәтижесiнде келтiрiлген тән зардабы және психикалық зардап қинау деп танылмайды.";
42) 353-баптың тақырыбындағы және мәтiнiндегi "немесе жалтаруы" деген сөздер алып тасталсын;
43) 370-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "немесе үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға" деген сөздер алып тасталсын;
44) 371-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "не сол мерзiмге тәртiптiк әскери бөлiмде ұстауға" деген сөздер алып тасталсын;
45) 372-бапта:
үшiншi бөлiктегi ", не үш жылға дейiнгi мерзiмге бас бостандығынан айыруға" деген сөздер алып тасталсын;
төртiншi бөлiктегi "бес" деген сөз "үш" деген сөзбен ауыстырылсын;
46) 373-бапта:
бiрiншi бөлiктегi "жетi" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктегi "он" деген сөз "жетi" деген сөзбен ауыстырылсын;
47) 374-баптың екiншi бөлiгiндегi "жетi" деген сөз "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
48) 378-баптың бiрiншi бөлiгiндегi ", не екi жылға дейiнгі мерзiмге бас бостандығынан айыруға" деген сөздер алып тасталсын.
2. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық iс жүргiзу кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 23, 335-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 17, 155-құжат):
1) 37-баптың бiрiншi бөлiгiнiң 5) тармағы "болмауы" деген сөзден кейiн ", Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң  67-бабының бiрiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларда, жәбiрленушiнiң күдiктiмен немесе айыпталушымен татуласуы" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 68-баптың екiншi бөлiгiндегi "алғашқы жауап алу аяқталғаннан кейiн" деген сөздер алып тасталсын;
3) 69-баптың екiншi бөлiгi "кез келген көлемде көшiрiп алуға;" деген сөздерден кейiн "айыптау қорытындысының және оның қосымшаларының көшiрмелерiн алуға;" деген сөздермен толықтырылсын;

2. То же деяние, совершенное:
а) группой лиц или группой лиц по предварительному сговору;
б) неоднократно;
в) с причинением средней тяжести вреда здоровью;
г) в отношении женщины, заведомо для виновного находящейся в состоянии беременности, или несовершеннолетнего, -
наказывается лишением свободы на срок до семи лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.
3. То же деяние, повлекшее причинение тяжкого вреда здоровью или по неосторожности смерть потерпевшего, -
наказывается лишением свободы на срок от пяти до десяти лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.
Примечание.
Не признаются пыткой физические и психические страдания, причиненные в результате законных действий должностных лиц.";
42) в заголовке и тексте статьи 353 слова "или уклонение" исключить;
43) в части первой статьи 370 слова "или лишением свободы на срок до трех лет" исключить;
44) в части первой статьи 371 слова ", либо содержанием в дисциплинарной воинской части на тот же срок" исключить;
45) в статье 372:
в части третьей слова ", либо лишением свободы на срок до трех лет" исключить;
в части четвертой слово "пяти" заменить словом "трех";
46) в статье 373:
в части первой слово "семи" заменить словом "пяти";
в части второй слово "десяти" заменить словом "семи";
47) в части второй статьи 374 слово "семи" заменить словом "пяти";
48) в части первой статьи 378 слова ", либо лишением свободы на срок до двух лет" исключить.
2. В Уголовно-процессуальный кодекс  Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 23, ст. 335; 1998 г., N 23, ст. 416; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53; N 15-16, ст. 239; N 17-18, ст. 245; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 17, ст. 155):
1) пункт 5) части первой статьи 37 дополнить словами ", за примирением потерпевшего с подозреваемым или обвиняемым в случаях, предусмотренных частью первой статьи 67 Уголовного кодекса  Республики Казахстан";
2) в части второй статьи 68 слова ", после окончания первого допроса," исключить;
3) часть вторую статьи 69 после слов "выписывать из него любые сведения и в любом объеме;" дополнить словами "получить копии обвинительного заключения и приложений к нему;";

4) 83-баптың үшiншi бөлiгi "аудармашының тегiн көмегiн пайдалануға;" деген сөздерден кейiн "аудармашыдан бас тартуға;" деген сөздермен толықтырылсын";
5) 84-баптың екiншi бөлiгi "қылмыстық процестi жүргiзушi органның iс-әрекетiне шағым жасауға;" деген сөздерден кейiн "аудармашыдан бас тартуға;" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 108-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"108-бап. Анықтаушының, анықтау органының, тергеушiнiң, прокурордың iс-әрекетi мен шешiмiне шағымды қарау тәртiбi";
7) 110-баптың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Судья қылмыстық iзге түсу органынан iстi талап етiп ала отырып, iс түскен кезден бастап үш тәулiктен кешiктiрмей жабық отырыста прокурордың күдiктiге, айыпталушыға бұлтартпау шарасы ретiнде қамауды қолдануға берген санкциясының заңдылығы мен негiздiлiгiн тексерудi жеке өзi жүзеге асырады. Қылмыстық iзге түсу органы судьяның сұрау салуын алғаннан кейiнгi үш тәулiктiң iшiнде оған қылмыстық iстi табыс етуге мiндеттi.";
8) 116-баптың бiрiншi бөлiгiнiң 1) тармағындағы "күш қолдану" деген сөздiң алдынан "қинау," деген сөзбен толықтырылсын;
9) 121-бапта:
екiншi бөлiк "Заттай" деген сөз кiшi әрiппен жазылып, оның алдынан "Осы Кодекстiң 223-бабының төртiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi бөлiктiң 4) тармағы "өзге де құндылықтар" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ заңсыз кәсiпкерлiк және контрабандалық заттар" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 125-баптың үшiншi бөлiгiнде:
"жеке адамдардан" деген сөздер "олардың келiсiмiмен адамдардан" деген сөздермен ауыстырылсын;
"заңмен белгiленген тәртiпте" деген сөздер "он күн iшiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 150-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "заңмен екi жылдан артық мерзiмге бас бостандығынан айыру түрiндегi жаза көзделген қылмыс жасалғандығына" деген сөздер "заңмен екi жылдан артық мерзiмге бас бостандығынан айыру түрiндегi жаза көзделген әдейi қылмыс жасалғандығы және заңмен үш жылдан артық мерзiмге бас бостандығынан айыру түрiндегi жаза көзделген абайсызда қылмыс жасалғандығы үшiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 160-баптың бiрiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Кодекстiң 75, 82, 84, 85, 86, 145, 147-баптарында көзделген iс жүргiзу мiндеттерiн орындамағаны және сот отырысында тәртiп бұзғаны үшiн жәбiрленушiден, куәдан, маманнан, аудармашыдан және өзге де адамдардан ақша өндiрiлiп алынуы мүмкiн.";
13) 191-баптың үшiншi бөлiгiндегi "салық полициясы" деген сөздер "қаржы полициясы" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 192-бапта:
екiншi бөлiкте:

4) часть третью статьи 83 после слов "пользоваться бесплатной помощью переводчика;" дополнить словами "заявлять отвод переводчику;";
5) часть вторую статьи 84 после слов "приносить жалобы на действия органа, ведущего уголовный процесс;" дополнить словами "заявлять отвод переводчику";
6) заголовок статьи 108 изложить в следующей редакции:
"Статья 108. Порядок рассмотрения жалоб на действия и решения
дознавателя, органа дознания, следователя,
прокурора";
7) часть вторую статьи 110 изложить в следующей редакции:
"2. Судья, истребовав от органа уголовного преследования дело, единолично в закрытом заседании не позднее трех суток с момента поступления дела осуществляет проверку законности и обоснованности санкции прокурора на применение к подозреваемому, обвиняемому в качестве меры пресечения ареста. Орган уголовного преследования обязан в течение трех суток по получении запроса судьи представить ему уголовное дело.";
8) пункт 1) части первой статьи 116 после слов "с применением" дополнить словом "пытки";
9) в статье 121:
часть вторую после слов "прекращении дела" дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных частью четвертой статьи 223 настоящего Кодекса";
пункт 4) части третьей после слов "нажитые преступным путем" дополнить словами ", а также предметы незаконного предпринимательства и контрабанды";
10) в части третьей статьи 125:
слова "частных лиц" заменить словами "лиц с их согласия";
слова "которые обязаны в установленном законом порядке" заменить словами "которые обязаны в течение десяти дней";
11) в части первой статьи 150 слова "преступлений, за которые законом предусмотрено наказание в виде лишения свободы на срок свыше двух лет" заменить словами "умышленных преступлений, за которые законом предусмотрено наказание в виде лишения свободы на срок свыше двух лет, и в совершении неосторожных преступлений, за которые законом предусмотрено наказание в виде лишения свободы на срок свыше трех лет";
12) первое предложение статьи 160 изложить в следующей редакции:
"За неисполнение процессуальных обязанностей, предусмотренных статьями 75, 82, 84, 85, 86, 145, 147 настоящего Кодекса, и нарушение порядка в судебном заседании на потерпевшего, свидетеля, специалиста, переводчика и иных лиц может быть наложено денежное взыскание.";
13) в части третьей статьи 191 слова "налоговой полиции" заменить словами "финансовой полиции";
14) в статье 192:
в части второй:

"367-бабында (екiншi және төртiншi бөлiктерiнде)" деген сөздер "367-бабында (төртiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"372-бабында (төртiншi бөлiгiнде)," деген сөздер алып тасталсын;
"374-бабында (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде)" деген сөздер "374-бабында (екiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"378-бабында (екiншi бөлiгiнде), 379-бабында (екiншi бөлiгiнде), 387-бабында (екiншi бөлiгiнде)" деген сөздер алып тасталсын;
үшiншi бөлiктегi "176-бабында (екiншi және үшінші бөлiктерiнде)," деген сөздер алып тасталсын;
4-1-бөлiгі "311-бабында (үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде)" деген сөздерден кейiн ", 347-1-бабында, 380-бабында (екiншi бөлiгiнде), 381-бабында (екiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 285-бапта:
екiншi бөлiктегi ", 369 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздер алып тасталсын;
бесiншi бөлiкте:
"367 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздер "367 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"370 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде)" деген сөздер "368 (бiрiншi бөлiгiнде), 369 (бiрiншi бөлiгінде), 370 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"372 (бiрiншi, екiншi және үшiншi бөлiктерiнде)" деген сөздер "372 (бiрiншi, екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"373 (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздерден кейiн "374 (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздермен толықтырылсын;
"378 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздер "378 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"379 (бiрiншi бөлiгiнде), 387 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздер "379 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде), 380 (бiрiншi бөлiгiнде), 381 (бiрiншi бөлiгiнде), 387 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-1-бөлiктегi "салық полициясы" деген сөздер "қаржы полициясы" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 286-баптың алтыншы бөлiгiндегi ", сондай-ақ егер анықтаушының пiкiрiнше дәлелдемелердi бекiту үшiн жауап алу қажет болғанда" деген сөздер алып тасталсын;
17) 347-баптың бiрiншi бөлiгi "тергеуiнде" деген сөзден кейiн "айыптаушы және қорғаушы" деген сөздермен толықтырылсын;
18) 363-бапта:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ауыр емес және орташа ауыр қылмыстар туралы iстер бойынша, егер:
1) сотталушы өзiнiң кiнәсiн толық көлемiнде, оның iшiнде өзiне қойылған талап-арызды мойындаса;
2) сотқа дейiнгi іс жүргiзу барысында процеске қатысушылардың құқығына нұқсан келтiретiн, осы Кодексте белгiленген ережелердiң бұзылуына жол берiлмесе;
3) процеске қатысушылар iс бойынша жиналған дәлелдемелердiң қатыстылығы мен жол берушiлiгiне дау туғызбаса және оларды сот отырысында зерттеудi талап етпесе, сот талқылауы қысқартылған тәртiппен жүргiзiледi.";
екiншi бөлiк алып тасталсын;

слова "367 (частями второй и четвертой)" заменить словами "367 (частью четвертой)";
слова "372 (частью четвертой)" исключить;
слова "374 (частями первой и второй)" заменить словами "374 (частью второй)";
слова "378 (частью второй), 379 (частью второй), 387 (частью второй)" исключить;
в части третьей слова "176 (частями второй и третьей)" исключить;
часть 4-1 после слов "311 (частями третьей и четвертой)" дополнить словами ", 347-1, 380 (частью второй), 381 (частью второй)";
15) в статье 285:
в части второй слова "369 (частью первой)" исключить;
в части пятой:
слова "367 (частью первой)" заменить словами "367 (частями первой и второй)";
слова "370 (частями первой и второй)" заменить словами "368 (частью первой), 369 (частью первой), 370 (частями первой и второй)";
слова "372 (частями первой, второй и третьей)" заменить словами "372 (частями первой, второй, третьей и четвертой)";
после слов "373 (частью первой)" дополнить словами ", 374 (частью первой)";
слова "378 (частью первой)" заменить словами "378 (частями первой и второй)";
слова "379 (частью первой), 387 (частью первой)" заменить словами "379 (частями первой и второй), 380 (частью первой), 381 (частью первой), 387 (частями первой и второй)";
в части 8-1 слова "налоговой полиции" заменить словами "финансовой полиции";
16) в части шестой статьи 286 слова ", а также, если допрос необходим, по мнению дознавателя, для закрепления доказательств" исключить;
17) часть первую статьи 347 после слова "сторонами" дополнить словами "обвинения и защиты";
18) в статье 363:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. По делам о преступлениях небольшой и средней тяжести производится сокращенный порядок судебного разбирательства, если:
1) подсудимый признает свою вину в полном объеме, в том числе и предъявленные к нему исковые требования;
2) в ходе досудебного производства не допущено нарушение правил, установленных настоящим Кодексом, ущемляющих права участников процесса;
3) участники процесса не оспаривают относимость и допустимость доказательств, собранных по делу, и не настаивают на их исследовании в судебном заседании.";
часть вторую исключить;

19) 421-бапта:
бiрiншi бөлiктiң 8) тармақшасындағы "құқылы" деген сөз алып тасталып, "белгiлеуге" деген сөзден кейiн нүктелi үтiр қойылсын, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) егер сот үкiмiмен тағайындалған жаза тым жұмсақ деп танылса, жаза мөлшерiн ұлғайтуға немесе жазаның неғұрлым қатаң түрін тағайындауға құқылы.";
екiншi бөлiктегi "3)-8)" деген цифрлар "3)-9)" деген цифрлармен ауыстырылсын;
20) 453-бапта:
5) тармақтағы ", сол сияқты сотталушы үшiн белгiленген мiндеттердi жою не толықтыру (Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 63-бабы) туралы" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақпен толықтырылсын;
"5-1) бас бостандығын шектеуге сотталған адам үшiн бұрын белгiленген мiндеттердiң толық немесе iшiнара күшiн жою туралы (Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң  45-бабы);".
3. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 24, 337-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; N 8, 189-құжат; N 18, 339-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 24, 338-құжат):
1) 14-бапта:
2-тармақтағы "түзеу орталықтары," деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақтағы "және өлiм жазасы" деген сөздер алып тасталсын;
8-тармақта:
", сондай-ақ" деген сөз "және" деген сөзбен ауыстырылсын;
"оқшаулау орындары атқарады" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ ең ауыр жаза - өлiм жазасы тергеушiлiк оқшаулау орындарында атқарылады" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 33-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаға сотталған адамдардың еңбегiн ұйымның пайдалануы өтеусiз негiзде жүзеге асырылады. Сотталған адамдар орындаған жұмыстың көлемi мен құны ұйымда қолданылып жүрген бағалау бойынша бөлек есептеледi және есептелген ақшалай қаражат тиiстi бюджетке аударылады.";
3) 8-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. Бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаны
атқарудың тәртiбi мен шарттары
43-бап. Бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаны өтеу
орны
1. Бас бостандығын шектеуге сотталған адамдар жазаны оларға қадағалауды қылмыстық-атқару инспекцияларының жүзеге асыруы жағдайында тұратын жерi бойынша өтейдi.
2. Жергiлiктi атқарушы органдар қылмыстық-атқару инспекцияларына бас бостандығын шектеуге сотталған адамдардың еңбекке орналастырылып, тұрмыстық жайластырылуына жәрдемдесуге мiндеттi.
44-бап. Бас бостандығын шектеуге сотталған адамдарды
жазасын өтеу орнына жiберу
1. Бас бостандығынан айырудың өтелмеген бөлiгi бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаға ауыстырылған сотталған адамдар күзетте ұстаудан босатылады және жазасын өтеу орнына мемлекет есебiнен өздерi барады. Түзеу мекемесiнiң әкiмшiлiгi сотталған адамға оны есепке қою үшiн қылмыстық-атқару инспекциясына бару бағыты мен уақытын көрсете отырып, жазаны өтеу орнына бару туралы нұсқама бередi.

19) в статье 421:
часть первую дополнить пунктом 9) следующего содержания:
"9) увеличить размер наказания или назначить более строгий вид наказания, если назначенное по приговору суда наказание будет признано чрезмерно мягким.";
в части второй цифры "3)-8)" заменить цифрами "3)-9)";
20) в статье 453:
в пункте 5) слова ", а равно об отмене либо дополнении установленных для осужденного обязанностей (статья 63 Уголовного кодекса Республики Казахстан)" исключить;
дополнить пунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) об отмене полностью или частично ранее установленных для осужденного к ограничению свободы обязанностей (статья 45 Уголовного кодекса  Республики Казахстан);".
3. В Уголовно-исполнительный кодекс  Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 24, ст. 337; 2000 г., N 6, ст. 141; N 8, ст. 189; N 18, ст. 339; 2001 г., N 8, ст. 53; N 17-18, ст. 245; N 24, ст. 338):
1) в статье 14:
в пункте 2 слова "исправительным центром" исключить;
в пункте 5 слова "и смертной казни" исключить;
в пункте 8:
слова ", а также" заменить союзом "и";
дополнить словами ", а также в следственных изоляторах исполняется исключительная мера наказания - смертная казнь";
2) пункт 2 статьи 33 изложить в следующей редакции:
"2. Использование организацией труда осужденных к наказанию в виде привлечения к общественным работам осуществляется на безвозмездной основе. Объем и стоимость выполненных осужденными работ учитываются отдельно по действующим в организации расценкам, и начисленные денежные средства перечисляются в соответствующий бюджет.";
3) главу 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Порядок и условия исполнения наказания
в виде ограничения свободы
Статья 43. Место отбывания наказания в виде ограничения
свободы
1. Лица, осужденные к ограничению свободы, отбывают наказание по месту проживания в условиях осуществления за ними надзора уголовно-исполнительными инспекциями.
2. Местные исполнительные органы обязаны содействовать уголовно-исполнительным инспекциям в трудовом и бытовом устройстве лиц, осужденных к ограничению свободы.
Статья 44. Направление осужденных к ограничению свободы
к месту отбывания наказания
1. Осужденные, которым неотбытая часть лишения свободы заменена наказанием в виде ограничения свободы, освобождаются из-под стражи и следуют к месту отбывания наказания самостоятельно за счет государства. Администрация исправительного учреждения вручает осужденному предписание о выезде к месту отбывания наказания с указанием маршрута и времени прибытия в уголовно-исполнительную инспекцию для постановки на учет.

2. Сотталған адам жазасын өтеу орнына белгiленген мерзiмде барып жетпеген жағдайда iшкi iстер органдары оны iздестiрудi жүзеге асырады.
3. Сотталған адам ұсталғаннан кейiн бас бостандығын шектеудi бас бостандығынан айыруға ауыстыру туралы мәселенi шешу үшiн материалдар оның ұсталған жерiндегi сотқа берiледi.
45-бап. Бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаның мерзiмiн
есептеу
1. Бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаның мерзiмi қылмыстық-атқару инспекциясының үкiмдi орындауға қабылдаған кезiнен бастап есептеледi.
2. Сотталған адамның жұмыста немесе тұрғылықты жерiнде бiр тәулiктен артық өз бетiмен болмаған уақыты жаза мерзiмiне есептелмейдi.
46-бап. Бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаны өтеу тәртiбi
1. Бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаны өтейтiн адамдар қадағалауда болады және:
қылмыстық-атқару инспекцияларының Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiмен бекiтiлген режимдiк талаптарын орындауға;
қылмыстық-атқару инспекциясы әкiмшiлiгiнiң рұқсатынсыз жұмыс, оқу орнын және тұрғылықты жерiн ауыстырмауға;
оқудан және жұмыстан бос уақытта тұратын жерiнде болуға;
қылмыстық-атқару инспекциясының әкiмшiлiгі белгiлеген мерзiмде тiркелу және тәрбиелiк iс-шаралар өткiзуге қатысу үшiн қылмыстық-атқару инспекциясына келуге;
жұмыс немесе оқу кестесiнiң өзгеруi туралы қылмыстық-атқару инспекциясы әкiмшiлiгiн жиырма төрт сағат iшiнде хабардар етуге;
жеке басын куәландыратын белгiленген үлгiдегi құжатты өзiмен бiрге алып жүруге мiндеттi.
2. Бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаны өтеушi сотталған адамдарға жазаны өтеу орны бойынша облыс шегiнде орналасқан жоғары және арнаулы орта оқу орындарында оқуға рұқсат етiледi. Сотталған адам қылмыстық-атқару инспекциясы әкiмшiлiгiнiң келiсiмiмен өзге жерде орналасқан жоғары және арнаулы орта оқу орындарында оқи алады.
47-бап. Бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаны өтеушi
адамдардың еңбек жағдайлары
1. Бас бостандығын шектеуге сотталған адамдардың еңбегi, осы Кодекспен белгiленген ережелердi қоспағанда, Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңдарымен реттеледi.
2. Сотталған адамды басқа жұмысқа, оның iшiнде басқа жерге ауыстыру қылмыстық-атқару инспекциясы әкiмшiлiгiнiң келiсiмiмен жүзеге асырылады.
48-бап. Бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаны өтеушi
адамдармен тәрбие жұмысы
1. Қылмыстық-атқару инспекциясының әкімшілігі бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаны өтеушi адамдармен тәрбие жұмысын жүргізеді.
2. Сотталған адамдардың тәрбиелiк сипатта жүргiзiлетiн iс-шараларға белсендi қатысуы көтермеленедi және түзелу деңгейiн анықтаған кезде ескерiледi.

2. При неприбытии осужденного к месту отбывания наказания в установленный срок органы внутренних дел осуществляют его розыск.
3. После задержания осужденного материалы для решения вопросов о замене ограничения свободы лишением свободы передаются в суд по месту его задержания.
Статья 45. Исчисление срока наказания в виде
ограничения свободы
1. Срок наказания в виде ограничения свободы исчисляется с момента принятия приговора к исполнению уголовно-исполнительной инспекцией.
2. В срок наказания не засчитывается время самовольного отсутствия осужденного на работе или по месту жительства свыше одних суток.
Статья 46. Порядок отбывания наказания в виде
ограничения свободы
1. Лица, отбывающие наказание в виде ограничения свободы, находятся под надзором и обязаны:
выполнять режимные требования уголовно-исполнительных инспекций, утвержденные нормативными правовыми актами Министерства юстиции Республики Казахстан;
не менять без разрешения администрации уголовно-исполнительной инспекции места работы, учебы и жительства;
в свободное от учебы и работы время находиться по месту проживания;
являться в уголовно-исполнительную инспекцию для регистрации и участия в проведении воспитательных мероприятий в сроки, установленные администрацией уголовно-исполнительной инспекции;
в течение двадцати четырех часов уведомлять администрацию уголовно-исполнительной инспекции об изменении графика работы или учебы;
иметь при себе документ установленного образца, удостоверяющий личность.
2. Осужденным, отбывающим наказание в виде ограничения свободы, разрешается обучаться в высших и средних специальных учебных заведениях, расположенных в пределах области по месту отбывания наказания. С согласия администрации уголовно-исполнительной инспекции осужденный может обучаться в высших и средних специальных учебных заведениях, расположенных в ином месте.
Статья 47. Условия труда лиц, отбывающих наказание
в виде ограничения свободы
1. Труд осужденных к ограничению свободы регулируется законодательством Республики Казахстан о труде, за исключением правил, установленных настоящим Кодексом.
2. Перевод осужденных на другую работу, в том числе в другую местность, осуществляется по согласованию с администрацией уголовно-исполнительной инспекции.
Статья 48. Воспитательная работа с лицами, отбывающими
наказание в виде ограничения свободы
1. С лицами, отбывающими наказание в виде ограничения свободы, администрацией уголовно-исполнительной инспекции проводится воспитательная работа.
2. Активное участие осужденных в проводимых мероприятиях воспитательного характера поощряется и учитывается при определении степени исправления.

49-бап. Бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаны өтеуші
адамдарға қолданылатын көтермелеу шаралары
1. Қылмыстық-атқару инспекциясының әкiмшiлiгi жазаны өтеудiң белгiленген тәртiбiн адал орындағаны үшiн сотталған адамдарға мынадай көтермелеу шараларын:
алғыс жариялау;
бұрын қолданылған жазаны мерзiмiнен бұрын алу;
демалыс және мереке күндерiн тұратын жерiнiң шегiнен тыс жерлерде өткiзуге рұқсат беру;
демалысын тұратын жерiнiң шегiнен шығып өткiзуге рұқсат беру шараларын қолдана алады.
2. Сотталған адамдар осы Кодексте белгiленген тәртiппен шартты түрде мерзiмiнен бұрын босатуға немесе жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жұмсақ жазамен ауыстыруға ұсынылуы мүмкiн.
50-бап. Бас бостандығын шектеу түрiндегі жазаны өтеушi
адамдарға қолданылатын жазалау шаралары
1. Қылмыстық-атқару инспекциясының әкiмшiлiгi жазаны өтеу тәртiбiн бұзушы сотталған адамдарға мынадай жазалау шараларын:
сөгiс беру;
демалыс және мереке күндерiнде тұратын жерiнiң шегiнен шығуға бiр айға дейiнгi мерзiмге тыйым салу;
бас бостандығын шектеудiң бас бостандығынан айырумен ауыстырылуы мүмкiн екендiгi туралы ескерту шараларын қолдана алады.
2. Қылмыстық-атқару инспекциясының әкiмшiлiгi жазасын өтеуден қасақана жалтарушы адамдарға қатысты бас бостандығын шектеудi бас бостандығынан айырумен ауыстыру туралы мәселелердi шешу үшiн сотқа материалдарды табыс етедi.
51-бап. Бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаны өтеушi
адамдарға көтермелеу және жазалау шараларын
қолдану тәртiбi
1. Көтермелеу және жазалау шаралары жазбаша түрде қолданылады.
2. Жазалау шараларын қолдану кезiнде құқық бұзушылық жасалған мән-жайлар, сотталған адамның жеке басы мен оның терiс қылық жасағанға дейiнгi мiнез-құлқы ескерiледi. Тағайындалатын жаза сотталған адам жасаған терiс қылықтың сипаты мен ауырлығына сәйкес болуға тиiс. Жаза терiс қылық анықталған күннен бастап он тәулiктен кешiктiрiлмей, ал егер терiс қылыққа байланысты тексеру жүргiзiлсе - оның аяқталған күнiнен бастап, бiрақ терiс қылық жасалған күннен бастап бiр айдан кешiктiрiлмей тағайындалады. Жаза жиырма төрт сағат iшiнде, ал ерекше жағдайларда - ол тағайындалған күннен бастап бiр айдан кешiктiрiлмей атқарылады.
3. Осы Кодексте көзделген көтермелеу және жазалау шараларын қолдану құқығын қылмыстық-атқару инспекциясының бастығы немесе оның орнында қалған адам толық көлемде пайдаланады.
52-бап. Бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаны өтеуден
қасақана жалтару және бас бостандығын шектеу
түрiндегi жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттарын бұзу
1. Демалысын немесе демалыс және мереке күндерiн өткiзген орыннан дәлелсiз себептермен дер кезiнде келмеу, сондай-ақ жұмыс орнынан немесе тұратын жерiнен өз бетiнше кетiп қалу, спирт iшiмдiктерiн бiрнеше рет пайдалану мен есiрткi заттарын медициналық емес мақсаттарда пайдалану, қылмыстық-атқару инспекциясы қызметкерлерiнiң заңды талаптарын орындаудан бас тарту бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаны өтеуден қасақана жалтару болып табылады.

Статья 49. Меры поощрения, применяемые к лицам, отбывающим
наказание в виде ограничения свободы
1. За добросовестное исполнение установленного порядка отбывания наказания администрацией уголовно-исполнительной инспекции к осужденным могут применяться следующие меры поощрения:
объявление благодарности;
досрочное снятие ранее наложенного взыскания;
разрешение на проведение за пределами места проживания выходных и праздничных дней;
разрешение на проведение отпуска с выездом за пределы места проживания.
2. Осужденные в установленном настоящим Кодексом порядке могут быть представлены к условно-досрочному освобождению или замене неотбытой части наказания более мягким.
Статья 50. Меры взыскания, применяемые к лицам, отбывающим
наказание в виде ограничения свободы
1. К осужденным, нарушающим порядок отбывания наказания, администрацией уголовно-исполнительной инспекции могут применяться следующие меры взыскания:
выговор;
запрещение выхода за пределы места проживания в выходные и праздничные дни на срок до одного месяца;
предупреждение о возможности замены ограничения свободы лишением свободы.
2. В отношении лиц, злостно уклоняющихся от отбывания наказания, администрация уголовно-исполнительной инспекции представляет в суд материалы для решения вопросов о замене ограничения свободы лишением свободы.
Статья 51. Порядок применения мер поощрения и взыскания
к лицам, отбывающим наказание в виде
ограничения свободы
1. Меры поощрения и взыскания налагаются письменно.
2. При применении мер взыскания учитываются обстоятельства совершения правонарушения, личность осужденного и его поведение до проступка. Налагаемое взыскание должно соответствовать характеру и тяжести совершенного осужденным проступка. Взыскание налагается не позднее десяти суток со дня обнаружения проступка, а если в связи с проступком производилась проверка, - со дня ее окончания, но не позднее одного месяца со дня совершения проступка. Взыскание приводится в исполнение в течение двадцати четырех часов, а в исключительных случаях - не позднее одного месяца со дня его наложения.
3. Правом применения предусмотренных настоящим Кодексом мер поощрения и взыскания пользуется в полном объеме начальник уголовно-исполнительной инспекции или лицо, его замещающее.
Статья 52. Злостное уклонение от отбывания наказания
в виде ограничения свободы и нарушение порядка
и условий отбывания наказания в виде ограничения
свободы
1. Злостным уклонением от отбывания наказания в виде ограничения свободы являются: несвоевременное, без уважительных причин, возвращение из отпуска или места проведения отдыха в выходные и праздничные дни, а также самовольное оставление места работы или места проживания, неоднократное употребление спиртных напитков и немедицинское употребление наркотических веществ, отказ от выполнения законных требований сотрудников уголовно-исполнительной инспекции.

2. Еңбек тәртiбiн, қоғамдық тәртiптi және сотталған адам үшiн белгіленген тұру ережелерiн кемiнде үш peт бұзу, сондай-ақ кейiн жасалған әрбiр тәртiп бұзушылық алдыңғы сына жаза тағайындалғаннан кейiн жасалған жағдайда оған жаза тағайындалғаны үшiн сот жүктеген мiндеттердi орындаудан бас тарту жазаны өтеу тәртiбi мен шарттарын бұзушылық болып табылады.
53-бап. Сотталған адамдарды қадағалау және бас
бостандығын шектеу түрiндегi жазаны өтеу
тәртiбiн бұзушылықтың алдын алу шаралары
1. Бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаны өтеушiлердi қадағалауды қылмыстық-атқару инспекциясының әкiмшiлігі жүзеге асырады және сотталған адамдарға олардың тұратын жерi мен жұмыс орны бойынша, сондай-ақ жұмыстан бос уақытында байқау мен бақылау жасауды қамтамасыз етедi. Қадағалауды жүзеге асыру тәртiбi Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлермен белгiленедi.
2. Сотталған адамға бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаны бас бостандығынан айыруға ауыстыру туралы мәселенi шешу кезiнде оны iшкi iстер органдары прокурордың санкциясымен жазаны өтеуден жалтарудың жолын кесу және материалдарды сотқа беру мақсатында он тәулiкке дейiнгi мерзiмге ұстауы мүмкiн.
3. Жазаны өтеуден қасақана жалтарушы сотталған адамды iшкi iстер органы жалтару себептерiн анықтау үшiн прокурордың санкциясымен он тәулiкке дейiнгi мерзiмге ұстауы мүмкiн. Қажет болған жағдайда iшкi iстер органы ұсталған адамды жазаны өтеу орнына бас бостандығынан айыруға сотталған адамдар үшiн белгiленген тәртiппен жiбередi және жазаны өтеуден қасақана жалтарғаны туралы деректер болған жағдайда, сотталған адамның бас бостандығын шектеудiң өтелмеген мерзiмiн бас бостандығынан айыруға ауыстыру туралы мәселенi шешу үшiн материалдарды сотталған адамның ұсталған жерi бойынша сотқа бередi.";
4) 58-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Сондай-ақ қылмыстық iс-әрекет объектiсi, қылмыс жасау қаруы немесе құралы, айналымнан алынып қойылған зат болып табылатын мүлiк сот үкiмi бойынша тәркiленуге жатады.";
5) 73-баптың 2-тармағының үшiншi абзацында "жаза мерзiмiнiң кемiнде үштен бiрiн" деген сөздер "ауыр емес және орташа ауыр қылмыстар жасағаны үшiн жаза мерзiмiнiң кемiнде төрттен бiрiн, ауыр қылмыстар жасағаны үшiн жаза мерзiмiнiң кемiнде үштен бiрiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 83-баптың 4-тармағындағы "(жүктiлiгiнiң төртiншi айынан бастап)" деген сөздер алып тасталсын;
7) 87-бапта:
1-тармақтың бiрiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сотталған адамның телефон арқылы әр сөйлескенде ұзақтығы он бec минутқа дейiн сөйлесуге құқығы бар.";
2-тармақ алып тасталсын;

2. Нарушением порядка и условий отбывания наказания является совершение не менее трех нарушений трудовой дисциплины, общественного порядка и установленных для осужденного правил проживания, а также уклонение от исполнения возложенных на него судом обязанностей, за которые он подвергался взысканиям, при условии, что каждое последующее нарушение совершено после наложения взыскания за предыдущее.
Статья 53. Надзор за осужденными и меры предупреждения
нарушений порядка отбывания наказания в виде
ограничения свободы
1. Надзор за отбывающими наказание в виде ограничения свободы осуществляется администрацией уголовно-исполнительной инспекции и обеспечивается наблюдением и контролем за осужденными по месту их проживания и работы, а также в свободное от работы время. Порядок осуществления надзора определяется нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
2. При решении вопроса о замене осужденному наказания в виде ограничения свободы на лишение свободы он может быть задержан органом внутренних дел с санкции прокурора на срок до десяти суток в целях пресечения уклонения от отбывания наказания и передачи материалов в суд.
3. Осужденный, злостно уклоняющийся от отбывания наказания, может быть задержан органом внутренних дел с санкции прокурора на срок до десяти суток для установления причин уклонения. При необходимости орган внутренних дел направляет задержанного к месту отбывания наказания в порядке, установленном для лиц, осужденных к лишению свободы, и при наличии данных о злостном уклонении от отбывания наказания передает материалы в суд по месту задержания осужденного для решения вопроса о замене осужденному неотбытого срока ограничения свободы на лишение свободы.";
4) пункт 1 статьи 58 дополнить предложением следующего содержания:
"Также по приговору суда подлежит конфискации имущество, являющееся объектом преступных действий, орудием или средством совершения преступления, предметом, изъятым из обращения.";
5) в абзаце третьем пункта 2 статьи 73 слова "не менее одной трети срока наказания" заменить словами "не менее одной четверти срока наказания за преступления небольшой и средней тяжести, не менее одной трети срока наказания - за тяжкие преступления";
6) в пункте 4 статьи 83 слова "(начиная с четвертого месяца беременности)" исключить;
7) в статье 87:
первое предложение пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Осужденный имеет право на телефонные разговоры продолжительностью до пятнадцати минут каждый.";
пункт 2 исключить;

8) 97-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қылмыстық-атқару жүйесiнде сотталған адамдарға медициналық қызмет көрсету үшiн емдеу-профилактика мекемелерi (ауруханалар, арнаулы психиатрия және туберкулез ауруханалары; медициналық бөлiмдер), ал туберкулездiң ашық түрiмен ауыратын сотталған адамдарды ұстау және емханада емдеу үшiн мәжбүрлеп емдеудi жүзеге асыратын емдеу құқығындағы түзеу мекемелерi ұйымдастырылады. Алкогольге салынумен, нашақорлықпен және уытқұмарлықпен ауыратын сотталған адамдарды мәжбүрлеп емдеу түзеу колонияларының медициналық бөлiмiнде жүзеге асырылуы мүмкін.";
9) 112-баптың 3-тармағында:
"тәртiптiк айыппұл, " деген сөздер алып тасталсын;
"үй-жайларға көшiру" деген сөздерден кейiн ", айып оқшаулау орнына орналастыру" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 113-баптың 7-тармағында "жыл" деген сөз "алты ай" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 116-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Дағдылы, жеңiлдетiлген және жеңiлдiктi жағдайларда жазасын өтеушi сотталған адамдар - жазаны өтеудiң белгiленген тәртiбiн қасақана бұзушылар қатаң жағдайға көшiрiлуi мүмкiн. Жеңiлдетiлген және жеңiлдiктi жағдайларда жазасын өтеушi сотталған адамдар - жазаны өтеудiң белгiленген тәртiбiн бұзушылар дағдылы жағдайға көшiрiледi.";
12) 118-бапта:
3-тармақтағы "төрттен үшi", "алты айын" деген сөздер "үштен екiсi", "үш айын" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Дағдылы, жеңiлдетiлген және жеңiлдiктi жағдайларда жазасын өтеушi сотталған адамдар - жазаны өтеудiң белгiленген тәртiбiн қасақана бұзушылар қатаң жағдайға көшiрiлуi мүмкiн. Жеңiлдетiлген және жеңiлдiктi жағдайларда жазасын өтеушi сотталған адамдар - жазаны өтеудiң белгiленген тәртiбiн бұзушылар дағдылы жағдайға көшiрiледi.";
13) 120-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Дағдылы және жеңiлдетiлген жағдайларда жазасын өтеушi сотталған адамдар - жазаны өтеудiң белгiленген тәртiбiн қасақана бұзушылар қатаң жағдайға көшiрiлуi мүмкiн. Жеңiлдетiлген жағдайда жазасын өтеушi сотталған адамдар - жазаны өтеудiң белгiленген тәртiбiн бұзушылар дағдылы жағдайға көшiрiледi.";
14) 165-баптың 3-тармағындағы "түзеу мекемесiнiң" деген сөздер "тергеушiлiк оқшаулау орнының" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 171-баптың 1-тармағындағы "сегiз жасқа" деген сөздер "он төрт жасқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 172-баптың тақырыбындағы және 4-тармағындағы "сегiз жасқа" деген сөздер он төрт жасқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 182-бапта:
1-тармақтағы "және өздерiне сот жүктеген мiндеттерiн орындауын" деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақтағы "өздерiне сот жүктеген мiндеттердi орындауға," деген сөздер алып тасталсын;

8) пункт 2 статьи 97 изложить в следующей редакции:
"2. В уголовно-исполнительной системе для медицинского обслуживания осужденных организуются лечебно-профилактические учреждения (больницы, специальные психиатрические и туберкулезные больницы; медицинские части), а для содержания и амбулаторного лечения осужденных, больных открытой формой туберкулеза, - исправительные учреждения на правах лечебных, осуществляющие принудительное лечение. Принудительное лечение осужденных, больных алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией, может осуществляться медицинской частью исправительной колонии.";
9) в пункте 3 статьи 112:
слова "дисциплинарный штраф," исключить;
дополнить словами ", помещение в штрафной изолятор";
10) в пункте 7 статьи 113 слово "года" заменить словами "шести месяцев";
11) пункт 4 статьи 116 изложить в следующей редакции:
"4. Отбывающие наказание в обычных, облегченных и льготных условиях осужденные - злостные нарушители установленного порядка отбывания наказания могут быть переведены в строгие условия. Отбывающие наказание в облегченных и льготных условиях осужденные - нарушители установленного порядка отбывания наказания, переводятся в обычные условия.";
12) в статье 118:
в пункте 3 слова "три четверти", "шести месяцев" заменить словами "две трети", "трех месяцев";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Отбывающие наказание в обычных, облегченных и льготных условиях осужденные - злостные нарушители установленного порядка отбывания наказания могут быть переведены в строгие условия. Отбывающие наказание в облегченных и льготных условиях осужденные - нарушители установленного порядка отбывания наказания переводятся в обычные условия.";
13) пункт 3 статьи 120 изложить в следующей редакции:
"3. Отбывающие наказание в обычных и облегченных условиях осужденные - злостные нарушители установленного порядка отбывания наказания могут быть переведены в строгие условия. Отбывающие наказание в облегченных условиях осужденные - нарушители установленного порядка отбывания наказания переводятся в обычные условия.";
14) в пункте 3 статьи 165 слова "исправительного учреждения" заменить словами "следственного изолятора";
15) в пункте 1 статьи 171 слово "восьмилетнего" заменить словом "четырнадцатилетнего";
16) в заголовке и пункте 4 статьи 172 слово "восьмилетнего" заменить словом "четырнадцатилетнего";
17) в статье 182:
в пункте 1 слова "и выполнение возложенных на них судом обязанностей" исключить;
в пункте 4 слова "выполнять возложенные на них судом обязанности" исключить;

18) 184-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сотталған адам қоғамдық тәртiптi бұзған, ол үшiн әкімшілік жаза қолданылған жағдайда, қылмыстық-атқару инспекциясы оған шартты сотталудың күшi жойылуы мүмкін екендiгi туралы жазбаша нысанда ескертедi.";
2-тармақ алып тасталсын;
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Шартты сотталған адам сынақ мерзiмi iшiнде қоғамдық тәртiптi үнемi бұзған жағдайда, не егер сотталған адам бақылаудан жасырынса, сотқа шартты жазаның күшiн жою туралы ұсыныс жiберiледi.
5. Шартты сотталған адамға бір жыл ішінде екі рет әкімшілік жазаның қолданылуы оның қоғамдық тәртіпті үнемі бұзуы болып есептеледі.".
Қазақстан Республикасының
Президенті

18) в статье 184:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В случае нарушения осужденным общественного порядка, за которое было наложено административное взыскание, уголовно-исполнительная инспекция предупреждает его в письменной форме о возможности отмены условного осуждения.";
пункт 2 исключить;
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. В случае систематического нарушения условно осужденным общественного порядка в течение испытательного срока либо если осужденный скрылся от контроля, в суд направляется представление об отмене условного наказания.
5. Систематическими считаются нарушения общественного порядка, за которые на условно осужденного дважды в течение года налагались административные взыскания.".
Президент
Республики Казахстан