"Мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 11 наурыздағы N 393-II заңы
1-бап. "Мемлекеттік қызмет туралы"  1999 жылғы 23 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 21, 773-құжат; 2001 ж., N 13-14, 170-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 5-бапта:
1-тармақта:
4) тармақшадағы "мемлекеттік қызметтің" деген сөздер "мемлекеттік әкімшілік қызметшілер лауазымдарына орналастыру үшін" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) кандидаттың қойылатын біліктілік талаптарына сай келуі бөлігінде мемлекеттік әкімшілік лауазымға тағайындауға келісу;".
2. 7-бапта:
1) 2-тармақта:
2) тармақшадағы "палаталары", "палаталарының" деген сөздер тиісінше "Палаталары", "Палаталарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппаратын басқаратын мемлекеттік саяси қызметші, оның орынбасарлары;";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Саяси лауазымдарға Қазақстан Республикасының Президенті белгілейтін өзге лауазымдар да жатқызылуы мүмкін.";
2) 3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік әкімшілік қызметшілер үшін лауазымдар санаттары белгіленеді. Мемлекеттік әкімшілік қызметшілер лауазымдарының санаттар бойынша тізілімін уәкілетті органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.".
3. 11-баптағы "заңдарда" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 12-бапта:
1) 1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасу, осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, конкурстық негізде жүзеге асырылады.";
2) 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік әкімшілік қызметшінің мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасуы ол тиісті бос тұрған лауазымға қойылатын біліктілік талаптарына сай келген жағдайда, мемлекеттік әкімшілік қызметшінің және уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің келісімімен конкурстық іріктеусіз ауысу тәртібімен жүзеге асырылуы мүмкін.".
5. 13-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптарын мемлекеттік органдар лауазымдар санаттарына қойылатын үлгі біліктілік талаптары негізінде әзірлейді және бекітеді.".
6. 14-бапта:
1) 3-тармақта:
бірінші бөліктегі "ашық немесе жабық тәсілмен" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Конкурс орталық мемлекеттік органдар мен олардың аумақтық бөлімшелерінде және ведомстволарда өткізілген кезде хабарландырулар Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын мерзімді баспасөз басылымдарында жарияланады. Жергілікті мемлекеттік органдарда конкурс өткізу туралы хабарландырулар тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағына таралатын мерзімді баспасөз басылымдарында жарияланады.";

О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О государственной службе"
Закон Республики Казахстан от 11 марта 2003 года N 393
Статья 1 . Внести в Закон Республики Казахстан от 23 июля 1999 г. "О государственной службе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 21, ст. 773; 2001 г., N 13-14, ст. 170) следующие изменения и дополнения:
1. В статье 5:
в пункте 1:
в подпункте 4) после слова "резерва" слова "государственной службы" заменить словами "для занятия должностей административных государственных служащих";
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) согласование назначения на административную государственную должность в части соответствия кандидата предъявляемым квалификационным требованиям;".
2. В статье 7:
1) в пункте 2:
в подпункте 2) слово "палатами" заменить словом "Палатами";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) возглавляющим аппарат Верховного Суда Республики Казахстан, его заместители;";
дополнить частью второй следующего содержания:
"К политическим должностям могут быть отнесены также и иные должности, определяемые Президентом Республики Казахстан.";
2) пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Для административных государственных служащих устанавливаются категории должностей. Реестр должностей административных государственных служащих по категориям утверждается Президентом Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа.".
3. Статью 11 после слов "установленных законодательством" дополнить словами "Республики Казахстан".
4. В статье 12:
1) часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Занятие административной государственной должности осуществляется на конкурсной основе, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.";
2) пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Занятие административной государственной должности административным государственным служащим может осуществляться без конкурсного отбора в порядке перевода в случае его соответствия предъявляемым квалификационным требованиям к соответствующей вакантной должности с согласия административного государственного служащего и уполномоченного органа или его территориального подразделения.".
5. Статью 13 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Квалификационные требования к административным государственным должностям разрабатываются и утверждаются государственными органами на основе типовых квалификационных требований к категориям должностей.".
6. В статье 14:
1) в пункте 3:
в части первой слова "открытым или закрытым способом" исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
"При проведении конкурса в центральных государственных органах и их территориальных подразделениях и ведомствах объявления публикуются в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан. Объявления о проведении конкурса в местных государственных органах публикуются в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы.";

2) 4-тармақтағы "Ашық" деген сөз алып тасталып, "конкурсқа" деген сөз бас әріппен жазылсын;
3) 5-тармақ алып тасталсын;
4) 11-тармақтағы "заңдарда" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. 15-бапта:
1) 1-тармақтағы "Конкурстық іріктеу нәтижелері бойынша" деген сөздер алып тасталып, "мемлекеттік" деген сөз бас әріппен жазылсын;
2) 4-тармақтағы "заңдарда" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. 18-баптың 1-тармағындағы "Үкімет" деген сөз "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздермен ауыстырылсын.
9. 19-баптағы "заң актілерімен" деген сөздердің алдынан "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен толықтырылсын.
10. 20-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "жасақталады" деген сөз алып тасталып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) аттестаттаудан өткен және аттестаттау комиссиясы кадрлар резервіне есепке алуға ұсынған мемлекеттік әкімшілік қызметшілерден жасақталады.".
11. 21-баптың 4-тармағындағы "заңдарда" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын.
12. 22-бапта:
1) 4-тармақтағы "әкімшілік", "әкімшілік" деген сөздер алып тасталсын;
2) мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Мемлекеттік әкімшілік қызметші ауыстырылған жағдайда не мемлекеттік саяси қызметшінің басқа мемлекеттік лауазымға тағайындалуына байланысты, егер мемлекеттік қызметші бұрынғы жұмыс орнында демалысын пайдаланбаған болса, жаңа жұмыс орнындағы ақы төленетін жыл сайынғы демалысы Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мерзімі аяқталғанға дейін берілуі мүмкін.".
13. 24-бапта:
1) 1-тармақтағы "заңдарда" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік орган таратылған немесе қайта ұйымдастырылған жағдайда мемлекеттік әкімшілік қызметшілер жаңадан құрылған не басқа мемлекеттік органда өздерінің біліктілігіне сай жұмыспен қамтамасыз етіледі. Мемлекеттік әкімшілік қызметші жұмысқа орналасудан бас тартқан жағдайда, ол Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жұмыстан босатылады. Бұл орайда мемлекеттік органдарда кемінде үш жыл жұмыс стажы бар мемлекеттік әкімшілік қызметшілерге төрт орташа айлық жалақысы мөлшерінде жұмыстан шығу жәрдемақысы төленеді.";
3) 5-тармақтағы "заңдарда" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын.
14. 26-баптың 2-тармағында "заңдарда" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын.

2) в пункте 4 слово "открытом" исключить;
3) пункт 5 исключить;
4) пункт 11 после слов "установленном законодательством" дополнить словами "Республики Казахстан".
7. В статье 15:
1) в пункте 1 слова "по результатам конкурсного отбора" исключить;
2) в пункте 4 слова "предусмотренным законодательством" заменить словами "предусмотренным законами Республики Казахстан".
8. Пункт 1 статьи 18 после слова "Правительством" дополнить словами "Республики Казахстан".
9. Статью 19 после слов "законодательными актами" дополнить словами "Республики Казахстан".
10. Пункт 1 статьи 20 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) административных государственных служащих, прошедших аттестацию и рекомендованных аттестационной комиссией для зачисления в кадровый резерв.".
11. Пункт 4 статьи 21 после слов "установленном законодательством" дополнить словами "Республики Казахстан".
12. В статье 22:
1) в пункте 4 слова "административные", "административному" исключить;
2) дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. В случае перевода административного государственного служащего либо в связи с назначением политического государственного служащего на другую государственную должность, если государственным служащим не был использован отпуск по прежнему месту работы, на новом месте работы оплачиваемый ежегодный отпуск может быть предоставлен до истечения срока, установленного законами Республики Казахстан.".
13. В статье 24:
1) в пункте 1 слова "установленном законодательством порядке" заменить словами "порядке, установленном законодательством Республики Казахстан";
2) часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. В случае ликвидации или реорганизации государственного органа административные государственные служащие обеспечиваются работой во вновь образованном либо в другом государственном органе в соответствии с их квалификацией. В случае отказа административного государственного служащего от трудоустройства он увольняется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. При этом административным государственным служащим, имеющим стаж работы в государственных органах не менее трех лет, выплачивается выходное пособие в размере четырех среднемесячных заработных плат.";
3) пункт 5 после слов "установленного законодательством" дополнить словами "Республики Казахстан".
14. В статье 26:
пункт 2 после слова "законодательством" дополнить словами "Республики Казахстан".

15. 27-бапта:
1) 1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) тараптардың өзара келісуі бойынша мерзімді еңбек шартын жасасу жолымен олардың мемлекеттік қызметте болу мерзімін бір жылға ұзарту құқығымен Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген зейнеткерлік жасқа толуы;";
2) тармақшадағы "заңдарда" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) Қазақстан Республикасының еңбек және мемлекеттік қызмет туралы заңдарында көзделген өзге де негіздемелер негіз болып табылады.";
2) 2-тармақтағы "заңдарда" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын.
16. 28-бапта:
1) 2-тармақтың 2) тармақшасындағы "заңда" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 5-тармақтағы "заңдарда" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап бір ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

15. В статье 27:
1) в пункте 1:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) достижение ими пенсионного возраста, установленного законом Республики Казахстан, с правом продления срока их пребывания на государственной службе на один год путем заключения срочного трудового договора по взаимному согласию сторон;";
подпункт 2) после слова "законодательством" дополнить словами "Республики Казахстан";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) иные основания, предусмотренные законами Республики Казахстан о труде и государственной службе.";
2) пункт 2 после слов "установленном законодательством" дополнить словами "Республики Казахстан".
16. В статье 28:
1) подпункт 2) пункта 2 после слова "законом" дополнить словами "Республики Казахстан";
2) в пункте 5 слово "законодательством" заменить словами "законами Республики Казахстан".
Статья 2 . Настоящий Закон вводится в действие по истечении одного месяца со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан