Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне микрокредиттік ұйымдар қызметінің мәселелері бойынша өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 28 наурыздағы N 398-II заңы
2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
1) мынадай мазмұндағы 168-1-баппен толықтырылсын:
"168-1-бап. Микрокредиттік ұйымдар туралы заңдардың талаптарын
бұзу
1. Микрокредиттік ұйымдардың микрокредиттік ұйымдар туралы заңдарға сәйкес тыйым салынған не олардың құқық қабілеттілігі шегінен тыс операциялар мен мәмілелерді жүзеге асыруы,-
лауазымды адамға - айлық есептік көрсеткіштің қырықтан жетпіске дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаға мәміле сомасының оннан бір процентіне дейінгі не операциялар бойынша алынған кіріс сомасының елу процентіне дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Микрокредиттік ұйымның бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған күні шындыққа сәйкес келмейтін жарнаманы хабарлауы немесе жариялауы, егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса,-
заңды тұлғаға айлық есептік көрсеткіштің екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Микрокредиттік ұйым ретінде тіркелмеген заңды тұлғаның өз атауында, құжаттарында, хабарландырулары мен жарнамасында "микрокредиттік ұйым", "МКҰ" деген сөздерді немесе микрокредиттер беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратындығын көздейтін олардан туындаған сөздерді пайдалануы,-
заңды тұлғаға айлық есептік көрсеткіштің елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
2) 541-баптың бірінші бөлігі "163" деген цифрдан кейін ", 168-1" деген цифрлармен толықтырылсын;
3) 572-баптың бірінші бөлігіндегі "168-171" деген цифрлар "168, 169-171" деген цифрлармен ауыстырылсын;
4) 636-баптың бірінші бөлігі 1) тармақшасының жиырма жетінші абзацы "163" деген цифрдан кейін "168-1" деген цифрлармен толықтырылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті

О внесении изменения и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях по вопросам деятельности микрокредитных организаций
Закон Республики Казахстан от 28 марта 2003 года N 398
Внести изменение и дополнения в Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3):
1) дополнить статьей 168-1 следующего содержания:
"Статья 168-1. Нарушение требований законодательства о
микрокредитных организациях
1. Осуществление микрокредитными организациями операций и сделок, запрещенных в соответствии с законодательством о микрокредитных организациях либо выходящих за пределы их правоспособности, -
влечет штраф на должностное лицо в размере от сорока до семидесяти месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - в размере до одной десятой процента от суммы сделки либо до пятидесяти процентов от суммы полученного дохода по операциям.
2. Объявление или опубликование микрокредитной организацией в средствах массовой информации рекламы, не соответствующей действительности на день опубликования, если это действие не имеет признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на юридическое лицо в размере до двухсот месячных расчетных показателей.
3. Использование юридическим лицом, не зарегистрированным в качестве микрокредитной организации, в своем наименовании, документах, объявлениях и рекламе слов "микрокредитная организация", "МКО" или производных от них слов, предполагающих, что оно осуществляет деятельность по предоставлению микрокредитов, -
влечет штраф на юридическое лицо в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
2) часть первую статьи 541 после цифры "163" дополнить цифрами ", 168-1";
3) в части первой статьи 572 цифры "168-171" заменить цифрами "168, 169-171";
4) абзац двадцать седьмой подпункта 1) части первой статьи 636 после цифры "163" дополнить цифрами ", 168-1".
Президент
Республики Казахстан