Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне қоршаған ортаны қорғау және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 25 мамырдағы N 553 Заңы
Қазақстан Республикасының мына заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Қоршаған ортаны қорғау туралы" 1997 жылғы 15 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 17-18, 213-құжат; 1998 ж., N 24, 443-құжат; 1999 ж., N 11, 357-құжат; N 23, 931-құжат; 2001 ж., N 13-14, 171-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат):
1) 8-баптың екiншi бөлiгiнде:
сегiзiншi-оныншы абзацтар алып тасталсын;
он бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"қоршаған ортаны және табиғи ресурстарды қорғау саласында өз құзыретi шегiнде мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;";
2) 67-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың түрлерi Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы заңдарымен белгiленедi.".
2. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 1997 жылғы 15 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 17-18, 215-құжат; 1999 ж., N 11, 357-құжат; 2001 ж., N 3, 20-құжат; N 24, 338-құжат):
1) бүкiл мәтiн бойынша "қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органда", "қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органның" деген сөздер тиiсiнше "ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi органда", "ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 8-бапта:
мынадай мазмұндағы бесiншi абзацпен толықтырылсын:
"ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi органды белгiлейдi;";
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Заңға сәйкес осы аумақтарды пайдаланғаны және олар көрсететiн қызметтер үшiн ақы алудың тәртiбi мен шарттарын белгiлейдi;";
3) 9 және 10-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi органның құзыретi
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi орган:
ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды дамыту жөнiндегi бағдарламаларды әзiрлейдi;
қорық iсi және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы әдiстемелiк басшылықты жүзеге асырады;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлейдi және бекiтедi;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мемлекеттiк есебiн және мемлекеттiк кадастрын, Қазақстан Республикасының Қызыл кiтабын жүргізеді;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негiздемелердi әзiрлеу жөнiндегi әдiстемелердi бекiтедi;
республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру жөнiнде жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негiздемелер әзiрлеудi ұйымдастырады және оларды мемлекеттiк экологиялық сараптамаға жiбередi;
өзiнiң қарауындағы мемлекеттiк мекемелер нысанында құрылған ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы жеке ережелердi бекiтедi;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың паспорттарын тiркейдi;
өзiнiң қарауындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жұмыс iстеуiн ұйымдастырады және қамтамасыз етедi;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады.

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам охраны окружающей среды и особо охраняемых природных территорий
Закон Республики Казахстан от 25 мая 2004 года N 553
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон  Республики Казахстан от 15 июля 1997 г. "Об охране окружающей среды" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 17-18, ст. 213; 1998 г., N 24, ст. 443; 1999 г., N 11, ст. 357; N 23, ст. 931; 2001 г., N 13-14, ст. 171; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155):
1) в части второй статьи 8:
абзацы восьмой-десятый исключить;
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"осуществляет государственный контроль в области охраны окружающей среды и природных ресурсов в пределах своей компетенции;";
2) пункт 2 статьи 67 изложить в следующей редакции:
"2. Виды особо охраняемых природных территорий устанавливаются законодательством Республики Казахстан об особо охраняемых природных территориях.".
2. В Закон  Республики Казахстан от 15 июля 1997 г. "Об особо охраняемых природных территориях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 17-18, ст. 215; 1999 г., N 11, ст. 357; 2001 г., N 3, ст. 20; N 24, ст. 338):
1) по всему тексту слова "центральным исполнительным органом в области охраны окружающей среды", "центрального исполнительного органа в области охраны окружающей среды", "центральном исполнительном органе в области охраны окружающей среды" заменить соответственно словами "уполномоченным органом в области особо охраняемых природных территорий", "уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий", "уполномоченном органе в области особо охраняемых природных территорий";
2) в статье 8:
дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"определяет уполномоченный орган в области особо охраняемых природных территорий;";
абзац десятый изложить в следующей редакции:
"определяет порядок и условия взимания платы за использование этих территорий и услуги, оказываемые ими, в соответствии с настоящим Законом;";
3) статьи 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Компетенция уполномоченного органа в области особо
охраняемых природных территорий
Уполномоченный орган в области особо охраняемых природных территорий:
разрабатывает программы по развитию особо охраняемых природных территорий;
осуществляет методическое руководство в области заповедного дела и особо охраняемых природных территорий;
разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области особо охраняемых природных территорий;
ведет государственный учет и государственный кадастр особо охраняемых природных территорий, Красную книгу Республики Казахстан;
осуществляет государственный контроль в области особо охраняемых природных территорий;
утверждает методики по разработке естественно-научных и технико-экономических обоснований;
организует разработку естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию особо охраняемых природных территорий республиканского значения и направляет их на государственную экологическую экспертизу;
утверждает индивидуальные положения об особо охраняемых природных территориях, созданных в форме государственных учреждений, находящихся в его ведении;
регистрирует паспорта особо охраняемых природных территорий;
организует и обеспечивает функционирование особо охраняемых природных территорий, находящихся в его ведении;
осуществляет международное сотрудничество в области особо охраняемых природных территорий.

10-бап. Қарауында ерекше қорғалатын табиғи аумақтар бар
өзге де орталық атқарушы органдардың құзыретi
Қарауында ерекше қорғалатын табиғи аумақтар бар өзге де орталық атқарушы органдар:
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы бағдарламаларды әзiрлеуге және орындауға қатысады;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру жөнiндегi жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негiздемелердi әзірлеуді ұйымдастырады, мемлекеттiк экологиялық сараптама жүргізуді қамтамасыз етедi және оларды ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi органмен келiсе отырып бекiтедi;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi органмен келiсе отырып, өздерiнiң қарауындағы мемлекеттiк мекеме нысанында құрылған ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы жеке ережелердi бекiтедi, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың паспорттарын жасайды және тiркеуге жiбередi;
өздерiнiң қарауындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың қызметiн ұйымдастырады және қамтамасыз етедi;
өздерiнiң қарауындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мемлекеттiк есебiн және мемлекеттiк кадастрын жүргiзуге қатысады;
өздерiнiң қарауындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтар бойынша күзет қызметiн құрады және мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады.";
4) 11-баптың 2-тармағының төртiншi абзацындағы "орталық атқарушы органдармен" деген сөздер "ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 29-баптың 2-тармағындағы "қоршаған ортаны қорғау саласындағы және ғылым саласындағы орталық атқарушы органдар" деген сөздер "ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi орган мен ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 74-бап мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру жөнiндегi жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негiздеменi әзiрлеу;";
7) 75-бап мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру жөнiндегi жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негiздеменi әзiрлеу;";
8) 78-баптың 1-тармағының екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ғылыми, мәдени-ағарту, оқу, туристiк және рекреациялық қызметтi жүзеге асырған кезде жеке және заңды тұлғаларға, соның iшiнде мемлекеттiк сатып алу жөнiндегi конкурстарға қатысу арқылы ақылы қызмет көрсетуден түскен қаражат;".
Қазақстан Республикасының
Президентi

Статья 10. Компетенция иных центральных исполнительных
органов, в ведении которых находятся особо
охраняемые природные территории
Иные центральные исполнительные органы, в ведении которых находятся особо охраняемые природные территории:
участвуют в разработке и выполнении программ в области особо охраняемых природных территорий;
организуют разработку естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию особо охраняемых природных территорий, обеспечивают проведение государственной экологической экспертизы и утверждают их по согласованию с уполномоченным органом в области особо охраняемых природных территорий;
по согласованию с уполномоченным органом в области особо охраняемых природных территорий утверждают индивидуальные положения об особо охраняемых природных территориях, созданных в форме государственных учреждений, находящихся в их ведении, составляют и направляют на регистрацию паспорта особо охраняемых природных территорий;
организуют и обеспечивают функционирование особо охраняемых природных территорий, находящихся в их ведении;
участвуют в ведении государственного учета и государственного кадастра по особо охраняемым природным территориям, находящимся в их ведении;
создают службы охраны и осуществляют государственный контроль по особо охраняемым природным территориям, находящимся в их ведении;
осуществляют международное сотрудничество в области особо охраняемых природных территорий.";
4) в абзаце четвертом пункта 2 статьи 11 слова "центральными исполнительными органами" заменить словами "уполномоченным органом в области особо охраняемых природных территорий";
5) в пункте 2 статьи 29 слова "центральные исполнительные органы в области охраны окружающей среды и в сфере науки" заменить словами "уполномоченный орган в области особо охраняемых природных территорий и уполномоченный государственный орган, осуществляющий руководство в области науки и научно-технической деятельности";
6) статью 74 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"разработке естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию особо охраняемых природных территорий республиканского значения;";
7) статью 75 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"разработке естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию особо охраняемых природных территорий местного значения;";
8) абзац второй пункта 1 статьи 78 изложить в следующей редакции:
"средств от оказания платных услуг физическим и юридическим лицам при осуществлении научной, культурно-просветительской, учебной, туристской и рекреационной деятельности, в том числе путем участия в конкурсах по государственным закупкам;".
Президент
Республики Казахстан