Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне сайлау заңдары мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі N 583 Заңы
Қазақстан Республикасының мына заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 1997 жылғы 16 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Қылмыстық кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 15-16, 211-құжат; 1998 ж., N 16, 219-құжат; N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 20, 721-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 10, 106-құжат; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 15, 137-құжат; N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат):
1) 146-бапта:
бiрiншi бөлiкте "кандидаттарды" деген сөз "кандидатты, партиялық тiзiмдердi" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте:
б) тармағында "өзiнiң" деген сөзден кейiн "лауазымын немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
мемлекеттiк тiлдегi мәтiн бойынша в) тармағындағы "жасалса -" деген сөзден кейiнгi сызықша алып тасталып, нүктелi үтiр қойылсын, мынадай мазмұндағы г) тармағымен толықтырылсын:
"г) электрондық сайлау жүйесiнiң жұмыс iстеуiнiң белгiленген тәртiбiн бұзу жолымен жасалса, - ";
2) 147-бапта:
бiрiншi абзацта:
"Сайлау" деген сөздiң алдынан "1." деген цифрмен толықтырылсын;
"бастамашы топтың немесе" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"2. Электрондық сайлау жүйесiнiң жұмыс iстеуiнiң белгiленген тәртiбiн бұзу жолымен жасалған дәл сол әрекеттер, -
жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.".
2. 1999 жылғы 13 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Азаматтық iс жүргiзу кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 18, 644-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 21-22, 281-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат; N 14, 109-құжат; N 15, 138-құжат; 2004 ж., N 5, 25-құжат):
1) 28-баптың бiрiншi бөлiгiнiң 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың және астананың) сайлау комиссияларының, сондай-ақ облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың және астананың) референдум комиссияларының шешiмдерi мен әрекеттерiне (әрекетсiздiгiне) дау айтуы туралы азаматтық iстердi қарайды.";
2) 29-баптың бiрiншi бөлiгiнiң 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының шешiмдерi мен әрекеттерiне (әрекетсiздiгiне), сондай-ақ Орталық референдум комиссиясының шешiмдерi мен әрекеттерiне (әрекетсiздiгiне) дау айтуы туралы iстердi қарайды.";

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам выборного законодательства
Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года N 583
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Уголовный кодекс  Республики Казахстан от 16 июля 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 15-16, ст. 211; 1998 г., N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 225; 1999 г., N 20, ст. 721; N 21, ст. 774; 2000 г., N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53, 54; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 10, ст. 106; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 15, ст. 137; N 18, ст. 142; 2004 г., N 5, ст. 22):
1) в статье 146:
в части первой слово "кандидатов" заменить словами "кандидата, партийных списков";
в части второй:
пункт б) после слова "своего" дополнить словами "должностного или";
дополнить пунктом г) следующего содержания:
"г) совершенные путем нарушения установленного порядка функционирования электронной избирательной системы, -";
2) в статье 147:
в абзаце первом:
перед словом "Фальсификация" дополнить цифрой "1.";
слова "инициативной группы, или" исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"2. Те же деяния, совершенные путем нарушения установленного порядка функционирования электронной избирательной системы, -
наказываются лишением свободы на срок до семи лет.".
2. В  Гражданский процессуальный кодекс  Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 18, ст. 644; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; 2001 г., N 8, ст. 52; N 15-16, ст. 239; N 21-22, ст. 281; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 10, ст. 49; N 14, ст. 109; N 15, ст. 138; 2004 г., N 5, ст. 25):
1) подпункт 4) части первой статьи 28 изложить в следующей редакции:
"4) об оспаривании решений и действий (бездействия) областных (городов республиканского значения и столицы) избирательных комиссий, а также областных (городов республиканского значения и столицы) комиссий референдума.";
2) подпункт 2) части первой статьи 29 изложить в следующей редакции:
"2) решений и действий (бездействия) Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, а также решений и действий (бездействия) Центральной комиссии референдума.";

3) 273-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Сайлаушылардың (таңдаушылардың) тiзiмдерiндегi түзетулер қажеттiгi туралы сайлау комиссиясының шешiмiне шағым жасау туралы арыз келiп түскен күнi қаралуға тиiс.";
4) 274-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Арыз негiздi деп танылған сот шешiмi бұзылған сайлау құқығын қалпына келтiру үшiн негiз болып табылады.".
3. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; 2004 жылғы 12 мамырда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiне дәрiлiк заттар айналымы мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтыру енгiзу туралы" 2004 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасының  Заңы ):
1) 99-баптың екiншi абзацындағы "бестен", "онға", "жиырмадан" және "отызға" деген сөздер тиiсiнше "оннан", "он беске", "жиырма бестен" және "отыз беске" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 99-1-баппен толықтырылсын:
"99-1-бап. Сайлау алдындағы үгiт жүргiзу құқығына
кедергi келтiру
Президенттiкке, депутаттыққа немесе өзге де сайланбалы қызметтерге кандидаттарға, олардың сенiм бiлдiрген адамдарына, саяси партияларға олардың сайлау алдындағы үгiт жүргiзу құқығын iске асыру процесiнде кедергi келтiру -
азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - он бестен жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға жиырма бестен отыз беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
3) 100-бапта:
тақырыбы және бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"100-бап. Кандидаттар, саяси партиялар туралы көрiнеу
жалған мәлiметтер тарату
Кандидаттар, саяси партиялар туралы көрiнеу жалған мәлiметтер тарату немесе сайлаудың нәтижесiне ықпал ету мақсатында олардың абыройы мен қадiр-қасиетiне нұқсан келтiретiн өзге де iс-әрекеттер жасау - ";
екiншi абзацта "оннан", "он беске", "он бестен", "жиырма беске" және "жиырма бестен" деген сөздер тиiсiнше "он бестен", "жиырма беске" "жиырма бестен" "отыз беске" және "отыз бестен" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 101-бапта:
тақырыбындағы "байқаушының" деген сөз "сенiм бiлдiрiлген адамның және байқаушының" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi абзацтағы "депутаттыққа немесе өзге де сайланбалы қызметке кандидаттың сенiм бiлдiрген адамының, байқаушының" деген сөздер "сайлаудағы кандидаттардың, саяси партиялардың сенiм бiлдiрiлген адамдарының және байқаушылардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацтағы "оннан" және "жиырма беске" деген сөздер тиiсiнше "он бестен" және "отыз беске" деген сөздермен ауыстырылсын;

3) часть первую статьи 273 дополнить абзацем следующего содержания:
"Заявление об обжаловании решения избирательной комиссии о необходимости исправления в списках избирателей (выборщиков) должно быть рассмотрено в день поступления.";
4) часть первую статьи 274 изложить в следующей редакции:
"1. Решение суда, которым заявление признано обоснованным, является основанием для восстановления нарушенного избирательного права.".
3. В  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42;  Закон  Республики Казахстан от 6 мая 2004 г. "О внесении изменений и дополнения в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях по вопросам обращения лекарственных средств", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 12 мая 2004 г.):
1) в абзаце втором статьи 99 слова "пяти", "десяти", "двадцати" и "тридцати" заменить соответственно словами "десяти", "пятнадцати", "двадцати пяти" и "тридцати пяти";
2) дополнить статьей 99-1 следующего содержания:
"Статья 99-1. Воспрепятствование праву вести предвыборную
агитацию
Воспрепятствование кандидатам в президенты, в депутаты или на иные выборные должности, их доверенным лицам, политическим партиям в процессе реализации ими права вести предвыборную агитацию -
влечет штраф на граждан в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц - в размере от пятнадцати до двадцати пяти, на юридических лиц - в размере от двадцати пяти до тридцати пяти месячных расчетных показателей.";
3) в статье 100:
заголовок и абзац первый изложить в следующей редакции:
"Статья 100. Распространение заведомо ложных сведений о
кандидатах, политических партиях
Распространение заведомо ложных сведений о кандидатах, политических партиях или совершение иных действий, порочащих их честь и достоинство, в целях влияния на исход выборов -";
в абзаце втором слова "десяти", "пятнадцати" и "двадцати пяти" заменить соответственно словами "пятнадцати", "двадцати пяти" и "тридцати пяти";
4) в статье 101:
в заголовке слово "наблюдателя" заменить словами "доверенного лица и наблюдателя";
в абзаце первом слова "доверенного лица кандидата в депутаты или на иную выборную должность, наблюдателя" заменить словами "доверенных лиц кандидатов, политических партий и наблюдателей на выборах";
в абзаце втором слова "десяти" и "двадцати пяти" заменить соответственно словами "пятнадцати" и "тридцати пяти";

5) мынадай мазмұндағы 102-1-баппен толықтырылсын:
"102-1-бап. Сайлаушылар туралы дәйектемесiз деректер,
сондай-ақ сайлаушылардың дәйектемесiз
тiзiмдерiн беру
1. Лауазымды адамдардың жергiлiктi атқарушы органдарға сайлаушылардың тiзiмдерiн жасау үшiн сайлаушылар туралы дәйектемесiз деректер беруi -
айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жергiлiктi атқарушы органдар лауазымды адамдарының тиiстi сайлау комиссиясына сайлаушылардың дәйектемесiз тiзiмдерiн беруi -
айлық есептiк көрсеткiштiң жиырма бестен отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
6) 103-баптың екiншi абзацындағы "оннан" және "жиырмаға" деген сөздер тиiсiнше "он бестен" және "жиырма беске" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 105-баптың екiншi абзацындағы "оннан", "жиырма беске", "жиырма бестен" және "елуге" деген сөздер тиiсiнше "жиырмадан", "отызға", "отыздан" және "алпыс беске" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 107-баптың екiншi абзацындағы "бестен" және "онға" деген сөздер тиiсiнше "оннан" және "он беске" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 108-баптың екiншi абзацындағы "онға" және "елуге" деген сөздер тиiсiнше "он беске" және "елу беске" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) мынадай мазмұндағы 108-1, 109-1, 110-1-баптармен толықтырылсын:
"108-1-бап. Сайлау қорларынан бөлек, сайлау науқанын
қаржыландыру немесе оған өзге де материалдық
көмек көрсету
Кандидаттарға, партиялық тiзiмдер ұсынған саяси партияларға олардың сайлау қорларынан бөлек қаржылық немесе өзге де материалдық көмек көрсету -
азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң он бестен жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
"109-1-бап. Жеке және заңды тұлғалардың кандидаттарға,
саяси партияларға олардың жазбаша
келiсiмiнсiз қызмет көрсетуi
Жеке және заңды тұлғалардың кандидаттарға, саяси партияларға олардың сайлау алдындағы қызметiне байланысты олардың жазбаша келiсiмiнсiз қызмет көрсетуi -
азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
"110-1-бап. Сайлауға байланысты қоғамдық пiкiрге сұрау
салу iсiн жүргiзу шарттарын бұзу
1. Қазақстан Республикасының сайлау туралы заңдарында көзделген қоғамдық пiкiрге сұрау салу нәтижелерiн, сайлау нәтижелерi болжамдарын, сайлауға байланысты өзге де зерттеулердi жариялау тәртiбiн бұзу -
азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң он беске дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

5) дополнить статьей 102-1 следующего содержания:
"Статья 102-1. Представление недостоверных данных об
избирателях, а также списков избирателей
1. Представление должностными лицами местным исполнительным органам недостоверных данных об избирателях для составления списков избирателей -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
2. Представление недостоверных списков избирателей должностными лицами местных исполнительных органов в соответствующую избирательную комиссию -
влечет штраф в размере от двадцати пяти до тридцати месячных расчетных показателей.";
6) в абзаце втором статьи 103 слова "десяти" и "двадцати" заменить соответственно словами "пятнадцати" и "двадцати пяти";
7) в абзаце втором статьи 105 слова "десяти", "двадцати пяти" и "пятидесяти" заменить соответственно словами "двадцати", "тридцати" и "шестидесяти пяти";
8) в абзаце втором статьи 107 слова "пяти" и "десяти" заменить соответственно словами "десяти" и "пятнадцати";
9) в абзаце втором статьи 108 слова "десяти" и "пятидесяти" заменить соответственно словами "пятнадцати" и "пятидесяти пяти";
10) дополнить статьями 108-1, 109-1, 110-1 следующего содержания:
"Статья 108-1. Финансирование избирательной кампании или
оказание иной материальной помощи, помимо
избирательных фондов
Оказание финансовой или иной материальной помощи кандидатам, политическим партиям, выдвинувшим партийные списки, помимо их избирательных фондов, -
влечет штраф на граждан в размере от пятнадцати до двадцати пяти, на юридических лиц - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
"Статья 109-1. Оказание физическими и юридическими лицами
услуг кандидатам, политическим партиям без их
письменного согласия
Оказание физическими и юридическими лицами услуг кандидатам, политическим партиям в связи с их предвыборной деятельностью без их письменного согласия -
влечет штраф на граждан в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц - в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
"Статья 110-1. Нарушение условий проведения опроса
общественного мнения, связанного с выборами
1. Нарушение предусмотренного законодательством Республики Казахстан о выборах порядка публикаций результатов опросов общественного мнения, прогнозов результатов выборов, иных исследований, связанных с выборами, -
влечет штраф на граждан в размере до пятнадцати, на юридических лиц - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.

2. Сайлау күнi дауыс беруге арналған үй-жайда немесе дауыс беруге арналған пунктте қоғамдық пiкiрге сұрау салу iсiн жүргiзу -
азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
11) 637-баптың бiрiншi бөлiгiнде "89-110" деген цифрлар "89-110-1" деген цифрлармен ауыстырылсын.
4. "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 3, 17-құжат; N 9, 86-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 10, 103-құжат; 2004 жылғы 14 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2004 жылғы 15 мамырда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне жергiлiктi мемлекеттiк басқару мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2004 жылғы 11 мамырдағы Қазақстан Республикасының  Заңы ):
6-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) Қазақстан Республикасының сайлау туралы заң актiсiне сәйкес аумақтық, округтiк және учаскелiк сайлау комиссияларының мүшелерiн жасырын немесе ашық дауыс берудi өткiзу жолымен сайлау;".
Қазақстан Республикасының
Президентi

2. Проведение опроса общественного мнения в день выборов в помещении или пункте для голосования -
влечет штраф на граждан в размере от пяти до десяти, на юридических лиц - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
11) в части первой статьи 637 цифры "89 - 110" заменить цифрами "89 - 110-1".
4. В  Закон  Республики Казахстан от 23 января 2001 г. "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 3, ст. 17; N 9, ст. 86; N 24, ст. 338; 2002 г., N 10, ст. 103;  Закон  Республики Казахстан от 11 мая 2004 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам местного государственного управления", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 14 мая 2004 г. и "Казахстанская правда" 15 мая 2004 г.):
пункт 1 статьи 6 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) избрание в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан о выборах членов территориальных, окружных и участковых избирательных комиссий путем проведения тайного или открытого голосования;".
Президент
Республики Казахстан