"Тауарлар импорты жағдайында ішкі рынокты қорғау шаралары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 16 маусымдағы N 59 Заңы
1-бап.  "Тауарлар импорты жағдайында iшкi рынокты қорғау шаралары туралы" 1998 жылғы 28 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 24, 446-құжат; 1999 ж., N 21, 763-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілсiн:
1) 1-бапта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) отандық өнеркәсiп (отандық өндiрушiлер) - Қазақстан Республикасының аумағында қызметiн жүзеге асыратын, ұқсас немесе тiкелей бәсекелес тауарларды өндiрушiлердiң не ұқсас немесе тiкелей бәсекелес тауарларды ұжымдық өндiруi Қазақстан Республикасының аумағында осы тауарлардың жалпы өндiрiсiнiң көпшiлiк бөлігі құрайтын өндiрушілердің жиынтығы;";
9) тармақшадағы "Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының" деген сөздер алып тасталсын;
11) тармақша "едәуiр" деген сөздiң алдынан "жалпы" деген сөзбен толықтырылсын;
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) елеулi залал келтiру қаупi - елеулi залалдың анық болмай қоймайтындығы;";
2) 7-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлігіндегі "елу проценттен астамы" деген сөздер "көпшілік бөлiгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 10-баптың 1-тармағы "және барлық мүдделi тұлғаларды iс қарауға тарту мақсатында хабарлауды мемлекеттік тiлде және басқа да тiлдерде бұқаралық ақпарат құралдарында таратады" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 13-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Уәкілетті орган мүдделi тұлға жария етудi және жалпы түрде ашуды қаламайтын ақпаратты, егер осы ақпарат ресми көздерден алынбаған жағдайда ғана, назарға алмауы мүмкiн.";
5) 15-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Мүдделi тұлғалар iстiң материалдарымен және басқа тараптың дәлелдерiмен танысу мақсатында уәкілетті органға тыңдаулар өткiзу туралы өтiніш беруге құқылы, бұл барлық мүдделi тұлғаларға басқа тұлғалардың мәлiмдемелеріне жауап қайтару мүмкіндігін қоса алғанда, дәлелдемелер мен дәлелдер ұсыну және қорғану шараларын қолданудың отандық тауар өндiрушілердi қорғауға және Қазақстан Республикасының экономикалық қауіпсiздігіне септiгін тигізу туралы мәселе жөнiнде өз пiкiрiн баяндау мүмкiндiгiн беруге тиiс.";
6) 17-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Уақытша қорғау шараларын қолданған кезде қорғау баждарын төлеудi қамтамасыз етуге арналған ақшаны импорттаушылар Қазақстан Республикасының  кеден  заңдарына сәйкес депозиттiк шотқа енгiзедi және Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттi органның қорғау шараларын қабылдау қажеттiгi туралы қорытындысы негiзiнде түпкiлiктi шешiм қабылдағанға дейiн бюджетке аударуға жатпайды.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi сөйлеммен толықтырылсын:
"Уақытша қорғау шараларын қолдану кезiндегі қорғау бажының ставкасынан неғұрлым төмен қорғау бажының ставкасын енгізу орынды деп танылған жағдайда, артық төленген сомалар Қазақстан Республикасының  кеден  заңдарында белгiленген тәртiппен импорттаушыға қайтарылуға жатады.";

О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О мерах защиты внутреннего рынка при импорте товаров"
Закон Республики Казахстан от 16 июня 2005 года N 59
Статья 1.  Внести в Закон  Республики Казахстан от 28 декабря 1998 г. "О мерах защиты внутреннего рынка при импорте товаров" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 24, ст. 446; 1999 г., N 21, ст. 763) следующие изменения и дополнения:
1) в статье 1:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) отечественная промышленность (отечественные производители) - совокупность производителей подобных или непосредственно конкурирующих товаров, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан, либо производителей, чье коллективное производство подобных или непосредственно конкурирующих товаров составляет большую часть общего производства данных товаров на территории Республики Казахстан;";
в подпункте 9) слова "Содружества Независимых Государств" исключить;
подпункт 11) после слова "существенное" дополнить словом "общее";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) угроза серьезного ущерба - явная неизбежность серьезного ущерба;";
2) в части первой пункта 2 статьи 7 слова "более пятидесяти процентов" заменить словами "большая часть";
3) пункт 1 статьи 10 дополнить словами "и распространяет уведомление в средствах массовой информации на государственном и других языках в целях привлечения к разбирательству всех заинтересованных лиц";
4) пункт 2 статьи 13 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Уполномоченный орган может не принимать во внимание информацию, которую заинтересованное лицо не желает предавать гласности и раскрывать в общем виде, только в случае, если данная информация не получена из официальных источников.";
5) часть первую статьи 15 изложить в следующей редакции:
"Заинтересованные лица имеют право подать ходатайство в уполномоченный орган о проведении слушаний в целях ознакомления с материалами дела и доводами другой стороны, что должно позволить всем заинтересованным лицам представлять доказательства и доводы, включая возможность отвечать на заявления других лиц и излагать свои мнения по вопросу о том, послужит ли применение защитной меры защите отечественных производителей товара и экономической безопасности Республики Казахстан.";
6) в статье 17:
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Деньги для обеспечения уплаты защитных пошлин при применении временных защитных мер вносятся импортерами в соответствии с таможенным  законодательством Республики Казахстан на депозитный счет и не подлежат перечислению в бюджет до принятия Правительством Республики Казахстан окончательного решения на основании заключения уполномоченного органа о необходимости принятия защитных мер.";
пункт 4 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"В случае признания целесообразным введения более низкой ставки защитной пошлины, чем ставка защитной пошлины при применении временных защитных мер, излишне уплаченные суммы подлежат возврату импортеру в порядке, установленном таможенным законодательством Республики Казахстан.";

7) 22-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қорғау шаралары елеулi нұқсанды болғызбау немесе жою үшiн қажеттi осындай мөлшерде қолданылады.";
2-тармақтағы "қорғау шараларының қолданылу ұзақтығы бiр жылдан асқан жағдайда" деген сөздер "қорғау шарасының қолданылу мерзiмi бiр жылдан асқан кезде, қолданылу кезеңi бойы теңдей уақыт аралығы арқылы" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 23-бапта:
1-тармақтың екiншi сөйлемiндегi "төлемдерге қарамастан өндiрiп алынады" деген сөздер "бюджетке төленетiн мiндеттi төлемдерге қарамастан өндiрiп алынады және бюджетке есептелуге жатады" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың үшiншi және төртiншi бөлiктерi мынадай редакцияда жазылсын:
"Импорттық квота тауар берушi елдер арасында бөлiнетiн жағдайда Қазақстан Республикасының Үкiметi консультациялар жүргiзу арқылы Қазақстан Республикасының аумағына осы тауарды жеткiзiп беруге мүдделiлігі бар тауар берушi елдермен импорт квотасының үлесiн бөлу туралы уағдаластыққа қол жеткiзудi қамтамасыз ете алады.
Мұндай уағдаластыққа қол жеткiзу мүмкiн болмаған кезде Қазақстан Республикасының Yкiметi импорттық квотаны тауар импортының жалпы саны немесе құны негiзiнде бұдан бұрынғы кезеңдегi тауар импортына сәйкес келетін үйлесiмде тауар берушi елдер арасында бөледi. Бұл ретте осы тауарларды жеткiзіп беруге ықпал ете алған немесе ықпал ете алатын кез келген факторлар ескеріледi.";
9) 25-баптың 2-тармағының бiрiншi абзацындағы "алты ай" деген сөздер "180 күн" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 28-баптың орыс тілдегі мәтінiне өзгерiс енгiзiлдi, мемлекеттiк тілдегi мәтiнi өзгермейдi.
2-бап.  Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

7) в статье 22:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Защитные меры применяются в таких размерах, которые необходимы для предотвращения или устранения серьезного ущерба.";
в пункте 2 слова "при условии продолжительности применения защитной меры более одного года" заменить словами "через равные интервалы в течение периода применения, когда срок действия защитной меры превышает один год";
8) в статье 23:
во втором предложении пункта 1 слово "платежей" заменить словами "обязательных платежей в бюджет и подлежат зачислению в бюджет";
части третью и четвертую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"В случаях, когда импортная квота распределяется между странами-поставщиками, Правительство Республики Казахстан может путем проведения консультаций обеспечить достижение договоренности о распределении долей импортной квоты со странами-поставщиками, имеющими заинтересованность в поставках данного товара на территорию Республики Казахстан.
При невозможности достижения такой договоренности Правительство Республики Казахстан распределяет между странами-поставщиками импортную квоту в пропорции, соответствующей импорту товара в предшествующий период, на основе общего количества или стоимости импорта товара. При этом учитываются любые факторы, которые могли или могут воздействовать на поставку данного товара.";
9) в абзаце первом пункта 2 статьи 25 слова "шесть месяцев" заменить словами "180 дней";
10) в статье 28 слово "законодательством" заменить словом "законами".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан