Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күнін мерекелеуге байланысты рақымшылық жасау туралы
Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 113 Заңы
Осы Заң Қазақстан Республикасының Тәуелсiздiк күнiн мерекелеуге байланысты iзгiлiк принциптерi басшылыққа алына отырып қабылданды.
1-бап. Ауыр емес және орташа ауыр қылмыстар үшiн сотталғандар:
1) кәмелетке толмағандар;
2) кәмелетке толмаған балалары немесе асырауында I және II топтардағы мүгедек балалары бар әйелдер, сондай-ақ жүктi әйелдер;
3) I және II топтардағы мүгедектер;
4) зейнет жасына жеткен әйелдер мен ер адамдар жазадан босатылсын.
2-бап. Осы Заңның 1-бабының қолданылу аясына жатпайтын, ауыр емес және орташа ауыр қылмыстар үшiн сотталған адамдар, егер олар тағайындалған жаза мерзiмiнiң кемiнде үштен бiрiн өтеген болса, бас бостандығынан айыру түрiндегi жазадан босатылсын.
3-бап. Осы Заңның 1-бабында аталған, ауыр қылмыстар үшiн сотталған адамдар, егер олар тағайындалған жаза мерзiмiнiң кемiнде үштен бiрiн өтеген болса, бас бостандығынан айыру түрiндегi жазадан босатылсын.
4-бап. Осы Заңның 1, 2, 3-баптарының қолданылу аясына жатпайтын, ауыр қылмыстар үшiн бiрiншi рет бас бостандығынан айыруға сотталған адамдар, егер олар тағайындалған жаза мерзiмiнiң кемiнде жартысын өтеген болса, жазадан босатылсын.
5-бап. Осы Заңның 1, 2, 3, 4-баптарының қолданылу аясына жатпайтын, бас бостандығынан айыруға сотталған, осы Заңның  19-бабында белгiленген рақымшылық жасау актiсiн орындау кезеңiнде жазаны өтеп болуына бiр жылдан аз уақыт қалған адамдар жазадан босатылсын.
6-бап. Осы Заңның қолданылу аясына:
1) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 63-бабы қолданыла отырып, сот үкiмi бойынша бас бостандығынан айыру түрiндегi жаза белгіленiп, сотталғандар;
2) бас бостандығынан айыруға сотталып, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 72-бабына сәйкес сот үкiмiнiң орындалуы кейiнге қалдырылған жүктi әйелдер және жас балалары бар әйелдер;
3) әскери қызметке шақырудан жалтарған әскери мiндеттiлер және осы Заң қолданысқа енгiзiлгенге дейiн ауыр емес және орташа ауыр қылмыстар жасаған әскери қызметшiлер, егер осы Заң қолданысқа енгізiлгеннен кейiн алты айдан кешiкпей таяу жердегi жергiліктi әскери басқару органдарына, әскери-тергеу органдарына, әскери прокуратура немесе әскери полиция органдарына кiнәсiн мойындап келген жағдайда;
4) егер бас бостандығынан айыруға байланысты емес жаза негiзгi жаза түрiнде қолданылған болса, жазаның осы түрлерiне сотталған адамдар жатады.
7-бап. Осы Заңның 1, 2, 3, 4, 5, 6-баптарының негiзiнде жазадан босатуға жатпайтын, бас бостандығынан айыруға:

Об амнистии в связи с празднованием Дня независимости Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 9 января 2006 года N 113.
В связи с празднованием Дня независимости Республики Казахстан, руководствуясь принципами гуманизма, принят настоящий Закон.
Статья 1. Освободить от наказания осужденных за преступления небольшой и средней тяжести:
1) несовершеннолетних;
2) женщин, имеющих несовершеннолетних детей или детей-инвалидов I и II групп, находящихся на их иждивении, а также беременных женщин;
3) инвалидов I и II групп;
4) женщин и мужчин, достигших пенсионного возраста.
Статья 2. Освободить от наказания в виде лишения свободы осужденных за преступления небольшой и средней тяжести, не подпадающих под действие статьи 1 настоящего Закона, если они отбыли не менее одной трети назначенного срока наказания.
Статья 3. Освободить от наказания в виде лишения свободы лиц, перечисленных в статье 1 настоящего Закона, осужденных за тяжкие преступления, если они отбыли не менее
одной трети назначенного срока наказания.
Статья 4. Освободить от наказания лиц, не подпадающих под действие статей 1, 2, 3 настоящего Закона, осужденных впервые к лишению свободы за тяжкие преступления, если они отбыли не менее половины назначенного срока наказания.
Статья 5. Освободить от наказания лиц, не подпадающих под действие статей 1, 2, 3, 4 настоящего Закона, осужденных к лишению свободы, которым в период исполнения акта амнистии, установленный статьей 19 настоящего Закона, осталось отбывать наказание менее одного года.
Статья 6. Под действие настоящего Закона подпадают:
1) осужденные, которым по приговору суда наказание в виде лишения свободы назначено с применением статьи 63 Уголовного кодекса Республики Казахстан;
2) осужденные к лишению свободы беременные женщины и женщины, имеющие малолетних детей, которым в соответствии со статьей 72 Уголовного кодекса Республики Казахстан исполнение приговора суда отсрочено;
3) военнообязанные, уклонившиеся от призыва на воинскую службу, и военнослужащие, совершившие преступления не большой или средней тяжести до введения в действие настоящего Закона, если они не позднее шести месяцев после введения в действие настоящего Закона явятся с повинной в ближайшие местные органы военного управления, военно-следственные органы, органы военной прокуратуры или военной полиции;
4) лица, осужденные к видам наказания, не связанным с лишением свободы, если это наказание применено в виде основного.
Статья 7. Сократить наполовину неотбытую часть наказания лицам, осужденным к лишению свободы, которые не подлежат освобождению от наказания на основании статей 1, 2, 3, 4, 5, 6 настоящего Закона:

1) ауыр емес және орташа ауыр қылмыстар үшiн сотталған;
2) егер тағайындалған жаза мерзiмiнiң кемінде жартысын өтеген болса, ауыр қылмыстар үшін сотталған;
3) егер тағайындалған жаза мерзiмiнiң кемiнде үштен екiсiн өтеген болса, аса ауыр қылмыстар үшiн сотталған адамдардың жазасының өтелмеген бөлiгiнiң жартысы қысқартылсын.
8-бап. Осы Заң қолданысқа енгiзiлгенге дейiн жасалған, олар үшiн бес жылға дейiн бас бостандығынан айыру жазасы немесе бас бостандығынан айырумен байланысты емес жаза көзделген қылмыстар туралы қылмыстық iс қозғаудан бас тартылсын және барлық қылмыстық iстер мен соттарда қаралмаған iстердi жүргiзу тоқтатылсын.
9-бап. Мынадай болып белгiленсiн:
1) осы Заңның 1-бабының  1) тармақшасында аталған адамдарға қылмыс жасаған кезiнде он сегiз жасқа толмаған адамдар жатады;
2) осы Заңның 1-бабының  2) тармақшасында аталған адамдарға ата-ана құқығынан айырылмаған және осы Заң қолданысқа енгiзілетiн күнге он сегiз жасқа толмаған балалары, соның iшiнде асырап алған не қорғаншылыққа алған балалары бар не жасына қарамастан I және II топтардағы мүгедек балалары бар әйелдер, осы Заң қолданысқа енгiзiлетiн күнге жүктiлiк жағдайында болған әйелдер жатады;
3) осы Заңның 1-бабының  3) тармақшасында аталған адамдарға осы Заң қолданысқа енгiзiлгенге дейiн заңнамада белгiленген тәртiппен I және II топтардағы мүгедектер деп танылған адамдар жатады;
4) осы Заңның 1-бабының  4) тармақшасында аталған адамдарға осы Заң қолданысқа енгiзiлгенге дейiн Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес зейнет жасына жеткен әйелдер мен еркектер жатады. Бұл адамдардың туған күнi мен айын растайтын құжаттар болмаған кезде мұндай адамдар деп 1947 жылғы 1 қаңтарға дейiн туған әйелдер мен 1942 жылғы 1 қаңтарға дейiн туған ер адамдар есептелуi керек.
10-бап. Осы Заңның күшi:
1) сот үкiмi бойынша аса қауiптi рецидивистер деп танылған, сондай-ақ қауiптi не аса қауiптi деп танылған қылмыстарды қайталап жасаған;
2) өлiм жазасы кешiрiм жасау тәртiбiмен бас бостандығынан айырумен ауыстырылып сотталған, сондай-ақ өмiр бойы бас бостандығынан айыру тағайындалып сотталған;
3) осы Заңның 7-бабының  3) тармақшасында аталған адамдардан басқа, аса ауыр қылмыстар жасағаны үшiн сотталған;
4) осы Заңның  1-бабының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында аталғаннан басқа, аса ауыр қылмыстар жасағаны үшiн сотталғандығы бар адамдар;
5) бұрынғы сотталғандығы заңнамада белгiленген тәртiппен өтелген немесе алып тасталған адамдарды қоспағанда, бұрын рақымшылық немесе кешiрiм жасалып, қайтадан қасақана қылмыс жасаған;

1) осужденным за преступления небольшой и средней тяжести;
2) осужденным за тяжкие преступления, если они отбыли не менее половины назначенного срока наказания;
3) осужденным за особо тяжкие преступления, если они отбыли не менее двух третей назначенного срока наказания.
Статья 8. Отказать в возбуждении уголовного дела и прекратить производством все уголовные дела и дела, не рассмотренные судами, о преступлениях, совершенных до введения
в действие настоящего Закона, за которые предусмотрено наказание до пяти лет лишения свободы или наказание, не связанное с лишением свободы.
Статья 9. Установить, что:
1) к лицам, указанным в подпункте 1) статьи 1 настоящего Закона, относятся лица, на момент совершения преступления не достигшие восемнадцатилетнего возраста;
2) к лицам, указанным в подпункте 2) статьи 1 настоящего Закона, относятся женщины, не лишенные родительских прав и имеющие детей, в том числе усыновленных либо взятых под опеку, не достигших восемнадцатилетнего возраста на день введения в действие настоящего Закона, либо детей-инвалидов I и II групп независимо от их возраста, женщины, имеющие беременность на день введения в действие настоящего Закона;
3) к лицам, указанным в подпункте 3) статьи 1 настоящего Закона, относятся инвалиды I и II групп, признанные в установленном законодательством порядке таковыми до введения в действие настоящего Закона;
4) к лицам, указанным в подпункте 4) статьи 1 настоящего Закона, относятся женщины и мужчины, которые достигли пенсионного возраста в соответствии с законодательством Республики Казахстан до введения настоящего Закона в действие. При отсутствии документов, подтверждающих день и месяц рождения этих лиц, таковыми следует считать женщин, родившихся до 1 января 1947 года, и мужчин, родившихся до 1 января 1942 года.
Статья 10. Действие настоящего Закона не распространяется на лиц:
1) признанных по приговору суда особо опасными рецидивистами, а также совершивших рецидив преступлений, признанный опасным либо особо опасным;
2) осужденных, которым смертная казнь заменена в порядке помилования лишением свободы, а также которым назначено пожизненное лишение свободы;
3) осужденных за совершение особо тяжких преступлений, кроме лиц, перечисленных в подпункте 3) статьи 7 настоящего Закона;
4) имеющих судимость за совершение особо тяжких преступлений, кроме лиц, перечисленных в подпунктах 1), 2), 3), 4) статьи 1 настоящего Закона;
5) вновь совершивших умышленное преступление, к которым ранее применялись амнистия или помилование, за исключением лиц, прежняя судимость которых в установленном законодательством порядке была погашена или снята;

6) осы Заң қолданысқа енгiзiлген күнге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жазаны өтеудiң белгiленген тәртiбiн қысастықпен бұзушылар деп танылған немесе жазасын өтеу кезiнде қасақана қылмыстар жасаған;
7) Қазақ КСР Қылмыстық кодексiнде көзделген мынадай қылмыстар: Отанға опасыздық (50-бап); шпиондық (51-бап); террорлық акт (52-бап); шет мемлекеттiң өкiлiне қарсы террорлық акт (53-бап); диверсия (54-бап); зиянкестiк (55-бап); соғысты насихаттау (57-бап); ұлттық, нәсілдiк тең құқықтылықты және азаматтардың дiнге көзқарасына қарай олардың тең құқықтылығын бұзу (60-баптың үшiншi бөлiгi); жалдамалылық (62-2-баптың екiншi бөлiгi); бандитизм (63-бап); еңбекпен түзеу мекемелерiнiң жұмысына iрiткi салатын әрекеттер (63-1-бап); қылмыстық топты не қылмыстық қоғамдастықты ұйымдастыру немесе басқару, қылмыстық қоғамдастыққа қатысу (63-2-баптың екiншi бөлiгi); контрабанда (64-баптың екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерi); жаппай тәртiпсiздiк (65-бап); жылжымалы темiр жол составын, әуе, теңiз немесе өзен кемелерiн айдап әкету не басып алу (72-1-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); жасанды ақшаны немесе бағалы қағазды қолдан жасау немесе өткiзу (73-баптың екiншi бөлiгi); ұрлық (76-баптың үшiншi бөлiгi); тонау (76-1-баптың үшiншi бөлiгi); шабуыл жасап тонау (76-2-бап); алаяқтық (76-3-баптың үшiншi бөлiгi); бөгде мүлiктi меншiктену немесе жұмсап қою жолымен немесе қызмет бабын терiс пайдаланып қиянат жасау жолымен талан-таражға салу (76-4-баптың үшiншi бөлiгi); қорқытып алу (76-7-баптың үшiншi бөлiгi); бөгде мүлiктi қасақана жою немесе бүлдiру (82-бап); қасақана кiсi өлтiру (88-бап); дененi ауыр дәрежеде қасақана жарақаттау (93-баптың екiншi бөлiгi); басқа адамды көрiнеу ЖҚТБ-ны жұқтыру қаупiнде қалдыру және ЖҚТБ ауруын жұқтыру (100-1-баптың екiншi бөлiгi); әйелдi зорлау (101-баптың екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерi); еркек пен еркектiң жыныс қатынасын жасасуы (104-баптың екiншi бөлiгi); адамды кепiлге алу және кепілдiкте ұстау (115-1-бап); адам ұрлау (116-бап); пара алу (146-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); iшкi iстер органдары қызметкерiнiң, халық жасақшысының, анықтама жүргiзушi адамның, тергеушiнiң, прокурордың, судьяның немесе халық заседателiнiң өмiрiне қастық әрекет (173-1-бап); куәнi, жәбiрленушiнi, сарапшыны немесе аудармашыны өтiрiк жауап беруге сатып алу немесе зорлау (187-1-баптың үшiншi бөлiгi); көрiнеу әдiлетсiз үкiм, шешiм, ұйғарым немесе қаулы шығару (191-баптың екiншi бөлiгi); анықтама жүргiзушi адамға, тергеушiге, прокурорға, судьяға немесе халық заседательдерiне қатысты қауiп төндiру (191-2-бап); еңбекпен түзеу мекемесi әкiмшiлiгiнің талаптарына қасақана бағынбау (199-2-баптың екiншi бөлiгi); бұзақылық (200-баптың екiншi бөлiгi); атылатын қару-жарақты, оқ-дәрiнi немесе жарылғыш заттарды ұрлау (203-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); есiрткi заттарды ұрлау (213-1-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); есiрткi заттарын қолдануға азғыру (213-2-баптың екiншi бөлiгi); есiрткi заттарды заңсыз жасау, алу, сақтау, тасу, жiберу немесе өткiзу (214-баптың үшiншi, төртiншi және бесiншi бөлiктерi); притон ұстау және жеңгетайлық (215-1-баптың бесiншi бөлiгi); көлiк құралдарын айдап әкету (221-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); бағынбау (225-баптың "в" тармағы); бұйрықты орындамау (226-баптың "в" тармағы); бастыққа қарсылық көрсету немесе оны қызмет мiндеттерiн бұзуға зорлау (227-баптың "б" және "в" тармақтары); бастықты қорқыту (228-баптың "в" тармағы); бастыққа зорлық әрекеттер жасау (229-баптың "б" тармағы); бiр-бiрiне бағынбайтын әскери қызметшiлердің өзара қарым-қатынастың жарғылық ережелерiн бұзуы (231-баптың "в" тармағы); бөлiмдi немесе қызмет орнын өз бетiмен тастап кету
(233-баптың "г" тармағы); дезертирлiк (234-баптың "б" және "г" тармақтары); ұрыс жағдайында бөлiмдi өз бетiмен тастап кету (235-бап); өзiнiң дене мүшесiне зақым келтiру жолымен немесе басқа тәсiлмен әскери қызметтен бұлтару (236-баптың "б" тармағы); әскери мүлiктi қасақана жою немесе бүлдiру (238-баптың "в" тармағы); қаруды, сондай-ақ айналасына аса қауiп төндiретiн заттар мен құралдарды қолдана бiлу ережесiн бұзу (238-1-баптың "в" тармағы); ұшу немесе оған дайындалу ережесiн бұзу (240-бап); кеме жүргiзу ережесiн бұзу (241-бап); қарауыл қызметiнiң жарғылық ережелерiн бұзу (242-баптың "е" тармағы); жауынгерлiк кезекшілiк атқару ережелерiн бұзу (244-баптың "в" және "г" тармақтары); соғыс құпиясын жариялау немесе соғыс құпиясы жазылған құжаттарды жоғалту (246-баптың "в" тармағы); билiктi терiс пайдалану, асыра пайдалану немесе оның әрекетсiздiгi (247-баптың "б" және "в" тармақтары); соғыс жүргiзу құралдарын жауға беру немесе тастап кету (248-бап); суға батып бара жатқан соғыс кемесiн тастап кету (249-бап); ұрыс алаңын өз еркiмен қалдыру немесе қаруды қолданудан бас тарту (250-бап); өз еркiмен тұтқынға берілу (251-бап); тонау (253-бап); соғыс жүрiп жатқан аудандағы халыққа зорлық жасау (254-бап); сондай-ақ Қазақ КСР Қылмыстық кодексiнiң 1995 жылғы 12 мамырға дейiнгi редакциясындағы: тонау (133-баптың үшiншi және төртiншi бөлiктерi); шабуыл жасап тонау (134-бап); қорқыту арқылы талап ету  (135-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); мүлiктi қасақана жою немесе бүлдiру (141-баптың екiншi бөлiгi) үшiн сотталған;

6) признанных на день введения в действие настоящего Закона в соответствии с законодательством Республики Казахстан злостными нарушителями установленного порядка отбывания наказания или совершивших умышленные преступления во время отбывания наказания;
7) осужденных за следующие преступления, предусмотренные в Уголовном кодексе Казахской ССР: измена Родине (статья 50); шпионаж (статья 51); террористический акт (статья 52); террористический акт против представителя иностранного государства (статья 53); диверсия (статья 54); вредительство (статья 55); пропаганда войны (статья 57); нарушение национального, расового равноправия и равноправия граждан в зависимости от их отношения к религии (часть третья статьи 60); наемничество (часть вторая статьи 62-2); бандитизм (статья 63); действия, дезорганизующие работу исправительно-трудовых учреждений (статья 63-1); организация или руководство преступной группой либо преступным сообществом, участие в преступном сообществе (часть вторая статьи 63-2); контрабанда (части вторая, третья и четвертая статьи 64); массовые беспорядки (статья 65); угон или захват железнодорожного подвижного состава, воздушного, морского или речного судна (части вторая и третья статьи 72-1); изготовление или сбыт поддельных денег или ценных бумаг (часть вторая статьи 73); кража (часть третья статьи 76); грабеж (часть третья статьи 76-1); разбой (статья 76-2); мошенничество (часть третья статьи 76-3); хищение чужого имущества путем присвоения или растраты либо путем злоупотребления служебным положением (часть третья статьи 76-4); вымогательство (часть третья статьи 76-7); умышленное уничтожение или повреждение чужого имущества (статья 82); умышленное убийство (статья 88); умышленное тяжкое телесное повреждение (часть вторая статьи 93); заведомое поставление другого лица в опасность заражения заболеванием СПИД и заражение заболеванием СПИД (часть вторая статьи 100-1); изнасилование (части вторая, третья и четвертая статьи 101); мужеложство (часть вторая статьи 104); захват или удержание лица в качестве заложника (статья 115-1); похищение человека (статья 116); получение взятки (части вторая и третья статьи 146); посягательство на жизнь работника органов внутренних дел, народного дружинника, лица, производящего дознание, следователя, прокурора, судьи или народных заседателей (статья 173-1); подкуп или понуждение свидетеля, потерпевшего, эксперта или переводчика к даче ложных показаний (часть третья статьи 187-1); вынесение заведомо неправосудного приговора, решения, определения или постановления (часть вторая статьи 191); угроза по отношению к лицу, производящему дознание, следователю, прокурору, судье или народным заседателям (статья 191-2); злостное неповиновение требованиям администрации исправительно-трудового учреждения (часть вторая статьи 199-2); хулиганство (часть вторая статьи 200); хищение огнестрельного оружия, боевых припасов или взрывчатых веществ (части вторая и третья статьи 203); хищение наркотических средств (части вторая и третья статьи 213-1); склонение к потреблению наркотических средств (часть вторая статьи 213-2); незаконное изготовление, приобретение, хранение, перевозка, пересылка или сбыт наркотических средств (части третья, четвертая и пятая статьи 214); содержание притонов и сводничество (часть пятая статьи 215-1); угон транспортных средств (части вторая и третья статьи 221); неповиновение (пункт""в" статьи 225); неисполнение приказа (пункт "в" статьи 226); сопротивление начальнику или принуждение его к нарушению служебных обязанностей (пункты "б" и""в" статьи 227); угроза начальнику (пункт "в" статьи 228); насильственные действия в отношении начальника (пункт "б" статьи 229); нарушение уставных правил взаимоотношений между военнослужащими при отсутствии между ними отношений подчиненности (пункт""в" статьи 231); самовольное оставление части или места службы (пункт "г" статьи 233); дезертирство (пункты "б" и""г" статьи 234); самовольное оставление части в боевой обстановке (статья 235), уклонение от воинской службы путем членовредительства или иным способом (пункт "б" статьи 236); умышленное уничтожение или повреждение военного имущества (пункт""в" статьи 238); нарушение правил обращения с оружием, а также с веществами и предметами, представляющими повышенную опасность для окружающих (пункт "в" статьи 238-1); нарушение правил полетов или подготовки к ним (статья 240); нарушение правил кораблевождения (статья 241); нарушение уставных правил караульной службы (пункт "е" статьи 242); нарушение правил несения боевого дежурства (пункты "в" и "г" статьи 244); разглашение военной тайны или утрата документов, содержащих военную тайну (пункт "в" статьи 246); злоупотребление властью, превышение или бездействие власти (пункты""б" и""в" статьи 247); сдача или оставление противнику средств ведения войны (статья 248); оставление погибающего военного корабля (статья 249); самовольное оставление поля сражения или отказ действовать оружием (статья 250); добровольная сдача в плен (статья 251); мародерство (статья 253); насилие над населением в районе военных действий (статья 254); а также грабеж (части третья и четвертая статьи 133), разбой (статья 134), вымогательство (части вторая и третья статьи 135), умышленное уничтожение или повреждение имущества (часть вторая статьи 141 Уголовного кодекса Казахской ССР в редакции до 12 мая 1995 года);

8) Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексiнде көзделген мынадай қылмыстар: адам өлтiру (96-бап); денсаулыққа қасақана ауыр зиян келтiру (103-бап); азаптау (107-баптың екiншi бөлiгi); ауыстырып салу не өзгедей пайдалану үшiн адамның органдарын немесе тiнiн алуға мәжбүр ету (113-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); адамның иммун тапшылығы вирусын (ВИЧ/ЖҚТБ) жұқтыруы ( 116-баптың үшiншi бөлiгi); зорлау (120-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); нәпсiқұмарлық сипатындағы күш қолдану (121-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); адамды ұрлау (125-бап); бас бостандығынан заңсыз айыру (126-баптың үшiншi бөлiгi); адамдарды пайдалану үшiн азғырып-көндiру, сондай-ақ әкету және олардың транзитi (128-баптың үшiншi бөлiгi); кәмелетке толмаған адамды қылмыстық iске тарту (131-баптың төртiншi бөлiгi); кәмелетке толмағандарды саудаға салу (133-бап); басқыншылық соғысты жоспарлау, әзiрлеу, тұтандыру немесе жүргiзу (156-бап); жаппай қырып-жою қаруын өндiру немесе тарату (158-бап); соғыс жүргiзудiң тыйым салынған құралдары мен әдiстерiн қолдану (159-бап); геноцид (160-бап); экоцид (161-бап); жалдамалылық (162-бап); халықаралық қорғау аясындағы адамдарға немесе ұйымдарға шабуыл жасау (163-бап); әлеуметтiк, ұлттық, рулық, нәсілдiк немесе дiни араздықты қоздыру (164-баптың үшiншi бөлiгi); мемлекеттiк опасыздық (165-бап); шпионаж (166-бап); Қазақстан Республикасы Президентiнiң өмiрiне қастандық жасау (167-бап); билiктi күшпен басып алу немесе билiктi күшпен ұстап тұру не Қазақстан Республикасының уәкiлеттi органдары мен лауазымды адамдарының құзырына кiретiн өкiлеттiктердi шет мемлекет немесе шетелдiк ұйым өкiлдерiнiң жүзеге асыруы (168-бап); қарулы бүлiк (169-бап); диверсия (171-бап); жұмылдыруға шақырудан жалтару (174-баптың екiншi бөлiгi); ұрлық (175-баптың үшiншi бөлiгi); сенiп тапсырылған бөтен мүлiктi иеленiп алу немесе ысырап ету (176-баптың үшiншi бөлiгi); алаяқтық (177-баптың үшiншi бөлiгi); тонау (178-баптың үшiншi бөлiгi); қарақшылық (179-бап); ерекше құнды заттарды ұрлау (180-бап); қорқытып алушылық (181-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); автомобильдi немесе өзге де көлiк құралдарын ұрлау мақсатынсыз заңсыз иелену (185-баптың үшiншi және төртiншi бөлiктерi); бөтен адамның мүлкiн қасақана жою немесе бүлдiру (187-баптың үшiншi бөлiгi); жалған ақша немесе бағалы қағаздар жасау немесе сату (206-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); экономикалық контрабанда (209-баптың үшiншi бөлiгi); терроризм (233-бап); терроризмдi насихаттау немесе терроризм актiсiн жасауға жария түрде шақыру (233-1-бап); террористiк топ құру, оған басшылық ету және оның қызметiне қатысу (233-2-бап); экстремизмдi немесе террористiк қызметтi қаржыландыру (233-3-бап); адамды кепiлге алу (234-бап); ұйымдасқан қылмыстық топты немесе қылмыстық қауымдастықты (қылмыстық ұйымды) құру және оны басқару, қылмыстық қоғамдастыққа қатысу (235-бап); заңсыз әскерилендiрiлген құраманы ұйымдастыру (236-баптың бiрiншi бөлiгi); бандитизм (237-бап) үйлердi, құрылыстарды, қатынас және байланыс құралдарын басып алу (238-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); әуе немесе су көлiгiн не жылжымалы темiр жол составын айдап әкету, сонымен бiрдей қолға түсiру (239-бап); теңiз қарақшылығы (240-бап); жаппай тәртiпсiздiктер (241-баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерi); атом энергетикасы объектiлерiнде қауiпсiздiк ережелерiн бұзу (244-баптың екiншi бөлiгi); радиоактивтi материалдарды ұрлау немесе қорқытып алу (248-баптың үшiншi бөлiгi); айналыстан алынған заттардың немесе айналысы шектелген заттардың контрабандысы (250-баптың үшiншi бөлiгi); қаруды, оқ-дәрiлердi, жарылғыш заттарды және жарылғыш құрылғыларды заңсыз сатып алу, беру, өткiзу, сақтау, тасымалдау немесе алып жүру (251-баптың үшiншi бөлiгi); қаруды заңсыз жасау (252-баптың үшiншi және төртiншi бөлiктерi); қаруды, оқ-дәрiнi, жарылғыш заттар мен жару құрылғыларын ұрлау не қорқытып алу (255-баптың екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерi); бұзақылық (257-баптың үшiншi бөлiгi); есiрткi заттарды немесе жүйкеге әсер ететiн заттарды заңсыз дайындау, иемденiп алу, сақтау, тасымалдау, жөнелту немесе сату (259-баптың екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерi); есiрткi заттарды немесе жүйкеге әсер ететiн заттарды ұрлау не қорқытып алу (260-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); есiрткi заттарды немесе жүйкеге әсер ететiн заттарды тұтынуға көндiру (261-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); құрамында есiрткi заттар бар өсiруге тыйым салынған өсiмдiктердi заңсыз өсiру (262-баптың екiншi бөлiгi); улы заттардың, сондай-ақ есiрткi заттарды, жүйкеге әсер ететiн немесе улы заттарды дайындауға немесе ұқсатуға пайдаланылатын заттардың, құрал-саймандардың немесе жабдықтардың заңсыз айналымы (263-баптың екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерi); есiрткi заттарды немесе жүйкеге әсер ететiн заттарды тұтыну үшiн притондар ұйымдастыру немесе ұстау (264-баптың екiншi бөлiгi); көлiк құралдарын немесе қатынас жолдарын қасақана жарамсыздыққа келтіру (299-баптың үшінші бөлігі); қызмет өкiлеттiгiн терiс пайдалану (307-баптың үшiншi және төртiншi бөлiктерi); билiктi не қызметтiк өкiлеттiктi асыра пайдалану (308-баптың үшiншi және төртiншi бөлiктерi); пара алу (311-баптың екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерi); өкiмет өкiлiне қатысты күш қолдану (321-баптың екiншi бөлiгi); сот төрелiгiн немесе алдын ала тергеудi жүзеге асырушы адамның өмiрiне қол сұғу (340-бап); сот төрелiгiн жүзеге асыруға немесе алдын ала тергеу жүргізуге байланысты қорқыту немесе күш көрсету әрекеттерi (341-баптың төртiншi бөлiгi); көрiнеу кiнәсiз адамды қылмыстық жауаптылыққа тарту (344-баптың екiншi бөлiгi); көрiнеу заңсыз ұстау, қамауға алу немесе қамауда ұстау (346-баптың үшiншi бөлiгi); көрiнеу әдiлетсiз сот үкiмiн, шешiмiн немесе өзгедей сот актiсiн шығару (350-баптың екiншi бөлiгі); көрiнеу жалған сөз жеткiзу (351-баптың үшiншi бөлiгi); жалған жауап беруге немесе жауап беруден жалтаруға, жалған қорытынды беруге не қате аударуға сатып алу не мәжбүр ету (354-баптың төртiншi бөлiгi); бас бостандығынан айыру орнынан, тұтқындаудан немесе қамаудан қашу (358-баптың екiншi бөлiгi); қылмыстық-атқару мекемесi әкiмшiлiгiнiң талаптарына қасақана бағынбау (360-бап); қоғамнан оқшаулауды қамтамасыз ететiн мекемелердiң қалыпты қызметiнiң тәртiбiн бұзу (361-бап); бұйрыққа бағынбау немесе оны өзгедей орындамау (367-баптың үшiншi және бесiншi бөлiктерi); бастыққа қарсылық көрсету немесе оны қызметтiк мiндеттерiн бұзуға мәжбүр ету (368-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); бастыққа қатысты күш қолдану iс-әрекеттерi (369-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); бiр-бiрiнiң арасында бағыныштылық қатынастары болмаған кезде әскери қызметшілердiң арасындағы өзара қарым-қатынастардың жарғылық ережелерiн бұзу (370-баптың үшiншi бөлiгi); бөлiмдi немесе қызмет орнын өз бетiмен тастап кету ( 372-баптың бесiншi және алтыншы бөлiктерi); қашқындық (373-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); жауынгерлiк кезекшілiктi атқарудың ережелерiн бұзу (375-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); қарауыл (вахта) қызметiн атқарудың жарғылық ережелерiн бұзу (377-баптың екiншi бөлiгi); билiктi терiс пайдалану, билiктiң асыра қолданылуы немесе әрекетсiздiгi (380-баптың екiншi және үшiншi бөлiктерi); құрып бара жатқан әскери кеменi тастап кету (382-баптың екiншi бөлiгi); жауға соғыс жүргiзу құралдарын беру немесе тастап кету (383-бап); тұтқынға өз еркiмен берілу (384-бап); тонаушылық (385-бап); әскери сипаттағы құпия мәлiметтердi жария ету немесе әскери сипаттағы құпия мәлiметтерi бар құжаттарды жоғалту (386-баптың үшiншi бөлiгi); ұшу немесе оған даярлану ережелерiн бұзу (392-бап); кеме жүргiзу ережелерiн бұзу (393-бап) үшiн сотталған және қылмыстық жауаптылыққа тартылған адамдарға қолданылмайды.

8) осужденных и привлекаемых к уголовной ответственности за следующие преступления, предусмотренные в Уголовном кодексе Республики Казахстан: убийство ( статья 96 ); умышленное причинение тяжкого вреда здоровью ( статья 103 ); истязание (часть вторая статьи 107 ); принуждение к изъятию органов или тканей человека для трансплантации либо иного использования (части вторая и третья статьи 113 ); заражение вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ/СПИД) (часть третья статьи 116 ); изнасилование (части вторая и третья статьи 120 ); насильственные действия сексуального характера (части вторая и третья статьи 121 ); похищение человека ( статья 125 ); незаконное лишение свободы (часть третья статьи 126 ); вербовка, а также вывоз и транзит людей для эксплуатации (часть третья статьи 128 ); вовлечение несовершеннолетнего в преступную деятельность (часть четвертая статьи 131 ); торговля несовершеннолетними ( статья 133 ); планирование, подготовка, развязывание или ведение агрессивной войны ( статья 156 ); производство или распространение оружия массового поражения ( статья 158 ); применение запрещенных средств и методов ведения войны ( статья 159 ); геноцид ( статья 160 ); экоцид ( статья 161 ); наемничество ( статья 162 );
нападение на лиц или организации, пользующиеся международной защитой ( статья 163 ); возбуждение социальной, национальной, родовой, расовой или религиозной вражды (часть третья статьи 164 ); государственная измена ( статья 165 ); шпионаж ( статья 166 ); посягательство на жизнь Президента Республики Казахстан ( статья 167 ); насильственный захват власти или насильственное удержание власти либо осуществление представителями иностранного государства или иностранной организации полномочий, входящих в компетенцию уполномоченных органов и должностных лиц Республики Казахстан ( статья 168 ); вооруженный мятеж ( статья 169 ); диверсия ( статья 171 ); уклонение от призыва по мобилизации (часть вторая статьи 174 ); кража (часть третья статьи 175 ); присвоение или растрата вверенного чужого имущества (часть третья статьи 176 ); мошенничество (часть третья статьи 177 ); грабеж (часть третья статьи 178 ); разбой ( статья 179 ); хищение предметов, имеющих особую ценность ( статья 180 ); вымогательство (части вторая и третья статьи 181 ); неправомерное завладение автомобилем или иным транспортным средством без цели хищения (части третья и четвертая статьи 185 ); умышленное уничтожение или повреждение чужого имущества (часть третья статьи 187 ); изготовление или сбыт поддельных денег или ценных бумаг (части вторая и третья статьи 206 ); экономическая контрабанда (часть третья статьи 209 ); терроризм ( статья 233 ); пропаганда терроризма или публичные призывы к совершению акта терроризма ( статья 233-1 ); создание, руководство террористической группой и участие в ее деятельности ( статья 233-2 ); финансирование экстремизма или террористической деятельности ( статья 233-3 ); захват заложника ( статья 234 ); создание и руководство организованной преступной группой или преступным сообществом (преступной организацией), участие в преступном сообществе ( статья 235 ); организация незаконного военизированного формирования (часть первая статьи 236 ); бандитизм ( статья 237 ); захват зданий, сооружений, средств сообщения и связи (части вторая и третья статьи 238 ); угон, а равно захват воздушного или водного судна либо железнодорожного подвижного состава ( статья 239 ); пиратство ( статья 240 ); массовые беспорядки (части первая и вторая статьи 241 ); нарушение правил безопасности на объектах атомной энергетики (часть вторая статьи 244 ); хищение либо вымогательство радиоактивных материалов (часть третья статьи 248 ); контрабанда изъятых из обращения предметов или предметов, обращение которых ограничено (часть третья статьи 250 ); незаконные приобретение, передача, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств (часть третья статьи 251 ); незаконное изготовление оружия (части третья и четвертая статьи 252 ); хищение либо вымогательство оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств (части вторая, третья и четвертая статьи 255 ); хулиганство (часть третья статьи 257 ); незаконные изготовление, приобретение, хранение, перевозка, пересылка либо сбыт наркотических средств или психотропных веществ (части вторая, третья и четвертая статьи 259 ); хищение либо вымогательство наркотических средств или психотропных веществ (части вторая и третья статьи 260 ); склонение к потреблению наркотических средств или психотропных веществ (части вторая и третья статьи 261 ); незаконное культивирование запрещенных к возделыванию растений, содержащих наркотические вещества (часть вторая статьи 262 ); незаконный оборот ядовитых веществ, а также веществ, инструментов или оборудования, используемых для изготовления или переработки наркотических средств, психотропных или ядовитых веществ (части вторая, третья и четвертая статьи 263 ); организация или содержание притонов для потребления наркотических средств или психотропных веществ (часть вторая статьи 264 ); умышленное приведение в негодность транспортных средств или путей сообщения (часть третья статьи 299 ); злоупотребление должностными полномочиями (части третья и четвертая статьи 307 ); превышение власти или должностных полномочий (части третья и четвертая статьи 308 ); получение взятки (части вторая, третья, четвертая статьи 311 ); применение насилия в отношении представителя власти (часть вторая статьи 321 ); посягательство на жизнь лица, осуществляющего правосудие или предварительное расследование ( статья 340 ); угроза или насильственные действия в связи с осуществлением правосудия или производством предварительного расследования (часть четвертая статьи 341 ); привлечение заведомо невиновного к уголовной ответственности (часть вторая статьи 344 ); заведомо незаконное задержание, заключение под стражу или содержание под стражей (часть третья статья 346 ); вынесение заведомо неправосудных приговора, решения или иного судебного акта (часть вторая статьи 350 ); заведомо ложный донос (часть третья статьи 351 ); подкуп или принуждение к даче ложных показаний или уклонению от дачи показаний, ложному заключению либо к неправильному переводу (часть четвертая статьи 354 ); побег из мест лишения свободы, из-под ареста или из-под стражи (часть вторая статьи 358 ); злостное неповиновение требованиям администрации уголовно-исполнительного учреждения ( статья 360 ); дезорганизация нормальной деятельности учреждений, обеспечивающих изоляцию от общества ( статья 361 ); неповиновение или иное неисполнение приказа (части третья и пятая статьи 367 ); сопротивление начальнику или принуждение его к нарушению служебных обязанностей (части вторая и третья статьи 368 ); насильственные действия в отношении начальника (части вторая и третья статьи 369 ); нарушение уставных правил взаимоотношений между военнослужащими при отсутствии между ними отношений подчиненности (часть третья статьи 370 ); самовольное оставление части или места службы (части пятая и шестая статьи 372 ); дезертирство (части вторая и третья статьи 373 ); нарушение правил несения боевого дежурства (части вторая и третья статьи 375 ); нарушение уставных правил несения караульной (вахтенной) службы (часть вторая статьи 377 ); злоупотребление властью, превышение или бездействие власти (части вторая и третья статьи 380 ); оставление погибающего военного корабля (часть вторая статьи 382 ); сдача или оставление противнику средств ведения войны ( статья 383 ); добровольная сдача в плен ( статья 384 ); мародерство ( статья 385 ); разглашение секретных сведений военного характера или утрата документов, содержащих секретные сведения военного характера (часть третья статьи 386 ); нарушение правил полетов или подготовки к ним ( статья 392 ); нарушение правил кораблевождения ( статья 393 ).

Осы баптың 7) және 8) тармақшалары осы Заңның 5-бабында аталған адамдарға қолданылмайды.
11-бап. Осы Заңның  1-бабының 1), 2), 3), 4) тармақшаларында аталған адамдарға қатысты рақымшылық жасауды қолдануға олардың мәртебесiн растайтын құжаттардың болуы мiндеттi.
12-бап. Осы Заңның 2, 3, 4, 7-баптарында көзделген жаза мерзiмiнiң бөлiгiн өтеу осы Заң қолданысқа енгiзiлетiн күнге есептелетiн болып белгіленсiн.
13-бап. Қылмыстар жиынтығы болған жағдайда, егер қылмыстардың бiреуi осы Заңның қолданылу аясына жатпаса, рақымшылық жасау қолданылмайды.
14-бап. Егер осы Заң қолданысқа енгiзiлетiн күнге қосымша жаза орындалмаған болса, рақымшылық жасау қолданылатын адамдар негiзгi жазадан да, қосымша жазадан да босатылады.
15-бап. Осы Заң қылмыстық жауаптылығы жаңа қылмыстық заңмен (қылмыс құрамын қылмыстық сипаттан арылту) жойылған қылмыстар үшiн бас бостандығынан айыруға сотталғандығы алып тасталмаған немесе өтелмеген адамдарға қолданылады.
Осы Заңның 1, 2, 3-баптарында аталған адамдарға рақымшылық жасауды қолдану кезiнде оларды жазадан босатумен бiр мезгілде сотталғандығы алып тасталады. Осы Заң қолданысқа енгiзілгенге дейiн жазасын өтеген немесе одан әрi өтеуден босатылған, аталған адамдар санатынан ауыр емес және орташа ауыр қылмыстар үшiн бұрынғы сотталғандығы алып тасталады.
16-бап. Осы Заңды орындау:
1) бас бостандығынан айыру орындарында отырған сотталғандарға қатысты - жазаны орындайтын органдар мен мекемелерге;
2) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 41-бабына сәйкес белгiлi бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң  42-бабына сәйкес қоғамдық жұмыстарға тарту, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 43-бабына сәйкес түзеу жұмыстары, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 45-бабына сәйкес бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаны өтеп жүргендерге, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 63-бабына сәйкес шартты түрде сотталғандарға, сондай-ақ үкiмдерiнiң орындалуы Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 72-бабына сәйкес кейiнге қалдырылған адамдарға қатысты - жазаны орындайтын қылмыстық-атқару инспекцияларына;
3) қылмыстары туралы iстерi мен материалдары анықтау және алдын ала тергеу органдарының iс жүргiзуiнде жатқан адамдарға қатысты - осы органдарға;
4) әскери қызмет бойынша шектеуге немесе тәртiптiк әскери бөлiмдерде ұстауға сотталған әскери қызметшiлерге қатысты - әскери бөлiмдердiң командирлерiне;

Подпункты 7) и 8) настоящей статьи не распространяются на лиц перечисленных в статье 5 настоящего Закона.
Статья 11. Наличие документов, подтверждающих статус лиц, перечисленных в подпунктах 1), 2), 3), 4) статьи 1 настоящего Закона, обязательно для применения амнистии в отношении их.
Статья 12. Установить, что предусмотренное статьями 2, 3, 4, 7 настоящего Закона отбытие части срока наказания исчисляется на день введения в действие настоящего Закона.
Статья 13. При совокупности преступлений, если одно из преступлений не подпадает под действие настоящего Закона, амнистия не применяется.
Статья 14. Лица, подпадающие под амнистию, освобождаются как от основного, так и от дополнительного наказания, если последнее не исполнено на день введения в действие настоящего Закона.
Статья 15. Настоящий Закон распространяется на лиц, имеющих неснятую или непогашенную судимость к лишению свободы за преступления, уголовная ответственность за которые устранена новым уголовным законом (декриминализация состава преступления).
С лиц, перечисленных в статьях 1, 2, 3 настоящего Закона, при применении к ним амнистии одновременно с освобождением их от наказания снимается судимость. С указанной категории лиц, отбывших наказание или освобожденных от дальнейшего его отбывания до введения в действие настоящего Закона, снимается прежняя судимость за преступления небольшой и средней тяжести.
Статья 16. Возложить исполнение настоящего Закона на:
1) органы и учреждения, исполняющие наказания в отношении осужденных, находящихся в местах лишения свободы;
2) уголовно-исполнительные инспекции, исполняющие наказания в отношении отбывающих наказание в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью в соответствии со статьей 41 Уголовного кодекса Республики Казахстан, привлечения к общественным работам в соответствии со статьей 42 Уголовного кодекса Республики Казахстан, исправительных работ в соответствии со статьей 43 Уголовного кодекса Республики Казахстан, ограничения свободы в соответствии со статьей 45 Уголовного кодекса Республики Казахстан, условно осужденных в соответствии со статьей 63 Уголовного кодекса Республики Казахстан, а также в отношении лиц, исполнение приговоров которым отсрочено в соответствии со статьей 72 Уголовного кодекса Республики Казахстан;
3) органы дознания и предварительного следствия в отношении лиц, дела и материалы о преступлениях которых находятся в производстве этих органов;
4) командиров воинских частей в отношении военнослужащих, осужденных к ограничению по военной службе или к содержанию в дисциплинарных воинских частях;

5) мыналарға:
қылмыстары туралы iстерi мен материалдары соттардың iс жүргiзуiнде жатқан және осы Заң қолданысқа енгiзiлгенге дейiн қаралмаған адамдарға, сондай-ақ қылмыстары туралы iстерi қаралған, бiрақ үкiмдерi заңды күшiне енбеген адамдарға;
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 42-бабына сәйкес қоғамдық жұмыстарға тарту, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 43-бабына сәйкес түзеу жұмыстары, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 41-бабына сәйкес белгiлi бiр лауазымды атқару немесе белгілi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 45-бабына сәйкес бас бостандығын шектеу түрiндегi жазаны өтеп жүргендерге, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодекстiң 63-бабына сәйкес шартты түрде сотталғандарға, сондай-ақ үкiмдерiнiң орындалуы Қылмыстық кодекстің 72-бабына сәйкес кейінге қалдырылған адамдарға қатысты - соттарға жүктелсін. Соттар материалдарды сотталғанның жазаны өтеу орны бойынша қоғамнан оқшауламай қарайды;
егер осы Заң қолданысқа енгiзiлгенге дейiн айыппұл өндiрiп алынбаса, негiзгi жаза түрiнде айыппұл тағайындалған (рақымшылық жасауды үкiм шығарған сот қолданады) адамдарға;
жазадан шартты түрде мерзiмiнен бұрын босатылған адамдарға және осы  Заң қолданысқа енгiзiлгенге дейiн жазаның өтелмеген бөлiгi неғұрлым жеңiл жазамен ауыстырылған (рақымшылық жасауды сол адам есепте тұратын аумақтағы сот қолданады) адамдарға қатысты - соттарға жүктелсiн.
17-бап. Осы Заңды қолдану уәкiлеттi органның (лауазымды адамның) прокурор санкция берген қаулысы негiзiнде, сондай-ақ сот қаулысының негiзiнде жүргiзіледi.
Соттар осы Заңды қолданған кезде прокурордың қатысуы мiндеттi. Түзеу мекемесi бастығының, қылмыстық-атқару инспекциясы бастығының немесе тәртiптiк әскери бөлiм мен гауптвахта командирiнiң қаулысына:
1) көтермелеулер мен жазалаулар туралы анықтама;
2) сотталған адамның жеке iсi;
3) рақымшылық жасауды қолдану туралы мәселенi шешуге қажеттi басқа да құжаттар қоса тiркеледi.
Жазаны өтеу уәкiлеттi органның (лауазымды адамның) қаулысына прокурор санкция берген не соттың рақымшылық жасау актiсiн қолдану туралы қаулысы заңды күшiне енген күнiнен бастап тоқтатылады.
18-бап. Өзiне қатысты рақымшылық жасау қолданылуы мүмкiн адам оған қарсы болған жағдайда, рақымшылық жасау қолданылмайды.
19-бап. 16-бапта аталған органдар осы Заңның орындалуын ол қолданысқа енгізілген күннен бастап алты ай iшiнде қамтамасыз етсiн.

5) суды в отношении:
лиц, дела и материалы о преступлениях которых находятся в производстве судов и до введения в действие настоящего Закона не рассмотрены, а также в отношении лиц, дела о преступлениях которых рассмотрены, но приговоры не вступили в законную силу;
отбывающих наказание в виде привлечения к общественным работам в соответствии со статьей 42 Уголовного кодекса Республики Казахстан, исправительных работ в соответствии со статьей 43 Уголовного кодекса Республики Казахстан, лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью в соответствии со статьей 41 Уголовного кодекса Республики Казахстан, ограничения свободы в соответствии со статьей 45 Уголовного кодекса Республики Казахстан, условно осужденных в соответствии со статьей 63 Уголовного кодекса Республики Казахстан, а также в отношении лиц, исполнение приговоров которым отсрочено в соответствии со статьей 72 Уголовного кодекса Республики Казахстан. Суды рассматривают материалы по месту отбывания наказания осужденного без изоляции от общества;
лиц, которым в виде основного наказания назначен штраф, если до введения в действие настоящего Закона штраф не взыскан (амнистию применяет суд, вынесший приговор);
лиц, условно-досрочно освобожденных от наказания, и лиц, которым неотбытая часть наказания заменена более мягким наказанием до введения в действие настоящего Закона (амнистию применяет суд, на территории которого лицо состоит на учете).
Статья 17. Применение настоящего Закона производится на основании постановления уполномоченного органа (должностного лица), санкционированного прокурором, а также на основании постановления суда.
При применении судами настоящего Закона участие прокурора обязательно.
К постановлению начальника исправительного учреждения, уголовно-исполнительной инспекции или командира дисциплинарной воинской части и гауптвахты прилагаются:
1) справка о поощрениях и взысканиях;
2) личное дело осужденного;
3) другие документы, необходимые для решения вопроса о применении амнистии.
Отбывание наказания прекращается со дня санкционирования прокурором постановления уполномоченного органа (должностного лица) либо со дня вступления в законную силу постановления суда о применении акта амнистии.
Статья 18. Амнистия не применяется в случае, если лицо, в отношении которого может быть применена амнистия, против этого возражает.
Статья 19. Органам, перечисленным в статье 16 , обеспечить исполнение настоящего Закона в течение шести месяцев со дня его введения в действие.

20-бап. Қазақстан Республикасының соттары соттаған, бiрақ жазасын оның шегiнен тыс жерлерде өтеп жүрген адамдарға рақымшылық жасауды қолдану туралы мәселенi Қазақстан Республикасының соттары Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттар негiзiнде, аумағында сот үкiмiн орындау жүзеге асырылып жатқан мемлекеттiң құзыреттi органының ұсынуы бойынша шешедi.
Қазақстан Республикасы тиiстi халықаралық шарттар жасаспаған шет мемлекеттерден бас бостандығынан айыру түрiндегi жазаны одан әрi өтеу үшiн Қазақстан Республикасына берiлген адамдарға рақымшылық жасау ондай адамдарды берген мемлекеттердiң құзыреттi органдарының келiсiмiмен ғана қолданылады.
21-бап. Қазақстан Республикасының Yкiметi, облыстардың, Алматы және Астана қалаларының әкiмдерi:
1) рақымшылық жасау бойынша жазадан босатылған және туған-туыстары мен жақын-жуықтары жоқ мүгедектер мен қарт адамдарды арнаулы интернат-үйлерге орналастыру;
2) босатылған кәмелетке толмағандарды ата-аналарының, қорғаншы және қамқоршы органдардың қадағалауына беру не қажет болған жағдайда оларды балалар үйлерiне, мектеп-интернаттарға немесе өзге де бiлiм беру ұйымдарына жiберу;
3) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған туберкулезбен ауыратындардың емделуiн жалғастыруына бақылау жасауды қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қабылдасын.
22-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

Статья 20. Вопрос о применении амнистии к лицам, осужденным судами Республики Казахстан, но отбывающим наказание за ее пределами, решается судами Республики Казахстан на основании международных договоров, участником которых является Республика Казахстан, по представлению компетентного органа государства, на территории которого осуществляется исполнение приговора суда.
К лицам, переданным для дальнейшего отбывания наказания в виде лишения свободы в Республику Казахстан из иностранных государств, с которыми Республикой Казахстан не заключены соответствующие международные договоры, амнистия применяется только с согласия компетентных органов государств, передавших таких лиц.
Статья 21. Правительству Республики Казахстан, акимам областей, городов Алматы и Астаны принять меры к:
1) размещению в специальных домах-интернатах инвалидов и лиц преклонного возраста, освобожденных от наказания по амнистии и не имеющих родственников и близких;
2) передаче освобожденных несовершеннолетних под надзор родителей, органов опеки и попечительства либо направлению их, в необходимых случаях, в детские дома, школы-интернаты или иные организации образования;
3) обеспечению контроля за продолжением лечения освобожденных из мест лишения свободы, больных туберкулезом.
Статья 22. Настоящий Закон вводится в действие со дня официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан