Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану және мұнай операцияларын жүргiзу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 12 қаңтардағы N 226 Заңы
1-бап . Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Мұнай туралы" 1995 жылғы 28 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 11, 76-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 11, 150-құжат 1999 ж., N 21, 787-құжат; 2003 ж., N 6, 34-құжат; N 11, 56-құжат; 2004 ж., N 22, 131-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 16, 70-құжат; 2006 ж., N 16, 99-құжат):
1) 1-баптың 33) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"33) теңiз ғылыми зерттеулерi - теңiзде мұнай операцияларын жүргiзуге және олардың салдарларын зерделеуге байланысты ғылыми-зерттеу жұмыстары;";
2) 30-5-баптың 2-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1. Осы баптың 1 және 2-тармақтарының күшi 2004 жылғы 1 желтоқсандағы жағдай бойынша жер қойнауын пайдалануға жасалған келiсiмшарттар бойынша мұнай операцияларын жүзеге асыратын мердiгерлерге, егер iлеспе және (немесе) табиғи газды кәдеге жарату жөнiндегi бағдарламалар 2004 жылғы 1 желтоқсанға дейiн мемлекеттiк органда бекiтілген (келісiлген) болса немесе 2006 жылғы 1 шiлдеге дейiн құзыреттi органда және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi органда келісiлген болса, оларды iске асыру мерзiмдерi аяқталғанға дейiн қолданылмайды.
Бұл peттe iлеспе және (немесе) табиғи газды кәдеге жарату жөнiндегi бағдарламаны iске асырудың белгiленген мерзiмдерi орындалған жағдайда жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органның рұқсаты және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша не авариялық жағдайда және халықтың денсаулығы мен қоршаған ортаға қауiп төнген жағдайда iлеспе және (немесе) табиғи газды алау етiп жағуға жол берiледi.";
3) 35-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"35-бап. Қазақстан Республикасының мұнай сатып алу құқығы
Қазақстан Республикасының мердiгерден әлемдiк нарық бағасынан аспайтын баға бойынша мұнай сатып алуға бiрiншi кезекте құқығы бар. Сатып алынатын мұнайдың шектi көлемi, баға белгiлеу тәртiбi мен төлем түрi мердiгермен жасалатын жеке келiсiмде ескерiледi.".
2. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 1996 жылғы 27 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 182-құжат; 1999 ж., N 11, 357-құжат; N 21, 787-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; 2004 ж., N 22, 131-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 16, 70-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 16, 99-құжат):

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам недропользования и проведения нефтяных операций в Республике Казахстан
Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года N 226
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Закон  Республики Казахстан от 28 июня 1995 г. "О нефти" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 11, ст. 76; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 11, ст. 150; 1999 г., N 21, ст. 787; 2003 г., N 6, ст. 34; N 11, ст. 56; 2004 г., N 22, ст. 131; N 23, ст. 142; 2005 г., N 16, ст. 70; 2006 г., N 16, ст. 99):
1) подпункт 33) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"33) морские научные исследования - научно-исследовательские работы, связанные с проведением нефтяных операций на море и изучением их последствий;";
2) пункт 2-1 статьи 30-5 изложить в следующей редакции:
"2-1. Действие пунктов 1 и 2 настоящей статьи не распространяется на подрядчиков, осуществляющих нефтяные операции по контрактам на недропользование по состоянию на 1 декабря 2004 года, до завершения сроков реализации программ по утилизации попутного и (или) природного газа, если они были утверждены (согласованы) в государственном органе до 1 декабря 2004 года или согласованы в компетентном органе и в уполномоченном органе в области охраны окружающей среды до 1 июля 2006 года.
При этом сжигание попутного и (или) природного газа в факелах допускается по разрешению уполномоченного органа по изучению и использованию недр и согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды при условии выполнения установленных сроков реализации программы по утилизации попутного и (или) природного газа либо в случае аварийной ситуации и угрозы здоровью населения и окружающей среде.";
3) статью 35 изложить в следующей редакции:
"Статья 35. Право Республики Казахстан на приобретение нефти
Республика Казахстан имеет первоочередное право на приобретение нефти у подрядчика по ценам, не превышающим цены мирового рынка. Предельный объем приобретаемой нефти, порядок определения цен и вид оплаты оговариваются отдельным соглашением с подрядчиком.".
2. В  Закон  Республики Казахстан от 27 января 1996 г. "О недрах и недропользовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 182; 1999 г., N 11, ст. 357; N 21, ст. 787; 2003 г., N 11, ст. 56; 2004 г., N 22, ст. 131; N 23, ст. 142; 2005 г., N 16, ст. 70; 2006 г., N 3, ст. 22; N 16, ст. 99):

1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 29-1) тармақшамен толықтырылсын:
"29-1) Қазақстанда шығарылатын тауарлар - Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлгенiн растайтын шығарылу сертификаты бар тауарлар;";
30) тармақшада:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"30) қазақстандық мазмұн - жыл сайынғы:";
екiншi абзацтағы "қазақстандық кадрлар келiсiм-шартты орындаған кезде қолданылған" деген сөздер "келiсiм-шартты орындаған жағдайда жұмысқа тартылған қазақстандық кадрлардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мердiгер тауарларының, жұмыстары мен көрсететiн қызметтердiң жалпы құнынан тiкелей де, қосалқы мердiгерлiк шарттарды жасасу арқылы да иемденiп алынатын Қазақстанда шығарылатын тауарлар, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтер құны көлемiнiң проценттiк мазмұны;";
32) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"32) қазақстандық шығарылым (Қазақстанда шығарылатын тауарлар, жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) - Қазақстан Республикасының жеке және (немесе) заңды тұлғаларының тауарларды, жұмыстарды және көрсетiлетiн қызметтердi Қазақстан Республикасының аумағында тiкелей өндiруi (орындауы);";
47) тармақшадағы "зерттеуге, кен орындарын iздестiруге," деген сөздер "зерттеуге және кен орындарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 7-бапта:
6) және 12) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"6) жер қойнауын пайдалану құқығын беру тәртiбiн айқындайды;";
"12) жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу кезiнде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстардың және көрсетiлетiн қызметтердiң және оларды өндiрушiлердiң тiзiлiмiн, осы тiзiлiмге енгiзу үшiн оларды бағалау өлшемдерiн қоса алғанда, түзу және жүргiзу тәртiбiн бекiтедi;";
3) 8-1-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы Заңның 13-бабының 1-5-тармағында көзделген жағдайларда тәулiгiне екi мың және одан да астам текше метр көлемiнде өндiрiстiк-техникалық жерасты суларын барлауға және өндiруге, жер қойнауын мемлекеттiк геологиялық зерттеуге, сондай-ақ барлауға және (немесе) өндiруге байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған жер қойнауын пайдалану құқығын бередi;";
4) 8-3-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сауда және индустриялық саясатты мемлекеттiк реттеу саласындағы уәкiлеттi орган:
1) жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу кезiнде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердiң және оларды өндiрушiлердiң тiзiлiмiн түзедi және жүргiзедi, сондай-ақ осы тiзiлiмге енгiзу үшiн оларды бағалау өлшемдерiн әзiрлейдi;
2) облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) аумағында өндiрiлетiн тауарлардың, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердiң және оларды өндiрушiлердiң тiзбесiн түзуi жөнiндегi қызметiне әдiстемелiк басшылықты жүзеге асырады;
3) жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу немесе келiсiмшартқа байланысты iлеспе қызмет кезiнде пайдаланылатын тауарларға, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтерге қатысты қазақстандық мазмұнды есептеу әдiстемесiн құзыреттi органмен келiсiм бойынша әзiрлейдi және бекiтедi;

1) в статье 1:
дополнить подпунктом 29-1) следующего содержания:
"29-1) товары казахстанского происхождения - товары, имеющие сертификат происхождения, подтверждающий его производство на территории Республики Казахстан;";
в подпункте 30):
абзац первый изложить в следующей редакции:
"30) казахстанское содержание - процентное содержание ежегодных объемов:";
в абзаце третьем:
перед словом "товаров" дополнить словом "стоимости";
после слова "субподряда" дополнить словами "от общей стоимости товаров, работ и услуг подрядчика";
подпункт 32) дополнить словами "физическими и (или) юридическими лицами Республики Казахстан";
в подпункте 47) слово ", поиски," заменить словом "и";
2) в статье 7:
подпункты 6) и 12) изложить в следующей редакции:
"6) определяет порядок предоставления права недропользования;";
"12) утверждает порядок формирования и ведения реестра товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей, включая критерии их оценки для внесения в данный реестр;";
3) подпункт 4) статьи 8-1 изложить в следующей редакции:
"4) предоставляет право недропользования на разведку и добычу подземных производственно-технических вод в объемах от двух тысяч и более кубических метров в сутки в случаях, предусмотренных пунктом 1-5 статьи 13 настоящего Закона, на государственное геологическое изучение недр, а также на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой и (или) добычей;";
4) в статье 8-3:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган в области государственного регулирования торговой и индустриальной политики:
1) формирует и ведет реестр товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей, а также разрабатывает критерии их оценки для внесения в данный реестр;
2) осуществляет методическое руководство деятельностью местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы) по формированию перечня товаров, работ и услуг, производимых на территории области (города республиканского значения, столицы), и их производителей;
3) разрабатывает и утверждает по согласованию с компетентным органом методику расчета казахстанского содержания в отношении товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию или сопутствующей деятельности, связанной с контрактом;

4) жер қойнауын пайдаланушылардың Қазақстанда шығарылатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi сатып алуы бөлiгiнде олардың келiсiмшарттық мiндеттемелердi орындауының мониторингiн жүзеге асыруға қатысады;
5) Қазақстан Республикасында дамытылатын басым жоғары технологиялық өндiрiстердiң тiзбесiн құзыреттi органмен келiсiм бойынша бекiтедi;
6) жер қойнауын пайдаланушылардың сатып алынған тауарлары, жұмыстары мен көрсетiлетiн қызметтерi туралы есебiнiң және алдағы жылға арналған тауарларды, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi сатып алуының жылдық бағдарламасының нысандарын бекiтедi;
7) жер қойнауын пайдаланушылардан және (немесе) жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу үшiн тауарларды, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi сатып алуды жүзеге асыруға жер қойнауын пайдаланушылар уәкiлеттiк берген тұлғалардан тауарлар, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтер сатып алу жүргiзiлетiнi және жүргiзiлгенi туралы ақпарат сұратады.";
2-тармақтың 2) тармақшасы "бойынша" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ кемсiтпеушiлiк негiзiнде олардың еңбек жағдайлары мен еңбегiне ақы төлеудi қамтамасыз ету бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 9-баптың 3-3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-3) жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу кезiнде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердiң және оларды өндiрушiлердiң тiзiлiмiн түзу мақсатында сауда және индустриялық саясатты мемлекеттiк реттеу саласындағы уәкiлеттi органға тоқсан сайын табыс етiлетiн облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) аумағында өндiрiлетiн тауарлардың, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердiң және оларды өндiрушiлердiң тiзбесiн түзудi жүзеге асырады;";
6) 13-бапта:
1-тармақтағы "құқығын беру" деген сөздерден кейiн ", осы баптың 1-5-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
1-1-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) жалпыға ортақ пайдаланылатын темiр жол мен автомобиль жолдарын және көпiрлердi салу (реконструкциялау, жөндеу) кезiнде кең таралған пайдалы қазбаларды барлау және (немесе) өндiру жөнiндегi операцияларды жүргiзуге;";
1-4-тармақта:
"2000 текше метрден аз" деген сөздер "елуден екi мың текше метрге дейiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
"барлау және (немесе)" деген сөздер алып тасталсын;
"арнаулы" деген сөз "су қорын пайдалану және қорғау саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-5-тармақпен толықтырылсын:
"1-5. Мердiгерге пайдалы қазбаны өндiрудiң технологиялық схемасына сәйкес жер қабатына айдау үшiн тәулiгiне екi мың және одан да астам текше метр көлемiндегi өндiрiстiк-техникалық жерасты суларын барлау және өндiру құқығын беру жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органның Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен рұқсат беруi жолымен жүзеге асырылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) принимает участие в осуществлении мониторинга исполнения контрактных обязательств недропользователями в части приобретения ими товаров, работ и услуг казахстанского происхождения;
5) утверждает по согласованию с компетентным органом перечень приоритетных высокотехнологичных производств, развиваемых в Республике Казахстан;
6) утверждает формы отчета недропользователей о приобретенных товарах, работах и услугах и годовой программы закупа товаров, работ и услуг на предстоящий год;
7) запрашивает у недропользователей и (или) лиц, уполномоченных недропользователями осуществлять закуп товаров, работ и услуг для проведения операций по недропользованию, информацию о производимых и произведенных закупках товаров, работ и услуг.";
подпункт 2) пункта 2 дополнить словами ", а также по обеспечению условий и оплаты их труда на недискриминационной основе";
5) подпункт 3-3) статьи 9 изложить в следующей редакции:
"3-3) осуществляют формирование перечня товаров, работ и услуг, производимых на территории области (города республиканского значения, столицы), и их производителей, который ежеквартально представляется в уполномоченный орган в области государственного регулирования торговой и индустриальной политики в целях формирования реестра товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей;";
6) в статье 13:
пункт 1 дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1-5 настоящей статьи";
пункт 1-1 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) на проведение операций по разведке и (или) добыче общераспространенных полезных ископаемых при строительстве (реконструкции, ремонте) железных и автомобильных дорог и мостов общего пользования;";
в пункте 1-4:
слова "разведку и (или)" исключить;
слова "менее 2000 метров кубических" заменить словами "от пятидесяти до двух тысяч кубических метров";
слова "специальным уполномоченным органом" заменить словами "уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда";
дополнить пунктом 1-5 следующего содержания:
"1-5. Предоставление подрядчику права на разведку и добычу производственно-технических подземных вод в объемах две тысячи и более кубических метров в сутки для их закачки в пласт в соответствии с технологической схемой добычи полезного ископаемого производится путем выдачи уполномоченным органом по изучению и использованию недр разрешения в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Өз қажетi үшiн кең таралған пайдалы қазбаларды және тәулiгiне елу текше метрден аспайтын көлемде жерасты суларын өндiруге жер қойнауын пайдалану құқығын беру қойнауында кең таралған пайдалы қазбалар мен жерасты сулары бар жер учаскесiн жеке меншiкке немесе жер пайдалануға берумен бiр мезгiлде жүргiзiледi. Жер учаскесiн уақытша жер пайдалануға берген кезде өз қажетi үшiн кең таралған пайдалы қазбаларды және тәулiгiне елу текше метрден аспайтын көлемде жерасты суларын пайдалану талаптары уақытша жер пайдалану туралы шартта ескерiлуi мүмкін.";
7) 14-бапта:
1-тармақ:
"тегiн негiзде" деген сөздерден кейiн ", оның iшiнде жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын заңды тұлғадағы қатысу үлесiн (акциялар пакетiн) иелiктен айыру жолымен" деген сөздермен толықтырылсын;
"құрамында берудi" деген сөздерден кейiн "(жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын заңды тұлғаның қатысу үлесiн (акциялар пакетiн) иелiктен айыруды)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:
"10. Заңды тұлғаны тарату тәртiбiмен беру, кепiлге берiлген жер қойнауын пайдалану құқығынан өндiрiп алуды қолдану, сондай-ақ жер пайдалану құқығының мұраға берiлу не заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру тәртiбiмен өтуi жағдайларын қоспағанда, жер қойнауын пайдалану құқығын келiсiмшарт күшiне енген кезден бастап екi жыл iшiнде беруге болмайды.
Бұл шектеу ұлттық компания немесе оның еншiлес ұйымы жер қойнауын пайдалану құқығын берген немесе иеленген жағдайларда қолданылмайды.";
8) 41-1-баптың 3-тармағының үшiншi абзацындағы "тауарлары, жұмыстары және көрсетiлетiн қызметтерi мемлекеттiк және (немесе) халықаралық стандарттарға сәйкес болған жағдайда қазақстандық өндiрушiлердi" деген сөздер "қазақстандық тауарларды өндiрушiлердi, жұмыс орындаушылар мен қызмет көрсетушiлердi" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 41-2-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Жер қойнауын пайдалану құқығын беруге конкурс өткiзу туралы хабарлама Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында таралатын мерзiмдi баспасөз басылымдарында мемлекеттiк тiлде және орыс тiлiнде жарияланады.";
3-тармақ "бiр айдан кем болмауға" деген сөздерден кейiн ", ал кең таралған пайдалы қазбалар бойынша - он күннен кем болмауға" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ "үш айдан кем болмауға" деген сөздерден кейiн ", ал кең таралған пайдалы қазбалар бойынша  - бiр айдан кем болмауға" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Конкурсқа қатысу жарнасы және геологиялық ақпарат пакетiнiң құны қайтарылуға жатпайды.";

"4. Предоставление права недропользования на добычу общераспространенных полезных ископаемых для собственных нужд и подземных вод в объемах, не превышающих пятидесяти кубических метров в сутки, производится одновременно с предоставлением земельного участка, под которым находятся общераспространенные полезные ископаемые и подземные воды, в частную собственность или землепользование. При предоставлении земельного участка во временное землепользование условия пользования общераспространенными полезными ископаемыми для собственных нужд и подземными водами в объемах, не превышающих пятидесяти кубических метров в сутки, могут быть оговорены договором о временном землепользовании.";
7) в статье 14:
пункт 1:
после слов "бесплатной основе," дополнить словами "в том числе путем отчуждения доли участия (пакета акций) в юридическом лице, являющемся недропользователем,";
после слов "имущественного комплекса" дополнить словами "(отчуждения доли участия (пакета акций) юридического лица, являющегося недропользователем)";
дополнить пунктом 10 следующего содержания:
"10. Право недропользования не может быть передано в течение двух лет с момента вступления контракта в силу, за исключением случаев передачи в порядке ликвидации юридического лица, обращения взыскания на право недропользования, переданное в залог, а также перехода права недропользования в порядке наследования либо реорганизации юридического лица.
Данное ограничение не применяется в случаях передачи или приобретения права недропользования национальной компанией или ее дочерней организацией.";
8) в абзаце третьем пункта 3 статьи 41-1 слова "при условии их соответствия государственным и (или) международным стандартам" исключить;
9) в статье 41-2:
пункт 2 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Извещение о проведении конкурса на предоставление права недропользования публикуется в периодических печатных изданиях на государственном и русском языках, распространяемых на всей территории Республики Казахстан.";
пункт 3 дополнить словами ", а по общераспространенным полезным ископаемым - менее десяти дней";
пункт 4 дополнить словами ", а по общераспространенным полезным ископаемым - менее месяца";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Взнос за участие в конкурсе и стоимость пакета геологической информации возврату не подлежат.";

10) 41-3-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өтiнiш берушi заңды тұлғаның басшылары мен қатысушыларының немесе акционерлерiнiң жарғылық капиталдағы (дауыс беретiн акциялары жалпы санынан) үлестерiнiң мөлшерiн көрсете отырып, олар туралы мәлiметтер;";
11) 41-4-бапта:
1-тармақтың екiншi сөйлемi "бiр ай мерзiмде" деген сөздерден кейiн ", ал кең таралған пайдалы қазбалар бойынша - он күн мерзiмде" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтағы "өзге ақпарат көлемi" деген сөздер "өзге де қолда бар ақпарат көлемi" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 41-5-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Конкурстық ұсыныс берген конкурсқа қатысушының конкурстық ұсыныстар беру аяқталған күннен бастап конкурс қорытындылары шығарылғанға дейiн оны керi қайтарып алуға құқығы жоқ.";
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) жерасты сулары мен кең таралған пайдалы қазбалар бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын алуға арналған конкурстық ұсыныстарды қоспағанда, келiсiмшартқа қол қойылғанға дейiн Қазақстан Республикасындағы Өндiрушi салалардың қызметi ашықтығының бастамасын iске асыруға қатысты өзара түсiнiстiк туралы меморандумға қосылу жөнiндегi мiндеттемелер;";
4-3) тармақшадағы ", мемлекеттiк және (немесе) халықаралық стандарттарға сәйкес келетiн" деген сөздер алып тасталсын;
5) тармақша алып тасталсын;
13) 41-6-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) егер өтiнiш берушiге жер қойнауын пайдалану құқығын беру елдiң ұлттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi талаптардың сақталмауына әкеп соқса, оның iшiнде келiсiмшарт шеңберiндегi құқықтар шоғырландырылған және (немесе) жер қойнауын пайдалану саласындағы операцияларды жүргiзуге арналған құқықтар шоғырландырылған жағдайда.";
14) 41-7-бапта:
1-тармақта:
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жазылым бонусының мөлшерi;
4) инвестициялардың мөлшерi, жобаны қаржыландыру мерзiмдерi мен шарттары;";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) өңiрдi әлеуметтiк дамытуға қатысуы;";
7) тармақшадағы ", мемлекеттiк және (немесе) халықаралық стандарттарға сәйкес келетiн" деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақ "екi айдан" деген сөздерден кейiн ", ал кең таралған пайдалы қазбалар бойынша - он бес күннен" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Бiр ғана конкурстық өтiнiм не бiр конкурстық ұсыныс түскен жағдайда осы объект бойынша конкурс өтпеген деп танылады. Конкурс өтпеген деп танылған кезде құзыреттi орган қайтадан конкурс белгiлеуi мүмкiн. Қайтадан өткiзiлетiн конкурсқа конкурстық ұсыныс берген бiр ғана қатысушы қатысқан жағдайда, мұндай қатысушы конкурс жеңiмпазы болып танылады.
Егер бiр ғана конкурстық ұсыныстың түсуiне байланысты конкурс өтпеген деп танылса, қайтадан өткiзiлетiн конкурс кезiнде бұрын геологиялық ақпарат пакетiн сатып алған қатысушыдан конкурсқа қатысу үшiн жарна және геологиялық ақпараттар пакетiнiң құны өндiрiп алынбайды.";

10) подпункт 2) статьи 41-3 изложить в следующей редакции:
"2) сведения о руководителях и участниках или акционерах заявителя - юридического лица с указанием размера их доли в уставном капитале (от общего количества голосующих акций);";
11) в статье 41-4:
второе предложение пункта 1 дополнить словами ", а по общераспространенным полезным ископаемым - в десятидневный срок";
пункт 2 после слова "объем" дополнить словом "имеющейся";
12) в статье 41-5:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Участник конкурса, представивший конкурсное предложение, не имеет права отозвать его с даты завершения подачи конкурсных предложений до подведения итогов конкурса.";
в пункте 2:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) обязательства по присоединению к Меморандуму о взаимопонимании в отношении реализации Инициативы прозрачности деятельности добывающих отраслей в Республике Казахстан до подписания контракта, за исключением конкурсных предложений на получение права недропользования по подземным водам и общераспространенным полезным ископаемым;";
в подпункте 4-3) слова "и соответствующих государственным и (или) международным стандартам" исключить;
подпункт 5) исключить;
13) часть первую статьи 41-6 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) если предоставление заявителю права недропользования повлечет за собой несоблюдение требований по обеспечению национальной безопасности страны, в том числе в случае концентрации прав в рамках контракта и (или) концентрации прав на проведение операций в области недропользования.";
14) в статье 41-7:
в пункте 1:
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"3) размера подписного бонуса;
4) размера инвестиций, сроков и условий финансирования проекта;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) участие в социальном развитии региона;";
в подпункте 7) слова "и соответствующих государственным и (или) международным стандартам" исключить;
пункт 4 после слов "два месяца" дополнить словами ", а по общераспространенным полезным ископаемым - пятнадцать дней";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В случае поступления только одной конкурсной заявки либо одного конкурсного предложения конкурс по данному объекту признается несостоявшимся. При признании конкурса несостоявшимся компетентным органом может быть назначен повторный конкурс. При участии в повторном конкурсе только одного участника, подавшего конкурсное предложение, такой участник признается победителем конкурса.
В случае, если конкурс был признан несостоявшимся в связи с поступлением одного конкурсного предложения, при повторном конкурсе взнос за участие в конкурсе и стоимость пакета геологической информации с участника, ранее выкупившего пакет геологической информации, не взимаются.";

мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Қандай да бiр объект бойынша конкурстық ұсыныстардың мазмұны салыстырмалы түрде тең болған кезде конкурстық комиссия конкурстық ұсыныстары неғұрлым жақсы деп танылған конкурсқа қатысушылар енгiзiлетiн "қысқа" тiзiм жасайды. Жеңiмпазды анықтау мақсатында конкурстық комиссия "қысқа" тiзiмге енгiзiлген конкурсқа қатысушылар өздерiнiң конкурстық ұсыныстарын жақсартуға құқылы мерзiмдi белгiлейдi. Конкурстық ұсыныстарды жақсарту үшiн белгiленген мерзiм аяқталғаннан кейiн конкурстық комиссия "қысқа" тiзiмге енгiзiлген конкурсқа қатысушылардың арасынан жеңiмпазды айқындайды.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Конкурс жеңiмпазы жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзуге арналған келiсiмшарттың жобасын конкурс жеңiмпазы деп тану туралы шешiм шығарылған күннен бастап жетi ай iшiнде табыс етпеген жағдайда, конкурстық комиссия жер қойнауын пайдалану құқығын алуға өтiнiм берушiнi конкурс жеңiмпазы деп тану туралы бұрын қабылданған шешiмнiң күшiн жояды.
Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзуге арналған келiсiмшарт осы объект бойынша конкурс жеңiмпазы анықталған күннен бастап он сегiз ай iшiнде жасалмаған жағдайда, конкурстық комиссия жер қойнауын пайдалану құқығын алуға өтiнiм берушiнi конкурс жеңiмпазы деп айқындау туралы бұрын қабылданған шешiмнiң күшiн жояды.";
15) 42-бапта:
2-3-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органмен жұмыс бағдарламасын келiсу келiсiмшартты сараптамадан өткiзумен бiр мезгiлде жүзеге асырылады.";
2-4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2-4. Келiсiмшарттың талаптарында мердiгердiң тартылған шетелдiк персоналға қатысты алғанда, қосалқы мердiгерлiк жұмыстармен айналысатын персоналды қоса, қазақстандық персонал үшiн тең еңбек жағдайларын және еңбегiне ақы төлеудi қамтамасыз ету жөнiндегi мiндеттемелерi көзделуге тиiс.";
16) 44-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi сөйлеммен толықтырылсын:
"Үшiншi тұлғалардың меншiгiндегi немесе пайдалануындағы жер учаскелерiн беру Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.";
17) 63-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) жер асты сулары мен кең таралған пайдалы қазбалар жөнiндегi келiсiмшарттарды қоспағанда, Қазақстан Республикасындағы Өндiрушi салалар қызметi ашықтығының бастамасын iске асыруға қатысты өзара түсiнiстiк туралы меморандумның талаптарын сақтауға;";
13-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13-1) жыл сайын, жылдық жұмыс бағдарламасы келiсiлген күннен бастап күнтiзбелiк отыз күннен кешiктiрмей, сауда және индустриялық саясатты мемлекеттiк реттеу саласындағы уәкiлеттi орган бекiткен нысан бойынша, алдағы жылға тауарларды, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi сатып алудың жылдық бағдарламасын сауда және индустриялық саясатты мемлекеттiк реттеу саласындағы уәкiлеттi органға табыс етуге;";

дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. При относительном равенстве содержания конкурсных предложений по какому-либо объекту конкурсная комиссия составляет "короткий" список, в который включаются участники конкурса, чьи конкурсные предложения признаны наилучшими. В целях определения победителя конкурсная комиссия устанавливает срок, в течение которого участники конкурса, включенные в "короткий" список, вправе улучшить свои конкурсные предложения. По истечении установленного срока для улучшения конкурсных предложений конкурсная комиссия определяет победителя из числа участников конкурса, включенных в "короткий" список.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. В случае непредставления победителем конкурса проекта контракта на проведение операций по недропользованию в течение семи месяцев со дня вынесения решения о признании победителем конкурса конкурсная комиссия отменяет ранее принятое решение о признании заявителя на получение права недропользования победителем конкурса.
В случае незаключения контракта на проведение операций по недропользованию в течение восемнадцати месяцев со дня определения победителя конкурса по данному объекту конкурсная комиссия отменяет ранее принятое решение об определении заявителя на получение права недропользования победителем конкурса.";
15) в статье 42:
пункт 2-3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Согласование рабочей программы с уполномоченным органом по изучению и использованию недр осуществляется одновременно с проведением экспертизы проекта контракта.";
пункт 2-4 изложить в следующей редакции:
"2-4. Условия контракта должны предусматривать обязательства подрядчика по обеспечению равных условий и оплаты труда для казахстанского персонала по отношению к привлеченному иностранному персоналу, включая персонал, занятый на субподрядных работах.";
16) пункт 5 статьи 44 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Предоставление земельных участков, находящихся в собственности или землепользовании третьих лиц, осуществляется в соответствии с  земельным  законодательством Республики Казахстан.";
17) в пункте 1 статьи 63:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) соблюдать условия Меморандума о взаимопонимании в отношении реализации Инициативы прозрачности деятельности добывающих отраслей в Республике Казахстан, за исключением контрактов по подземным водам и общераспространенным полезным ископаемым;";
подпункт 13-1) изложить в следующей редакции:
"13-1) ежегодно, не позднее тридцати календарных дней со дня согласования годовой рабочей программы, представлять в уполномоченный орган в области государственного регулирования торговой и индустриальной политики годовую программу закупа товаров, работ и услуг на предстоящий год по форме, утвержденной уполномоченным органом в области государственного регулирования торговой и индустриальной политики;";

мынадай мазмұндағы 13-2) және 13-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"13-2) тоқсан сайын, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 15-iнен кешiктiрмей, сауда және индустриялық саясатты мемлекеттiк реттеу саласындағы уәкiлеттi орган бекiткен нысан бойынша, сатып алынған тауарлар, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтер жөнiнде сауда және индустриялық саясатты мемлекеттiк реттеу саласындағы уәкiлеттi органға есеп беруге;
13-3) Өндiрушi салалар қызметiнiң ашықтығы бастамасының талаптарына сәйкес аудиторлық есеппен расталған есептiлiктi Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен тәртiппен табыс етуге;";
18) 63-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"63-1-бап. Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды
жүргiзу кезiнде тауарларды, жұмыстар мен
көрсетiлетiн қызметтердi сатып алу
1. Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу кезiнде тауарларды, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi сатып алу, оның iшiнде қосалқы мердiгерлердiң сатып алуы мынадай тәсiлдердiң бiрiмен:
1) конкурс (ашық, жабық);
2) бiр көзден сатып алу;
3) баға ұсыныстарын сұрату;
4) электрондық сатып алу жүйесi арқылы;
5) ашық тауар биржалары арқылы жүзеге асырылады.
2. Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу кезiнде тауарларды, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi сатып алу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
3. Тауарларды, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi ашық конкурс тәсiлiмен сатып алу кезiнде конкурс өткiзу туралы хабарландыру аптасына кемiнде үш рет жарияланатын және Қазақстан Республикасының барлық аумағында таратылатын мерзiмдi баспасөз басылымдарында, сондай-ақ сауда және индустриялық саясатты мемлекеттiк реттеу саласындағы уәкiлеттi органның веб-сайтында мемлекеттiк тiлде және орыс тiлiнде жариялануға тиiс.
4. Жер қойнауын пайдаланушылар, сондай-ақ Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргізу үшiн тауарларды, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi сатып алуды жүзеге асыруға жер қойнауын пайдаланушылар уәкiлеттiк берген тұлғалар Қазақстан Республикасының аумағында конкурс өткiзуге мiндеттi.
5. Осы баптың талаптары кең таралған пайдалы қазбалар жөнiндегi операцияларды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларға қолданылмайды.";
19) 63-2-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мердiгер, сондай-ақ оның қосалқы мердiгерлерi Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргізген кезде тауарларды, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi, осы Заңның талаптарына сәйкес, қазақстандық өндiрушiлерден сатып алуға мiндеттi.";

дополнить подпунктами 13-2) и 13-3) следующего содержания:
"13-2) ежеквартально не позднее 15-го числа месяца, следующего за отчетным периодом, представлять в уполномоченный орган в области государственного регулирования торговой и индустриальной политики отчет по приобретенным товарам, работам и услугам по форме, утвержденной уполномоченным органом в области государственного регулирования торговой и индустриальной политики;
13-3) представлять отчетность, подтвержденную аудиторским отчетом, в соответствии с требованиями Инициативы прозрачности деятельности добывающих отраслей в порядке, утвержденном Правительством Республики Казахстан;";
18) статью 63-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 63-1. Приобретение товаров, работ и услуг
при проведении операций по недропользованию
1. Приобретение товаров, работ и услуг при проведении операций по недропользованию, в том числе субподрядчиками, осуществляется одним из следующих способов:
1) конкурс (открытый, закрытый);
2) из одного источника;
3) запрос ценовых предложений;
4) через систему электронных закупок;
5) через открытые товарные биржи.
2. Порядок приобретения товаров, работ и услуг при проведении операций по недропользованию определяется Правительством Республики Казахстан.
3. При приобретении товаров, работ и услуг способом открытого конкурса объявление о проведении конкурса подлежит опубликованию в периодических печатных изданиях, публикуемых не реже трех раз в неделю и распространяемых на всей территории Республики Казахстан, а также на веб-сайте уполномоченного органа в области государственного регулирования торговой и индустриальной политики на государственном и русском языках.
4. Недропользователи, а также лица, уполномоченные недропользователями осуществлять закуп товаров, работ и услуг для проведения операций по недропользованию в Республике Казахстан, обязаны проводить конкурсы на территории Республики Казахстан.
5. Требования настоящей статьи не распространяются на недропользователей, осуществляющих операции по общераспространенным полезным ископаемым.";
19) пункт 1 статьи 63-2 изложить в следующей редакции:
"1. При проведении операций по недропользованию в Республике Казахстан подрядчик, а также его субподрядчики в соответствии с требованиями настоящего Закона обязаны приобретать товары, работы и услуги у казахстанских производителей.";

20) 70-2-бап мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Құзыреттi орган қажет болған жағдайда тексерулердi жүргiзу кезiнде консультациялар алу, арнайы бiлiм мен дағдыларды талап ететiн мәселелердi зерттеу үшiн консультанттарды (тәуелсiз сарапшыларды) тартуға құқылы.".
2-бап.
1. Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
2. Тәулiгiне екi мың және одан да астам текше метр алу лимитiмен шаруашылық-ауыз су және өндiрiстiк-техникалық мақсаттағы жерасты суларын өндiрудi жүзеге асыратын су пайдаланушылар су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкiлеттi орган бұрын берген рұқсаттардың негiзiнде, осы Заң қолданысқа енгiзiлген күннен бастап үш жыл iшiнде тiкелей келiссөздер негiзiнде құзыреттi органмен шаруашылық-ауыз су және өндiрiстiк-техникалық мақсаттағы жерасты суларын өндiруге келiсiмшарт жасаса алады.
Қазақстан Республикасының
Президентi

20) статью 70-2 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Компетентный орган, в случае необходимости, при проведении проверок вправе привлекать для получения консультаций, исследования вопросов, требующих специальных знаний и навыков, консультантов (независимых экспертов).".
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
2. Водопользователи, осуществляющие добычу подземных вод хозяйственно-питьевого и производственно-технического назначения с лимитами изъятия две тысячи и более кубических метров в сутки, на основании разрешений, ранее выданных уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, в течение трех лет со дня введения в действие настоящего Закона могут заключить с компетентным органом контракт на добычу подземных вод хозяйственно-питьевого и производственно-технического назначения на основе прямых переговоров.
Президент
Республики Казахстан