Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жазалауды орындау жүйесін және қылмыстық-атқару жүйесін одан әрі жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 10 желтоқсандағы N 228-IV Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 15-16, 211-құжат; 1998 ж., N 16, 219-құжат; N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 20, 721-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 10, 106-құжат; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 15, 137-құжат; N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 21-22, 87-құжат; 2006 ж., N 2, 19-құжат; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 72-құжат; N 15, 92-құжат; 2007 ж., N 1, 2-құжат; N 4, 33-құжат; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 17, 140-құжат; 2008 ж., N 12, 48-құжат; N 13-14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 23, 114-құжат; N 24, 126-құжат; 2009 ж., N 6-7, 32-құжат;  N 13-14, 63-құжат; N 15-16, 71, 73, 75-құжаттар; N 17, 82, 83-құжаттар):
1) 41-баптың төртінші бөлігіндегі "бостандығын шектеуге," деген сөздер алып тасталсын;
2) 42-баптың екінші бөлігінде:
"күніне төрт сағаттан аспайтын" деген сөздерден кейін ", егер сотталғанның тұрақты жұмыс орны болмаса немесе оқумен айналыспаса - күніне сегіз сағатқа дейінгі, бірақ аптасына 40 сағаттан көп емес" деген сөздермен толықтырылсын";
"шектеудің немесе қамауға алудың" деген сөздер "шектеудің, қамауға алудың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"45 және 46 және" деген сөздер "45, 46," деген цифрлармен ауыстырылсын;
3) 64-бапта:
екінші бөлікте "қоғамдық тәртіпті бұзса" деген сөздер "қоғамдық тәртіп пен адамгершілікке, кәмелетке толмағандардың құқықтарына, жеке тұлғаға және отбасылық-тұрмыстық қарым-қатынастар аясына қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық жасаса" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Шартты түрде сотталған адам сынақ мерзімі ішінде осы баптың екінші бөлігінде көрсетілген әкімшілік құқық бұзушылықты қайталап жасаған, сондай-ақ заңды талапқа бағынбаған, сол сияқты шартты түрде сотталған адамның жүріс-тұрысына бақылауды жүзеге асыратын орган қызметкерлерін қорлаған не оларға қатысты зорлық іс-әрекеттер жасаймын деп қорқытқан жағдайда, не егер шартты түрде сотталған адам бақылаудан жасырынса, сот осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген органның ұсынысы бойынша шартты түрде соттаудың күшін жою және сот үкімімен тағайындалған жазаны орындау туралы қаулы етеді.";

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дальнейшего совершенствования системы исполнения уголовных наказаний и уголовно-исполнительной системы
Закон Республики Казахстан от 10 декабря 2009 года № 228-IV
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211; 1998 г., № 16, ст. 219; № 17-18, ст. 225; 1999 г., № 20, ст. 721; № 21, ст. 774; 2000 г., № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53, 54; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 10, ст. 106; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 15, ст. 137; № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 2, ст. 19; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 12, ст. 72; № 15, ст. 92; 2007 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; 2008 г., № 12, ст. 48; № 13-14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 71, 73, 75; № 17, ст. 82, 83):
1) в части четвертой статьи 41 слова "ограничению свободы," исключить;
2) в части второй статьи 42:
после слов "не свыше четырех часов в день" дополнить словами ", если осужденный не имеет постоянного места работы или не занят на учебе - до восьми часов в день, но не более 40 часов в неделю";
слова "ограничением свободы", "ограничения свободы" заменить соответственно словами "ограничением свободы,", "ограничения свободы,";
слова "45 и 46 и" заменить цифрами "45, 46,";
3) в статье 64:
в части второй слова "нарушение общественного порядка" заменить словами "административное правонарушение, посягающее на общественный порядок и нравственность, права несовершеннолетних, на личность и в сфере семейно-бытовых отношений";
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. В случае повторного совершения условно осужденным в течение испытательного срока административного правонарушения, указанного в части второй настоящей статьи, а также неповиновения законному требованию, а равно оскорбления либо угрозы совершения насильственных действий в отношении сотрудников органа, осуществляющего контроль за поведением условно осужденного, либо если условно осужденный скрылся от контроля, суд по представлению органа, указанного в части первой настоящей статьи, постановляет об отмене условного осуждения и исполнении назначенного наказания приговором суда.";

4) 72-баптың үшінші бөлігіндегі "Бала он төрт жасқа толғаннан кейін немесе ол шетінеген жағдайда" деген сөздер "Жазаны өтеуін кейінге қалдыру мерзімі аяқталғаннан кейін немесе бала шетінеген жағдайда" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 360 және 361-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"360-бап. Қылмыстық-атқару мекемесі әкімшілігінің заңды
талаптарына бағынбау
1. Бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген адамның қылмыстық-атқару мекемесі әкімшілігінің заңды талаптарына әдейі бағынбауы -
бір жылдан екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Бірнеше рет жасалған нақ сол әрекет -
үш жылдан бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Қоғамнан оқшаулауды қамтамасыз ететін мекеме әкімшілігінің заңды талаптарына топтасып бағынбауды ұйымдастыру, сол сияқты күш қолданумен немесе өзіне қандай да бір қасақана жарақат салумен ұштасқан не өзге де ауыр зардаптарға әкеп соққан топтасып бағынбауға қатысу -
үш жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
361-бап. Қоғамнан оқшаулауды қамтамасыз ететін мекеменің
қызметкеріне не оның жақындарына, сондай-ақ
сотталған адамға қатысты күш қолданамын деп
қорқыту немесе олардың денсаулығына немесе
өміріне қол сұғу
1. Қоғамнан оқшаулауды қамтамасыз ететін мекеменің қызметкеріне не оның жұбайына (зайыбына) немесе жақын туыстарына қатысты оның қызметтік міндеттерін жүзеге асыруына байланысты, сондай-ақ сотталған адамның түзелуіне кедергі жасау немесе оның мекеме әкімшілігіне жәрдемдескені үшін кек алу мақсатында оған қатысты күш қолданамын деп қорқыту -
екі жылдан бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген адамдарға өміріне немесе денсаулығына қауіпті емес күш қолдану -
үш жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, бір топ адамның алдын ала сөз байласуы бойынша не өміріне немесе денсаулығына қауіпті күш қолданып жасалған әрекеттер -
жеті жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
4. Қоғамнан оқшаулауды қамтамасыз ететін мекеме қызметкерінің не оның жұбайының (зайыбының) немесе жақын туыстарының өміріне оның қызметтік жұмысын жүзеге асыруына байланысты, сондай-ақ сотталған адамға қатысты оның түзелуіне кедергі жасау немесе оның мекеме әкімшілігіне жәрдемдескені үшін кек алу мақсатында қол сұғу -
он жылдан жиырма жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға не өмір бойы бас бостандығынан айыруға жазаланады.".

4) в части третьей статьи 72 слова "достижении ребенком четырнадцатилетнего возраста или в случае его смерти" заменить словами "истечении срока отсрочки исполнения наказания или в случае смерти ребенка";
5) статьи 360 и 361 изложить в следующей редакции:
"Статья 360. Неповиновение законным требованиям администрации
уголовно-исполнительного учреждения
1. Злостное неповиновение законным требованиям администрации уголовно-исполнительного учреждения лицом, отбывающим наказание в местах лишения свободы, -
наказывается лишением свободы на срок от одного года до двух лет.
2. То же деяние, совершенное неоднократно, -
наказывается лишением свободы на срок от трех до пяти лет.
3. Организация группового неповиновения законным требованиям администрации учреждения, обеспечивающего изоляцию от общества, а равно участие в групповом неповиновении, сопряженное с применением насилия или умышленным причинением себе какого-либо повреждения либо повлекшее иные тяжкие последствия, -
наказываются лишением свободы на срок от трех до семи лет.
Статья 361. Угроза применения насилия в отношении сотрудника
учреждения, обеспечивающего изоляцию от общества,
либо его близких, а также осужденного или
посягательство на их здоровье или жизнь
1. Угроза применения насилия в отношении сотрудника учреждения, обеспечивающего изоляцию от общества, либо его супруга (супруги) или близких родственников в связи с осуществлением им служебной деятельности, а также в отношении осужденного с целью воспрепятствовать его исправлению или из мести за оказанное им содействие администрации учреждения -
наказывается лишением свободы на срок от двух до пяти лет.
2. Применение насилия, не опасного для жизни или здоровья, к лицам, указанным в части первой настоящей статьи, -
наказывается лишением свободы на срок от трех до семи лет.
3. Деяния, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные группой лиц по предварительному сговору либо с применением насилия, опасного для жизни или здоровья, -
наказываются лишением свободы на срок от семи до десяти лет.
4. Посягательство на жизнь сотрудника учреждения, обеспечивающего изоляцию от общества, либо его супруга (супруги) или близких родственников в связи с осуществлением им служебной деятельности, а также в отношении осужденного с целью воспрепятствовать его исправлению или из мести за оказанное им содействие администрации учреждения -
наказывается лишением свободы на срок от десяти до двадцати лет либо пожизненным лишением свободы.".

2. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 23, 335-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 2000 ж.,  N 3-4, 66-құжат; N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 23, 139-құжат; N 24, 153, 154, 156-құжаттар; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 21-22, 87-құжат; N 24, 123-құжат; 2006 ж., N 2, 19-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 12, 72-құжат; 2007 ж., N 1, 2-құжат; N 5-6, 40-құжат; N 10, 69-құжат; N 13, 99-құжат; 2008 ж., N 12, 48-құжат; N 15-16, 62, 63-құжаттар; N 23, 114-құжат; 2009 ж., N 6-7, 32-құжат; N 15-16, 71, 73-құжаттар; N 17, 81, 83-құжаттар):
1) 192-баптың екінші бөлігінде "358-бабында (екінші бөлігінде)," деген сөздерден кейін "360-бабында (үшінші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 285-баптың алтыншы бөлігіндегі "360-баптарында" деген сөздер "360 (бірінші және екінші бөліктерінде) баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 455-бапта:
екінші бөліктегі "орындайтын органның ұсынуы" және "өздерінің ұсынуы" деген сөздер тиісінше "орындайтын органның ұсынуы (өтініші)" және "өздерінің ұсынуы (өтініші)" деген сөздермен ауыстырылсын;
тоғызыншы бөлік "ұсынуы" деген сөзден кейін "(өтініші)" деген сөзбен толықтырылсын;
4) 457-бапта:
"апелляциялық тәртіпте" деген сөздер "апелляциялық және қадағалау тәртібімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"47-тарауында" деген сөздер "46, 47 және 50-тарауларында" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 24, 337-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; N 8, 189-құжат; N 18, 339-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 23-24, 192-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 23, 139, 142-құжаттар; N 24, 154-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; 2006 ж., N 11, 55-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 17, 140-құжат; N 20, 152-құжат; 2008 ж., N 23, 114-құжат; 2009 ж., N 15-16, 73-құжат):
1) 17-баптың 1-тармағындағы ", қамау үйлерінің" деген сөздер алып тасталсын;
2) 21-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) Адам құқықтары жөніндегі уәкіл.";
3) 24-баптың 1-тармағы "инспекциясы" деген сөзден кейін"Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі бекіткен тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;

2. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 23, ст. 335; 1998 г., № 23, ст. 416; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53; № 15-16, ст. 239; № 17-18, ст. 245; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 23, ст. 139; № 24, ст. 153, 154, 156; 2005 г., № 13, ст. 53; № 21-22, ст. 87; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 5-6, ст. 31; № 12, ст. 72; 2007 г., № 1, ст. 2; № 5-6, ст. 40; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 12, ст. 48; № 15-16, ст. 62, 63; № 23, ст. 114; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 15-16, ст. 71, 73; № 17, ст. 81, 83):
1) часть вторую статьи 192 после слов "358 (частью второй)," дополнить словами "360 (частью третьей),";
2) часть шестую статьи 285 после цифр "360" дополнить словами "(частями первой и второй)";
3) в статье 455:
в части второй слова "представлению органа" и "представлению которых" заменить соответственно словами "представлению (ходатайству) органа" и "представлению (ходатайству) которых";
часть девятую после слова "представлению" дополнить словом "(ходатайству)";
4) в статье 457:
после слова "апелляционном" дополнить словами "и надзорном";
слова "главой 47" заменить словами "главами 46, 47 и 50".
3. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 24, ст. 337; 2000 г., № 6, ст. 141; № 8, ст. 189; № 18, ст. 339; 2001 г., № 8, ст. 53; № 17-18, ст. 245; № 24, ст. 338; 2002 г., № 23-24, ст. 192; 2004 г., № 5, ст. 22; № 23, ст. 139, 142; № 24, ст. 154; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; № 20, ст. 152; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 15-16, ст. 73):
1) в пункте 1 статьи 17 слова ", арестных домов" исключить;
2) пункт 1 статьи 21 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) Уполномоченный по правам человека.";
3) пункт 1 статьи 24 дополнить словами "в порядке, утвержденном Министерством юстиции Республики Казахстан";

4) 27-бапта:
1-тармақ "айыппұлға," деген сөзден кейін "бас бостандығын шектеуге," деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтағы "Бас бостандығын шектеуге, қамауға" деген сөздер "Қамауға" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 30-баптың 1-тармағында:
"инспекциясы" деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі айқындаған тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
"белгілейтін" деген сөз "тізімдерін тоқсан сайын сотқа ұсынатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"республикалық маңызы бар қаладағы (астанадағы)" деген сөздер "республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 32-баптың 2-тармағында:
мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Егер сотталған адамның тұрақты жұмыс орны болмаса немесе ол оқумен айналыспаса, қоғамдық жұмыстардың уақыты күніне сегіз сағаттан аспайды.";
үшінші сөйлемдегі "рұқсат беруге құқылы" деген сөздер "рұқсат береді" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 36-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Түзеу жұмыстары сотталған адамның негізгі жұмыс орны бойынша өтеледі.
Түзеу жұмыстарын орындау жөніндегі қылмыстық-атқару инспекциясының қызметін ұйымдастыру тәртібін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі айқындайды.";
8) 39-баптың бесінші абзацы "жазаны өтеуден жалтаруы туралы" деген сөздерден кейін ", ұсталған соманың мөлшері және оны аудару мерзімдері туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 42-баптың 3-тармағындағы "2" деген цифр "1" деген цифрмен ауыстырылсын;
10) 44-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сотталған адам жазасын өтеу орнына белгіленген мерзімде бармаған кезде қылмыстық-атқару инспекциясы бастапқы іздестіру іс-шараларын жүргізеді және сотталған адамның орналасқан жері анықталмаса, сотқа іздестіру жариялау туралы ұсыныс енгізеді.";
3-тармақ алып тасталсын;
11) 49-баптың 2-тармағындағы "жазаның өтелмеген бөлігін жазаның неғұрлым жұмсақ түрімен ауыстыруға ұсына алады" деген сөздер "жазаның олар өтемеген бөлігін жазаның неғұрлым жұмсақ түрімен ауыстыра алады" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 52-бапта:
1-тармақта "қоғамдық тәртіпті бұзуы" деген сөздер "қоғамдық тәртіп пен адамгершілікке, кәмелетке толмағандардың құқықтарына, жеке тұлғаға және отбасылық-тұрмыстық қарым-қатынастар аясына қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық жасауы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ "заңды талаптарын орындаудан бас тарту" деген сөздерден кейін ", сол сияқты оларды қорлау не оларға қатысты күш қолданамын деп қорқыту" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 53-бапта:
1-тармақтың екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қылмыстық-атқару инспекциясының қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі қызметін ұйымдастыру тәртібін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі айқындайды.";
2-тармақтағы "прокурордың" деген сөз "соттың" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"прокурордың" деген сөз "соттың" деген сөзбен ауыстырылсын;
"жазаны өтеуден қасақана жалтарғаны туралы деректер болған жағдайда," деген сөздерден кейін "қылмыстық-атқару инспекциясы" деген сөздермен толықтырылсын;

4) в статье 27:
пункт 1 после слова "штрафу," дополнить словами "ограничению свободы,";
в пункте 2 слова "ограничению свободы," исключить;
5) в пункте 1 статьи 30:
после слова "осужденного" дополнить словами "в порядке, определяемом Министерством юстиции Республики Казахстан,";
слово "определяемых" заменить словами "списки которых ежеквартально представляются в суды";
слова "городе республиканского значения (столице)" заменить словами "городе республиканского значения, столице";
6) в пункте 2 статьи 32:
дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Время общественных работ в случае, если осужденный не имеет постоянного места работы или не занят на учебе, не может превышать восьми часов в день.";
в предложении третьем слова "вправе разрешить" заменить словом "разрешает";
7) пункт 1 статьи 36 изложить в следующей редакции:
"1. Исправительные работы отбываются по основному месту работы осужденного.
Порядок организации деятельности уголовно-исполнительной инспекции по исполнению исправительных работ определяется Министерством юстиции Республики Казахстан.";
8) абзац пятый статьи 39 после слов "отбывания наказания," дополнить словами "о размере удержанных сумм и сроках их перечисления,";
9) в пункте 3 статьи 42 цифру "2" заменить цифрой "1";
10) в статье 44:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. При неприбытии осужденного к месту отбывания наказания в установленный срок уголовно-исполнительная инспекция проводит первоначальные розыскные мероприятия и, если место пребывания осужденного не установлено, вносит в суд представление об объявлении в розыск.";
пункт 3 исключить;
11) в пункте 2 статьи 49 слова "представлены к замене неотбытой части наказания" заменить словами "неотбытая ими часть наказания может быть заменена";
12) в статье 52:
в пункте 1 слова "нарушение общественного порядка" заменить словами "совершение административного правонарушения, посягающего на общественный порядок и нравственность, права несовершеннолетних, на личность, и в сфере семейно-бытовых отношений";
пункт 2 после слов "законных требований" дополнить словами ", а равно оскорбление либо угроза применения насилия в отношении";
13) в статье 53:
предложение второе пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Порядок организации деятельности уголовно-исполнительной инспекции по осуществлению надзора определяется Министерством юстиции Республики Казахстан.";
в пункте 2 слово "прокурора" заменить словом "суда";
в пункте 3:
слово "прокурора" заменить словом "суда";
после слов "уклонении от отбывания наказания" дополнить словами "уголовно-исполнительная инспекция";

14) 63-бапта:
1-тармақта "қамау үйлерінде" деген сөздер "тергеу изоляторларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "қамау үйінде" деген сөздер "тергеу изоляторында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта "қамау үйінен", "қамау үйінде" деген сөздер тиісінше "тергеу изоляторынан", "тергеу изоляторында" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 64, 65, 66 және 67-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"64-бап. Қамау түрінде жазаны орындаудың тәртібі мен шарттары
1. Қамауға сотталған адамдар құлыпталатын жалпы камераларда қатаң оқшаулау жағдайында ұсталады. Күзетпен ұсталатын адамдардың өзге санаттарынан еркектер, әйелдер, сондай-ақ бұрын бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеген және соттылығы бар адамдар оқшау және бөлек орналастырылады. Қылмыстық-атқару жүйесінің қамау түріндегі жазаны орындау және жазасын қамау түрінде өтеп жатқан адамдарды қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі қызметін ұйымдастыру тәртібін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі айқындайды. Қамау түріндегі жазаға сотталған адамдардың айдауылсыз жүруіне тыйым салынады.
2. Қамауға алу түрінде сотталған адамдарға:
өздерінің жеке шотында бар қаражатын ай сайын үш айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде тамақ өнімдері мен бірінші кезекте қажетті заттарды сатып алуға жұмсауға;
бірінші кезекте қажетті заттар мен маусымдық киім-кешек салынған посылкалар, сәлемдемелер, бандерольдер алуға;
адвокаттармен кездесуге;
ұзақтығы күн сайын кемінде бір жарым сағат сейілдеуге рұқсат етіледі.
Қамауға алуға сотталған адамдарды жалпы білім беретін және кәсіптік оқыту жүзеге асырылмайды.
3. Ерекше жеке мән-жайлар кезінде қамауда ұстауға сотталған адамдарға жұбайымен (зайыбымен), жақын туыстарымен телефон арқылы сөйлесуге рұқсат етілуі мүмкін.
65-бап. Қамау түріндегі жазаны өтеуші адамдарды еңбекке тарту
Тергеу изоляторының әкімшілігі сотталған адамдарды қамау түрінде жазасын өтеуге арналған тергеу изоляторының үй-жайларына шаруашылық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды орындауға ұзақтығы аптасына төрт сағаттан аспайтын уақытқа ақы төлемей тартуға құқылы.
66-бап. Қамауға алуға сотталған адамдарға қолданылатын
көтермелеу және жазалау шаралары мен оларды
қолдану тәртібі
1. Сотталған адамдарға жақсы тәртібі үшін алғыс, бұрын қолданылған жазаны мерзімінен бұрын алып тастау, телефон арқылы сөйлесуге рұқсат ету түрінде көтермелеу шаралары қолданылуы мүмкін.
Жоғарыда тізбеленген көтермелеу шараларын қолдану құқығын тергеу изоляторының бастығы немесе оны алмастыратын адам пайдаланады.
2. Қамау түріндегі жазаға сотталған адамдарға жазаны өтеу тәртібін бұзғаны үшін сөгіс немесе он тәулікке дейінгі мерзімге карцерге жабу түріндегі жаза қолданылады.
Жаза бұзушылық анықталған күннен бастап он тәуліктен кешіктірілмей, ал егер тексеру жүргізіліп жатқан болса - оның аяқталған күнінен бастап, бірақ бұзушылық жасалған күннен бастап үш айдан кешіктірілмей қолданылады.
Жаза дереу орындалады. Бір тәртіп бұзушылық үшін бірнеше жаза қолдануға тыйым салынады.
Жаза тергеу изоляторы бастығының немесе оны алмастыратын адамның қаулысымен қолданылады, ол сотталған адамға оның қолын қойғызып жарияланады. Сотталған адамдарды карцерге жабу оларды карцерде ұстау мүмкіндігіне жасалған медициналық куәландырудан кейін жүргізіледі.

14) в статье 63:
в пункте 1 слова "арестных домах" заменить словами "следственных изоляторах";
в пункте 2 слова "арестном доме" заменить словами "следственном изоляторе";
в пункте 3 слова "арестного дома", "арестном доме" заменить соответственно словами "следственного изолятора", "следственном изоляторе";
15) статьи 64, 65, 66 и 67 изложить в следующей редакции:
"Статья 64. Порядок и условия исполнения наказания
в виде ареста
1. Осужденные к аресту содержатся в условиях строгой изоляции в запираемых общих камерах. Изолированно от иных категорий лиц, содержащихся под стражей, и раздельно размещаются мужчины, женщины, а  также лица, ранее отбывавшие наказание в местах лишения свободы и имеющие судимость. Порядок организации деятельности уголовно-исполнительной системы по исполнению наказания в виде ареста и осуществлению надзора за лицами, отбывающими наказание в виде ареста, определяется Министерством юстиции Республики Казахстан. Передвижение осужденных к наказанию в виде ареста без конвоя запрещается.
2. Осужденным к наказанию в виде ареста разрешается:
ежемесячно расходовать на приобретение продуктов питания и предметов первой необходимости средства, имеющиеся на их лицевых счетах, в размере до трех месячных расчетных показателей;
получать посылки, передачи, бандероли, содержащие предметы первой необходимости и одежду по сезону;
иметь свидания с адвокатами;
пользоваться ежедневной прогулкой продолжительностью не менее полутора часов.
Общеобразовательное и профессиональное обучение осужденных к аресту не осуществляется.
3. При исключительных личных обстоятельствах осужденным к аресту может быть разрешен телефонный разговор с супругом (супругой), близкими родственниками.
Статья 65. Привлечение лиц, отбывающих наказание в виде ареста,
к труду
Администрация следственного изолятора вправе привлекать осужденных к выполнению работ по хозяйственному обслуживанию помещений следственного изолятора, предназначенных для отбывания наказания в виде ареста, без оплаты продолжительностью не более четырех часов в неделю.
Статья 66. Меры поощрения и взыскания, применяемые к лицам,
осужденным к аресту, и порядок их применения
1. За хорошее поведение к осужденным могут применяться меры поощрения в виде благодарности, досрочного снятия ранее наложенного взыскания, разрешения на телефонный разговор.
Правом применения вышеперечисленных мер поощрения пользуется начальник следственного изолятора или лицо, его замещающее.
2. За нарушение порядка отбывания наказания осужденным к наказанию в виде ареста применяется взыскание в виде выговора или водворения в карцер на срок до десяти суток.
Взыскание налагается не позднее десяти суток со дня обнаружения нарушения, а если проводилась проверка, - со дня ее окончания, но не позднее трех месяцев со дня нарушения.
Взыскание приводится в исполнение немедленно. Запрещается за одно нарушение налагать несколько взысканий.
Взыскание налагается постановлением начальника следственного изолятора или лица, его замещающего, которое объявляется осужденному под роспись. Водворение осужденных в карцер производится после медицинского освидетельствования на предмет возможности их содержания в карцере.

3. Карцерге жабылған, қамау түріндегі жазаға сотталған адамдарға тамақ өнімдерін сатып алуға, посылкалар, сәлемдемелер мен бандерольдар алуға тыйым салынады. Олардың ұзақтығы күн сайын кемінде бір сағат сейілдеуге құқығы бар.
Карцерден мерзімінен бұрын босату медициналық қорытындыға сәйкес, сотталған адамның карцерде одан әрі болуын оның денсаулығы көтермейтін жағдайларда тергеу изоляторы бастығының немесе оны алмастыратын адамның қаулысы бойынша жүргізіледі.
67-бап. Қамау түріндегі жазаға сотталған адамдарды
материалдық-тұрмыстық жағынан қамтамасыз ету
және оларға медициналық қызмет көрсету
1. Қамау түріндегі жазаға сотталған адамдарды материалдық-тұрмыстық жағынан қамтамасыз ету жалпы режимдегі түрмелерде жазасын өтеп жатқан адамдар үшін белгіленген нормаларға сәйкес жүзеге асырылады.
2. Қамау түріндегі жазаға сотталған адамдар медициналық көмекпен қамтамасыз етіледі. Сотталған адамдарға медициналық көмек көрсету, санитарлық қадағалауды ұйымдастыру және жүргізу тәртібін Әділет министрлігі және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайды.";
16) 68-бапта:
1-тармақта:
"олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету" деген сөздерден кейін ", түзеу мекемесінде қолайлы оперативтік ахуалды ұстап тұру" деген сөздермен толықтырылсын;
"жіберілуі мүмкін" деген сөздер "жіберіледі" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы ", сондай-ақ сотталған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Бас бостандығынан айыруға сотталған, Қазақстан Республикасының түзеу мекемелерінде жазаларын өтеп жатқан шетелдіктер жазаларын одан әрі өтеу үшін өздері азаматтары (боданы) болып табылатын мемлекеттерге Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда белгіленген тәртіппен жіберілуі мүмкін.";
17) 69-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Түзеу колониялары кәмелетке толған бас бостандығынан айыруға сотталған адамдардың жазасын өтеуіне арналған. Олар колония-қоныстар, жалпы, қатаң және айрықша режимдегі колониялар болып бөлінеді.
Сотталған адамдар құлыпталатын үй-жайларда тұратын бір түзеу колониясында әртүрлі режим түрлері бар оқшауланған учаскелер жасалуы мүмкін.";
18) 71-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Сотталғандардың орын ауыстыру тәртібі Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі мен Ішкі істер министрлігінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.";
19) 77-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қылмыстық-атқару жүйесі органдарының түзеу мекемелеріндегі сотталған адамдарға қадағалауды және тексерулер жүргізуді жүзеге асыру қызметін ұйымдастыру тәртібін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі айқындайды.";

3. Осужденным к наказанию в виде ареста, водворенным в карцер, запрещаются приобретение продуктов питания, получение посылок, передач и бандеролей. Они имеют право пользоваться ежедневной прогулкой продолжительностью не менее одного часа.
Досрочное освобождение из карцера производится по постановлению начальника следственного изолятора или лица, его замещающего, в тех случаях, когда состояние здоровья осужденного согласно медицинскому заключению не позволяет ему далее пребывать в карцере.
Статья 67. Материально-бытовое обеспечение и медицинское
обслуживание лиц, осужденных к наказанию в виде
ареста
1. Материально-бытовое обеспечение осужденных к наказанию в виде ареста осуществляется в соответствии с нормами, установленными для лиц, отбывающих наказание в тюрьмах на общем режиме.
2. Осужденные к наказанию в виде ареста обеспечиваются медицинской помощью. Порядок оказания осужденным медицинской помощи, организации и проведения санитарного надзора определяется Министерством юстиции и уполномоченным органом в области здравоохранения.";
16) в статье 68:
в пункте 1:
после слов "их безопасности" дополнить словами ", поддержания благоприятной оперативной обстановки в исправительном учреждении";
слова "могут быть направлены" заменить словом "направляются";
в пункте 3 слова ", а также осужденные иностранцы и лица без гражданства" исключить;
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Осужденные к лишению свободы иностранцы, отбывающие наказание в исправительных учреждениях Республики Казахстан, могут быть направлены для дальнейшего отбывания наказания в государства, гражданами (подданными) которых они являются, в порядке, установленном международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.";
17) пункт 2 статьи 69 изложить в следующей редакции:
"2. Исправительные колонии предназначены для отбывания наказания осужденными к лишению свободы, достигшими совершеннолетия. Они подразделяются на колонии-поселения, колонии общего, строгого и особого режимов.
В одной исправительной колонии, в которой осужденные проживают в запираемых помещениях, могут создаваться изолированные участки с различными видами режимов.";
18) пункт 6 статьи 71 изложить в следующей редакции:
"6. Порядок перемещения осужденных определяется нормативными правовыми актами Министерства юстиции и Министерства внутренних дел Республики Казахстан.";
19) пункт 7 статьи 77 изложить в следующей редакции:
"7. Порядок организации деятельности органов уголовно-исполнительной системы по осуществлению надзора за осужденными в исправительных учреждениях и производства досмотров определяется Министерством юстиции Республики Казахстан.";

20) 78-бапта:
1-тармақтағы "дыбыстық-бейнелік" деген сөздерден кейін "(бейнелік қадағалау жүйесі)" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Техникалық қадағалау мен бақылау құралдарының тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды, оларды пайдалану тәртібін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі белгілейді.";
21) 80-баптың 3-тармағындағы "режимі" деген сөз "режимі Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігін хабардар ету арқылы" деген сөздермен ауыстырылып, "мерзімге енгізіледі." деген сөздерден кейін "Ерекше жағдайлар режимін енгізу тәртібін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі белгілейді." деген сөздермен толықтырылсын;
22) 87-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сотталған адамдардың телефон арқылы сөйлесулерін түзеу мекемелерінің қызметкерлері бақылайды.
Қылмыстық-атқару жүйесінің сотталған адамдардың телефон арқылы сөйлесулерін бақылау жөніндегі қызметін ұйымдастыру тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасымен айқындалады.";
23) 100-баптың 6 және 7-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Сотталған адамдардың ұзақтығы күнтізбелік жиырма төрт күн ақы төленетін жыл сайынғы еңбек демалысына құқығы бар. Демалыстар осы Кодекстің 93-бабына сәйкес түзеу мекемесінің шегінен тысқары шығатындай немесе шықпайтындай етіп беріледі.
7. Сотталған адамдарға:
1) ауыр жұмыстарға, зиянды (аса зиянды) және (немесе) еңбек жағдайлары қауіпті жұмыстарға қамтылғандарға ұзақтығы кемінде күнтізбелік алты күн;
2) бірінші және екінші топтағы мүгедектерге ұзақтығы кемінде күнтізбелік он бес күн ақы төленетін қосымша жыл сайынғы еңбек демалыстары беріледі.";
24) 105-баптың 4-тармағы "ескеріле отырып," деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі белгілейтін тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
25) 106-баптың 2-тармағы "психологиялық-педагогикалық әдістер негізінде" деген сөздердің алдынан "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі белгілеген тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
26) 112-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сотталған адамның еңбекақы төленбейтін жұмыстан негізсіз бас тартуы; алкогольді, есірткілерді, басқа да есеңгірететін заттарды пайдалануы; ұсақ бұзақылық; түзеу мекемесі әкімшілігінің өкілдерін қорқытуы немесе оларды қорлауы не оларға бағынбауы, соның ішінде өзіне қандай да бір қасақана жарақат салумен ұштасқан оларға бағынбауы; түзеу мекемелерінде пайдалануға рұқсат етілмеген нәрселерді жасауы, сақтауы немесе беруі (алуы); құмар ойындарға қатысуы; сот тағайындаған міндетті емделуден жалтаруы; емдеу-профилактикалық мекемесінің ішкі тәртіп ережелерін бұзуы; ереуілдер немесе өзге де топтасып бағынбауларды ұйымдастыруы, сол сияқты оларға белсене қатысуы; жыныстық сипаттағы лайықсыз іс-әрекеттерді жасауы; осы бапта көрсетілген бұзушылықтарды жасауға бағытталған сотталған адамдар топтарын ұйымдастыруы немесе оларға белсене қатысуы бас бостандығынан айыруға сотталған адамдардың жазаны өтеудің белгіленген тәртібін әдейі бұзуы болып табылады.";

20) в статье 78:
пункт 1 после слова "аудиовизуальные" дополнить словами "(системы видеонаблюдения)";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Перечень технических средств надзора и контроля определяется Правительством Республики Казахстан, порядок их использования устанавливается Министерством юстиции Республики Казахстан.";
21) пункт 3 статьи 80 после слов "Генеральным Прокурором Республики Казахстан" дополнить словами "с уведомлением Министерства внутренних дел Республики Казахстан. Порядок ввода режима особых условий устанавливается Министерством юстиции Республики Казахстан";
22) пункт 5 статьи 87 изложить в следующей редакции:
"5. Телефонные переговоры осужденных контролируются персоналом исправительных учреждений.
Порядок организации деятельности уголовно-исполнительной системы по контролю за телефонными переговорами осужденных определяется законодательством Республики Казахстан.";
23) пункты 6 и 7 статьи 100 изложить в следующей редакции:
"6. Осужденные имеют право на оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск продолжительностью двадцать четыре календарных дня. Отпуска предоставляются с выездом или без выезда за пределы исправительного учреждения в соответствии со статьей 93 настоящего Кодекса.
7. Осужденным предоставляются дополнительные оплачиваемые ежегодные трудовые отпуска:
1) занятым на тяжелых работах, работах с вредными (особо вредными) и (или) опасными условиями труда продолжительностью не менее шести календарных дней;
2) инвалидам первой и второй групп продолжительностью не менее пятнадцати календарных дней.";
24) пункт 4 статьи 105 дополнить словами ", в порядке, устанавливаемом Министерством юстиции Республики Казахстан";
25) пункт 2 статьи 106 после слов "психолого-педагогических методов" дополнить словами "в порядке, установленном Министерством юстиции Республики Казахстан";
26) пункт 1 статьи 112 изложить в следующей редакции:
"1. Злостными нарушениями осужденных к лишению свободы установленного порядка отбывания наказания являются необоснованный отказ осужденного от работы без оплаты труда; употребление алкоголя, наркотиков, других одурманивающих веществ; мелкое хулиганство; угроза представителям администрации исправительного учреждения или их оскорбление либо неповиновение им, в том числе сопряженное с умышленным причинением себе какого-либо повреждения; изготовление, хранение или передача (получение) предметов, не разрешенных к использованию в исправительных учреждениях; участие в азартных играх; уклонение от обязательного лечения, назначенного судом; нарушение правил внутреннего распорядка лечебно-профилактического учреждения; организация забастовок или иных групповых неповиновений, а равно активное участие в них; совершение непристойных действий сексуального характера; организация или активное участие в группировках осужденных, направленных на совершение указанных в настоящей статье нарушений.";

27) 167-баптың 4-тармағындағы "сотталушының" деген сөз "сотталған адамның зайыбына немесе" деген сөздермен ауыстырылсын;
28) 169-бапта:
1-тармақ алып тасталсын;
3-тармақта:
мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді;
"ауыстыру" деген сөзден кейін "туралы өтініште" деген сөздермен толықтырылсын;
11-тармақтағы "ұсыныс" және "ұйғарым" деген сөздер тиісінше "өтініш" және "қаулы" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 171-баптың 1-тармағындағы "бір жылға дейінгі мерзімге немесе бала он төрт жасқа толғанға дейін" деген сөздер "бес жылға дейінгі, бірақ бала он төрт жасқа толғаннан аспайтын мерзімге" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) 172-бапта:
тақырыбындағы "не баласы он төрт жасқа толуы" деген сөздер алып тасталсын;
4-тармақта:
"Бала он төрт жасқа толғаннан" деген сөздер "Жазаны өтеуді кейінге қалдыру мерзімі аяқталғаннан" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ол өлген" деген сөздер "бала өлген" деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 173-бапта:
2-тармақтағы "Бас бостандығын шектеуге, қамауға" деген сөздер "Қамауға" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақта:
"Бас бостандығын шектеу, қамау" деген сөздер "Қамау" деген сөзбен ауыстырылсын;
"зейнеткерлік куәлігі" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ өзге де жеке құжаттары" деген сөздермен толықтырылсын;
32) 176-баптың 1-тармағындағы "бас бостандығынан шектеу немесе"
деген сөздер алып тасталсын;
33) 181-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шартты түрде сотталған адамдардың жүріс-тұрысын бақылауды жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі мен Ішкі істер министрлігінің бірлескен нормативтік құқықтық актісінде айқындалатын тәртіппен ішкі істер органдарының қызметкерлері тартылады.";
34) 182-баптың 4-тармағы "шақыру бойынша" деген сөздердің алдынан "айына екі рет тіркелу үшін, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын.
35) 183-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Сынақ мерзімінің өтуі соттың шартты түрде сотталған адамды іздестіру жариялау туралы қаулысы шыққан сәттен бастап тоқтатылады және соттың шешімі бойынша қайта басталады.";
36) 184-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"184-бап. Шартты түрде сотталған адамдардың жауаптылығы
1. Сотталған адам қоғамдық тәртіпке және адамгершілікке, кәмелетке толмағандардың құқықтарына, жеке тұлғаға және отбасылық-тұрмыстық қарым-қатынастар аясына қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық жасап, сол үшін оған әкімшілік жаза қолданылған жағдайда, қылмыстық-атқару инспекциясы сынақ мерзімін ұзарту, бірақ бір жылдан аспайтын уақытқа ұзарту туралы сотқа ұсыныс енгізеді, сондай-ақ оны шартты сотталудың күші жойылуы мүмкін екендігі туралы жазбаша түрде ескертеді.

27) в пункте 4 статьи 167 слова "супруга (супругу)" заменить словом "супругу";
28) в статье 169:
пункт 1 исключить;
в пункте 3:
слово "представлении" заменить словом "ходатайстве";
после слов "наказания и" дополнить словами "представлении о";
в пункте 11 слова "представления", "определения" заменить соответственно словами "ходатайства", "постановления";
29) в пункте 1 статьи 171 слова "одного года или" заменить словами "пяти лет, но не более чем";
30) в статье 172:
в заголовке слова "либо достижения ребенком четырнадцатилетнего возраста" исключить;
в пункте 4:
слова "достижении ребенком четырнадцатилетнего возраста" заменить словами "истечении срока отсрочки исполнения наказания";
слова "его смерти" заменить словами "смерти ребенка";
31) в статье 173:
в пункте 2 слова "ограничению свободы," исключить;
в пункте 4:
слова "ограничения свободы," исключить;
после слов "пенсионное удостоверение" дополнить словами ", а также иные личные документы";
32) в пункте 1 статьи 176 слова "ограничения свободы или" исключить;
33) пункт 2 статьи 181 изложить в следующей редакции:
"2. В порядке, определяемом совместным нормативным правовым актом Министерства юстиции и Министерства внутренних дел Республики Казахстан, к осуществлению контроля за поведением условно осужденных привлекаются работники органов внутренних дел.";
34) пункт 4 статьи 182 после слова "являться" дополнить словами "два раза в месяц для регистрации, а также";
35) статью 183 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Течение испытательного срока прерывается с момента вынесения судом постановления об объявлении условно осужденного в розыск и возобновляется по решению суда.";
36) статью 184 изложить в следующей редакции:
"Статья 184. Ответственность условно осужденных
1. В случае совершения осужденным административного правонарушения, посягающего на общественный порядок и нравственность, права несовершеннолетних, на личность, и в сфере семейно-бытовых отношений, за которое на него было наложено административное взыскание, уголовно-исполнительная инспекция вносит в суд представление о продлении испытательного срока, но не более чем на один год, а также предупреждает его в письменной форме о возможности отмены условного осуждения.

2. Жеткілікті негіздер болған жағдайда қылмыстық-атқару инспекциясы сотқа сынақ мерзімін бір жылға дейін ұзарту туралы ұсыныс жібереді.
3. Шартты түрде сотталған адам сынақ мерзімі ішінде осы баптың 1-тармағында көрсетілген әкімшілік құқық бұзушылықты қайталап жасаған, заңды талаптарға бағынбаған, сол сияқты шартты сотталған адамның тәртібіне бақылауды жүзеге асыратын орган қызметкерлерін қорлаған не оларға қатысты зорлық іс-әрекеттер жасаймын деп қорқытқан не егер сотталған адам бақылаудан жасырынған жағдайда, сотқа шартты жазаның күшін жою туралы ұсыныс жіберіледі.
4. Қылмыстық-атқару инспекциясына тіркелу үшін келмеген сәттен бастап он бес күннен астам уақыт ішінде тұратын жері анықталмаған, шартты түрде сотталған адам бақылаудан жасырынған деп танылады.".
4. "Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексін күшіне енгізу туралы" 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 15-16, 212-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2002 ж., N 18, 158-құжат; 2003 ж., N 24, 180-құжат):
4-бапта:
бірінші сөйлем алып тасталсын;
екінші сөйлем "2004 жылғы 1 қаңтардан бастап" деген сөздерден кейін ", қамау түріндегі жазалау туралы ережелері - 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап" деген сөздермен толықтырылсын.
5. "Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексін күшіне енгізу туралы" 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 24, 338-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2003 ж., N 24, 180-құжат):
4-бапта:
бірінші сөйлем алып тасталсын:
екінші сөйлемде:
"Осы Кодекстің" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"2004 жылғы 1 қаңтардан бастап" деген сөздерден кейін ", қамау түріндегі жазалау туралы ережелері - 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап" деген сөздермен толықтырылсын.
6. "Мемлекеттік құпиялар туралы" 1999 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 4, 102-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; 2002 ж., N 15, 147-құжат; 2004 ж., N 6, 41-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 9, 67-құжат; N 20, 152-құжат):
14-баптың 14) тармақшасы "нақты адамдардың" деген сөздерден кейін "қылмыстық-атқару жүйесінің," деген сөздермен толықтырылсын.
7. "Қылмыстың жасалуына сезіктілер мен айыпталушыларды күзетте ұстаудың тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 6, 190-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат; 2002 ж., N 15, 147-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; N 24, 154-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат; 2008 ж., N 15-16, 63-құжат):
33-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

2. При наличии достаточных оснований уголовно-исполнительной инспекцией в суд направляется представление о продлении испытательного срока до одного года.
3. В случае повторного совершения условно осужденным в течение испытательного срока административного правонарушения, указанного в пункте 1 настоящей статьи, неповиновения законному требованию, а равно оскорбления либо угрозы совершения насильственных действий в отношении сотрудников органа, осуществляющего контроль за поведением условно осужденного, либо если условно осужденный скрылся от контроля, в суд направляется представление об отмене условного наказания.
4. Скрывающимся от контроля признается условно осужденный, местонахождение которого в течение более пятнадцати дней с момента неявки для регистрации в уголовно-исполнительную инспекцию не установлено.".
4. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 1997 года "О введении в действие Уголовного кодекса Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 212; 2000 г., № 6, ст. 141; 2002 г., № 18, ст. 158; 2003 г., № 24, ст. 180):
в статье 4:
предложение первое исключить;
предложение второе после слов "января 2004 года" дополнить словами ", о наказании в виде ареста - с 1 января 2010 года".
5. В Закон Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года "О введении в действие Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 24, ст. 338; 2000 г., № 6, ст. 141; 2003 г., № 24, ст. 180):
в статье 4:
предложение первое исключить;
в предложении втором:
слова "настоящего Кодекса" заменить словами "Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан";
после слов "января 2004 года" дополнить словами ", о наказании в виде ареста - с 1 января 2010 года".
6. В Закон Республики Казахстан от 15 марта 1999 года "О государственных секретах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 4, ст. 102; 2001 г., № 8, ст. 53; 2002 г., № 15, ст. 147; 2004 г., № 6, ст. 41; 2007 г., № 2, ст. 18; № 9, ст. 67; № 20, ст. 152):
подпункт 14) статьи 14 после слов "кадровому составу" дополнить словами "уголовно-исполнительной системы,".
7. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 6, ст. 190; 2001 г., № 17-18, ст. 245; 2002 г., № 15, ст. 147; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154; 2007 г., № 9, ст. 67; 2008 г., № 15-16, ст. 63):
пункт 1 статьи 33 изложить в следующей редакции:

"1. Күзетте және қадағалауда ұстау орындарындағы сезіктілер мен айыпталушылар бұл орындардың аумақтарында айдауылдың не күзетте ұстау орындары қызметкерлерінің айдауымен жүріп-тұрады. Қадағалауды жүзеге асыру мақсатында дыбыс және бейне техникалары пайдаланылуы мүмкін.
Әділет министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу изоляторларындағы адамдарды күзету мен қадағалауды жүзеге асыру тәртібін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі айқындайды.".
8. "Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 6, 67-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; N 24, 154-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 10, 52-құжат; N 13, 86-құжат; 2007 ж., N 2, 14, 18-құжаттар; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 18, 143-құжат; 2008 ж., N 10-11, 39-құжат; 2009 ж., N 8, 44-құжат; N 15-16, 75-құжат; N 18, 84-құжат; N 19, 88-құжат):
1) 25-2-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қылмыстық-атқару жүйесіне қызметке кіру азаматтар міндетті арнайы тексеруден өткен жағдайда жүзеге асырылады.";
4-тармақ "әскери міндеттілер" деген сөздерден кейін "мен әскерге шақырылушылар" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 26-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Қылмыстық-атқару жүйесінің қызметкерлеріне кәсіби даярлығының деңгейіне және мамандығы бойынша дербес жұмыс стажына қарай Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі айқындайтын тәртіппен сыныптық біліктілік беріледі.";
3) 26-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"26-2-бап. Қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлерінің жауаптылығы
1. Қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлерінің өздеріне жүктелген міндеттерді орындамағаны және тиісінше орындамағаны, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны, лауазымдық өкілеттіктерін асыра пайдаланғаны, еңбек тәртібін бұзғаны, сол сияқты қылмыстық-атқару жүйесіндегі қызметке байланысты заңдарда белгіленген шектеулерді сақтамағаны үшін қылмыстық-атқару жүйесінің қызметкерлері Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
2. Қылмыстық-атқару жүйесінің қызметкерлеріне мынадай тәртіптік жазалар қолданылуы мүмкін:
1) ескерту;
2) сөгіс;
3) қатаң сөгіс;
4) қызметке толық сәйкес еместігі туралы ескерту;
5) атқаратын қызметінен босату;
6) арнайы атағын бір саты төмендету;
7) қылмыстық-атқару жүйесінен босату.
3. Қылмыстық-атқару жүйесінің қызметкеріне тәртіптік жаза теріс қылығы анықталған күннен бастап бір айдан кешіктірілмей қолданылады және оны теріс қылық жасалған күннен бастап алты айдан кешіктіріп қолдануға болмайды.";

"1. Подозреваемые и обвиняемые, находящиеся в местах содержания под стражей и надзором, передвигаются по территориям этих мест под конвоем либо в сопровождении сотрудников мест содержания под стражей. В целях осуществления надзора может использоваться аудио- и видеотехника.
Порядок осуществления охраны и надзора за лицами, находящимися в следственных изоляторах уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции, определяется Министерством юстиции Республики Казахстан.".
8. В Закон Республики Казахстан от 18 марта 2002 года "Об органах юстиции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 6, ст. 67; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 3, ст. 22; № 10, ст. 52; № 13, ст. 86; 2007 г., № 2, ст. 14, 18; № 5-6, ст. 40, № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 18, ст. 143; 2008 г., № 10-11, ст. 39; 2009 г., № 8, ст. 44; № 15-16, ст. 75; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88):
1) в статье 25-2:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Поступление на службу в уголовно-исполнительную систему осуществляется при условии прохождения гражданами обязательной специальной проверки.";
пункт 4 после слова "Военнообязанные" дополнить словами "и призывники";
2) статью 26 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. В зависимости от уровня профессиональной подготовки и стажа самостоятельной работы по специальности сотрудникам уголовно-исполнительной системы присваивается классная квалификация в порядке, определяемом Министерством юстиции Республики Казахстан.";
3) статью 26-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 26-2. Ответственность сотрудников уголовно-
исполнительной системы
1. За неисполнение и ненадлежащее исполнение сотрудниками уголовно-исполнительной системы возложенных на них обязанностей, совершение коррупционного правонарушения, превышение должностных полномочий, нарушение трудовой дисциплины, а равно за несоблюдение установленных законами ограничений, связанных со службой в уголовно-исполнительной системе, сотрудники уголовно-исполнительной системы несут установленную законами Республики Казахстан ответственность.
2. На сотрудников уголовно-исполнительной системы могут налагаться дисциплинарные взыскания:
1) замечание;
2) выговор;
3) строгий выговор;
4) предупреждение о неполном служебном соответствии;
5) освобождение от занимаемой должности;
6) понижение в специальном звании на одну ступень;
7) увольнение из уголовно-исполнительной системы.
3. Дисциплинарное взыскание на сотрудника уголовно-исполнительной системы налагается не позднее одного месяца со дня обнаружения проступка и не может быть наложено позднее шести месяцев со дня совершения проступка.";

4) 29-баптың 2-тармағы "жыл сайынғы демалыс" деген сөздер "жыл сайынғы ақылы еңбек демалыстары" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 29-1-бапта:
1-тармақтағы "отыз тәулік демалыс" деген сөздер "отыз тәулік жыл сайынғы ақылы еңбек демалыстары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "кезекті демалыс" деген сөздер "жыл сайынғы ақылы еңбек демалысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы "кезекті, қысқа мерзімді, қосымша демалыстарының, науқастануына, жүкті болу мен бала тууына байланысты демалыстарының" деген сөздер "жыл сайынғы ақылы еңбек, жыл сайынғы ақылы қосымша еңбек демалыстарының, қысқа мерзімді демалыстарының, науқастануына, жүктілікке және босануға байланысты демалыстарының, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алған қызметкерлер демалыстарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 30-баптың 1-тармағы "Осы Заңда" деген сөздерден кейін "және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі айқындайтын қылмыстық-атқару жүйесінің қызметін ұйымдастыру тәртібімен" деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                             Н. Назарбаев

4) пункт 2 статьи 29 после слов "предоставляются", "ежегодные" дополнить соответственно словами "оплачиваемые", "трудовые";
5) в статье 29-1:
пункт 1 после слова "предоставляются" дополнить словами "оплачиваемые ежегодные трудовые";
в пункте 3 слово "очередной" заменить словами "оплачиваемый ежегодный трудовой";
в пункте 4 слова "очередных, краткосрочных, дополнительных отпусков, отпусков по болезни, по беременности и родам" заменить словами "оплачиваемых ежегодных трудовых, дополнительных оплачиваемых ежегодных трудовых отпусков, краткосрочных, отпусков по болезни, отпусков по беременности и родам, отпусков работникам, усыновившим или удочерившим новорожденного ребенка (детей)";
6) пункт 1 статьи 30 после слов "настоящим Законом" дополнить словами "и порядком организации деятельности уголовно-исполнительной системы, определяемом Министерством юстиции Республики Казахстан".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев