Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азық-түлік қауіпсіздігі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 11 желтоқсандағы N 229-IV Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 155 құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20, 23-құжаттар; N 4, 28, 33-құжаттар; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат; N 13, 99-құжат; N 15, 106-құжат; N 16, 131-құжат; N 17, 136, 139, 140-құжаттар; N 18, 143, 144-құжаттар; N 19, 146, 147-құжаттар; N 20, 152-құжат; N 24, 180-құжат; 2008 ж., N 6-7, 27-құжат; N 12, 48, 51-құжаттар; N 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; N 15-16, 62-құжат; N 20, 88-құжат, N 21, 97-құжат; N 23, 114-құжат, N 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж, N 2-3, 7, 21-құжаттар; N 9-10, 47, 48-құжаттар; N 13-14, 62, 63-құжаттар; N 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; N 17, 79, 80, 82-құжаттар; N 18, 84, 86-құжаттар; N 19, 88-құжат; 2009 жылғы 14 қарашада «Егемен Қазақстан» және 2009 жылғы 13 қарашада «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бағалау қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 309-1-бапта:
бірінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы тоғызыншы және оныншы бөліктермен толықтырылсын:
«9. Агенттің астықты қайта өңдеу ұйымдарына ішкі нарықты реттеу мақсатында өткізген мемлекеттік сатылатын және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстарының астығын олардың нысаналы пайдаланбауы -
шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам продовольственной безопасности
Закон Республики Казахстан от 11 декабря 2009 года № 229-IV
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оценочной деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 14 ноября 2009 г. и "Казахстанская правда" 13 ноября 2009 г.):
1) в статье 309-1:
часть первую исключить;
дополнить частями девятой и десятой следующего содержания:
"9. Нецелевое использование зерноперерабатывающими организациями зерна государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна, реализованного им агентом в целях регулирования внутреннего рынка, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.

10. Отандық астық өндірушілердің мемлекеттік астық ресурстарын қалыптастыру жөніндегі міндеттемені орындамауы -
дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
2) 560-1-баптың бірінші бөлігіндегі «309-1 (бірінші, екінші, үшінші, төртінші бөліктерінде» деген сөздер 309-1 (екінші, үшінші, төртінші бөліктерінде)» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 576-4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«576-4-бап. Жергілікті атқарушы органдар
1. Облыстың жергілікті атқарушы органы осы Кодекстің 309-1 (бесінші, алтыншы, тоғызыншы, оныншы бөліктерінде), 309-4 (төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші бөліктерінде), 357-2 (бірінші бөлігінде) - баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы осы Кодекстің 309-1 (бесінші, алтыншы, тоғызыншы бөліктерінде), 309-4 (төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші бөліктерінде), 357-2 (бірінші бөлігінде) - баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
3. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі және оның орынбасарлары әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға құқылы.».
2. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., N 21, 93-құжат):
70-баптың 1-тармағындағы «Білім беру,» деген сөздерден кейін «сорт сынағы, ветеринария,» деген сөздермен толықтырылсын.
3. «Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы» 1998 жылғы 26 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 11-12, 173-құжат; 2000 ж., N 5, 115-құжат; 2004 ж., N 14, 82-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 16, 70-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 20, 153-құжат; 2009 ж., N 15-16, 74-құжат):
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) азық-түлік қауіпсіздігі - тұтынудың физиологиялық нормаларын және демографиялық өсуді қанағаттандыру үшін жеткілікті болатын сапалы азық-түлік тауарларына халықтың нақты және экономикалық қол жеткізуін қамтамасыз етуге мемлекеттің қабілетті екендігін білдіретін экономиканың жай-күйі;
2) ақпараттық қауіпсіздік - мемлекеттік ақпараттық ресурстардың, сондай-ақ ақпарат саласында жеке адамның құқықтары мен қоғам мүдделері қорғалуының жай-күйі;

10. Неисполнение отечественными производителями зерна обязанности по формированию государственных ресурсов зерна -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятисот месячных расчетных показателей.";
2) в части первой статьи 560-1 слова "309-1 (частями первой, второй, третьей, четвертой)" заменить словами "309-1 (частями второй, третьей, четвертой)";
3) статью 576-4 изложить в следующей редакции:
"Статья 576-4. Местные исполнительные органы
1. Местный исполнительный орган области рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 309-1 (частями пятой, шестой, девятой, десятой), 309-4 (частями четвертой, пятой, шестой, седьмой), 357-2 (частью первой) настоящего Кодекса.
2. Местный исполнительный орган города республиканского значения, столицы рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 309-1 (частями пятой, шестой, девятой), 309-4 (частями четвертой, пятой, шестой, седьмой), 357-2 (частью первой) настоящего Кодекса.
3. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе аким области, города республиканского значения, столицы и его заместители.".
2. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93):
пункт 1 статьи 70 после слова "образования," дополнить словами "сортоиспытания, ветеринарии,".
3. В Закон Республики Казахстан от 26 июня 1998 года "О национальной безопасности Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 11-12, ст. 173; 2000 г., № 5, ст. 115; 2004 г., № 14, ст. 82; № 23, ст. 142; 2005 г., № 16, ст. 70; 2007 г., № 1, ст. 4; № 20, ст. 153; 2009 г., № 15-16, ст. 74):
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) продовольственная безопасность - состояние экономики, при котором государство способно обеспечить физическую и экономическую доступность населению качественных продовольственных товаров, достаточным для удовлетворения физиологических норм потребления и демографического роста;
2) информационная безопасность - состояние защищенности государственных информационных ресурсов, а также прав личности и интересов общества в информационной сфере;

3) әскери қауіпсіздік - елдің тәуелсіздігі мен аумақтық тұтастығына әскери сипатта төнген нақты және ықтимал қауіп-қатерлер мен қол сұғушылықтан Қазақстан Республикасы қорғалуының жай-күйі;
4) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі (бұдан әрі - ұлттық қауіпсіздік) - елдің ұлттық мүдделерінің нақты және ықтимал қауіп-қатерлерден қорғалуының жай-күйі;
5) Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделері (бұдан әрі - ұлттық мүдделер) - іске асырылуына мемлекеттің адам мен азаматтың конституциялық құқықтарын, Қазақстан қоғамының құндылықтарын, негіз қалаушы мемлекеттік институттарды қорғауды қамтамасыз ету қабілеті байланысты болатын Қазақстан Республикасының саяси, экономикалық әлеуметтік және басқа да қажеттерінің жиынтығы;
6) қоғамдық қауіпсіздік - Қазақстан Республикасының азаматтары өмірінің, денсаулығының және игілігінің, сондай-ақ Қазақстан қоғамы құндылықтарының нұқсан келтіруге қабілетті ықтимал қауіптер мен қатерлерден саяси-құқықтық, рухани-адамгершілік, әлеуметтік жағынан қорғалуы;
7) сыртқы қауіпсіздік - Қазақстан Республикасы ұлттық мүдделерінің шет мемлекеттер, шетелдік ұйымдар мен азаматтар тарапынан туындайтын қауіп-қатерлерден қорғалуының жай-күйі;
8) ұлттық қауіпсіздік объектілері - жеке адам, оның құқықтары мен бостандықтары, қоғам, оның материалдық және рухани құндылықтары, мемлекет, оның конституциялық құрылысы, тәуелсіздігі және аумақтық тұтастығы;
9) ұлттық қауіпсіздік субъектілері - өз өкілеттігін биліктің заң шығарушы, атқарушы және сот билігі тармақтарының органдары арқылы жүзеге асыратын мемлекет, азаматтар мен ұйымдар;
10) ұлттық қауіпсіздікке төнетін қауіп-қатер - ұлттық мүдделерді іске асыруға кедергі жасайтын немесе оларға қауіп төндіретін жағдайлардың, процестер мен факторлардың жиынтығы;
11) ұлттық қауіпсіздік тұжырымдамасы - жеке адам мен азаматтардың конституциялық құқықтарын, Қазақстан қоғамының құндылықтарын, негіз қалаушы мемлекеттік институттарды қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі ресми қабылданған көзқарастар мен шаралар жүйесі;
12) экологиялық қауіпсіздік - жеке адамның, қоғам мен мемлекеттің өмірлік маңызды мүдделері мен құқықтарының қоршаған ортаға антропогендік және табиғи әсерлер салдарынан туындайтын қатерлерден қорғалуының жай-күйі;
13) экономикалық қауіпсіздік - Қазақстан Республикасы ұлттық экономикасының тұрақты дамуы мен экономикалық тәуелсіздігіне қатер төндіретін ішкі және сыртқы жағдайлардан, процестер мен факторлардан қорғалуының жай-күйі.»;
2) 4-баптың 10) тармақшасындағы «дамыту болып табылады.» деген сөздер «дамыту;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:

3) военная безопасность - состояние защищенности Республики Казахстан от реальных и потенциальных угроз и посягательств военного характера на независимость и территориальную целостность страны;
4) национальная безопасность Республики Казахстан (далее - национальная безопасность) - состояние защищенности национальных интересов страны от реальных и потенциальных угроз;
5) национальные интересы Республики Казахстан (далее - национальные интересы) - совокупность политических, экономических, социальных и других потребностей Республики Казахстан, от реализации которых зависит способность государства обеспечивать защиту конституционных прав человека и гражданина, ценностей казахстанского общества, основополагающих государственных институтов;
6) общественная безопасность - политико-правовая, духовно-нравственная, социальная защищенность жизни, здоровья и благополучия граждан Республики Казахстан, а также ценностей казахстанского общества от возможных опасностей и угроз, способных нанести им ущерб;
7) внешняя безопасность - состояние защищенности национальных интересов Республики Казахстан от угроз, исходящих со стороны иностранных государств, организаций и граждан;
8) объекты национальной безопасности - личность, ее права и свободы, общество, его материальные и духовные ценности, государство, его конституционный строй, независимость и территориальная целостность;
9) субъекты национальной безопасности - государство, осуществляющее свои полномочия через органы законодательной, исполнительной и судебной ветвей власти, граждане и организации;
10) угрозы национальной безопасности - совокупность условий, процессов и факторов, препятствующих реализации национальных интересов или создающих им опасность;
11) концепция национальной безопасности - официально принятая система взглядов и мер по обеспечению защиты конституционных прав личности и граждан, ценностей казахстанского общества, основополагающих государственных институтов;
12) экологическая безопасность - состояние защищенности жизненно важных интересов и прав личности, общества и государства от угроз, возникающих в результате антропогенных и природных воздействий на окружающую среду;
13) экономическая безопасность - состояние защищенности национальной экономики Республики Казахстан от внутренних и внешних условий, процессов и факторов, ставящих под угрозу ее устойчивое развитие и экономическую независимость.";
2) статью 4 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:

«11) отандық агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің азық-түлік қауіпсіздігін толығынан қамтамасыз ететіндей тиянақты жұмыс істеуі және дамуы болып табылады.»;
3) 5-бап мынадай мазмұндағы 14) тармақшамен толықтырылсын:
«14) ауыл шаруашылығы өнімдері мен азық-түлік тауарлары өндірісінің қысқаруына, сапасының, бәсекеге қабілеттілігінің және қолжетімділігінің төмендеуіне, олардың Қазақстан Республикасында өндірілмейтіндерінің басқа мемлекеттерден берілімінің қысқаруына байланысты азық-түлік қауіпсіздігі жай-күйінің нашарлауы.»;
4) мынадай мазмұндағы 24-1-баппен толықтырылсын:
«24-1-бап. Азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету
1. Азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету азық-түлік қауіпсіздігіне төнетін қауіп-қатерлердің алдын алуға және оларды бейтараптандыруға бағытталған әлеуметтік-экономикалық, ғылыми-техникалық, әкімшілік және өзге де шараларды әзірлеу және іске асыру арқылы жүзеге асырылады.
2. Азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету:
1) жасына, мүліктік және әлеуметтік жағдайына, тұрған және тұрғылықты жеріне қарамастан тұтынудың физиологиялық нормаларына сәйкес сапалы азық-түлік тауарларына халықтың нақты және экономикалық қол жеткізуін қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасында өндірілетін, әкелінетін және өткізілетін азық-түлік тауарлары сапасының Қазақстан Республикасының тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі;
3) ішкі және сыртқы қолайсыз факторлардың әсеріне қарамастан азық-түлік тауарларының мемлекеттік ресурстарын қалыптастыру, жаңарту және толықтыру;
4) аграрлық азық-түлік нарығына қол жеткізу үшін тең бәсекелестік ортаны құру;
5) мемлекет пен жеке кәсіпкерлік субъектілерінің өзара іс-қимылы мен ынтымақтастығы;
6) азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету мәселелерінде қоғамдық бірлестіктердің, кәсіпкерлер қауымдастықтарының (одақтарының) рөлін арттыруға жәрдемдесу;
7) аграрлық азық-түлік нарығының жай-күйі туралы ақпараттың қолжетімділігі мен ашықтығы принциптеріне құрылады.
Мемлекеттік органдардың, жеке және заңды тұлғалардың:
1) азық-түлік қауіпсіздігінің жай-күйін нашарлататын;
2) азық-түлік тауарларына бағаның негізсіз көтерілуін, азық-түліктің ішкі ресурстарының төмендеуін арзандататын;
3) азық-түлік тауарларын Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерлерге заңсыз әкетуге ықпал ететін;
4) сапасыз және халық үшін қауіпті азық-түлік тауарларын ішкі нарыққа әкелуге ықпал ететін шешімдер қабылдауына және іс-әрекеттер (әрекетсіздік) жасауына жол берілмейді.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі азық-түлік қауіпсіздігінің жай-күйі нашарлаған кезде азық-түлік тауарларының экспорты мен импортына уақытша тыйым салу мен шектеулер енгізуге құқылы.»;

"11) устойчивое функционирование и развитие отечественных субъектов агропромышленного комплекса, в полной мере обеспечивающие продовольственную безопасность.";
3) статью 5 дополнить подпунктом 14) следующего содержания:
"14) ухудшение состояния продовольственной безопасности ввиду сокращения производства, снижения качества, конкурентоспособности и доступности сельскохозяйственной продукции и продовольственных товаров, сокращения их поставок из других государств, не производимых в Республике Казахстан.";
4) дополнить статьей 24-1 следующего содержания:
"Статья 24-1. Обеспечение продовольственной безопасности
1. Обеспечение продовольственной безопасности осуществляется посредством разработки и реализации социально-экономических, научно-технических, административных и иных мер, направленных на предупреждение и нейтрализацию угроз продовольственной безопасности.
2. Обеспечение продовольственной безопасности строится на принципах:
1) обеспечения физической и экономической доступности качественных продовольственных товаров для населения в соответствии с физиологическими нормами потребления независимо от возраста, имущественного и социального положения, местонахождения и места жительства;
2) соответствия качества производимых, ввозимых и реализуемых в Республике Казахстан продовольственных товаров требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан о безопасности пищевой продукции;
3) формирования, обновления и пополнения государственных ресурсов продовольственных товаров независимо от воздействия внутренних и внешних неблагоприятных факторов;
4) создания равной конкурентной среды для доступа на агропродовольственный рынок;
5) взаимодействия и сотрудничества государства и субъектов частного предпринимательства;
6) содействия повышению роли общественных объединений, ассоциаций (союзов) предпринимателей в вопросах обеспечения продовольственной безопасности;
7) доступности и открытости информации о состоянии агропродовольственного рынка.
Не допускается принятие решений и действий (бездействия) государственными органами, физическими и юридическими лицами:
1) ухудшающих состояние продовольственной безопасности;
2) провоцирующих необоснованное повышение цен на продовольственные товары, снижение внутренних ресурсов продовольствия;
3) способствующих незаконному вывозу продовольственных товаров за пределы Республики Казахстан;
4) способствующих ввозу на внутренний рынок некачественных и опасных для населения продовольственных товаров.
3. Правительство Республики Казахстан при ухудшении состояния продовольственной безопасности вправе вводить временные запреты и ограничения на экспорт и импорт продовольственных товаров.";

5) 27-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«27-бап. Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік
саласындағы заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық
Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік саласындағы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.».
4. «Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы» 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің  Жаршысы, 1999 ж., N 19, 655-құжат; 2004 ж., N 17, 100-құжат; 2005 ж.у N 21-22, 87-құжат; 2007 ж., N 5-6, 37-құжат):
25-баптағы «Заңдарға» деген сөз «және Ауыл шаруашылығы дақылдарының сорт сынағы жөніндегі мемлекеттік комиссия заңнамаға» деген сөздермен ауыстырылсын.
5. «Астық туралы» 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 2, 12-құжат; N 15-16, 232-құжат; 2003 ж, N 19-20, 148-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат; N 9, 67-құжат; N 18, 145-құжат; 2008 ж., N 13-14, 58-құжат; N 20, 89-құжат; 2009 ж., N 18, 84-құжат):
1) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) агент - акцияларының (үлестерінің) жүз проценті агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингке немесе Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған оның еншілес ұйымына тиесілі және мемлекеттік астық ресурстарын басқару жөніндегі өкілеттікті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын заңды тұлға;»;
3) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) ақша резерві - мемлекеттік астық ресурстарын өткізуден түскен таза кіріс есебінен қалыптастырылатын және агенттің ішкі нарықты реттеу үшін мемлекеттік астық ресурстарын сатып алу бағасынан төмен бағамен пайдалану кезінде туындаған залалдарын өтеу үшін пайдаланылатын (өткізуге жұмсалатын шығыстары ескеріле отырып) агенттің басқаруында болатын ақша резерві;»;
8) , 13-1), 15), 16) және 19) тармақшалар тиісінше 10-1), 13-3), 13-1), 13-5) және 13-2) тармақшалар болып есептелсін;
мынадай мазмұндағы 13-4), 26-1) және 27-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«13-4) астықты нысаналы пайдалану - агент астықты қайта өңдеу ұйымдарына ішкі нарықты реттеу мақсатында, тиісті облыс, республикалық маңызы бар қала, астана аумағында өткізілетін нан-тоқаш өнімдерін өндіру мақсатында өнеркәсіптік қайта өңдеу үшін өткізген мемлекеттік астық ресурстарын олардың пайдалануы;»;
«26-1) отандық астық өндірушілер - Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын және астық өндірумен айналысатын дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар;»;

5) статью 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Ответственность за нарушение законодательства Республики Казахстан в области национальной безопасности
Нарушение законодательства Республики Казахстан в области национальной безопасности влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.".
4. В Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране селекционных достижений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 19, ст. 655; 2004 г., № 17, ст. 100; 2005 г., № 21-22, ст. 87; 2007 г., № 5-6, ст. 37):
в статье 25 слова "взимает плату" заменить словами "и Государственная комиссия по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур взимают плату".
5. В Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 2, ст. 12; № 15-16, ст. 232; 2003 г., № 19-20, ст. 148; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 9, ст. 67; № 18, ст. 145; 2008 г., № 13-14, ст. 58; № 20, ст. 89; 2009 г., № 18, ст. 84):
1) в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) агент - юридическое лицо, сто процентов акций (долей) которого принадлежит национальному управляющему холдингу в сфере агропромышленного комплекса или его дочерней организации, определенное Правительством Республики Казахстан и осуществляющее в пределах своей компетенции полномочия по управлению государственными ресурсами зерна;";
подпункт 3) исключить;
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) денежный резерв - находящийся в управлении агента резерв денег, формируемый за счет чистого дохода от реализации государственных ресурсов зерна и используемый для возмещения убытков агента, возникших при использовании государственных ресурсов зерна для регулирования внутреннего рынка по ценам ниже закупочных (с учетом расходов на реализацию);";
подпункты 8), 13-1), 15), 16) и 19) считать соответственно подпунктами 10-1), 13-3), 13-1), 13-5) и 13-2);
дополнить подпунктами 13-4), 26-1) и 27-1) следующего содержания:
"13-4) целевое использование зерна - использование зерноперерабатывающими организациями зерна государственных ресурсов зерна, реализованного им агентом в целях регулирования внутреннего рынка, для промышленной переработки с целью производства хлебобулочных изделий, реализуемых на территории соответствующей области, города республиканского значения, столицы;";
"26-1) отечественные производители зерна - индивидуальные предприниматели и юридические лица, являющиеся резидентами Республики Казахстан и занимающиеся производством зерна;";

«27-1) сатып алу бағасы - құрылтайшысы Қазақстан Республикасының Үкіметі және (немесе) ұлттық басқарушы холдинг болып табылатын, агроөнеркәсіптік кешен нарықтарына талдамалық зерттеулерді жүзеге асыратын агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандандырылған ұйым беретін деректер негізінде уәкілетті органның ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі тиісті жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша астықтың ішкі нарықта қалыптасқан нарықтық бағасын ескере отырып белгілейтін баға;»;
2) 2-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының астық туралы заңнамасы»;
3) 5-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) агентті айқындайды;»;
3) тармақша «сақталу» деген сөзден кейін «, жаңартылу, ауыстырылу» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 10), 11) және 12) тармақшалармен толықтырылсын:
«10) астық экспорттаушылардың мемлекеттік астық ресурстарына экспортталатын көлемге проценттік қатынаспен есептелетін астық жеткізуінің мөлшерін айқындайды;
11) астықты қайта өңдеу ұйымдары ішкі нарықты реттеу мақсатында сатып алатын мемлекеттік сатылатын және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстары астығының құнын оларға ішінара өтеу тәртібін бекітеді;
12) сатып алу бағасын белгілейді.»;
4) 6-бапта:
2-2) тармақшадағы «және астық нарығы мониторингі бойынша есептіліктің дәйектілігі» деген сөздер алып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) астық қабылдау кәсіпорындарының: уәкілетті органның облыстық аумақтық бөлімшелерінің бастықтары бекіткен графиктер негізінде тоқсан сайын жоспарлы тексеру, сондай-ақ астық нарығына қатысушылардың өтініштері негізінде жоспардан тыс тексеру түрінде - астықтың сандық-сапалық есебін жүргізу; астықтың сақталуы; астық қолхаттарының берілуі, айналымы және өтелуі ережелерін сақтауын бақылау;»;
10) тармақша «әзірлеу» деген сөзден кейін «және бекіту» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 21)-32) тармақшалармен толықтырылсын:
«21) астық қабылдау кәсіпорнын зерттеп-тексеру актісінің нысанын әзірлеу және бекіту;
22) уәкілетті органның облыстық аумақтық бөлімшелерінің бастықтары бекіткен графиктер негізінде тоқсан сайын жоспарлы тексеру, сондай-ақ астық нарығына қатысушылар мен мемлекеттік органдардың өтініштері негізінде жоспардан тыс тексеру түрінде - астық нарығына қатысушыларда астықтың нақты болуы мен сапасын және оның есептік деректеріне сәйкестігін тексеру;
23) облыстар бойынша мемлекеттік астық ресурстарына астық сатып алу квотасын әзірлеу және бекіту;

"27-1) закупочная цена - цена, устанавливаемая Правительством Республики Казахстан по предложению уполномоченного органа на основании данных, предоставляемых специализированной организацией в сфере агропромышленного комплекса, осуществляющей аналитические исследования рынков агропромышленного комплекса, учредителем которой является Правительство Республики Казахстан и (или) национальный управляющий холдинг, с учетом рыночной цены зерна, сложившейся на внутреннем рынке по состоянию на 1 октября соответствующего года;";
2) заголовок статьи 2 после слова "Законодательство" дополнить словами "Республики Казахстан";
3) в статье 5:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) определяет агента;";
подпункт 3) после слова "хранения" дополнить словами ", освежения, перемещения";
дополнить подпунктами 10), 11) и 12) следующего содержания:
"10) определяет размер поставок зерна экспортерами зерна в государственные ресурсы зерна, исчисляемый в процентном соотношении к экспортируемому объему;
11) утверждает порядок частичного возмещения зерноперерабатывающим организациям стоимости приобретаемого ими зерна государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна в целях регулирования внутреннего рынка;
12) устанавливает закупочную цену.";
4) в статье 6:
в подпункте 2-2) слова "и достоверности отчетности по мониторингу зернового рынка" исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) контроль за соблюдением хлебоприемными предприятиями правил: ведения количественно-качественного учета зерна; хранения зерна; выдачи, обращения и погашения зерновых расписок - в виде ежеквартальной плановой проверки на основании графиков, утвержденных начальниками областных территориальных подразделений уполномоченного органа, а также внеплановой проверки на основании обращений участников зернового рынка;";
подпункт 10) после слова "разработка" дополнить словами "и утверждение";
дополнить подпунктами 21) - 32) следующего содержания:
"21) разработка и утверждение формы акта обследования хлебоприемного предприятия;
22) проверка фактического наличия и качества зерна у участников зернового рынка и соответствия его отчетным данным - в виде ежеквартальной плановой проверки на основании графиков, утвержденных начальниками областных территориальных подразделений уполномоченного органа, а также внеплановой проверки на основании обращений участников зернового рынка и государственных органов;
23) разработка и утверждение в разрезе областей квот закупа зерна в государственные ресурсы зерна;

24) сатып алу бағасын белгілеу жөнінде ұсыныстар енгізу;
25) мемлекеттік астық ресурстарын ішкі нарықты реттеу мақсатында пайдалану туралы шешім қабылдау;
26) мемлекеттік астық ресурстарына:
агент пен отандық астық өндіруші;
агент пен астық экспорттаушы арасындағы астық жеткізу шартының үлгі нысанын әзірлеу және бекіту;
27) агент пен астықты қайта өңдеу ұйымы арасындағы ішкі нарықты реттеу мақсатында мемлекеттік сатылатын және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстарынан астық жеткізу шартының үлгі нысанын әзірлеу және бекіту;
28) астықты қайта өңдеу және нан пісіру ұйымдары арасындағы мемлекеттік сатылатын және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстарынан жасалған ұнды өткізу шартының үлгі нысанын әзірлеу және бекіту;
29) астық экспорттаушының мемлекеттік астық ресурстарына астық жеткізу жөніндегі міндеттемелерін сақтауы туралы растаулардың нысанын әзірлеу және бекіту және оларды астық экспорттаушыға беру.
30) мемлекеттік астық ресурстарының көлемі, құрылымы, қалыптастыру, сақтау, жаңарту, ауыстыру және пайдалану ережелері жөнінде ұсыныстар енгізу;
31) астық қабылдау кәсіпорны мен астық иесі арасындағы жария шарттардың үлгі нысанын әзірлеу;
32) астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорларын құрудың, жұмыс істеуінің және жоюдың талаптарын, астық қабылдау кәсіпорындарының астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру жүйесіне қатысу шарттарын, астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорының (қорларының) кепілдемесін алудың тәртібін, астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорының (қорларының) астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді өтеуі тәртібін әзірлеу.»;
5) 6-1 және 6-2-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«6-1-бап. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың,
астананың жергілікті атқарушы органының құзыреті
1. Облыстың жергілікті атқарушы органының құзыретіне:
1) селекцияны және тұқым шаруашылығын, дәнді дақылдар өсіру технологиясын дамыту, топырақ құнарлылығын сақтау және қалпына келтіру жөніндегі бағдарламаларды іске асыру;
2) астықты қабылдау, өлшеу, кептіру, тазалау, сақтау және тиеп жөнелту жөніндегі қызметті лицензиялау;
3) астықтың (тұқымның) сапасы бойынша стандарттарды, техникалық шарттарды, басқа да нормативтік құжаттарды жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
4) табиғи-климаттық жағдайларды және нарық конъюнктурасын ескере отырып, астық өндірісі құрылымын оңтайландыру, астық өндірудің, сақтаудың және өткізудің жаңа озық технологияларын жетілдіру және енгізу;

24) внесение предложений по установлению закупочной цены;
25) принятие решения об использовании государственных ресурсов зерна в целях регулирования внутреннего рынка;
26) разработка и утверждение типовой формы договора поставки зерна в государственные ресурсы зерна между:
агентом и отечественным производителем зерна;
агентом и экспортером зерна;
27) разработка и утверждение типовой формы договора поставки зерна из государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна в целях регулирования внутреннего рынка между агентом и зерноперерабатывающей организацией;
28) разработка и утверждение типовой формы договора реализации муки, произведенной из зерна государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна, между зерноперерабатывающей и хлебопекарной организациями;
29) разработка и утверждение формы подтверждения о соблюдении экспортером зерна обязательств по поставке зерна в государственные ресурсы зерна и его выдача экспортеру зерна;
30) внесение предложений по объемам, структуре, правилам формирования, хранения, освежения, перемещения и использования государственных ресурсов зерна;
31) разработка типовой формы публичных договоров между хлебоприемным предприятием и владельцем зерна;
32) разработка требований к созданию, функционированию и ликвидации фондов гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, условий участия хлебоприемных предприятий в системе гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, порядка получения гарантий фонда (фондов) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, порядка погашения обязательств по зерновым распискам фондом (фондами) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам.";
5) статьи 6-1 и 6-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 6-1. Компетенция местного исполнительного органа
области, города республиканского значения, столицы
1. В компетенцию местного исполнительного органа области входят:
1) реализация программ по развитию селекции и семеноводства, технологии возделывания зерновых культур, сохранению и восстановлению плодородия почв;
2) лицензирование деятельности по приемке, взвешиванию, сушке, очистке, хранению и отгрузке зерна;
3) внесение предложений по совершенствованию стандартов, технических условий, других нормативных документов по качеству зерна (семян);
4) оптимизация структуры зернового производства с учетом природно-климатических условий и рыночной конъюнктуры, совершенствование и внедрение новых прогрессивных технологий производства, хранения и реализации зерна;

5) астық қолхаттарының тиімді айналымы үшін жағдайлар жасау;
6) бюджеттік бағдарламаларға сәйкес отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге минералдық тыңайтқыштардың, тұқым улағыштар мен гербицидтердің құнын арзандатуды жүзеге асыру;
7) ішкі нарықтың мұнай өнімдеріне қажеттіліктерін уақтылы қамтамасыз ету жөнінде қажетті шаралар қабылдау;
8) өңірлерде техникалық реттеу саласында сәйкестікті растау бойынша қызметтер көрсету жөнінде бәсекелестік ортаны құру бойынша шаралар қабылдау;
9) астық қабылдау кәсіпорындарын:
бекітілген графиктерге сәйкес жаңа егіннің астығын қабылдауға дайындығы тұрғысынан астық қабылдау кәсіпорындарын лицензиядан кейінгі жыл сайынғы тексеруді;
астық қабылдау кәсіпорындарын зерттеп-тексеру актілерін ресімдеуді қамтитын бақылау;
10) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген тәртіппен астықты қабылдау, өлшеу, кептіру, тазалау, сақтау және тиеп жөнелту бойынша қызметті жүзеге асыру құқығына лицензияның қолданылуын тұтастай немесе жекелеген операцияларды жүзеге асыру бөлігінде алты айға дейінгі мерзімге тоқтата тұру;
11) тиісті облыстың дәнді дақылдар егуге арналған екі жүз елу гектар және одан да көп егіс алаңы бар отандық астық өндірушілерінің мемлекеттік астық ресурстарына азық-түліктік астық жеткізу мөлшерін жалпы түсімге проценттік қатынаспен бекіту;
12) дәнді дақылдар егуге арналған екі жүз елу гектар және одан да көп егіс алаңы бар отандық астық өндірушілердің мемлекеттік астық ресурстарын қалыптастыру жөніндегі міндетін орындауын бақылау;
13) мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстарын қалыптастыру көлемін бекіту үшін астық мұқтажын бәсекелестік секторы қамтамасыз етпеген өтінімдерді уәкілетті органға ұсыну;
14) тендерлік негізде:
ішкі нарықты реттеу мақсатында мемлекеттік сатылатын және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстарының астығын оларға өткізу үшін астықты қайта өңдеу ұйымдарын;
мемлекеттік сатылатын және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстарының астығынан өндірілген ұнды оларға өткізу үшін нан пісіру ұйымдарын айқындау;
15) астықты қайта өңдеу ұйымдары ішкі нарықты реттеу мақсатында сатып алатын мемлекеттік сатылатын және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстары астығының құнын оларға ішінара өтеу;
16) астықты қайта өңдеу ұйымдарының мемлекеттік сатылатын және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстарының астығын нысаналы пайдалануын бақылау;

5) создание условий для эффективного обращения зерновых расписок;
6) осуществление удешевления отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям стоимости минеральных удобрений, протравителей семян и гербицидов в соответствии с бюджетными программами;
7) принятие необходимых мер по своевременному обеспечению потребностей внутреннего рынка в нефтепродуктах;
8) принятие мер по созданию в регионах конкурентной среды по оказанию услуг по подтверждению соответствия в области технического регулирования;
9) контроль за хлебоприемными предприятиями, включающий:
постлицензионное ежегодное обследование хлебоприемных предприятий на предмет готовности к приему зерна нового урожая в соответствии с утвержденными графиками;
оформление актов обследований хлебоприемных предприятий;
10) приостановление действия лицензии на право осуществления деятельности по приемке, взвешиванию, сушке, очистке, хранению и отгрузке зерна в целом или в части осуществления отдельных операций на срок до шести месяцев в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
11) утверждение в процентном соотношении к валовому сбору размера поставок продовольственного зерна в государственные ресурсы зерна отечественными производителями зерна соответствующей области, имеющими посевные площади зерновых культур двести пятьдесят гектаров и более;
12) контроль за выполнением отечественными производителями зерна, имеющими посевные площади зерновых культур двести пятьдесят гектаров и более, обязанности по формированию государственных ресурсов зерна;
13) представление уполномоченному органу заявок не обеспеченной конкурентным сектором потребности в зерне для утверждения объемов формирования государственных стабилизационных ресурсов зерна;
14) определение на тендерной основе:
зерноперерабатывающих организаций для реализации им зерна государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна в целях регулирования внутреннего рынка;
хлебопекарных организаций для реализации им муки, произведенной из зерна государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна;
15) частичное возмещение зерноперерабатывающим организациям стоимости приобретаемого ими зерна государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна в целях регулирования внутреннего рынка;
16) контроль за целевым использованием зерноперерабатывающими организациями зерна государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна;

17) мемлекеттік сатылатын және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстарының астығынан өндірілген ұнның және нан-тоқаш өнімдерінің шекті бағасын айқындау және астықты қайта өңдеу ұйымдарының, нан пісіру ұйымдарының және көтерме-бөлшек сауда ұйымдарының оны сақтауына бақылауды жүзеге асыру кіреді.
2. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының құзыретіне:
1) мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстарын қалыптастыру көлемін бекіту үшін астық мұқтажын бәсекелестік секторы қамтамасыз етпеген өтінімдерді уәкілетті органға ұсыну;
2) тендерлік негізде:
ішкі нарықты реттеу мақсатында мемлекеттік сатылатын және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстарының астығын оларға өткізу үшін астықты қайта өңдеу ұйымдарын;
мемлекеттік сатылатын және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстарының астығынан өндірілген ұнды оларға сату үшін нан пісіру ұйымдарын айқындау;
3) астықты қайта өңдеу ұйымдары ішкі нарықты реттеу мақсатында сатып алатын мемлекеттік сатылатын және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстары астығының құнын оларға ішінара өтеу;
4) астықты қайта өңдеу ұйымдарының мемлекеттік сатылатын және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстарының астығын нысаналы пайдалануын бақылау;
5) мемлекеттік сатылатын және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстарының астығынан өндірілген ұнның және нан-тоқаш өнімдерінің шекті бағасын айқындау және астықты қайта өңдеу ұйымдарының, нан пісіру ұйымдарының және көтерме-бөлшек сауда ұйымдарының оны сақтауына бақылауды жүзеге асыру кіреді.
6-2-бап. Агенттің функциялары
Агент мынадай:
1) мемлекеттік астық ресурстарын қалыптастыру, жаңарту, ауыстыру және пайдалану;
2) ақша резервін қалыптастыру;
3) облыстың жергілікті атқарушы органының сұратуы бойынша мемлекеттік астық ресурстарын қалыптастыру жөніндегі міндетін орындаған отандық астық өндірушілердің тізбесін ұсыну;
4) мемлекеттік астық ресурстарын сақтау үшін белгіленген тәртіппен астық қабылдау кәсіпорындарын таңдау;
5) отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге мемлекеттік тұқым ресурстарынан және мемлекеттік жемдік астық ресурстарынан тұқымдық және жемдік астық несиелерін беру функцияларын жүзеге асырады.»;
6) 7-бапта:
2-тармақтағы «органдары» деген сөз «бөлімшелері» деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) уәкілетті органның облыстық аумақтық бөлімшелерінің бастықтары бекіткен графиктер негізінде тоқсан сайын жоспарлы тексеру, сондай-ақ астық нарығына қатысушылардың өтініштері негізінде жоспардан тыс тексеру түрінде астықтың сандық-сапалық жай-күйін бақылау.»;

17) определение предельного уровня цен на муку и хлебобулочные изделия, произведенные из зерна государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна, и осуществление контроля за его соблюдением зерноперерабатывающими организациями, хлебопекарными организациями и организациями оптово-розничной торговли.
2. В компетенцию местного исполнительного органа города республиканского значения, столицы входят:
1) представление уполномоченному органу заявок не обеспеченной конкурентным сектором потребности в зерне для утверждения объемов формирования государственных стабилизационных ресурсов зерна;
2) определение на тендерной основе:
зерноперерабатывающих организаций для реализации им зерна государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна в целях регулирования внутреннего рынка;
хлебопекарных организаций для реализации им муки, произведенной из зерна государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна;
3) частичное возмещение зерноперерабатывающим организациям стоимости приобретаемого ими зерна государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна в целях регулирования внутреннего рынка;
4) контроль за целевым использованием зерноперерабатывающими организациями зерна государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна;
5) определение предельного уровня цен на муку и хлебобулочные изделия, произведенные из зерна государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна, и осуществление контроля за его соблюдением зерноперерабатывающими организациями, хлебопекарными организациями и организациями оптово-розничной торговли.
Статья 6-2. Функции агента
Агент осуществляет следующие функции:
1) формирование, освежение, перемещение и использование государственных ресурсов зерна;
2) формирование денежного резерва;
3) представление по запросу местного исполнительного органа области перечня отечественных производителей зерна, исполнивших обязанность по формированию государственных ресурсов зерна;
4) выбор в установленном порядке хлебоприемных предприятий для хранения государственных ресурсов зерна;
5) выдачу семенных и фуражных ссуд отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям из государственных ресурсов семян и государственных ресурсов фуражного зерна.";
6) в статье 7:
в пункте 2 слово "органами" заменить словом "подразделениями";
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) контроль количественно-качественного состояния зерна - в виде ежеквартальной плановой проверки на основании графиков, утвержденных начальниками областных территориальных подразделений уполномоченного органа, а также внеплановой проверки на основании обращений участников зернового рынка.";

7) мынадай мазмұндағы 7-1 және 7-2-баптармен толықтырылсын:
«7-1-бап. Отандық астық өндірушілердің мемлекеттік астық
ресурстарын қалыптастыру жөніндегі міндетін
орындауын бақылауды жүзеге асыру тәртібі
Облыстың жергілікті атқарушы органы отандық астық өндірушілердің мемлекеттік астық ресурстарын қалыптастыру жөніндегі міндетін орындауын бақылауды жүзеге асыру мақсатында мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) агенттен мемлекеттік астық ресурстарын қалыптастыру жөніндегі міндетін орындаған отандық астық өндірушілердің тізбесін сұратады;
2) мемлекеттік астық ресурстарын қалыптастыру жөніндегі міндетін орындамаған отандық астық өндірушілерге осы міндетті орындағанын растау қажеттігі туралы хабарлама жібереді;
3) отандық астық өндіруші мемлекеттік астық ресурстарын қалыптастыру жөніндегі міндетін орындағанын растамаған жағдайда, оған Қазақстан Республикасының астық туралы заңнамасын бұзушылықты жою туралы бір ай ішінде ұйғарым береді;
4) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар жасайды және әкімшілік жазалар қолданады.
7-2-бап. Астықты қайта өңдеу ұйымдарының мемлекеттік сатылатын
және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстары астығын
нысаналы пайдалануын бақылауды жүзеге асыру тәртібі
1. Агент ішкі нарықты реттеу мақсатында астықты қайта өңдеу ұйымдарына өткізген мемлекеттік сатылатын және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстары астығы нысаналы пайдаланылуға жатады.
2. Астықты қайта өңдеу ұйымдарының өткізілетін астықты нысаналы пайдалану жөнінде міндеттемелер қабылдауы ішкі нарықты реттеу мақсатында мемлекеттік сатылатын және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстары астығын өткізу үшін астықты қайта өңдеу ұйымдарын айқындау жөніндегі тендерге қатысуға жіберудің міндетті шарты болып табылуға тиіс.
3. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы астықты қайта өңдеу ұйымдарының мемлекеттік сатылатын және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстары астығын нысаналы пайдалануын бақылауды жүзеге асыру мақсатында:
1) ішкі нарықты реттеу мақсатында астықты қайта өңдеу ұйымдарынан агент өткізген мемлекеттік сатылатын және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстары астығын олардың пайдаланғаны туралы мәліметтерді растау құжаттарымен қоса сұратады;

7) дополнить статьями 7-1 и 7-2 следующего содержания:
"Статья 7-1. Порядок осуществления контроля за выполнением
отечественными производителями зерна обязанности
по формированию государственных ресурсов зерна
Местный исполнительный орган области в целях осуществления контроля за выполнением отечественными производителями зерна обязанности по формированию государственных ресурсов зерна осуществляет следующие функции:
1) запрашивает от агента перечень отечественных производителей зерна, исполнивших обязанность по формированию государственных ресурсов зерна;
2) направляет уведомления отечественным производителям зерна, не исполнившим обязанности по формированию государственных ресурсов зерна, о необходимости подтверждения исполнения данной обязанности;
3) в случае неподтверждения отечественным производителем зерна исполнения обязанности по формированию государственных ресурсов зерна в течение одного месяца выдает ему предписание об устранении нарушения законодательства Республики Казахстан о зерне;
4) составляет протоколы об административных правонарушениях и налагает административные взыскания в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Статья 7-2. Порядок осуществления контроля за целевым
использованием зерноперерабатывающими организациями
зерна государственных реализационных и
государственных стабилизационных ресурсов зерна
1. Зерно государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна, реализованное агентом зерноперерабатывающим организациям в целях регулирования внутреннего рынка, подлежит целевому использованию.
2. Обязательным условием допуска к участию в тендере по определению зерноперерабатывающих организаций для реализации зерна государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна в целях регулирования внутреннего рынка должно являться принятие зерноперерабатывающими организациями обязательств по целевому использованию реализуемого зерна.
3. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в целях осуществления контроля за целевым использованием зерноперерабатывающими организациями зерна государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна:
1) запрашивает у зерноперерабатывающих организаций сведения об использовании зерна государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна, реализованного им агентом в целях регулирования внутреннего рынка, с приложением подтверждающих документов;

2) астықты қайта өңдеу ұйымдары мемлекеттік сатылатын және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстары астығын нысаналы пайдаланғаны туралы мәліметтерді бермеген жағдайда, астықты қайта өңдеу ұйымына Қазақстан Республикасының астық туралы заңнамасын бұзушылықты жою туралы бір ай ішінде нұсқама береді;
3) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар жасайды және әкімшілік жазалар қолданады.»;
8) 9-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Мемлекеттік астық ресурстарын азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, гуманитарлық көмек көрсету, ішкі нарықты реттеу мақсатында пайдаланған кезде астықты тиеп жөнелту, тасымалдау және сертификаттау жөніндегі қызметтер агенттің астықты жеткізу жөніндегі міндеттемелерін уақтылы орындауын қамтамасыз ететін басым (бірінші кезектегі) тәртіппен көрсетіледі.»;
9) 10-бапта:
4) тармақшадағы «ауыл шаруашылық тауар өндірушілерінен» деген сөздер «астық өндірушілерден» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1), 4-2) және 4-3) тармақашалармен толықтырылсын:
«4-1) астықты қайта өңдеу ұйымдарына мемлекеттік сатылатын және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстарының астығын өткізу;
4-2) ішкі нарықты реттеу мақсатында мемлекеттік сатылатын және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстары астығын сатып алу үшін астықты қайта өңдеу ұйымдарына кредит беру;
4-3) ақша резервінің қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда, агенттің гуманитарлық көмек көрсету, ішкі нарықты реттеу үшін мемлекеттік астық ресурстарының астығын өткізу кезіндегі шығыстарын өтеу;»;
10) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«11-бап. Мемлекеттік астық ресурстары
1. Мемлекеттік астық ресурстары:
1) мемлекеттік азық-түліктік астық резервінен;
2) мемлекеттік жемдік астық ресурстарынан;
3) мемлекеттік тұқым ресурстарынан;
4) мемлекеттік сатылатын астық ресурстарынан;
5) мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстарынан тұрады.
2. Мемлекеттік азық-түліктік астық резерві:
1) Қазақстан Республикасының жұмылдыру мұқтажын;
2) Қазақстан Республикасының азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған.
3. Мемлекеттік жемдік астық ресурстары мал шаруашылығы мен құс шаруашылығында жемге қажеттіліктерді қамтамасыз етуге арналған.
4. Мемлекеттік тұқым ресурстары - төтенше жағдайлар болған кезде отандық ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге көмек көрсету, Қазақстан Республикасының тұқым материалына қажеттіліктерін тұрақты қамтамасыз ету, сорт жаңартуды, сорт алмастыруды жүргізу, мемлекетаралық келісімдердің орындалуын қамтамасыз ету үшін құрылған және соған арналған мемлекеттік тұқым қорлары.

2) в случае непредставления зерноперерабатывающими организациями сведений об использовании зерна государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна по целевому назначению в течение одного месяца выдает зерноперерабатывающей организации предписание об устранении нарушения законодательства Республики Казахстан о зерне;
3) составляет протоколы об административных правонарушениях и налагает административные взыскания в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.";
8) пункт 4 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"4. При использовании государственных ресурсов зерна в целях обеспечения продовольственной безопасности, оказания гуманитарной помощи, регулирования внутреннего рынка услуги по отгрузке, перевозке, сертификации зерна предоставляются в приоритетном (первоочередном) порядке, обеспечивающем своевременное исполнение агентом обязательств по поставке зерна.";
9) в статье 10:
в подпункте 4) слова "сельскохозяйственных товаропроизводителей" заменить словами "производителей зерна";
дополнить подпунктами 4-1), 4-2) и 4-3) следующего содержания:
"4-1) реализация государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна зерноперерабатывающим организациям;
4-2) кредитование зерноперерабатывающих организаций для закупа зерна государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна в целях регулирования внутреннего рынка;
4-3) возмещение расходов агента при реализации зерна государственных ресурсов зерна для оказания гуманитарной помощи, регулирования внутреннего рынка в случае недостаточности средств денежного резерва;";
10) статью 11 изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Государственные ресурсы зерна
1. Государственные ресурсы зерна состоят из:
1) государственного резерва продовольственного зерна;
2) государственных ресурсов фуражного зерна;
3) государственных ресурсов семян;
4) государственных реализационных ресурсов зерна;
5) государственных стабилизационных ресурсов зерна.
2. Государственный резерв продовольственного зерна предназначен для обеспечения:
1) мобилизационных нужд Республики Казахстан;
2) продовольственной безопасности Республики Казахстан.
3. Государственные ресурсы фуражного зерна предназначены для обеспечения потребностей животноводства и птицеводства в кормах.
4. Государственные ресурсы семян - государственные запасы семян, созданные и предназначенные для оказания помощи отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям в случаях чрезвычайных ситуаций, устойчивого обеспечения потребностей Республики Казахстан в семенном материале, проведения сортообновления, сортосмены, обеспечения выполнения межгосударственных соглашений.

5. Мемлекеттік сатылатын астық ресурстары - мемлекеттік азық-түліктік астық резервін, мемлекеттік тұқым ресурстарын, мемлекеттік жемдік астық ресурстарын жаңарту, гуманитарлық көмек көрсету, астықты экспортқа жеткізуді қамтамасыз ету, сондай-ақ ішкі нарықта, оның ішінде оны реттеуге арналып та өткізу үшін құрылған және соған арналған астық қоры.
Мемлекеттік сатылатын астық ресурстары мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстарын қалыптастырғанға дейін және (немесе) олар жетіспеген жағдайда ішкі нарықты реттеу үшін мемлекеттік астық ресурстарын қалыптастыру, сақтау, жаңарту, орнын ауыстыру және пайдалану ережелерінде белгіленген тәртіппен пайдаланылуы мүмкін.
6. Мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстары - облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың қажеттіліктерін бәсекелестік секторымен қамтамасыз етілмеген бөлігінде қамтамасыз ету арқылы азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету және астықтың ішкі нарығын реттеу үшін құрылған және соған арналған астық қорлары.
7. Мемлекеттік астық ресурстарын сақтау және орнын ауыстыру жөніндегі шығыстар:
1) мемлекеттік азық-түліктік астық резерві, мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстары үшін - бюджет қаражаты;
2) мемлекеттік тұқым ресурстары, мемлекеттік жемдік астық ресурстары, мемлекеттік сатылатын астық ресурстары үшін - Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған басқа да көздер есебінен жүзеге асырылады.
8. Мемлекеттік сатылатын астық ресурстарын гуманитарлық көмек көрсету үшін пайдаланған кезде астықтың құны және гуманитарлық жүкті жеткізу жөніндегі шығындар бюджет қаражаты есебінен өтеледі.
9. Мемлекеттік астық ресурстарын ішкі нарықты реттеу үшін сатып алу бағасынан төмен бағамен (өткізуге жұмсалған шығыстарды ескере отырып) пайдаланған кезде халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптарына сәйкес бағаланған шығын ақша резервінің қаражаты есебінен өтеледі.
Ақша резервінің қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда, агенттің шығыны бюджет қаражаты есебінен өтеледі.
10. Агенттің мемлекеттік астық ресурстарын пайдаланған кезде туындаған шығынын өтеу үшін агент уәкілетті органға ақша қаражатын бөлу негізділігін растайтын құжаттарды (орындалған жұмыстардың актілерін, темір жол жүк құжаттарын) ұсынады.»;
11) мынадай мазмұндағы 11-1 және 11-2-баптармен толықтырылсын:
«11-1-бап. Мемлекеттік астық ресурстарын қалыптастыру
1. Мемлекеттік астық ресурстарын қалыптастыру Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен:

5. Государственные реализационные ресурсы зерна - запас зерна, созданный и предназначенный для освежения государственного резерва продовольственного зерна, государственных ресурсов семян, государственных ресурсов фуражного зерна, оказания гуманитарной помощи, обеспечения экспортных поставок зерна, а также реализации на внутреннем рынке, в том числе и для его регулирования.
Государственные реализационные ресурсы зерна могут использоваться для регулирования внутреннего рынка до формирования государственных стабилизационных ресурсов зерна и (или) в случае их недостаточности в порядке, установленном правилами формирования, хранения, освежения, перемещения и использования государственных ресурсов зерна.
6. Государственные стабилизационные ресурсы зерна - запасы зерна, создаваемые и предназначенные для обеспечения продовольственной безопасности и регулирования внутреннего рынка зерна посредством обеспечения потребности областей, города республиканского значения, столицы в зерне в части, не обеспеченной конкурентным сектором.
7. Расходы по хранению и перемещению государственных ресурсов зерна осуществляются за счет:
1) бюджетных средств - для государственного резерва продовольственного зерна, государственных стабилизационных ресурсов зерна;
2) других источников, определенных Правительством Республики Казахстан, - для государственных ресурсов семян, государственных ресурсов фуражного зерна, государственных реализационных ресурсов зерна.
8. При использовании государственных реализационных ресурсов зерна для оказания гуманитарной помощи стоимость зерна и затраты по доставке гуманитарного груза возмещаются за счет бюджетных средств.
9. При использовании государственных ресурсов зерна для регулирования внутреннего рынка по ценам ниже закупочных (с учетом расходов на реализацию) убыток, оцененный в соответствии с требованиями международных стандартов финансовой отчетности, возмещается за счет средств денежного резерва.
При недостаточности средств денежного резерва убытки агента возмещаются за счет бюджетных средств.
10. Для возмещения убытков агента, возникших при использовании государственных ресурсов зерна, агент представляет уполномоченному органу документы, подтверждающие обоснованность выделения денег (акты выполненных работ, железнодорожные накладные).";
11) дополнить статьями 11-1 и 11-2 следующего содержания:
"Статья 11-1. Формирование государственных ресурсов зерна
1. Формирование государственных ресурсов зерна осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан, посредством:

1) дәнді дақылдар егуге арналған екі жүз елу гектар немесе одан да көп егіс алаңы бар отандық астық өндірушілерден осы Заңның 11-2-бабына сәйкес астық сатып алу;
2) агенттің өнімді бөлу туралы келісімдер негізінде астық өндірісіне отандық астық өндірушілерге қаржы ресурстарын беру жолымен қатысуы;
3) отандық астық өндірушілерден олардың ұсыныстары (офертасы) негізінде астық сатып алу;
4) осы Заңның 12-3-бабына сәйкес астық экспорттаушылардан астық сатып алу арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік астық ресурстарына жеткізілетін астыққа ақы төлеу сатып алу бағасы бойынша жүзеге асырылады.
3. Астық мемлекеттік астық ресурстарына астық қолхаттарына индоссамент жасау арқылы жеткізіледі.
4. Мемлекеттік астық ресурстарына астық сатып алу жөніндегі шығыстар:
1) мемлекеттік азық-түліктік астық резерві, мемлекеттік сатылатын астық ресурстары, мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстары үшін - бюджет қаражаты;
2) мемлекеттік тұқым ресурстары, мемлекеттік жемдік астық ресурстары үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған басқа да көздер есебінен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстарын қалыптастыру агенттің басқаруына берілетін мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстарын пайдаланудан түскен қаражат есебінен де жүзеге асырылады.
5. Агент мемлекеттік астық ресурстарына астық сатып алуды күнтізбелік жыл бойына қамтамасыз етеді.
11-2-бап. Отандық астық өндірушілердің мемлекеттік астық
ресурстарын қалыптастыру жөніндегі міндеті
1. Дәнді дақылдар егуге арналған екі жүз елу гектар және одан да көп егіс алаңы бар отандық астық өндірушілер агентпен мемлекеттік астық ресурстарына астық жеткізу шартын жасасу арқылы мемлекеттік астық ресурстарын қалыптастыруға ағымдағы жылғы 15 қазаннан кешікпейтін мерзімде бірінші кезектегі тәртіппен қатысуға міндетті.
Отандық астық өндірушілер, егер:
1) астық өндірушінің дәнді дақылдар егуге арналған егіс алаңы екі жүз елу гектардан кем болса;
2) уәкілетті орган тиісті облыс бойынша мемлекеттік астық ресурстарына астық сатып алу квотасын белгілемесе, мемлекеттік астық ресурстарын қалыптастыруға қатыспауға құқылы.
2. Дәнді дақылдар егуге арналған екі жүз елу гектар және одан да көп егіс алаңы бар отандық астық өндірушілердің мемлекеттік астық ресурстарына астық жеткізу мөлшері, осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, астықтың жалпы түсіміне проценттік қатынаспен жыл сайын облыстың жергілікті атқарушы органының шешімімен бекітіледі және ол отандық астық өндірушілердің назарына жеткізіледі.
Жалпы түсімге проценттік қатынаспен астық жеткізу мөлшері тиісті облыстың дәнді дақылдар егуге арналған екі жүз елу гектар және одан да көп егіс алаңы бар барлық отандық астық өндірушілері үшін тең болуға тиіс.

1) выкупа зерна у отечественных производителей зерна, имеющих посевные площади зерновых культур двести пятьдесят гектаров и более, в соответствии со статьей 11-2 настоящего Закона;
2) участия агента в производстве зерна путем предоставления отечественным производителям зерна финансовых ресурсов на основании соглашений о разделе продукции;
3) закупа зерна у отечественных производителей зерна на основании их предложения (оферты);
4) выкупа зерна у экспортеров зерна в соответствии со статьей 12-3 настоящего Закона.
2. Оплата зерна, поставляемого в государственные ресурсы зерна, осуществляется по закупочной цене.
3. Зерно в государственные ресурсы зерна поставляется посредством совершения индоссамента на зерновых расписках.
4. Расходы по закупу зерна в государственные ресурсы зерна осуществляются за счет:
1) бюджетных средств - для государственного резерва продовольственного зерна, государственных реализационных ресурсов зерна, государственных стабилизационных ресурсов зерна;
2) других источников, определенных Правительством Республики Казахстан, - для государственных ресурсов семян, государственных ресурсов фуражного зерна.
Формирование государственных стабилизационных ресурсов зерна осуществляется также за счет передаваемых в управление агенту средств, поступивших от использования государственных стабилизационных ресурсов зерна.
5. Агент обеспечивает закуп зерна в государственные ресурсы зерна в течение календарного года.
Статья 11-2. Обязанность отечественных производителей зерна по
формированию государственных ресурсов зерна
1. Отечественные производители зерна, имеющие посевные площади зерновых культур двести пятьдесят гектаров и более, обязаны участвовать в формировании государственных ресурсов зерна посредством заключения с агентом договора поставки зерна в государственные ресурсы зерна в первоочередном порядке в срок не позднее 15 октября текущего года.
Отечественные производители зерна вправе не участвовать в формировании государственных ресурсов зерна в случаях, если:
1) посевная площадь зерновых культур у производителя зерна менее двухсот пятидесяти гектаров;
2) уполномоченным органом не установлена квота закупа зерна в государственные ресурсы зерна по соответствующей области.
2. Размер поставок зерна отечественными производителями зерна, имеющими посевные площади зерновых культур двести пятьдесят гектаров и более, в государственные ресурсы зерна в процентном соотношении к валовому сбору зерна ежегодно утверждается решением местного исполнительного органа области и доводится до сведения отечественных производителей зерна, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи.
Размер поставок зерна в процентном соотношении к валовому сбору должен быть равным для всех отечественных производителей зерна соответствующей области, имеющих посевные площади зерновых культур двести пятьдесят гектаров и более.

3. Облыстардың жергілікті атқарушы органдары дәнді дақылдар егуге арналған екі жүз елу гектар және одан да көп егіс алаңы бар отандық астық өндірушілердің агентке астықты жеткізудің бекітілген мөлшері шегінде сатуын қамтамасыз етеді.
4. Дәнді дақылдар егуге арналған екі жүз елу гектар және одан да көп егіс алаңы бар отандық астық өндірушілер осы баптың 1-тармағында белгіленген мемлекеттік астық ресурстарын қалыптастыру жөніндегі міндетін орындағаннан кейін үшінші тұлғамен астық өткізу шартын жасасуға құқылы.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген талап сақтамалған жағдайда, отандық астық өндіруші мен үшінші тұлға арасындағы астық өткізу шарты уәкілетті органның, облыстардың жергілікті атқарушы органдарының немесе агенттің талап-арызы бойынша сот тәртібімен жарамсыз деп танылуы мүмкін.
5. Осы баптың 1-тармағында белгіленген отандық астық өндірушілердің міндеті:
1) дәнді дақылдар егуге арналған екі жүз елу гектар және одан да көп егіс алаңы бар отандық астық өндірушінің астық жеткізу жөніндегі ұсынысы агентке ағымдағы жылғы 15 қазанға дейін жіберілген кезде агент мемлекеттік астық ресурстарын қалыптастырудың белгіленген көлемде аяқталуы себебінен астық жеткізу шартын жасасудан бас тартқан жағдайда;
2) отандық астық өндіруші агентпен өнімді бөлу туралы келісім жасаған жағдайда орындалған болып есептеледі. Бұл ретте ағымдағы жылы мемлекеттік астық ресурстарына астық жеткізудің келісімде көзделген көлемі осы баптың 2-тармағына сәйкес белгіленген мөлшерден кем болмауға тиіс.
6. Мемлекеттік астық ресурстарына астық жеткізу жөніндегі міндеттерін орындаған отандық астық өндірушілер туралы ақпарат ағымдағы жылдың төртінші тоқсанында уәкілетті органның, агенттің интернет-ресурсына орналастырылады.»;
12) 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«12-бап. Мемлекеттік астық ресурстарын басқару
1. Мемлекеттік астық ресурстарын басқаруды агент Қазақстан Республикасының Үкіметі мен уәкілетті орган айқындаған құзыреті шегінде шарт негізінде жүзеге асырады.
Агент мемлекеттік астық ресурстарын басқаруға байланысты қызметтің нәтижелері бойынша уәкілетті органға есептілікті ұсынады және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес мемлекеттік астық ресурстарын тиісінше басқармағаны үшін жауапты болады.
2. Агенттің мемлекеттік астық ресурстарын басқаруына байланысты операциялардың есепке алынуын ол өзінің қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелерін есепке алудан бөлек жүзеге асырады.»;

3. Местные исполнительные органы областей обеспечивают продажу зерна агенту отечественными производителями зерна, имеющими посевные площади зерновых культур двести пятьдесят гектаров и более, в пределах утвержденных размеров поставок.
4. Отечественные производители зерна, имеющие посевные площади зерновых культур двести пятьдесят гектаров и более, вправе заключать договоры реализации зерна с третьим лицом после исполнения обязанности по формированию государственных ресурсов зерна, установленной пунктом 1 настоящей статьи.
В случае несоблюдения требования, предусмотренного частью первой настоящего пункта, договор реализации зерна между отечественным производителем зерна и третьим лицом может быть признан недействительным в судебном порядке по иску уполномоченного органа, местных исполнительных органов областей или агента.
5. Обязанность отечественных производителей зерна, установленная пунктом 1 настоящей статьи, считается исполненной:
1) в случае отказа агента от заключения договора поставки зерна по причине завершения формирования государственных ресурсов зерна в установленном объеме при условии, что предложение отечественного производителя зерна, имеющего посевные площади зерновых культур двести пятьдесят гектаров и более, по поставке зерна было направлено агенту до 15 октября текущего года;
2) в случае заключения отечественным производителем зерна с агентом соглашения о разделе продукции. При этом предусмотренный соглашением объем поставок зерна в государственные ресурсы зерна в текущем году должен быть не менее размера, установленного в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.
6. Информация об отечественных производителях зерна, исполнивших обязанности по поставке зерна в государственные ресурсы зерна, размещается на интернет-ресурсах уполномоченного органа, агента в четвертом квартале текущего года.";
12) статью 12 изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Управление государственными ресурсами зерна
1. Управление государственными ресурсами зерна в пределах компетенции, определенной Правительством Республики Казахстан и уполномоченным органом, осуществляется агентом на основе договора.
Агент по результатам деятельности, связанной с управлением государственными ресурсами зерна, представляет уполномоченному органу отчетность и в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан несет ответственность за ненадлежащее управление государственными ресурсами зерна.
2. Учет операций, связанных с управлением агентом государственными ресурсами зерна, осуществляется им отдельно от учета результатов собственной финансово-хозяйственной деятельности.";

13) 12-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Астық экспорттаушылар мемлекеттік статистика органдарына Қазақстан Республикасының мемлекеттік статистика саласындағы заңнамасында көзделген тәртіппен бекітілетін статистикалық жұмыстар жоспарында белгіленетін тізбе, нысандар бойынша және мерзімдерде мемлекеттік статистикалық есептілікті табыс етуге міндетті.»;
14) мынадай мазмұндағы 12-3-баппен толықтырылсын:
«12-3-бап. Астық экспорттаушылардың мемлекеттік астық
ресурстарын қалыптастыру жөніндегі міндеті
1. Азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін мемлекеттік астық ресурстарын қалыптастыру мақсатында астық экспорттаушылар мемлекеттік астық ресурстарына Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған экспортталатын көлемге проценттік қатынаспен есептелетін мөлшерде астық жеткізуді жүзеге асыруға міндетті.
2. Егер мемлекеттік астық ресурстарын осы Заңның 11-1-бабы 1-тармағының 1) - 3) тармақшаларында көзделген тәсілдермен толық көлемінде қалыптастыру мүмкін болмайтын жағдайда, Қазақстан Республикасының Үкіметі уәкілетті органның ұсынысы бойынша мемлекеттік астық ресурстарын астық экспорттаушылардан астық сатып алу жолымен қалыптастыру туралы шешім қабылдайды.
3. Астық экспорттаушылар мемлекеттік астық ресурстарына астықты күнтізбелік жыл аяқталғанға дейін жеткізуге міндетті.
4. Астық экспорттаушы астықты Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізген кезде Қазақстан Республикасының кеден органдарына уәкілетті органның мемлекеттік астық ресурстарына астық жеткізу жөніндегі міндеттемелерді орындау туралы растауын табыс етуге міндетті.
5. Егер агент, астық экспорттаушының астық жеткізу жөніндегі ұсынысы агентке ағымдағы жылғы 30 желтоқсанға дейін жіберілген жағдайда, мемлекеттік астық ресурстарын белгіленген көлемде қалыптастырудың аяқталуы себебінен астық жеткізу шартын жасасудан бас тартса, астық экспорттаушының мемлекеттік астық ресурстарын қалыптастыру жөніндегі міндеті орындалған болып есептеледі.»;
15) 5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«5-тарау. Астық қабылдау кәсіпорындары, қырман шаруашылықтары және сервистік-дайындау орталықтары»;
16) 13-баптың 3-тармағының 1) тармақшасы «қырман шаруашылықтарында» деген сөздерден кейін «және (немесе) сервистік-дайындау орталықтарында» деген сөздермен толықтырылсын;
17) 14-баптың 3) тармақшасындағы «босатуға міндетті.» деген сөздер «босатуға;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) мемлекеттік астық ресурстары астығын басым (бірінші кезектегі) тәртіппен қабылдауды, сақтауды және тиеп жөнелтуді қамтамасыз етуге міндетті.»;

13) пункт 1 статьи 12-1 изложить в следующей редакции:
"1. Экспортеры зерна обязаны представлять органам государственной статистики государственную статистическую отчетность по перечню, формам и в сроки, устанавливаемые планом статистических работ, утверждаемым в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан в области государственной статистики.";
14) дополнить статьей 12-3 следующего содержания:
"Статья 12-3. Обязанность экспортеров зерна по формированию
государственных ресурсов зерна
1. В целях формирования государственных ресурсов зерна для обеспечения продовольственной безопасности экспортеры зерна обязаны осуществлять поставку зерна в государственные ресурсы зерна в определенном Правительством Республики Казахстан размере, исчисляемом в процентном соотношении к экспортируемому объему.
2. Решение о формировании государственных ресурсов зерна путем выкупа зерна у экспортеров зерна принимается Правительством Республики Казахстан по предложению уполномоченного органа в случае, если государственные ресурсы зерна не могут быть сформированы в полном объеме способами, предусмотренными подпунктами 1) - 3) пункта 1 статьи 11-1 настоящего Закона.
3. Экспортеры зерна обязаны поставить зерно в государственные ресурсы зерна до окончания календарного года.
4. Экспортер зерна при перемещении зерна через таможенную границу Республики Казахстан обязан представить таможенным органам Республики Казахстан подтверждение уполномоченного органа об исполнении обязательств по поставке зерна в государственные ресурсы зерна.
5. Обязанность экспортера зерна по формированию государственных ресурсов зерна считается исполненной, если агент отказался от заключения договора поставки зерна по причине завершения формирования государственных ресурсов зерна в установленном объеме, при условии, что предложение экспортера зерна по поставке зерна было направлено агенту до 30 декабря текущего года.";
15) заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Хлебоприемные предприятия, токовые хозяйства и сервисно-заготовительные центры";
16) подпункт 1) пункта 3 статьи 13 дополнить словами "и (или) сервисно-заготовительных центрах";
17) статью 14 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) обеспечить в приоритетном (первоочередном) порядке приемку, хранение и отгрузку зерна государственных ресурсов зерна.";

18) 16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«16-бап. Астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға
кепілдік беру жүйесі және қоры (қорлары)
1. Астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорымен (қорларымен) жасалған шарттардың негізінде астық қабылдау кәсіпорындары ғана астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру жүйесіне қатысушы бола алады.
Астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру жүйесіне қатыспайтын астық қабылдау кәсіпорындары астық қолхаттарын және олардың бөліктерін ұстаушылардың алдында өздерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыруды жүзеге асырады, ол сақтауға қабылданған астық сапасының жоғалу немесе нашарлау фактісі болған кезде астық қолхатын әрбір ұстаушыға сапасы жоғалған немесе нашарлаған астықтың өтемі кезінде қалыптасқан нарықтық құнының кемінде сексен проценті мөлшерінде сақтандыру төлемдерін франшиза талаптарын қолданбастан төлеуді қамтамасыз етеді.
2. Астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру жүйесіне қатысушы астық қабылдау кәсіпорын сақтауға қабылдаған астық сапасының жоғалу немесе нашарлау фактісі басталған кезде астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қоры (қорлары) осы астық қабылдау кәсіпорнының астық қолхаттарын ұстаушылар алдындағы міндеттемелерін сақтауға тапсырылған, сапасы жоғалған немесе нашарлаған астықтың өтем кезінде қалыптасқан нарықтық құнының кемінде сексен проценті мөлшерінде ақшалай өтейді.
Астық сапасының жоғалу немесе нашарлау фактісін уәкілетті орган белгілейді.
Астық қабылдау кәсіпорнының астық қолхаттарын ұстаушылар алдындағы міндеттемелерін өтеуді жүзеге асырған астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорына (қорларына) астық қолхатын ұстаушының осы астық қабылдау кәсіпорнына талап ету құқығы оның төлеген сомасы шегінде көшеді.
Астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру жүйесіне қатысушы астық қабылдау кәсіпорындары астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорына (қорларына) астық қолхаттары бойынша міндеттемелердің орындалуына кепілдік беру мақсатында астық қолхаттарының тізілімін беруге міндетті.
3. Астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру жүйесіне қатысушы астық қабылдау кәсіпорындары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өз мүлкін және өзге де мүліктік мүдделерді сақтандыруы (өзара сақтандыруы) мүмкін.
4. Осы Заңға сәйкес уақытша басқару енгізілген астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру жүйесіне қатысушы астық қабылдау кәсіпорнының астық қолхаттарын ұстаушыларының талаптарын қанағаттандыруды астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қоры (қорлары) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бірінші кезектегі тәртіппен жүргізеді.»;

18) статью 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Система и фонд (фонды) гарантирования исполнения
обязательств по зерновым распискам
1. Участниками системы гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам могут быть только хлебоприемные предприятия на основании договоров с фондом (фондами) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам.
Хлебоприемные предприятия, не участвующие в системе гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, осуществляют страхование своей гражданско-правовой ответственности перед держателями зерновых расписок и ее частей, обеспечивающее при наступлении факта утраты или ухудшения качества зерна, принятого на хранение, страховую выплату каждому держателю зерновой расписки в размере не менее восьмидесяти процентов от рыночной стоимости утраченного или ухудшенного по качеству зерна, сложившейся на момент возмещения, без применения условий франшизы.
2. При наступлении факта утраты или ухудшения качества зерна, принятого на хранение хлебоприемным предприятием-участником системы гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, фонд (фонды) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам производит погашение обязательств данного хлебоприемного предприятия перед держателями зерновых расписок деньгами в размере не менее восьмидесяти процентов от рыночной стоимости утраченного или ухудшенного по качеству зерна, сложившейся на момент возмещения.
Факт утраты или ухудшения качества зерна устанавливается уполномоченным органом.
К фонду (фондам) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, осуществившему погашение обязательств хлебоприемного предприятия перед держателем зерновой расписки, переходит в пределах уплаченной им суммы право требования, которое держатель зерновой расписки имеет к данному хлебоприемному предприятию.
Хлебоприемные предприятия-участники системы гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам обязаны представлять в фонд (фонды) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам реестр зерновых расписок в целях гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам.
3. Хлебоприемные предприятия-участники системы гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам могут страховать (взаимно страховать) свое имущество и иные имущественные интересы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. Удовлетворение требований держателей зерновых расписок хлебоприемного предприятия-участника системы гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, на котором в соответствии с настоящим Законом введено временное управление, производится фондом (фондами) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам в первоочередном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";

19) 16-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«16-1-бап. Қырман шаруашылықтары және сервистік-дайындау
орталықтары
Қырман шаруашылығы деп жеке немесе заңды тұлғаға меншік құқығымен тиесілі және астық пен тұқымның тауарлық партияларын қалыптастыру және оларды сақтау мақсатында астықты бастапқы өңдеуге арналған техникалық құрылыс танылады.
Қырман шаруашылығы сервистік-дайындау орталығы түрінде құрылуы мүмкін.
Қырман шаруашылығында және (немесе) сервистік-дайындау орталығында жүзеге асырылатын қызмет лицензиялауға жатпайды. Осы қызметті жүзеге асыратын тұлға астық қолхаттарын беруге құқылы емес.»;
20) 21-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Астық қабылдау кәсіпорындары мен астық нарығына басқа да қатысушылардың мемлекеттік статистика органдарына ұсынатын мемлекеттік статистикалық есептілігінің тізбесі, нысандары және мерзімдері Қазақстан Республикасының мемлекеттік статистика саласындағы заңнамасында көзделген тәртіппен бекітілетін статистикалық жұмыстар жоспарына сәйкес белгіленеді.»;
21) 30-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«30-бап. Уақытша басқару жөніндегі комиссия
1. Уақытша басқару жөніндегі комиссия уәкілетті органның, облыстың жергілікті атқарушы органының, астық қабылдау кәсіпорнының, сол астық қабылдау кәсіпорны берген астық қолхаттарын ұстаушылардың, астық қабылдау кәсіпорны қатысу шартын жасасқан астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорының (қорларының) өкілдерінен тұрады.
2. Уақытша басқаруды енгізу туралы шешім қабылданғанға дейін уәкілетті орган астық қабылдау кәсіпорнына, астық қабылдау кәсіпорны қатысу шартын жасасқан астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорына (қорларына) және сол астық қабылдау кәсіпорны берген астық қолхаттарын ұстаушылардың бәріне үш күн мерзімде уақытша басқару жөніндегі комиссияның құрамына кандидатуралар ұсыну туралы ұсыныс жібереді.
Кандидатуралар ұсынылмаған не ұсынудан бас тартылған жағдайда, уәкілетті орган уақытша басқару жөніндегі комиссияны дербес құруға құқылы.
3. Уақытша басқару жөніндегі комиссияның құзыретіне:
1) уақытша әкімшіліктің мүшелерін қызметке тағайындау (қызметтен босату);
2) уақытша әкімшіліктің қызмет нәтижелері туралы есебін бекіту;
3) уақытша әкімшіліктің қызметін бақылау кіреді.
4. Егер астық қабылдау кәсіпорны астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорының (қорларының) қатысушысы болмаса, уақытша басқару жөніндегі комиссиядағы өкілдердің шешім қабылдау кезіндегі дауыстары мынадай проценттік қатынаспен бөлінеді:

19) статью 16-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 16-1. Токовые хозяйства и сервисно-заготовительные
центры
Токовым хозяйством признается техническое сооружение, принадлежащее на праве собственности физическому или юридическому лицу и предназначенное для первичной подработки зерна с целью формирования товарных партий зерна и семян и их хранения.
Токовое хозяйство может быть создано в виде сервисно-заготовительного центра.
Деятельность, осуществляемая на токовом хозяйстве и (или) в сервисно-заготовительном центре, не подлежит лицензированию. Лица, осуществляющие данную деятельность, не вправе выдавать зерновые расписки.";
20) пункт 1 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"1. Перечень, формы и сроки представления органам государственной статистики государственной статистической отчетности хлебоприемными предприятиями и другими участниками зернового рынка устанавливаются в соответствии с планом статистических работ, утверждаемым в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан в области государственной статистики.";
21) статью 30 изложить в следующей редакции:
"Статья 30. Комиссия по временному управлению
1. Комиссия по временному управлению состоит из представителей уполномоченного органа, местного исполнительного органа области, хлебоприемного предприятия, держателей зерновых расписок, выданных данным хлебоприемным предприятием, фонда (фондов) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, с которым хлебоприемное предприятие заключило договор участия.
2. До принятия решения о введении временного управления уполномоченный орган направляет хлебоприемному предприятию, фонду (фондам) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, с которым хлебоприемное предприятие заключило договор участия, и всем держателям зерновых расписок, выданных данным хлебоприемным предприятием, предложение о представлении в трехдневный срок кандидатур в состав комиссии по временному управлению.
В случае непредставления либо отказа в представлении кандидатур уполномоченный орган вправе самостоятельно сформировать комиссию по временному управлению.
3. В компетенцию комиссии по временному управлению входят:
1) назначение (увольнение) членов временной администрации;
2) утверждение отчета временной администрации о результатах деятельности;
3) контроль за деятельностью временной администрации.
4. В случае, если хлебоприемное предприятие не является участником фонда (фондов) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, голоса представителей в комиссии по временному управлению при принятии решений распределяются в процентном соотношении следующим образом:

1) астық қолхаттарын ұстаушылар - елу процент;
2) астық қабылдау кәсіпорны - жиырма бес процент;
3) уәкілетті орган - жиырма бес процент.
5. Астық қабылдау кәсіпорны астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорына (қорларына) қатысқан жағдайда уақытша басқару жөніндегі комиссиядағы өкілдердің шешім қабылдау кезіндегі дауыстары мынадай проценттік қатынаспен бөлінеді:
1) астық қолхаттарын ұстаушылар - жиырма бес процент;
2) астық қабылдау кәсіпорны - жиырма бес процент;
3) уәкілетті орган - жиырма бес процент;
4) астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қоры (қорлары) - жиырма бес процент.
6. Уақытша басқару жөніндегі комиссия жалпы дауыс санының кемінде үштен екісіне ие өкілдер қатысқан кезде шешім қабылдауға құқылы.
Уақытша басқару жөніндегі комиссияның шешімі көпшілік дауыспен қабылданады.
7. Уақытша басқару жөніндегі комиссияны құрудың, оның қызметін ұйымдастырудың өзге мәселелері Қазақстан Республикасының заңнамасымен айқындалады.»;
22) 33-2-бапта:
2-тармақтың 7) тармақшасындағы «енгізуді жүзеге асырады» деген сөздер «енгізуді;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
«8) уәкілетті органның облыстық аумақтық бөлімшелерінің бастықтары бекіткен графиктер негізінде тоқсан сайынғы жоспарлы тексеру, сондай-ақ астық нарығына қатысушылар мен мемлекеттік органдардың өтініштері негізінде жоспардан тыс тексеру түрінде астық нарығына қатысушыларда астықтың нақты болуы мен сапасын және оның есептік деректеріне сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.»;
3-тармақтағы «бақылау мен астық нарығы мониторингін» деген сөздер «бақылауды» деген сөзбен ауыстырылсын;
23) мынадай мазмұндағы 41-4-баппен толықтырылсын:
«41-4-бап. Қазақстан Республикасының астық туралы
заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық
Қазақстан Республикасының астық туралы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.».
6. «Тұқым шаруашылығы туралы» 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 3, 16-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 24, 148-құжат; 2009 ж.,N 18, 84-құжат):
1) бүкіл мәтін бойынша «тұқым шаруашылығы саласындағы уәкілеттік мемлекеттік орган», «тұқым шаруашылығы саласындағы уәкілеттік мемлекеттік органға», «тұқым шаруашылығы саласындағы уәкілетті мемлекеттік органды», «тұқым шаруашылығы саласындағы уәкілеттік мемлекеттік органның», «тұқым шаруашылығы саласындағы уәкілеттік мемлекеттік органдардың», «тұқым шаруашылығы саласындағы мемлекеттік органмен» деген сөздер «уәкілеттік орган», «уәкілетті органға», «уәкілетті органды», «уәкілетті органның», «уәкілетті органдардың», «уәкілеттік органмен» деген сөздермен ауыстырылсын;

1) держатели зерновых расписок - пятьдесят процентов;
2) хлебоприемное предприятие - двадцать пять процентов;
3) уполномоченный орган - двадцать пять процентов.
5. В случае участия хлебоприемного предприятия в фонде (фондах) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам голоса представителей в комиссии по временному управлению при принятии решений распределяются в процентном соотношении следующим образом:
1) держатели зерновых расписок - двадцать пять процентов;
2) хлебоприемное предприятие - двадцать пять процентов;
3) уполномоченный орган - двадцать пять процентов;
4) фонд (фонды) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам - двадцать пять процентов.
6. Комиссия по временному управлению вправе принимать решения при участии представителей, обладающих не менее двух третей от общего числа голосов.
Решения комиссии по временному управлению принимаются большинством голосов.
7. Иные вопросы формирования комиссии по временному управлению, организации ее деятельности определяются законодательством Республики Казахстан.";
22) в статье 33-2:
пункт 2 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) проверку фактического наличия и качества зерна у участников зернового рынка и соответствия его отчетным данным - в виде ежеквартальной плановой проверки на основании графиков, утвержденных начальниками областных территориальных подразделений уполномоченного органа, а также внеплановой проверки на основании обращений участников зернового рынка и государственных органов.";
в пункте 3 слова "и мониторинга зернового рынка" исключить;
23) дополнить статьей 41-4 следующего содержания:
"Статья 41-4. Ответственность за нарушение законодательства
Республики Казахстан о зерне
Нарушение законодательства Республики Казахстан о зерне влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.".
6. В Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О семеноводстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 3, ст. 16; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2009 г., № 18, ст. 84):
1) по всему тексту слова "уполномоченным государственным органом в области семеноводства", "уполномоченного государственного органа в области семеноводства", "уполномоченный государственный орган в области семеноводства", "государственным органом в области семеноводства" заменить соответственно словами "уполномоченным органом", "уполномоченного органа", "уполномоченный орган";

2) 1-бапта:
1) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) агент - акцияларының (үлестерінің) жүз проценті агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингке немесе Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған оның еншілес ұйымына тиесілі және мемлекеттік тұқым ресурстарын басқару жөніндегі өкілеттікті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын заңды тұлға;»;
5) тармақшада:
«тұқым шаруашылығы саласындағы уәкілеттік мемлекеттік орган» деген сөздер «Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен» деген сөздермен, «аттестаттаған» деген сөз «аттестатталған» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
«12-1) Ауыл шаруашылығы дақылдарының сортын сынау жөніндегі мемлекеттік комиссия - өсімдік сорттарының патент қабілеттілігін және шаруашылыққа пайдалылығын сараптамадан өткізуді және сынауды жүзеге асыратын, уәкілеттік органның қарауындағы ұйым;»;
18) тармақшадағы «сорттың» деген сөз «селекциялық жетістіктің» деген сөздермен, «сынақтан өткізу мен бағалау» деген сөздер «сараптамадан және сынақтан өткізу» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 29-1) тармақшамен толықтырылсын:
«29-1) тұқым өткізуші - облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы аттестаттаған, ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының партияларын өткізу және (немесе) тұқым несиесін беру жөніндегі қызметті жүзеге асырушы жеке немесе заңды тұлға;»;
36) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«36) тұқым шаруашылығы саласындағы уәкілеттік мемлекеттік орган (бұдан әрі - уәкілеттік орган) - өз құзыреті шегінде тұқым шаруашылығы саласындағы мемлекеттік саясатты және оның ғылыми қамтамасыз етілуін іске асыруды, тұқым шаруашылығына қатысушылардың қызметін үйлестіру мен реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;»;
3) 2-баптың 2-тармағы алтыншы абзацындағы «заңды тұлғалар жатады.» деген сөздер «заңды тұлғалар;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы жетінші, сегізінші және тоғызыншы абзацтармен толықтырылсын:
«тұқым өткізушілер;
Ауыл шаруашылығы дақылдарының сорт сынағын өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия;
агент жатады.»;
4) 4-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) мыналарды:
тұқым шаруашылығы субъектілерін алғашқы аттестаттауды;
аттестаттау туралы куәліктің қолданылу мерзімі өткеннен кейін тұқым шаруашылығы субъектілерін:
бірегей тұқым өндірушілерді - бес жылда бір рет;
элиталы тұқым өсіру шаруашылықтарын - үш жылда бір рет;
тұқым өсіру шаруашылықтарын - үш жылда бір рет;
тұқым өткізушілерді - екі жылда бір рет;
тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі зертханаларды - үш жылда бір рет;
байқаудан өткізушілер мен тұқым сарапшыларын үш жылда бір рет қайта аттестаттауды;
тұқым шаруашылығы субъектілерін біліктілік талаптарына сәйкестігі нысанасына аттестаттаудан кейін жыл сайын зерттеп-тексеруді қамтитын тұқым шаруашылығы субъектілерін аттестаттау;»;
2) тармақша «тізілімін» деген сөзден кейін «және ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің перспективалы сорттарының тізбесін» деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшадағы «, оның ішінде сорттық және тұқымдық» деген сөздер алып тасталсын;
7) тармақшадағы «және (немесе) перспективалы деп танылған» деген сөздер алып тасталсын;

2) в статье 1:
подпункт 1) исключить;
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) агент - юридическое лицо, сто процентов акций (долей) которого принадлежит национальному управляющему холдингу в сфере агропромышленного комплекса или его дочерней организации, определенное Правительством Республики Казахстан и осуществляющее в пределах своей компетенции полномочия по управлению государственными ресурсами семян;";
в подпункте 5) слова "уполномоченным государственным органом в области семеноводства" заменить словами "в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан";
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) Государственная комиссия по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур - организация, находящаяся в ведении уполномоченного органа, осуществляющая экспертизу и испытание сортов растений на патентоспособность и хозяйственную полезность;";
в подпункте 18) слова "испытание и оценка сорта" заменить словами "экспертиза и испытание селекционного достижения";
дополнить подпунктом 29-1) следующего содержания:
"29-1) реализатор семян - физическое или юридическое лицо, аттестованное местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы), осуществляющее деятельность по реализации партий семян сельскохозяйственных растений и (или) выдаче семенной ссуды;";
подпункт 36) изложить в следующей редакции:
"36) уполномоченный государственный орган в области семеноводства (далее - уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции реализацию государственной политики в области семеноводства и его научного обеспечения, координацию и регулирование деятельности участников семеноводства;";
3) пункт 2 статьи 2 дополнить абзацами седьмым, восьмым и девятым следующего содержания:
"реализаторы семян;
Государственная комиссия по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур;
агент.";
4) в статье 4:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) аттестации субъектов семеноводства, включающей:
первичную аттестацию субъектов семеноводства;
переаттестацию субъектов семеноводства по истечении срока действия свидетельства об аттестации:
производителей оригинальных семян - один раз в пять лет;
элитно-семеноводческих хозяйств - один раз в три года;
семеноводческих хозяйств - один раз в три года;
реализаторов семян - один раз в два года;
лабораторий по экспертизе качества семян - один раз в три года;
апробаторов и семенных экспертов - один раз в три года;
постаттестационное ежегодное обследование субъектов семеноводства на предмет соответствия квалификационным требованиям;";
подпункт 2) дополнить словами ", и перечня перспективных сортов сельскохозяйственных растений";
в подпункте 4) слова ", в том числе сортового и семенного контроля" исключить;
в подпункте 7) слова "и (или) признанных перспективными" исключить;

5) 5-бапта:
7) тармақшадағы «білім беру және тұқым шаруашылығы саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдардың» деген сөздер «білім беру саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның және уәкілеттік органның» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
«7-1) патент қабілеттілігі мен шаруашылықта пайдалылығы мемлекеттік сынақтың немесе өтініш берушінің деректері бойынша бағаланатын өсімдіктердің тектері мен түрлерінің тізбесін бекітеді;»;
8) тармақшада:
«және (немесе) перспективалы деп танылған» деген сөздер алып тасталсын;
«бірегей тұқымдар» деген сөздер «сорттардың бірегей тұқымдарының» деген сөздермен, «тұқым сорттарының» деген сөздер «тұқымдарының» деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 6-баптың 1-тармағында:
6) тармақшадағы «байқаудан өткізушілер мен тұқым сарапшыларын аттестаттау жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді, сорттардың оригинаторларын тіркеу, зертханалық сорттық сынақтар жүргізу ережелерін» деген сөздер «тұқым өткізушілерді, тұқым сапасын сараптамадан өткізетін зертханаларды, байқаудан өткізушілер мен тұқым сарапшыларын аттестаттау жөніндегі нормативтік актілерді» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-1) және 7-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«7-1) патент қабілеттілігі мен шаруашылықта пайдалылығы мемлекеттік сынақтың немесе өтініш берушінің деректері бойынша бағаланатын өсімдіктердің тектері мен түрлерінің тізбесін әзірлейді;
7-2) мыналарды:
Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін жүргізу тәртібін;
ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорт сынағы мәселелері жөніндегі республикалық комиссия туралы ережені;
ауыл шаруашылығы өсімдіктеріне сорт сынағын жүргізудің әдістемесін;
тұқым шаруашлығының аттестатталған субъектілері үшін субсидиялауға жататын бірегей тұқымдарды өндіруге және элиталық тұқымдарды өткізуге жыл сайын квота белгілеудің тәртібін бекітеді;»;
16), 17) және 20) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«16) уәкілеттік орган бекіткен сорттар оригинаторларын тіркеу ережелеріне сәйкес сорттар оригинаторларын тіркейді;
17) осы тармақтың 20) тармақшасына сәйкес айқындалатын квота шегінде субсидиялауға жататын тұқымды өткізудің шекті бағасын белгілейді;»;
«20) субсидиялауға жататын тұқымдардың әрбір түрі бойынша жыл сайынғы квоталарды:
тұқым шаруашылығында аттестатталған әрбір субъекті үшін - бірегей тұқымдар бойынша;
әрбір әкімшілік-аумақтық бірлік үшін элиталық тұқым бойынша айқындайды;»;
мынадай мазмұндағы 29) тармақшамен толықтырылсын:
«29) патент беруге арналған қорытындысымен қоса сорт сипаттамасының, сорттың патент қабілеттілігі туралы қорытындының нысандарын белгілейді.»;

5) в статье 5:
в подпункте 7) слова "уполномоченных государственных органов в области образования и семеноводства" заменить словами "уполномоченного государственного органа в области образования и уполномоченного органа";
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) утверждает перечни родов и видов растений, по которым патентоспособность и хозяйственная полезность оцениваются по данным государственного испытания или заявителя;";
в подпункте 8):
слова "сортов семян" заменить словами "семян сортов";
слова "и (или) признанных перспективными" исключить;
6) в пункте 1 статьи 6:
в подпункте 6) слова "апробаторов и семенных экспертов, правила регистрации оригинаторов сортов, проведения лабораторных сортовых испытаний" заменить словами "реализаторов семян, лабораторий по экспертизе качества семян, апробаторов и семенных экспертов";
дополнить подпунктами 7-1) и 7-2) следующего содержания:
"7-1) разрабатывает перечни родов и видов растений, по которым патентоспособность и хозяйственная полезность оцениваются по данным государственного испытания или заявителя;
7-2) утверждает:
порядок ведения Государственного реестра селекционных достижений, допущенных к использованию в Республике Казахстан;
положение о республиканской комиссии по вопросам сортоиспытания сельскохозяйственных растений;
методики проведения сортоиспытания сельскохозяйственных растений;
порядок установления ежегодных квот производства оригинальных и реализации элитных семян, подлежащих субсидированию, для аттестованных субъектов семеноводства;";
подпункты 16), 17) и 20) изложить в следующей редакции:
"16) регистрирует оригинаторов сортов в соответствии с правилами регистрации оригинаторов сортов, утвержденными уполномоченным органом;
17) устанавливает предельную цену реализации на подлежащие субсидированию семена в пределах квот, определяемых в соответствии с подпунктом 20) настоящего пункта;";
"20) определяет ежегодные квоты по каждому виду семян, подлежащих субсидированию:
по оригинальным семенам - для каждого аттестованного субъекта в области семеноводства;
по элитным семенам - для каждой административно-территориальной единицы;";
дополнить подпунктом 29) следующего содержания:
"29) устанавливает формы описания сорта с заключением на выдачу патента, заключения о патентоспособности сорта.";

7) 6-1-баптың 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«4) тұқым шаруашылығы субъектілеріне (тұқым сапасының сараптамасы жөніндегі зертханаларды қоспағанда) тиісті куәлік бере отырып аттестаттау жүргізеді;
5) дақылдың басымдығын ескере отырып егіс алаңына себілетін тұқымдарға қажеттіліктің ғылыми негізделген нормаларының негізінде:
элиталық-тұқым өсіру шаруашылығы үшін - элиталық тұқымдарды өндіру және өткізу;
тұқым өсіру шаруашылықтары мен ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер үшін бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқымдарды өндіру, өткізу және сатып алу квотасын бөледі;»;
8) 8-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) тұқым шаруашылығы субъектілерінің уәкілеттік орган бекіткен бастапқы, элиталық және өнеркәсіптік (жаппай) тұқым шаруашылығын жүргізудің схемалары мен әдістерін, тұқым шаруашылығы саласындағы әдістемелік және технологиялық талаптарды сақтауына мемлекеттік бақылауды, оның ішінде сорттық және тұқымдық бақылауды жүзеге асыруға;»;
9) 9-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) тұқым шаруашылығы субъектілерін уәкілеттік орган бекітетін біліктілік талаптарына сәйкестігі нысанасына жүргізілетін аттестаттау кезінде Қазақстан Республикасының тұқым шаруашылығы туралы заңнамасының сақталуын бақылауды;»;
10) 10-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы «сарапшылары аттестатталуға жатады.» деген сөздер «сарапшылары;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«6) тұқым өткізушілер аттестатталуға жатады.»;
11) 13-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Осы Заңда белгіленген тәртіппен аттестаттаудан өтпеген жеке және заңды тұлғалар (агентті қоспағанда) тұқымдарды сату құқығынсыз өз қажеттері үшін ғана өндіру мен пайдалануды жүзеге асыра алады.
Агент өзіне жүктелген функцияларды Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген құзыреті шегінде уәкілеттік органмен шарт негізінде және Мемлекеттік тұқым ресустарын қалыптастыру, сақтау және пайдалану ережелеріне сәйкес жүзеге асырады.»;
12) 15-бап алып тасталсын;
13) 20-бапта:
1-тармақтағы «Тұқым сату жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар» деген сөздер «Тұқым өткізушілер» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы «тұқымдарды сату жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар» деген сөздер «тұқым өткізушілер» деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 21-баптың 1-тармағындағы «тұқым шаруашылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде, мемлекеттік стандарттарда және басқа да нормативтік құжаттарда» деген сөздер «нормативтік құқықтық актілерде, стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарда» деген сөздермен ауыстырылсын;

7) подпункты 4) и 5) статьи 6-1 изложить в следующей редакции:
"4) проводят аттестацию субъектов семеноводства (за исключением лабораторий по экспертизе качества семян) с выдачей соответствующего свидетельства;
5) распределяют на основе научно обоснованных норм потребности в семенах на посевную площадь с учетом приоритетности культуры квоты:
производства и реализации элитных семян - для элитно-семеноводческих хозяйств;
производства, реализации и закупа семян первой, второй и третьей репродукций - для семеноводческих хозяйств и сельскохозяйственных товаропроизводителей;";
8) подпункт 1) пункта 2 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"1) осуществлять государственный контроль за соблюдением субъектами семеноводства схем и методов ведения первичного, элитного и промышленного (массового) семеноводства, утвержденных уполномоченным органом, методических и технологических требований в области семеноводства, в том числе сортовой и семенной контроль;";
9) подпункт 1) пункта 2 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"1) контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о семеноводстве при аттестации субъектов семеноводства, проводимой на предмет соответствия квалификационным требованиям, утверждаемым уполномоченным органом;";
10) пункт 1 статьи 10 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) реализаторы семян.";
11) пункт 5 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"5. Физические и юридические лица, не аттестованные в порядке, установленном настоящим Законом (за исключением агента), могут осуществлять производство и использование семян только для собственных нужд без права реализации.
Агент осуществляет возложенные на него функции в пределах компетенции, определенной Правительством Республики Казахстан, на основании договора с уполномоченным органом и в соответствии с Правилами формирования, хранения и использования государственных ресурсов семян.";
12) статью 15 исключить;
13) в статье 20:
в пункте 1 слова "Физические и юридические лица, осуществляющие деятельность по реализации семян," заменить словами "Реализаторы семян";
в пункте 2 слова "физические и юридические лица, осуществляющие деятельность по реализации семян," заменить словами "реализаторы семян";
14) в пункте 1 статьи 21 слова "государственными стандартами и иными нормативными документами в области семеноводства" заменить словами "нормативными документами по стандартизации";

15) мынадай мазмұндағы 5-1-тараумен толықтырылсын:
«5-1-тарау. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорт сынағы
23-3-бап. Сорттардың патент қабілеттілігін және шаруашылыққа
пайдалылығын сараптау және сынау
Ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының патент қабілеттілігі және шаруашылыққа пайдалылығы тұқым шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган бекітетін өсімдіктер тегінен түрлерінің тізбесіне сәйкес мемлекеттік сынақ және (немесе) өтініш берушінің деректері бойынша бағаланады.
23-4-бап. Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорт
сынағын қаржыландыру көздері
Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорт сынағы бойынша шығыстарды қаржыландыру:
1) бюджет қаражаты;
2) мемлекеттік сорт сынағы саласындағы қызмет көрсетулерге ақы төлеу тәртібімен түсетін қаражат;
3) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорт сынағы нәтижесінде алынған өнімдерді өткізуден түсетін қаражат;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен жүргізіледі.»;
16) 25-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«25-бап. Қазақстан Республикасының тұқым шаруашылығы
туралы заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық
Қазақстан Республикасының тұқым шаруашылығы туралы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.».
7. «Сауда қызметін реттеу туралы» 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 6, 44-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 23, 141-құжат; 2009 ж., N 17, 80-құжат; N 18, 84-құжат):
9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«9-бап. Сауда қызметі саласында баға белгілеу
Тауарларға бағаны, тараптардың келісімі бойынша шекті сауда үстемесінің мөлшері белгіленетін, тауар берушінің талап етуі бойынша азық-түлік тауарларын беру шарты жасалатын жағдайларды қоспағанда, сауда қызметінің субъектілері дербес белгілейді.
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын беру шарттарын жасасқан кезде шекті сауда үстемесінің мөлшері міндетті түрде белгіленуге тиіс. Осы талап бұзылып жасалған мәміле жарамсыз болады.».
8. «Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы» 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., N 13, 52-құжат; 2007 ж., N 5-6, 42-құжат; N 18, 145-құжат; 2008 ж., N 23, 124-құжат; 2009 ж., N 17, 82-құжат):
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аграрлық азық-түлік нарығы - ауыл шаруашылығы өнімі мен оның тереңдете қайта өңделген өнімдерін сатып алумен, өткізумен және олардың айналымының өзге де элементтерімен байланысты қатынастардың жиынтығы;

15) дополнить главой 5-1 следующего содержания:
"Глава 5-1. Сортоиспытание сельскохозяйственных растений
Статья 23-3. Экспертиза и испытание сортов на
патентоспособность и хозяйственную полезность
Патентоспособность и хозяйственная полезность сортов сельскохозяйственных растений оцениваются по данным государственного испытания и (или) заявителя в соответствии с перечнями родов и видов растений, утверждаемыми уполномоченным органом в области семеноводства.
Статья 23-4. Источники финансирования сортоиспытания
сельскохозяйственных растений
Финансирование расходов по сортоиспытанию сельскохозяйственных растений производится за счет:
1) бюджетных средств;
2) средств, поступающих в порядке оплаты услуг в сфере государственного сортоиспытания;
3) средств от реализации продукции, полученной в результате сортоиспытания сельскохозяйственных растений;
4) иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.";
16) статью 25 изложить в следующей редакции:
"Статья 25. Ответственность за нарушение законодательства
Республики Казахстан о семеноводстве
Нарушение законодательства Республики Казахстан о семеноводстве влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.".
7. В Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 6, ст. 44; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 23, ст. 141; 2009 г., № 17, ст. 80; № 18, ст. 84):
статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Ценообразование в сфере торговой деятельности
Цены на товары определяются субъектами торговой деятельности самостоятельно, за исключением случаев, когда по требованию поставщика заключается договор поставки продовольственных товаров, в котором по соглашению сторон устанавливается размер предельной торговой надбавки.
При заключении договоров поставки социально значимых продовольственных товаров, размер предельной торговой надбавки должен быть установлен в обязательном порядке. Сделка, совершенная с нарушением данного требования, недействительна.".
8. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 13, ст. 52; 2007 г., № 5-6, ст. 42; № 18, ст. 145; 2008 г., № 23, ст. 124; 2009 г., № 17, ст. 82):
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) агропродовольственный рынок - совокупность отношений, связанных с приобретением, реализацией и иными элементами оборота сельскохозяйственной продукции и продуктов ее глубокой переработки;

2) агрометеорологиялық мониторинг - жер бетіндегі агрометеорологиялық желі арқылы байқау жүргізуге бағытталған іс-шаралар жиынтығы; агротехникалық жұмыстарды жоспарлау жөніндегі ақпаратты жинау, беру, талдау мен өңдеу жүйесі және ауыл шаруашылығы мүддесіне орай агрометеорологиялық болжамдар жасау;
3) агроөнеркәсіптік кешен - ауыл шаруашылығы, балық шаруашылығы өнімдерін өндіруді, дайындауды, сақтауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді және өткізуді, сондай-ақ тамақ өнеркәсібін, оларды қазіргі заманғы техникамен, технологиялық жабдықпен, ақшамен, ақпараттық және басқа да ресурстармен қамтамасыз ететін ілеспе өндірістер мен қызмет салаларын, ветеринариялық-санитариялық және фитосанитариялық қауіпсіздікті, ғылыми қамтамасыз ету мен кадрлар даярлауды қамтитын экономика салаларының жиынтығы;
4) агроөнеркәсіптік кешен субъектілері - агроөнеркәсіптік кешенде қызметін жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;
5) агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілеттік орган - агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
6) агроөнеркәсіптік кешеннің ақпараттық-маркетингтік жүйесі - орталық және жергілікті атқарушы органдардың, сондай-ақ мамандандырылған ұйымдардың агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін ақпараттық-маркетингтік және консультациялық қамтамасыз етуге бағытталған ақпараттық, техникалық, электрондық ақпараттық ресурстарының бірыңғай жүйесі;
7) азық-түлік тауарлары - адамның тағамына пайдалануға арналған ауыл шаруашылығы, балық өнімі және олардың тереңдете қайта өңделген өнімдері, сондай-ақ ауыз су мен тұз;
8) азық-түлік тауарларына нақты қолжетімділік - республиканың барлық аумағында азық-түлік тауарларының кез келген уақытта және халықтың қажеттілігін қанағаттандыру үшін жеткілікті көлемде болуы;
9) азық-түлік тауарларына экономикалық қолжетімділік - азық-түлік тауарларын тұтынудың қолда бар құрылымы, бағалар жүйесі, табыстар деңгейі, әлеуметтік жәрдемақылар мен жеңілдіктер кезінде халықтың азық-түлік тауарларын тұтынудың физиологиялық нормаларына сәйкес сатып алу мүмкіндігі;
10) азық-түлік тауарларының мемлекеттік ресурстары - аграрлық азық-түліктік нарыққа реттеушілік ықпал жасау және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын астықты қоспағанда, азық-түлік тауарларының жедел пайдаланылатын қоры;
11) азық-түлік тәуелсіздігі - азық-түлік тауарларын басқа мемлекеттерден жеткізу тоқтатылған жағдайда мемлекет отандық өндіріс есебінен оларға нақты қол жеткізуді қамтамасыз етуге қабілетті болатын экономиканың жай-күйі;

2) агрометеорологический мониторинг - совокупность мероприятий, направленных на проведение наблюдений наземной агрометеорологической сетью; система сбора, передачи, анализа и обработки информации по планированию агротехнических работ и составление агрометеопрогнозов в интересах сельского хозяйства;
3) агропромышленный комплекс - совокупность отраслей экономики, включающих производство, заготовку, хранение, транспортировку, переработку и реализацию продукции сельского, рыбного хозяйства, а также пищевую промышленность, сопутствующие производства и сферы деятельности, обеспечивающие их современной техникой, технологическим оборудованием, деньгами, информационными и другими ресурсами, ветеринарно-санитарную и фитосанитарную безопасность, научное обеспечение и подготовку кадров;
4) субъекты агропромышленного комплекса - физические и юридические лица, осуществляющие деятельность в агропромышленном комплексе;
5) уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области развития агропромышленного комплекса;
6) информационно-маркетинговая система агропромышленного комплекса - единая система информационных, технических, электронных информационных ресурсов центральных и местных исполнительных органов, а также специализированных организаций, направленная на информационно-маркетинговое и консультационное обеспечение субъектов агропромышленного комплекса;
7) продовольственные товары - сельскохозяйственная, рыбная продукция и продукты их глубокой переработки, а также питьевая вода и соль, которые предназначены для употребления в пищу человеком;
8) физическая доступность продовольственных товаров - наличие продовольственных товаров на всей территории республики в каждый момент времени и в объемах, достаточных для удовлетворения потребностей населения;
9) экономическая доступность продовольственных товаров - возможность приобретения населением продовольственных товаров в соответствии с физиологическими нормами потребления при существующих структуре потребления продовольственных товаров, системе цен, уровне доходов, социальных пособий и льгот;
10) государственные ресурсы продовольственных товаров - оперативный запас продовольственных товаров, за исключением зерна, используемый для оказания регулирующего воздействия на агропродовольственный рынок и обеспечения продовольственной безопасности;
11) продовольственная независимость - состояние экономики, при котором государство способно обеспечить физическую доступность продовольственных товаров за счет отечественного производства в случае прекращения их поставок из других государств;

12) атаулы субсидиялау - бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын субсидияларды нақты алушыларды өтеусіз және қайтарымсыз негізде қаржыландыру;
13) ауыл шаруашылығы өнімі - бал ара шаруашылығын қоса алғанда, өсімдік шаруашылығы мен мал шаруашылығының шикізаты және өнімі, оның ішінде оларды бастапқы қайта өңдеу арқылы алынған өнімдер;
14) ауыл шаруашылығы өнімін тереңдете қайта өңдеу - ауыл шаруашылығы өнімін оның физикалық-механикалық қасиеттерін өзгерте отырып, қайта өңдеудің технологиялық процесі;
15) ауыл шаруашылығы санағы - белгілі бір күндегі ауыл шаруашылығының құрылымы мен жай-күйі туралы ақпарат жинау жөніндегі статистикалық операция;
16) ауылды оңтайлы қоныстандыру - ауылдық елді мекендердің ауыл тұрғындары тұрмысының қажетті деңгейін тіршілікті қамтамасыз ету қызметін көрсетудің нормативтік деңгейіне сәйкес қамтамасыз етуге негізделіп, орналастырылуы;
17) ауылдық аумақтар - ауылдық елді мекендер мен оларға іргелес жатқан жерлердің жиынтығы;
18) ауылдық аумақтарды дамыту саласындағы уәкілеттік орган - ауылдық аумақтарды дамыту саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
19) ауылдық аумақтардың әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымы - денсаулық сақтау, білім беру, мәдениет, спорт, телекоммуникация, байланыс, жолдар, почта-жинақтау жүйесі, газбен, электрмен, жылумен, сумен қамтамасыз ету және су бұру, өндіріс пен тұтыну қалдықтарын жинау мен кәдеге жарату объектілерін қоса алғанда, тіршілікті қамтамасыз ету объектілерінің жүйесі;
20) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары - тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін, белсенді әрі салауатты өмірді сақтау үшін адам ағзасының негізгі тағамдық өнімдерге және энергияға қажеттіліктерін қанағаттандыруды көздейтін азық-түлік тауарлары;
21) баға интервенциясы - астықты қоспағанда, мемлекеттің ішкі нарықта азық-түлік тауарларының мемлекеттік ресурсынан тіркелген бағалар бойынша азық-түлік тауарларын өткізуі жөніндегі әлеуметтік-экономикалық дамудың орташа мерзімдік жоспарында айқындалған инфляция деңгейін ескере отырып, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша өткізілетін іс-шара, ол осы өнімге нарықтық бағалар өткен күнтізбелік жыл ішінде қалыптасқан жылдық орташа нарықтық баға деңгейінен жоғары болған жағдайда ішкі нарықты тұрақтандыру мақсатында жүзеге асырылады;
22) ғарыштық мониторинг - жердің пайдаланылуына байқау жүргізуге бағытталған іс-шаралар жиынтығы; Жерді қашықтықтан зондтау деректері негізінде ғарыштан ақпарат беру, оны ауыл шаруашылығы дақылдары егістерінің жай-күйі мен өнімділігін бағалау және болжау үшін өңдеу;

12) адресное субсидирование - финансирование конкретных получателей субсидий на безвозмездной и невозвратной основе, осуществляемое за счет бюджетных средств;
13) сельскохозяйственная продукция - сырье и продукция растениеводства и животноводства, включая пчеловодство, в том числе продукты, полученные посредством их первичной переработки;
14) глубокая переработка сельскохозяйственной продукции - технологический процесс переработки сельскохозяйственной продукции с изменением ее физико-механических свойств;
15) сельскохозяйственная перепись - статистическая операция по сбору информации о структуре и состоянии сельского хозяйства на определенную дату;
16) оптимальное сельское расселение - расположение сельских населенных пунктов, основанное на обеспечении необходимого уровня жизни сельских жителей в соответствии с нормативным уровнем услуг жизнеобеспечения;
17) сельские территории - совокупность сельских населенных пунктов и прилегающих к ним земель;
18) уполномоченный орган в области развития сельских территорий - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области развития сельских территорий;
19) социальная и инженерная инфраструктура сельских территорий  - система объектов жизнеобеспечения, включающая объекты здравоохранения, образования, культуры, спорта, телекоммуникации, связи, дороги, почтово-сберегательную систему, газо-, электро-, тепло-, водоснабжение и водоотведение, сбор и утилизацию отходов производства и потребления;
20) социально значимые продовольственные товары - продовольственные товары, предусматривающие удовлетворение потребностей организма человека в основных пищевых веществах и энергии для сохранения активной и здоровой жизни, перечень которых утверждается Правительством Республики Казахстан;
21) ценовая интервенция - проводимые по решению Правительства Республики Казахстан мероприятия по реализации государством продовольственных товаров на внутреннем рынке по фиксированным ценам из государственных ресурсов продовольственных товаров, за исключением зерна, осуществляемые в целях стабилизации внутреннего рынка в случае повышения рыночных цен на данную продукцию выше уровня среднегодовой рыночной цены, сложившейся за предыдущий календарный год с учетом уровня инфляции, определенного в среднесрочном плане социально-экономического развития;
22) космический мониторинг - совокупность мероприятий, направленных на проведение наблюдений за землепользованием; передача информации на основе данных дистанционного зондирования Земли из космоса, ее обработка для оценки и прогноза состояния и продуктивности посевов сельскохозяйственных культур;

23) мамандандырылған ұйымдар - акционерлері Қазақстан Республикасының Үкіметі және (немесе) агроөнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдинг, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешен салаларын тұрақты дамыту, агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін бәсекелестік нарығында жоқ немесе мардымсыз көрсетілетін жекелеген қызмет түрлерімен қамтамасыз ету мақсатында құрылатын олардың аффилиирленген тұлғалары болып табылатын ұйымдар;
24) мемлекеттік техникалық инспекция - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын, тракторларды және олардың базасында жасалған өздігінен жүретін шассилер мен тетіктерді, монтаждалған арнаулы жабдығы бар тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауылшаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін, сондай-ақ жүріп өту мүмкіндігі жоғары арнайы машиналарды тиісті құжаттары мен мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерін бере отырып мемлекеттік тіркеу, мемлекеттік техникалық тексеруден өткізу, аталған көлік құралдары мен тіркемелерді пайдаланатын, оның ішінде сенімхат бойынша пайдаланатын тұлғаларды тіркеу және есепке алу, оларды жүргізу құқығына емтихан қабылдау және куәлік беру, оларды пайдалану ережелерінің сақталуын қадағалау;
25) сатып алу операциялары - мемлекеттің аграрлық және азық-түліктік нарықты тұрақтандыру және экспортқа өнім жеткізуді қамтамасыз ету үшін, ішкі және сыртқы нарықта, астықты қоспағанда, ауыл шаруашылығы өнімін және оның тереңдете өңделген өнімдерін тіркелген баға бойынша сатып алуы жөнінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша жүргізілетін іс-шаралар;
26) сервистік-дайындау орталығы - селолық тұтыну кооперативіне не қатысушылары бір немесе бірнеше селолық тұтыну кооперативтері болып табылатын заңды тұлғаға меншік құқығымен немесе өзге құқықтармен тиесілі, ауыл шаруашылығы және балық шаруашылығы өнімдерін өндіру, жабдықтау, дайындау, сақтау, тасымалдау және өткізу жөніндегі және ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтарын жөндеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі қызметтерге арналған объект;
27) тұтынудың физиологиялық нормалары - сау адамның физиологиялық қажеттілігі толық қанағаттандырылатын тағамдық өнімдердің азықтық және энергетикалық құндылығын ескере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тағамдық өнімдерді тұтынудың ғылыми негізделген нормалары;
28) фитосанитариялық қауіпсіздік - ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектілер мен өсімдік шаруашылығы өнімінің өсімдік зиянкестерінен, ауруларынан және арамшөптерден қорғалуының жай-күйі;

23) специализированные организации - организации, акционерами которых являются Правительство Республики Казахстан и (или) национальный управляющий холдинг в сфере агропромышленного комплекса, а также их аффилиированные лица, созданные в целях устойчивого развития отраслей агропромышленного комплекса, обеспечения субъектов агропромышленного комплекса отдельными видами услуг, отсутствующими или слабо предоставленными на конкурентном рынке;
24) государственная техническая инспекция - осуществляемые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, государственная регистрация, государственный технический осмотр тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов, а также специальных машин повышенной проходимости с выдачей соответствующих документов и государственных регистрационных номерных знаков, регистрация и учет лиц, пользующихся указанными транспортными средствами и прицепами, в том числе по доверенности, прием экзаменов и выдача удостоверений на право управления ими, надзор за соблюдением правил их эксплуатации;
25) закупочные операции - мероприятия по закупке государством сельскохозяйственной продукции и продуктов ее глубокой переработки на внутреннем и внешних рынках, за исключением зерна, по фиксированным ценам для стабилизации агропродовольственного рынка и обеспечения экспортных поставок, проводимые по решению Правительства Республики Казахстан;
26) сервисно-заготовительный центр - объект, принадлежащий на праве собственности или иных правах сельскому потребительскому кооперативу либо юридическому лицу, одним из участников которого являются один или несколько сельских потребительских кооперативов, и предназначенный для оказания услуг по производству, снабжению, заготовке, хранению, транспортировке и реализации продукции сельского и рыбного хозяйства, по ремонту и обслуживанию сельскохозяйственной техники и оборудования;
27) физиологические нормы потребления - утвержденные Правительством Республики Казахстан научно обоснованные нормы потребления продуктов питания с учетом их пищевой и энергетической ценности, при которых полностью удовлетворяется физиологическая потребность здорового человека;
28) фитосанитарная безопасность - состояние защищенности объектов сельскохозяйственного назначения и растениеводческой продукции от вредителей, болезней растений и сорняков;

29) ішкі азық-түлік ресурстары - белгілі бір уақыт кезеңінде республика аумағында өндірілетін азық-түлік тауарларының болуы.»;
2) 5-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«1-1) азық-түлік қауіпсіздігі саласында бірыңғай мемлекеттік саясаттың жүргізілуін қамтамасыз ету;
1-2) азық-түлік қауіпсіздігінің жай-күйіне мониторинг жүргізу тәртібін бекіту;»;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) азық-түлік тауарларының мемлекеттік ресурстары қорының көлемін, құрылымын, оларды қалыптастыру, орналастыру сақтау, пайдалану және жаңарту ережелерін бекіту;»;
8) тармақшадағы «ауыл шаруашылығы өнімінің» деген сөздер «азық-түлік тауарларының» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-1) және 8-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«8-1) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының тізбесін бекіту;
«8-2) қарсы күрес жүргізілуі бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын зиянды организмдер тізбесін және зиянды организмдерге қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды жүргізу тәртібін бекіту;»;
3) 6-бапта:
1-тармақта:
6) тармақшадағы «ветеринариялық және фитосанитариялық» деген сөздер «ветеринариялық-санитариялық, фитосанитариялық және техникалық» деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақшаның төртінші абзацындағы «нарықтарының мониторингін жүргізу;» деген сөздер «нарықтарының;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмүндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
«азық-түлік қауіпсіздігі жай-күйінің мониторингін жүргізу;»;
мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
«14-1) тракторлардың және олардың базасында жасалған шассилер мен тетіктердің, арнайы жабдықпен монтаждалған тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелерінің, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерінің пайдаланылу ережелерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыру;»;
21) тармақшадағы «қамтамасыз ету кіреді.» деген сөздер «қамтамасыз ету;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 22), 23), 24) және 25) тармақшалармен толықтырылсын:
«22) нарыққа реттеушілік ықпал жасау үшін мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтар шығару туралы және мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтар шығаруға қатысушы ұйымдардың тізбесі, шығарылатын материалдық құндылықтардың көлемі мен бағалары бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар енгізу;
23) агроөнеркәсіптік кешен өнімінің тауар қозғалысы жүйесін ұйымдастыру кіреді;
24) көтермелеудің салалық жүйесін бекітеді;
25) субсидиялар алушының міндеттемесінің нысанын бекітеді.»;
2-тармақтың 7) тармақшасындағы «жүзеге асыру кіреді.» деген сөздер «жүзеге асыру;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:

29) внутренние ресурсы продовольствия - наличие продовольственных товаров, производимых на территории республики, в определенный период времени.";
2) в статье 5:
дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:
"1-1) обеспечение проведения единой государственной политики в области продовольственной безопасности;
1-2) утверждение порядка проведения мониторинга состояния продовольственной безопасности;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) утверждение объема, структуры, правил формирования, размещения, хранения, использования и освежения запасов государственных ресурсов продовольственных товаров;";
в подпункте 8) слова "сельскохозяйственной продукции" заменить словами "продовольственных товаров";
дополнить подпунктами 8-1) и 8-2) следующего содержания:
"8-1) утверждение перечня социально значимых продовольственных товаров;
8-2) утверждение перечня вредных организмов, борьба с которыми осуществляется за счет бюджетных средств, и порядка проведения мероприятий по борьбе с вредными организмами;";
3) в статье 6:
в пункте 1:
в подпункте 6) слова "ветеринарного и фитосанитарного" заменить словами "ветеринарно-санитарного, фитосанитарного и технического";
подпункт 8) дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"состояния продовольственной безопасности;";
дополнить подпунктами 14-1), 22), 23), 24) и 25) следующего содержания:
"14-1) осуществление контроля за соблюдением правил эксплуатации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов;";
"22) внесение в Правительство Республики Казахстан предложений о выпуске материальных ценностей из государственного резерва для оказания регулирующего воздействия на рынок и по перечню организаций, участвующих в выпуске материальных ценностей из государственного резерва, объемам и ценам выпускаемых материальных ценностей;
23) организация системы товародвижения продукции агропромышленного комплекса;
24) утверждает отраслевую систему поощрения;
25) утверждает форму обязательства получателя субсидий.";
пункт 2 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:

«8) ауылдық аумақтарды дамыту бөлігінде жергілікті атқарушы органдардың өңірлік бағдарламаларын, стратегиялық жоспарларын және жергілікті инвестициялық жобаларды келісу кіреді.»;
4) 7-баптың 2-тармағында:
1) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«1) ауылдық аумақтарды дамытудың ауылдық аумақтарды дамыту саласындағы уәкілеттік органмен келісілген өңірлік бағдарламаларын, агроөнеркәсіптік кешенді дамытудың өңірлік бағдарламаларын әзірлеп, жергілікті өкілді органдардың (мәслихаттардың) бекітуіне ұсыну және оларды іске асырудың мониторингін жүргізу;»;
«8) азық-түлік қауіпсіздігі жай-күйінің, бағалардың және агроөнеркәсіптік кешен өнімдері нарықтарының мониторингін жүргізу;»;
мынадай мазмұндағы 12-2) тармақшамен толықтырылсын:
«12-2) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тізбе мен тәртіпке сәйкес зиянды организмдерге қарсы күрес жөнінде іс-шаралар жүргізуді қамтамасыз ету;»;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«14) бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын ауылдық аумақтардың әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымын дамытудың ауылдық аумақтарды дамыту саласындағы уәкілетті органмен келісілген жергілікті бюджеттік басым инвестициялық жобаларының (бағдарламалардың) және агроөнеркәсіптік кешенді дамыту жөніндегі жобалардың (бағдарламалардың) тізбесін жасау;»;
5) 11-бапта:
2-тармақта:
5) тармақшадағы «Қазақстан Республикасының Үкіметі басым деп айқындаған дақылдар бойынша егістік жердің бір гектарына есептеп субсидия беру» деген сөздер «басым дақылдар өндіруді Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен субсидиялау» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) және 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«5-1) отандық ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге тыңайтқыштардың (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда) құнын арзандату;
5-2) ауыл шаруашылық тауар өндірушілеріне ауыл шаруашылығы дақылдарын отандық өндірушілер өндірген (жиынтықтаған) гербицидтермен өңдеуге жұмсалған шығындарының құнын арзандату;»;
8) тармақшадағы «көшеттік материалын өсіру» деген сөздер «өсіру (оның ішінде қалпына келтіру)» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-1), 8-2), 8-3) және 8-4) тармақшалармен толықтырылсын:
«8-1) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын сатып алу кезінде халықтың табысы аз топтарын қолдау;
8-2) ауыл шаруашылығы дақылдарын қорғалған топырақта өсіру;
8-3) отандық ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу үлесін ұлғайту;
8-4) ауыл шаруашылығы өнімдерін экспортқа шығарған кезде көлік шығыстарына, оның ішінде ұлттық компаниялар мен олардың еншілес және тәуелді ұйымдарының шығыстарына жұмсалатын шығындардың құнын арзандату;»;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:

"8) согласование региональных программ, стратегических планов местных исполнительных органов и местных инвестиционных проектов в части развития сельских территорий.";
4) в пункте 2 статьи 7:
подпункты 1) и 8) изложить в следующей редакции:
"1) разработка и представление на утверждение местных представительных органов (маслихатов) региональных программ развития сельских территорий, согласованных с уполномоченным органом в области развития сельских территорий, региональных программ развития агропромышленного комплекса и ведение мониторинга их реализации;";
"8) проведение мониторинга состояния продовольственной безопасности, цен и рынков продукции агропромышленного комплекса;";
дополнить подпунктом 12-2) следующего содержания:
"12-2) обеспечение проведения мероприятий по борьбе с вредными организмами в соответствии с перечнем и порядком, определяемыми Правительством Республики Казахстан;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) формирование перечня приоритетных местных бюджетных инвестиционных проектов (программ) по развитию социальной и инженерной инфраструктуры сельских территорий, согласованных с уполномоченным органом в области развития сельских территорий, и проектов (программ) по развитию агропромышленного комплекса, финансируемых за счет бюджетных средств;";
5) в статье 11:
в пункте 2:
в подпункте 5) слова "на один гектар пашни по определяемым Правительством Республики Казахстан приоритетным культурам" заменить словами "производства приоритетных культур в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан";
дополнить подпунктами 5-1) и 5-2) следующего содержания:
"5-1) удешевление отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям стоимости удобрений (за исключением органических);
5-2) удешевление сельскохозяйственным товаропроизводителям стоимости затрат на обработку сельскохозяйственных культур гербицидами, произведенными (формулированными) отечественными производителями;";
в подпункте 8) слова "посадочного материала" заменить словами "(в том числе восстановление)";
дополнить подпунктами 8-1), 8-2), 8-3) и 8-4) следующего содержания:
"8-1) поддержка малообеспеченных слоев населения при приобретении социально значимых продовольственных товаров;
8-2) возделывание сельскохозяйственных культур в защищенном грунте;
8-3) увеличение доли переработки отечественной сельскохозяйственной продукции;
8-4) удешевление стоимости затрат на транспортные расходы при экспорте сельскохозяйственной продукции, в том числе расходов национальных компаний и их дочерних и зависимых организаций;";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:

«4. Атаулы субсидиялау:
1) субсидия алушы мемлекеттік статистика органдарына алынған өнімнің жалпы түсімі және оның ай сайын жұмсалуы туралы дәйекті мемлекеттік статистикалық есептілікті беру туралы агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы және ауылдық аумақтарды дамыту саласындағы уәкілеттік орган белгілеген нысан бойынша міндеттеме қабылдаған;
2) субсидия алушы мемлекеттік астық ресурстарын қалыптастыру жөніндегі міндетті орындаған жағдайда атаулы субсидиялау ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.».
6) 12-бапта:
2-тармақ «өнімі» деген сөзден кейін «және оның тереңдете өңделген өнімдері» деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Азық-түлік тауарларына өткен күнтізбелік жылда қалыптасқан орташа жылдық нарықтық бағаларды, сондай-ақ мемлекеттік ресурстарға сатып алынатын және азық-түлік тауарларының мемлекеттік ресурстарынан өткізілетін азық-түлік тауарларына тіркелген бағалардың деңгейін айқындау әдістемесін агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган бекітеді.»;
7) 15-баптың 1-тармағында:
4) тармақшадағы «технология мен электрондық сауда-саттықты» деген сөздер «технологиялар мен жүйелерді» деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы «ұйымдастыру арқылы жүзеге асырылады.» деген сөздер «ұйымдастыру;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
«7) электрондық қызмет көрсету арқылы жүзеге асырылады.»;
8) мынадай мазмұндағы 16-1-баппен толықтырылсын:
«16-1-бап. Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы
сервистік-дайындау орталықтары
Агроөнеркәсіптік кешенді орнықты дамыту, ауыл шаруашылығы құралымдарының және жеке қосалқы шаруашылықтардың өндірістік әлеуетін неғұрлым тиімді пайдалану, қайта өңдеу кәсіпорындарымен тікелей тұрақты байланыстарды орнықтыру мақсатында сервистік-дайындау орталықтары құрылуы мүмкін.»;
9) мынадай мазмұндағы 3-1-тараумен толықтырылсын:
«3-1-тарау. Азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуді
мемлекеттік реттеу
19-1-бап. Азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етудің
өлшемдері мен негізгі бағыттары
1. Мыналар:
1) азық-түлік тауарларына нақты қолжетімділік;
2) азық-түлік тауарларына экономикалық қолжетімділік;
3) тағамдық өнім қауіпсіздігінің кепілдігі азық-түлік қауіпсіздігінің өлшемдері болып табылады.
2. Азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етудің негізгі бағыттары:
1) ішкі аграрлық азық-түлік нарығын молықтыру үшін, оның ішінде отандық ауыл шаруашылығы өнімі мен оның тереңдете қайта өңделген өнімдерін өндірушілерді қолдау арқылы молықтыру үшін қажетті жағдайлар жасау;
2) азық-түліктің ішкі ресурстарына қатысты азық-түлік қауіпсіздігі жай-күйінің мониторингі;

"4. Адресное субсидирование осуществляется в соответствии с правилами адресного субсидирования при условии:
1) принятия получателем субсидий обязательства по форме, установленной уполномоченными органами в области развития агропромышленного комплекса и в области развития сельских территорий, о представлении органам государственной статистики достоверной государственной статистической отчетности о валовом сборе полученного урожая и ежемесячных его расходах;
2) выполнения получателем субсидий обязанности по формированию государственных ресурсов зерна.";
6) в статье 12:
пункт 2 после слова "продукции" дополнить словами "и продуктов ее глубокой переработки";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Методика определения среднегодовых рыночных цен на продовольственные товары, сложившихся за предыдущий календарный год, а также уровня фиксированных цен на продовольственные товары, закупаемые в государственные ресурсы и реализуемые из государственных ресурсов продовольственных товаров, утверждается уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса.";
7) в пункте 1 статьи 15:
в подпункте 4) слова "электронных торгов" заменить словом "систем";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) предоставления электронных услуг.";
8) дополнить статьей 16-1 следующего содержания:
"Статья 16-1. Сервисно-заготовительные центры в сфере
агропромышленного комплекса
В целях устойчивого развития агропромышленного комплекса, более эффективного использования производственного потенциала сельскохозяйственных формирований и личных подсобных хозяйств, налаживания прямых устойчивых связей с перерабатывающими предприятиями могут создаваться сервисно-заготовительные центры.";
9) дополнить главой 3-1 следующего содержания:
"Глава 3-1. Государственное регулирование обеспечения продовольственной безопасности
Статья 19-1. Критерии и основные направления обеспечения
продовольственной безопасности
1. Критериями обеспечения продовольственной безопасности являются:
1) физическая доступность продовольственных товаров;
2) экономическая доступность продовольственных товаров;
3) гарантия безопасности пищевой продукции.
2. Основными направлениями обеспечения продовольственной безопасности являются:
1) создание необходимых условий для насыщения внутреннего агропродовольственного рынка, в том числе путем поддержки отечественных производителей сельскохозяйственной продукции и продуктов ее глубокой переработки;
2) мониторинг состояния продовольственной безопасности в отношении внутренних ресурсов продовольствия;

3) азық-түлік тауарларына сұраныс пен ұсынысты болжау;
4) азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету міндеттерін орындауға бағытталған агроөнеркәсіптік кешенді дамытудың мемлекеттік, салалық (секторлық), өңірлік бағдарламаларын орындауды іске асыру;
5) тамақ өнімінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
6) орталық атқарушы органдар мен жергілікті өкілді және атқарушы органдардың агроөнеркәсіптік кешен субъектілерімен өзара іс қимылы болып табылады.
19-2-бап. Азық-түлік қауіпсіздігі жай-күйінің мониторингі
1. Азық-түлік қауіпсіздігі жай-күйінің мониторингі:
1) азық-түлік тауарлары өндірісінің көлеміне, олардың тауар қозғалысына және қорларының болуына;
2) азық-түлік тауарларының мемлекеттік ресурстарының қалыптастырылуына, болуына және пайдаланылуына;
3) астықтың мемлекеттік ресурстарының қалыптастырылуына;
4) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының бағасына қатысты жүргізіледі.
2. Азық-түлік қауіпсіздігі жай-күйінің мониторингін жергілікті атқарушы органдардың және мемлекеттік статистика саласында басшылықты, оның ішінде нақты уақыт режимінде басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның деректері негізінде агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілеттік орган жүргізеді.
3. Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілеттік орган азық-түлік қауіпсіздігі жай-күйінің мониторингі негізінде азық-түлік қауіпсіздігі саласында мемлекеттік ақпараттық ресурстарды қалыптастырады.
19-3-бап. Азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуді ұйымдастыру
1. Азық-түлік қауіпсіздігі:
1) азық-түлік тауарларының мемлекеттік ресурстарын қалыптастыру;
2) Қазақстан Республикасының астық туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік астық ресурстарын қалыптастыру;
3) азық-түлік тауарларының мемлекеттік ресурстарын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен пайдалану;
4) азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету деңгейінің мониторингі;
5) генетикалық түрлендірілген тағамдық өнімдердің, құрамында генетикалық түрлендірілген организмдер бар азық-түлік тауарларын азық-түлік тауарларының мемлекеттік ресурстарына сатып алынуын жою арқылы қамтамасыз етіледі.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі азық-түлік тауарларының мемлекеттік ресурстарын агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган әзірлейтін азық-түлік тауарларының мемлекеттік ресурстарының қорларын қалыптастыру, орналастыру, сақтау, пайдалану және жаңарту ережелеріне сәйкес қалыптастырады.
3. Азық-түлік тауарларының мемлекеттік ресурстары ішкі аграрлық азық-түлік нарығына реттеушілік ықпал жасау және азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен пайдаланылады.

3) прогноз спроса и предложения продовольственных товаров;
4) реализация исполнения государственных, отраслевых (секторальных), региональных программ развития агропромышленного комплекса, направленных на выполнение задач обеспечения продовольственной безопасности;
5) обеспечение безопасности пищевой продукции;
6) взаимодействие центральных исполнительных органов и местных представительных и исполнительных органов с субъектами агропромышленного комплекса.
Статья 19-2. Мониторинг состояния продовольственной
безопасности
1. Мониторинг состояния продовольственной безопасности проводится в отношении:
1) объема производства продовольственных товаров, их товародвижения и наличия запасов;
2) формирования, наличия и использования государственных ресурсов продовольственных товаров;
3) формирования государственных ресурсов зерна;
4) цен на социально значимые продовольственные товары.
2. Мониторинг состояния продовольственной безопасности проводится уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса на основе данных местных исполнительных органов и уполномоченного органа, осуществляющего руководство государственной статистикой, в том числе в режиме реального времени.
3. На основе мониторинга состояния продовольственной безопасности уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса формирует государственные информационные ресурсы в области продовольственной безопасности.
Статья 19-3. Организация обеспечения продовольственной
безопасности
1. Продовольственная безопасность обеспечивается путем:
1) формирования государственных ресурсов продовольственных товаров;
2) формирования государственных ресурсов зерна в соответствии с законодательством Республики Казахстан о зерне;
3) использования государственных ресурсов продовольственных товаров в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
4) мониторинга уровня обеспечения продовольственной безопасности;
5) исключения закупа в государственные ресурсы продовольственных товаров генетически модифицированных пищевых продуктов, продовольственных товаров, содержащих генетически модифицированные организмы.
2. Правительство Республики Казахстан формирует государственные ресурсы продовольственных товаров в соответствии с правилами формирования, размещения, хранения, использования и освежения запасов государственных ресурсов продовольственных товаров, разрабатываемыми уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса.
3. Государственные ресурсы продовольственных товаров используются в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан, для оказания регулирующего воздействия на внутренний агропродовольственный рынок и обеспечения продовольственной безопасности.

4. Азық-түлік қауіпсіздігі жай-күйінің мониторингі нәтижелерін талдау мемлекеттік статистикаға басшылықты жүзеге асыратын уәкілеттік мемлекеттік орган ұсынатын азық-түлік тауарларының өндірісі, тауар қозғалысы, ассортименті және бағалары туралы деректер негізінде жүзеге асырылады.
5. Егер республикадағы азық-түлік тауарларының жылдық өндірісі физиологиялық тұтыну нормаларына сәйкес халықтың жылдық қажеттілігінің сексен процентінен төмен болса, онда Қазақстан Республикасының азық-түлік тауарларының түрлері бойынша тәуелсіздігі қамтамасыз етілмеген деп есептеледі.»;
10) мынадай мазмұндағы 20-1-баппен толықтырылсын:
«20-1-бап. Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенді
және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу
туралы заңнамасын бұзғаны үшін жауаптылық
Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.».
9. «Мақта саласын дамыту туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 16, 130-құжат; 2009 ж., N 18, 84-құжат):
1) 5-баптың 2) тармақшасы мынадай мазмұндағы оныншы абзацпен толықтырылсын:
«шитті мақтаның сапасын сараптаудың құнын субсидиялау;»;
2) 6-баптың 4) тармақшасы мынадай мазмұндағы сегізінші абзацпен толықтырылсын:
«мақта өңдеу ұйымына қабылдау кезінде шитті мақтаның сапасын сараптауды субсидиялаудың ережелерін;»;
3) 7-баптың 3) тармақшасы мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
«мақта өңдеу ұйымына қабылдау кезінде шитті мақтаның сапасын сараптауды субсидиялау ережелерін әзірлеу;»;
4) 8-баптың 7) тармақшасындағы «беру жатады.» деген сөздер «беру;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
«8) шитті мақтаның сапасына сараптама жүргізуді ұйымдастыру жатады.»;
5) 21-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Сервистік-дайындау орталығында жүзеге асырылатын қызмет лицензиялауға жатпайды. Сервистік-дайындау орталығындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалар мақта қолхаттарын беруге құқылы емес».
10. «Мемлекеттік сатып алу туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 17, 135-құжат; 2008 ж., N 13-14, 58-құжат; N 20, 87-құжат; N 21, 97-құжат; N 24, 128-құжат; 2009 ж., N 2-3, 21-құжат; N 9-10, 47, 49-құжаттар; N 15-16, 74-құжат; N 17, 78, 82-құжаттар):
1) 4-баптың 1-тармағының 38) тармақшасы «оның» деген сөзден кейін «тереңдете» деген сөзбен толықтырылсын;

4. Анализ результатов мониторинга состояния продовольственной безопасности осуществляется на основе данных о производстве, товародвижении, об ассортименте и о ценах на продовольственные товары, представляемых уполномоченным органом, осуществляющим руководство государственной статистикой.
5. Продовольственная независимость Республики Казахстан по видам продовольственных товаров считается не обеспеченной, если их годовое производство в республике составляет менее восьмидесяти процентов годовой потребности населения в соответствии с физиологическими нормами потребления.";
10) дополнить статьей 20-1 следующего содержания:
"Статья 20-1. Ответственность за нарушение законодательства
Республики Казахстан о государственном
регулировании развития агропромышленного
комплекса и сельских территорий
Нарушение законодательства Республики Казахстан о государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.".
9. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О развитии хлопковой отрасли" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 16, ст. 130; 2009 г., № 18, ст. 84):
1) подпункт 2) статьи 5 дополнить абзацем десятым следующего содержания:
"субсидирование стоимости экспертизы качества хлопка-сырца;";
2) подпункт 4) статьи 6 дополнить абзацем восьмым следующего содержания:
"правил субсидирования экспертизы качества хлопка-сырца при приемке на хлопкоперерабатывающие организации;";
3) подпункт 3) статьи 7 дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"разработка правил субсидирования экспертизы качества хлопка-сырца при приемке на хлопкоперерабатывающие организации;";
4) статью 8 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) организация проведения экспертизы качества хлопка-сырца.";
5) статью 21 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Деятельность, осуществляемая в сервисно-заготовительном центре, не подлежит лицензированию. Лица, осуществляющие деятельность в сервисно-заготовительном центре, не вправе выдавать хлопковые расписки.".
10. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О государственных закупках" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 135; 2008 г., № 13-14, ст. 58; № 20, ст. 87; № 21, ст. 97; № 24, ст. 128; 2009 г., № 2-3, ст. 21; № 9-10, ст. 47, 49; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 78, 82):
1) подпункт 38) пункта 1 статьи 4 после слов "продуктов ее" дополнить словом "глубокой";

2) 13-баптың 17) тармақшасы «интервенциясын» деген сөзден кейін «, сондай-ақ ауыл шаруашылығы өнімін және оның тереңдете өңделген өнімдерін сақтау, қайта өңдеу, тасымалдау жөніндегі қызметтер көрсетуді сатып алуды» деген сөздермен толықтырылсын;
3) 44-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3. Ауыл шаруашылығы өнімін және оның тереңдете өңделген өнімдерін мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырған кезде жеткізушіні таңдау, ол біліктілік талаптарына сай келген кезде отандық азық-түлік тауарларын өндірушілердің пайдасына басым тәртіппен жүзеге асырылады.».
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                             Н. Назарбаев

2) подпункт 17) статьи 13 дополнить словами ", а также закуп услуг по хранению, переработке, перевозке сельскохозяйственной продукции и продуктов ее глубокой переработки";
3) статью 44 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. При осуществлении государственных закупок сельскохозяйственной продукции и продуктов ее глубокой переработки выбор поставщика, при его соответствии квалификационным требованиям, в приоритетном порядке осуществляется в пользу отечественных производителей продовольственных товаров.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев