Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне балық шаруашылығы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 21 қаңтардағы № 242-IV Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 15-16, 211-құжат; 1998 ж., № 16, 219-құжат; № 17-18, 225-құжат; 1999 ж., № 20, 721-құжат; № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 10, 106-құжат; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 15, 137-құжат; № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 21-22, 87-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 72-құжат; № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 4, 33-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 6-7, 2-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 71, 73, 75-құжаттар; № 17, 82, 83-құжаттар; 2009 жылғы 15 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтардың жеке өміріне қол сұғылмаушылық құқықтарын қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 7 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 15 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті одан әрi күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 7 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 15 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жалған кәсіпкерліктің жолын кесу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 22 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының Қылмыстық, Қылмыстық іс жүргізу және Азаматтық іс жүргізу кодекстеріне сот жүйесін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 21 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жазалауды орындау жүйесін және қылмыстық атқару жүйесін одан әрі жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 22 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және 2009 жылғы 23 желтоқсанда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне білікті заң көмегін қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 11 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
287-бапта:
тақырыбындағы «Су» деген сөз «Балық ресурстарын және басқа да су» деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөлікте:
бірінші абзацтағы «Балықты және өзге де» деген сөздер «Балық ресурстарын және басқа да» деген сөздермен ауыстырылсын;
б) тармағы «не» деген сөзден кейін «балық ресурстарын және басқа да» деген сөздермен толықтырылсын.

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам рыбного хозяйства
Закон Республики Казахстан от 21 января 2010 года № 242-IV
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211; 1998 г., № 16, ст. 219; № 17-18, ст. 225; 1999 г., № 20, ст. 721; № 21, ст. 774; 2000 г., № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53, 54; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 10, ст. 106; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 15, ст. 137; № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 2, ст. 19; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 12, ст. 72; № 15, ст. 92; 2007 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; 2008 г., № 12, ст. 48; № 13-14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 23, ст. 114;,№ 24, ст. 126; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 71, 73, 75; № 17, ст. 82, 83; Закон Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам защиты прав граждан на неприкосновенность частной жизни", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 декабря 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дальнейшего усиления борьбы с коррупцией", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 декабря 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пресечения лжепредпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 декабря 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 10 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный и Гражданский процессуальный кодексы Республики Казахстан по вопросам совершенствования судебной системы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 22 декабря 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 10 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дальнейшего совершенствования системы исполнения уголовных наказаний и уголовно-исполнительной системы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 21 декабря 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 11 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обеспечения квалифицированной юридической помощью", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 22 декабря 2009 г. и "Казахстанская правда" 23 декабря 2009 г.):
в статье 287:
заголовок после слова "добыча" дополнить словами "рыбных ресурсов и других";
в части первой:
в абзаце первом слова "рыбы и иных" заменить словами "рыбных ресурсов и других";
пункт б) после слова "истребления" дополнить словами "рыбных ресурсов и других".

2. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; 2009 жылғы 14 қарашада «Егемен Қазақстан» және 2009 жылғы 13 қарашада «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бағалау қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 12 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 12 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне босқындар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 15 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтардың жеке өміріне қол сұғылмаушылық құқықтарын қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 7 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 15 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті одан әрi күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 7 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 15 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жалған кәсіпкерліктің жолын кесу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2009 жылғы 22 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және 2009 жылғы 23 желтоқсанда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне білікті заң көмегін қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 11 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

2. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст.241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оценочной деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 14 ноября 2009 г. и "Казахстанская правда" 13 ноября 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам профилактики бытового насилия", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 12 декабря 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнения в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам беженцев", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 12 декабря 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам защиты прав граждан на неприкосновенность частной жизни", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 декабря 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дальнейшего усиления борьбы с коррупцией", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 декабря 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пресечения лжепредпринимательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 декабря 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 11 декабря 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обеспечения квалифицированной юридической помощью", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 22 декабря 2009 г. и "Казахстанская правда" 23 декабря 2009 г.):

1) 147-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«147-1-бап. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк монополия
туралы заңнамасын бұзу
1. Мемлекеттiк монополия субъектiсiнiң Қазақстан Республикасының мемлекеттiк монополия туралы заңнамасында белгiленген шектеулердi сақтамауы, -
мемлекеттiк монополия субъектiсiне айлық есептiк көрсеткiштiң екi жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Мемлекеттiк монополия саласына жатқызылған қызметті уәкілетті емес адамның жүзеге асыруы, -
әкімшілік құқық бұзушылық заттары және (немесе) құралдары тәркілене отырып немесе онсыз, жеке адамдарға - жүз, лауазымды адамдарға және дара кәсiпкерлерге - жүз жиырма бес, шағын және орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
2) 298-1-бапта:
тақырыбындағы «қорларын» деген сөз «ресурстарын және басқа да су жануарларын» деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөлігіндегі «су жануарларын пайдаланудың басқа да» деген сөздер «балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдаланудың өзге де» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
«тыйым салынған мерзiмдерде» деген сөздердің алдынан «әуесқойлық (спорттық) балық аулауды қоспағанда,» деген сөздермен толықтырылып, «балықты өнеркәсiптiк жолымен аулау және» деген сөздер алып тасталсын;
«сондай-ақ» деген сөзден кейін «балық ресурстарын және басқа да» деген сөздермен толықтырылсын;
3) 299-бапта:
тақырыбындағы «су қоймаларын бекiту, пайдалану мен қорғау» деген сөздер «су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекiту, пайдалану және қорғау» деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші абзацындағы «су қоймаларын бекiту, пайдалану мен қорғау» деген сөздер «су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекiту, пайдалану және қорғау» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 304-баптың бірінші бөлігіндегі «жанды» деген сөз «биологиялық» деген сөзбен, «жеке тұлғаларға» деген сөздер «жеке адамдарға» деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 306-баптың тақырыбындағы, бірінші және екінші бөліктеріндегі «жанды» деген сөз «биологиялық» деген сөзбен, «жеке тұлғаларға» деген сөздер «жеке адамдарға» деген сөздермен ауыстырылсын;
6) мынадай мазмұндағы 306-2-баппен толықтырылсын:
«306-2-бап. Бекіре тұқымдас балықтардың таңбалау тәртібін
бұзып таңбаланған уылдырығын не таңбаланбаған
уылдырығын өткізу
1. Бекіре тұқымдас балықтардың таңбалау тәртібін бұзып таңбаланған уылдырығын не таңбаланбаған уылдырығын өткізу –
таңбалау тәртібін бұзып таңбаланған уылдырықты не таңбаланбай өткізілетін уылдырықты тәркілей отырып жеке адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң отыздан отыз беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге – елуден алпысқа дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – жетпiстен тоқсанға дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

1) статью 147-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 147-1. Нарушение законодательства Республики Казахстан
о государственной монополии
1. Несоблюдение субъектом государственной монополии ограничений, установленных законодательством Республики Казахстан о государственной монополии, -
влечет штраф на субъекта государственной монополии в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей.
2. Осуществление деятельности, отнесенной к сфере государственной монополии, неуполномоченным лицом -
влечет штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц и индивидуальных предпринимателей в размере ста двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства, в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, в размере трехсот месячных расчетных показателей с конфискацией предметов и (или) орудия административного правонарушения или без таковой.";
2) в статье 298-1:
в заголовке слово "запасов" заменить словами "ресурсов и других водных животных";
часть первую после слова "пользования" дополнить словами "рыбными ресурсами и другими";
в части второй:
слова "промышленный лов рыбы и рыбалка" заменить словами "рыболовство, за исключением любительского (спортивного) рыболовства,";
после слова "пользования" дополнить словами "рыбными ресурсами и другими";
3) в статье 299:
заголовок дополнить словами "и (или) участков";
абзац первый после слова "водоемов" дополнить словами "и (или) участков";
4) в части первой статьи 304 слово "живым" заменить словом "биологическим";
5) в заголовке, частях первой и второй статьи 306 слово "живых" заменить словом "биологических";
6) дополнить статьей 306-2 следующего содержания:
"Статья 306-2. Реализация икры, маркированной с нарушением
порядка маркирования, либо немаркированной икры
осетровых видов рыб
1. Реализация икры, маркированной с нарушением порядка маркирования, либо немаркированной икры осетровых видов рыб -
влечет штраф на физических лиц в размере от тридцати до тридцати пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от пятидесяти до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от семидесяти до девяноста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от ста до ста двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией икры, маркированной с нарушением порядка маркирования, либо икры, реализуемой без маркировки.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
таңбалау тәртібін бұзып таңбаланған уылдырықты не таңбаланбай өткізілетін уылдырықты тәркілей отырып жеке адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң алпыстан жетпіске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге – жүз оннан жүз жиырмаға дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға – жүз қырықтан жүз алпысқа дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден екі жүз жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
7) 541-баптың бірінші бөлігі:
«147» деген цифрлардан кейін «, 147-1 (екiншi бөлiгiнде)» деген сөздермен толықтырылсын;
«306-1 (үшiншi бөлiгiнде),» деген сөздерден кейін «306-2,» деген цифрлармен толықтырылсын;
8) 565-2-бап «147-1-бабында» деген сөздерден кейін «(бірiншi бөлiгiнде)» деген сөздермен толықтырылсын;
9) 636-баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында:
екінші абзац:
«143» деген цифрлардан кейін «, 147-1 (екінші бөлігі)» деген сөздермен толықтырылсын;
«298-1 (екiншi бөлiгi)» деген сөздерден кейін «, 306-2» деген цифрлармен толықтырылсын;
тоғызыншы абзац:
«283 (бiрiншi, үшiншi бөлiктерi)» деген сөздердің алдынан «147-1 (екінші бөлігі),» деген сөздермен толықтырылсын;
«306 (екiншi бөлiгi)» деген сөздерден кейін «, 306-2» деген цифрлармен толықтырылсын;
отызыншы абзац «217» деген цифрлардан кейін «, 306-2» деген цифрлармен толықтырылсын.
3. 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 17, 141-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 19, 147-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 15-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат):
1) 23-баптың 6-тармағының 2) тармақшасы «, балық шаруашылығын жүргізу» деген сөздермен толықтырылсын;
2) 37-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) бекітіп берілуі бойынша конкурсқа қойылатын жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізбесін келіседі;»;
3) 107-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын сақтау, өсімін молайту және аулау үшiн (оның iшiнде кәсiпшілiк балық аулау үшiн) маңызды мәнi бар су объектiлерi мен су шаруашылығы құрылыстарын немесе олардың бөлiктерiн, сондай-ақ су қорғау белдеулерiнiң учаскелерiн облыстың жергілікті атқарушы органы Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнамасына сәйкес конкурстың қорытындылары бойынша балық шаруашылығын жүргізу үшін пайдалануға береді.»;

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от шестидесяти до семидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от ста десяти до ста двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста сорока до ста шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до двухсот двадцати месячных расчетных показателей с конфискацией икры, маркированной с нарушением порядка маркирования, либо икры, реализуемой без маркировки.";
7) часть первую статьи 541:
после цифр "147" дополнить словами ", 147-1 (частью второй)";
после слов "306-1 (частью третьей)" дополнить цифрами ", 306-2";
8) статью 565-2 после цифр "147-1" дополнить словами "(частью первой)";
9) в подпункте 1) части первой статьи 636:
абзац второй:
после цифр "143" дополнить словами ", 147-1 (часть вторая)";
после слов "298-1 (часть вторая)" дополнить цифрами ", 306-2";
абзац девятый:
после слова "статьи" дополнить словами "147-1 (часть вторая),";
после слов "306 (часть вторая)" дополнить цифрами ", 306-2";
абзац тридцатый после цифр "217" дополнить цифрами ", 306-2".
3. В Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 17, ст. 141; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 19, ст. 147; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 23, ст. 114; № 24, ст. 129; 2009 г., № 2-3, ст. 15; № 15-16, ст. 76; № 18, ст. 84):
1) подпункт 2) пункта 6 статьи 23 дополнить словами ", ведения рыбного хозяйства";
2) пункт 1 статьи 37 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) согласовывает перечень рыбохозяйственных водоемов и (или) участков местного значения, выставляемых на конкурс по закреплению;";
3) пункт 1 статьи 107 изложить в следующей редакции:
"1. Водные объекты и водохозяйственные сооружения или их части, имеющие важное значение для сохранения, воспроизводства и добычи рыбных ресурсов и других водных животных (в том числе для промыслового рыболовства), а также участки водоохранных полос предоставляются в пользование для ведения рыбного хозяйства местным исполнительным органом области по итогам конкурса в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.";

4) 112-баптың 2-тармағының 3) тармақшасындағы «қорлары» деген сөз «ресурстары» деген сөзбен ауыстырылсын.
4. 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 1, 1-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 11-12, 55-құжат; № 18, 84-құжат; 2009 жылғы 1, 2 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және 2009 жылғы 2 желтоқсанда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 239-баптың 9-тармағының бірінші абзацындағы «Балықтардың және басқа» деген сөздер «Балық ресурстарын және басқа да» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 242-бапта:
тақырыбындағы «Су жануарларын аулауды қоса алғанда, балық» деген сөздер «Балық» деген сөзбен ауыстырылсын;
мәтін бойынша «су айдындарын (учаскелерін)», «су айдындарының (учаскелерінің)» деген сөздер тиісінше «су айдындарын және (немесе) учаскелерін», «су айдындарының және (немесе) учаскелерінің» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы «алқаптар мен су жануарларының тіршілік ету» деген сөздер «алқаптарда және балық ресурстарының және басқа да су жануарларының тіршілік ету және таралу» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтағы «Өндірістік және әуесқойлық (спорттық) балық аулау» деген сөздер «Балық аулау» деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; 2009 жылғы 1, 2 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және 2009 жылғы 2 желтоқсанда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 73-баптың 11-тармағының 3) тармақшасы «өнімін» деген сөзден кейін «, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін» деген сөздермен толықтырылсын;
2) 120-баптың 4-тармағы «өнімдерін» деген сөзден кейін «, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін» деген сөздермен толықтырылсын;
3) 137-баптың 7-тармағы «өнімін» деген сөзден кейін «, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін» деген сөздермен толықтырылсын;

4) в подпункте 3) пункта 2 статьи 112 слово "запасов" заменить словом "ресурсов".
4. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 1, ст. 1; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 11-12, ст. 55; № 18, ст. 84; Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 1, 2 декабря 2009 г. и "Казахстанская правда" 2 декабря 2009 г.):
1) в абзаце первом пункта 9 статьи 239 слово "рыб" заменить словами "рыбных ресурсов";
2) в статье 242:
в заголовке слова ", включая добывание водных животных" исключить;
по тексту слова "водоемов (участков)" заменить словами "водоемов и (или) участков";
пункт 3 после слова "обитания" дополнить словами "и распространения рыбных ресурсов и других";
в пункте 4 слова "Промысловое и любительское (спортивное) рыболовство осуществляются" заменить словами "Рыболовство осуществляется".
5. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 1, 2 декабря 2009 г. и "Казахстанская правда" 2 декабря 2009 г.):
1) подпункт 3) пункта 11 статьи 73 после слова "продукции" дополнить словами", продукции аквакультуры (рыбоводства)";
2) пункт 4 статьи 120 после слова "продукции" дополнить словами ", продукции аквакультуры (рыбоводства)";
3) пункт 7 статьи 137 после слова "продукции" дополнить словами ", продукции аквакультуры (рыбоводства)";

4) 140-бап «өнімін» деген сөзден кейін «, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін» деген сөздермен толықтырылсын;
5) 267-баптың 4-тармағы «өнімін» деген сөзден кейін «, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін» деген сөздермен толықтырылсын;
6) 273-баптың 5-тармағы 1) тармақшасының төртінші абзацы «өнімдерін» деген сөзден кейін «, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін» деген сөздермен толықтырылсын;
7) 356-баптың 1) тармақшасы «өнімін» деген сөзден кейін «, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін» деген сөздермен толықтырылсын;
8) 368-баптың 1-тармағының екінші бөлігі «өнімдерін» деген сөзден кейін «, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін» деген сөздермен толықтырылсын;
9) 388-баптың 1-тармағының екінші бөлігі «өнімдерін» деген сөзден кейін «, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін» деген сөздермен толықтырылсын;
10) 399-баптың 1-тармағының екінші бөлігі «өнімдерін» деген сөзден кейін «, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін» деген сөздермен толықтырылсын;
11) 426-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасы «өнімдерін» деген сөзден кейін «, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін» деген сөздермен толықтырылсын;
12) 439-баптың 2-тармағы «ауыл шаруашылығы өнімдерін» деген сөздерден кейін «, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін» деген сөздермен толықтырылсын;
13) 63-тараудың тақырыбы «өнімдерін» деген сөзден кейін «, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін» деген сөздермен толықтырылсын;
14) 448-бапта:
мәтін «Ауыл шаруашылығы өнімдерін», «ауыл шаруашылығы өнімдерін» деген сөздерден кейін «, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін» деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақтың үшінші бөлігі 1) тармақшасының үшінші абзацы «ара шаруашылығының» деген сөздерден кейін «, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы)» деген сөздермен толықтырылсын;
15) 450-баптың мәтіні «өнімдерін» деген сөзден кейін «, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін» деген сөздермен толықтырылсын;
16) 481-баптың 4-тармағы «өнімдерін» деген сөзден кейін «, акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімін» деген сөздермен толықтырылсын.
6. «Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 18, 107-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат):
1) бүкіл мәтін бойынша «су тоғандарындағы (учаскелерiндегi)», «су тоғандарында (учаскелерiнде)», «су тоғандарын (учаскелерiн)», «су тоғандарының (учаскелерiнiң)», «су тоғандары (учаскелерi)», «су тоғандарына (учаскелерiне)» деген сөздер тиісінше «су айдындарындағы және (немесе) учаскелерiндегi», «су айдындарында және (немесе) учаскелерiнде», «су айдындарын және (немесе) учаскелерiн», «су айдындарының және (немесе) учаскелерiнiң», «су айдындары және (немесе) учаскелерi», «су айдындарына және (немесе) учаскелерiне» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:

4) статью 140 после слова "продукции" дополнить словами ", продукции аквакультуры (рыбоводства)";
5) пункт 4 статьи 267 после слова "продукции" дополнить словами ", продукции аквакультуры (рыбоводства)";
6) абзац четвертый подпункта 1) пункта 5 статьи 273 после слова "продукции" дополнить словами ", продукции аквакультуры (рыбоводства)";
7) подпункт 1) статьи 356 после слова "продукции" дополнить словами ", продукции аквакультуры (рыбоводства)";
8) часть вторую пункта 1 статьи 368 после слова "продукции" дополнить словами ", продукции аквакультуры (рыбоводства)";
9) часть вторую пункта 1 статьи 388 после слова "продукции" дополнить словами ", продукции аквакультуры (рыбоводства)";
10) часть вторую пункта 1 статьи 399 после слова "продукции" дополнить словами ", продукции аквакультуры (рыбоводства)";
11) подпункт 3) части первой пункта 1 статьи 426 после слова "продукции" дополнить словами ", продукции аквакультуры (рыбоводства)";
12) пункт 2 статьи 439 после слов "сельскохозяйственной продукции" дополнить словами ", продукции аквакультуры (рыбоводства)";
13) заголовок главы 63 после слова "продукции" дополнить словами "продукции аквакультуры (рыбоводства)";
14) в статье 448:
текст после слов "сельскохозяйственной продукции" дополнить словами ", продукции аквакультуры (рыбоводства)";
абзац третий подпункта 1) части третьей пункта 1 после слова "пчеловодства" дополнить словами ", аквакультуры (рыбоводства)";
15) текст статьи 450 после слова "продукции" дополнить словами ", продукции аквакультуры (рыбоводства)";
16) пункт 4 статьи 481 после слова "продукции" дополнить словами ", продукции аквакультуры (рыбоводства)".
6. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 18, ст. 107; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 1, ст. 4; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84):
1) по всему тексту слова "водоемах (участках)", "водоемов (участков)", "водоемы (участки)", "водоемам (участкам)" заменить соответственно словами "водоемах и (или) участках", "водоемов и (или) участков", "водоемы и (или) участки", "водоемам и (или) участкам";
2) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:

1) акваөсіру – балық ресурстарының және басқа да су жануарларының жасанды өсімін молайту және өсіру;
2) аншлаг – балық шаруашылығы су айдындары учаскелерінің және (немесе) учаскелердің атаулары мен шекараларын, сондай-ақ балық аулауға тыйым салынған мерзімдер мен орындарды белгілейтін маңдайша жазу;
3) аңшы – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен аң аулауға құқық алған жеке тұлға;
4) аңшы куәлiгi – жеке тұлғаның аң аулау құқығын куәландыратын белгiленген нысандағы құжат;
5) аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерiнiң резервтiк қоры – жануарлар дүниесiн пайдаланушыларға бекiтiлiп берiлмеген аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығының су айдындары және (немесе) учаскелерi;
6) аңшылыққа қойылатын ең төменгi талап (бұдан әрі - аңшылық минимумы) - Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнамасы бойынша арнайы бағдарлама;
7) аңшылық шаруашылығы – аңшылық алқаптарда жануарлар дүниесi объектiлерiн орнықты пайдалану, жануарлар дүниесiнiң мекендеу ортасын сақтау, оларды қорғау және өсiмiн молайту жөнiндегi шаруашылық қызметтiң түрi;
8) аңшылық шаруашылығы субъектісі – бекiтiлiп берiлген аңшылық алқаптарда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен аңшылық шаруашылығын жүргiзетін жеке немесе заңды тұлға;
9) аңшылық шаруашылығының санаты – аңшылық шаруашылықтарына шаруашылықаралық аңшылық ұйымдастыру негiзiнде берілетін, аңшылық шаруашылықтарының аңшылық алқаптары өнiмдiлiгiнiң, күзет және өсiмiн молайту iс-шаралары сипатының белгiлерi бойынша сыныптамалық бөліну бiрлiгi;
10) балық аулау – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау;
11) балық аулаушы – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен әуесқойлық (спорттық) балық аулау құқығын алған жеке тұлға;
12) балықтың қырылу қаупі бар су айдыны және (немесе) учаскесі – балық шаруашылығының әлсін-әлсін қырылуға ұшырайтын су айдыны және (немесе) учаскесі;
13) балық өсіру – сирек кездесетін және құрып бара жатқан балық түрлерін сақтау үшін және (немесе) кәсіпкерлік қызмет мақсатында балықтардың өсімін жасанды түрде молайту және өсіру жөніндегі акваөсіру бағыты;
14) балық ресурстары және басқа да су жануарлары – сулы ортада мекендейтін барлық жануарлардың жалпы жиынтығы;
15) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын мемлекеттiк басқарудың бассейндiк принципi (бұдан әрi - бассейндiк принцип) – уәкілетті орган әкiмшiлiк-аумақтық бөлiнiсiне қарамастан қолданатын, балық ресурстарының және басқа да су жануарларының өсiмiн молайту мен өрiс аудару ерекшелiктерi ескерiлген, балық шаруашылығы су айдындарындағы және (немесе) учаскелерiндегi балық ресурстарын және басқа да су жануарларын басқарудың бiртұтас жүйесi;

1) аквакультура - искусственное воспроизводство и культивирование рыбных ресурсов и других водных животных;
2) аншлаг - вывеска, обозначающая наименование и границы участков рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, а также запретные для рыболовства сроки и места;
3) охотник - физическое лицо, получившее право на охоту в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
4) удостоверение охотника - документ установленной формы, удостоверяющий право физического лица на охоту;
5) резервный фонд охотничьих угодий и рыбохозяйственных водоемов и (или) участков - охотничьи угодья и рыбохозяйственные водоемы и (или) участки, не закрепленные за пользователями животным миром;
6) охотничий минимум (далее - охотминимум) - специальная программа по законодательству Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
7) охотничье хозяйство - вид хозяйственной деятельности по устойчивому использованию объектов животного мира в охотничьих угодьях, сохранению среды обитания животного мира, их охране и воспроизводству;
8) субъект охотничьего хозяйства - физическое или юридическое лицо, ведущее охотничье хозяйство на закрепленных охотничьих угодьях в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
9) категория охотничьего хозяйства - единица классификационного разделения охотничьих хозяйств по признакам продуктивности охотничьих угодий, характера охранных и воспроизводственных мероприятий, присваиваемая охотничьим хозяйствам на основании межхозяйственного охотоустройства;
10) рыболовство - лов рыбных ресурсов и других водных животных;
11) рыболов - физическое лицо, получившее право на любительское (спортивное) рыболовство в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
12) замороопасный водоем и (или) участок - рыбохозяйственный водоем и (или) участок, подверженный периодическим заморам;
13) рыбоводство - направление аквакультуры по искусственному воспроизводству и культивированию рыб для сохранения редких и исчезающих видов рыб и (или) в целях предпринимательской деятельности;
14) рыбные ресурсы и другие водные животные - общая совокупность всех животных, обитающих в водной среде;
15) бассейновый принцип государственного управления рыбными ресурсами и другими водными животными (далее - бассейновый принцип) - единая система управления рыбными ресурсами и другими водными животными в рыбохозяйственных водоемах и (или) участках с учетом особенностей воспроизводства и миграции рыбных ресурсов и других водных животных, применяемая уполномоченным органом независимо от административно-территориального деления;

16) балық шаруашылығы – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғаумен, өсімін молайтумен, акваөсірумен, балық өсірумен, балық аулаумен, сондай-ақ қайта өңдеумен және өткізумен байланысты шаруашылық қызмет түрі;
17) балық шаруашылығын ұйымдастыру – балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп бергенге дейін жүргізілетін, балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін түгендеу, паспорттандыру жөніндегі іс-шаралар кешені, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алдын ала бағалау, сондай-ақ олардың негізінде балық шаруашылығын жүргізу жоспары, балық ресурстарының және басқа да су жануарларының кәсіпшілік қорының деректеріне жыл сайынғы түзету жасалатын балық-су-мелиорациялық, қорғау және өсімін молайту іс-шараларын әзірлеу;
18) балық шаруашылығы субъектісі –қызметінің негізгі бағыты балық шаруашылығын жүргізу болып табылатын жеке және заңды тұлға;
19) балықтың қырылуы – балық ресурстарының және басқа да су жануарларының су айдынының және (немесе) учаскесінің гидрохимиялық және өзге де режимінің бұзылуынан туындаған жаппай қырылуы;
20) балықшы – бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде өз еңбек міндеттемелеріне қарай балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды жүзеге асыратын балық шаруашылығы субъектісінің қызметкері;
21) балықшы куәлігі – жеке тұлғаның балықшы функцияларын жүзеге асыру құқығын куәландыратын, балық шаруашылығы субъектісі беретін белгіленген нысандағы құжат;
22) биологиялық негiздеме – жануарлар дүниесiн пайдалануға, балықтардың жалпы жол берілетін аулау мөлшерін анықтауға және жануарлар дүниесінің басқа да объектілерін алып қоюға, сондай-ақ жануарлар дүниесiнiң объектiлерi мен олардың мекендеу ортасына ықпал етуге қабілетті шаруашылық және өзге де қызметке арналған ғылыми негiзделген қорытынды;
23) биологиялық-экономикалық тексеру – жануарлар дүниесi объектiлерiн жол берiлетін алып қоюды айқындау әрi аңшылық және балық шаруашылықтарын ұтымды жүргiзу мақсатында аумақ пен акваторияны биологиялық және экономикалық бағалау;
24) жалпы жол берілетін ауланым – жылдық кәсіпшілік қорынан алып қоюдың ағымдағы жай-күйіне және осы қор үшін қабылданған пайдалану стратегиясына сәйкес келетін оның ғылыми негізделген мөлшері;
25) жануарлар – құрғақта, суда, атмосферада және топырақта табиғи еркiндiк жағдайында болатын жабайы жануарлар (сүтқоректiлер, құстар, бауырымен жорғалаушылар, қосмекендiлер, балықтар, моллюскалар, жәндiктер және тағы басқалары);
26) жануарлар дүниесi – Қазақстан Республикасының аумағын тұрақты немесе уақытша мекендейтiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасының құрлықтағы қайраңының және айрықша экономикалық аймағының табиғи ресурстарына жататын жануарлар жиынтығы;

16) рыбное хозяйство - вид хозяйственной деятельности, связанный с охраной, воспроизводством, аквакультурой, рыбоводством, рыболовством, а также переработкой и реализацией рыбных ресурсов и других водных животных;
17) рыбохозяйственное устройство - комплекс мероприятий по инвентаризации, паспортизации рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, предварительная оценка рыбных ресурсов и других водных животных, производимых до закрепления рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, а также разработка рыбоводно-мелиоративных, охранных и воспроизводственных мероприятий, на основании которых составляется план ведения рыбного хозяйства, ежегодная корректировка данных промыслового запаса рыбных ресурсов и других водных животных;
18) субъект рыбного хозяйства - физическое и юридическое лицо, основным направлением деятельности которого является ведение рыбного хозяйства;
19) замор - массовая гибель рыбных ресурсов и других водных животных, вызванная нарушением гидрохимического и иного режимов водоема и (или) участка;
20) рыбак - работник субъекта рыбного хозяйства, осуществляющий в силу своих трудовых обязанностей лов рыбных ресурсов и других водных животных на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках;
21) удостоверение рыбака - документ установленной формы, выданный субъектом рыбного хозяйства, удостоверяющий право физического лица на осуществление функций рыбака;
22) биологическое обоснование - научно обоснованное заключение на пользование животным миром, определение общего допустимого улова рыб и изъятие других объектов животного мира, а также на хозяйственную и иную деятельность, способную повлиять на объекты животного мира и среду их обитания;
23) биолого-экономическое обследование - биологическая и экономическая оценка территории и акватории, проводимая в целях определения допустимого изъятия объектов животного мира и рационального ведения охотничьего и рыбного хозяйств;
24) общий допустимый улов - научно обоснованная величина изъятия из годового промыслового запаса, соответствующая ее текущему состоянию и принятой для этого запаса стратегии использования;
25) животные - дикие животные (млекопитающие, птицы, пресмыкающиеся, земноводные, рыбы, моллюски, насекомые и другие), находящиеся в состоянии естественной свободы на суше, в воде, атмосфере и почве;
26) животный мир - совокупность животных, постоянно или временно обитающих на территории Республики Казахстан, а также относящихся к природным ресурсам континентального шельфа и исключительной экономической зоны Республики Казахстан;

27) жануарлар дүниесi объектiлерiн алып қою - жануарлар дүниесiн пайдалануға рұқсаттың негiзiнде табиғи еркiндік жағдайында мекендейтiн жануарларды мекендеу ортасынан айыру (ұстап алу, аулау, атып алу, жинау, соғып алу);
28) жануарлар дүниесi объектiлерiн жасанды өсiру – жануарлар дүниесi объектiлерiн ерiксiз және (немесе) жартылай ерiктi жағдайларда ұстау және өсiру;
29) жануарлар дүниесiн қорғау – жануарлар дүниесiн, олар мекендейтiн ортаны және биологиялық сан алуандықты сақтауға, жануарлар дүниесi объектiлерiн орнықты пайдалану мен өсiмiн молайтуға бағытталған қызмет, сондай-ақ жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен оларға қарсы күрес жөнiндегi iс-шаралар кешенi;
30) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы уәкiлеттi мемлекеттік орган (бұдан әрі - уәкiлеттi орган) – жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы басшылықты және мемлекеттік саясатты іске асыруды, сондай-ақ өз өкілеттіктері шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
31) жануарлар дүниесiн орнықты пайдалану – жануарлар дүниесi объектiлерiн жануарлар дүниесінің түрлiк сан алуандығының таусылуына әкеп соқпайтын және оның өсiмiн молайту мен қазiргi және келешек ұрпақтың қажеттiлiктерiн қанағаттандыру қабiлетi сақталатын тәсiлдер арқылы пайдалану;
32) жануарлар дүниесiн пайдалану – жануарлар дүниесiнiң объектiлерiн, олардың пайдалы қасиеттерiн мекендеу ортасынан айырып немесе айырмай-ақ пайдалану;
33) жануарлар дүниесiн пайдалануға арналған рұқсат – жеке және заңды тұлғаларға жануарлар дүниесiн арнайы пайдалану құқығын беретiн белгiленген нысандағы құжат;
34) жануарлар дүниесiн пайдаланушылар – осы Заңға сәйкес жануарлар дүниесiн пайдалану құқығы берiлген жеке және заңды тұлғалар;
35) жануарлар дүниесі ұшырамай қалмайтын зиян – жануарлар дүниесіне немесе оның мекендеу ортасына табиғи-климаттық және антропогендік әсер ету салдарынан пайда болатын факторлардың қолайсыз әсерінен келтірілген және (немесе) келтірілетін, алдын алу шараларымен жойылмайтын қалдықты зиян;
36) жануарлар дүниесiнiң биологиялық сан алуандығы – жануарлар дүниесi объектiлерiнiң бiр түр шеңберiндегi, түрлер арасындағы сан алуандығы және экологиялық жүйелердiң сан алуандығы;
37) жануарлар дүниесiнiң мекендеу ортасы – жануарлар дүниесiнiң объектiлерi табиғи еркiндік жағдайында мекендейтiн табиғи орта;
38) жануарлар дүниесiнiң мекендеу ортасын қорғау – табиғи еркiндік жағдайында жануарлар дүниесi объектiлерiнiң орнықты тiршiлiк ету және өсiмiн молайту шарттарын сақтауға немесе қалпына келтiруге бағытталған қызмет;

27) изъятие объектов животного мира - извлечение (добывание, лов, отстрел, сбор, бой) из среды обитания животных, обитающих в состоянии естественной свободы, на основании разрешения на пользование животным миром;
28) искусственное разведение объектов животного мира - содержание и разведение объектов животного мира в неволе и (или) полувольных условиях;
29) охрана животного мира - деятельность, направленная на сохранение животного мира, среды его обитания и биологического разнообразия, устойчивое использование и воспроизводство объектов животного мира, а также комплекс мероприятий по профилактике и борьбе с правонарушениями в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
30) уполномоченный государственный орган в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее - уполномоченный орган) - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и реализацию государственной политики в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию;
31) устойчивое использование животного мира - использование объектов животного мира способами, не приводящими к истощению видового разнообразия животного мира и сохраняющими его способность к воспроизводству и удовлетворению потребностей нынешнего и будущих поколений;
32) пользование животным миром - пользование объектами животного мира, их полезными свойствами с изъятием или без изъятия из среды обитания;
33) разрешение на пользование животным миром - документ установленной формы, дающий право физическим и юридическим лицам на специальное пользование животным миром;
34) пользователи животным миром - физические и юридические лица, которым в соответствии с настоящим Законом предоставлено право пользования животным миром;
35) неизбежный вред животному миру - остаточный, не предотвращаемый предупредительными мерами вред, нанесенный и (или) наносимый животному миру или среде его обитания неблагоприятным воздействием факторов, образующихся в результате природно-климатического и антропогенного воздействия;
36) биологическое разнообразие животного мира - разнообразие объектов животного мира в рамках одного вида, между видами и разнообразие экологических систем;
37) среда обитания животного мира - природная среда, в которой объекты животного мира обитают в состоянии естественной свободы;
38) охрана среды обитания животного мира - деятельность, направленная на сохранение или восстановление условий устойчивого существования и воспроизводства объектов животного мира в состоянии естественной свободы;

39) жануарлар дүниесi объектiсi – жануарлардың дара нұсқасы немесе популяциясы;
40) жануарларды будандастыру – озық шаруашылық пайдалы белгілері немесе қасиеттері бар дара нұсқаларды алу мақсатында жануарлардың алуан түрлерінің немесе тұқымдарының дара нұсқаларын шағылыстыру;
41) жануарларды интродукциялау – жануарлар түрлері дара нұсқаларының ареалдардан (таралу саласынан) тысқары, бұл түрлер бұрын мекендемеген немесе өзінің шаруашылық маңызын жоғалтқан, олар үшін жаңа орындарға әдейі тарату немесе олардың кездейсоқ таралуы;
42) жерсіндіру – жануарлар дүниесі объектілерін олар бұрын мекендемеген немесе өзінің маңызын жоғалтқан мекендеу орындарындағы тіршілік ету жағдайларына бейімдеу;
43) жолдама – бекiтiлiп берiлген аңшылық алқаптарға немесе балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелерiне жануарлар дүниесi объектiлерiн алу мақсатында бару үшiн жеке тұлғаға берiлетiн құжат;
44) зоологиялық коллекция – жануарлар дүниесi объектiлерi тұлыптарының, жұмыртқаларының, криоконсервіленген жыныс клеткаларының, препараттары мен бөлiктерiнiң, оның iшiнде жабайы жануарлар зоопарктерiнiң, зообақтардың, цирктердiң, зоологиялық питомниктердiң, аквариумдердің, океанариумдердің ғылыми, мәдени-ағартушылық, оқу-тәрбиелiк және эстетикалық құндылығы бар жинағы;
45) ихтиофауна – қандай да бір су айдынындағы немесе оның бөлігіндегі балықтар және дөңгелекауыздылар түрлерінің жиынтығы;
46) кәсіпшілік қоры – өз бетінше кәсіпшілік маңызы бар популяция немесе уақыт жағынан орнықты оның кеңістіктегі оқшауланған бөлігі;
47) кездейсоқ ауланым – рұқсаттамаларда көрсетілмеген балықтар мен басқа да су жануарлары түрлерінің дара нұсқалары және (немесе) белгіленген кәсіпшілік мөлшерден кішірек балық түсетін ауланымның бір бөлігі;
48) криоконсервіленген жыныс клеткалары – жануарлардың жыныс клеткаларының (гаметаларының), эмбриондары мен әртүрлі тіндерінің оларды одан әрі ұрпақ алу, геномдар бөлу мақсатында немесе басқа да ғылыми-зерттеулер үшін пайдалану мүмкіндігін беретін төмен температуралы жағдайда және өзге де консервациялау нысанында тұрған үлгілері;
49) қорықшы – бекiтiлiп берiлген аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерiнде жануарлар дүниесiн қорғауды жүзеге асыратын қорықшылық қызмет қызметкерi;
50) қорықшы куәлігі – жеке тұлғаның қорықшы қызметі қызметкерінің функцияларын жүзеге асыру құқығын куәландыратын белгіленген нысандағы құжат;
51) қорықшылық қызмет – бекiтiлiп берiлген аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерiнде жануарлар  дүниесiн қорғау функцияларын жүзеге асыратын аңшылық және балық шаруашылығы субъектілерінің құрылымдық бөлiмшесi;

39) объект животного мира - особь или популяция животных;
40) гибридизация животных - скрещивание особей разных видов или пород животных с целью получения особей с лучшими хозяйственно полезными признаками или свойствами;
41) интродукция животных - преднамеренное или случайное распространение особей видов животных за пределы ареалов (областей распространения) в новые для них места, где ранее эти виды не обитали или утратили свое хозяйственное значение;
42) акклиматизация - приспособление объектов животного мира к условиям существования в местах обитания, в которых они ранее не обитали или утратили свое значение;
43) путевка - документ, выдаваемый физическому лицу для посещения закрепленных охотничьих угодий или рыбохозяйственных водоемов и (или) участков с целью добывания объектов животного мира;
44) зоологическая коллекция - собрание чучел, яиц, криоконсервированных половых клеток, препаратов и частей объектов животного мира, объектов животного мира, в том числе диких животных зоопарков, зоосадов, цирков, зоологических питомников, аквариумов, океанариумов, представляющее научную, культурно-просветительную, учебно-воспитательную и эстетическую ценность;
45) ихтиофауна - совокупность видов рыб и круглоротых какого-либо водоема или его части;
46) промысловый запас - популяция или устойчивая во времени пространственно обособленная ее часть, имеющая самостоятельное промысловое значение;
47) прилов - часть улова, состоящая из особей видов рыб и других водных животных, не указанных в разрешениях, и (или) рыб ниже установленных промысловых размеров;
48) криоконсервированные половые клетки - образцы половых клеток (гамет), эмбрионов и различных тканей животных, находящихся в состоянии низкотемпературной и иной формы консервации, дающие в дальнейшем возможность их использования в целях получения потомства, выделения геномов или для других научных исследований;
49) егерь - работник егерской службы, осуществляющий охрану животного мира на закрепленных охотничьих угодьях и рыбохозяйственных водоемах и (или) участках;
50) удостоверение егеря - документ установленной формы, удостоверяющий право физического лица на осуществление функций работника егерской службы;
51) егерская служба - структурное подразделение субъектов охотничьего и рыбного хозяйств, осуществляющее функции охраны животного мира на закрепленных охотничьих угодьях и рыбохозяйственных водоемах и (или) участках;

52) өзен (теңіз, көл) бассейні – су айрықтарымен шектелген, олардан су өзенге (теңізге, көлге) ағып келетін жерүсті бетінің және топырақтың қалың қабатының бөлігі;
53) паспорттандыру – аңшылық алқаптары мен балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің шекараларын, алаңдарын, жай-күйін, жануарлар дүниесінің түр құрамын, ластану көздерін және өзге де сипаттамасын айқындауға мүмкіндік беретін олардың есебі;
54) рекреациалық балық аулау аймағы – әуесқойлық (спорттық) балық аулауды жүзеге асыру үшін белгіленген тәртіппен уәкілетті орган айқындайтын балық шаруашылығы су айдыны және (немесе) учаскесінің және оған іргелес жағалау белдеуінің учаскесі;
55) сервитут – аңшылық және балық шаруашылығының қажеттері үшін бөгде біреудің жер учаскесі мен су объектісін, оның ішінде бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскесін шектеулі түрде мақсатты пайдалану құқығы;
56) су айдындарына балық жіберу – өз өсімін өзі молайтатын популяцияларды жасау, сирек кездесетін және құрып бара жатқан балықтардың түрлерін сақтау және (немесе) тауарлы өнім алу мақсатында су айдындарына және (немесе) учаскелеріне балық өсіру материалы мен балықтарды жіберу;
57) су объектілерін балық шаруашылық мелиорациялау – су айдындарының балық өнімділігін сақтауға және арттыруға, балық ресурстарының және басқа да су жануарларының мекендеу және көбею жағдайларын жақсартуға бағытталған іс-шаралар кешені;
58) сүзу – жағалау аймағында, сол сияқты ашық су кеңістігінде де балық аулау мақсатында сүзетін аулау құралдарымен (жылымдармен) су айдындары акваториясының белгілі бір бөлігін сүзу жолымен жүзеге асырылатын кешенді процесс;
59) ұйық (ұйықтық учаске) – кәсіпшілік балық аулау мұқтажына арналып, бейімделген су айдынының және оған іргелес жағалау белдеуінің шектеулі су акваториясы бар өзен және өзге де ағынды су айдыны учаскесі;
60) шаруашылықаралық аңшылықты ұйымдастыру – аңшылық алқаптарын бекiтiп беруге дейiн жүргiзiлетiн жануарлар дүниесi мен олар мекендейтiн ортаның шекараларын белгiлеу, алаңын есептеу, жай-күйiн анықтау;
61) шаруашылықiшiлiк аңшылықты ұйымдастыру – аңшылық алқаптарын түгендеу, сапасын бағалау, табиғи және экономикалық жағдайларын зерттеу, жануарларды есепке алу, олардың негiзiнде аңшылық шаруашылығын жүргiзу жоспары әзiрленетін биотехникалық және пайдалану іс-шараларын жобалау жөнiндегi iс-шаралар жиынтығы.»;
3) 3-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы «уәкiлеттi орган айқындайтын» деген сөздер алып тасталсын;
4) мынадай мазмұндағы 6-1 және 6-2-баптармен толықтырылсын:

52) бассейн реки (моря, озера) - часть земной поверхности и толщи почвогрунтов, ограниченные водоразделами, с которых вода стекает в реку (море, озеро);
53) паспортизация - учет охотничьих угодий и рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, позволяющий определить их границы, площади, состояние, видовой состав животного мира, источники загрязнения и иные характеристики;
54) зона рекреационного рыболовства - участок рыбохозяйственного водоема и (или) участка и прилегающей береговой полосы, определяемый уполномоченным органом в установленном порядке для осуществления любительского (спортивного) рыболовства;
55) сервитут - право ограниченного целевого пользования чужим земельным участком и водным объектом, в том числе закрепленным рыбохозяйственным водоемом и (или) участком для нужд охотничьего и рыбного хозяйства;
56) зарыбление водоемов - выпуск рыбопосадочного материала и рыбы в водоемы и (или) участки с целью создания самовоспроизводящихся популяций, сохранения редких и исчезающих видов рыб и (или) получения товарной продукции;
57) рыбохозяйственная мелиорация водных объектов - комплекс мероприятий, направленных на сохранение и увеличение рыбопродуктивности водоемов, улучшение условий обитания и размножения рыбных ресурсов и других водных животных;
58) замет - комплексный процесс, осуществляемый путем обмета определенной части акватории водоемов отцеживающими орудиями лова (неводами) в целях рыболовства как в береговой зоне, так и в открытом водном пространстве;
59) тоня (тоневой участок) - участок реки и иного проточного водоема с ограниченной водной акваторией водоема и прилегающей береговой полосой, предназначенный и приспособленный для нужд промыслового рыболовства;
60) межхозяйственное охотоустройство - определение границ, расчет площади, состояния животного мира и среды его обитания, производимые до закрепления охотничьих угодий;
61) внутрихозяйственное охотоустройство - комплекс мероприятий по инвентаризации, бонитировке, изучению природных и экономических условий охотничьих угодий, учету животных, проектированию биотехнических и эксплуатационных мероприятий, на основании которых разрабатывается план ведения охотничьего хозяйства.";
3) в подпункте 4) пункта 1 статьи 3 слова ", определяемых уполномоченным органом" исключить;
4) дополнить статьями 6-1 и 6-2 следующего содержания:

«6-1-бап. Жануарлар дүниесін қорғауды, өсiмiн молайтуды және
орнықты пайдалануды қамтамасыз ету жүйесі
Жануарлар дүниесін қорғауды, өсiмiн молайтуды және орнықты пайдалануды қамтамасыз ету жүйесіне:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі;
2) уәкілетті орган;
3) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және орнықты пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын өзге де мемлекеттік органдар;
4) жергілікті мемлекеттік басқару органдары;
5) жануарлар дүниесін қорғауды, өсiмiн молайтуды және орнықты пайдалануды қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік мекемелер;
6) жануарлар дүниесін қорғауды, өсiмiн молайтуды және орнықты пайдалануды қамтамасыз ету жөніндегі республикалық мемлекеттік кәсіпорындар;
7) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және орнықты пайдалану саласындағы ғылыми ұйымдар;
8) аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілері кіреді.
6-2-бап. Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және
пайдалану саласындағы мемлекеттік басқару органдары
Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік басқару органдарына Қазақстан Республикасының Үкіметі, оның аумақтық бөлімшелері бар ведомстволарын қоса алғанда, уәкілетті орган жатады.»;
5) 8-бапта:
мынадай мазмұндағы 6-1), 6-2), 6-3), 7-1) және 8-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«6-1) тірі күйінде бекіре тұқымдас балықтарды, олардың ұрықтандырылған уылдырығын (будандастырылған түрлерін қоспағанда) Қазақстан Республикасынан тысқары шығару туралы шешім қабылдайды;
6-2) сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген жануарлардың түрлерін алып қою туралы шешім қабылдайды;
6-3) уәкілетті органның ұсынымы бойынша сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген жануарлардың түрлерін интродукциялау мен будандастыру туралы шешім қабылдайды;»;
«7-1) жануарлар дүниесі объектілерін алып қоюға арналған квотаны бөлу тәртібін белгілейді;»;
«8-1) су айдындарын халықаралық және республикалық маңызы бар сулы-батпақты алқаптарға жатқызу тәртібін бекітеді;»;
13) тармақша «және оларды басқа санаттарға ауыстырады» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 14-1), 14-2), 15-1) және 15-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«14-1) табиғи мекендеу ортасынан алып қойылған бекіре тұқымдас балықтарды және олардың уылдырығын сатып алуға төлемақы белгілейді, оның мөлшері балық шаруашылығы субъектілерінің мүдделері ескеріле отырып анықталады;
14-2) табиғи мекендеу ортасынан алып қойылған бекіре тұқымдас балықтарды және олардың уылдырығын мемлекеттік монополия субъектісі болып табылатын мемлекеттік кәсіпорынның өткізу тәртібін айқындайды;»;

"Статья 6-1. Система обеспечения охраны, воспроизводства и
устойчивого использования животного мира
В систему обеспечения охраны, воспроизводства и устойчивого использования животного мира входят:
1) Правительство Республики Казахстан;
2) уполномоченный орган;
3) иные государственные органы, осуществляющие деятельность в области охраны, воспроизводства и устойчивого использования животного мира;
4) органы местного государственного управления;
5) государственные учреждения по обеспечению охраны, воспроизводству и устойчивому использованию животного мира;
6) республиканские государственные предприятия по обеспечению охраны, воспроизводству и устойчивому использованию животного мира;
7) научные организации в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
8) субъекты охотничьего и рыбного хозяйств.
Статья 6-2. Органы государственного управления в области
охраны, воспроизводства и использования животного
мира
К органам государственного управления в области охраны, воспроизводства и использования животного мира относятся Правительство Республики Казахстан, уполномоченный орган, включая его ведомства, с территориальными подразделениями.";
5) в статье 8:
дополнить подпунктами 6-1), 6-2), 6-3), 7-1) и 8-1) следующего содержания:
"6-1) принимает решение о вывозе за пределы Республики Казахстан осетровых видов рыб в живом виде, их оплодотворенной икры (за исключением гибридных форм);
6-2) принимает решение об изъятии редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных;
6-3) принимает решение об интродукции и гибридизации редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных по рекомендации уполномоченного органа;";
"7-1) устанавливает порядок распределения квоты на изъятие объектов животного мира;";
"8-1) утверждает порядок отнесения водоемов к водно-болотным угодьям международного и республиканского значения;";
подпункт 13) дополнить словами "и переводит их в другие категории";
дополнить подпунктами 14-1), 14-2), 15-1) и 15-2) следующего содержания:
"14-1) устанавливает плату на закуп осетровых видов рыб, изъятых из естественной среды обитания, и их икры, размер которой определяется с учетом интересов субъектов рыбных хозяйств;
14-2) определяет порядок реализации осетровых видов рыб, изъятых из естественной среды обитания, и их икры государственным предприятием, являющимся субъектом государственной монополии;";

«15-1) жануарларды интродукциялау мен будандастыруды жүргізуге, сондай-ақ жаңадан жерсіндірілген жануарларды алып қоюға рұқсаттар беру тәртібін бекітеді;
15-2) жануарлар дүниесiн мемлекеттік қорғау туралы ережені бекітеді;»;
17) тармақша алып тасталсын;
23) тармақшадағы:
«және аумақтық органдардың» деген сөздер «орган мен аумақтық бөлімшелердің» деген сөздермен ауыстырылсын;
«ұйымдардың» деген сөзден кейін «айырым белгілері бар» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 25) тармақшамен толықтырылсын:
«25) Қазақстан Республикасының Конституциясында, заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.»;
6) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«9-бап. Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және
пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын
уәкiлеттi органның, оның аумақтық бөлімшелерінің
және Қазақстан Республикасының өзге де мемлекеттік
органдарының құзыретi
1. Уәкілетті орган:
1) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады және салааралық үйлестіруді жүзеге асырады;
2) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану жөнiндегi салалық (секторлық) бағдарламаларды әзiрлейдi;
3) тексерілетін субъектілерге қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда, жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеп, бекітеді;
4) жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспектор актiлерiнiң нысандарын, оларды толтыру мен берудiң тәртiбiн бекiтедi;
5) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы нормативтердi әзiрлейдi;
6) жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi органның және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарының, сондай-ақ жануарлар дүниесiн қорғауды тiкелей жүзеге асыратын мемлекеттiк мекемелер мен ұйымдар қызметкерлерiнiң айырым белгілері бар нысанды киiм (погонсыз) үлгiлерiн, киіп жүру тәртiбiн және онымен қамтамасыз ету нормаларын бекiтедi;
7) жануарлар дүниесiн пайдаланғаны үшiн төлемақы ставкаларын және Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзудан келтiрiлген зиянды өтеу мөлшерiн айқындаудың әдiстемесiн әзiрлейдi және бекiтедi;
8) жануарлар дүниесiнің мемлекеттiк кадастрын жүргiзедi;
9) бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарындағы және (немесе) жергілікті маңызы бар учаскелердегі балық шаруашылығы субъектілеріне арналған квоталарды қоспағанда, бекiтiлген лимиттер негізiнде жануарлар дүниесi объектiлерiн алып қоюға арналған квоталарды бөледі;

"15-1) утверждает порядок выдачи разрешений на производство интродукции и гибридизации животных, а также изъятие вновь акклиматизированных животных;
15-2) утверждает положение о государственной охране животного мира;";
подпункт 17) исключить;
в подпункте 23):
слова "и территориальных органов" заменить словами "органа и территориальных подразделений";
после слова "одежды" дополнить словами "со знаками различия";
дополнить подпунктом 25) следующего содержания:
"25) осуществляет иные полномочия, предусмотренные Конституцией, законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.";
6) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Компетенция уполномоченного органа, его
территориальных подразделений и иных государственных
органов Республики Казахстан, осуществляющих
деятельность в области охраны, воспроизводства и
использования животного мира
1. Уполномоченный орган:
1) реализует государственную политику и осуществляет межотраслевую координацию в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
2) разрабатывает отраслевые (секторальные) программы по охране, воспроизводству и использованию животного мира;
3) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, за исключением нормативных правовых актов, устанавливающих требования к проверяемым субъектам;
4) утверждает формы актов государственного инспектора по охране животного мира, порядок их составления и выдачи;
5) разрабатывает нормативы в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
6) утверждает образцы форменной одежды со знаками различия (без погон), порядок ношения и нормы обеспечения ею должностных лиц уполномоченного органа и территориальных подразделений, осуществляющих государственный контроль в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану животного мира;
7) разрабатывает и утверждает методики определения ставок плат за пользование животным миром и размеров возмещения вреда, причиненного нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
8) ведет государственный кадастр животного мира;
9) распределяет квоты на изъятие объектов животного мира на основании утвержденных лимитов, за исключением квот для субъектов рыбного хозяйства на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках местного значения;

10) аңшы, балықшы және қорықшы куәлiктерiнің нысанын және оны беру тәртiбiн айқындайды;
11) балық аулаудың кәсiпшiлiк және кәсiпшiлiк емес құралдарының түрлері мен тәсілдерін қолдануға рұқсат етілген тізбеге енгізілмеген балық аулау құралдарының жаңа түрлері мен тәсілдерін (эксперименттік аулау тәртібімен) қолдануға арналған рұқсаттарды беру тәртібін белгілейді;
12) ішкі және сыртқы рыноктарда сату үшін бекіре тұқымдас балықтардың уылдырығын таңбалау тәртібін айқындайды;
13) жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлардың арнайы құралдарды қолдану ережелерiн бекiтедi;
14) аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерінің қорықшылық қызметі туралы үлгi ережені бекiтедi;
15) жануарлар дүниесiнiң объектiлерiн, олардың бөлiктерi мен туынды түрлерiн, оның iшiнде сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген санаттарға жатқызылған жануарлар түрлерiн әкелуге және әкетуге рұқсаттар беру тәртібін айқындайды және рұқсаттар бередi;
16) жануарлар дүниесiн пайдалануға арналған биологиялық негiздеме дайындаудың тәртiбiн айқындайды;
17) балық аулауға және балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарттардың үлгі нысанын белгiлейдi;
18) аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерін дамыту жоспарының үлгі нысанын бекітеді;
19) жолдаманың үлгi нысанын, сондай-ақ оны беру тәртібін бекiтедi;
20) сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген санаттарға жатқызуды қоспағанда, осы Заңның 3-бабы 1-тармақшасының 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген санаттарға жатқызылған жануарлар түрлерiнiң тізбелерін айқындайды және оларды бiр санаттан екiншiсiне ауыстырады;
21) қолдануға рұқсат етілген кәсіпшілік және кәсіпшілік емес балық аулау құралдарының түрлері мен тәсілдерінің тізбесін белгілейді;
22) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы ғылыми-зерттеулер мен жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізуді ұйымдастырады және (немесе) қамтамасыз етеді;
23) Қазақстан Республикасының Қызыл кiтабын жүргiзедi және басып шығаруды қамтамасыз етедi;
24) аңшылық шаруашылықтарының санаттарын айқындайды;
25) халықаралық және республикалық маңызы бар сулы-батпақты алқаптардың тізімдерін бекітеді;
26) жануарлар дүниесiн мемлекеттiк есепке алуды және оның мониторингiн жүргiзедi;
27) сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген жануарлар түрлерiн интродукциялау, сондай-ақ жасанды түрде өсiру жөнiндегi қызметтi ұйымдастырады;
28) аңшылық алқаптары мен балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерiнiң резервтiк қорында жануарлар дүниесiн қорғауды, өсiмiн молайтуды және мемлекеттiк есепке алуды ұйымдастырады және қамтамасыз етедi;

10) определяет форму и порядок выдачи удостоверений охотника, рыбака и егеря;
11) устанавливает порядок выдачи разрешения на применение новых видов орудий и способов рыболовства (в порядке экспериментального лова), не включенных в перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства;
12) определяет порядок маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках;
13) утверждает правила применения специальных средств государственными инспекторами по охране животного мира;
14) утверждает типовое положение о егерской службе субъектов охотничьего и рыбного хозяйств;
15) определяет порядок выдачи разрешений и выдает разрешения на ввоз и вывоз объектов животного мира, их частей и производных, в том числе видов животных, отнесенных к категории редких и находящихся под угрозой исчезновения;
16) определяет порядок подготовки биологического обоснования на пользование животным миром;
17) устанавливает типовую форму договоров на рыболовство и ведение рыбного хозяйства;
18) утверждает типовую форму плана развития субъектов охотничьего и рыбного хозяйств;
19) утверждает типовую форму путевки, а также порядок ее выдачи;
20) определяет перечни видов животных, отнесенных к категориям, предусмотренным подпунктами 4), 5) и 6) пункта 1 статьи 3 настоящего Закона, и переводит их из одной категории в другую, за исключением отнесения к категории редких и находящихся под угрозой исчезновения;
21) устанавливает перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства;
22) организует и (или) обеспечивает проведение научных исследований и проектно-изыскательских работ в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
23) ведет и обеспечивает издание Красной книги Республики Казахстан;
24) определяет категории охотничьих хозяйств;
25) утверждает списки водно-болотных угодий международного и республиканского значения;
26) ведет государственный учет и мониторинг животного мира;
27) организует деятельность по интродукции, а также по искусственному разведению редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных;
28) организует и обеспечивает охрану, воспроизводство и государственный учет животного мира в резервном фонде охотничьих угодий и в рыбохозяйственных водоемах и (или) участках;

29) су тарту құрылыстарының балық қорғау құрылғыларына қойылатын талаптарды айқындайды және оларды орнатуды келіседі;
30) аңшылық алқаптарының, балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерiнің резервтік қорын биологиялық-экономикалық тексеруді жүзеге асырады;
31) ғылыми ұсынымдар негізінде балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін паспорттандыруды жүргізеді;
32) рекреациялық балық аулау аймағын белгілейді;
33) уылдырық шашу кезеңінде балық аулауға тыйым салынған, сондай-ақ балық аулауға тыйым салынған су айдындарында және (немесе) учаскелерiнде су көлігі қозғалысының тәртібін айқындайды;
34) ғылыми ұсынымдар негізінде балық шаруашылығы учаскелерінің шекараларын белгілейді, ұйықтарды (ұйықтық учаскелерді) ашып, жабады;
35) жануарларды интродукциялау, су айдындарына балық жіберу, балықтардың жаңа түрлерін жерсіндіру, су объектілерін балық шаруашылық мелиорациялау бойынша жұмыстар жүргізу тәртібін айқындайды;
36) сыртқы нарықта сату үшін бекіре тұқымдас балықтар түрлерінің уылдырығы маркасының нысанын бекітеді және оны ішкі нарықта сату маркасын беруді жүзеге асырады;
37) балық аулаудың кәсiпшiлiк және кәсiпшiлiк емес құралдарының түрлері мен тәсілдерін қолдануға рұқсат етілген тізбеге енгізілмеген балық аулау құралдарының жаңа түрлері мен тәсілдерін (эксперименттік аулау ретінде) қолдануға арналған рұқсаттар береді;
38) бақылау үшін аулауды, интродукциялау мақсатында аулауды жүзеге асырады, балықтың қырылу қаупі бар су айдындарында және (немесе) учаскелерінде аулауды жүзеге асырады;
39) жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсаттар береді;
40) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуын анықтау мақсатында жануарлар дүниесін пайдаланушылардың қызметін тексереді;
41) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген құзыреті шегінде әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша іс жүргізуді жүзеге асырады;
42) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
43) жануарлар дүниесiн пайдалануға шектеулер мен тыйым салулар енгiзедi;
44) балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің жағалаулық шекараларын білдіретін белгілер мен аншлагтардың үлгілерін, сондай-ақ балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналының (кәсіпшілік журналдың) нысанын белгілейді;
45) жануарлар үйiрiмен мекендейтiн жерлердi периметрі бойынша олардың iндерi орналасқан жерлерге жиырма метр жақындап немесе оларды алдын ала басқа жерге көшiрмей жыртуға келiсім беруді жүзеге асырады;

29) определяет требования к рыбозащитным устройствам водозаборных сооружений и согласовывает их установку;
30) осуществляет биолого-экономическое обследование охотничьих угодий, рыбохозяйственных водоемов и (или) участков резервного фонда;
31) на основании научных рекомендаций ведет паспортизацию рыбохозяйственных водоемов и (или) участков;
32) устанавливает зоны рекреационного рыболовства;
33) определяет порядок движения водного транспорта в запретный для рыболовства нерестовый период, а также в запретных для рыболовства водоемах и (или) участках;
34) на основании научных рекомендаций устанавливает границы рыбохозяйственных участков, открывает и закрывает тони (тоневые участки);
35) определяет порядок интродукции животных, проведения работ по зарыблению водоемов, акклиматизации новых видов рыб, рыбохозяйственной мелиорации водных объектов;
36) утверждает форму марки для торговли икрой осетровых видов рыб на внешнем рынке и осуществляет выдачу марки для торговли ею на внутреннем рынке;
37) выдает разрешения на применение новых видов орудий и способов рыболовства (в порядке экспериментального лова), не включенных в перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства;
38) осуществляет контрольный лов, лов с целью интродукции, организует лов в замороопасных водоемах и (или) участках;
39) выдает разрешения на пользование животным миром;
40) проверяет деятельность пользователей животным миром в целях определения соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
41) осуществляет производство по делам об административных правонарушениях в пределах компетенции, установленной законами Республики Казахстан;
42) осуществляет государственный контроль в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
43) вводит ограничения и запреты на пользование животным миром;
44) устанавливает образцы знаков и аншлагов, обозначающих береговые границы рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, а также форму журнала учета лова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал);
45) осуществляет согласование распашки земель с поселениями животных, обитающих колониями, ближе двадцати метров от начала расположения их нор по периметру или же без их предварительного переселения в другое место;

46) ұшақтардың, тiкұшақтардың және өзге де ұшу аппараттарының итбалықтар, тұяқты жабайы жануарлар мен топтасып ұшатын құстар жаппай мекендейтiн аумақтардың үстiнен бiр километрден төмен биiктiкте ұшып өтуiне келiсім беруді жүзеге асырады;
47) сирек кездесетiндерін және құрып кету қаупi төнгендерін қоспағанда, жануарларды интродукциялау мен будандастыруды жүргiзуге, сондай-ақ жаңадан жерсiндiрiлген жануарларды алып қоюға рұқсат береді;
48) балықтарды жерсiндiруге және су айдындарына балық жіберуге рұқсаттар береді;
49) балықтардың сөзсіз қырылуына әкеп соғатын қырылу қаупі туындаған және су объектілерін немесе олардың бөліктерін ағымдағы балық шаруашылық мелиорациялауды жүргізу жолымен мұндай қауіпті болдырмау мүмкін болмаған жағдайларда ғылыми ұсынымдар негізінде балықтарды мелиорациялық аулау туралы шешім қабылдайды;
50) жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
51) «Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ведомстволық статистикалық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, жыл сайынғы тексерулер жоспарларын әзірлейді және бекітеді;
52) осы Заңда, өзге де заңдарда, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Аумақтық бөлімшелер өз қызметiн уәкiлеттi орган белгiлеген құзыретi шегiнде жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы қызметті жүзеге асыратын өзге де мемлекеттік органдарының құзыретi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленеді.»;
7) 10-баптың 2-тармағында:
2) тармақша «жөніндегі» деген сөзден кейін «өздеріне» деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарындағы және (немесе) жергілікті маңызы бар учаскелердегі балық шаруашылығы субъектілерінің арасында балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алып қою квоталарын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен бөледі.»;
8) мынадай мазмұндағы 11-1-баппен толықтырылсын:
«11-1-бап. Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және
пайдалану саласындағы мемлекеттік монополия
1. Бекіре тұқымдас балықтарды табиғи мекендеу ортасынан алып қою, оларды сатып алу, олардың уылдырығын және өнімінің басқа да түрлерін өңдеу және экспорттау жөніндегі қызмет мемлекеттік монополияға жатады және оны мемлекеттік кәсіпорын ғана жүзеге асырады.

46) осуществляет согласование пролета самолетов, вертолетов и иных летательных аппаратов над территорией массового обитания тюленей, диких копытных животных и колониальных птиц ниже одного километра;
47) выдает разрешения на производство интродукции и гибридизации животных, а также изъятие вновь акклиматизированных животных, за исключением редких и находящихся под угрозой исчезновения;
48) выдает разрешения на акклиматизацию и зарыбление водоемов;
49) на основании научных рекомендаций принимает решение о мелиоративном лове рыб в случаях возникновения угрозы замора, который неизбежно приведет к гибели рыб и невозможности устранения такой угрозы путем проведения текущей рыбохозяйственной мелиорации водных объектов или их частей;
50) осуществляет международное сотрудничество в области охраны, воспроизводства и использования животного мира;
51) разрабатывает и утверждает формы ведомственной статистической отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, ежегодные планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О частном предпринимательстве";
52) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Территориальные подразделения осуществляют свою деятельность в пределах компетенции, установленной уполномоченным органом.
2. Компетенция иных государственных органов Республики Казахстан, осуществляющих деятельность в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, устанавливается законодательством Республики Казахстан.";
7) в пункте 2 статьи 10:
подпункт 2) после слова "подведомственных" дополнить словом "им";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) распределяют квоты изъятия рыбных ресурсов и других водных животных между субъектами рыбного хозяйства на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках местного значения в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
8) дополнить статьей 11-1 следующего содержания:
"Статья 11-1. Государственная монополия в области охраны,
воспроизводства и использования животного мира
1. Деятельность по изъятию осетровых видов рыб из естественной среды обитания, их закупу, переработке и экспорту их икры и других видов продукции относится к государственной монополии и осуществляется исключительно государственным предприятием.

2. Өнімді мемлекеттік монополия субъектісінен сатып алған жеке және заңды тұлғалар оны одан әрі қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыруға құқылы.
3. Бекіре тұқымдас балықтар кездейсоқ ауланған жағдайда тіршілік етуге қабілетті дара нұсқалары - табиғи мекендеу ортасына жіберілуге, ал тіршілік етуге қабілетсіз (өлі) дара нұсқалары Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін бағалармен өтемді негізде мемлекеттік монополия субъектісіне тапсырылуға тиіс.
4. Бекіре тұқымдас балықтарды жасанды түрде өсіру мақсатында өсімді молайту кешені мемлекеттік кәсіпорындарының, сондай-ақ ғылыми-зерттеу үшін аулау кезінде заңды тұлғалардың оларды табиғи мекендеу ортасынан алып қоюы Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.
5. Мемлекеттік монополия субъектісі өткізетін өнімнің бағасын Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.»;
9) 12-баптың 1-тармағында:
«әсер ететін» деген сөздер «әсер ететін немесе әсер етуі мүмкін болатын» деген сөздермен ауыстырылсын;
«келтірілген зиянды» деген сөздер «келтірілетін және келтірілген, оның ішінде болмай қоймайтын зиянды» деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 13-баптың 7) тармақшасына орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
11) 14-бапта:
3-тармақта:
3) тармақшасы «жануарлардың» деген сөздің алдынан «уәкілетті органның рұқсатынсыз» деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшасындағы «моторын» деген сөз «двигательдерін» деген сөзбен ауыстырылсын;
5) тармақшасы «аппараттарының» деген сөзден кейін «итбалықтар,» деген сөзбен толықтырылсын;
7) тармақшасы «түрлерiн» деген сөзден кейін «, олардың жұмыртқаларын» деген сөздермен толықтырылсын;
11) тармақшадағы «алуға тыйым салынады.» деген сөздер «алуға;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
«12) балық қыстайтын шұңқырлардың, уылдырық шашатын жерлердiң, балық шаруашылығы учаскелерiнiң және балық аулауға тыйым салынған жерлердiң шекараларын белгiлейтiн бағандарды, жүзбелi таным белгілерiн және аншлагтарды жоюға немесе бүлдiруге тыйым салынады.»;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Жануарлар дүниесі объектілерін сақтау мақсатында шектеулер мен тыйым салулар жануарлардың мекендеу ортасы ареалдарының (таралу облыстарының) географиялық, климаттық ерекшеліктері ескеріле отырып енгізіледі.»;
12) 15-баптың 3-тармағы «түрлерiн» деген сөзден кейін «, оның ішінде олардың жұмыртқалары мен уылдырықтарын» деген сөздермен толықтырылсын;
13) 17-баптың 2-тармағы «құрылыстарын» деген сөзден кейін «пайдалану,» деген сөзбен толықтырылсын;

2. Физические и юридические лица, приобретшие продукцию у субъекта государственной монополии, вправе осуществить ее дальнейшую переработку и реализацию.
3. В случаях прилова осетровых видов рыб, жизнеспособные особи подлежат выпуску в естественную среду обитания, а нежизнеспособные (снулые) особи - возмездной сдаче субъекту государственной монополии по ценам, устанавливаемым Правительством Республики Казахстан.
4. Изъятие осетровых видов рыб из естественной среды обитания государственными предприятиями воспроизводственного комплекса в целях их искусственного разведения, а также юридическими лицами при научно-исследовательском лове осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
5. Цена на продукцию, реализуемую субъектом государственной монополии, устанавливается Правительством Республики Казахстан.";
9) в пункте 1 статьи 12:
слово "влияющая" заменить словами "которая влияет или может повлиять";
слова "нанесенного вреда" заменить словами "наносимого и нанесенного вреда, в том числе и неизбежного";
10) в подпункте 7) статьи 13 слово "особоохраняемых" заменить словами "особо охраняемых";
11) в статье 14:
в пункте 3:
подпункт 3) дополнить словами "без разрешения уполномоченного органа";
в подпункте 4) слово "моторами" заменить словом "двигателями";
подпункт 5) после слова "обитания" дополнить словом "тюленей,";
подпункт 7) после слова "животных" дополнить словами ", их яиц";
дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) уничтожение или порча столбов, плавучих опознавательных знаков и аншлагов, обозначающих границы зимовальных ям, нерестилищ, рыбохозяйственных участков и мест, запретных для рыболовства.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. В целях сохранения объектов животного мира ограничения и запреты вводятся с учетом географических, климатических особенностей ареалов (областей распространения) обитания животных.";
12) пункт 3 статьи 15 после слова "животных" дополнить словами ", в том числе их яиц и икры,";
13) пункт 2 статьи 17 после слова "При" дополнить словом "эксплуатации,";

14) 18-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«18-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы жануарлар
дүниесін қорғау
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда жануарлар дүниесiн қорғау Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.»;
15) 19-бапта:
2-тармағындағы «мемлекеттiк бюджеттiң қаражаты» деген сөздер «бюджет қаражаты» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
«I және II қосымшаларына енгiзiлген жануарлар түрлерi» деген сөздер «I қосымшасына түрлері енгiзiлген жануарлар,» деген сөздермен ауыстырылсын;
«еріксіз жағдайларда» деген сөздер «еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1, 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
«3-1. Құрып кету қаупi төнген жабайы фауна мен флора түрлерiмен халықаралық сауда туралы конвенцияның II қосымшасына енгiзiлген, сондай-ақ сирек кездесетін және құрып кету қаупi төнген санатқа жатқызылған, еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда өсiрiлген жануарлар түрлерi әкiмшiлiк органында тiркелген жағдайларда ғана саудалау нысанасы бола алады.»;
«5. Қазақстан Республикасында ішкі және сыртқы рынокта сату үшін бекіре тұқымдас балықтардың уылдырығын бірыңғай таңбалау жүйесі белгіленеді.
Бекіре тұқымдас балықтардың таңбаланбаған уылдырығын өткізуге жол берілмейді.
6. Тірі күйінде бекіре тұқымдас балықтарды, олардың ұрықтандырылған уылдырығын (будандастырылған түрлерін қоспағанда) Қазақстан Республикасынан тысқары шығару Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша жүзеге асырылады.»;
16) 20-бапта:
тақырыбындағы «Жабайы жануарларды» деген сөздер «Жануарларды» деген сөзбен ауыстырылсын;
1-тармақтағы «жануарлар түрлерiн» деген сөздер «жануарларды» деген сөзбен ауыстырылсын;
17) мынадай мазмұндағы 20-1-баппен толықтырылсын:
«20-1-бап. Балықтарды жерсіндіру және су айдындарына
балықтар жіберу
1. Балықтарды жерсіндіру және су айдындарына балықтар жіберу мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысын алған биологиялық негіздеменің негізінде берілген уәкілетті органның рұқсаты бойынша жүргізіледі.
2. Қазақстан Республикасында жануарлар дүниесінің биологиялық сан алуандығын сақтау мақсатында Қазақстан су айдындарының ихтиофаунасы үшін бөтен балықтар түрлерімен жерсіндіру жүргізуге тыйым салынады.»;
18) 21-бапта:
1-тармақтағы «тоғандарында» деген сөз «айдындарында» деген сөзбен, «аңшылық шаруашылығы және балық шаруашылығы ұйымдары» деген сөздер «аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілері» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы «Дүлей» деген сөз «Қырылу қаупі бар су айдындарынан және (немесе) учаскелерінен балық аулауды қоспағанда, дүлей» деген сөздермен ауыстырылсын;

14) статью 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Охрана животного мира на особо охраняемых природных
территориях
Охрана животного мира на особо охраняемых природных территориях осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области особо охраняемых природных территорий.";
15) в статье 19:
в пункте 2 слова "средств государственного бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
в пункте 3:
слова "Виды животных, включенные в приложения I и II" заменить словами "Животные, виды которых включены в приложение I";
после слова "неволе" дополнить словами "и (или) полувольных условиях";
дополнить пунктами 3-1, 5 и 6 следующего содержания:
"3-1. Разведенные в неволе и (или) полувольных условиях животные, виды которых включены в приложение II Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, а также отнесенные к категории редких и находящихся под угрозой исчезновения, могут быть предметом торговли только в случаях их регистрации в административном органе.";
"5. В Республике Казахстан устанавливается единая система маркирования икры осетровых видов рыб для торговли на внутреннем и внешнем рынках.
Реализация немаркированной икры осетровых видов рыб не допускается.
6. Вывоз за пределы Республики Казахстан осетровых видов рыб в живом виде, их оплодотворенной икры (за исключением гибридных форм) осуществляется по решению Правительства Республики Казахстан.";
16) в статье 20:
в заголовке слово "диких" исключить;
в пункте 1 слово "видов" исключить;
17) дополнить статьей 20-1 следующего содержания:
"Статья 20-1. Акклиматизация рыб и зарыбление водоемов
1. Акклиматизация рыб и зарыбление водоемов производятся по разрешению уполномоченного органа, выданному на основании биологического обоснования, получившего положительное заключение государственной экологической экспертизы.
2. С целью сохранения биологического разнообразия животного мира в Республике Казахстан запрещается проведение акклиматизации видами рыб, чужеродных для ихтиофауны водоемов Казахстана.";
18) в статье 21:
в пункте 1 слова "охотохозяйственными и рыбохозяйственными организациями" заменить словами "субъектами охотничьих и рыбных хозяйств";
пункт 2 дополнить словами ", за исключением отлова рыб в замороопасных водоемах и (или) участках";

мынадай мазмұндағы 3 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
«3. Балықтардың сөзсіз қырылуына әкеп соғатын қырылу қаупі туындаған және су объектілерін немесе оның бөліктерін ағымдағы балық шаруашылық мелиорациялауды жүргізу жолымен мұндай қауіпті болдырмау мүмкін болмаған жағдайларда уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшелері ғылыми ұсынымдар негізінде балықтарды мелиорациялық аулау туралы шешім қабылдауға құқылы.
4. Балықтың жаппай қырылуы анықталған кезде балық ресурстарын және басқа да су жануарларын құтқару жөніндегі барлық шаралар, оның ішінде балықтарды мелиорациялық аулау да қолданылуға тиіс.»;
19) 22-бапта:
1-тармақта:
5) тармақша «нормативтерді» деген сөзден кейін «және ғылыми ұсынымдар әзірлемелерін» деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақшадағы «әзірлеу мақсатында жүзеге асырылады.» деген сөздер «әзірлеу» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
«8) жануарлар дүниесін мемлекеттік есепке алу және оның кадастры, балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп бергенге дейін жүргізілетін балық шаруашылығын ұйымдастыру мақсатында жүзеге асырылады.»;
2-тармақтағы «мемлекеттiк бюджеттiң қаражаты» деген сөздер «бюджет қаражаты» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы «су тоғандарындағы (учаскелерiндегi)» деген сөздер «жергілікті маңызы бар су айдындарындағы және (немесе) учаскелерiндегi» деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 24-баптың 2) тармақшасындағы «сүтқоректiлерiн» деген сөз «сүтқоректiлерiн алып қоюды» деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 25-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«25-бап. Жануарлар дүниесiн пайдалану мерзiмдерi
1. Жануарлар дүниесiн жалпы пайдалану үшiн пайдалану мерзімдері белгіленбейді.
2. Жануарлар дүниесiн арнайы пайдалану үшiн:
1) аңшылық шаруашылығын жүргiзу кезiнде - он жылдан қырық тоғыз жылға дейiнгi;
2) балық шаруашылығын жүргiзу кезiнде – бес жылдан қырық тоғыз жылға дейiнгi, ал қырылу қаупі бар су айдындарында және (немесе) учаскелерінде – бір жылдан бес жылға дейінгі мерзiмдер белгiленедi.
Көрсетілген мерзімдер биологиялық-экономикалық тексерудiң, аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерiн бекiтiп беруге арналған конкурсқа қатысушыларға қойылатын бiлiктiлiк талаптарының, аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерін дамыту жоспарларының негiзiнде конкурстық комиссия айқындайтын аңшылық алқаптарды, балық шаруашылығы және қырылу қаупі бар су айдындарын және (немесе) учаскелерiн бекiтiп беру кезеңiне қарай белгіленеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде тізбеленбеген жануарлар дүниесін пайдалану түрлеріне арналған жануарлар дүниесiн пайдалану мерзімдері бір жылдан аспайды.»;

дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
"3. В случаях возникновения угрозы замора, который неизбежно приведет к гибели рыб, и невозможности устранения такой угрозы путем проведения текущей рыбохозяйственной мелиорации водных объектов или их частей уполномоченный орган или его территориальные подразделения на основании научных рекомендаций вправе принять решение о мелиоративном лове рыб.
4. При выявлении заморов должны быть приняты все меры по спасению рыбных ресурсов и других водных животных, в том числе мелиоративный лов рыб.";
19) в статье 22:
в пункте 1:
подпункт 5) после слова "нормативов" дополнить словами "и разработки научных рекомендаций";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) государственного учета и кадастра животного мира, рыбохозяйственного устройства, производимого до закрепления рыбохозяйственных водоемов и (или) участков.";
в пункте 2 слова "средств государственного бюджета" заменить словами "бюджетных средств";
в пункте 3 слова "водоемах (участках)" заменить словами "водоемах и (или) участках местного значения";
20) в подпункте 2) статьи 24 слово "добывание" заменить словом "изъятие";
21) статью 25 изложить в следующей редакции:
"Статья 25. Сроки пользования животным миром
1. На общее пользование животным миром сроки пользования не устанавливаются.
2. На специальное пользование животным миром устанавливаются сроки:
1) при ведении охотничьего хозяйства - от десяти до сорока девяти лет;
2) при ведении рыбного хозяйства - от пяти до сорока девяти лет, а на замороопасных водоемах и (или) участках - от одного года до пяти лет.
Указанные сроки устанавливаются в зависимости от периода закрепления охотничьих угодий, рыбохозяйственных и замороопасных водоемов и (или) участков, определяемого конкурсной комиссией на основании биолого-экономического обследования, квалификационных требований к участникам конкурса на закрепление охотничьих угодий и рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, планов развития субъектов охотничьего и рыбного хозяйств.
Сроки пользования животным миром на виды пользования животным миром, не перечисленные в части первой настоящего пункта, составляют не более одного года.";

22) 26-бап мынадай мазмұндағы 1-2-тармақпен толықтырылсын:
«1-2. Рұқсат беруден:
1) өтінімде көрсетілген мәліметтерді толық көлемде бермеген;
2) өтінімде көрсетілген мәліметтер дұрыс болмаған;
3) мемлекеттік экологиялық сараптаманың теріс қорытындысы болған не ол болмаған жағдайларда бас тартылуы мүмкін.»;
23) 27-бапта:
1-тармағының 5) тармақшасындағы «жануарлар дүниесi объектiлерiн» деген сөздер «жануарлар дүниесін» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) балық шаруашылығын ұйымдастыруды жүргiзуге;»;
10) тармақшадағы «жасамауға мiндеттi.» деген сөздер «жасамауға;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11), 12), 13), 14), 15) және 16) тармақшалармен толықтырылсын:
«11) мыналарды жүзеге асыру үшін:
бақылау үшін аулауды - уәкілетті органға;
ғылыми-зерттеу үшін аулауды - жеке және заңды тұлғаларға;
әуесқойлық (спорттық) аулауды – жеке адамдарға сервитут беруге;
12) уәкілетті органмен келісім бойынша биологиялық негіздеменің негізінде бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде балық шаруашылық мелиорациясын, балық ресурстарының және басқа да су жануарларының кәсіпшілік қорының деректерін жыл сайын түзетуді жүргізуге;
13) балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерiнiң жағалау шекараларын белгілермен және аншлагтармен белгiлеуге;
14) әрбір балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде, кемеде (балық аулайтын және көліктік), қабылдау пунктінде, бригадада немесе звенода балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналын (кәсіпшілік журналын) жүргізуге және уәкілетті органның лауазымды адамдарының талабы бойынша оны ұсынуға;
15) жеке және заңды тұлғалардың жануарлар дүниесін пайдалануға жасасқан барлық шарттарын уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімде уәкілетті органда тіркеуге, оларды бұзу туралы ақпаратты табыс етуге;
16) уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және мерзімде, оған балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулап алу, су айдынындағы кәсіпшілік жағдай, уәкілетті орган бекіткен нысандарға сәйкес берілген жолқұжаттар туралы мәліметтер беруге міндетті.»;
24) 29-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жануарларды алып қою квотасы – аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілері үшін, сондай-ақ әуесқойлық (спорттық) балық аулауды, мемлекеттік тапсырысты орындау мақсатында ғылыми-зерттеу үшін аулауды, бақылау үшін, мелиорациялық, эксперименттік аулауды, өсімін молайту мақсатында аулауды жүзеге асыру үшін уәкілетті орган белгілі бір мерзімге белгілеген жануарларды алып қою лимитiнiң бөлiгі.
Балықтың жаппай қырылуына қарсы іс-шара ретінде жүзеге асырылатын мелиорациялық аулау жолымен алып қойылған балықтың көлемі балық аулап алудың жалпы лимитіне кірмейді.»;

22) статью 26 дополнить пунктом 1-2 следующего содержания:
"1-2. В выдаче разрешений может быть отказано в случаях:
1) представления сведений, указанных в заявке, не в полном объеме;
2) недостоверности сведений, указанных в заявке;
3) отрицательного заключения государственной экологической экспертизы либо ее отсутствия.";
23) в статье 27:
в подпункте 5) пункта 1 слова "объектами животного мира" заменить словами "животным миром";
в пункте 2:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) проводить рыбохозяйственное устройство;";
дополнить подпунктами 11), 12), 13), 14), 15) и 16) следующего содержания:
"11) предоставить сервитут для осуществления:
контрольного лова - уполномоченному органу;
научно-исследовательского лова - физическим и юридическим лицам;
любительского (спортивного) рыболовства - физическим лицам;
12) по согласованию с уполномоченным органом на основании биологического обоснования производить рыбохозяйственную мелиорацию на закрепленном рыбохозяйственном водоеме и (или) участке, ежегодную корректировку данных промыслового запаса рыбных ресурсов и других водных животных;
13) обозначать береговые границы рыбохозяйственных водоемов и (или) участков знаками и аншлагами;
14) вести на каждом рыбохозяйственном водоеме и (или) участке, судне (рыбодобывающем и транспортном), приемном пункте, бригаде или звене журнал учета вылова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал) и предъявлять его по требованию должностных лиц уполномоченного органа;
15) в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом, регистрировать в уполномоченном органе все заключенные договоры с физическими и юридическими лицами на пользование животным миром, предоставлять информацию об их расторжении;
16) в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом, представлять ему сведения о вылове рыбных ресурсов и других водных животных, промысловой обстановке на водоеме, выданных путевках согласно формам, утвержденным уполномоченным органом.";
24) пункт 2 статьи 29 изложить в следующей редакции:
"2. Квота изъятия животных - часть лимита изъятия животных, устанавливаемая уполномоченным органом для субъектов охотничьих и рыбных хозяйств, а также для осуществления любительского (спортивного) рыболовства, научно-исследовательского лова с целью выполнения государственного заказа, контрольного, мелиоративного, экспериментального лова, лова в воспроизводственных целях на определенный срок.
Объем рыбы, изъятой путем мелиоративного лова, осуществляемого как противозаморное мероприятие, не входит в общий лимит вылова рыбы.";

25) 33-баптың 2-тармағындағы «аң шаруашылығы ұйымымен» деген сөздер «аңшылық шаруашылығы субъектісімен» деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 34, 35 және 37-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«34-бап. Балық аулау түрлері
1. Балық аулау мынадай түрлерге бөлінеді:
1) кәсіпшілік балық аулау;
2) әуесқойлық (спорттық) балық аулау;
3) ғылыми-зерттеу үшін аулау;
4) бақылау үшін аулау;
5) мелиорациялық аулау;
6) өсімін молайту мақсатында аулау;
7) эксперименттік аулау.
2. Кәсіпшілік балық аулау – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын бір мезгілде көп мөлшерде аулауға мүмкіндік беретін және (немесе) су айдынының (кәсіпшілік аулау құралдарымен) бір бөлігін қамтитын, бөліп тұратын аулау құралдарымен мекендеу ортасынан балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алып қоюды қамтамасыз ететін кешенді процесс.
Кәсіпшілік балық аулау кәсіпкерлік қызмет мақсатында жүзеге асырылады.
Кәсіпшілік балық аулау жағалауда және теңізде аулау арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
Жағалауда аулау – бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде жүзеге асырылатын балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау.
Теңізде аулау – бекітіліп берілген учаскелер шегінен тыс су айдындарының (теңіздердің, көлдердің) ашық бөлігінде жүзеге асырылатын балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау.
Уәкілетті орган белгілеген рекреациялық балық аулау аймақтарында кәсіпшілік балық аулауға жол берілмейді.
3. Әуесқойлық (спорттық) балық аулау – бір-бірлеп аулауға ғана (кәсіпшілік емес аулау құралдары) мүмкіндік беретін аулау құралдарымен жүзеге асырылатын, спорттық және эстетикалық қажеттіліктерді қанағаттандыру, спорттық жарыстарды өткізу мақсатында, сондай-ақ аулап алынған өнімді жеке тұтыну үшін балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау.
Әуесқойлық (спорттық) балық аулау ауланған балықты кейіннен тірі күйінде табиғи мекендеу ортасына қайтадан жіберумен жүзеге асырылуы мүмкін.
4. Ғылыми-зерттеу үшін аулау – жануарлар дүниесінің жай-күйін бағалау жөнінде ғылыми зерттеулер жүргізу мақсатында балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау.
Ғылыми-зерттеу үшін аулау кез-келген уақытта және жануарлар дүниесін пайдалануға уәкілетті орган берген рұқсаттар негізінде бүкіл су айдындарында кез-келген аулау құралдарымен жүзеге асырылуы мүмкін.
Ғылыми-зерттеу үшін аулау көлемін уәкілетті орган, балық шаруашылығы саласындағы ғылыми-зерттеу қызметінің мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес, тиісті ғылыми ұйымның әрбір ғылыми-зерттеу тақырыбы бойынша аулау квотасының шамасын негіздеуі негізінде белгілейді.
Жануарларды аулау лимитінен тыс ғылыми-зерттеу үшін аулауға бұрын жануарлар дүниесінің жай-күйін бағалау жүргізілмеген су айдындарында жол беріледі.

25) в пункте 2 статьи 33 слова "охотохозяйственной организацией" заменить словами "субъектом охотничьего хозяйства";
26) статьи 34, 35 и 37 изложить в следующей редакции:
"Статья 34. Виды рыболовства
1. Рыболовство подразделяется на следующие виды:
1) промысловое рыболовство;
2) любительское (спортивное) рыболовство;
3) научно-исследовательский лов;
4) контрольный лов;
5) мелиоративный лов;
6) лов в воспроизводственных целях;
7) экспериментальный лов.
2. Промысловое рыболовство - комплексный процесс, обеспечивающий изъятие рыбных ресурсов и других водных животных из среды обитания орудиями лова, позволяющими производить одновременно лов большого количества рыбных ресурсов и других водных животных и (или) охватывающими, перегораживающими часть водоема (промысловыми орудиями лова).
Промысловое рыболовство осуществляется в целях предпринимательской деятельности.
Промысловое рыболовство может осуществляться прибрежным и морским ловом.
Прибрежный лов - лов рыбных ресурсов и других водных животных, осуществляемый на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках.
Морской лов - лов рыбных ресурсов и других водных животных, осуществляемый в открытой части водоемов (морей, озер) вне пределов закрепленных участков.
Не допускается промысловое рыболовство в зонах рекреационного рыболовства, устанавливаемых уполномоченным органом.
3. Любительское (спортивное) рыболовство - лов рыбных ресурсов и других водных животных в целях удовлетворения спортивных и эстетических потребностей, проведения спортивных состязаний, а также для личного потребления выловленной продукции, осуществляемый орудиями лова, позволяющими проводить только поштучный лов (непромысловые орудия лова).
Любительское (спортивное) рыболовство может осуществляться с последующим выпуском выловленной рыбы в естественную среду обитания в живом виде.
4. Научно-исследовательский лов - лов рыбных ресурсов и других водных животных с целью проведения научных исследований по оценке состояния животного мира.
Научно-исследовательский лов может осуществляться в любое время и любыми орудиями лова на всех водоемах на основании разрешений на пользование животным миром, выданных уполномоченным органом.
Объем научно-исследовательского лова устанавливается уполномоченным органом в соответствии с целями и задачами научно-исследовательской деятельности в сфере рыбного хозяйства на основании обоснования величины квоты вылова соответствующей научной организацией по каждой научно-исследовательской теме.
Научно-исследовательский лов вне лимита изъятия животных допускается на водоемах, на которых ранее оценка состояния животного мира не проводилась.

5. Бақылау үшін аулау – ихтиофаунаның жай-күйін бақылау, балық ресурстарын және басқа да су жануарларының өсімін молайту тиімділігін, шабақтардың өнімділігін, су айдындарының балық өнімділігін айқындау мақсатында балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау.
6. Мелиорациялық аулау – жаппай аулауды, арзан бағаланатын балықтар түрлерін аулауды, қырылу қаупі бар су айдындарындағы және (немесе) учаскелеріндегі аулауды қоса алғанда, су айдындарының балық өнімділігін арттыруға, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын сақтауға және олардың мекендеу әрі көбею жағдайларын жақсартуға бағытталған балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау.
Жаппай аулау - су айдынындағы балық ресурстарының және басқа да су жануарларының бүкіл кәсiпшiлiк қорын алып қою немесе балықтардың жеке түрлерінің кәсiпшiлiк қорын немесе экологиялық тобын алып қою. Жаппай аулау мелиорациялық аулау ретінде және ғылыми-зерттеу мақсаттары үшін қолданылуы мүмкін.
7. Өсімін молайту мақсатында аулау - балық ресурстарының және басқа да су жануарларының өсімін молайту мақсатында оларды аулау.
8. Эксперименттік аулау - балық аулау құралдары мен тәсілдерінің жаңа түрлерінің тиімділігін зерделеу мақсатында балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау.
9. Балық аулауды жүзеге асыру тәртібі Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен балық аулау ережелерінде айқындалады.
35-бап. Балық аулау құқығы
1. Кәсiпшiлiк балық аулау құқығы жеке және заңды тұлғаларға:
1) жануарлар дүниесiн пайдалануға рұқсаты;
2) уәкiлеттi органмен балық аулауға жасасқан шарты болған кезде берiледi.
2. Әуесқойлық (спорттық) балық аулау, ғылыми-зерттеу үшін аулау, мелиорациялық және эксперименттік аулау, сондай-ақ өсімін молайту мақсатындағы аулау құқығы жеке және заңды тұлғаларға жануарлар дүниесiн пайдалануға рұқсаты немесе жолдамасы болған кезде берiледi.
3. Бақылау үшін аулауды уәкілетті орган жүзеге асырады.»;
«37-бап. Аңшылық және балық шаруашылықтарын жүргiзу құқығын
беру
1. Аңшылық шаруашылығын, сондай-ақ су айдындары және (немесе) учаскелерi бекiтіп беріле отырып, балық шаруашылығын жүргiзу құқығы Қазақстан Республикасының азаматтарына және Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларына облыстың жергілікті атқарушы органының аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерiн бекiтiп беру туралы уәкiлеттi органмен келiсiлген шешiмiнiң, уәкiлеттi орган мен жануарлар дүниесiн пайдаланушы арасында жасалатын аңшылық және балық шаруашылықтарын жүргiзу шартының негiзiнде берiледi.
Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерiн бекiтiп берусіз балық шаруашылығын жүргiзуді Қазақстан Республикасының азаматтары, шетелдіктер, азаматтығы жоқ адамдар, Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары және шетелдік заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.

5. Контрольный лов - лов рыбных ресурсов и других водных животных в целях контроля за состоянием ихтиофауны, определения эффективности воспроизводства рыбных ресурсов и других водных животных, урожайности молоди, рыбопродуктивности водоемов.
6. Мелиоративный лов - лов рыбных ресурсов и других водных животных, включая тотальный отлов, отлов малоценных видов рыб, лов в замороопасных водоемах и (или) участках, направленный на увеличение рыбопродуктивности водоемов, сохранение рыбных ресурсов и других водных животных и улучшение условий их обитания и размножения.
Тотальный отлов - изъятие всего промыслового запаса рыбных ресурсов и других водных животных в водоеме или изъятие промыслового запаса отдельных видов или экологических групп рыб. Тотальный отлов может применяться в качестве мелиоративного лова и для научно-исследовательских целей.
7. Лов в воспроизводственных целях - лов рыбных ресурсов и других водных животных для целей их воспроизводства.
8. Экспериментальный лов - лов рыбных ресурсов и других водных животных в целях изучения эффективности новых видов орудий и способов рыболовства.
9. Порядок осуществления рыболовства определяется правилами рыболовства, утвержденными Правительством Республики Казахстан.
Статья 35. Право на рыболовство
1. Право на промысловое рыболовство имеют физические и юридические лица при наличии:
1) разрешения на пользование животным миром;
2) договора с уполномоченным органом на рыболовство.
2. Право на любительское (спортивное) рыболовство, научно-исследовательский, мелиоративный и экспериментальный лов, а также лов в воспроизводственных целях имеют физические и юридические лица при наличии разрешения на пользование животным миром или путевки.
3. Контрольный лов осуществляется уполномоченным органом.";
"Статья 37. Предоставление права ведения охотничьего и рыбного
хозяйств
1. Право ведения охотничьего хозяйства, а также рыбного хозяйства с закреплением рыбохозяйственных водоемов и (или) участков предоставляется гражданам Республики Казахстан и юридическим лицам Республики Казахстан на основании решения местного исполнительного органа области о закреплении охотничьих угодий и рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, согласованного с уполномоченным органом, договора на ведение охотничьего и рыбного хозяйств, заключаемого между уполномоченным органом и пользователем животным миром.
Ведение рыбного хозяйства без закрепления рыбохозяйственных водоемов и (или) участков осуществляется гражданами Республики Казахстан, иностранцами, лицами без гражданства, юридическими лицами Республики Казахстан и иностранными юридическими лицами в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2. Аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілері жануарлар дүниесi объектiлерiн квота шегiнде алып қою құқығын жануарлар дүниесiн пайдалануға рұқсат алған сәттен бастап, ал басқа жеке және заңды тұлғалар - аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерінен жолдама алғаннан кейiн немесе солармен аң аулау немесе балық аулау шартын жасасқаннан кейін алады.
3. Аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерiн аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілеріне бекiтiп беру мерзiмi өткен кезде олардың осы аумақтар мен акваторияларды қайта бекiтіп алуына басымдығы болады.»;
27) 38-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Сулы-батпақты алқаптар осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген белгілерге сәйкес келген жағдайда аңшылық алқаптар құрамына енгізілуі мүмкін.»;
5-тармақтың 5) тармақшасындағы «аңшылық шаруашылығы ұйымдарымен» деген сөздер «аңшылық шаруашылығы субъектісімен» деген сөздермен ауыстырылсын;
28) 39-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелерi - балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау, өсіру және көбейту үшiн пайдаланылатын немесе пайдаланылуы мүмкiн не олардың қорларының өсiмiн молайту үшiн маңызы бар су айдындары не олардың бөліктері (өзендер және оларға теңестiрiлген каналдар, көлдер, су қоймалары, тоғандар және басқа да iшкi су айдындары, аумақтық сулар), сондай-ақ теңiз сулары.
Сулы-батпақты алқаптар осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген белгілерге олар сәйкес келген жағдайда балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің құрамына енгізілуі мүмкін.»;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері биологиялық негіздемесі болған кезде акваөсіру мақсаттары үшін пайдаланылуы мүмкін.
Балық шаруашылығы су айдыны және (немесе) учаскесі балық шаруашылығын жүргізу ережелеріне сәйкес ихтиофаунаның толығымен немесе ішінара ауысуымен балық өсіру мақсатында пайдаланылуы мүмкін.»;
4-тармақта:
3) тармақшада:
«балық аулау кәсiпшiлiгi» деген сөздер «балық шаруашылығы» деген сөздермен ауыстырылсын;
«ұйықтар» деген сөзден кейін «(ұйықтық учаскелер)» деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшадағы «ойылған жерден» деген сөздер – «жүзу құралдарынан және балық аулау құралдарынан» деген сөздермен, «балық пен балық аулау құралдарын» деген сөздер «балықты» деген сөзбен ауыстырылсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) мұз қатқан кезеңде балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскелеріне уәкілетті органның келісімінсіз көлік және өзге де механикалық жылжымалы құралдармен баруға;»;

2. Субъекты охотничьего и рыбного хозяйств получают право на изъятие объектов животного мира в пределах квоты с момента получения разрешения на пользование животным миром, а другие физические и юридические лица - после получения путевки от субъектов охотничьего и рыбного хозяйств или заключения договора с ними на охоту или рыболовство.
3. При истечении срока закрепления охотничьих угодий и рыбохозяйственных водоемов и (или) участков за субъектами охотничьего и рыбного хозяйств они имеют приоритет на перезакрепление этих территорий и акваторий.";
27) в статье 38:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Водно-болотные угодья могут быть включены в состав охотничьих угодий при условии их соответствия признакам, указанным в части первой настоящего пункта.";
в подпункте 5) пункта 5 слова "охотохозяйственной организацией" заменить словами "субъектом охотничьего хозяйства";
28) в статье 39:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки - водоемы либо их части (реки и приравненные к ним каналы, озера, водохранилища, пруды и другие внутренние водоемы, территориальные воды), а также морские воды, которые используются или могут быть использованы для лова, разведения и выращивания рыбных ресурсов и других водных животных либо имеют значение для воспроизводства их запасов.
Водно-болотные угодья могут быть включены в состав рыбохозяйственных водоемов и (или) участков при условии их соответствия признакам, указанным в части первой настоящего пункта.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Рыбохозяйственные водоемы и (или) участки могут быть использованы для целей аквакультуры при наличии биологического обоснования.
Рыбохозяйственный водоем и (или) участок может быть использован в целях рыбоводства с полной или частичной заменой ихтиофауны в соответствии с правилами ведения рыбного хозяйства.";
в пункте 4:
в подпункте 3):
слово "рыбопромысловые" заменить словом "рыбохозяйственные";
после слова "тони" дополнить словами "(тоневые участки)";
в подпункте 5) слово "прорези" заменить словами "плавучих средств";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) нахождение транспортных и иных механических передвижных средств на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках в период их ледового покрова без согласования с уполномоченным органом;";

мынадай мазмұндағы 9), 10) және 11) тармақшалармен толықтырылсын:
«9) жеке және заңды тұлғаларға түрін көрсетпестен немесе «басқа» және «майда» деген атаумен тапсыруды және қабылдауды жүзеге асыруға;
10) екі және одан да көп аумен (құлыптаудағы) сүзуді бір мезгілде жүргізуге, сондай-ақ алдыңғы ауды жағалауға толық лақтырғанға дейін ауды сүзуді бастауға;
11) балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде балық аулауға тыйым салынған кезеңде, сондай-ақ балық аулауға тыйым салынған жерлерде уәкілетті органмен келісусіз двигательдері қосылған су көлігінің барлық түрлерінің жүруіне тыйым салынады.»;
5-тармақта:
7) тармақшадағы «жағдайларында балық аулауға тыйым салынады.» деген сөздер «жағдайларында;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14) және 15) тармақшалармен толықтырылсын:
«8) балық аулау ережелерімен, шектеулермен және тыйымдармен жол берілмейтін тәсiлдермен;
9) уәкілетті органның рұқсатынсыз балық аулаудың жаңа түрлері мен тәсiлдерін қолданумен, сондай-ақ ұясы рұқсаттарда көзделгендерден кем мөлшердегі аулау құралдарымен;
10) аулау құралдары өзеннің немесе өзен тармағы енінің үштен екіден астамын қамтып;
11) құрмалы аулау құралдарын шахматтық тәртiппен, вентерлер мен секреттерді өзендер мен бастаулардың, құятын каналдардың сағасынан бес жүз метр радиуста орнатумен;
12) кәсiпшiлiк балық аулауды жүзеге асыру кезінде бөгеттерден, шлюздер мен көпірлерден бес жүз метрден жақын қашықтықта;
13) балық ресурстары және басқа да су жануарлары шоғырланған жерлерде және өрістеу жолдарында олардың көбейетін кезінде;
14) жарылғыш және уландыратын заттарды, сондай-ақ атыс қаруын пайдаланумен;
15) уәкілетті органның рұқсатынсыз кәсіпшілік және кәсіпшілік емес балық аулау құралдарының түрлері мен тәсілдерін қолдануға рұқсат берілген тізбеге енгізілмеген балық аулау құралдарының түрлері мен тәсілдерін қолданумен балық аулауға тыйым салынады.»;
29) мынадай мазмұндағы 39-1-баппен толықтырылсын:
«39-1-бап. Сулы-батпақты алқаптар
1. Сулы-батпақты алқаптар – табиғи (тереңдігі судың қайтуы кезінде алты метрден аспайтын теңiз суларын қоспағанда) және сирек кездесетіндерін әрі құрып кету қаупі төнгендерін қоса алғанда, су маңындағы жануарлар түрлерінің жаппай мекендейтін, ұя салатын, өсiмiн молайтатын орны болып табылатын жасанды акваторийлер.
2. Сулы-батпақты алқаптар маңызы бойынша халықаралық және республикалық болып бөлінеді.
3. Халықаралық маңызы бар сулы-батпақты алқаптарға халықаралық шарттарға сәйкес халықаралық маңызы бар сулы-батпақты алқаптардың тізіміне енгізілген алқаптар жатады.

дополнить подпунктами 9), 10) и 11) следующего содержания:
"9) физическим и юридическим лицам осуществлять сдачу и прием рыбы без указания вида или под названием "прочая" и "мелочь";
10) производить одновременный замет двух и более неводов (в замок), а также начинать замет невода до полной выборки на берег предыдущего невода;
11) движение всех видов водного транспорта с включенными двигателями в запретный для рыболовства период на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках, а также в местах, запретных для рыболовства, без согласования с уполномоченным органом.";
в пункте 5:
дополнить подпунктами 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14) и 15) следующего содержания:
"8) способами, которые не допускаются правилами рыболовства, ограничениями и запретами;
9) с применением без разрешения уполномоченного органа новых видов и способов рыболовства, а также орудиями лова с ячеей меньших размеров, чем предусмотрено в разрешениях;
10) с занятием орудиями лова более двух третей ширины реки или протоки;
11) с установкой ставных орудий лова в шахматном порядке, вентерей и секретов в радиусе пятисот метров от устья рек и стоков, впадающих каналов;
12) на расстоянии ближе чем пятьсот метров у плотин, шлюзов и мостов при осуществлении промыслового рыболовства;
13) в местах концентрации и на путях миграции рыбных ресурсов и других водных животных в период их размножения;
14) с применением взрывчатых и отравляющих веществ, а также огнестрельного оружия;
15) с применением видов орудий и способов рыболовства, не включенных в перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства без разрешения уполномоченного органа.";
29) дополнить статьей 39-1 следующего содержания:
"Статья 39-1. Водно-болотные угодья
1. Водно-болотные угодья - естественные (за исключением морских, глубина которых при отливе превышает шесть метров) и искусственные акватории, являющиеся местами массового обитания, гнездования, воспроизводства околоводных видов животных, включая редких и находящихся под угрозой исчезновения.
2. Водно-болотные угодья по значению подразделяются на международные и республиканские.
3. К водно-болотным угодьям международного значения относятся угодья, включенные в список водно-болотных угодий международного значения, в соответствии с международными договорами.

4. Республикалық маңызы бар сулы-батпақты алқаптарға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен республикалық маңызы бар сулы-батпақты алқаптардың тізіміне енгізілген барлық қалған алқаптар жатады.
5. Сулы-батпақты алқаптарда, сирек кездесетіндерін және құрып кету қаупі төнгендерін қоса алғанда, жануарлар дүниесін қорғау және өсiмiн молайту жөніндегі шаралар көзделеді.
6. Сулы-батпақты алқаптарды сақтауды қамтамасыз ету мақсатында уәкілетті орган даму жоспарын бекітеді.»;
30) 40-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«40-бап. Аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарын
және (немесе) учаскелерiн бекiтiп беру тәртiбi
1. Аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері конкурс қорытындысы бойынша облыстың жергілікті атқарушы органының шешімімен бассейндік принцип ескеріле отырып, бекітіп беріледі.
Конкурсты конкурс өткізу ережелеріне сәйкес құрылған, құрамына уәкілетті органның, облыстың жергілікті атқарушы органының және басқа да мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдардың өкілдері енгізілетін комиссия өткізеді. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда конкурсты Қазақстан Республикасының Үкiметi құратын комиссия өткiзедi.
Конкурсқа шаруашылықаралық аңшылықты ұйымдастыру мен паспорттандыру, сондай-ақ бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын биологиялық-экономикалық тексеру негiзiнде аңшылық және балық шаруашылықтарын жүргізуге перспективті деп танылатын резервтік қордың аңшылық алқаптары мен балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері қойылады.
Жеке және мемлекеттiк емес заңды тұлғалардың жеке меншiгiндегі немесе уақытша жер пайдалануындағы жер учаскелерiнде толығымен орналасқан аңшылық алқаптар, сондай-ақ жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері олар белгiленген бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келген жағдайда олардың өтiнiмi бойынша облыстың жергілікті атқарушы органының шешiмiмен конкурс өткiзiлмей-ақ және уәкiлеттi органның ұсынымынсыз соларға бекiтiп берiледi.
Бекітіп беру мерзімі өткен аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келген жағдайда олар бұрын бекітіп берілген адамдардың өтінімі бойынша конкурс өткізілмей-ақ және уәкiлеттi органның ұсынымынсыз қайта бекітіп беріледі.
Жергілікті маңызы бар, қырылу қаупі бар су айдындары және (немесе) учаскелері бекітіп берілген адамдар қабылдаған шаралардың нәтижесінде байланысты қырылу қаупі белгілерін жоғалтса, олар бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келген жағдайда бекітіп берілу мерзімі өткен соң олардың өтінімі бойынша конкурс өткізілмей-ақ және уәкiлеттi органның ұсынымынсыз бес жылдан қырық тоғыз жылға дейінгі мерзімге қайта бекітіп беріледі.
Балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері, ұйықтар (ұйықтық учаскелер) мемлекеттік тапсырыс шеңберінде өсімін молайту мақсаттары үшін уәкілетті органның ұсынымы бойынша конкурстан тыс негізде қырық тоғыз жылға дейінгі мерзімге өсімін молайту кешенінің мемлекеттік кәсіпорындарына бекітіп берілуі мүмкін.

4. К водно-болотным угодьям республиканского значения относятся все остальные угодья, включенные в список водно-болотных угодий республиканского значения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
5. На водно-болотных угодьях предусматриваются меры по охране и воспроизводству животного мира, включая редких и находящихся под угрозой исчезновения.
6. В целях обеспечения сохранения водно-болотных угодий уполномоченным органом утверждается план развития.";
30) статью 40 изложить в следующей редакции:
"Статья 40. Порядок закрепления охотничьих угодий и
рыбохозяйственных водоемов и (или) участков
1. Охотничьи угодья и рыбохозяйственные водоемы и (или) участки закрепляются с учетом бассейнового принципа решением местного исполнительного органа области по итогам конкурса.
Конкурс проводится комиссией, созданной в соответствии с правилами проведения конкурса, в состав которой включаются представители уполномоченного органа, местного исполнительного органа области и других заинтересованных государственных органов и организаций. В случаях, установленных законодательством Республики Казахстан, конкурс проводится комиссией, создаваемой Правительством Республики Казахстан.
На конкурс выставляются охотничьи угодья и рыбохозяйственные водоемы и (или) участки резервного фонда, которые на основании межхозяйственного охотоустройства и паспортизации, а также биолого-экономического обследования, осуществляемого за счет бюджетных средств, признаются перспективными для ведения охотничьего и рыбного хозяйств.
Охотничьи угодья, а также рыбохозяйственные водоемы и (или) участки местного значения, полностью расположенные на земельных участках, находящихся в частной собственности или во временном землепользовании физических и негосударственных юридических лиц, закрепляются за ними без проведения конкурса по их заявке решением местного исполнительного органа области при условии их соответствия установленным квалификационным требованиям и представления уполномоченного органа.
Охотничьи угодья и рыбохозяйственные водоемы и (или) участки, срок закрепления по которым истек, перезакрепляются без проведения конкурса по заявке лиц, за которыми они ранее были закреплены, при условии соответствия квалификационным требованиям и представления уполномоченного органа.
Замороопасные водоемы и (или) участки местного значения, которые вследствие мер, предпринятых лицами, за которыми они закреплены, утратили признаки замороопасных, перезакрепляются по их заявке по истечении срока закрепления на срок от пяти до сорока девяти лет без проведения конкурса при условии соответствия квалификационным требованиям и представления уполномоченного органа.
Для целей воспроизводства в рамках государственного заказа за государственными предприятиями воспроизводственного комплекса рыбохозяйственные водоемы и (или) участки, тони (тоневые участки) могут закрепляться сроком до сорока девяти лет по представлению уполномоченного органа на внеконкурсной основе.

2. Бекітіп беру:
1) аңшылық алқаптар үшін аңшылық шаруашылығын жүргізу мақсатында – он жылдан қырық тоғыз жылға дейінгі;
2) балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері үшін балық шаруашылығын жүргізу мақсатында – бес жылдан қырық тоғыз жылға дейінгі;
3) жергілікті маңызы бар, қырылу қаупі бар су айдындары және (немесе) учаскелері үшін балық шаруашылығын жүргізу мақсатында – бір жылдан бес жылға дейінгі мерзімді құрайды.
3. Бұрын ұйымдастырылған аңшылық және балық шаруашылықтары шекараларындағы аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері қосымша шаруашылықаралық аңшылықты ұйымдастыруды және балық шаруашылығын ұйымдастыруды өткізбей-ақ - алдыңғы тексерулер материалдарының негізінде қайта бекітіп беріледі.
4. Жер учаскесiнiң меншiк иесi немесе жер пайдаланушы мүдделi жеке және заңды тұлғаларға, оның ішінде аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері аумағына немесе акваториясына кіретін учаскелерде аңшылық және балық шаруашылықтарын жүргізу және аң аулау мен балық аулауды жүзеге асыру мақсаттарында сервитут беруді қамтамасыз етуге мiндеттi.»;
31) 45-бапта:
3) тармақшадағы «бұзылуы болуы мүмкiн.» деген сөздер «бұзылуы;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) балықтардың жаппай қырылуына әкеп соғуы мүмкін су айдындарының және (немесе) учаскелерінің гидрохимиялық және өзге де режимдерінің бұзылу қаупінің туындауы болуы мүмкiн.»;
32) 47-бапта:
1-тармақта:
«молайту және» деген сөздерден кейін «орнықты» деген сөзбен толықтырылсын;
«мемлекеттiк бюджеттiң қаражаты есебiнен» деген сөздер «бюджет қаражаты есебiнен» деген сөздермен, «заңдарына» деген сөз «заңнамасына» деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақта:
«қорғау және өсімін молайту жөніндегі» деген сөздер «қорғау, өсімін молайту және орнықты пайдалану жөніндегі» деген сөздермен ауыстырылсын;
«аңшылық шаруашылығы мен балық шаруашылығы ұйымдарының» деген сөздер «аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерінің» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта «қорғау және өсімін молайту жөніндегі» деген сөздер «қорғау, өсімін молайту және орнықты пайдалану жөніндегі» деген сөздермен ауыстырылсын;
33) 49-баптың 2-тармағының бірінші абзацындағы «органдары» деген сөз «бөлімшелері» деген сөзбен ауыстырылсын;
34) 50-баптың 5) тармақшасындағы «аңшы куәлігі» деген сөздер «аңшы және (немесе) балықшы куәлігі, аңшылық және (немесе) балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт, аң аулауға және (немесе) балық аулауға арналған шарт» деген сөздермен ауыстырылсын;

2. Срок закрепления составляет:
1) для охотничьих угодий с целью ведения охотничьего хозяйства - от десяти до сорока девяти лет;
2) для рыбохозяйственных водоемов и (или) участков с целью ведения рыбного хозяйства - от пяти до сорока девяти лет;
3) для замороопасных водоемов и (или) участков местного значения с целью ведения рыбного хозяйства - от одного года до пяти лет.
3. Охотничьи угодья и рыбохозяйственные водоемы и (или) участки в границах ранее организованных охотничьих и рыбных хозяйств перезакрепляются без проведения дополнительного межхозяйственного охотоустройства и рыбохозяйственного устройства - на основе материалов предыдущих обследований.
4. Собственник земельного участка или землепользователь обязан обеспечить предоставление сервитута заинтересованным физическим и юридическим лицам, в том числе для целей ведения охотничьего и рыбного хозяйств и осуществления охоты и рыболовства на участках, входящих в территорию или акваторию охотничьих угодий и рыбохозяйственных водоемов и (или) участков.";
31) в статье 45:
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) возникновение угрозы нарушения гидрохимического и иных режимов водоемов и (или) участков, которое может привести к заморам.";
32) в статье 47:
в пункте 1:
после слова "воспроизводству и" дополнить словом "устойчивому";
слова "за счет средств государственного бюджета осуществляется" заменить словами "осуществляется за счет бюджетных средств";
в пункте 2:
слова "по охране и воспроизводству" заменить словами "по охране, воспроизводству и устойчивому использованию";
слова "охотохозяйственных и рыбохозяйственных организаций" заменить словами "субъектов охотничьего и рыбного хозяйств";
в пункте 3 слова "по охране и воспроизводству" заменить словами "по охране, воспроизводству и устойчивому использованию";
33) в абзаце первом пункта 2 статьи 49 слово "органами" заменить словом "подразделениями";
34) подпункт 5) статьи 50 после слова "охотника" дополнить словами "и (или) рыбака, договор на ведение охотничьего и (или) рыбного хозяйства, договор на охоту и (или) рыболовство";

35) 51-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«51-бап. Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және
пайдалану саласындағы мемлекеттiк бақылауды
жүзеге асыратын лауазымды адамдар
1. Ведомстволардың басшылары лауазымы бойынша бiр мезгiлде Қазақстан Республикасының Жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторлары болып табылады.
2. Ведомстволар басшыларының жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы реттеу мен бақылау мәселелерiн қадағалайтын орынбасарлары лауазымы бойынша бiр мезгiлде Қазақстан Республикасының Жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторының орынбасарлары болып табылады.
3. Ведомствоның аумақтық бөлімшесінің басшысы лауазымы бойынша бiр мезгiлде тиiстi облыстың (бассейннің) жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторы болып табылады.
4. Аумақтық бөлімше басшысының жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы реттеу мен бақылау мәселелерiн қадағалайтын орынбасарлары лауазымы бойынша бiр мезгiлде тиiстi облыстың (бассейннің) жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторының орынбасарлары болып табылады.
5. Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласында реттеу мен бақылау мәселелерiн қадағалайтын ведомстволардың құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшылары - лауазымы бойынша бiр мезгiлде Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi аға мемлекеттiк инспекторлары, ал ведомстволардың жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласында реттеу мен бақылау мәселелерiн қадағалайтын мамандары - Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлары болып табылады.
6. Ведомстволардың жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласында реттеу мен бақылау мәселелерiн қадағалайтын аумақтық бөлімшелерінің құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшылары - лауазымы бойынша бiр мезгiлде тиiстi облыстың (бассейннің) жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi аға мемлекеттiк инспекторлары, ал жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласында реттеу мен бақылау мәселелерiн қадағалайтын мамандары - тиiстi облыстың (бассейннің) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлары болып табылады.»;
36) 52-бапта:
тақырыбындағы «уәкiлеттi және аумақтық органдар лауазымды адамдарының» деген сөздер «лауазымды адамдардың» деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
бірінші абзацтағы «уәкiлеттi және аумақтық органдар лауазымды адамдарының» деген сөздер «лауазымды адамдардың» деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшадағы «су тоғандарының (учаскелерiнiң) аумақтарында және» деген сөздер «су айдындарының және (немесе) учаскелерінің аумақтарында және олардың жағалау белдеуінде, сондай-ақ» деген сөздермен ауыстырылсын;

35) статью 51 изложить в следующей редакции:
"Статья 51. Должностные лица, осуществляющие государственный
контроль в области охраны, воспроизводства и
использования животного мира
1. Руководители ведомств являются по должности одновременно главными государственными инспекторами по охране животного мира Республики Казахстан.
2. Заместители руководителей ведомств, ведающие вопросами регулирования и контроля в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, являются по должности одновременно заместителями Главного государственного инспектора по охране животного мира Республики Казахстан.
3. Руководитель территориального подразделения ведомства является по должности одновременно главным государственным инспектором по охране животного мира соответствующей области (бассейна).
4. Заместители руководителя территориального подразделения, ведающие вопросами регулирования и контроля в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, являются по должности одновременно заместителями главного государственного инспектора по охране животного мира соответствующей области (бассейна).
5. Руководители структурных подразделений ведомств, ведающие вопросами регулирования и контроля в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, являются по должности одновременно старшими государственными инспекторами по охране животного мира Республики Казахстан, а специалисты ведомств, ведающие вопросами регулирования и контроля в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, - государственными инспекторами по охране животного мира Республики Казахстан.
6. Руководители структурных подразделений территориальных подразделений ведомств, ведающие вопросами регулирования и контроля в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, являются по должности одновременно старшими государственными инспекторами по охране животного мира соответствующей области (бассейна), а специалисты, ведающие вопросами регулирования и контроля в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, - государственными инспекторами по охране животного мира соответствующей области (бассейна).";
36) в статье 52:
в заголовке слова "уполномоченного и территориальных органов" исключить;
в пункте 1:
в абзаце первом слова "уполномоченного и территориальных органов" исключить;
в подпункте 7) слова "(участков) и" заменить словами "и (или) участков и их береговой полосе, а также на";

мынадай мазмұндағы 7-1) және 7-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«7-1) су тарту құрылыстарын оларды тиісті балық қорғау құрылғыларымен жабдықтау және су тұтыну шарттарын уәкілетті органмен келісу нысанына тексеруді жүзеге асыруға;
7-2) балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде, жағалау белдеуінде болған және олардан шыққан кезде адамдардың жануарлар дүниесін пайдалану құқығына арналған құжаттарын тексеруге;»;
2-тармақта:
бірінші абзацтағы «уәкiлеттi және аумақтық органдардың лауазымды адамдары» деген сөздер «лауазымды адамдар» деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) уәкілетті орган белгілеген жануарларды интродукциялауды, будандастыру мен жерсіндіруді жүзеге асыру тәртiбiнiң сақталуына;»;
3-тармақта:
«уәкiлеттi және аумақтық органдардың лауазымды адамдары» деген сөздер «лауазымды адамдар» деген сөздермен ауыстырылсын;
«нысанды» деген сөздің алдынан «айырым белгілері бар» деген сөздермен толықтырылсын;
37) 53-баптың тақырыбы мен мәтініндегі «және аумақтық органдар», «және аумақтық органдардың» деген сөздер тиісінше «орган және оның аумақтық бөлімшелері», «органның және оның аумақтық бөлімшелерінің» деген сөздермен ауыстырылсын;
38) 54-баптың тақырыбы мен мәтініндегі «және аумақтық органдардың» деген сөздер «органның және аумақтық бөлімшелердің» деген сөздермен ауыстырылсын;
39) 55-бапта:
2-тармақтың 6) тармақшасындағы «нысанды киiм» деген сөздер «айырым белгілері бар нысанды киiм (погонсыз)» деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы «нысанды киiммен» деген сөздер «айырым белгілері бар нысанды киiммен» деген сөздермен ауыстырылсын;
40) 56 және 58-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«56-бап. Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту
және пайдалану жөнiндегi өндiрiстiк бақылау
1. Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану жөнiндегi өндiрiстiк бақылау - бекiтiп берiлген аңшылық алқаптар мен балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерiнде жануарлар дүниесiн қорғау функциясын жүзеге асыратын аңшылық шаруашылығы мен балық шаруашылығы субъектілерінің қорықшылық қызметi.
2. Қорықшылардың:
1) Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес кейiннен оларды жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторларға, уәкiлеттi органға не сотқа мiндеттi түрде беру үшiн әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамалар толтыруға;
2) қорықшы қызметінің айырым белгілері бар арнаулы киімін киюге, атыс қаруын алып жүруге құқығы бар.
3. Қорықшылар бекiтiп берiлген аңшылық алқаптарында және балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерiнде жануарлар дүниесiн қорғауды қамтамасыз етуге мiндеттi.»;

дополнить подпунктами 7-1) и 7-2) следующего содержания:
"7-1) осуществлять осмотр водозаборных сооружений на предмет оборудования их соответствующими рыбозащитными устройствами и согласования условий водопотребления с уполномоченным органом;
7-2) осматривать у лиц, находящихся на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках, береговой полосе и при выезде из них, документы на право пользования животным миром;";
в пункте 2:
в абзаце первом слова "уполномоченного и территориальных органов" исключить;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) соблюдением порядка осуществления интродукции, гибридизации и акклиматизации животных, установленного уполномоченным органом;";
в пункте 3:
слова "уполномоченного и территориальных органов" исключить;
после слова "одеждой" дополнить словами "со знаками различия";
37) в заголовке и тексте статьи 53 слова "и территориальных органов" заменить словами "органа и территориальных подразделений";
38) в заголовке и тексте статьи 54 слова "и территориальных органов" заменить словами "органа и территориальных подразделений";
39) в статье 55:
подпункт 6) пункта 2 после слова "одежды" дополнить словами "со знаками различия (без погон)";
пункт 5 после слова "одеждой" дополнить словами "со знаками различия";
40) статьи 56 и 58 изложить в следующей редакции:
"Статья 56. Производственный контроль по охране,
воспроизводству и использованию животного мира
1. Производственный контроль по охране, воспроизводству и использованию животного мира - деятельность егерской службы субъектов охотничьего и рыбного хозяйств, осуществляющей функцию охраны животного мира на закрепленных охотничьих угодьях и рыбохозяйственных водоемах и (или) участках.
2. Егеря имеют право:
1) в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях составлять протоколы об административных правонарушениях для обязательной последующей передачи их государственным инспекторам по охране животного мира, в уполномоченный орган либо в суд;
2) на ношение специальной одежды со знаками различия егерской службы, огнестрельного оружия.
3. Егеря обязаны обеспечить охрану животного мира на закрепленных охотничьих угодьях и рыбохозяйственных водоемах и (или) участках.";

«58-бап. Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау,
өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын
бұзғаны үшiн жауаптылық
Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.».
7. «Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы» 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 13, 52-құжат; 2007 ж., № 5-6, 42-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 17, 82-құжат):
1) 10-баптың 2-тармағында:
2) тармақша «жабдықтарының» деген сөзден кейін «, балық шаруашылығына арналған жабдықтардың және аулау құралдарының» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
«5-1) жасанды түрде балық өсіру және балық өнімін өңдеу;»;
2) 11-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімділігін және өнімінің сапасын арттыру;».
8. «Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы» 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 16, 96-құжат; 2007 ж. № 1, 4-құжат; 2008 ж., № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат):
1) 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«6-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың күзетін
қамтамасыз ету жүйесi
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың күзетін қамтамасыз ету жүйесiне:
1) Қазақстан Республикасының Үкiметi;
2) уәкiлеттi орган;
3) қарауында ерекше қорғалатын табиғи аумақтар бар орталық атқарушы органдар;
4) осы Заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді актiлерiмен айқындалған өздерiнiң құзыретi шегiнде облыстық, республикалық маңызы бар қаланың және астананың өкiлдi органдары;
5) осы Заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді актiлерiмен айқындалған өздерiнiң құзыретi шегiнде облыстық, республикалық маңызы бар қаланың және астананың атқарушы органдары;
6) табиғат қорғау ұйымдары;
7) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың күзетін қамтамасыз ету саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар кіреді.»;
2) мынадай мазмұндағы 6-1-баппен толықтырылсын:
«6-1-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы
мемлекеттiк басқару
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мемлекеттiк басқаруды:
1) Қазақстан Республикасының Үкiметi;
2) аумақтық бөлімшелері бар ведомствосын қоса алғанда, уәкiлеттi орган;

"Статья 58. Ответственность за нарушение законодательства
Республики Казахстан в области охраны,
воспроизводства и использования животного мира
Нарушение законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.".
7. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 13, ст. 52; 2007 г., № 5-6, ст. 42; № 18, ст. 145; 2008 г., № 23, ст. 124; 2009 г., № 17, ст. 82):
1) в пункте 2 статьи 10:
подпункт 2) после слова "оборудования" дополнить словами ", оборудования и орудия лова для рыбного хозяйства";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) искусственное разведение рыб и переработка рыбной продукции;";
2) пункт 2 статьи 11 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) повышение продуктивности и качества продукции аквакультуры (рыбоводства);".
8. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 16, ст. 96; 2007 г., № 1, ст. 4; 2008 г., № 21, ст. 95; № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84):
1) статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Система обеспечения охраны особо охраняемых
природных территорий
В систему обеспечения охраны особо охраняемых природных территорий входят:
1) Правительство Республики Казахстан;
2) уполномоченный орган;
3) центральные исполнительные органы, в ведении которых находятся особо охраняемые природные территории;
4) областные, города республиканского значения и столицы представительные органы в пределах их компетенции, определенной настоящим Законом и иными законодательными и подзаконными актами Республики Казахстан;
5) областные, города республиканского значения и столицы исполнительные органы в пределах их компетенции, определенной настоящим Законом и иными законодательными и подзаконными актами Республики Казахстан;
6) природоохранные организации;
7) физические и юридические лица, осуществляющие деятельность в области обеспечения охраны особо охраняемых природных территорий.";
2) дополнить статьей 6-1 следующего содержания:
"Статья 6-1. Государственное управление в области особо
охраняемых природных территорий
Государственное управление в области особо охраняемых природных территорий осуществляется:
1) Правительством Республики Казахстан;
2) уполномоченным органом, включая его ведомство с территориальными подразделениями;

3) қарауында ерекше қорғалатын табиғи аумақтар бар орталық атқарушы органдар;
4) осы Заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық және заңға тәуелді актiлерiмен айқындалған өздерiнiң құзыретi шегiнде облыстық, республикалық маңызы бар қаланың және астананың өкiлдi және атқарушы органдары жүзеге асырады.»;
3) 7-бапта:
4) тармақша мынадай мазмұндағы оныншы абзацпен толықтырылсын:
«республикалық маңызы бар мемлекеттiк табиғи қаумалдар мен мемлекеттiк қорық аймақтарын тарату және олардың аумақтарын қысқарту тәртібін бекіту;»;
мынадай мазмұндағы 6-2) тармақшамен толықтырылсын:
«6-2) уәкілетті органның ұсынысы бойынша жаратылыстану-ғылыми негіздемесіне берілген мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы негізінде республикалық маңызы бар мемлекеттiк табиғи қаумалдар мен мемлекеттiк қорық аймақтарын тарату және олардың аумақтарын қысқарту;»;
7) тармақшадағы «ынтымақтастық жатады.» деген сөздер «ынтымақтастық;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
«8) Қазақстан Республикасының Конституциясында, заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру жатады.»;
4) 8-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) республикалық маңызы бар мемлекеттiк табиғи қаумалдар мен мемлекеттiк қорық аймақтарын тарату және олардың аумақтарын қысқарту жөнінде ұсыныстар енгізу;»;
6) тармақшаның тоғызыншы абзацындағы «ережесін бекіту» деген сөздер «ережесін;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы оныншы, он бірінші және он екінші абзацтармен толықтырылсын:
«республикалық маңызы бар мемлекеттiк табиғи қаумалдар мен мемлекеттiк қорық аймақтарын тарату мен олардың аумақтарын қысқартудың жаратылыстану-ғылыми негіздемесінің жобаларын әзірлеу тәртібін;
осы Заңның 43-1-бабының 1-тармағында көзделген жағдайда, жергілікті халықтың мұқтажы үшін рұқсат етілетін әуесқойлық (спорттық) балық аулау ережесін;
осы Заңның 43-1-бабының 2-тармағында көзделген жағдайда, жүзеге асырылатын балықтың жаппай қырылуын болдырмау жөніндегі іс-шараларды жүргізу тәртібін бекіту;»;
19) тармақшадағы «әзірлеу және бекіту жатады.» деген сөздер «әзірлеу және бекіту;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 20) тармақшамен толықтырылсын:
«20) осы Заңда, өзге де заңдарда, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру жатады.»;
5) 9-бап мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
«8) заңдарда, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.»;

3) центральными исполнительными органами, в ведении которых находятся особо охраняемые природные территории;
4) областными, города республиканского значения и столицы представительными и исполнительными органами в пределах их компетенции, определенной настоящим Законом и иными законодательными и подзаконными актами Республики Казахстан.";
3) в статье 7:
подпункт 4) дополнить абзацем десятым следующего содержания:
"порядка упразднения государственных природных заказников и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшения их территории;";
дополнить подпунктом 6-2) следующего содержания:
"6-2) упразднение государственных природных заказников и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшение их территории по предложению уполномоченного органа на основании положительного заключения государственной экологической экспертизы на естественно-научное обоснование;";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) осуществляет иные полномочия, предусмотренные Конституцией, законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.";
4) в статье 8:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) внесение предложений по упразднению государственных природных заказников и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшению их территории;";
подпункт 6) дополнить абзацами десятым, одиннадцатым и двенадцатым следующего содержания:
"порядка разработки проектов естественно-научного обоснования упразднения государственных природных заказников и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшения их территории;
правил любительского (спортивного) рыболовства, разрешаемого для нужд местного населения, в случае, предусмотренном пунктом 1 статьи 43-1 настоящего Закона;
порядка проведения мероприятий по предотвращению заморов, осуществляемых в случае, предусмотренном пунктом 2 статьи 43-1 настоящего Закона;";
дополнить подпунктом 20) следующего содержания:
"20) осуществление иных полномочий, предусмотренных настоящим Законом, иными законами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
5) статью 9 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) осуществляют иные полномочия, предусмотренные законами, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";

6) 17-баптың 2-тармағы «кезiнде» деген сөзден кейін «, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша республикалық маңызы бар мемлекеттiк табиғи қаумалдарды және мемлекеттiк қорық аймақтарын тарату кезінде» деген сөздермен толықтырылсын;
7) 20-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Балық аулау үшін пайдаланылатын немесе пайдаланылуы мүмкін не балық ресурстары және басқа да су жануарлары қорларының өсімін молайту үшін маңызы бар су обьектілерін және (немесе) учаскелерін ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құрамына енгізу жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен келісім бойынша әрі осы су объектілері және (немесе) учаскелері бекітіп берілген адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін ескере отырып жүзеге асырылады.»;
8) 40-баптың 1-тармағында:
бірінші абзацындағы «аумағында» деген сөзден кейін «, осы Заңның 43-1-бабында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып,» деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақшасындағы «мемлекеттiк табиғи қорықтың күзет аймағында тұратын жергiлiктi халықтың мұқтажы үшiн арнайы бөлiнген учаскелерде уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен рұқсат етiлетiн, әуесқойлық балық аулауды қоспағанда,» деген сөздер алып тасталсын;
9) мынадай мазмұндағы 43-1-баппен толықтырылсын:
«43-1-бап. Жекелеген мемлекеттiк табиғи қорықтардың күзет
режимiнің ерекшеліктері
1. Марқакөл мемлекеттiк табиғи қорығының күзет аймағында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған кезде биологиялық негіздеме негізінде арнайы бөлінген учаскелерде жергілікті тұрғындардың мұқтажы үшін әуесқойлық (спорттық) балық аулауға жол беріледі.
2. Қорғалжын мемлекеттiк табиғи қорығының су айдындарында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған кезде биологиялық негіздеме негізінде балықтың қырылуының алдын алу жөніндегі іс-шараларды жүргізуге жол беріледі.»;
10) 69-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) зоологиялық мемлекеттiк табиғи қаумалдарда - уәкілетті органның келісімімен жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның рұқсаты бойынша ғылыми-зерттеу, өсімін молайту және мелиорациялық мақсаттарда алып қою жағдайларын қоспағанда, жануарлардың қырылуын туғызған немесе туғызуы мүмкiн басқа да әрекеттермен бiрдей дәрежеде аң аулауға, кез келген тәсiлдермен және құралдармен, балықтарды қоспағанда, жануарларды аулауға, өсiмдiктер мен жануарлардың бөтен түрлерiн интродукциялауға, ұяларды, iндердi, апандарды және басқа да мекендеу орындарын бүлдiруге, жұмыртқа жинауға;»;

6) пункт 2 статьи 17 дополнить словами ", а также при упразднении государственных природных заказников и государственных заповедных зон республиканского значения по решению Правительства Республики Казахстан";
7) статью 20 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Включение водных объектов и (или) участков, которые используются или могут быть использованы для рыболовства либо имеют значение для воспроизводства запасов рыбных ресурсов и других водных животных, в состав особо охраняемых природных территорий осуществляется по согласованию с уполномоченным государственным органом в области охраны, воспроизводства и использования животного мира и с учетом прав и законных интересов лиц, за которыми закреплены данные водные объекты и (или) участки.";
8) в пункте 1 статьи 40:
абзац первый после слова "охраны" дополнить словами ", с учетом особенностей, предусмотренных статьей 43-1 настоящего Закона";
в подпункте 6) слова ", за исключением любительского рыболовства, разрешаемого для нужд местного населения, проживающего в охранной зоне государственного природного заповедника, на специально выделенных участках в порядке, установленном уполномоченным органом" исключить;
9) дополнить статьей 43-1 следующего содержания:
"Статья 43-1. Особенности режима охраны отдельных
государственных природных заповедников
1. В охранной зоне Маркакольского государственного природного заповедника допускается любительское (спортивное) рыболовство для нужд местного населения на специально выделенных участках на основании биологического обоснования при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. На водоемах Коргалжынского государственного природного заповедника допускается проведение мероприятий по предотвращению заморов на основании биологического обоснования при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
10) в статье 69:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) в зоологических государственных природных заказниках - охота, добыча любыми способами и средствами животных, за исключением рыб, интродукция чужеродных видов растений и животных, разрушение гнезд, нор, логовищ и других местообитаний, сбор яиц, равно как и другие действия, вызвавшие или которые могут вызвать гибель животных, за исключением случаев изъятия в научно-исследовательских, воспроизводственных и мелиоративных целях по разрешению уполномоченного государственного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира по согласованию с уполномоченным органом;";

мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Кешенді зоологиялық мемлекеттік табиғи қаумалдарда аң аулауға және балық аулауға мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектілерінің сақталуына қауіп төндірмейтін, жануарлар дүниесі объектілерін алып қоюдың мөлшерлі көлемінің биологиялық негіздемесіне мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы болған кезде жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган рұқсат етеді.»;
11) 83-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«83-бап. Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын
табиғи аумақтар саласындағы заңнамасын бұзғаны
үшiн жауаптылық
Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.».
2-бап. Осы Заң, 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 5-тармағын, 6-тармағының 8) тармақшасын және 7-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                         Н. Назарбаев

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В комплексных зоологических государственных природных заказниках охота и рыболовство разрешается уполномоченным государственным органом в области охраны, воспроизводства и использования животного мира при наличии положительного заключения государственной экологической экспертизы на биологическое обоснование допустимого объема изъятия объектов животного мира, не угрожающего сохранению объектов государственного природно-заповедного фонда.";
11) статью 83 изложить в следующей редакции:
"Статья 83. Ответственность за нарушение законодательства
Республики Казахстан в области особо охраняемых
природных территорий
Нарушение законодательства Республики Казахстан в области особо охраняемых природных территорий влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 5, подпункта 8) пункта 6 и пункта 7 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2011 года.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев