Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне медиация мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 28 қаңтардағы № 402-IV Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 23-24 (қосымша); 1995 ж., № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 187-құжат; № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 8-құжат; № 5, 55-құжат; № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., № 2-3, 23-құжат; № 5-6, 50-құжат; № 11-12, 178-құжат; № 17-18, 224, 225-құжаттар; № 23, 429-құжат; 1999 ж., № 20, 727, 731-құжаттар; № 23, 916-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 7-құжат; № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 2, 17-құжат; № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 11, 56, 57, 66-құжаттар; № 15, 139-құжат; № 19-20, 146-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 56-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 10, 31-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20, 21-құжаттар; № 4, 28-құжат; № 16, 131-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114, 115-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 16, 18-құжаттар; № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 125, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат):
183-баптың 1-тармағы «талап қою,» деген сөздерден кейін «тараптардың медиация туралы шарт жасасуы,» деген сөздермен толықтырылсын.
2. 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 15-16, 211-құжат; 1998 ж., № 16, 219-құжат; № 17-18, 225-құжат; 1999 ж., № 20, 721-құжат; № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53, 54-құжат; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 10, 106-құжат; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 15, 137-құжат; № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 21-22, 87-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 72-құжат; № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 4, 33-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 71, 73, 75-құжаттар; № 17, 82, 83-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 11, 59-құжат; № 15, 71-құжат; № 20-21, 119-құжат; 2010 жылғы 27 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне баланың құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 11 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында ішкі істер органдарының қызметін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
67-бапта:
бірінші бөлік «татуласса» деген сөзден кейін «, оның ішінде медиация тәртібімен татуласса» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік «татуласса» деген сөзден кейін «, оның ішінде медиация тәртібімен татуласса» деген сөздермен толықтырылсын.

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам медиации
Закон Республики Казахстан от 28 января 2011 года № 402-IV
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 187; № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 1-2, ст. 8; № 5, ст. 55; № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., № 2-3, ст. 23; № 5-6, ст. 50; № 11-12, ст. 178; № 17-18, ст. 224, 225; № 23, ст. 429; 1999 г., № 20, ст. 727, 731; № 23, ст. 916; 2000 г., № 18, ст. 336; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 7; № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 2, ст. 17; № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 11, ст. 56, 57, 66; № 15, ст. 139; № 19-20, ст. 146; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 56; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 10, ст. 31; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20, 21; № 4, ст. 28; № 16, ст. 131; № 18, ст. 143; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 58; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 115; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 16, 18; № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 125, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112):
пункт 1 статьи 183 после слова "порядке," дополнить словами "заключением сторонами договора о медиации,".
2. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211; 1998 г., № 16, ст. 219; № 17-18, ст. 225; 1999 г., № 20, ст. 721; № 21, ст. 774; 2000 г., № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53, 54; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 10, ст. 106; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 15, ст. 137; № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 2, ст. 19; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 12, ст. 72; № 15, ст. 92; 2007 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; 2008 г., № 12, ст. 48; № 13-14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 71, 73, 75; № 17, ст. 82, 83; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 7, ст. 28, 32; № 11, ст. 59; № 15, ст. 71; № 20-21, ст. 119; Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обеспечения защиты прав ребенка", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 29 декабря 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования деятельности органов внутренних дел в сфере обеспечения общественной безопасности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 11 января 2011 г.):
в статье 67:
часть первую после слова "потерпевшим" дополнить словами ", в том числе в порядке медиации,";
часть вторую после слова "потерпевшим" дополнить словами ", в том числе в порядке медиации,".

3. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 23, 335-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 23, 139-құжат; № 24, 153, 154, 156-құжаттар; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 21-22, 87-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 12, 72-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 15-16, 62, 63-құжаттар; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 15-16, 71, 73-құжаттар; № 17, 81, 83-құжаттар; № 23, 113, 115-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 11, 59-құжат; № 17-18, 111-құжат; № 20-21, 119-құжат; 2010 жылғы 27 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне баланың құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 11 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында ішкі істер органдарының қызметін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 68-баптың жетінші бөлігі мынадай мазмұндағы 12-1) тармақпен толықтырылсын:
«12-1) заңда көзделген жағдайларда, оның ішінде медиация тәртібімен жәбірленушімен татуласуға;»;
2) 69-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 14-1) тармақпен толықтырылсын:
«14-1) заңда көзделген жағдайларда, оның ішінде медиация тәртібімен жәбірленушімен татуласуға;»;
3) 75-баптың алтыншы бөлігінің 8) тармағы «татуласуға» деген сөзден кейін «, оның ішінде медиация тәртібімен татуласуға» деген сөздермен толықтырылсын;
4) 82-баптың екінші бөлігі 4) тармақтағы «адамдар жатпайды.» деген сөздер «адамдар;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақпен толықтырылсын:
«5) заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, медиацияны жүргізуге байланысты оған белгілі болған мән-жайлар туралы – медиатор жатпайды.»;
5) мынадай мазмұндағы 88-1-баппен толықтырылсын:
«88-1-бап. Медиатор
1. Тараптар заңның талаптарына сәйкес медиацияны жүргізу үшін тартатын тәуелсіз жеке тұлға медиатор болып табылады.

3. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 23, ст. 335; 1998 г., № 23, ст. 416; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53; № 15-16, ст. 239; № 17-18, ст. 245; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 23, ст. 139; № 24, ст. 153, 154, 156; 2005 г., № 13, ст. 53; № 21-22, ст. 87; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 5-6, ст. 31; № 12, ст. 72; 2007 г., № 1, ст. 2; № 5-6, ст. 40; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 12, ст. 48; № 15-16, ст. 62, 63; № 23, ст. 114; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 15-16, ст. 71, 73; № 17, ст. 81, 83; № 23, ст. 113, 115; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 11, ст. 59; № 17-18, ст. 111; № 20-21, ст. 119; Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обеспечения защиты прав ребенка", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 29 декабря 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования деятельности органов внутренних дел в сфере обеспечения общественной безопасности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 11 января 2011 г.):
1) часть седьмую статьи 68 дополнить пунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) примириться с потерпевшим в случаях, предусмотренных законом, в том числе в порядке медиации;";
2) часть вторую статьи 69 дополнить пунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) примириться с потерпевшим в случаях, предусмотренных законом, в том числе в порядке медиации;";
3) пункт 8) части шестой статьи 75 дополнить словами ", в том числе в порядке медиации";
4) часть вторую статьи 82 дополнить пунктом 5) следующего содержания:
"5) медиатор - об обстоятельствах, ставших известными ему в связи с проведением медиации, за исключением случаев, предусмотренных законом.";
5) дополнить статьей 88-1 следующего содержания:
"Статья 88-1. Медиатор
1. Медиатором является независимое физическое лицо, привлекаемое сторонами для проведения медиации в соответствии с требованиями закона.

2. Медиатор:
1) медиация тараптарына қылмыстық процесті жүргізетін орган беретін ақпаратпен танысуға;
2) медиация тараптары болып табылатын қылмыстық процеске қатысушылар туралы деректермен танысуға;
3) қылмыстық іс жүргізу заңына сәйкес кездесулердің саны мен ұзақтығын шектемей медиация тараптары болып табылатын қылмыстық процеске қатысушылармен жеке және құпия кездесуге құқылы.»;
6) 269-баптың бірінші бөлігіндегі «37 және 38-баптарында көзделген негiздер мен тәртiп бойынша қысқартуға құқылы» деген сөздер «38-бабында көзделген негіздер мен тәртіп бойынша қысқартуға құқылы, ал осы Кодекстің 37-бабының бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде белгіленген негіздер мен тәртiп бойынша қылмыстық істі тоқтатады» деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 391-баптың бесінші бөлігінде:
бірінші сөйлем «бітімге келу» деген сөздерден кейін «, оның ішінде медиация тәртібімен бітімге келу» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші сөйлем «өтініш» деген сөзден кейін «немесе дау-шарды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім» деген сөздермен толықтырылсын.
4. 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 18, 644-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 21-22, 281-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 10, 49-құжат; № 14, 109-құжат; № 15, 138-құжат; 2004 ж., № 5, 25-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 140-құжат; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 13, 53-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; № 15-16, 62-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 17, 81-құжат; № 24, 127, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 3-4, 12-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 17-18, 111-құжат; 2010 жылғы 27 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне баланың құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 11 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне прокуратура органдарының қызметін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

2. Медиатор вправе:
1) знакомиться с информацией, предоставляемой сторонам медиации органом, ведущим уголовный процесс;
2) знакомиться с данными об участниках уголовного процесса, являющихся сторонами медиации;
3) встречаться с участниками уголовного процесса, являющимися сторонами медиации, наедине и конфиденциально без ограничения количества и продолжительности встреч в соответствии с уголовно-процессуальным законом.";
6) в части первой статьи 269 слова "предусмотренным статьями 37 и 38 настоящего Кодекса" заменить словами "предусмотренным статьей 38 настоящего Кодекса, а по основаниям и в порядке, установленным частями первой, второй и третьей статьи 37 настоящего Кодекса, прекращают уголовное дело";
7) в части пятой статьи 391:
предложение первое дополнить словами ", в том числе в порядке медиации";
предложение второе после слова "примирении" дополнить словами "или соглашения об урегулировании конфликта в порядке медиации".
4. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 18, ст. 644; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; 2001 г., № 8, ст. 52; № 15-16, ст. 239; № 21-22, ст. 281; № 24, ст. 338; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 10, ст. 49; № 14, ст. 109; № 15, ст. 138; 2004 г., № 5, ст. 25; № 17, ст. 97; № 23, ст. 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 13, ст. 53; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72; № 13, ст. 86; 2007 г., № 3, ст. 20; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 13-14, ст. 56; № 15-16, ст. 62; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 81; № 24, ст. 127, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 3-4, ст. 12; № 7, ст. 28, 32; № 17-18, ст. 111; Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обеспечения защиты прав ребенка", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 29 декабря 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования деятельности органов прокуратуры", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 11 января 2011 г.):

1) 49-бапта:
тақырыбы «келісім» деген сөзден кейін «, дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім» деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші бөліктің төртінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
«Тараптар істі бітімгершілік келісіммен немесе дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісіммен аяқтай алады, оларға тараптар қол қояды және сот бекітеді.»;
екінші бөліктегі «тараптардың бітімгершілік келісімін» деген сөздер «тараптардың бітімгершілік келісімін немесе тараптардың дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісімін» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 53-бап «келісімін» деген сөзден кейін «, дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісімді» деген сөздермен толықтырылсын;
3) 55-баптың бесінші бөлігі «келісім» деген сөзден кейін «және дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім» деген сөздермен толықтырылсын;
4) 56-баптың екінші бөлігі «келісім» деген сөзден кейін «және дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім» деген сөздермен толықтырылсын;
5) 61-баптың бірінші бөлігі «істі аралық сотқа беруді» деген сөздерден кейін «не медиация жүргізу туралы келісім жасасуды» деген сөздермен толықтырылсын;
6) 79-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 3-2) тармақшамен толықтырылсын:
«3-2) заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, медиацияны жүргізуге байланысты оған белгілі болған мән-жайлар туралы – медиатор;»;
7) 106-баптың бірінші бөлігі 2) тармақшасындағы «қайтарылған жағдайда төлем жасаған адамға ішінара немесе толық қайтарылуға тиіс.» деген сөздер «қайтарылған;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
«3) дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім жасалған жағдайда төлем жасаған адамға ішінара немесе толық қайтарылуға тиіс.»;
8) 113-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«113-бап. Талап қоюдан бас тарту, бітімгершілік келісімі немесе
дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім
кезінде сот шығындарын бөлу»;
екінші бөлігі «келісімін» деген сөзден кейін «немесе дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісімді» деген сөздермен толықтырылсын;
9) 153-баптың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы «келісімін» деген сөзден кейін «немесе дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісімді» деген сөздермен толықтырылсын;
10) 170-баптың 4) тармақшасы «жүгіну» деген сөзден кейін «не дауды медиация тәртібімен шешу» деген сөздермен толықтырылсын;
11) 185-бап «жүгіну» деген сөзден кейін «не дауды медиация тәртібімен шешу» деген сөздермен толықтырылсын;
12) 192-бап «беруді» деген сөзден кейін «не дауды медиация тәртібімен шешуді» деген сөздермен толықтырылсын;

1) в статье 49:
заголовок после слова "соглашение" дополнить словами ", соглашение об урегулировании спора в порядке медиации";
предложение четвертое части первой изложить в следующей редакции:
"Стороны могут окончить дело мировым соглашением или соглашением об урегулировании спора в порядке медиации, которые подписываются сторонами и утверждаются судом.";
в части второй слова "мирового соглашения сторон" заменить словами "мировое соглашение сторон или соглашение сторон об урегулировании спора в порядке медиации";
2) статью 53 после слова "соглашения," дополнить словами "соглашения об урегулировании спора в порядке медиации,";
3) часть пятую статьи 55 после слова "соглашения" дополнить словами "и соглашения об урегулировании спора в порядке медиации";
4) часть вторую статьи 56 после слова "соглашения" дополнить словами "и соглашения об урегулировании спора в порядке медиации";
5) часть первую статьи 61 после слов "третейский суд" дополнить словами "либо заключения соглашения о проведении медиации";
6) часть вторую статьи 79 дополнить подпунктом 3-2) следующего содержания:
"3-2) медиатор - об обстоятельствах, ставших известными ему в связи с проведением медиации, за исключением случаев, предусмотренных законом;";
7) часть первую статьи 106 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) заключения соглашения об урегулировании спора в порядке медиации.";
8) в статье 113:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 113. Распределение судебных расходов при отказе от иска, мировом соглашении или соглашении об урегулировании спора в порядке медиации";
часть вторую после слова "соглашения" дополнить словами "или соглашения об урегулировании спора в порядке медиации";
9) подпункт 2) части первой статьи 153 дополнить словами "или соглашение об урегулировании спора в порядке медиации";
10) подпункт 4) статьи 170 после слова "действия" дополнить словами "либо разрешить спор в порядке медиации";
11) статью 185 после слова "суд" дополнить словами "либо разрешить спор в порядке медиации";
12) статью 192 после слова "суд" дополнить словами "либо разрешить спор в порядке медиации";

13) 193-бапта:
тақырыбындағы «және тараптардың бітімгершілік келісімі» деген сөздер «, тараптардың бітімгершілік келісімі және дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім» деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөлікте:
бірінші сөйлем «бітімгершілік келісімінің шарттары» деген сөздерден кейін «не дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісімнің шарттары» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші сөйлемде «немесе тараптардың бітімгершілік келісімі» деген сөздер «, тараптардың бітімгершілік келісімі немесе дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік «тараптардың бітімгершілік келісімі» деген сөздерден кейін «, дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім» деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлікте:
бірінші сөйлемде «немесе тараптардың бітімгершілік келісімін» деген сөздер «, тараптардың бітімгершілік келісімін немесе дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісімді» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші сөйлем «бітімгершілік келісімінің» деген сөздерден кейін «немесе дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісімнің» деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші бөліктегі «немесе» деген шылау үтірмен ауыстырылып, «келісімін» деген сөзден кейін «немесе тараптардың дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісімін» деген сөздермен толықтырылсын;
14) 240-баптың төртінші бөлігі «келісім» деген сөзден кейін «немесе дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім» деген сөздермен толықтырылсын;
15) 242-баптың 6) тармақшасындағы «жасаған жағдайда іс бойынша іс жүргізуді тоқтата тұруға міндетті.» деген сөздер «жасаған;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
«7) тараптар медиацияны жүргізу туралы келісім жасаған жағдайда іс бойынша іс жүргізуді тоқтата тұруға міндетті.»;
16) 244-баптың 5) тармақшасындағы «орындағанға дейін тоқтатыла тұрады.» деген сөздер «орындағанға дейін;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
«6) осы Кодекстің 242-бабының 7) тармақшасында көзделген жағдайларда – медиация тоқтатылғанға дейін тоқтатыла тұрады.»;
17) 247-бапта:
2) тармақша «келісімін» деген сөзден кейін «, тараптардың дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісімін» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) тараптар дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім жасаса және оны сот бекітсе;»;
18) 342-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«342-бап. Талап қоюшының талап қоюдан бас тартуы, тараптардың
бітімгершілік келісімі және дауды медиация тәртібімен
реттеу туралы келісім»;
бірінші бөліктегі «немесе тараптардың апелляциялық шағым берілгеннен кейін жасалған бітімгершілік келісімі» деген сөздер «, тараптардың апелляциялық шағым берілгеннен кейін жасалған бітімгершілік келісімі немесе дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі «бітім келісімін» деген сөздер «бітімгершілік келісімін және дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісімді» деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 383-11 бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«383-11-бап. Талап қоюдан бас тарту, тараптардың бітімгершілік
келісімі және дауды медиация тәртібімен реттеу
туралы келісім»;
бірінші бөлікте:
бірінші сөйлемде «немесе тараптардың бітімгершілік келісімі» деген сөздер «, тараптардың бітімгершілік келісімі немесе дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші сөйлемде «немесе бітімгершілік келісім» деген сөздер «, бітімгершілік келісімі немесе дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
бірінші сөйлемде «немесе тараптардың бітімгершілік келісімін» деген сөздер «, тараптардың бітімгершілік келісімін немесе дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісім» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші сөйлемде «немесе бітімгершілік келісімді» деген сөздер «, бітімгершілік келісімін немесе дауды медиация тәртібімен реттеу туралы келісімді» деген сөздермен ауыстырылсын.

13) в статье 193:
в заголовке слова "и мировое соглашение сторон" заменить словами ", мировое соглашение сторон и соглашение об урегулировании спора в порядке медиации";
в части первой:
предложение первое после слов "мирового соглашения сторон" дополнить словами "либо условия соглашения об урегулировании спора в порядке медиации";
в предложении втором слова "или мировое соглашение сторон" заменить словами ", мировое соглашение сторон или соглашение об урегулировании спора в порядке медиации";
часть вторую после слова "сторон" дополнить словами ", соглашения об урегулировании спора в порядке медиации";
в части третьей:
в предложении первом слова "или утверждении мирового соглашения сторон" заменить словами ", утверждении мирового соглашения сторон или соглашения об урегулировании спора в порядке медиации";
предложение второе дополнить словами "или соглашения об урегулировании спора в порядке медиации";
в части пятой союз "или" заменить запятой, после слова "соглашения" дополнить словами "или соглашения сторон об урегулировании спора в порядке медиации";
14) часть четвертую статьи 240 после слова "сторон" дополнить словами "или соглашения об урегулировании спора в порядке медиации";
15) статью 242 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) заключения сторонами соглашения о проведении медиации.";
16) статью 244 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) в случаях, предусмотренных подпунктом 7) статьи 242 настоящего Кодекса, - до прекращения медиации.";
17) в статье 247:
подпункт 2) дополнить словами "соглашения сторон об урегулировании спора в порядке медиации";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) стороны заключили соглашение об урегулировании спора в порядке медиации и оно утверждено судом;";
18) в статье 342:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 342. Отказ истца от иска, мировое соглашение сторон и
соглашение об урегулировании спора в порядке
медиации";
в части первой слова "или мировое соглашение сторон," заменить словами ", мировое соглашение сторон или соглашение сторон об урегулировании спора в порядке медиации,";
часть вторую после слов "соглашения" дополнить словами "и соглашения об урегулировании спора в порядке медиации";
19) в статье 383-11:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 383-11. Отказ от иска, мировое соглашение сторон и соглашение об урегулировании спора в порядке медиации";
в части первой:
в предложении первом слова "или мировое соглашение сторон" заменить словами ", мировое соглашение сторон или соглашение сторон об урегулировании спора в порядке медиации";
в предложении втором слова "или утверждения мирового соглашения" заменить словами ", утверждения мирового соглашения или соглашения сторон об урегулировании спора в порядке медиации";
в части второй:
в предложении первом слова "или утверждении мирового соглашения сторон" заменить словами ", утверждении мирового соглашения сторон или соглашения сторон об урегулировании спора в порядке медиации";
в предложении втором слова "или мировое соглашение" заменить словами ", мировое соглашение или соглашение сторон об урегулировании спора в порядке медиации".

5. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжат; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжат; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41, № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; 2010 жылғы 24 қарашада «Егемен Қазақстан» және 2010 жылғы 23 қарашада «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне биоотын өндірісін және айналымын мемлекеттік реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 15 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 27 қарашада «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне баланың құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 8 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 28 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2011 жылғы 11 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында ішкі істер органдарының қызметін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

5. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; Закон Республики Казахстан от 15 ноября 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного регулирования производства и оборота биотоплива", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 24 ноября 2010 г. и "Казахстанская правда" 23 ноября 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обеспечения защиты прав ребенка", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 28 декабря 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам транспорта", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 января 2011 г.; Закон Республики Казахстан от 29 декабря 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования деятельности органов внутренних дел в сфере обеспечения общественной безопасности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 11 января 2011 г.):

1) мынадай мазмұндағы 87-5-баппен толықтырылсын:
«87-5-бап. Медиацияға қатысушылардың медиацияны жүргізу
барысында белгілі болған мәліметтерді жария етуі
Медиацияға қатысушылардың медиацияны жүргізу барысында белгілі болған мәліметтерді осы ақпаратты берген тараптың рұқсатынсыз жария етуі, егер бұл іс-әрекетте қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері болмаса, -
жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
2) 541-баптың бірінші бөлігі «87-4,» деген цифрлардан кейін «87-5,» деген цифрлармен толықтырылсын;
3) 636-баптың бірінші бөлігі 1) тармақшасының екінші абзацы «87-4,» деген цифрлардан кейін «87-5,» деген цифрлармен толықтырылсын.
6. «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 17-құжат; № 9, 86-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 103-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 144-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 13, 86, 87-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 99-құжат; № 18, 113-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114, 124-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; 2011 жылғы 8 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 28 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
35-баптың бірінші тармағы мынадай мазмұндағы 22) тармақшамен толықтырылсын:
«22) кәсіпқой емес медиаторлардың тізілімін жүргізеді.».
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                  Н. Назарбаев

1) дополнить статьей 87-5 следующего содержания:
"Статья 87-5. Разглашение участниками медиации сведений,
ставших известными в ходе проведения медиации
Разглашение участниками медиации сведений, ставших известными в ходе проведения медиации, без разрешения стороны, предоставившей эту информацию, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф в размере двадцати месячных расчетных показателей.";
2) часть первую статьи 541 после цифр "87-4," дополнить цифрами "87-5,";
3) абзац второй подпункта 1) части первой статьи 636 после цифр "87-4," дополнить цифрами "87-5,".
6. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 17; № 9, ст. 86; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 103; 2004 г., № 10, ст. 56; № 17, ст. 97; № 23, ст. 142; № 24, ст. 144; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 13, ст. 86, 87; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 99; № 18, ст. 113; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 17, ст. 139; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 124; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 24, ст. 133; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; Закон Республики Казахстан от 28 декабря 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам транспорта", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 8 января 2011 г.):
пункт первый статьи 35 дополнить подпунктом 22) следующего содержания:
"22) ведет реестр непрофессиональных медиаторов.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шести месяцев после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев