Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізу кезінде қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы шартты ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 25 қазандағы № 47-V Заңы.
2011 жылғы 19 желтоқсанда Мәскеуде жасалған Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізу кезінде қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы шарт ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. НАЗАРБАЕВ
Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізу кезінде қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы
ШАРТ
Ескерту. Кіріспенің бірінші абзацын, 11-бап пен қорытынды бөлікті қоспағанда, мәтін бойынша тиісті санда және септіктегі "Тарап" деген сөз тиісті санда және септіктегі "мүше мемлекет" деген сөздермен ауыстырылды, "осы Тараптың" деген сөздер "осы мүше мемлекеттің" деген сөздермен ауыстырылды – ҚР 27.10.2022 № 148-VII Заңымен.
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Еуразия Экономикалық қоғамдастығының (ЕурАзЭҚ) шеңберінде Кеден одағына мүше мемлекеттер,
2007 жылғы 6 қазандағы Бірыңғай кеден аумағын құру және Кеден одағын қалыптастыру туралы шартты, 2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының Кеден кодексі туралы шартты негізге ала отырып,
2007 жылғы 5 қазандағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы шартын назарға ала отырып,
ұйымдасқан қылмысқа, сыбайлас жемқорлықпен, терроризмге, өзге ауыр және аса ауыр қылмыстарға қарсы күрес заманауи және тиімді нысандарды, әдістер мен құралдарды пайдалануды талап ететіндігін назарға ала отырып,
Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) халықаралық стандарттарын мойындай отырып,
халықаралық құқықтың жалпыға танымал қағидаттары мен нормаларын негізге ала отырып,
Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыру (жылыстату) және (немесе) терроризмдi қаржыландыру үшін пайдалану мүмкіндігіне кедергі жасау мақсатында,
төмендегілер туралы уағдаласты:

О ратификации Договора о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма при перемещении наличных денежных средств и (или) денежных инструментов через таможенную границу Таможенного союза
Закон Республики Казахстан от 25 октября 2012 года № 47-V.
Ратифицировать Договор о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма при перемещении наличных денежных средств и (или) денежных инструментов через таможенную границу Таможенного союза, совершенный в Москве 19 декабря 2011 года.
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ
Сноска. По тексту, за исключением абзаца первого преамбулы, статьи 11 и заключительной части, слово "Сторона" в соответствующих числе и падеже заменены словами "государство-член" в соответствующих числе и падеже, слова "этой Стороны" заменены словами "этого государства- члена" Законом РК от 27.10.2022 № 148-VII (вступает в силу с даты получения депозитарием по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении государствами-членами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу).
ДОГОВОР
о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма при перемещении наличных денежных средств и (или) денежных инструментов через таможенную границу Таможенного союза (Вступил в силу 20 февраля 2013 года - Бюллетень международных договоров РК 2013 г., № 2, ст. 23)
Государства - члены Таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества (ЕврАзЭС), далее именуемые государствами-членами,
основываясь на Договоре о создании единой таможенной территории и формировании Таможенного союза от 6 октября 2007 года, Договоре о Таможенном кодексе Таможенного союза от 27 ноября 2009 года,
принимая во внимание Договор государств - участников Содружества Независимых Государств о противодействии легализации (отмыванию) преступных доходов и финансированию терроризма от 5 октября 2007 года,
принимая во внимание, что борьба с организованной преступностью, коррупцией, терроризмом, иными тяжкими и особо тяжкими преступлениями требует использования современных и эффективных форм, методов и средств,
признавая международные стандарты Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ),
основываясь на общепризнанных принципах и нормах международного права,
в целях воспрепятствования возможности использования наличных денежных средств и (или) денежных инструментов, перемещаемых через таможенную границу Таможенного союза, для легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, и (или) финансирования терроризма,
договорились о нижеследующем:

1-бап
Осы Шарттың мақсаттары үшін мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ақша құралдары – жол жүру чектері, вексельдер, чектер (банктік чектер), сондай-ақ эмитенттің (борышкердің) ақша қаражатын төлеу жөніндегі міндеттемесін куәландыратын, онда осындай төлем жүзеге асырылатын адам көрсетілмеген құжаттық нысандағы бағалы қағаздар;
2) қылмыстық жолмен алынған кірістер – осы Шартта көзделген қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөнінде шаралар қабылдайтын, Еуразиялық экономикалық одақка мүше мемлекеттің (бұдан әрі тиісінше - мүше мемлекет, Одақ) заңнамасына сәйкес осылай деп танылатын қылмыстарды жасау нәтижесінде алынған ақша қаражаты немесе өзге мүлік;
3) қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) – қылмыстық жолмен алынған кірістерді иеленуге, пайдалануға немесе билік етуге құқықтық сипат беру жөніндегі іс-әрекеттер;
4) айналыстағы және айналыстан алынғандарын не алынатындарын, бірақ айналыста жүрген ақша белгілеріне айырбасталуға жататындарын қоса алғанда, Кеден одағына мүше мемлекеттерде немесе мемлекеттерде (шет мемлекеттер тобында) заңды төлем құралы болып табылатын, бағалы металдардан жасалған монеталарды қоспағанда, банкноттар мен қазынашылық билеттері, монеталар түріндегі ақша белгілері;
5) қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізуді тоқтата тұру – құқық қорғау органдары және (немесе) уәкілетті органдар берген ақпарат негізінде қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын иелену, пайдалану және оған билік ету Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін құқықтарын уақытша шектеу бойынша кеден органдары қабылдайтын осындай қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын шығару не алу (тыйым салу) туралы шешім қабылдау алдындағы іс-әрекеттер;
6) уәкілетті орган – мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастырудың (жылыстатудың) және терроризмді қаржыландырудың ықтимал жағдайларына қатысты ақпаратты жинақтауды, талдауды және оны құқық қорғау және (немесе) кеден органдарына беруді жүзеге асыруға уәкілетті осы мүше мемлекеттің органы;
7) терроризмді қаржыландыру – террористік сипаттағы қылмыстардың кемінде біреуін ұйымдастыруды, дайындауды немесе жасауды қаржыландыруға не осындай қылмыстардың кемінде біреуін жасау үшін құрылған немесе құрылатын ұйымдасқан топты, заңсыз қаруланған құрылымды, қылмыстық қоғамдастықты (қылмыстық ұйымды) қамтамасыз етуге арналғандығын сезіне отырып, қаражатты беру немесе жинақтау не қаржылық қызметтер көрсету.

Статья 1
Для целей настоящего Договора используются следующие основные понятия:
1) денежные инструменты - дорожные чеки, векселя, чеки (банковские чеки), а также ценные бумаги в документарной форме, удостоверяющие обязательство эмитента (должника) по выплате денежных средств, в которых не указано лицо, которому осуществляется такая выплата;
2) доходы, полученные преступным путем - денежные средства или иное имущество, полученные в результате совершения преступлений, признаваемых таковыми в соответствии с законодательством государства - члена Евразийского экономического союза (далее соответственно - государство-член, Союз), принимающего, меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, предусмотренные настоящим Договором;
3) легализация (отмывание) доходов, полученных преступным путем - действия по приданию правомерного характера владению, пользованию или распоряжению доходами, полученными преступным путем;
4) наличные денежные средства - денежные знаки в виде банкнот и казначейских билетов, монет, за исключением монет из драгоценных металлов, находящиеся в обращении и являющиеся законным платежным средством в государствах - членах или государствах (группе государств), не являющихся членами Союза, включая изъятые либо изымаемые из обращения, но подлежащие обмену на находящиеся в обращении денежные знаки;
5) приостановление перемещения наличных денежных средств и (или) денежных инструментов действия, предпринимаемые таможенными органами по временному ограничению права владения, пользования и распоряжения перемещаемыми через таможенную границу Союза наличными денежными средствами и (или) денежными инструментами на основании информации, предоставленной правоохранительными органами и (или) уполномоченными органами, предшествующие принятию решения о выпуске либо изъятии (аресте) таких наличных денежных средств и (или) денежных инструментов;
6) уполномоченный орган - орган государства-члена, уполномоченный в соответствии с законодательством этого государства- члена осуществлять сбор, анализ и передачу правоохранительным и (или) таможенным органам информации, касающейся возможных случаев легализации (отмывания) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма;
7) финансирование терроризма - предоставление или сбор средств либо оказание финансовых услуг с осознанием того, что они предназначены для финансирования организации, подготовки или совершения хотя бы одного из преступлений террористического характера, либо для обеспечения организованной группы, незаконного вооруженного формирования, преступного сообщества (преступной организации), созданных или создаваемых для совершения хотя бы одного из таких преступлений.

Ескерту. 1-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 27.10.2022 № 148-VII Заңымен.
2-бап
Мүше мемлекеттердің кеден органдары мүше мемлекеттердің құқық қорғау және уәкілетті органдарымен өзара іс-қимыл жасай отырып, осы Шартқа және Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексіне сәйкес Одақтың кедендік шекарасы арқылы қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) акша құралдарын өткізу (бұдан әрі - қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізу) кезінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөнінде шаралар қолданады.
Мүше мемлекеттердің кеден органдары Одақ құқығын құрайтын, кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін халықаралық шарттар мен актілерге және кеден органдары осындай бақылауды жүзеге асыратын мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жолаушылар кедендік декларациясында немесе тауарға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерді пайдалана отырып, қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарының өткізілуіне бақылауды жүзеге асырады.
Егер қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізуді жүзеге асыратын тұлға (бұдан әрі - қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізетін тұлға) жолаушылар кедендік декларациясында немесе тауарға арналған декларацияда Одақ құқығын құрайтын, кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес көрсетілуі міндетті болып табылатын мәліметтерді көрсетпесе, мүше мемлекеттердің кеден органдары Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексіне сәйкес жолаушылар кедендік декларациясын немесе тауарға арналған декларацияны тіркеуден бас тартады.
Жетіспейтін мәліметтерді көрсетуден адам бас тартқан жағдайда қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізуге жол берілмейді.
Ескерту. 2-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 27.10.2022 № 148-VII Заңымен.
3-бап
Мүше мемлекеттің кеден органы осы Шарттың 2-бабында көрсетілген мақсаттарда өзіне осы мүше мемлекеттің құқық қорғау органдары және (немесе) уәкілетті органы берген ақпарат негізінде қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізуді тоқтата тұрады және тиісті ақпарат берген органды бұл туралы дереу хабардар етеді.
Мүше мемлекеттің кеден органы оның негізінде қолма-қол ақша қаражатының және (немесе) ақша құралдарын өткізілуін тоқтата тұратын ақпарат қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізетін адамды сәйкестендіру үшін қажет мынадай:
- жеке тұлғалар үшін: тегі, аты және (егер заңнан немесе ұлттық дәстүрден өзгеше туындамаса) әкесінің аты, туған күні және жері, азаматтығы;
- заңды тұлғалар үшін: ұйымның атауы, ұйымдастыру-құқықтық нысаны, орналасқан жерінің мекенжайы туралы мәліметтер қамтылуға тиіс.
Бар болса мынадай мәліметтер:
- жеке басты куәландыратын құжаттың түрі мен деректемелері: құжаттың сериясы мен нөмірі, құжаттың берілген күні (жеке тұлғалар үшін);
- салықтарды, алымдарды (баждарды) төлеушінің сәйкестендіру (есепке алу) нөмірі немесе тіркеу елінде берілген осыған ұқсас нөмір (заңды тұлғалар үшін);
- кету/келу елін, көлік құралының немесе рейстің күнін, түрі мен нөмірін қоса алғанда бағыт туралы мәліметтер;
- уәкілетті органның және (немесе) құқық қорғау органдарының қолындағы, олардың пікірі бойынша қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізетін адамды сәйкестендіруді жеңілдетуі мүмкін өзге мәліметтер қосымша көрсетіледі.
Қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізуді тоқтата тұруға негіз болған, кеден органына берілген ақпараттың дұрыстығы мен негізділігі үшін осы ақпаратты берген орган жауапты болады.
Қажет болған кезде қолма-қол ақша қаражатының және (немесе) ақша құралдарының өткізілуі тоқтатыла тұру қажет адамды сәйкестендіру мақсатында мүше мемлекеттің кеден органдары осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес аталған мүше мемлекеттің өзге мемлекеттік органдарымен өзара іс-қимыл жасайды.

Сноска. Статья 1 с изменениями, внесенными Законом РК от 27.10.2022 № 148-VII (вступает в силу с даты получения депозитарием по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении государствами-членами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу).
Статья 2
Таможенные органы государств-членов во взаимодействии с правоохранительными и уполномоченными органами государств- членов принимают меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма при перемещении наличных денежных средств и (или) денежных инструментов через таможенную границу Союза (далее - перемещение наличных денежных средств и (или) денежных инструментов) в соответствии с настоящим Договором и Таможенным кодексом Евразийского экономического союза.
Таможенные органы государств-членов осуществляют контроль за перемещением наличных денежных средств и (или) денежных инструментов с использованием сведений, заявленных в пассажирской таможенной декларации или декларации на товары, в соответствии с регулирующими таможенные правоотношения международными договорами и актами, составляющими право Союза, и законодательством государства-члена, таможенные органы которого осуществляют такой контроль.
Если лицом, осуществляющим перемещение наличных денежных средств и (или) денежных инструментов (далее - лицо, перемещающее наличные денежные средства и (или) денежные инструменты), в пассажирской таможенной декларации или декларации на товары не указаны сведения, указание которых является обязательным в соответствии с регулирующими таможенные правоотношения международными договорами и актами, составляющими право Союза, таможенные органы государств-членов отказывают в регистрации пассажирской таможенной декларации или декларации на товары в соответствии с Таможенным кодексом Евразийского экономического союза.
В случае отказа лица от указания недостающих сведений перемещение наличных денежных средств и (или) денежных инструментов не допускается.
Сноска. Статья 2 с изменениями, внесенными Законом РК от 27.10.2022 № 148-VII (вступает в силу с даты получения депозитарием по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении государствами-членами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу).
Статья 3
Таможенный орган государства-члена в целях, указанных в статье 2 настоящего Договора, приостанавливает перемещение наличных денежных средств и (или) денежных инструментов на основании информации, предоставляемой ему правоохранительными органами и (или) уполномоченным органом этого государства- члена, и незамедлительно информирует об этом орган, предоставивший соответствующую информацию.
Информация, на основании которой таможенный орган государства-члена приостанавливает перемещение наличных денежных средств и (или) денежных инструментов, должна содержать следующие сведения, необходимые для идентификации лица, перемещающего наличные денежные средства и (или) денежные инструменты:
- для физических лиц: фамилия, имя и (если иное не вытекает из закона или национального обычая) отчество, дата и место рождения, гражданство;
- для юридических лиц: наименование организации, организационно-правовая форма, адрес местонахождения.
При наличии дополнительно указываются следующие сведения:
- вид и реквизиты документа, удостоверяющего личность: серия и номер документа, дата выдачи документа (для физических лиц);
- идентификационный (учетный) номер плательщика налогов, сборов (пошлин) или аналогичный номер, присвоенный в стране регистрации (для юридических лиц);
- сведения о маршруте, включая страну убытия/прибытия, дату, вид и номер транспортного средства или рейса;
- иные сведения, имеющиеся у уполномоченного органа и (или) правоохранительных органов, которые по их мнению могут упростить идентификацию лица, перемещающего наличные денежные средства и (или) денежные инструменты.
Ответственность за достоверность и обоснованность предоставленной в таможенный орган информации, на основании которой перемещение наличных денежных средств и (или) денежных инструментов приостановлено, несет орган, предоставивший эту информацию.
При необходимости, в целях идентификации лица, перемещение которым наличных денежных средств и (или) денежных инструментов необходимо приостановить, таможенные органы государства-члена взаимодействуют с иными государственными органами этого государства- члена в соответствии с законодательством этого государства- члена.

4-бап
Мүше мемлекеттің уәкілетті органы осы мүше мемлекеттің кеден органынан қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізуді тоқтата тұру туралы ақпаратты алған күннен кейін үш жұмыс күні ішінде:
өткізілуі тоқтатыла тұрған қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын қайтару туралы;
осы Шартқа және осы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес шешім қабылдау үшін қажет өткізілуі тоқтатыла тұрған қолма-қол ақша қаражатының және (немесе) ақша құралдарының қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастырумен (жылыстатумен) және (немесе) терроризмдi қаржыландырумен ықтимал байланыс туралы материалдар мен ақпаратты осы мүше мемлекеттің құқық қорғау органдарына жіберу туралы шешімдердің біреуін қабылдайды.
Қабылданған шешім туралы уәкілетті орган бірден тиісті кеден органын дереу хабардар етеді.
Кеден органынан немесе уәкілетті органнан қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізуді тоқтата тұру туралы ақпаратты алған құқық қорғау органы қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізуді тоқтата тұру күнінен кейін 30 күнтізбелік күн ішінде мынадай:
өткізілуі тоқтатыла тұрған қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын қайтару туралы шешім;
өткізілуі тоқтатыла тұрған қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын алу (тыйым салу) туралы процессуалдық шешімнің біреуін қабылдайды.
Қабылданған шешім туралы құқық қорғау органы тиісті кеден органын дереу хабардар етеді.
Өткізілуі тоқтатыла тұрған қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын алып қою (тыйым салу) туралы процессуалдық шешім қабылдаған жағдайда құқық қорғау органы осындай шешім қабылданған күнінен кейін бір жұмыс күнінің ішінде өткізілуі тоқтатыла тұрған қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізген адамды жазбаша түрде бұл туралы хабардар етеді.
Қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізуді тоқтата тұру мерзімі қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізуді тоқтата тұру күнінен кейін күнтізбелік 30 күннен аспауға тиіс.
Мүше мемлекеттің кеден органдарының, құқық қорғау органдарының, уәкілетті органының және өзге мемлекеттік органдарының өзара іс-қимыл жасау тәртібі осы мүше мемлекеттің заңнамасында айқындалады.
Ескерту. 4-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 27.10.2022 № 148-VII Заңымен.

Статья 4
Уполномоченный орган государства-члена в течение трех рабочих дней после дня получения информации от таможенного органа этого государства- члена о приостановлении перемещения наличных денежных средств и (или) денежных инструментов принимает одно из следующих решений:
о возврате наличных денежных средств и (или) денежных инструментов, перемещение которых приостановлено;
о направлении в правоохранительные органы этого государства- члена материалов и информации о возможной связи наличных денежных средств и (или) денежных инструментов, перемещение которых приостановлено, с легализацией (отмыванием) доходов, полученных преступным путем, и (или) финансированием терроризма, необходимых для принятия решения в соответствии с настоящим Договором и законодательством этого государства- члена.
О принятом решении уполномоченный орган незамедлительно информирует соответствующий таможенный орган.
Правоохранительный орган, получивший информацию от таможенного органа или уполномоченного органа о приостановлении перемещения наличных денежных средств и (или) денежных инструментов, в течение 30 календарных дней после дня приостановления перемещения наличных денежных средств и (или) денежных инструментов принимает одно из следующих решений:
решение о возврате наличных денежных средств и (или) денежных инструментов, перемещение которых приостановлено;
процессуальное решение об изъятии (аресте) наличных денежных средств и (или) денежных инструментов, перемещение которых было приостановлено.
О принятом решении правоохранительный орган незамедлительно информирует соответствующий таможенный орган.
В случае принятия процессуального решения об изъятии (аресте) наличных денежных средств и (или) денежных инструментов, перемещение которых было приостановлено, правоохранительный орган в течение одного рабочего дня после дня принятия такого решения уведомляет об этом в письменной форме лицо, которое перемещало наличные денежные средств и (или) денежные инструменты, перемещение которых приостановлено.
Срок приостановления перемещения наличных денежных средств и (или) денежных инструментов не может превышать 30 календарных дней после дня приостановления перемещения наличных денежных средств и (или) денежных инструментов.
Порядок взаимодействия таможенных органов, правоохранительных органов, уполномоченного органа и иных государственных органов государства-члена определяется законодательством этого государства- члена.
Сноска. Статья 4 с изменением, внесенным Законом РК от 27.10.2022 № 148-VII (вступает в силу с даты получения депозитарием по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении государствами-членами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу).

5-бап
Қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізуді тоқтата тұру кезінде мүше мемлекеттің кеден органы Еуразиялық экономикалық комиссия айқындайтын нысан бойынша екі данада акт жасайды, оның біреуі қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізуші адамға беріледі, екіншісі кеден органында қалады.
Кеден органдары өткізілуі тоқтатыла тұрған қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын сақтауды кеден органдары қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізуді тоқтата тұрған мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіпте жүзеге асырады.
Уәкілетті органның немесе құқық қорғау органының өткізілуі тоқтатыла тұрған қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын қайтару туралы шешімін алған кезде кеден органы өткізілуі тоқтатыла тұрған қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізген адамды бір тәулік ішінде жазбаша түрде тапсыру туралы хабарламасы бар тапсырысты почта жөнелтілімі арқылы қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын қайтару туралы хабардар етеді.
Осы Шарттың 4-бабында белгіленген шекті мерзім ішінде кеден органына уәкілетті органның немесе құқық қорғау органының осы Шарттың 4-бабында көзделген қайсыбір шешімі түспеген кезде кеден органы өткізілуі тоқтатыла тұрған ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын қайтару туралы бір тәулік ішінде шешім қабылдайды және өткізілуі тоқтатылған қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізген адамды жазбаша түрде тапсыру туралы хабарламасы бар тапсырысты почта жөнелтілімі арқылы қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын қайтару туралы хабардар етеді.
Почта жөнелтілімінде өткізілуі тоқтатыла тұрған қолма-қол ақша қаражаты және (немесе) ақша құралдарын алуға болатын орын, оларды сақтау мерзімі және алмаудың салдары көрсетіледі.
Өткізілуі тоқтатыла тұрған қайтарылуға тиіс қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын сақтаудың шекті мерзімі тапсыру туралы хабарламада көрсетілген почта жөнелтілімін берген күннен бастап не кеден органы почта жөнелтілімін тапсыру мүмкін еместігі туралы хабарлама алған күнінен бастап төрт айды құрайды.
Қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын сақтау және қайтару жөніндегі шығыстарды кеден органы қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізуді тоқтата тұрған мүше мемлекет көтереді.
Егер өткізілуі тоқтатыла тұрған қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын адам немесе оның өкілі, қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізуді тоқтата тұрған кеден органы, мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес расталған өкілеттіктер осы бапта белгіленген мерзімде талап етпесе, олар кеден органы қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын тоқтата тұрған мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналуға тиіс.
Мемлекеттің меншігіне (кірісіне) айналдырылған қолма-қол ақша қаражаты және (немесе) ақша құралдары кеден органы қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізуді тоқтата тұрған мүше мемлекеттің ұлттық заңнамасына сәйкес сот тәртібінде мүдделі адамға қайтарылуы мүмкін.
Қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізуді тоқтата тұру жөніндегі заңды іс-әрекеттер осындай тоқтата тұру салдарынан туындайтын шығын, оның ішінде жіберіп алған пайда үшін мүше мемлекеттердің кеден органдарының, құқық қорғау органдарының және (немесе) уәкілетті органдарының азаматтық-құқықтық немесе өзге жауапкершілігінің туындауы үшін негіз болып табылмайды.

Статья 5
При приостановлении перемещения наличных денежных средств и (или) денежных инструментов таможенным органом государства-члена составляется акт в двух экземплярах по форме, определяемой Евразийской экономической комиссией, один из которых передается лицу, перемещающему наличные денежные средства и (или) денежные инструменты, другой остается в таможенном органе.
Хранение наличных денежных средств и (или) Денежных инструментов, перемещение которых приостановлено, осуществляется таможенными органами в порядке, установленном законодательством государства-члена, таможенным органом которого перемещение наличных денежных средств и (или) денежных инструментов приостановлено.
При получении решения уполномоченного органа или правоохранительного органа о возврате наличных денежных средств и (или) денежных инструментов, перемещение которых приостановлено, таможенный орган в течение одних суток в письменной форме, заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении, информирует лицо, которое перемещало наличные денежные средства и (или) денежные инструменты, перемещение которых приостановлено, о возврате наличных денежных средств и (или) денежных инструментов.
При непоступлении в таможенный орган в течение предельного срока, установленного статьей 4 настоящего Договора, какого-либо решения, уполномоченного органа или правоохранительного органа, предусмотренного статьей 4 настоящего Договора, таможенный орган в течение одних суток принимает решение о возврате денежных средств и (или) денежных инструментов, перемещение которых приостановлено, и в письменной форме заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении информирует лицо, которое перемещало наличные денежные средства и (или) денежные инструменты, перемещение которых приостановлено о возврате наличных денежных средств и (или) денежных инструментов.
В почтовом отправлении указывается место, где могут быть получены наличные денежные средства и (или) денежные инструменты, перемещение которых приостановлено, сроки их хранения и последствия неполучения.
Предельный срок хранения подлежащих возврату наличных денежных средств и (или) денежных инструментов, перемещение которых приостановлено, составляет четыре месяца с даты вручения почтового отправления, указанной в уведомлении о вручении, либо с даты получения таможенным органом уведомления о невозможности вручения почтового отправления.
Расходы по хранению и возврату наличных денежных средств и (или) денежных инструментов несет государство-член, таможенным органом которого перемещение наличных денежных средств и (или) денежных инструментов приостановлено.
В случае если наличные денежные средства и (или) денежные инструменты, перемещение которых приостановлено, не востребованы лицом или его представителем, полномочия которого подтверждены в соответствии с законодательством государства-члена, таможенный орган которого приостановил перемещение наличных денежных средств и (или) денежных инструментов, в сроки, установленные настоящей статьей, они подлежат обращению в собственность (доход) государства в соответствии с законодательством государства-члена, таможенным органом которого перемещение наличных денежных средств и (или) денежных инструментов приостановлено.
Обращенные в собственность (доход) государства наличные денежные средства и (или) денежные инструменты могут быть возвращены заинтересованному лицу в судебном порядке в соответствии с законодательством государства-члена, таможенным органом которого перемещение наличных денежных средств и (или) денежных инструментов приостановлено.
Законные действия по приостановлению перемещения наличных денежных средств и (или) денежных инструментов не являются основанием для возникновения гражданско-правовой или иной ответственности таможенных органов, правоохранительных органов и (или) уполномоченных органов государства-члена за ущерб, в том числе упущенную выгоду, возникшие вследствие такого приостановления.

Ескерту. 5-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 27.10.2022 № 148-VII Заңымен.
6-бап
Мүше мемлекет жолаушы кедендік декларациясында көрсетілген, кедендік декларациялауға жататын қолма-қол ақша қаражатына және (немесе) ақша құралдарына қатысты, сондай-ақ нысанасы Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу кезінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға және (немесе) терроризмді қаржыландыруға байланысты қолма-қол ақша қаражаты және (немесе) ақша құралдары болып табылатын қылмыстық істер жөніндегі мәліметтер жинақтауды және олардың негізінде дерекқор қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
Мүше мемлекеттер жекелеген халықаралық шарттарға сәйкес мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары, құқық қорғау органдары және кеден органдары арасында осы бапта көрсетілген дерекқорда қамтылатын ақпарат алмасуды жүзеге асырады.
Ескерту. 6-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 27.10.2022 № 148-VII Заңымен.
7-бап
Мүше мемлекеттер осы Шартты іске асыру мәселелері бойынша ынтымақтастықты жүзеге асырады.
Осы Шарт шеңберінде мүше мемлекеттердің құқық қорғау органдары, уәкілетті органдары және (немесе) кеден органдары арасында өзара іс-қимыл жасау және ақпарат алмасу жекелеген халықаралық шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
8-бап
Осы Шартты түсіндіруге және (немесе) қолдануға байланысты даулар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта айқындалған тәртіппен шешіледі.
Ескерту. 8-бап жаңа редакцияда – ҚР 27.10.2022 № 148-VII Заңымен.
9-бап
Осы Шартқа ескертулер жасауға жол берілмейді.
10-бап
Мүше мемлекеттердің өзара келісуі бойынша осы Шартқа өзгерістер енгізілуі мүмкін, олар жекелеген хаттамалармен ресімделеді және осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
Ескерту. 10-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 27.10.2022 № 148-VII Заңымен.
11-бап
Осы Шарт ратификациялануға тиіс және депозитарий осы Шарт күшіне енуі үшін қажет мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламаны дипломатиялық арналар арқылы алған күнінен бастап күшіне енеді.
2011 жылғы 19 желтоқсанда Мәскеу қаласында орыс тілінде бір данада жасалды.
Осы Шарттың түпнұсқа данасы Кеден одағының Комиссиясында сақталады, ол осы Шарттың депозитарийі болып табылады және әр Тарапқа оның расталған көшірмесін жібереді.
Беларусь Республикасы үшін
Қазақстан Республикасы үшін
Ресей Федерациясы үшін
Осымен берілген мәтін Мәскеу қаласында 2011 жылғы 19 желтоқсанда қол қойылған Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізу кезінде қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы шарттың толық және дәлме-дәл мәтіні болып табылатынын куәландырамын:
Беларусь Республикасы үшін - Беларусь Республикасының Президенті А.Г. Лукошенко
Қазақстан Республикасы үшін - Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаев
Ресей Федерациясы үшін - Ресей Федерациясының Президенті Д.А. Медведев
Кеден одағы Комиссиясы Хатшылығының
Құқықтық департаменті директоры
М.И. Халимов
2011 жылғы 19 желтоқсанда Мәскеу қаласында қол қойылған Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы қолма-қол ақша қаражатын және (немесе) ақша құралдарын өткізу кезінде қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмдi қаржыландыруға қарсы iс-қимыл туралы шарттың қазақ тіліне аудармасы дұрыс екендігін растаймын.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Мемлекеттік тілді дамыту және
редакциялау Басқармасының бастығы
Б.Ахметжанова

Сноска. Статья 5 с изменениями, внесенными Законом РК от 27.10.2022 № 148-VII (вступает в силу с даты получения депозитарием по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении государствами-членами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу).
Статья 6
Государства-члены обеспечивают сбор сведений, указанных в пассажирской таможенной декларации, касающихся наличных денежных средств и (или) денежных инструментов, подлежащих таможенному декларированию", а также по уголовным делам, предметом которых являются наличные денежные средства и (или) денежные инструменты, связанные с легализацией доходов, полученных преступным путем, и (или) финансированием терроризма при перемещении через таможенную границу Союза, и формирование на их основе баз данных.
Государства-члены осуществляют обмен информацией, содержащейся в базах данных, указанных в настоящей статье, между уполномоченными органами, правоохранительными органами и таможенными органами государств-членов в соответствии с отдельными международными договорами.
Сноска. Статья 6 с изменениями, внесенными Законом РК от 27.10.2022 № 148-VII (вступает в силу с даты получения депозитарием по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении государствами-членами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу).
Статья 7
Государства-члены осуществляют сотрудничество по вопросам реализации настоящего Договора.
Взаимодействие и информационный обмен между правоохранительными органами, уполномоченными органами и (или) таможенными органами государств-членов в рамках настоящего Договора осуществляются в соответствии с отдельными международными договорами.
Статья 8
Споры, связанные с толкованием и (или) применением настоящего Договора, разрешаются в порядке, определенном Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года.
Статья 9
Оговорки к настоящему Договору не допускаются.
Статья 10
По взаимному согласию государств-членов в настоящий Договор могут быть внесены изменения, которые оформляются отдельными протоколами и являются неотъемлемой частью настоящего Договора.
Сноска. Статья 10 с изменением, внесенным Законом РК от 27.10.2022 № 148-VII (вступает в силу с даты получения депозитарием по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении государствами-членами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу).
Статья 11
Настоящий Договор подлежит ратификации и вступает в силу со дня получения депозитарием последнего письменного уведомления по дипломатическим каналам о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для вступления настоящего Договора в силу.
Совершено в г. Москве 19 декабря 2011 г. в одном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Договора хранится в Комиссии Таможенного союза, которая является депозитарием настоящего Договора и направит каждой Стороне его заверенную копию.
За
За
За
Республику
Республику
Российскую
Беларусь
Казахстан
Федерацию
Настоящим удостоверяю, что данный текст является полной и аутентичной копией Договора о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма при перемещении наличных денежных средств и (или) денежных инструментов через таможенную границу Таможенного союза, подписанного 19 декабря 2011 года в г. Москве:
за Республику Беларусь - Президентом Республики Беларусь А.Г. Лукашенко;
за Республику Казахстан - Президентом Республики Казахстан Н.А. Назарбаевым;
за Российскую Федерацию - Президентом Российской Федерации Д.А. Медведевым.
Подлинный экземпляр хранится в Комиссии Таможенного союза.
Всего прошнуровано, скреплено
подписью и печатью
10 листов
Заместитель Директора Правового
департамента Секретариата
Комиссии Таможенного союза
М.И. Халимова
Настоящим удостоверяю, что данный текст является заверенной копией заверенной копии Договора о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма при перемещении наличных денежных средств и (или) денежных инструментов через таможенную границу Таможенного союза, совершенного в Москве 19 декабря 2011 года.
Начальник управления
Международно-правового департамента
Министерства иностранных дел
Республики Казахстан
Д. Есентаев