Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Өзбекстан Республикасы Үкіметінің арасындағы Шекара өкілдерінің қызметі туралы келісімді ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2014 жылғы 30 маусымдағы № 219-V ҚРЗ
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
2000 жылғы 13 желтоқсанда Ташкентте жасалған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Өзбекстан Республикасы Үкіметінің арасындағы Шекара өкілдерінің қызметі туралы келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Өзбекстан Республикасы
Үкіметінің арасындағы шекаралық өкілдердің қызметі туралы
КЕЛІСІМ
(2014 жылғы 30 шілдеде күшіне енді - Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары бюллетені, 2014 ж., № 5, 39-құжат)
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Өзбекстан Республикасының Үкіметі,
тату көршілік қатынастарды дамытуға және мемлекеттік шекара режимін қамтамасыз ету жөніндегі ынтымақтастықты қуаттауға ұмтыла отырып,
мемлекеттердің өздерінің мемлекеттік шекараларын қорғау жөніндегі шаралар қабылдаудың мызғымас құқығын тани отырып,
Қазақстан Республикасының және Өзбекстан Республикасының шекаралық өкілдерінің шекаралық жанжалдар туындауының алдын алу ісіне, ал олар туындаған жағдайда - шұғыл тергеу жүргізуді және оларды реттеуді қамтамасыз етуге қатысу қажеттілігін атап өте отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Қазақстан Республикасының және Өзбекстан Республикасының шекаралық өкілдері мен шекаралық өкілдердің орынбасарларын Тараптар немесе Тараптардың өзге құзыретті органдары тағайындайды. Тараптар шекаралық өкілдерді және шекаралық өкілдердің орынбасарларын тағайындау туралы, олардың тегін, атын және әкесінің атын, қызмет ету учаскелерін және болу орындарын көрсете отырып, дипломатиялық арналар арқылы бір-біріне хабарлайды.
Шекаралық өкілдердің орынбасарларының шекаралық өкіл міндеттемелерін орындау кезінде олар орынбасарлары болып табылатын шекаралық өкілдер сияқты құқықтары мен міндеттемелері болады.
2-бап
Шекаралық өкілдер өз мемлекеттерінің заңдарына, Қазақстан Республикасы және Өзбекстан Республикасы қатысушылары болып табылатын халықаралық шарттарға, осы Келісімде анықталған өкілеттеріне сәйкес, сондай-ақ осы Келісімге қол қою күнінен кейінгі 30 күннің ішінде қол қойылатын Шекаралық өкілдер қызметінің учаскелері туралы хаттамада (№ 1-қосымша) анықталған қазақстан-өзбекстан шекарасының учаскелері шегінде бір-бірімен ынтымақтаса отырып, өз міндеттемелерін орындайды.
Жазбаша өкілеттіктерді (№ 2-қосымша):
Қазақстан Республикасының шекаралық өкілдеріне және олардың орынбасарларына Өзбекстан Республикасы Мемлекеттік шекараны қорғау жөніндегі комитетінің төрағасы береді;
Өзбекстан Республикасының шекаралық өкілдеріне және олардың орынбасарларына — Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекаралық қызметінің директоры береді.

О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Узбекистан о деятельности пограничных представителей
Закон Республики Казахстан от 30 июня 2014 года № 219-V ЗРК
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Ратифицировать Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Узбекистан о деятельности пограничных представителей, совершенное в Ташкенте 13 декабря 2000 года.
Президент
Республики Казахстан                    Н. НАЗАРБАЕВ
СОГЛАШЕНИЕ
между Правительством Республики Казахстан и Правительством
Республики Узбекистан о деятельности пограничных представителей
(Вступило в силу 30 июля 2014 года -
Бюллетень международных договоров РК 2014 г., № 5, ст. 38)
Правительство Республики Казахстан и Правительство Республики Узбекистан, далее именуемые Сторонами,
стремясь развивать добрососедские отношения и поддерживать сотрудничество по обеспечению режима государственной границы,
признавая неотъемлемое право государств принимать меры по охране своих государственных границ,
отмечая необходимость участия пограничных представителей Республики Казахстан и Республики Узбекистан в предупреждении возникновения пограничных инцидентов, а в случае их возникновения - обеспечении быстрого расследования и урегулирования таковых,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Пограничные представители и заместители пограничных представителей Республики Казахстан и Республики Узбекистан назначаются Сторонами или иными компетентными органами Сторон. О назначении пограничных представителей и их заместителей Стороны извещают друг друга по дипломатическим каналам с указанием их фамилий, имен и отчеств, участков деятельности и мест пребывания.
Заместители пограничных представителей при выполнении обязанностей пограничных представителей имеют такие же права и обязанности, как и пограничные представители, заместителями которых они являются.
Статья 2
Пограничные представители выполняют свои обязанности в сотрудничестве друг с другом, в соответствии законодательством своих государств и международными договорами, участниками которых являются Республика Казахстан и Республика Узбекистан, полномочиями, определяемыми настоящим Соглашением, в пределах участков казахстанско-узбекской границы, определенных Протоколом об участках деятельности пограничных представителей (приложение № 1), который будет подписан в течение 30 дней со дня подписания настоящего Соглашения.
Письменные полномочия (приложение № 2) выдаются: пограничным представителям Республики Казахстан и их заместителям - Директором Пограничной Службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан; пограничным представителям Республики Узбекистан и их заместителям - Председателем Комитета по охране Государственной границы Республики Узбекистан.

3-бап
Шекаралық өкілдердің қызметін қамтамасыз ету үшін көмекшілер, хатшылар, қызметтік корреспонденцияны қабылдау-жіберу жөніндегі уәкілетті адамдар тағайындалады, сондай-ақ сарапшылар мен басқа да тұлғалар тартылады.
Шекаралық өкілдер көмекшілерінің жазбаша өкілеттіктерін, хатшылардың куәліктерін, шекара арқылы екі жаққа да өтуге арналған бір мәртелік куәліктерді (№ 3-5-қосымшалар) шекаралық өкілдер береді.
4-бап
Шекаралық өкілдер өз қызметтері учаскелерінің шегінде:
шекара жанжалдар туындауының алдын алу жөнінде және туындаған жағдайда оларды реттеу жөнінде қажетті шараларды қабылдайды;
Тараптармен белгіленген мемлекеттік шекарадан өту ережелерінің сақталуын бақылайды және белгіленген тәртіпті бұза отырып, мемлекеттік шекарадан өтуді болдырмау жөнінде шаралар қабылдайды;
тиісті мемлекеттік органдармен бірлесе отырып, қару-жарақтың, оқ-дәрілердің, есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, құндылықтардың, валютаның, сондай-ақ радиоактивті заттардың контрабандасына қарсы күрес жөнінде қажетті шаралар қабылдайды;
адамдардың мүдделерін тану рәсімдеріне қатысады және қажетті жағдайда оларды тапсыру бойынша шаралар қабылдайды;
табиғатты мемлекеттік басқару және қорғау жөніндегі уәкілетті органдармен бірлесе отырып, мемлекеттік шекарадағы шаруашылық жұмыстардың және басқа да іс-әрекеттердің өткізілуін, сондай-ақ шекаралық суаттардағы су пайдалануды тиісті түрде бақылайды;
өрттердің, эпидемиялардың, эпизоотиялардың және ауыл шаруашылық зиянкестердің мемлекеттік шекара арқылы таралуының қауіптіліктері туралы бір-біріне уақытылы хабарлайды;
мемлекеттік шекара режимін сақтауға байланысты басқа да мәселелер шешеді.
5-бап
1. Шекаралық өкілдердің бірлескен жұмыстары отырыстарда немесе кездесулерде әдеттегідей жүргізіледі. Шекаралық өкілдерінің уағдаласуы бойынша олардың орынбасарлары мен көмекшілерінің арасында да кездесулер өткізілуі мүмкін.
2. Шекаралық өкілдерінің отырыстары мен кездесулері олардың қатарындағы бір өкілдің ұсынысы бойынша өткізіледі. Ұсыныста отырыстың немесе кездесудің күн тәртібі, қатысушылардың құрамы, отырысты немесе кездесуді өткізудің орны және уақыты көрсетілуі тиіс.
Жекелеген жағдайларда шекаралық өкілдердің өзара уағдаласуы бойынша олардың отырыстарында немесе кездесулерінде бұрын талқылауға ұсынылмаған мәселелер қаралуы мүмкін.
Отырысты немесе кездесуді өткізу туралы ұсынысқа мейлінше қысқа мерзімде шекаралық өкіл, осындай ұсынысты қызметтік корреспонденцияны қабылдау-жіберу жөніндегі уәкілеттілер қабылдаған сәттен бастап 48 сағаттан кешіктірместен жауап беруі тиіс. Бұл орайда, қосымша мәселелер, сондай-ақ отырысты немесе кездесуді өткізу туралы басқа мерзім немесе орын талқылауға ұсынылуы мүмкін.

Статья 3
Для обеспечения деятельности пограничных представителей назначаются помощники, секретари, уполномоченные по приему-передаче служебной корреспонденции, а также привлекаются эксперты и другие лица.
Письменные полномочия помощников пограничных представителей, удостоверения секретарей, удостоверения на разовый переход границы в обе стороны (приложения №№ 3-5) выдаются пограничными представителями.
Статья 4
Пограничные представители в пределах участков своей деятельности:
принимают необходимые меры по предупреждению пограничных инцидентов и их урегулированию в случае возникновения;
контролируют соблюдение установленных Сторонами правил пересечения государственной границы и принимают меры по предотвращению ее пересечения с нарушениями установленного порядка;
принимают, совместно с соответствующими государственными органами, необходимые меры по борьбе с контрабандой оружия, боеприпасов, наркотических средств, психотропных веществ, ценностей и валюты, а также радиоактивных веществ;
участвуют в опознании трупов людей и, в случае необходимости, принимают меры по их передаче;
обеспечивают, совместно с уполномоченными органами государственного управления и охраны природы, надлежащий контроль за проведением хозяйственных работ и иной деятельностью на государственной границе, а также за водопользованием в пограничных водоемах;
своевременно информируют друг друга об угрозах распространения через государственную границу пожаров, эпидемий, эпизоотии и сельскохозяйственных вредителей;
решают другие вопросы, связанные с поддержанием режима государственной границы.
Статья 5
1. Пограничные представители проводят совместную работу, как правило, на заседаниях или встречах. По договоренности между пограничными представителями могут проводиться встречи их заместителей и помощников.
2. Заседания или встречи пограничных представителей проводятся по предложению одного из них. Предложение должно содержать повестку заседания или встречи, состав участников, место и время проведения заседания или встречи.
В отдельных случаях по взаимной договоренности между пограничными представителями на заседаниях или встречах могут рассматриваться вопросы, ранее не предложенные для обсуждения.
Ответ на предложение о проведении заседания или встречи должен даваться пограничным представителем в возможно короткие сроки, но не позднее 48 часов с момента получения такого предложения уполномоченными по приему-передаче служебной корреспонденции. При этом к обсуждению могут быть предложены дополнительные вопросы, а также иные время и место проведения заседания или встречи.

3. Шекара өкілі ұсынған отырысқа немесе кездесуге көршілес мемлекеттің шекара өкілі өзі келуі тиіс. Егер ол мүмкін болмаған жағдайда, отырысқа немесе кездесуге оның орынбасары келеді.
4. Шекара өкілдерінің отырыстарына немесе кездесулеріне олардың орынбасарлары, көмекшілері, хатшылар немесе болуы қажет етілетін тұлғалар (сарапшылар, куәгерлер, зәбір шеккендер және басқалар) қатыса алады.
Шекаралық өкілдер көмекшілерінің кездесулеріне хатшылар, сондай-ақ қажетті жағдайда сарапшылар және басқа да тұлғалар қатыса алады.
5. Жеке кездесуді қажет етпейтін мәселелер хат алысу арқылы немесе байланыстың техникалық құралдарын пайдалану арқылы шешілуі мүмкін.
6. Шекаралық өкілдер өзара уағдаласуы бойынша отырыстарында немесе кездесулерінде қабылданған шешімдерді орындау жөніндегі қабылданып жатқан шаралар туралы бір-біріне хабарлайды.
6-бап
Шекаралық өкілдерінің және олардың орынбасарларының жоспарланған отырыстары немесе кездесулері әдеттегідей Қазақстан Республикасының және Өзбекстан Республикасының аумақтарында кезек тәртібімен өткізіледі, ал жоспардан тыс болатындары — өткізуді ұсынған Тарап мемлекетінің аумағында өткізіледі.
Шекаралық өкілдер көмекшілерінің бірлескен жұмысы шекаралық өкілдердің тапсырмасы бойынша әдеттегідей кездесулер кезінде жүргізіледі. Шекаралық өкілдер көмекшілерінің қабылдаған шешімдері оларды тиісті шекаралық өкілдер бекіткеннен кейін күшіне енгізіледі. Шекаралық өкілдердің көмекшілері келісе алмаған мәселелер тиісті шекаралық өкілдердің қарауына беріледі.
7-бап
Шекаралық өкілдердің отырысы немесе кездесуі қорытындысы бойынша бірлескен хаттама жасалады. Ол хаттамада отырыстың немесе кездесудің күн тәртібі, қатысушылардың құрамы, отырыстың немесе кездесудің жалпы барысы қабылданған шешімдер және оларды орындау мерзімдері көрсетіледі.
Отырыстың, кездесудің хаттамасы екі данада, әрқайсысы орыс тілінде жасалады, сондай-ақ шекара өкілдерінің немесе олардың орынбасары болып табылатын тұлғалардың қолымен және елтаңбалық мөрлермен бекітіледі.
8-бап
1. Шекаралық өкілдер өзара келісу негізінде кездесуді мемлекеттік шекарада өткізудің пункттерін, сондай-ақ қызметтік корреспонденциямен алмасудың, байланыстың техникалық құралдарын пайдаланудың пункттері мен тәртібін белгілейді. Қызметтік корреспенденцияны қабылдау-жіберу жөнінде уәкілетті адамдар қызметтік корреспонденцияны мемлекеттік шекарада қабылдауды және жіберуді тәулік бойы жүзеге асыруға міндетті.
2. Шекаралық өкілдер ұсталған адамдарды, сондай-ақ үй жануарларын, мүлікті және адамдардың мүрделерін тапсыруды әрбір Тараптың мемлекеттік заңдарына сәйкес жүзеге асырады. Осындай кез келген тапсырудың уақыты мен тәртібін шекаралық өкілдер жеке анықтайды.

3. На заседание или встречу, предложенную пограничным представителем, должен лично прибыть пограничный представитель сопредельного государства. Если это невозможно, то на заседание или встречу прибывает его заместитель.
4. На заседаниях или встречах пограничных представителей могут участвовать их заместители, помощники, секретари и лица, присутствие которых является необходимым (эксперты, свидетели, потерпевшие и иные лица).
На встречах помощников пограничных представителей могут участвовать секретари, а при необходимости, эксперты и другие лица.
5. Вопросы, не требующие личных встреч, могут быть разрешены путем переписки или использования технических средств связи.
6. Пограничные представители по взаимной договоренности информируют друг друга о принимаемых мерах по выполнению решений, принятых на заседаниях или встречах.
Статья 6
Плановые заседания или встречи пограничных представителей и их заместителей проводятся, как правило, поочередно на территории Республики Казахстан и Республики Узбекистан, внеплановые - на территории государства той Стороны, которая предложила их проведение.
Помощники пограничных представителей совместную работу проводят по поручению своих пограничных представителей, как правило, на встречах. Решения, принятые помощниками пограничных представителей, вступают в силу после утверждения их соответствующими пограничными представителями. Вопросы, по которым помощники пограничных представителей не достигли согласия, передаются на рассмотрение соответствующим пограничным представителям.
Статья 7
По итогам заседания, встречи пограничных представителей составляется совместный протокол, в котором указываются: повестка заседания или встречи, состав участников, общий ход заседания или встречи, принятые решения и сроки их выполнения.
Протокол заседания, встречи составляется в двух экземплярах, каждый на русском языке, скрепляется подписями пограничных представителей или лиц их замещающих и гербовыми печатями.
Статья 8
1. Пограничные представители по взаимному согласованию устанавливают пункты встреч на государственной границе, а также пункты и порядок обмена служебной корреспонденцией и использования технических средств связи. Уполномоченные по приему-передаче служебной корреспонденции обязаны осуществлять прием и передачу на государственной границе служебной корреспонденции круглосуточно.
2. Пограничные представители осуществляют передачу задержанных лиц, а также домашних животных, имущества и трупов людей в соответствии с законодательством государства каждой из Сторон. Время и порядок каждой такой передачи пограничные представители определяют отдельно.

3. Шекаралық өкілдер өзара уағдаласу негізінде адамдарды, жануарларды, мүлікті, адамдардың мүрделерін, қызметтік корреспонденцияны қабылдау-жіберу кезінде, сондай-ақ осы Келісімнің ережелеріне сәйкес басқа да іс-қимылдар жасау кезінде ресімделінетін актілердің, қолжазбалардың және басқа да құжаттардың үлгілерін белгілейді.
Шекаралық өкілдер, олардың орынбасарлары және көмекшілері адамдарды, жануарларды, мүлікті, адамдардың мүрделерін тапсыруды жүзеге асыра алады.
9-бап
Осы Келісімге сәйкес өздерінің міндеттемелерін орындау үшін шекаралық өкілдер, олардың орынбасарлары, көмекшілер, хатшылар, қызметтік корреспонденцияны қабылдау-жіберу жөніндегі уәкілетті адамдар, сарапшылар және басқа да тұлғалар, осы Келісімнің 3-бабында көрсетілген құжаттардың негізінде, ол үшін белгіленген пункттерде немесе келісілген жерлерде мемлекеттік шекарадан өтеді.
Осы Келісімнің ережелеріне сәйкес мемлекеттік шекарадан өтуге құқық беретін құжаттарды жоғалтқан жағдайда, олардың иегерлері көршілес мемлекеттің шекара өкіліне осы туралы хабардар ететін өз мемлекетінің шекаралық өкіліне ол туралы дереу хабарлауға тиісті.
10-бап
1. Шекаралық өкілдерге, олардың орынбасарларына, көмекшілеріне, хатшыларға, қызметтік корреспонденцияны қабылдау-жіберу жөніндегі уәкілетті адамдарға және сарапшыларға осы Келісімге сәйкес міндеттемелерін орындау кезінде басқа Тарап мемлекетінің аумағында жеке қол сұғылмаушылығы, сондай-ақ оларға жүктелген міндеттемелердің орындалуына қажетті құжаттарының және мүлігінің қол сұғылмаушылығы кепіл етіледі.
Жоғарыда аталған лауазымды адамдар белгіленген нысандағы киімде болуы мүмкін және басқа Тарап Мемлекетінің аумағына бажсыз және салықтар мен алымдар салынбайтын жұмыс үшін қажетті заттарды азық-түлік тағамдарын, темекі бұйымдарын және дәрі-дәрмектерді апаруы мүмкін.
2. Тараптардың әрқайсысы осы Келісімді өз аумағында орындауға байланысты шығыстарды көтереді және де отырыстар мен кездесулерді өткізуге байланысты шығындарды аумағында олар өткізілетін Тарап мемлекеті көтереді.
11-бап
Шекаралық өкілдер төмендегілер туралы ақпаратпен алмасады:
мемлекеттік шекарадан заңсыз өту фактілері туралы;
шекара арқылы адамдарды заңсыз тасымалдаумен, қару-жарақтың, оқ-дәрілердің, есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, құндылықтардың, валютаның, сондай-ақ радиоактивті заттардың контрабандасымен айналысатын адамдардың іс-әрекеті туралы:
мемлекеттік шекараның маңында адамдардың және жануарлардың қауіпті инфекциялық ауруының туындауы туралы, сондай-ақ ауыл шаруашылық және орман зиянкестерінің жаппай таралуы, өрттер және су тасқындары туралы;
әрбір Тарап мемлекетінің қауіпсіздігіне және мүддесіне нұқсан келтіруі мүмкін ықтимал іс-қимылдар туралы, сондай-ақ шекаралық жанжалдарды ескерту жөнінде қабылданған шаралар туралы:
мемлекеттік шекара режимін қамтамасыз етуге әсер ететін басқа да мәселелер туралы.

3. Пограничные представители по взаимной договоренности устанавливают образцы актов, расписок и других документов, которые оформляются при приеме-передаче лиц, животных, имущества, трупов людей, служебной корреспонденции, а также при совершении других действий в соответствии с положениями настоящего Соглашения.
Передача лиц, животных, имущества, трупов людей может осуществляться пограничными представителями, их заместителями и помощниками.
Статья 9
Пограничные представители, их заместители, помощники, секретари, уполномоченные по приему-передаче служебной корреспонденции, эксперты и другие лица для исполнения своих обязанностей, в соответствии с настоящим Соглашением, пересекают государственную границу в установленных для этого пунктах или согласованных местах на основании документов, указанных в статье 3 настоящего Соглашения.
В случае утраты документов, дающих право на пересечение границы в соответствии с положениями настоящего Соглашения, их владельцы должны немедленно заявить об этом пограничному представителю своего государства, который извещает о случившемся пограничного представителя сопредельного государства.
Статья 10
1. Пограничным представителям, их заместителям, помощникам, секретарям, уполномоченным по приему-передаче служебной корреспонденции и экспертам при исполнении обязанностей, в соответствии с настоящим Соглашением, на территории государства другой Стороны гарантируется личная неприкосновенность, а также неприкосновенность находящихся при них документов и имущества, необходимых для выполнения возложенных на них задач.
Вышеуказанные должностные лица могут носить установленную форму одежды, иметь при себе и ввозить с собой на территорию государства другой Стороны беспошлинно и без обложения налогами и сборами необходимые для работы предметы, продукты питания, табачные изделия и медикаменты.
2. Каждая Сторона несет расходы, связанные с выполнением настоящего Соглашения на своей территории, причем расходы на проведение заседаний или встреч несет та Сторона, на территории государства которой они проводятся.
Статья 11
Пограничные представители обмениваются информацией:
о фактах незаконного пересечения государственной границы;
о деятельности лиц, занимающихся незаконным перемещением через границу лиц, контрабандой оружия, боеприпасов, наркотических средств, психотропных веществ, ценностей и валюты, а также радиоактивных веществ;
о возникновении вблизи государственной границы опасных инфекционных заболеваний людей или животных, а также массового распространения сельскохозяйственных и лесных вредителей, о пожарах и наводнениях;
о возможных действиях, которые могут нанести ущерб безопасности и интересам государства каждой из Сторон, а также о принятых мерах по предупреждению пограничных инцидентов;
по другим вопросам, влияющим на обеспечение режима государственной границы.

12-бап
Шекаралық өкілдер шекаралық жанжалдарды болдырмау бойынша ынтымақтасады, шекаралық жанжалдар бойынша тергеу жүргізеді және оларды шешеді, атап айтқанда:
адамдардың қайтыс болуына немесе жарақат алуына, мүліктің бұзылуына және басқа да ауыр салдарға әкеп соқтырғандарды қоса алғанда, мемлекеттік шекара арқылы адамдарға және аумақтарға қарай оқпен атыс жүргізу;
адамдардың, көлік құралдарының мемлекеттік шекарадан заңсыз өтуі;
жүзу және ұшу құралдарын пайдалану арқылы мемлекеттік шекараны бұзу;
мемлекеттік шекарадан өту арқылы контрабандамен айналысу;
Тараптардың шекаралық қызметтерінің лауазымды адамдарының қызметтік міндеттемелерін орындау кезінде мемлекеттік шекарадан кездейсоқ өтуі;
табиғи немесе апаттық жағдайларға немесе басқа да мән-жайларға қатысты басқа Тарап мемлекетінің аумағына өткен мүлікті табу;
шекаралық белгілерді немесе басқа да шекаралық құрылыстарды өз еркімен немесе кездейсоқ жылжыту, оларға нұқсан келтіру немесе бұзу;
үй жануарларының мемлекеттік шекарадан өтуі;
өрттердің мемлекеттік шекара арқылы таралуы;
Тарап мемлекеттерінің мүдделерін қозғайтын, бірақ дипломатиялық арналар арқылы шешуді қажет етпейтін мемлекеттік шекара режимін бұзудың басқа да түрлері.
13-бап
1. Осы Келісімнің 12-бабында көрсетілген шекаралық жанжалдар жағдайларын түсіндіруді келісілген тәртіпте шекаралық өкілдер жүргізеді. Шекаралық жанжалдарды бірлесіп тергеу шекаралық жанжал болған мемлекеттің аумағында шекаралық өкілдің басшылығымен жүзеге асады.
2. Шекаралық жанжалдың бірлескен тергеулерінің қорытындылары бойынша акт, ал қажет болған жағдайда мәжілістің хаттамасына қосымша ретінде алынған басқа да құжаттар жасалады.
3. Осы Келісімде берілген құзыреттер шегінде шекаралық өкілдер екінші Тарап мемлекеттің аумағында болған үй жануарларын, мүліктерді қайтару мәселелерін шешеді.
4. Шекаралық жанжалдарды бірлесіп тергеу құқық сақтау органдарының құзыретіне жататын әрекеттердің орнын ауыстыра алмайды.
5. Реттелуі бойынша шекаралық өкілдер келісімге келе алмаған шекаралық жанжалдар дипломатиялық арналар арқылы шешіледі.
14-бап
№№ 1-5-қосымшалар осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылады. Тараптар аталған қосымшаларға өзгерістер енгізу туралы дипломатиялық арналар арқылы бір-бірін хабардар етеді.
15-бап
Осы Келісім Қазақстан Республикасы мен Өзбекстан Республикасы қатысушылары болып табылатын басқа да қолданыстағы халықаралық шарттардан туындайтын Тараптардың құқықтары мен міндеттеріне ықпал етпейді.

Статья 12
Пограничные представители осуществляют сотрудничество по предотвращению пограничных инцидентов, расследуют и разрешают пограничные инциденты, в том числе:
обстрелы через государственную границу лиц и территории, в том числе повлекшие за собой гибель или ранения людей, повреждение имущества и другие тяжкие последствия;
незаконное пересечение государственной границы лицами, транспортными средствами;
нарушение государственной границы плавсредствами и летательными аппаратами;
перемещение через государственную границу контрабанды;
неумышленный переход государственной границы должностными лицами пограничных служб Сторон при исполнении ими служебных обязанностей;
обнаружение имущества, оказавшегося на территории государства другой Стороны в силу стихийных бедствий или иных обстоятельств;
самовольное или случайное перемещение, повреждение или разрушение пограничных знаков и других пограничных сооружений;
переход домашних животных через государственную границу;
распространение пожаров через государственную границу;
иные нарушения режима государственной границы, затрагивающие интересы государств Сторон, но не требующих разрешения по дипломатическим каналам.
Статья 13
1. Выяснение обстоятельств пограничных инцидентов, указанных в статье 12 настоящего Соглашения, производится пограничными представителями в согласованном порядке. Совместное расследование пограничных инцидентов осуществляется под руководством пограничного представителя на территории государства которого произошел пограничный инцидент.
2. О результатах совместного расследования пограничного инцидента составляется акт, а при необходимости, другие документы, приобщаемые в качестве приложений к протоколу заседания.
3. Пограничные представители, в рамках предоставленных им настоящим Соглашением полномочий, решают вопросы возвращения домашних животных, имущества, оказавшегося на территории государства другой Стороны.
4. Совместное расследование пограничного инцидента не заменяет действий, входящих в компетенцию правоохранительных органов.
5. Пограничные инциденты, по урегулированию которых пограничные представители не пришли к согласию, разрешаются по дипломатическим каналам.
Статья 14
Приложения №№ 1-5 являются неотъемлемыми частями настоящего Соглашения. Стороны по дипломатическим каналам информируют друг друга о внесении изменений в указанные приложения.
Статья 15
Настоящее Соглашение не затрагивает прав и обязательств Сторон, вытекающих из других действующих международных договоров, участниками которых являются Республика Узбекистан и Республика Казахстан.

3 - бет - 4 беттік ______________________ тіліндегі мәтін
4-бет —
Қазақстан Республикасының Үкіметі
мен Өзбекстан Республикасы
Үкіметінің арасындағы шекаралық
өкілдердің қызметі туралы келісімге
№ 5-қосымша
РҚАО-ның ескертпесі!
Келісімнің № 5-қосымшасы мемлекеттік тілде берілмеген.
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Өзбекстан
Республикасының Үкіметі арасындағы
шекаралық өкілдердің қызмет ету учаскелері туралы
ХАТТАМА
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Өзбекстан Республикасының  Үкіметі,
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Өзбекстан Республикасының Үкіметі арасындағы шекаралық өкілдердің қызметі туралы 2000 жылғы 13 желтоқсандағы келісімнің 2-бабына сәйкес,
төмендегілерді белгіледі:
Шекаралық өкілдердің қызмет ету учаскелері:
Қазақстан Республикасы тарапынан:
Ақтау учаскесі бойынша шекаралық өкіл үшін (болу орны - Ақтау қаласы) - Қазақстан Республикасының, Өзбекстан Республикасының және Түрікменстанның мемлекеттік шекараларының түйісу нүктесінен Қазақстан-Өзбекстан мемлекеттік шекарасының Арал теңізінің шығыс жағалауына шығатын жеріне дейін;
Қызылорда учаскесі бойынша шекаралық өкіл үшін (болу орны - Қызылорда қаласы) - Қазақстан-Өзбекстан мемлекеттік шекараларының Арал теңізінің шығыс жағалауына шығатын жерінен Қазақстан- Өзбекстан мемлекеттік шекарасын Сырдария өзені кесіп өтетін жерге дейін;
Сарыағаш учаскесі бойынша шекаралық өкіл үшін (болу орны - Сарыағаш қаласы) - Қазақстан-Өзбекстан мемлекеттік шекарасын Сырдария өзені кесіп өтетін жерден Қазақстан Республикасының, Қырғыз Республикасының және Өзбекстан Республикасының мемлекеттік шекараларының түйісу нүктесіне дейін;
Өзбекстан Республикасы тарапынан:
Ташкент учаскесі бойынша шекаралық өкіл үшін (болу орны - Ташкент қаласы) Қазақстан Республикасының, Қырғыз Республикасының және Өзбекстан Республикасының мемлекеттік шекараларының түйісу нүктесінен Өзбекстан-Қазақстан мемлекеттік шекарасын Сырдария өзені кесіп өтетін жерге дейін;
Үшқұдық учаскесі бойынша шекаралық өкіл үшін (болу орны - Ташкент қаласы (уақытша) - Өзбекстан-Қазақстан мемлекеттік шекарасын Сырдария өзені қиып өтетін жерден Өзбекстан-Қазақстан мемлекеттік шекарасының Арал теңізінің шығыс жағалауына шығатын жеріне дейін;
Қарақалпақстан учаскесі бойынша шекаралық өкіл үшін (болу орны - Нөкіс қаласы) - Өзбекстан-Қазақстан мемлекеттік шекарасының Арал теңізінің шығыс жағалауына шығатын жерінен Қазақстан Республикасының, Өзбекстан Республикасының және Түрікменстанның мемлекеттік шекараларының түйісу нүктесіне дейін.
Осы Хаттама қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Өзбекстан Республикасының Үкіметі арасындағы шекаралық өкілдердің қызметі туралы келісіммен бір мезгілде өзінің қолданысын тоқтатады.

Страница 3 - текст страницы 4 на _____ языке
Страница 4 -
ПРОТОКОЛ
между Правительством Республики Казахстан
и Правительством Республики Узбекистан
об участках деятельности пограничных представителей
Правительство Республики Казахстан и Правительство Республики Узбекистан,
в соответствии со статьей 2 Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Узбекистан о деятельности пограничных представителей от 13 декабря 2000 года,
установили следующее:
Участки деятельности пограничных представителей:
со стороны Республики Казахстан:
для пограничного представителя по Актаускому участку (место пребывания - г. Актау) - от точки стыка государственных границ Республики Казахстан, Туркменистана и Республики Узбекистан, до выхода казахстанско-узбекской государственной границы к восточному побережью Аральского моря;
для пограничного представителя по Кызылординскому участку (место пребывания - г. Кызылорда) - от выхода казахстанско-узбекской государственной границы к восточному побережью Аральского моря до пересечения реки Сырдарья казахстанско-узбекской государственной границей;
для пограничного представителя по Сарыагашскому участку (место пребывания - г. Сарыагаш) - от пересечения реки Сырдарья казахстанско-узбекской государственной границей до точки стыка государственных границ Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Республики Узбекистан;
со стороны Республики Узбекистан:
для пограничного представителя по Ташкентскому участку (место пребывания - г. Ташкент) - от точки стыка государственных границ Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Республики Узбекистан  до пересечения реки Сырдарья казахстанско-узбекской государственной границей;
для пограничного представителя по Учкудукскому участку (место пребывания - г. Ташкент(временно) - от пересечения реки Сырдарья казахстанско-узбекской государственной границей до выхода казахстанско-узбекской государственной границы к восточному побережью Аральского моря;
для пограничного представителя по Каракалпакстанскому участку (место пребывания - г. Нукус) - от выхода казахстанско-узбекской государственной границы к восточному побережью Аральского моря до точки стыка государственных границ Республики Казахстан, Туркменистана и Республики Узбекистан.
Настоящий Протокол вступает в силу со дня подписания и прекращает свое действие одновременно с Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Узбекистан о деятельности пограничных представителей.

Астана қаласында 2001 жылғы «16» қарашада әрқайсысы қазақ, өзбек және орыс тілдерінде екі дана болып жасалды және де барлық мәтіндердің күші бірдей.
Осы Хаттаманың ережелерін түсіндіру мақсаты үшін орыс тіліндегі мәтін қолданылады.
Қазақстан Республикасының             Өзбекстан Республикасының
Үкіметі үшін                         Үкіметі үшін
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұдан әрі Келісімнің өзбек тіліндегі мәтіні қоса берілген.

Совершено в городе Астане 16 ноября 2001 года в двух экземплярах, каждый на казахском, узбекском и русском языках, причем все тексты имеют одинаковую силу.
Для целей толкования положений настоящего Протокола используется текст на русском языке.
За Правительство                За Правительство
Республики Казахстан           Республики Узбекистан
Примечание РЦПИ!
Далее следует текст Соглашения на узбекском языке