Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2015 жылғы 13 қарашадағы № 398-V ҚРЗ.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз.
1-бап.Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 24, 157-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 10, 108-құжат; № 12, 184-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; № 24, 436-құжат; 1999 ж., № 8, 233-құжат; № 23, 920-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 20, 257-құжат; 2002 ж., № 6, 72-құжат; № 17, 155-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; № 10, 48-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 8, 63-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 10-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 33-құжат; № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 118-құжат):
17-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілері әскери қызметін "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7, 12, 15, 16, 17, 18, 19, 22, 24, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 40, 50 және 75-баптарында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес өткереді.".
2. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2007 ж., № 20, 151-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 21-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 128-құжат; № 18, 142-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 4, 32-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 2, 7-құжат; № 7, 34-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 1, 4, 6-құжаттар; № 3, 21-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 10, 50-құжат; № 14, 72-құжат):
1) 1-бапта:
1) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) адъюнкт – жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын шетелдік әскери оқу орындарында білім алып жатқан адам;";
2-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1) академиялық оралымдылық – білім алушыларды немесе оқытушы-зерттеушілерді оқыту немесе зерттеулер жүргізу үшін белгілі бір академиялық кезеңге (семестрге немесе оқу жылына) өзінің жоғары оқу орнында немесе оқуды жалғастыру үшін басқа жоғары оқу орнында кредиттер түрінде меңгерген оқу бағдарламаларынан, пәндерден міндетті түрде қайта сынақ тапсыра отырып, басқа жоғары оқу орнына (ел ішінде немесе шетелге) ауыстыру;";

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования
Закон Республики Казахстан от 13 ноября 2015 года № 398-V ЗРК.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст.2
Статья 1.Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 24, ст. 157; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 10, ст. 108; № 12, ст. 184; 1998 г., № 23, ст. 416; № 24, ст. 436; 1999 г., № 8, ст. 233; № 23, ст. 920; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 20, ст. 257; 2002 г., № 6, ст. 72; № 17, ст. 155; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2009 г., № 19, ст. 88; 2010 г., № 7, ст. 32; № 10, ст. 48; 2011 г., № 1, ст. 3, 7; № 11, ст. 102; № 16, ст. 129; 2012 г., № 4, ст. 32; № 8, ст. 63; 2013 г., № 1 ст. 2; № 2, ст. 10; № 14, ст. 72; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 33; № 11, ст. 61; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 21, ст. 118):
часть вторую пункта 1 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"Военнослужащие органов национальной безопасности проходят воинскую службу в соответствии с законодательством Республики Казахстан о воинской службе и статусе военнослужащих с учетом особенностей, предусмотренных статьями 7, 12, 15, 16, 17, 18, 19, 22, 24, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 40, 50 и 75 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан".".
2. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 20, ст. 151; 2008 г., № 23, ст. 124; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 21; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 128; № 18, ст. 142; 2012 г., № 2, ст. 11; № 4, ст. 32; № 15, ст. 97; 2013 г., № 2, ст. 7; № 7, ст. 34; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 81; 2014 г., № 1, ст. 4, 6; № 3, ст. 21; № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 10, ст. 50; № 14, ст. 72):
1) в статье 1:
подпункт 1) исключить;
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) адъюнкт – лицо, обучающееся в зарубежных военных учебных заведениях, реализующих образовательные программы послевузовского образования;";
подпункт 2-1) изложить в следующей редакции:
"2-1) академическая мобильность – перемещение обучающихся или преподавателей-исследователей для обучения или проведения исследований на определенный академический период (семестр или учебный год) в другое высшее учебное заведение (внутри страны или за рубежом) с обязательным перезачетом освоенных учебных программ, дисциплин в виде кредитов в своем высшем учебном заведении или для продолжения учебы в другом высшем учебном заведении;";

мынадай мазмұндағы 3-2) тармақшамен толықтырылсын:
"3-2) әскери, арнаулы оқу орындары – Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының прокуратура органдарына және Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) бакалавр – жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын меңгерген адамдарға берілетін дәреже;";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) бакалавриат – тиісті мамандық бойынша "бакалавр" дәрежесін бере отырып, кадрлар даярлауға бағытталған жоғары білім, білім беру бағдарламалары;";
5-1) тармақшадағы "бiлiм берудiң бiлiм беретiн" деген сөздер "білімнің жалпы білім беретін" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) бейіні бойынша доктор – Қазақстан Республикасында немесе одан тысқары жерлерде кәсіптік қызметтің тиісті саласы бойынша докторантураның бағдарламасын меңгерген және диссертация қорғаған адамдарға берілетін, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен танылған дәреже;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) "Болашақ" халықаралық стипендиясы – Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелдік жетекші жоғары оқу орындарында күндізгі оқу нысаны бойынша оқуы немесе жұмыскерлердің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалатын шетелдік ұйымдарда тағылымдамадан өтуі үшін Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын стипендия;";
7-2) тармақшадағы "бiлiм беретiн оқу" деген сөздер "білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7-4) білім алу үшін арнайы жағдайлар – ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар адамдардың (балалардың) оларсыз жалпы білім беретін оқу және білім беру бағдарламаларын меңгеруі мүмкін болмайтын, арнайы оқу бағдарламаларын және оқыту әдістерін, техникалық және өзге де құралдарды, тыныс-тіршілігін, сондай-ақ медициналық, әлеуметтік және өзге де көрсетілетін қызметтерді қамтитын жағдайлар;";
мынадай мазмұндағы 9-1) және 9-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"9-1) білім беру – имандылық, зияткерлік, мәдени, тәндік жағынан дамыту және кәсіби құзыреттілікті қалыптастыру мақсаттарында жүзеге асырылатын тәрбиелеу мен оқытудың үзіліссіз процесі;
9-2) білім беру бағдарламасы – оқытудың мақсатын, нәтижелері мен мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды және оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешені;";
15) тармақшадағы "бiлiм беру туралы" деген сөздер "бiлiм туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
17-1), 18) және 18-4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить подпунктом 3-2) следующего содержания:
"3-2) военные, специальные учебные заведения – организации образования, подведомственные органам национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, органам прокуратуры Республики Казахстан и Министерству обороны Республики Казахстан;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) бакалавр – степень, присуждаемая лицам, освоившим образовательные программы высшего образования;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) бакалавриат – высшее образование, образовательные программы которого направлены на подготовку кадров с присуждением степени "бакалавр" по соответствующей специальности;";
в подпункте 5-1) слово "образовательную" заменить словом "общеобразовательную";
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) доктор по профилю – степень, присуждаемая лицам, освоившим программу докторантуры по соответствующей сфере профессиональной деятельности и защитившим диссертацию в Республике Казахстан или за ее пределами, признанная в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) международная стипендия "Болашак" – стипендия, учреждаемая Президентом Республики Казахстан для обучения граждан Республики Казахстан в ведущих зарубежных высших учебных заведениях по очной форме обучения или прохождения работниками стажировки в зарубежных организациях, определяемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
в подпункте 7-2) слово "учебные" исключить;
подпункт 7-4) изложить в следующей редакции:
"7-4) специальные условия для получения образования – условия, включающие специальные учебные программы и методы обучения, технические и иные средства, среду жизнедеятельности, а также медицинские, социальные и иные услуги, без которых невозможно освоение общеобразовательных учебных и образовательных программ лицами (детьми) с особыми образовательными потребностями;";
дополнить подпунктами 9-1) и 9-2) следующего содержания:
"9-1) образование – непрерывный процесс воспитания и обучения, осуществляемый в целях нравственного, интеллектуального, культурного, физического развития и формирования профессиональной компетентности;
9-2) образовательная программа – единый комплекс основных характеристик образования, включающий цели, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения;";
в подпункт 15) внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
подпункты 17-1), 18) и 18-4) изложить в следующей редакции:

"17-1) жоғары оқу орнының ерекше мәртебесі – Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген, білім беру мазмұнын өзі дербес айқындау және білім беру қызметін ұйымдастыру құқығын беретін білім беру ұйымы жұмыс істеуінің ерекше режимі;
18) гимназия – білім алушылардың бейімділігі мен қабілеттеріне сәйкес қоғамдық-гуманитарлық және өзге де оқыту бағыттары бойынша кең ауқымда және тереңдете білім беруді қамтамасыз ететін бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын оқу орны;";
"18-4) докторантура – білім беру бағдарламалары философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін бере отырып, ғылыми, педагогтік және (немесе) кәсіптік қызмет үшін кадрлар даярлауға бағытталған жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру;";
мынадай мазмұндағы 19-1) тармақшамен толықтырылсын:
"19-1) дуальды оқыту – кәсіпорынның, оқу орнының және білім алушының жауапкершіліктері тең болған кезде білім беру ұйымындағы оқытуды кәсіпорында білім алушыларға жұмыс орындарын бере отырып және өтемақы төлемін төлей отырып оқыту мен практиканың міндетті кезеңдерімен ұштастыратын кадрлар даярлау нысаны;";
21) және 21-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"21) жалпы білім беретін мектеп – бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, сондай-ақ білім алушылар мен тәрбиеленушілерге қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын оқу орны;
21-1) жоғары колледж – техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің интеграцияланған модульдік білім беру бағдарламаларын іске асыратын оқу орны;";
21-2) тармақшада:
"мамандықтардың үш және одан да көп тобы" "даярлық (мамандықтар) бағыттарының кең спектрі" деген сөздермен ауыстырылсын;
"білім берудің өз бетінше әзірленген білім беретін оқу" деген сөздер "білімнің өз бетінше әзірленген білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
21-3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"21-3) ерекше білім беруге қажеттілігі бар адамдар (балалар) – денсаулығына байланысты білім алуда ұдайы немесе уақытша қиындық көріп жүрген, арнайы, жалпы білім беретін оқу бағдарламалары мен қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын қажет ететін адамдар;";
мынадай мазмұндағы 21-4) тармақшамен толықтырылсын:
"21-4) инклюзивті білім беру – ерекше білім беру қажеттіліктері мен жеке-дара мүмкіндіктерін ескере отырып, барлық білім алушылардың білім алуына тең қолжетімділікті қамтамасыз ететін процесс;";
26) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"26) институционалдық аккредиттеу – білім беру ұйымы сапасының мәлімделген мәртебесіне және аккредиттеу органының белгілеген стандарттарына сәйкестігін аккредиттеу органының бағалау процесі;";
26-1) тармақшадағы "білім беретін оқу" деген сөздер "білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
28) және 28-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"17-1) особый статус высшего учебного заведения – особый режим функционирования организации образования, предоставляющий право самостоятельного определения содержания образования и организации образовательной деятельности, предусмотренный законодательством Республики Казахстан;
18) гимназия – учебное заведение, реализующее общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования и образовательные программы дополнительного образования, обеспечивающие расширенное и углубленное образование по общественно-гуманитарному и иным направлениям обучения в соответствии со склонностями и способностями обучающихся;";
"18-4) докторантура – послевузовское образование, образовательные программы которого направлены на подготовку кадров для научной, педагогической и (или) профессиональной деятельности, с присуждением степени доктора философии (PhD), доктора по профилю;";
дополнить подпунктом 19-1) следующего содержания:
"19-1) дуальное обучение – форма подготовки кадров, сочетающая обучение в организации образования с обязательными периодами обучения и практики на предприятии с предоставлением рабочих мест и компенсационной выплатой обучающимся при равной ответственности предприятия, учебного заведения и обучающегося;";
подпункты 21) и 21-1) изложить в следующей редакции:
"21) общеобразовательная школа – учебное заведение, реализующее общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования, а также образовательные программы дополнительного образования обучающихся и воспитанников;
21-1) высший колледж – учебное заведение, реализующее интегрированные модульные образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования;";
в подпункте 21-2):
слово "учебные" исключить;
слова "трем и более группам специальностей" заменить словами "широкому спектру направлений подготовки (специальностей)";
подпункт 21-3) изложить в следующей редакции:
"21-3) лица (дети) с особыми образовательными потребностями – лица, которые испытывают постоянные или временные трудности в получении образования, обусловленные здоровьем, нуждающиеся в специальных, общеобразовательных учебных программах и образовательных программах дополнительного образования;";
дополнить подпунктом 21-4) следующего содержания:
"21-4) инклюзивное образование – процесс, обеспечивающий равный доступ к образованию для всех обучающихся с учетом особых образовательных потребностей и индивидуальных возможностей;";
подпункт 26) изложить в следующей редакции:
"26) институциональная аккредитация – процесс оценивания качества организации образования аккредитационным органом на соответствие заявленному статусу и установленным стандартам аккредитационного органа;";
в подпункте 26-1) слова "учебные", "учебных" исключить;
подпункты 28) и 28-1) изложить в следующей редакции:

"28) интернатура – клиникалық практикаға рұқсат алу үшін білім алушыларды базалық жоғары медициналық білім беру шеңберінде клиникалық мамандықтар бойынша даярлау нысаны;
28-1) кадет – әскери, арнаулы оқу орнында техникалық және кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша білім алып жатқан адам;";
мынадай мазмұндағы 28-2) тармақшамен толықтырылсын:
"28-2) кәмелетке толмағандарды бейiмдеу орталықтары – ата-анасын немесе басқа да заңды өкiлдерiн анықтау үшiн үш жастан он сегiз жасқа дейiнгi қадағалаусыз және панасыз қалған балаларды, уақтылы орналастырылуы мүмкiн болмаған жағдайда ата-анасының немесе оларды алмастыратын адамдардың қамқорлығынсыз қалған балаларды, қорғаншылық және қамқоршылық органы балалардың өмiрiне немесе денсаулығына тiкелей қатер төнген кезде ата-анасынан (олардың бiреуiнен) немесе қамқорлыққа алған басқа адамдардан алып қойған балаларды, арнаулы бiлiм беру ұйымдарына жiберiлетiн балаларды, сондай-ақ әлеуметтiк бейiмсiздiкке және әлеуметтiк депривацияға әкеп соққан қатыгездiкпен қарау салдарынан өмiрлiк қиын жағдайда жүрген балаларды қабылдауды және уақытша бағып-ұстауды қамтамасыз ететiн, бiлiм беру органдарының қарамағындағы ұйым;";
29-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"29-1) кәсіптік білім – білім алушылардың белгілі бір салада кәсіптік қызметті жүргізуіне және (немесе) нақты кәсіп немесе мамандық бойынша жұмысты орындауына мүмкіндік беретін білімдерді, машықтарды, дағдыларды және құзыреттерді алуына бағытталған білім беру түрі;";
мынадай мазмұндағы 29-2) тармақшамен толықтырылсын:
"29-2) кәсіптік даярлау – техникалық және кәсіптік білім беру жүйесінің білікті жұмысшы кадрлар мен орта буын мамандарын даярлау бойынша қысқартылған мерзіммен оқытатын білім беру бағдарламаларын іске асыруды көздейтін бөлігі;";
30) тармақшадағы "білім берудің білім беретін оқу" деген сөздер "білімнің білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 30-1) тармақшамен толықтырылсын:
"30-1) кәсіптік практика – болашақ кәсіптік қызметпен байланысты белгілі бір жұмыс түрлерін орындау процесінде теориялық білімдерді, дағдыларды бекітуге, практикалық машықтар мен құзыреттерді иемденуге және дамытуға бағытталған оқу қызметінің түрі;";
35) тармақшадағы "кәсіптік білім берудің", "білім берудің білім беретін оқу" деген сөздер тиісінше "кәсіптік білімнің", "білімнің білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 36-1) тармақшамен толықтырылсын:
"36-1) курсант – әскери, арнаулы оқу орнында жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша білім алып жатқан адам;";
37) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"37) қабылдау квотасы – техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi және жоғары бiлiмнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын бiлiм беру ұйымдарына қабылдау үшiн бөлiнетiн мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысы, оның iшiнде бiлiм беру гранттары көлемiнiң шектi саны;";
37-2) тармақшадағы "жоғары оқу орнының немесе ғылыми ұйымның қолдаухаты бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
38-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"38-1) қолданбалы бакалавриат – білім беру бағдарламалары "қолданбалы бакалавр" біліктілігін бере отырып, кадрлар даярлауға бағытталған орта білімнен кейінгі білім;";

"28) интернатура – форма подготовки обучающихся по клиническим специальностям в рамках базового высшего медицинского образования для получения допуска к клинической практике;
28-1) кадет – лицо, обучающееся в военном, специальном учебном заведении по образовательным программам технического и профессионального или послесреднего образования;";
дополнить подпунктом 28-2) следующего содержания:
"28-2) центры адаптации несовершеннолетних – организации, находящиеся в ведении органов образования, обеспечивающие прием и временное содержание безнадзорных и беспризорных детей в возрасте от трех до восемнадцати лет для установления родителей или других законных представителей, детей, оставшихся без попечения родителей или лиц, их заменяющих, в случае невозможности их своевременного устройства, детей, отобранных при непосредственной угрозе их жизни или здоровью органом опеки и попечительства от родителей (одного из них) или от других лиц, на попечении которых они находятся, детей, направляемых в специальные организации образования, а также детей, находящихся в трудной жизненной ситуации вследствие жестокого обращения, приведшего к социальной дезадаптации и социальной депривации;";
подпункт 29-1) изложить в следующей редакции:
"29-1) профессиональное образование – вид образования, направленный на приобретение обучающимися знаний, умений, навыков и компетенций, позволяющих вести профессиональную деятельность в определенной сфере и (или) выполнять работу по конкретной профессии или специальности;";
дополнить подпунктом 29-2) следующего содержания:
"29-2) профессиональная подготовка – часть системы технического и профессионального образования, предусматривающей реализацию образовательных программ с сокращенным сроком обучения по подготовке квалифицированных рабочих кадров и специалистов среднего звена;";
в подпункте 30) слово "учебные" исключить;
дополнить подпунктом 30-1) следующего содержания:
"30-1) профессиональная практика – вид учебной деятельности, направленной на закрепление теоретических знаний, умений, приобретение и развитие практических навыков и компетенций в процессе выполнения определенных видов работ, связанных с будущей профессиональной деятельностью;";
в подпункте 35) слово "учебные" исключить;
дополнить подпунктом 36-1) следующего содержания:
"36-1) курсант – лицо, обучающееся в военном, специальном учебном заведении по образовательным программам высшего образования;";
подпункт 37) изложить в следующей редакции:
"37) квота приема – предельное количество объема государственного образовательного заказа, в том числе образовательных грантов, выделяемых для приема в организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования;";
в подпункте 37-2) слова "по ходатайству высшего учебного заведения или научной организации" исключить;
подпункт 38-1) изложить в следующей редакции:
"38-1) прикладной бакалавриат – послесреднее образование, образовательные программы которого направлены на подготовку кадров с присуждением квалификации "прикладной бакалавр";";

мынадай мазмұндағы 38-2) және 38-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"38-2) қолданбалы бакалавр – орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын меңгерген адамдарға берілетін біліктілік;
38-3) қосымша бiлiм беретiн мектептен тыс ұйым – бiлiм алушылар мен тәрбиеленушiлерге қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын iске асыратын оқу-тәрбие ұйымы;";
39), 40), 41) және 41-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"39) қосымша білім беру – білім алушылардың, тәрбиеленушілер мен мамандардың жан-жақты қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында жүзеге асырылатын тәрбиелеу, оқыту процесі;
40) лицей – білім алушылардың бейімділігі мен қабілеттеріне сәйкес оларға кең ауқымда және тереңдете жаратылыстанушылық-математикалық білім беруді қамтамасыз ететін негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын оқу орны;
41) магистр – магистратураның білім беру бағдарламаларын меңгерген адамдарға берілетін дәреже;";
"41-2) магистратура – білім беру бағдарламалары тиісті мамандық бойынша "магистр" дәрежесін бере отырып, кадрлар даярлауға бағытталған жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру;";
мынадай мазмұндағы 41-3) тармақшамен толықтырылсын:
"41-3) маман – адамдарға жоғары білімнің білім беру бағдарламасын меңгергеннен кейін берілетін біліктілік;";
47) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"47) оқу жоспары – тиісті білім беру деңгейінде білім алушылардың оқу пәндерінің, сабақтарының (модульдерінің), практикаларының, өзге де оқу қызметі түрлерінің тізбесін, бірізділігін, көлемін (еңбекті қажетсінуін) және бақылау нысандарын регламенттейтін құжат;";
мынадай мазмұндағы 48-1), 48-2) және 49-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"48-1) оқыту – білім алушылар мен тәрбиеленушілердің білімдерді, машықтарды, дағдыларды және құзыреттерді иелену, қабілеттерді дамыту, білімдерін күнделікті өмірде қолдану тәжірибесін иелену және бүкіл өмір бойы білім алуға ынталануын қалыптастыру жөніндегі қызметін ұйымдастырудың мақсатты бағытталған процесі;
48-2) оқыту-сауықтыру білім беру ұйымы – балаларға және оқушы жастарға тәрбие, білім беру, оларды сауықтыру, демалдыру жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын заңды тұлға;";
"49-2) орта білім беру ұйымы – бастауыш, негiзгi орта, жалпы орта бiлiмнің жалпы бiлiм беретін оқу бағдарламаларын, мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымы;";
51-1) тармақшадағы "білім берудің білім беретін оқу" деген сөздер "білімнің білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
52) тармақшадағы "кәсіптік оқу" деген сөздер "білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
53-1) тармақшадағы "білім берудің білім беретін оқу" деген сөздер "білімнің білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
53-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"53-2) сынып жетекшілігі – педагог жұмыскерге сыныпта білім алушылардың қызметін оқу-тәрбие процесі шеңберінде үйлестіру бойынша жүктелетін функция;";

дополнить подпунктами 38-2) и 38-3) следующего содержания:
"38-2) прикладной бакалавр – квалификация, присуждаемая лицам, освоившим образовательные программы послесреднего образования;
38-3) внешкольная организация дополнительного образования – учебно-воспитательная организация, реализующая образовательные программы дополнительного образования обучающихся и воспитанников;";
подпункты 39), 40), 41) и 41-2) изложить в следующей редакции:
"39) дополнительное образование – процесс воспитания, обучения, осуществляемый с целью удовлетворения всесторонних потребностей обучающихся, воспитанников и специалистов;
40) лицей – учебное заведение, реализующее общеобразовательные учебные программы основного среднего и общего среднего образования и образовательные программы дополнительного образования, обеспечивающие расширенное и углубленное естественно-математическое образование обучающихся в соответствии с их склонностями и способностями;
41) магистр – степень, присуждаемая лицам, освоившим образовательные программы магистратуры;";
"41-2) магистратура – послевузовское образование, образовательные программы которого направлены на подготовку кадров с присуждением степени "магистр" по соответствующей специальности;";
дополнить подпунктом 41-3) следующего содержания:
"41-3) специалист – квалификация, присваиваемая лицам после освоения образовательной программы высшего образования;";
подпункт 47) изложить в следующей редакции:
"47) учебный план – документ, регламентирующий перечень, последовательность, объем (трудоемкость) учебных предметов, дисциплин (модулей), практик, иных видов учебной деятельности обучающихся соответствующего уровня образования и формы контроля;";
дополнить подпунктами 48-1), 48-2) и 49-2) следующего содержания:
"48-1) обучение – целенаправленный процесс организации деятельности обучающихся и воспитанников по овладению знаниями, умениями, навыками и компетенциями, развитию способностей, приобретению опыта применения знаний в повседневной жизни и формированию мотивации получения знаний в течение всей жизни;
48-2) учебно-оздоровительная организация образования – юридическое лицо, осуществляющее функции по воспитанию, образованию, оздоровлению, отдыху детей и учащейся молодежи;";
"49-2) организация среднего образования – организация образования, реализующая общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования, специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы;";
в подпункте 51-1) слово "учебные" исключить;
в подпункте 52) слова "профессиональные учебные" заменить словом "образовательные";
в подпункте 53-1) слово "учебные" исключить;
подпункт 53-2) изложить в следующей редакции:
"53-2) классное руководство – функция, возложенная на педагогического работника по координации деятельности обучающихся класса в рамках учебно-воспитательного процесса;";

мынадай мазмұндағы 53-3), 53-4) және 53-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"53-3) техникалық және кәсіптік білім беру – білікті жұмысшы кадрлар мен орта буын мамандарын даярлауға бағытталған білім беру;
53-4) тыңдаушы – білім беру ұйымында қосымша білімнің және дайындық бөлімінің білім беру бағдарламалары бойынша білім алып жатқан адам;
53-5) тiрек мектеп (ресурс орталығы) – шағын жинақталған мектеп оқушыларының сапалы бiлiм алуға қолжетiмдiлiгiн қамтамасыз ету мақсатында білім алушылардың қысқа мерзiмдi сессиялық сабақтарын, аралық және қорытынды аттестатталуын өткiзу үшiн базасында таяу маңдағы шағын жинақталған мектептердiң бiлiм беру ресурстары шоғырланатын орта бiлiм беру ұйымы;";
55) тармақшадағы "білім берудің білім беретін оқу" деген сөздер "білімнің білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
56) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"56) ұлттық бiрыңғай тест – орта бiлiмнен кейiнгi немесе жоғары бiлiмнің бiлiм беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына түсу емтихандарымен бiрiктiрiлетiн, жалпы орта бiлiм беру ұйымдарында бiлiм алушыларды қорытынды аттестаттау нысандарының бiрi;";
56-2) тармақшада:
"мамандықтардың үш және одан да көп тобы" деген сөздер "даярлық (мамандықтар) бағыттарының кең спектрі" деген сөздермен ауыстырылсын;
"білім берудің өз бетінше әзірленген білім беретін оқу" деген сөздер "білімнің өз бетінше әзірленген білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
57) және 59) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"57) философия докторы (РhD) – Қазақстан Республикасында немесе одан тысқары жерлерде ғылыми-педагогикалық бағыт бойынша докторантураның бағдарламасын меңгерген және диссертация қорғаған адамдарға берілетін, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен танылған дәреже;";
"59) эксперименттік алаң – жаңа педагогикалық технологиялар мен білім берудің жаңа мазмұнын сынақтан өткізуге арналған эксперимент режимінде білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымы;";
61) тармақшадағы "арнайы білім беретін оқу бағдарламалары" деген сөздер "мамандандырылған жалпы білім беретін оқу және білім беру бағдарламалары" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 4-бапта:
4) тармақша "әлеуметтiк" деген сөздің алдынан "еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақша алып тасталсын;
12) және 15) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"12) Қазақстан Республикасының Президентіне жеке адамды тәрбиелеуге, оқытуға және кәсіптік қалыптастыруға аса зор үлес қосып келе жатқан жоғары оқу орындарына ерекше мәртебе беру туралы ұсыну енгізеді және жоғары оқу орындарының ерекше мәртебесі туралы ережені бекітеді;";

дополнить подпунктами 53-3), 53-4) и 53-5) следующего содержания:
"53-3) техническое и профессиональное образование – образование, направленное на подготовку квалифицированных рабочих кадров и специалистов среднего звена;
53-4) слушатель – лицо, обучающееся в организации образования по образовательным программам дополнительного образования и подготовительного отделения;
53-5) опорная школа (ресурсный центр) – организация среднего образования, на базе которой консолидируются образовательные ресурсы близлежащих малокомплектных школ для проведения краткосрочных сессионных занятий, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в целях обеспечения доступа к качественному образованию учащихся малокомплектных школ;";
в подпункте 55) слово "учебные" исключить;
подпункт 56) изложить в следующей редакции:
"56) единое национальное тестирование – одна из форм итоговой аттестации обучающихся в организациях общего среднего образования, совмещенная со вступительными экзаменами в организациях образования, реализующих образовательные программы послесреднего или высшего образования;";
в подпункте 56-2):
слово "учебные" исключить;
слова "трем и более группам специальностей" заменить словами "широкому спектру направлений подготовки (специальностей)";
подпункты 57) и 59) изложить в следующей редакции:
"57) доктор философии (PhD) – степень, присуждаемая лицам, освоившим программу докторантуры по научно-педагогическому направлению и защитившим диссертацию в Республике Казахстан или за ее пределами, признанная в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
"59) экспериментальная площадка – организация образования, реализующая образовательные программы в режиме эксперимента для апробации новых педагогических технологий и нового содержания образования;";
в подпункте 61) слова "образовательным учебным программам" заменить словами "общеобразовательным учебным и образовательным программам";
2) в статье 4:
подпункт 4) дополнить словами "с учетом потребностей рынка труда";
подпункт 8) исключить;
подпункты 12) и 15) изложить в следующей редакции:
"12) вносит представление Президенту Республики Казахстан о присвоении особого статуса высшим учебным заведениям, вносящим выдающийся вклад в воспитание, обучение и профессиональное становление личности, и утверждает положение об особом статусе высших учебных заведений;";

"15) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігімен келісу бойынша "Болашақ" халықаралық стипендиясын беру үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларын бекітеді және "Болашақ" халықаралық стипендиясын жұмсау бағыттарын айқындайды;";
24-1) тармақшадағы "білім берудің кәсіптік білім беретін оқу" деген сөздер "білімнің білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) тармақшадағы "білім берудің жалпы", "білім берудің кәсіптік оқу" деген сөздер тиісінше "білімнің жалпы", "білімнің білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 29-1) тармақшамен толықтырылсын:
"29-1) шетелде кадрларды даярлаудың, қайта даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың халықаралық бағдарламалары, оның ішінде "Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша іс-шаралар кешенін жүзеге асыратын ұйымды (әкімшіні) айқындайды;";
3) 5-бапта:
2-1) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1) мамандықтар бөлінісінде жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандарды даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысын бөлуді бекітеді;";
"6) тиісті білім беру деңгейлерінің жалпыға міндетті мемлекеттік білім беру стандарттарын әзірлеуді ұйымдастырады, сондай-ақ, әскери, арнаулы, медициналық және фармацевтикалық оқу орындарының үлгілік оқу бағдарламаларын және үлгілік оқу жоспарларын қоспағанда, барлық білім беру деңгейлерінің үлгілік оқу бағдарламаларын және үлгілік оқу жоспарларын бекітеді;";
6-1) тармақша алып тасталсын;
6-3) тармақшадағы "мемлекеттiк үлгiдегi бiлiм беру туралы" деген сөздер "бiлiм туралы мемлекеттік үлгідегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-1) тармақшада:
"бағдарламаларын" деген сөз "білім беру бағдарламаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"келіседі" деген сөз "әзірлейді және бекітеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
8), 8-1), 8-1), 8-2), 8-2), 8-3) және 8-3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"8) бiлiм беру қызметiмен айналысуға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаларды:
бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын;
техникалық және кәсіптік білімнің, оның ішінде кәсіптер мен мамандықтар бойынша білім беру бағдарламаларын;
орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің, оның ішінде мамандықтар бойынша білім беру бағдарламаларын;
рухани білім беру бағдарламаларын іске асыратын заңды тұлғаларға береді;
8-1) бiлiм беру мониторингiн жүзеге асыру тәртiбiн белгiлейдi;
8-2) мектепке дейiнгi тәрбие мен оқыту бойынша қызметтi жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаларды қабылдауды жүзеге асырады;
8-3) "Алтын белгi" белгiсi туралы ереженi бекiтедi;";

"15) по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан утверждает Правила отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак" и определяет направления расходования международной стипендии "Болашак";";
в подпункте 24-1) слова "профессиональные образовательные учебные" заменить словом "образовательные";
в подпункте 25) слова "профессиональные учебные" заменить словом "образовательные";
дополнить подпунктом 29-1) следующего содержания:
"29-1) определяет организацию (администратора), осуществляющую комплекс мероприятий по международным программам подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров за рубежом, в том числе по международной стипендии "Болашак";";
3) в статье 5:
подпункты 2-1) и 6) изложить в следующей редакции:
"2-1) утверждает распределение государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с высшим и послевузовским образованием в разрезе специальностей;";
"6) организует разработку государственных общеобязательных стандартов образования соответствующих уровней образования, а также утверждает типовые учебные программы и типовые учебные планы всех уровней образования, за исключением типовых учебных программ и типовых учебных планов военных, специальных, медицинских и фармацевтических учебных заведений;";
подпункт 6-1) исключить;
в подпункт 6-3) внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в подпункте 7-1):
слово "согласовывает" заменить словами "разрабатывает и утверждает";
слово "программы" заменить словами "образовательные программы";
подпункты 8), 8-1), 8-1), 8-2), 8-2), 8-3) и 8-3) изложить в следующей редакции:
"8) выдает лицензию и (или) приложение к лицензии на занятие образовательной деятельностью юридическим лицам, реализующим:
общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования;
образовательные программы технического и профессионального образования, в том числе по профессиям и специальностям;
образовательные программы послесреднего, высшего, послевузовского образования, в том числе по специальностям;
духовные образовательные программы;
8-1) устанавливает порядок осуществления образовательного мониторинга;
8-2) осуществляет прием уведомлений о начале или прекращении осуществления деятельности по дошкольному воспитанию и обучению;
8-3) утверждает положение о знаке "Алтын белгі";";

"8-5) мектепке дейiнгi тәрбие мен оқыту бойынша рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тiзiлiмiн жүргiзедi;
8-6) "Жоғары оқу орнының үздiк оқытушысы" және "Үздiк педагог" атақтарын беру қағидаларын бекiтедi;
8-7) "Орта бiлiм беретiн үздiк ұйым" грантының мөлшерін және оны беру тәртiбiн белгiлей отырып, оны беруге арналған конкурсты өткiзу қағидаларын бекiтедi;";
8-4) тармақша алып тасталсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, мыналарды:
мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын;
мамандандырылған білімнің мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын;
арнайы білімнің арнайы оқу бағдарламаларын;
әскери, арнаулы оқу орындарында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан білім беру ұйымдарын мемлекеттік аттестаттауды жүргізеді;";
10) тармақшадағы "білім беретін оқу" деген сөздер "білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақшадағы "білім берудің жалпы", "білім берудің кәсіптік оқу бағдарламаларын" деген сөздер тиісінше "білімнің жалпы", "білімнің білім беру бағдарламаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) тармақша "өткiзу" деген сөзден кейін "және оқу жетістіктеріне сырттай бағалау жүргізу" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 12-1) және 12-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"12-1) білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекітеді;
12-2) орта білім беру ұйымдарында сынып жетекшілігі туралы ережені әзірлейді және бекітеді;";
13) тармақшадағы "кәсіптік оқу бағдарламаларының түрлері бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 14-1) және 14-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"14-1) орта білім беру ұйымдары үшін міндетті мектеп формасына қойылатын талаптарды әзірлейді және бекітеді;
14-2) қолайсыз ауа райы метеожағдайларында орта білім беру ұйымдарында, сондай-ақ техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында сабақтарды тоқтату қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) сырттай, кешкі нысандарда және экстернат нысанында білім алуға жол берілмейтін кәсіптер мен мамандықтардың тізбесін белгілейді;";
мынадай мазмұндағы 15-1), 15-2), 19-1), 19-2) және 19-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"15-1) жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында экстернат нысанында оқытуға рұқсат беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

"8-5) ведет государственный электронный реестр разрешений и уведомлений по дошкольному воспитанию и обучению;
8-6) утверждает правила присвоения званий "Лучший преподаватель вуза" и "Лучший педагог";
8-7) утверждает правила проведения конкурса на присуждение гранта "Лучшая организация среднего образования" с установлением размера гранта и порядка его присуждения;";
подпункт 8-4) исключить;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) проводит государственную аттестацию организаций образования независимо от ведомственной подчиненности, реализующих:
общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования;
специализированные общеобразовательные учебные программы специализированного образования;
специальные учебные программы специального образования;
образовательные программы высшего и послевузовского образования в военных, специальных учебных заведениях;";
в подпункте 10) слово "учебных" исключить;
в подпункте 11) слова "профессиональные учебные программы" заменить словами "образовательные программы";
подпункт 12) дополнить словами "и внешней оценки учебных достижений";
дополнить подпунктами 12-1) и 12-2) следующего содержания:
"12-1) утверждает квалификационные требования, предъявляемые к образовательной деятельности, и перечень документов, подтверждающих соответствие им;
12-2) разрабатывает и утверждает положение о классном руководстве в организациях среднего образования;";
в подпункте 13) слова "по видам профессиональных учебных программ" исключить;
дополнить подпунктами 14-1) и 14-2) следующего содержания:
"14-1) разрабатывает и утверждает требования к обязательной школьной форме для организаций среднего образования;
14-2) разрабатывает и утверждает правила отмены занятий в организациях среднего образования, а также в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального образования, при неблагоприятных погодных метеоусловиях;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) устанавливает перечень профессий и специальностей, получение которых в заочной, вечерней формах и в форме экстерната не допускается;";
дополнить подпунктами 15-1), 15-2), 19-1), 19-2) и 19-3) следующего содержания:
"15-1) разрабатывает и утверждает правила выдачи разрешения на обучение в форме экстерната в организациях образования, реализующих образовательные программы высшего образования;

15-2) сыныптауышқа сәйкес техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім үшін оқыту мерзімдері және білім беру деңгейлері бойынша кәсіптер мен мамандықтардың тізбесін әзірлейді және бекітеді;";
"19-1) мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының оқулықтарға және оқу-әдістемелік кешендеріне қажеттілігін болжау әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
19-2) мемлекеттік білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерін оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
19-3) мемлекеттік білім беру ұйымдарының кітапханалар қорын қалыптастыру, пайдалану және сақтау жөніндегі қағидаларды әзірлейді және бекітеді;";
20) тармақшадағы "техникалық және қызмет көрсететін еңбек кәсіптері" деген сөздер "кәсіптер" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 21-1), 21-2) және 21-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"21-1) білім туралы құжаттарды (түпнұсқаларды) апостильдеу рәсімін жүзеге асырады;
21-2) білім беру ұйымдарын бағалау өлшемшарттарын әзірлейді және бекітеді;
21-3) білім алушылардың білімін бағалау өлшемшарттарын әзірлейді және бекітеді;";
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22) бiлiм және (немесе) бiлiктiлiк туралы мемлекеттiк үлгiдегi құжаттардың бланкiлерiне тапсырыс берудi ұйымдастыру, оларды сақтау, есепке алу және беру және олармен негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмнің білім беру бағдарламаларын iске асыратын бiлiм беру ұйымдарын, ведомстволық бағыныстағы бiлiм беру ұйымдарын қамтамасыз ету жөнiндегi қағидаларды әзiрлейдi және бекiтедi және олардың пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 23-1), 23-2) және 23-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"23-1) бастауыш білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін әрбір пән бойынша бірыңғай базалық оқулықты айқындайды және бекітеді;
23-2) негізгі орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін пәндер бойынша бірыңғай базалық оқулықты айқындайды және бекітеді;
23-3) жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін пәндер бойынша бірыңғай базалық оқулықты айқындайды және бекітеді;";
26-1) және 27-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"26-1) мектепке дейiнгi, орта, техникалық және кәсiптiк, орта білімнен кейінгі бiлiм беру ұйымдарын, сондай-ақ арнайы білім беру ұйымдарын жабдықтармен және жиһазбен жарақтандыру нормаларын әзiрлеудi ұйымдастырады және бекiтедi;";

15-2) разрабатывает и утверждает перечень профессий и специальностей по срокам обучения и уровням образования для технического и профессионального, послесреднего образования в соответствии с классификатором;";
"19-1) разрабатывает и утверждает методику прогнозирования потребности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного, начального, основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы технического и профессионального образования, в учебниках и учебно-методических комплексах;
19-2) разрабатывает и утверждает правила обеспечения учебниками и учебно-методическими комплексами обучающихся и воспитанников государственных организаций образования;
19-3) разрабатывает и утверждает правила по формированию, использованию и сохранению фонда библиотек государственных организаций образования;";
в подпункте 20) слова "технического и обслуживающего труда" исключить;
дополнить подпунктами 21-1), 21-2) и 21-3) следующего содержания:
"21-1) осуществляет процедуру апостилирования документов об образовании (оригиналов);
21-2) разрабатывает и утверждает критерии оценки организаций образования;
21-3) разрабатывает и утверждает критерии оценки знаний обучающихся;";
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
"22) разрабатывает и утверждает правила по организации заказа, хранению, учету и выдаче бланков документов государственного образца об образовании и (или) квалификации и обеспечению ими организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего и общего среднего образования, образовательные программы высшего и послевузовского образования, подведомственных организаций образования и осуществляет контроль за их использованием;";
дополнить подпунктами 23-1), 23-2) и 23-3) следующего содержания:
"23-1) определяет и утверждает единый базовый учебник по каждому предмету для организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального образования;
23-2) определяет и утверждает единый базовый учебник по предметам для организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы основного среднего образования;
23-3) определяет и утверждает единый базовый учебник по предметам для организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы общего среднего образования;";
подпункты 26-1) и 27-1) изложить в следующей редакции:
"26-1) организует разработку и утверждает нормы оснащения оборудованием и мебелью организаций дошкольного, среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, а также специальных организаций образования;";

"27-1) жыл сайын республикалық және жергілікті бюджеттер бекітілгенге дейін оқулықтардың, оқу-әдiстемелiк кешендерiнiң, құралдарының және басқа да қосымша әдебиеттердiң, оның ішінде электрондық жеткізгіштегілерінің тiзбесiн бекiтедi;";
мынадай мазмұндағы 27-2) және 29-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"27-2) мектепке дейінгі, орта білім беру ұйымдарының білім алушылары мен тәрбиеленушілерін оқулықтармен және оқу-әдістемелік кешендермен қамтамасыз ету бойынша жұмысты үйлестіреді;";
"29-2) жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарына (ғылыми жарыстарға) қатысушылар құрамын қалыптастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
31) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"31) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, ведомстволық бағыныстағы бiлiм беру ұйымдарының жарғыларын бекiтедi;";
мынадай мазмұндағы 34-1) тармақшамен толықтырылсын:
"34-1) педагогикалық әдеп қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
36-1) тармақшадағы "жоғары оқу орнының немесе ғылыми ұйымдардың қолдаухаты бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 36-2), 38-1) және 38-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"36-2) ғылыми қызметтің нәтижелерін жариялау үшін ұсынылатын басылымдар тізбесіне қосу үшін ғылыми басылымдарға қойылатын талаптарды әзірлейді және бекітеді;";
"38-1) педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарын ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
38-2) педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекітеді;";
43) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"43) еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар мамандарды даярлауға, сондай-ақ жоғары оқу орындарының дайындық бөлімдеріне, мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
43-1) тармақшадағы "техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi және жоғары бiлiм беретiн" деген сөздер "техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi және жоғары бiлiмнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын" деген сөздермен ауыстырылсын;
44-1) тармақшадағы "білім беретін оқу" деген сөздер "білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
46-9) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 46-10), 46-11), 46-12), 46-13) және 46-14) тармақшалармен толықтырылсын:
"46-10) экстернат нысанында оқыту қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
46-11) кәсіптік практиканы ұйымдастыру мен өткізу қағидаларын және практика базалары ретінде ұйымдарды айқындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

"27-1) ежегодно утверждает перечень учебников, учебно-методических комплексов, пособий и другой дополнительной литературы, в том числе на электронных носителях, до утверждения республиканского и местных бюджетов;";
дополнить подпунктами 27-2) и 29-2) следующего содержания:
"27-2) координирует работу по обеспечению учебниками и учебно-методическими комплексами обучающихся и воспитанников организаций дошкольного, среднего образования;";
"29-2) разрабатывает и утверждает правила формирования состава участников международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам;";
подпункт 31) изложить в следующей редакции:
"31) утверждает уставы подведомственных организаций образования, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 34-1) следующего содержания:
"34-1) разрабатывает и утверждает правила педагогической этики;";
в подпункте 36-1) слова "по ходатайству высшего учебного заведения или научных организаций" исключить;
дополнить подпунктами 36-2), 38-1) и 38-2) следующего содержания:
"36-2) разрабатывает и утверждает требования к научным изданиям для включения их в перечень изданий, рекомендуемых для публикации результатов научной деятельности;";
"38-1) разрабатывает и утверждает правила организации и проведения курсов повышения квалификации педагогических кадров;
38-2) утверждает образовательные программы курсов повышения квалификации педагогических кадров;";
подпункт 43) изложить в следующей редакции:
"43) разрабатывает и утверждает правила размещения государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с техническим и профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения высших учебных заведений, а также на дошкольное воспитание и обучение;";
в подпункте 43-1) слова "технического и профессионального, послесреднего и высшего образования" заменить словами "образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего и высшего образования,";
в подпункте 44-1) слово "учебных" исключить;
подпункт 46-9) исключить;
дополнить подпунктами 46-10), 46-11), 46-12), 46-13) и 46-14) следующего содержания:
"46-10) разрабатывает и утверждает правила обучения в форме экстерната;
46-11) разрабатывает и утверждает правила организации и проведения профессиональной практики и правила определения организаций в качестве баз практики;

46-12) дуальды оқытуды ұйымдастыру қағидаларын мүдделі мемлекеттік органдармен келісу бойынша әзірлейді және бекітеді;
46-13) мемлекеттік білім беру ұйымдарының жатақханаларындағы орындарды бөлу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
46-14) мектепке дейінгі жастағы және мектеп жасындағы балаларды, олар орта білім алғанға дейін, есепке алуды ұйымдастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Білім беру саласындағы уәкілетті органның осы баптың бірінші бөлігінің 4), 8-1), 8-3), 13), 14), 14-1), 14-2), 16), 19), 25), 27), 34), 36), 38), 38-1), 38-2), 44-3), 44-5), 46-8) және 46-11) тармақшаларында көзделген өкілеттіктері әскери, арнаулы оқу орындарына қолданылмайды.";
4) мынадай мазмұндағы 5-1-баппен толықтырылсын:
"5-1-бап. Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы прокуратура органдарының және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің өздеріне ведомстволық бағынысты әскери, арнаулы оқу орындарына қатысты құзыреті
Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасының прокуратура органдарының және Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі өздеріне ведомстволық бағынысты әскери, арнаулы оқу орындарына қатысты мынадай өкілеттіліктерді жүзеге асырады:
1) орта білім беру ұйымдарын қоспағанда, әскери, арнаулы оқу орындарының білім беру қызметінің тиісті деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарының жекелеген бөлімдерін әзірлеуге қатысады;
2) әскери, арнаулы оқу орындарының білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарының жекелеген бөлімдерін және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін әзірлеуге қатысады;
3) әскери, арнаулы оқу орындарының қызмет қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
4) әскери, арнаулы оқу орындарында (орта білім беру ұйымдарында білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша) оқу процесін, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
5) әскери, арнаулы оқу орындарында білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, оларға аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
6) білім беру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша үлгілік оқу жоспарларын әзірлейді және бекітеді;
7) орта білім беру ұйымдарын қоспағанда, үлгілік оқу бағдарламаларын әзірлейді және бекітеді;

46-12) разрабатывает и утверждает правила организации дуального обучения по согласованию с заинтересованными государственными органами;
46-13) разрабатывает и утверждает правила распределения мест в общежитиях государственных организаций образования;
46-14) разрабатывает и утверждает правила организации учета детей дошкольного и школьного возраста до получения ими среднего образования;";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Полномочия уполномоченного органа в области образования, предусмотренные подпунктами 4), 8-1), 8-3), 13), 14), 14-1), 14-2), 16), 19), 25), 27), 34), 36), 38), 38-1), 38-2), 44-3), 44-5), 46-8) и 46-11) части первой настоящей статьи, не распространяются на военные, специальные учебные заведения.";
4) дополнить статьей 5-1 следующего содержания:
"Статья 5-1. Компетенция органов национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, органов прокуратуры Республики Казахстан и Министерства обороны Республики Казахстан по отношению к подведомственным им военным, специальным учебным заведениям
Органы национальной безопасности Республики Казахстан, Министерство внутренних дел Республики Казахстан, органы прокуратуры Республики Казахстан и Министерство обороны Республики Казахстан по отношению к подведомственным им военным, специальным учебным заведениям осуществляют следующие полномочия:
1) участвуют в разработке отдельных разделов государственных общеобязательных стандартов соответствующих уровней образовательной деятельности военных, специальных учебных заведений, за исключением организаций среднего образования;
2) участвуют в разработке отдельных разделов квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности военных, специальных учебных заведений, и перечня документов, подтверждающих соответствие им;
3) разрабатывают и утверждают правила деятельности военных, специальных учебных заведений;
4) разрабатывают и утверждают правила организации и осуществления учебного процесса, учебно-методической и научно-методической деятельности в военных, специальных учебных заведениях (в организациях среднего образования по согласованию с уполномоченным органом в области образования);
5) разрабатывают и утверждают правила проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся военных, специальных учебных заведений;
6) разрабатывают и утверждают типовые учебные планы по согласованию с уполномоченным органом в области образования;
7) разрабатывают и утверждают типовые учебные программы, за исключением организаций среднего образования;

8) орта білім беру ұйымдарын қоспағанда, оқулық басылымдары мен оқу-әдістемелік кешендерді дайындау, сараптау, сынамақтан өткізу, басып шығару және оларға мониторинг жүргізу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
9) тиісті деңгейдегі білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан әскери, арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
10) орта білім беру ұйымдарын қоспағанда, әскери, арнаулы оқу орындарында оқу жылының басталу және аяқталу мерзімдерін айқындайды;
11) әскери, арнаулы оқу орындарында білім алушылардың кәсіптік практикасын және тағылымдамасын ұйымдастыру және одан өту қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
12) әскери, арнаулы оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
13) әскери, арнаулы оқу орындарында, азаматтық қызметші лауазымдарын қоспағанда, педагог жұмыскерлер мен оларға теңестірілген адамдар лауазымдарының біліктілік сипаттамаларын әзірлейді және бекітеді;
14) әскери, арнаулы оқу орындарында, азаматтық қызметші лауазымдарын қоспағанда, педагог жұмыскерлер мен оларға теңестірілген адамдар, ғылыми қызметкерлер лауазымдарына орналасу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
15) әскери, арнаулы оқу орындарының ақпараттық жүйелері мен интернет-ресурстарына қойылатын талаптарды әзірлейді және бекітеді;
16) әскери, арнаулы оқу орындарында іске асырылып жатқан білім беру бағдарламалары бойынша мамандықтар мен біліктіліктер тізбесін бекітеді;
17) әскери, арнаулы оқу орындарында білім алу нысандары мен технологиясын айқындайды;
18) әскери, арнаулы оқу орындарында білім беру технологияларын қолдана отырып оқу процесін ұйымдастыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
19) осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
5) 6-бапта:
2-тармақта:
3) тармақшадағы "жалпы білім беретін" деген сөздер алып тасталсын;
5) тармақшадағы "жалпы орта білім берудің", "білім берудің кәсіптік оқу" деген сөздер тиісінше "жалпы білімнің", "білімнің білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшада:
"білім берудің кәсіптік оқу" деген сөздер "білімнің білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мамандандырылған және арнайы жалпы білім беретін" деген сөздер "мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақшада:
"білім берудің кәсіптік оқу" деген сөздер "білімнің білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
"арнайы және мамандандырылған жалпы білім беретін" деген сөздер "мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

8) разрабатывают и утверждают правила организации работ по подготовке, экспертизе, апробации, изданию и проведению мониторинга учебных изданий и учебно-методических комплексов, за исключением организаций среднего образования;
9) разрабатывают и утверждают правила приема на обучение в военные, специальные учебные заведения, реализующие образовательные программы соответствующего уровня;
10) определяют сроки начала и завершения учебного года в военных, специальных учебных заведениях, за исключением организаций среднего образования;
11) разрабатывают и утверждают правила организации и прохождения профессиональной практики и стажировки обучающимися военных, специальных учебных заведений;
12) разрабатывают и утверждают правила перевода и восстановления в военные, специальные учебные заведения;
13) разрабатывают и утверждают квалификационные характеристики должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц в военных, специальных учебных заведениях, за исключением должностей гражданских служащих;
14) разрабатывают и утверждают правила замещения должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц, научных работников военных, специальных учебных заведений, за исключением должностей гражданских служащих;
15) разрабатывают и утверждают требования к информационным системам и интернет-ресурсам военных, специальных учебных заведений;
16) утверждают перечень специальностей и квалификаций по образовательным программам, реализуемым в военных, специальных учебных заведениях;
17) определяют формы и технологии получения образования в военных, специальных учебных заведениях;
18) разрабатывают и утверждают правила организации учебного процесса с применением образовательных технологий в военных, специальных учебных заведениях;
19) осуществляют иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
5) в статье 6:
в пункте 2:
подпункте 3) слова "общеобразовательным" исключить;
в подпункте 5) слова "профессиональные учебные" заменить словом "образовательные";
в подпункте 6):
слова "профессиональные учебные" заменить словом "образовательные";
слова "специализированные и специальные общеобразовательные" заменить словами "специализированные общеобразовательные и специальные";
в подпункте 10):
слова "профессиональные учебные" заменить словом "образовательные";
слова "специальные и специализированные общеобразовательные" заменить словами "специализированные общеобразовательные и специальные";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:

"12) мемлекеттік тапсырыс негізінде техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын, сондай-ақ мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін жыл сайын 1 тамызға дейін қағаз және электрондық жеткізгіштерде оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерін сатып алуды және жеткізуді қамтамасыз етеді;";
мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
"16-1) балалар мен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын зерттеп-қарауды және психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялық көмек көрсетуді қамтамасыз етеді;";
24-5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24-5) облыстық деңгейдегі әдістемелік кабинеттердің материалдық-техникалық базасын қамтамасыз етеді;";
мынадай мазмұндағы 24-8) тармақшамен толықтырылсын:
"24-8) дуальды оқыту бойынша білікті жұмысшы кадрлар мен орта буын мамандарын даярлауды ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;";
3-тармақта:
5) тармақшада:
"білімнен кейінгі білім берудің, балаларға қосымша білім берудің білім беретін" деген сөздер "білімнен кейінгі білімнің, балаларға қосымша білім берудің жалпы білім беретін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"арнайы және мамандандырылған жалпы білім беретін" деген сөздер "мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) мемлекеттік орта білім беру ұйымдары, сондай-ақ техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын, мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін жыл сайын 1 тамызға дейін оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендер сатып алуды және жеткізуді ұйымдастырады;";
13) тармақшадағы "жалпы білім беретін" деген сөздер алып тасталсын;
22) тармақшадағы "білім берудің кәсіптік оқу" деген сөздер "білімнің білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
25-7) тармақшадағы "мамандандырылған және арнайы жалпы бiлiм беретiн" деген сөздер "мамандандырылған жалпы бiлiм беретін және арнайы" деген сөздермен ауыстырылсын;
25-8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"25-8 әдістемелік кабинеттердің материалдық-техникалық базасын қамтамасыз етеді;";
4-тармақта:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыруды қамтамасыз етеді;";
5) тармақшадағы "арнайы және мамандандырылған жалпы білім беретін" деген сөздер "мамандандырылған жалпы білім беретін және арнайы" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) жыл сайын 1 тамызға дейін мектепке дейінгі даярлықтың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына, орта білім беру ұйымдарына білім беру органдары оқу жылына болжайтын көлемде оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерді сатып алуды және жеткізуді ұйымдастырады;";
21-4) тармақша алып тасталсын;

"12) ежегодно до 1 августа обеспечивает приобретение и доставку учебников и учебно-методических комплексов на бумажных и электронных носителях для организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального образования, а также специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы на основе государственного заказа;";
дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) обеспечивает обследование психического здоровья детей и подростков и оказание психолого-медико-педагогической консультативной помощи;";
подпункт 24-5) изложить в следующей редакции:
"24-5) обеспечивает материально-техническую базу методических кабинетов областного уровня;";
дополнить подпунктом 24-8) следующего содержания:
"24-8) обеспечивает организацию подготовки квалифицированных рабочих кадров и специалистов среднего звена по дуальному обучению;";
в пункте 3:
в подпункте 5):
слово "образовательные" заменить словом "общеобразовательные";
слова "специальные и специализированные общеобразовательные" заменить словами "специализированные общеобразовательные и специальные";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) ежегодно до 1 августа организует приобретение и доставку учебников и учебно-методических комплексов для государственных организаций среднего образования, а также организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального образования, специализированные общеобразовательные и специальные учебные программы;";
в подпункте 13) слово "общеобразовательным" исключить;
в подпункте 22) слова "профессиональные учебные" заменить словом "образовательные";
в подпункте 25-7) слова "специализированные и специальные общеобразовательные" заменить словами "специализированные общеобразовательные и специальные";
подпункт 25-8) изложить в следующей редакции:
"25-8) обеспечивает материально-техническую базу методических кабинетов;";
в пункте 4:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) обеспечивает размещение государственного образовательного заказа на дошкольное воспитание и обучение;";
в подпункте 5) слова "специальные и специализированные общеобразовательные" заменить словами "специализированные общеобразовательные и специальные";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) ежегодно до 1 августа организует приобретение и доставку учебников и учебно-методических комплексов организациям образования, реализующим общеобразовательные учебные программы предшкольной подготовки, организациям среднего образования в объеме, прогнозируемом органами образования на учебный год;";
подпункт 21-4) исключить;

мынадай мазмұндағы 21-5) тармақшамен толықтырылсын:
"21-5) білім беру ұйымдарында ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар адамдар (балалар) үшін білім алудың арнайы жағдайларын жасайды;";
6) 8-бапта:
2-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекет Қазақстан Республикасы азаматтарының тегін мектепалды, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім алуын, түлектерге жұмысшы біліктілігінің белгіленген және жоғарылатылған деңгейін бере отырып, техникалық және кәсіптік білім алуын, сондай-ақ, әскери, арнаулы оқу орындарында алынатын білімді қоспағанда, егер Қазақстан Республикасының азаматы осы деңгейлердің әрқайсысында бірінші рет білім алатын болса, мемлекеттік білім беру тапсырысына сәйкес конкурстық негізде тегін техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім алуын қамтамасыз етеді.";
үшінші бөліктегі "Әскери" деген сөз "Әскери, арнаулы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың екінші бөлігінің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарындағы балалар;";
4-1-тармақтың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының білім саласындағы заңнамасында орта білім беру ұйымдарында білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерді, тауарларды, сондай-ақ мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында тәрбиеленіп және білім алып жатқан балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарларды сатып алу бөлігінде реттелген құқықтық қатынастарға Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының нормалары қолданылмайды.
Орта білім беру ұйымдарында білім алушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру және мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында тәрбиеленіп және білім алып жатқан балаларды тамақтандыруды қамтамасыз етуге байланысты тауарларды сатып алу қағидаларын білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітеді.";
5-тармақтағы "бастауыш, негiзгi орта, жалпы орта бiлiм беретiн ұйымдарға" деген сөздер "орта бiлiм беру ұйымдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) мынадай мазмұндағы 8-2-баппен толықтырылсын:
"8-2-бап. Білім беру саласындағы мемлекеттік монополия
Білім беру деңгейлері бойынша оқулықтарға, оқу-әдістемелік кешендер мен құралдарға сараптама жүргізуді, сондай-ақ білім беру жүйесі мен білім беру процесін әдіснамалық және ғылыми-әдістемелік (мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттары, оқу жоспарлары, оқу бағдарламалары) қамтамасыз етуді ұйымдастыру жөніндегі қызмет мемлекеттік монополияға жатады.";

дополнить подпунктом 21-5) следующего содержания:
"21-5) создает в организациях образования специальные условия для получения образования лицами (детьми) с особыми образовательными потребностями;";
6) в статье 8:
в пункте 2:
часть первую изложить в следующей редакции:
"2. Государство обеспечивает получение гражданами Республики Казахстан бесплатного предшкольного, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального образования с присвоением выпускникам установленного и повышенного уровня рабочей квалификации, а также на конкурсной основе в соответствии с государственным образовательным заказом бесплатного технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, если образование каждого из этих уровней гражданин Республики Казахстан получает впервые, за исключением образования, получаемого в военных, специальных учебных заведениях.";
в части третьей слово "военных" заменить словами "военных, специальных";
подпункт 4) части второй пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4) дети, находящиеся в центрах адаптации несовершеннолетних;";
части вторую и третью пункта 4-1 изложить в следующей редакции:
"На правоотношения, урегулированные законодательством Республики Казахстан в области образования, в части приобретения услуг, товаров по организации питания обучающихся в организациях среднего образования, а также товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в дошкольных организациях образования, не распространяются нормы законодательства Республики Казахстан о государственных закупках.
Правила организации питания обучающихся в организациях среднего образования и приобретения товаров, связанных с обеспечением питания детей, воспитывающихся и обучающихся в дошкольных организациях образования, утверждаются уполномоченным органом в области образования.";
в пункте 5 слова "начального, основного среднего, общего" исключить;
7) дополнить статьей 8-2 следующего содержания:
"Статья 8-2. Государственная монополия в сфере образования
Деятельность по организации проведения экспертизы учебников, учебно-методических комплексов и пособий по уровням образования, а также методологического и научно-методического обеспечения системы образования и образовательного процесса (государственные общеобязательные стандарты образования, учебные планы, учебные программы) относится к государственной монополии.";

8) 10-бапта:
1) тармақшадағы "білім беретін оқу" деген сөздер "білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "меншiк нысандарына," деген сөздер алып тасталсын;
9) 11-баптың 14) тармақшасындағы "мүмкіндігі шектеулі балалардың" деген сөздер "ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар адамдардың (балалардың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 12-баптың бірінші абзацындағы "білім беретін оқу" деген сөздер "жалпы білім беретін оқу және білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 13-баптың екінші бөлігіндегі "білім беретін оқу" деген сөздер "жалпы білім беретін оқу және білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 14-бапта:
тақырыптағы және 1-тармақтағы "беретін оқу" деген сөздер "беру" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақта:
үшінші бөліктегі "мамандандырылған білім беретін" деген сөздер "мамандандырылған жалпы білім беретін" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктегі "арнайы білім беретін оқу" деген сөздер "арнайы оқу" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Білім беру бағдарламалары экономика салаларындағы кәсiптiк қызмет бағыттары бойынша білікті жұмысшы кадрлары мен орта буын мамандарын даярлауға, жеке бастың кәсiптiк және жалпы бiлiм деңгейiн дәйекті түрде арттыруға бағытталған.
Кәсіптік бағдарламалар мазмұнына қарай:
1) техникалық және кәсiптiк бiлiмнің;
2) орта бiлiмнен кейiнгi бiлiмнің;
3) жоғары бiлiмнің;
4) жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмнің білім беру бағдарламаларына бөлiнедi.";
4, 5 және 6-тармақтардағы "білім берудің білім беретін оқу", "білім беретін оқу" деген сөздер тиісінше "білімнің білім беру", "білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақ алып тасталсын;
9-тармақтағы "оқыту" деген сөз "білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 16-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі және 2-тармақтың бесінші бөлігі алып тасталсын;
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бейіндік оқытуды енгізе отырып, білім беру мазмұнын саралау, интеграциялау және кәсіптік бағдарлау негізінде әзірленеді.";
14) 17-бапта:
тақырыптағы және мәтіндегі "білім берудің білім беретін оқу", "Білім беретін оқу", "курстарының білім беретін оқу", "білім беретін оқу", "оқу бағдарламаларының" деген сөздер тиісінше "білімнің білім беру", "Білім беру", "курстарының білім беру", "білімнің білім беру", "бағдарламалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "қоғамдық-пайдалы кәсіптік қызметтің негізгі бағыттары бойынша" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтың 1) тармақшасының бірінші бөлігіндегі "техникалық және қызмет көрсету еңбегінің бұқаралық кәсіптері бойынша кадрлар" деген сөздер "білікті жұмысшы кадрлар" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:

8) в статье 10:
в подпункте 1) слово "учебных" исключить;
в подпункте 2) слова "форм собственности," исключить;
9) в подпункте 14) статьи 11 слова "с ограниченными возможностями" заменить словами "(детьми) с особыми образовательными потребностями";
10) в абзаце первом статьи 12 слова "образовательных учебных" заменить словами "общеобразовательных учебных и образовательных";
11) в части второй статьи 13 слова "образовательными учебными" заменить словами "общеобразовательными учебными и образовательными";
12) в статье 14:
в заголовке и пункте 1 слова "учебные" исключить;
в пункте 2:
в части третьей слова "специализированные образовательные" заменить словами "специализированные общеобразовательные";
в части четвертой слова "специальные образовательные учебные" заменить словами "специальные учебные";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Образовательные программы направлены на подготовку квалифицированных рабочих кадров и специалистов среднего звена по направлениям профессиональной деятельности в отраслях экономики, последовательное повышение профессионального и общеобразовательного уровня личности.
В зависимости от содержания профессиональные программы подразделяются на образовательные программы:
1) технического и профессионального образования;
2) послесреднего образования;
3) высшего образования;
4) послевузовского образования.";
в пунктах 4, 5 и 6 слово "учебные" исключить;
пункт 7 исключить;
в пункте 9 слово "учебные" исключить;
13) в статье 16:
часть вторую пункта 1 и часть пятую пункта 2 исключить;
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Общеобразовательные учебные программы общего среднего образования разрабатываются на основе дифференциации, интеграции и профессиональной ориентации содержания образования с введением профильного обучения.";
14) в статье 17:
в заголовке и тексте слова "учебные", "учебных", "учебными" исключить;
в пункте 1 слова "по основным направлениям общественно-полезной профессиональной деятельности" исключить;
в части первой подпункта 1) пункта 2 слова "кадров по массовым профессиям технического и обслуживающего труда" заменить словами "квалифицированных рабочих кадров";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:

"6. Дуальды оқыту пайдаланылатын техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламалары білім беру ұйымдарындағы теориялық оқытуды және кәсіпорын базасында кемінде алпыс пайыздық өндірістік оқытуды, практиканы көздейді.";
15) 19-бапта:
тақырыптағы "Арнайы білім беретін оқу" деген сөздер "Арнайы оқу" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Арнайы оқу бағдарламалары бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламалары және техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламалары негізінде әзірленеді және ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар адамдарды (балаларды) оқытуға және дамытуға бағытталады, білім алушылар мен тәрбиеленушілердің психологиялық-медициналық-педагогтік консультациялар ұсынымдары ескеріле отырып айқындалатын психикалық-физикалық ерекшеліктері мен танымдық мүмкіндіктерін ескереді.";
2-тармақтағы "жалпы білім беретін арнайы түзеу" деген сөздер "арнайы" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақта:
"Арнайы жалпы білім беретін оқу" деген сөздер "Арнайы оқу" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жалпы білім беретін мектептерде" деген сөздерден кейін ", техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарында" деген сөздермен толықтырылсын;
16) 20 және 21-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары
1. Орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары орта (жалпы орта немесе техникалық және кәсіптік) білімі бар азаматтардың қатарынан білікті жұмысшы кадрлар, орта буын және қолданбалы бакалавр мамандарын даярлауға бағытталған.
2. Білім беру бағдарламаларының мазмұны техникалық және кәсіптік білімнің интеграцияланған, модульдік бағдарламаларын және бакалавриаттың жекелеген пәндерін зерделеуді көздейді.
Аралық аттестаттау қорытындылары бойынша кәсіптік даярлық деңгейін бағалау негізінде:
1) біліктілік (разряд, сынып, санат);
2) күрделі (аралас) кәсіптер бойынша біліктіліктің жоғарылатылған деңгейі беріледі.
Оқытуды аяқтағаннан және қорытынды аттестаттаудан өткеннен кейін білім алушыларға "орта буын маманы", "қолданбалы бакалавр" біліктілігі беріледі.
21-бап. Жоғары білімнің білім беру бағдарламалары
1. Жоғары білімнің білім беру бағдарламалары "бакалавр" дәрежесін немесе "маман" біліктілігін бере отырып, экономика салаларының қажеттіліктеріне сәйкес біліктілігі жоғары кадрлар даярлауға бағытталған.
"Бакалавр" дәрежесі беріліп немесе "маман" біліктілігін бере отырып, жоғары білімнің білім беру бағдарламасы бойынша оқытуды аяқтаған адамдар өздері үшін біліктілік талаптарында жоғары білімі болуы көзделген лауазымдарға орналаса алады.

"6. Образовательные программы технического и профессионального образования с использованием дуального обучения предусматривают теоретическое обучение в организациях образования и не менее шестидесяти процентов производственного обучения, практики на базе предприятия.";
15) в статье 19:
в заголовке слово "образовательные" исключить;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Специальные учебные программы разрабатываются на основе общеобразовательных учебных программ начального, основного среднего, общего среднего образования, образовательных программ технического и профессионального образования и направлены на обучение и развитие лиц (детей) с особыми образовательными потребностями, учитывают психофизические особенности и познавательные возможности обучающихся и воспитанников, определяемые с учетом рекомендаций психолого-медико-педагогических консультаций.";
в пункте 2 слова "коррекционные общеобразовательные" исключить;
в пункте 3:
слово "общеобразовательные" исключить;
после слова "школах" дополнить словами ", организациях технического и профессионального образования";
16) статьи 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Образовательные программы послесреднего образования
1. Образовательные программы послесреднего образования направлены на подготовку квалифицированных рабочих кадров, специалистов среднего звена и прикладного бакалавра из числа граждан, имеющих среднее образование (общее среднее или техническое и профессиональное).
2. Содержание образовательных программ предусматривает изучение интегрированных, модульных программ технического и профессионального образования и отдельных дисциплин бакалавриата.
По итогам промежуточной аттестации на основании оценки уровня профессиональной подготовленности присваиваются:
1) квалификация (разряд, класс, категория);
2) повышенный уровень квалификации по сложным (смежным) профессиям.
По завершении обучения и прохождения итоговой аттестации обучающимся присваивается квалификация "специалист среднего звена", "прикладной бакалавр".
Статья 21. Образовательные программы высшего образования
1. Образовательные программы высшего образования направлены на подготовку высококвалифицированных кадров в соответствии с потребностями отраслей экономики с присуждением степени "бакалавр" или присвоением квалификации "специалист".
Лица, завершившие обучение по образовательной программе высшего образования с присуждением степени "бакалавр" или присвоением квалификации "специалист", могут занимать должности, для которых квалификационными требованиями предусмотрено наличие высшего образования.

2. Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларының мазмұны жалпы білім беретін пәндер циклін, базалық пәндер циклін, бейіндеуші пәндер циклін зерделеуді, сондай-ақ тиісті мамандықтар бойынша кәсіптік практикадан өтуді көздейді.
Жоғары білімнің білім беру бағдарламалары мiндеттi құрамдас бөлiктің және таңдау бойынша құрамдас бөлiктің пәндерін қамтиды. Білім алушының таңдауы бойынша құрамдас бөліктегі пәндер әрбір циклде міндетті құрамдас бөліктің пәндерін мазмұндық жағынан толықтыруға тиіс.
Жоғары оқу орындары білім беру жүйесін одан әрі дамытуға және жетілдіруге бағытталған жаңа оқыту технологиялары мен әдістерін қамтитын инновациялық білім беру бағдарламаларын конкурстық негізде әзірлеуге және енгізуге құқылы.
3. Жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын игеру мерзімі мемлекеттік жалпыға міндетті жоғары білім беру стандартында айқындалады және ол кемінде төрт жыл болуға тиіс.
4. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі немесе жоғары білімі бар Қазақстан Республикасының азаматтары үшін жоғары оқу орындары қысқартылған оқыту мерзімдерін көздейтін білім беру бағдарламаларын әзірлейді және іске асырады.
5. Интернатураның кәсіптік білім беру бағдарламасын игеру денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган тізбесін бекітетін клиникалық мамандықтар бойынша жоғары медициналық білім алған Қазақстан Республикасының азаматтарын клиникалық практикаға жіберудің міндетті шарты болып табылады.
Интернатура туралы ережені денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекітеді.";
17) 22-баптың тақырыбы, 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары
1. Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары біліктілігі жоғары ғылыми-педагог кадрлар мен басшы кадрлар даярлауға, олардың ғылыми, педагогтік және кәсіптік даярлық деңгейін дәйектілікпен арттыруға бағытталған.
2. Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларының мазмұны: базалық және бейіндеуші пәндерді қамтитын теориялық оқытуды; кәсіптік практиканы; диссертация жаза отырып ғылыми-зерттеу (эксперименттік-зерттеу) жұмысын көздейді.";
18) 23-бапта:
тақырыптағы және мәтіндегі "білім берудің білім беретін оқу", "оқу бағдарламалары" деген сөздер тиісінше "білім беретін білім беру", "бағдарламалары" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Балалардың музыкалық мектептерінің, балалардың көркемсурет мектептерінің және балалардың өнер мектептерінің білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін білім беру бағдарламаларын қоспағанда, мемлекеттік білім беру ұйымдары іске асыратын балаларға арналған қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын оларға қатысты мемлекеттік басқару органының функцияларын атқаратын органдар бекітеді.";

2. Содержание образовательных программ высшего образования предусматривает изучение цикла общеобразовательных дисциплин, цикла базовых дисциплин, цикла профилирующих дисциплин, а также прохождение профессиональной практики по соответствующим специальностям.
Образовательные программы высшего образования включают дисциплины обязательного компонента и компонента по выбору. Дисциплины из компонента по выбору обучающегося в каждом цикле должны содержательно дополнять дисциплины обязательного компонента.
Высшие учебные заведения вправе на конкурсной основе разрабатывать и внедрять инновационные образовательные программы, содержащие новейшие технологии и методы обучения, направленные на дальнейшее развитие и совершенствование системы образования.
3. Срок освоения образовательных программ высшего образования определяется государственным общеобязательным стандартом высшего образования и должен составлять не менее четырех лет.
4. Для граждан Республики Казахстан, имеющих техническое и профессиональное, послесреднее или высшее образование, высшими учебными заведениями разрабатываются и реализуются образовательные программы, предусматривающие сокращенные сроки обучения.
5. Освоение профессиональной образовательной программы интернатуры является обязательным условием допуска к клинической практике граждан Республики Казахстан, получивших высшее медицинское образование по клиническим специальностям, перечень которых утверждается уполномоченным органом в области здравоохранения.
Положение об интернатуре утверждается уполномоченным органом в области здравоохранения.";
17) заголовок, пункты 1 и 2 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Образовательные программы послевузовского образования
1. Образовательные программы послевузовского образования направлены на подготовку научно-педагогических и управленческих кадров высшей квалификации, последовательное повышение уровня их научной, педагогической и профессиональной подготовки.
2. Содержание образовательных программ послевузовского образования предусматривает: теоретическое обучение, включающее базовые и профилирующие дисциплины, профессиональную практику, научно-исследовательскую (экспериментально-исследовательскую) работу с написанием диссертации.";
18) в статье 23:
в заголовке и тексте слово "учебные" исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Образовательные программы дополнительного образования для детей, реализуемые государственными организациями образования, утверждаются органами, выполняющими по отношению к данным организациям функции органа государственного управления, за исключением образовательных программ детских музыкальных школ, детских художественных школ и детских школ искусств, которые утверждаются уполномоченным органом в области образования.";

19) 25-баптың тақырыбындағы және мәтініндегі "білім беретін оқу" деген сөздер "білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 26-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Әскери, арнаулы оқу орындарын қоспағанда, мектепке дейінгі және орта білім беру ұйымдарына, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау тәртібі тиісті үлгідегі оқу орындарына қабылдаудың үлгілік қағидаларымен белгіленеді.";
1-1-тармақтағы "білім беру ұйымдарына" деген сөздер "жоғары оқу орындарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бiлiм беру ұйымдарының қызмет көрсету аумағында тұратын барлық балаларды қабылдауды қамтамасыз ететiн мектепке дейiнгi және орта бiлiм беру ұйымдарына оқуға қабылдау тәртiбi тиісті үлгідегі оқу орындарына қабылдаудың үлгілік қағидалары негiзiнде жергiлiктi атқарушы органдар бекiтетін қабылдау қағидаларымен белгiленедi.";
3-тармақтағы "білім берудің кәсіптік оқу", "кәсіптік оқу", деген сөздер тиісінше "білімнің білім беру", "білім беру", деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың бірінші бөлігінде:
2) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының білім туралы құжаттары бар, біліктілігін растаған және мамандығы бойынша кемінде бір жыл жұмыс өтілі бар адамдардың;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) тiзбесiн бiлiм беру саласындағы уәкiлеттi орган айқындайтын жалпы бiлiм беретiн пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың) (бiрiншi, екiншi және үшiншi дәрежелi дипломдармен марапатталған), орындаушылардың халықаралық және республикалық конкурстарының және спорттық жарыстардың (бiрiншi, екiншi және үшiншi дәрежелi дипломдармен марапатталған) соңғы үш жылдағы жеңiмпаздарының, сондай-ақ өздерi таңдаған мамандықтары олимпиаданың, конкурстың немесе спорттық жарыстың пәнiне сәйкес келген жағдайда, жалпы бiлiм беретiн пәндер бойынша ағымдағы оқу жылында президенттік, республикалық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстары (бiрiншi, екiншi және үшiншi дәрежелi дипломдармен марапатталған) жеңiмпаздарының басым құқығы бар.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша оқуға қабылдау білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған шарттармен жүзеге асырылады.";
7-тармақтағы "кәсіптік" деген сөз алып тасталсын;
8-тармақта:
"білім беретін кәсіптік оқу" деген сөздер "білімнің білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) жетім балаларды және ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларды, сондай-ақ кәмелеттік жасқа толғанға дейін ата-анасын жоғалтқан немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған жастар қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматтарын қабылдау үшін квота көзделеді.";
9-тармақтағы "Арнаулы" деген сөз "Педагогикалық мамандықтарға, арнаулы" деген сөздермен ауыстырылсын;
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

19) в заголовке и тексте статьи 25 слово "учебные" исключить;
20) в статье 26:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Порядок приема на обучение в организации дошкольного и среднего образования, организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, устанавливается типовыми правилами приема в учебные заведения соответствующего типа, за исключением военных, специальных учебных заведений.";
в пункте 1-1 слова "организации образования" заменить словами "высшие учебные заведения";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок приема на обучение в организации дошкольного и среднего образования, обеспечивающий прием всех детей, проживающих на территории обслуживания организации образования, устанавливается правилами приема, утверждаемыми местными исполнительными органами на основании типовых правил приема в учебные заведения соответствующего типа.";
в пункте 3 слова "профессиональные учебные", "профессиональной учебной" заменить соответственно словами "образовательные", "образовательной";
в части первой пункта 5:
подпункт 2) исключить;
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) лица, имеющие документы об образовании организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, подтвердившие квалификацию и имеющие стаж работы по специальности не менее одного года;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) победители международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени), международных и республиканских конкурсов исполнителей и спортивных соревнований (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) последних трех лет, перечень которых определяется уполномоченным органом в области образования, а также победители президентской, республиканских олимпиад и конкурсов научных проектов по общеобразовательным предметам (награжденные дипломами первой, второй и третьей степени) текущего учебного года при условии соответствия выбранной ими специальности предмету олимпиады, конкурса или спортивного соревнования.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Прием на обучение по образовательным программам послесреднего образования осуществляется на условиях, определяемых уполномоченным органом в области образования.";
в пункте 7 слово "профессионального" исключить;
в пункте 8:
слова "профессиональные учебные" заменить словом "образовательные";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, а также граждан Республики Казахстан из числа молодежи, потерявших или оставшихся без попечения родителей до совершеннолетия.";
в пункте 9 слово "специальностям" заменить словами "педагогическим специальностям, по специальностям";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

"13. Әскери, арнаулы оқу орындарын қоспағанда, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары оқуға түскен адамдармен шарт жасасады, оның үлгі нысанын білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітеді.";
21) 27-бапта:
"білім беретін оқу" деген сөздер "білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мүмкіндігі шектеулі балалар" деген сөздер "ерекше білім берілуіне қажеттілігі бар адамдар (балалар)" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 28-бапта:
2-тармақта:
үшінші және төртінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Орта білім беру ұйымдарында, техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында оқу-тәрбие жұмысын жоспарлау бекітілген оқу-тәрбие процесінің оқу жылына арналған графигі мен бекітілген теориялық және практикалық сабақтардың кестесі негізінде жүзеге асырылады.
Орта білім беру ұйымдарында, техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында оқу-тәрбие жұмысын есепке алу теориялық және өндірістік оқытудың есепке алу журналдарын және оқу бағдарламаларының оқу сағаттарында орындалуын есепке алу табельдерін жүргізу арқылы жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жоғары оқу орындарында оқу-тәрбие жұмысын жоспарлау бекітілген оқу жылына арналған академиялық күнтізбе және бекітілген оқу сабақтарының кестесі негізінде жүзеге асырылады.";
6-тармақтағы "жалпы орта білім берудің", "білім беретін кәсіптік оқу" деген сөздер тиісінше "жалпы орта білімнің", "білімнің білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Білім беру ұйымдары білім алушылардың білім беру бағдарламаларын игеруін бақылау мақсатында білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылауды жүзеге асырады және оларға аралық аттестаттау жүргізеді.
Білім беру ұйымдары білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылауды жүзеге асыру және оларға аралық аттестаттау жүргізу нысандарын, тәртібін және мерзімділігін таңдауда дербес болады.";
8-тармақтағы "білім берудің білім беретін оқу" деген сөздер "білімнің білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Жалпы орта бiлiм беру ұйымдарында бiлiм алушыларды қорытынды аттестаттау ұлттық бiрыңғай тест нысанында немесе мемлекеттiк бiтiру емтиханы нысанында жүзеге асырылады.
Жалпы орта бiлiм беру ұйымдарында бiлiм алушыларды және оқуын бiтiретiн жылы орта бiлiмнен кейiнгi немесе жоғары бiлiмнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсуге ниет бiлдiрушiлердi қорытынды аттестаттау ұлттық бiрыңғай тест нысанында жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған жағдайларда ұлттық бiрыңғай тестте қатыспаған, жалпы орта бiлiм беру ұйымдарында бiлiм алушыларды қорытынды аттестаттау мемлекеттiк бiтiру емтиханы нысанында жүзеге асырылады және оқуын бiтiретiн жылы орта бiлiмнен кейiнгi немесе жоғары бiлiмнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын бiлiм беру ұйымдарына кешендi тест арқылы түсуге мүмкiндiк бередi.

"13. С лицами, поступившими на обучение, организацией образования, реализующей образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, за исключением военных, специальных учебных заведений, заключается договор, типовая форма которого утверждается уполномоченным органом в области образования.";
21) в статье 27:
слово "учебных" исключить;
слова "детей с ограниченными возможностями" заменить словами "лиц (детей) с особыми образовательными потребностями";
22) в статье 28:
в пункте 2:
части третью и четвертую изложить в следующей редакции:
"Планирование учебно-воспитательной работы в организациях среднего образования, организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального образования, осуществляется на основе утвержденного графика учебно-воспитательного процесса на учебный год и расписания теоретических и практических занятий.
Учет учебно-воспитательной работы в организациях среднего образования, организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального образования, осуществляется путем ведения журналов учета теоретического и производственного обучения и табелей учета выполнения учебных программ в учебных часах.";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"Планирование учебно-воспитательной работы в высших учебных заведениях осуществляется на основе утвержденного академического календаря на учебный год и расписания учебных занятий.";
в пункте 6 слова "профессиональные учебные" заменить словом "образовательные";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В целях контроля за освоением обучающимися образовательных программ организации образования осуществляют текущий контроль успеваемости и проводят промежуточную аттестацию обучающихся.
Организации образования самостоятельны в выборе форм, порядка и периодичности осуществления текущего контроля успеваемости и проведения промежуточной аттестации обучающихся.";
в пункте 8 слово "учебных" исключить;
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Итоговая аттестация обучающихся в организациях общего среднего образования осуществляется в форме единого национального тестирования или в форме государственного выпускного экзамена.
Итоговая аттестация обучающихся в организациях общего среднего образования и желающих в год завершения обучения поступить в организации образования, реализующие образовательные программы послесреднего или высшего образования, осуществляется в форме единого национального тестирования.
Итоговая аттестация обучающихся в организациях общего среднего образования, не принявших участия в едином национальном тестировании, в случаях, определяемых Правительством Республики Казахстан, осуществляется в форме государственного выпускного экзамена и позволяет в год завершения обучения поступить в организации образования, реализующие образовательные программы послесреднего или высшего образования, через комплексное тестирование.

10. Техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын бiлiм беру ұйымдарында бiлiм алушыларды қорытынды аттестаттау:
1) бiлiм беру ұйымдарында бiлiм алушыларды қорытынды аттестаттауды;
2) кәсiптiк даярлығының деңгейiн бағалауды және бiлiктiлiктi берудi қамтиды.
Жоғары оқу орнынан кейiнгi білімнің білім беру бағдарламаларын меңгерген бiлiм алушыларды қорытынды аттестаттау ерекшелiктерiн бiлiм беру саласындағы уәкiлеттi орган айқындайды.";
23) 29-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік жұмысқа басшылық жасау:
орта білім беру ұйымдарында – облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әдістемелік кабинеттеріне және аудандық (қалалық) білім бөлімдерінің әдістемелік кабинеттеріне;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында – облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім беруді басқару органдарының әдістемелік кабинеттеріне жүктеледі.";
24) 31-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Орта бiлiм беру ұйымдарының негiзгi түрлерi жалпы білім беретін мектеп, шағын жинақталған мектеп, гимназия, лицей, бейiндiк мектеп болып табылады.";
25) 32-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөліктегі "техникалық мектептерде" деген сөздер "колледждерде" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарындағы оқу процесі теориялық сабақтарды және оқу-өндірістік шеберханаларында, оқу шаруашылықтары мен оқу полигондарында өндірістік оқыту шеберінің басшылығымен орындалатын, сондай-ақ тікелей өндірістегі және тиісті бейіндегі ұйымдардағы өндірістік оқытуды қамтиды.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары оқу-өндірістік шеберханаларда, оқу шаруашылықтарында және оқу полигондарында шығарылатын өз өндірісі өнімдерін өткізеді.";
26) 33-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары колледждерде және жоғары колледждерде іске асырылады.";
екінші бөліктегі "кәсіптік оқу" деген сөздер "білімнің білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 35-бапта:
2-тармақтағы "білім берудің кәсіптік білім беретін оқу" деген сөздер "білімнің білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Жоғары оқу орындарында тиісті лицензия және материалдық-техникалық база болған кезде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша білімнің білім беру бағдарламалары, сондай-ақ мәдениет саласындағы білім беру ұйымдарында бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламалары іске асырылуы мүмкін.
Мәдениет саласындағы жоғары оқу орындарын қоспағанда, жоғары оқу орындары техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша оқу процесін жоғары оқу орындарының ақылы қызметтер көрсетуден алатын кірістері есебінен қамтамасыз етеді.";
3-тармақтағы "білім берудің кәсіптік оқу" деген сөздер "білімнің білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;

10. Итоговая аттестация обучающихся в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, включает:
1) итоговую аттестацию обучающихся в организациях образования;
2) оценку уровня профессиональной подготовленности и присвоение квалификации.
Особенности итоговой аттестации обучающихся, освоивших образовательные программы послевузовского образования, определяются уполномоченным органом в области образования.";
23) пункт 2 статьи 29 изложить в следующей редакции:
"2. Руководство учебно-методической и научно-методической работой возлагается:
в организациях среднего образования – на областные, городов республиканского значения и столицы методические кабинеты и методические кабинеты районных (городских) отделов образования;
в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, – на методические кабинеты областных, городов республиканского значения и столицы органов управления образованием.";
24) пункт 2 статьи 31 изложить в следующей редакции:
"2. Основными видами организаций среднего образования являются общеобразовательная школа, малокомплектная школа, гимназия, лицей, профильная школа.";
25) в статье 32:
в пункте 1:
в части первой слова "технических школах" заменить словом "колледжах";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Учебный процесс в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального образования, включает теоретические занятия и производственное обучение, выполняемое в учебно-производственных мастерских, учебных хозяйствах и учебных полигонах под руководством мастера производственного обучения, а также непосредственно на производстве и в организациях соответствующего профиля.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Организации образования, реализующие образовательные программы технического и профессионального образования, реализуют продукцию собственного производства, выпускаемую в учебно-производственных мастерских, учебных хозяйствах и на учебных полигонах.";
26) в статье 33:
часть первую изложить в следующей редакции:
"Образовательные программы послесреднего образования реализуются в колледжах и высших колледжах.";
в части второй слова "профессиональным учебным" заменить словом "образовательным";
27) в статье 35:
в пункте 2:
в части первой слова "Профессиональные образовательные учебные" заменить словом "Образовательные";
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"В высших учебных заведениях при наличии соответствующей лицензии и материально-технической базы могут реализовываться образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского и дополнительного образования, а также общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего, общего среднего образования в организациях образования в области культуры.
Обеспечение учебного процесса по образовательным программам технического и профессионального, послесреднего образования осуществляется высшими учебными заведениями, за исключением высших учебных заведений в области культуры, за счет доходов, полученных высшими учебными заведениями от реализации платных услуг.";
в пункте 3 слова "профессиональной учебной" заменить словом "образовательной";

28) 36-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кадрларды магистратурада даярлау жоғары білімнің білім беру бағдарламалары базасында:
1) кемінде екі жылдық оқыту мерзімімен ғылыми-педагогтік;
2) кемінде бір жылдық оқыту мерзімімен бейіндік болып екі бағытта жүзеге асырылады.
4. Кадрларды докторантурада даярлау магистратураның білім беру бағдарламалары базасында:
1) кемінде үш жылдық оқыту мерзімімен ғылыми-педагогтік;
2) кемінде үш жылдық оқыту мерзімімен бейіндік болып екі бағытта жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Әскери мамандықтар бойынша магистр дәрежесін алған немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын меңгерген адамдар философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесін алу үшін әскери, арнаулы оқу орындарының докторантурасында кемінде үш жыл даярлықтан өтеді.";
29) 37-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігіндегі "білім берудің білім беретін оқу", "жалпы орта білім берудің" деген сөздер тиісінше "білімнің білім беру", "жалпы орта білімнің" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың екінші бөлігіндегі "білім беретін оқу" деген сөздер "білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында, ғылыми ұйымдарда, біліктілікті арттыру институттарында, өндірісте және "Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша тағылымдамадан өту кезінде жүзеге асырылады.";
5-тармақ "даярлау" деген сөзден кейін "денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекітетін үлгілік бағдарламаларға сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. "Болашақ" халықаралық стипендиясын әкімшілендіру жөніндегі іс-шаралар кешенін жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының Үкіметі құрған ұйым:
1) "Болашақ" халықаралық стипендиясы бойынша іс-шараларды ақпараттық қолдап отыруды жүргізеді;
2) "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындауға үміткерлердің құжаттарын қабылдауды ұйымдастыруды және жүргізуді жүзеге асырады;
3) үміткерлерді конкурстық негізде іріктеуді ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралар кешенін жүзеге асырады;
4) оқыту, кепіл және (немесе) кепілдік шарттарын жасасады;
5) стипендиаттардың академиялық оқытылуы мен тағылымдамадан өтуін ұйымдастыруды және оның мониторингін жүзеге асырады;
6) оқытуды және тағылымдамадан өтуді ұйымдастыруға байланысты шығыстарды қаржыландыруды қамтамасыз етеді;

28) в статье 36:
часть вторую пункта 2 исключить;
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Подготовка кадров в магистратуре осуществляется на базе образовательных программ высшего образования по двум направлениям:
1) научно-педагогическому со сроком обучения не менее двух лет;
2) профильному со сроком обучения не менее одного года.
4. Подготовка кадров в докторантуре осуществляется на базе образовательных программ магистратуры по двум направлениям:
1) научно-педагогическому со сроком обучения не менее трех лет;
2) профильному со сроком обучения не менее трех лет.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Лица, получившие степень магистра или освоившие образовательные программы послевузовского образования по военным специальностям, для получения степени доктора философии (PhD), доктора по профилю проходят подготовку в докторантуре военных, специальных учебных заведений не менее трех лет.";
29) в статье 37:
в части второй пункта 1 слово "учебным" исключить;
в части второй пункта 2 слово "учебные" исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Повышение квалификации и переподготовка кадров осуществляются в организациях образования, реализующих образовательные программы дополнительного образования, научных организациях, институтах повышения квалификации, на производстве и при прохождении стажировки по международной стипендии "Болашак".";
пункт 5 дополнить словами "в соответствии с типовыми программами, утверждаемыми уполномоченным органом в области здравоохранения";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Организация, осуществляющая комплекс мероприятий по администрированию международной стипендии "Болашак", созданная Правительством Республики Казахстан:
1) проводит информационное сопровождение мероприятий по международной стипендии "Болашак";
2) осуществляет организацию и проведение приема документов претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак";
3) осуществляет комплекс мероприятий по организации отбора претендентов на конкурсной основе;
4) заключает договоры обучения, залога и (или) гарантии;
5) осуществляет организацию и мониторинг академического обучения и прохождения стажировок стипендиатами;
6) обеспечивает финансирование расходов, связанных с организацией обучения и прохождения стажировок;

7) шарттың Қазақстан Республикасының аумағында жұмыспен өтеу бөлігіндегі талаптарын стипендиаттардың орындауына мониторингті жүзеге асырады;
8) халықаралық әріптестермен, шетелдік оқу орындарымен стипендиаттардың оқуын ұйымдастыруға арналған шарттар жасасады.";
30) 38-бапта:
1-тармақтағы "кәсіптік оқу" деген сөздер "білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6 және 7-тармақтармен толықтырылсын:
"6. Жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша оқудың екінші курсынан бастап кәсіптік практикадан өту міндетті. Кәсіптік практиканың мазмұны мен базасы мамандықтың бейіні мен білім беру бағдарламасының мазмұнына сәйкес айқындалады.
7. Осы баптың талаптары әскери, арнаулы оқу орындарында білім алушылардың кәсіптік практикасына қолданылмайды.";
31) 39-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"39-бап. Білім туралы құжаттар
1. Қазақстан Республикасында білімі туралы құжаттардың мына түрлері қолданылады:
1) білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттар;
2) дербес білім беру ұйымдарының білім туралы құжаттары;
3) білім туралы өзіндік үлгідегі құжаттар.
Дербес білім беру ұйымдарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы білім беру ұйымдарының білім туралы құжаттары білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттарға теңестіріледі.
Білім туралы құжаттардың барлық түрлерінің қорғаныш белгілері болады.
2. Білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттың не дербес білім беру ұйымының білім туралы құжатының не білім туралы өзіндік үлгідегі құжаттың болуы келесі деңгейдегі білім беру ұйымдарында білім алуды жалғастыру үшін қажетті талап болып табылады.
3. Қорытынды аттестаттаудан өткен білім алушыларға білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттарды:
1) негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша, Сот төрелігі академиясында, әскери, арнаулы оқу орындарында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша білім беру қызметімен айналысуға лицензиясы бар және мемлекеттік аттестаттаудан өткен білім беру ұйымдары;
2) Сот төрелігі академиясын, әскери, арнаулы оқу орындарын қоспағанда, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша білім беру қызметімен айналысуға лицензиясы бар және білім беру сапасын қамтамасыз ету жөніндегі халықаралық еуропалық желілердің толық мүшелері болып табылатын және білім беру саласындағы уәкілетті органның тізіліміне енгізілген шетелдік немесе ұлттық аккредиттеу органдарында халықаралық аккредиттеуден өткен білім беру ұйымдары береді.
Білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттарды толтыруға қойылатын талаптарды білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайды.

7) осуществляет мониторинг выполнения стипендиатами условий договора в части отработки на территории Республики Казахстан;
8) заключает договоры с международными партнерами, зарубежными учебными заведениями на организацию обучения стипендиатов.";
30) в статье 38:
в пункте 1 слова "профессиональных учебных" заменить словом "образовательных";
дополнить пунктами 6 и 7 следующего содержания:
"6. Прохождение профессиональной практики обязательно со второго курса обучения по образовательным программам высшего образования. Содержание и база профессиональной практики определяются в соответствии с профилем специальности и содержанием образовательной программы.
7. Требования настоящей статьи не распространяются на профессиональную практику обучающихся в военных, специальных учебных заведениях.";
31) статью 39 изложить в следующей редакции:
"Статья 39. Документы об образовании
1. В Республике Казахстан действуют следующие виды документов об образовании:
1) документы об образовании государственного образца;
2) документы об образовании автономных организаций образования;
3) документы об образовании собственного образца.
Документы об образовании автономных организаций образования, а также организаций образования при Президенте Республики Казахстан приравниваются к документам об образовании государственного образца.
Все виды документов об образовании содержат защитные знаки.
2. Наличие документа об образовании государственного образца либо документа об образовании автономной организации образования, либо документа об образовании собственного образца является необходимым условием для продолжения обучения в организациях образования последующего уровня.
3. Документы об образовании государственного образца выдают обучающимся, прошедшим итоговую аттестацию:
1) организации образования, имеющие лицензию на занятие образовательной деятельностью по общеобразовательным учебным программам основного среднего, общего среднего образования, образовательным программам высшего и послевузовского образования в Академии правосудия, военных, специальных учебных заведениях и прошедшие государственную аттестацию;
2) организации образования, имеющие лицензию на занятие образовательной деятельностью по образовательным программам технического и профессионального, послесреднего образования, высшего и послевузовского образования и прошедшие международную аккредитацию в зарубежных или национальных аккредитационных органах, являющихся полноправными членами международных европейских сетей по обеспечению качества образования и внесенных в реестр уполномоченного органа в области образования, за исключением Академии правосудия, военных, специальных учебных заведений.
Требования к заполнению документов об образовании государственного образца определяются уполномоченным органом в области образования.

4. Дербес білім беру ұйымдарының білім туралы құжаттарын дербес білім беру ұйымдары береді.
Дербес білім беру ұйымының білім туралы құжаттарының нысаны мен оларды толтыруға қойылатын талаптарды дербес білім беру ұйымы айқындайды.
5. Білім туралы өзіндік үлгідегі құжатты:
1) ерекше мәртебесі бар білім беру ұйымы;
2) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша білім беру қызметімен айналысуға лицензиясы бар білім беру ұйымы беруге құқылы.
Білім туралы өзіндік үлгідегі құжаттардың нысаны мен оларды толтыруға қойылатын талаптарды білім беру ұйымы айқындайды.
6. Білім алуды аяқтамаған не қорытынды аттестаттаудан өтпеген білім алушыларға белгіленген үлгідегі анықтама беріледі.
7. Шетелдік білім беру ұйымдары берген білім туралы құжаттар Қазақстан Республикасының аумағында халықаралық шарттар (келісімдер) негізінде танылады.
Халықаралық шарттар (келісімдер) болмаған кезде Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелдік білім беру ұйымдарында алған білімі туралы құжаттарын нострификациялау және оларға тиісті куәліктер беру білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.
8. "Болашақ" халықаралық стипендиясын иеленуші Қазақстан Республикасының азаматтарына шетелдік жоғары оқу орындары, ғылыми орталықтары мен зертханалары берген білім туралы құжаттар тану немесе нострификациялау рәсімдерінен өтпей-ақ Қазақстан Республикасында танылады.";
32) 40-бапта:
1-тармақта:
"білім беретін оқу" деген сөздер "білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
"оқыту бағдарламаларын" деген сөздер "оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бірінші абзацындағы "бiлiм беру қызметiн жүргiзу" деген сөздер "бiлiм беру қызметiмен айналысу" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-1-тармақтағы "бiлiм беру қызметiмен айналысу құқығына" деген сөздер "бiлiм беру қызметiмен айналысуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
бірінші абзацтағы "білім беретін оқу" деген сөздер "білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) және 9) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) орта (бастауыш, негiзгi орта, жалпы орта) бiлiм беру ұйымдары;";
"9) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдары;";
33) мынадай мазмұндағы 40-1-баппен толықтырылсын:
"40-1-бап. Жоғары оқу орнының ерекше мәртебесі
Ерекше мәртебесі бар жоғары оқу орны:
1) бакалавриат, магистратура және докторантура бағдарламаларын әзірлеуге және іске асыруға;
2) мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес ағымдағы, аралық және қорытынды аттестаттау қағидаларын айқындауға;

4. Документы об образовании автономных организаций образования выдают автономные организации образования.
Форма и требования к заполнению документов об образовании автономной организации образования определяются автономной организацией образования.
5. Документы об образовании собственного образца вправе выдавать:
1) организации образования, имеющие особый статус;
2) организации образования, имеющие лицензию на занятие образовательной деятельностью по образовательным программам технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования.
Форма и требования к заполнению документов об образовании собственного образца определяются организацией образования.
6. Обучающимся, не завершившим образование либо не прошедшим итоговую аттестацию, выдается справка установленного образца.
7. Документы об образовании, выданные зарубежными организациями образования, признаются на территории Республики Казахстан на основе международных договоров (соглашений).
При отсутствии международных договоров (соглашений) нострификация документов об образовании, полученных гражданами Республики Казахстан в зарубежных организациях образования, и выдача им соответствующих удостоверений осуществляются в порядке, определенном уполномоченным органом в области образования.
8. Документы об образовании, выданные зарубежными высшими учебными заведениями, научными центрами и лабораториями гражданам Республики Казахстан – обладателям международной стипендии "Болашак", признаются в Республике Казахстан без прохождения процедур признания или нострификации.";
32) в статье 40:
в пункте 1:
слово "учебных" исключить;
слово "программы" заменить словами "общеобразовательные учебные программы";
в абзаце первом пункта 2 слова "ведение образовательной деятельности" заменить словами "занятие образовательной деятельностью";
в пункте 2-1 слова "право занятия" заменить словом "занятие";
в пункте 4:
в абзаце первом слово "учебных" исключить;
подпункты 2) и 9) изложить в следующей редакции:
"2) организации среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего);";
"9) организации образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;";
33) дополнить статьей 40-1 следующего содержания:
"Статья 40-1. Особый статус высшего учебного заведения
Высшее учебное заведение, имеющее особый статус, вправе:
1) разрабатывать и реализовывать программы бакалавриата, магистратуры и докторантуры;
2) определять правила текущей, промежуточной и итоговой аттестации в соответствии с государственным общеобязательным стандартом образования;

3) профессор-оқытушылар құрамына білім алушылардың арақатынасын осы Заңның 52-бабының 8-тармағында белгіленген нормалар шегінде белгілеуге;
4) педагог жұмыскерлер мен оларға теңестірілген адамдар лауазымдарының біліктілік сипаттамаларын белгілеуге;
5) білім беру қызметтерін көрсету шартының нысанын бекітуге;
6) өз бетінше әзірлеген оқу жүктемесінің нормалары, еңбекке ақы төлеу нысандары мен мөлшерлерінің негізінде білім беру қызметін жүзеге асыруға құқылы.";
34) 41-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы "білім беретін оқу" деген сөздер "білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
35) 42-баптың 2-тармағындағы "лицензиясынан" деген сөз "білім беру қызметімен айналысуға лицензиясынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
36) 43-бапта:
3-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жұмыс оқу жоспарлары мен жұмыс оқу бағдарламаларын әзiрлеу және бекiту;";
2-1) тармақшадағы "білім беретін оқу" деген сөздер "білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-2) тармақшамен толықтырылсын:
"2-2) ата-аналарды және өзге де заңды өкілдерді, білім алушылар мен тәрбиеленушілерді жыл сайын ағымдағы оқу жылының соңына дейін:
алдағы оқу жылында пайдалануға ұсынылатын оқулықтар мен оқу-әдістемелік кешендерінің, құралдары мен қосымша әдебиеттердің, оның ішінде электрондық жеткізгіштегілерінің тізбесі туралы;
алдағы оқу жылында пайдаланылатын оқу материалдарының тізбесі туралы хабардар ету;";
3) тармақшадағы "бiлiм беру қызметiн жүргiзу құқығына" деген сөздер "бiлiм беру қызметiмен айналысуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "техникалық және қызмет көрсету еңбегінің кәсіптері (мамандықтары)" деген сөздер "жұмысшы кадрлардың және орта буын мамандарының мамандықтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) жоғары оқу орындарында білім алушыларға "бакалавр" және "магистр" дәрежелерін беру;";
4 және 5-тармақтар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен құрылған оқыту-сауықтыру білім беру ұйымдары:
1) жалпы білім беретін оқу және білім беру бағдарламаларын іске асырады;
2) балалардың, оның ішінде өздеріне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес атаулы әлеуметтік көмек көрсетілетін балалардың сауықтырылуын, демалысын ұйымдастыру жөніндегі шаралар кешенін жүзеге асырады;
3) балалардың сауықтырылуы, демалысы уақытында жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын меңгеруіне жағдайлар жасайды;
4) білім алушыларға медициналық қызмет көрсетілуін қамтамасыз етеді;
5) зияткерлік және имандылық дамуды қамтамасыз ететін инновациялық педагогикалық әдістер мен технологияларды әзірлейді;

3) устанавливать соотношение обучающихся к профессорско-преподавательскому составу в пределах норм, установленных в пункте 8 статьи 52 настоящего Закона;
4) устанавливать квалификационные характеристики должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц;
5) утверждать форму договора оказания образовательных услуг;
6) осуществлять образовательную деятельность на основе самостоятельно разработанных норм учебной нагрузки, форм и размеров оплаты труда.";
34) в подпункте 1) пункта 1 статьи 41 слово "учебных" исключить;
35) в пункте 2 статьи 42 слово "лицензии" заменить словами "лицензии на занятие образовательной деятельностью";
36) в статье 43:
в пункте 3:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) разработка и утверждение рабочих учебных планов и рабочих учебных программ;";
в подпункте 2-1) слово "учебных" исключить;
дополнить подпунктом 2-2) следующего содержания:
"2-2) ежегодное информирование родителей и иных законных представителей, обучающихся и воспитанников до конца текущего учебного года о перечне:
учебников и учебно-методических комплексов, пособий и другой дополнительной литературы, в том числе на электронных носителях, предлагаемых к использованию в предстоящем учебном году;
учебных материалов, используемых в предстоящем учебном году;";
в подпункте 3) слова "право ведения образовательной деятельности" заменить словами "занятие образовательной деятельностью";
в подпункте 5) слова "профессиям (специальностям) технического и обслуживающего труда" заменить словами "специальностям квалифицированных рабочих кадров и специалистов среднего звена";
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) присуждение обучающимся в высших учебных заведениях степеней "бакалавр" и "магистр";";
пункты 4 и 5 исключить;
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Учебно-оздоровительные организации образования, созданные по решению Правительства Республики Казахстан:
1) реализуют общеобразовательные учебные и образовательные программы;
2) осуществляют комплексные меры по организации оздоровления, отдыха детей, в том числе детей, которым оказывается адресная социальная помощь в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) создают условия для освоения общеобразовательных учебных программ во время оздоровления, отдыха детей;
4) обеспечивают медицинское обслуживание обучающихся;
5) разрабатывают инновационные педагогические методы и технологии, обеспечивающие интеллектуальное и нравственное развитие;

6) оқулықтарды, оқу-әдістемелік кешендерді, ғылыми-әдістемелік құралдар мен ұсынымдарды, оның ішінде олардың электрондық түрдегілерін, сондай-ақ имандылық-рухани даму саласындағы мерзімді және сериялы басылымдарды әзірлейді және басып шығарады;
7) имандылық-рухани даму саласында педагог жұмыскерлерді қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асырады;
8) имандылық-рухани даму мәселелері бойынша ғылыми зерттеулер жүргізеді.";
37) 44-баптың 3-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі, орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын, мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы мемлекеттік білім беру ұйымының басшысы лауазымға конкурстық негізде тағайындалады.";
38) 45-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әскери, арнаулы оқу орындарының басшылары мен профессор-оқытушылар құрамын лауазымға тағайындау тәртібін және олардың еңбек жағдайларын тиісінше Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасының прокуратура органдары, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі айқындайды.";
39) 45-1-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кәсіптік білім беру саласындағы әлеуметтік әріптестік білім беру жүйесінің қызметі нәтижелерін арттыруға, экономика салалары мен жұмыс берушілердің қажеттіліктерін ескере отырып кадрлар даярлығының деңгейіне қол жеткізуге, оқытудың өндіріспен байланысын, оның ішінде дуальды оқытуды енгізу арқылы нығайтуға, мемлекеттік-жекешелік әріптестік негізінде жұмыс берушілердің қаражатын қоса алғанда, қосымша қаржыландыру көздерін тартуға бағдарланған.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында білім алушылардың практикадан өту үшін ұйымдардың жұмыс орындарын ұсынуына жәрдемдесу;";
40) 47-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бiлiм алушыларға оқушылар, кадеттер, курсанттар, тыңдаушылар, студенттер, магистранттар, интерндер, резидентура тыңдаушылары және докторанттар жатады.";
3-тармақтың 2) тармақшасындағы "білім беретін оқу" деген сөздер "білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың бірінші абзацындағы "Меншiк нысаны мен ведомстволық" деген сөздер "Ведомстволық" деген сөзбен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "Азаматтар бiтiрген бiлiм беру ұйымдарының меншiк нысандарын қарамастан," деген сөздер "Білім беру ұйымдарын бітірген азаматтар" деген сөздермен ауыстырылсын;

6) разрабатывают и издают учебники, учебно-методические комплексы, научно-методические пособия и рекомендации, в том числе электронные, а также периодические и серийные издания в области нравственно-духовного развития;
7) осуществляют переподготовку и повышение квалификации педагогических работников в области нравственно-духовного развития;
8) проводят научные исследования по вопросам нравственно-духовного развития.";
37) часть третью пункта 3 статьи 44 изложить в следующей редакции:
"Руководитель государственной организации образования, реализующей общеобразовательные учебные программы дошкольного, среднего образования и образовательные программы дополнительного образования в организационно-правовой форме государственного учреждения, назначается на должность на конкурсной основе.";
38) пункт 2 статьи 45 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок назначения на должности и условия труда руководителей и профессорско-преподавательского состава военных, специальных учебных заведений определяются соответственно органами национальной безопасности Республики Казахстан, Министерством внутренних дел Республики Казахстан, органами прокуратуры Республики Казахстан и Министерством обороны Республики Казахстан.";
39) в статье 45-1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Социальное партнерство в области профессионального образования ориентировано на повышение результатов деятельности системы образования, достижение уровня подготовки кадров с учетом потребностей отраслей экономики и работодателей, укрепление связей обучения с производством, в том числе путем внедрения дуального обучения, привлечение дополнительных источников финансирования, включая средства работодателей на основе государственно-частного партнерства.";
пункт 2 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) содействие в предоставлении организациями рабочих мест для прохождения практики обучающимися в организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования;";
40) в статье 47:
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"К обучающимся относятся учащиеся, кадеты, курсанты, слушатели, студенты, магистранты, интерны, слушатели резидентуры и докторанты.";
в подпункте 2) пункта 3 слова "образовательным учебным программам" заменить словами "образовательным программам";
в абзаце первом пункта 4 слова "форм собственности и" исключить;
в пункте 6 слова "независимо от форм собственности" исключить;

6-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6-2. Жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадалар мен ғылыми жобалар конкурстарының (ғылыми жарыстардың) соңғы үш жылдағы жеңімпаздары (жалпы орта білім туралы үздік аттестат және жалпы орта білім туралы "Алтын белгі" аттестатын алуға үміткер түлектерді қоспағанда) білім беру саласындағы уәкілетті орган қорытынды бағаларды сертификаттар балына ауыстыру негізінде берген ұлттық бірыңғай тест нәтижелері туралы сертификаттар алады. Білім алушының жылдық бағаларын сертификаттар балына ауыстыруға арналған шәкілді білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітеді.";
9-тармақтағы "өздері белгілеген тәртіппен" деген сөздер "білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен" деген сөздермен ауыстырылсын;
15-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15-1. Орта білім беру ұйымдарында білім алушылар білім беру саласындағы уәкілетті орган белгілеген, міндетті мектеп формасына қойылатын талаптарды сақтауға міндетті.
Өзге білім беру ұйымдарында білім алушылар білім беру ұйымында белгіленген киім формасын сақтауға міндетті.";
17-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде педагогикалық және медициналық мамандықтарға оқуға түскен Қазақстан Республикасының азаматтары жоғары оқу орнын бітіргеннен кейін кемінде үш жыл мемлекеттік білім беру ұйымдарында және мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында жұмыспен өтеуге міндетті.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік білім беру тапсырысы негізінде басқа мамандықтар бойынша білім алған Қазақстан Республикасының азаматтары Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен кемінде үш жыл жұмыспен өтеуге міндетті.";
17-1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жұбайы (зайыбы) бос орынды ұсынған елді мекенде тұратын, жұмыс істейтін немесе қызметін өткеретін адамдар;";
17-2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жұбайы (зайыбы) тұратын, жұмыс істейтін немесе қызметін өткеретін елді мекенде бос орын болмаған жағдайдағы адамдарға;";
мынадай мазмұндағы 17-5-тармақпен толықтырылсын:
"17-5. Жас мамандар осы баптың 17-тармағында көзделген жұмыспен өтеу жөніндегі міндетті орындамаған жағдайда, білім беру саласындағы уәкілетті органның сенім білдірілген агентінің бюджет қаражатының шығыстарын өтеу жөніндегі талабына талап қоюдың ескіруі қолданылмайды.";
41) 48-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мектепке дейiнгi және орта білім беру ұйымдарының, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi бiлiмнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының педагог жұмыскерлерi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жыл сайын тегiн медициналық зерттеп-қараудан өтуге мiндеттi.";

пункт 6-2 изложить в следующей редакции:
"6-2. Победители международных олимпиад и конкурсов научных проектов (научных соревнований) по общеобразовательным предметам последних трех лет (за исключением выпускников, претендующих на получение аттестата с отличием об общем среднем образовании и аттестата об общем среднем образовании "Алтын белгі") получают сертификаты о результатах единого национального тестирования, выданные уполномоченным органом в области образования на основании перевода итоговых оценок в баллы сертификатов. Шкала для перевода годовых оценок обучающегося в баллы сертификатов утверждается уполномоченным органом в области образования.";
в пункте 9 слова "установленном ими порядке" заменить словами "порядке, определяемом уполномоченным органом в области образования";
пункт 15-1 изложить в следующей редакции:
"15-1. Обучающиеся в организациях среднего образования обязаны соблюдать требования к обязательной школьной форме, установленные уполномоченным органом в области образования.
Обучающиеся в иных организациях образования обязаны соблюдать форму одежды, установленную в организации образования.";
в пункте 17:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Граждане Республики Казахстан, поступившие на педагогические и медицинские специальности на основе государственного образовательного заказа, обязаны отработать в государственных организациях образования и государственных организациях здравоохранения не менее трех лет после окончания высшего учебного заведения.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Граждане Республики Казахстан, обучившиеся по другим специальностям на основе государственного образовательного заказа, обязаны отработать не менее трех лет в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
подпункт 1) пункта 17-1 изложить в следующей редакции:
"1) лица, супруг (супруга) которых проживают, работают или проходят службу в населенном пункте, предоставившем вакансию;";
подпункт 1) пункта 17-2 изложить в следующей редакции:
"1) лицам в случае отсутствия вакансий в населенном пункте по месту проживания, работы или прохождения службы супруга (супруги);";
дополнить пунктом 17-5 следующего содержания:
"17-5. На требования поверенного агента уполномоченного органа в области образования по возмещению расходов бюджетных средств в случае неисполнения молодыми специалистами обязанности по отработке, предусмотренной пунктом 17 настоящей статьи, исковая давность не распространяется.";
41) пункт 4 статьи 48 изложить в следующей редакции:
"4. Педагогические работники организаций дошкольного и среднего образования, организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, обязаны проходить ежегодно бесплатные медицинские обследования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";

42) 49-баптың 2-тармағы 4) тармақшасындағы "қамтамасыз етуге міндетті." деген сөздер "қамтамасыз етуге;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5), 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) білім беру ұйымы жұмыскерлерінің ар-намысы мен қадір-қасиетін құрметтеуге;
6) білім беру саласындағы уәкілетті орган белгілеген, міндетті мектеп формасына қойылатын талаптарды орындауға;
7) білім беру ұйымында белгіленген киім формасын сақтауға міндетті.";
43) 50-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік мекемелер және қазыналық кәсіпорындар ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған мемлекеттік білім беру ұйымдарының педагог жұмыскерлері (әскери, арнаулы оқу орындарының әскери немесе арнаулы атақтары бар қызметкерлерін және әскери қызметшілерін қоспағанда) азаматтық қызметшілер болып табылады.";
44) 51-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"51-бап. Педагог жұмыскердің құқықтары, міндеттері мен жауапкершілігі
1. Тиісті бейіні бойынша арнайы педагогтік немесе кәсіптік білімі бар адамдар педагогтік қызметпен айналысуға жіберіледі.
Білім беру ұйымдарындағы жұмысқа:
1) медициналық қарсы көрсетілімі бар;
2) психатриялық және (немесе) наркологиялық диспансерде есепте тұратын адамдар;
3) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде көзделген шектеулер негізінде жіберілмейді.
2. Педагог жұмыскердің:
1) кәсіби қызметіне арналған жағдаймен қамтамасыз етіле отырып, педагогтік қызметпен айналысуға;
2) ғылыми-зерттеу, тәжірибелік-эксперименттік жұмыспен айналысуға, педагогтік практикаға жаңа әдістемелер мен технологияларды енгізуге;
3) дара педагогтік қызметке;
4) тиісті білім беру деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының талаптары сақталған жағдайда педагогтік қызметті ұйымдастырудың тәсілдері мен нысандарын еркін таңдауға;
5) білім беру ұйымдарын басқарудың алқалы органдарының жұмысына қатысуға;
6) бес жылда бір реттен сиретпей, ұзақтығы төрт айдан аспайтын біліктілігін арттыруға;
7) санатын арттыру мақсатында мерзімінен бұрын аттестатталуға;
8) педагогтік қызметтегі табыстары үшін мемлекеттік наградалар, құрметті атақтар, сыйлықтар мен атаулы стипендиялар түрінде моральдық және материалдық көтермеленуге;
9) өзінің кәсіптік ар-намысы мен қадір-қасиетінің қорғалуына;
10) әскери қызметке шақырылу мерзімінің кейінге қалдырылуына;
11) ғылыми қызметпен айналысу үшін педагогтік өтілі сақтала отырып, шығармашылық демалыс алуға;
12) білім беру ұйымы әкімшілігінің бұйрықтары мен өкімдеріне шағым жасауға;
13) білім алушылар, тәрбиеленушілер және олардың ата-аналары немесе өзге де заңды өкілдері тарапынан өз ар-намысы мен қадір-қасиетінің құрметтелуіне құқығы бар.

42) пункт 2 статьи 49 дополнить подпунктами 5), 6) и 7) следующего содержания:
"5) уважать честь и достоинство работников организаций образования;
6) выполнять требования, предъявляемые к обязательной школьной форме, установленные уполномоченным органом в области образования;
7) соблюдать форму одежды, установленную в организации образования.";
43) часть вторую пункта 1 статьи 50 изложить в следующей редакции:
"Педагогические работники государственных организаций образования, созданных в организационно-правовой форме государственных учреждений и казенных предприятий, являются гражданскими служащими (за исключением сотрудников и военнослужащих военных, специальных учебных заведений, имеющих воинское или специальное звание).";
44) статью 51 изложить в следующей редакции:
"Статья 51. Права, обязанности и ответственность педагогического работника
1. К занятию педагогической деятельностью допускаются лица, имеющие специальное педагогическое или профессиональное образование по соответствующим профилям.
К работе в организациях образования не допускаются лица:
1) имеющие медицинские противопоказания;
2) состоящие на учете в психиатрическом и (или) наркологическом диспансере;
3) на основании ограничений, предусмотренных Трудовым кодексом Республики Казахстан.
2. Педагогический работник имеет право на:
1) занятие педагогической деятельностью с обеспечением условий для профессиональной деятельности;
2) занятие научно-исследовательской, опытно-экспериментальной работой, внедрение новых методик и технологий в педагогическую практику;
3) индивидуальную педагогическую деятельность;
4) свободный выбор способов и форм организации педагогической деятельности при условии соблюдения требований государственного общеобязательного стандарта соответствующего уровня образования;
5) участие в работе коллегиальных органов управления организации образования;
6) повышение квалификации не реже одного раза в пять лет продолжительностью не более четырех месяцев;
7) досрочную аттестацию с целью повышения категории;
8) моральное и материальное поощрение за успехи в педагогической деятельности в виде государственных наград, почетных званий, премий и именных стипендий;
9) защиту своей профессиональной чести и достоинства;
10) отсрочку от призыва на воинскую службу;
11) творческий отпуск для занятия научной деятельностью с сохранением педагогического стажа;
12) обжалование приказов и распоряжений администрации организации образования;
13) уважение чести и достоинства со стороны обучающихся, воспитанников и их родителей или иных законных представителей.

3. Педагог жұмыскер:
1) өзінің кәсіптік құзыреті саласында тиісті теориялық және практикалық білімді және оқыту дағдыларын меңгеруге;
2) мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарының талаптарына сәйкес ұсынылатын білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз етуге;
3) білім алушыларды жоғары имандылық, ата-аналарына, этномәдени құндылықтарға құрмет көрсету, қоршаған дүниеге ұқыпты қарау рухында тәрбиелеуге;
4) білім алушылардың өмірлік дағдыларын, құзыретін, өздігінен жұмыс істеуін, шығармашылық қабілеттерін дамытуға;
5) өзінің кәсіптік шеберлігін, зияткерлік, шығармашылық және жалпы ғылыми деңгейін ұдайы жетілдіріп отыруға;
6) бес жылда бір реттен сиретпей аттестаттаудан өтуге;
7) педагогтік әдеп қағидаларын сақтауға;
8) білім алушылардың, тәрбиеленушілер мен олардың ата-аналарының немесе өзге де заңды өкілдерінің ар-намысы мен қадір-қасиетін құрметтеуге міндетті.
Міндеттерін бұзғаны және педагог жұмыскер атағына кір келтіретін теріс қылық жасағаны үшін педагог жұмыскер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа тартылуы мүмкін.
4. Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, педагог жұмыскерлерді өздерінің кәсіптік міндеттерін орындаумен байланысы жоқ жұмыс түрлеріне тартуға жол берілмейді.
5. Педагог жұмыскерлердің білім беру процесін саяси үгіттеу, діни насихат жүргізу мақсатында немесе білім алушыларды Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келетін әрекеттерге итермелеу үшін пайдалануына тыйым салынады.";
45) 52-бапта:
7-тармақтың 1) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"орта білім беру ұйымдары және техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi бiлiмнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшiн;";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Мемлекеттік білім беру тапсырысын айқындау кезінде жоғары оқу орындары профессор-оқытушылар құрамының жалпы саны мынадай орташа арақатынасты негізге ала отырып есептеледі:
1) студенттер мен оқытушылар (бір оқытушыға шаққандағы студенттердің орташа саны) тиісінше:
күндізгі оқу нысаны үшін - 8:1 (медициналық жоғары оқу орындары үшін - 6:1);
кешкі оқу нысаны үшін - 16:1;
сырттай оқу нысаны үшін - 32:1;
2) магистранттар және оқытушылар - 4:1;
3) докторанттар және оқытушылар - 3:1;
4) резиденттер мен оқытушылар 2,5:1;
5) тыңдаушылар 6:1.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген нормалар әскери, арнаулы оқу орындарына қолданылмайды.";

3. Педагогический работник обязан:
1) обладать соответствующими теоретическими и практическими знаниями и навыками преподавания в области своей профессиональной компетенции;
2) обеспечить качество предоставляемых образовательных услуг в соответствии с требованиями государственных общеобязательных стандартов образования;
3) воспитывать обучающихся в духе высокой нравственности, уважения к родителям, этнокультурным ценностям, бережного отношения к окружающему миру;
4) развивать у обучающихся жизненные навыки, компетенцию, самостоятельность, творческие способности;
5) постоянно совершенствовать свое профессиональное мастерство, интеллектуальный, творческий и общенаучный уровень;
6) не реже одного раза в пять лет проходить аттестацию;
7) соблюдать правила педагогической этики;
8) уважать честь и достоинство обучающихся, воспитанников и их родителей или иных законных представителей.
За нарушение обязанностей и совершение проступка, дискредитирующего звание педагогического работника, педагогический работник может быть привлечен к ответственности, установленной законами Республики Казахстан.
4. Не допускается привлечение педагогических работников к видам работ, не связанных с выполнением ими своих профессиональных обязанностей, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.
5. Педагогическим работникам запрещается использовать образовательный процесс в целях политической агитации, религиозной пропаганды или для побуждения обучающихся к действиям, противоречащим Конституции Республики Казахстан и законодательству Республики Казахстан.";
45) в статье 52:
абзац второй подпункта 1) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"для организаций среднего образования и организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования;";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Общая численность профессорско-преподавательского состава высших учебных заведений при определении государственного образовательного заказа рассчитывается исходя из среднего соотношения:
1) студентов и преподавателей (среднее количество студентов, приходящихся на одного преподавателя) соответственно:
8:1 – для очной формы обучения (для медицинских высших учебных заведений – 6:1);
16:1 – для вечерней формы обучения;
32:1 – для заочной формы обучения;
2) магистрантов и преподавателей – 4:1;
3) докторантов и преподавателей – 3:1;
4) резидентов и преподавателей 2,5:1;
5) слушателей 6:1.
Нормы, указанные в части первой настоящего пункта, не распространяются на военные, специальные учебные заведения.";

46) 53-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы "жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының" деген сөздер "орта білім беру ұйымдары мен техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
47) 55-бапта:
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Оқу жетістіктерін сырттай бағалау білім беру қызметтерінің сапасын бағалау және білім алушылардың мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарда көзделген, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын меңгеру деңгейін айқындау мақсатында жүзеге асырылады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Оқу жетістіктерін сырттай бағалау, жоғары медициналық және фармацевтикалық білім беру мамандықтарын қоспағанда, орта және жоғары білім беру ұйымдарында:
1) бастауыш мектепте – оқу жетістіктерін мониторингтеу мақсатында іріктеліп;
2) негізгі мектепте – оқу жетістіктерін мониторингтеу және оқу процесін ұйымдастырудың тиімділігін бағалау мақсатында іріктеліп;
3) жалпы орта мектепте – оқу жетістіктерінің деңгейін бағалау мақсатында;
4) жоғары білім беруде – оқыту бағыттары бойынша оқу бағдарламасын игеруді мониторингтеу мақсатында іріктеліп жүргізіледі.";
6-тармақтағы "негізгі орта, жалпы орта" деген сөздер "орта" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Білім беру қызметтерінің сапасына сырттай бағалау жүргізу жөніндегі іс-шаралар кешенін жүзеге асыратын ұйым:
1) жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына түсетін адамдар үшін кешенді тест тапсырмаларын әзірлейді және енгізеді;
2) оқу процесінің сапасын бақылау технологияларын, білім беру ұйымдарында білім алушылар контингентін конкурстық жолмен қалыптастыру модельдерін әзірлейді және енгізеді;
3) білім беру сапасын өлшеуді тестілеудің теориясы мен әдіснамасы және оның мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттары талаптарына сәйкестігі бойынша ғылыми-әдістемелік зерттеулер жүргізеді.";
48) 56-бапта:
1-тармақ 3) тармақшадағы "деңгейіне қойылатын жалпы талаптардың жиынтығын айқындайтын білім берудің мемлекеттік жалпыда міндетті стандарттары белгіленеді." деген сөздер "деңгейіне;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) оқу мерзіміне қойылатын жалпы талаптардың жиынтығын айқындайтын білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттары белгіленеді.";
2-тармақтағы "меншік нысандарына," деген сөздер алып тасталсын;

46) в подпункте 2) пункта 1 статьи 53 слова "общего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования" заменить словами "образования и организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования";
47) в статье 55:
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Внешняя оценка учебных достижений осуществляется в целях оценки качества образовательных услуг и определения уровня освоения обучающимися общеобразовательных учебных программ начального, основного среднего, общего среднего образования и образовательных программ высшего образования, предусмотренных государственными общеобязательными стандартами.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Внешняя оценка учебных достижений проводится в организациях среднего и высшего образования, за исключением специальностей высшего медицинского и фармацевтического образования:
1) в начальной школе – выборочно с целью мониторинга учебных достижений;
2) в основной школе – выборочно с целью мониторинга учебных достижений и оценки эффективности организации учебного процесса;
3) в общей средней школе – с целью оценивания уровня учебных достижений;
4) в высшем образовании – выборочно с целью мониторинга освоения учебной программы по направлениям обучения.";
в пункте 6 слова "основного среднего, общего" исключить;
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Организация, осуществляющая комплекс мероприятий по проведению внешнего оценивания качества образовательных услуг:
1) разрабатывает и внедряет задания комплексного тестирования для лиц, поступающих в организации образования, реализующие образовательные программы высшего образования;
2) разрабатывает и внедряет технологии контроля качества учебного процесса, моделей конкурсного формирования контингента обучающихся в организациях образования;
3) проводит научно-методические исследования по теории и методологии тестирования измерения качества образования и его соответствия требованиям государственных общеобязательных стандартов образования.";
48) в статье 56:
пункт 1 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) сроку обучения.";
в пункте 2 слова "форм собственности," исключить;

49) 57-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"57-бап. Білім беру саласындағы қызметті лицензиялау";
2-тармақта:
бірінші және екінші бөліктерде:
"білім берудің білім беретін оқу" деген сөздер "білімнің білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
"білім беру қызметін" деген сөздер "білім беру саласындағы қызметін" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "лицензияға қосымшаларда" деген сөздер "білім беру қызметімен айналысу лицензиясында және (немесе) лицензияның қосымшаларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Лицензиар білім беру қызметімен айналысуға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беру, білім беру ұйымының қайта ұйымдастырылуына байланысты білім беру қызметімен айналысуға лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу мәселелерін алқалы және жария қарау үшін консультациялық-кеңесші орган құрады.";
4-тармақтағы "қызметіне лицензияның" деген сөздер "қызметімен айналысуға лицензияның және (немесе) лицензия қосымшасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-1-тармақ "лицензия" деген сөзден кейін "және (немесе) лицензияға қосымша" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақта:
"айналысуға құқық беретін" деген сөздер "білім беру қызметімен айналысуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Білім беру қызметімен айналысуға лицензияның қолданысы тоқтатыла тұрған кезеңде лицензиат оқу-тәрбие процесінің жалғастырылуын және білім беру қызметімен айналысуға лицензияның қолданысын тоқтата тұруға әкеп соқтырған бұзушылықтарды жоюды қамтамасыз етеді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Білім беру ұйымы оның түрін өзгерту жолымен қайта ұйымдастырылған жағдайда, қайта ұйымдастыру нәтижесінде жаңадан пайда болған білім беру ұйымының білім беру қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі расталған жағдайда, оның қолда бар білім беру қызметімен айналысуға лицензиясы және (немесе) лицензиясының қосымшасы қайта ресімделуге жатады.
Бюджет қаражаты есебiнен қаржыландырылатын бiлiм беру ұйымдары қайта ұйымдастырылған жағдайда, лицензиар қайта ұйымдастыру жүргізілгенге дейін қайта ұйымдастырылатын білім беру ұйымының білім беру қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізеді.
Қайта ұйымдастыру жүргізілгеннен кейін лицензиат білім беру қызметімен айналысуға лицензияны және (немесе) лицензияның қосымшасын қайта ресімдеуге өтініш береді, ал лицензиар өзі бұрын жүргізген, білім беру қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеру негізінде білім беру қызметімен айналысуға лицензияны және (немесе) лицензияның қосымшасын береді.
Білім беру қызметімен айналысуға лицензияны және (немесе) лицензияның қосымшасын қайта ресімдеу үшін лицензиат білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша өтінішті, лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжатты, сондай-ақ:

49) в статье 57:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 57. Лицензирование деятельности в сфере образования";
в пункте 2:
в частях первой и второй:
слова "образовательной деятельности" заменить словами "деятельности в сфере образования";
слово "учебные" исключить;
в части третьей слово "лицензии" заменить словами "лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Лицензиар создает консультативно-совещательный орган для коллегиального и гласного рассмотрения вопросов выдачи лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью, переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью в связи с реорганизацией организации образования.";
в пункте 4 слова "на образовательную деятельность" заменить словами "и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью";
пункт 4-1 после слова "лицензии" дополнить словами "и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью";
в пункте 5:
слова "на право занятия" заменить словами "на занятие";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В период приостановления действия лицензии на занятие образовательной деятельностью лицензиат обеспечивает продолжение учебно-воспитательного процесса и устранение нарушений, повлекших приостановление действия лицензии на занятие образовательной деятельностью.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В случае реорганизации организации образования путем изменения ее вида имеющиеся у нее лицензия и (или) приложение к лицензии на занятие образовательной деятельностью подлежат переоформлению в случае подтверждения соответствия вновь возникшей в результате реорганизации организации образования квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании образовательной деятельности.
В случае реорганизации организаций образования, финансируемых за счет средств бюджета, лицензиар проводит проверку соответствия реорганизуемой организации образования квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании образовательной деятельности, до проведения реорганизации.
После проведения реорганизации лицензиат подает заявление на переоформление лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью, а лицензиар выдает лицензию и (или) приложение к лицензии на занятие образовательной деятельностью на основании проведенной ранее лицензиаром проверки на соответствие квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании образовательной деятельности.
Для переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью лицензиат подает заявление по форме, утверждаемой уполномоченным органом в области образования, документ, подтверждающий уплату лицензионного сбора, а также:

1) лицензияны және (немесе) оған қосымшаны қайта ресімдеуге негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты қамтитын құжаттардың көшірмелерін;
2) білім беру қызметін лицензиялау кезінде қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкестігі туралы мәлiметтер мен құжаттарды береді.
Лицензиар осы тармақта көзделген негіз бойынша білім беру қызметімен айналысуға лицензияны және (немесе) лицензияның қосымшасын қайта ресімдеуден:
1) осы тармақтың төртінші бөлігінде көрсетілген құжаттар ұсынылмаған немесе тиісті түрде ресімделмеген;
2) өтініш беруші білім беру қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, бас тартады.
Білім беру қызметімен айналысуға лицензия және (немесе) лицензияның қосымшасы тиісті құжаттармен қоса өтініш ұсынылған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қайта ресімделеді.
Білім беру қызметімен айналысуға лицензия және (немесе) лицензияның қосымшасы қайта ресімделгенге дейін лицензиат қызметті қайта ресімделуге жататын лицензияның негізінде жүзеге асырады.";
50) 57-1-баптың 1-тармағындағы "оқыту бағдарламаларын" деген сөз "оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
51) 59-бапта:
1-тармақтағы "бiлiм берудің оқу" деген сөздер "жалпы білім беретін оқу және білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
1) тармақшадағы "бiлiм беретін оқу" деген сөздер "жалпы білім беретін оқу және білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "білім беретін оқу" деген сөздер "жалпы білім беретін оқу және білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
бірінші бөліктегі "бағыныстылығы мен меншік нысандарына" деген сөздер "бағыныстылығына" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери, арнаулы оқу орындарында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін мемлекеттік аттестаттау мамандықтар бойынша да жүзеге асырылады.";
үшінші бөлік алып тасталсын;
бесінші бөліктің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әскери, арнаулы оқу орындарында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында мамандардың алғашқы бітіру жылынан кешіктірілмей;";
8-1-тармақтағы "Лицензияның" деген сөз "Білім беру қызметімен айналысуға лицензияның" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-2-тармақта:
бірінші абзацтағы "Лицензияның" деген сөз "Білім беру қызметімен айналысу лицензиясының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) білім беру қызметімен айналысу лицензиясымен және (немесе) лицензияның қосымшаларымен әрекеттер жасауға (тоқтатуға, қайта ресімдеуге, тоқтатыла тұрған білім беру қызметімен айналысу лицензиясына жаңа қосымшалар алуға);";
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:

1) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии и (или) приложения к ней;
2) сведения и документы о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании образовательной деятельности.
Лицензиар отказывает в переоформлении лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью по основанию, предусмотренному настоящим пунктом, в случае:
1) непредставления или ненадлежащего оформления документов, указанных в части четвертой настоящего пункта;
2) несоответствия заявителя квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании образовательной деятельности.
Лицензия и (или) приложение к лицензии на занятие образовательной деятельностью переоформляются в течение тридцати календарных дней со дня представления заявления с соответствующими документами.
До переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью лицензиат осуществляет деятельность на основании лицензии, подлежащей переоформлению.";
50) в пункте 1 статьи 57-1 слово "программы" заменить словами "общеобразовательные учебные программы";
51) в статье 59:
в пункте 1 слова "образовательные учебные" заменить словами "общеобразовательные учебные и образовательные";
в пункте 2:
в подпункте 1) слова "образовательные учебные" заменить словами "общеобразовательные учебные и образовательные";
в подпункте 2) слова "образовательных учебных" заменить словами "общеобразовательных учебных и образовательных";
в пункте 4:
в части первой слова "и форм собственности" исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Для организаций образования, реализующих образовательные программы высшего и послевузовского образования в военных, специальных учебных заведениях, государственная аттестация осуществляется также по специальностям.";
часть третью исключить;
подпункт 2) части пятой изложить в следующей редакции:
"2) организациях образования, реализующих образовательные программы высшего и послевузовского образования в военных, специальных учебных заведениях, не позже года первого выпуска специалистов;";
в пункте 8-1 слово "лицензии" заменить словами "лицензии на занятие образовательной деятельностью";
в пункте 8-2:
в абзаце первом слово "лицензии" заменить словами "лицензии на занятие образовательной деятельностью";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) производить действия с лицензией и (или) приложением к лицензии на занятие образовательной деятельностью (прекращение, переоформление, получение новых приложений к приостановленной лицензии на занятие образовательной деятельностью);";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:

"3) оқуға қабылдауды жүзеге асыруға құқылы емес.";
8-4-тармақтың бірінші бөлігіндегі "бiлiм беру бағдарламаларын" деген сөздер "жалпы бiлiм беретін оқу бағдарламаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
52) 60-баптың 3-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) білім беру ұйымына тексеру нәтижелері туралы актіні оны аяқтаған күні беруге;";
53) 61-баптың 3-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қайырымдылық көмек, өтемсіз аударымдар мен қайырмалдықтар, гранттар, құрылтайшылардың (қатысушылардың) салымдары болып табылады.";
54) 62-баптың 5-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1. Білім беру грантының немесе мемлекеттік білім беру тапсырысының негізінде жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрлар даярлауды қаржыландыру, Сот төрелігі академиясын, әскери, арнаулы оқу орындарын қоспағанда, танылған аккредиттеу органдарының тізіліміне енгізілген аккредиттеу органдарында аккредиттеуден өткен білім беру ұйымдарында жүзеге асырылады.
Білім беру тапсырысының негізінде техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар кадрлар даярлауды қаржыландыру, Сот төрелігі академиясын, әскери, арнаулы оқу орындарын қоспағанда, танылған аккредиттеу органдарының тізіліміне енгізілген аккредиттеу органдарында аккредиттеуден өткен білім беру ұйымдарында жүзеге асырылады.";
55) 63-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігіндегі "білім берудің кәсіптік оқу", "білім берудің білім беретін оқу" деген сөздер тиісінше "білімнің білім беру", "білімнің білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың 8) тармақшасындағы "техникалық және қызмет көрсетуші еңбек мамандарын" деген сөздер "білікті жұмысшы кадрлар мен орта буын мамандарын" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 1, 4-құжат; № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 5, 41-құжат; № 8, 64-құжат; 2013 ж., № 7, 34, 36-құжаттар; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат):
1) бүкіл мәтін бойынша "курсанттары (тыңдаушылары)", "курсанттар (тыңдаушылар)", "курсанттарына (тыңдаушыларына)", "курсанттарының (тыңдаушыларының)", "курсанттарға (тыңдаушыларға)" деген сөздер тиісінше "курсанттары", "курсанттар", "курсанттарына", "курсанттарының", "курсанттарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 8-баптың 4-тармағындағы "курсанттары мен тыңдаушыларын" деген сөздер "курсанттарын" деген сөзбен ауыстырылсын;

"3) осуществлять прием на обучение.";
в части первой пункта 8-4 слова "образовательные программы" заменить словами "общеобразовательные учебные программы";
52) подпункт 5) пункта 3 статьи 60 изложить в следующей редакции:
"5) вручать организации образования акт о результатах проверки в день ее окончания;";
53) подпункт 5) пункта 3 статьи 61 изложить в следующей редакции:
"5) благотворительная помощь, безвозмездные отчисления и пожертвования, гранты, вклады учредителей (участников) организаций образования;";
54) пункт 5-1 статьи 62 изложить в следующей редакции:
"5-1. Финансирование подготовки кадров с высшим или послевузовским образованием на основе образовательного гранта или государственного образовательного заказа осуществляется в организациях образования, прошедших аккредитацию в аккредитационных органах, внесенных в реестр признанных аккредитационных органов, за исключением Академии правосудия, военных, специальных учебных заведений.
Финансирование подготовки кадров с техническим и профессиональным, послесредним образованием на основе образовательного заказа осуществляется в организациях образования, прошедших аккредитацию в аккредитационных органах, внесенных в реестр признанных аккредитационных органов, за исключением Академии правосудия, военных, специальных учебных заведений.";
55) в статье 63:
в части второй пункта 2 слова "профессиональные учебные" и "образовательные учебные" заменить словом "образовательные";
в подпункте 8) пункта 3 слова "специалистов технического и обслуживающего труда" заменить словами "квалифицированных рабочих кадров и специалистов среднего звена".
3. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 1, ст. 4; № 19, ст. 145; 2012 г., № 3, ст. 26; № 5, ст. 41; № 8, ст. 64; 2013 г., № 7, ст. 34, 36; № 14, ст. 75; 2014 г., № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143):
1) по всему тексту слова "курсантов и слушателей", "курсанты (слушатели)", "курсантам (слушателям)", "курсантов (слушателей)", "курсанты, слушатели", "курсантам и слушателям", "курсанты и слушатели" заменить соответственно словами "курсантов", "курсанты", "курсантам", "курсантов", "курсанты", "курсантам", "курсанты";
2) в пункте 4 статьи 8 слова "и слушателей" исключить;

3) 9-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "жалпы білім берудің оқу бағдарламаларын тиісті деңгейде іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгі қағидаларына сәйкес" деген сөздер алып тасталсын;
4) 23-баптың 10-тармағындағы "тыңдаушылары" деген сөз "магистранттары" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 71-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "курсанттары мен тыңдаушыларына" деген сөздер "курсанттарына" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 75-бапта:
3-тармақтағы "тыңдаушылар мен курсанттарға" деген сөздер "курсанттарға" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақтың екінші бөлігіндегі "тыңдаушыларға (курсанттарға)" деген сөздер "курсанттарға" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 80-баптың 2-тармағының бірінші бөлігіндегі "тыңдаушыларының және" деген сөздер алып тасталсын;
8) 81-баптың 4-тармағындағы "мен тыңдаушылар" деген сөздер алып тасталсын.
4. "Ғылым туралы" 2011 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2011 ж., № 4, 36-құжат; 2013 ж., № 15, 82-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат):
1) 5-бап мынадай мазмұндағы 4-1), 4-2), 4-3), 4-4) және 4-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын әзірлеуге қатысу;
4-2) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін аккредиттеу қағидаларын әзірлеуге қатысу;
4-3) уәкілетті органға ұлттық ғылыми кеңестердің құрамына қосу үшін кандидатуралар жөнінде ұсыныстар енгізу және олардың құрамын келісу;
4-4) ұлттық ғылыми кеңестер туралы ережені әзірлеуге қатысу;
4-5) уәкілетті органға базалық қаржыландыру субъектілерінің тізбесін қалыптастыру жөнінде ұсыныстар енгізу;";
2) 20-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын ғылыми және ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларға сараптама жүргізу үшін сарапшылар құрамын іріктеу Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасының талаптары сақтала отырып, қазақстандық ғалымдар қатарынан жүзеге асырылады;";
3-тармақтың 4) тармақшасындағы "қазақстандық және" деген сөздер "қазақстандық және (немесе)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 22-баптың 4-тармағындағы "Мемлекеттік" деген сөз "Бюджет қаражатынан қаржыландырылатын, мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды орындау жөніндегі есептерді қоспағанда, мемлекеттік" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. "Мемлекеттiк мүлiк туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 16-құжаттар; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 41-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 15, 82-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; 2015 жылғы 29 қазанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне арнайы экономикалық аймақтарды жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 27 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

3) в части второй пункта 1 статьи 9 слова "в соответствии с типовыми правилами приема на обучение в организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы соответствующего уровня" исключить;
4) в пункте 10 статьи 23 слово "слушателям" заменить словом "магистрантам";
5) в подпункте 3) пункта 1 статьи 71 слова "и слушателям" исключить;
6) в статье 75:
в пункте 3 слова "слушателям и курсантам" заменить словом "курсантам";
в части второй пункта 5 слова "Слушателям (курсантам)" заменить словом "Курсантам";
7) в части первой пункта 2 статьи 80 слова "слушателями и" исключить;
8) в пункте 4 статьи 81 слова "и слушатели" исключить.
4. В Закон Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года "О науке" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 4, ст. 36; 2013 г., № 15, ст. 82; 2014 г., № 1, ст. 4; № 19-I, 19-II, ст. 96):
1) статью 5 дополнить подпунктами 4-1), 4-2), 4-3), 4-4) и 4-5) следующего содержания:
"4-1) участие в разработке правил организации и проведения государственной научно-технической экспертизы;
4-2) участие в разработке правил аккредитации субъектов научной и (или) научно-технической деятельности;
4-3) внесение в уполномоченный орган предложений по кандидатурам для включения в составы национальных научных советов и согласование их составов;
4-4) участие в разработке положения о национальных научных советах;
4-5) внесение в уполномоченный орган предложений по формированию перечня субъектов базового финансирования;";
2) в статье 20:
пункт 2 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) подбор состава экспертов для проведения экспертизы научных и научно-технических проектов и программ, содержащих сведения, составляющие государственные секреты, осуществляется из числа казахстанских ученых с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о государственных секретах;";
в подпункте 4) пункта 3 слова "и зарубежных ученых" заменить словами "и (или) зарубежных ученых";
3) пункт 4 статьи 22 дополнить словами ", за исключением отчетов по выполнению научных, научно-технических проектов и программ, финансируемых из бюджетных средств, содержащих сведения, составляющие государственные секреты".
5. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 42; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; № 17, ст. 136; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 11, 16; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64;№ 13, ст. 91; № 14, ст. 95; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 13; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 15, ст. 82; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 42; № 11, ст. 57; № 14, ст. 72; Закон Республики Казахстан от 27 октября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования специальных экономических зон", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 октября 2015 г.):

1) 134-баптың 2-тармағының 5) және 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5) денсаулық сақтау; техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша білім беру;";
"7) ғылыми зерттеулер, ғылыми қызметтің нәтижелерін коммерцияландыру;";
2) 139-баптың 3-тармағы "білім беру" деген сөздерден кейін "және мәдениет" деген сөздермен толықтырылсын.
6. "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" 2012 жылғы 13 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2012 ж., № 4, 31-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 15, 78-құжат):
1) бүкіл мәтін бойынша "курсанттарын", "Курсанттың", "курсанттары", "курсант", "курсанттарды" деген сөздер тиісінше "курсанттарын, тыңдаушыларын", "Курсанттың, тыңдаушының", "курсанттары, тыңдаушылары", "курсант, тыңдаушы", "курсанттарды, тыңдаушыларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бапта:
1) тармақша алып тасталсын:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) арнаулы (әскери) оқу орындары – арнаулы мемлекеттік органдардың жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) курсант – арнаулы (әскери) оқу орнында, оның ішінде шет мемлекеттің арнаулы (әскери) оқу орнында жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша білім алып жатқан қызметкер;";
мынадай мазмұндағы 13-1) және 16-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"13-1) магистранттар және докторанттар – арнаулы (әскери) оқу орындарында жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша білім алып жатқан қызметкерлер;";
"16-1) тыңдаушы – арнаулы (әскери) оқу орнында, оның ішінде шет мемлекеттің арнаулы (әскери) оқу орнында қосымша білімнің білім беру бағдарламалары бойынша білім алып жүрген қызметкер;";
3) 6-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Арнаулы мемлекеттік органдардың әскери қызметшілері қызметін осы Заңның 7, 12, 15, 16, 17, 18, 19, 22, 24, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 40, 50 және 75-баптарында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес өткереді.";
4) 7-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "және оған теңестірілген" деген сөздер алып тасталсын;
5) 10-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:

1) подпункты 5) и 7) пункта 2 статьи 134 изложить в следующей редакции:
"5) здравоохранения; технического и профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского и дополнительного образования;";
"7) научных исследований, коммерциализации результатов научной деятельности;";
2) пункт 3 статьи 139 после слова "образования" дополнить словами "и культуры".
6. В Закон Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года "О специальных государственных органах Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 4, ст. 31; 2013 г., № 2, ст. 10; № 14, ст. 72; 2014 г., № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 1, ст. 2; № 15, ст. 78):
1) по всему тексту слова "курсанта", "курсанты", "курсантам", "курсантов", "курсанту", "курсантом" заменить соответственно словами "курсанта, слушателя", "курсанты, слушатели", "курсантам, слушателям", "курсантов, слушателей", "курсанту, слушателю", "курсантом, слушателем";
2) в статье 1:
подпункт 1) исключить;
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) специальные (военные) учебные заведения – организации образования специальных государственных органов, реализующие образовательные программы высшего, послевузовского и дополнительного образования;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) курсант – сотрудник, обучающийся в специальном (военном) учебном заведении по образовательным программам высшего образования, в том числе иностранного государства;";
дополнить подпунктами 13-1) и 16-1) следующего содержания:
"13-1) магистранты и докторанты – сотрудники, обучающиеся в специальных (военных) учебных заведениях по образовательным программам послевузовского образования;";
"16-1) слушатель – сотрудник, обучающийся в специальном (военном) учебном заведении по образовательным программам дополнительного образования, в том числе иностранного государства;";
3) часть вторую статьи 6 изложить в следующей редакции:
"Военнослужащие специальных государственных органов проходят службу в соответствии с законодательством Республики Казахстан о воинской службе и статусе военнослужащих с учетом особенностей, предусмотренных статьями 7, 12, 15, 16, 17, 18, 19, 22, 24, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 40, 50 и 75 настоящего Закона.";
4) в части второй пункта 1 статьи 7 слова "и приравненные к ним" исключить;
5) пункты 1 и 2 статьи 10 изложить в следующей редакции:

"1. Арнаулы (әскери) оқу орындарына оқуға түсуге:
1) жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша:
әскери қызмет өткермеген, оқуға түсетін жылы он жеті жасқа толған, бірақ жиырма бір жастан аспаған Қазақстан Республикасы азаматтарының;
оқуға түсетін жылы жиырма төрт жасқа толмаған, әскери қызмет не арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген Қазақстан Республикасы азаматтарының және шақыру бойынша мерзімді әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілердің;
оқуға түсетін жылы жиырма бес жасқа толмаған, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілердің не арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткеріп жүрген қызметкерлердің;
2) жоғары білімнің оқыту мерзімі қысқартылған білім беру бағдарламалары бойынша, әскери, арнаулы атақтары, офицерлік құрамның сыныптық шендері бар адамдарды қоспағанда, оқуға түсетін жылы кемінде жиырма екі жасқа толған жоғары білімі бар Қазақстан Республикасы азаматтарының;
3) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша офицерлік құрам қатарынан, жоғары білімі бар қызметкерлер мен әскери қызметшілердің құқығы бар.
2. Тиісті деңгейдегі білім беру бағдарламаларын іске асыратын арнаулы (әскери) оқу орындарына қабылдау тәртібін, егер Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдар туралы заңнамасында өзгеше айқындалмаса, арнаулы мемлекеттік органның бірінші басшысы білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидалары негізінде белгілейді.";
6) 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Қызметкерлерді қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру
1. Қызметкерлерді қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердің арнаулы (әскери) оқу орындарында, сондай-ақ басқа да білім беру ұйымдарында жүзеге асырылады.
2. Білім алушылардың контингентін қалыптастыру, қызметкерлерді қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастыру және өткізу тәртібін арнаулы мемлекеттік органның бірінші басшысы айқындайды.";
7) 17-баптың 1-тармағында:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген тәртiппен қайта даярлықтан өтуіне және бiлiктiлiгiн арттыруына;";
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) арнаулы мемлекеттік органның бірінші басшысы айқындайтын тәртіппен тағылымдамадан өтуіне;";
8) 27-бапта:
4-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) офицерлік құрамның арнаулы атағы жоқ, жоғары білімнің білім беру бағдарламалары бойынша арнаулы (әскери) оқу орнын бітірген немесе оқыту мерзімі кемінде алты ай болатын қосымша білімнің білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтаған қызметкерге;";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. На учебу в специальные (военные) учебные заведения имеют право поступать:
1) по образовательным программам высшего образования:
граждане Республики Казахстан, не проходившие воинскую службу, достигшие в год поступления возраста семнадцати лет, но не старше двадцати одного года;
граждане Республики Казахстан, прошедшие воинскую службу либо службу в специальных государственных органах, и военнослужащие, проходящие срочную воинскую службу по призыву, до достижения ими в год поступления возраста двадцати четырех лет;
военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту, либо сотрудники, проходящие службу в специальных государственных органах, до достижения ими в год поступления возраста двадцати пяти лет;
2) по образовательным программам высшего образования с сокращенным сроком обучения граждане Республики Казахстан, имеющие высшее образование, до достижения ими в год поступления возраста не моложе двадцати двух лет, за исключением лиц, имеющих воинские, специальные звания, классные чины офицерского состава;
3) по образовательным программам послевузовского образования сотрудники и военнослужащие из числа офицерского состава, имеющие высшее образование.
2. Порядок приема в специальные (военные) учебные заведения, реализующие образовательные программы соответствующего уровня, устанавливается первым руководителем специального государственного органа на основе типовых правил приема на обучение в организации образования, если иное не определено законодательством Республики Казахстан о специальных государственных органах.";
6) статью 12 изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Переподготовка и повышение квалификации сотрудников
1. Переподготовка и повышение квалификации сотрудников осуществляются в специальных (военных) учебных заведениях, а также в других организациях образования Республики Казахстан и иностранных государств.
2. Порядок формирования контингента обучающихся, организации и прохождения переподготовки и повышения квалификации сотрудниками определяется первым руководителем специального государственного органа.";
7) в пункте 1 статьи 17:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) переподготовку и повышение квалификации в порядке, установленном настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) прохождение стажировки в порядке, определяемом первым руководителем специального государственного органа;";
8) в статье 27:
подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) сотруднику, не имеющему специального звания офицерского состава, окончившему специальное (военное) учебное заведение по образовательным программам высшего образования или завершившему обучение по образовательным программам дополнительного образования со сроком обучения не менее шести месяцев;";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

"15. Кезекті арнаулы атақ ағымдағы арнаулы атақта болудың белгіленген мерзімі өткеннен кейін және берілетін атақ мемлекеттік қызметшілерді даярлау жөніндегі мемлекеттік бағдарлама шеңберінде Қазақстан Республикасының және (немесе) шет мемлекеттің арнаулы (әскери) оқу орнында, білім беру ұйымында білім алып жатқан қызметкердің оқуға түсу алдында атқарған лауазымы бойынша арнаулы атағына сәйкес болған кезде беріледі.";
9) 30-бапта:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Офицерлік құрамның атағы бар, жоғары оқу орнынан кейiнгi білімнің бiлiм беру бағдарламалары бойынша арнаулы (әскери) оқу орнына оқуға қабылданған қызметкер бұрынғы атқарған лауазымынан босатылады және магистрант немесе докторант лауазымына тағайындалады.
Офицерлік құрамның атағы жоқ, арнаулы (әскери) оқу орнына қабылданған қызметкер бұрынғы атқарған лауазымынан босатылады және көрсетілген оқу орнында білім алушы адамдар үшін көзделген курсант лауазымына тағайындалады.
Арнаулы (әскери) оқу орнына қабылданған Қазақстан Республикасының азаматы көрсетілген оқу орнында білім алушы адамдар үшін көзделген курсант лауазымына тағайындалады.
Арнаулы (әскери) оқу орнына қабылдаған кезде қызметкердің (Қазақстан Республикасы азаматының) бұрын берiлген атағы сақталады.";
6-тармақтағы "адьюнктураға" деген сөз "магистратураға" деген сөзбен ауыстырылсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Арнаулы (әскери) оқу орындарын бітірген қызметкерлер қажетті бiлiм деңгейi бар адамдар орналасуға жататын және Қазақстан Республикасының Президентi бекiтетін Арнаулы мемлекеттік органдағы лауазымдар және оларға сәйкес келетiн арнаулы атақтар тiзбесiнде (бұдан әрі – лауазымдар тiзбесi) көзделген офицерлік құрамның лауазымдарына тағайындалады.
Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша арнаулы (әскери) оқу орындарын немесе мемлекеттік қызметшілерді даярлау жөніндегі мемлекеттік тапсырыс шеңберінде жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша Қазақстан Республикасының және (немесе) шет мемлекеттердің білім беру ұйымдарын бітірген қызметкерлер оқуды аяқтағаннан кейін бұрын атқарған лауазымынан төмен емес лауазымға тағайындалады.
Көрсетілген лауазымдарға тағайындау мүмкiн болмаған кезде мұндай қызметкерлер даярлық бейiнi бойынша ұқсас өзге лауазымдарға тағайындалады (айрықша жағдайларда лауазымға одан әрі тағайындау үшiн тиісті бастықтың қарамағына жiберiледi).";

"15. Очередное специальное звание присваивается по истечении установленного срока пребывания в текущем специальном звании и при соответствии присваиваемого звания специальному званию по должности, которую занимал перед поступлением на учебу сотрудник, обучающийся в специальном (военном) учебном заведении, в организации образования Республики Казахстан и (или) иностранного государства в рамках государственной программы по подготовке государственных служащих.";
9) в статье 30:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Сотрудник, имеющий звание офицерского состава, зачисленный на обучение в специальное (военное) учебное заведение по образовательным программам послевузовского образования, освобождается от ранее занимаемой должности и назначается на должность магистранта или докторанта.
Сотрудник, не имеющий звания офицерского состава, зачисленный в специальное (военное) учебное заведение, освобождается от ранее занимаемой должности и назначается на должность курсанта, предусмотренную для лиц, обучающихся в указанном учебном заведении.
Гражданин Республики Казахстан, зачисленный в специальное (военное) учебное заведение, назначается на должность курсанта, предусмотренную для лиц, обучающихся в указанном учебном заведении.
При зачислении в специальное (военное) учебное заведение за сотрудником (гражданином Республики Казахстан) сохраняется ранее присвоенное ему звание.";
в пункте 6 слово "адъюнктуру" заменить словом "магистратуру";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Сотрудники, окончившие специальные (военные) учебные заведения, назначаются на должности офицерского состава, подлежащие замещению лицами с необходимым уровнем образования и предусмотренные перечнем должностей и соответствующих им специальных званий в специальном государственном органе, утверждаемым Президентом Республики Казахстан (далее – перечень должностей).
Сотрудники, окончившие специальные (военные) учебные заведения по образовательным программам послевузовского образования или организации образования Республики Казахстан и (или) иностранных государств по образовательным программам послевузовского образования в рамках государственного заказа по подготовке государственных служащих, по окончании обучения назначаются на должности не ниже ранее занимаемой должности.
При невозможности назначения на указанные должности такие сотрудники назначаются на иные должности, родственные по профилю подготовки (в исключительных случаях зачисляются в распоряжение соответствующего начальника для дальнейшего назначения на должность).";

мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Профессор-оқытушылар құрамының және ғылыми қызметкерлердің штаттық лауазымдарына тиісті құрамның қызметкерлерін тағайындау мүмкін болмаған жағдайда оларға жұмыскерлер арасынан адамдар арнаулы мемлекеттік органның бірінші басшысы айқындайтын тәртіппен, оның ішінде уақытша тағайындалуы мүмкін. Бұл ретте жұмыскердің лауазымдық айлықақысы ол атқаратын профессор-оқытушылар құрамының және ғылыми қызметкерлердің штаттық лауазымы бойынша бекітіледі.
Профессор-оқытушылар құрамының және ғылыми қызметкерлердің штаттық лауазымдарына уақытша тағайындалған жұмыскерлер осы лауазымдарға қызметкерлер тағайындалған кезде басқа штаттық лауазымдарға тағайындалады, ал оларды көрсетілген лауазымдарға тағайындау мүмкін болмаған жағдайда белгіленген тәртіппен лауазымынан босатылады.";
10) 31-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "1), 2), 3), 5) және 6)" деген сөздер "1), 2), 3), 5), 6), 7), 8) және 9)" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 33-баптың 4-тармағының 6) тармақшасындағы "резервте болу жағдайларында штаттық емес лауазымдарда қызмет өткеруі мүмкін." деген сөздер "резервте болу;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7), 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) мемлекеттік қызметшілерді жоғары оқу орнынан кейінгі білім беретін білім беру бағдарламалары бойынша даярлау жөніндегі мемлекеттік тапсырыс шеңберінде Қазақстан Республикасының (осы тармақтың 9) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда) және (немесе) шет мемлекеттердің білім беру ұйымдарында оқу үшін оқу демалысының берілуіне байланысты оқу жоспарында айқындалған мерзімге уәкілетті басшының қарамағында болу;
8) ақшалай ризық сақталмай шетелге қызметке, оқуға жіберілген қызметкер – жұбайымен (зайыбымен) бірге болған кезде қызметкерлердің уәкілетті басшысының қарамағында болу;
9) Қазақстан Республикасының әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес білім алуға байланысты уәкілетті басшының қарамағында болу жағдайларында штаттық емес лауазымдарда қызмет өткеруі мүмкін.";
12) 45-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Мемлекеттік қызметшілерді жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша даярлау жөніндегі мемлекеттік тапсырыс шеңберінде Қазақстан Республикасының және (немесе) шет мемлекеттердің білім беру ұйымдарына оқуға түскен қызметкерлерге атқарып жүрген лауазымынан босатылып және уәкілетті басшының қарамағына есепке алына отырып, ақшалай үлесі сақталмайтын оқу демалысы беріледі.";
13) 56-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. При невозможности назначения сотрудников соответствующего состава на штатные должности профессорско-преподавательского состава и научных работников на них могут быть назначены, в том числе временно, лица из числа работников в порядке, определяемом первым руководителем специального государственного органа. При этом должностной оклад работника устанавливается по занимаемой штатной должности профессорско-преподавательского состава и научных работников.
Работники, временно назначенные на штатные должности профессорско-преподавательского состава и научных работников, при назначении на эти должности сотрудников назначаются на другие штатные должности, а в случае невозможности их назначения на указанные должности увольняются в установленном порядке.";
10) в подпункте 3) пункта 1 статьи 31 слова "1), 2), 3), 5) и 6)" заменить словами "1), 2), 3), 5), 6), 7), 8) и 9)";
11) пункт 4 статьи 33 дополнить подпунктами 7), 8) и 9) следующего содержания:
"7) нахождения в распоряжении уполномоченного руководителя в связи с предоставлением учебного отпуска для обучения в организациях образования Республики Казахстан (за исключением случая, предусмотренного подпунктом 9) настоящего пункта) и (или) иностранных государств в рамках государственного заказа по подготовке государственных служащих по образовательным программам послевузовского образования на срок, определенный учебным планом;
8) нахождения в распоряжении уполномоченного руководителя сотрудников при пребывании вместе с супругом (супругой) – сотрудником, направленным (направленной) на службу, учебу за границу без сохранения денежного довольствия;
9) нахождения в распоряжении уполномоченного руководителя в связи с обучением в соответствии с законодательством Республики Казахстан о воинской службе и статусе военнослужащих.";
12) статью 45 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Сотрудникам, поступившим в организации образования Республики Казахстан и (или) иностранных государств в рамках государственного заказа по подготовке государственных служащих по программам послевузовского образования, предоставляется учебный отпуск без сохранения денежного довольствия с освобождением от занимаемой должности и зачислением в распоряжение уполномоченного руководителя.";
13) пункт 2 статьи 56 изложить в следующей редакции:

"2. Арнаулы мемлекеттік органның басшысы және оның орынбасарлары аттестатталуға жатпайды.
Жүктілігі мен босануына байланысты, бала үш жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша демалыстарда болу, мемлекеттік қызметшілерді жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша даярлау жөніндегі мемлекеттік тапсырыс шеңберінде Қазақстан Республикасының және (немесе) шет мемлекеттердің арнаулы (әскери) оқу орындарында, білім беру ұйымдарында жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша білім алу кезеңінде қызметкерлер аттестатталуға жатпайды. Олар қызметке шыққаннан кейін кемінде алты айдан соң және қызметке шыққан күннен бастап бір жылдан кешіктірілмей аттестатталады.
Кемінде күнтізбелік 20 жыл үздіксіз қызмет өтілі бар қызметкерлер аттестаттық тесттен өтуге жатпайды.".
7. "Әскери қызмет және әскери қызметшiлердiң мәртебесi туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2012 ж., № 5, 40-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 10-құжат; № 3, 15-құжат; № 14, 72-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 11, 56-құжат; № 15, 78-құжат; 2015 жылғы 29 қазанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жол-көлік инфрақұрылымын, көліктік логистиканы және авиатасымалды дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 27 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) адьюнкт – жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын шетелдің әскери оқу орындарында білім алып жатқан, офицерлер мен сержанттар (старшиналар) құрамының әскери қызметшісі;";
мынадай мазмұндағы 1-1), 19-1) және 22-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеретiн әскери қызметшiлер – осы Заңда айқындалатын мерзiмге Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарына (бұдан әрi – Қарулы Күштер) әскери қызметке шақырылған Қазақстан Республикасының азаматтары;";
"19-1) докторант – докторантурада білім алатын әскери қызметші;";
"22-1) кадет – әскери оқу орнында техникалық және кәсіптік немесе орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша білім алып жатқан әскери қызметші;";
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) курсант – бітіргеннен кейін офицерлік құрамның бірінші әскери атағы берілетін, жоғары білімнің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орнында (әскери факультетте), сондай-ақ шетелдік әскери оқу орнында (әскери факультетте) білім алып жатқан әскери қызметші;";

"2. Не подлежат аттестации руководитель специального государственного органа и его заместители.
Не подлежат аттестации сотрудники в период их нахождения в отпусках по беременности и родам, по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет, обучения по образовательным программам послевузовского образования в специальных (военных) учебных заведениях, организациях образования Республики Казахстан и (или) иностранных государств в рамках государственного заказа по подготовке государственных служащих по образовательным программам послевузовского образования. Они аттестуются после выхода на службу не ранее чем через шесть месяцев и не позднее одного года со дня выхода на службу.
Не подлежат аттестационному тестированию сотрудники, имеющие непрерывный стаж службы не менее 20 календарных лет.".
7. В Закон Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 5, ст. 40; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 10; № 3, ст. 15; № 14, ст. 72; № 16, ст. 83; 2014 г., № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 11, ст. 56; № 15, ст. 78; Закон Республики Казахстан от 27 октября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития дорожно-транспортной инфраструктуры, транспортной логистики и авиаперевозок", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 октября 2015 г.):
1) в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) адъюнкт – военнослужащий состава офицеров и сержантов (старшин), обучающийся в зарубежных военных учебных заведениях, реализующих образовательные программы послевузовского образования;";
дополнить подпунктами 1-1), 19-2) и 22-1) следующего содержания:
"1-1) военнослужащие, проходящие воинскую службу по призыву, – граждане Республики Казахстан, призванные на воинскую службу в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан (далее – Вооруженные Силы) на срок, определяемый настоящим Законом;";
"19-1) докторант – военнослужащий, обучающийся в докторантуре;";
"22-1) кадет – военнослужащий, обучающийся в военном учебном заведении по образовательным программам технического и профессионального или послесреднего образования;";
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) курсант – военнослужащий, обучающийся в военном учебном заведении (военном факультете), реализующем образовательные учебные программы высшего образования, а также в зарубежном военном учебном заведении (военном факультете), после окончания которого присваивается первое воинское звание офицерского состава;";

мынадай мазмұндағы 26-1) тармақшамен толықтырылсын:
"26-1) магистрант – магистратурада білім алып жатқан әскери қызметші;";
34) және 35) тармақшалар алып тасталсын;
2) 5-баптың 3-тармағы 14) тармақшадағы "болған жағдайларда әскери қызмет міндеттерін орындауда болады." деген сөздер "болған;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 15) және 16) тармақшалармен толықтырылсын:
"15) біліктілігін арттыруда, қайта даярлауда, қайта мамандандыруда, оқуда, әскери тағылымдамада болған;
16) зерттеулер жүргізген, әскери және басқа сынақтарда болған жағдайларда әскери қызмет міндеттерін орындауда болады.";
3) 10-баптың 1-тармағында:
"жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу" деген сөздер "жалпы орта білімнің жалпы білім беретін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"білім берудің кәсіптік оқу" деген сөздер "білімнің білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 11-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының азаматтарын қосымша білім беру бағдарламалары бойынша әскери даярлау жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын және техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жүргізіледі.";
5) 21-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Техникалық және кәсіптік, жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орнына (әскери факультетке) түскен Қазақстан Республикасының азаматы және әскери қызметші тиісінше кадет және курсант әскери лауазымына тағайындалады.
Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламасы бойынша әскери оқу орнына түскен келісімшарт бойынша әскери қызметші бұрын атқарған әскери лауазымынан босатылады және магистрант, докторант немесе адъюнкт әскери лауазымына тағайындалады.";
5-тармақтың 6) тармақшасындағы "болған жағдайларда әскери емес лауазымдарда әскери қызмет өткередi." деген сөздер "болған;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) институттардың, университеттердің және академиялардың әскери кафедраларына іссапарға жіберілген жағдайларда әскери емес лауазымдарда әскери қызмет өткередi.";
6) мынадай мазмұндағы 39-1-баппен толықтырылсын:
"39-1-бап. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті –Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университеті
1. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы атындағы Ұлттық қорғаныс университеті (бұдан әрі – Ұлттық қорғаныс университеті) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымы болып табылады.

дополнить подпунктом 26-1) следующего содержания:
"26-1) магистрант – военнослужащий, обучающийся в магистратуре;";
подпункты 34) и 35) исключить;
2) пункт 3 статьи 5 дополнить подпунктами 15) и 16) следующего содержания:
"15) нахождения на повышении квалификации, переподготовке, переквалификации, учебе, войсковой стажировке;
16) проведения исследований, нахождения на войсковых и других испытаниях.";
3) в пункте 1 статьи 10:
слово "учебные" исключить;
слова "профессиональные учебные" заменить словом "образовательные";
4) пункт 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"1. Военная подготовка граждан Республики Казахстан по дополнительным образовательным программам производится в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы общего среднего образования и образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования.";
5) в статье 21:
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Гражданин Республики Казахстан и военнослужащий, зачисленные в военное учебное заведение, реализующее образовательные программы технического и профессионального, высшего образования (военный факультет), назначается на воинскую должность кадета и курсанта соответственно.
Военнослужащий по контракту, зачисленный в военное учебное заведение по образовательной программе послевузовского образования, освобождается от ранее занимаемой воинской должности и назначается на воинскую должность магистранта, докторанта или адъюнкта.";
пункт 5 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) прикомандирования к военным кафедрам институтов, университетов и академий.";
6) дополнить статьей 39-1 следующего содержания:
"Статья 39-1. Национальный университет обороны имени Первого Президента Республики Казахстан - Лидера Нации
1. Национальный университет обороны имени Первого Президента Республики Казахстан – Лидера Нации (далее – Национальный университет обороны) является организацией образования, реализующей образовательные программы послевузовского образования.

2. Ұлттық қорғаныс университетіне Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары әскери қызметшілерінің және арнаулы мемлекеттік органдардың кадр органдарының жолдамасы бойынша офицерлік құрамдағы қызметкерлерінің түсуге құқығы бар.
Ұлттық қорғаныс университетіне оқуға түсу Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі бекітетін Қабылдау қағидаларына сәйкес конкурстық негізде жүзеге асырылады.
3. Ұлттық қорғаныс университетіне оқуға қабылданған адамдар әскери қызметші немесе қызметкер мәртебесі сақтала отырып, магистрант немесе докторант лауазымына тағайындалады.
4. Магистрант немесе докторант лауазымына тағайындалған әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін, бюджет қаражаты есебінен ұсталатын Қазақстан Республикасы органдары жұмыскерлерінің еңбегіне ақы төлеудің бірыңғай жүйесіне сәйкес ақшалай ризықпен қамтамасыз етіледі.";
7) 46-баптың 4-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қызметшілерге (мерзімді қызметтің әскери қызметшілерінен басқа) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға түсу емтихандарына дайындалу және тапсыру үшін оқу демалыстары, ал философия докторы (PhD) және бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесінің ізденушілері болып табылатындарға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шығармашылық демалыстар беріледі.".
8. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат):
1-қосымшаның 3-жолының 3-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Діни білім беру бағдарламалары.
2. Бастауыш білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламалары.
3. Негізгі орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламалары.
4. Жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламалары.
5. Техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламалары.
6. Орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары.
7. Жоғары білімнің білім беру бағдарламалары.
8. Жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары.".
Ескерту. 1-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР 04.07.2018 № 171-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.12.2019 № 291-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.

2. В Национальный университет обороны имеют право поступать военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан и сотрудники офицерского состава специальных государственных органов по направлению их кадровых органов.
Поступление в Национальный университет обороны осуществляется на конкурсной основе в соответствии с Правилами приема, утверждаемыми Министром обороны Республики Казахстан.
3. Лица, зачисленные в Национальный университет обороны, назначаются на должности магистранта или докторанта с сохранением статуса военнослужащего или сотрудника.
4. Военнослужащие, сотрудники специальных государственных органов, назначенные на должность магистранта или докторанта, обеспечиваются денежным довольствием в соответствии с единой системой оплаты труда работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет бюджетных средств, утверждаемой Президентом Республики Казахстан.";
7) часть вторую пункта 4 статьи 46 изложить в следующей редакции:
"Военнослужащим (кроме военнослужащих срочной службы) предоставляются учебные отпуска для подготовки и сдачи вступительных экзаменов в организации образования, реализующие образовательные программы высшего и послевузовского образования, а являющимся соискателями ученых степеней доктора философии (PhD) и доктора по профилю предоставляются творческие отпуска в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.".
8. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст. 51; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 8, ст. 45; № 9, ст. 46; № 11, ст. 57; № 16, ст. 79):
графу 3 строки 3 приложения 1 изложить в следующей редакции:
"1. Духовные образовательные программы.
2. Общеобразовательные учебные программы начального образования.
3. Общеобразовательные учебные программы основного среднего образования.
4. Общеобразовательные учебные программы общего среднего образования.
5. Образовательные программы технического и профессионального образования.
6. Образовательные программы послесреднего образования.
7. Образовательные программы высшего образования.
8. Образовательные программы послевузовского образования.".
Сноска. Статья 1 с изменениями, внесенными законами РК от 04.07.2018 № 171-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.12.2019 № 291-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-бап.
1. Осы Заң:
1) 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағы 20) тармақшасының жиырма бірінші абзацын;
2) 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағы 3) тармақшасының елу бесінші абзацын және 40) тармақшасының он жетінші абзацын;
3) 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағы 3) тармақшасының елу алтыншы абзацын;
4) 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағы 3) тармақшасының елу жетінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заңның 1-бабы 2-тармағы 3) тармақшасы жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші және жиырма сегізінші абзацтарының қолданысы 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрып, осы абзацтар тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"9) ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, мыналарды:
мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын;
мамандандырылған білімнің мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын;
арнайы білімнің арнайы оқу бағдарламаларын;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын;
жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан білім беру ұйымдарына мемлекеттік аттестаттау жүргізеді;";
2) 2017 жылғы 1 қаңтардан 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"9) ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, мыналарды:
мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын;
мамандандырылған білімнің мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын;
арнайы білімнің арнайы оқу бағдарламаларын;
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын;
әскери, арнаулы оқу орындарында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан білім беру ұйымдарына мемлекеттік аттестаттау жүргізеді;".
3. Осы Заңның 1-бабы 2-тармағы 31) тармақшасы оныншы, он бірінші, он екінші және он үшінші абзацтарының қолданысы 2021 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрып, осы абзацтар тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
1) осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап 2017 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"3. Қорытынды аттестаттаудан өткен білім алушыларға білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттарды негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша білім беру қызметімен айналысуға лицензиясы бар және мемлекеттік аттестатаудан өткен, сондай-ақ жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша білім беру қызметімен айналысуға лицензиясы бар және белгіленген тәртіппен мемлекеттік аттестаттаудан немесе аккредиттеуден өткен білім беру ұйымдары береді.
Білім туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттарды толтыруға қойылатын талаптарды білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайды.";

Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) абзаца двадцать первого подпункта 20) пункта 2 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2016 года;
2) абзацев пятьдесят пятого подпункта 3) и семнадцатого подпункта 40) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2017 года;
3) абзаца пятьдесят шестого подпункта 3) пункта 2 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2020 года;
4) абзаца пятьдесят седьмого подпункта 3) пункта 2 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2022 года.
2. Приостановить до 1 января 2020 года действие абзацев двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать седьмого и двадцать восьмого подпункта 3) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данные абзацы действуют в следующей редакции:
1) со дня введения в действие настоящего Закона до 1 января 2017 года:
"9) проводит государственную аттестацию организаций образования независимо от ведомственной подчиненности, реализующих:
общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования;
специализированные общеобразовательные учебные программы специализированного образования;
специальные учебные программы специального образования;
образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования;
образовательные программы высшего и послевузовского образования;";
2) с 1 января 2017 года до 1 января 2020 года:
"9) проводит государственную аттестацию организаций образования независимо от ведомственной подчиненности, реализующих:
общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего образования;
специализированные общеобразовательные учебные программы специализированного образования;
специальные учебные программы специального образования;
образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования;
образовательные программы высшего и послевузовского образования в военных, специальных учебных заведениях;".
3. Приостановить до 1 января 2021 года действие абзацев десятого, одиннадцатого, двенадцатого и тринадцатого подпункта 31) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данные абзацы действуют в следующей редакции:
1) со дня введения в действие настоящего Закона до 1 января 2017 года:
"3. Документы об образовании государственного образца выдают обучающимся, прошедшим итоговую аттестацию, организации образования, имеющие лицензию на занятие образовательной деятельностью по общеобразовательным учебным программам основного среднего, общего среднего образования, образовательным программам технического и профессионального, послесреднего образования и прошедшие государственную аттестацию, а также по образовательным программам высшего и послевузовского образования и прошедшие государственную аттестацию или аккредитацию в установленном порядке.
Требования к заполнению документов об образовании государственного образца определяются уполномоченным органом в области образования.";

2) 2017 жылғы 1 қаңтардан 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"3. Қорытынды аттестаттаудан өткен білім алушыларға мемлекеттік үлгідегі білім туралы құжатты:
1) негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламалары, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламалары, сондай-ақ Сот төрелігі академиясында, әскери, арнаулы оқу орындарында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша білім беру қызметімен айналысуға лицензиясы бар және мемлекеттік аттестаттаудан өткен білім беру ұйымдары;
1-1) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, негізгі орта, жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша білім беру қызметімен айналысуға лицензиясы бар, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік аттестаттаудан немесе аккредиттеуден өткен халықаралық мектептер;
2) Сот төрелігі академиясын, әскери және арнаулы жоғары оқу орындарын қоспағанда, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша білім беру қызметімен айналысуға лицензиясы бар және білім беру сапасын қамтамасыз ету жөніндегі халықаралық еуропалық желілердің толық құқылы мүшелері болып табылатын шетелдік немесе ұлттық аккредиттеу органдарында халықаралық аккредиттеуден өткен және білім саласындағы уәкілетті органның тізіліміне енгізілген білім беру ұйымдары береді.
Мемлекеттік үлгідегі білім туралы құжаттарды толтыруға қойылатын талаптарды білім саласындағы уәкілетті орган айқындайды.".
4. Осы Заңның 1-бабы 2-тармағы 31) тармақшасы он алтыншы, он жетінші, он сегізінші және он тоғызыншы абзацтарының қолданысы 2021 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрып, осы абзацтар тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"5. Білім туралы өзіндік үлгідегі құжатты:
1) ерекше мәртебесі бар білім беру ұйымы;
2) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламалары бойынша білім беру қызметімен айналысуға лицензиясы бар білім беру ұйымы беруге құқылы.
Білім туралы өзіндік үлгідегі құжаттардың нысаны мен оларды толтыруға қойылатын талаптарды білім беру ұйымы айқындайды.".
5. Осы Заңның 1-бабы 2-тармағы 51) тармақшасы тоғызыншы абзацының қолданысы 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрып, осы абзац тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
1) осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап 2017 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"Техникалық және кәсіптік білімнің, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін мемлекеттік аттестаттау мамандықтар бойынша да жүзеге асырылады.";

2) с 1 января 2017 года до 1 января 2021 года:
"3. Документы об образовании государственного образца выдают обучающимся, прошедшим итоговую аттестацию:
1) организации образования, имеющие лицензию на занятие образовательной деятельностью по общеобразовательным учебным программам основного среднего, общего среднего образования, образовательным программам технического и профессионального, послесреднего образования, а также высшего и послевузовского образования в Академии правосудия, военных, специальных учебных заведениях и прошедшие государственную аттестацию;
1-1) международные школы, имеющие лицензию на занятие образовательной деятельностью по общеобразовательным учебным программам основного среднего, общего среднего образования, прошедшие государственную аттестацию или аккредитацию в установленном законодательством порядке Республики Казахстан, если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
2) организации образования, имеющие лицензию на занятие образовательной деятельностью по образовательным программам высшего и послевузовского образования, за исключением Академии правосудия, военных, специальных учебных заведений, и прошедшие международную аккредитацию в зарубежных или национальных аккредитационных органах, являющихся полноправными членами международных европейских сетей по обеспечению качества образования и внесенных в реестр уполномоченного органа в области образования.
Требования к заполнению документов об образовании государственного образца определяются уполномоченным органом в области образования.
4. Приостановить до 1 января 2021 года действие абзацев шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого и девятнадцатого подпункта 31) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данные абзацы действуют в следующей редакции:
"5. Документы об образовании собственного образца вправе выдавать:
1) организации образования, имеющие особый статус;
2) организации образования, имеющие лицензию на занятие образовательной деятельностью по образовательным программам высшего и послевузовского образования.
Форма и требования к заполнению документов об образовании собственного образца определяются организацией образования.".
5. Приостановить до 1 января 2020 года действие абзаца девятого подпункта 51) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
1) со дня введения в действие настоящего Закона до 1 января 2017 года:
"Для организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального образования, послесреднего, высшего и послевузовского образования, государственная аттестация осуществляется также по специальностям.";

2) 2017 жылғы 1 қаңтардан 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің, сондай-ақ әскери, арнаулы оқу орындарында жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін мемлекеттік аттестаттау мамандықтар бойынша да жүзеге асырылады.".
6. Осы Заңның 1-бабы 2-тармағы 51) тармақшасы оныншы абзацының қолданысы 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрып, осы абзац тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"үшінші бөліктегі "білім беретін оқу" деген сөздер "білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;".
7. Осы Заңның 1-бабы 2-тармағы 51) тармақшасы он екінші абзацының қолданысы 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрып, осы абзац тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
1) осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап 2017 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"2) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында мамандардың алғашқы бітіру жылынан кешіктірілмей;";
2) 2017 жылғы 1 қаңтардан 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"2) әскери, арнаулы оқу орындарындағы техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында мамандардың алғашқы бітіру жылынан кешіктірілмей;".
8. Осы Заңның 1-бабы 2-тармағы 54) тармақшасының қолданысы 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрып, осы тармақша тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
1) осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап 2017 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"54) 62-баптың 5-1-тармағындағы "білім беретін оқу" деген сөздер "білім беру" деген сөздермен ауыстырылсын;";
2) 2017 жылғы 1 қаңтардан 2020 жылғы 1 қаңтарға дейін:
"54) 62-баптың 5-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1. Білім беру грантының негізінде жоғары білімі бар кадрлар даярлауды қаржыландыру, әскери, арнаулы оқу орындарын қоспағанда, білім беру сапасын қамтамасыз ету жөніндегі халықаралық еуропалық желілердің толық мүшелері болып табылатын және білім беру саласындағы уәкілетті органның тізіліміне енгізілген шетелдік немесе ұлттық аккредиттеу органдарында халықаралық аккредиттеуден өткен білім беру ұйымдарында жүзеге асырылады.
Білім беру тапсырысының негізінде жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрлар даярлауды қаржыландыру, әскери, арнаулы оқу орындарын қоспағанда, білім беру сапасын қамтамасыз ету жөніндегі халықаралық еуропалық желілердің толық мүшелері болып табылатын, білім беру саласындағы уәкілетті органның тізіліміне енгізілген шетелдік немесе ұлттық аккредиттеу органдарында халықаралық аккредиттеуден өткен білім беру ұйымдарында жүзеге асырылады.".

2) с 1 января 2017 года до 1 января 2020 года:
"Для организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, а также высшего и послевузовского образования в военных, специальных учебных заведениях, государственная аттестация осуществляется также по специальностям.".
6. Приостановить до 1 января 2020 года действие абзаца десятого подпункта 51) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"в части третьей слова "учебных" и "учебным" исключить;".
7. Приостановить до 1 января 2020 года действие абзаца двенадцатого подпункта 51) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
1) со дня введения в действие настоящего Закона до 1 января 2017 года:
"2) организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования, не позже года первого выпуска специалистов;";
2) с 1 января 2017 года до 1 января 2020 года:
"2) организациях образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, высшего и послевузовского образования в военных, специальных учебных заведениях, не позже года первого выпуска специалистов;".
8. Приостановить до 1 января 2020 года действие подпункта 54) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
1) со дня введения в действие настоящего Закона до 1 января 2017 года:
"54) в пункте 5-1 статьи 62 слово "учебных" исключить;";
2) с 1 января 2017 года до 1 января 2020 года:
"54) пункт 5-1 статьи 62 изложить в следующей редакции:
"5-1. Финансирование подготовки кадров с высшим образованием на основе образовательного гранта осуществляется в организациях образования, прошедших международную аккредитацию в зарубежных или национальных аккредитационных органах, являющихся полноправными членами международных европейских сетей по обеспечению качества образования и внесенных в реестр уполномоченного органа в области образования, за исключением военных, специальных учебных заведений.
Финансирование подготовки кадров с послевузовским образованием на основе образовательного заказа осуществляется в организациях образования, прошедших международную аккредитацию в зарубежных или национальных аккредитационных органах, являющихся полноправными членами международных европейских сетей по обеспечению качества образования, внесенных в реестр уполномоченного органа в области образования, за исключением военных, специальных учебных заведений.".

Ескерту. 2-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 09.04.2016 № 501-V (01.01.2017 бастап қолданысқа енгізіледі); 04.07.2018 № 171-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.12.2019 № 291-VІ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Заңдарымен.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. НАЗАРБАЕВ

Сноска. Статья 2 с изменениями, внесенными законами РК от 09.04.2016 № 501-V (вводится в действие с 01.01.2017); от 04.07.2018 № 171-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.12.2019 № 291-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ