Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне газ және газбен жабдықтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2018 жылғы 4 шiлдедегi № 173-VІ ҚРЗ.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-I, 49, 50-құжаттар; № 7-II, 53, 57-құжаттар; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжаттар; № 12, 34-құжат; № 14, 49, 50, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 114, 115-құжаттар; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 27-құжат; № 10, 32-құжат; 2018 жылғы 15 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне коммерциялық емес ұйымдардың қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2018 жылғы 22 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зияткерлік меншік саласындағы заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 170-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "сақтау және өткізу" деген сөздер "сақтау, тиеп-жөнелту және өткізу" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің бірінші абзацындағы "оныншы және он бірінші бөліктерінде көзделген жағдайларды" деген сөздер "оныншы бөлігінде көзделген жағдайды" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші, тоғызыншы және он бірінші бөліктер алып тасталсын;
он екінші бөліктің бірінші абзацындағы "оныншы және он бірінші бөліктерінде" деген сөздер "оныншы бөлігінде" деген сөздермен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам газа и газоснабжения
Закон Республики Казахстан от 4 июля 2018 года № 173-VІ ЗРК.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст.92; № 21, ст.122; № 23, ст.143; № 24, ст.145, 146; 2015 г., № 1, ст.2; № 2, ст.6; № 7, ст.33; № 8, ст.44, 45; № 9, ст.46; № 10, ст.50; № 11, ст.52; № 14, ст.71; № 15, ст.78; № 16, ст.79; № 19-I, ст.101; № 19-II, ст.102, 103, 105; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.115; № 21-I, ст.124, 125; № 21-II, ст.130; № 21-III, ст.137; № 22-I, ст.140, 141, 143; № 22-II, ст.144, 145, 148; № 22-III, ст.149; № 22-V, ст.152, 156, 158; № 22-VI, ст.159; № 22-VII, ст.161; № 23-I, ст.166, 169; № 23-II, ст.172; 2016 г., № 1, ст.4; № 2, ст.9; № 6, ст.45; № 7-I, ст.49, 50; № 7-II, ст.53, 57; № 8-I, ст.62, 65; № 8-II, ст.66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст.87; № 22, ст.116; № 23, ст.118; № 24, ст.124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 9, ст.17, 18, 21, 22; № 12, ст.34; № 14, ст.49, 50, 54; № 15, ст.55; № 16, ст.56; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.114, 115; 2018 г., № 1, ст.4; № 7-8, ст.22; № 9, ст.27; № 10, ст.32; Закон Республики Казахстан от 13 июня 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности некоммерческих организаций", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 июня 2018 г.; Закон Республики Казахстан от 20 июня 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования законодательства в сфере интеллектуальной собственности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 22 июня 2018 г.):
1) в статье 170:
в абзаце первом части первой слова "хранению и реализации" заменить словами "хранению, отгрузке и реализации";
в абзаце первом части третьей слова "случаев, предусмотренных частями десятой и одиннадцатой" заменить словами "случая, предусмотренного частью десятой";
части восьмую, девятую и одиннадцатую исключить;
в абзаце первом части двенадцатой слова "частями десятой и одиннадцатой" заменить словами "частью десятой";

2) 171-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тауарлық немесе сұйытылған мұнай газын өткізуді жүзеге асыратын тұлғалардың Қазақстан Республикасының газ және газбен жабдықтау туралы заңнамасына сәйкес белгіленген Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын немесе Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде электрондық сауда алаңдарынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газының шекті бағаларын асырып жіберуі –
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – үш жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
3) 684-баптың бірінші бөлігіндегі "170 (жетінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші және он екінші бөліктерінде)" деген сөздер "170 (жетінші, оныншы және он екінші бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 688-баптың бірінші бөлігіндегі "170 (бірінші, 1-1, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы және сегізінші бөліктерінде)" деген сөздер "170 (бірінші, 1-1, екінші, үшінші, төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 804-баптың бірінші бөлігінің 42) тармақшасындағы "170 (жетінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші және он екінші бөліктері)" деген сөздер "170 (жетінші, оныншы және он екінші бөліктері)" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-II, 20-III, 112-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 72-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126-құжаттар; 2017 ж., № 9, 21-құжат; № 14, 50, 51-құжаттар; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; 2018 жылғы 22 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зияткерлік меншік саласындағы заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мазмұнындағы 124-1-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"124-1-бап. Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын және Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде электрондық сауда алаңдарынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газының шекті бағаларын бекіту";

2) часть вторую статьи 171 изложить в следующей редакции:
"2. Превышение лицами, осуществляющими реализацию товарного или сжиженного нефтяного газа, предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан или предельных цен сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан вне электронных торговых площадок, установленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о газе и газоснабжении, –
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства в размере ста пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере трехсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двух тысяч месячных расчетных показателей.";
3) в части первой статьи 684 слова "170 (частями седьмой, девятой, десятой, одиннадцатой и двенадцатой)" заменить словами "170 (частями седьмой, десятой и двенадцатой)";
4) в части первой статьи 688 слова "170 (частями первой, 1-1, второй, третьей, четвертой, пятой, шестой и восьмой)" заменить словами "170 (частями первой, 1-1, второй, третьей, четвертой, пятой и шестой)";
5) в подпункте 42) части первой статьи 804 слова "170 (части седьмая, девятая, десятая, одиннадцатая и двенадцатая)" заменить словами "170 (части седьмая, десятая и двенадцатая)".
2. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-II, 20-III, ст.112; 2016 г., № 1, ст.4; № 6, ст.45; № 7-II, ст.55; № 8-I, ст.62, 65; № 8-II, ст.72; № 12, ст.87; № 23, ст.118; № 24, ст.124, 126; 2017 г., № 9, ст.21; № 14, ст.50, 51; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; Закон Республики Казахстан от 20 июня 2018 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования законодательства в сфере интеллектуальной собственности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 22 июня 2018 г.):
1) в оглавлении заголовок статьи 124-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 124-1. Утверждение предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан и предельных цен сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан вне электронных торговых площадок";

2) 116-баптың 3-тармағының 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын және Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде электрондық сауда алаңдарынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газының шекті бағаларын бекітуге;";
3) 124-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"124-1-бап. Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын және Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде электрондық сауда алаңдарынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газының шекті бағаларын бекіту
Мемлекет Қазақстан Республикасының газ және газбен жабдықтау туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын және Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде электрондық сауда алаңдарынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газының шекті бағаларын бекітеді.".
3. "Газ және газбен жабдықтау туралы" 2012 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 2, 8-құжат; № 11, 80-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 15, 82-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 8-II, 72-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат):
1) 1-бапта:
3) тармақша алып тасталсын;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) газ желісі ұйымы – газ толтыру станциясын пайдалануды, сондай-ақ осы Заңда белгіленген шарттарда сұйытылған мұнай газын өткізуді жүзеге асыратын заңды тұлға;";
мынадай мазмұндағы 40-1) және 43) тармақшалармен толықтырылсын:
"40-1) уәкілетті органның ақпараттық жүйесі – жер қойнауын пайдалану саласындағы ақпаратты жинауға, сақтауға, талдауға және өңдеуге арналған "Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалануды басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі" интеграцияланған ақпараттық жүйесі;";
"43) электрондық сауда алаңы – Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде сұйытылған мұнай газы сауда-саттығын жүргізуге арналған және мәмілелер жасасу, сондай-ақ ақпарат жинау, сақтау, өңдеу және ашу процесін автоматтандыруды қамтамасыз ететін есептеу құралдары, бағдарламалық қамтылым, дерекқор, телекоммуникациялық құралдар және басқа да жабдықтар кешені.";

2) подпункт 10) пункта 3 статьи 116 изложить в следующей редакции:
"10) утверждение предельных цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан и предельных цен сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан вне электронных торговых площадок;";
3) статью 124-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 124-1. Утверждение предельных цен оптовой реализации
товарного газа на внутреннем рынке Республики
Казахстан и предельных цен сжиженного нефтяного
газа, реализуемого в рамках плана поставки
сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок
Республики Казахстан вне электронных
торговых площадок
Государством утверждаются предельные цены оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан и предельные цены сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан вне электронных торговых площадок, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о газе и газоснабжении.".
3. В Закон Республики Казахстан от 9 января 2012 года "О газе и газоснабжении" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 2, ст.8; № 11, ст.80; № 14, ст.92; № 15, ст.97; 2013 г., № 15, ст.82; 2014 г., № 1, ст.4; № 7, ст.37; № 10, ст.52; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 20-IV, cт.113; 2016 г., № 8-II, ст.72; № 24, ст.124; 2017 г., № 22-III, ст.109; 2018 г., № 10, ст.32):
1) в статье 1:
подпункт 3) исключить;
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) газосетевая организация – юридическое лицо, осуществляющее эксплуатацию газонаполнительной станции, а также реализацию сжиженного нефтяного газа на условиях, установленных настоящим Законом;";
дополнить подпунктами 40-1) и 43) следующего содержания:
"40-1) информационная система уполномоченного органа – интегрированная информационная система "Единая государственная система управления недропользованием Республики Казахстан", предназначенная для сбора, хранения, анализа и обработки информации в сфере недропользования;";
"43) электронная торговая площадка – комплекс вычислительных средств, программного обеспечения, баз данных, телекоммуникационных средств и другого оборудования, предназначенный для проведения торгов сжиженным нефтяным газом в рамках плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан и обеспечивающий автоматизацию процесса заключения сделок, а также сбора, хранения, обработки и раскрытия информации.";

2) 5-баптың 14) тармақшасы алып тасталсын;
3) 6-бапта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын және Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде электрондық сауда алаңдарынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газының шекті бағаларын, сондай-ақ оларды айқындау қағидаларын бекітеді;";
13) тармақшадағы "сақтау" деген сөз "сақтау, тиеп-жөнелту" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) тармақшадағы "жасау тәртібін" деген сөздер "қалыптастыру қағидаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 18-1), 18-2), 18-3), 18-4) және 18-5) тармақшалармен толықтырылсын:
"18-1) электрондық сауда алаңдары арқылы сұйытылған мұнай газы сауда-саттығын ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
18-2) Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастырады;
18-3) Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссия туралы ережені әзірлейді және бекітеді;
18-4) тауарлық және сұйытылған мұнай газын тұтыну нормаларын есептеу мен бекіту қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
18-5) сұйытылған мұнай газын беруге жиынтық өтінімдерді қалыптастыру жөніндегі комиссия туралы үлгілік ережені әзірлейді және бекітеді;";
20) және 21) тармақшалар алып тасталсын;
4) 7-бапта:
4-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізудің шекті бағаларын және Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде электрондық сауда алаңдарынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газының шекті бағаларын келіседі;";
5-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1), 1-2) және 1-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде өткізілетін сұйытылған мұнай газы айналымына бақылауды жүзеге асырады;
1-2) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағына сұйытылған мұнай газын беруге жиынтық өтінімдерді қалыптастырады және уәкілетті органға жібереді;
1-3) сұйытылған мұнай газын беруге жиынтық өтінімдерді қалыптастыру жөніндегі комиссияны құрады;";
5) 10-баптың 4-тармағындағы "және сұйытылған мұнай газын өнеркәсіптік тұтынушылардың" деген сөздер ", сұйытылған мұнай газын өнеркәсіптік тұтынушылардың, газ толтыру пункттері және автогаз құю станциялары иелерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) подпункт 14) статьи 5 исключить;
3) в статье 6:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) утверждает предельные цены оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан и предельные цены сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан вне электронных торговых площадок, а также правила их определения;";
в подпункте 13) слово "хранения" заменить словами "хранения, отгрузки";
в подпункте 18) слова "порядок составления" заменить словами "правила формирования";
дополнить подпунктами 18-1), 18-2), 18-3), 18-4) и 18-5) следующего содержания:
"18-1) разрабатывает и утверждает правила организации и проведения торгов сжиженным нефтяным газом через электронные торговые площадки;
18-2) формирует план поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан;
18-3) разрабатывает и утверждает положение о комиссии по формированию плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан;
18-4) разрабатывает и утверждает правила расчета и утверждения норм потребления товарного и сжиженного нефтяного газа;
18-5) разрабатывает и утверждает типовое положение о комиссии по формированию сводных заявок на поставку сжиженного нефтяного газа;";
подпункты 20) и 21) исключить;
4) в статье 7:
подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) согласовывает предельные цены оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан и предельные цены сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан вне электронных торговых площадок;";
пункт 5 дополнить подпунктами 1-1), 1-2) и 1-3) следующего содержания:
"1-1) в пределах своей компетенции осуществляют контроль за оборотом сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан;
1-2) формируют и направляют в уполномоченный орган сводные заявки на поставку сжиженного нефтяного газа на территорию области, города республиканского значения, столицы;
1-3) создают комиссии по формированию сводных заявок на поставку сжиженного нефтяного газа;";
5) в пункте 4 статьи 10 слова "и промышленных потребителей сжиженного нефтяного газа" заменить словами ", промышленных потребителей сжиженного нефтяного газа, владельцев газонаполнительных пунктов и автогазозаправочных станций";

6) 17-баптың 4-тармағының 5) тармақшасындағы "иелерінің өткізуіне жол беріледі." деген сөздер "иелерінің;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс жерлерге өткізілген жағдайда – Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарынан тыс заңды негіздерде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында аталған тұлғалардан тікелей сатып алынған сұйытылған мұнай газы меншік иелерінің өткізуіне жол беріледі.";
7) 18-бап алып тасталсын;
8) 20-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізу бағаларын және Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары шеңберінде электрондық сауда алаңдарынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газының бағаларын мемлекеттік реттеу";
1, 5, 6, 8 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасында Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізу бағаларын және Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспары (бұдан әрі – өнім беру жоспары) шеңберінде электрондық сауда алаңдарынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газының бағаларын мемлекеттік реттеу жүзеге асырылады.";
"5. Өнім беру жоспары шеңберінде электрондық сауда алаңдарынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газының шекті бағасы тоқсан сайын белгіленеді және Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында қолданылады.
6. Уәкілетті орган табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша жоспарланып отырған кезең басталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірілмейтін мерзімде өнім беру жоспары шеңберінде электрондық сауда алаңдарынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газының алдағы тоқсанға арналған шекті бағаларын бекітеді.";
"8. Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тауарлық газды көтерме саудада өткізуді немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың аумағында өнім беру жоспары шеңберінде сұйытылған мұнай газын электрондық сауда алаңдарынан тыс өткізуді жүзеге асыратын тұлғалар белгіленген шекті бағаларды асырып жібермеуге міндетті.";
"10. Өнім беру жоспары шеңберінде сұйытылған мұнай газын электрондық сауда алаңдарынан тыс өткізудің осы бапқа сәйкес белгіленген шекті бағасы газ желісі ұйымдарының өнім беру жоспары шеңберінде электрондық сауда алаңдарынан тыс сатып алынған сұйытылған мұнай газын кейіннен өткізуі жөніндегі қатынастарға қолданылмайды.";

6) пункт 4 статьи 17 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) собственниками сжиженного нефтяного газа, приобретенного непосредственно у лиц, указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, на законных основаниях вне плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан, – в случае его реализации за пределы территории Республики Казахстан.";
7) статью 18 исключить;
8) в статье 20:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Государственное регулирование цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан и цен сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан вне электронных торговых площадок";
пункты 1, 5, 6, 8 и 10 изложить в следующей редакции:
"1. В Республике Казахстан осуществляется государственное регулирование цен оптовой реализации товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан и цен сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан (далее – план поставки) вне электронных торговых площадок.";
"5. Предельная цена сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки вне электронных торговых площадок, устанавливается ежеквартально и действует на всей территории Республики Казахстан.
6. Уполномоченный орган по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий, в срок не позднее чем за пятнадцать календарных дней до начала планируемого периода утверждает предельные цены сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки вне электронных торговых площадок, на предстоящий квартал.";
"8. Лица, осуществляющие оптовую реализацию товарного газа на внутреннем рынке Республики Казахстан или реализацию сжиженного нефтяного газа в рамках плана поставки вне электронных торговых площадок на территории областей, городов республиканского значения, столицы, обязаны не превышать установленные предельные цены.";
"10. Предельная цена реализации сжиженного нефтяного газа в рамках плана поставки вне электронных торговых площадок, установленная в соответствии с настоящей статьей, не распространяется на отношения по последующей реализации газосетевыми организациями сжиженного нефтяного газа, приобретенного в рамках плана поставки вне электронных торговых площадок.";

9) 21-бапта:
тақырыптағы "сақтау және өткізу" деген сөздер "сақтау, тиеп-жөнелту және өткізу" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкілетті орган:
1) тауарлық, сұйытылған мұнай газын және сұйытылған табиғи газды өндіру көлемдерінің мониторингін;
2) тауарлық, сұйытылған мұнай газын және сұйытылған табиғи газды тасымалдау (тасу) және сақтау көлемдерінің мониторингін;
3) тауарлық, сұйытылған мұнай газын және сұйытылған табиғи газды өткізу, оның ішінде Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс жерлерге әкету және Қазақстан Республикасының аумағына әкелу көлемдерінің мониторингін;
4) Қазақстан Республикасында өткізілетін тауарлық, сұйытылған мұнай газының және сұйытылған табиғи газдың көтерме және бөлшек сауда бағаларының мониторингін;
5) сұйытылған мұнай газын және сұйытылған табиғи газды Қазақстан Республикасының өңірлеріне және межелі елдер бойынша Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс жерлерге тиеп-жөнелту көлемдерінің мониторингін;
6) Қазақстан Республикасының тауарлық газға және сұйытылған мұнай газына деген ішкі қажеттіліктерінің мониторингін қамтитын тауарлық, сұйытылған мұнай газын және сұйытылған табиғи газды өндіру, тасымалдау (тасу), сақтау, тиеп-жөнелту және өткізу мониторингін жүзеге асырады.";
5-тармақтың 1) тармақшасындағы ", сұйытылған мұнай газын" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-1 және 5-2-тармақтармен толықтырылсын:
"5-1. Сұйытылған мұнай газын өндірушілер уәкілетті органға:
1) меншікті сұйытылған мұнай газын өндіру көлемдері туралы мәліметтерді;
2) меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде басқа тұлғаларға тиесілі көмірсутек шикізатынан сұйытылған мұнай газын өндіру көлемдері туралы мәліметтерді;
3) өнім беру жоспары шеңберінде сұйытылған мұнай газын тиеп-жөнелту және (немесе) өткізу жөніндегі мәліметтерді;
4) өнім беру жоспарынан тыс сұйытылған мұнай газын тиеп-жөнелту және (немесе) өткізу жөніндегі мәліметтерді есепті айдан кейінгі айдың бесінші күнінен кешіктірмей ай сайын ұсынады.
5-2. Өздеріне меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутек шикізатын қайта өңдеу процесінде өндірілген сұйытылған мұнай газының меншік иелері уәкілетті органға өнім беру жоспары шеңберінде сұйытылған мұнай газын тиеп-жөнелту және (немесе) өткізу жөніндегі мәліметтерді есепті айдан кейінгі айдың бесінші күнінен кешіктірмей ай сайын ұсынады.";
7-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мыналарды:
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында сұйытылған мұнай газын өткізу және тұтыну жөніндегі мәліметтерді;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында сұйытылған мұнай газының көтерме және бөлшек сауда бағалары жөніндегі мәліметтерді есепті айдан кейінгі айдың он бесінші күнінен кешіктірмей ай сайын;";

9) в статье 21:
в заголовке слова "хранения и реализации" заменить словами "хранения, отгрузки и реализации";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган осуществляет мониторинг производства, транспортировки (перевозки), хранения, отгрузки и реализации товарного, сжиженного нефтяного и сжиженного природного газа, включающий:
1) мониторинг объемов производства товарного, сжиженного нефтяного и сжиженного природного газа;
2) мониторинг объемов транспортировки (перевозки) и хранения товарного, сжиженного нефтяного и сжиженного природного газа;
3) мониторинг объемов реализации, в том числе вывоза за пределы территории Республики Казахстан и ввоза на территорию Республики Казахстан товарного, сжиженного нефтяного и сжиженного природного газа;
4) мониторинг оптовых и розничных цен на товарный, сжиженный нефтяной и сжиженный природный газ, реализуемый в Республике Казахстан;
5) мониторинг объемов отгрузки сжиженного нефтяного и сжиженного природного газа по регионам Республики Казахстан и за пределы территории Республики Казахстан по странам назначения;
6) мониторинг внутренних потребностей Республики Казахстан в товарном и сжиженном нефтяном газе.";
в подпункте 1) пункта 5 слова ", сжиженного нефтяного" исключить;
дополнить пунктами 5-1 и 5-2 следующего содержания:
"5-1. Производители сжиженного нефтяного газа ежемесячно не позднее пятого числа месяца, следующего за отчетным, предоставляют в уполномоченный орган:
1) сведения об объемах производства собственного сжиженного нефтяного газа;
2) сведения об объемах производства сжиженного нефтяного газа из углеводородного сырья, принадлежащего на праве собственности или иных законных основаниях другим лицам;
3) сведения по отгрузке и (или) реализации сжиженного нефтяного газа в рамках плана поставки;
4) сведения по отгрузке и (или) реализации сжиженного нефтяного газа вне плана поставки.
5-2. Собственники сжиженного нефтяного газа, произведенного в процессе переработки принадлежащего им на праве собственности или иных законных основаниях углеводородного сырья, ежемесячно не позднее пятого числа месяца, следующего за отчетным, предоставляют в уполномоченный орган сведения по отгрузке и (или) реализации сжиженного нефтяного газа в рамках плана поставки.";
подпункт 1) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"1) ежемесячно не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным:
сведения по реализации и потреблению сжиженного нефтяного газа на территории области, города республиканского значения, столицы;
сведения по оптовым и розничным ценам на сжиженный нефтяной газ на территории области, города республиканского значения, столицы;";

9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Осы баптың 25, 5-1, 5-2 және 68-тармақтарында көзделген мәліметтер уәкілетті органның ақпараттық жүйесі арқылы ұсынылады.
10. Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган уәкілетті органға:
1) тауарлық газды құбыржол көлігімен Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс жерлерге және Қазақстан Республикасының аумағына тасымалдау туралы;
2) сұйытылған мұнай газын және сұйытылған табиғи газды теміржол, автомобиль, құбыржол, теңіз және ішкі су көлігімен Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс жерлерге әкету және Қазақстан Республикасының аумағына әкелу туралы мәліметтерді есепті айдан кейінгі айдың он бесінші күнінен кешіктірмей ай сайын ұсынады.";
10) 26-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) өнім беру жоспарынан тыс заңды негіздерде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында аталған тұлғалардан тікелей сатып алынған сұйытылған мұнай газының меншік иелері жүзеге асыруға құқылы.";
11) 27-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізу
1. Сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізуді:
1) сұйытылған мұнай газын өндірушілер;
2) өздеріне меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутек шикізатын қайта өңдеу процесінде өндірілген сұйытылған мұнай газының меншік иелері;
3) Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс жерлерде өндірілген және тұтыну үшін Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген сұйытылған мұнай газының меншік иелері;
4) сұйытылған мұнай газы газ толтыру пункттерінің және (немесе) автогаз құю станцияларының иелеріне өткізілген жағдайда – газ желісі ұйымдары;
5) Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс жерлерге өткізілген жағдайда – өнім беру жоспарынан тыс заңды негіздерде осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында аталған тұлғалардан тікелей сатып алынған сұйытылған мұнай газының меншік иелері жүзеге асыруға құқылы.
Өзге тұлғалар сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткізуді жүзеге асыруға құқылы емес.
2. Газ желісі ұйымдарының газ толтыру пункттері және (немесе) автогаз құю станциялары иелеріне көтерме саудада өткізу жағдайларын қоспағанда, осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде аталған тұлғалардан сұйытылған мұнай газын сатып алған тұлғаға оны көтерме саудада өткізуді жүзеге асыруға тыйым салынады.
3. Сұйытылған мұнай газын Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс жерлерге өткізу құқығына тек қана:
1) сұйытылған мұнай газын өндірушілер;
2) өздеріне меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутек шикізатын қайта өңдеу процесінде өндірілген сұйытылған мұнай газының меншік иелері;

пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Сведения, предусмотренные в пунктах 2–5, 5-1, 5-2 и 6–8 настоящей статьи, предоставляются посредством информационной системы уполномоченного органа.
10. Уполномоченный орган в области таможенного дела ежемесячно не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным, предоставляет в уполномоченный орган сведения:
1) о транспортировке за пределы территории Республики Казахстан и на территорию Республики Казахстан товарного газа трубопроводным транспортом;
2) о вывозе за пределы территории Республики Казахстан и ввозе на территорию Республики Казахстан сжиженного нефтяного и сжиженного природного газа железнодорожным, автомобильным, трубопроводным, морским и внутренним водным транспортом.";
10) подпункт 4) пункта 2 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"4) собственники сжиженного нефтяного газа, приобретенного непосредственно у лиц, указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, на законных основаниях вне плана поставки.";
11) статью 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Оптовая реализация сжиженного нефтяного газа
1. Оптовую реализацию сжиженного нефтяного газа вправе осуществлять:
1) производители сжиженного нефтяного газа;
2) собственники сжиженного нефтяного газа, произведенного в процессе переработки принадлежащего им на праве собственности или иных законных основаниях углеводородного сырья;
3) собственники сжиженного нефтяного газа, произведенного за пределами территории Республики Казахстан и ввезенного для потребления на территорию Республики Казахстан;
4) газосетевые организации – в случае реализации сжиженного нефтяного газа владельцам газонаполнительных пунктов и (или) автогазозаправочных станций;
5) собственники сжиженного нефтяного газа, приобретенного непосредственно у лиц, указанных в подпунктах 1) и 2) части первой настоящего пункта, на законных основаниях вне плана поставки, – в случае его реализации за пределы территории Республики Казахстан.
Иные лица не вправе осуществлять оптовую реализацию сжиженного нефтяного газа.
2. Лицу, которое приобрело сжиженный нефтяной газ у лиц, указанных в части первой пункта 1 настоящей статьи, запрещается осуществлять его оптовую реализацию, за исключением случаев оптовой реализации газосетевыми организациями владельцам газонаполнительных пунктов и (или) автогазозаправочных станций.
3. Правом реализации сжиженного нефтяного газа за пределы территории Республики Казахстан обладают исключительно:
1) производители сжиженного нефтяного газа;
2) собственники сжиженного нефтяного газа, произведенного в процессе переработки принадлежащего им на праве собственности или иных законных основаниях углеводородного сырья;

3) өнім беру жоспарынан тыс заңды негіздерде осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында аталған тұлғалардан сатып алынған сұйытылған мұнай газының меншік иелері ие болады.
Өзге тұлғалар сұйытылған мұнай газын Қазақстан Республикасы аумағының шегінен тыс жерлерге өткізуді жүзеге асыруға құқылы емес.
4. Газ желiсi ұйымдарының арасында сұйытылған мұнай газын көтерме саудада өткiзуге тыйым салынады.
5. Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру мақсатында осы баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде аталған тұлғалар жасайтын, сұйытылған мұнай газын электрондық сауда алаңынан тыс сатып алу-сату мәмілелерінің барлығы жасалған күнінен бастап он жұмыс күні ішінде уәкілетті органның ақпараттық жүйесінде міндетті тіркеуге жатады.";
12) мынадай мазмұндағы 27-1-баппен толықтырылсын:
"27-1-бап. Өнім беру жоспары шеңберінде Қазақстан Республикасының ішкі нарығында сұйытылған мұнай газын өткізу
1. Қазақстан Республикасы ішкі нарығының сұйытылған мұнай газына деген қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында уәкілетті орган ай сайын өнім беру жоспарын қалыптастырады.
2. Өнім беру жоспары жоспарланып отырған айдың алдындағы ай басталғанға дейін күнтізбелік жиырма бес күннен кешіктірілмейтін мерзімде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары уәкілетті органға жіберетін жиынтық өтінімдер негізінде қалыптастырылады.
3. Сұйытылған мұнай газын электрондық сауда алаңдарынан тыс беру бөлігіндегі жиынтық өтінім осы баптың 11-тармағы бірінші бөлігінің 1) және 3) тармақшаларында аталған тұлғалардың жоспарланып отырған айдың алдындағы ай басталғанға дейін күнтізбелік отыз бес күннен кешіктірілмейтін мерзімде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жергілікті атқарушы органына жіберілетін өтінімдері негізінде қалыптастырылады.
Сұйытылған мұнай газын электрондық сауда алаңдарынан тыс беру бөлігіндегі жиынтық өтінім осы баптың 11-тармағы бірінші бөлігінің 2) және 3) тармақшаларында аталған тұлғалардың жоспарланып отырған айдың алдындағы ай басталғанға дейін күнтізбелік отыз бес күннен кешіктірілмейтін мерзімде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жергілікті атқарушы органына жіберілетін өтінімдері негізінде қалыптастырылады.
4. Сұйытылған мұнай газын электрондық сауда алаңдары арқылы беру бөлігіндегі жиынтық өтінім сұйытылған мұнай газы сауда-саттығына қатысушылардың жоспарланып отырған айдың алдындағы ай басталғанға дейін күнтізбелік отыз бес күннен кешіктірілмейтін мерзімде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жергілікті атқарушы органына жіберілетін өтінімдері негізінде қалыптастырылады.

3) собственники сжиженного нефтяного газа, приобретенного у лиц, указанных в подпунктах 1) и 2) части первой настоящего пункта, на законных основаниях вне плана поставки.
Иные лица не вправе осуществлять реализацию сжиженного нефтяного газа за пределы территории Республики Казахстан.
4. Запрещается оптовая реализация сжиженного нефтяного газа между газосетевыми организациями.
5. Все сделки купли-продажи сжиженного нефтяного газа, совершаемые лицами, указанными в части первой пункта 1 настоящей статьи, в целях его поставки на внутренний рынок Республики Казахстан вне электронной торговой площадки, подлежат обязательной регистрации в информационной системе уполномоченного органа в течение десяти рабочих дней с даты их совершения.";
12) дополнить статьей 27-1 следующего содержания:
"Статья 27-1. Реализация сжиженного нефтяного газа на внутреннем
рынке Республики Казахстан в рамках плана поставки
1. В целях удовлетворения потребностей внутреннего рынка Республики Казахстан в сжиженном нефтяном газе уполномоченный орган ежемесячно формирует план поставки.
2. План поставки формируется на основе сводных заявок, направляемых в уполномоченный орган местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы в срок не позднее чем за двадцать пять календарных дней до начала месяца, предшествующего планируемому.
3. Сводная заявка в части поставки сжиженного нефтяного газа вне электронных торговых площадок формируется на основании заявок лиц, указанных в подпунктах 1) и 3) части первой пункта 11 настоящей статьи, направляемых в соответствующий местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в срок не позднее чем за тридцать пять календарных дней до начала месяца, предшествующего планируемому.
Сводная заявка в части поставки сжиженного нефтяного газа вне электронных торговых площадок формируется на основании заявок лиц, указанных в подпунктах 2) и 3) части первой пункта 11 настоящей статьи, направляемых в соответствующий местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в срок не позднее чем за тридцать пять календарных дней до начала месяца, предшествующего планируемому.
4. Сводная заявка в части поставки сжиженного нефтяного газа через электронные торговые площадки формируется на основании заявок участников торгов сжиженным нефтяным газом, направляемых в соответствующий местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в срок не позднее чем за тридцать пять календарных дней до начала месяца, предшествующего планируемому.

5. Электрондық сауда алаңдары арқылы беру үшін мәлімделген сұйытылған мұнай газы үлесінің жиынтық өтінімде белгіленуге тиіс мөлшерін уәкілетті орган жоспарланып отырған айдың алдындағы ай басталғанға дейін күнтізбелік қырық күннен кешіктірілмейтін мерзімде өзінің ресми интернет-ресурсында орналастырады.
6. Сұйытылған мұнай газын беруге жиынтық өтінімдерді қалыптастыру жөніндегі комиссияларды облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары тиісті жергілікті атқарушы органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдері арасынан құрады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ұйғаруы бойынша комиссиялар құрамына басқа адамдар да кіруі мүмкін.
7. Жиынтық өтінім Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру қағидаларына сәйкес дайындалады және оны сұйытылған мұнай газын беруге жиынтық өтінімдерді қалыптастыру жөніндегі комиссияның шешімі негізінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жергілікті атқарушы органы бекітеді.
8. Өнім беру жоспары уәкілетті орган осындай органның және Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдері арасынан құратын өнім беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссияның шешімі негізінде қалыптастырылады.
Уәкілетті органның ұйғаруы бойынша комиссия құрамына басқа адамдар да кіруі мүмкін.
9. Өнім беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссияның шешімі жоспарланып отырған айдың алдындағы ай басталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірілмейтін мерзімде шығарылады.
Сұйытылған мұнай газын өндіру, тасымалдау (тасу), сақтау, тиеп-жөнелту және өткізу мониторингінің деректері негізінде комиссия жиынтық өтінімді өзгерту туралы уәжді шешім қабылдауға және осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде бұл жөнінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жергілікті атқарушы органын хабардар етуге құқылы.
Бұл жағдайда жиынтық өтінімді сұйытылған мұнай газын беруге жиынтық өтінімдерді қалыптастыру жөніндегі тиісті комиссия күнтізбелік бес күн ішінде түзетеді және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы уәкілетті органға жібереді.
Егер облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы түзетілген жиынтық өтінімді осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген мерзімде уәкілетті органға жібермесе, онда өнім беру жоспарын қалыптастыру жөніндегі комиссияның шешімімен осындай жиынтық өтінімде көрсетілген барлық алушылар үшін сұйытылған мұнай газын беру көлемдерін пропорционалды түрде өзгерту жүргізіледі.

5. Размер доли сжиженного нефтяного газа, заявляемого для поставки через электронные торговые площадки, который должен быть установлен в сводной заявке, размещается уполномоченным органом на его официальном интернет-ресурсе в срок не позднее чем за сорок календарных дней до начала месяца, предшествующего планируемому.
6. Комиссии по формированию сводных заявок на поставку сжиженного нефтяного газа создаются местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы из числа представителей соответствующего местного исполнительного органа и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.
По усмотрению местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы в состав комиссий могут быть включены и другие лица.
7. Сводная заявка подготавливается в соответствии с правилами формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан и утверждается соответствующим местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы на основании решения комиссии по формированию сводных заявок на поставку сжиженного нефтяного газа.
8. План поставки формируется на основании решения комиссии по формированию плана поставки, которая создается уполномоченным органом из числа представителей такого органа и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан.
По усмотрению уполномоченного органа в состав комиссии могут быть включены и другие лица.
9. Решение комиссии по формированию плана поставки выносится в срок не позднее чем за пятнадцать календарных дней до начала месяца, предшествующего планируемому.
Комиссия вправе на основании данных мониторинга производства, транспортировки (перевозки), хранения, отгрузки и реализации сжиженного нефтяного газа принять мотивированное решение об изменении сводной заявки и в срок, указанный в части первой настоящего пункта, уведомить об этом соответствующий местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы.
В этом случае сводная заявка в течение пяти календарных дней корректируется соответствующей комиссией по формированию сводных заявок на поставку сжиженного нефтяного газа и направляется местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы в уполномоченный орган.
В случае если в срок, указанный в части третьей настоящего пункта, местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы скорректированная сводная заявка не направлена в уполномоченный орган, то решением комиссии по формированию плана поставки производится пропорциональное изменение объемов поставки сжиженного нефтяного газа для всех получателей, указанных в такой сводной заявке.

10. Уәкілетті орган өнім беру жоспарын өздеріне меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутек шикізатын қайта өңдеу процесінде өндірілген сұйытылған мұнай газын өндірушілерге, оның меншік иелеріне жоспарланып отырған айдың алдындағы ай басталғанға дейін күнтізбелік бес күннен кешіктірілмейтін мерзімде жібереді.
11. Өнім беру жоспары шеңберінде электрондық сауда алаңдарынан тыс өткізілетін сұйытылған мұнай газын сатып алу құқығына:
1) газ желісі ұйымдары;
2) топтық резервуарлық қондырғылар арқылы тұрмыстық және коммуналдық-тұрмыстық тұтынушыларға кейіннен өткізуге жататын көлемдерде – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес топтық резервуарлық қондырғылар арқылы сұйытылған мұнай газын бөлшек саудада өткізудің бағаларын мемлекеттік реттеу белгіленген газ желісі ұйымдары;
3) сұйытылған мұнай газын мұнай-газ-химия өнімдерін өндіру үшін шикізат ретінде пайдаланатын өнеркәсіптік тұтынушылар ие болады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасында аталған өнеркәсіптік тұтынушылардың тізбесін Қазақстан Республикасының ішкі нарығына сұйытылған мұнай газын беру жоспарын қалыптастыру қағидаларына сәйкес уәкілетті орган бекітеді.
12. Электрондық сауда алаңдарында сұйытылған мұнай газы сауда-саттығына қатысу құқығына ие субъектілер санаттары, сұйытылған мұнай газы сауда-саттығының ұйымдастырушылары мен қатысушыларына қойылатын талаптар, сондай-ақ сауда-саттыққа қатысушылар ай сайын электрондық сауда алаңында сатып алуға құқылы болатын сұйытылған мұнай газы партияларының ең төмен және ең жоғары мөлшерлері электрондық сауда алаңдары арқылы сұйытылған мұнай газы сауда-саттығын ұйымдастыру және жүргізу қағидаларында белгіленеді.
13. Сұйытылған мұнай газын одан әрі өткізу мақсаттары үшін өнім беру жоспары шеңберінде оны сатып алуды жүзеге асырған тұлғалар сатып алынған сұйытылған мұнай газын осы Заңның талаптарына сәйкес тек қана Қазақстан Республикасының ішкі нарығында өткізуге міндетті.
14. Өздеріне меншік құқығында немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі көмірсутек шикізатын қайта өңдеу процесінде өндірілген сұйытылған мұнай газын өндірушілер, оның меншік иелері өнім беру жоспарын орындауға міндетті.";
13) 29-баптың 1-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 6, 45-құжат; № 7-I, 50-құжат; № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 8-II, 68-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 9, 21, 22-құжаттар; № 11, 29-құжат; № 12, 34-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат):

10. План поставки в срок не позднее чем за пять календарных дней до начала месяца, предшествующего планируемому, направляется уполномоченным органом производителям, собственникам сжиженного нефтяного газа, произведенного в процессе переработки принадлежащего им на праве собственности или иных законных основаниях углеводородного сырья.
11. Правом приобретения сжиженного нефтяного газа, реализуемого в рамках плана поставки вне электронных торговых площадок, обладают:
1) газосетевые организации;
2) газосетевые организации, для которых в соответствии с законодательством Республики Казахстан установлено государственное регулирование цен розничной реализации сжиженного нефтяного газа через групповые резервуарные установки, – в объемах, подлежащих последующей реализации бытовым и коммунально-бытовым потребителям через групповые резервуарные установки;
3) промышленные потребители, использующие сжиженный нефтяной газ в качестве сырья для производства нефтегазохимической продукции.
Перечень промышленных потребителей, указанных в подпункте 3) части первой настоящего пункта, утверждается уполномоченным органом в соответствии с правилами формирования плана поставки сжиженного нефтяного газа на внутренний рынок Республики Казахстан.
12. Категории субъектов, обладающих правом участия в торгах сжиженным нефтяным газом на электронных торговых площадках, требования к организаторам и участникам торгов сжиженным нефтяным газом, а также минимальные и максимальные размеры партий сжиженного нефтяного газа, которые участники торгов вправе ежемесячно приобретать на электронной торговой площадке, устанавливаются правилами организации и проведения торгов сжиженным нефтяным газом через электронные торговые площадки.
13. Лица, осуществившие приобретение сжиженного нефтяного газа в рамках плана поставки для целей его дальнейшей реализации, обязаны реализовывать приобретенный сжиженный нефтяной газ исключительно на внутреннем рынке Республики Казахстан в соответствии с требованиями настоящего Закона.
14. Производители, собственники сжиженного нефтяного газа, произведенного в процессе переработки принадлежащего им на праве собственности или иных законных основаниях углеводородного сырья, обязаны выполнять план поставки.";
13) в пункте 1 статьи 29 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом".
4. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст.51; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 2, ст.3; № 8, ст.45; № 9, ст.46; № 11, ст.57; № 16, ст.79; № 19-II, ст.103; № 20-IV, ст.113; № 21-I, ст.128; № 21-III, ст.135; № 22-II, ст.144, 145; № 22-V, ст.156, 158; № 22-VI, ст.159; № 23-I, ст.169; 2016 г., № 1, ст.2, 4; № 6, ст.45; № 7-I, ст.50; № 7-II, ст.53; № 8-I, ст.62; № 8-II, ст.68; № 12, ст.87; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 4, ст.7; № 9, ст.21, 22; № 11, ст.29; № 12, ст.34; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32):

2-қосымшаның 33-жолы алып тасталсын.
2-бап.
1. Осы Заң:
2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағы 9) тармақшасының жиырма төртінші абзацын, 11) тармақшасының он жетінші абзацын және 12) тармақшасының жетінші, сегізінші және жиырма төртінші абзацтарын;
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының үшінші, төртінші және бесінші абзацтарын, 3), 4) және 5) тармақшаларын, 3-тармағы 1) тармақшасының екінші, үшінші және төртінші абзацтарын, 3) тармақшасының он екінші абзацын, 7) тармақшасын, 12) тармақшасының алтыншы және жиырма бірінші абзацтарын және 4-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заңның 1-бабы 3-тармағы 11) тармақшасының оныншы және он алтыншы абзацтары, 12) тармақшасының бесінші және жиырмасыншы абзацтары 2021 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады.
Ескерту. 2-бапқа өзгеріс енгізілді – ҚР Заңымен 30.12.2020 № 393-VI (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. НАЗАРБАЕВ

строку 33 приложения 2 исключить.
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
абзаца двадцать четвертого подпункта 9), абзаца семнадцатого подпункта 11) и абзацев седьмого, восьмого и двадцать четвертого подпункта 12) пункта 3 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года;
абзацев третьего, четвертого и пятого подпункта 1), подпунктов 3), 4) и 5) пункта 1, абзацев второго, третьего и четвертого подпункта 1), абзаца двенадцатого подпункта 3), подпункта 7), абзацев шестого и двадцать первого подпункта 12) пункта 3 и пункта 4 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2022 года.
2. Абзацы десятый и шестнадцатый подпункта 11), абзацы пятый и двадцатый подпункта 12) пункта 3 статьи 1 настоящего Закона действуют до 31 декабря 2021 года.
Сноска. Статья 2 с изменениями, внесенными Законом РК от 30.12.2020 № 393-VI (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ