Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рейдерлікке қарсы күресті күшейту, кәсіпкерлік қызметті мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың заңсыз араласуынан қорғау және бағалы металдардың заңсыз айналымына кедергі келтіретін шараларды күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2021 жылғы 2 шiлдедегi № 62-VII ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне:
1) мазмұны алып тасталсын;
2) 3-бапта:
2) тармақтағы "202-бапта" деген сөздер "202 және 269-1-баптарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақта:
"және 192-баптарда" деген сөздер ", 192 және 295-1-баптарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
"245-бапта – жетпіс бес мың айлық есептік көрсеткіштен асатын, бюджетке түспеген төлемдер сомасы;" деген сөздер "245-бапта – тексерілетін кезеңнің күнтізбелік бір жылы үшін салықтық тексеру нәтижелері бойынша есепке жазылған салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасы салық төлеуші осы күнтізбелік жыл үшін есептеген барлық салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасының он пайызынан асатын жағдайда, тексерілген кезең үшін жетпіс бес мың айлық есептік көрсеткіштен асатын, бюджетке түспеген төлемдер сомасы;" деген сөздермен ауыстырылсын;
38) тармақта:
"204 және 425-баптарда" деген сөздер "204, 269-1, 295-1 және 425-баптарда" деген сөздермен ауыстырылсын;
"245-бапта – елу мың айлық есептік көрсеткіштен асатын, бюджетке түспеген төлемдер сомасы;" деген сөздер "245-бапта – тексерілетін кезеңнің күнтізбелік бір жылы үшін салықтық тексеру нәтижелері бойынша есепке жазылған салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасы салық төлеуші осы күнтізбелік жыл үшін есептеген барлық салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер сомасының он пайызынан асатын жағдайда, тексерілген кезең үшін елу мың айлық есептік көрсеткіштен асатын, бюджетке түспеген төлемдер сомасы;" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 249-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацта:
"Жоғары органның", "жолымен, дауыс беру", "нәтижесінде" деген сөздер тиісінше "Азаматтардың немесе ұйымдардың құқықтарына немесе заңмен қорғалатын мүдделеріне не қоғамның немесе мемлекеттің заңмен қорғалатын мүдделеріне елеулі зиян келтіруге алып келген, жоғары органның", "жолымен дауыс беру", "арқылы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жолымен заңды тұлғадағы қатысу үлесіне меншік құқығын, сол сияқты заңды тұлғаның мүлкі мен бағалы қағаздарын заңсыз иемдену немесе заңды тұлғаның үстінен бақылау орнату не азаматтардың немесе ұйымдардың құқықтарына немесе заңмен қорғалатын мүдделеріне не қоғамның немесе мемлекеттің заңмен қорғалатын мүдделеріне елеулі зиян келтіруге әкеп соққан өзге де заңсыз тәсілдер" деген сөздер "арқылы не акционерлердің, қатысушылардың жалпы жиналысының шешімдер қабылдауы кезінде акционердің, заңды тұлғаға қатысушының құқықтары мен заңды мүдделеріне өзге де қысым жасау немесе заңды тұлғаның құрылтай немесе өзге де құқық белгілейтін құжаттарын, мөрлерін ұстап қалу жолымен заңды тұлғаны басқаруға не жалпы жиналыстың шешімін орындауға немесе атқарушы органның функцияларын жүзеге асыруға қасақана кедергілер келтіру арқылы заңды тұлғаға қатысу үлесіне меншік құқығын, сол сияқты заңды тұлғаның мүлкі мен бағалы қағаздарын заңсыз иемдену немесе заңды тұлғаның үстінен заңсыз бақылау орнату" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам усиления борьбы с рейдерством, защиты предпринимательской деятельности от незаконного вмешательства государственных органов и должностных лиц и усиления мер, препятствующих нелегальному обороту драгоценных металлов
Закон Республики Казахстан от 2 июля 2021 года № 62-VII ЗРК
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года:
1) оглавление исключить;
2) в статье 3:
пункт 2) после цифр "202" дополнить словами "и 269-1";
в пункте 3):
слова "и 192" заменить словами ", 192 и 295-1";
слова "245 – сумма не поступивших платежей в бюджет, превышающая семьдесят пять тысяч месячных расчетных показателей;" заменить словами "245 – сумма не поступивших платежей в бюджет, превышающая семьдесят пять тысяч месячных расчетных показателей за проверенный период, при условии, что сумма налогов и других обязательных платежей в бюджет, начисленных по результатам налоговой проверки за один календарный год из проверяемого периода, превышает десять процентов от суммы всех налогов и других обязательных платежей в бюджет, исчисленных налогоплательщиком за этот календарный год;";
в пункте 38):
слова "204 и 425" заменить словами "204, 269-1, 295-1 и 425";
слова "245 – сумма не поступивших платежей в бюджет, превышающая пятьдесят тысяч месячных расчетных показателей;" заменить словами "245 – сумма не поступивших платежей в бюджет, превышающая пятьдесят тысяч месячных расчетных показателей за проверенный период, при условии, что сумма налогов и других обязательных платежей в бюджет, начисленных по результатам налоговой проверки за один календарный год из проверяемого периода, превышает десять процентов от суммы всех налогов и других обязательных платежей в бюджет, исчисленных налогоплательщиком за этот календарный год;";
3) в статье 249:
в части первой:
в абзаце первом:
слова "в результате" заменить словом "путем";
слова "умышленное создание препятствий при реализации права преимущественной покупки ценных бумаг либо иные незаконные способы, повлекшие" заменить словами "умышленного создания препятствий при реализации права преимущественной покупки ценных бумаг либо путем иного ущемления прав и законных интересов акционера, участника юридического лица при принятии решений общим собранием акционеров, участников или умышленного создания препятствий управлению юридическим лицом либо исполнению решения общего собрания или осуществлению функций исполнительного органа путем удержания учредительных или иных правоустанавливающих документов, печатей юридического лица, повлекшее";
в абзаце втором слово "наказываются" заменить словом "наказывается";

мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
"1-1. Азаматтардың немесе ұйымдардың құқықтарына немесе заңмен қорғалатын мүдделеріне не қоғамның немесе мемлекеттің заңмен қорғалатын мүдделеріне елеулі зиян келтіруге алып келген, құқық қорғау органдарының, бақылаушы немесе өзге де уәкілетті органдардың немесе ұйымдардың заңды тұлғаға қатысты тексерулер ұйымдастыруы немесе оларға бастамашылық жасауы, шектеу, тыйым салу шараларын және өзге де шараларды қабылдауы не сот тәртібімен қабылдау нәтижесінде меншік иесін осы заңды тұлғаны, оған қатысу үлесін, бағалы қағаздар мен өзге де мүлікті иеліктен шығаруға мәжбүрлеу жолымен заңды тұлғаға қатысу үлесіне меншік құқығын, сол сияқты заңды тұлғаның мүлкін немесе бағалы қағаздарын заңсыз иемдену немесе заңды тұлғаның үстінен заңсыз бақылау орнату –
мүлкі тәркіленіп, белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан бес жылға дейінгі мерзімге айыра отырып, жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
екінші бөлікте:
3) тармақтағы "дәл сол" деген сөздер алып тасталып, бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бірінші, 1-1-бөліктерінде көзделген:";
екінші абзацта:
"бес" деген сөз "сегіз" деген сөзбен ауыстырылсын;
"үш жылдан жеті" деген сөздер "бес жылдан сегіз" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөлікте:
бірінші абзац "бірінші" деген сөзден кейін ", 1-1" деген цифрлармен толықтырылсын;
екінші абзацта:
"мүлкі тәркіленіп," деген сөздерден кейін "белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан он жылға дейінгі мерзімге айыра отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
"жеті жылдан он" деген сөздер "сегіз жылдан он екі" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 10-тарау мынадай мазмұндағы 269-1 және 295-1-баптармен толықтырылсын:
"269-1-бап. Күзетілетін объектіге заңсыз кіру
1. Азаматтардың немесе ұйымдардың құқықтарына немесе заңмен қорғалатын мүдделеріне не қоғамның немесе мемлекеттің заңмен қорғалатын мүдделеріне айтарлықтай залал не елеулі зиян келтірген, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құқық қорғау органдары немесе арнаулы мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің органдары мен бөлімшелері, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары күзететін объектіге, сондай-ақ жеке күзет ұйымы күзететін қауіпті өндірістік объектіге заңсыз кіру –
екі жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не екі жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не елу тәулікке дейінгі мерзімге қамаққа алуға жазаланады.

дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Незаконное приобретение права собственности на долю участия в юридическом лице, а равно имущества или ценных бумаг юридического лица или установление контроля над юридическим лицом путем принуждения собственника к отчуждению юридического лица, доли участия в нем, ценных бумаг и иного имущества в результате организации или инициирования в отношении этого юридического лица проверок, принятия ограничительных, запретительных и иных мер правоохранительными, контролирующими или иными уполномоченными органами или организациями либо в судебном порядке, повлекшее причинение существенного вреда правам или охраняемым законом интересам граждан или организаций либо охраняемым законом интересам общества или государства, –
наказывается ограничением свободы на срок до семи лет либо лишением свободы на тот же срок, с конфискацией имущества, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до пяти лет.";
в части второй:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Деяния, предусмотренные частями первой, 1-1 настоящей статьи, совершенные:";
в абзаце втором:
слова "от трех до семи" заменить словами "от пяти до восьми";
слова "до пяти" заменить словами "до восьми";
в части третьей:
абзац первый после слов "частями первой" дополнить цифрами ", 1-1";
в абзаце втором:
слова "от семи до десяти" заменить словами "от восьми до двенадцати";
после слов "с конфискацией имущества" дополнить словами ", с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до десяти лет";
4) главу 10 дополнить статьями 269-1 и 295-1 следующего содержания:
"Статья 269-1. Незаконное проникновение на охраняемый объект
1. Незаконное проникновение на объект, охраняемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан правоохранительными или специальными государственными органами, органами и подразделениями Министерства обороны Республики Казахстан, Вооруженными Силами, другими войсками и воинскими формированиями Республики Казахстан, а также на опасный производственный объект, охраняемый частной охранной организацией, причинившее значительный ущерб либо существенный вред правам или охраняемым законом интересам граждан или организаций либо охраняемым законом интересам общества или государства, –
наказывается штрафом в размере до двухсот месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до двухсот часов, либо арестом на срок до пятидесяти суток.

2. Мынадай:
1) ірі залал келтіре отырып;
2) күш қолданып не оны қолдану қатерін төндіріп;
3) қаруды немесе қару ретінде пайдаланылатын заттарды, жарылғыш заттарды немесе жарылыс құрылғыларын қолданып жасалған;
4) адамдар тобы немесе алдын ала сөз байласу арқылы адамдар тобы жасаған дәл сол іс-әрекет –
бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген, мынадай:
1) абайсызда адам өліміне немесе өзге де ауыр зардаптарға алып келген;
2) қылмыстық топ жасаған іс-әрекеттер –
жеті жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
"295-1-бап. Бағалы металдар мен асыл тастардың, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларының заңсыз айналымы
1. Бағалы металдарды немесе асыл тастарды, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын заңсыз өндіру, сатып алу, өткізу, сақтау, тасымалдау, жөнелту –
белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан үш жылға дейінгі мерзімге айыра отырып немесе онсыз, екі жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не екі жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не елу тәулікке дейінгі мерзімге қамаққа алуға жазаланады.
2. Ірі мөлшерде жасалған немесе ірі залал келтірген дәл сол іс-әрекеттер –
белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан үш жылға дейінгі мерзімге айыра отырып немесе онсыз, үш мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына, не сегіз жүз сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға, не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген, қылмыстық топ жасаған не аса ірі мөлшерде жасалған немесе аса ірі залал келтірген іс-әрекеттер –
белгілі бір лауазымдарды атқару және белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан бес жылға дейінгі мерзімге айыра отырып, жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
5) 365-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"365-бап. Заңды кәсіпкерлік қызметпен айналысуға кедергі жасау";
бірінші бөлікте:
бірінші абзацта:
"заңсыз араласу," деген сөздерден кейін "оның ішінде тексерулер жүргізу тәртібін бұзу, оларға белгілі бір қызметті жүзеге асыруға арнаулы рұқсат (лицензия) беруден құқыққа сыйымсыз бас тарту немесе оны беруден жалтару, кәсіпкерлік субъектінің қызметін және (немесе) оның банктік шоты бойынша операцияларды заңсыз тоқтата тұру, жеке кәсіпкерлік субъектісін қайырымдылыққа және өзге де іс-шараларға мәжбүрлеп құқыққа қарсы тарту, жеңілдіктер мен преференцияларды қолданудан құқыққа сыйымсыз бас тарту, оларды қолдануға кедергі келтіру немесе құқыққа сыйымсыз қолданбау жолымен заңсыз араласу," деген сөздермен толықтырылсын;
"өзі немесе басқа адамдар немесе ұйымдар үшін пайда мен артықшылықтар алу не басқа адамдарға немесе ұйымдарға зиян келтіру мақсатында" деген сөздер "басқа адамдарға немесе ұйымдарға зиян келтіру не өзі немесе басқа адамдар немесе ұйымдар үшін пайда мен артықшылықтар алу мақсатында" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта:
"екі мың" деген сөздер "үш мың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"алты жүз" деген сөздер "сегіз жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
"екі жылға" деген сөздер "үш жылға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мүлкі тәркіленіп, белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан өмір бойына айыра отырып, алты жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мүлкі тәркіленіп, белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан өмір бойына айыра отырып, сегіз жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
төртінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мүлкі тәркіленіп, белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан өмір бойына айыра отырып, алты жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";

2. То же деяние, совершенное:
1) с причинением крупного ущерба;
2) с применением насилия либо с угрозой его применения;
3) с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия, взрывчатых веществ или взрывных устройств;
4) группой лиц или группой лиц по предварительному сговору, –
наказывается ограничением свободы на срок до пяти лет либо лишением свободы на тот же срок.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи:
1) повлекшие по неосторожности смерть человека или иные тяжкие последствия;
2) совершенные преступной группой, –
наказываются лишением свободы на срок от семи до десяти лет.";
"Статья 295-1. Незаконный оборот драгоценных металлов и драгоценных камней, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы
1. Незаконные добыча, приобретение, сбыт, хранение, перевозка, пересылка драгоценных металлов или драгоценных камней, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, –
наказываются штрафом в размере до двухсот месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до двухсот часов, либо арестом на срок до пятидесяти суток, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового.
2. Те же деяния, совершенные в крупном размере или причинившие крупный ущерб, –
наказываются штрафом в размере до трех тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до восьмисот часов, либо ограничением свободы на срок до трех лет, либо лишением свободы на тот же срок, с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные преступной группой либо в особо крупном размере или причинившие особо крупный ущерб, –
наказываются лишением свободы на срок до семи лет с лишением права занимать определенные должности и заниматься определенной деятельностью на срок до пяти лет.";
5) в статье 365:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 365. Воспрепятствование занятию законной предпринимательской деятельностью";
в части первой:
в абзаце первом:
после слов "коммерческой организации," дополнить словами "в том числе путем нарушения порядка проведения проверок, неправомерного отказа в выдаче или уклонения от выдачи им специального разрешения (лицензии) на осуществление определенной деятельности, незаконного приостановления деятельности субъекта предпринимательства и (или) операций по его банковскому счету, принудительного противоправного привлечения субъекта частного предпринимательства к благотворительности и иным мероприятиям, неправомерного отказа, воспрепятствования в применении или неправомерного неприменения льгот и преференций,";
слова "в целях извлечения выгод и преимуществ для себя или других лиц или организаций либо нанесения вреда другим лицам или организациям" заменить словами "в целях нанесения вреда другим лицам или организациям либо извлечения выгод и преимуществ для себя или других лиц, или организаций";
в абзаце втором:
слова "двух тысяч" заменить словами "трех тысяч";
слово "шестисот" заменить словом "восьмисот";
слова "двух лет" заменить словами "трех лет";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"наказываются ограничением свободы на срок до шести лет либо лишением свободы на тот же срок, с конфискацией имущества, с пожизненным лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"наказываются лишением свободы до восьми лет с конфискацией имущества, с пожизненным лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью.";
абзац второй части четвертой изложить в следующей редакции:
"наказываются лишением свободы от шести до десяти лет с конфискацией имущества, с пожизненным лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью.";

6) 412-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Адамды ауыр немесе аса ауыр қылмыс жасады деп айыптаумен ұласқан не ауыр зардаптарға алып келген дәл сол іс-әрекет –".
2. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне:
1) 33-баптың екінші бөлігі алып тасталсын;
2) 35-баптың бірінші бөлігінің 5) тармағындағы "не коммерциялық немесе өзге де ұйымның немесе уәкілетті органның басшысы адамды қылмыстық жауаптылыққа тарту туралы арызды кері қайтарып алған" деген сөздер алып тасталсын;
3) 105-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Прокурор, тергеу бөлімінің бастығы, анықтау органының бастығы шағымды алған кезден бастап жеті тәулік ішінде оны қарауға және шағым берген тұлғаны қабылданған шешім туралы хабардар етуге міндетті. Ұстап алу, күдікті деп тану, күдіктінің іс-әрекетін саралау, лауазымнан шеттету, санкцияланбаған қарап-тексеруді, тінтуді, алуды жүргізу, мүлікке билік етуді уақытша шектеу, мүлікпен мәмілелер және өзге де операциялар жасауды тоқтата тұру кезіндегі заңды бұзушылық туралы шағымдар алынған кезінен бастап үш тәулік ішінде қаралуға жатады. Шағымды тексеру үшін қосымша материалдарды талап етіп алдыру не өзге де шаралар қабылдау қажет болатын айрықша жағдайларда шағым берген тұлғаға бұл жөнінде хабарлай отырып, шағымды он бес тәулікке дейінгі мерзімде қарауға жол беріледі.";
4) 161-бапта:
бірінші бөліктің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам мүлікке билік етуге шектеу белгіленген мерзім өткенге дейін қаржы ұйымдарын және мүлікті және (немесе) мүлікке құқықтарды тіркеу саласындағы уәкілетті органдарды немесе өзге де уәкілетті органдар мен ұйымдарды бұл туралы хабардар ете отырып, осы Кодекстің 162-бабында көзделген тәртіппен сот алдында мүлікке тыйым салуды қолдану туралы өтінішхатты қозғау туралы қаулы шығаруға не белгіленген шектеуді алып тастауға міндетті.";
тоғызыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Тыйым салынуға жататын мүлік жасырылуы немесе жоғалтылуы мүмкін деп пайымдауға негіз болған жағдайларда сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам прокурорды және сотты жиырма төрт сағат ішінде хабардар ете отырып, он тәуліктен аспайтын мерзімге мүлікпен мәмілелер және өзге де операциялар жасауды тоқтата тұруға не мүлікті алып қоюға құқылы.
Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам мүлікпен мәмілелер және өзге де операциялар жасауды тоқтата тұру не оны алып қою мерзімі өткен соң қаржы ұйымдарын және мүлікті және (немесе) мүлікке құқықтарды тіркеу саласындағы уәкілетті органдарды немесе өзге де уәкілетті органдар мен ұйымдарды бұл туралы хабардар етіп, осы Кодекстің 162-бабында көзделген тәртіппен сот алдында мүлікке тыйым салуды қолдану туралы өтінішхатты қозғау туралы қаулы шығаруға не мүлікпен мәмілелер және өзге де операциялар жасауды тоқтата тұрудың күшін жоюға және (немесе) оны қайтаруға міндетті.
Мүлікке билік етуге шектеу белгіленген, мүлікпен мәмілелер және өзге де операциялар жасау тоқтатыла тұрған мерзім өткен және тергеу сотының мүлікке тыйым салуды қолдануды санкциялауы туралы қаулы келіп түспеген жағдайларда, қаржы ұйымдары және мүлікті және (немесе) мүлікке құқықтарды тіркеу саласындағы уәкілетті органдар сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамды дереу хабардар ете отырып, мүлікке билік етуге шектеуді, мүлікпен мәмілелер және өзге де операциялар жасауды тоқтата тұруды өз бетінше алып тастауға міндетті.";

6) абзац первый части второй статьи 412 изложить в следующей редакции:
"2. То же деяние, соединенное с обвинением лица в совершении тяжкого или особо тяжкого преступления либо повлекшее тяжкие последствия, –".
2. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года:
1) часть вторую статьи 33 исключить;
2) в пункте 5) части первой статьи 35 слова ", либо отзыве руководителем коммерческой или иной организации или уполномоченного органа заявления о привлечении лица к уголовной ответственности" исключить;
3) часть вторую статьи 105 изложить в следующей редакции:
"2. Прокурор, начальник следственного отдела, начальник органа дознания обязаны рассмотреть жалобу и уведомить о принятом решении лицо, подавшее жалобу, в течение семи суток с момента ее получения. Жалобы на нарушения закона при задержании, признании подозреваемым, квалификации деяния подозреваемого, отстранении от должности, проведении несанкционированного осмотра, обыска, выемки, временном ограничении на распоряжение имуществом, приостановлении совершения сделок и иных операций с имуществом подлежат рассмотрению в течение трех суток с момента их получения. В исключительных случаях, когда для проверки жалобы необходимо истребовать дополнительные материалы либо принять иные меры, допускается рассмотрение жалобы в срок до пятнадцати суток с извещением об этом лица, подавшего жалобу.";
4) в статье 161:
абзац четвертый части первой изложить в следующей редакции:
"До истечения срока, на который было установлено ограничение на распоряжение имуществом, лицо, осуществляющее досудебное расследование, обязано вынести постановление о возбуждении перед судом ходатайства о наложении ареста на имущество в порядке, предусмотренном статьей 162 настоящего Кодекса, уведомив об этом финансовые организации и уполномоченные органы в сфере регистрации имущества и (или) прав на имущество или иные уполномоченные органы и организации, либо снять установленное ограничение.";
часть девятую изложить в следующей редакции:
"9. В случаях, когда имеются основания полагать, что имущество, подлежащее аресту, может быть сокрыто или утрачено, лицо, осуществляющее досудебное расследование, вправе приостановить совершение сделок и иных операций с имуществом либо его изъять на срок не более десяти суток с уведомлением прокурора и суда в течение двадцати четырех часов.
По истечении срока приостановления совершения сделок и иных операций с имуществом либо его изъятия лицо, осуществляющее досудебное расследование, обязано вынести постановление о возбуждении перед судом ходатайства о наложении ареста на имущество в порядке, предусмотренном статьей 162 настоящего Кодекса, уведомив об этом финансовые организации и уполномоченные органы в сфере регистрации имущества и (или) прав на имущество или иные уполномоченные органы и организации, либо отменить приостановление совершения сделок и иных операций с имуществом и (или) его возвратить.
В случаях истечения срока, на который было установлено ограничение на распоряжение имуществом, приостановлено совершение сделок и иных операций с имуществом, и непоступления постановления о санкционировании следственным судом наложения ареста на имущество финансовые организации и уполномоченные органы в сфере регистрации имущества и (или) прав на имущество обязаны самостоятельно снять ограничение на распоряжение имуществом, приостановление совершения сделок и иных операций с имуществом с незамедлительным уведомлением лица, осуществляющего досудебное расследование.";

5) 163-бапта:
бесінші бөліктің екінші абзацы "уәкілетті органға" деген сөздерден кейін "немесе ұйымға" деген сөздермен толықтырылсын;
алтыншы бөлікте "қаулысы" деген сөз "өтінішхатты қарау нәтижелері бойынша шығарылған қаулысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Судьяның мүлікке тыйым салуды қолдану туралы қаулысын сот орындаушысы орындайды.
Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам тергеу судьясының мүлікке тыйым салуды қолдануды санкциялаудан бас тарту туралы қаулысы заңды күшіне енген күннен кейін он тәулік ішінде мүлікке билік етуге белгіленген шектеуді алып тастайды, мүлікпен мәмілелер және өзге де операциялар жасауды тоқтата тұрудың күшін жояды және (немесе) алып қойылған мүлікті иесіне қайтарады.";
6) 187-бапта:
екінші бөлік:
"268," деген цифрлардан кейін "269-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
"295 (үшінші бөлігінде)," деген сөздерден кейін "295-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
3-1-бөліктегі "249 (бірінші және екінші бөліктерінде, үшінші бөлігінің 1) тармағында)," деген сөздер "249 (бірінші, 1-1 және екінші бөліктерінде, үшінші бөлігінің 1) тармағында)," деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 192-баптың екінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Анықтау істері бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеру бір айдан және алдын ала тергеу істері бойынша екі айдан аспауға тиіс. Прокурор сотқа дейінгі тергеп-тексерудің ақылға қонымды мерзімін белгілеп, осы мерзімдерді қайта қарауға құқылы.";
8) 193-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 3-1) тармақпен толықтырылсын:
"3-1) сотқа дейінгі тергеп-тексеру заңдылығының сақталуын тексеру нәтижелері бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексерудің ақылға қонымды мерзімдерін белгілеуге құқылы;";
9) 220-бапта:
он алтыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Ұйымдардың үй-жайлары мен аумағындағы, сондай-ақ дара кәсіпкерлер кәсіпкерлік қызметте не жеке практикамен айналысатын адамдар пайдаланатын үй-жайлар мен аумақтардағы қарап-тексеру олардың әкімшілігі өкілдерінің не үй-жайлар, аумақтар иелерінің, пайдаланушыларының немесе жалға алушыларының қатысуымен жүргізіледі. Олардың қатысуы мүмкін болмаған жағдайда жергілікті атқарушы органның өкілдері шақырылады.";
мынадай мазмұндағы 16-1, 16-2 және 16-3-бөліктермен толықтырылсын:
"16-1. Егер осы баптың он алтыншы бөлігінде аталған адамдар қарап-тексеруге қарсылық білдірсе, сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам мәжбүрлеп қарап-тексеру туралы қаулы шығарады, оны тергеу судьясы санкциялауға тиіс.
Санкция беруден бас тартылған жағдайда қарап-тексеру жүргізілмейді.

5) в статье 163:
абзац второй части пятой дополнить словами "или организацию";
в части шестой слова "судьи о наложении ареста на имущество" заменить словами "судьи, вынесенное по результатам рассмотрения ходатайства о наложении ареста на имущество,";
часть седьмую изложить в следующей редакции:
"7. Постановление судьи о наложении ареста на имущество исполняется судебным исполнителем.
Лицо, осуществляющее досудебное расследование, в течение десяти суток после дня вступления в законную силу постановления следственного судьи об отказе в санкционировании наложения ареста на имущество снимает установленное ограничение на распоряжение имуществом, отменяет приостановление совершения сделок и иных операций с имуществом и (или) возвращает изъятое имущество владельцу.";
6) в статье 187:
часть вторую:
после цифр "268," дополнить цифрами "269-1,";
после слов "295 (частью третьей)," дополнить цифрами "295-1,";
в части 3-1 слова "249 (частями первой и второй, пунктом 1) части третьей)," заменить словами "249 (частями первой, 1-1 и второй, пунктом 1) части третьей),";
7) абзац второй части второй статьи 192 изложить в следующей редакции:
"Досудебное расследование по делам дознания не должно превышать один месяц и два месяца по делам предварительного следствия. Данные сроки прокурор вправе пересмотреть, установив разумный срок досудебного расследования.";
8) часть первую статьи 193 дополнить пунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) по результатам проверки соблюдения законности досудебного расследования вправе установить разумные сроки досудебного расследования;";
9) в статье 220:
часть шестнадцатую изложить в следующей редакции:
"16. Осмотр в помещениях и на территории организаций, а также в помещениях и на территориях, используемых индивидуальными предпринимателями в предпринимательской деятельности либо лицами, занимающимися частной практикой, производится в присутствии представителей их администрации либо владельцев, пользователей или арендаторов помещений, территорий. В случае невозможности их присутствия приглашаются представители местного исполнительного органа.";
дополнить частями 16-1, 16-2 и 16-3 следующего содержания:
"16-1. Если лица, указанные в части шестнадцатой настоящей статьи, возражают против осмотра, лицо, осуществляющее досудебное расследование, выносит постановление о принудительном осмотре, которое должно быть санкционировано следственным судьей.
В случае отказа в даче санкции осмотр не производится.

16-2. Тергеу судьясының осы баптың он алтыншы бөлігінде көрсетілген үй-жайлар мен аумақтарды мәжбүрлеп қарап-тексеруді санкциялау тәртібі осы баптың 13-1, 13-3 және 13-4-бөліктерінде көзделген қағидалар бойынша жүзеге асырылады.
16-3. Ұйымдар, сондай-ақ дара кәсіпкерлер кәсіпкерлік қызметте не жеке практикамен айналысатын адамдар пайдаланатын үй-жай немесе аумақ оқиға орны болып табылған жағдайларда, оларды қарап-тексеруге тергеу судьясының санкциясы талап етілмейді.";
10) 254-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы және он бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тінту мен алуды сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам уәжді қаулы бойынша жүргізеді. Тінту жүргізу туралы, сондай-ақ мемлекеттік құпияларды немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны қамтитын құжаттарды, заттарды, олардың ішіндегі ақпаратты алу туралы қаулыны тергеу судьясы санкциялауға тиіс.";
"11. Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам тінту мен алу кезінде сол үй-жайда тұрып жатқан адамның немесе басқа да адамдардың жеке өмірінің анықталған мән-жайларының, сондай-ақ мемлекеттік құпияларды немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны қамтитын мәліметтердің жарияланбауына шаралар қолдануға міндетті.".
3. "Бағалы металдар мен асыл тастар туралы" 2016 жылғы 14 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) бағалы металдар мен асыл тастардың, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларының, зергерлік және басқа да бұйымдардың айналымы – бағалы металдар мен асыл тастарды, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарларын, зергерлік және басқа да бұйымдарды өндіру, әкелу, әкету, олармен азаматтық-құқықтық мәмілелер жасау, мемлекеттің аффинирленген алтынды басым құқық шеңберінде сатып алуы, сондай-ақ бағалы металдар мен асыл тастарды инвестициялық және басқа да мұқтаждар үшін қолдану;";
2) 8-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бағалы металдардың аффинаждауға жатпайтын саф түрлерін қоспағанда, өндірілген және шығарылған бағалы металдар, құрамында бағалы металдар бар шикізат тауарлары, осы бапта көзделген жағдайларды қоспағанда, қайта өңдеу және (немесе) аффинаждау үшін бағалы металдарды өндіру субъектілеріне келіп түсуге тиіс.".
4. "Прокуратура туралы" 2017 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-бапта:
4-тармақ 3) тармақшасындағы "мемлекеттің құқықтарын, бостандықтарын және заңды мүдделерін қорғау үшін қабылданады." деген сөздер "мемлекеттің;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:

16-2. Порядок санкционирования следственным судьей принудительного осмотра помещений и территорий, указанных в части шестнадцатой настоящей статьи, осуществляется по правилам, предусмотренным частями 13-1, 13-3 и 13-4 настоящей статьи.
16-3. В случаях, когда помещение или территория, используемые организациями, а также индивидуальными предпринимателями в предпринимательской деятельности либо лицами, занимающимися частной практикой, является местом происшествия, санкция следственного судьи на их осмотр не требуется.";
10) абзац первый части первой и часть одиннадцатую статьи 254 изложить в следующей редакции:
"1. Обыск и выемка производятся лицом, осуществляющим досудебное расследование, по мотивированному постановлению. Постановление о производстве обыска, а также выемке документов, предметов, имеющейся в них информации, содержащих государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, должно быть санкционировано следственным судьей.";
"11. Лицо, осуществляющее досудебное расследование, обязано принимать меры к тому, чтобы не были оглашены выявленные при обыске и выемке обстоятельства частной жизни лица, занимающего данное помещение, или других лиц, а также сведения, содержащие государственные секреты или иную охраняемую законом тайну.".
3. В Закон Республики Казахстан от 14 января 2016 года "О драгоценных металлах и драгоценных камнях":
1) подпункт 13) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"13) оборот драгоценных металлов и драгоценных камней, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, ювелирных и других изделий – добыча, ввоз, вывоз драгоценных металлов и драгоценных камней, сырьевых товаров, содержащих драгоценные металлы, ювелирных и других изделий, совершение гражданско-правовых сделок с ними, приобретение государством аффинированного золота в рамках приоритетного права, а также применение драгоценных металлов и драгоценных камней для инвестиционных и других нужд;";
2) пункт 1 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"1. Добытые и произведенные драгоценные металлы, за исключением самородков драгоценных металлов, не подлежащих аффинажу, сырьевые товары, содержащие драгоценные металлы, должны поступать для переработки и (или) аффинажа субъектам производства драгоценных металлов, за исключением случаев, предусмотренных настоящей статьей.".
4. В Закон Республики Казахстан от 30 июня 2017 года "О прокуратуре":
1) в статье 6:
пункт 4 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:

"4) мемлекеттік, жергілікті өкілді және атқарушы органдар, жергілікті өзін-өзі басқару органдары мен олардың лауазымды адамдары тарапынан жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметіне араласу фактілері бойынша жеке кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтарын, бостандықтарын және заңды мүдделерін қорғау үшін қабылданады.";
5-тармақ алып тасталсын;
2) 7-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 1) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда тексерісті прокурор жүргізеді.
Прокурор осы Заңның 6-бабының 4-тармағында көзделген жағдайларда тексерісті тағайындауға және жүргізуге құқылы.";
3-тармақтың екінші және үшінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңдылықтың сақталуын тексеру отыз жұмыс күнінен аспайтын уақыт ішінде жүргізіледі.
Қосымша материалдарды талап етіп алдыру қажет болған кезде, сондай-ақ тексеріс көлемінің ауқымдылығына байланысты айрықша жағдайларда оны жүргізу мерзімі отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімге және Бас Прокурормен, оның орынбасарымен, облыс прокурорымен және оған теңестірілген прокурормен келісу бойынша ғана ұзартылуы мүмкін.";
3) 8-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Заңдылықтың жай-күйін талдау прокурорлардың субъектілерге (объектілерге) бармастан статистикалық деректерді, мемлекеттік және халықаралық ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының мәліметтерін, азаматтық және қылмыстық істердің, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істердің материалдарын, сондай-ақ өзге де ақпарат көздерін зерделеу арқылы жүргізіледі.
Заңдылықтың жай-күйін талдау нәтижелері анықтама түрінде ресімделеді. Заңдылықтың жай-күйін талдау нәтижелері бойынша осы Заңға сәйкес прокурорлық қадағалау не ден қою шаралары қабылданады.
Прокурор мемлекеттік, жергілікті өкілді және атқарушы органдардан, жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан және меншік нысанына қарамастан өзге де ұйымдардан заңдылықтың жай-күйіне талдау жүргізуге байланысты ақпаратты, құжаттар мен өзге де материалдарды талап етіп алдыруға құқылы.";
4) 10-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) меншік нысанына қарамастан өзге де ұйымдардың актілері мен шешімдері физикалық, психикалық және өзге де мән-жайларға байланысты өз құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қорғауды өзі дербес жүзеге асыра алмайтын адамдарға, шектелмеген адамдар қатарына қатысты болса не жария сипатқа ие болса, олардың актілері мен шешімдерінің Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына және Президентінің актілеріне сәйкестігін қадағалауды жүзеге асырады.";

"4) субъектов частного предпринимательства по фактам вмешательства в их деятельность со стороны государственных, местных представительных и исполнительных органов, органов местного самоуправления и их должностных лиц.";
пункт 5 исключить;
2) в статье 7:
подпункт 2) части первой пункта 1 исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 3) части первой пункта 1 настоящей статьи, проверка проводится прокурором.
Прокурор вправе назначить и провести проверку в случаях, предусмотренных пунктом 4 статьи 6 настоящего Закона.";
части вторую и третью пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Проверка соблюдения законности проводится в течение не более тридцати рабочих дней.
При необходимости истребования дополнительных материалов, а также в связи со значительным объемом проверки срок ее проведения в исключительных случаях может быть продлен не более чем на тридцать рабочих дней и только по согласованию с Генеральным Прокурором, его заместителем, прокурором области и приравненным к нему прокурором.";
3) пункт 2 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"2. Анализ состояния законности проводится без посещения прокурорами субъектов (объектов) путем изучения статистических данных, сведений государственных и международных организаций, средств массовой информации, материалов гражданских и уголовных дел, дел об административных правонарушениях, а также иных источников информации.
Результаты анализа состояния законности оформляются в виде справки. По результатам анализа состояния законности принимаются меры прокурорского надзора либо реагирования в соответствии с настоящим Законом.
Прокурор вправе истребовать от государственных, местных представительных и исполнительных органов, органов местного самоуправления и иных организаций независимо от формы собственности информацию, документы и иные материалы, связанные с проведением анализа состояния законности.";
4) подпункт 2) пункта 1 статьи 10 изложить в следующей редакции:
"2) актов и решений иных организаций независимо от формы собственности, если данные акты и решения касаются лиц, которые в силу физических, психических и иных обстоятельств не могут самостоятельно осуществлять защиту своих прав, свобод и законных интересов, неограниченного круга лиц либо носят публичный характер.";

5) 21-баптың 1-тармағындағы ", 2)" деген цифр алып тасталсын;
6) 23-баптың 2-тармағында:
бірінші сөйлемдегі "қарауы" деген сөз "қарауы, орындауы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңда белгіленген негізде, тәртіппен және шекте енгізілген прокурорлық қадағалау актілерін қарамау, орындамау не прокурордың заңды талаптарын орындамау заңда белгіленген жауаптылыққа алып келеді.";
7) 24-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Орындалуы физикалық, психикалық және өзге де мән-жайларға байланысты өздерін қорғауды дербес жүзеге асыра алмайтын адамдардың, шектелмеген адамдар қатарының, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін бұзуға, сондай-ақ адамдардың өмірі мен денсаулығы үшін не Қазақстан Республикасының қауіпсіздігі үшін орны толмас зардапқа алып келсе не алып келуі мүмкін болса, Бас Прокурор, Бас Прокурордың орынбасарлары, облыстық және оларға теңестірілген прокурорлар наразылық келтірілген құқықтық актінің не әрекеттің орындалуын наразылық бойынша шешім қабылданғанға дейін тоқтата тұруға құқылы.";
8) 27-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ұсынуды лауазымды адам немесе орган – күнтізбелік отыз күн ішінде, ал адамның және азаматтың өмірі мен денсаулығы, мемлекеттің қауіпсіздігі үшін орны толмас зардап басталуы мүмкін болған жағдайларда прокурор белгілеген мерзімде заңдылықтың онда көрсетілген бұзушылықтарын жою жөніндегі шараларды қабылдай отырып қарауға тиіс.";
9) 28-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"28-бап. Қаулы
1. Прокурор тәртіптік іс жүргізуді қозғау, тексеріс жүргізу, күштеп әкелу, құқықтық актінің қолданысын тоқтата тұру туралы, мемлекеттік, жергілікті өкілді және атқарушы органдар, жергілікті өзін-өзі басқару органдары және олардың лауазымды адамдары қолданған тыйым салу немесе шектеу сипатындағы шаралардың күшін жою туралы Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасында, Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген қаулылар, сондай-ақ заңда көзделген өзге де жағдайларда қаулылар шығарады.
2. Прокурордың қаулысы уәкілетті органның немесе лауазымды адамның міндетті орындауына жатады. Қаулыға шағым жасау оның орындалуын тоқтата тұрмайды.";
10) 44-баптың 1-тармағының 7), 8) және 10) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"7) жүргізілетін тексеріс, заңдылықтың жай-күйін талдау, күшіне енген актілерді бағалау және қаралатын жолданым мәселелері бойынша лауазымды адамдарды, жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін түсініктемелер алу үшін шақыртуға;

5) в пункте 1 статьи 21 цифру ", 2)" исключить;
6) в пункте 2 статьи 23:
в предложении первом слово "рассмотрения" заменить словами "рассмотрения, исполнения";
предложение второе изложить в следующей редакции:
"Нерассмотрение, неисполнение актов прокурорского надзора, внесенных на основании, в порядке и пределах, установленных законом, либо невыполнение законных требований прокурора влекут ответственность, установленную законом.";
7) пункт 6 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"6. До принятия решения по протесту Генеральный Прокурор, заместители Генерального Прокурора, областные и приравненные к ним прокуроры вправе приостановить исполнение опротестованного правового акта либо действия, если их исполнение привело либо может привести к нарушению прав, свобод и законных интересов лиц, которые в силу физических, психических и иных обстоятельств не могут самостоятельно осуществлять их защиту, неограниченного круга лиц, субъектов частного предпринимательства, а также необратимым последствиям для жизни и здоровья людей либо для безопасности Республики Казахстан.";
8) часть первую пункта 2 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"2. Представление подлежит рассмотрению с принятием мер по устранению указанных в нем нарушений законности должностным лицом или органом в течение тридцати календарных дней, а в случаях, если могут наступить необратимые последствия для жизни и здоровья человека и гражданина, безопасности государства, – в срок, установленный прокурором.";
9) статью 28 изложить в следующей редакции:
"Статья 28. Постановление
1. Прокурор выносит постановления, предусмотренные уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях, о возбуждении дисциплинарного производства, проведении проверки, приводе, приостановлении действия правового акта, об отмене мер запретительного или ограничительного характера, наложенных государственными, местными представительными и исполнительными органами, органами местного самоуправления и их должностными лицами, а также в иных случаях, предусмотренных законом.
2. Постановление прокурора подлежит обязательному исполнению уполномоченным органом или должностным лицом. Обжалование постановления не приостанавливает его исполнения.";
10) подпункты 7), 8) и 10) пункта 1 статьи 44 изложить в следующей редакции:
"7) по вопросам проводимой проверки, анализа состояния законности, оценки актов, вступивших в силу, и рассматриваемого обращения вызывать должностных, физических лиц и представителей юридических лиц для получения объяснений;

8) негіздер болған кезде және заңда көзделген тәртіппен, лауазымды адамдар қолданған тыйым салу немесе шектеу сипатындағы шаралардың дереу күшін жоюды, заңсыз актінің қолданысын толығымен немесе ішінара тоқтата тұруды талап етуге;";
"10) тексерістер жүргізуге, заңдылықтың жай-күйін талдауға, күшіне енген актілерді бағалауға, жолданымдар мен прокурорлық қадағалау актілерін қарауға байланысты ақпарат пен материалдарға заңнамада белгіленген тәртіппен қол жеткізуге;";
11) 45-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттік құпияларды, коммерциялық, банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария етуге заңда белгіленген талаптар мен шектеулерді сақтай отырып, жүргізілетін тексеріс, заңдылықтың жай-күйін талдау, күшіне енген актілерді бағалау және осы Заңның 21-бабына сәйкес қаралатын жолданымдар мәселелері бойынша қажетті ақпаратты, құжаттар мен өзге де материалдарды прокурор белгілеген, бірақ үш жұмыс күнінен кем болмайтын мерзімде беруге міндетті.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қажет болған жағдайларда адамдардың өмірі, денсаулығы не Қазақстан Республикасының қауіпсіздігі үшін орны толмас зардаптарды болғызбау мақсатында сұратылатын ақпарат, құжаттар және өзге де материалдар дереу беріледі.";
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жүргізілетін тексеріс, заңдылықтың жай-күйін талдау, күшіне енген актілерді бағалау немесе қаралатын жолданым мәселелері бойынша прокурордың осы баптың 2-тармағында көзделген талаптары органдардың, ұйымдардың және лауазымды адамдардың орындауы үшін міндетті.
4. Сұратылатын ақпарат, құжаттар мен өзге де материалдар прокуратура органдарына заңнамада белгіленген нысанда және тәртіппен беріледі.".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Президенті Қ. ТОҚАЕВ

8) требовать незамедлительной отмены мер запретительного или ограничительного характера, наложенных должностными лицами, приостановления полностью или частично действия незаконного акта при наличии оснований и в порядке, предусмотренном законом;";
"10) в установленном законодательством порядке получать доступ к информации и материалам, связанным с проведением проверок, анализа состояния законности, оценки актов, вступивших в силу, рассмотрением обращений и актов прокурорского надзора;";
11) в статье 45:
в подпункте 1) части первой пункта 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1) с соблюдением установленных законом требований и ограничений к разглашению государственных секретов, сведений, составляющих коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну, предоставить в установленный прокурором срок, но не менее трех рабочих дней необходимую информацию, документы и иные материалы по вопросам проводимой проверки, анализа состояния законности, оценки актов, вступивших в силу, и рассматриваемых в соответствии со статьей 21 настоящего Закона обращений.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В необходимых случаях в целях предотвращения необратимых последствий для жизни, здоровья людей либо безопасности Республики Казахстан запрашиваемая информация, документы и иные материалы предоставляются незамедлительно.";
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Предусмотренные пунктом 2 настоящей статьи требования прокурора по вопросам проводимой проверки, анализа состояния законности, оценки актов, вступивших в силу, или рассматриваемого обращения обязательны для исполнения органами, организациями и должностными лицами.
4. Запрашиваемая информация, документы и иные материалы предоставляются в органы прокуратуры в форме и порядке, установленном законодательством.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ