Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2021 жылғы 2 шiлдедегi № 63-VII ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б.қараңыз.
1-бап. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) мазмұны алып тасталсын;
2) 62-баптың екінші бөлігіндегі "бұзушылық, сондай-ақ" деген сөздер "бұзушылық, лауазымды адамдардың кәсіпкерлік қызметке заңсыз араласуы, сондай-ақ жеке кәсіпкерлік субъектілеріне тексерулер және жеке кәсіпкерлік субъектілеріне бару арқылы бақылау мен қадағалаудың өзге де нысандарын жүргізу, сондай-ақ" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 89-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы "Жұмыс берушінің" деген сөздерден кейін "не қабылдаушы тараптың" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 90-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы "құқығын" деген сөзден кейін ", оның ішінде персонал беру жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған шарт шеңберінде жұмыстарды орындау кезінде" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 328-баптың ескертуі мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Осы баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінің мақсаттары үшін ілеспе және (немесе) табиғи газды алау етіп жағудан болатын ластағыш заттардың шығарындылары үшін айыппұлды есептеу кезінде "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 576-бабының 2-тармағында белгіленген стационарлық көздерден ластағыш заттардың шығарындылары үшін төлемақы мөлшерлемелері қолданылады.
Бұл ретте алаулардағы күкірт диоксидінің, азот диоксидінің, көміртегі тотықтарының шығарындылары үшін тиісінше "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 576-бабының 2-тармағында белгіленген күкірт оксидтерінің (SOₓ), азот оксидтерінің (NOₓ), көміртегі монооксидінің шығарындылары үшін төлемақы мөлшерлемелері қолданылады. Меркаптан шығарындылары үшін айыппұлды есептеу кезінде "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 576-бабының 3-тармағында белгіленген тиісті төлемақы мөлшерлемесі қолданылады.";
6) 506-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құқық қорғау органдары немесе арнаулы мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің органдары мен бөлімшелері, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құралымдары күзететін объектіге, сондай-ақ жеке күзет ұйымы күзететін қауіпті өндірістік объектіге заңсыз кіру, егер бұл іс-әрекетте қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, –";

О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях
Закон Республики Казахстан от 2 июля 2021 года № 63-VII ЗРК
Статья 1. Внести в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года следующие изменения и дополнения:
1) оглавление исключить;
2) в части второй статьи 62 слова "а также правонарушения в области" заменить словами "незаконное вмешательство должностных лиц в предпринимательскую деятельность, а также за правонарушения в области проведения проверок субъектов частного предпринимательства и иных форм контроля и надзора с посещением субъектов частного предпринимательства,";
3) абзац первый части первой статьи 89 после слова "работодателем" дополнить словами "либо принимающей стороной";
4) абзац первый части первой статьи 90 дополнить словами "в том числе при выполнении работ в рамках договора на оказание услуг по предоставлению персонала,";
5) примечания статьи 328 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Для целей частей первой, второй и третьей настоящей статьи при расчете штрафа за выбросы загрязняющих веществ от сжигания попутного и (или) природного газа в факелах применяются ставки платы за выбросы загрязняющих веществ от стационарных источников, установленные пунктом 2 статьи 576 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
При этом за выбросы диоксида серы, диоксида азота, окислов углерода в факелах применяются соответственно ставки платы за выбросы оксидов серы (SOₓ), оксидов азота (NOₓ), монооксида углерода, установленные пунктом 2 статьи 576 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс). При расчете штрафа за выбросы меркаптана применяется соответствующая ставка платы, установленная пунктом 3 статьи 576 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).";
6) абзац первый статьи 506 изложить в следующей редакции:
"Незаконное проникновение на объект, охраняемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан правоохранительными или специальными государственными органами, органами и подразделениями Министерства обороны Республики Казахстан, Вооруженными Силами, другими войсками и воинскими формированиями Республики Казахстан, а также на опасный производственный объект, охраняемый частной охранной организацией, если это деяние не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, –";

7) мынадай мазмұндағы 664-1-баппен толықтырылсын:
"664-1-бап. Прокурордың қаулысын орындамау
1. Прокурордың қаулысын орындамау, егер бұл әрекетте (әрекетсіздікте) қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет (әрекетсіздік) –
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
8) 667-баптың тақырыбы және бірінші бөлігінің бірінші абзацы "әскери полиция органы" деген сөздерден кейін ", мемлекеттік фельдъегерлік қызмет" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 684-баптың бірінші бөлігі "664," деген цифрлардан кейін "664-1," деген цифрлармен толықтырылсын;
10) 685-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) осы Кодекстің 132 (бірінші бөлігінде), 441-1, 480 (бірінші бөлігінде), 614-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін – учаскелік полиция инспекторлары;";
11) 805-баптың бірінші бөлігі "660," деген цифрлардан кейін "664-1," деген цифрлармен толықтырылсын.
2-бап.
1. Осы Заң, 2021 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 5) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заңның 1-бабының 5) тармақшасы үшінші абзацының қолданысы 2021 жылғы 1 шілдеден бастап 2022 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұрған кезеңде осы абзац мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"Бұл ретте алаулардағы күкірт диоксидінің, азот диоксидінің шығарындылары үшін тиісінше "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 576-бабының 2-тармағында белгіленген күкірт тотықтарының, азот тотықтарының шығарындылары үшін төлемақы мөлшерлемелері қолданылады. Меркаптан шығарындылары үшін айыппұлды есептеу кезінде "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 576-бабының 3-тармағында белгіленген тиісті төлемақы мөлшерлемесі қолданылады.".
Қазақстан Республикасының Президенті Қ. ТОҚАЕВ

7) дополнить статьей 664-1 следующего содержания:
"Статья 664-1. Неисполнение постановления прокурора
1. Неисполнение постановления прокурора, если это действие (бездействие) не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
8) заголовок и абзац первый части первой статьи 667 после слов "органа военной полиции," дополнить словами "государственной фельдъегерской службы,";
9) часть первую статьи 684 после цифр "664," дополнить цифрами "664-1,";
10) часть вторую статьи 685 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 132 (частью первой), 441-1, 480 (частью первой), 614 настоящего Кодекса, – участковые инспекторы полиции;";
11) часть первую статьи 805 после цифр "660," дополнить цифрами "664-1,".
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 5) статьи 1, который вводится в действие с 1 июля 2021 года.
2. Приостановить с 1 июля 2021 года до 1 января 2022 года действие абзаца третьего подпункта 5) статьи 1 настоящего Закона, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"При этом за выбросы диоксида серы, диоксида азота в факелах применяются соответственно ставки платы за выбросы окислов серы, окислов азота, установленные пунктом 2 статьи 576 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс). При расчете штрафа за выбросы меркаптана применяется соответствующая ставка платы, установленная пунктом 3 статьи 576 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).".
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ