Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2021 жылғы 18 қарашадағы № 73-VII ҚРЗ.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
11-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3-6) тармақшамен толықтырылсын:
"3-6) қаржы мониторингін жүзеге асыратын және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға, жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөнінде өзге де шараларды қабылдайтын уәкілетті мемлекеттік органға;".
2. "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
3-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) жария лауазымды адам:
жауапты мемлекеттік лауазымды атқаратын адам;
лауазымды адам;
мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адам;
мемлекеттік ұйымда немесе квазимемлекеттік сектор субъектісінде басқарушылық функцияларды орындайтын адам;
шет мемлекеттiң заң шығарушы, атқарушы, әкiмшiлiк, сот органдарына немесе қарулы күштеріне тағайындалатын немесе сайланатын, онда қандай да бiр лауазымды атқаратын адам;
шет мемлекет үшiн қандай да бiр жария функцияны орындайтын адам;
халықаралық шарттар мәртебесі бар келісімдер негізінде елдер құрған ұйымдарда басшылық лауазымды атқаратын адам;";
мынадай мазмұндағы 3-2) тармақшамен толықтырылсын:
"3-2) заң мәселелері жөніндегі тәуелсіз маман – заң қызметтерін дербес те, серіктес немесе заң көмегін көрсететін кәсіпкерлік субъектісімен еңбек шарты негізінде жұмыскер ретінде де көрсететін жеке тұлға;";
14) тармақша алып тасталсын;
2) 3-баптың 1-тармағы 19) тармақшасындағы "қатысушылары жатады." деген сөздер "қатысушылары;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 20) тармақшамен толықтырылсын:
"20) цифрлық активтерді шығару, олардың сауда-саттығын ұйымдастыру, сондай-ақ цифрлық активтерді ақшаға, құндылықтарға және өзге де мүлікке айырбастау бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі қызметті жүзеге асыратын тұлғалар жатады.";
3) 4-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) егер операция сомасы 1 000 000 теңгеге тең немесе одан асатын болса және осы операция өзінің сипаты бойынша бәс тiгу, ойын мекемелерiндегi құмар ойындар және лотерея өткiзу нәтижелерi бойынша қолма-қол ақшалай нысанда, оның iшiнде электрондық нысанда ұтыс алуға жататын болса;";

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
Закон Республики Казахстан от 18 ноября 2021 года № 73-VII ЗРК.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров":
пункт 1 статьи 11 дополнить подпунктом 3-6) следующего содержания:
"3-6) уполномоченному государственному органу, осуществляющему финансовый мониторинг и принимающему иные меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма, финансированию распространения оружия массового уничтожения;".
2. В Закон Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма":
1) в статье 1:
подпункт 3-1) изложить в следующей редакции:
"3-1) публичное должностное лицо:
лицо, занимающее ответственную государственную должность;
должностное лицо;
лицо, уполномоченное на выполнение государственных функций;
лицо, исполняющее управленческие функции в государственной организации или субъекте квазигосударственного сектора;
лицо, назначаемое или избираемое, занимающее какую-либо должность в законодательном, исполнительном, административном, судебном органах или вооруженных силах иностранного государства;
лицо, выполняющее какую-либо публичную функцию для иностранного государства;
лицо, занимающее руководящую должность в организациях, созданных странами на основе соглашений, которые имеют статус международных договоров;";
дополнить подпунктом 3-2) следующего содержания:
"3-2) независимый специалист по юридическим вопросам – физическое лицо, оказывающее юридические услуги как самостоятельно, так и в качестве партнера или работника на основании трудового договора с субъектом предпринимательства, оказывающего юридическую помощь;";
подпункт 14) исключить;
2) пункт 1 статьи 3 дополнить подпунктом 20) следующего содержания:
"20) лица, осуществляющие деятельность по выпуску цифровых активов, организации торгов ими, а также предоставлению услуг по обмену цифровых активов на деньги, ценности и иное имущество.";
3) в части первой пункта 1 статьи 4:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) если сумма операции равна или превышает 1 000 000 тенге и по своему характеру данная операция относится к получению выигрыша в наличной форме по результатам проведения пари, азартной игры в игорных заведениях и лотереи, в том числе в электронной форме;";

мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) егер операция сомасы 3 000 000 теңгеге тең немесе одан асатын болса және осы операция өзінің сипаты бойынша ломбардтардың ақшамен, бағалы қағаздармен, бағалы металдармен және асыл тастармен, олардан жасалған зергерлік бұйымдармен және өзге де құндылықтармен (бағалы металдардан жасалған ұлттық валюта монеталарынан басқа) операцияларды қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысанда жасауына жататын болса;";
2) тармақшаның үшінші абзацындағы "қолма-қол ақша нысанында" деген сөздер "қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысанда" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшаның екінші абзацындағы "қолма-қол ақша нысанында" деген сөздер "қолма-қол ақшалай немесе қолма-қол ақшасыз нысанда" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) тармақшадағы "200 000 000" деген цифрлар "50 000 000" деген цифрлармен ауыстырылсын;
4) 5-бапта:
2-тармақ 2) тармақшасындағы "жүзеге асырылған жағдайларда клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісінше тексеруді жүзеге асырады." деген сөздер "жүзеге асырылған;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) клиент (оның өкілі), бенефициарлық меншік иесі туралы бұрын алынған мәліметтердің анықтығына күмәндануға негіздер болған жағдайларда клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісінше тексеруді жүзеге асырады.";
3-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мәліметтерді жаңарту осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларда және ішкі бақылау қағидаларымен жүзеге асырылады.";
5-тармақта:
екінші бөліктегі "ақпаратты" деген сөз "мәліметтерді" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Осы Заңның 3-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 11) және 12) тармақшаларында аталған қаржы мониторингі субъектілері осы бапта көзделген шараларды қабылдаған кезде өз құзыреті шегінде қаржы мониторингі субъектілерінің Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтауына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдармен келісу бойынша уәкілетті орган бекіткен нысанмен клиенттердің бенефициарлық меншік иелері туралы мәліметтер алуды қамтамасыз етеді.
Бенефициарлық меншік иелері туралы мәліметтерді клиенттер (олардың өкілдері) уәкілетті орган айқындаған тәртіппен қаржы мониторингі субъектісінің сұрау салуы бойынша береді.";
5) 8-бапта:
тақырыптағы "шетелдік" деген сөз алып тасталсын;
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) если сумма операции равна или превышает 3 000 000 тенге и по своему характеру данная операция относится к совершению ломбардами операций с деньгами, ценными бумагами, драгоценными металлами и драгоценными камнями, ювелирными изделиями из них и иными ценностями (кроме монет национальной валюты, изготовленных из драгоценных металлов) в наличной или безналичной форме;";
в абзаце третьем подпункта 2) слова "наличной форме" заменить словами "наличной или безналичной форме";
в абзаце втором подпункта 5) слова "наличной форме" заменить словами "наличной или безналичной форме";
в подпункте 8) цифры "200 000 000" заменить цифрами "50 000 000";
4) в статье 5:
пункт 2 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) наличия оснований для сомнения в достоверности ранее полученных сведений о клиенте (его представителе), бенефициарном собственнике.";
часть третью пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Обновление сведений осуществляется в случаях, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи и правилами внутреннего контроля.";
в пункте 5:
в части второй слово "информацию" заменить словом "сведения";
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Субъекты финансового мониторинга, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 11) и 12) пункта 1 статьи 3 настоящего Закона, при принятии мер, предусмотренных настоящей статьей, обеспечивают получение сведений о бенефициарных собственниках клиентов по форме, утвержденной уполномоченным органом по согласованию с государственными органами, осуществляющими в пределах своей компетенции государственный контроль за соблюдением субъектами финансового мониторинга законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма.
Сведения о бенефициарных собственниках представляются клиентами (их представителями) по запросу субъекта финансового мониторинга в порядке, определенном уполномоченным органом.";
5) в статье 8:
в заголовке слово "иностранных" исключить;
абзац первый изложить в следующей редакции:

"1. Қаржы мониторингі субъектілері осы Заңның 1-бабы 3-1) тармақшасының алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтарында аталған жария лауазымды адамдарға қатысты осы Заңның 5-бабының 3-тармағында көзделген шаралардан басқа, қосымша:";
1) тармақшадағы:
"клиенттiң шетелдiк" деген сөздер "клиенттiң (оның өкілінің) және бенефициарлық меншік иесінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"отбасы мүшелеріне" деген сөздер "жұбайына (зайыбына)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "шетелдік" деген сөз алып тасталсын;
4) тармақшадағы "қаражат", "қабылдауға міндетті." деген сөздер тиісінше "клиенттiң (оның өкілінің) және бенефициарлық меншік иесінің қаражат", "қабылдауға;" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) клиенттерді (олардың өкілдерін) және бенефициарлық меншік иелерін тиісінше тексерудің күшейтілген шараларын қолдануға міндетті.";
мынадай мазмұндағы 2, 3 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
"2. Қаржы мониторингі субъектілері тәуекелдің жоғары деңгейі берілген, Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін жария лауазымды адамдардың тізбесіне кіретін жария лауазымды адамдарға, олардың жұбайларына (зайыптарына) және жақын туыстарына қатысты осы Заңның 5-бабының 3-тармағында көзделген шаралардан басқа, осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында белгіленген шараларды қосымша қолдануға міндетті.
3. Осы Заңның 1-бабы 3-1) тармақшасының алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтарында көзделген адамдарды қоспағанда, жария лауазымды адамдардың тізбесін Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
4. Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін жария лауазымды адамдардың тізбесіне кіретін жария лауазымды адам өзінің өкілеттігін орындауды тоқтатқан күннен бастап осы баптың 2-тармағының ережелері жария лауазымды адамға, оның жұбайына (зайыбына) және жақын туыстарына он екі ай бойы қолданылады.";
6) 11-бапта:
3-тармақтың үшінші абзацы "қаржыландыру тәуекелін" деген сөздерден кейін "(тәуекелдің төменгі, жоғары деңгейлерін)" деген сөздермен толықтырылсын;
3-2-тармақтың бірінші бөлігінде:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"осы Заңның 3-бабы 1-тармағының 1) (қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалар және айрықша қызметі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғалар бөлігінде) және 12) тармақшаларында көзделген қаржы мониторингі субъектілері үшін уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі;";
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:

"1. Субъекты финансового мониторинга, помимо мер, предусмотренных пунктом 3 статьи 5 настоящего Закона, в отношении публичных должностных лиц, указанных в абзацах шестом, седьмом и восьмом подпункта 3-1) статьи 1 настоящего Закона, дополнительно обязаны:";
в подпункте 1):
слова "клиента к иностранному" заменить словами "клиента (его представителя) и бенефициарного собственника к";
слова "членам семьи" заменить словами "супруге (супругу)";
в подпункте 2) слово "иностранного" исключить;
подпункт 4) дополнить словами "клиента (его представителя) и бенефициарного собственника";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) применять усиленные меры надлежащей проверки клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников.";
дополнить пунктами 2, 3 и 4 следующего содержания:
"2. Субъекты финансового мониторинга, помимо мер, предусмотренных пунктом 3 статьи 5 настоящего Закона, в отношении публичных должностных лиц, входящих в перечень публичных должностных лиц, утверждаемый Президентом Республики Казахстан, их супругов и близких родственников, которым присвоен высокий уровень риска, дополнительно обязаны применять меры, установленные подпунктами 2), 3), 4) и 5) пункта 1 настоящей статьи.
3. Перечень публичных должностных лиц, за исключением лиц, предусмотренных абзацами шестым, седьмым и восьмым подпункта 3-1) статьи 1 настоящего Закона, утверждается Президентом Республики Казахстан.
4. Со дня прекращения исполнения публичным должностным лицом, входящим в перечень публичных должностных лиц, утверждаемый Президентом Республики Казахстан, своих полномочий положения пункта 2 настоящей статьи к публичному должностному лицу, его супруге (супругу) и близким родственникам применяются в течение двенадцати месяцев.";
6) в статье 11:
абзац третий пункта 3 после слов "программу управления риском" дополнить словами "(низкий, высокий уровни риска)";
в части первой пункта 3-2:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом для субъектов финансового мониторинга, предусмотренных подпунктами 1) (в части юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, и юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей) и 12) пункта 1 статьи 3 настоящего Закона;";
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:

"осы Заңның 3-бабы 1-тармағының 6), 9), 10) және 20) тармақшаларында көзделген қаржы мониторингі субъектілері, сондай-ақ тауар биржалары үшін уәкілетті орган және тиісті мемлекеттік орган;";
7) 13-баптың 1-1-тармағы бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей" деген сөздер "кезден бастап жиырма төрт сағат ішінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 16-бапта:
5-1) тармақшаның бірінші бөлігі "терроризмді қаржыландырумен" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және (немесе) терроризмді қаржыландыруға байланысты өзге де қылмыстық құқық бұзушылық жасаумен" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 13-6) және 13-7) тармақшалармен толықтырылсын:
"13-6) қаржы мониторингі субъектілері үшін олардың қызметінің ерекшеліктерін және өзіндік ерекшелігін ескере отырып нұсқаулықтарды, әдістемелік ұсынымдарды әзірлейді және бекітеді;
13-7) Қазақстан Республикасының Президенті бекітетін жария лауазымды адамдардың тізбесіне кіретін жария лауазымды адамдардың, олардың жұбайларының (зайыптарының) және жақын туыстарының тізімін жүргізеді;";
9) 18-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасы "кезде" деген сөзден кейін "жеке және заңды тұлғалардың деректемелерін көрсете отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
бірінші бөліктегі "және оның орынбасарларының" деген сөздер ", оның орынбасарларының, облыс прокурорларының және оларға теңестірілген прокурорлардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті органның, жалпыға бірдей қолжетімді болып табылатын ақпараттан басқа, сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдерінде қамтылған мәліметтерді алуы осы баптың 2-тармағының 3) тармақшасында көзделген тәртіп ескеріле отырып жүзеге асырылады.".
3. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
3-қосымша мынадай мазмұндағы 62-тармақпен толықтырылсын:
"62. Цифрлық активтерді шығару, олардың сауда-саттығын ұйымдастыру, сондай-ақ цифрлық активтерді ақшаға, құндылықтарға және өзге де мүлікке айырбастау бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама.".
4. "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-бап мынадай мазмұндағы 59-2) және 59-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"59-2) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес цифрлық активтерді шығару, олардың сауда-саттығын ұйымдастыру, сондай-ақ цифрлық активтерді ақшаға, құндылықтарға және өзге де мүлікке айырбастау бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі қызметті жүзеге асыратын тұлғалар хабарламаларының мемлекеттік электрондық тізілімін жүргізеді;

"уполномоченным органом и соответствующим государственным органом для субъектов финансового мониторинга, предусмотренных подпунктами 6), 9), 10) и 20) пункта 1 статьи 3 настоящего Закона, а также товарных бирж;";
7) в абзаце первом части первой пункта 1-1 статьи 13 слова "не позднее одного рабочего дня со дня" заменить словами "в течение двадцати четырех часов с момента";
8) в статье 16:
часть первую подпункта 5-1) после слов "финансированием терроризма," дополнить словами "а также с совершением иного уголовного правонарушения, связанного с легализацией (отмыванием) доходов, полученных преступным путем, и (или) финансированием терроризма,";
дополнить подпунктами 13-6) и 13-7) следующего содержания:
"13-6) разрабатывает и утверждает инструкции, методические рекомендации для субъектов финансового мониторинга с учетом особенностей и специфики их деятельности;
13-7) ведет список публичных должностных лиц, входящих в перечень публичных должностных лиц, утверждаемый Президентом Республики Казахстан, их супругов и близких родственников;";
9) в статье 18:
подпункт 1) пункта 2 дополнить словами ", с указанием реквизитов физических и юридических лиц";
в пункте 3:
в части первой слова "Казахстан и его заместителей" заменить словами "Казахстан, его заместителей, прокуроров областей и приравненных к ним прокуроров";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"Получение уполномоченным органом сведений, содержащихся в национальных реестрах идентификационных номеров, кроме информации, являющейся общедоступной, осуществляется с учетом порядка, предусмотренного подпунктом 3) пункта 2 настоящей статьи.".
3. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
приложение 3 дополнить пунктом 62 следующего содержания:
"62. Уведомление о начале или прекращении деятельности по выпуску цифровых активов, организации торгов ими, а также предоставлению услуг по обмену цифровых активов на деньги, ценности и иное имущество.".
4. В Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации":
1) статью 7 дополнить подпунктами 59-2) и 59-3) следующего содержания:
"59-2) ведет государственный электронный реестр уведомлений лиц, осуществляющих деятельность по выпуску цифровых активов, организации торгов ими, а также предоставлению услуг по обмену цифровых активов на деньги, ценности и иное имущество, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";

59-3) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес цифрлық активтерді шығару, олардың сауда-саттығын ұйымдастыру, сондай-ақ цифрлық активтерді ақшаға, құндылықтарға және өзге де мүлікке айырбастау бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі қызметті жүзеге асыратын тұлғалардан хабарламалар қабылдауды жүзеге асырады;";
2) 33-1-бап мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:
"10. Цифрлық активтерді шығару, олардың сауда-саттығын ұйымдастыру, сондай-ақ цифрлық активтерді ақшаға, құндылықтарға және өзге де мүлікке айырбастау бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі қызметті жүзеге асыратын тұлғалар "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен уәкілетті органға қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама жіберуге міндетті.".
2-бап. Осы Заң, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағын, 2-тармағы 8) тармақшасының екінші және төртінші абзацтарын, 9) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

59-3) осуществляет прием уведомлений от лиц, осуществляющих деятельность по выпуску цифровых активов, организации торгов ими, а также предоставлению услуг по обмену цифровых активов на деньги, ценности и иное имущество, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";";
2) статью 33-1 дополнить пунктом 10 следующего содержания:
"10. Лица, осуществляющие деятельность по выпуску цифровых активов, организации торгов ими, а также предоставлению услуг по обмену цифровых активов на деньги, ценности и иное имущество, обязаны направить уведомление о начале или прекращении деятельности в уполномоченный орган в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 1, абзацев второго и четвертого подпункта 8), подпункта 9) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ