Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Минералдық тыңайтқыштар шығару зауытын салу және пайдалану" жобасын іске асыру туралы келісімді ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2022 жылғы 21 қаңтардағы № 102-VII ҚРЗ.
2020 жылғы 21 шілдеде Мәскеуде жасалған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Минералдық тыңайтқыштар шығару зауытын салу және пайдалану" жобасын іске асыру туралы келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Минералдық тыңайтқыштар шығару зауытын салу және пайдалану" жобасын іске асыру туралы КЕЛІСІМ
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі және Ресей Федерациясының Үкіметі
өзара тиімді ынтымақтастық қағидаттары негізінде Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылатын, жобаны іске асыруға мүдделілік білдіре отырып,
жобаны іске асыруға байланысты жасалуға тиіс келісімдердің маңыздылығын назарға ала отырып,
Тараптар жобаны табысты іске асыруға ықпал ету және жобаны іске асыру үшін, сондай-ақ жобаны іске асыруға қатысатын тұлғалар үшін жеңілдіктерді, қолдау шаралары мен преференцияларды қолдану мақсатында өз елдерінің мүдделерінде және атынан әрекет ете отырып, осы Келісімді жасасуға ниет білдіргенін атап көрсете отырып,
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы 1998 жылғы 6 шілдедегі Инвестицияларды көтермелеу және өзара қорғау туралы келісімді басшылыққа ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап. Пайдаланылатын ұғымдар
Осы Келісімде пайдаланылатын ұғымдар мынаны білдіреді:
"аффилирленген тұлға" - (инвесторға, жобалау компаниясына немесе жер қойнауын пайдаланушыға қатысты инвестормен, жобалау компаниясымен немесе жер қойнауын пайдаланушымен бірге тұлғалардың бір тобына кіретін, жобаны іске асыруға тартылған кез келген тұлға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделгендей);
"газ" - газ беруші жеткізетін табиғи газ (осы Келісімнің 8-бабының 3-тармағында көзделгендей);
"газ құбыры" - осы Келісімнің 8-бабының 3-тармағының "а" тармақшасымен көзделген шартқа сәйкес газ жеткізу мақсаттары үшін қажетті, қосылу нүктесінен бастап зауыттың аумағына дейінгі ұзындығы 3 (үш) километрге дейін газ бүру құбыры;
"мемлекеттік ұйым" - Қазақстан Республикасы капитал үлесіне немесе осыған ұқсас қатысу үлесіне (тікелей немесе жанама түрде) иелік ететін, Қазақстан Республикасының және Қазақстан Республикасы Үкіметінің агенттері мен өкілдерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасы (тікелей немесе жанама түрде) бақылайтын ұйым. Бұл ретте "бақылау" деген сөз тұлғаны басқару (тікелей немесе жанама түрде) немесе оны басқару қағидаттарын және акциялар пакетін иелену негізінде немесе шарт бойынша немесе өзге түрде (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес) саясатын айқындау өкілеттігін білдіреді;
"Мемлекеттік орган" - Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы мәртебесі бар Қазақстан Республикасының мемлекеттік заңды тұлғаларының кез келгені, Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы немесе өкілді органдарының кез келгені немесе Қазақстан Республикасының атынан әрекет ететін кез келген өзге тұлға;
"құрылыстың аяқталу күні" - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес зауыттың толық көлемде пайдалануға берілген күні және (немесе) зауыт құрылысының толық көлемде аяқталған күні (аталған оқиғалардың қайсысы кешірек орын алатынына байланысты);
"кәсіпкерлікті қолдаудың қолданыстағы қаржы институттары" - "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамы, "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы, "QazTech Ventures" акционерлік қоғамы, әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар және Қазақстан Республикасының кәсіпкерлігін қолдаудың басқа да қаржы институттары;
"жобадан түсетін кірістер" - жобалау компаниясы алған, акцияларды және жарғылық капиталдағы қатысу үлестерін сату кезінде күн өсімінен түсетін табысты қоса алғанда, жобалау компаниясы зауыт өнімін өндіруден және сатудан алған кез келген табыстар;
"теміржол инфрақұрылымы" - магистральдық теміржолдар етіп қайта салу мүмкіндігімен зауыт аумағынан бастап Жаңатас станциясына (Қазақстан Республикасының Жамбыл облысы) дейінгі кіреберіс теміржолдар, сондай-ақ құрылысын жобалау компаниясы жүзеге асыратын өнеркәсіптік станциядағы қабылдау-жөнелту теміржолдары;
"зауыт" - жобалау құжаттамасында көзделген және жобалау компаниясы мердігерлер мен қосалқы мердігерлерді тарта отырып, Қазақстан Республикасы Жамбыл облысының Жаңатас қаласынан 14 (он төрт) километр жерде салып жатқан, минералдық тыңайтқыштар мен индустриялық ілеспе өнімдер шығаратын өндірістік объект;
"шетел валютасы" - Қазақстан Республикасынан басқа кез келген мемлекеттің валютасы, оның ішінде халықаралық ақшалай және есеп айырысу бірліктері;

О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о реализации проекта "Строительство и эксплуатация завода по выпуску минеральных удобрений"
Закон Республики Казахстан от 21 января 2022 года № 102-VII ЗРК.
Ратифицировать Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о реализации проекта "Строительство и эксплуатация завода по выпуску минеральных удобрений", совершенное в Москве 21 июля 2020 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ
СОГЛАШЕНИЕ
между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о реализации проекта "Строительство и эксплуатация завода по выпуску минеральных удобрений"
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
выражая заинтересованность в реализации проекта, осуществляемого на территории Республики Казахстан, на основе принципов взаимовыгодного сотрудничества,
принимая во внимание важность соглашений, подлежащих заключению в связи с реализацией проекта,
подчеркивая, что Стороны изъявили желание заключить настоящее Соглашение, действуя в интересах и от имени своих стран в целях способствования успешной реализации проекта и применения льгот, мер поддержки и преференций для реализации проекта, а также для участвующих в реализации проекта лиц,
руководствуясь Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о поощрении и взаимной защите инвестиций от 6 июля 1998 г.,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Используемые понятия
Понятия, используемые в настоящем Соглашении, означают следующее:
"аффилированное лицо" - в отношении инвестора, проектной компании или недропользователя любое вовлеченное в реализацию проекта лицо, входящее с инвестором, проектной компанией или недропользователем в одну группу лиц (как это предусмотрено законодательством Республики Казахстан);
"газ" - природный газ, поставляемый поставщиком газа (как это предусмотрено пунктом 3 статьи 8 настоящего Соглашения);
"газопровод" - газопровод - отвод от точки подключения до территории завода протяженностью до 3 (трех) километров, необходимый для целей поставки газа согласно договору, предусмотренному подпунктом "а" пункта 3 статьи 8 настоящего Соглашения;
"государственная организация" - организация, в которой Республика Казахстан владеет (прямо или косвенно) долей капитала или аналогичной долей участия и которая (прямо или косвенно) контролируется Республикой Казахстан, включая агентов и представителей Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан. При этом слово "контроль" означает полномочие управлять (прямо или косвенно) лицом или определять принципы его управления и политику на основании владения пакетом акций, или по договору, или иным образом (согласно законодательству Республики Казахстан);
"государственный орган" - Правительство Республики Казахстан, любое из государственных юридических лиц Республики Казахстан, имеющих статус государственного органа Республики Казахстан, любой из местных исполнительных или представительных органов Республики Казахстан или любое иное лицо, действующее от имени Республики Казахстан;
"дата завершения строительства" - дата ввода завода в эксплуатацию в полном объеме и (или) дата завершения строительства завода в полном объеме в соответствии с законодательством Республики Казахстан (в зависимости от того, какое из указанных событий наступит позднее);
"действующий финансовый институт поддержки предпринимательства" - акционерное общество "Банк Развития Казахстана", акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму", акционерное общество "QazTech Ventures", социальнопредпринимательские корпорации и другие финансовые институты поддержки предпринимательства Республики Казахстан;
"доходы от проекта" - любые доходы проектной компании, полученные от производства и реализации продукции завода, включая доход от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в уставном капитале, полученный проектной компанией;
"железнодорожная инфраструктура" - подъездные железнодорожные пути от территории завода до станции Жанатас (Жамбылская область Республики Казахстан) с возможностью их перестройки в магистральные железнодорожные пути, а также приемо-отправочные железнодорожные пути на промышленной станции, строительство которой будет осуществлено проектной компанией;
"завод" - производственный объект в 14 (четырнадцати) километрах от г. Жанатас Жамбылской области Республики Казахстан по производству минеральных удобрений и сопутствующих индустриальных продуктов, предусмотренный проектной документацией и строящийся проектной компанией с привлечением подрядчиков и субподрядчиков;
"законодательство Республики Казахстан" - любые нормативные правовые акты, имеющие обязательную юридическую силу на территории Республики Казахстан и представляющие собой полный правовой режим Республики Казахстан, включая все международные договоры, стороной которых является Республика Казахстан, а также все внутригосударственные постановления, законы и указы о ратификации или об исполнении таких международных договоров;
"иностранная валюта" - валюта любого государства, кроме Республики Казахстан, в том числе международные денежные и расчетные единицы;

"шетелдік жұмыскер" - жобалау компаниясы, оның аффилирленген тұлғалары және (немесе) олардың мердігерлері және (немесе) қосалқы мердігерлері Қазақстан Республикасының Жамбыл және (немесе) Түркістан облыстарының аумағында және (немесе) Қазақстан Республикасының Алматы қаласында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін, тартуды жоспарлап отырған, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын жеке тұлға, бұл ретте осы Келісімнің 3-бабының 3-тармағында көзделген тізбеде осындай жеке тұлғалардың көрсетілуі шарт;
"кадрлардағы жергілікті қамту" - қазақстандық заңды тұлғаға қатысты мұндай заңды тұлға қызметкерлерінің жалпы санында Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын заңды тұлға қызметкерлері санының пайыздық қамтылуы;
"салық" - Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы біржақты тәртіппен заңнамалық түрде белгілеген, белгілі бір көлемдерде жүргізілетін, қайтарылмайтын және өтеусіз сипаттағы бюджетке төленетін міндетті ақшалай төлем;
"қосылған құн салығы" - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген анықтамаға сәйкес қосылған құн салығы;
"айналма автомобиль жолы" - зауыт ауданында салу жоспарланған, ұзындығы 6,5 (алты бүтін оннан бес) километрге жуық "Жаңатас - Шымкент" айналма автомобиль жолының учаскесі;
"инфрақұрылым объектісі" - зауытқа сервистік қызмет көрсетуге, жобаны іске асыру ауданында, осы Келісімнің 8-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген объектілерді қоса алғанда, жобалау компаниясының персоналының, жер қойнауын пайдаланушының және олардың аффилирленген тұлғаларының әлеуметтік мұқтаждарын қамтамасыз етуге арналған объект;
"ұйым" - кез келген заңды тұлға, сондай-ақ кез келген бірлескен кәсіпорынды, кәсіпорынды, қауымдастықты немесе трастты қоса алғанда, олардың мемлекеттік немесе жеке, кез келген мемлекеттің заңнамасына сәйкес немесе екі немесе бірнеше тұлғалар арасындағы жазбаша келісімге сәйкес құрылғанына немесе ұйымдастырылғанына қарамастан, заңды тұлға мәртебесі жоқ құрылым;
"мердігер" - жобалау компаниясының немесе оның аффилирленген тұлғасының, сондай-ақ осындай тұлғаның кез келген құқық мирасқорларының немесе заңды цессионарийлерінің мүддесінде зауытты салуға немесе пайдалануға байланысты тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді немесе технологияларды жеткізуге жобалау
"өнім беруші" - Қазақстан Республикасының газ және газбен жабдықтау саласындағы ұлттық операторы немесе мұндай оператор болмаған жағдайда Қазақстан Тарапы (осы Келісімнің 8-бабының 3-тармағында көзделгендей) жобалау компаниясының атына газ беруші ретінде айқындайтын өзге ұйым;
"жоба" - жобалау құжаттамасында көзделгендей, құрылысты аяқтау күні бітетін зауыт құрылысы, сондай-ақ зауытты пайдалану;
"жобалау компаниясы" - жобаны іске асыруды жүзеге асыратын негізгі тұлға ретінде танылатын, "ЕуроХим-Қаратау" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі 130640023294) болып табылатын заңды тұлға;
"жобалық келісімдер" - мемлекеттік орган немесе мемлекеттік ұйым мен жобалау компаниясы, жер қойнауын пайдаланушы немесе олардың аффилирленген тұлғалары арасында жасалған инвестициялық келісімдердің барлығы немесе кез келгені, сондай-ақ осы Келісімнің 8-бабының 3-тармағының "а" тармақшасымен көзделген шектеусіз жеткізу шарты, электр энергиясын жеткізу туралы келісімдер, сондай-ақ жобаны іске асыру мақсаттары үшін жасалатын өзге де келісімдер, оның ішінде осы Келісімді орындау мақсатында жасалатын кез келген келісімдер;
"жобалау құжаттамасы" - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жобалау компаниясы дайындаған немесе салу немесе пайдалану мақсаттары үшін жобалау компаниясының нұсқауы бойынша дайындалған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажетті сараптамалардан өткен, көрсетілген құжаттардың шарттарына сәйкес ықтимал ұзарту, жаңарту, ауыстыру, түзету немесе өзге де өзгерту ескерілген, кез келген суреттер, жобалар, сызбалар, эскиздер, есеп-қисаптар, өлшемдер, сипаттамалар, таныстырылымдар, жобалауға арналған тапсырмалар, жобалау құжаттамасы және өзге де құжаттар;
"жұмыс рұқсаты" - шетелдік жұмыс күшін тартуға берілген рұқсат және (немесе) шетелдік жұмыскерді, Қазақстан Республикасының тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерінің аумағындағы жұмыскерді тарту үшін қажетті және жеткілікті кез келген өзге де құжаттар:
"жобаны іске асыру ауданы" - Қазақстан Республикасы Жамбыл облысының Сарысу ауданы:
"газды тасымалдауға және сақтауға арналған шығыстар" - газды газ құбырлары арқылы тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу бағасы, сондай-ақ газды сақтау бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу бағасы:
"құрылыс" - зауытқа және (немесе) оның кез келген бөлігіне қатысты, мұндай қызмет Қазақстан Республикасының аумағында немесе одан тысқары жерлерде жүргізілетініне қарамастан, және мұндай қызмет осы Келісім күшіне енген күнге дейін басталып, құрылыс аяқталатын күнге дейін жалғасады деп болжанатын (тікелей немесе жанама түрде) бағалауға, әзірлеуге, жобалауға, құрылысқа, тұрғызуға, құруға және монтаждау және (немесе) жөндеу жұмыстарын жүзеге асыруға байланысты кез келген қызмет;
"қосалқы мердігер" - барлық немесе бірнеше мердігермен немесе олардың кез келгенімен келісім (келісімдер) жасасқан және барлық немесе бірнеше мердігерге немесе олардың кез келгеніне зауытқа байланысты тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді немесе технологияларды беретін кез келген тұлға, сондай-ақ осындай тұлғаның кез келген құқық мирасқорлары немесе заңды цессионарийлері (ұғым кез келген басқа тұлғаның жұмыскерлері ретінде жұмыс істейтін жеке тұлғаларды қамтымайды);
"кедендік тізбе" - жобаны іске асыру мақсаттары үшін қажетті, импорты кедендік баждар салудан босатуға жататын (осы Келісімнің 7-бабының 1-тармағында көзделгендей) тауарлар, шикізат, материалдар, жабдық және (немесе) жабдыққа арналған жиынтықтаушы немесе қосалқы бөлшектер тізбесі, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың құқық талаптарына сәйкес тиісті бөлігінде келісілген және осы Келісімнің 7-бабының 2-тармағымен көзделген тәртіпке сәйкес бекітілген кедендік баждар салудан осылай босатылуға құқылы тұлғалардың тізбесі;
"тауарлар" - кез келген мүлік, оның ішінде ақпарат көздері, технологиялар, бағалы қағаздар және (немесе) валюталық құндылықтар, жол чектері, электр, жылу және өзге де энергия мен көлік құралдары, технологиялық жабдық, оларға жиынтықтаушы және қосалқы бөлшектер, шикізат пен материалдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жылжымайтын мүлікке теңестірілген тасымалданатын өзге де заттар;
"қосу нүктесі" - автоматты газ бөлу станциясы, оны салуды және магистральдық газ құбырына қосуды Қазақстан тарапы қамтамасыз етеді;
"газ және газбен жабдықтау саласындағы уәкілетті орган" - Қазақстан Республикасының газ және газбен жабдықтау саласындағы уәкілетті органы болып табылатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы;
"жұмысқа орналастыру жөніндегі уәкілетті орган" - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмысқа рұқсаттар беруге уәкілетті Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы;
"инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган" - Қазақстан Республикасының инвестициялар жөніндегі уәкілетті органы болып табылатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы;
"индустрия саласындағы уәкілетті орган" - Қазақстан Республикасының индустрия және индустриялық-инновациялық даму саласында уәкілетті органы болып табылатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы;
"пайдалану" - сол немесе өзге уақыт кезеңінде зауытты және (немесе) оның кез келген бөлігін басқару, сақтандыру, оған иелік ету, пайдалану, жабдықты жөндеу, ауыстыру, зауытты және (немесе) оның кез келген бөлігін қайта жабдықтау, өндірістік немесе техникалық қызмет көрсету, кеңейту, ұзарту және қорғау, сондай-ақ жоғарыда аталғандардың кез келгенімен байланысты өзге де әрекеттер;
"экспроприация" - экспроприациялау, ұлттық меншікке айналдыру, реквизициялау немесе экспроприациялау, ұлттық меншікке айналдыру, реквизициялау сияқты коммерциялық, экономикалық немесе құқықтық салдарлары болатын өзге де шаралар.

"иностранный работник" - физическое лицо, не являющееся гражданином Республики Казахстан, которое проектная компания, ее аффилированные лица и (или) их подрядчики и (или) субподрядчики планируют привлечь для осуществления трудовой деятельности на территории Жамбылской и (или) Туркестанской областей Республики Казахстан, и (или) в г. Алматы Республики Казахстан при условии указания такого физического лица в перечне, предусмотренном пунктом 3 статьи 3 настоящего Соглашения;
"местное содержание в кадрах" - в отношении казахстанского юридического лица, процентное содержание количества работников юридического лица, являющихся гражданами Республики Казахстан, в общем количестве работников такого юридического лица;
"налог" - законодательно установленный Республикой Казахстан в одностороннем порядке обязательный денежный платеж в бюджет, за исключением случаев, предусмотренных налоговым законодательством Республики Казахстан, производимый в определенных размерах, носящий безвозвратный и безвозмездный характер;
"налог на добавленную стоимость" - налог на добавленную стоимость в соответствии с определением, установленным законодательством Республики Казахстан;
"объездная автомобильная дорога" - участок объездной автомобильной дороги "Жанатас-Шымкент" протяженностью около 6,5 (шести целых пяти десятых) километров, запланированный к строительству в районе завода;
"объект инфраструктуры" - объект, предназначенный для сервисного обслуживания завода, обеспечения социальных нужд персонала проектной компании, недропользователя и их аффилированных лиц в районе реализации проекта, включая в том числе объекты, предусмотренные пунктами 1 и 2 статьи 8 настоящего Соглашения;
"организация" - любое юридическое лицо, а также образование, не имеющее статуса юридического лица, включая любое совместное предприятие, предприятие, ассоциацию или траст, независимо от того, являются ли они государственными или частными, учрежденными или организованными в соответствии с законодательством любого государства или в соответствии с письменным соглашением, заключенным между двумя или несколькими лицами;
"подрядчик" - любое лицо, заключившее соглашение с проектной компанией или с ее аффилированным лицом, в интересах проектной компании или ее аффилированного лица на поставку товаров, работ, услуг или технологий, связанных со строительством или эксплуатацией завода, а также любых правопреемников или правомочных цессионариев такого лица (понятие не включает физических лиц, действующих в качестве работников любого другого лица);
"поставщик" - национальный оператор Республики Казахстан в сфере газа и газоснабжения или в случае отсутствия такого оператора иная организация, которую Казахстанская Сторона определит в качестве поставщика газа в адрес проектной компании (как это предусмотрено пунктом 3 статьи 8 настоящего Соглашения);
"проект" - строительство завода, предусмотренное проектной документацией, оканчивающееся в дату завершения строительства, а также эксплуатация завода;
"проектная компания" - юридическое лицо, выступающее в качестве основного лица, осуществляющего реализацию проекта, которым является товарищество с ограниченной ответственностью "ЕвроХим-Каратау" (бизнес-идентификационный номер 130640023294);
"проектные соглашения" - все или любое из инвестиционных соглашений, заключенных между государственным органом или государственной организацией и проектной компанией, недропользователем или их аффилированными лицами, а также без ограничений договор поставки, предусмотренный подпунктом "а" пункта 3 статьи 8 настоящего Соглашения, соглашения о поставке электроэнергии, а также иные соглашения, заключаемые для целей реализации проекта, в том числе любые соглашения, заключаемые в целях исполнения настоящего Соглашения;
"проектная документация" - любые рисунки, проекты, чертежи, эскизы, расчеты, измерения, описания, презентации, задания на проектирование, проектная документация и прочие документы, подготовленные в соответствии с законодательством Республики Казахстан проектной компанией или по указанию проектной компании для целей строительства или эксплуатации, а также прошедшие необходимые согласно законодательству Республики Казахстан экспертизы, с учетом возможного продления, обновления, замены, поправок или иных изменений в соответствии с условиями указанных документов;
"рабочее разрешение" - разрешение на привлечение иностранной рабочей силы и (или) любые иные документы, необходимые и достаточные для привлечения иностранного работника, работника на территории соответствующих административно-территориальных единиц Республики Казахстан;
"район реализации проекта" - Сарысуский район Жамбылской области Республики Казахстан;
"расходы на транспортировку и хранение газа" - цена приобретения услуг по транспортировке газа по газопроводам, а также цена приобретения услуг по хранению газа;
"строительство" - в отношении завода и (или) любой его части любая деятельность, связанная (прямо или косвенно) с оценкой, разработкой, проектированием, строительством, возведением, сооружением и осуществлением монтажных и (или) ремонтных работ независимо от того, проводится ли такая деятельность на территории Республики Казахстан или за ее пределами, и предполагающая, что такая деятельность была начата до даты вступления в силу настоящего Соглашения и будет продолжаться до даты завершения строительства;
"субподрядчик" - любое лицо, заключившее соглашение (соглашения) со всеми или несколькими подрядчиками или любым из них и поставляющее, осуществляющее и (или) предоставляющее (прямо или косвенно) всем или нескольким подрядчикам или любому из них товары, работы, услуги или технологии, связанные с заводом, а также любые правопреемники или правомочные цессионарии такого лица (понятие не включает физических лиц, действующих в качестве работников любого другого лица);
"таможенный перечень" - перечень товаров, сырья, материалов, оборудования и (или) комплектующих или запасных частей для оборудования, необходимых для целей реализации проекта, импорт которых подлежит освобождению от обложения таможенными пошлинами (как это предусмотрено пунктом 1 статьи 7 настоящего Соглашения), а также перечень лиц, получающих такое освобождение от обложения таможенными пошлинами, согласованный в соответствующей части согласно требованиям права Евразийского экономического союза и утвержденный в соответствии с порядком, предусмотренным пунктом статьи 7 настоящего Соглашения;
"товары" - любое имущество, в том числе источники информации, технологии, ценные бумаги и (или) валютные ценности, дорожные чеки, электрическая, тепловая и прочая энергия и транспортные средства, технологическое оборудование, комплектующие и запасные части к нему, сырье и материалы, а также иные перемещаемые вещи, приравненные к недвижимому имуществу согласно законодательству Республики Казахстан;
"точка подключения" - автоматическая газораспределительная станция, строительство и подключение которой к магистральному газопроводу будут обеспечены Казахстанской Стороной;
"уполномоченный орган в сфере газа и газоснабжения" - государственный орган Республики Казахстан, являющийся уполномоченным органом Республики Казахстан в сфере газа и газоснабжения;
"уполномоченный орган по трудоустройству" - государственный орган Республики Казахстан, уполномоченный на выдачу рабочих разрешений согласно законодательству Республики Казахстан;
"уполномоченный орган по инвестициям" - государственный орган Республики Казахстан, являющийся уполномоченным органом Республики Казахстан по инвестициям;
"уполномоченный орган в сфере индустрии" - государственный орган Республики Казахстан, являющийся уполномоченным органом Республики Казахстан в сфере индустрии и индустриальноинновационного развития;
"эксплуатация" - управление, страхование, владение, эксплуатация завода и (или) любой его части, ремонт, замена оборудования, переоборудование, производственное или техническое обслуживание, расширение завода и (или) любой его части, продление и защита, а также иные действия, связанные с указанными действиями, на тот или иной период времени;
"экспроприация" - экспроприация, национализация, реквизиция или иные меры, имеющие такие коммерческие, экономические или правовые последствия, как экспроприация, национализация, реквизиция.

4-бап. Шетелдік жұмыскерлер үшін визалық қолдау
4.1 Құрылыс және пайдалануды жүзеге асыру кезеңінде Қазақстан Тарапы құрылыс және (немесе) пайдалану мақсаттары үшін тартылған шетелдік жұмыскерлерге, сондай-ақ кез келген шетелдік жұмыскердің зайыбына немесе жұбайына және балаларына виза беруді қамтамасыз етеді.
4.2 Осы баптың 1-тармағын орындау мақсатында құрылыс және пайдалануды жүзеге асыру кезеңінде Қазақстан Тарапы осы баптың 1-тармағында көрсетілген тұлғалар үшін визаларды алуға және беруге арналған өтініштерді жедел қарау жөніндегі барлық қажетті шаралардың қолданылуын, сондай-ақ осындай өтініштердің қанағаттандырылуын және көрсетілген тұлғаларға шетелдік жұмыс күшін тартуға тиісті рұқсат кезеңінен кем болмайтын кезеңге тиісті визалардың берілуін қамтамасыз етеді. Бұл ретте тиісті шақырушы тараптардың және келетін тұлғалардың өтініштері мен құжаттарын қараудың жалпы кезеңі, егер Қазақстан Республикасы заңнамасының ұлттық қауіпсіздік бөлігіндегі талаптарында неғұрлым ұзақ мерзім көзделмесе, 5 (бес) жұмыс күнінен аспауы тиіс.
4.3 Егер осы Келісім күшіне енген күннен кейін осы баптың 1-тармағында көрсетілген тұлғалар үшін виза алу және беру туралы өтініштерді қарауға қатысты шарттарды жақсартатын Қазақстан Республикасы заңнамасының ережелері күшіне енсе, онда оларға қатысты осындай шарттарды жақсартатын ережелер қолданылады.
4.4 Осы баптың 2-тармағының ережелерін орындау үшін Қазақстан Тарапы шетелдік жұмыскерлер үшін визалар алу мен беру туралы өтініштерді жедел қарау және процесін жеделдету мен қамтамасыз ету мақсатында бір уәкілетті байланыс тұлғасын тағайындайды.
5-бап. Қазақстан Республикасының заңнамасы, өзгерістер мен толықтырулар
5.1 Қазақстан Тарапы:
5.1.1 құрылыс барысында жобалау компаниясы және ол таңдаған мердігерлер құрылысқа қатысы бар жұмыстардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің 100 %-ға (жүз пайызға) дейінгісін қосалқы мердігерлікке беруге құқылы екенін;
5.1.2 жобалау компаниясы құрылыс барысында салынған не тұрғызылған кез келген объектілер мен құрылыстардың (аяқталған да және аяқталмаған да) жалғыз меншік иесі болып қалатынын растайды.
5.2 Осы Келісімнің 6-бабының 3-тармағының "б" тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, егер жобалау компаниясы мен инвестор арнайы өзгеше келіспесе, Қазақстан Республикасының заңнамасына ешбір өзгеріс жобалау компаниясына немесе жобаға қолданылмайды және осы Келісім, жобалау келісімдері мен Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша міндеттемелерді орындауға әсер етпейді. Қазақстан Республикасының заңнамасы мен осы Келісімнің шарттары арасында қайшылық болған жағдайда (не қазіргі уақытта, не болашақта), осы Келісімнің басым күші болады, ал осы Келісімнің шарттары мен ережелеріне қайшы келетін Қазақстан Республикасы заңнамасы ережелерінің жобаға және жобалау компаниясына қатысты ешқандай әсері болмайды.
5.3 Осы баптың 2-тармағының ережелері Қазақстан Республикасы заңнамасының тиісті өзгеруі жобалау компаниясының жағдайын нашарлататын немесе жобаның экономикалық көрсеткіштеріне теріс әсер ететін және Еуразиялық экономикалық одақ құқығының тікелей негізделген өзгеруі болып табылмайтын жағдайларда ғана қолданылады. Осы Келісімнің ережелері Қазақстан Республикасына өзге халықаралық келісімдердің нормаларын сақтау бойынша қандай да бір қосымша міндеттемелер жүктемейді.

Статья 4
Визовая поддержка для иностранных работников
1. На период строительства и осуществления эксплуатации Казахстанская Сторона обеспечивает выдачу виз для иностранных работников, привлеченных для целей строительства и (или) эксплуатации, а также для супруга или супруги и детей любого иностранного работника.
2. Для целей исполнения пункта 1 настоящей статьи на период строительства и осуществления эксплуатации Казахстанская Сторона обеспечивает принятие всех необходимых мер по ускоренному рассмотрению заявлений о получении и выдаче виз для лиц, указанных в пункте 1 настоящей статьи, а также удовлетворение таких заявлений и выдачу соответствующих виз указанным лицам на период не менее периода соответствующего рабочего разрешения на привлечение иностранной рабочей силы. При этом общий период рассмотрения заявлений и документов от соответствующих приглашающих сторон и въезжающих лиц не превышает 5 (пяти) рабочих дней, если более длительный срок не предусмотрен требованиями законодательства Республики Казахстан в части национальной безопасности.
3. Если после даты вступления в силу настоящего Соглашения вступают в силу положения законодательства Республики Казахстан, улучшающие для лиц, указанных в пункте 1 настоящей статьи, условия в отношении рассмотрения заявлений о получении и выдачи виз, то в их отношении применяются положения, улучшающие такие условия.
4. Во исполнение положений пункта 2 настоящей статьи Казахстанская Сторона назначает одно уполномоченное контактное лицо в целях ускорения и обеспечения процесса ускоренного рассмотрения заявлений о получении и выдачи виз для иностранных работников.
Статья 5
Законодательство Республики Казахстан, изменения и дополнения
1. Казахстанская Сторона подтверждает, что:
(а) в ходе строительства проектная компания и выбранные ею подрядчики вправе передать в субподряд до 100 (ста) процентов работ и (или) услуг, имеющих отношение к строительству;
(б) проектная компания остается единственным собственником любых объектов и строений (как завершенных, так и незавершенных), которые были построены либо возведены в ходе строительства.
2. Никакое изменение законодательства Республики Казахстан не применяется в отношении проектной компании или проекта и не влияет на исполнение обязательств по настоящему Соглашению, проектным соглашениям и законодательству Республики Казахстан, если иначе специально не согласовано проектной компанией и инвестором, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом "б" пункта 3 статьи 6 настоящего Соглашения. В случае наличия конфликта (в настоящее время или в будущем) между законодательством Республики Казахстан и условиями настоящего Соглашения настоящее Соглашение имеет преимущественную силу, в то время как положения законодательства Республики Казахстан, противоречащие условиям и положениям настоящего Соглашения, не применяются в отношении проекта и проектной компании.
3. Положения пункта 2 настоящей статьи применяются лишь в тех случаях, когда соответствующее изменение законодательства Республики Казахстан ухудшает положение проектной компании или отрицательно влияет на экономические показатели проекта и не является непосредственно обусловленным изменением права Евразийского экономического союза. Положения настоящего Соглашения не налагают на Республику Казахстан каких-либо дополнительных обязательств по соблюдению норм иных международных соглашений.

6-бап. Салықтар және бюджетке төленетін міндетті төлемдер
6.1 Қазақстан Тарапы жобалау компаниясына мынадай салықтық жеңілдіктер береді:
6.1.1 корпоративтік табыс салығынан босату:
жобалау компаниясы жобадан түсетін табыстар бойынша Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес есептелген корпоративтік табыс салығынан босатылады. Осы тармақшаны қолдану үшін жобалау компаниясы зауыт өнімін өндіру және өткізу жөніндегі салық міндеттемелерін есептеу мақсатында салық салу объектілерінің және (немесе) салық салуға байланысты объектілердің бөлек салықтық есебін жүргізуді жүзеге асыратын болады. Бұл ретте бөлек салықтық есепке алу зауыт құрамында салықтық есепке алу саясатына сәйкес әрбір тіркелген активтер бойынша жүргізіледі;
осы тармақтың "а" тармақшасының екінші абзацының ережелерін қолдану мерзімі зауыттың бірінші кезегін пайдалануға беру жүргізілген жылдың 1 қаңтарынан басталады (бұл жобалау құжаттамасында көзделгендей) және зауыттың толық көлемде пайдалануға берілуі жүргізілген жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап есептелетін (бұл жобалау құжаттамасында көзделгендей) қатарынан 10 (он) жыл өткен соң аяқталады.
6.1.2 импортқа қосылған құн салығынан босату
әкелінетін тауарлар, сондай-ақ импортқа қосылған құн салығын тиісті төлеушілер осы тармақтың "б" тармақшасының бесінші абзацында көрсетілген тізбеге енгізілген жағдайда, жобалық компания, оның аффилиирленген тұлғалары, сондай-ақ олардың мердігерлері мен қосалқы мердігерлері (жобалау компаниясының жазбаша өтініші бойынша) жүзеге асыратын кез келген тауардың импорты қосылған құн салығынан босатылады;
осы тармақтың "б" тармақшасының екінші абзацында көзделген тұлғаларға тауарлардың импортына қосылған құн салығынан босату осы Келісім жасалған айдың 1-күнінен бастап зауыт толық көлемде пайдалануға берілгенге дейінгі мерзімге беріледі. Калий хлоридінің жобалық компаниясының импорты бөлігінде көрсетілген босату зауыттың бірінші кезегі пайдалануға берілетін айдың 1-күнінен бастап қолданылады және зауыттың бірінші кезегі пайдалануға берілген жылдан кейінгі жылдың басынан бастап 10 (он) жүйелі жыл өткен соң аяқталады;
осы тармақтың "б" тармақшасының екінші абзацында көзделген қосылған құн салығынан босату 5 (бес) жыл ішінде жобаны іске асыру мақсаттары үшін пайдаланылмаған тауарлар импортына қатысты қолданылмайды;
осы тармақтың "б" тармақшасының екінші абзацының ережелерін іске асыру мақсатында Қазақстан тарапы осы Келісімде белгіленген мерзімде жобаны іске асыру мақсаттары үшін қажетті тауарлардың, сондай-ақ осы тармақтың "б" тармақшасында көзделген жеңілдіктерді пайдалануға құқылы тұлғалардың тізбесін бекітуді қамтамасыз етеді. Көрсетілген тізбе мынадай тәртіппен бекітіледі (көрсетілген тәртіп тізбеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу қажет болған кезде де пайдаланылады):
жобалау компаниясы оң сараптамадан өткен жобалау құжаттамасының негізінде, сондай-ақ өзі және өзінің аффилирленген тұлғалары тартатын мердігерлер мен қосалқы мердігерлерді ескере отырып, тізбенің жобасын индустрия саласындағы уәкілетті органның атына жібереді;
индустрия саласындағы уәкілетті орган көрсетілген тізбені алған күнінен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде бекітеді және онымен өзінің тиісті аумақтық бөлімшелерінің танысуын қамтамасыз етеді;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер саласындағы уәкілетті органы болып табылатын Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органы осы баптың "б" тармақшасының бесінші-алтыншы абзацтармен көзделген тәртіпке сәйкес бекітілген тізбе бойынша өзінің тиісті аумақтық бөлімшелерінің импортқа қосылған құн салығынан босатуды қолдануын қамтамасыз етеді.
6.1.3 басқа салықтардан босату:
жобалау компаниясы, сондай-ақ оның аффилирленген тұлғалары:
жобаны іске асыру үшін пайдаланылатын жер учаскелері бойынша жер салығын есептеу кезінде жер салығының тиісті мөлшерлемелеріне 0-ге (нөлге) тең коэффициентін қолданады;
жобаны іске асыруға және (немесе) зауытты пайдалануға байланысты пайдаланылатын жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемді есептеу кезінде 0 (нөл) мөлшерлемесін қолданады;
зауыттың құрамына кіретін мүлік бойынша салық базасына мүлік салығын 0 (нөл) пайыз мөлшерлемесі бойынша есептейді;

Статья 6
Налоги и обязательные платежи в бюджет
1. Казахстанская Сторона предоставляет проектной компании следующие налоговые льготы:
(а) освобождение от корпоративного подоходного налога:
проектная компания освобождается от корпоративного подоходного налога, исчисленного в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, по доходам от проекта. Для применения настоящего подпункта проектной компанией будет осуществляться ведение раздельного налогового учета объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, в целях исчисления налоговых обязательств по производству и реализации продукции завода. При этом раздельный налоговый учет ведется по каждому фиксированному активу в составе завода согласно налоговой учетной политике;
срок применения положений абзаца второго подпункта "а" настоящего пункта начинается с 1 января года, в котором произведен ввод в эксплуатацию первой очереди завода (как это предусмотрено проектной документацией), и заканчивается по истечении 10 (десяти) последовательных лет, которые исчисляются начиная с 1 января года, следующего за годом, в котором произведен ввод в эксплуатацию завода в полном объеме (как это предусмотрено проектной документацией).
(б) освобождение от налога на добавленную стоимость на импорт:
от налога на добавленную стоимость освобождается осуществляемый проектной компанией, ее аффилированными лицами, а также их подрядчиками и субподрядчиками (по письменному обращению проектной компании) импорт любого товара при условии, что ввозимые товары, а также соответствующие плательщики налога на добавленную стоимость на импорт включены в перечень, указанный в абзаце пятом подпункта "б" настоящего пункта;
освобождение от налога на добавленную стоимость на импорт товаров лицам, предусмотренным абзацем вторым подпункта "б" настоящего пункта, предоставляется начиная с 1-го числа месяца, в котором заключено настоящее Соглашение, на срок до ввода завода в эксплуатацию в полном объеме. В части импорта проектной компанией хлорида калия указанное освобождение применяется начиная с 1-го числа месяца, в котором будет введена в эксплуатацию первая очередь завода, и заканчивается по истечении 10 (десяти) последовательных лет с начала года, следующего за годом ввода в эксплуатацию первой очереди завода;
предусмотренное абзацем вторым подпункта "б" настоящего пункта освобождение от налога на добавленную стоимость не применяется в отношении импорта товаров, которые в течение 5 (пяти) лет были использованы не для целей реализации проекта;
в целях реализации положений абзаца второго подпункта "б" настоящего пункта Казахстанская Сторона обеспечивает в сроки, установленные настоящим Соглашением, утверждение перечня товаров, необходимых для целей реализации проекта, а также лиц, которые вправе использовать льготы, предусмотренные подпунктом "б" настоящего пункта. Указанный перечень утверждается в следующем порядке (указанный порядок используется также при необходимости внесения в перечень изменений и дополнений):
проектная компания на основе прошедшей положительную экспертизу проектной документации, а также с учетом привлекаемых ею и ее аффилированными лицами подрядчиков и субподрядчиков направляет проект перечня в адрес уполномоченного органа в сфере индустрии;
уполномоченный орган в сфере индустрии утверждает указанный перечень в течение 30 (тридцати) рабочих дней с даты его получения и обеспечивает ознакомление с ним своих соответствующих территориальных подразделений;
Центральный государственный орган Республики Казахстан, являющийся уполномоченным органом в сфере государственных доходов Республики Казахстан, обеспечивает применение освобождения от налога на добавленную стоимость на импорт своими соответствующими территориальными подразделениями по перечню, утвержденному в соответствии с порядком, предусмотренным абзацами пятым - седьмым подпункта "б" настоящего пункта.
(в) освобождение от других налогов:
проектная компания, а также ее аффилированные лица:
при исчислении земельного налога по земельным участкам, используемым для реализации проекта, к соответствующим ставкам земельного налога применяют коэффициент, равный 0 (нулю);
применяют ставку 0 (ноль) при исчислении платы за пользование земельными участками, используемыми в связи с реализацией проекта и (или) эксплуатацией завода;
исчисляют налог на имущество по ставке 0 (ноль) процентов к налоговой базе по имуществу, входящему в состав завода;

9-бап. Жоба іске асырылатын ауданды дамыту бойынша ынтымақтастық
9.1 Жоба іске асырылатын ауданды барынша дамыту мақсатында Қазақстан Тарапы Қазақстан Республикасының заңнамасы шеңберінде жоба іске асырылатын ауданды тиісінше әлеуметтік-экономикалық дамытуды және жергілікті шағын және орта бизнесті қолдауды, оның ішінде Жаңатас қаласының әлеуметтік инфрақұрылымын дамытуға ақша қаражатын бөлу жолымен, сондай-ақ кәсіпкерлікті қолдаудың жұмыс істеп тұрған қаржы институттарынан жеңілдікті қаржыландыруды беруді қамтамасыз ету жолымен қамтамасыз етеді.
9.2 Жобалау компаниясы, оның аффилирленген тұлғалары, мердігерлері мен қосалқы мердігерлері өкілдерінің уақытша тұруы үшін орындар жасаудың маңыздылығын назарға ала отырып, Қазақстан Тарапы Қазақстан Республикасының заңнамасы шеңберінде Жаңатас қаласында 50 (елу) және одан да коп орындық қонақүй салу мақсатында шағын бизнестің жергілікті субъектісі үшін жеңілдікті қаржыландыру бойынша жәрдем көрсетеді.
9.3 Тиісті келісімшарттар және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығына лицензиялар шеңберінде жергілікті атқарушы органның бюджетіне жобалау компаниясы немесе оның аффилирленген тұлғалары жүргізетін өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға арналған аударымдарды толық көлемде жобалау компаниясымен келісілген және жергілікті атқарушы органдар бекіткен Жаңатас қаласын әлеуметтік-экономикалық дамыту бағдарламасын іске асыру үшін пайдаланылуы тиіс.
10-бап. Экспроприация
10.1 Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпке сәйкес мұндай шаралар дереу, барабар, тиісті және тиімді өтемақы төлей отырып, мемлекеттік мүдделерде кемсітусіз қолданылатын жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Тарапы инвестордың, жобалау компаниясының және (немесе) олардың аффилирленген тұлғаларының кез келген инвестициялары Қазақстан Республикасының аумағында экспроприацияға ұшырамауы үшін қажетті барлық шараларды қабылдауды қамтамасыз етеді.
10.2 Өтемақы жобалау компаниясына және (немесе) оның аффилирленген тұлғаларына алдағы экспроприация туралы белгілі болған күнге дейін тікелей экспроприациялауға ұшыраған инвестициялардың әділ нарықтық құнына, сондай-ақ егер осындай экспроприация нәтижесінде зауытты пайдаланудың экономикалық пайдасы төмендесе немесе мұндай пайдалану мүмкін болмаса, жобалау компаниясы шығындарының сомасына тең болуы тиіс. Әділ нарықтық құн бағалаудың жалпыға қабылданған қағидаттарына сәйкес айқындалуы тиіс.
10.3 Өтемақы толық іске асырылатын және еркін айырбасталатын валютада еркін аударылатын болуға және қандай да бір шектеулерсіз және кідіріссіз жүзеге асырылуға тиіс. Өтемақы экспроприация күнінен бастап және нақты төлем күніне дейін төлем валютасына қатысты нарықтық шарттарда белгіленген қолданыстағы мөлшерлемеге сәйкес келетін пайыздарды қамтуы тиіс.
10.4 Осы баптың 1 және 2-тармақтарының ережелері инвестициялардан алынатын экспроприацияланған кірістерге және жобалау компаниясы немесе оның аффилирленген тұлғалары таратылған жағдайда, таратудан түскен түсімге де қолданылады.
10.5 Инвестициялары экспроприацияланған инвестор, жобалау компаниясы және (немесе) олардың аффилирленген тұлғалары өз ісінің дереу қаралуына және осы бапта жазылған ережелерге сәйкес Қазақстан Республикасының тиісті сот немесе өзге де құзыретті органдарының оның инвестицияларының құнын дереу айқындауына құқығы бар.

Статья 9
Сотрудничество по развитию района реализации проекта
1. В целях максимального развития района реализации проекта Казахстанская Сторона в рамках законодательства Республики Казахстан обеспечивает надлежащее социально-экономическое развитие района реализации проекта и поддержку местного малого и среднего бизнеса, в том числе путем выделения денежных средств на развитие социальной инфраструктуры г. Жанатас, а также путем обеспечения предоставления льготного финансирования от действующих финансовых институтов поддержки предпринимательства.
2. Принимая во внимание важность создания мест для временного проживания представителей проектной компании, ее аффилированных лиц, подрядчиков и субподрядчиков, Казахстанская Сторона в рамках законодательства Республики Казахстан оказывает содействие в получении льготного финансирования местному субъекту малого бизнеса в целях строительства гостиницы в г. Жанатас на 50 (пятьдесят) мест и более.
3. Отчисления на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры, производимые проектной компанией или ее аффилированными лицами в бюджет местного исполнительного органа в рамках соответствующих контрактов и (или) лицензий на право недропользования, должны использоваться в полном объеме для реализации программы социально-экономического развития г. Жанатас, согласованной с проектной компанией и утвержденной местными исполнительными органами.
Статья 10
Экспроприация
1. Казахстанская Сторона обеспечивает принятие всех необходимых мер для того, чтобы любые инвестиции инвестора, проектной компании и (или) их аффилированных лиц на территории Республики Казахстан не были подвергнуты экспроприации, за исключением тех случаев, когда такие меры принимаются в государственных интересах в соответствии с установленным законодательством Республики Казахстан порядком без дискриминации с выплатой незамедлительной, адекватной, надлежащей и эффективной компенсации.
2. Компенсация должна быть равна справедливой рыночной стоимости подвергнутых экспроприации инвестиций непосредственно до даты, когда о предстоящей экспроприации стало известно проектной компании и (или) ее аффилированным лицам, а также о сумме убытков проектной компании, если в результате такой экспроприации экономическая выгода эксплуатации завода снижается или такая эксплуатация становится невозможной. Справедливая рыночная стоимость должна быть определена в соответствии с общепринятыми принципами оценки.
3. Компенсация должна быть полностью реализуемой и свободно переводимой в свободно конвертируемой валюте и должна быть осуществлена без каких-либо ограничений и задержки. Компенсация должна включать проценты, соответствующие действующей ставке, установленной на рыночных условиях в отношении валюты выплаты, начиная с даты экспроприации и до фактической даты выплаты.
4. Положения пунктов 1 и 2 настоящей статьи также применяются к экспроприированным доходам от инвестиций и в случае ликвидации проектной компании или ее аффилированных лиц - к выручке от ликвидации.
5. Инвестор, проектная компания и (или) их аффилированные лица, инвестиции которых экспроприированы, имеют право на незамедлительное рассмотрение своего дела и незамедлительное определение стоимости ее инвестиций соответствующими судебными или иными компетентными органами Республики Казахстан в соответствии с положениями, изложенными в настоящей статье.

11-бап. Шығындарды өтеу
11.1 Қазақстан Республикасының аумағындағы соғыс немесе басқа да қарулы қақтығыстар, бүліншілік, көтеріліс, бүлік, бағынбау актілері, азаматтық толқулар, жалпыға бірдей төтенше жағдай жарияланған жағдайлар салдарынан Қазақстан Республикасының аумағында инвестициялары зиян шеккен инвесторға, жобалау компаниясына және (немесе) олардың аффилирленген тұлғаларына Қазақстан Тарапы реституцияға, өтеуге, өтемақыға немесе басқа да реттеуге қатысты ең тиімді режимді ұсынады.
11.2 Қазақстан Тарапы осы баптың 1-тармағында аталған жағдайлардың кез келгенінде мынадай:
инвестицияларын немесе оның бір бөлігін Қазақстан Республикасы қарулы күштерінің немесе билік орындарының тәркілеуі;
инвестицияларын немесе оның бір бөлігін Қазақстан Республикасы қарулы күштерінің немесе билігінің жағдайдың қажеттілігімен талап етілмеген жоюы салдарынан залал шегетін инвесторға, жобалау компаниясына және (немесе) олардың аффилирленген тұлғаларына, кез келген жағдайда дереу, барабар және тиімді болуға тиіс реституция немесе өтемақы ұсынады.
Бұл ретте өтемақы инвестициялар тәркіленген немесе жойылған күннен бастап нақты төлем күніне дейін осы Келісімнің 10-бабының 1-3-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылуы тиіс.
12-бап. Инвестицияларға байланысты төлемдерді еркін аудару
12.1 Инвестордың, жобалау компаниясының және (немесе) олардың аффилирленген тұлғаларының Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауы шартымен, Қазақстан Тарапы инвесторға, жобалау компаниясына және (немесе) олардың аффилирленген тұлғаларына Қазақстан Республикасына және одан тысқары жерлерге инвестицияларға байланысты барлық аударымдар мен қаражат төлемдері еркін және шектеусіз жүзеге асырылатынына кепілдік береді.
12.2 Қазақстан Тарапы инвестордың, жобалау компаниясының және (немесе) олардың аффилирленген тұлғаларының осы Келісім қолданылатын бүкіл мерзім ішінде:
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген рәсімдерге сәйкес Қазақстан Республикасынан, пайданы қоса алғанда, жобаны іске асырудан алынған ақша қаражатын аударуға;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген рәсімдерге сәйкес Қазақстан Республикасында да, одан тысқары жерлерде де жергілікті және шетелдік валютада банк шоттарын ашуға;
капиталмен жасалатын операциялар бойынша төлемдерге және аударымдарға байланысты шектеулерден босатылуға;
резидент еместермен келісімшарттар бойынша төлемдерді қоса алғанда, ағымдағы операциялар бойынша, сондай-ақ шетелдік жұмыскерлерге жалақы, жәрдемақылар және өзге де сыйақылар төлеуді көздейтін операциялар бойынша төлемдерге және аударымдарға байланысты шектеулерден босатылуға;
әдеттегі банктік алымдарды қоспағанда, сатып алу, сату немесе айырбастау күнгі еркін нарықтық валюта бағамы бойынша шетелдік валютаны қандай да бір алымдарсыз немесе бажсыз сатып алуға, сатуға немесе кез келген басқа шетелдік валютаға немесе Қазақстан Республикасының заңды валютасына айырбастауға;
осы Келісім бойынша немесе кез келген басқа жобалық келісім немесе келісімшарт немесе жобаны іске асыруға қатысты ұқсас құжат бойынша кез келген төлемдерді жүзеге асыруға;
Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде шетелдік валютаны аударуға, ұстауға және сақтауға;
Қазақстан Республикасынан тысқары жерде құрылған өзінің кез келген аффилирленген тұлғасының, мердігердің немесе қосалқы мердігердің жобаны іске асыру мақсаттары үшін ұсынылған тауарлары, жұмыстары, технологиясы мен көрсетілген қызметтері үшін осындай аффилирленген тұлғаға, мердігерге немесе қосалқы мердігерге шетелге төлемдерді шетелдік валютада жүзеге асыруға;
құрылысқа және пайдалануға қатысы бар қандай да бір шартқа немесе келісімге сәйкес Қазақстан Республикасындағы банк шоттарында орналастырылған шетелдік валютаны мәжбүрлеп конвертациялау міндетті болып табылатын кезде осындай конвертациялаудан босатылуға құқығы бар екендігіне кепілдік береді.
Жоғарыда көрсетілген құқықтар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылуға тиіс.
12.3 Егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы баптың 2-тармағында көрсетілген құқықтарды жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің немесе басқа мемлекеттік органның рұқсаты талап етілген жағдайда, Қазақстан Тарапы инвесторға, жобалау компаниясына және (немесе) олардың аффилирленген тұлғаларына осындай рұқсатты алуға жәрдемдеседі. Мұндай рұқсат өтініш берілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде беріледі.

Статья 11
Компенсация убытков
1. Инвестору, проектной компании и (или) их аффилированным лицам, чьи инвестиции па территории Республики Казахстан понесли убытки вследствие войны или других вооруженных конфликтов, бунта, восстания, мятежа, актов неповиновения, гражданских волнений, случаев объявления всеобщей чрезвычайной ситуации на территории Республики Казахстан, Казахстанская Сторона предоставляет в отношении реституции, возмещения, компенсации или другого урегулирования наилучший режим.
2. Казахстанская Сторона предоставляет реституцию или компенсацию, которые в любом случае должны быть незамедлительными, адекватными и эффективными, инвестору, проектной компании и (или) их аффилированным лицам, которые в любом из случаев, упомянутых в пункте 1 настоящей статьи, несут убытки вследствие:
конфискации их инвестиций или части их инвестиций вооруженными силами или властями Республики Казахстан;
уничтожения их инвестиций или части их инвестиций вооруженными силами или властями Республики Казахстан, которое не требовалось необходимостью ситуации.
При этом компенсация должна быть осуществлена в соответствии с пунктами 1 - 3 статьи 10 настоящего Соглашения начиная с даты конфискации или уничтожения инвестиций до даты фактической выплаты.
Статья 12
Свободный перевод платежей, связанных с инвестициями
1. Казахстанская Сторона гарантирует инвестору, проектной компании и (или) их аффилированным лицам, что все переводы и выплаты средств в Республику Казахстан и за ее пределы, связанные с инвестициями, осуществляются свободно и без ограничений при условии соблюдения инвестором, проектной компанией и (или) их аффилированными лицами законодательства Республики Казахстан.
2. Казахстанская Сторона гарантирует, что инвестор, проектная компания и (или) их аффилированные лица в течение всего срока действия настоящего Соглашения имеют право:
переводить в соответствии с процедурами, установленными законодательством Республики Казахстан, из Республики Казахстан денежные средства, полученные от реализации проекта, включая прибыль;
открывать в соответствии с процедурами, установленными законодательством Республики Казахстан, банковские счета в местной и иностранной валюте как в Республике Казахстан, так и за ее пределами;
на освобождение от ограничений, связанных с платежами и переводами по операциям с капиталом;
на освобождение от ограничений, связанных с платежами и переводами по текущим операциям, включая платежи по контрактам с нерезидентами, а также операциям, предусматривающим выплату заработной платы, пособий и иных вознаграждений иностранным работникам;
покупать, продавать или обменивать иностранную валюту на любую другую иностранную валюту или на законную валюту Республики Казахстан по свободному рыночному валютному курсу на дату покупки, продажи или обмена без каких-либо сборов или пошлин, за исключением обычных банковских сборов;
осуществлять любые платежи по настоящему Соглашению, или по любому другому проектному соглашению, или контракту, или схожему документу, относящемуся к реализации проекта;
переводить, держать и хранить иностранную валюту за пределами Республики Казахстан;
осуществлять платежи за границу в иностранной валюте любому своему аффилированному лицу, подрядчику или субподрядчику, созданному за пределами Республики Казахстан, за товары, работы, технологию и услуги такого аффилированного лица, подрядчика или субподрядчика, предоставленные для целей реализации проекта;
на освобождение от принудительной конвертации иностранной валюты, размещенной на банковских счетах в Республике Казахстан в соответствии с каким-либо договором или соглашением, которые имеют отношение к строительству и эксплуатации, когда такая конвертация является обязательной.
Указанные в пункте 2 настоящей статьи права должны осуществляться в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. В случае если в соответствии с законодательством Республики Казахстан для осуществления прав, указанных в пункте 2 настоящей статьи, требуется разрешение Национального Банка Республики Казахстан или другого государственного органа, Казахстанская Сторона содействует инвестору, проектной компании и (или) их аффилированным лицам в получении такого разрешения. Такое разрешение предоставляется в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты соответствующего обращения.

13-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметінің растаулары
Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің барлық бөлімшелерінің және тиісті мемлекеттік органдардың (республикалық деңгейдегі де, жергілікті деңгейдегі де) осы Келісімнің барлық шарттарын сақтауы мен орындауын, сондай-ақ осы Келісімде белгіленген әртүрлі рәсімдер мен функцияларды іске асыруға және орындауға жәрдемдесу үшін тағайындалған тұлғалардың нұсқауларын сақтауы мен орындауын қамтамасыз етеді.
14-бап. Ресей Федерациясы Үкіметінің растаулары
Ресей Федерациясының Үкіметі Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес жобаны табысты іске асыру үшін қажет болуы мүмкін мақұлдауларды, келісулерді, рұқсаттарды ұсынуды және беруді қамтамасыз етеді.
15-бап. Тараптар арасындағы даулар
15.1 Осы Келісімді түсіндіруге және қолдануға қатысты Тараптардың даулары келіссөздер мен консультациялар арқылы шешіледі.
15.2 Осы Келісімде ешнәрсе осы Келісімнің күшіне ену күніне Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген:
- Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздікті қорғау;
- Қазақстан Республикасының экологиялық қауіпсіздікті қорғау;
- Қазақстан Республикасының қоғамдық тәртіпті қорғау;
- Қазақстан Республикасының халықтың өмірін немесе денсаулығын, өсімдіктер мен жануарлар әлемін қорғау шараларын қабылдауына немесе қолдануына кедергі келтіретіндер ретінде түсіндірілмеуі тиіс.
16-бап. Әртүрлі
16.1 Қазақстан Республикасында осы Келісімнің қандай да бір ережелерін қолдану осы Келісімді ратификациялау үшін қажетті актіні қоспағанда, заңнаманың қандай да бір актілерін қабылдауды талап етпейді және онда көрсетілген мемлекеттік органдарға осы Келісімде ұйғарылған іс-әрекеттерді жасау үшін тікелей жеткілікті өкілеттіктер береді. Сонымен бірге, осы Келісімде ешнәрсе осы Келісімді орындау мақсаттары үшін актілер қабылдаудан Тараптарды шектеу ретінде түсіндіріле алмайды.
16.2 Осы Келісімге сүйене отырып қандай да бір іс-әрекет жасауға құқығы бар және (немесе) міндетті Қазақстан Тарапының қандай да бір мемлекеттік органы таратылған жағдайда, Қазақстан Тарапы осы Келісім шеңберінде осындай іс-әрекетті жасауға уәкілетті болатын мемлекеттік орғанды айқындайды.
16.3 Осы Келісім оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама дипломатиялық арналар арқылы алынған күнінен бастап күшіне енеді.
16.4 Осы Келісім 20 (жиырма) жыл мерзімге жасалады.
16.5 Осы Келісімге Тараптардың жазбаша келісуі бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.

Статья 13
Заверения Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан обеспечивает в соответствии с законодательством Республики Казахстан соблюдение и исполнение всех условий настоящего Соглашения всеми подразделениями Правительства Республики Казахстан и соответствующими государственными органами (как республиканского, так и местного уровней), а также соблюдение и исполнение указаний лиц, назначенных для содействия реализации и исполнению различных процедур и функций, установленных настоящим Соглашением.
Статья 14
Заверения Правительства Российской Федерации
Правительство Российской Федерации обеспечивает в соответствии с законодательством Российской Федерации предоставление разрешений, согласований, одобрений, которые могут быть необходимы для успешной реализации проекта.
Статья 15
Споры между Сторонами
1. Споры Сторон в отношении толкования и применения настоящего Соглашения разрешаются путем переговоров и консультаций.
2. Ничто в настоящем Соглашении не должно быть истолковано как препятствующее принятию или применению Правительством Республики Казахстан предусмотренных законодательством Республики Казахстан на дату вступления в силу настоящего Соглашения мер:
защиты национальной безопасности Республики Казахстан;
защиты экологической безопасности Республики Казахстан;
защиты общественного порядка Республики Казахстан;
защиты жизни или здоровья населения, растительного и животного мира Республики Казахстан.
Статья 16
Разное
1. Применение каких-либо положений настоящего Соглашения в Республике Казахстан не требует принятия каких-либо актов законодательства, за исключением акта, необходимого для ратификации настоящего Соглашения, и непосредственно предоставляет указанным в нем государственным органам достаточные полномочия для совершения действий, предписанных настоящим Соглашением. В то же время ничто в настоящем Соглашении не может быть истолковано как ограничивающее Стороны в принятии актов для целей исполнения настоящего Соглашения.
2. В случае упразднения какого-либо государственного органа Казахстанской Стороны, который исходя из настоящего Соглашения имеет право и (или) несет обязанность по совершению того или иного действия, Казахстанская Сторона определяет государственный орган, который будет уполномочен на совершение такого действия в рамках настоящего Соглашения.
3. Настоящее Соглашение вступает в силу с даты получения по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
4. Настоящее Соглашение заключается сроком на 20 (двадцать) лет.
5. В настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения по письменному согласию Сторон.

2020 жылғы 21 шілдесінде Мәскеу қаласында әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі төлнұсқа данада жасалды, әрі екі мәтіннің де күші бірдей.
Келіспеушіліктер туындаған жағдайда орыс тіліңдегі мәтін пайдаланылады.
Қазақстан Республикасының
Үкіметі үшін
Ресей ФедерациясыныңҮкіметі үшін

Совершено в г. Москва 21 июля 2020 г. в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
В случае возникновения разногласий используется текст на русском языке.
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Российской Федерации