Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Өзбекстан Республикасының Үкіметі арасындағы Қазақстан-Өзбекстан кедендік шекарасы арқылы құбыржол көлігімен және электр беру желілері бойынша энергия ресурстарын өткізу кезіндегі бірлескен кедендік бақылау туралы келісімді ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2023 жылғы 19 қазандағы № 35-VIII ҚРЗ.
2021 жылғы 6 желтоқсанда Нұр-Сұлтанда жасалған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Өзбекстан Республикасының Үкіметі арасындағы Қазақстан-Өзбекстан кедендік шекарасы арқылы құбыржол көлігімен және электр беру желілері бойынша энергия ресурстарын өткізу кезіндегі бірлескен кедендік бақылау туралы келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Өзбекстан Республикасының Үкіметі арасындағы Қазақстан-Өзбекстан кедендік шекарасы арқылы құбыржол көлігімен және электр беру желілері бойынша энергия ресурстарын өткізу кезіндегі бірлескен кедендік бақылау туралы келісім
Бұдан әрі "Тараптар" деп аталатын, Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Өзбекстан Республикасының Үкіметі,
1999 жылғы 17 маусымдағы Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қырғыз Республикасыңың Үкіметі, Тәжікстан Республикасының Үкіметі және Өзбекстан Республикасының Үкіметі арасындағы Орталық Азия мемлекеттері энергетика жүйелерінің қатар жұмыс істеуі туралы келісімнің, 2007 жылғы 2 қарашадағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттер үкіметтерінің арасындағы кеден істеріндегі ынтымақтастық және өзара көмек туралы келісімнің ережелерін негізге ала отырып;
1998 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Өзбекстан Республикасының Үкіметі арасындағы кеден істеріндегі ынтымақтастық туралы келісімді басшылыққа ала отырып;
тату көршілік қарым-қатынастарды дамытуға ниет білдіре отырып және Тараптар арасындағы ынтымақтастық Қазақстан-Өзбекстан кедендік шекарасы арқылы құбыржол көлігімен және электр беру желілері бойынша өткізілетін энергия ресурстарын бақылау тиімділігін арттыру үшін қолайлы жағдай жасайтынын пайымдай отырып;
Қазақстан-Өзбекстан кедендік шекарасы арқылы құбыржол көлігімен және электр беру желілері бойынша энергия ресурстарын өткізу кезінде бірлескен кедендік бақылаудың қажеттілігін мойындай отырып;
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Осы Келісімнің мақсаттары үшін пайдаланылатын терминдер мынаны білдіреді:
"Тараптардың мемлекеттерінің кеден органдары":
Қазақстан Республикасы үшін - Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті;
Өзбекстан Республикасы үшін - Мемлекеттік кеден комитеті;
"Қазақстан-Өзбекстан кедендік шекарасы" - Қазақстан Республикасы мен Өзбекстан Республикасы арасындағы кедендік шекара учаскесі;
"уәкілетті жұмыскерлер/қызметкерлер" - Тараптардың кеден органдарының және олардың аумақтық бөлімшелерінің жұмыскерлері/қызметкерлері;
"энергия ресурстары" - табиғи газ және электр энергиясы;
"есепті ай" - электр беру желілері бойынша және құбыржол көлігімен энергия ресурстарын өткізу жүзеге асырылған күнтізбелік ай;
"ведомстволардың уәкілетті өкілдері" - Тараптар ведомстволарының энергия ресурстарын құбыржол көлігімен және электр беру желілері бойынша өткізуді жүзеге асыратын жұмыскерлері.
Құзыретті органдары, олардың атаулары не функциялары өзгерген немесе қосымша құзыретті органдар тағайындалған жағдайларда Тараптар жазбаша нысанда дипломатиялық арналар арқылы дереу бір-бірін хабардар етеді.

О ратификации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Узбекистан о совместном таможенном контроле при перемещении энергоресурсов через казахстанско-узбекскую таможенную границу трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи
Закон Республики Казахстан от 19 октября 2023 года № 35-VIII ЗРК.
Ратифицировать Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Узбекистан о совместном таможенном контроле при перемещении энергоресурсов через казахстанско-узбекскую таможенную границу трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи, совершенное в Нур-Султане 6 декабря 2021 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ
СОГЛАШЕНИЕ
между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Узбекистан о совместном таможенном контроле при перемещении энергоресурсов через казахстанско-узбекскую таможенную границу трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи
Правительство Республики Казахстан и Правительство Республики Узбекистан, в дальнейшем именуемые "Стороны",
основываясь на положениях Соглашения между Правительством Республики Казахстан, Правительством Кыргызской Республики, Правительством Республики Таджикистан и Правительством Республики Узбекистан о параллельной работе энергетических систем государств Центральной Азии от 17 июня 1999 года, Соглашения между правительствами государств-членов Шанхайской организации сотрудничества о сотрудничестве и взаимопомощи в таможенных делах от 2 ноября 2007 года;
руководствуясь Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Узбекистан о сотрудничестве в таможенных делах от 31 октября 1998 года;
желая развивать добрососедские отношения и полагая, что сотрудничество между Сторонами позволит создать благоприятные условия для повышения эффективности контроля за энергоресурсами, перемещаемыми через казахстанско-узбекскую таможенную границу трубопроводным транспортом и по линиям, электропередачи;
признавая необходимость совместного таможенного контроля при перемещении энергоресурсов через казахстанско-узбекскую таможенную границу трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи;
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Для целей настоящего Соглашения применяемые термины означают:
"таможенные органы государств Сторон":
для Республики Казахстан - Комитет государственных доходов Министерства финансов;
для Республики Узбекистан - Государственный таможенный комитет;
"казахстанско-узбекская таможенная граница" - участок таможенной границы между Республикой Казахстан и Республикой Узбекистан;
"уполномоченные работники/сотрудники" - работники/сотрудники таможенных органов Сторон и их территориальных подразделений;
"энергоресурсы" - природный газ и электрическая энергия;
"отчетный месяц" - календарный месяц, в котором осуществлено перемещение энергоресурсов по линиям электропередачи и трубопроводным транспортом;
"уполномоченные представители ведомств" - работники ведомств Сторон, осуществляющие перемещение энергоресурсов трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи.
Стороны незамедлительно уведомляют друг друга в письменной форме по дипломатическим каналам в случаях изменения компетентных органов, их наименований либо функций или назначения дополнительных компетентных органов.

2-бап
Тараптар Қазақстан-Өзбекстан кедендік шекарасы арқылы құбыржол көлігімен және электр беру желілері бойынша энергия ресурстарын өткізу үшін қолайлы жағдайды қамтамасыз ету қажеттілігі мен экономикалық орындылығын негізге ала отырып, ынтымақтастықты одан әрі дамыту үшін қолайлы жағдай жасауға міндеттенеді.
3-бап
Тараптар Қазақстан-Өзбекстан кедендік шекарасы арқылы құбыржол көлігімен және электр беру желілері бойынша өткізілетін энергия ресурстарын есепке алу аспаптарын орнату орындарының тізбесін оның ажырамас бөлігі болып табылатын осы Келісімге 1-Қосымшаға сәйкеc бекітті.
4-бап
Қазақстан-Өзбекстан кедендік шекарасы арқылы өткізілген энергия ресурстары туралы ақпарат алмасу 2014 жылғы 14 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Өзбекстан Республикасының Мемлекеттік кеден комитеті арасындағы Энергия ресурстарының өткізілуін бақылау саласында ақпарат алмасудың техникалық шартына сәйкес жүзеге асырылады.
5-6ап
Осы Келісім күшіне енгеннен кейін бір ай ішінде Тараптардың кеден органдары бір-біріне энергия ресурстарын кедендік декларациялау және кедендік бақылау мәселелері бойынша қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің көшірмелерін береді және одан әрі жылына кемінде бір рет бір-біріне Тараптар мемлекеттерінің кеден ісі саласындағы ұлттық заңнамасындағы энергия ресурстарын кедендік декларациялау және кедендік бақылау бөлігіндегі барлық өзгерістер туралы хабарлайды.
6-бап
1. Тараптардың кеден органдары:
энергия ресурстарын кедендік декларациялау және кедендік бақылау мәселелеріндегі өз қызметінің тәжірибесі туралы;
энергия ресурстарын өткізу кезінде Тараптар мемлекеттерінің кеден ісі саласындағы ұлттық заңнамасын бұзушылықтарды анықтау және олардың жолын кесу тәсілдері туралы;
егер осы ақпарат Тараптардың кеден органдарының мүддесін білдірсе, энергия ресурстарын өткізу кезінде Тараптар мемлекеттерінің кеден ісі саласындағы ұлттық заңнамасын бұзушылықтардың анықталған фактілері туралы;
егер бұл Тараптар мемлекеттерінің ұлттық заңнамасына қайшы келмесе, Тараптардың кеден органдарының мүддесін білдіретін басқа да мәселелер бойынша ақпарат алмасады.
2. Тараптардың кеден органдары энергия ресурстарын кедендік декларациялау және кедендік бақылау мәселелері бойынша Тараптардың кеден органдарының жұмыскерлерін/қызметкерлерін оқыту мен дағдыларын жетілдіруді қоса алғанда, энергия ресурстарын кедендік декларациялау және кедендік бақылау мәселелері бойынша бір-біріне көмек көрсетеді.
7-бап
Бірлескен кедендік бақылауды жүзеге асыру үшін бір Тарап екінші Тараптың кеден органының уәкілетті жұмыскерлерінің/қызметкерлерінің Қазақстан-Өзбекстан кедендік шекарасы арқылы құбыржол көлігімен және электр беру желілері бойынша өткізілетін энергия ресурстарын есепке алу аспаптарына қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
Қазақстан-Өзбекстан кедендік шекарасы арқылы құбыржол көлігімен және электр беру желілері бойынша өткізілетін энергия ресурстарын есепке алу аспаптарына қол жеткізу тәртібін Тараптардың кеден органдары бірлесіп айқындайтын болады.

Статья 2
Стороны, исходя из необходимости и экономической целесообразности обеспечения благоприятных условий для перемещения энергоресурсов через казахстанско-узбекскую таможенную границу трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи, обязуются создавать благоприятные условия для развития дальнейшего сотрудничества.
Статья 3
Стороны утвердили перечень мест установки приборов учета энергоресурсов, перемещаемых через казахстанско-узбекскую таможенную границу трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи, согласно Приложению 1 к настоящему Соглашению, являющемуся его неотъемлемой частью.
Статья 4
Обмен информацией об энергоресурсах, перемещенных через казахстанско-узбекскую таможенную границу, осуществляется в соответствии с Техническим условием обмена информацией в области контроля за перемещением энергоресурсов между Министерством финансов Республики Казахстан и Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан от 14 декабря 2014 года.
Статья 5
В течение месяца после вступления в силу настоящего Соглашения таможенные органы Сторон передают друг другу копии действующих нормативных правовых актов по вопросам таможенного декларирования и таможенного контроля за энергоресурсами и в дальнейшем, не реже одного раза в год, информируют друг друга обо всех изменениях национального законодательства государств Сторон в сфере таможенного дела, в части таможенного декларирования и таможенного контроля за энергоресурсами.
Статья 6
1. Таможенные органы Сторон обмениваются информацией:
об опыте своей деятельности в вопросах таможенного
декларирования и таможенного контроля за энергоресурсами;
о способах выявления и пресечения нарушений национального законодательства государств Сторон в сфере таможенного дела при перемещении энергоресурсов;
о выявленных фактах нарушений национального законодательства государств Сторон в сфере таможенного дела при перемещении энергоресурсов, если эта информация представляет интерес для таможенных органов Сторон;
по другим вопросам, представляющим интерес для таможенных органов Сторон, если это не противоречит национальному законодательству государств Сторон.
2. Таможенные органы Сторон оказывают друг другу помощь по вопросам таможенного декларирования и таможенного контроля за энергоресурсами, включая обучение и совершенствование навыков работников/сотрудников таможенных органов Сторон по вопросам таможенного декларирования и таможенного контроля за энергоресурсами.
Статья 7
Для осуществления совместного таможенного контроля одна Сторона обеспечивает доступ уполномоченным работникам/сотрудникам таможенного органа другой Стороны к приборам учета энергоресурсов, перемещаемых через казахстанско-узбекскую таможенную границу трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи.
Порядок доступа к приборам учета энергоресурсов, перемещаемых через казахстанско-узбекскую таможенную границу трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи, будет совместно определяться таможенными органами Сторон.

8-бап
Осы Келісімге қол қойылған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде Тараптар осы Келісімнің 7 және 9-баптарында айқындалған қызметті жүзеге асыру үшін уәкілетті жұмыскерлердің/қызметкерлердің тізімдерімен алмасады және кейіннен бір-біріне осы тізімдердегі барлық өзгерістер туралы осындай өзгерістер енгізілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлайтын болады.
9-бап
1. Тараптың кеден органдарының уәкілетті жұмыскерлері/қызметкерлері балансында энергия ресурстарын есепке алу тораптары (аспаптары) тұрған Тарап ведомстволарының өкілдерімен бірлесіп, кедендік бақылауды жүзеге асыру мақсатында ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей осы бапта белгіленген тәртіппен Тараптар мемлекеттерінің аумақтарында орналасқан есепке алу аспаптарынан құбыржол көлігімен және электр беру желілері арқылы өткізілетін энергия ресурстарының көрсеткіштерін алу бойынша бірлескен іс-шараларды жүргізеді.
2. Осы баптың 1 тармағында көрсетілген бірлескен іс-шараларды жүргізуге бастама жасаған Тараптың кеден органы есепке алу аспаптарынан құбыржол көлігімен және электр беру желілері арқылы өткізілетін энергия ресурстарының көрсеткіштерін алу жоспарланған күнге дейін он жұмыс күні бұрын мемлекет аумағында осындай есепке алу аспаптары тұрған екінші Тараптың кеден органына көрсетілген көрсеткіштерді алу қажеттілігі туралы тиісті жазбаша хабарламаны жолдайды. Осындай хабарламаның мазмұнында есепке алу аспаптарынан көрсеткіштерді алуды жүзеге асыратын Тараптың кеден органының уәкілетті жұмыскерлері/қызметкерлері туралы мәлімет көрсетіледі.
3. Мемлекетінің аумағында құбыржол көлігімен және электр беру желілері арқылы өткізілетін энергия ресурстарын есепке алу аспаптары тұрған Тараптың кеден органы хабарламаны алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей хабарламаны жолдаған кеден органына есепке алу аспаптарына қол жеткізуді қамтамасыз етуге дайын екендігі туралы жазбаша растайды.
4. Есепке алу аспаптарына келген кезде балансында энергия ресурстарын есепке алу тораптары (аспаптары) тұрған Тарап ведометволарының өкілдерімен бірлесіп кеден органдарының уәкілетті жұмыскерлері/қызметкерлері:
1) есепке алу аспаптарына салынған кедендік сәйкестендіру құралдарының бүтіндігін тексереді;
2) кедендік сәйкестендіру құралдарын шешеді;
3) есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін алады;
4) көрсеткіштерді алудың нәтижесі бойынша санкцияланбаған қолжетімділікті және есепке алу аспаптарындағы ақпаратты өзгертуді болдырмау мақсатында жаңа кедендік сәйкестендіру құралдарын салады;

Статья 8
В течение пятнадцати календарных дней со дня подписания настоящего Соглашения Стороны обменяются списками уполномоченных работников/сотрудников для осуществления деятельности, определенной статьями 7 и 9 настоящего Соглашения, и в дальнейшем будут информировать друг друга обо всех изменениях в этих списках не позднее десяти рабочих дней со дня внесения таких изменений.
Статья 9
1. Уполномоченные работники/сотрудники таможенных органов Сторон совместно с представителями ведомств Стороны, на балансе которой находятся узлы (приборы) учета энергоресурсов, в целях осуществления таможенного контроля ежемесячно, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным месяцем, производят совместные мероприятия по снятию показаний с приборов учета перемещаемых по линиям электропередачи и трубопроводного транспорта энергоресурсов, расположенных на территориях государств Сторон в порядке, установленном настоящей статьей.
2. Таможенный орган Стороны, инициирующий проведение совместных мероприятий, указанных в пункте 1 настоящей статьи, за десять рабочих дней до даты планируемого снятия показаний с приборов учета перемещаемых по линиям электропередачи и трубопроводного транспорта энергоресурсов, направляет соответствующее письменное уведомление в таможенный орган другой Стороны, на территории государства которого находятся такие приборы учета, о необходимости снятия указанных показаний. В содержании такого уведомления указываются сведения об уполномоченных работниках/сотрудниках таможенного органа Стороны, которыми будет осуществляться снятие показаний с приборов учета.
3. Таможенный орган Стороны, на территории государства которого находятся приборы учета перемещаемых по линиям электропередачи и трубопроводного транспорта энергоресурсов, не позднее пяти рабочих дней со дня получения уведомления, письменно подтверждает таможенному органу направившей Стороны уведомление, о готовности обеспечения доступа к приборам учета.
4. По прибытию к приборам учета уполномоченные работники/сотрудники таможенных органов совместно с представителями ведомств Стороны, на балансе которой находятся узлы (приборы) учета энергоресурсов:
1) проверяют целостность наложенных таможенных средств идентификации на приборах учета;
2) удаляют таможенные средства идентификации;
3) снимают показания приборов учета;
4) по результатам снятия показаний, в целях предотвращения несанкционированного доступа и изменения информации в приборах учета налагают новые таможенные средства идентификации;

5) есепке алу аспаптарынан көрсеткіштерді алу, жою, көрсетілген есепке алу аспаптарына кедендік сәйкестендіру құралдарын қайта салу туралы актілерді осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын оған 2-Қосымшаға сәйкес нысан бойынша төрт данада жасайды, оларға қол қояды және мөрлерімен куәландырады:
1 данасы - Қазақстан Республикасы кеден органдарының уәкілетті жұмыскері/қызметкері үшін;
1 данасы - Өзбекстан Республикасы кеден органдарының уәкілетті жұмыскері/қызметкері үшін;
1 данасы - Қазақстан Республикасы ведомствосының уәкілетті өкілі үшін;
1 данасы - Өзбекстан Республикасы ведомствосының уәкілетті өкілі үшін.
10-бап
Тараптардың кеден органдары осы Келісімнің шеңберінде алған ақпарат, құжаттар және басқа мәліметтер осы Келісімде айқындалған мақсаттар үшін ғана Тараптар мемлекеттерінің ұлттық заңнамасына сәйкес пайдаламылады және алушы мемлекетте оларға осы мемлекеттің өзінің аумағында алынған осындай ақпаратты, құжаттарды немесе мәліметтерді жариялаудан қорғаудың дәл осындай дәрежесі беріледі.
Тараптардың кеден органдары осы Келісімнің шеңберінде алған ақпаратты, құжаттар мен басқа мәліметтерді өзге мақсаттарда пайдалану оларды ұсынған Тараптың кеден органының жазбаша келісімімен ғана және осы кеден органы белгілеген кез келген шектеулер сақталған кезде жүргізіледі.
11-бап
Тараптар осы Келісімді орындау барысында туындайтын шығыстарды, егер әрбір нақты жағдайда өзгеше тәртіп келісілмесе, Тараптар мемлекетінің ұлттық заңнамасында көзделген қаражат шегінде дербес көтереді.
12-бап
Осы Келісімге Тараптардың келісуі бойынша осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын, жекелеген хаттамалармен ресімделетін өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
13-бап
Осы Келісімнің ережелерін түсіндіру және қолдану бойынша даулар мен келіспеушіліктер келіссөздер және консультациялар жолымен шешіледі.
14-бап
Осы Келісім Тараптардың әрқайсысының өз мемлекеттері қатысушылары болып табылатын басқа халықаралық шарттардан туындайтын құқықтары мен міндеттемелерін қозғамайды.
15-бап
Осы Келісім дипломатиялық арналар арқылы оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама алынған күннен бастап күшіне енеді.
Осы Келісім 5 (бес) жыл мерзімге жасалады және автоматты түрде келесі бес жылдық кезеңдерге ұзартылады.
Тараптардың әрқайсысы кез келген уақытта дипломатиялық арналар арқылы екінші Тарапқа осы Келісімнің қолданысын тоқтату ниеті туралы өзінің жазбаша хабарламасын жолдай алады. Мұндай жағдайда осы Келісім Тараптардың бірі екінші Тараптың тиісті жазбаша хабарламасын алғаннан кейін 6 (алты) айдан соң өз қолданысын тоқтатады.
2021 жылғы "____" желтоқсанда Нұр-Сұлтан қаласында әрқайсысы қазақ, өзбек және орыс тілдерінде екі төлнұсқа данада жасалды әрі барлық мәтіндердің заңды күші бірдей.
Осы Келісімнің мәтіндері арасында алшақтық туындаған жағдайда Тараптар орыс тіліндегі мәтінді басшылыққа алады.
Қазақстан Республикасыны
Үкіметі үшін
Өзбекстан РеспубликасыныңҮкіметі үшін
Қазақстан Республикасының
Үкіметі мен Өзбекстан
Республикасының Үкіметі
арасындағы Қазақстан-
Өзбекстан кедендік шекарасы
арқылы құбыржол көлігімен
және электр беру желілері
бойынша энергия ресурстарын
өткізу кезіндегі бірлескен
кедендік бақылау туралы
келісімге
1-Қосымша
Қазақстан-Өзбекстан кедендік шекарасы арқылы құбыржол көлігімен және электр беру желілері бойынша өткізілетін энергия ресурстарын есепке алу аспаптары орнатылатын орындардың
ТІЗБЕСІ
Электр энергиясын есепке алу аспаптары
Р/с № Мемлекетаралық ӘЖ атауы Кернеу, кВ Өзбекстан ҚС есептегіштері орнатылатын орындар ҚС-тың баланстық тиесілігі Қазақстан ҚС есептегіштері орнатылатын орындар ҚС-тың баланстық тиесілігі
1
2
о
4
5
6
7
1
"ТашТЭС - Шымкент 500" ӘЖ

5) составляют, подписывают и заверяют печатями акты о снятии показаний с приборов учета, об удалении, повторном наложении таможенных средств идентификации на указанных приборах учета по форме, согласно Приложению 2 к настоящему Соглашению, являющемуся его неотъемлемой частью в четырех экземплярах:
1 экземпляр - для уполномоченного работника/сотрудника таможенных органов Республики Казахстан;
1 экземпляр - для уполномоченного работника/сотрудника таможенных органов Республики Узбекистан;
1 экземпляр - для уполномоченного представителя ведомства Республики Казахстан;
1 экземпляр - для уполномоченного представителя ведомства Республики Узбекистан.
Статья 10
Информация, документы и другие сведения, полученные таможенными органами Сторон в рамках настоящего Соглашения, используются исключительно для целей, определенных настоящим Соглашением, в соответствии с национальным законодательством государств Сторон и им предоставляется в получающем государстве такая же степень защиты от огласки, как и подобной информации, документам или сведениям этого государства, полученным на его собственной территории.
Использование информации, документов и других сведений, полученных таможенными органами Сторон в рамках настоящего Соглашения, в иных целях производится только с письменного согласия таможенного органа Стороны, их предоставившей, и при условии соблюдения любых ограничений, установленных этим таможенным органом.
Статья 11
Стороны самостоятельно несут расходы, которые будут возникать в ходе выполнения ими настоящего Соглашения, в пределах средств, предусмотренных национальным законодательством государств Сторон, если в каждом конкретном случае не будет согласован иной порядок,
Статья 12
По согласованию Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами, являющимися неотъемлемыми частями настоящего Соглашения.
Статья 13
Споры и разногласия по разъяснению и применению положений настоящего Соглашения решаются путем, переговоров и консультаций.
Статья 14
Настоящее Соглашение не затрагивает прав и обязательств каждой из Сторон, вытекающих из других международных договоров, участниками которых являются их государства.
Статья 15
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты получения последнего письменного уведомления по дипломатическим каналам о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Настоящее Соглашение заключается сроком на 5 (пять) лет и автоматически продлевается на последующие пятилетние периоды.
Каждая из Сторон в любое время может направить другой Стороне письменное уведомление по дипломатическим каналам о своем намерении прекратить действие настоящего Соглашения. В таком случае настоящее Соглашение прекратит свое действие через 6 (шесть) месяцев после получения одной из Сторон соответствующего письменного уведомления другой Стороны,
Совершено в городе Нур-Султане "____" декабря 2021 года в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском, узбекском и русском языках, причем все тексты имеют одинаковую юридическую силу.
В случае возникновения расхождений между текстами настоящего Соглашения, Стороны будут руководствоваться текстом на русском языке.
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Республики Узбекистан
Приложение 1
к Соглашению между
Правительством Республики Казахстан и
Правительством Республики Узбекистан
о совместном таможенном контроле при
перемещении энергоресурсов через
казахстанско-узбекскую таможенную
границу трубопроводным транспортом
и по линиям электропередачи
ПЕРЕЧЕНЬ
мест установки приборов учета энергоресурсов, перемещаемых через казахстанско-узбекскую таможенную границу трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи
Приборы учета электрической энергии
№ п/п Наименование межгосударственной ВЛ Напряжение, кВ Места установки счетчиков ПС Узбекистана Балансовая принадлежность ПС Места установки счетчиков ПС Казахстана Балансовая принадлежность ПС
1
2
3
4
5
6
7
1
ВЛ "ТашТЭС - Шымкент 500"

500
"ТашТЭС" ҚС
Өзбекстан
"Шымкент- 500" ҚС
Қазақстан
2
"ТашТЭС - Шымкент 220" ӘЖ
220
"ТашТЭС" ҚС
Өзбекстан
"Шымкент- 220" ҚС
Қазақстан
3
"ТашТЭС - Шымкент 220" ӘЖ АО
220
"ТашТЭС" КС
Өзбекстан
"Шымкент- 220" ӘЖ- 220 ҚС
Қазақстан
4
"ТашТЭС - Жылға" ӘЖ
220
"ТашТЭС" ҚС
Өзбекстан
"Жылға" ТС
Қазақстан
5
"Жылга - ТашТЭС" ӘЖ АО
220
"ТашТЭС" ҚС
Өзбекстан
"Жылға" ҚС
Қазақстан
6
"Феруз - Мақтаарал" ӘЖ
110
"Мақтаарал" ҚС
Қазақстан
"Феруз" ҚС
Өзбекстан
Табиғи газды есепке алу аспаптары
Р/с №
Табиғи газды есепке алу атауы
Орнатылатын орындар
Газ құбырының атауы
1
КС-7 680 км
Өзбекстан Республикасы
Бұхара - Орал
2
ӨТ "287 км"
Өзбекстан Республикасы
Газли - Шымкент
3
ӨТ "368 км"
Өзбекстан Республикасы
Ташкент - Бішкек - Алматы
4
"Баймұрат" ГӨС
Өзбекстан Республикасы
Түрікменстан - Өзбекстан- Қазақстан - Қытай
5
UKMS ГӨШТ
Өзбекстан Республикасы
Турікменстан - Өзбекстан- Қазақстан - Қытай
6
"Бейнеу" ГӨС
Қазақстан Республикасының
"Орта Азия - Орталық" магистральдық газ құбыры
7
ӨТ "526 км"
Өзбекстан Республикасы
"Ташкент" ГТС - "Бұхара газды ауданы - Ташкент- Бішкек - Алматы" МГҚ
Қазақстан Республикасының
Үкіметі мен Өзбекстан
Республикасының Үкіметі
арасындағы Қазақстан-
Өзбекстан кедендік шекарасы
арқылы құбыржол көлігімен
және электр беру желілері
бойынша энергия ресурстарын
өткізу кезіндегі бірлескен
кедендік бақылау туралы
келісімге
2-Қосымша
Кедендік сәйкестендіру құралдарын салу және алу туралы
20__жылғы "___"______________
АКТ
Біз, төменде қол қоюшы
_______________________________________________
_________________________________кедендік сәйкестендіру құралдарын салу (алу)
жасалғаны туралы осы актіні жасадық.
Өлшеу құралының атауы Аспап типі мен нақтылық сыныбы Аспаптың пломба салу кезіндегі көрсеткіштері Кеден органы алған пломбаның бедері Аспаптың пломбаны алу кезіндегі көрсеткіші Кеден органы пломбасының бедері Кеден органы пломбаларының (алынған/салынған) саны Есепке алу аспабының зауыттық нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
Есепке алу торабының (аспабының) өкілі
__________________________________________________________
(қолы, Т.А.Ә. егер болса, лауазымы)
Қазақстан Республикасы кеден органының уәкілетті жұмыскерлері/қызметкерлері
__________________________________________________________
(қолы, Т.А.Ә. егер болса, лауазымы, мөрі, қызметтік телефоны)
Кеден органдарының уәкілетті жұмыскерлері/қызметкерлері мен балансында энергия ресурстарын есепке алу тораптары (аспаптары) тұрған Тарап ведомстволарының өкілдері
__________________________________________________________
(қолы, Т.А.Ә. егер болса, лауазымы, мөрі, қызметтік телефоны)
20 __жылғы_________ай ішінде есепке алу аспабынан көрсеткіштер
алынғаны туралы
20____жылғы "______"_______________
АКТ
Өлшеу құралының атауы Есепке алу аспаптарының ай басындағы көрсеткіштері Есепке алу аспаптарының есеп айырысу кезенінің соңындағы көрсеткіші Өткізілген тауардың көлемі (газ - мың м3, электр энергиясы - квт.сағ.) Есепке алу аспабының зауыттық нөмірі
1
2
3
4
5
Есепке алу торабының (аспабының) өкілі
__________________________________________________________
(қолы, Т.А.Ә. егер болса, лауазымы)
Қазақстан Республикасы кеден органының уәкілетті жұмыскерлері/қызметкерлері
__________________________________________________________
(қолы, Т.А.Ә. егер болса, лауазымы, мөрі, қызметтік телефоны)
Кеден органдарының уәкілетті жұмыскерлері/қызметкерлері мен балансында энергия ресурстарын есепке алу тораптары (аспаптары) тұрған Тарап ведомстволарының өкілдері
__________________________________________________________
(қолы, Т.А.Ә. егер болса, лауазымы, мөрі, қызметтік телефоны)

500
ПС "ТашТЭС"
Узбекистан
ПС "Шымкент 500"
Казахстан
2
ВЛ "ТашТЭС-Шымкентская220"
220
ПС "ТашТЭС"
Узбекистан
ПС "Шымкентская 220"
Казахстан
3
ОВ ВЛ "ТашТЭС-Шымкентская 220"
220
ПС "ТашТЭС"
Узбекистан
ПС "Шымкентская 220" ОВ-220
Казахстан
4
ВЛ "ТашТЭС Жылга"
220
ПС "ТашТЭС"
Узбекистан
ПС "Жылга"
Казахстан
5
ОВ ВЛ "Жылга-ТашТЭС"
220
ПС "ТашТЭС"
Узбекистан
ПС "Жылга"
Казахстан
6
ВЛ "Феруз-Мактаарал"
110
ПС "Мактаарал"
Казахстан
ПС "Феруз"
Узбекистан
Приборы учета природного газа
№ п/п Наименование учета природного газа Места установки Наименование газопровода
1
КС-7 680 км
Республика Узбекистан
Бухара - Урал
2
ЗУ "287 км"
Республика Узбекистан
Газли-Шымкент
3
ЗУ "368 км"
Республика Узбекистан
Ташкент - Бишкек - Алматы
4
ГИС "Баймурат"
Республика Узбекистан
Туркменистан-Узбекистан-Казахстан-Китай
5
УЗРГ UKMS
Республика Узбекистан
Туркменистан-Узбекистан-Казахстан-Китай
6
ГИС "Бейнеу"
Республика Казахстан
Магистральный газопровод "Средняя Азия - Центр"
7
ЗУ "526 км"
Республика Узбекистан
ГРС "Ташкент" - МГ "Бухарский газоносный район-Ташкент-Бишкек-Алматы"
Приложение 2
к Соглашению между
Правительством Республики Казахстан и
Правительством Республики Узбекистан
о совместном таможенном контроле при
перемещении энергоресурсов через
казахстанско-узбекскую таможенную
границу трубопроводным транспортом
и по линиям электропередачи
АКТ
от "____" _________20__года
о наложении и снятии таможенных средств идентификации
Мы, нижеподписавшиеся, _________________________________________
составили настоящий акт в том, что произведено наложение (снятие) таможенных средств идентификации.
Наименование средства измерения
Тип прибора и класс точности
Показания прибора на момент пломбирования
Оттиск снятой пломбы таможенного органа
Показание прибора на момент снятия пломбы
Оттиск пломбы таможенного органа
Количество пломб таможенного органа (снятой/наложенной)
Заводской номер прибора учета
1
2
3
4
5
6
7
8
Представитель узла (прибора) учета
_______________________________________________________________________
(подпись, Ф.И.О., при его наличии, должность)
Уполномоченные работники (сотрудники) таможенного органа Республики Казахстан
_______________________________________________________________________
(подпись, Ф.И.О., при его наличии, должность, печать, служебный телефон)
Уполномоченные работники (сотрудники) таможенных органов и представители ведомств Стороны, на балансе которой находятся узлы (приборы) учета энергоресурсов
_______________________________________________________________________
(подпись, Ф.И.О., при его наличии, должность, печать, служебный телефон)
АКТ
от "____" _________20__года
о снятии показаний с прибора учета за _______месяц 20__года
Наименование средства измерения
Показания приборов учета на начало месяца
Показания приборов учета на конец расходного периода
Объем перемещенного товара (газа тыс.м3, электрической энергии-квт.ч)
Заводской номер прибора учета
1
2
3
4
5
Представитель узла (прибора) учета
_______________________________________________________________________
(подпись, Ф.И.О., при его наличии, должность)
Уполномоченные работники (сотрудники) таможенного органа Республики Казахстан
_______________________________________________________________________
(подпись, Ф.И.О., при его наличии, должность, печать, служебный телефон)
Уполномоченные работники (сотрудники) таможенных органов и представители ведомств Стороны, на балансе которой находятся узлы (приборы) учета энергоресурсов
_______________________________________________________________________
(подпись, Ф.И.О., при его наличии, должность, печать, служебный телефон)