"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2023 жылғы 6 ақпандағы № 196-VII ҚРЗ
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтыруларлар енгізілсін:
1. 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі):
1) 25-бап 11) тармақшасындағы "жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттік органдармен және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясымен" деген сөздер "жүзеге асыратын" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) цифрлық активтер саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттік органдармен және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясымен;";
2) 26-бап мынадай мазмұндағы 26 және 27-тармақтармен толықтырылсын:
"26. Цифрлық майнингтік пул уәкілетті органға цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыратын тұлғалар арасында өзі бөлген цифрлық активтер туралы мәліметтерді уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша, осындай мәліметтерді ұсынған айдан кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей ай сайын ұсынады.
27. Цифрлық активтер биржалары, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығының өзге де қатысушылары Қазақстан Республикасының резиденттері цифрлық активтер биржаларында жүргізген операциялар және цифрлық активтерге байланысты қызметті жүзеге асырудан резиденттер мен бейрезиденттерге төленген сыйақылар туралы мәліметтерді уәкілетті органға есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-күнінен кешіктірмей, уәкілетті орган айқындаған тәртіпке сәйкес ұсынады.";
3) 115-баптың 1-тармағы екінші бөлігі 2) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген ұялы байланыстың абоненттік нөміріне қысқа мәтіндік хабар жөнелтіле отырып, "электрондық үкімет" веб-порталындағы пайдаланушының кабинетіне хабарлама жеткізілген күннен бастап табыс етілді деп есептеледі.";
4) 28-тарау мынадай мазмұндағы 227-1-баппен толықтырылсын:
"227-1-бап. Цифрлық майнингті жүзеге асыратын тұлғаның, цифрлық майнингтік пулдың, цифрлық активтер биржасының кірісі
1. Тұлғаның цифрлық майнинг жөніндегі қызметтен түскен кірісі цифрлық майнингтік пул оған бөлген, өз қызметі нәтижесінде туындаған цифрлық активтер санының және осы баптың 4-тармағына сәйкес айқындалған олардың құнының көбейтіндісі ретінде айқындалады.

О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Закон Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)"
Закон Республики Казахстан от 6 февраля 2023 года № 196-VII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. ст.2
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс):
1) статью 25 дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) осуществляющими руководство и межотраслевую координацию в сфере цифровых активов;";
2) статью 26 дополнить пунктами 26 и 27 следующего содержания:
"26. Цифровой майнинговый пул представляет в уполномоченный орган сведения о распределенных им цифровых активах между лицами, осуществляющими деятельность по цифровому майнингу, ежемесячно не позднее 25 числа месяца, следующего за месяцем представления таких сведений, по форме, утвержденной уполномоченным органом.
27. Биржи цифровых активов, а также иные участники Международного финансового центра "Астана" представляют сведения о проведенных резидентами Республики Казахстан операциях на биржах цифровых активов и выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам от осуществления деятельности, связанной с цифровыми активами, в уполномоченный орган не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, в соответствии с порядком, определенным уполномоченным органом.";
3) абзац четвертый подпункта 2) части второй пункта 1 статьи 115 изложить в следующей редакции:
"с даты доставки уведомления в кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" с отправлением короткого текстового сообщения на абонентский номер сотовой связи, зарегистрированный на веб-портале "электронного правительства".";
4) главу 28 дополнить статьей 227-1 следующего содержания:
"Статья 227-1. Доход лица, осуществляющего цифровой майнинг, цифрового майнингового пула, биржи цифровых активов
1. Доход лица от деятельности по цифровому майнингу определяется как произведение количества распределенных ему цифровым майнинговым пулом цифровых активов, возникших в результате его деятельности, и их стоимости, определенной в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.

2. Тұлғаның цифрлық майнинг жөніндегі қызметтен түскен кірісіне цифрлық майнингтік пул комиссия ретінде ұстап қалған цифрлық активтердің құны жатқызылмайды.
3. Цифрлық майнингтік пулдың, цифрлық активтер биржасының цифрлық активтер түрінде алған кірісі осы баптың 4-тармағына сәйкес айқындалған құн бойынша есептеледі.
4. Осы баптың мақсаттарында цифрлық активтердің құнын және олардың түрлерінің тізбесін айқындау, жариялау тәртібі "Астана" халықаралық қаржы орталығы мен уәкілетті органның бірлескен актісінде бекітіледі.";
5) 241-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) кірісі осы Кодекстің 227-1-бабының 1-тармағына сәйкес есептелген цифрлық активтерді өткізуден түскен кіріс;";
6) 264-бап мынадай мазмұндағы 1-1) және 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында тіркелген цифрлық активтер биржасынан тыс өткізілген цифрлық активтерді алуға (сатып алуға) арналған шығыстар және (немесе) алуға (сатып алуға) байланысты шығыстар;
1-2) цифрлық майнингтік пул көрсететін қызметтер бойынша цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыратын тұлғаның шығыстары;";
7) 305-бап мынадай мазмұндағы 8 және 9-тармақтармен толықтырылсын:
"8. Осы баптың 2, 4 және 5-тармақтарының нормалары цифрлық активтер саласындағы қызметті жүзеге асыратын салық төлеушілерге қолданылмайды.
9. Цифрлық активтер саласындағы қызметті жүзеге асыратын салық төлеушілер декларацияға дейінгі және одан кейінгі аванстық төлемдердің сомасын ағымдағы салықтық кезең үшін корпоративтік табыс салығының болжамды сомасын негізге ала отырып есептейді.";
8) 315-баптың 3-тармағындағы "1 және 2-тармақтарына" деген сөздер "1, 2 және 2-1-тармақтарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 331-баптың 1-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) эмитенттері Қазақстан Республикасында тіркелген цифрлық активтер, бағалы қағаздар, туынды қаржы құралдары (базалық активті сатып алу немесе өткізу арқылы орындалатын туынды қаржы құралдарын қоспағанда), Қазақстан Республикасында тіркелген заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлестері.";
10) 341-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 56) тармақшамен толықтырылсын:
"56) кірісі осы Кодекстің 681-бабының 2-1-тармағына сәйкес есептелген цифрлық активтерді өткізу кезінде құн өсімінен түсетін кіріс.";
11) 363-баптың 3-тармағындағы "2-тармағында" деген сөздер "2 және 2-1-тармақтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 372-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы 39) тармақшамен толықтырылсын:

2. К доходу лица от деятельности по цифровому майнингу не относится стоимость цифровых активов, удержанная цифровым майнинговым пулом в качестве комиссии.
3. Доход цифрового майнингового пула, биржи цифровых активов, полученный в виде цифровых активов, рассчитывается по стоимости, определенной в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.
4. В целях настоящей статьи порядок определения, опубликования стоимости цифровых активов и перечня их видов утверждается совместным актом Международного финансового центра "Астана" и уполномоченного органа.";
5) часть первую пункта 1 статьи 241 дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) доход от реализации цифровых активов, по которым доход исчислен в соответствии с пунктом 1 статьи 227-1 настоящего Кодекса;";
6) статью 264 дополнить подпунктами 1-1) и 1-2) следующего содержания:
"1-1) расходы на получение (приобретение) и (или) расходы, связанные с получением (приобретением) цифровых активов, реализованных вне биржи цифровых активов, зарегистрированной на территории Международного финансового центра "Астана";
1-2) расходы лица, осуществляющего деятельность по цифровому майнингу, по услугам, оказываемым цифровым майнинговым пулом;";
7) статью 305 дополнить пунктами 8 и 9 следующего содержания:
"8. Нормы пунктов 2, 4 и 5 настоящей статьи не применяются к налогоплательщикам, осуществляющим деятельность в сфере цифровых активов.
9. Налогоплательщиками, осуществляющими деятельность в сфере цифровых активов, сумма авансовых платежей до и после декларации исчисляется исходя из предполагаемой суммы корпоративного подоходного налога за текущий налоговый период.";
8) в пункте 3 статьи 315 слова "пунктами 1 и 2" заменить словами "пунктами 1, 2 и 2-1";
9) подпункт 8) пункта 1 статьи 331 изложить в следующей редакции:
"8) цифровых активов, ценных бумаг, производных финансовых инструментов (за исключением производных финансовых инструментов, исполнение которых происходит путем приобретения или реализации базового актива), эмитенты которых зарегистрированы в Республике Казахстан, доли участия в уставном капитале юридического лица, зарегистрированного в Республике Казахстан.";
10) пункт 1 статьи 341 дополнить подпунктом 56) следующего содержания:
"56) доход от прироста стоимости при реализации цифровых активов, по которым доход исчислен в соответствии с пунктом 2-1 статьи 681 настоящего Кодекса.";
11) в пункте 3 статьи 363 слова "в пункте 2" заменить словами "в пунктах 2 и 2-1";
12) пункт 5 статьи 372 дополнить подпунктом 39) следующего содержания:

"39) цифрлық майнингтік пулдың цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыратын тұлғалар арасында цифрлық активтерді бөлуі.";
13) 554-баптың 4-тармағындағы кесте мынадай мазмұндағы 1.86. және 1.87-жолдармен толықтырылсын:
"
1.86.
І кіші түр – меншік құқығында немесе басқа да заңды негіздерде цифрлық майнинг деректерін өңдеу орталығы бар цифрлық майнердің цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыруы
2 000

"39) распределение цифровых активов цифровым майнинговым пулом между лицами, осуществляющими деятельность по цифровому майнингу.";
13) таблицу пункта 4 статьи 554 дополнить строками 1.86. и 1.87. следующего содержания:
"
1.86.
I подвид – осуществление деятельности по цифровому майнингу цифровым майнером, имеющим на праве собственности или других законных основаниях центр обработки данных цифрового майнинга
2 000

1.87.
ІІ кіші түр – меншік құқығында немесе басқа да заңды негіздерде цифрлық майнинг деректерін өңдеу орталығы жоқ және цифрлық майнинг деректерін өңдеу орталығында орналастырылған, өзіне меншік құқығында тиесілі цифрлық майнингке арналған аппараттық-бағдарламалық кешенді пайдалана отырып, цифрлық майнингті жүзеге асыратын цифрлық майнердің цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыруы
5
".
14) 606-3-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі "Электр энергиясын" деген сөздер "Цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия, электр энергиясын" деген сөздермен ауыстырылсын;

1.87.
II подвид – осуществление деятельности по цифровому майнингу цифровым майнером, не имеющим на праве собственности или других законных основаниях центр обработки данных цифрового майнинга и осуществляющим цифровой майнинг с использованием принадлежащего ему на праве собственности аппаратно-программного комплекса для цифрового майнинга, размещенного в центре обработки данных цифрового майнинга
5
";
14) часть вторую пункта 2 статьи 606-3 после слова "отсутствии" дополнить словами "лицензии на осуществление деятельности по цифровому майнингу,";

15) 609-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы алып тасталсын;
16) 612 және 618-баптар алып тасталсын;
17) 623-баптың 1-тармағының 3) және 4) тармақшалары алып тасталсын;
18) 681-бапта:
2-тармақтың бірінші абзацындағы "Осы баптың" деген сөздер "Егер осы баптың 2-1-тармағында өзгеше белгіленбесе, осы баптың" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыратын тұлғаның кірісі осы Кодекстің 227-1-бабында көзделген тәртіппен айқындалады.";
19) 683-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы он үшінші абзацындағы "қызметті жүзеге асырмайтын салық төлеушілер қолдануға құқылы." деген сөздер "қызметті;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы он төртінші абзацпен толықтырылсын:
"цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған І кіші түр лицензиясы бойынша цифрлық майнинг жөніндегі қызметті жүзеге асырмайтын салық төлеушілер қолдануға құқылы.".
2. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 33-баптың 2) тармақшасында:
мынадай мазмұндағы бес жүз алпыс тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"56) кірісі осы Кодекстің 681-бабының 2-1-тармағына сәйкес есептелген цифрлық активтерді өткізу кезінде құн өсімінен түсетін кіріс.";
сегіз жүз қырық төртінші абзацтағы "2-тармағында" деген сөздер "2 және 2-1-тармақтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 57-15-баппен толықтырылсын:
"57-15-бап. 550-бапта:
1) 1-тармақтың қолданысы 2023 жылғы 1 сәуірден 2023 жылғы 31 желтоқсанға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"1. Салық органдары, жергілікті атқарушы органдар және басқа да уәкілетті мемлекеттік органдар:
1) тіркеу іс-әрекеттерін;
2) цифрлық майнерлерге берілетін рұқсат беру құжаттарын қоспағанда, рұқсат беру құжаттарын немесе олардың телнұсқаларын беру жөніндегі әрекеттерді жасаған кезде алатын бюджетке төленетін біржолғы төлемдер алымдар болып табылады.
Бұл ретте осы тараудың мақсаттары үшін рұқсат беру құжаттары деп қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган беретін келісімдер және салық органдары Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және жағдайларда беретін, "Астана" халықаралық қаржы орталығының инвестициялық резиденті болып табылатын шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның резиденттігін растайтын, рұқсаттарға жатпайтын құжат түсініледі.";

15) подпункт 3) пункта 1 статьи 609 исключить;
16) статьи 612 и 618 исключить;
17) подпункты 3) и 4) пункта 1 статьи 623 исключить;
18) в статье 681:
абзац первый пункта 2 дополнить словами ", если иное не установлено пунктом 2-1 настоящей статьи";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Доход лица, осуществляющего деятельность по цифровому майнингу, определяется в порядке, предусмотренном статьей 227-1 настоящего Кодекса.";
19) подпункт 3) пункта 2 статьи 683 дополнить абзацем четырнадцатым следующего содержания:
"деятельность по цифровому майнингу по лицензии на осуществление деятельности по цифровому майнингу I подвида;".
2. В Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)":
1) в подпункте 2) статьи 33:
дополнить абзацем пятьсот шестьдесят девятым следующего содержания:
"56) доход от прироста стоимости при реализации цифровых активов, по которым доход исчислен в соответствии с пунктом 2-1 статьи 681 настоящего Кодекса.";
в абзаце восемьсот сорок четвертом слова "в пункте 2" заменить словами "в пунктах 2 и 2-1";
2) дополнить статьей 57-15 следующего содержания:
"Статья 57-15. В статье 550:
1) приостановить с 1 апреля 2023 года до 31 декабря 2023 года действие пункта 1, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"1. Сборами являются разовые платежи в бюджет, которые взимаются налоговыми органами, местными исполнительными органами и другими уполномоченными государственными органами при совершении:
1) регистрационных действий;
2) действий по выдаче разрешительных документов или их дубликатов, за исключением разрешительных документов, выдаваемых цифровым майнерам.
При этом для целей настоящей главы под разрешительными документами также подразумеваются согласия, выдаваемые уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, и документ, подтверждающий резидентство иностранца или лица без гражданства, являющегося инвестиционным резидентом Международного финансового центра "Астана", выдаваемый налоговыми органами в порядке и случаях, которые установлены законодательством Республики Казахстан, не относящиеся к разрешениям.";

2) 2023 жылғы 1 сәуірден бастап 2023 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі кезеңге мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Осы баптың 1 және 3-тармақтарының ережелеріне қарамастан, 2023 жылғы 1 сәуірден бастап 2023 жылғы 31 желтоқсан аралығында берілетін цифрлық майнинг қызметін жүзеге асыруға арналған лицензиялар бергені үшін алым лицензия алған жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанына дейін осы Кодекстің 554-баптың 4-тармағында көзделген мөлшерде төленеді.
Алым мөлшерлемесі республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және лицензиялық алым төленген күні қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің еселенген мөлшерінде айқындалады.";
3) мынадай мазмұндағы 57-16-баппен толықтырылсын:
"57-16-бап. Салық кодексінің 552-бабы 1-тармағының қолданысы 2023 жылғы 1 сәуірден 2023 жылғы 31 желтоқсанға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"1. Алымдар сомасы белгіленген мөлшерлемелер бойынша есептеледі және алымдарды төлеушінің орналасқан жері бойынша, осы Кодекстің 550-бабының 3-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тиісті құжаттар уәкілетті мемлекеттік органға, жергілікті атқарушы органға және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға берілгенге дейін немесе рұқсат беру құжаттарын алғанға дейін төленеді.".
2-бап. Осы Заң:
1) 2023 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 4), 5), 6), 8), 10), 11), 12) және 18) тармақшаларын, 2-тармағын;
2) 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 15), 16) және 17) тармақшаларын қоспағанда, 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

2) дополнить на период с 1 апреля 2023 года до 31 декабря 2023 года пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Несмотря на положения пунктов 1 и 3 настоящей статьи, сбор за выдачу лицензий на осуществление деятельности цифрового майнинга, выдаваемых с 1 апреля 2023 года по 31 декабря 2023 года, уплачивается в размере, предусмотренном пунктом 4 статьи 554 настоящего Кодекса, до 15 февраля года, следующего за годом получения лицензии.
Ставка сбора определяется в размере, кратном месячному расчетному показателю, установленному законом о республиканском бюджете и действующему на дату уплаты лицензионного сбора.";
3) дополнить статьей 57-16 следующего содержания:
"Статья 57-16. Приостановить с 1 апреля 2023 года до 31 декабря 2023 года действие пункта 1 статьи 552 Налогового кодекса, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"1. Суммы сборов исчисляются по установленным ставкам и уплачиваются по месту нахождения плательщика сборов до подачи соответствующих документов в уполномоченный государственный орган, местный исполнительный орган и уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации или до получения разрешительных документов, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3-1 статьи 550 настоящего Кодекса.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2024 года, за исключением:
1) подпунктов 4), 5), 6), 8), 10), 11), 12) и 18) пункта 1, пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 апреля 2023 года;
2) подпунктов 15), 16) и 17) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2023 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ